Gemengd Nieuws* BUITENLAND* MAAS- EN SCHELDERODE ZATERDAG 10 NOVEMBER 1934 „HALLO, HOLLAND EN 1NDIE" EEN BOM-AANSLAG OP TSJANG KAI SJEK VEST- |G-MIJ. bedrijfs- Itoomti'am- Ihet persu ing van 5 j Deze ver- Jele perso- boven de bercentage fit voorstel gd met de 50EREN- Jeenbank te |000. Geble- ln verduis- re functies I functies is lerzock zal de justitie der Banlt De spaar- brband met BUK l'ige Henny Ier voor de den sta- overreden keie oogen- Uffeur treft al spelen- bolmuur op liieid onder Vijzend per- er groot. handen oude Idoor onhe ilen en ver- li OORD Ite Haarlem lejarig kind |ine weldra flem veroor- 1 haar eigen Het Am- elde haar in langenisetraf fneraal had luireerd. [iSTELLING ge arbeider is aan de van 15 M. te kneuzin- tekenhuis te nan K. Mij- Ilieping van Ivallen. Hij p', die bene- pardoor zijn J De man ba luur, terwijl |-vel was ge G.D. werd Ibrachi. De |op zich had nstige ver- JlEDRECHT I veroordeelde Is poging tot naatschappij I jaar en zes handen voor- pnisstraf van |rek van twee Door de l'oordeeld tot broeder, die Sliedrecht in overtuiging was, zijn In te wenden lekering door wees ar- O.S.P.-voor- 1.1. door do wegens on- angenisstraf Zaandam Het proleta- en zou bij kanonnen andaag het de zaak t niet onge- iet voor de hter en lift )t me wel!" iink, achtte lerde bevcs- ■n laste ge- het vonnis verdachte rhte de ten oken, aldus is geen op- DOOD MET ldwachter v. ;n huize een en kinderen ter afn'rh- ïem bij zirh deur van e honu zien, evond, werd ar hand ge- het huis n, vrouw - E., et. De o:i illen ho rdo, n nu r >n nd. Hi Td leenen doch grijp,' dat n kon. och naar buiten, aakt op wat et schoffels, e den hond w van v. E. een groote )e inm'ddels was spoe- is de hond H. VV van Geert ruids haar 101- idstoestand - Het verhaal van Parmentier Hoe het vliegtuig te Albury landde Een Aneta-man heeft te Soerabaja Par mentier geïnterviewd. Hij verhaalde allerlei bijzonderheden over de tocht van Londen naar Melbourne. Maar het interessantste was de tocht boven Australië. Het begon er mede", vertelde Par mentier, „dat we een telegram kregen, waar in we gewaarschuwd weiden, dat we zware onweersbuien tegemoet vlogen, maar waar in ook werd medegedeeld, dat liet weer boven Melbourne zelf gunstig was. We ver trokken in liet donker uit Charleville en ai spoedig ontmoetten we de reeds aangekon digde onweersbuien. Dat was in de buurt van Kobar. We konden er intusschen voort durend omheen vliegen door telkens onze koers te wijzigen, zoodat wij dit slecht-weer- gehied veilig zijn gepasseerd, en daarmede scheen de narigheid voor ons achter den rug. Nu kwam goed weer ons begunstigen en ik ging me maar vast scheren voor onze a.s. aankomst te Melbourne". Je wilt bij de eindstreep allicht netjes voor den dag komen „Toen gebeurde er echter iets merkwaar digs. Van Brugge kon maar geen verbin ding met Melbourne krijgen. Oorspronke lijk schreven wij dat toe aan atmosferische storingen tengevolge van het slechte weer. dat wij achter ons hadden, maar helaas bleek, dat de wolken, die we achter ons waanden, nu ook voor ons kwamen opzet ten, en er was geen mogelijkheid om hoven die wolken uit te stijgen". Plotseling zaten we er midden in". „En dat zonder radio-communicatie zonder mogelijkheid om ons te oriënteeren en dat in een stikdonkeren nacht". „Toch bleven we gelooven, dat het maar een plaatselijke onweersbui was en daarom stegen we tot op een hoogte van 5000 nieter met de bedoeling om naar de kust te ko men, want dan zouden we ons veel gemak kelijker kunnen oriënteeren. Dan zouden we Melbourne wel vinden. Maar dat viel tegen ..Na eenigen tijd merkten we dat ons toe stel niet verder wilde stijgen". „Wij vlogen vol gas, maar het toestel Mkte IJs op de vleugels „Ds4 zakken nu", zeide Parmentier, „ver oorzaakten .de groote hoeveelheden ijs, die zich op de voorrand van onze vleugels en op de propellers hadden afgezet, iets ^vat liet stijgverrnogen ongunstig beïnvloedt". „We wisten dat we boven bergterrein vlo gen en toen besloot ik terug te keeren naar een beter wcergebied om dat ijs kwijt te ra ken. Dat gelukte echter reeds op lager hoogte, waar het een beetje warmer was. We hoorden hoe het ijs met zware klappen tegen de romp van het toestel sloeg, maar dat was geen bezwaar, want de Douglas is op die plaatsen speciaal versterkt met sta len platen, die op zulke gevallen berekend zijn". „Na verloop van eenigen tijd, toen het qs op de vitale deelen door dat lagere