Het koninklijk huwelijk in Engeland Predikbeurten Kostelooze proef MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG t DECEMBER 1934 Plaatselijk Nieuws. VERKOOPINGEN Ingezonden Stukken HET JOEGO SLAVISCHE MEMORANDUM met Kruschen Salts MarktbericLte^* bo Pr. iar ke] As te cai nei Oc •lisz Vc Vc Pr< La. da; 1 I Go 1 Do Sd 'dio is i Bib Ds I <Jie AU vit ge N< aai B. va< Bit EE I eer pai Scf het hoi op •zer lat te ,sct kw stc br< wa ge- SOMMELSDIJK. Bij de in deze .gemeente gehou den herkeuring van honden werd 1 hond alge- keurd. - Tegen een inwoner dezer gemeente is proces verbaal opgemaakt wegens overueamg van de rreknonaenwet en 'het 1 rekhonaenoesamt. Bij het vee van een landbouwer onder deze gemeente is de besmettelijke veeziekte mond- en klauwzeer geconstateerd. Gedurende de laatstverloopen suikerbieten- campagne werden aan de Kaai aJh.er aacigevovrc, 5.22ok/5 K.G. suikerbieten. De laatste bieten werden IJ. Dinsdag naar de suikerfabriek Dmtei- oor.d vervoerd. De prijzen der landbouwproducten in deze gemeende zijn als volgt: aardappelen f 2, uien f 1.30 paardepeen f 0.25 en poters t 0.50. Alles per H.L. - Deze week werd vanuit deze gemeente de laatste lading witl'ofwor telen vervoerd. MIDDELHARNIS. Door het kiescollege in de Ned. Herv. Kerk is tot ouderling herkozen de heer J .de Leeuw en tot diaken de heer H. Krijger. Vanaf het Havenhoofd is vertrókken een En- gelsohe zeebcot met bestemming naar Lenden, ge.a- den met 15000 balen uien. Aan de Kaai zijn aan gebracht en per scheepsgelegenheid verzonden naar 's-Graivenlhage 42000 kilo aardappelen. De Chr. Geref. Jongelingsvereen. „Spreuken 23 23a" hoopt op Vrijdag 14 Dec. des avonds 7.30 uur in het kerkgebouw der Chr. Geref. Kerk haar jaarvergadering te houden. Imeiders: M. Lang broek, D. Mans en H. Mulder. Dezer dagen had beurtschipper P. het onge luk dat een zware kist op zijn hand viel, waarooor een zijner vingers gedeeltelijk verbrijzeld werd. De aanleg van het gencodlgde gas- en water- leidingwerk voor een vijftal woningen van den bouwceidernemer M. Langbroek in de Dirk Bos straat en het lood-, zink-, gas- en waterleiding- werk voor een vijftal woningen van den bouwon dernemer D. Mans, is opgedragen aan het Fiak- keesche Loocgiefcersbedrijit abler. In de Ned. Herv. Kerk is tot kerkvoogd her kozen de heer L. Vroeg, nde we ij en to. notabelen de heeren S. Verhage en Kr. v. d. Sluis. „DAAR GINDS KOMT DE STOOMBOOT" Woensdagavond! Wat een spanning! St. Nico- laas kwam met de boot mee en in de verte zag de menschenzee, die zich bij hoteü. Meijer gevormd had, de scherpe schijnwerpers „van de Meneerse boot". „Vol verwachting" klopten de hartjes van hon derden kinderen. Nu zou hij komen, de man, <Le moeder altijd noemt wanneer ze Zich niet over wel len geven aan Klaas Vaak of wanneer ze zich op adere wijze verzetten tegen de wil van „groote menschep". De man, die alleen maar vriendelijk is tegen gehoorzame kindertjes. Heel ver ginds, boven 't donkere water van de haven brandde het groote licht. Steeds dicker bij kwam het en ze wkten, met dat licht komt S.nt, de goede oudeHoe konden de groote menschen zoó luidruchtig zijn? Neen, zij bleven maar 'hee, stille ges dicht bij moeder, of drukten zich vaster tegen vader aan. Daar was het licht vlakbij! De mannen met kleine lichtjes aan hun pet begon nen te spelen en plots zingen ze mee, het was één groot geluid van kinderkelen. Ja 't was waar, heusch waar; „Daar ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan!". Op de voorplecht zagen zij de kindervriend met zijn Zwanen Piet. De .oopp.ank wordt uitgelegd en in forsche stappen komt de oude baas aan wal. Een gejuich breekt los, een or kaan van toejuichingen ontvangt hem. Zouden zijn Spaansche ooren er naar luisteren? Het gaat hem zeker té' Spaansch, want binnen een oogwenk is hij voor de muziek uitloopend in de duisternis ver dwenen, bewonderend nagestaard door vele kin deroogjes. Sint was er dus, hij zou ook dit jaar ko men. dat wisten ze nu zeker. In de verte hoorden zij het rumoer, dat opge schoten jongens maakten, wat onbeleefd om zoop lawaai te maken bij zoon ouden goeden man. Wat zou hij brengen van 't jaar? Moeder zegt zoo vaak „crisis", zou dat lekker