Van Rotterda den Sp Gemeenteraad van Nieuwe Tonge MAAS- EN SCHELDEBODE Piaatselijk Nieuws* VERKOOP1NGEN WOENSDAG 5 DECEMBER 1934 Vervalsching van aandeelen MAAS- Ef COMMISSARll VAN SCHIEI Vrijdagmiddag kwam de Raad dezer ge meente in vergadering bijeen, onder voor zitterschap van burgemeester Sterk. De VOORZITTER opent de vergadering met gebed. Daarna worden door hem be noemd de heer Tijl en beide heeren Van Alphen in de commissie tot liet nazien van de geloofsbrieven van den heer Van Driel, liet nieuw-benoemde raadslid. De heer A. VAN ALPHEN zegt, dat de geloofsbrieven in orde zijn bevonden. Daar na wordt tot toelating als raadslid besloten. Vervolgens worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goed gekeurd. De VOORZITTER doelt mede, dat de be legde gelden van de gemeente niet ingang van 1 Jan. '35 op een rentetype van 4y2 pet zullen worden gebracht (zij was 5 pet). De Raad keurt dit goed. De gemeente heeft een aanbieding gekre gen van een finna betreffende een duplica tor-machine De machine kost f 35. Besloten wordt zulk een machine aan te schallen. Ingekomen is een schrijven van de ge meente Den Bommel, waarin medegedeeld wordt, dat liet voorstel van Nieuwe Tonge tol wijziging van de gemeenschappelijke overeenkomst inzake de gasfabriek, niet wordt goedgekeurd. In Den Bommel is reeds een bepaling van dien aard. Het gemeentebestuur van Stad aan 't Ha ringvliet gaat er mee accoord. Ooitgensplaat lieeft het voorstel voor kennisgeving aan genomen. Ingekomen is een schrijven van de pol derbesturen om de medewerking van de ge meente om er bij Ge,dep. Staten op aan te dringen, dat de provincie meebetaalt in de kosten van onderhoud van de verlengde Jluyven-Waardschedijk (Dirkslandsche weg, Koitevvegje, 4e Lorredijk). B. en YV. zijn ervan overtuigd, dat een verbetering van de verbinding West-Flak- k ee en Oost-Flakkee in het belang van het verkeer is. De provincie moet echter voor het onderhoud zorgen. Ingekomen is bericht van Goedereede, dat. de heer Troost herbenoemd is als bestuurs lid van de stichting Drinkwaterleiding. Ingekomen is een verzoek van de Mod Landarbeidersbond om de kolentoeslag. B. en W. gaven vorig jaar een kindertoe slag van DO cent per kind, beneden IS jaar. B. en \V. stellen \oor dit jaar weer die toe slag te geven. Aldus wordt besloten. Het verschil tusschen georganiseerd en ongeorganiseerd willen B. en W. op f 1. brengen. De lieer TUL: Het is ook wel eens 70 ct. Do VOORZITTER: Daar is niets aan te idoen! Ook dit voorstel wordt aangenomen. De VOORZITTER deelt mede, dat de'agent Van politie zijn betrekkingen als bode van de polder en als klokluider moest laten schieten, op hooger gezag. B. cn W. stellen voor het salaris van den veldwachter daar om te verhoogen met f 125, zijnde het sala ris van den klokluider Ingekomen is de goedkeuring van do drinkwaterleiding van de Commissaris der Koningin. Ingekomen is een adres van de Moderne Arbeiders-Bond om er hij de Regeering op aan to dringen de steunnormen te veran deren. B. en YV. stellen voor dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen; het heeft geen zin voor Nieuwe Tonge. De heer TIJL: Nieuwe Tonge is niet ach ter bij deze gemeenten maar als we andere mensclien er mee kunnen helpen, moeten we dat doen. Spr. ziet niet in, waarom dit stuk voor kennisgeving aangenomen moet Worden. De VOORZITTER: Ten eerste kan ik het niet beoordeelen, ik ken de steunnormen nog niet. Daarbij is het voor Nieuwe Tonge niet geldig. De heer W. VAN ALPHEN: Dit adres is niet op zijn plaats. Ze moeten bij den Minis ter zijn. Daarbij moeten we eraan denken, dai er in den Haag geen goudmijn is. Er wordt gevraagd om steun aan jeugdige werkloozen enz. Dat is allemaal mooi, maar het geld moet toch weer verhaald worden op o»n andere groep van de bevolking. De middenstand heeft het ook moeilijk. Vervolgens wordt besproken een nieuwe regeling van de brandweer op het eiland. B. en YV. stellen voor deze regeling aan te nomen. De heer TIJL: Hoeveel kost het de ge meente? De VOORZITTER: Niets. YVe moeten el kander helpen! I)e lieer TIJL: Daar ben ik altijd voor! De heer A. VAN ALPHEN: Er wordt al leen geholpen op verzoek? De Y'OORZITTER: Ja, wanneer er ge vraagd wordt komen we. Wethouder VISBEEN: Ik maak er be zwaar tegen, wanneer materiaal, dat van de andere gemeente hier gebruikt wordt, beschadigd wordt, door ons vernieuwd moet, worden. De VOORZITTER: Ze zullen zich wel scha men om met slecht materiaal te komen spuiten. Zoo zou ik er over deniken! Do gemeenschappelijke regeling wordt goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van den Com missaris van de Koningin, waarbij terugge stuurd wordt tiet, besluit tot wijziging van liet reglement van liet Burgerl. Armbestuur Gedeputeerden wenschen nog een kleine redactie-wijziging, welke wordt aangebracht Teruggekomen is van Gedep. Staten het bouwplan van de gemeente Nieuwe Tonge. De bebouvvingsdiclitheid is te groot. Er wordt geen bezwaar gemaakt tegen