Begrooting Landbouwcrisisfonds Kerk en School MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 1 DECEMBER 1934 ZUiVELORGANISATIES OVER DE ZUIVELREGELING Gemengd Nieuws De gehee!e dienst vastgesteld op 200.000.000 Zooveel mogelijk is zal er bezuinigd worden De maatregelen voor 1935 dezelfde als voor 1934 Zooals we Zaterdag reeds mededeelden is de begrooting voor hei Landbouwcrisisfonds ingediend. De geheele dienst is hierbij vast gesteld op f 189.039.000, waarvan f 168.739.000 gewone dienst en f 30.300.000 op de kapi taaldienst. Wat ie gewone dienst betreft heeft men de volgende afdeelmgen: Algomee r Beheer- totaal 4.049000 nl. algemeen f 400.000; centrale commissie van advies f 3000; regeeringsbureau voor de uitvoering van de Landbouwcrisis-vet 1933 f 360.000; provinciale landbouwcrisis organisaties i 2.200 000; landbouwcrisisbu- roau f153 000; centrale crisiscontrolcdiensl f 1.480.000; crisistuchtrechtspraak f 60.000; crisisarliitragecommissie f 3000 Akkerbouw en veehouderij: a. ak kerbouvvcentrale: algemeen f 830.000; tarwe memorie; granen f 17.4c-C.000; peulvruchten 1 3.230.000; aardappelen memorie; vlas f 1.350.000; cichorei f 62 000; suiker f 14.000.000 griend en riet f 300.000; totaal f37.242.000. b. meelcentr.personeelsuitgaven f 162.000; materieele behoeften en overige uitgaven f65.000: steun ten behoeve van bij den bloem import betrokkenen, die ten gevolge van de Tarwe wet 1931 zijn gedupeerd f 700.000; totaal f 927.000. c aardappelmceleentrale: nadeelig saldo op dcri aan- en verkoop van aardappelmeel f 4.000.000; d. veehouderijcentrale: algemeen f 810.000; varkens f 8.057.000; rundvee f 12.000.000, paarden en schapen memorie; is in totaal f 20.867.000. Melk en zuivel: algemeen f83.206.000; consumptiemelk memorie; zuivel f2.750.000; vellen er, oliën f SO0.000; export van zuivel producten memorie Groenten, fruit en sierteelt: cen trale groenten en fruit f 7.625.000; sierteelt t 530.000. Visscherij: maatregelen tot steun van de visscherij, enz. f 460.000. Turf: steunuitkeeringen aan de produ centen van fabrieksturf f 525.000. Pluimveehouderij: uitkeeringen ten behoeve van pluimveehouders f 4 068.000, art- 116, steun fokkerijwezen kippen en een den 160 000; nadeelig saldo op aan- en ver koop van gedroogde garnalen en garnalen meel f 100.0ÓO. Overige uitgaven: bevordering van den afzet van landbouwproducten f 130.000; onvoorziene uitgaven f 475.000. De kapitaaidienst omvat de afdee lingen: nadeelig slot f 22 000.000; akkerbouw en veehouderij f 6 000.000: groenten fruit en sierteelt f 1.550.000; visscherij f750.000; ove rige uitgaven memorie. De afd. akkerbouw en veehouderij ver meldt een art. 124: bijdrage aan den gewo uen dienst van onderafdeeling veehouderij centrale paragraafrundvee f6.000.000. Van de afdeeiing groenten, fruit en sier teelt worden vermeld de onderafdeeling boomkweekerii f 1.230.000; bloementeelt f 300.000: de aid. visscherij vermeldt het- art. 129: te verstrekken credieten op haring f 750 000 In het algemeen is bij de samenstelling der begroot ing voor 1935 aangenomen, dat de voor 1934 getroffen maatregelen ook voor 1935 noodig zullen zijn. Het streven van den minister blijft om de zware lasten welke de landbouwcrisispoli- tiek op de N'ederlandsche consumenten legt zóóveel mogelijk te beperken. Er wordt aan herinnerd, dat de uitkeering op de tarwe werd verminderd van f 12 op f 11, op de bieten van fll op 110, op de rogge van f3.50 tot f3, op de gerst van f3.50 tot f2.50. terwijl de minimumprijzen, voor de aardappelen voorgeschreven, ver vielen en uitsluitend een bescheiden denatu ratiefoeslag in uitzicht is gesteld. Aan de toelichting bij deze begrooting cntleenen we he-t volgende: Algemeen Beheer Op het oogenblik is een onderzoek gaande ont 11a te gaan of de rrisisorganisaties wel op do meest economische wijze zijn opge bouwd en of de pcrsoneele en materieele uitgaven tot een minimum beperkt blijven, terwijl het in de bedoeling ligt hiervoor een speciale afdeeiing in te stellen, die blijvend toeziclit uitoefent Akkerbouw en veehouderij Ten aanzien van de suiker wordt aange nomen, dat de bietenteelt in 1935 op dezelf de basis gesteund zal worden als in 1931 en ook de hoeveelheid garantiebieten on veranderd blijft. Wat de meelcentrale betreft, wordt mede gedeeld, dat uit een regelmatig onderzoek van den crisisaccountantsdienst is geble ken dat voor het toekennen van een bil lijke tegemoetkoming, welke tot. nu toe on geveer 60 pet bedroeg van de geleden na- deelen, ongeveer