Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden IN HOC SIGNO VINCES BINNENLAND. Kerk en School WOENSDAG 5 DECEMBER 1934 49E JAARGANG N°. 4117 AMERIKAANSCHE BRIEVEN NAAR EEN GEMENGD ZENDERBEDRIJF Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATErtDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. VV. BOEKHOVEN ZONEN, SÜMMELSD1JK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. ONZE DEFENSIE EN DE ROODE PROPAGANDA Dc minister van defensie heeft op een kranige wijze zijn begrooting in de Kamer .verdedigd, met rustige zekerheid heeft hij alle aanvallen op zijn beleid op schitterende wijze afgeslagen. Vooral de socialisten hebben er warm van langs gehad. Zij werden wel niet direct aansprakelijk gesteld \oor het gebeurde op de Zeven Pro vinciën en de ondergraving van de krijgs tucht, maar door hun stelselmatig gestook en arrogant optreden, zijn zij in de eerste plaats verantwoordelijk voor de bedorven geest welke er in het leger en op de vloot heerschte. Want daardoor hebben zij op een geraffi necrde wijze de krijgstucht ondergraven, doch als dan de arme schepelingen naar de maclit. grijpen, kruipt de S.IXA.P. weg, wil zij geen verantwoording dragen, komt de opstand op een ongelegen tijdstip en zit zij met de geheele zaak schromelijk verlegen. Gelukkig is door Minister Deckers de in vloed der roode bonden op de vloot tot nul teruggebracht en werd die oproerige geest geheel uitgebrand. De Minister is geheel meester van het terrein, door zijn cordaat optreden is de eer en het prestige van Jegcr en vloot aanmer kelijk gestegen. Die geest welke zijn verwoestende wer king op de vloot volbracht heeft, is uitge brand. Maar hoe staat liet nu op alle ander terrein? Wij weten wei dat er volkomen vrijheid in Nederland is, om zijn ideeën te propa- geeren, aan die vrijheid willen wij niet tor nen. Maar als nu in de roode pers, de be volking avond aan avond opgezweept wordt Voor een ruimere uitkeering, als er ver schuilende sensatie-verhalen opgedischt worden, welke nooit te controleeren zijn, vinden wij daar precies hetzelfde systeem toegepast, als ten opzichte van leger en Vloot. Het systeem dat door hen toegepast wordt Zal op den duur funest werken. Daarom gelooven wij, dat in 's lands be lang, die roode propaganda eens ernstig be keken moest worden. Zij doen anders niet. als stelselmatig ontevredenheid zaaien, onder onze rustige bevolking. Inplaats van in deze zorgelijke tijd, het goede te erkennen en te waardoeron, het welk onze arbeiders hier genieten in tegen stelling der landen waar de socialisten aan het roer zijn, maken zij door hun propa ganda, de bevolking rijp voor-het commu nisme, verschillende symptomen zijn er welke daar nu reeds op wijzen, Als do S.D.A.P. haar invloed op de arbei ders wil behouden, zal zij zich zelf hebben te herzien, want zooals het nu staat, zal de rijpe vrucht van haar propaganda niet haarzelf in den schoot vallen, maar zal veeleer de communist de vrucht van den arbeid der socialisten plukken. D'at is het groote gevaar dat ons land en volk in de propaganda der socialisten be dreigt. Zijn wij daartegen wel waakzaam genoeg? Hollandsche krantenberichten en Amerikaansche toestanden Zooals ik al. meer gezegd heb, boud ik gaarne enkele HoÈandsthe bladen bij, die ik hier eens per- week'in een bundeltje toe gezonden krijg. Meer mensclien, Mie ;jn-hun jonge jaren hierhacn zijn getrokken, trachten, indien hen dat maar eenigszins mogelijk is. één of meer bladen uit het oude Vaderhand te lezen. Men begrijpt, in die bladen krijgen we ook wei eens wat te lezen over Amerika. Nu soms wekt het onze lachlust wel eens op wat we