verlen ging van de Burgem. Overdorpstraat tot de Prov. Weg. De dwarsstraat wordt niet n.oo- dig geacht. B. en YV. zijn van meening. dat, wanneer gevolg werd gegeven gegeven aan het ver zoek van Gedep. Staten, dit buiten de be doeling van liet gemeentebestuur gaat. Wij liebben niet allereerst de schoonheid van de gemeente op het oog, aldus de VOOR- 1TTÉR. Nu kunnen we woningen bouwen, die goedkooper zijn, omdat ze op goedkoo- peren bouwgrond komen te staan. Dat is 't hoofdmotief gr-weest van B. en YV. toen zij het plan maakten. B. en W. willen daar aan vast blijven houden en stellen voor de bezwaren kenbaar te maken. Wethouder VISBEEN: Ik heb er bezwaar togen, dat er oen huizencomplex gebouwd wordt De VOORZITTER: Neen, dat is de bedoe ling niet. YY'e mot-ten de grond in kleine stukken kunnen verdoelen. Gedep. Staten willen veel te groote stukken hebben. Ook kleinere menscben moeten daar kunnen wonen. De heer A. VAN ALPHEN: Stel u voor dat mijnheer v. d. YVondo een stukje grond van 30 roedon wil hebben, dan moet dat volgens mij kunnen Bij de rond', raag vraagt de heer W. VAN ALPIIEN oi geen regeling gemaakt kan worden van di werkzaamheden voor de am bachtslieden. Het eene jaar verdient de een meer dan Ie ander. Spr. wil dit tegengaan. De VOORZITTER: Ja, het komt wel eens voor, dat het eene jaar de eene smid veel aerdient. maai- de andere smid het volgende jaar niets. Dat is erg moeilijk. YVe kunnen een max. bedrag noemen. De heer TIJL: Ik ben er voor. wanneer het boven de I 250 gaat. dat er aanbesteed wordt! De heer A. VAN ALPIIEN gelooft niet, dat het goed is een max. bedrag te noemen. YY'ant de ambachtslui kunnen heel moeilijk elkanders werk overnemen. De VOORZITTER: Laten B. en YV. deze zaak nog eens onderzoeken Wethouder VISBEEN: Ik ben tegen aan besteding, we moeten elkander niet meer doodmaken. Het vooi-stel van den voorzitter wordt aangenomen. De heer TIJL zegt iets over de „reinheid" van het 0 mnastieklokaal. Spr. heeft van de week zien „gymnasticon". Het was treu rig, zooveel stof als er van de vloer kwam. Laten we de muur eruit breken in de hulp- school, dan hebben we een veel betere zaal. De VOORZITTER zegt, dat de kosten be reikend zijn. Het kwam op 45 gulden. Maar als de schoolbevolking grooter wordt ko men de moeilijkheden. Spr. vindt het beter wanneer iets gedaan werd tegen de stof,bv. door olie of iets dergelijks. Weth. BREESNEË: ik bon er voor de hulpschcol te gebruiken. Weth. VISBEEN zegt, dat gymnastiek wei nig doel heeft. De heer TIJL: Ik ben sterk voor gym nastiek! YVe moeten hetere middelen aan schaffen, rekstokken enz. De lieer YV VAN ALPHEN acht een betere reiniging nnodig. Kan de nachtwaker dal niet eiken morgen „aanpoetsen"? Dan hiel den we de eenten in kas! De heer TIJL: De kosten van uitbreken van de hulpschool zijn laag. De heer A. VAN AIPHEN is sterk voor gymnastiek, maar ook voor reinheid. De VOORZITTER: Gymnastiek is een ver plicht vak. Weth. VISBEEN: lk ben niet tegen gym nastiek, maar wel zooals het op school ge beurt. Dc Y'OORZITTER: Ik zal kijken of het de nachtwaker kan doen. De heer TIJL: Daar heeft (hij geen tijd voor. De Y'OORZITTER: Dan moet een ander daarmee belast worden. Daarna volgt sluiting. SOMMELSDIJK. Tot ouderling in de Ned. Her vormde Kerk alihier is benoemd de heer P. Kieviet Dan., zulks in de plaats van den heer J. Dambruin. Tot diaken werd .n de plaats van den heer P. Kie viet Dzn. gekozen de heer G. Faasse. In de plaats van den heer Abr. Peekstok die zich niet meer herkiesbaar steilde werd benoemd tot diaken de heer M. van der Veer. Allen hebben hun benoe ming aanvaard. Tegen een inwoner dezer gemeente is proces verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. Tot bestuursleden van den Kolenbond „Helpt Elkander" alhier zijn op de algemeene vergadering op 30 November 1.1. tot bestuursleden herkozen de heeren J. van Rikxoort en A. van den Doel, ter wijl tot commissaris is herkozen de heer K. Kor- teweg Czn. Gedurende de maand November 1.1. vestigdep,. zich in deze gémeente 20'personen; 19 ingezetenen werden afgeschreven; 4 kinderen - werden geboren,, terwijl geen huwelijken werden voltrokken en ook geen sterfgevallen plaats hadden. L.l. Donderdagavond werden door het Vrij willig Brandweerkorps dezer gemeente de brand- blusohmiddelen geprobeerd. Een en ander was in orde. Bij dn agent der arbeidsbemiddeling dezer ge meente stonden vorige week ingeschreven: 126 landarbeiders, 10 havenarbeiders, 2 metselaars, 2 schilders, 5 losse-werklieden, 3 landbouwersknechts 5 timmerlieden, 1 smid, 1 chauffeur, 1 typograaf en 1 stoffeerder. Hiervan meldden zich 1.1. Zaterdag 132 personen als werkloos aan. Door de kooijnenfokvereeniging S.K.V. „Nut en Sport" alhier, zal evenals op voorgaande jaren in de maand December een tentoonstelling worden gehouden. De Wilhelminabrug dezer gemeente werd in de maand November 1.1. gepasseerd door 39 sche pen. Hieronder zijn niet begrepen schepen met abonnement en