NOORD-STER MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 14 NOVEMBER 1934 Gemengd Nieuws 4 EEN GESLEPEN OPLICHTER ONTMASKERD HULDIG1NG- W. G. VAN DE HULST Land- en Tuinbouw. Rookt NIEMEIJER 1934, 's e in cafó SLUIJS. afgeloopen >0 kilo garna- cc hadden het i de pel le lt per kilo. iet ongeluk scheuren. De brandstoflooze motor Sensationeele ontnuchtering To Wolvega in Friesland zoo ging liet bericht door heel de vaderlandsche pers Jiad ze;kcre Wardenier een „brandstoflooze anotor" uitgevonden. Er zou een fabriek ge bouwd worden, waar deze motor zou wor den vervaardigd en duizenden arbeiders zou den hier werk vinden. De ontnuchtering is echter voor veten, die aan deze berichten geloof schonken, ontzet- tond geweest. Donderdag werd Wardenier in de gelegenheid gesteld het bewijs voor zijn uitvinding te leveren. Hij is daar bij in gebreke gebleven. Hij erkendo in een conferentie met den burgemeester van Woststolling- werf, Mr. Maas, en twee veldwachters, dat hij nooit octrooi had aangevraagd bij den Octrooiraad, doch slechts bij een particulier octrooibuveau. Later erkende hij nog, dat de motor in Zwol le nooit heeft gedraaid. Eindelijk be weerde hij, dat zijn motor h ij n a be drijfsklaar was. Ten huize van den burgemeester werd een conferentie gehouden. Na af loop weid Wardenier voor zijn rust en veiligheid, naar de afdeeling voor zenuwzieken van het Academisch Zie kenhuis van Prof. Van der Scheer te Groningen overgebracht. Het kan verkeeren Vorige week op de handen gedragen, is Wardenier thans tusschen twee veldwach ters weggebracht. En wat ook typeerend is, is dat zij, die toch zeker de verantwoorde lijkheid dragen, thans deze van zich af trachten te schuiven naar den armen stum per, die nu opgesloten is en waarvoor wei nig medelijden bestaat. De ouderen, die wij zer hadden moeten zijn, zeggen nu plotse ling dat zij het toch nooit recht geloofd hebben. Slechts de familie van den sigaren winkelier, bij wion Wardenier in huis was, zeide: Och, meneer, geloof het niet, liet was geen slechte jongen, maar ze hebben hem gek gemaakt. Wethouder Muurling vertelde nog het volgende: „Mijn goheele bemoeienis in deze zaak is geweest het brengen van den uitvinder naar het gemeentebestuur. Ik zag daarin een ge meentebelang. Nadat de uitvinder met B. en W. in contact is gebracht, heeit de burge meester den jongen geheel en al naar zich tpe getrokken. Hij nam hem voortdurend mee op reis; o.m. zijn ze samen naar Hen gelo geweest. Wij, wethouders, kregen fclechts weinig van de plannen te hooren. De burgemeester de zondebob? Niemand van ons heeft ooit den motor gezien, naar mijn weten ook de burgemees ter niet. Deze heeit de vorige week de veel gecritiseerde persconferentie bij elkaar ge roepen. Ik heb hem in krachtige termen bezworen dat nooit te doen, daar ik de zaak nog niet rijp genoeg achtte, doch de burge meester was zoo zeker van zijn zaak, dat hij zijn wil doorzette. Verder heb ik er voortdurend bij hem op aangedrongen om meer klaarheid te krijgen. Ik geef toe, dat het gemeentebestuur door die persconferentie een zekere verantwoor delijkheid op zich neeft geladen. Ik beschouw die conferentie dan ook als de grootste dom heid in deze geheele affaire, maar u moet niet vergeten, dat wij allen te goeder trouw en in het belang van de gemeente hande len". De burgemeester zeide slechts: „Ik draag de verantwoordelijkheid en zal de critick moeten aanvaarden. Ik wensch niet mede te deelen op welke wijze Wardenier is over gebracht, doch het is op medisch advies. Verder kan ik mij over deze zaak niet uit laten". een complot van ladelichters EN DIEVEN. Jongens van 12 tot 20 jaar. Het is aan de politie van Monster gelukt een uitgebreid complot van ladelichters en dieven van rijwielbelastingmerken op te sporen Reeds eenigen tijd werd in deze gemeente stevig geopereerd en tal van winkeliers waren dan ook zoo langzamerhand de dupe geworden van de praktijken van dit fraaie gezelschap. Bij het onderzoek dat de politie instelde, ge lukte het aanvankelijk een viertal jongelui op te sporen, die inderdaad hun activiteit op het gebied van ladelichten had getoond. De ver dere nasporingen leidden tot de arrestatie var. neg vier jongens. Het bleek, dat dit acht tal, jongens van 12 tot 20 jaar, hun werk zaamheid niet alleen tot deze gemeente, maar ook tot die van 's-Gravenzande en Naaldwijk had uitgestrekt. Daar hadden zij het hoofd zakelijk gemunt op de rijwielbelastingmerken, waarvan er eenige waren buitgemaakt. Bij het onderziek kwam voorts nog uit, dat enkele leden van het complot zelfs hun ouders hadden bestolen. Het geld, dat werd buitge maakt, werd in alle vroolijkheid verteerd, evenals de diverse snoeperijen en andere ver snaperingen flesschen wijn b.v. De leden van deze club gingen vaak -dleen op „roof" uit, doch bij tijder weid cok gezamenlijk „gewer'-t" De politie he°f: na verhoor de jongelui yocr!