daarover te lezen krijgen. Niet altijd is dat natuurlijk liet geval. Zoo is het onlangs nog eens gebeurd dat op de verga dering van de Vrouwenvereeniging hier, een prettige bespreking is gevolgd naar aanleiding van een mooi stukje uit „Do Jonge Vrouw", een tijdschrift bij u uit Hol land vandaan. Maar nu las ik in „De Maas en Schelde- bode" van Zaterdag 20 Oct. 1934 weer eens iets over Amerika, dat toch lieusch niet waar is. Hot staat in liet Zondagschblad en tiet is overgenomen uit „De Westlander" jan 21 September, Die oud-JVesllandcr, die zegt jarenlang in Amerika te zijn geweest, vertelt in zijn artikel dat op het oogenblik in Amerika zeker door minstens 25 pet. van de bevolking gebrek wordt geleden. Hij zegt verder: „Groote schade lieeff de droogte aangericht. Millioenen monschen moeten een andere woonplaats zoeken". Dat door 25 pet. van de bevolking gebrek wordt geleden is niet waar. Ik zou hier misschien niet op agceren als die schrijver er niet bij vertelde dat hij zoolang in Ame rika geweest, was. Feit is dat er' door niemand gebrek be hoeft te worden geleden. Ik geloof ook niet dut er door iemand gebrek geleden wordt. Alles wordt er gedaan om dat te vorhoe- den, ook in die geteisterde streken. Ik ben heel blij, dat mijn wieg eens stond in een land dat een wereld-reputatie heeft ver worven door zijn hulpvaardigheid, maar ik ben ook even dankbaar nu burger te zijn van een land dat niet minder lot verdient door zijn hulpvaardigheid. Zelf heli ik dat gedurende heel mijn/ver blijf in Amerika gezien en ik heb liet on dervonden ook toen ik nog maar kort hier was. Het is nu 22 jaar geleden. Ik was nog maar II dagen hier en werkte op een fa briek en toen kreeg ik roodvonk. Direct moest toen natuurlijk ook heel mijn gezin in quarantaine. Dat zou minstens 4 ot 5 weken moeten duren. Ofschoon wij nog geheel niet ingeburgerd waren, gaf toch do winkelier een briefje aan ons, dat "'ij maar hestellen moesten wat wij noodig hadden, gelei of geen geld, dat kwam wel in orde. Hij zou de waren dan wel bij de deur zet ten. De buren kwamen voor liet raam vertellen, dat zij een taart hadden gebak ken en dat wij die maar moesten aanpak ken. Een ander bracht melk en weer een ander zorgde voor groenten en aardappe len. Het vleesch dat ons werd bezorgd was te rijkelijk voor ons gezin toegemeten. Een rijke dame zond haar koetsier met een hcele zending ingemaakt fruit, en rijst, boonen, erwten en ook nog geld. En toen ik vier weken later buiten kwam konden wij een naaimachine gaan koopen van al het geld dat ons gebracht was, en dat wij niet noodig hadden. Diezelfde machine wordt nog dagelijks bijna gebruikt, en voor ons is liet een herinnering aan onze ken nismaking met de Amerikaansche hulp vaardigheid. Later hebben wij gezien dat dit eclit de Amerikaansche geest is, elkaar helpen, zooveel als maar mogelijk is. Dat is dus geen uitzondering. Wij en ieder ander doen vandaag nog precies hetzelfde als wij zien dat liet noodig is. En dan vra gen wij niet wat onze buren zijn, Polen of Italianen of wat dan ook. En deze geest bezielt ook ons gouvernement. Millioenen bij millioenen worden uitgegeven om waai er nood is, die zooveel mogelijk te lenigen. Daarom juist wordt de Roosevelt-admini- stratie door de Republikeinen zoo becriti- seerd. Neen, het is eenvoudig onwaar, dat hier 25 pet. van de bevolking gebrek lijdt. Zoo dit waar was, dan waren wij nog minder dan in Rusland. De monschen in de groote steden, die geen werk hebben worden goed gevoed, en als het noodig is ook goed van kleeding en dekking voorzien. Wel zijn er Staten, die \eel te lijden hebben van de droogte, die nu al drie