vliegen was weggesmolten, besloot ik vast te stel len, wat onze positie was en om te probee- ren onder die buien door Melbourne te be reiken". „We ontdekten nu spoedig lichten van een stadje, en eenigen tijd bleven we boven die lichten cirkelen. Intusschen zaten we onze kaarten te bestudeeren om onze posi tie te bepalen. We staarden naar beneden en zagen flauwtjes het maanlicht weer kaatsen in eenige rivieren en aangezien we begonnen te vermoeden dat wij tengevolge van dat omvliegen ter vermijding van de onweersbuien, in Oostelijke richting waren afgedreven, stelde ik vast dat hier Albury moest zijn. Dit was dus onze eerste kennis making met Albury, maar zeker waren we er nog niet van. Later zou die zekerheid komen. Van Brugge krijgt geen gehoor „Intusschen zat Van Brugge maar te pro- beeren om radio-verbinding te krijgen. Voortdurend en voortdurend. Van Brugge heeft het bovenmenschelijke verricht. Maar hij slaagde er maar wiet in. Toen later die zoogenaamde verbinding tot stand kwam heb ik aan de koptelefoon meegeluisterd en toen heb ik me afgevraagd hoe een marco nist ooit wijs kan worden uit zoo'n cacofonie van geluiden „Aanvankelijk probeerde ik nu vertelt Parmentier verder, „in Zuidwestelijke rich ting Melbourne te bereiken en werkelijk blijk ik toen tot op 100 K.M. voor Mel bourne te zijn geweest". „Intusschen is het toen Van Brugge, dank zij 's mans ongelooflijke vasthoudendheid, gelukt een paar berichten op te vangen, die door Melbourne waren uitgezonden en waaruit ons bleek, dat we inderdaad zoo juist boven Albury gevlogen hadden. In die berichten adviseerde Melbourne ons om eerst Westelijk aan te houden en clan naar het Zuiden te vliegen. Want op die manier zouden we om de bergen heen komen en onder de wolkenmassa's door de laagvlakte van Melbourne kunnen bereiken". Dat 1 adden we al gedaan, maar als wp naar het Westen vlogen liepen we steeds maar weer vast tegen zware regen- en hagel buien, die al ons zicht wegnamen". Van Brugge heeft al dien tijd zijn uiterste best gedaan om een weerheri-M uit Mel bourne te ontvangen, maar hij kon het maar niet hooren en dat was wel onze verschrik kelijkste handicap. We vlogen over otibe- kpnd terrpinDe kaer'-n geven op het gebied van vlipginformn -ciemaal geen voldoendP uitleg, zoo ontl er b.v. iedere juiste opgave in van de hoogte van het ge bergte, dat we voor Melbourne moesten overvliegenEn door dat alles was het niet te verantwoorden om door te vliegen zonder dat we zicht hadden en zonder dat we te weten kondon komen wat de weers omstandigheden in Melbourne waren". Veiligheid gaat voor! Uit de wijze van vertellen van Pai-men }jPr i wel dot hij nog altijd niet over die hiina fatale nacht van zijn roemrijke vlucht heen is, want hij zei: „Ik besloot hoewel het mij zeer ter harte ging op d'e laatste 200 K.M. geen risico te nemen en daarom wilde ik mijn plan om naar Mel bourne door te gaan, opgeven. Kalm heb ik toen met Moll zitten overleggen, terwijl we terugkeerden op onze koers, wat we nu ver der zouden doen en intusschen bleef Van Brugge maar doorseinen en doorseinen naar Melbourne, en werkelijk plotseling met sue mundra om do „flares" aan te steken en daarop ontving hij bevestiging. Het leek toen wel of Cootamundra onze aanvlieg- haven zou worden, maar wederom grepen andere krachten in." „We hadden nog voor twee uur benzine aan boord, want we hadden zoo zuinig mo gelijk gevlogen. Voor ongerustheid was geen redenmaar wel voor teleurstelling om dat we Melbourne niet zouden kunnen ha len „Ik besloot toen maar eerst terug te gaan naar de plaats waarvan we waren uitge gaan, want ik wist nu dat het Albury was. Dat wist ik uit de intusschen ontvangen radiobevestiging. Het was mijn plan om dan \an daaruit naar Cootamundra te vlie gen. Moll was liet heelemaul met mo eens, want dit plan was immers in overeenstem ming met liet motto van onze maatschap pij: „Safety first". „We werden nu gehinderd door een he vige slagregen en door die watergordijnen bereikten we opnieuw Albury. Op onze kaart vonden we waar liet noodlandingstcr- rein gelegen was." „Toen wc Albury dan onder ons zagen bleek ons dat uit dit plaatsje zonderlinge signalen worden gegeven. De stad, die al loon te onderscheiden was door de verlich ting verdween plotseling en dan kwam de lieelo verlichting opeens weer te voorschijn. „We begrepen liet opeens: Er werd met alle stadslichten geseind. Toen we boven Albury aankwamen zagen we