Kerk en School MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 8 DECEMBER 1934 DE MOORD OP DEN SCHIE DAMSCHEN COMMISSARIS Land- en Tuinbouw. UIT HET SOCIALE LEVEN Schaakrubriek* GEMEÜGÜ N'lEüWS Begrafenis van het slachtoffer Woensdagmorgen Is ihet stoffelijk overschot van wijlen den heer F. Ellenberger, in leven commissaris van politie te Schie dam, die j.l. Zaterdag door moordenaars hand viel, op de Algem. Begraafplaats al daar ter aarde besteld. Zooals verwacht kon worden was voor deze begrafenis groote belangstelling. De ge- heele weg waarlangs de stpet passeerde, stonden dichte drommen van menschen in stille eerbied te wachten op het passeeren van de droeve stoet. Op de begraafplaats waren tegen elf uur reeds een groot aantal autoriteiten en officieele personen tegen woordig, onder wien wij opmerkten: de drie wethouders van Schiedam, Mr. v. Velzen, Ir. C. Houtman en J. Dinkelaar en tal van raadsleden, w.o. van de A.R. fractie de heer A. Hoek, B. G. Iloogendam en P. Mak; ver schillende commissarissen van politie uit onderscheiden plaatsen, w.o. de heeren C. G. v. d. Gulden en C. Pot uit Rotterdam, U. v. d. Zee uit Delft, D. J. Hammen uit Utrecht. Mr. Reurner, Officier van Justitie te Rotter- dam, Ds. Bokma, Ned. Herv. predikant, pastoor Harderwijk van de Oud-Kath. Kerk, depwtaten van de verschillende Midden- standsvereenigingen, van het Roode Kruis afd. Schiedam, de Oranje Garde, verschil lende doktoren, w.o. Dr. A. de Leeuw, die het eerst bij den vermoorde aanwezig was, en voorts een groot aantal vooraanstaande burgers uit Schiedam en omliggende plaat sen. De burgemeester spreekt. Nadat de lijikbaar in de kapel was neer gezet nam de Burgemeester, de lieer H. Stulemefyer, liet eerst het woord en sprak oim. als volgt: Zij die den commissaris Frederik Ellcn- berger hebben mogen kennen zooals ik, zuilen bij zijn lijkbaar staan, het hart ver vuld met gevoelens van droefheid, deernis en rouw. Droefheid, omdat door liet verscheiden Van commissaris Ellenberger is heengegaan een nobel mensch, en ecu functionaris, die adel van karakter paarde aan zachtheid van gemoed, die eerlijk en rechtvaardig, zonder aanzien des persoons. zijn hoog ambt, vaak ook in moeilijke omstandigheden, ver dienstelijk heeft vervuld; droefheid, omdat een liefhebbende echtge noot en een teerbeminde vader aan haar, die hem zoo dierbaar waren, plotseling op .verraderlijke wijze is ontnomen; deernis is ir, ons' hart, omdat commissaris Ellenberger, staande aan den vooravond van zijn pensioensaanvrage en in het vooruit zicht van een welverdiende rust te mogen genieten, zijn levensdraad ziet afgesneden door de misdadige hand van hem, dien hij met weldaden had overladen; Moge de Almachtige God, die in Zijn on eindige barmhartigheid en liefde slaat en zalft, in het hart van de echtgenoote, van tie dochter en van de fatnilieden van den hooggeachten overleden commissaris Ellen- berger de balsem Zijner Goddelijke vertroos ting storten en den eerlijken en rechtvaar digen commissaris in Zijn eeuwige rust op nemen. Verdere toespraken Mr. B. L'. Reumer, officier van Justitie 'te Rotterdam, sprak daarna namens het parket te Rotterdam en schetste den over ledene als een plichtsgetrouw politieman, op wien men trotsch was en waarmede men gaarne omging. Het parket is diep getroffen door de wijze, waarop deze uitnemende ambtenaar om het leven kwam en hoopt dat de familie ook zal kunnen buigen onder het bestier van hooger hand, waarvan wij de bedoeling niet altijd kunnen vatten. Mr. M. v. V e 1 z e n sprak als vriend en na mens de bewoners in het St. Liduinagesticht. Spr. verliest persoonlijk veel in den over- ledene, met wien hij menigmaal een gesprek had over godsdienstige aangelegenheden, al waren beide van verschillend levensprincipe. De heer Ellenberger stelde hierin veel be lang en kon ook royaal andere meening waardeeren. Hij beschouwde de godsdienst als onmisbaar voor de instandhouding van een goede samenleving. De hoofd-inspecteur J. B. D a s o u 1 sprak namens het politiecorps woorden van af scheid tot den overledene. Do heer v. Walraven, commissaris van politie te Alkmaar, sprak woorden namens de broederschap van politie-ambtenaren. De heer P. de Bruin namens Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland. De lieer L. Rook, godsdienstleeraar bij de Ned. Protestantenbond afd. Schiedam, sprak namens de weduwe van den overle dene, enkele gevoelvolle woorden van dank tot al de aanwezigen. Een