Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden IN HOC SIGNO VINCES BINNENLAND. WOENSDAG 14 NOVEMBER 1934 49E JAARGANG N°. 4111 I KANTONGERECHT TE SOMMELDIJK Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEriDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling J 8.50 per jaar, AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. VV. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSDIJK Tel. lnterc. No, 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën 20 cent, Keclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen j 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. OUDE-TONGE De socialistische raadsleden van Oude- Tonge hebben zich van een slechte kant laten zien. In hun optreden kwam in de laatst gehóuden raadsvergadering duidelijk het revolutionair element naar voren. Gelukkig dat do Burgemeester daar hst gezag weet te handhaven en als man van kennis waakt voor de belangen zijner ge meente. Werkelijk hebben do werkloozen belang hij oen zuinig beheer, want de finantiën vor men geen onuitputtelijke bron, er is een grens aan de draagkracht der bevolking. De finantieele politiek der socialisten heeft veel weg van een potverteren, werd in de Kamer gezegd. Zoo is het ook werkelijk. De bronnen van inkomst moeten zoo lang mogelijk intact gelaten worden, want zijn die opgedroogd, zoo worden in de eerste plaats de werkloozen het kind van de re kening. Dat is de werkelijkheid, die moet meil onder de oogen durven zien als verantwoor delijke mannen. Er behoort moed toe om in deze dagen de dingen in hot openbaar te zeggen, zooals ze werkelijk zijn. Maar tegen die ophitsende revolutionaire politiek der socialistische raadsleden, welke hun eigen volgelingen uitmaken voor al wat Ieelijk is, moet gesteld worden de politiek dor werkelijkheid. GESOMMEERD De Voorwaarts heeft het te kwaad over onze driestarren, haar critiek is echter in een vorm gegoten welke niet door den beu gel kan, daarom hebben wij ernstig bezwaar daarop in te gaan. Wij laten ons door De Voorwaarts niet gommeeren. Daarom zullen wij op de verschillende in sinuaties niet ingaan, maar de geheele zaak kalm langs ons heen laten glijden. Wij kunnen de zeer stellige verzekering geven, dat de sommatie ons geen enkel on rustig oogenblik bezorgd heeft. Feit is dat de geheele actie van het peti tionnement op touw gezet is, om agitatie te verwekken tegen de regeering, wij zullen aan de glorie daarvan onze medewerking niet verlcenen. Want och, de pap wordt in de staatkun dige huishouding niet zoo warm gegeten, als zij in de socialistische keuken opgeschept wordt. Vergelijk daartoe de zeer makke begroo- ïhigsrede van den heer Albarda, met de demagogie welke in den lande ontwikkeld Werd. Dat verschil is zeer groot. Overigens zijn wij De Voorwaarts dank baar voor de attentie aan ons bewezen, want schijnbaar zijn wij in hun oog toch nog zoo onbeteekenend niet. Als De Voorwaarts zich tot die hoogte op kan werken, dat zij goede persmanieren in acht neemt, willen wij met haar van gedach ten wisselen. Maar zoo niet. Wij bukken niet voor do roode vuist, nog minder voor de roode pen. Het gerestaureerde raadhuis van Veere Plenaire slotvergadering der Restauratie commissie op komst. Naar luid der berichten zullen nog voor het einde des jaars de restauratie en de herinrichting van liet Raadhuis te Veere voltooid zijn. In verband daarmede beslaat, naar wij vernemen, het plan binnenkort een slot