beurtschepen. MIDDELHARNIS. Heden, Woensdagavood, 7 uur zal door de Meisjesvereeniging „Bidt en Werkt" een vergadering gehouden worden ten ein de de door haar gemaakte kleedingstukkeo voor behoeftige gezinnen voor een ieder ten toon te stellen. Onze dorpsgenoote mej. P. Vermaas is met ingang van 1 Jan. 1935 benoemd als wijkverpleeg ster te Sint-Annaland, Vrijdag is vanaf het Havenhoofd vertrokken een Engelsche zeeboot met bestemming naar Lon den, geladen met 5500 balen uien. Aan de Kaai Zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid verzon den 35000 kilo aardappelen met bestemming naar 's-Gravenhage. Zondag zal in de Chr. Geref. Kerk een extra collecte gehouden worden ten bate van de kas voor predikantsweduwen en weezen. Ingekomen: L. Nelisse met gezin van Nieuwe Tonge; Leentje Tigchelen van Goe dereede; B. P. Koster met gezin van Som melsdijk; J. W. Lekkerkerker met gezin van Stellendam; P. van Zoon met gezin van Nieuwe Tonge; A. C. Hubrechtse met gezin van Sommelsdijk; Jenneke van Buu- ren van 's-Gravenhage; J. M. van Driel van Sommelsdijk; A. P. Kok met gezin van Rot terdam. Vertrokken: M. G. Boekhoven naar Vlaardingen; Jac. Hoolhoom met gezin naar Rotterdam; A. J. Wienen naar Som- in elsdijk; Lena Vroegindevveij naar 's-Gra venhage; H. van der Kooij naar Rotterdam: Sietje Koster naar Nieuwe Tonge; Daniël Bijleveld met gezin naar Sommelsdijk; Jac. L. Goumare naai Rotterdam; Aaltje Smits naar 's-Gravenhage; H. A Kern naar Bussum; Jill es Looij naar Den Bommel. STAD AAN T HARINGVLIET. Vanuit deze gemeente werden de vorige week vervoerd 675 H.L. aardappelen en 1250 balen uien. Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan 35 werkloozen ingeschreven. Het schuren der straten is na gehouden in schrijving gegund aan den laagsten inschrijver Joh. Melaard Johzn. Aan nagiften is voor de oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk nog ontvangen een bedrag van f 100, zoodat de collecte in totaal bedraagt f 505.90. Op Vrijdag 7 December a.s. des avonds 7 uur zal de Ring Flakkee van Geref. Jongelingsver- eenigingen vergadering houden in de bijz. lagere school. Tot volontair ter secretarie alhier is aange steld de heer van 't Hof uit Dirksland. Door den metselaar W. van der Welle alhier zullen in het z.g. Putje twee woonhuizen worden gebouwd. DEN BOMMEL. In de afgeloopen week zijn uit deze gemeente vervoerd 1647 H.L. aardappelen, 732 H.L. koepeen en 200 H.L. uien. Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan 65 werkloozen ingeschreven. Zaterdag j.l. schrokken de paarden, bespan nen voor een wagen, op den Molendijk en sloegen op hol, doordat de paarden tegen een paal liepen, kwamen zij tot stilstand. Er kwamen geen persoon lijke ongelukken voor. Vrijdagmorgen had de landbouwer de Bruin uit Dirksland het ongeluk dat zijn paard, waarme de hij onder deze gemeente aan 't werk was, een beroerte kreeg en stierf. Het dier was niet ver zekerd. T. den Braber, alhier, is in de vacature P. Brugge man gekozen tot ouderling der Ned. Herv. Gemeente alihier, terwijl B. Melissant is herkozen tot diaken dier kerk. Vrijdag zijn alhier de laatste suikerbieten, waaronder nog een gedeelte veevoeder, verladen. Volgens berekening zijn alhier gedurende deze cam pagne ongeveer 3.333.000 K.G. suikerbieten ver voerd, terwijl gedurende de bietencampagne van het vorig jaar 4.500.000 K.G. suikerbieten ver voerd zijn. OUDE TONGE. Uitslag schietwedstrijden afd. Oude Tonge der B.V.L.: C. Kamerling 49 put., P. M. Jacobs 48 pnt., J. van der Ma den 47 pnt, K. J. de Bruin 45 pnt., J. Kardux 44 pnt., J. de Jong 43 pnt., A. Fase 43 pnt., C. Winkels 43 put., W. Kaufi'man 42 pnt., A. Hameeteman 42 pnt., Ant. Pollemans Jzn. 41 pnt., A. ilagens 10 pnt., F. van Wezel 40 pnt., A. Bierbcoms 39 pnt., Joh. Winkels 39 put., R. Pollomans 39 pnt. Op 6, 7 en 8 December a.s. zal in de Oude School alhier een fancy-fair worden gehouden, vanwege de muziekvereeniging „Vooruit". Do agent der arbeidsbemiddeling heelt hij publicatie tor kennis van werkloozen ge bracht, dat vanaf Maandag 3 Dec.1 de aanmel ding zal plaats hebben van y.m- 10.3011 uur in de Oude School. De aanmeldingslijs. ten voor de georganiseerdeii zullen, tér teeke- ning nedergelcgd worden van n.m. 1.302 uur ten huize van de heeren P. van Loon en G. Stoop, resp. van Mod.- en R.K. Landarbei dershond. Tot voorzitter van de J. V. „Timotheus" alhier is gekozen de heer K. van Asperen, hoofd der Bijz. School alhier. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat goedkoope margarine op hou no. 17 ver krijgbaar zal worden gesteld bij Dm. de Been Kerkstraat alhier, terwijl rundvleesch in blik tegen inlevering van bon. 12 bij slager M. Co- hen te verkrijgen is. Van den landbouwer G. van Es is een koe gestorven. Het cadaver is onder politie toezicht vernietigd. In de afgeloopen week meldden zich bij den agent der arbeidsbemiddeling als werkloos aan; 141 landarbeiders, 1 chauffeur, 1 metselaar, 3 land- bouwknechts, 3 transportarbeiders, 1 gas- en wa- terfitter, w.o. 108 kostwinners en 42 oogebuwden. Op de Vrijdag j.l. alhier gehouden beurs werden de navolgende prijzen genoteerd: aardap pelen f 2; grove aardappelen f 1.75; goedgekeurde poters f 1.50; ongekeurde poters f 0.50; uien f 1.35; koepeen f 0.30 per H.L.; Schokker erwten 10—11 ct.; erwten 8P2—9J/2 ct.; bruine boonen 10—10J^ ct.; maanzaad 13J^—14 ct.; gerst 5—6 ct. en haver 5—6 ct. per K.G. Gedurende dit seizoen zijn van hier uit. naaf de verschillende suikerfabrieken de navolgende aan tallen suikerbieten verscheept: naar Dinteloord 5053340 kg. (v.j. 6295470 kg.) naar Putterdhoek 3637350 kg. (v.j. 4449972 kg.) naar Roozendaal 723550 kg. (v.j. 1708090 k.g.) naar Centr. Suiker Mij geen opgaaf. Zondagmorgen a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk alhier een collecte worden gehouden waar van de opbrengst komt ten bate van noodlijdende kerken in Nederland. De bij veiling gehouden verkooping van een perceel land groot 1 Gem. 147 R.V.M. in Hotel van Veen ten verzoekte van K. Mans is als volgt: Koop 1 245 R.V.M. is ingezet door dhr. M. van Nóord voor f' 830. Koop 2 202 R.V.M ingezet door dhr M; van Noord voor f 810. NIEUWE TONGE. Bij den agent der arbeids bemiddeling stonden j.l. Zaterdag 30 werkloozen ingeschreven. De vorige week werden van hier vervoerd; 2500 balen uien, 700 H.L. peen en 400 H.L. aard appelen. Zondag j.l. is in de Ned. Herv. Kerk alhier een extra gift van f 10 gecollecteerd. De prijs der roomboter is alhier f 1.80 de K.G. Melk 10 ct. per liter. Uitslag van de gehouden schietoefeningen der B.V.L. alhier. B. Holster 48. C. Sneep 48, G. A. v. d. Werf 48—45, C. Verseput 48, H J. Vrees wijk 47—38, A. K. Nieuwkerk 47, L. Oudzegel 47, Jac. van Heemst 47—45, KI. van Es 46, W. Droo- ger Wz. 46. M. de Bonte 46. A. v. d. Boom 46, L. Nelisse 46—43, A. Knöps 45, A. Tanis 45, W. Koppenaal 45, Jac. Westdorp 45, A. van Alphen Lz. 45—47, Jac. van Alphen 45, D. Prince 44, L. van Zielst 44—46, Th. Melissant 44, A. van Schouwen 43, W. van Alphen Cz. 43—46, J. v. d. Doel 42, A. Holster 42, J. Simonse 39, A. Kievit 38. L. Zweerus 36, F. Slis 31-49, L. Waling 34. Door de P. V. „Gevleugelde Bode" zal op 6 eu 7 December d ui vententoonstelling worden ge houden in het Weeshuis. De maiziekvereen. „Apollo" zal op Woensdag 19 December a.s. haar jaarlijkscihe uitvoering ge ven. DIRKSLAND. J.l. Zaterdag stonden bij de ar beidsbemiddeling als werkzoekenden ingeschreven; 71 landarbeiders, 3 metselaars, 6 timmerlieden en 1 schilder. Totaal 81. Het distributievleesch in blik zal tot en met a.s. Donderdag verkrijgbaar zijn op bon no. 52 bij slager P. Zoeteman aan de Voorstraat en de disfcri- butiemargarine bij mej. M. v. d. Heijden aan den Straatdijk. Het Bestuur van de vereeniging Steun bij Zie- kenhuisverpleging heeft de volgende circulaire aan de leden van de vereeniging gezonden: Wat U allen bekend zal zijn is dat op de alge meene vergadering twee droeve dingen een feit; zijn geworden, nl. de contributie verhoogd en de rech ten der leden zeer ingekort. Het eerste is erg en vooral nu te betreuren waar de winter voor de deur staat. Maar het tweede beperking van genoten en toegestane rechten wordt door alle leden zonder onderscheid niet minder scherp gevoeld. Toch wordt alle leden nog een mogelijkheid ge boden tot hetstel van het verlies. Laat elk lid, die de S.B.Z, bij ervaring heeft leeren waardeeren, het vrij gegeven contributiegeld over 1934 als een gave in de kas terugstorten. Ge heel spontaan en vrijwillig offert elk iets, waartoe U hieronder de gelegenheid wordt geboden en vele kleintjes zullen ook hier een groot bedrag vormen. En laat vooral de beter gesitueerden, zij, die het nog kunnen doen, de aantasting van de rech ten zoodanig grieven, dat zij, evenals in 1929 zoo prachtig is aangetoond, ook nu een mooi bedrag bijeen brengen. Gelukkig is er nog geen kastekort, maar als het bedrag dat alzoo vrijwillig wordt ingebracht het toelaat, dan kan het Bestuur tot U komen met het voorstel de oude rechten weer onverkort voor elk te doen gelden zelfs bij deze lage contri butie van 6 cent. Het voor dis dus hier aan de leden, die het kun nen en zullen willen. Tegelijkertijd wordt door het bestuur namens de geheele vergadering een beroep gedaan, een krach tig beroep zelfs op die leden welke daartoe bij machte zijn, om ook nu weer en voortaan vrijwil lig hun contributie hooger te stellen. Dan is er dus de mogelijkheid om evenals voorheen de weekpre- mie te bepalen op 8, 10, 12, 15 cent per week en hooger. Mocht ook dit verzoek bij velen gunstig onthaal Vinden, dan kan ook deze prachtige daad van of ferzin meehelpen om een algemeen gekoesterde wensch weer te kunnen vervullen. Van Uwe wel- 1 willende medewerking houden wij ons verzekerd, Veiling op Donderdag 29 November 1934; Afslag op Dondei'dag 6 December d.a.v., beide dagen des avonds 7 uur in Hotel van Veen te Oude Tonge, van: 68 A. 40 c.A. (1 Gein. 147 R.V.M.) bouw land nabij den Ouclel.tiijk