verzoek van de weduwe Spit heeft het verzoek van de weduwe gekregen om bij de lijkbaar te bidden het „Onze Vader". Vooraf heeft spr. evenwel aan de weduwe gevra,agd of ze ook de bede om vergiffenis van schuld wel bidden kon roet een vergevensgezind hart ten opzichte .van de moordenaar. Diep geroerd en onder een vloed van Üranen, sprak ze „Ja". Spr. bad daarna dit allervolmaakste ge bed onder eerbiedige stilte, waarna de stoet zich begaf naar de geopende groeve, waar do kist onder indrukwekkende stilte werd neergelaten. Talrijke aanwezigen strooiden bloemen op de kist. Een schoonzoon van den overledene, Dr. de Bruin, dankte voor de laatste eer. Diep onder den indruk verlieten de tal rijke aanwezigen de begraafplaats. EEN KRAS OUDJE Do 80-jarige D. Hoogendijk Sr, te Capelie a. d. JJssel, heeft verleden week de reis naar zijn zoons te Amsterdam, nog geheel per rijwiel afgelegd. DOOD DOOR SCHULD De 38-jarige handelsreiziger H. C. M. S. te Rotterdam heeft voor de Haagsche Recht bank terecht gestaan ter zake van het ver oorzaken van dood door schuld. Verdachte is nl. ais auto-bestuurder te Wassenaar op 28 Juni jl. op den Rijksstraat weg aldaar, met een door hem bestuurd .vierwielig motorrijtuig tegen een andere auto opgebotst, waarna hij het rijwielpad op reed, alwaar zich een wielrijder bevond, die door verdachte's auto tegen een boom werd gedrukt tengevolge waarvan de man, de brandstoffenhandelaar H. W. Visser, uit den Haag, kort daarop is overleden. Het O. M. eischte een maand gevangenis- Straf. Uitspraak 18 December. Twee jonge menschen verdronken Te Tilburg hoorde men 's avonds hulpge roep van een vrouw in de omgeving van het Wilhelminakanaal aan de Oosterwijk- scliebaan. De politie ging dreggen en haal de het lijk van een man op. Haar men dui delijk het geroep van een vrouw had ge hoord ging de politie voort met dreggen met als resultaat, dat het lijk van een meisje werd opgehaald. Beide personen zijn ongeveer 20 jaar oud en uit Tilburg afkomstig. Omtrent de toedracht van liet drama tast men volkomen in het duister. De margarine knoeierij in het Westland Het is nog maar enkele weken geleden, dat de ambtenaren van den Crisis-Opsporings dienst in samenwerking met de Rjjksveldwacht in het Westland een complot ontdekte van clandestiene margarine-bereiders. In hoofdzaak was hierbij betrokken de han delaar P. IC, uit Naaldwijk, die vermoedelijk in een kas van den tuinder W., te Naaldwijk, de margarine vervaardigde. IC heeft, na de opsporing van dit complot, zijn bedrijf niet stopgezet, de winst welke op het minderwaar dige product werd gemaakt, bleek hem te verleidelijk te zijn. De Rijkspolitie te Monster heeft nl. thans opnieuw den man aangehouden op het moment, dat hij een hoeveelheid van 81 pond z.g.n. margarine vervoerde. Dit product bestond echter in hoofdzaak uit bakkersvet met een kleurtje. IC was ditmaal in gezelschap van St., uit Loosduinen, die eveneens margarine vervoer de. Toen de politie ten huize van dezen St. een onderzoek instelde, werd daar de volledige installatie voor het clandestien vervaardigen van de margarine aangetroffen. Zoowel de „margarine" als de grondstoffen en instal latie ten huize van St. aangetroffen, werden in beslag genomen Het blijkt intusschen wel, dat in heel het Westland het minderwaardige product in den handel werd gebracht. Het publiek moge daarom nogmaals gewaar schuwd zijn tegen het smeerseltje, dat K. en consorten tegen goed geld haar aanbiedt. LAFHARTIGE OVERVAL OP EEN WIELRIJDER De 37-jarige L. D., uit Vlaardingen, is op den Vlaardingschedjjk onder Maasland door twee personen overvallen, van zijn rijwiel ge trokken en beroofd. Omstreeks 11 uur des avonds fietste D. over genoemde dijk, waar het zeer mistig was. De bandieten hebben hiervan gebruik gemaakt om de heer D. te overvallen. Zij grepen hem plotseling beet, sleurden hem van zijn rijwiel en wierpen hem den dijk af. Daar sloegen en trapten zij den man, totdat deze bewusteloos bleef liggen. De twee mannen beroofden D. van diens portemonnaie, waarin een bedrag van plm. f 4. Het rijwiel van D. wierpen zfy in een sloot. Na eenigen tijd kwam hij be wustzijn, waarna hij zich naar het politie bureau te Maassluis begaf, waar hij aangifte deed van hetgeen hem was overkomen. Hij kon een vaag signalement geven van de aanval Iers. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in, dat tot heden nog geen resultaat had, TRAGISCH Zaterdag zou te Almelo het huwelijk vol trokken worden tusschen den 63-jarigen H. IC en diens huishoudster de 66-jarige mej. H. F. Tpen meni des morgens de bruid wilde wek ken, werd zé levenloos te bed gevonden. LAFFE KROEGKLANTEN Te Berghem bij Ctes hebben kroegklanten een ergerlijk staaltje van lafheid en gemeen heid uitgehaald. De beschonken bende liet een Chinees, een pinda-mannetje zijn heele scha mele handeltje uitpakken. Voornamelijk zijden shawls vielen in den smaak en gingen van hand tot hand. Inderdaad gelukte het den Chi nees met een der aanwezigen tot zaken te ko men en lang loven en bieden verwisselde de das van den eigenaar. Intusschen hadden de anderen van de ge legenheid gebruik gemaakt om ongemerkt uit des pinda-mannetje's koffer een tiental dassen te doen verdwijnen. Innig voldaan over den gesloten koop wilde de Chinees den koffer weer inpakken, toen hij tot zijn grooten schrik bemerkte, wat er gebeurd wae. In zijn ver ward taaltje vroeg hij smeekend, of hij de dassen terug mocht hebben, doch toen de kroeg-klanten hem uitlachten en veinsden hem niet te verstaan, verloor hij ten slotte zijn ge duld en kreet, dat men hem bestolen had. Deze beschuldiging had op de aanwezigen een uit werking als een roode lap op een stier. Ge zamenlijk grepen zij den armen pinda-Chinees beet en dienden hem een geduchte aframme ling toe. Het mannetje werd tegen den grond geslagen en vervolgens uit het café geworpen. Bloedend verwond bleef hp op den weg liggen. Eenige voorbijgangers deden aangifte bij de politie. Met horten en stooten vertelde de koopman, wat hem in de herberg was over komen. De politie stelt thans een onderzoek in naar de bedrijvers van deze laffe daad. SMOKKELARIJ IN HET GOOI. Te Bussum liet een belastingambtenaar zich insluiten in een school, in welker nabijheid iemand woont, die verdacht wordt een uitge breide handel in gesmokkeld sigarettenpapier te drijven. Zijn geduld werd tegen zes uur in den ochtend beloond, toen hij de overbuur met nog iemand zag thuiskomen, ieder met groote pakken in de hand. Hij trad te voorschijn, voordat zij de huisdeur hadden bereikt en nam dè pakketten in beslag, welke een 20 K.G. bleken te bevatten die met van accijnsmerk waren voorzien. Bij een vrouw werd eveneens een hoeveel heid al was deze gering, ontdekt in een lin nenkast, welke door een smid moest worden opengebroken, daar de bewoonster den toe gang weigerde en er zelfs een veldwachter bij te pas moest k-omen .De man van de vrouw, die zoo overstuur was, dat er een dokter moest komen, heeft een aanklacht ingediend, daar volgens hem zijn vrouw een boodschap naar hem zou sturen om de kastsleutel. EEN GEDWONGEN RITJE Een 13-jarige jongen, woonachtig aan den overkant van het IJ te Amsterdam was ach ter op een vrachtauto geklommen, welke eerst in Vels-en stopte. Tot zoover moest de knaap meerijden en omdat de auto niet naar Amsterdam terugkeerde was hij ge noodzaakt te voet naar de stad te gaan. Een wielrijder zag hem eenzaam loopen op dein Haarlemmerweg. Het was al donker geworden en daarom vroeg hij den knaap waar hij naar toe moest. De jongen ver telde nu zijn wedervaren en de wielrijder bood hem toen aan achterop zijn bagage drager te gaan zitten, waarna hij den jongen naar een politie-bureau te Amster dam reed. De politie waarschuwde onmiddellijk de ouders, die dcodelijk ongerust waren ge worden over het uitblijven van hun jongen. De vader heelt den knaap vervolgens afge haald aan het bureau en hem geducht on der handen genomen. EEN KERKDIEF GESNAPT Dinsdag werd door den pastoor te Li thoyen ontdekt, dat de offerblokken in zijn kerk waren opengebroken en gelicht. Ook de sacristie was bezocht, waar evenwel niets werd vermist. Van den dader ontbrak elk spoor. in de kerk te Lith waren eveneens offer blokken gelicht, terwijl ook in de sacristie een onderzoek werd ingesteld naar waarde volle voorwerpen. De buit was hier gering, daar de koster pas de offerblokken geledigd had. Enkele kerkgangers hadden een vreem deling blootshoofds in en rond de kerk ge zien. Toon de diefstal hekend werd, gaven deze kerkgangers aan den pastoor liet signa lement van den vermoedelijken dader op. Dezo waarschuwde den rijksveldwachter te Litli, die zich in verbinding stelde met de marechaussee ie Oss, die de toegangswegen naar Oss bewaakte. Het resultaat was dat een persoon kon worden aangehouden, wien uiterlijk overeen kwam met liet opgegeven signalement. De man, de 22-jarige schildersknecht B. uit Den Bosch werd naar de marechausseekazerne te Oss overgebracht. Hier werd een groot aantal centen en klein geld op hem gevon den, verder een bos sleutels en een breek ijzer. De aangehoudene bekende de inbra ken in beide kerken gepleegd te nebben. De marechaussee is de meening toege daan, dat men thans den man in handen heeft die verscheidene kerkdiefstallen den laatsten tijd in oostelijk Noord Brabant zou hebben gepleegd. Waarschijnlijk is B. schuldig aan de kerkdiefstallen Den Dungen, St. Michielsgestel en Gemonde. Het onderzoek is nog in vollen gang. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Op den rijksweg tusschen Beek en Neerbeek is de 60-jarige V., uit Beek, die met paard en wagen van de staatsmijn Maurits kwam, van achteren aangereden door een autobus uit Maastricht. V. werd van den bok geslagen en smakte tegen den grond, waama de dood spoe dig intrad. Het lijk is naar Beek overgebracht. DOODELIJKE VAL Te Breda heeft in de bierbrouwerij „De Drie Hoefijzers" een doodelijk ongeluk plaats gehad. De 30-jarige schilder van Oers was op een werkbrug bezig het plafond van de groote machinehal te schilderen. Hij verloor hiex-bij het evenwicht en stortte naar beneden, waar hij met zijn hoofd op den scherpen rand van den condensor van een der machines terecht kwam. De man wiens schedel totaal verbrij zeld werd, was op slag dood. Hij laat een vrouw met drie kleine kinderen na. Aansluiting bij Crisis-organisaties Vrijstelling voor bezwaarden. Zooals hekend, bestaat hij sommige land bouwers bezwaar zicli vrijwillig aan te slui ten bij crisisorganisaties op gronden, aan hun godsdienstige overtuiging ontleend. De minister van Economische Zaken is bereid aan dat bezwaar tegemoet te komen door gebruik te maken van de bevoegdheid hem gegeven in art. 5, lid 1 van 't crisis- organisaticbesluit 1933, n.l. om in bepaalde door hem te bcoordcelen gevallen en onder door hem te stellen vooivvaarden vrijstel ling te verleenen van de verplichting tot onderteeliening van een schriftelijke aan vrage tot toelating als georganiseerde. Een landbouwer, die voor deze vrijstelling in aanmerking wcnscht te komen, kan daartoe een verzoekschrift bij den minister indienen met een persoonlijke uiteenzetting van den aard van zijn bezwaren en de gronden, waarop die bezwaren steunen. Indien het gewetensbezwaar achtenswaar dig en onoverkomelijk is, verleent de minis ter voorwaardelijke vrijstelling, welke vrij stelling intusschen niet onthelt van het na komen van alle verplichtingen voortvloeien- ue uit, bij of krachtens de landbouw-crisis- wet 1933 bepaalde voorschriften. Dezo vrij stelling wordt ingetrokken indien de vrij gestelde deze voorschriften niet naleeft. Het gevolg der intrekking is, dat de steun wegvalt en het bedrijf niet verder kan wor den uitgeoefend. TOEWIJZING VAN FOKZEUGEN VOOR HET SEIZOEN 1935 Door de Nederlandsche Veehouderijcentrale wordt het navolgende medegedeeld: Zooale reeds bekend werd gemaakt, zullen ten aanzien van de periode 1935 (1 Jan .1935 1 Januari 1936) in totaal 2.200.000 biggen- merken toegewezen kunnen worden, terwijl de toewijding aan iederen varkenshouder volgens daartoe opgestelde schalen zal geschieden. Hierbij blijft de bepaling van kracht dat ook voor 1935 het ten hoogste tegelijkertijd te hou den aantal fokzeu'gen ten nauwste verband zal houden met het toegewezen aantal biggen- merken. Deze fokzeugen-toewijzing-1935 zal name lijk vastgeste'd worden door het aantal big- genmerken, dat aan den betrokken varkens houder werd toegewezen, te deelen door 14, waarbij en breuken boven een naar bo ven en breuken beneden Vz naar beneden wor den afgerond. Inzake ue boventallige toewijzing van fok- zcugen zal de voor 1934 vastgestelde regeling voor liet komende seizoen in groote lijnen ge handhaafd blijven. Bepaald is namelijk, dat ten aanzien van het seizoen 1935 voor een zoodanige boventallige toewijzing uitsluitend in aanmerking komen: le. Houders van sterzeugen of daarmede door de Commissie van Toezicht op de selectie mesterijen gelijk te stellen geïmporteerde zeugen. 2e. Fokkers van uitsluitend stamboekvar kens, die regelmatig dragende volbloedzeugen voor den handel fokken en verkoopen. 