f700.000 noodig is. Het ligt in de bedoeling deze steunverlee- riing zooveel mogelijk en geleidelijk te ver minderen. Ter. aanzien van de aardappelmee.lcent.rale wordt opgemerkt, dat bij een opbrengst van 860 HL per HA. (een areaal van 28 0Ö0 HA.) een opbrengst zal geven van 10 mill. HL., overeenkomend met een productie van aard ■appeimeel van 1.200.000 balen 4 100 kg. Voor de te betalen prijsverschillen als steun wordt f 4.000.000 noodig geacht. Varkens en rundvee Ten aanzien van de varkens wordt ge raamd dat als vergoeding voor verrichte werkzaamheden, aan de inning en remit- teering der heffing verbonden aan de ge meentelijke keuringsdiensten moet worden betaald f 182.000 per jaar. Ten aanzien van het rundvee is rekening gehouden met het plan tot verdere afslach ting in 1934 en '35 van 150.000 stuks melk vee als onderdeel van de maatregelen, ten hehoeve van onze zuivel- en vleeschpositie te nemen. Geraamd wrdt, dat 50.000 stuks melkvee in 1934 cn 100.000 in 19,35 zullen worden geslacht Naast genoemden maatregel is be sloten om voor 1925 opnieuw 50.000 stuks kalveren toe te wijzen. Aangezien het in het voornemen ligt den export van vee en vleesrh zooveel mogelijk aan te moedigen, is deze post op f 1.000.000 geraamd tegen f 450.000 in 1934. Melk en zuivel Met het oog op afnemend hotergehruik is voorzichtigheidshalve bij d" raming der inkomsten voor 1935 rekening gehouden met .een binnenlandsch boterverbruik (buiten menging in de margarine) Van 40.000.000 kg Gezien de moeilijkheden van den export, die in de toekomst eer zullen toenemen dan afnemen zal aanpassing aan een vermin derde afzetmogelijkheid eisch moeten blijven Het kaasverbruik neemt toe, werd gecon stateerd. Ging tot voor kort 2/3 dor productie naar het buitenland thans wordt de helft bin nenslands opgenomen. De financieele uit komsten temperen echter de voldoening over dit overigens vreugdevolle succes. Tuinbouw Het laat zich niet aanzien, dat voor kom kominers en tomaten in het komende jaar een betere afzet zal worden gevonden, zoo dat de vrees bestaat, dat de toestand in '35 voor dal deel van den tuinbouw nog slecht zal zijn Do toestand van de glascultuur is ernstig. Geiracht moet worden door omzet ting der cultuur öp producten, die nog een redelijken prijs hebben opgebracht en niet grootcndeels voor exjxu-t worden gekweekt de noodige aanpassing te vinden. Er moet mede worden gerekend, dat het verlies op de productie in den intensieven tuinbouw in 1935 nog zal voortduren. Het ligt in de bedoeling don steun te verleenen op de wijze zooals tot nu toe is geschied. Visscherij Op den kapitaaidienst is wederom f750.009 uitgetrokken. Getracht zal worden door een reeks maatregelen de visscherij betreffende versche zeevisch op een meer loonende basis te brengen. m Pluimveehouderij De teeltregeling voor de pluimveehouderij is zoodanig samengesteld dat niet alleen de groote van den hoender- en eendenstapel kan worden beïnvloed, doch ook, dat de be palingen een prikkel inhouden tot verbete ring van den pluimvecstape' om zoodoende de product'ekosten der dieren zooveel moge lijk omlaag te brengen. Ten einde het fok kerwezen zoo noodig nog een extra steun te kunnen geven, is f 60 000 uitgetrokken. VLASSTEUN MAXIMUM 1.350.000. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat op grónd van het reglement Steun vlas 1934 steun zal worden verleend over een opbrengst van ten hoogste 6000 H.A. met vlas beteelde oppervlakte tot ten hoogste een bedrag van 1.350.000. Voorts heeft de Minister bepaald, dat in den vorm van een teeltpremie, uit te keeren aan vlastelers, geen hooger bedrag mag worden uitgekeerd dan 50.— per H.A. voor de totale oppervlakte van met vlas bebouw de perceelen. In den vorm van een repelpremie, uit te keeren aan vlastelers, zal geen hooger be drag mogen worden uitgekeerd dan 50.— per H. A. voor de totale oppervlakte van hier te lande afgerepelde perceelen. In den vorm van een bewerk! ngspremio uit te keeren aan erkende vlassers mag geen hooger bedrag worden uitgekeerd dan 125.— per H.A. van die door de stichting N'ederlandsche Akkerboinvcentrale toege wezen perceelen, waarvan de opbrengst in Nederland tot vlaslint wordt bewerkt. AFNAME REGEERINGSVEE Week van 915 Dec. In de week van 915 Dec. a.s. zal op de be kende plaatsen en uren gelegenheid nageven worden vee aan de reneerlng te leveren. Prijzen en voorwaarden zijn als vorige week voor zooveel betreft de gewone levering. De prijzen, welke voor aan tuberculose of para-tuberculose lijdende dieren zullen worden betaald, zijn met ln-gang van Maandag 10 Dec. als volgt' vastgesteld: Kla.