MAAS- EN SCHELDFRO0E WOENSDAG 12 DECEMBER 1934 Plaatselijk Nieuws. STATENKIESKRING RIDDERKERK BUITENLAND. VERKOOPINGEN Marktberichten, SOMMELSDIJK. Door B. en W. dezer gemeen te is bekend gemaakt, dat op Donderdag 27 De cember a s„ des namiddags 2 uur, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting of her inenting van hen, die zioh daartoe ten huize van den arts S. Knöps alhier aanmelden. Bij den agent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente stonden vorige week ingeschreven: 126 handarbeiders, 10 havenarbeiders', 5 losse-werklie- den, 5 timmerlieden, 2 metselaars, 2 schilders, 3 iandbouwerknechts, 1 smid, 1 chauffeur, 1 typo graaf en 1 stoffeerder. Hiervan waren 1.1. Zaterdag 132 persocen werkloos, Door den burgemeester dezer gemeente is be kend gemaakt, welke dienstplichtigen en welke lich tingen, korpsen en korpsonderdeelen in 1935 voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst moeten komen. Voor de opkomst en voor het vertrek met groot verlof zijn in het algemeen de tijdstippen vastgesteld, die in de bekendmaking staan aange geven. De oproeping van bedoelde dienstplichtigen zal bij nadere kennisgeving plaats hebben. Onder gewone dienstplichtigen worden ook begrepen zij, die als gewoon dienstplichtige worden beschouwd, alsmede zij, die een verbintenis hebben aangegaan op den voet van gewoon dienstplichtige. (Zie ver der aanplakbord). Londen-Melbourne-race 1934. Dat ook op ons eiland verwoede postzegelverzamelaars zijn moge blijken uit het feit, dat eenige personen brie ven hebben verzonden met de ,,Uiver" naar Mel bourne". Zaterdag werden door de heeren W. Vroegindeweij en J. Geldhof te Middelharnis hun brieven ontvangen die per Uiver naar Australië (Sydney) zijn verzonden. Door de verschillende zich daarop bevindende postzegels en stempels is dit een keurige aanwinst voor hun postzegelalbum. Onze vroegere dorpsgenoote, mej, W. H. Smits, is te Utrecht geslaagd als apothekers-as sistente. NIEUWE IJSBAAN Op de Maandagavond gehouden ledenvergade ring van de IJsclub Middelharnis-Sommelsdijk in hotel Rixoord te Sommelsdijk, is besloten over te gaan tot de aanleg van een nieuwe ijsbaan. Deze zal worden aangelegd op de weiden van het Oos telijk Voorgors; dit is vanaf het dorp links aan het begin van de Oudelandschedijk. De lengte zal be dragen 300 M., de breedte 65 M. MIDDELHARNIS. Ds. W. F. Laman, predikant bij de Chr. Geref. Kerk alhier, heeft voor het be roep bij de Chr. Geref. Kerk te Bussum bedankt. Ds. Laman komt thans voor op een tweetal bij de Chr. Geref. Kerk te Nieuwpoort. Aan de Kaai zijn aangebracht en Vrijdag met 4 scheepjes naar verschillende plaatsen verzonden 14000 kilo aardappelen. De gehouden extra collecte, welke in de Geref. Kerk werd gehouden, ten bate van het te kort der kerk, heeft opgebracht f 87. Vandaag (Dinsdag) herdenlkt de heer Adr. Koudijzer zijn 91ste geboortedag; hij is de oudste mannelijke ingezetene. Hij mag zich nog in een goede gezondheid verheugen en maakt dagelijks zijn gewone wandelingen door ons dorp. Vanaf het Havenhoofd is een Engelsche zee boot vertrokken, met bestemming naar Londen, ge laden met 3000 balen uien. Landbouwhuishoudschool. Donderdag 13 De cember zal er in de o. 1. school te Sommelsdijk een tentoonstelling gehouden worden van een gedekte Kersttafel. Belangstellefiden hartelijk welkom. Ge opend vtcitj 2—5 en 79 uur. De vorige week hield de naaivereenlging „Bidt en Werkt" Middelharnis-Sommelsdijk haar uitdeeling van de gemaakte kleedingstukken. Er werden 270 aan 147 gezinnen uitgereikt. Deze week zullen de lijsten door de beide dorpen circuleeren om gaven in ontvangst te mogen nemen, om weder te kunnen beginnen met het vervaardigen van klee dingstukken. Het is overbodig om den arbeid dezer vereeniging aan te bevelen. Van harte wen- schen wij haar een ruime opbrengst toe, opdat zij in veler nood een weinig leninging moge brengen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vanuit deze gemeente werden de vorige week ver voerd 1990 II.L. uien en 1125 balen uien. Bij den agent der Arbeidsbemiddeling staan 33 werkloozen ingeschreven. In de haven ligt een kaet van ruim 500 ton pakstroo te laden met bestemming naar Straatsburg. In de Ned. Ilerv. Kerk i6 tot kerk voogd herkozen M. Vaalberg, terwijl in de plaats van G. van Niorop, die wegens Imo gen ouderdom heeft bedankt, is gekozen L. Braber Mzn. Morgenavond om 7 uut' (Woensdag) zal in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk stemming plaats hebben van kerke- raadeleden, wegens