jaren duurt. Daar groeit geen eten meer voor dc beesten. Maar juist, voor die strekel» doet liet gouvernement al wat het kan. Het heeft het vee opgekocht. En in de behoefte van dia monschen wordt voorzien. Natuurlijk is liet leven daar moeilijk, maar niemand lijdt er gebrek. Ge brek aan geld, ja, dat is er. Eli velen ver liezen alles wat zij hebben. Dat is ook heel erg, maar om juist te kunnen oordeelen over deze toestanden, moet men eerst we ten, hoe liet hier, met die gronden gegaan is in de wereldoorlog-jaren. Het land dat nu zoo door de droogte ge teisterd is was 40 en 50 jaar geleden nog prairie-land, wat niets kostte. De grond was best en draagt ook wel rijke vrucht, mits liet regent, maar dat is in die streken lang niet altijd liet geval. In de oorlogsjaren nu, toen alles hier zooveel geld waard was, hebben veel boe ren daar goed geld gemaakt. Het land werd toen enorm hoog in prijs, het ging toen voor 300 en 400 dollar dc acre, (dat is zoo ongeveer 200 Hollandsche roeden) tor wijl het oorspronkelijk een 50 dollar waarl was. Allen, die toen zijn gaan boeren, zijn nu doodarm. Maar feitelijk hebben die men- sclien ook nooit bezii voor die waarde ge luid. Ja, oji panier, want men moest er, wat men bij u noemt hypotheek op neiiT&n. Zoolang nu de tijd goed was, kon men de rente van liet tc groote bedrag betalen en ging verder alles goed. De hypotheekhou der ontving een behoorlijke interest en kon daar aardig van leven, misschien ook nog wel een oceaanieisje van maken. Maar nu de tijd zoo geheel anders is, 011 de droogte oorzaak is, dat er weinig ot niets groeide en de boeren op dat te dure land hun inte rest niet. meer kunnen betalen, krijgt de hypotheekhouder de farm terug, waar hij nii niets aan heeft en de farmer is ook zijn bedrijf kwijt. Als het zoo blijft, krijgt de staat het land weer terug, omdat ook 'te belasting niet betaald kan worden. En dan wordt de farm weer wat hij oorspronkelijk was. Dan kan hij weer als x-„Homestead" worden opgenomen, en kan een qjider er weer een kans op gaan wagen. De cirkelgang van het leven! Moeilijk is dat alles zeer zeker voor wie het moet meemaken, maar dat wil nog niet zeggen dat de menschen gebrek lijden, daar wordt voor gezorgd. UW AMERIKAANSCHE VRIEND. Ouderavond Chr. School te Ooltgensplaat De vergadering 6tond onder leiding van dien Voorzitter, P. dien Braber Lzn, die laat zingen Psalm 89:7, -waarna geberü. Ver volgens werd gelezen Mattli. 13 vers 2430 en 303B. Na oen woord van welkom ver kreeg Ds. Reenders hot woord voor ecu referaat „Waaiaom Christelijk onderwijs?" Op deze vraag moot een positief antwoord woi'den gegeven; de ouders moeten er van doordrongen zijn welk motief lntn kinderen naar de Christelijke School bracht. De voor standers van het neutraal onderwijs dich ten ons vaak minder mooie motieven toe. Bij ons inoet dil diepe beginsel schuilen: „God wil liet". Uw woord is mij een laimp voor mijnon voet, een liolit op mijn pad. Dat woord is liet liolit geweest voor die genen ,diie hier het ee.ist met Christelijk onderwijs zijn begonnen ten koste van zware offers. Wij zullen nagaan le: Wat Gods Woord zegt over de kinderen, hoe dot Woord onderwijzing in de Goddelijke wan' heden eischt; 2e Onze oude vaderen hebben met nadruk gewezen oii Christelijk onder wijs. De H.S. woc'dt beheerscht door de woorden van Petrus: Want u komt de be lofte toe en uwe kinderen. God openbaart deze gedachte reeds na de val, Gen. 3 15. Later blijkt dit uit de verbexndsshnting met NoaolrAbraham en Israël in Moab. Do kinderen moesten aanwezig zijn bij hot vie ren van het Pascha; waren Aanwezig bij het afkondigen van de zegen