vergadering te houden van de voltallige commissie, welke deslij '.s werd opgericht teneinde de belangen der restauratie zoo veel mogelijk te bohartigen, de belangstel ling van het Nederlandsclie volk ervoor naar vermogen op te wekken en wakker te houden. Deze vergadering zal vermoedelijk te Middelburg gehouden worden. Voordien zal met B. en W. van Veere een bespreking gehouden worden ten einde zoo mogelijk de datum voor de slotvergadering vast te stellen op dezelfde dag als de ingebruik neming van het stadhuis te Veere plaats vindt. Het voornemen bestaat den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. H. P. M a r c h a n t, onder wiens bewind de restauratie voltooid werd, en diens ambts voorganger mr. 1. Terpstra, onder wiens ministerschap er oen aanvang mee werd gemaakt, tot het bijwonen der plechtige slot zitting van de restauratiecommissio uit te noodigen. De herclassificatie Bezwaren in anfi-rev. kiesvereenigingen De Anti-Rev. Kiesvereenigingen van Hel- levoetsluis en Nieuw-Helvoet op S Novem ber 1931 in gecombineerde vergadering bijeen, hebben na bespreking besloten hun afkeuring uit te spreken over het voorstel der Regeering tot herclassificatie der Ge meenten. Het onbillijke van dit voorstel wordt algemeen erkend en bij doorvoering wordt de afstand tusschen de steden en het platteland onnoodig verscherpt. De motiveering op het plaatselijke loonpeil is een onjiuiste gedachte, daar zij voor de ambtenaren in Overheidsdienst en daar mee gelijkgestelden, juist niet geldt. Zij besloten daarvan mededeel ing te doen aan het bestuur van de Statenkieskring Ridderkerk, het bestuur van de Kamerkies kring Dordrecht met het verzoek aan dez( besturen intrekking van dit loorstol te wil len bevorderen ter plaatse, waar dit hoort. Gaarne zagen deze kiesvereenigingen dat adhaesie-betuigingen met bovengenoemo besluit zoo spoedig mogelijk werden ge zonden aan bovenvermelde Kamerkies- kring en Statenkieskring. De brandstoffen voor werkloozen Maximum f 1.per week In de circulaire van 24 October j.l. over den Irandstoffentoeslag voor ondersteunden en toor de bij de werkverschaffing tewerkgestel de werkloozen wordt o.m. gezegd, dat niet «eer mag worden uitgekeerd dan voor een ar- btidersgezin noodzakelijk moet worden geacht. In verband met vragen, die daaromtrent door eciige gemeentebesturen werden geeteld, wo-dt vanwege het Departement van Sociale JZa;en medegedeeld, dat de beoordeeling te defer zake geheel aan de gemeenten wordt ovirgelaten en dat elk gemeentebestuur voor zici zelf dient vast te stellen, hoeveel brand- stff een arbeidersgezin ter plaatse geacht kan Wöden noodig te hebben. llleen die hoeveelheid mag warden ver- Strikt. \m Rijkswege is echter als grens gesteld, datvoor dezen bijslag een maximum van f 1 pergezin per week niet overschreden mag wollen. De eerste prijs handicap-race Aan K.L.M.-vertegenwoordiger overhandigd Bij de K.L.M. is bericht binnen gekomen, dat Zaterdag te Melbourne door Prins Henry, hertog van Glou cester, persoonlijk aan den heer Bakker, vertegenwoordiger der Koninklijke Paketvaart Maatschappij en van de K.L.M., de eerste prijs van de Handicap-race in den vorm van een voorloopige erkenning is over- liandigd. Prov. Staten van Zuid Holland Vacature de Brauw vervuld door I. v. d. Loo mm L. VAN DER SLUYS f Ontroering maakte zioh van ons meester toen wij Zondagavond laat vernamen, dat de lieer 1.. v a n d e r S I u vs, op 66-jarigen leeftijd, te