periodiek aftreden van J. Trommel en C. L. van Dijk. OOLTGENSPLAAT. Viorige week zijn verscheept 22750 Kg. uien en 8i280 Kg. aard appelen. De heeren C. J. Oostdijk en A. van der Welle Jzn hebben hun benoeming rasp. tot ouderling en diaken der Geref. Kerk aan genomen. Volgens de algemeene politieverorde ning zal a.s. Vrijdag, 14 Dec., het jaarlijk- sclie straatechuren plaats hebben; alle stra ten, goten, en pleinen moeten des natnid- dafcs vöbr 4 uur schoon zijn. Ilat aantal werkloozen bedraagt deze week 210. Woensdag a.s. hopen d!e zangvereeni- gingen Advendo, O.J.K. en O.K.G. een ge combineerde uitvoering te geven in de open bare school. Aan ds uitvoering zullen me dewerken mej. W. Intveld van Delft (so praan) en de heer C. H. van Driel van Nieuw-Vennep (bariton). Aanvang 7 uur. Zaterdag zal de B.V.L. van 5.30 tot 7.30 schietoefeningen houden. Door de geimeentevelidvvaohter Jorrlaan ie tegen een persoon proces-verbaal opge maakt wegens overtreding der jachtwet. Zondagmiddag viel de schippersknecht D. v. d. O. in de volle Kaai en kion na eeni ge moeite door zijn vader op het droge ge bracht worden. NIEUWE TONGE. Bij dien agent der ar beidsbemiddeling stonden de vorige week 30 werkloozen ingeschreven. De vorige week werden van hier ver voord 4500 II.L. uien, 1050 II.L. aardappe len en 1500 H.L. peen. Op 20 Dec. a.s .zal ten huize van den gemeente-geneesheer Du* P. .T. de Man de gelegenheid ziin opengesteld tot kostelooze in- of herinenting. J.l. Zendag is in de Ned. Herv. Kerk alhier een extra-gilt van f, 10 gecollecteerd. Do bouwknecht van den lieer C. N. is per ziekenauto naar het ziekenhuis te üirksland vervoerd tot het ondergaan van een operatic. De P.D.V. „Gevleugelde Bode" gaf een tentoonstelling in liet weeshuis alhier. De keurmeester Untei'horst gal de volgende prijzen; KI. 1. boven 700 K.M.: K. Noteboom le pr., J. v. Alphen 2e pr., P. ds Weerd 3e pr., J. v. Alphen 4e pr. KI. 2, boven 700 KAL: J. v. Alphen le pr., Alf. de Weeu'd 2e pr. KL, boven 450 K.M.: K. Noteboom le pr., Alf. die Weerd 2e pr., J. P. Verwey 3e pr. KL 4, boven 450 K.M.: Alf. de Weerd le en 2e pr., K. Noteboom 3e pr., J. A. v. d. Maas 4s pr. KL 5, boven 250 K.M.: A. Holleman le pr., J. P. Verwey 2e pr., T. Fris 3e pr. KL 6, boven 250 K.M.: K. Noteboom le pr., J. v. Alphen 2e pr., Alf. de Weerd 3e pr. KL 7, boven 100 K.M.: K. Notebocim le pr., P. de Weerd 2e pr., C. Wesdorp 3e pr. KI, 8rboven 100 K.M.: Alf. de Weerd le en 2e pr., A. Holleman 3e pr. KL 9, jonge duiven, boven 150 K.M.: J. A. v. d. Maas le en 3e pr., Abr. Tye 2e pr., J. v. Alphen ie pr., T. Fris 5e pr., Alf. de Weerd 6e pr. KL 10, boven 150 K.M.: Alf. de Weerd le pr., T. Fris 2e pr., A. IloIIoman 3e pr., J. v. Alphen 4e pr. KL 11, boven 50 K.M.; B. v. Zielst le pr., J. v. Alphen 2e pr., K. Noteboom 3e pr., Alf. de Weerd 4e en 5e pr., A. Rietveld 6e pr., 9. Tijl z.e.v. KL 12, boven 50 K.M.: B. v. Zielsi le pr., J. v. Alphen 2e pr., A. Tijl 3e pr. KL 13, onbevlogen oud: P. de Weerd le pr., K. Noteboom 2e pr., J. A. v. d. Maas 3e pr KL li, onbevlogen oud; J. v. Alphen le pr., A. Rietveld 2e pr. KL 15, onbevlogen jong: J. Bakker le pr., C. Wesdorp 2e pr., J. A. v. d. Maas 3e pr. KL 16, onbovlogen jong: J. v. Alphen le pr., J. A. v. d. Maas 2e pr., A. IloIIoman 3e pr., A. Rietveld 4e prijs. DIRKSLAND. Op Vrijdag 14 Dec. a.s. zal alhier het jaarlijksche straatschuren moeten plaats hebben, dat dien dag voor des mid dags 3 uur zal moeten zijn afgeloopen. Bij de arbeidsbemiddeling stonden jl. Zaterdag als werkzoekenden ingeschreven: 120 landarbeiders, 3 metselaars, 6 timmer lieden en 1 schilder. Totaal 130 werkloozen tegen 81 in de vorige week Zaterdag. Vrijdagavond 7 uur zal Dr F. J. Krop, Herv. predikant te Rotterdam in het koor der Ned. Herv. Kerk alhier spreken over de geloofsvervolging in Rusland. De na-inlevering van de militaire goederen door de dienstplichtigen der lich ting 1919 zal alhier plaats hebben op Don derdag 20 Dec. a.s., des nam. half 2, in de openbare bewaarschool in het Achterdorp. Het distributievleesch in blik zal tot en met Donderdag a.s. op bon no 53 verkrijg baar zijn bij den slager P. J. Grootenboer aan den Straatdijk en de distributie-marga rine bij den winkelier B. A. van Lenten aan den Ring. De extra maandelijksche collecte in de N'ed. Herv. Kerk bracht ruim ƒ37 op. Op Dinsdag 18 Dec. a.s. zal 'door het bestuur van den Polder Kraayenisse een schouw Worden gehouden: Vanuit deze gemeente werden ver scheept 2000 H.L. aardappelen. 