JÉl ROTTERDAM. HEERENSTRAAT - GROENE HILLEDIJK - SCHIEDAMSCHE WEG MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 10 NOVEMBER 1934 Ih weer en wind loop jij maar met je regenjasje aan en als je eerstdaags onverwacht <zwaar kou vat, is het te laai Dan heb je spijt, dat je niet véél eerder naar Bervoets bent gegaan om je zoo'n fijnen, warmen ulster uit te zoeken 1" Wat men uitspaart door geen goede winterjas te koopen, verliest men aan gezondheid en levenslust. De winter is óók een prettige tijd, als men maar gezond is en behoorlijk warm gekleed gaat. En wie goed gekleed wil gaan en daarbij de zuinigheid niet uit het oog verliest, die koopt bij Bervoets. Voor een minimum-prijs leveren wij U den fijnsten ulster in de aller beste uitvoering. DE „UIVER" OP DE THUISREIS Rechtzaken* ■i ü&uroéh! Specials aMeefin^ DAMES- EN MEISJES- KLEEDING HEERENKLEEDING NAAR MAAT Uitgebreide Collecties' GEMAAKTE HEEREN- EN JONGENS- KLEEDING MODE-ARTIKELEN HOEDEN - PETTEN VAKKLEEDING VOOR ELK BEDRIJF SCHOENEN TEGEN I EENHEIDSPRIJZEN x Jr Wij garandeeren, dat in eiken prijs niet alleen de binnenbewerking en de blijvend goede pasvorm, maar óók de kwaliteiten van stoffen en fournituren het beste zijn, dat voor den prijs gelevérd kan worden. BERY0E Overal geweldig enthousiasme Het gewijzigde reisplan van de „Uiver" In verband met de gewijzigde aankomst van de „Uiver" is liet reisplan thans als volgt vastgesteld: 14 Nov.: Vertrek vit Batavia, aankomst te Medan; 15 Nov.; aankomst te Rangoon; 16 Nov.: aankomst Jodphur; 17 Nov.: aankomst Bagdad; IS Nov.: aankomst Ankara; 19 Nov aankomst Athene; 20 Nov.: aankomst Rome- Marseille; 21 Nov.: aankomst Schiphol. Het „Albury-Comité" Het „Albury Comité" dat zich ten doel heeft gesteld aan de stad Albury in Austra lië een „Uiver"-souvenir aan te bieden, heeft thans reeds circa ,f 2300.verzameld. Stortingen kunnen nog plaats hebben op postrekening 1142 van den Penningmeester, de Firma Pierson Co., Heerengracht 214, Amsterdam. (Secretariaat: Mr. A. J. Feith, Vossiusstraat 3, Amsterdam). In welke vorm het blijvend souvenir aan de stad Albury zal worden aangeboden, zal het Comité nog liader hekend maken. Parmentier c.s. te Soerabaja ontvangen Geweldig enthousiasme SOERABAJA, 7 Nov. (Aneta). Hedenmor gen om 10.17 lcvvam de Uiver te Soerabaja aan. De belangstelling op het vliegveld was overweldigend. Van de ochtendsche mering af had de politie er handen vol werk om de duizenden en duizenden, die uit het vlaggen-getooide Soerabaja en om geving waren aangekomen, in bedwang te houden. Met allo mogelijke verkeersmidde len was de menigte naar het vliegveld ge togen. De meeste winkels en kantoren wa ren gesloten en ook do schooljeugd had vrijaf. Alle militaire, burgerlijke, plaatse lijke en andere autoriteiten waren aan wezig. Op het terrein stonden 520 politie mannen gereed om onmiddellijk na de aankomst een cordon te trekken, terwijl voor eventueele mogelijkheden nog mari niers in reserve waren gehouden. Toen Parmentier zijn toestel langzaam over het veld liet rijden en aan de grens van het terrein tot stilstand bracht, barstte een orkaan van enthousiasme los. 1-Iet publiek was door het dolle heen. Men juichte, sprong en danste. Het cordon van 520 politiemannen en vele mariniers moest zwichten voor de run naar de Uiver, zoodat de keurig georganiseerde otticieele ontvangst volkomen in het honderd liep. Het geheele veld was een deinende mcn- schenzee. „Als ik een staart had ging ik kwispelen!" In vervolg op wat wij hier -boven reeds meedeelden omtrent de uiterst hartelijke ontvangst, welke Parmentier en de zijnen te Soerabaja ten deel viel, vermelden wij nog het volgende: Nadat liet voortdurend gejuich eenigszins bedaard was werd het eerst gesproken door den burgemeester van Soerabaja, de heer Van Hels din gen, die namens de Soeja- bajasche burgerij den Uiver-mannen een hartelijk welkom op Java toeriep. Ook de burgemeester van Malang, de heer