in den Molen polder te Oude Tonge. Dadelijk te aanvaarden. Ten verzooke van den heer K. Mans. Notaris VAN ISPELEN Op Maandagen 10 en 17 December 1934, te Dirksland, resp. ia de zaal Odeoo en Hotel Regter, veiteg en afslag: a. beide dagen 's avonds 7 uur, van; een woon- en winkelhuis, te Dirksland aan den Straatdijk en uitkomend aan de Kaai, kad. Sectie B nr. 1932, grcot 81 centiaren, behoorend tot den faillieten boedel vao Jac. Struik Tz. te Utrecht; en b. beide dagen 's avonds half 8 uur, van: I. 1.87.20 H.A. (4 Gem. 23 R. V. Maat) Bouw land, te Dirksland in polder Dirksland, aan den len Stoofweg, kad. Sectie A no. 292 en 293, ver huurd aan Jel Wesdijk te Sommelsdijk; en II. 1.43.70 H.A. (3 Gem. 39 R. V. Maat) Bouw land, aldaar, kad. Sectie A nr. 288 en 289, ver huurd aan H. C. Bakker Lz. en Corn, van 't Geloof beiden te Dirksland. A. COSTERMANS Wnd. Notaris te Dirksland. Vrijdag 30 November bij inzet en Vrijdag 7 De- cennber bij afslag, telkens des namiddags 4 uur te Goedereede in het logement „de Gouden Leeuw", ten verzoeke van den heer C. van Heest te Middel- harnis van: Een buis en erf te Goedereede op het Kerkplein, kadaster Sectie A nrs. 733 en 734, sa men groot 28 centiaren, dadelijk te aanvaarden. Notaris VAN DEN BERG. Vanuit deze gemeente werden verscheept 2500 H.L. aardappelen, 600 balen uien, 5480 balen peen en 307000 K.G. witlofwortelen. HERKINGEN. De tijdens do dankstond voor 't gewas gehouden collecte i-n de Ned. Herv. Kerk heelt opgebracht de som van 317.59. Met nog enkele nagiften tot een he- drag van f 110 is het totaal der oogstcollecte dus gestegen tot f 427.50, waarvoor aan al len, die -hetzij een kleine of groote bijdrage gaven, hartelijk dank wordt gezegd. De boekhouder der Ned. Herv. Kerk, de heer J. Witvliet, hoopt op Zaterdag 8 Dec. a.s. des avonds van half zeven tot half acht uur zitting te houden, tot ontvangst van zit- plaatsengelden en erfpachten. Door de politie is een inwoner geverbali seerd wegens mishandeling. Stemgerechtigde lidmaten der Ned, Herv. Kerk worden voor de tweede maal te. vergadering opgeroepen in de consistorieKa- nier en wel op Vrijdag 7 Dec. a.s. des avonds kwart o\ er zeven, 0111 te voorzien in de vaca ture van een ouderling en een diaken, we gens periodieke aftreding van de heeren G. Nijpjes en L. de Geus. De uitreiking der hoeken van de Ned. Herv. Jengel. Vereen, zal a.s. Vrijdag in vei band met een vergadering te houden in de consistoriekamer een half uur eerder plaats vinden. Laat een ieder zorgen op tijd aan wezig te zijn. MELISSANT. Door B. en W. dezer gemeente islbekend gemaakt dat vanaf 1 Jan. 1935 bij aan gifte van Geboorten of overlijden geen getuigen meer behoeven tegenwoordig te zijn. Vorigie week kwam de echtgenoote van M. Wiegel te vallen, waarbij zij haar beep zoadanig bezeerde dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, welke eenige dagen rust voorschreef. Bij publicatie is bekend gemaakt dat de be grooting voor 1935 voor een ieder ter inzage ligt en tegen betaling der kosten is verkrijgbaar gesteld ten gemeentehuize. STELLENDAM. Op Zaterdag stenden bij den agent der Arbeidsbemiddeling alhier als werkzoe kenden ingeschreven: Landarbeiders 33, garnalen- visschersknechts 45, metselaars 2, schildersknechts 1, schipperknecht 1. Loop der bevolking over November 1934: Vertrokken: J. Hendrike naar Herkingen, J. W. Lekkerker naar Middelharnis, H. E. Soeteman naar Herkingen, Mrt. Bode naar Eindhoven, W. den Engelsman, naar Ouddorp, J. Wandemaker naar Ouddorp. Ingekomen: geen. Ned. Herv. kerk. Woensdagavond 4 Decem ber a.s. des avonds 6 uur de heer W. Bonman, alhier, bijbellezing. - De garnalenvisschers hebben de vorige week slechts gedurende 3 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig gevangen 60 K.G. gar nalen voor de pellerijen a 7 ct. per kg. GOEDEREEDE. Vrijdag 30 Nov. werd :n ho tel Nedervelt door notaris v. d. Berg geveild: de woning aan het Kerkpad, eigenaar de heer J. Kleijn f 430. Afslag Vrijdag e.k. Zaterdag j.l. stonden bij den agent der arbeids bemiddeling als werkloos ingeschreven 31 landar beiders, 1 schilder en 1 wagenmaker. Vorige week werd door schipper Oomes van Oude Tonge vervoerd 800 mud aardappelen. Dit is het eerste scheepje aardappelen dat in dit sei- soen alhier is geladen. In de maand September zijn ter gemeente secretarie 51 aanvragen ingekomen voor huisslach ting. Ingevolge het Crisis-garnalenbesluit 1934 heeft de Minister van Economische Zaken den mi nimumprijs voor de aan de pellerijen af te leveren garnalen, voor het tijdvak aanvangende 1 Dec. '1934 en eindigende op een nader vast te stelden datum, bepaald op f 0.15 per K.G., franco te leve ren aan de pellerijen en de minimumprijs waarvoor de gepelde garnalen door de pellerijen moeten wor den .verkocht, op. f 0.92 per KG. Loop der bevolking over Nov. Ingekomen: Leonardus van Breemen van Piershil. Vertrokken: Leuntje van Tichelen naar Middelharnis en Huigje Renaud en Jan Tanis naar Schiedam. Donderdag en Vrijdag werd in de bewaar school een uitvoering gegeven door het muziekge zelschap „Apollo", onder leiding vaci den directeur den heer T. v. d. Wende. Beide avonden was de school goed gevuld en de aanwezigen hebben ge noten. OUDDORP. In dc afgeloopen week zijn uit deze gemeente vervoerd per tram en beurtschipper 1500 balen uien, 400 balen sjalotten, 700 balen koepeen. 