< onig op vrije voeten gesteld, terwijl drie van hen naar Naaldwijk voor ver hoer zijn nverjruhrarht. De beide clubs bleken zich te hebben gesplitst in een afdeeling juniores" en ouderen, want er werd vaak gewerkt met de afdeelingen van 12—16 en van 16—20 jaar. cafe in vlammen Vrouw met moeite gered Zaterdagmiddag is brand uitgebroken in het café van den heer Doezer aan de Nieuwe Haven te Gorinchem. Vanuit de keuken waar de brand is begon nen grepen de vlammen snel om zich heen. Eet geheel van hout opgetrokken gebouw gin? in vlammen op. Slechs enkele meubelen weiden gered. De vrouw des huizes trachtte 3'og het kistje met. geld in veiligheid te bren gen. Zif snelde naar boven, doch den terugweg vveri haar door de vlammen afgesneden. Door het raam moest zy in de dakgoot vluchten, waarnit zij door de brandweer werd bevrijd. De brandweer bestreed het vuur met een moterspuit, de belendende perceelen konden behoiden blijven. Het geldkistje is later teruggevonden, de waailepapieren waren slechts licht bescha digd. De inboedel is laag verzekerd. De oor zaak van den brand is onbekend, Kloosterlingen bedrogen To Oss (N.Br.) was de 17-jarige v. d. A. uit Heesch werkzaam bij een groote handels onderneming, waar hij naast zijn kantoor- werkzaamheden, ook het beheer der post- zegelkas was toevertrouwd. Door zijn voor komendheid en ijver had hij het vertrouwen van zijn chefs spoedig weten te winnen, waarvan hij misbruik maakte, door zicli regelmatig postzegels toe te eigenen, tot oen totaal bedrag van 900 a 1000, welk be drag hij echter niet kon verzilveren, daar de ambtenaren van de postkantoren dit wei gerden. Daar hij colporteur van het kerke lijk tijdschrift „De Bode" was, stond hij in relatie met kloosterbroeders te Heesch. Hij wist daardoor briefpapier met het gedrukto briefhoofd van het klooster te bemachtigen. Hij schreef op de schrijfmachine een brief en voorzag deze van een valsche handteekc- ning van broeder Henricus, uit genoemd klooster. In dit schrijven richtte de broeder een vriendelijk verzoek aan het postkantoor, om deze keer de postzegels te willen verzil veren, daar men de zegels bij een collecte voor een liefdadig doel had ontvangen. Bij een waarnemend postambtonaar gelukte do truc. v. d. A. ging hierna een vriend, voor wien hij weieens kantoorbonoodigdheden ver kocht, bedriegen. Hij gaf zijn vriend voor een mooie order te hebben geboekt. Hij maakte nl zijn vriend wijs, dat hij aan het klooster te Heesch een schrijfbureau, cy clostyle, schrijfmachine en verdere kantoor benoodigdheden zou hebben verkochf, bene vens voor een flink bedrag aan foto artike len. De transactie werd op briefpapier met gedrukt briefhoofd door de broeders beves tigd, zoodat de verkooper geen argwaan kreeg. Van der A. nam de verzending dezer arti kelen zelf ter hand en zorgde er voor dat brieven van zijn vriend niet het klooster bereikten evenmin als de artikelen. Op deze wijze heeft hij ten nadeele van zijn collega nog meerdere knoeierijen gepleegd, welke in totaal een bedrag van circa 1200 beloo- pen. Vervolgens koos hij als slachtoffer van zijn oplichterijen een rijwielhandelaar te Iieesch. Van der A. vervoegde zich daar met een brief van een tweetal broeders uit het bewuste klooster, waarin don rijwielhande laar twee dure fietsen werden besteld, dio door v. d. A. zouden worden afgehaald. Ook deze brief was door den jeugdigen oplichter van valsche liandteekeningen voorzien. De winkelier gaf de fietsen onmiddellijk mede en v. d. A. nam ze maar al te graag in ont vangst. De jonge man, die in zijn woonplaats een gunstige reputatie geniet, had het volle vertrouwen weten te winnen van de broeders De abonnementsgelden van „De Bode" droeg hij wel af en toe af, doch het leeuwen aandeel verhuisde naar zijn eigen zakken. Hij raadde de broeders aan een bankreke ning te openen en trachtto hen wijs te ma ken, dat zij dan tien procent rente van hun geld zouden ontvangen. De broeders gingen hierop niet in. Voor alle zekerheid had hij den hulppostkantoorhouder in zijn woon plaats opdracht gegeven, dat