3000 balen peen en 1500 balen uien. Tevens werd een lading tarwe verscheept. Tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk is ggkozen de heer J. Wesdijk en tot diaken de Jieer R. Noordij.k HERRINGEN. Bij de de vorige week ge houden stemming voor een ouderling en een diaken in de Ned. Herv. Kerk, werd als ouderling herkozen de heer G. Nijpjeo, die zijn herbenoeming weder aanvaardde. De heer L. de Geus wenschte voor een herbenoeming als diaken niet meer in aan merking te komen. Aangezien op deze ver gadering niet kon worden voorzien in deze vacature, worden stemgerechtigde leden nogmaals ter vergadering opgeroepen en wel tegen Woensdagavond half zeven in de consistoriekamer der kerk, om te trachten alsnog in die vacature te voorzien. Deze week vanaf Maandag tot en met Zaterdagmiddag 3 uur zal ten hulppost- kantore alhier, de uitbetaling der Ouder domsrente plaats hebben, op de gewono openstellingsuren. Het is den heer J. G. Noordijk, danli zij z'n uitnemende zorgen gelukt, de begin November uitgebroede kanarievogels in het leven te behouden. Thans vliegen deze jonge vogels reeds door de kooi. liet is ze ker een zeldzaam geval. De vogels zijn zoo ifriech en vlug of ze op normale tijd waren iuitgebroed. A.s. Vrijdag zal in deze gemeente die jaariijksohe schoonmaak van alle straten en pleinen plaats Hebben. Een ieder heeft dan te zorgen voor zoover hem aangaat, dat alles in goede 6tr^,t verkeert. In dan namiddag zal zooals gebruikelijk dieor of namens B. en W. inspectie worden gehou den. A.s. Vrijdagavond vergadert in Café Verschoor alhier de ijsclub „Harkingefl". Naast de gewone punten zal er ook be stuursverkiezing plaats hebben wegens periodieke aftreding van de heeren J. L. Coenradie en T. Kalle. Aan h9t slot zal tevens een gratis verlo ting plaats hebben mef als eerste prijs een paar fraaie kunstschaatsen. Deze veifeadering zal mag een eenigszins bijzonder karakter dragen, aangezien het 15-jarig bestaan der Vereeniging zal wor den h'erdacht. Loden worden opgewekt deze vergadering te bezoeken. Door B. en W. is aan M. de Geus ver gunning verleend tot het bouwen van een varkensmesterij op een perceel grond in de Nieuvvstraat. MELISSANT. De vorige week Zondag in de N'ed. Herv. Kerk gehouden maendoiijk- sche collecte heeft ruim 41 opgebracht. A.s. Zaterdag 15 Dec. zal van 's nam. 2 tot 's avonds 9 uuir zitting gehouden woe den in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk voor het betalen van zitplaatsenhuur. Vorige week id1 in deze gemeente weer een aanvang gemaakt met het uitkeeren van steun aan werkloozen. Vorige week is van mej. W. een fiets lantaarn van haar rijwiel ontvreemd. De dadsn)(s) zijn onbekend, GOEDEREEDE. Donderdag 1.1. stierf van den landbouwer T. v. ri. Winde sen kost baar werkpaard aan vvindcoliek. Het clief' was niet verzekerd. Bij den agent der Arbeidsbemiddeling stonden vorige week Zaterdag als werkloos ingeschreven: 48 landarbeiders, 1 smid, j wagenmaker, 2 metselaars en 2. schildera, Va.n uit het uiensorteerstation werden' vervoerd bijna 1000 balen ajuin en per trant 500 en per schipper Van Gelder 250 H.L) kleine aardappelen. J. v. Zutipihen van Ouddorp, die op dert Oudendijk mot de auto moest uithalen vooif een ander, zakte langs den weg in de berml' van den dijk, doch doordat hij langzaam reed, kon hij spoedig stoppen, zoodat er geen schade was aan de auto. Er werden slechts een 20-tal balen ajuin afgeworpen, die in die sloot terecht kwamen. Vrijdag te 4 uur had in het lokaal Ne-, dervelt de afslag plaats van de woning, staande aan liet Kerkpad. en toebehooren- de aan C. van Ileest te Middelharnis. Het word gemijnd d'oor G. van Oostenbruggé van Ouddorp voor 450. Vanwege het stormachtige weder zijn" de Noordzee-visschers de vorige week niet- uitgevaren. De garnalenvisschers hebben ook niet gevisebt, omdat de pellerijen te Stellendam en Ouddorp ze van hier niet wilden ontvangen. Vrijdagavond vergadering van de ijs- club „Vooruit" in het hotel de Gouden Leeuw. Do voornaamste punten der agenda zijn: Bespreking contributie, verkiezing be stuursleden en baancommissie. OUDDORP, Enkele weken geleden is hier een heerenjekker gevonden. Hoewel dit bekend was ge maakt, is de jekker nog niet afgehaald. Inlichtingen bij C. de Mooij. Een driejarig zoontje van C. v. d. Klooster kwam met spelen zoodanig te vallen dat het een been brak. Van J. T. zijn naar men verneemt aan den Noordweg een partij kool ontvreemd. Voor herhalingsoefeningen in 1935 zullen in werkelijken dienst moeten komen de dienstplichti gen der lichtingen 1929—1931, 1928 