-le A plus 29 cent, Klasse A 25 cent. Klasse B 22 cent. Klasse 19 cent. alles per Kg. De ln dé klasse C* min vallende dieren zullen ook nu weer per stuk worden gewaardeerd. De N'ed. Veehouderijcentrate geeft d>- leden van erkende Rundertuberculosebestrt jdilngs- organis-attes dringend In overweging, alvorens hun aangiftekaarten voor de aanbieding van aan tuberculose lijdende dieren In te zenden, overleg te plegen met het bestuur van bun be* strijdingsorganisatles. Zulks In verband met een nadere uiteenzetting welke door de N'ed Veehoude.rijcentrale te dezer zake aan d-e be doelde besturen is toogezonden. De aangifte-kaarten, welko verkrijgbaar zijn bij d,e districtssecretarissen der Gew. Lrind- bouw-Cr 1 sie-Organisaties moeten voor Zaterdag I Dec. 1931 zijn Ingezonden bij de Gow. Land- bouw-Crisis-Orga-nisatles, waaronder do be trokken veehouders ress-orte-eren In verband mot het geringe aanbod op de teverlngsptaataen in Zeeland zullen de aan- giftekaarten voor levering op die plaatsen mo gen worden Ingezonden tot Dinsdag 4 Dec. a.s. Week van 17—22 Dec. In de week van 17—22 Dec. a.s. zal op de bekende plaatsen en uren weer gelegenheid gegeven worden runderen in de gevraagde soorten aan te bieden. De prijzen en voorwaarden zijn als in vorige weken, ook wat aan t.b.c. of para- t.b.c. lijdend vee betreft. Aangiftekaarten zijn verkrijgbaar vóór Zaterdag 8 Dec. (voor Zeeland tot Dinsdag II December). TUBERCULOSEBESTRIJDING EN KALVERTOEWIJZING Door do Ned. Voohoudorijcentrale wordt het navolgende medegedeeld: In vpj-hatid met het feit, dat de tubeircullnatie, welke ten bethoeve van de ruinckM'tubeirciilof^- bestrljdil,n£ wordt toegepast, in het algemeen i<n het late najaar op ^tal plaats heeft. Ia de wenselijkheid naar voren gebracht, rundvee- houders, die aangesloten zijm bij een door de N'ed. Veeh oud er i jcen tral e erkende run der tube*- culosebeiStrijdingAorganisatieis. in de gelegen heid te stellen, naar aanleiding van de resulta ten dipzer tuberculin atie atsinog een Zekere selectie onder hu.n kalveren alt te oefenen. Om deze reden is bij K. E. N'o 31 van 14 Mov. 1934, bepaald, dat aan rundveehouders, die aan gesloten zijti bij een door de Ned. Veehouderij- cwrttfa.le erkende rundertuberculosebestrijdlngs- organi'-atie en die voor 1934 een toewijzing Van minAtens 1 kalf hebben geha.d toegestaan tvo-rdt tot en met 31 Dec. 1934 l stierkalf of 1 vaart- kalf met een gewicht, liggende tusschen de betreffende grenzen, zonder identiteitsbewijs in voöhraad te hebben. Marktoverzicht (Medegedeeld door het Centraal Bureau) VOERARTIKELEN De öfgeloopen week was op het gebied van de voedergranenmarkt even eentonig als zoovele voorgaande weken. Ofschoon de vraag naar mats wel iels beter leek, bleven toch de prijzen ongeveer op hetzelfde lage peil en konden telkens binnenkomende par tijen maar moeilijk opgenomen wo.'den. Gerst word onder den druk van de dichter bij komende nieuwe oogst-af ladingen een kleinigheid lager gehouden; daarbij druk ten verder de Canadagerst en de Perzische gerst en zelfs partijen Russische gerst mede. Rogge en tarwe bleven onveranderd. Tarwe vooral is zeer laag en word* hier en daar ook steeds meer als voedergraan benut. Haver met weinig zaken vrijwel onveran derd. Ork in de afgeioopen week was er op de koekenmarkt weinig verandering te vermei den. Alle soorten bleven kalm eesfemd en tot onveranderde prijzen koopbaar, terwijl de vraag zeer onbevredigend is. De voorgenomen maatregelen bieden geen voordeel Het geheele bedrijf wordt ontwricht Door den Algem. N'ed Zuivelbond (F.N'.Z) de vereen voor Zuivelindustrie en Melkhy giéne en den Bond van Kaasproducenten, is over de nieuwe melksteunregeling een uitvoerige brief geschreven aan den minis ter van Econ. Zaken mede in verband met het bekende interview dat de Minister het correspondentiebureau toestond. Bestreden wordt de opvatting, dat de hoe veelheid geïmporteerd krachtvoeder in be- jtaalde verhouding staat tot de melkproduc tie en de besparing op krachtvoeder grooter zal zijn dan de waarde der verminderde melkophrengst. Door de heffing op buitenlandsch kracht voeder wordt de melkveehouderij belast ten behoeve van de steunverleeninp aan ande ren terwijl het groote probleem van onze zuivelbedrijven de groote onevenwichtigheid tusschen zomer en wintel-productie er door verscherpt wordt Verminderde melkproduc tie doet de productiekosten