alle correspon dentie gericht aan de administratie van „De Bode" aan zijn particulier adres bezorgd moest worden Hieraan voldeed deze, zoodat de broeders geen argwaan kregen en v. d. A. een 200 in de wacht sleepte. Een waarnemend ambtenaar kreeg de brief van het klooster in handen waarop een spe cificaiie van de ingewisselde postzegels was ongesteld. Bit ,-ontrole bleek dat de optelling, welke door v. d. A. was verricht foutief was. Hij had een bedrag van circa vijf cn twintig .gulden meer ontvangen, dan hij aan post zegels had ingeleverd. Ook de goedwillende ambtenaar bleek dus beetgenomen te zijn. De bewuste waarnemend ambtenaar stelde zich persoonlijk in verbind,ng met het kl >ster ter Heesch waarna de geheele af faire aan het licht kwam. Ook op het kan toor, waar v. d. A. werkzaam w„s werd de postzegeldiefstal ontdekt. Toen de jeugdige oplichter ter verantwoording werd geroepen, bekende hij de verduisteringen waarvan hij de opbrengst vrbraste met „vrienden". Ook de andere oplichterüen kwamen nu uit. v. d. A. bleek namen van broeders te hebben op gegeven, die niet eens bleken te bestaan Bovendien ontving dn overste van het kloos ter een brief van een typiste, die werkzaam is bij dezelfde firma, waar v. d. A. in dienst betrekking was. Het meisje dankte den overste voor het fraaie toestel, dat de over ste haar ir ruil voor eenjg typewerk, dat zij voor „De Bode" in opdracht van v. d. A. had verricht, ten gesehenko had gekregen. De sluwe oplichter had dus ten name van den overste een gestolen fototoestel aan een derde ten geschenke gegeven. Een nachtelijke schietpartij Een aantal schoten, snel achter elkaar afgevuurd, bracht 's nachts te ongeveer kwart over vier een gedeelte van den O.Z. Achter burgwal en het Oudekerksplein te Amsterdam in beroering. In de buurt patrouilleeren de agenten snelden toe en ontdekten een man, die zijn revolver, blijkbaar voor een tweede salvo, opnieuw stond te laden. Vóór het zoo ver was gekomen was hij gegrepen, i Van een of meer slachtoffers van de scho ten scheen geen sprake te zyn; wel kwamen zich spoedig eenige personen, onder wie een berucht kaartspeler, melden, om te vertellen dat de man van de revolver het op hem gemunt had gehad. De kaartspeler had zich, toen hy het eerste schot hoorde, van schrik op den grond laten vallen. Aan het politiebureau Warmoesstraat ver klaarde de arrestant, een ongeveer 25-jarig koopman, die uit het Noorden afkomstig is, en sinds enkele jaren te Amsterdam in de Doelenstraat woont, dat hij te ongeveer kwart over vier op de brug van de O.Z. Achter burgwal bij de Oude Kennissteeg staande, aangesproken was door een bewoner van deze donkere buurt, die zich met enkele andere lieden reeds eenigen tijd in zijn nabijheid had opgehouden. De man had hem gevraagd „of hij een goed adresje wilde hebben", waarna verdachte geantwoord had, dat hij met die praatjes niets te maken had. Hij was toen weggegaan en had via de Oude Kennissteeg het Oudekerksplein bereikt. Volgens de lezing van verdachte de aan gever ontkent zulks zou laatstgenoemde hem op sluipende wijze gevolgd zyn. Ver dachte had zich toen plotseling omgedraaid en zijn achtervolger gesommeerd zich te ver wijderen. Toen deze dit niet deed, loste hy een schot in de lucht. Naar de aangever heeft verklaard, heeft verdachte dit schot onmiddellijk door drie andere schoten, welke in zijn richting werden afgevuurd, doen volgen. De op verdachte gevonden revolver droeg een cylinder voor zes schoten. Vier daarvan bleken te zyn af gevuurd. De verdachte heeft verklaard dat hy uit zelfverdediging heeft gehandeld, met welke lezing de commissaris het allerminst eens was. De arrestant is in het bureau opgesloten; er is proces verbaal tegen hem opgemaakt wegens poging tot doodslag, subsidiair poging tot zware mishandeling. Veertien dagen gele den was hij uit België teruggekeerd en had een ka.ner betrokken in de Oude Doelenstraat De revoh er had hij ook in België gekocht. Opgehelderde diefstal De verdwenen f 16.000 bij Lissone Op Maandagavond 20 Augustus kwam men bij het Reisbureau Lissone te Amsterdam tot de ontstellende ontdekking, dat zonder eenig spoor van braak uit de brandkast 16000 gul den was verdwenen. Natuurlijk werd onder deze omstandigheden de dader onder het personeel gezocht. Maar al heel spoedig bleek, dat ten aanzien van vrij wel het geheele personeel de dader daaronder niet schuilde. Alleen op één de 40-jarige werkster bleef de verdenking rusten, die grooter werd, toen