zijn? Vol verwachting gingen ze naar huis, de klei nen, en ze gaven geen kik toen moeder hen warmpjes toedekte, nee, nou vooral stil, want Sint STAD AAN T HARINGVLIET. Op 1 Decem ber zal ten geraeemehuize aanbesteed worden het schuren der straten. In deze gemeente bestaan plannen om te ko men tot oprichting van een afdeeling van den Ned. Christelijken Vrouwenbond. Het is niet de bedoe ling dat hiervan slechts lid zijn vrouwen van een bepaalde kerkelijke of politieke ridning, maar alle vrouwen van weüke richting ook, die iets voor het werk van genoemden bend gevoelen, kunnen zich vereenigen. Da timmerman A. R. had het ongeluk een stuk van zijn vinger af te hakken, waardoor hij zich on der geneeskundige behandeling moest stellen. ~t- Bij het afdoen van een broodplaat had de bakkersknecht A. K. het ongeluk een zijner vingers zoodanig te kwetsen, dat hij geneeskundige behan deling moest inroepen. Op den 'hoeik van den Molendijk réed A. J. met zijn auto vanwege de gladheid tegen een al daar staande boerenwagen aan. De wagen reed achteruit tegen bet huis, bewoc-nd door H. Abram- se. Aan wagen en auto werd materieele schade aangericht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet OOLTGENSPLAAT. De oogstcollecte in de Geref. Kerk heeft Zondag j.l. opgebracht f 831.66. De driemaandelijksché collecte vcor De Macht van het Kleine heeft opgebracht f 20.35. Bij B. en W. is van de N.V. Petroleum Maat schappij The Texas Compagnie een verzoek inge komen voor het oprichten van e'en onderaardsche be v.aa:p aats van 4000 liter benzine, op een per ceel van B. Kruik, aan het Weespad. B. en W. maken bekend dat vanaf heden vleesch in blik bij de slagers verkrijgbaar is a 25 ct. per blik van 1 K.G. OUDE TONGE. Op Maandag 3 December 1934, des voorm. 10 uur komt de Gemeenteraad in vergadering bijeen. Op de agenda komt o.m. voor: Benoem n.g I'd en plaatsvervangend lid van c'e Gascomm's?'-'?. wegens periodieke aftreding van Ce heeren H. F en G. C. van Schouten. Be~ nöejnng hd van de plaatselijke School commissie, wegens period'-'■e aftreding van den heer H. J. Sterk. Vas*- g gemeen tebegreoting, dienst 39.?^ Goedkeuring begroetingen dienst 1935. a. A^cuicen Armbestuur» b. Burger Weeshuis. j NIEUWE TONGE. De heer W. Drooger Jz. heeft bedankt als penningmeester van de ijsdub „De Vlakte". Doordat de hit schrok had de heer v. d. D. het onge.uk met hit en kar iei de sloot terecht te komen. Met vereende krachten werden deze weder aan de leant getrokken, zoodat het met eenige schade afliep. Bij H. Kievit bracht een varken 19 biggen ter wereld, waarvan er 3 dood waren. De anderen zijn echter in goeden welstand. De prijs der veldvruchten is alhier: uien f 1.30, peen t 0.25, aardappelen f 2 de H.L. Door de diaconie der Ned. Herv. Gem. wordt op de pacht van landerijen een reductie van 15—25 en 30 pet. uitgekeerd, A.s. Dinsdagmiddag van n.m. 3 uur tot des avends 8 u. zuilen in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk alhier ter bezichtiging liggen de kle dingstukken we,ke vervaardigd zijn aoor de meis- jesvereen. „Draagt elkanders lasten", voor de ar men der gemeente. Zij die voor deze kledingstuk ken in aaomerk.ng wenschen te komen kunnen zich opgeven bij Zuster B. Landheer en mej. de wed. P. J. Vreeswijk. HERKINGEN. De j.l. Woensdagavond ge houden vergadering van Stemgerechtigde lidmaten der Ned. Heiv. Kerk, waarin zou worden voorzien in de vacature van een ouderling en een diaken, wegens periodie ke aftreding van G. Nijpjes en L. de Geus, kon wegens onvoltall gheid niet doorgaan en is mitsuien verdaagd geworden. De roomboter in de Zuivelfabriek al hier is dezer dagen verhoogd met 10 cent per K.G. en gebracht op f 1.80. Door P. Snijder is aan B en W. ver gunning gevraagu tot het verbouwen van het woon- en winkelhuis, vioeger bewoond door den heer J. A. Witvliet en staande aan de Kaaidijk alhier Voor de koepeen werd begin dezer week f 0.25 per H.L. besteed, thans nog f 0.22. Enkele partijen werden daarvoor verkocht. Uvengens handel in landbouw producten erg slap. Door B. en W. is aan de Werkmans- kiesvereenigmg vergunning verleend, tegen een vastgesielu tarief, te vergaderen in net leegSiaaiiue scnoollokaal. Deze week is weder