en 1930; schoolcompagnie pontonniers 3e ploeg, de dienst plichtigen der lichting 1929 hospitaalsoldaten en de lichting 1931 hospitaalsoldaten voor de ziekenhuis verplegers. De duur der herhalingsoefeningen be draagt voor de korporaals en soldaten 17 dagen en voor de onderofficieren 24 dagen. Naar men verneemt heeft de bietencampagne op dit eiland dit seizoen gemiddeld opgebracht van 1520.000 kilo per gemet en het gehalte liep tot 20 pet., dus is de opbrengst goed te noemen. Dorschen met de vlegel komt bij enkele kleinlandbouwers meer en meer voor, zoodat er weer enkele werkloozen arbeid hebben. Zou het niet beter zijn dat het dorschen met de meer be vorderd werd? Dat zou een uitkomst voor de werk loosheid kunnen zijn. De lichtwachter A. Blok is met ingang van 1 Januari overgeplaatst naar Egmond aan Zee. D.e lichtwachter De Lange van West-Kapelle is met ingang van 1 Jan. overgeplaatst naar het West- hoofd alhier. Woensdagavond a.s. zal in de Ned. Herv.- Kerk leesdienst worden gehouden. Voor de Geref. Gemeente hoopt Woensdagjnorgegi 9.30 en nam. ■6 uur 'voorte",gaan ps.de Blöisvan ;DirksJand. (Dankstond voor hei: gewas). Bij publicatie is bekend gemaakt dat voor de personen geboren in 1916 de inschrijving als dienst plichtigen zal plaats hebben op Maandag 4 Jan. 1935, des voorm. op het gemeente-secretarie. Bij de gehouden zitting van B. en W. tot het in ontvangst nemen van bezwaren tegen het door C. Kaptijn alhier gedane verzoek tot het oprichten van een timmermanswerkplaats aan Spanjerweegje, heeft zich niemand aangemeld. De afgeloopen week hebben de garnalenvis schers met de zeilscheepjes 60 kilo garnalen per dag gevangen; de motorschuiten 120 kilo per dag. Alles werd afgeleverd aan de pellerijen tegen 15 ct. per kilo. De kuilvisschers hebben de vorige week 4000 kilo bliek aangebracht aan de drogerij tegen den geringen prijs van 1 cent per kilo. De zeevisschers hebben wegens het ongunstige weer niet uit kunnen varen. Ook in de weervisscherljeb werd geen zalm gevangen. De afgeloopen week werd van hier vervoerd per tram en beurtschipper 1000 balen uien, 100 balen sjalotten, 100 H.L. blauwe aardappelen, 100 balen koepeen, 150 H.L. erwten. Vrijdag gaf het mannenkoor „Zanglust", met medewerking van de mannenkoren Goereesche Haven, Stellendam en Herkingen, in de Oude School alhier een uitvoering. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter .van het Ouddorpsche mannenkoor, den heer Joh. Veneman, waarna hij het liefdadige doel van deze uitvoering uiteenzette. De leiding berustte bij den Ouddorpschen direc teur den heer J. Bezuien ,die als openingslied liet zingen Ps. 133. Hierna zingt Ouddorp nog Ps. 17, 25, 59. 33, 47. Vervolgens kwam Ouddorp aan de beurt. De directeur van de vereeniging, de heer Huizer, sprak een kort inleidend woord, voornamelijk be trekking hebbende op zijn vereeniging; het publiek werd er op gewezen dat in zijn koor de partijen niet sterk genoeg bezet zijn. Het koor zong daarna Ps. 21, 22. 20. 32. Na Stellendam zongen achtereenvolgens Herkin gen en Goereesche Haven een viertal Psalmen. Na Goereesche Haven, die .het laatste aan de beurt was, zong elk der vereenigingen nog 4 "liederen, waarna gepauzeerd werd. Na de pauze zongen de vereenigingen weer even als voor de pauze in dezelfde volgorde, elk een viertal liederen. Hierna werden door alle vereeni gingen te zamen nog 4 Psalmen gezongen. Vervol gens werd door een kinderkoor van Herkingen het publiek Ps. 134 3 toegezongen, waarna door den heer Joh. Veneman de vergadering met een woord van dank aan allen, die tot het slagen van dezen avond hebben meegewerkt en nadat spr. nog critiek had uitgeoefend op het bestuur van S.B.Z., de bij eenkomst gesloten. Niettegenstaande de goede bedoeling van de or ganisators van deze uitvoering, vermoeden wij toch dat S.B.Z. bij een dergelijke uitvoering wei nig gebaat zal zijn. Het zou misschien aanbeveling verdienen iets anders ten bate van S.B.Z. te orga- niseeren, om eenigszins in de nood der vereeniging te voorzien, een bazar of iets dergelijks. Waardee ring verdient het werk van Ouddorp's Mannen koor in ieder geval, het is tenminste een streven om den nood der S.B.Z. te helpen lenigen. Donderdag a.s. houdt de Antirevolutionaire Kiesvereeniging „Vreest God, eert den Koning" een vergadering in d° Herv. Kerkekamer. Aan de orde komen o.m.: Stemmen groslijst voor de Statenverkiezing. Inleiding „Verweer tegen en critiek op de S.G.P. Burgerlijke Stand SOMMELSDIJK. Gehuwd: Cornelis Kalle, 23 j., te Rotterdam en Jacomina