3e. Varkenshouders, die gewoon waren meer dere dragende zeugen voor handelsdoeleinden te houden. In de onder 3e aangegeven gevallen zal de betrokken provinciale Landbouw-crisis-Orga- nisatie de extra toewijzing eerst kunnen ver leenen, nadat de Nederlandsche Veehouderij- centrale hieraan haar goedkeuring heeft ge hecht. AFNAME REGEERINGSVEE Week van 23 tot 29 Dec. In do week van 2329 Dec. zal op do he- kendo plaatsen en uren weer gelegenheid geboden worden runderen in de gevraagde soorten aan te bieden. Prijzen en voorwaar den als vorige week. Do aangiftekaarten, welke verkrijgbaar zijn hij de districts-sccretarissen der Gewes telijke Landbouw-Crisis-Organisaties moeten vóór Zaterdag 15 December 1934 zijn inge zonden bij de Gewestelijke Landbouw-Crisis- Organisaties, waaronder de betrokken vee houders ressorteeren. In verhand met het geringe aanbod op de leveringsplaatsen in Zeeland zullen de aan giftekaarten voor levering op die plaatsen mogen worden ingezonden tot Dinsdag 18 December 193-4. Kalverentoewijzing 1935 Geen voorloopige toewijzing Kalverselectie mogelijk gemaak' Door de Nederlandsche Veehouderij-cen trale wordt liet navolgende bekend ge maakt. Zooals reeds werd medegedeeld heeft het in de bedoeling gelegen teil aanzien van het seizoen 1935 een voorloopige toewijzing van kalveren, gelijk aan ongeveer de helft der toewijzing 1934, te doen plaats hebben. Teneinde de veehouders zooveel mogelijk gelegenheid te geven onder hun kalveren selectie toe te passen, is thans, wijl de ver wachting mag worden gekoesterd, dat de definitieve toewijzing, welke in het vorige seizoen eerst in Juni bekend kon worden ge maakt, voor dit seizoen reeds betrekkelijk kort 11a 1 Januari a.s. zal kunnen worden vastgesteld, besloten niet tot bovenbedoelde voorloopige toewijzing over te gaan. Indien een veehouder bij de definitieve toewijzing slechts gedeeltelijk of in het geheel geen gebruik zal hebben gemaakt van de hem geboden gelegenheid tot leve ring aan de Nederlandsche Veehouderijcen trale, zal de definitieve toewijzing voor 1935 worden verminderd met het aantal dieren dat door hem, ondanks de na 1 November 1934 geboden gelegenheid, niet zal zijn ge leverd. De afname van de ter levering aangebo den runderen zal zooveel mogelijk geschie den in de volgorde waarin de opgaven ge daan worden. In verband hiermede wordt aan belanghebbenden in overweging gege ven de door hen te leveren runderen zoo spoedig mogelijk op te geven. Voor zoover op 1 Februari 1935 de helft (waarbij naar boven wordt afgerond) van het aantal te leveren runderen niet ter levering is aangeboden, zal aangenomen worden, dat men het aantal runderen, dat minder dan deze helft is opgegeven, niet wenscht te leveren en dus vermindering van de toewijzing van kalveren over 1935 verkiest. Na 1 April 1935 zal het niet meer moge lijk zijn runderen voor de levering op te geven. Wanneer op dezen datum niet alle te leveren runderen zijn opgegeven zal de kalver-toewijzing-1935 dienovereenkomstig worden verlaagd. Ter voorkoming van misverstand dient hieraan te worden toegevoegd, dat uit den aard der zaak uiteindelijk het aantal gele verde, en niet het aantal ter levering aan geboden, runderen den hierboven aangege ven invloed op de toewijzing zal uitoefenen. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Bolsward (Evang.), P Boerma te De Krim (O.) Te Ridderkerk. G. Koolhaas te Chariois. Te Rijsseci (toez.), Spelt te Molenaarsgraaf. Aangenomen: Naar Ommeren. W. C. Hon- dius, prop. te Bussum. Naar Uitwijk en Waard huizen (N.Br.), drs. F. R. A. Henkeis, hulppred. Ned. Herv. Kapel te Assen. Naar Ouwerkcri in D.. cand. W. E. Heijboer te Middelburg. Naar Indische Kerk. J. Tjebbes te Vrouwepolder Naar Nieuw-Dordrecht. W. san de Meene hulppred. te IJmuiden-Oost. Naar Huizinge (Gron.) H. L. Lieve te Vcendam. Bedankt: Voor Dinteioord. J. Fokkcma te Amstelveen. Voor Winsum (Ov.), A. van der Kooij. cand. te Maarssen. Voor Witmarswn cand. W. E. Heijboer te Middelburg. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Vlissingen. G. Smcenk te Blok zijl en F. de Vries te Mijdrecht. Beroepen: Tc Hazerswoude, R. Bakker te St. Pancras. CHR. GEREF. KERK Tweetal Te Barendrecht, N. Brandsma te Bunschoten en J. Tamminga te Harderwijk. --Te Rotterdam-Zuid. D. Driessen te Amsterdam en J Tamminga te Harderwijk. GEREF. GEM. Drietal: Te Rijssen. G. H. Kersten te Rotter dam. J. Fraanje te Barneveld en R. Kok te Vee- nendaal. Bedankt: Voor Gouda, M. Hofman te Krab- bendij-ke. EV. LUTH. KERK Tweetal: Te Den Helder. B. E. J. Bik te Enkhuizen en J. Simon te Gouda. DE ARK MET MODERN COMFORT I11 N.