men merkte, dat deze zich uitgaven permitteerde welke gingen boven haar normale verdiensten en dat ze verkeerde in 'n verdacht milieu er samenleefde met een reci divist. By deze werd huiszoeking gedaan evenals by een andere vrouw, een Zeedijkbezoekster, vriendin van de werkster en de recidivist. Alle drie personen zijn gearresteerd en de man heeft reeds bekend. De vrouwen blijven elke medeplichtigheid nog ontkennen. Volgens de bekentenis van den man is al het geld reeds uitgegeven. LEVEND VERBRAND Te Someren kreeg de 2-jarige E., in een onbewaakt oogenblik een pan kokende soep over het lichaam. De kleine liep daarbij zulke hevige brandwonden op, dat het aan de ge volgen bezweek. verdronken In het Zwin in Weet-Zeeuwsch-Vlaanderen, is het lijk gevonden van den 46-jarigen Neder lander J. S., werkzaam op de gasfabriek in de Belgische gemeente Knocke. Men neemt aan dat de ongelukkige, op de fiets langs de vaart rijdende, door de duisternis misleid is gewor den en zoo te water is geraakt, omdat de fiets later ook op de plaats van het ongeval is ge vonden. Te Groningen is de 38-jarige schipper J. Koning, die met zijn schip in het Winschoter- diep lag, bij het verrichten van werkzaamhe den over boord gevallen en verdronken. De man, die goed kon zwemmen, is onder de boot geraakt. Het lijk is later opgehaald. Ter gelegenheid van zijn 25-jarige auteurs-loopbaan De lezers van zijn boeken komen nu aan het woord, Benzinebrand te Helmond Man in vlammen Dondordagavond zag een chauffeur van den hoer S., in diens opslagplaats van bouw- materiaal, gelegen in de Molenstraat te Hel mond bezig met het vullen der benzine-re- servotrs van een auto, dat eenige vlammen uit de mond van het benzinevat sloegen waaruit hij de benzine in de autotank over hevelde. Hij trachtte het vuur met zand te blusschen, doch toen dit niet gelukte vroeg hij assistentie. De heer J. van Griensvecn employé van de A.P.G. arriveerde spoedig met een brandbluschapparaat. Juist toen nu het apparaat op de vlammen had ge richt sprong een benzinevat met een hevige knal uit elkaar terwijl de benzine in alle richtingen uiteenspoot. De heer van Griens- ven stond onmiddellijk als een fakkel in brand. Toesnellende personen wierpen jassen over hem heen en rolden hem over den grond waardoor de vlammen werden gedoofd. De ongelukkige werd voornamelijk aan het hoofd zeer ernstig gewond. Hij is naar het nabijgelegen St. Anthoni- us-gasthuis overgebracht. De inmiddels gearriveerde brandweer tast te het zich steeds uitbreidende vuur in de opslagplaats snel aan, doch durfd de brand haard niet te naderen omdat nog een paar vaten benzine lagen opgesteld. Het duurde dan ook niet lang of de vaten explodeerden waarbij meterhooge vlammen opschoten. Toen kon dc brandweer met volle kracht aan het werk gaan en was men het vuur spoedig meester. Daar de brand in de onmiddellijke nabij beid van het St. Anthonius-gasthuis woedde, moesten eenige van deze barakken, waarin elf patiënten lagen, worden ontruimd. Het ziekenhuis heeft gelukkig geen oogen blik gevaar geloopen. Een groote hoeveelheid bouwmateriaal werd een prooi der vlammen, terwij] zware schade is aangericht aan twee tractors en een trailer van den heer S. De volledige schade is echter nog niet be kend. De toestand van den heer Griensven is zeer ernstig. De politie stelt een onderzoek naar de schuldvraag in. De inbraken te Oss Ondanks het feit, dat door de Gemeentepolitie van Oss de hand is gelegd op een jeugdige dieven bende, welke een groot aantal kleioe inbraken in den laatsten tijd had gepleegd, en dit aantal arres taties is aangegroeid tot circa twintig jongelui, is nog op verschillende plaatsen van Oss ingebroken. O.m. is een Inbraak gepleegd bij de firma Hes, alwaar op het kantoor een aantal sigaren zijn ontvreemd. Tevens is ingebroken in de volksbazar van de firma Oppenheimer in de Klaphekkenstraat, alhier, waar een groot aantal diverse winkelvoor raden zijn ontvreemd. Voorts is oog ingebroken m de beide Frater-scholen in de parochie Maria Onbevlekte Ontvangenis, waar in alle klassen de Missie-busjes zijn geledigd. De gebouwen, waarin de inbraken zijn gepleegd, liggen in de onmiddellijke nabijheid van het politie bureau. De marechaussee heeüt thans de 19-jarige Van B. en de 23-jarige U. gearresteerd. Van B. is een persoon, die reeds meer inbraken op zijn kerfstok heeft. Vao B. werd aan den lijve onderzocht en inderdaad werd tusschen de voering van zijn overjas een geheel nieuwe