per eenheid stijgen. Bovendien zal, als het zelfde steun bedrag wo'dt uitgekeerd, zij liet over min dei hoeveelheid, de boar geen meerder voor deel ontvangen. Ve'-rier wordt er op gewezen, dat de Ne- derlandsche consument vergeleken met vóór den oorlog goedkoope zuivel producten eet Het is dan volgens adressanten ook niet waar, dat voor de zuivel den ronsument zwaardere lasten worden opgelegd dan voor andere artikelen. De indexcijfers wijzen aan dat in September 1.1. de kaas een index cijfer had vtm 69 en boter 101, terwijl de kosten van voeding te Amsterdam op 121 stonden, alles gerekend naar liet jaar 191,3. Ook vergeleken met het buitenland zijn de prijzen hier niet hoog. Adressanten komen tqt do volgende con clusies: Aaugpzipn liet Nederlandsohc veehouders bedrijf lang niet in de eerste plaats vleesch- productie-bpdrijf is. zal er in ieder geval voor gewaakt moeten worden, dat zulk een teeltregeling tervville van een nevendoel het boerenbedrijf met betrekking tot bet hoofd doel niet ontwricht. De cijfers betreffende don omvang van den melkvee'stapel zijn in den zin. waarin ze gegeven worden onbetrouwbaar. Het verband dat gelegd wordt tusschen den omvang van den melkveestapel en de grootte der melkproductie, is volkomen onjuist. De voorgenomen maatregelen zullen aan de gemeenschap de consumenten geen voordeelen bieden. Tenzij men het totaal bedrag, dat besteed wordt aan ondersteu ning van de melkveehouderij, wil vermin deren, in welk geval wij voorzien dat het melkveehoudershedrijf in een geheel onmo gelijke positie komt en zeer onredelijk be handt ld wordt in vergelijking mei andere gesteunde bedrijven, met name don akker bouw. De voorgenomen regelingen zullen het gehe»le bedrijf ontwrichten, een enorme ad ministratie en controle vereist-hen. knoeierij op groote schaal in de hand werken, den boer alle initatief uit hantlpn nemen en hem alleen nog maar liet risiro laten voor hem van bovenaf opgelegde experimenten De melkveehouder mag verlangen dal oj> bouwende maatregelen worden getroffen ter verbetering van zijn positie: met name mag hij verlangen, dat \oor hem gedaun wordt wat voor alle andere bedrijven ge schiedt- reserveering van een grooter deel van de N'ederlandsche markt voor zijne pro ducten waartoe een verhort tol het bakken van waterbrood en een sterker beperking van den margarineverkoop doeltreffende middelen zijn. BUSSUMSCHE BOEFJES. De politie te Bussum arresteerde een twee tal broertjes van 9 en 10 jaar, terwijl zij be zig waren een rijwiel te stelen. Het tweetal word naar het politiebureau overgebracht en aan een verhoor onderworpen. Daarbij bleek dat er nog een derde broertje van 8 jaar in het complot was. Op de vraag van de politie wal zij met het rijwiel wilden doen, deelden zij mede, dat zij het maar voor de aardigheid hadden medegenomen en weer weg wilden gooien. Intusschen bleken de jongens nog in het bezit te zijn van rijwie len, welke niet hun eigendom waren. Het drietal had echter nog meer op zijn kerf stok. Des middags arresteerde de politie de jongens en na verhoor bracht zij ze weer naar school, doch des 's avonds om twaalf uur trof een agent hen nog op straat aan. Hij nam ze mede naar het bureau waar men al spoedig lot de ontdekking kwatn, dat in combinatie mei het derde broertje nog wel het een en ander was uitgehaald. Nummer drie werd den anderen dag van school ge haald en nu bleek, dat zij op school geld wegnamen uit mantels en jassen van de andere schoolkinderen en van de onderwij zers. Ook uil het Jcugrigehouvv achter de N'ed. Herv. Kerk aan den Huizerweg, wis ten zij Woensdags- en Zaterdagsmiddags geld weg tè halen. Voorts stalen zij fruit uit manden, welke voor fruitwinkels geplaatst waren en brood uit bakkerswagens. De vader en moeder trokken zich van de kinderen niet veel aan. Een jaar geleden hracht de voogdijraad reeds een rapport over het gezin uit. De kinderrechter zal nu be slissen wat met deze kinderen gedaan moet worden. Hangende de.ze beslissing zijn ze weder op vrije voeten gesteld. KNOEIERIJEN OP EEN ONTVANGERSKANTOOR. Onlangs hield de politie uit Heerenveen in de buurt van Dusselrtorf een klerk van den gemeente-ontvanger te Heerenveen aan, verdacht van verduistering ten nadcele van de gemeente van een bedrag van onge veer f3000. De aangehoudene was eenige ja ren tijdelijk ontvanger der gemeente Scho- teijand, in welke functie hij wijlen zijn va rier opvolgde. Het „Hhlri" meent te weten, dat bij een nader onderzoek is vastgesteld, dal verdachte ten