400 H.L. erwten en 600 H.L. aardappelen. De verkoop van almanakken voor het Geu- zengesticht te Breille bedroeg 40 stuks, met f 8.80 extra giften. De 74-jarige C. van Huizen had het ongeluk van een ladder te vallen. Geneeskundige hulp was noodig. Maandag stonden bij de arbeidsbemiddeling ingeschreven 123 werkloozen. - Van W. Tanis aan de Westduinen werden op een nacht twee groote konijnen ontvreemd. De afgeloopen week hebben de garnalenvis schers met de zeilscheepjes wegens windstilte maar twee dagen kunnen vissohen en per dag van 30^-60 kilo gevangen. De motorschuiten hebben 5 dagen gevischt eo van 120—200 kilo garnalen per dag gevangen. Aan dc pellerijen brachten zij den gerin gen prijs van 7 cent per kilo op. Met ingang van Maandag is door de Regeering de prijs vastgesteld op 15 cent per kilo, wat een uitkomst is; In de weervisscherijen werd geen zalm gevangen. A.s. Woensdagavond zal in de Ned. Herv. Kerk leesdiensc worden gehouden. Door den jager H. Breen werden in de laat ste twee weken al 27 hazen geschoten. De afgeloopen week werden van hier vervoerd 250 tamme konijnen. Er werd 30 cent per kilo be- steed, De recherche is een internationale falsificatie-bende op het spoor gekomen Een Nederlander en een Rus te Amsterdam gearresteerd De rechercheur wordt huisknecht Te Parijs worden twee Polen, die waren aangehouden weer. vrijgelaten Dc Nedörlandsche Centrale inzake falsificatcn is reeds gedurende eenige maanden bezig met een onderzoek naar valsche aandeelen, welk onderzoek tot de gewenschte resultaten heeft geleid. Eenige dagen geledon zijn drie personen nl. de Hollander Louis Paardekooper, de Rus Dimitri YVulif en een Fransch- man, gearresteerd, toen de twéé eersten op heoterdaad werden betrapt op hot moment, dat zij een pak yalsche aan deelen aan een commissionair in effec ten te, Amsterdam tegqn cpnfant geld overhandigden. De Hollander, de Rus en de Fraitsóhiman, die in ëen hotel te Amsterdam zijn gearresteerd, zijn op het Hoofdbureau van politie opgesloten. Reeds van Februari af heeft de Hollander Paardekooper, do zoon van den ex-consul van Costa-Rica, die onlangs door de recht bank wegens het afgeven van een valsclie pas is veroordeeld, gepoogd bij commissio nairs in effecten valsche aandeelen aan den man te brengen. De politie werd door de commissionairs in den arm genomen. Paardekooper wordt aan de lijn gehouden. In Augustus kwam Paardekooper, die zeer vaag in zijn aanbiedingen was, met duide lijker omlijnde aanbiedingen. Hij bood val sclie aandeelen aan van de Handelsvereeni ging Amsterdam (H.V.A.). Aanvankelijk werd onderhandeld over een partij van twee honderd stuks, waarvan de beurswaarde op dat oogenblik f 150.000 bedroeg, in stukken van. f 500. De commissionair zou de heele partij kunnen krijgen tegen de contante en billijke som van zeventig mille. Denzelfden dag nog was de Centrale in zake Falsificatcn van dit aanbpiï op de hoogte. Met den commissionair werd toen de afspraak gemaakt om de zaak eens aan te kijken on P. aan 't lijntje te houden. Er zou dan net gedaan worden of deze van plan was op 't voorstel in te gaan. De onderhandelingen gingen dus voort en Paardekooper verscheen in gezel schap van een Rus, zekere Dimitri YVuIff woonachtig in Parijs, herhaalde malen op het kantoor van den commissionair. YVuIff drijft in Parijs een zeer twijfel achtige hanlt. Hij is genaturaliseerd en in het bezit van een paspoort van Hon duras, waar hij naar zijn zeggen jaren is geweest. Woensdag 28 Nov. kwam een telegram uit Parijs, waarin meegedeeld werd dat Wuift en Paardekooper zouden komen, om de zaken af te wikkelen. De rechercheur als huisknecht De Centrale ontving het telegram van den betrokken commissionair en ging onmiddel lijk aan het werk. Brigadier-rechercheur Slijkhuis verkleedde zich als huisknecht en nam zijn intrek in het kantoorgebouw van den commissionair. In een vertrek naast het kantoor stelde inspecteur J. YV. Kallenbom zich met eenige rechercheurs op. Aan 't Cen traal Station vatte inspecteur Groeneweg post met eenige mannen, om al bij de aan komst aanwezig te zijn. Eindelijk te 11.22 uur 's morgens stoomde de Parijsche trein de overkapping van het Centraal Station binnen en waarlijk, daar steeg het langver wachte gezelschap uit Behalve de Rus cn Paardekooper, bevond zich nog een derde porsocn bij hen, waarop niet was gerekend. Het drietal nam aan het Centraal Station een laxi en vanzelfsprekend werden zij dii-ect gevolgd door inspecteur Groeneweg c.s. Op het Muntplein stopten de heeren cn ook het escorte hield op veiligen afstand halt. De Franschman