Den Haag was overleden. Naar wij vernemen heeft de heer I. v. d. Loo zijn benoeming'tot lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland aangenomen. D heer v. d. Loo had reeds eerder zitting in de Staten en wel van 19181927. In laatst genoemd jaar stelde hij zich niet opnieuw beschikbaar. Thans is hij de opvolger van Jhr. Mr. A, K, C. de Brauw, Ongeveer veertien dagen tevoren vond hij liet noodig zich voor eenigen tijd uit de zaken terug te trekken om wat op verhaal te komen van zijn drukke werkzaamheden. Niemand iieeft kunnen vermoeden, dat zijn toestand plotseling een zoo danige ernstige wending zou nemen, «lat de tijdelijke lust in de eeuwige zou verkeeren. Men zegt wel eons, dat iemand dag en nacht werkt. Mits niet, letterlijk opgevat, kan die uitdrukking ten volle op den overledene worden ton pepast. Verwonderd was men, dat deze man met zoo weinig nachtrust toe kon komen en 's morgens negen uur vond men hem weer op zijn kantoor. Steeds hulpvaardig en tegemoet komend heelt de overledene zich de volle sympathie van het publiek ver worven. Gedurende zijn 32-jarige loopbaan heeft hij zich doen kennen als een bekwaam en in allen deele hetrou- vvensvvaardig notaris. Bij zijn veelzijdigen arbeid vond hij gelegenheid zich aan de publieke zaak te. wijden. Vele jaren was hij Voorzitter van de Gezondheidscommissie van liet Eiland. Verder was hij Voorzitter van de Afdeeiing van het Groene Kruis cn van de Vereeniging voor Zieken' huisverpleging, Voorzitter van do Vereeniging ter verkrijging van los land voor landarbeiders en bestuurs lid van de Stichting Van Wecl- Zi eken huis. In deze laatste betrekking werden zijn adviezen, vooral in verband mot. de vereeniging der twee ziekenhuizen ten zeerste gewaardeerd. Zijn heengaan zal door zeer velen worden betreurd als van iemand, die zich als humaan en edel mensch in veler hart een plaats had veroverd. Hij ruste in vrede. Ringvergadering te Middelharnis De eerste van deze wintercampagne. Op Donderdag 8 Nov. kwam de Ring Flakkee in het koor der Ned. Herv. Kerk te Middelharnis voor de eerste maal in deze wintercampagne in vergadering hij een. De vergadering die onder leiding stond van den voorzitter, den heer J. Overweel, van Herkingen, werd door deze geopend mot het. laten zingen van Psalm 88 10 en gebed. Hij beet dan allen hartelijk welkom en schetst de dank die verschuldigd is aan God voor de weldaden aan ons bewezen. Met ons leven, zegt spr., heeft God ook zijn plannen. Het leven der jongeren is moeilijk waardoor een groote onbestendigheid Be staat in bet leven. De snelheid van het. loven baart weinig vrucht voor Gods Konin krijk. Daarom, zegt spr., gij jongeren vuurt elkander aan, dan komt er ook Kerkbesef dat thans zoo dringend noodig is. Paulus zegt. spr., ook hij vuurt aan, dat, blijkt uit hetgeen hij schreef aan Timotheus. Spr. leest dan eerst eenige verzen van 2 Tim. 2. Hier spreekt ons tegen dat Paulus Tim. voorbereid op de verdruking die hen te wachten staat. Wij moeten weerstandsver mogen hebben zegt spr. tegen hen die ons belachen, al hebben wij dit niet van ons zelf, dan mogen wij ons toch niet scharen achter de onmacht, want hierdoor ontstaat onwil. Daarom onderzoekt bet Woord van God, daardoor krijgt gij geestelijke voeding dan komt er ook een geestelijk gezond zijn. De secretaris, de beer S. Dekker, uit •Nieuwe Tonge, leest de notulen der vorige vergadering en brengt tevens zijn jaarver slag uit over het