Lake in a n, en de commandant van het marine-vliegveld Morokrambangan voerden nog liet woord. De beurt aan Parmentier! Tenslotte brak het meest verbeide mo ment aan: Parmentier zou .voor de micro foon spreken. Hij sprak als volgt: „De vorige sprekers staken speeches at op een wijze waartoe ik niet in staat hen. Ik heb n.l. geen gelegen heid gehad mijn rode tevoren te preparee ren en moet dus voor de vuist weg spreken. Ik verzoek daarom bij voorbaat clementie als liet minder vlot. Namens de bemanning van de Uiver er. de passagiers en de gehee ie K.L.M. dank ik u voor de buitengewoon spontane ontvangst. Om eerlijk te zijn: Wij maakten op de ge heele vucht niet zoo'n benauwd kwartiertje mede als na deze landing op Darmo, maar gelukkig zijn wij er nu nog heelhuids af gekomen. Wat zal ik nu nog meer zeggen? Ik weet niet ot dit gesprek doorgestuurd wordt naar Holland in dit geval hoop ik dat onze vrouwen en kindertjes aan de radio mee luisteren en ik maak van deze gelegenheid gebruik om hen hartelijk te groeten. Ik dank u nogmaals voor deze geweldige receptie". Moll aan het woord Na Parmentier nam Mol] het woord. Deze dankte voor de buitengewone eer, waarmede de bemanning van de Uiver is ontvangen Hij meende Parmentiers woorden te kunnen onderstreepen, daar bij Moll zijn eerste luchfopleiding in Indië heeft ontvangen: Ook Moll meende dat tusschen de vlucht naar Mellbourne en een geregelde Indië-vlucht niet veel verschil bestaat. Hij dankte voor de voortvarendheid en de energie van do K.L.M. die de bemanning van de Uiver in staat stel de het nieuwste op luchtvaartgebied in de praktijk toe te passen en geloofde met. z-ijn kornuiten, daarin te zijn geslaagd. Spreker meende dat de K.L.M. van de nieuwe Dou glas-machine wel meer plezier zal beleven. Van Brugge spreekt Vervolgens sprak de marconist van Brug ge, die verklaarde dat de radio met 100 pet. efficiency had gewerkt. Dit was voor hem het belangrijkste. 1-Iij was bijzonder blij met do gewonnen prijs. „Als ik een staart had dan zou ik-kwispe- len" riep spreker enthousiast uit. Prins aan het woord Als iuatsle van de bemanning sprak de mecanicien Prins, die eerst, onmiddellijk na aankomst, de motoren aan een inspectie had onderworpen. Ook liij dankte voor de hartelijke ont vangst en wilde van de gelegenheid gebruik maken om alle Nieuwediepers, die hierrond- loopen en meejuichen, goeden dag te zeggen. „Het bloed kruipt toch waar liet niet gaan kan. De motoren hebben uitstekend gewerkt. Ze staan daar, je kunt het zien. Alles ging fijn Hiermede het was inmiddels 11 uur 10 geworden was de plechtigheid op Darmo ten einde en de roemrijke Uiver mocht in de hangar uitrusten. De bemanning echter trok naar de stad. als eerste inzet van het dagenlange feestpro gramma, dat moet worden afgewerkt. De „Uiver" in Indië Aankomst te Tjililitan BATAVIA, S Nov. (Aneta). De Uiver is heden om 8.17 te Semarang gearriveerd, waar de bemanning op de meest enthousias te wijze werd ontvangen. Vervolgens vertrok het vliegtuig om 10.10 uur naar Kalidjati, van welk vliegveld het om 12.56 (Javatijd) naar Tjililitan vertrok. Hier waren duizen den en duizenden aanwezig, om de landing te aanschouwen. Bij het uitstappen werd de bemanning met het Wilhelmus begroet, dat iedereen meezong. Hot publiek huilde: Parmentier, Parmen tier. De inzameling voor den omroeper van Albury en anderen, die bij de noodlanding hulp hebben geboden, heeft thans reeds de 5000 overschreden. De Uiver is om 9.15 uur te Semarang gearri veerd. Er heerschte een geweldige belangstelling. Ook hier werd aanvankelijk het cordon militairen verbroken, doch de machine was beschermd door het tweede cordon matrozen waartegen de men- schenmassa tot staan kwam. De bemanning werd gehuldigd met toespraken door den gouverneur van Midden-Java, den bur gemeester en een van de leden van den Volks raad, terwijl cadeaux voor de echtgenooten van de bemanning werden aangeboden. Het toestel