pijp gevonden, welke afkomstig bleek te zijn uit het galanterie magazijn vao de firma Oppenheimer. Tevens vond men op zijn kteeren sporen van kaarsvet. Dit was eveneens een sterke aanwijzing, want het was ge bleken, dat de dieven op hun rooftocht gebruil hadden gemaakt van kaarsen. Van B. en Van U. bleven ontkennen, doch toen de aanwijzingen zich tegen hen opstapelden, vielen zij door de mand er bekenden zich aan vier inbraken te hebben schul dig gemaakt. De verdachten zijn ter beschikking gesteld van den officier van justitie te 's-Hertogenbosch, In den loop van den dag zijn oog meer personen ge arresteerd, verdacht van medeplichtigheid. Het onderzoek in deze'zaak wordt nog voort gezet. Een misdadigers-terreur Te Oss (N.-Br.) is weer tijdens afwezigheid der bewoners ingebroken in de woning van den molenaar van de Zwaluw op de Kruis straat. De dieven zijn de woning aan de ach terzijde binnengedrongen, hebben het geheele huis van onder tot boven onderzocht, kasten -1 laden geforceerd en een belangrijk bedrag ,n geld ontvreemd, terwijl tevens voor een Dedrag van f 30 aan postzegels werd meege nomen. Ook de aanwezige gouden en zilveren sieraden werden buitgemaakt. Zaterdagmiddag had in de Handelsbeurs te Utrecht een huldiging plaats vaa den bekenden kinderschrijver W. G. v. d. Hulst, ter gelegenheid van liet feit, dat hij 25 jaar geleden zijn autcursloopbaun aanving. De groote zaal van de Handelsbeurs was vrijwel geheel gevuld met volwassenen cn kinderen. Van de laatsten kwamen kort voor don aanvang der huldiging 200 binnenmar- cheercn, van 50 scholen en Zondagsscholen uit Utrecht, die onder leiding van den lieer Coljce een feestlied zongen, zoodra de heer Van de Hulst en zijn echtgenote binnen kwamen. Toespraak van Ds. van Meer Namens het huldigingscomité heeft daar na de voorzitter, Ds. E. van Meer, 't eerst het woord gevoerd. Wij allen, aldus Spr., hebben zoo vaak naar u geluisterd, iaat ons nu ook eens iets zeggen. Spr. vertelt daar na hoe hij op zeer critischen leeftijd dooi een eenvoudig beekje van den jubilaris, zijn eerste nog wel, volkomen werd gejiakt. En later op zn dorpsgemeente heeft Spr. zijn kleine parochiaantjes vele malen een ge noegen met die boekjes van Van de Hulst kunnen doen. Maar ook namens dc volwassen wil Spr. dank overbrengen. Menigeen heeft een gecs telijken zegen uit het werk van v. d. Hulst ontvangen. Spr. brengt de waardeering van duizenden vaders en moeders, die dankbaar zijn voor het vole grede, dat de schrijver in hart en leven van het kind heeft gedaan, tot uiting. Daarna overhandigt Spr. een ge schenk onder couvert, waaraan behalve zeer vele kinderen uit hot heole land, ook vele volwassenen hebcn bijgedragen. Ook tot mevrouw v. d. Hulst richt Ds. v. Meer woorden van gelukwenschen en dank voor de wijze, waarop zij steeds haar man met raad cn daad bij zijn werk heeft bij gestaan, hetgeen haar te gemakkelijker viel doordat zij uit ervaring het kinderleven zoo goed kent. Een van de schoolkinderen heeft daarop mevr. v. d. Hulst oen bouquet orchideeën aangeboden, waarop een twaalftal jongens cn meisjes twaalf doozen overhandigden, W. G. van de Hulst waarin lijsten met de namen van schooi en Zondagschoolkinderen uit 600 plaatsen uit den lande. Rede van den burgemeester van Utrecht. Het woord werd daarna gevoerd door den burgemeester van Utrecht, Mr. G. A. W. ter Pelltwijk. Spr. heeft met belangstelling een étalage bezichtigd, waarin alle werken van v. d. Hulst waren ten toon gesteld. Dit geeft een beteren indruk van den arbeid, die in de laatste kwart eeuw is verricht door don jubilaris, dan welke waardecrende artikelen in de pers ook. En ongaarne zou Spr. zich dan ook heb ben onttrokken aan dit huldigingsromité, nu hij daardoor de gelegenheid heeft don dank van duizenden over te brengen aan 'n geboren Utrechtenaar, „een echte Utrecht sclie jongen", zooals de heer v. d. Hulst Spr. zelf verzekerde. Mot een totaal van 49 uit gaven heeft de jubilaris een getal van ander half millioen exemplaren bereikt, een aan tal dat geen enkel schrijver ten onzent ten deel valt. Als burgemeester stelde Spr. het dan ook oj) hoogen prijs gelukwenschen te kunnen overbrengen, ook nameijs een groep, die nog niet voldoende bekend is met het werk van den heer v. d. Hulst. Daarin worden de betere gevoelens in het kind wakker geroe pen, er spreekt een duidelijke liefde tot ons vorstenhuis uit en vooral het brengt nader tot God. Spr. besluit met den wensch, dat God geve, dat