verstreken jaar. Eveneens brengt de penningmeester, de heer P. v. d. Boogerd uit Sommelsdijk ook zijn jaarverslag uit. Dan levert de heer D. Koning uit Middel harnis een inleiding Gew. Geschiedenis over Hiskia's genezing, naar aanleiding van 2 Kon. 20. Spr, wijst op de moeilijke omstan digheden die er lieerschte in het Rijk van Juda toen Iliskia aan de regeering kwam; behandelt dan de gevolgen van zijn krank beid en staat stil hij de leidingen Gods in deze krankheid en liet teeken dat Iliskia ontving als iiij op moest gaan naar het Huis des Hoeren. Handelt achtereenvolgens over Hiskia's verhevenheid en staal stil bij het bevel Gods dat Jesaja kreeg om hem aan te zeggen, dat al zijn rijkdom zou wor den weggevoerd. Nadat na deze inleiding een korle pauze gehouden is levert de heer P. Both van Dirksland een inleiding Kerkgeschiedenis over I)r. Maarten Luther Deze inleider \angt aan met te wijzen op de Reformalorisclie ideeën die er heerscb ten in de lie cn 15e eeuw. Staat dan stil bij de rijpheid voor hervorming in de ltie eeuw en hoe dat uit de kerk van Rome de stoot is gegeven tot Reformatie. Nadat nog eenige geestelijke toestanden uit die dagen door den inleider zijn geme moreerd geeft bij een uitgebreid overzicht van Luther's leven. Op beide inleidingen volgde een levendige bespreking. Nadat in de Rondvraag nog eenige aan gelegenheden zijn besproken, wordt gezon gen Psalm 08 17 waarna do lieer Jansen, van Middelharnis, do vergadering op ge bruikelijke wijze beëindigde. De aankomst van de „Uiver" Kaarten voor Schiphol Naar wij vernemen, zijn bij alle K.L.M.-agenten kaarten verkrijgbaar, welke toegang geven tot de „Uiver"- ontvangst op Schiphol. Naar aanleiding van tot hem gerichte ver zoeken heeft de Minister van Onderwijs be slist, dat aan onder zijn departement ressor- teerende rijksscholen voor voortgezet onder wijs op den dag van de aankomst van de „Uiver" op Schiphol, of eventueel op den dag voor de huldiging te bepalen, vrijaf kan wor den gegeven op zoodanigen tijd, dat de leer lingen, die dit weruschen, deze nationale ge beurtenis kunnen bijwonen, mits blijkt, dat een belangrijk deel van de- leerlingen daarvan inderdaad het bedoelde gebruik zal maken. In afwachting van de aankomst van de Uiver, zal het publiek zich niet behoeven, te vervelen, want de Nationale Luchtvaart School zal met haar geheele luchtvloot en haar in structeurs vlieguemonstraties te zien geven. Daarbij zal het zweefvliegtuig met den heer Van Neijenhoff in de lucht worden gesleept, terwijl ook de autogiro van den heer Mees niet zal ontbreken. De Uiver tc Buitenzorg. BUITENZORG, 18 Oct. (Aneta). Geheel Buitenzorg is feestelijk versierd in afwachting van de komst van de Uiverbemanning, die hedenmorgen «Dor den Gouverneur-Generaal in audiëntie zal worden ontvangen. De Uiverbemanning en de Gouverneur-Generaal, BUITENZORG, 10 Nov. (Aneta). Heden morgen is de Uiver-bemanning door den Gou- verneur-Genera d in audiëntie ontvangen, waar bij vele autoriteiten aanwezig waren. De Gouverneur-Generaal wenschte de beman ning een goede reis, huiswaarts toe, wees op het werk van de K.L.M., waarmede Holland in Indië zoozeer is gebaat en bracht speciaal hulde aan de demonstratie van meesterschap bij de noodlanding te Albury. Eindhovens honderdduizendste Zaterdag heeft op het gemeentehuis te Eindhoven omstreeks tien uur met eenige plechtigheid plaats gehad de aangifte van de geboorte van Eindhoven's honderdduizendste