een lading pulp in de haven alhier gearriveerd. In de vergadering van het Bestuur van den Fl-kkeeschen Boerenbond, met heeren uienzaad telers, werd bes*oten bij de Regeer.ng aan te dringen, op een verboa van net telen van zaad van roode uien, in verband met de dit jaar sterk voorkomende kieurverbastering, welke zeer ten nadeele van de uiente.ers is. STELLENDAM. Tijdens de bietencampagne zijn aan de haven avhler aangevoerd 6.738000 K.G. bie ten. De iaat sue b.eten Zijn deze week scheep ge gaan. De oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk ahier heeft opgebracht de som van f 201.76. Ingevolge het Crisis-ccnsumptiegarnalenibe- sluit 19j4 I neeft de Minister van Economische Zaken de minimumprijs voor de aan de peuerijen af te leveren garna.en voor het tijdvak aanvangen de 1 December 1934 en eindigend op een nader vast te stellen datum bepaald op f 0.15 per K.G. franco pellerijen, en de minimumprijs waarvoor de gepelde garnalen door de pellerijen moeten worden verkocht voor f 0.92H per JC.G. af pellerij. In verband met een mededeeling in de bla den, dat in het Ncorden van ops land veelvuldig voorkomt de Chineesche Woihandkrab, kan a.s bijzonderheid worden gemeld, dat de vorige week door een vissriher alhier in die garnaienkor een exemplaar werd aangetroffen. A.s. Zaterdagavond zal door de muziek ver eenig ing „De Hoopalhier in de ledigstaande lo kalen der openbare lagere school een uitvoering worden gegeven. OUDDORP. Naar men verneemt had de garna- lenvisscher Jan Zandburg het ongeluk zijn vischne. te verliezen, wat een schade is van f 100. - Voor het oogstjaar 1934 is door de Ned. Keu* ringsdienst medegedeeld, dat de eerstelingsmaat 25—28 m.m. en hooger kan goedgekeurd worden, en dat deze wet dan ook direct in werking treedt. Er worde ook op gewezen dat alleen certificaten worden afgegeven, waarop de aardappelmaat is aangegeven. A.s. Zondagmiddag bestaat in de Ned. Herv. Kerk gelegenheid voor den H. Doop. Doopvaders kunnen zich daarvoor heden Vrijdagavond aan melden in de kerkekamer. Bij den kerkvoogd A, Pape ligt de begrooting en rekening 1934 voor belanghebbenden ter inzage. Als een zeldzaamheid kan gemeld worden dat door J. van Dam alhier een kanarievogel in het boscih is gevangen. Dezer dagen werd door veecontroleurs van elders tegen eenige veehouders proces-verbaal op gemaakt wegens overtreding door te veel opge* schetsoe kalveren in voorraad te hebben. Door den garpalepvissgher Th. Griqwis werd Woensdag een Engeische garnaal gevangen, die de kolossale lengte had van 15 c.M. Naar men verneemt zal a.s. Dinsdag des vm- van 8—10 uur op de Rotterdamsche veemarkt ge legenheid zijn rundvee voor Rijksrekening aan te bieden, dodh in de gevraagde soorten. Dezer dagen werd door 7 beroepsjagers een drijfjacht gehouden. Er zijn geschoten 15 fazanten, 24 konijnen, 5 patrijzen en 1 houtsnip. De laatste pulp Hgt in de haven alhier in los sing. Deze campagne is weer afgeloopep. Zo doende zullen de werkzaamheden weer minder worden. Door C. van Noord Cz. is onderhands aan gekocht een perceel bouwgrond aan de Havenweg, van den metse)aar P. v. d. Nieuwendijk. Hij zal er een woonhuis op laten bouwen. Het laatste witlof is deze week geladen met bestemming naar Vinkeveen. In dit seizoen is hier ip deze omgeving geteeld 1.400.000 K.G. De op brengst was goed te noemen. Voor de nieuwe teelt zijn al eenige contracten afgesloten. Donderdag werd op de beurs besteed: voor uien f 1.30, koepeen 25 et, blauwe aardappelen f f eigenheimer aardappelen f 1.75, sjalotten 5 cent, erwten 11--*12 cent. WATERLEIDING EN VORST De directie van de Stichting „De Drinkwa terleiding Goeree en Qverflakkee" verzoekt er vooral om te denken bij vorst uw binnenleiding tij dig af te sluiten en leeg te laten Ioopen. Dit geschiedt door de hoofdkraan in de meterput of kelder dicht naar rechts te draaien, het leeigloopkraantje bij de hoofdkraan en alle tapkra nen open te draaien. De meterputten moeten zooveel mogelijk met een zak, 'n 'kleed of 'n mat gedekt gehouden worden; in de kelders kunnen de hoofdkraan en watermèter met: een zak worden omwikkeld. Vooral moeten de ke.ccrramen gesloten blijven* Veiling op Donderdag 29 November 1934. Afslag op Donderdag 