bovendien nog een licele reeks auto's die langs liet racetcrrpin stonden opgesteld en oen vloed van licht uit hun koplampen daarop wier pen." „Maar nog steeds hadden we geen weer- berichten en nadat we zorgvuldig hadden overlegd over de kansen van Cootamundra besloot ik toen te onderzoeken of dat race terrein van Albury geschikt was voor een landing. Om daar achter te komen heb ik toen parachute-fakkels uitgegooid, dat zijn fakkels die onmiddellijk ontstoken worden zoodra de parachute zich ontplooit; en eerst toen wist ik dat we inderdaad te dom had den met het raceterrein. Allereerst had ik nu na te gaan vanuit welke richting ik hier het beste Janden kon. Naar heneden kijkend zag ik opeens dat de bevolking let ters van vuur aan het schrijven was door benzine op den grond en daar zag ik in eens in vlammen het woord ALBUItV onder mij. En zoo kon ik dan al gauw na dat ik eerst nog wat van die parachute-fak kels had neergelaten veilig op dat race-ter- rein landen." „Precies tusschen de boomen door scheer den we en net over het afscheidingshek van het race-terrein. We raakten de grond en ik voelde dat mijn wielen slipten door dat het terrein zoo glad was, maar m'n toe stel kwam tot stilstand op nog 100 Meter voor de rand van het terrein". Te Albury. „Do ontvangst daar in Albury", zegt Par mentier, „was zeer enthousiast. De eerste die ons begroette was de burgemeester, een man op krukken, die in de slagregen op ons had staan wachten. Hij vertelde ons van de angsten die men beneden over ons had uitgestaan." ,Maar U had dan toch ook S.O.S.-seincn uitgezonden" vroeg de Aneta-man. „Ja wel zeker", zei Parmentier, „maar dat was alleen maar om die andere stati ons het zwijgen op te leggen en daar zijn we dan ook in geslaagd." Dan vertelt Parmentier hoe Australië had gewerkt en hoe oud en jong waren opgebleven die nacht om de landing van de Uiver af te wachtenhoe iedereen daar had meegeleefd met die zoekende vliegen de Hollanders in de nacht, ook die 20.000 menschen die te vergeefs stonden te wach ten op l.ct vliegveld van Melbourne. 's Nachts kon Parmentier echter niet sla pen. Hij was al vroeg weer bij het vlieg tuig. Ileel Albury was op de been en hielp mee. Het toestel werd met lange touwen uit de modder gesleept en onder dat werk zakte het telkens en telkens maar weer weg, totdat het eindelijk op een plaats was gesleept waar de grond wat vaster was en van waaruit een startbaan beschikbaar was van een 300 Meter. Ik heb toen beslo ten het toestel zoo licht mogelijk te maken en mijn passagiers en de post met twee le den van de bemanning achter te laten" „Onder die omstandigheden deed ik mijn eerste startpoging." „Die mislukte. En weer ging heel Albury aan het werk. Weer startte ik en dank zij het feit dat we de omheining van het race- terrein aan de overzijde hadden gesloopt, slaagde ik er in weg te komen." „Nog net hoorde ik een groot gejuich on der me en daar waren we dan weer op weg Spoedig daarna was men te Melbourne. „Gelukkig weinig toespraken" zegt Parmentier „Parmentier is óók weer op de lijn ge weest, hè!" „Das waar ook. 'k Ben het heelemaal vergeten. Maar hij komt vanavond toch te rug? Dan zal ik 'm even aanzetten!" Zoo spreken we tegenwoordig o,Ter een ge sprek uit Batavia. De krant drukt op het zelfde oogen'ilik al een verslag van het ver trek van de Uiver uit Soerabaja, de aan komst te Semarang, het vertrek van Sema- rang, de huldiging te Kalidjati, het enthou siasme bij de ontvangst te Batavia. Nu even vergelijken; de krant van 30 jaar terugOp 18 September 1903 wordt als het allerlaatste nieuws omtrent den oor log in Turkije medegedeeld, dat de Turken op 17 A u g u st u s een groote aanval heb ben ondernomen! Dertig jaar ;s nog geen menschenleeftijd. Men went aan alles, ook aan snelheid en daarom vinden we het al weer gewóón als als we Parmentier, de Uivergezagvoerder, die we ook al eens uit Australië hebben hooren spreken, een speech hooren afdraaien uit Batavia, nadat hij eerst oen afstand van 700 K.M. heeft gevlogen. Parmentier neeft in een vlotte toespraak, gehouden i.i de Niromstudio te Batavia, nog eens aan ch luisteraars in Holland en Indië van zijn ervaringen verteld. Dank zij de snelheid der berichtgeving... was er weinig nieuws hij. In Australië schijnt het enthousiasme voor d 'i Uivertocht geweldig te zijn geweest: te Brisbane hadden „de vier van de Uiver" een uur vertraging omdat ze niet door de men- schenmassa konden