Groenendijk, 22 j., alhier. NIEUWE TONGE. Geboren: Wim z. van J. de Jong en van W. Riedijk, 10 Nov.; Maarten Politieke rondblik door Mr. G. A. Diepenhorst De Slatenkieskring-centrale Ridderkerk hield Zaterdagmiddag in het gebouw „De Eendracht" te Rotterdam, onder leiding van den heer J. C. Diepenhorst, van S tri jen, haar jaarvergadering. Do Voorzitter las, nadat het Lutherlied gezongen was, Psalm 4, ging voor in gebed en sprak vervolgens een kort openings woord. Spr. heette in het bijzonder welkom Ds C. W J. van Lummel, van Zuidland, eere voorzitter van de Centrale, den heer G. van Andel, burgemeester van Zuidland en lid van de Prov. Staten van Zuid Holland en den heer C. Wildenberg, secretaris van het Provinciaal Comité. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer J. P. Kogel er bleek, dat bij de Centrale zijn aangesloten 86 kiesvereenigin- gen met totaal 2397 leden liet jaarverslag werd goedgekeurd, even als dat van den penningmeester. De contributie over 1935 werd bepaald op 20 cent per lid. De bescheiden werden na gezien en aceoord bevonden en den pen ningmeester décharge verleend. In het bestuur van den Statenkieskring werden aangewezen door de Hulpcentrale Goeroe en Overflakkee de heer C. A. Potter van Dirkslsnd; door de H.C. Voorne en Put ten de heer P van der Meijden, van Brielle; door de H.C. IJsselmqnde de heer H. Hoge- weg, van Hendrik-Ido Ambacht en door de H.C. Hoeksche Waard de heer II. v. d. Berg van 's-Gravendeel (herbenoeming). B.ij acclamatie werd de lieer J. C. Diepen' horst tot voorzitter van cle Statenkieskring centrale herkozen. Hierna werd overgegaan tot bespreking van liet advies van het bestuur inzake de eandidateniijst voor de Prov. Staten. Na een korte pauze heeft vervolgens mr G. A. Diepenhorst, van Zeist, gesproken over het onderwerp: „Politieke rondblik". Een politieke rondblik, aldus spr., doet ons zien. dat de omstandigheden op politiek ter rein zeer donker zijn. Het geestelijk leven toon, een ingezonkenheid als jvellicht nooit te voren. Het oude schijnt geheel verouderd en temidden van al de donkerte van onzen tijd kost het vaak strijd om in dit alles te zien Gods voorzienig bestel. Velen kunnen niet meer erkennen, dat het geheele poli tieke en maatschappelijke gebeuren staat onder het almachtig bestuur Gods. Oppervlakkige leuzen worden gaarne aan vaard en de werkelijkheid durft men niet meer onder oogen te zien. Ofschoon ons land zeker nog bevoorrecht is boven andere landen is toch de toestand ook ten onzent verre van rooskleurig. Spr. herinnert dan aan de door Dr Colijn het vorige jaar gevoerde verkiezingscam pagne en aan den uitslag der gehouden ver kiezingen, terwijl spr. vervolgens overgaat tot eon liespreking van de samenstelling van het huidige crisiskabinet. Dankbaar mogen we zeker wel zijn, dat in ons land aan het hoofd van bet ministe rie een man staat, die met vaste hand wi! ingaan tegen gezagsondermijning on tuch teloosheid. Spr. wijst er vervolgens op, dat een slui tende begrooting gewenscht is en aanpas sing noodzakelijk. Zachte heelmeesters ma ken stinkende wonden en hoe eerder ook in.pnsjjnnjj-chï téring 1fp,'ar'de boring gezet worjlt, dés te 'eerder zullen hetero toestan- don ontstaan. De verarming van het groot ste deel der bevolking is ontzettend. Land houw, handel en scheepvaart zijn noodlij dend en het is te verwachten, dat in dezen winter het aantal werkloozen weer boven de 400.000 zal stijgen. Aan werkloozensteun gaat meer dan een derde deel van de op brengst van alle directe belastingen van Rpk, provincie en gemeente heen. Met alle kracht dient, daarom aangestuurd te worden op het brengen van evenwicht tusschen ontvangsten en uitgaven, zonder verschuiving van lasten naar de toekomst. Een sluitende begrooting en eon hooghou den van het staatsorediet is zeker niet in de eerste plaats het belang van den rijke, doch bovenal van den arbeider, van den spaarder, van den werklooze. Toen Rotter dam niet meer kon leenen, was er gelukkig nog eon ongerept staatscrediet. Devaluatie wijst spr. af. De thans door het kabinet gevolgde staatkunde, hoezeer pijnlijk voor velen, is in aller belang. Dr Colijn weet hot, dat duizenden en nog eens duizenden tegen hem in het harnas worden gejaagd door de huidige politiek, doch noch eigen eer, noch partijbelang kan hem er van weerhouden te doen wat hij ziet als zijn plicht en wat hij met zijn ver antwoordelijkheid kan overeen brengen. Spr. bespreekt vervolgens de politiek der sociaal-demoeraten en merkt op, dat znodra de maatschappij in