6 December da.v., beide dagen des avonds 7 uur in Hotel van Veen te Oude Tonge, van: 68 A. 40 c.A. (1 Gem. 147 R.V.M.) bouw land nabij den Oudel.dijk in dien Molen polder te Oude Tonge. Dadelijk te aanvaarden. Ten verzoeke van den heer K. Mans. Notaris VAN ISPELEN Op Maandagen 10 en 17 December 1934, te Dirksland, resp. in de zaal Odecn en Hotel Regeer, veiling en afslag: a. beide dagen 's avonds 7 uur, van: een woon- en winkelhuis, te Dirksland aan den Straatdijk en uitkomend aan de Kaai, kad. Sectie B nr. 1932, grcot 81 centiaren, behoorend tot den faillieten boedel vao Jac. Struik Tz. te lltrech:; en b. beide dagen 's avonds ha'lf 8 uur, van: I. 1.87.20 H.A. (4 Gem. 23 R. V. Maat) Bouw land, te Dirksland in polder Dirksland, aan den len Stoof weg, kad. Sectie A no. 292 en 293, ver huurd aan Jel Wesdijk te Sommelisdijk; en II. 1.43.70 H.A. (3 Gem. 39 R. V. Maat) Bouw land, aldaar, kad. Sectie A er. 288 en 289, ver huurd aan H. C. Bakker Lz. en Corn, van 't Geloof beiden te Dirksland. A. COSTERMANS Wnd. Notaris te Dirksland. Vrijdag 30 November bij Inzet en Vrijdag 7 De cember bij afslag, telkens des namiddags 4 uur te Goedereede in het logement „de Gouden Leeuw", ten verzoeke van den heer C. van Heest te Middel- harnis van: Een huis en erf te Goedereede op het Kerkplein, kadaster Sectie A nrs. 733 en 734, sa men groot 28 centiaren, dadelijk te aanvaarden. Notaris VAN DEN BERG. IRuiton verantwoordelijkheid van de Redactie) GEKLEURDS UIEN. Mijnheer de Redacteur, In uw blad van gepasseerden Vrijdag, 23 dezer las ik, dat in een vergadering, die belegd was door het Bestuur van den FUUkeeschen Boerenbond met heeren uien telers, besloten was bij de Begeering aan te dringen op verbod van het telen van zaad van roode uien, in verband met de dit jaar sterk voorkomende kieurverbastering, welke zeer ten nadeele van de uientelers ,s. Ik moest over een dergelijk rekest wel mijn bevreemding uitspreken, daar het ge tuigt van niet de minste kennis van de teelt van zaden. Het is werkelijk te ver gezocht om aan bestuiving van den bloe sem van de <b!oedroode uienzaadbollen te denken als d e oorzaak van de algeheeie verbastering der soort Rijnsbuiger uien. ik teel reeds jaren verschillende soorten uien zaad, waaronder wit en rood, maar heb niet de minste last van bestuiving. Men moet daartoe behoorlijke maatregelen np men en oa. de perceelen niet te dicht bij elkaar zetten. Hoe zou het andere moeten met andere zaadgewassen, als koolzaad, koolrapen, doperwten en peulerwten, enz.? Heeft de Minister tegenwoordig niets an ders te doen, dan zich met dergelijke bij- komsiige zaken te bemoeien? Ik kan de oorzaak van die kieurverbas tering kort aangeven. Dat komt, omdat het pootgoed, waarvan zaad gewonnen wordt, niet deugt. Iedere boer, groot en klein is in de laatste jaren tot zaadteler gepromo veerd en dat vooral op het terrein van uienzaad. Het gaat ook zoo gemakkelijk. Wanneet in het voorjaar de uien niets of weinig meer waard zijn, stopt men ze in den grond en er groeien vanzelf zaadbollen op. Het is toch duidelijk, dat men dan ver bastering moet krijgen! Want wat ziet men voor soort uien voor zaadteelt uitplan- ten? In zeer vele gevaijen nog de slechtste, die heeieirtaa! onverkoopbaar waren, maar verder veel minderwaardig goed. Het is zelfs eenige jaien mode geweest om alleen bruine uien te hebben, want die waren veel houdbaarder beweerde men.F.r waren boeren, die gingen kruisen tusschen Zeeuw sche en Rijnsburger uieneen moeilijk vakkundig werk, want men wilde toch aan den eenen kant we] graag het grootere beschot van de blanke Rijnsburger, maar dan tegelijk nog de grootere hardheid van de Zeeuwsche ui. Ontegenzeglijk is die Zeeuwsche ui harder, omdat juist de Zeeuwsche ui hier geacclimatiseerd is en de Rijnsbutger ui altijd import is en blijft. Vernieuwt men de Riinsburger uiensoort niet steeds, dan verbastert ze vanzelf en ziedaar de oorzaken van de kleurlingen in de Rijnsburger uien. Willen heeren uientelers zich dus teleur stellingen ontzeggen dan moeten zij zi' wenden tot die zaa/dhandelaars en -tele waar zij verzekerd zijn goed soortec nieuw Rijnsburger uienzaad te kunne.. koopen en laten zij er mee ophouden om zelf