vertrok om 10.10 uur van Semarang naar Kalidjati, waar een hartelijke huldiging plaats had. Om 1 uur 's middags kwam de Uiver te Batavia aan. De politie had een verzoek tot de burgerij gericht om zich niet naar het vliegveld te geven, doch ondanks dit verzoek stooden groote menschen- massa's hier de aankomst van de Uiver af te wachten De bemanning en de passagiers werden hier on middellijk per auto naar de stad gereden, teneinde aan een langdurige en vermoeidende huldiging te ontkomen. Hedenavond zullen de Uivermannen met een gala-avond in de sociëteit „Concordia" op groot- sche wijze worden gehuldigd. Huldiging „Uiver"-bemanning Na aankomst te Amsterdam. Onder leiding van den heer Dr. M. de Hartogh, voorzitter van het Initiatief Comi té Amsterdam (I. C. A.) is besproken het plan tot huldiging van de bemanning van do Uiver na haar aankomst binnen de gren zen van Amsterdam. De onderscheidene vereenigingen zegden hun volle medewerking toe. Na een zege tocht der bemanning door Amsterdam za! ten slotteeen grootsche huldiging plaats hebben op liet Museumplein, daartoe geko zen in verband met de centrale ligging van dit plein. Vereenigingen, die aan het défilé wén- schen deel te nemen, kunnen zich daartoe opgeven bij den heer J. van Erven Dorens. Michel Angelostraat 31, of het secretariaat van het I. C. A., telefoon 53168. Tot voorzitter der Commissie van Uitvoe ring van deze plannen is aangewezen de heer Bern. J. van Vlijmen; verder bestaal de commissie uit de lieeren G. Rhee, J. v. Erven Dorens, Jo Spier, II. E. Swaving, L. Bouwman en M. S. Vaz Dias. De Uiver-bemanning komt naar Rotterdam Huldiging ten Stadhuize Op Zaterdag 24 November Rotterdams Comité ter Behartiging van Nationale Belangen heelt de directie van de K.L.M. verzocht rle bemanning van de „Uiver" in de gelegenheid te stellen spoedig na hun terugkeer in het vaderland een be zoek aan Rotterdam te brengen. Dit heeft er toe geleid, dat de Rotterdamsche burge rij op Zaterdag 24 November de gelegenheid zal krijgen Parmentier en zijn mannen te huldigen. Te ongeveer één uur 's middags zullen zij per vliegtuig uit Amsterdam op Waalhaven aankomen. Om twee uur zal de bemanning en de di rectie der K.L.M., wier organisatie de vlie gers in staat stelde hun prestatie te ver richten, door het gemeentebestuur in de groote burgerzaal van het Raadhuis worden ontvangen, waar zij door den Burgemeester zuilen worden gecomplimenteerd. Vervolgens zal het koor, dat steeds op Koninginnedag de aubade op den Coolsin- gel geeft, hen toezingen. Het ligt voorts in de bedoeling aan elk lid der bemanning van de Uiver een her innering aan hun tocht aan te bieden. Dit geschenk kan, naar de meening van het Comité, niets beters zijn dan een schilderij voorstellende een Rotterdamsch haven gezicht. Het comité verzoekt de burgerij bijdragen hoe klein ook in de kosten van aan koop dezer schilderijen over te maken op gironummer 247900 ten name van Rotter dams Comité ter Behartiging van Nationale Belangen of te bezorgen bij den penning meester, Wijnhaven 30 a. Het comité verwacht, dat vereenigingen, van eiken aard en richting, muziekcorpsen niet te vergeten, hulde aan de bemanning zullen vallen brengen door zich met haar banieren langs den weg op te stellen. Ten einde deze opstelling te doen slagen, wordt schriftelijke opgave van de Vereenigingen verzocht aan den heer L. Vuyk, Willems kade No. 12. Rechtbank te Rotterdam MOORD OP RBN CHINEES Op 24 Augustus heeft zich op den St. Jobs- weg" een drama afgespeeld, waarvan de Chi- neesche shippingmaster Tuit Chin Chan het slachtoffer is geworden. Toen Tuit Chin Chan, die shippine-master was bij den Rotterdam- sohen Lloyd. zich naar zijn kantoor begaf, werd hij plotseling aangevallen door zijn 36-jarigén landgenoot S'ii Teng, die uit een revolver zes schoten op hem afvuurde. Vier daarvan trof fen Tuit Chin Chan, tengevolge waarvan lip doodelijk gekwetst ter aarde stortte. Shi