lijden komt de sociaal democraten op de vlucht slaan voor de vor antwoordelijkheid. Schreef de heer Vliegen in Januari niet in de Socialistische Gids, dat de S.D.A.P. nu ook niet weet hoe hel gaan moet? Hoeveel ernstiger, zoo vraagt spr. zou de toestand in ons land geweest zijn, indien naar de S. D. A. P. was ge luisterd. Doch niet alleen tegen de revolutionairen van links, ook tegen die van rechts hebben we ons te weer te stellen. Het Calvinisme is overal geweest oorsprong en waarborg der eonstitutioneele vrijheden en is altijd opgekomen voor gezagshandhaving. Het gaat niet om de vraag of er in Fas- 'cisme en Nationalisme dan niets goeds is en of zij niet inderdaad de fouten aanwij zen. Het revolutiebeginsel heeft biina altijd een negatief element van waarheid in zich, in zooverre gewezen wordt op fouten, welke zich voordoen. Men moet echter de dingen ntichter zien. Groen van Prinsterer sprak ook van de waarheid in iedere dwaling, die de dwaling haar kracht geeft. De kern van het revolutiebeginsel is, dat de mensch sou verein is. Door schoonen schijn moeten we ons niet laten verleiden. De eenig juiste metihode is het schijnbaar schoone gewaad uiteen te rafelen. De revolutie-beginselen dienen bestreden te worden en daartegen over het eenig juiste beginsel gesteld te worden. Het Nationaal-socialismo gaat uit van het z. van D. de Witte en van R. J. Gerritse, 16 Nov Necltje Mina d. van A. C. van Siiedrecht en van N. Rameijs, 19 Nov.; Pieter z. van M. v. d. Veer en van A. J. van Wezel 25 Nov.; Teunis z. van H Looij en van A. M. Koote. Ge h uwd: W. Drooger 25 jaren en G. de Geus 24 jaren beiden alhier. DIRKSLAND. Geboren: Gerrit. z. v. Bas- tiaan Bakker en Maria Zorge; Erdina Christina, d. v. Aren Doornhein en Hester de Jong. Overleden: Adrianus v. d. Wekke, 8 mnd., z. v. Adrianus v. d. Wekke en Maatje Franke. MELISSANT. Geboren: Cornelia Johanna, d. v. J. J. Schans en C. D. Driesprong: Eliza Rui lof, z. v. H. v. Putten en D. C v d Doel: Leendert, z v. C. Tieleman en J. C. de Geus; Willem, z. v. P Klein en L. M. Grinwis. Gehuwd: M. v. Immerzee!, jm. 32 j. en D. Uijl. Ld. 22 j. Ov -leden: P. Koppenaai, 63 j., echtgen. Van. J. Kievit; A. v. Rumpt, 83 j., echtgen. van B. Wielaard. NU ONTVANGT GE EEN GRATIS PROEFFLACON KRUSCHEN SALTS BIJ ELKE FLAC. VAN 1.60, DIE GE KOOPT Uw apotheker of drogist heeft nu een be perkt aantal Reuze Pakken Kruschen Salts. U ontvangt dus nu meer Kruschen voor hetzelfde geld. Kruschen Salts is over de geheele wereld bekend als het rheumatiek- middel bij uitnemendheid. Nergens kent men een middel evengoed als Kruschen, geen, dat even goede resultaten geelt. In het buitenland is door opkoopers met Kruschen Salts geknoeid. Men koope daar om in geen geval Kruschen Salts in buiten- landsche verpakking, doch uitsluitend in ongeschonden Ilollandsche verpakking met de naam N.V. Rowntree Handels Maat schappij op verpakking en etiket van de flacon gedrukt. (Adv.) staatsabsolutisme en leert dat alles moet worden dienstbaar gemaakt aan den Staat. Met souvereiniteit in eigen kring wordt niet gerekend Gelijkschakeling is de leuze. Voor rechtinatigen volksinvloed is geen plaats meer. Aanmerkingen op het huidige staatsbe stel, aldus spr. zijn heusch wei te maken, maar daarom behoeft men nog geen behan deling van de staatszaken te verlangen ach ter gesloten deuren waar de leider met zijn vriendjes de zaken dan afhandelen. Bij het huidige stelsel is het verantwoor delijkheid en verantwoording van het begin tot het eind. Het Nationaal-socialisme is vrucht van vreemden bodem en in strijd met onzen volksaard en ons volkskarakter. En daarom 1s een Nat.-Socialisme In Nederlandsclien zin een tegenstelling in zichzelf. Spr. gaat dan uitvoerig de verschillenle punten van het beginselprogram der N. S. B. na en wijst er ten slotte op, dat deze tijd voor de A. R. beginselen weer schoon pers pectief biedt. Men vraagt zich in onze da gen weer af, of de A. R. beginselen niet een veel grooter element van juistheid in zich bevatten, dan door velen tot nu toe werd er kend. Het A. R. volksdeel heeft in het bijzonder in dezen tijd zijn roeping te verstaan en heeft in de wisselende omstandigheden des levens iets te laten zien van de onbewege- lijkheid van liet Woord van onzen God. Een korte bespreking volgde, waarna ge zongen weid Psalm 68 vs. 10, Ds. C. W. J. van Lummel voorging in gebed en de goed bezochte vergadering werd gesloten. Het Witboek van Br anting Duitsche verklaring inzake het „testament" van Ernst Uit Berlijn wordt gemeld: Met