-Amerika, dat ook in z'n kerkelijke mogelijkheden onbegrensd is, heelt -een nieuwe profeet het klaar gespeeld, bodem- looze zielen ervan te overtuigen, dat er nog een zondvloed dreigt en wel tusschen 19 en 26 April 1935, dat is in de Poaschweek. Om nu aan den vloed te ontkomen heeft Ezechiël aldus de ngam des profeten een maatschappij op aandeelen gesticht, waarvan de leden tegen honderd dollar per persoon zich een plaats kunnen reserveeren in een nieuwe Ark die hij zal bouwen. De ark zöl geheel in ijzer gebouwd worden driehonderd meter lang zijn en beschikken over all-e moderne comfort. En nu heeft broeder Ezechiël moer dan duizend aandeelen geplaatst. Hij denkt er dan ook over, nog een tweede ark óe bouwen. ZENDINGSWERK IN NED. INDIE Raming voor 1935 f900.00R Het Zendingsbureau te Oegstgeest (post rekening No. 6074) vraagt ons pla-ats voor hst volgende: Evenals verleden jaar heeft ook dit jaar de Financieele Commissie der Samenwer kende Zen-dings Corporaties, aangevuld met een aantal andere leden der Hoofdbesturen, een speciale.vergadering gewijd aan ds be spreking van de begrootingen der Corpora ties voor het volgende jaar. Het laat zich begrijpen, dat deze bespre king stond onder den indruk van den hul digen financieelen toestand. Deze is n.l. verre van rooskleurig. Tot het einde van November is er to-ta-al ontvangen ongeveer 600.000. Dait is dus 6lechts vijf achtste deel van wat er volgens de reeds besnoeide ra ming noodig is, terwijl er elf twaalfden van het jaar voorbij zijn en het grootste deel van de inkomsten uit de Zendingsweek reeds zijn ontvangen. Wanneer de inkom sten over het resteerende deel van het boek jaar gelijk blijven aan die van verleden jaar in dat tijdvak, zal er niet minder d-an ƒ200.000 te weinig ontvangen worden. Dit gevoegd bij hat. tekort van ƒ86.000, waar mee het jaar 1933 sloot, maakt den toestand gevaarlijker en dreigender dan ooit. De aanvragen uit Indië waren echter zóó, dat zij, gevoegd bij do binnenlandsche be hoeften, als deze geraamd worden op de be dragen van 1934, een totaal-begrooting zou den hebben gegeven van niet minder dan 1.035.000. De vergadering stond dus voor 'de niet gemakkelijke taak om de meest ri goureuze bezuinigingen toe te passen. Daartoe is allereenst de salarisver- m in (lering van 10% voor salarissen be ven f 2000 en voor die beneden dat be drag gehandhaafd. Voorts is er op de kos ten van liet Zend-ingsbureau en van het Zendingeconsulaat bezuinigd en is besloten de premiën 111 de eigen pensioenfondsen niet te storten, waardoor deze fondsen dus schade lijden. Maar ook de afbraak van een deel va 11 het Zendingswerk zelf was niet te ontgaan. Daarover kunnen echter geen mededeel ingch worden gedaan, voordat de berichten daarover in Indië zelf zijn aan gekomen, De buitenlandsohe Corjioraties in Bazel en Barmen, evenals liet Zeister Zend. Gcr. zullen met 10% minder van de gewone bij dragen genoegen moeten nemen. Zoo is hel bedrag van 1.035.000 teruggebracht tot 900.000. Ook dit cijfer vervult, gezien de inkom sten in dit jaar tot dusver, nog met groote worgen. Maar het alleruiterste is beproefd om \an liet bestaande zoo eenigszins moge lijk het noodzakelijke in het leven te hou den. Over de g 0 li e e 1 e linie is er nu 12% bezuinigd, maar daar er vasle verplichtingen bestaan premiën van le vensverzekering Mijen en dergelijke die niet verminderd kunnen worden, beteekent dit, dat er op hot Zendingswerk zelf 16% bezuinigd is. Da begrooting werd met het eindcijfer van f 900.000. dat is f60.000 minder dan over 1934, vastgesteld. OHR. NATIONAAL ZENDINGSFEEST Te Utrecht is onder voorzitterschap van Ds J 0 ii. Rauws de Jaarvergadering van ds Vereeniging Chr. Nat. Zendingsfeest go houden. In de vacature van secretaris, ontstaan door liet onverwacht overlijden van den lieer Van W elzen, werd voorzien dooi de benoeming van den heer Adr. van der Endt, te Oegstgeest, die reeds als plaats vervanger veel gedaan hee-ft voor de orga nisatie van liet Zendingsfeeet in 1934, waar op met groote dankbaarheid werd terug gezien. De rekening van don penningmeester, don heer Voort man, werd onder dank betuiging goedgekeurd. Er is ruim ƒ800 be steed aan vernieuwing van materiaal, welk bedrag kon bestreden worden uit de ex ploitatie van liet feest. Ter verdeeling was er een collecte van 2047.85. Uit het vroeger gevormde pensioenfonds konden aan enkele zendeling-weduwen en weezen toelagen worden verleend. Voor lier, jaar 1935 zal het terrein Soest d ij k worden aangevraagd. INSPECTIE GYMN. EN MIDDELB. ONDERWIJS Vermindering aantal inspecteurs Bij beschikking van den minister van onderwijs is met ingang van 