uienzaad te telen of het zaad van bu ren te koopen, omdat die er soms een paar cent per pond goedkooper mee zijn dan de beroepshandeiaar of -teler, die er zich niet toe leent van gelegenheidskoopjês of over schotjes te profiteeren. A. HOBBEL CAVzn. Ooltgensplaat. Geweldige belangstelling van het publiek Donderdag is met pracht en praal de Hertog van Kent, de jongste zoon van den Koning van Engeland, met Prinses Marina van Griekenland in het huwelijk getreden een gebeur tenis die in Engeland als een der grootste van dezen aard sinds veie jaren in Europa wordt beschouwd. Plechtigheden als op dezen dag zullen nog lang leven in de herinne ring van hen die er getuige van waren. In de straten verdrongen zich zóó velen, dat het verkeer er door werd belemmerd. Reeds te middernacht stelden zich de nieuwsgierigen langs den weg up die de bruidstoet zou passeeren. Velen hadden vouwstoeltjes en dekens meegebracht. On der dezen bevonden zioli zelfs veie dames en heeren in avondtoilet. De Koning en de Koningin gaven inmid dels in Buckingham Palac een soirée, voor 1500 gasten. De Hertog van Kent zelf verzamelde nij wijze van vrijgezellenafecheid, een aantal van zijn naaste vrienden aan een mistig diner, dat eveneens in het Buckingham Palace werd gegeven. Na afloop begaf hij zich met Prinses Marina, Koningin Mary en de moeder van de bruid naar een theater in het West end, waar die Koninklijke kasten de voor stelling bijwoonden en luide werden toe gejuicht. Tegen het aanbreken van den dag wer den de rijen menschen, die zich een plaats langs den weg hadden gekozen, om de bruidsstoet af te wachten, dichter. De mist, die sedert verscheidene dagen over Londen heeft gehangen, is opgetrok ken. Slechts boven de Theems hangt nog een lichte nevel. D9 weerberichten kondi gen zacht en fraai weer aan. Heel Londen vlagt en is versierd. De route tusschen paleis en Abdij inzon derheid baadt in een gl ad van kleuren. Vlaggen van alle naties hingen van de ne bouwen. Blauwe tribunes zijn op de open plaatsen opgericht In de historische Whitehall wapperen duizenden gekleurde vlaggetjes van hooge Venetiaansche masten. In de deftige Bondstreet hetrsren hoog boven die straat omvangrijke bloemkronen in allerlei nuances. Achtduizend man politiepersoneel zijn cp straat om de orde te handhaven. Allerlei voorzongsmaat.ranelpn zijn genomen rinss de route waar de Koninklijke stoeten zou den passeeren. De talrijke mooie kleurige uniformen van de soldaten vielen langs den weg bijzonder op en wekten de bewondering van de toe schouwers. Speciale maatregelen zijn genomen om de driehonderd invalide oudstrijders in staat te stellen de plechtigheden te zien. Voor den dienst in de Abdij zijn 1800 uit- noodigingen verzonden. Bij het naderen der plechtigheid bereikte de spanning bij de menigte haar hoogtepunt. Luid gejuich barstte los toen hekend werd, dat Koning George en Koningin Mary van Buckingham Palace waren vertrokken. Ge- escoteerd door cavallerie in groot tenue re den zij langzaam langs de ontzaglijke me nigte, voórtdurend luide toegejuicht. Misschien nog luider werd de bruid toege juicht toen zij met haar ouders, Prins en Prinses Nicolaas, het paleis verliet. Gekleed in een hermelijnen mantel over haar bruidstoilet was zij een schilderij van gratie en schoonheid. Nimmer tevoren had Engeland een beminnelijker bruid gezien; zü had de harten der Engeischen gewonnen. De onstuimige toejuichingen van de hon derdduizenden langs den weg, toen de auto van de Prinses passeerde, zijn Onvergetelijk. Mannen, vrouwen en kinderen er wa ren duizenden kinderen schenen al het andere voor het oogenblik vergeten te zijn. „Marina, Marina!" schreeuwden zij totdat hun stemmen heesch waren, en al dien lijd antwoordde de Prinses met een lieve glim lach. Een half uur voor den aanvang der plech tigheid verliet de Hertog van Kent, verge zeld door zijn oudsten broer, den Prins van Wales tot St. James palace, voor zijn laatste rit als vrijgezel. Groot, slank, flink, gekleed in marine- uniform, sctieen hij de volmaakte bruide gom. Zijn gelaat stond in een lach bij het aanschouwen van de enthousiaste menigte. Hij zag eruit als de gelukkigste man ter wereld. In de Westminster Abdy De eerste