nadeele van de gemeente Sc.boterlanri circa f20.000 heeft verduisterd. Aangezien deze gemeente een borgstelling heeft van f 15000 lijdt zij dus een schade van f 5000. KNAAP LEVEND VERBRAND De 9-jarige Chr Moes uit Vriezeaveen, die ge heel met brandwonden overdekt tengevolge van een brand in het ouderlijk huis, In het Algemeen Zie kenhuis te Almelo was opgenomen, is aan zijn brandwonden bezweken, in het zélfde ziekenhuis wordt zijn vader, die bij den. brand eveneens werd l gewond, verpleegd. Bedriegelijke bankbreuk Verschillende arrestaties Door de marechaussee te Alblasserdam zijn, naar ons gemeld wordt, gearresteerd de twee Gebr. B. en P. B. V. Jr., alle landbou wers aldaar, benevens zekere P. B. V. Sr. en C. V. eveneens landbouwers, woonachtig te Oud-Alhias op vermoeden zich gezamenlijk aan bedriegelijke bankbreuk schuldig ge maakt te hebben, Eenige tijd geleden werd P. B. V. Sr. te Oud Alltlas in staat van fail lissement verklaard. Als gevolg hiervan werd diens eigendom te gelde gemaakt door middel van openbare verkooping. Het was bij deze gelegenheid de curator opgevallen dat een en ander veel minder opbracht, dan aanvankelijk werd verwacht. Gedacht werd aan knoeierij, temeer daar het de mare chaussee bij geruchte hekend was, dat een en ander niet in den haak moest zijn. Bij een onderzoek bleek, dat een omwisse ling van koeien had plaats gehad, waar door de goede melkkoeien voor minderwaar dige waren omgewisseld, zulks met mede weten van de gefailleerde en gebroeders B. en P. B. V. Jr. zoodat de opbrengst lager was dan anders het geval ware geweest. Bovendien zijn door gefailleerde verschillen de goederen aan den boedel onttrokken o.m. landbouwwerktuigen en veldvruchten. P. B. V. Jr. heeft bovendien de schetsen die ingevolge de Crisis veecentrale bij kal veren behooren aan derden verkocht. De opbrengst dier schetsen heeft hij ten eigen bate aangewend. Het vijftal is te Papondrecht in de mare chaussee-kazerne ingesloten en za' ter be schikking van de justitie worden gesteld. Hevige pntploffing te Gouda Geen persoonlijke ongelukken Dinsdagmorgen omstreeks half 10 vond te Gouda in de garage van den heer Hulleinan een hevige ontploffing plaats, welke ver in den omtrek te hooren was. Doordat een lucht- compressor welke voor het automatisch op pompen van banden wordt gebruikt, onder een te hoogen druk kwam te staan, sprong de in stallatie uit elkaar. De zware deksel vloog door het dak en kwam 50 M. verder omlaag, zonder iemand te treffen, in de i arage lag alles door elkaar, terwijl vele ruiten in de omgeving sprongen. Een auto, die in de nabijheid van de compres sor stond, werd volkomen in elkaar gedrukt. In de betonnen vloer kwamen verscheidene ga ten. Een werkman, die vlak bij de installatie aan de vermelde auto werkzaamheden verrichtte, ie, als een wonder, aan den dood ontkomen, doordat hij juist vóór de ontploffing zich even had verwijderd om andere gereedschappen te halen. De andere werklieden waren juist in een ander gedeelte van het gebouw werkzaam, zoodat de ontploffing geen persoonlijke onge lukken met zich mede heeft gebracht. Veraart wil de Londensche mist te lijf! Naar wij vernemen, heeft de heer A. Veraart zich in verbinding gestold met de Engelsche autoriteiten teneinde deze op merkzaam te maken op zijn proefnemingen voor niisthestriiding In het bijzonder met het oog op de lu.w .-ujK.-lee.-ii-ii heen Inj de Engelsche autoriteiten in oterweging gegeven, indien noodig, zijn methoden voor het vereringen van mist en het verkrijgen van meer zonne schijn toe te passen. Mocht voor ditmaal d» tijd te kort zijn om alsnog de noodige maal regelen te treffen, dan zal ongetwijfeld in de komende wintermaanden zich nog meet malen de gelegenheid voordoen te Londen waar i°dere mistdag minstens een half mil lioen gulden schade aan het verkeer toe brengt, toe te passen. DE MONNIK VAN METELIK GEARRESTEERD De pseudo-broeder Elegius, die gedurende eeniue weken in Noord- en Midden-Limburg, o.a. te Metelik en andere plaatsen, verschei dene personen wist te bewegen hem geld te geven voor de missie is Zaterdagavond te Trier in Duitschland gearresteerd. De Limburg sche politieautoriteiten hadden zijn spoor, dat naar Keulen leidde, gevolgd en vandaar hun nasporingen tot Trier uitgestrekt. De gearres teerde bleek te zjjn de 25-jarige Franschman Leon Diversy, die gedurende eenigen tijd als postulant bfj de Barmhartige Broeders te Trièt 'in het klooster was geweest. Hij was daar wegens ongeschiktheid ontslagen, doch