1 Maart 1935 het aantal inspec ties voor het toezicht op de gymnasia, de lycea, de hoogere burgerscholen, de middelbare scholen voor meisjes, de handelsscholen (dag- en avond scholen) en de cursussen ter opleiding voor akten van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs, teruggebracht van 7 op 6. Bepaald is, dat de eerste inspectie zal omvatten de onderwijsinrichtingen in Limburg en Noord- Brabant; de tweede inspectie die in Zuid-Hoiiand ten westen van de lijn Noordwijk—Willemsdorp en in Zeeland; de derde inspectie die in Noord- Holland ten westen van de lijn BeverwijkOuder kerk (behalve Beverwijk), in Zuid-Holland ten oosten van de lijn NoordwijkWillemsdorp en in Utrecht; de vierde inspectie die in Noord-Holland len oosten van de lijn BeverwijkOuderkerk (Be verwijk inbegrepen); de vijfde inspectie die in Overijssel (behalve Kampen, Steenwijk en Zwolle) en in Gelderland; en de zesde inspectie die in Gro ningen. Friesland, Drente en in Kampen. Steenwijk en Zwolle. Met het toezicht worden belast; over de eerste inspectie de inspecteurs M. van der Weyst met als standplaats de gemeente 's-Hertogenhosch over de tweede inspectie de inspecteur dr. E. H Renkema. met als standplaats 's-Gravenhagc over de derde inspectie de inspecteur dr. S. E 1- z i n g a. met als standplaats Haarlem; over de vierde inspectie de inspecteur G. B o 1 k e s t e i n met als standplaats Amsterdam; over de vijfde in spectie de inspecteur J. van A n d e 1, met ai- standplaats Arohem, met bepaling, dat bij voor- loopig te 's-Gravenhage woonachtig kan blijven: en over de zesde inspectie de inspecteur dr. W van den Ent. met als standplaats de gemeente Groningen. Werkgelegenheid voor jeugdige werkloozen Arbeid voor 3000 jonge menschen Correspondentie deze rubriek betreffende te zenden aan F W. NANNING, St. Gerar- duslaan 15, Eindhoven. No. 367 Oplossingen No. 450 blijkt onoplosbaar 1. Le3 faalt op 1Df6: Volgens 't reglement vervalt dit probleem voor de wedstrijd. No. 451. 1. nu. Zwart opent 0111 beurten met een der paarden een zwarte lijn en te vens een witte, waardoor het witte paard oj) go mat kan geven. Men kan altijd tot de oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een tweezet telt voor twee punten enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in min dering gebracht. (Minimum aantal punten is nul). V001» de maandelijksche prijs van f 2.50 moet men de meeste punten hebben. Ook ni.t-abonnés zijn welkom. Heeft men tien keer achtereen geen oplossing inge stuurd, dan verliest men zijn aantal jiunten. Een onoplosbaar probleem vervalt voor de wedstrijd. Ter besparing van porti is de ojilossings- termiin op circa vier weken gestold zoodat de oplossers meerdere oplossingen even tueel te zamen tegeiijik kunnen inzenden. a b c d e 1 g h Op 21 en 22 Juni'1934 hield de „Centralei voor Werkloozenzorg" (gesticht op initia tief van dén Raad van Nederlandsche Ker ken voor Praotisch Christendom) een con ferentie met haar Provinciale Comité's, waar de heer Ir. J. Th. Westhoff een voor dracht liicld over werkgelegenheid aan' jeugdige vveukloozeri De lieer Westhofi schatte het aantal werkloozen tot 24 jaar op 70.000 a 80.000 en ging uitvoerig dc 11a denlige gevolgen van dit massale verschijn sel na voor het individu en de gemeenschap. In slechts ongeveer 200 gemeenten li deft men de werkloozenzorg ter hand genomen; in 900 Gemeenten gebeurt niets. In veie Gemeenten beginnen de cursus-* sen te ve'rloopen. Divrse verecnigingen hebben werk- en j leerkampeu georganiseerd. Voortreffelijk w eirk werd hier geleverd. Maar deze kam pen zullen oji den duur niet in stand kun- j nen gehouden worden. De kosten zijn te I hoog, terwl.il do jeugdige werkloozen maar een zrer korten lijd in de kampen kunnen j verblijven. Ir. Westhoff Heeft nu op b.g.nj conferentie een jilan uiteengezet om aaiï 1 vela jeugdigen voor langeren tijd arbeid te gevc'ii. Naar aanleiding van deze uiteenzet- ting benoemde het bestuur van de „Centralei voor Werkloozenzorg" op 23 Juli j.i. een) commissie, bestaan de uit de heeren C. Smecnk, lid der Tweede Kamer te Arnhemj voorzitter; Mr. A. C. van den Brand, Advo caat cn procureur te Utrecht, secretaris; AJ Ingwersen, Architect te Amsterdam; Ir. JJ P. van Lonkhuijzen, directeur der Ned. Heil demaatschappij te Arnhem; J. Schipper, ses Cretan's van liet Christelijk Nationaal Vaks verhond te Utrecht; Ir. J. Th. Westhoff, dg - ontwerper van het plan en Ds. W. A. Wier,, singa, Gerei', proil. te