en de vloek oji de Eba! en Gorubim. De Psalmen staan vol over de kinderen Ook het N.T.: Laat de kinderen tot Mij komen. Jezus Christus ontleent veel beelden aan liet kinderleven. Christus geneest kin deren. Omdat Gods Woord dus wijst op de liefde vaji God in Christus ook jegens de kinderen, daarom is liet onze pliolit onze kinderen te wijzen op Christus. Mozes beveelt het volk Lsraël dit in Deut. 11 veis 29. Ook het O.T. spreekt daarvan: ,Gij vadens verwekt uw kinderen niet tot toorn, maar voed ze op in de leoring en ver maning des Heeren. Kinderen moeten als eigendom der ouders, door die oudo.te on derwezen worden. Daar liet loven ingewik keld is, werd die taak der ouders voor een deel overgedragen aan de Christelijke sohool. Dit toont de geschiedenis der Christe lijke Kerk. Vooral het Reformatie-tijdperk is daarom voor ons leerzaam. Het voorbeeld van Luther treft ons. Ilij wilde scholen waar Gods Woord Zijn liclit veispreiddc over al de vakken va.n het onderwijs. De LI.S. moest gebracht worden aan de kinderen zooals zij zicli geeft. Ook ons vaderland had zijn Christelijke scholen in dat tijdperk. Een gemeenschappelijk be zwaar bestond zoowel tegen de soliolen in DuitsoHland, als ook in ons vaderland, n.l. le groote invloed van da Staal. Afgezien daajrvon kwamen de Christelijke scholen tot grooten bloei. liet onderwijs stond hoog. liet. licht van Gods Woord verspreidde zijn schijnsel over alles. Dit werd bevorderd door de Kerk. In da.t licht hebben wij ook tc be zien ons Doopformulier, dat in dien tijd is opgesteld. De ouders moesten hun kinderen onderwijzen in do leer des Doops; moesten beloven de kinderen in die leer te laten op voeden. De kinderen waren van God. Daar om opvoeding iu Zijn wegen. Dat was hot groote beginsel der Reformatoren. Dat be ginsel is verdoezeld in de verwaterde tij-'' den van de 18e en 19e eeuw. Goddank is liet ware beginsel wser naar voren getre den. Christelijk onderwijs is plicht. Men bevredigt ook allermeest het kinderhart (Calvijn). liet onderwijs moet in alle doelen christelijk zijn, niet een sohool en een Bij bel ,maar een waar het Woord Gods alle vakken beliolit. Laten wij vasthouden „an het origineel. Velschillende gevaren be dreigen onze scholen. Laten wij altijd paJ staan zooals onze vaderen, en bididien „Uw Woord is mij oen lamp". Hierna liet de Voorzitter zingen liet be kende veis uit dezé ll9den Psalm. Hierna volgde een pauze waarin koffie en versnaperingen werden rondgediend. Na de pauze werden vragen gesteld dooC- de heeren van den Heuvel, Koppenaal en de Vos, betreffende coeorntratie van scho len; de naam School met deVi Bijbel en over het geven van onderwijs volgens Luther; welke door de inleider werden beantwoord, waarna de Voorzitter dank bracht aan Ds. Hoenders voor zijn gehouden referaat, als mede aan de vcreoliillen.de vragers. Aljnu verkreeg de lieeu Klein, Hoofd der School voor een referaat: de Schoolstrijd het woord. Spr. begon met erop te wijzen dat de fel heid waarmee de schoolstrijd is gevoerd en die lange duur wel bewijzen, do* het ging om dingen van zeer hooge waardij. Hij zette dan uiteen waarom liet eigen lijk ging'. Niet in de eerste plaats om de financiën, zelfs niet om vrijheid van onder wijs. De principieele kwestie was: De oudens moeten het recht hebben zelf *e be palen in w elke richting liet ondierwijs moest gegeven worden. Deze kwestie werd breed uitgewerkt en aan d-e hand van Gods Woord bewezen. Daarom hebben onze vaderen jaren gest'ze den. Spreker ging in hoofdzaken d-e geschie denis van de Sohooletrij d na. Ilij meanorooi" do de groote voorgangers en aanvoerders van de schoolstrijd. Hij