inwoner. De achte van geboorte is verleden door de burgemeester van Eindhoven, de heer A. V e r d ij k, terwijl als getuigen fungeerden de wethouders J. L. van Engeland en P. P. J. A. van der Put t. Het blijkt, dat de honderdduizendste inwo ner, Jan Antoon Dekkers geheeten, reeds Donderdagavond 8 November om 6 uur het levenslicht aanschouwde. Hij is het achtste kind van de heer Peter Johannes Dekkers en mevrouw Lijsje Dekkers-van de Munt, wo nende aan de Gestelschestraat 123. Namens het gemeentebestuur van Eindhoven is een couvert, inhoudende een spaarbank boekje, aangeboden. De uitbreiding van Eindhoven is wel heel snel in zijn werk gegaan. Omstreeks 1920 was het nog een stadje van een vijf a zesduizend inwoners. Toen had de samenvoeging plaats met het vijftal omringende gemeenten, en kreeg de nieuwe gemeente een inwonertal van 45.000 zielen. In 1921 was dat geklommen tot 50.000 en de groei is sindsdien steeds in sr.el tempo doorgegaan. Allereerst was dit natuurlijk te danken aan de Philipsfabrieken. die heel wat nieuwe bewoners aantrokken, doch ook de overige industrieën, en Eind hoven heeft er heel wat: textielnijverheid, hout en lucifersfabrieken, sigaren industrie deden het hunne voor dezen snellen aanwas. Eindhovens burgemeester, de heer Ver- d ij k, ziet de toekomst van zijn gemeente dan ook niet donker in. Mocht er weer eens wat opleving komen, dan treedt Eindhoven waar schijnlijk heel spoedig in de rij der groote steden. 5BB3S5»r Jt De heer C. Vis werd den 16 November 1894 met groote meerderheid van stemmen door de ge combineerde vergadering van kerkvoogdij, kerke- raad.en notabelen tot organist benoemd. Reeds vroeg trok het kerkorgel hem Als leerling van den bekenden musicus den heer Vletter uit Middelharnis. speelde hij reeds op 15-jarigen leeftijd voor een stampvolle kerk te Sommelsdijk. Toen de heer Vis in 1894 tot organist te Dirks land werd benoemd verkeerde het orgel in slechte toestand. Op zijn aandringen werd in 1902 het orgel schoongemaakt en werden enkele belangrijke ver beteringen aangebracht. Donderdag a.s. viert de heer 'Vis zijn veertig jarig jubileum. Aan belangstelling zal het hem de zen dag niet ontbreken. En ook van deze plaats wenschen wij hem toe, dat hij nog lange jaren zijn gewaardeerde arbeid in het midden van de gemeen te zal mogen vervullen. De heer Vis is trotsch op zijn orgel, en terecht, he* is één der schoonste or gels, maar Dirksland mag trotsch zijn op haar or ganist en terecht, de heer Vis weet met zijn instru ment de schoonheidszin der gemeente te streelen. Zal minister Golijn in Brussel spreken? Een reeks personen op politiek, artistiek cn koloniaal pcbied uit verschillende lan den worden thans uitgenoodif*d om op do wereldtentoonstelling van 1935 te Brussel een spreekbeurt te vervullen. Naar het „Nieuws v. d. IV' verneemt, heeft de Neder landsche minister-president dr. Colijn een dergelijko uitnoodiging aanvaard. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Nieuwerkerk a. d. IJssel, G. de Vries te Heerde. Te Breda. E. Emmen tc Noordhorn. Te Noordeioos, P. Zijlstra, cand. tc Bilihoven. Te Barneveld, C. B. Holland te Putten. Te Pijnacker, G. J. van Dingstee te Aimkerk. Te Achttienhoven. H. A. de Geus te De Bilt. Te Arnhem (huppred.), J. E. L. Becht, cand. te Arnhem. Te O.