Teng. die de schoten op korten af'stand gelost had. had, toen Tuit Chin Chan nog -teekenen van leven gaf, met den revolver het hoofd van Chin bewerkt. Daarna had hft kalm 'afgewacht tot hü gearresteerd werd. Thans had hü zich voor de rechtbank te verantwoorden. Op de publieke tribune hebben vele Chineezen de behandeling bijgewoond. Verdachte is een klein nietig mannetje. In tegensielling met de spreekwoordelijke onbe wogenheid van deze Oosterlingen, is verdachte tamelijk zenuwachtig. Hü antwoordt vlot op de vragen die hem door middel van den tolk wor den gesteld. Verdachte was 's morgens naar het kantoor van den Rotterdamschen Lloyd gegaan om er over te 'spreken weer aangemonsterd te wor den. Verdachte had daarvoor f 50 betaald en hij wilde nu dat goh] terug hebben als er geen schip voor hem was. Chan wilde er nog fiO bij hebben. Daarover is gesproken, toen ver dachte met Yuit Chin Chan op den St.. Jobsweg liep. Verdachte had hem gedreigd dood te zul len schieten als Yuit Chin Chan het gela niet terugbetaalde. De inspecteur van politie F. H. Hanegraaf had de verslagens wel go kond. Volgens geurige stond hij gunstig bekend en getim,-"* he ft den indruk, dat hij in elk geval minder mi'soruik van de situatie maakte dan anderen dU zich met het aannemen van se^enelingcn belasten. De afdeelin2-<=c^ep v,m den Rotterdamschen Lloyd, P. K. de Goede, gaf eenige inlichtingen over Yuit Chin Chan, die eenige jaren in dienst van den Lloyd is geweest en die daar als zeer betrouwbaar bekend stond. Hot is wel usance, dat de sbinninsmaster geld vraagt voor het monsteren, en Yuit Chin Chan zal hot ook wel gedaan hebben. Men komt daar toch nooit achter. Yuit Chin Chan leefde sober. Do Chinees Sio Man hooft den ver slagene negen jaar geloond. Volgens hem keor- de Yuit Chin Chan altüd de gages uit zonder oenig geld achter te houden. De zendeling onder de Chineezen P. Dols heeft zijn indrukken weer gegeven ter inlich ting van de rechtbank. Do Chineezen hebben in hun land zooveel ellende mee gemaakt, hongersnood, pest, aardbeving enz., dat de Chinees onverschillig is geworden voor eigen leven en daarom ook onverschillig voor het le ven van anderen. Getuige wees op de groote contrasten in het karakter van de Chineezen. Men moet hem zien hoe hü lief kan omgaan met bloemen, vogels, ook met kinderen, om te beseffen dat in één mensch twee personen le ven, een kalm. zacht, flegmatisch mensch en een driftig mensch. onbeheerseht, onverschillig voor eigen en anderer leven. In dit geval had de vrouw van verdachtG haar man een brief geschreven, waar zij hem vroeg terug te komen Verdachte heeft dan ook moeite gedaan een schip te krijgen, waarvoor hij bü de afmon stering in Mei reeds f 50 had betaald. Dat schip was hem beloofd en verdachte zou op 23 Aug. vevtiekkfan. Hij had reeds afscheid genomen van zijn kennissen op Katondrecht. Toen Dleek dat de shippingmaster nog f 10 moe'st hebben en daarvoor had hü geen geld. Nu verdachte niet naar zijn vrouw terug kon, had het leven voor hem geen waarde meer. Woede heeft zich van hem meester gemaakt. Daaruit zou ook de mishandeling verklaard kunnen wor den. Op de vragen van den president zei ge tuige, dat wel aan te nemen is, dat verdachte te voi-on alles overlegd heeft. Het O.M. heeft in een uitvoerig requisitoir de ten laste gelegde voorbedachten raad volko men bewezen geacht. Over het motief valt niet y«el met zekerheid te zeggen. De mogelijkheid is geopperd, dat deze moord zou zün uitgelokt, maar eenige aanwijzing daarvoor is niet ge vonden. Het O.M. eisc'ht een gevangenisstraf van tien jaren. Mi% M. de Groot wees er op, dat de Chi- neesche wet aan de broers van den verslagone het recht toekent verhooging van straf te vra gen. Mr. de Groot, die namens de familie op treedt zegt hier niet op verzwaring van straf te zullen aandringen, wat niet mogelijk is. Een kleine genoegdoening voor de familie zou zijn als de rechtbank een civiele vordering