Loosduinen. Deze comm.ssie Smeenk heeft het plans i Westhoff bestudeerd en, boewei ecnigszmsl 'gewijzigd, aan de Centrale geadviseerd dit' plan aan te nemen. In de vergadering van) j 1G November j.l. werd liet dan ook aange-, nomen. De grondgedachte van het plan isjj i liet doen uitvoeren van werken van econo-, I miscih nut door jeugdige werkloozen. D«j hoofdtrekken van het plan zijn: i 1. Ue arbeid als zoodanig wordt aanmer-j kelijk meer dan bij de thans gevolgdei werkwijze als criterium gezien; 2. Tot juis te uitvoering van dezo gedachte worden iix verschillende gedeelten v an ons land werk kampen opgericht, waarbij de arbeid als middel primair is, evenwel zorg voor ont, wikkeling en ontspanning niet wordt uitgev sloten; 3. Er wordt samenwerking gezocht met particuliere personen of corporaties, die bepaalde cn geschikte werkobjecteii met subsidie uitgevoerd zouden willen zfen;' ■4. Door inschakeling van liet belaugen-eles inent van den derde bic particulier of cor- jioratie) is het mogelijk en wenschelijk den deelnemers een verdiende toelage te ver-' strekken. Op diverse punten van ons land zullen kampen opgericht worden, waar de jongens i één of zelfs twee maanden kunnen verbify I ven. Het ligt in dc bedoeling hen zooveel 1 mogelijk iederen Zondag naar huis te laten j gaan. Daardoor is liet noodzakelijk deelne- j mers uit een omtrek van 4050 K.M, in 1 een kamp toe te laten. Werk objecten zijn er in ons land genoeg. Voor de jeugdige'werkloozen zijn verschil lende werkzaamheden op particuliere ep ov erheidslandgocderen zeer geschikt. Im mers tal van deze werkzaamheden eischen geen groote lichaamskracht en komen dusi daardoor ook voor jeugdige personen in, aanmerking. Genoemd kunnen worden: liet onderzaaien van oudere dennen cn loofhoutbossclien, liet schoonmaken van brandwegen, liet verwijderen van dood en onderdrukt hout uit de bossclien, het aan- leggen en onderhouden van rijwielpaden. Per week zal veertig uur gewerkt worden. De deelnemers worden ondergebracht in barakken. Maximaal kunnen 96 jongens aan, j gen kamp deelnemen. Behalve de techni sche leiding voor liet werk, wordt oqU een) I leider aangesteld voor de godsdienstige enl j cultureele verzorging. Omdat do avonden! vrij zijn en men over veel vrijen tijd ba-j schikt, zal men een beroep doen op sociale; j en cultureele vereenigingen en eveneens j particulieren uit de omgeving om op be- 1 jiaalde tijden 111 het ontspanningslokaal i voor ontwikkeling en ontspanning te zor- gen De kampen di agen een algemeen chris telijk karakter. De commissie acht het mo gelijk, dat ook de andere groote geestelijke richtingen in ons volksleven dit werk tec hand nemen. Een vereischte zal zijn een goede werk-i tijdregeling, regelmaat op het werk en bo- venal flink aanpakken. Aan de deelnemers zal naast kost en inwoning een vergoeding, van 2,50 per week worden verstrekt. llc>i gelieeie jaar door, behoudens enkele weken midden in den winter, zullen deze kampea gehouden worden. Voor liet bov engenoemde plan is veel geld noodig Met den Minister van Sociale Zaken werden reeds besprekingen gevoerd, ten einde subsidie te verkrijgen, waaruit bleek, dat de Regeering liet plan niet verwerpelijk acht. Op ons Nederlandsche volk zal een beroep gedaan moeten worden om voor dit plan geld bijeen te brengen. In den finan cieelen opzet werd een bedrag van 30 000 geraamd aan bijdragen van particulieren, teneinde ongeveer 2000 jongere werkloozen .werkgelegenheid te verschaffen. Ue „Centrale voor Werkloozenzorg" heeft een Commissie van uitvoering benoemd be staande uit verschillende deskundigen op het gebied van inoreele werkloozenzorg en werkverschaffing. Aan het adres van de „Centrale", Stadhouderslaan 43—45, telefoon 12443 te Utrecht, zijn op verzoek «ader» in-, jichtingen te bekomen. Probleem voor de wedstrijd No. 459 13. WAGNER, Stad a. li. Haringvliet Eerste plaatsing Wit: Kol, D08, Tc4 cn hl, Lu2, Pf5 cn g7 pi.c2, oö, g3 en h'2 Zwart: Kd5, Thi cn liS, LUS cn gS, Pd7, pi.aT, e3 en f4 Wit geeft mat in twee (2) zotten Oplossingen inzenden vóór Zaterdag 5 Jan. Oplossing Eindspel nc. 548 1. TgG Kho 2. Tg4 hlD 3. Tg7 KI16 4. Tg3 Del 5. Te2 DII 6. Th2 Kgó 7. Tdg2 Ivf-4 enz! Eindspel no. 549 GROTSCHKEN Wit: Kf3, DaS, Pel Zwart: Kd2, pi.aG, h2, c4 0n c6 Wit speelt en wint CORRESPONDENTIE B. IV. Tol mijn spijt heb ik een en ander na 't geruimen tijd bewaard te hebben, ver nietigd. i

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 5