noemt namen als Groen van Prin- sterer, Mackay, Dr. Kuyper en Dr, de Vis ser. Een uiteenzetting werd gegeven van het stelsel der facultatieve splitsing, zooals dat eerat door Groen werd voorgestaan. Nauw- keuring worden de voor- en nadeelen van dat stplsei opgesomd en besproken. Met de grondwetswijziging in 1848 werd wel vrij heid vun onderwijs verkregen, maar nu kwam een nieuw element in den School strijd, namelijk de finanticele kwestie. Dan komt. de beruolite wet. van 1878. Het Volkspetitionnement werd gememoreerd iu de oprichting van de Unie een School met den Bijbel. Langzaam, stap voor stap, werden voor- doelen behaald, totdat in 1917 in de grond wet gelijkstelling veakregen werd, welke onder Minister De Visser in de L.O.-wet 1920 word uitgewerkt. Ten slm'te behandelde speker de vraag of de Schoolstrijd nu ten einde is. Mot klem word hierop: neen geantwoord. Spreker bewees dit met voorbeelden uit de praktijk. Maar hoewel de toekomst, don ker wordt ingezien, is dit tocii niet enkel als nadeel te zien. Miseohien werkt de meerdere druk dit uit, dot de afgebrokkel de liefde der ouders voor hun school weer aangroeit en opbloeit. Spreker eindigde met een opwekking tot steun aan de school, zeker ook financieele steun. Maar dat is niet liet voornaamste, lang niet. Vroeger wisten onderwijzers en bestuursleden zich gedragen door liet voortdurende innige ge bed. Daarom eindigde hij met de noodkreet: Oudens wij vragen om uw gebed. Hierna volgden enkele vragen, welke werden beantwoord. Het bestuurslid Van den Heuvel wees hierna nog op de financieele kwestie. Door dc Rijksbezuiniging is liet leerlingen-tal verhoogd. De zesde leerkracht kan voor de goede gang van zaken niet gemist worden; daarom zullen u binnenkort voorstellen om steun bereiken. De tijden zijn wel slecht, maar de zeventiger jaren waren slechter. Hierna volgde een woord van dank aan allen door den Voorzitter. Ds. Kleyne spreekt hierna een kort slot woord. Hot is lieni gemakkelijk op deze aangename vergadering nog iets te zeggen, en iiij spreokt de hoop uit dat deze verga dering vruchten moge dragen; dat bestuur en leden en ouders mogen w erken voor het Christelijk onderwijs. Niet in naam, maar in daad. Laat het toch niet buiten ems om gaan. maar laten we doen voor de belan gen van bet kind wat we kunnen, en al is de strijd wel eenigszins oen verlengd front geworden, Spreker herinnerde aan een uit spraak, dat vroeger de Christenen van goud waren en de Kerken van hout, en tegen woordig de Kerken van goud en de Christe nen van hout. Laten wij ons houden aan liet eerste. Nadat gezongen was Psalm 25 2 ging Ds Kleyne in dankgebed voor. Het Kamerlid Chr. v. d. Heuvel Verhuist naar Den Haag De heer C li r. v d. Heuvel, lid van de Tweede Kamer en tweede voorz. van den Chr. Boeren- en Tuindersbond gaat begin van 't volgend jaar zich te Den Haag ves tigen. Zooals men zal weten is de heer v. d. Heuvel ook lid van den ge meenteraad van Heemstede. Opvol lijst der a.r. partij aldaar is de Kwak. Belangrijke opdracht in Perzië Een werk van vijf millioen voor Nederlandsche firma De Nederlandsche Maatschappij van havenwerken heeft van de Per zische regeering de opdracht tot don bouw van een haven te Port Deh-No aan do Kaspische Zee ontvangen. Het contract is gister te Teheran getoe- kend. Het gaat hier om een werk van pl.m. vijf millioen, waarvoor een groot aantal buitenlandsche firma's mededongen. Thans is de beslissing gevallen, waarbij do Nederlandsche firma als do uitvoerster .van het pro ject is aangewezen. De Rijkszender te Kootwijk wordt aanzienlijk versterkt De omroeporganisaties aan vaarden de voorgestelde