stapte uit en begaf zich to voet naar een der grootste Ihotels. Onmiddellijk werd hij natuurlijk gevolgd. De twee anderen zetten hun reis per taxi voort en roden naar het kantoor van den commissonair. Hier werden zij vriendelijk ontvangen door „huisknecht" Slijkhuis, die in zijn gestreepte jasje juist liezig was de bel te poel sou. Zij werden onmiddellijk in het prjvékuntoor van den commissionair ge laten De geheime microfoon Slijkhuis verplaatste zijn huiskncchtelijke werkzaamheden wat, om zoo nu en dan zijn oor te luisteren te leggen om nog het een en ander op te vangen. Doch de voorberei dingen van de Centrale waren uitstekend geweest. Een geheime microfoonleiding ver bond het privékantoor met het nabijgelegen vertrek, waar Kallenborn en zijn helpers wacht hielden. YVoord voor woord konden zij hier de besprekingen volgen. In het privékantoor was men het spoedig eens, te meer, daar do zeventig mille klaar lagen. Dit was voor P. en zijn Russisühen com pagnon zoo'n aanlokkelijk gezicht, dat er niet lang meer wero gepraat. Uit een groote gele actentasch kwamen de aandeelen H.V.A. te voorschijn, cn het geld verdween in de zakken van den Rus. Het behoeft geen betoog, dat de nummers van deze biljetten evenals de series nauwkeurig ge noteerd waren. Ook waren zij ten over vloede nog gemerkt. Men had nl. rekening gehouden met een oventueele ontvluchting. De leveranciers der valsche aandeelen ver lieten met de noodige strijkages het kan toor. In de fuik gezwommen Thans was het moment van ingrijpen gekomen. Bij de deur vertelde de Rus nog, dat hij 's nrddags weer per vlieg tuig naar Parijs terug zou gaan. Op dat oogenblik greep dc huisknecht alias Slijkhuis in Hij wierp zich op Wulff, die een reus van een vent is, en die onmiddellijk begreep, dat de zaak mis was en die zich con doortocht trachtte te banen. Ven alle zijden schoten recher cheurs toe cn het tweetal was tenslotte overmeesterd. De tweehonderd stuks valsche aandeelen en het geld, dat op YVuIff werd gevonden, zijn natuurlijk onmiddellijk in beslag genomen. Op het hoofdbureau stand reeds een cel wagen gereed om op het eerste alarm uit te rukken. Weldra verscheen deze ter plaa:- se en onder luide protesten werd liet twee tal ingeladen Inmiddels was ook de Franschman, die in liet liotel zijn intrek .had genomen, ingerekend. Deze beweerde van de geheele zaak niets af te weten. Hij was voor andere doeleinden naar Amster dam gekomen en kende, naar zijn zeggen, nocli Paardekooper, noch de Rus. Dc aandeelen bleken goed nage maakt, doch z.g.n. uitsparingen zijn iets krachtiger dan bij de echte aan deelen. Bij de nummering der coupons valt de vervalsching duidelijk in het oog. De politie is van oordeel, dat geen verdere valsche aandeelen van de H. V. A. of andere instellingen in om loop zijn. Er bestaat hier een Centrale inzake In ternationale misdadigers en de ervaringen, die de hoofdstedelijke polities opdoen, wor den geregeld uitgewisseld. Er zijn van dat complot reeds eenige nanoen bekend. Deze mannen houden zich naar alle waarschijn lijkheid met vervalschingen als de onder havige bezig. Behalve een hiervan zijn zij nooit in Nederland geweest. Uit het nadere verhoor van den Rus YVuIff, die te Amsterdam gevangen zit en dieu renlang door de politie en justitie aan rlen tand is gevoeld, is tenslotte vast komen te staan, dat de man, die YVuIff de stukken in Parijs had overhandigd, een Pool was. Deze Pool is een berucht individu en bijna zeker oen lid van een wijdvertakte en inter nationale misdadigerskunde, die zich bij voorkour toelegt op falsificaties. Het internationale misdadigersalbum werd te hulp geroepen en de signalementen* die Wulff opgaf, werden vergeleken met dat van den Pool. Inderdaad sloot de zaak als een bus en ook YY'ulff wees het portret aan als dat van den Pool, die voor koerier had gespeeld en die hem het pakket val sche aandeelen in een Fransch boulevard- cafeetje had gebracht. Wat er te Parijs geschiedde Inspecteur Kallenborn, recheurcheur Slijk huis, thans weer huisknecht-af, zijn in ge zelschap van Mr. Jas, directie-secretaris der der H. V. A., Donderdagochtend per vlieg tuig naar Parijs vertrokken. Te Parijs werd onmiddellijk een onder zoek ingesteld naar den gevaarlijken Pool, waarin niet slechts de Nederiandsche doch ook de Engelsche politie een levendig be lang stelde. Met betrekkelijk veel moeite, dcoh spoedig, werd hij opgespoord, zoodat zijn verblijfplaats bekend was. De man werd geschaduwd en het geluk was met de No- derlanclsche politiemannen. Op zeker oogen blik kwam van het centraal tetelefoonkan- toor het seintje, dat de bewuste Pool het telefoonnummer had aangevraagd van den Amsterdamschen commissionnair in effec- tne, die de valsche stukken zoogenaamd zou koopen. Deze aanvrage had men min of meer verwacht. De Pool immers zou on gerust worden over het uitblijven van zijn vriend Wulff, die veilig opgeborgen is in liet Huis van Bewaring' op den Amsterdam- .sclien YVeteringschans. Zijn