had kans gezien behalve zijn kleeding ook pa pieren uit hot klooster mee te nemen, welke papieren hem bij de diverse oplichtingen goede diensten bewezen. BU zjjn verhoor heeft hij bekend zich aan vele oplichtingen te hebben schuldig gemaakt. Ook in het Rijnland heeft hy' een bedrag van circa Mark 1180 buitgemaakt. Er werd nog een aanzienlijk bedrag in zijn bezit gevonden. De man is voorloopig in Trier opgesloten. Ver moed wordt, Jat hy ook in Frankrijk soortge lijke oplichtingen gepleegd heeft. EEN AKELIG ONGELUK De bejaarde arbeider B., in dienst bij den landbouwer W. onder Steenwijk, had van den hooizolder hooi voor de koeien geworpen. Hy ging daarna de ladder af naar beneden, terwijl hy zijn hoofd onder het zolderluik hield, om het op deze wijze te sluiten. De 'adder gleed volgens het N. v. d. D- uit en B. bleef hangen met zijn hoofd tusschen luik en zolder. Toen hij uit zijn netelige positie verlost werd, was bij bewusteloos. De inmiddels ontboden genees heer wist na veel moeite de levensgeesten weder op te wekken. TWINTIGDUIZEND POP VERMIST Zaterdagmorgen heeft een bouwondernemer uit Heemskerk bij de po'itie te Haarlem aan gifte gedaan, dat hij Vrijdagmiddag tusschen half vijf en zes uur een oude bruinlederen zakportefeuille, inhoudende bijna twintig dui zend gulden en voorts naamkaartjes en andere papieren was kwijtgeraakt. Hij had het geld dien middag ontvangen en moest hiervan tienduizend gulden voor gekoch- ten grond betalen aan iemand in de Flores straat te Haar'em. Hij had daartoe in Heems kerk een taxi genomen, waarmee hij zich naar Velsen-pont had laten brengen. Vandaar was hij per autobus naar Haarlem gekomen. Op het Soendaplein verliet hij de bus en begaf zich loopend naar de Floresstraat. Toen hij bij de persoon, wien hij het geld moest betalen was, ontdekte hij, dat hjj de portefeui'le kwijt was. Hjj wist niet, of hij haar in zijn colbert of overjas had gestoken en omdat hij zwh in een keet had omgekleed, kon het ook zijn dat hij baar in het andere crwtuum had laten zitten. Dus ging hij onverwijld naar Heems kerk teruv. Toen het geld ook hier niet was, is hij naar huis gegaan en deed den volgenden morgen aangifte bfj de politie. Om half tien dien morgen heeft een andere bewoner van de Floresstraat de vermiste portefeuille bij de politie gedeponeerd, welke hij in den voortuin van z(in woning had gevonden, echter zonder geld. Alleen de naamkaartjes zaten er nog in, DE AVONTUREN EENER KOE Men meldt ons uit Hardinxveld: Toen bij den s'ager J B. per vrachtauto een koe werd geleverd, is deze plotseling in dolle vaart op de vlucht geslagen. De knecht van den veehouder rende het beest, dat een wtg zocht in den polder, achterna. Maar hiervan niet gediend, keerde de koe zich tegen haar achtervolger. Deze trachtte zich over een hek in veihgheid te brengen, maar de koe sprong letterlijk over hem heen. In zijn wanhoop sprong de knecht op een kippenhok- De koe maakte verder een tocht door slooten en wete ringen en wist zoo den achterdijk te bereiken, waar een schilder op een ladder, het gevaar ziende, de vlucht nam door een zolderraam. Inmiddels was de politie gewaarschuwd, die liet heest met een we'gemikt schot uit de ka rabijn afmaakte. Aanvaring Nieuwe Waterweg Visscher verdronken Omstreeks half acht Dinsdagavond heeft op den Nieuwen Waterweg een aanvaring plaats gehad, waarby een visscher is verdronken. Een visschersbootje, bemand met twee opvarenden, /wam op den Waterweg in botsing met den veerboot MaassluisRozenburg. Het visschers- bootje sloeg om, terwyl de opvarenden te wa ter geraakten Len van hen wist zich aan het bootje vast te houden, tot hij door een haven boot van de firma Dirkzwager werd opgepikt; de andere, P. Syst, uit Maassluis, verdronk jammerlijk. Door den trein gedood Terwjjl hjj op de rails zat te eten! Donderdagmorgen omstreeks 7 uur is de 21- jarige H. Laurensen, uit Hoensbroek, die werk zaamheden verrichtte aan de telefoonlijn langs den spoorweg Roermond—Maastricht, ter hoog te van kasteel Hattem, toen hij op de rails een boterham zat te eten, door een trein, komende uit Maastricht, gegrepen en op slag gedood. Het ongeluk is te wijten aan de zware mist, waardoor de man den trein niet zag aankomen. EEN OPRUIER Korten óijd na afloop van de relletjes in de hoi fdstad in Juli j!