de jubilaris nog vele jaren aan zijn taak mag verder arbeiden. De kinderen hebben daarna den heer v. 3. Hulst een zegenbede toegezongen, waarop de schrijver zelf het woord verkreeg. Antwoord van den heer Van de Hulst. Spr. bekende, dat hij zich eigenlijk weinig prettig voelde dezen middag. Het herinnert hem aan de griezelige sensatie, die hij eens meemaakte in dienst, toen hij door dito zoeklichten tegelijk beschenen werd cn daar met gceii int -gelijkheid meer uit kon komen. Iets dergelijks is er vanmiddag. Maar toch ook is er een groot genoegen. Dit, dat na jaren van w< rstcling het ktinderboek, nu niet meer, gelijk vroeger, als een product van lager orde wordt gezien, maar au serieux genomen wordt. Een ander genoegen is, dat zoovele oude ren, volwassen, wijze cn voorname men- schen hier hun dank en sympathie komen, bewijzen, want zij zenden een groet over hun kinderen heen. Vele bewijzen in dien geest heeft Spr. dezer dagen ontvangen. Een daarvan was onderteekend: een moe der van vier kleuters. Vaders en moeders moeten er van overtuigd zijn, aldus Spr., dat zij mij heden een dag bereid hebben grootsdver en moeilijker dan zij zich kunnen voorstellen. Spr. brengt daarop dank aan de sprekers, inzonderheid aan den lieer burgemeester. Ten slotte richt hij zicli tot de kinderen, en vertelt (natuurlijk kan de lieer Van de Hulst niet huiten een verhaal, als hij tot kinderen spreekt), hoe hij vroeger als jon gen vaak J.i deze zelfde zaai is binnenge slopen, om tusschen de kaas- en boterboer- tjes rond te neuzen. Ik heb veel wonder lijks bedacht in mijn leven aldus d« heer v. d. Hulst, maar dat ik ia deze zeilde zaal nog eens zoo gehuldigd zou vvor den. dat wonderlijke had ik nooit kunnen denken Ik hen rijk gezegend door God, besloot da schrijver. In de Middeleeuwen zou ik sprook spreker of troubadour zijn geweest. Nu heb ik verhalen geschreven. Anders heb ik ook niet willen doen. Alleen maar het kleine verhaal, dat goed was. Mijn jaren heb ik besteed aan het kinderboek, omdat het dat waard is. Het kleine verhaal beteekent eeu kleine vreugde, die toch zoo groot kan zijn in het leven. Het offieieele gedeelte der huldiging was daarmee afgeloojien. Maar talloozcn hebben nog van de gelegenheid gebruik gemaakt den heer Van de Hulst en zijn echtgenoote te romplimenteeren. Tallooze telegrammen ook en felicitatiebrieven kwam nog voort durend binnen. Onder de aanwezigen merk wij o.a. op een deputatie van de Nederland sriie Zondagsschool Vereeniging, bestaande uit mevr. Norel—Straatsma, cn de heeren Ds. Eggink en Post. Voor den heer v. d. Hulst was het onge twijfeld een onvergetelijke middag. Men heeft de gebrs. v. G. gearresteerd. Deze blijven evenwel hardnekkig ontkennen de inbraak te hebben gepleegd. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. Toen de vrouw van den winkelier van H. in de Klaphekkenstraat in den winkel bezig was, bemerkte zij, dat eenige personen op verdach te wij ze rond de woning zwierven. De vrouw, die zeer bevreesd is voor het gespuis, daar er eenigen tijd geleden ook by hen was ingebro ken, maakte alarm. Daarna verdwenen de mannen, doch later kwamen zij terug. Zij werden aan de achterzijde van een naburig perceel opgemerkt, toen zij trachtten de wo ning van v H. aan de achterzijde binnen te dringen. Toevalligerwijze passeerden juist eenige politiemannen, die door een buurvrouw van het geval op de hoogte werden gesteld. By het zien van de agenten namen de indrin gers hals over kop de vlucht. De politieman nen stelden een achtervolging in, doch de mannen wisten door behendig over heggen en schuttingen te klimmen, een poort te berei ken, waardoor zij in de Molenstraat terecht kwamen. Daar raakte men hun spoor kwijt. De agenten zijn er niet in geslaagd de man nen, die op gummischoenen liepen, te herken nen. Bij het politieonderzoek is nog gebleken, dat het konijnenhok achter de woning van een buurman van v. H. was opengebroken. Er wordt echter niets vermist. VANDALEN AAN HET WERK In den nacht zijn te Made de woningen van den burgemeester en gemeentesecretaris met teer beklad: deuren, kozijnen en rolluiken zijn volgesmeerd met teer. Deze vandalen-daad heeft in het rostige dorp veel beroering gewekt. Het is niet de eerste keer, dat zulks heeft plaats gehad. Het vorige jaar is hetzelfde met de woning van den gemeentesecretaris ge beurd. EEN ONVOORZICHTIG PROFESSOR Toen Prof. H. de Vries uit het Victoria- Hotel te Amsterdam waar hy woont, kwam, zag hy, dat de tram, die hij noodig had, zich in beweging stelde. Met jeugdigen overmoed liep de 67-jarige de tram na om er op te springen, stapte mis en viel. Hij had een bloe dende hoofdwond en schaafwonden aan een van zijn handen. In het Binnengasthuis heeft men hem verbonden. BOTSING TUSSCHEN N-S.B.