ongerustheid zou zich uiten in een gesprek met den com missionnair, van wien hij niet verwacht had, dat deze zich reeds tijden geleden met de Nederiandsche politie in verbinding had gesteld. Nog vóór de Pool de gelegenheid had hem te telefoneeren, werd hij ingerekend. Dit ge beurde op Yh'ijdagochtend j.l. Het gelukte bijna gelijktijdig, met hem de hand te leg gen op een anderen Pool. een kennis en relatie van den eersten. Deze was bij een vorig bezoek van Wulff aan Amsterdam iri diens gezelschap geweest en ook hij was door YVuIff nauwkeurig beschreven. Wonderlijk optreden De beide verdachten zijn den vol genden dag weer door de Fransche autoriteiten op vrije voeten gesteld! De voorschriften en de wet schreven dit zoo voor. Betoogen, bezwaren en dringende verzoeken van de zijde van de Holiandsche politiemannen, die al les deden om dit stukmaken van hun werk van maanden te voorkomen, mochten niet baten. Tevergeefs voerden zij de feiten aan en beriepen zich op voortgang, die hun onderzoek reeds had gemaakt. De twee gevaarlijke individuen, waartegen men zulke ge grond bezwaren kon aanvoeren, deze twee vreemdelingen op Franlcrijks grondgebied, vi erden weer kalm op de Fransche hoofdstad en haar bevolking losgelaten. Zij werden zelfs niet over de, grenzen gezet. Het behoeft geen betoog, dat zij het terrein van hun werkzaamheden ijlings zullen ver plaatsen. Do wetten van Frankrijk bepaalden te vens, dat er geen huiszoeking m'ocht wor den gedaan bij de beide Polen. De Neder iandsche politie vindt deze Fransche metho den onbegrijpelijk en ze vindt liet dan ook niets te verwonderen, dat Parijs zoodoende tot de vuilnisbelt van Europa wordt ge maakt. Het worth zoodoende voor het bui tenland niet aanlokkelijk gemaakt de hulp van de Fransche justitie en politie in te roepen. Het onderzoek in Parijs duurt echter nog voort, al is het intensief werk van de Neder iandsche Centrale thans voor een deel be dorven. Prinses Juliana heeft een juweel verloren Op den dag van het huwelijk van den Hertog van Kent heeft Prinses Juliana, naar do „Daily Tel." meldt, een diamanten armband .verloren ter waar de van 7000 pond sterling. Van het verlies is kennis gegeven aan Scotland Y'ard. De politie heeft een uitvoerig onderzoek ingesteld, maar is tot dusver nog niet in staat geweest om uit te maken op welk gedeelte van den tocht tusschen Buckingham Palace en de Westminster Abbey, het juweel ver loren is. De koets waarin Prinses Juliana zich van het paleis naar de kerk heeft begeven is doorzocht. Ook op andere plaatsen waar zij is geweest heeft men naar het kleinood gezocht. A i v Door gedegra var Zaterdagmiddag missaris van pol| heer F. Ellenberg moord door een die wegens mis| van dien dag wal De dader, di daad in alle kali direct gearresteerf De heer Ellenber^ twee agenten van L. J. Vis, op zijn hen instructies in tie van den hoofd^ Klink. Terwijl hij daar deur van zijn kan verdieping van hd I.ange Nieuwstraalj deerde hoofdagent saris had ook he eenige bescheiden! komst kwam dus r De vroegere hooj en wierp haastig met de woorden „I den!" Dii'ect daarop tr<| en loste vlak schoten op del bij het opengaan staan. De heer Ellenberl blik het gevaar vod de, want hij zeidij 5r. d. Klink...?" Direct daarop vie| De commissi ervan, drie i n in de hartsti zakte d o o d e 1 i» zijn bureaus tl De moordaansla| werk gegaan, dat de kamer waren, daad kwamen, toen Zij wierpen zich dl die geen verzet bol Het knallen vanl geheele gebouw ga De hoofdinspectl Dasoul, die zijn ka commissaris heelt, gevolgd door de in en YV. H. Kloeseml ten de trap opstorj dieping. Het was een dl zij tot 't besef k| was. De heer bloedend op der woord meer, ml van leven. Terwijl agenten cel brachten, ging teurs uit naar het L medische hulp nol nog mocht baten, f De politiearts AJ v. d. Berg waren I ter plaatse. Dr. de nen toen de patiër blies en moest dei| Diep verslagen nen rondom het heel het corps zecj sternatie in het bu blikken zoo groot, door elkaar liep. tranen niet bedwil zijn aandoening fll tersliulp worden gl Razend snel vei| de moord zich liep te hoop om nemen. L De burgemeesteij werd door een hl en kwam ijlingsl straat, evenals wd De echtgenoote diens dochter, mei telefonisch dringeiT ontboden. De eel van de zuster vanl juist te Schiedam f De burgemeesteij tig voorbereid en I de commissaris h den van een aans! De familieleden kamer worden toe ken die zij daa Dit zeggende ha afgedaan, en was straat op. Huib Sybrandsz gehad. Den geheelen d ten de deur gezet tegen hem gesprol voorbij. Hij had dat hij voortaan zijn en moeder ha den jongen gewei MocKler vertrouw moes+ zelf erkent had afgebracht, c der hem weer vet goed komen. In z'n grooten dadeüjk naar dei om den verloren doch vader had geefsche moeite tuuriijk allang hopeloos ver wegi meer aan zou zi 't Had Huib w gisteren maar va de schelling nog dat hij hem wel mocht hij er nie „Die schelling 'dienen, m'n jonj

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 2