„ verscheen in ,.De Fakkel", liet orgaan van de O.S.P., een a Hi ke) van J. P. Schmidt, den partijvoorzitter, cetiteld: „Wie zijn de opruiers?" Eenigeo tijd geleden is Schmidt door do rechtbank veroordeeld negens opruiing tot «en gevangenisstraf van 9 maanden met af trok van voorarrest. S. kwam van dit vonnis in hooger beroep bii liet Amsterdamsche gerech'shof Na getuigenverhoor besprak de procureur generaal uitvoerig den inhoud van het arti kel. Zoo staat er b.v. in: Zij kunnen het verzet neerslaan, maar het zal opnieuw tiishrekon". „Neen", luid' het slot. „de et rij a is niet geëindigd, doch pas begonnen". Do lof van de geweldplegers wordt bezongen er: de houding van de O.S.P. tegenover de S.D.A.P., welke laatstp partij zich afzijdig hoeft gehouden en het verzet openlijk hoeft veroordeeld. „De Offers", schrijft Schmidt, „welke ge bracht zijn, zijn niet te grool geweest"; de relletjes noemt hij verdemp een „historische lijd". Uitbreiding van te volksbeweging pro pageert verd. in het artikel. Dit „uitbreiden" kan nooit beteekenen „veranderen", „om vormen". Verd. heeft zelf in raadkamer in dertijd gezegd: „men kan het er inderdaad in lezen, hoewel ik niet aan uitbreiding ge dacht heb". F.isch bevestiging van het vonnis. De verdedigster vroeg vrijspraak en on middellijke invrijheidstelling. Het gerechtshof wees dit verzoek af. Uitspraak 11 Dec. a.s. EEN REIJZEN-KARPER Te Bodegraven wordt by een café aan de Noordstraat de aandacht van den voorbijgan ger getrokken door de vol-ende aankondiging In de allervereenvoudigste spelling: Hier is te bezigtege een wondervis, een karper wegende 34 pont, intree 5 cent en een van 21 pont. De eigenaar van deze visschen is de heer Van Leeuwen, die met den zegen in één trek uit den R(in dezen knaap van 34 pond en nog drie anderen tot een totaal gewicht van hon derd pond wist te bemachtigen EEN MOEDER De politie te Korkrade heeft aangehouden een vrouw wegens medeplichtigheid aan wi„. keldiefstallen. Haar kinderen van 8 en 11 jaar nam zjj mee de winkels binnen en de kinderen ontvreemdden de goederen, terwijl zjj met het personeel stond te praten. Alsof er niets ge beurd was verlieten dan de vrouw en de kin deren den winkel. Het is zelfs gebeurd, dat de vrouw een der kinderen uit de school ging halen om gezamenlijk naar Heerlen te gaan en daar op de markt allerlei zaken te stelen. Tijdens een huiszoeking zjjn tal van goederen van diefstal afkomstig gevonden. IN ééN TREKJE Te Lange Ruige Weide ving een visscher met den zegen in één trek 536 pond brasem. Ook was er nog een aardig kwantum snoek bij. VERDRONKEN Dinsdagmorgen zagen eenige schippers aan den havenkant te Eemnes een heerenrjjwiel liggen. Aanvankelijk schonken zjj hieraan geen vandacht, doch toen zy iets verder een das op het water zagen drijven stelden zy' den heer P. die naby de Haven woont, van het eevaï in kennis. Deze ging met een boothaak aan het dreggen en haalde na eenigen tjjd het lyk op van een jongeman. Dr Gribling, die de lijk schouwing verrichtte, constateerde dat de dood reeds geruimen tijd was ingetreden, zoodat de jongeman reeds 's nachts te water moet zijn geraakt. Uit papieren, welke het slachtoffer bii zich droeg bleek het de 17-jarige J. S., uit Laren te zyn. DE DOODELIJKE DAMP Te Kheden heeft zich 's nachts een geval van verstikking voorgedaan, waarvan de twin tigjarige kapper Esveld het slachtoffer is ge worden. De kapperszaak wordt gedreven door drie gebroeders Ésveld, van wie er twee te Arnhem wonen, terwyl het slachtoffer in de zaak s'iep. Toen de beide broers uit Arnhem 's mor gens aan de zaak kwamen, was tot hun ver wondering de deui nog op slot. Zy forceer den deze en vonden tot hun ontsteltenis hun broer dood te bed liggen. By onderzoek bleek een gaskraantje open te staan, NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Rotterdam (vac. W C. Posthumus Meijes), J. H. W. Warners ie Alkmaar. Te Langerak b. z. Lek en te Nieuwpoort. cand. A. v. d. Kooij te Maars- sen. Te Benthuizen. W. Bjeshaar Jr. te Utrecht. Te Heemse, C. Warmolts te Stavoren. Aangenomen; Naar Zundert, J. C. B. Eyk- mao, pred. bij de Belg. Chr Zend Kerk te Ant werpen. Naar Kortenhoef, C. C. H. de Loos, cand. te Utrecht. Naar Pijnacker, G. J. van D.ngstee te Aimkerk. Naar Breda, E. Bramen te Noord horn. Bedankt: Voor Engelum, cand. W. E. Heijboer te Middelburg Voor toez. Asten, J C. B- Eykman. Voor Barneveld. C. B. HoJJand te Putten (Gld Voor Woidiendorp, cand. W. E. Heijboer te Middelburg. GEREF. KERKEN. Tweetal. Te Hazerswoudc, R. Rakker te St. Pan eras en H. Pestman te G rijps- kerke (Z). Te Hoek. E. Jansen, cand te Wier- den en J. A. Vink, cand. te Bunschoten-Spaken burg. Bedankt: Voor Zutfen, W. H. van der Vegt te Goes. CHR. GEREF. KERK Beroepen; Te Sneek, D. Biesina te Droge- ha«n. GEREF. GEM. Bedankt: Voor Terneuzen, J. D. Barth te Bors-selen. GEREF. KERKEN IN H. V. Beroepen: Te Oosterend (op Texel) E. E« B. Kok te Nijemirdum. De Kerkstrijd in Duitschland Karl Barth geschorst Blijkens een V. D.