betrekking tot het z.g. „testament" van den 30 Juni wegens hoogverraad doodgeschoten groeus- leider Ernst, waarin het ontstaan van den Rijksdagbrand wordt behandeld, verklaren, aldus een officieus bericht, bevoegde krin gen, dat het hier gaat om uit de lucht ge grepen, uit de emigrantenpers genoegzaam bekend bedrog. Het blijft te betreuren, dat serieuze bui- tenlandsche bladen dergelijke fantasiën zon der voorbehoud publiceeren. De massa-terechtstelling in Rusland 200 familieleden van geëxecuteerden naar Siberië. Uit Moskou; De familieleden der te Le ningrad en Moskou geëxecuteerde 71 perso nen. zijn op aanstichting van den Volks commissaris van Bii nenlandsche Zaken, voor den duur van drie tot 10 jaren naar Siberië verbannen. Het aantal bannelingen bedraagt 200. Hun bezittingen vervallen aan den staat Belgisch Militair vliegtuig neergestort Piloot omgekomen. Nog twee andere vliegtuigen mede in brand gevlogen en vernield. Uit Brussel; Vrijdag is een militair vlieg tuig neergestort boven het vliegveld van Haeren te [Iaeren. Het toestel kwam neer in de onmiddellijke nabijheid van een loods, waar een aantal vliegtuigen van particulie ren stonden opgesteld. Het neerstortende vliegtuig vloog in brand. De buitengewoon fel oplaaiende vlammen sloegen over naar de loods, waar twee vliegtuigen van de Sa bena eveneens werden aangetast en geheel werden vernield. De ijlings toegeschoten brandweer bestreed uit alle kracht het vuur en mocht er in slagen verdere uitbreiding van het vernielende element te voorkomen Hets neergestorte militaire vliegtuig wa een tweedekker, bestuurd door adjudant Romhauts. Toen het vuur eenmaal was ge- bluscht werd zijn geheel verkoolde lijk uit de resten van zijn toestel geborgen. Oud-strijders-demonstratie te Parijs uiteengeslagen PARIJS, 10 December. Na afloop van een protestvergadering tegen de pensioen verlaging der oorlogs-invaliden trachtten on geveer 1500 oorlogsinvaliden met leuzen en borden in de binnenstad van Parijs te de- monstreeron. De betoogers zagen kans op de Place de l'Opéra te komen, waar zij echter in botsing kwamen met de politie. De politie trachtte de betoogers met zachten drang te verwijderen, doch toen dat niet lukte, maak te zij van de wapens gebruik. Er ontstond een gevecht, waarbij verscheidene oud-strij ders, doch ook drie politie beambten werden gewond. Het was de eerste maal, dat een dergelijke betooging met gewelddadigheden eindigde. Het zoeken naar Ulm Naar de meening der meteorologen moet alle hoop op redding van de vermiste vlie gers Ulm en zijn begeleider worden opge geven, aangezien de weersgesteldheid op zee zóó ongunstig is, dat nauwelijks kan worden aangenomen, dat het. vliegtuig na zijn noodlanding op het water, zich nog eenige dagen drijvende heeft kunnen hou den. Op Maandagen 10 en 17 December 1934, te Dirksland, resp. in de zaal Odeon en Hotel Regeer, veiling en afslag: a. beide dagen 's avonds 7 uur, van: een woon- en winkelhuis, te Dirksland aan den Straatdijk en uitkomend aan de Kaai, kad. Sectie B nr. 1932. groot 81 centiaren, behoorend tot den faillieten boedel van Jac. Struik Tz. te Utrecht; en b. beide dagen 's avonds half 8 uur, van: I. 1.87.20 H.A. (4 Gem. 23 R. V. Maat) Bouw land, te Dirksland in polder Dirksland, aan den len Stoofweg, Kad. Sectie A no. 292 en 293, ver huurd aan Jel Wesdijk te Sommelsdijk; en II. 1.43.70 H.A. (3 Gem. 39 R. V. Maat) Bouw land, aldaar, kad. Sectie A nr. 288 en 289, ver huurd aan H. C. Bakker Lz. en Com. van 't Geloof beiden te Dirksland. A. COSTERMANS Wnd. Notaris te Dirksland, Op Vrijdagen 14 en 21 Decemiber 1934, bij vei ling en afslag te Middelharnis in Hotel Meijer, bei de Jagen 's avonds 7 uur, van: Een huis met schuur, erf en grond, te Middel harnis, aan den Kerkring, kad. Secfte B no. 1287, groot 1 are 85 centiaren. In eigendom toebehoorend de aan den heer Joh. van Groningen Hzoon te Mid delharnis. Betaaldag der koopsom en aanvaarding 21 Januari 1925, A. COSTERMANS. wnd. notaris te Dirksland. Op Donderdag 20 December 1934 bij Inzet in het Café Smits; Op Donderdag 27 December 1934 bij Afslag in het Café Peekstok telkens des namiddags 3 uur te Stad aan 't Haringvliet, Een Burgerwoonhuis met erf aan de Nieuwstraat te Stad aan 't Haringvliet. Ten verzoeke van de Erven van den Heer L. Keijzer Sr. te Stad aan 't Haringvliet. Notaris VAN BUREN. MARKTBERICHT van Makelaar Jac. Knoop, Nassaukade 158, tele foon 81431; in aardappelen, groenten en fruit. Ve^ koop- en losplaats Jan van Galenstraat, Nieuwe Centrale, Amsterdam De handel