-ers EN COMMUNISTEN In de Kinkerstraat by de Bilderdijkstraat te Amsterdam is het Zaterdagavond rumoerig toegegaan, doordat colporteerende N.S.B.-ers slaags raakten met een troep andersdenken den. Aan de raake klappen die over en weer werden uitgedeeld, nam weldra ook een aan tal agenten een werkzaam aandeel en wel in dien zin dat de vechtenden met den gummistok uiteen werden gedreven. Arrestaties zyn niet geschied. Kalvertoewijzing Regeling voor 1935 Door de Nederlandsche Veehouderijcentrale wordt het volgende medegedeeld: ZooaJs reeds voor eenigen tijd bekend werd ge maakt, zuilen alle kalveren, dae na 1 November 1934 geboren worden, ressorteeren onder de teelt- regeling-1935, hetgeen dus inhoudt, dat de moge lijkheid tot het wel of niet aanhouden dezer kalve ren door de kal ver-toe wijzin g-1935 zal worden be paald. Ten aanzien van de kalveren, die weliswaar reeds vóór 1 November 1934 geboren werden, doch op dien datum nog geen gewicht van 60 Kg. wat betreft de stierkalveren en 100 Kg. wat betreft de vaarskalveren bereikt hadden, is vastgesteld, dat door de datum, waarop deze dieren geschetst wor den, bepaald wordt of zij onder de teeltregeling- 1934 dan we] onder die van 1935 ressorteeren. Werden deze kalveren nl. vóór 1 November 1934 geschetst, dan zullen zij, na 3e betreffend' gewich ten van 60 resp. 100 Kg. bereikt te hebben, door een identiteitsbewijs-1934 gedekt dienen te zijn. terwijl bij schetsing na 31 October 1934 voor hen t.g.t. een identiteitsbewijs-1935 afgegeven zal moe ten worden. Uit het bovenstaande kan afgeleid worden, dat de kalivertoewijzirg-1935 als een zeer dringende aangelegenheid opgevat dient te worden. Het be stuur der Nederlandsche veehouderij-centrale zou dan ook reeds geruimen tijd geleden tot vaststelling der betreffende regeling zijn overgegaan, ware het niet, dat het, ^n oordeel zijnde, dat inzake de toe wijzing voor het seizoen 1935 de aard der bedrijvec ten nauwste in aanmerking genomen dient te wor den, voor deze regeling gegeven, behoefde, waar over toentertijd nog niet ten volle beschikt kon worden. Aangezien de ontbrekende gegevens eerst één dezer dagen \erstrekt konden worden en met de verwerking ncn eenige tijd gemoeid zal zlijn, is voornoemd bestuur van oordeel, dat ten behoeve van den goeden gang van zaken aan de definitieve toewijzing een voorloopige toewijzing vooraf dient te gaan. Uit dien hoofde is bepaald: le. Dat aan de rundveehouders, die voor 1934 een toewijzing van 2 of van een even aantal groo ter dan 2 hebben ontvangen, door de betreffende Landbouw-Crisis-Organisaties ten aanzien van het seizoen 1935 voorloopig zullen worden toegewezen een aantal vaarskalveren en ongeregistreerde stier- kalveren, gelijk aan de helft van het hun voor 1934 toegewezen aantai verminderd met Yi> 2e. Dat aan de rundveehouders, die voor 1934 een toewijzing van 3 of van een oneven aantal grooter dan 3 hebben ontvangen, door de betreffen de Landbouw-Crisis-Organisatie ten aanzien van het seizoen 1935 voorloopig zullen worden toege wezen een aantal vaarskalveren en ongeregistreer de stierkalveren, gelijk aan de helft van het hun voor 1934 geen kalf dan wel 1 vaarskalf of on- 3e. Dat ten aanzien van de rundveehouders, wien voor 1934 toegewezen aantal verminderd met Yi- geregistreerd stierkalf werd toegewezen, vanwege de betreffende Landbouw-Crisis-Organisatie in eer ste instantie nauwkeurig nagegaan dient te worden, of zij voor 1935 wèl of niet vooT de toewijzing van 1 kalf in aanmerking komen. Indien duidelijk is ko men vast te staan, dat zij voor deze toewijzing wèl in aanmerking komen, zal hun bij deze voorloopige regeling direct 1 kalf worden toegewezen. Hierbij wordt echter op den voorgrond gesteld, dat één en ander onder geen voorwaarde tengevolge zal mo gen hebben, dat aan deze categorie, te weten de groep veehouders, wier toewijzing-1934 0 of 1 be droeg, voor 1935 een grooter aantal kalveren dan het totaal der betreffende toewijzingen-1934 wordt toegewezen. Hieraan dient met nadruk toegevoegd te worden, dat van ieder aantal kalveren, vol gens bovenstaande regelen voorloopig toe gewezen, de toewijzing wordt ingetrokken met een aantal, gelijk aan het aantal