heenkomen. Maar in Indië was het niet minder en met een nóg benauwde stem vertelde Parmentier van de krijgsdansen, die de duizenden in Soerabaja om hem handen uitgevoerd. Aardig was dat men ergens op Java, waar de Uiver niet landde met reusachtige witte letters het woord „Hulde" had uitgezet. Na een aanloopje ging Parmentier nog eens vertellen over Albury. Volgens „dienst regeling" was heel de Uivertocht verloopcn tot men in het beruchte onweer verdaagde. Omstandig vertelde Parmentier hoe hij de kist op het ondanks de hulp der talrijke automobilisten toch nog schaars verlichte terrein van de renbaan had neergezet. „We wilden het geval eerst nog eens goed be kijken, zeide hij, en lieten daarom een pa rachute-fakkel vallen. Zoo'n fakkel wordt door middel van een handle terzijde van het vliegtuig uitgelaten en wordt ontstoken zoodra de parachute zich ontplooit. Het ver licht dan de omgeving over een oppervlakte van 1 a 2 K.M. afstand, al naar de hoogte, waarop men zich bevindt. De tweede lieten we vallen vlak voor de landing, „welke geen moeilijkheden opleverde" Parmentier deelde daarna mede. dat het eigenlijk alleen Armstrong, een officier van de Royal Air Force, was geweest, die iets voor hen had gedaan. Hij liet door alle radio stations omroepen, dat de noodlandingster reinen moesten worden verlicht en zorgde ook voor de morse-seinen. „Toen we geland waren, zeide Parmentier, bleek ons pas, dat de ongerustheid oyer ons zeer groot was ge weest. AllerwcgWnad men ons reeds als verloren beschouwd. Dat kwam ook door een misverstand. Van Brugge heeft een alarm signaal uitgezonden om te bereiken, dat de andere radiostations zouden zwijgen. Eerst daarna ving hij ook pas het zoo noodige weerbericht op. Heel Australië heeft echter dien nacht aan de radio gezeten omdat alle radiostations opdracht hadden gekregen ons te helpen, Wij hebben daar echter niets van gehoord, omdat de Uiver op een heel andere golflengte werkte dan die stations". Welke zonderlinge geruchten in omloop waren wist Parmentier ook te vertellen: „Van Brugge zou met een parachute uit de Uiver zijn gesprongen". Nog steeds vond de gezagvoerder het jam mer, dat men zoo dicht bij het eindpunt was gestrand en men kon zich uit zijn re laas een denkbeeld vormen van de zorg, die hij moet hebben gehad, toen den vol genden morgen om 10 uur de Uiver nog „tot z'n knieën in de modder zat". Na verteld te hebben over de laatste ruk naar Melbourne zeide Parmentier: „Eigenlijk is het jammer, dat de vlucht samenviel met de internationale lucht-raee. Daardoor is de spanning over heel de aarde opgezweept en gaat men ons allemaal als nationale helden huldigen, zoo org, dat we bijna geneigd zouden worden te gelooven, dat we iets heel bijzonders hebben gedaan. Wat wij getracht hebben te dnon is te de- monstreeren, dat een verkeersvliegtuig, mits in het goede verhand van een maatschappij als de K.I..M. vliegend, ook vlug van Lon den naar Melbourne kan komen. Wij hopen er iets toe te hebben hijgedragen dat de Indiëiijn verlengd kan worden tot Australië en eerst wanneer dat gebeurd is, dan is ons doel berekt en kunnen we ons op de borst kloppen". Na nog woorden van dank te hebben ge bracht aan de passagiers en zijn blijdschap te hebben uitgesproken over het feit, dat de bemanning van de Panderjager er bij het betreurde ongeluk goed is afgekomen, groet te Parmentier zijn vrouw en kindertjes en wenschte de luisteraars in Holland goeden middag en die in Indië goeden avnnd. Daarna werd per gramofoonplaat een Uivermarsch gespoeld. Deze gramofoonplaat, vervaardigd na de landing te Melbourne, was weer per vliegtuig naar Indië gezonden, zoodat men de klanken die in Hilversum waren opgenomen, weer in Hilversum kon ontvangen, nadat ze over den halvcn aard bol waren weggestuurd! Doodelijke auto-ongelukken Op den rijksweg onder Breda liep de 14 jarige Ch. R., met drie kameraden op het fietspad naaist den rijweg, toen hij door een auto, welke uit de richting Breda kwam, be stuurd door v. B., uit Rotterdam, werd gegre pen en tegen den grond geslingerd. /Zonder teeken van leven bleef de knaap liggen. Dr. Verhaak kon slechts den dood ronstateeren. Het lijk van het slachtoffer, dat een schedel breuk had bekomen, werd naar het lijkenhuis te Zevenbergschenhoek overgebracht. De heer van B. had de jongens niet opge merkt, doordat hij verblind werd door het licht van een tegenligger. Zijn auto, die vrij eernstig beschadigd