in aardappelen blijft flauw en de prijzen gaan langzaam terug. Uit Ypolder en Haar lemmermeer komen veel aardappelen in de stad, zoodat dit terugslaat op de andere soorten en de verkoop aan de markt zeer moeilijk gaat. Industrie en Bevelanders worden tegen de marktnoteering bij de winkeliers franco thuis bezorgd, zoodat Z. bonten en blauwen ook lager worden aangeboden. Voor eigenheimers uit Flakkee en Spui is weinig vraag, ook voor zandaardappelen. Eigenheimer po ters en andere soorten blanke poters bijna niet te verkoopen, alleen is vraag voor Z. bonten poters; blauwe poters minder vraag. Bonken alle soorten gevraagd. Inlichtingen om uw aardappelen naar Amster dam te zenden worden zonder kosten gegeven. Heden 10 December 1934 werden de volgende prijzeo gemaakt: Zeewsche bonten en blauwen f 3.20—3.50. Dito poters f 2.40—2.60. Dito Bevelanders en Industrie f 2.40—2.50. Dito Eigenheimers f 2.90—3. Flakk. Eigenheimers f 2.90—3. Spuische Eigenheimers f 2.903. ir>' Anna Pauwlowna Zand f 2.70—3. Hillegpmmer ,Zand f 40r-3.' i <«J Ypolder en Haarl.meer Bevelanders f 2.40—2.50, Dito Bonten f 2.802.90. Bonken f 2.402.50, alles per 70 kilo. Verder per 100 kilo: Drentsche en Overijsselsche zand-eigenheimers f3-4.80 CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Vrijdag 7 December Savoyekool f 2.80—6.80 per 100 stuks. Roodekool f 1.702.20. Wittekool f 0.80-1.50. Bloemkool f 3.50—9.50, Andijvie f 1 1.20. Knollen f 2.80. Kleiperen f 6.70—12.70 per 100 kilo Lauwtjesperen f 8—13.50. Giezewildemans f 13.50. Witlof f 6.70-17.60. Spruiten f 6.50—8.50. Boerekool f 1.502.80. Veldsla f 2.50. Peen f 0.801. Alicante f 17.50-18.60 Boter f 66—67. AMSTERDAM, 10 Dec. Vee. Aanvoeren en prijzen; 467 vette koeien: le kw 5660 ct; 2e kw 4855 ct; 3e kw 3846 ct per g slachtgew 59 melk- en kalfkoeien f150190 p stuk; 124 vette kalveren: l«- w 435& ct; 2e w 3642 ct; 3e kw 3235 ct per kg- levend gewicht; 61 nuchtere kalveren f 4750; 37 'schapen f 1515 lammeren f811 alles per stuk; 677 varkens; vleeschvarkens (90-110 kg) 3738 ct; idem zwaardere 3637 ct; vete varkens 3535 ct p kg slachtgewicht; 21 paarden f 60100 p stuk Aan het abattoir werden heden 3 wagons ge slachte runderen aangevoerd afkomstig uit Denemarken Slachtrunderenr aanvoer iet3 hooger, handel zeer stug, weinig beste, prijzen stttionnair Melkkoeien: weinig aanvoer, handel stil Vette kalveren: minder aanvoer dan vorige week prijzen iets hooger weinig beste, waar voor een prijs boven noteering kon worden be dongen Nuchtere kalveren: tamelijke aanvoer, vlugge handel, constante prijzen Schapen en lammeren: stille aanvoer en han del, stijgende prijzen Varkens: tamelijke aanvoer, gedrukte handel, prijzen als vorige week AMSTERDAM, 10 Dec, Aardappelen. De prijzen waren: Zeeuwsche bonten f3.303.60; idem blauwen f 3.303.60; id eigheimers f2.90 —3.20; idem Beevlanders f 2.903.20; Ypolder Bevelanders f 2.60—2.80 ales per H.L. Aanvoer; 289.700 kg. rotterp\M, 10 Dec. Vee Aangevoerd in totaal 2715 dieren, t.w. 516 vette runderen 257 vette kalveren. 5 nucht kalveren. 1111 schapen of lammeren, 826 varkens. Prijzen: Vette koeien 5658 c., 2e kw 46 -50 c. 3e srt 32—38 c, vette os«en "2 c, 2e srt 4446 c., 3e srt 38—40 o., vette kalveren 75 85 c, 2e srt. 60—70 c, 3e srt 5055 c., varkens (levend gewicht) 32—31—30 c.t schapen 38—34 30 c lammeren 393530 c. Pr(1zèn per stuk van m<' men f 17188. lammeren f 1197. Vette koeien en ossen; aanvoer ruim handel vlot, stijvere prijzen Een prima exempl ging tot 2 c boven noteering. t. Vette kalveren: aanvoer korter, handel wil lig, iets hooger in prijs Een prima kali tot 10 e hoven noteering. Varkens: aanvoer iets korter, handel tame lijk. de priizen bleven stat'onnair. Enkele partijen schapen werden voor export verkocht, ROTTERDAM, 10 Dec, Aardappelen. De prijzen waren: Brielsche eigenheimers f 33.40 Zeeuwsche blauwe f 33.30; idem eigenheimers f 2.702.90: idem bonte f 33 30; blauwe eigen heimers f2.803 drielingen f 1.80—2.05; bravo f 2.90—3 30; Itedstar f 2.70—2 90 alles per H.L; zandaardappelen 67 ct per kg. Met redelijke aanvoer kalme vraag. TIED, 10 December. Eieren 2.754 50 per 100. Aanvoer 21 000 stuks. GOES, 10 December Spruiten 612 Snij- sla 67, wijnpeen 1, koolrapen 1 30- 1.40 uien 1.501 60 aardappelen f 3.70 idem drie lingen 0.80—1.60 per 100 kg; rapen 2—2 80 ramenas 2.60 per 100 bos. Bloemkool 712 idem 2e srt 2—5. roode kool 2.40—3.10- witte kool 1.10—2.30, krulahdij'vie 1.40 sei^i derijknollen 60 ct per 100 stuks.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 2