runde ren, ten aanzien waarvan de betrokken vee houder niet gebruik heeft gemaakt van de hem door de Nederlandsche Veehouderij centrale geboden gelegenheid ze aan die Cen trale te leveren. Ter verduidelijking zij hieraan het navolgende voorbeeld toegevoegd: Aan een veehouder, wiens toewijzing-1934 5 be droeg, worden volgens de bovenstaande regelen voor 1935 voorloopig 2 vaarskalveren en ongere gistreerde stierkalveren toegewezen, terwijl hem gelegenheid wordt geboden eveneens 2 drachtige dieren of (en) vaarskalveren met een identiteits bewijs-1934 aan de Nederlandsche Veehouderij- centrale te leveren. Van deze voorloopige toewij- zing-1935 zal door hem eerst ten volle gebruik ge maakt kunnen worden, zoodra bij de bedoelde twee drachtige dieren of (en) vaarskalveren met een identiteitsbewijs-1934 heeft afgegeven. Heeft hij echter nog slechts 1 dier geleverd, dan zal hem op zijn voorloopige toewijzing ook slechts 1 identiteits- bewijs-1935 uitgereikt kunnen worden, terwijl, in dien hij nog geen enkel dier heeft afgegeven, door hem van deze voorloopige toewijzing in het geheel geen gebruik gemaakt zal kunnen worden. Tevens zij medegedeeld, dat daarenboven inzake het recht vaa; sk al veren boventallig aan te houden door de Nederlandsche Veehouderijcentrale de re strictie gemaakt wordt, dat de voor dit recht benoo- digde erkenning van den veestapel niet zal worden verleend, indien de betrokken eigenaar van de hem door de Centrale geboden gelegenheid rundvee te leveren niet ten volle gebruik heeft gemaakt. Ter voorkoming van misverstand dient hierbij te worden opgemerkt, dat een dergelijke erkenning slechts één seizoen van kracht zal zijn, zoodat een erkenning-1934 geen recht verleent om onder de toewij zing-1935 ressorteerende vaarskalveren bo ventallig aan te houden» De Tuinbouwsteun verhoogd Met drie millioen gulden Uit een ingesteld onderzoek is den Minister van Economische Zaken ge bleken, dat de economische moeilijk heden, waarin de tuinbouw op het oogenblik verkeert, van dien aard zijn, dat het nog voor 1934 beschikbaar bedrag van f 4% millioen niet vol doende zal zijn om in den ergsten nood te voorzien. De Minister heeft daarom aanleiding gevonden den betrokken regeerings- commissaris te machtigen den steun voorloopig met f 3 millioen te verhoo- gen. Daarmede ontvangen de tuinders nog slechts ongeveer de helft van den richtprijs. De maatregelen om tot uitbetaling van den steun te komen, zijn in 'n ver gevorderd stadium van voorbereiding. GEMOEDSBEZWAARDE BOEREN De afdeeling Barneveld der Gold. Ov. Mij. v. Landbouw heeft Woensdag het volgende adres aan het Dagelijksch Bestuur dier Maatschappij gezonden: „De afdeeling Barneveld neemt de vrij heid onder uw aandacht te brengen, dat or in de omgeving van Barneveld verschillends landbouwers wonen, die waarachtige ge moedsbezwaren hebben tegen het lidmaat schap der Gewestelijke Rundvee- en Varkens Centrale; dat deze personen, als plichtsgetrouwo staatsburgers gaarne bereid zijn, zich aan alle andere regeringsmaatregelen te onder werpen, doch ernstige en hartgrondige be zwaren hebben tegen het lidmaatschap van bovengenoemde Gewestelijke Centrale; dat ongeveer 30 hoeren uit deze omge ving een circulaire hebben ontvangen, waar in zij bedreigd worden mot verbeurdverkla ring van hun rundvee en varkens, indien zij niet binnen 14 dagen teekenen als lid van meergenoemde Centrale; dat de bedoelde boeren van geen enkele organisatie of vereeniging lid zijn; dat zij geen enkele verzekering op het le ven of tegen brandschade hebben gesloten. Redenen, waarom het bestuur der afdee ling Barneveld zich tot U wendt met het beleefde, doch dringende verzoek, te trach ten bij den minister ontheffing van den dwang tot teekenen te verkrijgen, opdat be doelde landbouwbedrijven niet gereuïneerd worden." TUINBOUWTEELTBEPERKING 1935. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Kampschöer, heeft den Minister van Econo mische Zaken gevraagd of deze bereid is te bevorderen dat de teeltbeperkingsplannen ten spoedigste bekend worden. Tevens werd gevraagd of de Minister be reid is in verband met de zeer slechte be drijfsresultaten gedurende dit jaar, waardoor zeer vele tuinders in grooten nood verkee ren, te bevorderen, dat niet langer wordt ge wacht met het doen van uitkeeringen, daar slechts verdeeling heeft plaats gehad vaa één millioen gulden ton, behoeve van de la, lensieye tuinbouwcultuur.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 3