oplossing Iluizer-zender wordt gesloten Vrijdagmiddag is in het gebouw- van het liooldbestuur der posterijen, tele grafie en telefonie onder voorzitter schap van Mr. J. A. de Wild e, Mi nister van Binncnlandsche Zaken, een bijeenkomst gehouden van de vier groote omroepvereenigingen, in het hijzijn van den directeur-generaal der P. T. T. en de commissie voor hetzen- dervraagstuk. Het dool van deze sa menkomst was te onderzoeken, of de voorstellen, vervat in liet rapport van de zendercommissie, hetwelk ecnigen tijd geleden aan den Minister van Binncnlandsche Zaken is aangeboden, do instemming van de besturen der vier groote omroepvereenigingen heb ben. De vertegenwoordigers dezer omroepveree nigingen hadden in d- commissie voor het zendervraagstuk door onderteekening van 't verslag reeds blijk gegeven zich met die voorstellen te kunnen vereenigen. Uit de ge voerde besprekingen is, zooals trouwens verwacht mocht worden, komen vast te staan, dat uok de omroeporganisaties de voorgestelde oplossing van het zendervraag stuk aannemelijk achten. De hoofdlijnen van het verslag, ten aan zien waarvan onder de belanghebbenden volledige eenstemmigheid werd bereikt, zijn in het kort: Er zal komen een gemengd zendbedrijf, waarin Staat en omroepvereenigingen parti- cipeeren, doch waarin aan den Staat over wegende zeggenschap zal worden toegekend. Dit gemengde bedrijf, dat in den vorm van een N.V. tot stand zal komen, zal met uitsluiting van ieder ander belast zijn met den aanleg en de exploitatie van de zend- inrichtingen voor den Ncdcrlandschen ra dio-omroep. In deze vennootschap zullen de Staat en de algcmnene omroeporganisaties de eeniga aandeelhouders zijn. Hot bestuur van het zenderbedrijf zal be- rustin bij een Raad van Beheer, waarin naast vertegenwoordigers der algemeeno omroeporganisaties vertegenwoordigers van den Staat (P. T. T. en Radioraad) zullen zitting hebben. Op belangrijke hesluiten van dit beheers orgaan zal van overheidswege, hetzij in den vorm van een goedkei ringsrecht van den Minister, hetzij in den vorm van een vernie tigingsrecht door de Kroon, toezicht wor den uitgeoefend. Verder zijn nog verschillende bevoegdhe den voorbehouden voor de algemeene ver gadering van aandeelhouders, welke ten minste éénmaal per jaar gehouden wordt en waarin de aandeelhouders door andere personen, dan die, welke in den Raad van Beheer zitting hebben, zullen worden ver tegenwoordigd. Gedurende den tijd, welke gemoeid zal zijn met den aanleg van de defi nitieve zendapparatuur, zal, voor zoo ver het de uitzendingen over de lange golf betreft, gebruik gemaakt worden van den Rijkszender te Kootwijk, welke voor di. doel aanzien- 1 ij k vers te rut zal worden; de zender te Huizen zal gesloten worden. Voor zooveel betreft de uitzendingen over de korte golf onderzoekt de zendercommis sie nog de mogelijkheid om ook ten aan zien van deze uitzendingen den overgangs toestand te overbruggen. Veertien nieuwe K.L.M.- machines Van het Douglas-type Naar uit Parijs wordt gemeld, zal de K.L.M veertien nieuwe Douglasvliegtuigen bestel len, welke bestemd zijn voor den dienst op Ned. Indië. Naar aanleiding van bovenstaand bericht heeft het persbureau „Vaz Dias" zich tot de K.L.M. gewend. Deze bevestigde dat de on derhandelingen betreffende don aankoop van veertien Douglas-vliegtuigen in een ver gevorderd stadium zijn. De definitieve opdracht is echter nog niet gegeven. Nationaal Koningin-Moeder herdenkingsfonds Het Comité van Uitvoering tot het bijeen brengen van een Nationaal Koningin-Moe der Herdenkingsfonds Stichting tot steun aan on- en minvermogende tubercu loselijders deelt ons