-Vossemeer, H. v Eist te IJzendoorn. Te Haren (Gron.), als huippred. J. Wicrsma, cand. te Workum. Aangenomen: Naar Schiedam, D. Broers te Asch. Aaogenomen: Naar Ommlanderwijk-Zuid- wending, P. Lugtigheid. cand. te Delfgauw. Naar Haren (als huippred.), J. Wiersma, cand. te Workum. Bedankt: Voor Bruinisse, P. Bouw te Me- lissant. Voor Bergharen, W. J. J. Jenny, O.I pred, met verlof. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Veenendaal, J. Meynen te Den Helder en J. Verkuyl te Laren. Beroepen: Te Zutphen, W. H. van der Vegt te Goes. Aangenomen: Naar Makkum en Cornwerv., L. Touwer, cand. te Amsterdam-West. CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Sneek. D. Biesma te Drogeham, en A. Ponstein te Lisse. Bedankt: Voor Rotterdam-Zuid, W. Bijle- veld te Haarlem-Centrum. GEREF. GEM. Tweetal: Te Gouda, J. Fraanje te Barnes veld en M. Hofman te Krabbendijke. Beroepen: Te Terneuzen, J. D. Barth te BorsseJen. d. M. te Middelharnis, staat terecht wegens liet maken \an gerucht des avonds iaat. Veld. ontkent. Ilij heeft niet gezon gen. Get. It. 17 jaar, ie Middelharnis, zegt dat' liij niet hem in de duinen in Ouddorp s geweest. Void, heeft niet gezongen. Verdachte wordt vrijgesproken. C. H., 28 jat»', chautl'eui te Middelharnis, staat wegens hetzelfde feit terecht. Verd. ontkent. Hij lieeft wel liooren zin gen. Get. R. verklaart dat deze verd. ook niet gezongen heelt. De ambtenaar: Ilelit u gehoord dat er gezongen is? De verd.: Ja. De ambtenaar vraagt v njspraak. De kantonrechter spreekt hem vrij. M. v. d. B, staat terecht wegens het roe» keloos rijden op den Iloofddijk te Goede reede. tengevolge waarvan hij een k^e aangereden had. Verd, ontkent. I)p koe lag aan de kant van den weg en was plotseling opgespron gen. Get. v. IV. 15 jaar, koewachter te Oud- dorp, verklaart, dat de koe aan de kant van den weg stond, ze lieett niet gelegen. Verd.: De koewachter was er misschien wel 500 meter vandaan. Ik hen wel door 5') koeien heengereden. Ilij kon liet niet zien. Get.: Ik was er 25 nieter vandaan. De ambtenaar vraagt aanhouding van de zaak om Get. Roos to hooien. De kantonrechter besluit aldus. Corn v. V., bakker tc Nieuwe Tonge, staat terecht inzake dat hij bloem voorra dig gehad hoeft zonder dat deze de ver dachte percentages binncnlaiulsch tarwe bevatte. Verd.: Die tarwe w as niet van mij- De kantonrechter: U had liet toch voor radig. Verd. wist niet dat leestarwe niet gebak ken .mag worden. De ambtenaar: Hel register heeft u ook' niet. bijgehouden! De \eril.: Ik had de bloem niet gekocht. Mensrhen hadden het nie meegegeven om te hakken. liet proces-verbaal wordt voorgelezen. Daaruit blijkt ,dat molenaar van Alphen de bloem had afgegeven. Verd. had aim de controleurs gezegd, dat liet faliriekstarvve was, hetgeen niet juist bleek te zijn. Get. van Alphen, molenaar te Nieuws Tonge verklaart, dat hij voor verd. tarwe gemalen had. De ambtenaar zegt dat liet register vvelba vvust niet is bijgehouden. Op de bakkers mst de plicht om dit register van dag tot dag l'ij te houden. Een normale zakenman zal dit een kleine moeite vinden. Boven dien is de hcele naleving van de crisis- tarvvevvet in handen gesteld van de bak kers. Hier is sprake van een zeer opzette lijke misleidende invulling. Spr. vraagt hiervoor een geldboete van f 75 subs 15 dagen hechtenis. De heer A. Smit van Dordrecht werd Zaterdag/ j.l. geïnstalleerd lot burgemeester van Sprang-Capelle. Het moment waarop de loco-burgemeester, de heer J. Middelkoop den nieuwen functionaris den ambtskelen omhangt

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 1