koninklijke stoet, die aan de Westminster Abdij arriveerde, was d e van den koning en de koningin, die begroet wer- i den door vele koninklijke gasten en de hooge geestelijken. Toen alle gasten zich bij den ingang hadden verzameld, traden de koning en de kon'ng'n het kerkgebouw bin nen en begaven zich naar hun plaatsen bij het altaar. Het groote moment was echter de aan komst van de bruid kort daarop. Aan de groote westelijke ingang van de Westminster Abdij werd zij ontvangen door den deken dr Foxiey Norris, den kanunnik van de Westminster en andere functinarissen van de Abdij. Daar waren ook de acht bnrds- me'sjes, onder wie Prinses Juliana, de Nederiandsche koninklijke gast bij deze huwelijksplechtigheid. Alle bruidsmeisjes waren gekleed in een japon van witte crêpe .doorweven met een dunnen zMveren draad en droegen bouquet ten van kleine witte rozen, bijeengehouden door een zilveren lint. Aan den arm van haar vader, prins Ni cholas, trad zij de Abdij binnen, gracieuse- lijk gevolgd door de bruidsmeisjes. Op de treden naar den kansel voegde de hertog van Kent zich bij zijn bru'd, waarna de huwelijksplechtigheid een aanvang nam. OP ZONDAG i DECEMBER NEI 11 F.H v KERK iierkingen: GV2 11 fln ',ppr ""P'uee Middelbands: Vm. en nam. de heer v, ikjjoaut Nieuue l'onge. 9t/2 u. Loesdionst. k u Iv Klaijne, van Ooltigensplaat. (Coll. voor noodlijdende Keiten) Ooltgensplaat: il'/o u, D.« Kleyne. 6 u. Lees- d-.enst. Vm. H. Doop Ourldorp: Vra. Leer, rust; nam. Ds Bouw Oude Tonge: 91/2 u. en 6 u. Ds Verkerk Vm. H. Doop Sommelsdük Vm. en 's ev. Ds van Asch Stad aan 't Haringvliet: Vm. Ds Polhuijs; N'am- Leesdienst Stellendam: Vm. en 's av. de heer Boumap GEREF KERK Middelharnis: Vm. en nam. Ds Zeilstra Otiligcnsulaiit IR-, u 1. 11 <t. Vm. Voorbereiding H- Avondmaal Oudidiorp: Vm. en nam. Cand. Brinkman, va.p Harmeien Stad aan 't Haringvliet- Vm en av D- de Graaff Stellendam: Vm Ds de Valk; 's av. Lees- dienst CHR GEREF KERK Middelharnis: Vm. en nam. Ds Laman GEREF GEVH KNTK Herkingen: 9V2 u., 2 u. en 6 u. I.eesdiens4 Middelnarnis: Vm. en 's ev. Leesdienst Ouddorp: Vm. en nam. i.eeadienst OI'D GEREF ',F VII F NT F Herkingen 9% u. en 2 a. Leesdienst Oude Tonse 9 u en 2 u l.eesiliensi DOOPSGEZINDE M-.MKENTI Juddorp: Vm. Ds Foppema De beschuldigingen tegen Hongarije uitgewerkt „De misdaad van Marseille het na tuurlijk resultaat van de sedert lang (In Hongarije) georganiseerde misda- digersbende". Uit Genève wordt ons gemeld: Het aangekondigde memorandum van de Zuid-Slavische regeering betreffende den moordaanslag te Marseille is Woensdagmid- overiiandigd aan den secretaris-generaal van den Volkenbond. Het memorandum om vat 78 gedrukte pagina's, waarvan 29 blad zijden een resumé vormen. Een bijlage be vat de schriftelijke gedachtenwisseling, die sedert October 1930 tusschen Boedapest er, Belgrado over de actie der Kroatische emi granten heeft plaats gehad. De foto-bijlagen toonen leden der organisatie Oestasji m uniform en voorts hoofdzakelijk passen, di" door de politie te Boedapest aan verschil lende Zuid-Slavische onderdanen, welke ter rorist waren, zijn uitgereikt. Het memorandum gaat na een uitvoe- 'ae historische inleiding over tot het eigon ':e vraagstuk van de verantwoordelijk (1 voor den aanslag te Marseille, De kwestie van de verantwoordelijkheid, aldus wordt gezegd, wordt opgehelderd door drie feiten- 1. de keuze der misdaad is geschied op Hongaarschen grond onder de terroristen, die in speciale kampen lang en zorgvuldU voor de uitvoering van dergelijke handelm gen waren voorbereid- 2. de samenzweerders hebhen het Hun- gaarsche gebied ongehinderd en voorzien van Hongaarsche passen verlaten: 3. de aanslag te Marseille is de uitwe- king van de terroristenactie die jarenlang op Hongaarsch gebied is geleid en onder steund Aan de Hongaarsche regeering wordt ver weten, dat zij, ondanks herhaalde klachten, geen effectieve maatregelen tegen de terro risten in de jaren 1930 tot 1934 genomen heeft. Eerst in April 1934 heeft de Hon gaarsche regeering het aanwezig zijn vao terroristen op Hongaarsch grondgebied ge deeitelijk toegegeven Dank zij het duiden door de Hon gaarsche regeering en den steun der overheid, is een corps van