mede, dat een aan vang is gemaakt met den voorbereidenden arbeid. Aan alle burgemeesters in Nederland, aan alle plaatselijke vereenigingen, welke zich de bestrijding der tuberculose ten doel stellen, aan provinciale vereenigingen, aan algemeen landelijke vereenigingen, zijn circulaires toegezonden, waarbij verzocht wordt het initiatief te nemen tot het vor men van plaatselijke coinité's, waar de medewerking verzocht wordt aan deze plaatselijke comité's. Zoodia alom in den lande deze voorberei dende arbeid is geschied, wordt ten spoe digste met de actie tot het bijeenbrengen van gelden aangevangen. Het ligt in de bedoeling, dat ieder Ne derlander medewerkt tot het bijeen bren gen van een groot fonds als dankbare her innering aan hetgeen de Koningin-Moeder voor \olk en land heeft gedaan ona overeenkomstig Haar geest op ruime schaal steun te kunnen verleenen bij de verple ging van on- en minvermogende tuberculo- se-lijders. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Moordrecht. E. A. A. Snij- delaar te Schoondijke. Te Bergschenhoek J C. v. Apeldoorn te Leiden. Te Bodegraven, D. van Hof, te Rotterdam-Delfshaven. Te Tjerk- gaat c a., P. G. Verweys te Cothen. Aangenomen: Naar Oud-Vossemeer H. van Eist te IJzendoorn. Bedankt: Voor Westbroek c.a., H. A. de Geus te De Bilt. Voor Nieuwerkerk a. d. IJssH, G. de Vries te Heerde. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Hoek, J. A. Vink, cand. en hulppred. te Bunschoten-Spakenburg. Benoemd tot hulppred. te Voorburg, cand. F. E. Hoekstra te Hilversum. Bedankt: Voor Veenendaal, Joh. Meynen te Den Helder, CHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor Haarlem-N., N. Brandsma tc Bunschoten. GEREF. KERKEN IN H.V. Beroepen: Te Middelburg, M. Hinlopen te Amstelveen. Prof. Dr. L. BOUMAN Veertig jaren arts De bekende psychiater Prof. Dr. L. Bouman. hooglecraar aan de Utrechtsche en daar vóór aan de Vrije Universiteit, herdacht Zaterdag het feit, dat hij veertig jaren ge leden het artsdiploma verwierf. Prof. Bouman, die dezen zomer een reis naar Ned. Indië gemaakt heeft voor particulier doel, is thans 65 jaar oud en te Nieuw- Beijerlaod geboren. Alvorens de Vrije Universiteit als hoogleeraar te dienen, was hij van 1895—1907 geneesheer op ..Bloemendaal" te Loosduinen. Tot 1925 (en van 1910 af ook als directeur van de Valerius-kliniek) bleef hij aan de Vrije Universi teit en ging toen naar Utrecht, waar hij de op volger is gewor den van Prof. Winkler, wiens leerling hij aan de Amsterdam se he Gemeente- Universiteit is ge weest. Het mag over bodig heeten, hier de groote betee- kenis van Prof. Bouman als Christen-psychia ter uiteen te zet ten. Zijn positie als wetenschap pelijk en invloed rijk man op het gebied der mo derne zielkunde r», is alom €1"kend. Uns land heeft daarvan in ruime mate nut mogen trekken, ten bewijze de mede door Prof. Bouman opgerichte Neurologenvereeniging te Amsterdam en de Chr. Vereeniging van natuur en geneeskundi gen in Nederland. Voorts is hij lid van het Cen traal College voor de reclasseering van den Psy- chopathenraad en plaatsverv. lid van het Tucht college. Tal van buitenlandsche onderscheidingen zijn hem ten deel gevallen en verder is hij ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Uiteraard heeft Prof. Bouman veel van zijn studieresultaten te boek gesteld; talrijke artikelen in binnen- en buitenlandsche bladen van zijn band zijn verschenen en met Prof. Brouwer samen schreef hij een Leerboek der Neurologie. Ook als adviseur bij belangrijke rechtzaken wordt Prof. Bouman vaak geroepen. Prof. Dr LBoiuium

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 1