-telegram uit Berlijn heelt Rijksminister Rust len gewonen hoog- leeraar in de Evangelische Theologie te Bonn, dr. Karl Barth, die geweigerd heeft des op grond van de wet op da heëediging van ambtenaren van 28 Aug. 1934 voorgeschreven eed op den Leider en Rijkskanselier af te leggen in zijn functie geschorst en een disciplinair optreden tegen hem gelast De Tel. voegt hieraan toe een telefonisch gesprek met prof Barth, waarin dez«- zeide, dat het niet juist was, dat hij geweigerd had den eed af te leggen. De profe-sor was bereid hem af te legeert, doch met de vol gende toevoeging: „voorzoover ik als üuitsch Christen dat verant woorden ka n" De professor deelde verder mede, dat zijn werkzaamheden aan de universiteit te Bonn hei-taan uit vijf colleges en twee se minarie-bijeenkomsten per week. „Nadat ik", aldus prof. Barth. heden middag aan de universiteit mijn college gegeven had en om vijf uur thuis kwam, werd mij van officiecle zijde medegedeeld, dat ik den eert mrgt afleggen, of dat ik anders van mijn functie zou worden ont heven. Ik deed het bovengenoemde voorstel, hetwelk echter niet geaccepteerd werd. Dufu-om werd ik uit mijn ambt ontzet". Op onze vraag wat hij ;an plan was ta doen, antwoordde de theoloog in het F.n- olsrh „Wait and see". Hij was niet be reid zijn meening over het kerkconflict to zeggen, maar hij verklaarde, dat hij. hoe wel er nog ei-schillende moeilijkheden ie overwinnen zijn. overtuigd was. dat uit het conflict iets goeds zou voortvloeien voor degenen, die aan de beginselen van het Christendom vasthouden. Men lette on het verschil in bewoordin gen ian het V. D telegram (geschorst) en et Tel.-gesprek (ontzpt). Een arrestatie te Kiel, Een V-D bericht uit Kiel bohelst de me- dedeeling. dat op verzoek van de kerkelijke autoriteiten te Maagdenburg te Kiel is ge arresteerd een spreker van de Duitschs gelonisbeweging, Orlowski. Oriowski sprak o\ er Noordscli Heidendom en Duitsch ge loof en verklaarde o.a., dat Christendom, kapitalisme en bolsjewisme uit één wortel waren gesproten n.l. uit liet Jodendom en dat het Christendom niets anders was dan een Joodsch minderwaardigheidscomplex. t MEN VERGISSE ZICH NIET. Het Zendingsbureau te Oegstgeest, post rekening no. 6074, raagt ons plaats voor het volgende: Ook in dit jaar is er in de Zendingsiveek weer door zéér leien met de uiterste inspan ning gewerkt. Wij zijn daarvoor zeer dank baar, ook al is tot dusver de opbrengst iets minder dan verleden jaar. Toch moeten wij wel één misverstand trachten te voorkomen. Want menigeen meent, dat de Zending zich nu wel weer redden kan. Daarom moeten wij het volgen de onder de aandacht brengen. Begin No vember bedroeg de achterstand f343 080. Tot dusver is in November ontvangen f 1.30.000.—. Voor deze maand is er noodig f80.000.—. Er is dus f50 000.— van den ach terstand ingehaald. F.n deze bedraagt van daag nog f293.000.—. Men zal dus beginnen dat hij voortduring alle kraehten moeten worden ingespannen en dal wij op aile mo gelijke wijzen daartoe opwekken. BIJBELHANDSCHRIFT UIT DE TWEEDE EEUW? De Wèener universiteitsprofessor en leider van het Duitsche archaeologiseh instituut in Kairo in Egypte, Prof. Dr. Junker, heeft onder papyrusfragmenten, die hij korl gele den van Egyptische kooplui kocht, een deel van een bijbelhandschrift uit de 2e eeuw ontdekt. De vondst behoort tot de oudste be kende Bijbelhandschriften. Op samen 100 bladen bevinden zich o.a gedeelten van het evangelie van Mattheus en van brieven van Paul us. DE KATHEDRAAL VAN REIMS HERSTELD Aan de kathedraal van Reims, de oude kroningswerk der Fransche koningen, zijn de herstellnigswerkzaamherien, na rip oor- logs verwoestingen noodzakelijk geworden, thans voltooid. De herstelling van het selioo ne kunstwerk van architectuur heet uitne mend geslaagd. BEER OP SCHOOI,ERF MEDAN 27 Nov- (Aneta) Terwyl de kin deren op het schooiert spee'den, kwam een Maleische beer aan de Europeesche school te Kisaran het erf oploopen. Het hoofd der school de heer Rethmeyer, verjoeg den beer met een stuk hout, leende vervolgens een revolver van de vddpo'itie die in de buurt woonde en legde het beest met vijf schoten neer.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 5