geoefende moordenaars en misdadigers kunnen ontstaan in een ware misdadigers- school. In dit terroristensemmarium hebben de organisatoren van den aan slag op koning Alexander de uitvoe rende organen van hun wandaad ge zocht en uitgekozen. Volgens de bekentenis van een der me, deplichtigen aan den moord, Mijo Kralv. heeft te Nagy Kapisza, werwaaj-ts onge veer 15 terroristen uit Janka Poeszta zijn overgehracht, in aanwezigheid van kolonel Petrbewitsj een soort selectie plaats gevon den om de drie personen, die den aanslag moesten plegen uit te kiezen. Deze drie personen Alijo Kraly, Zvonimir Pospisil en Ivan Raiitsj. hebben vroeger :n het kamp van Janka Poeszta verblijf ge houden. Deze drie individuen hebben Nasy Kanisza met Hongaarsche paspoorten verla ten. Dat is geconstateerd door de politie van Lausanne en bevestigd door de bekentenis sen van de schuldigen voor de Fransche autoriteiten Het hevel voor de reis naar Frankrijk met Hongan-sche paspoorten, de spoorkaartjes en het noodige waren door den te Rn»- dapest wonenden leider der organisatie ge- onden en overgebracht door den terrorist Mijo Bzik. Ondanks de herhaalde beloften der Hongaarsche regeering de terroristen onder controle te zullen stellen, heeft men den aanslag zonder moeilijkheden kunnen voorbereiden. De verantwoordelijkheid van dp Hongaarsche regeering wordt in het bijzonder in het licht gesteld dooi- het feit, dat 3e aanwezigheid' van Miio Kraiy haar bekend was geworden en dat zijn uitlevering was geëischt, doch dat jpnen hardnekkig had geweigerd hem te arresteeren Tegenover het internationale onderzoek heeft de Hongaarsche regeering, aldus wordt verder verklaard, een systematisch negatie ve houding ingenomen vol uitvluchten en tegenstrijdigheden. De misdaad van Marseille wordt het na tuurlijke resultaat genoemd van een sedert lang georganiseerde misdadigersbende, wel ke tegen Joopo-Slavië gekant was. De autoriteiten van één staat staan on machtig tegen dergelijke terroristische or ganisaties en zonder internationale samen werking is de bestrijding van dezen bijzon der gevaarlijken vorm van criminaliteit on mogelijk. De Hongaarsche regeering heeft geen effectieve maatregelen willen treffen, waardoor de tegen Joego-Sla- vië gerichte daden van terreur kon den leiden tot de misdaad van Mar seille. De regeering van Joego-Slavië beschouwt het als haar voornaamste plicht deze verantwoordelijkheid ter kennis te brengen van het hoogste or gaan der Volkenbondsgemeenschap. Verklaring van Hongaarsche zijde Uit Genève wordt nader gemeld: De leider der Hongaarsche delegatie Eek- hardt heeft Woensdagavond laat een tegen verklaring gepubliceerd op het memoran dum van Joego-Slavië, waarin o.m. betoogd wordt, dat het de regeering van Joego-Sla vië er slechts om gaat Hongarije te belas (eren om zuiver politieke hedoejingen. De Hongaarsche regeering zal daar nader op in gaan, zoodra zij liet. memorandum nauwkeurig zal hebben bestudeerd. De moordenaar is. volgens Eckhardt, i' Hongarije geheel onbekend en 1 daar nimmer gewoond. Juist is, dat drie der samenzweerders voor den aanslag in Hongarije hebben gewoond. Hongarije heeft de regeering van Joe go-Slavië reeds volledige opheldering gegeven over het kamp van Janka Poeszta Sinds het laatste voorjaar heeft de Hongaarsche regeering de noodige maatregelen genomen om e.r voor te zorgen, dat de Joego-Slavisrhe emigranten Janka Poeszta verlaten. Overigens is Janka Poeszta geen kamp maar een bescheiden boerderij, waar 30 of 40 Kroa'ische emigranten waren onderga bracht. Het geheel was een particuliere aan- gelegenheid. De Hongaarsche regeering is door de opheffing van het kamp geheel tegemoet gekomen aan de eischen van Joe go-Slavië. Voorts protesteert Eckhardt tegen het bij de zaak betrekken van Hongaarsche offi cieren. Evenmin zou ooit van Hongaarscne zijde financjeete steun zijn verleend. D? autoriteiten zijn steeds streng opgetreden bij strafbare actie der emigranten. De ontevredenheid onder de Kroatische revolutionairen spruit, volgens Eckhardt, voort uit den binnenlandsrhen toestand van Joego-Slavië. Hongarije zal tegenover de ge- hèele wereld zijn eer verdedigen en de waar heid bewijzen. Bij elke flacort Kruschen Salts