was, werd in beslag ge nomen. Toen het 3-jarig zoontje van de familie Van de Bosch plotseling de Wilhelminastraat te Heerlen overstak, werd hij door een pars seerende auto overreden en in zorgwekkenden toestand naar het St. Jozelfziekenhuis overge bracht, alwaar hij aan de bekomen verwondin gen is overleden. Auto- en motor-ongelukken Tc Amsterdam is in de Haarlemmer Hout tuinen de wed. K. door een auto aangereden. Met een hersenschudding is zij door den G.G. en G.D. naar het Tesselschade-zrekenhuis vervoerd. In de Kinkerstraat is een 33-jarige juffrouw door een auto aangereden. Met een hoofdjvonde is zij naar hefc Wilheknina-Gasthuis overgebracht. In de Hidlegaertstraat is een 11-jarige jongen door een auto aangereden. Met een herschenschud- ding en een sleutelbeenfractuur is hij naar een der ziekenhuizen vervoerd. Op het Singel, ter hoogte van de Nieuwe Spaarpotsteeg, is een 22-jarige motorrijder door onbekende oorzaak over den kop geslagen. De jeugdige motorrijder is met een hersenschudding en eenige verwondingen aan het hoofd door den Ge neeskundigen en Gezondheidsdienst naar een der ziekenhuizen overgebracht. Te Noord w ij k-B i n n en is W. Vink uit Noordwijk aan Zee, die per fiets uit een zijweg reed, aangereden door een vrachtauto. V. werd zoodanig gewond, dat zijn overbrenging naar het Sf. Ehzabefhgesticht te Leiden noodzakelijk werd geacht. Te Zaltbommel had op het kruispunt aan de nieuwe verkeersweg wederom een aanrij ding plaats, ditmaal tusschen een luxe auto, komen de richting Den Bosch en de bestelwagen van den heer J. Meesters, komende uit de stad. Beide auto's werden eenige malen rondgeslingerd en de luxe auto kwam enkele tientallen meters verder terecht. De voorste gedeelen van beide auto's waren geheel in elkaar gereden. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. De politie stelde direct een onderzoek in. DE AANVARING BIJ WALSOORDEN Het nabij Walsoorden aangevaren Deensche stoomschip Erik Boye heeft een groot gat van bijna vier vierkanten meter aan bakboord zijde dwars door ruim II gekregen. Het schip is met behulp van een viertal eleepbooten op een zandbank aan den grond gezet om zinken te voorkomen Getracht wordt met bekisting voorloopig te dichten, terwijl sleepbooten en het Belgische vaartuig Redder IV langszij zijn gebleven voor het aanbrengen der bekisting en het uit pompen van het water dat in ruim I en II is gedrongen. Tijdens hoog water zal getracht worden het stoomschip vlot te krijgen, waarna het schip naar Antwerpen zal worden gesleept. Het Duitsche stoomschip Edith Holand heeft schade aan den voorsteven bekomen en is op eigen kracht naar Antwerpen gestoomd. AANVARING Men meldt ons uit Vlissingen1: Het Deensche s.s. Svava is in aanvaring geweest met een Belgische zandzuiger. De Svava is met ingedeukten huidplaat op de reede van Vlissingen ten anker gezet, waar de reparaties van Vlissingen uit zullen geschieden. Doumergue vraagt ontslag. PARIJS, 8 Nov. Hedenmorgen om 10 uur kwam het geheele kabinet met uitzondering van Tardieu en den mi nister van handel Lamoureux, die bei den een aanval van griep hadden, op het Elisée bijeen. Aan het einde van de zitting, die tot ongeveer half 12 duurde heeft Minister-president Doumergue den President der Republiek het ontslag van zijn kabinet aangeboden. Laval weigert de opdracht PARIJS, 8 Nov. Laval heeft geweigerd de hem door president Lebrun gegeven op dracht, tot kabinetsformatie, te aanvaarden. De president heeft thans Flandin verzocht een nieuw kabinet te vormen. Nader wordt gemeld: I'landin heeft de opdracht tot hot vormen van een nieuwe regeering aanvaard. De maarschalk ongedeerd Uit Tokio: Naar het telegraafagentschap „Shimboen Ilengo" meldt, is op den Chinee sc.hen maarschalk Tsjang Kai Sjek, die met een extra trein naar Peiping reisde, om aldaar met den Japanschcn gezant Arioshi te onderhandelen, een aanslag gepleegd. Toen de trein het station Erzumeni pas seerde, werd een hom in de richting van den ti-ein geworpen, die den laatsten wa gon trof. Twee beambten uit het gezelschap van den maarschalk werden gedood en vier ge wond. Maarschalk Tsjang Kai Sjek zelf en zijn medewerken hieven ongedeerd. Zij hebben later zonder den vernielden wagon de reis voortgezet Nader wordt gemeld, dat twee personen in verband met den aanslag zijn gear resteerd. De Chineesche censuur had tot dusver iedere berichtgeving over den aanslag ver hinderd. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. De regeering van den Mexicaanschen staat Puebla heeft gisteren een decreet uitgevaar digd, waarin bepaald wordt, dat in liet ver volg op ieder vijftig duizend zielen slechts één Katholieke piaster zal worden geduid. Puebla was tot dusver een der weinige Mexicaansche staten, die nog geen anti-ker kelijke wetgeving bezaten. Door het decreet van gisteren heeft zich dus ook Puebla, een van de voornaamste staten \an de Mexicaaansrhe republiek, bij de anti-kerkelijke beweging aangesloten. Nieuwe moeilijkheden in Spanje AJnemeene staking in verschillende steden uitgeroepen MADRID, 7 Nov. De syndicalistische vak- vereonigin-gen hebben, naar gisteravond ge meld wordt, in verschillende steden in hot land de algemecne staking uitgeroepen Tot dusverre staat vast, dat in Saragossa het grootste gedeelte van de bouwvakarbei ders en kellners gevolg heeft gegeven aan de stakingsleuze. Ook uit Alicante komen geruchten over liet neerleggen van het werk door verschillende vakken. Het schijnt dus, dat het dreigement der syn flicalisten en anarchisten (die geen deel hebben genomen aan de laatste opstan den), dat zij de algemeene staking zoudei: afkondigen in geval van voltrekking va,t, doodvonnissen, ten uitvoer wordt gelegd, Vertrouwensvotum voor Lerroux Uit Madrid: In de gister gehouden parle- mentszitting eischte Lerroux, dat zoo spoe dig mogelijk gesterad zou worden over de motie van vertrouwen in de regeering, in verband met de nieuwe pogingen de orde in liet land te verstoren. De Kamer sprak zich vervolgens met 233 tegen nul stemmen uit ten gunste van de regeering-Lerroux. De Catalaansche Liga en do Baskisrhe Nationalisten hebben medegestemd, dus eveneens ten gunste van de regeering. Al leen de monarchisten (ongeveer vijftig af gevaardigden) hebben zich van stemming onthouden. De leider der Spaansche fascisten, Primo de Rivera, heeft in de zitting verklaard, den tijd gekomen te achten voor de natio nale revolutie. Hij noemde het mogelijk dat de marsch naar Rome in de naaste toe komst zijn weerga in Spanje zal vinden. Gil Robles (Katholieke Volksactie) daar entegen heeft duidelijk te kennen gegeven niets met fascisme te maken willen hebben Twee opstandelingen geëxecuteerd MADRID, 8 Nov. Gister zijn twee personen die in verband met dn recente troebelen ter dood waren veroordeeld, geëxecuteerd. Bei den zijn „op ridderlijke wijze" den dood te gemoet gegaan. De door de anarcho-syndicalisten gepro clameerde proteststaking is mislukt. In Ca tatonic zijn eenige personen gearresteerd. De anarchistische staking misluk'. Uit Barcelona: De als protest tegen de terechtstelling yan twee rebellen dooi' ,cle x-la- Iberische anarchistische federatie geprccl meerde staking bleef beperkt tot enkele fabrieken in Barcelona en tot enkele steden in Asturië. Barcelona behield zijn normaal aspect. Der tien personen werden gearresteerd in ver band mot de staking, die inmiddels reeds geëindigd is. Naar e.en rechts republikeinsch blok MADRID, 8 Nov. Zooals reeds gemeld, is in bet \erloop van de corteszitting van gister gebleken, dat ev een nauwe samenwerking tot stand is gekomen tusschen de Katholieke Volksactie en de radicalen. Deze toenadering strekt zich zoo ver uit, dia-t reeds van een mogelijke coalitie tus schen deze beide partijen en de agrariërs tot een rechts-republikeinsch blok, in geval van nood, kan worden gesproken. Groote aandacht is ook geschonken aan een opmerking van den minister-president, dat bij een wijziging in d-e regeering slechts Gil Robles als zijn opvolger in aanmerking zou komen. De besprekingen tusschen Mussolini en Goemboes Uit Rome: Omtrent de besprekingen, wel ke gevoerd zijn tusschen Mussolini en den Hongaarschen minister-president Goemboes is een officieel communiqué gepubliceerd, waarin om. wordt verklaard: „Minister-president Goemboes en Musso lini hebben op li en 7 dezer in liet Palazzo Venezia twee langdurige besprekingen ge voerd. Tijdens deze besprekingen hebben do beide regeorinpscliefs op de basis en in den geest van het Italiaansch-OostenrijkschHon- gaarsche protocol van Maart j.l. de kwesties der algemeene politiek en daarenboven ook de problemen, welke in liet bijzonder Italië en Hongarije betreffen, bestudeerd. De richtlijnen van heide regeeringen zijn onge wijzigd gebleven. Het in Maart j.l. tot stand gekomen protocol functionneert tot tevre denheid. Ten slotte hebben Mussolini en Goem boes ook de