die be perkt is tot f 150 zou toewijzen aan de familie voor de kosten der begrafenis. De verdediger Jhr. Mr. P. Th. Six heeft in een uitvoerig pleidooi, waarbij pl. zch aansloot bü de verklaringen van der. heer Dols betref fende de psyche van den Chinees, aangedron gen op een zoo clement mogelijke straf. Verdachte zelf merkte opl ie ver de doodstraf te hebben dan tien jaren gevangenisstraf. BEDREIGING MET DOODSLAG TE DEN BOMMEL. Op 25 Augustus was het kind van den 35- jarigen lamdarbedder P. B. uit Den Bommel met het hoofd tegen een deur gegooid. De va der, vernemende dat P. Fokk.er deze euveldaad op zijn geweten had, was naar Fokker gegaan Hij had zich zeer boos gemaakt en had hem toegevoegd: Dat jnoet je mij eens doen, Ik steek je verr... en over dirie dagen Mg jol op het kerkhof". Bij het uitspreken vam diiia woorden zou verdachte een mes gehad hebben in zijn zwaaiende hand en nu had hij zich we* gens bedreaging te verantwoorden. Nadat Fokker en die veldwachter als getut* gen waren gehoord, heeft het O.M. geëiseftfl boete subs. 10 dagen hechtenis. VALSCHELIJK EEN BORGTOCHT ONDERTEEKEND TE SOMMELSDIJK De 38-jarige R. O-, huisvrouw vam C. M. T, u-it Sommelsdijk, was in verzet gekomen vami een vonnis van de rechtbank alhier, waarbiï zij tot 4 maanden gevangenisstraf was veroor deeld wegens valsehheid im geschrifte. Verdach* te had onder een borgtochtacte voor een Lee* nimg van 100, diie zij van K. Vermaas had ontvangen, de handteekening geplaatst van haar vader en van haar zwager, zonder dat de* Z6m J0,1! e toestemming hadden gegeven. Nadat ook thans de getuigen waren gehoord! heeft het O.M. geëischt bekrachtiging vam heC v omnis. De verdedigster pleitte oplegging van eeiï voorwaardelijke straf. De rechtbank besliste, dat nagegaan zal woip den of verdachte in aanmerking kan komen voor een voorwaardelijke veroordeeling en keu rom uitspraak aan. tot over 6 we* EEN „ZWARE" KENNISGEVING In den nacht van Zaterdag op Zondag is in het woonhuis van den Officier van Justitie te Breda in de Rustlandstraat een groote spiegelruit inge. worpen met een stuk cement, dat gewikkeld was in enkele Oranje-kleurige pamfletten van de Fas- cistische partij „Zwart-Front". Met blauw potlood was op de achterzijde der pamfletten het volgende geschreven: Breda 3—11—34, L.S. Middels dezes zij we] wat ongewone ■wijze deelen wij u mede. dat, mag het zijn, dat onze leider door uw toedoen zwaarder gestraft zal worden, gij dan ook veel meer met onze geest en sympathie op de hoogte zult komen. Zulks voor het geval, dat u meerdere Nederlanders, die gij door uw A.R.-partij zoo schitterend uitzuigt moet be- en veroordeelen. Het stuk was onderteekend „Zwart Front". Leve de Fascistische revolutie". De leider van „Zwart Front" A. Meijer stond voor enkele weken voor de Bredasche rechtbank terecht voor bdeediging van minister Colijn. De Officier van Justitie mr, Deelen eischte toen tegen hem twee maanden gevangenisstraf,, terwijl de rechtbank hem daarna veroordeelde tot 1 maand subs, f 100 boete. Mr. Deelen ging van deze zaak in hooger beroep. Door den commissa* ris van politie te Breda en den Officier van Justitie mr. Graaf van Limburg Stirum (mr. Deelen was uitstedig) werd een uitvoerig onderzoek ingesteld» dat leidde tot arrestatie van A. Meijer in zijn woning te Oisterwijk. Hij werd naar Breda over* gebracht als verdacht van het uitlokken van een strafbaar feit. Bij verhoor verklaarde hij echter noch den dader te kennen, noch iets geweten u hebben van deze daad. Hij keurde deze daad vran terrorisme ten zeerste af en noemde ze niet in het belang van zijn partij. In het „Zwarte huis" in de Burgemeester Fastoorsstraat te Ginneken werd huiszoeking ge daan Oranjekleurige pamfletten als om den steen waren gewikkeH, werden wel ge' onden, maar een spoor, dat in de richting van den dader wees, werd niet ontdekt. M. is uit arrest ontslagen.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 8