a 1.B0 wordt nu voor een béhfjaalde tijd een gratis proefflacon verpakt. Mtek nu van dit mooie aanbod gebruik om eeiïs zelf de werk'ng van Kruschen Salts te ondervinden. Kruschen Salts zuivert Vuw bloed. Voor rheumatiek, jicht en ischials bestaat er geen beter, eenvoudiger en doeltreffender middel. In het buitenland is door\opkoopers met Kruschen Salts geknoeid. Mera koope daarom in geen geval Kruschen S»lts in buiten- landsche verpakking, doch «.vtsluitend in ongeschonden HoUandsche verpakki'.Ug met de naam van N.V. Rowntree Handels .Maat schappij op verpakking en etiket va de flacon gedrukt. (e „Hans de Torenkraai" Een nieuw album van Verkade Met <Lt album verlaat Verkade die oude paden. Dct befceekent geen verlies, doch winst. En an- derszijdis wordt hiermede de tot heden gevolgde meihode ra de reeds uitgegeven albums niet als minder goed gekwalificeerd. Integendeel, dat in „Hans de Torenkraai" de tekst kt verhaal trant is geschreven geeft een prettige afwisse ling :m de lange rij van albums, die wat inhoud van tekst als van plaatjes betreft alle steeds goéd, beter, best waren, tot de grens van het vol- maakte op ultgevensgebled bijna bereikt was. Wij hebben hier een roman, een roman van een vogelleven voor ens liggen. Een roman, die door jeng en oud verslonden zal worden. Boeiend weet Kuylman ons te schetsen 'het leven, het 'harde leven van een torenkraai. Wij leven mee in de vrije natuur, zien daar de andere dieren wier bestaan zoo nauw met elkaar verbenden is. Men blijft lezen, voelt zich aangedaan als de uil in het dctikere van den nacht aan komt zweven en Hans vleugel knauwt zoodat deze m het mos tuimelt en den begrijpt dat de nachtvogel zijn drie jcogen een voor een uit 'het nest haalt en ver orbert. Men leeft in spanning a'ls de jongste en zwakste van het tweede broedseil de eerste vlucht niet aandurft en na lang treuzelen zijo krachten overschattend bij zijn eindelijk gedurfde eerste vlucht op den grond terecht kemt, gevcoden wordt door Jan, de boerenjongen, dise 'hem meeneemt, op voedt en aan wien hij zich hecht. Maar later gaat Genrlt er toch een poosje een poosje maar vandoor, tot in het voorjaar het nieuwe leven roept en Gerrlt tot bloedens toe poogt uit zijn koor te breken, wat Jan omerkt, düe hem, hoewel aar- zeiend. zijn vrijheid hergeeft. En Hans, de vader, begeeft allerlei avonturen met de andere deren. I Wij zien de «eeie natuur leven. Leven daarin miede. En dlan bekijken we de prachtige, echt na tuurgetrouwe plaatjes eens en zien alles met heel andere oogen, vooral ook omdat ze afgebeeld zijn 'n de meest karakteristieke houd'cig, d'e wij van ze kennen. Wij zien ook bloemen en p'anitèn, m af is deel van c'e geheele natuur, waar'n Hans zijijf leven vap zorg en kommer, maar cok van weugd en genoegen leeft. Verkade heeft voor de zooveelste maal e natuurrefhebbers en wie zijn dat n'~t meer, d het nog niet waren, werden het wel door de vórii- albums aar» z'eh verplicht. De schrijver H. E. Kuylman heeft ons os bcx(, door z'n verhaal en de samensel'er Jac. J. Koemei heeft evenals de drukker der plaatjes, fa. L. Leer Co. en die van het verhaal fa. Blikman 4 Sartori us, eer van zijn werk. - j Een it»:"1",'-f» aanlag op Keizer Poe Yi De daders worden opgehangen SHANGHAI, 27 Nov. Vo'gons berichten van de Chineesche pers hebhen vijf Chitiefcha leden van de ..Piririotieehe vereen'gin; tol Nationale Redding", een bomaanslag ge pleegd op keizer Pee Yi toen d-oe de era- ven zijner vooronders bij Mr j betrad, om daar te of te-en. Er werden twee bommen gev waardoor verscheidene soldaten van de e- wancninostroepen werden gewond, doch de Koteer bleef ongedeerd. Do daders konden wwden geariestec.d en zullen worden opgehangen. CENTRALE VEILING VAN MID©Er'IARi:iS Elerenveiling van Donderdag 29 NoveffiOT 1934. K ppeneieren 59-60 kg f 4.85—5: idem 48-53 kg f3—3.50; idem bruin 60 kg f4.95—5,10; eenden eieren f3.55. Aanvoer 4400 stuks. Veilinnberidh' van D'npJaer ?7 Nc v_- ir"A Savoye f 4 70; 1 f Z r0- A r"'— 3.20 per 300 K en f 30; W 'c-: f4 50— 7.50; Ve'd-'n f 3 r0 n - ICO !- Cc dsn Cram pons f 16; A"rante f 17 p^r ICO pcoc Bcerekcol f 16.50-19.50 per kist.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 2