cultureele betrekkingen tus schen Italië en Hongarije besproken. Men kwam tot de zienswijze, dat deze nog nau wer moeten vonten aangehaald. Besloten werd de daartoe noodzakelijke maatregelen te treffen. Binnenkort zullen de Italiaansche en de Hongaarsche minister van Onderwijs en bespreking voeren, waarbij een overeen komst tusschen beide landen zal worden aangegaan". Goemboes is uit Rome vertrokken. Plan om Insull te vermoorden Uit Chicago: De rechtsverhandeling in het proces tegen den millioenen-zwendelaar Samuel Insull werd gister door een sens» tioneel voorval onderbroken. Een politieman, die zich in de zaal voor de toehoorders bevond, luisterde daar een gesprek af tusschen twee mannen, waarin sprake was van een voorgenomen moord aanslag op Samuel Insull in de rechtszaal. Een van de beide mannen, die het ge sprek voerden, werd in hechtenis genomen In het verloop van zijn verhoor verklaarde nij, dat hij door de ineenstorting van bol Insull-conrcrn in totaal vier duizend dollar verloren had. Nadere bijzonderheden over het plan tnt den aanslag kwamen bij het verhoor niet aan het licht De autoriteiten hebben ech ter cfhmiddellijk scherpe maatregelen genn men ter persoonlijke bescherming van be klaagde. De verhandeling kon eerst na een lang durige onderbreking worden voortgezet. 1505 GASTEN OP HET HUWELIJK VAN GEORGE EN MARINA. Uit Londen: Er zijn in het geheel 150Ü uitnoodigingen verzonden voor het huwe lijk van prins George met prinses Marina, liet verluidt, dat behalve de vertegenwoor digers van het Hoogorhuis, de leden van het corps diplomatique aanwezig zullen zijn. zoomede alle leden der regeering, oud-kahi- net-ministers, vertegenwoordigers der pane mentairc oppositie, en vertegenwoordigers der openbare diensten, der kerkgenootschap pen, e. d. De koninklijke familie en haar gasten be staan uit 57 leden van koninklijke families, terwijl zes bedienden van den hertog van Kent op speciale plaatsen zullen zitten. PRIJS VOOR BESTEN ROMAN OVER FRANSCH DUITSCHE VERZOENING De Duitsche uitgeverij „Patsrhari" heeft voor den besten roman, die liet prob'ecm van de Duitsch-Franscho verzoening be handelt, een prijs uitgeloofd van 20.000 RU In overeenstemming met rijksminister Dr. Goebbels heeft de voorzitter van de rijksautenrkamer, dr. Hans Fricdr. Blnnck de beoordeeling der ingezonden werken op zirh genomen. De voorwaarden voor deelneming zullen later worden bekend gemaakt. DE VERBINDING ENGELAND- AUSTRALIË Jones en Waller, die naar Australië en terug naar Engeland in dertien dagen ge vlogen hebben, zijn gisteren gehuldigd in de City Club. Jones verklaarde hier, dat hij van meening was. dat dertien dagen een zeer langzame tijd vormde. „Wij moesten in staat zijn liet te doen in vier dagen heen en vier dagen terug, zonder de geringste overspanning van machine of piloten", al dus zeide hij. Hij voegde hieraan toe, dal hun vlucht heel wat gemakkelijker verlor pen zou zijn, wanneer hun toestel een d:aad looze installatie aan boord had gehad. DE VEILIGHEIDSMAATREGELEN TE MARSEILLE PARIJS, 7 Nov. De controleur-generaal van de Fransche veiligheidspolitie, Sist.)- rin, had zich Dinsdag voor de disciplinaire raad van de veiligheidspolitie te verant woorden terzake van de gebrekkige veilig heidsmaat.regelen, bij de aankomst van Koning Alexander te Marseille. Aan Sistorin werd verweten, dat hij op onverantwoordelijke wijze een afdeeling rijwielagenten, die gereed stond, niet heeft gehruikt. De disciplinaire Baad heeft zich uitge sproken voor de ontheffing uit zijn ambt van Sistorin. Dit besluit wordt ter kennis gebracht van den minister van binnanlanu- sche zaken. VIERLING GEBOREN. Uit New-York: Mulligan, een 27-jarige werklooze, is vader geworden van een vier ling. Hiermee is hij in het nezit gekomen van zeven kinderen. De vierling bestaat uit drie jongens en een meisje, en deze laatste is het gezondste va allemaal. Tezamen wegen ze tien pond en men heeft ze in een couveuse geplaatst, waar men ze alle vier in leven hoopt te houden. Snowden heeft een zwakte- aanval Burggraaf Snowden, de vroegere Engol- sclie minister \an financiën, lieeft Dinsdag-bij een redevoering, die li ij in de Cobden-clUD hield en waarin hij felle aanvallen richtte op de regeering, een aanval van zwakte gekregen. Zijn mouw, die hem reeds ge- ruimen tijd niet groote bezorgdheid gade sloeg, verzocht hem zijn redevoering te be ëindigen, hetgeen Snowden ook deed. De artsen zeggen, dat er niet direct le vensgevaar is. De 70-jarige staatsman zal echter langen tijd in observatie moeten blijven. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO MEXICO 6 Nov. (Y.D.) De kerkstrijd duurt in de verschillende Mexicaanscha Staten niet onverminderde kracht voort. Uit Merida wordt gemeld, dat de aarts, bisschop Martin Tricliler om onbekende re denen gedaagd is voor liet politicpresidium, teneinde te worden verhoord. In den staat Yucatan hebben de kerkauto- riteitcn bevel gegeven tot sluiting der ker ken, nadat op instructie can don gouver neur vuil den staat politieagenten \oor de kerken waren opgesteld, onder liet motief overtredingen van de kerkwet te verhin deren. Hor, parlement van den staat Iluebla heeft goedkeuring gehecht aan de federale wet betreffende de invoering van liet socia listische schoolonderwijs. Ih-t parlement van den staat Qucretaro heeft gister een wet aangenomen, waarbij liet aantal priesters in verhouding tot de bevolking wordt bepaald Volgens dezen wet komt in den staat Queretaro voor iedere 200.000 inwoners één priester. In de stad Queretaró zijn twee prictscrs gearresteerd, aangezien zij 11 een particulier huis dc mis gelezen hadden. Arsenicum ingenomen inplaats van haaien-olie Vijf en dertig leerlingen van een Meisjes school te Day es Salaaw zijn overleden na gebruik van haaien-olie, tenminste van wat daarvoor doorging. Ilel is nl. gebleken, dat men den kinderen bij vergissing een desin- feclecrend middel, dat arsenicum bevatte, heeft toegediend. Toen de directrice zicli ver wonderde over hot vreemde gedrag der kin deren na liet innemen van den drank, proef, de zij ervan, inet liet gevolg, dat ook zij in het ziekenhuis moest worden opgenomen, inet nog 25 kinderen. De directrice is ontslagen. Met liet oog op de dreigende houding die door de bewoners van het district, waar de noodlottige vergissing werd begaan, wordt aangenomen, hebben de autoriteiten aldaar het politietoezicht versterkt. Een regecrings ambtenaar en een iniandsch hoofd zijn naar liet district gezonden ten einde de verbit terde ouders en vrienden der zoo noodlottig om het leven gekomen kinderen te kalmee- ren. Noodweer in Annam Uit Saigon: In de streek Vinh in Annam hoeft oen typhoon gewoed, waarbij naar srtiatting 250 personen om liet leven zijn gekomen. Ook de materieele schade is zeer groot. Vijfduizend woningen zijn totaal verwoest, terwijl 2000 stuks vee verdronken zijn. I)e te velde staande gewassen zijn voor 'n groot gedeelte vernield. De spoorlijnen heb ben eveneens van den typhoon te lijden ge had en 'l spoorwegverkeer vindt nog slechts gedeeltelijken voortgang. De schade welke aan de spoorwegen is toegebracht wordt op ca. honderdduizend gulden geschat. Groole gebieden staan voorts onder water, daar verschillende dijken onder den druk van het water zijn bezweken. Het reddingswerk wordt door een en ander ten zeerste bemoei lijkt. Duitsch postvliegtuig neergestort Vijf dooden. Dinsdagavond is het Duitsche postvlieg tuig „D Avan" van de lijn Koningsbergen- Berlijn verongelukt. Nadat het toestel Danzig was gepasseerd moest liet door tot nu toe onbekende oor zaak in de nabijheid van het plaatsje Gross- Itakitt op ongeveer 20 K.M. ten Zuidwesten van Lauenburg, een noodlanding uitvoeren. Deze noodlanding mislukte evenwel en het toestel werd Vernield. De uit vijf personen bestaande bemanning is om liet leven geko men. De gezagvoerder was de piloot Erb. Een commissie van onderzoek heeft zich on middellijk naar de plaats v-n dc romp be geven. BRITSCHE TORPEDGJAUt-rt OP JAChx NAAR CHINEESCHE ZEEROOVERS. Uit Hongkong wordt gemeld, dat de tor pedojager „Wishart" naar de Chineesche kust is gezonden om in samenwerking net Chineesche patrouillevaartuigen jacht te maken op de piraten, die Zondag j.l. het Chineesche kustvaartuig „Kaho" hebben, overvallen en drie man der bemanning heb ben ontvoerd. ZUIVERING DER RUSSISCHE COMMUNISTISCHE PARTIJ. Uit Moskou: Officieel wordt medegedeeld dat de zuiveringsactie in het Midden-Wolga- geliied beëindigd is Er werden 2400 commu nisten uit de partij geroyeerd en tegen G1 hunner zijn vervolgingen 'ngesteld wegens het plegen van onregelmatigheden of over treding van de staatswetten. EEN MODERNE SOLLICITATIE! BANDOENG, 6 Nov. (Aneta). Als volontair voor de P.T.T.-dienst hebben zich 641 sollici tanten aangemeld. Een dezer sollicitanten was in 's-Gravenhage woonachtig. Zijn mondelinge sollicitatie, opge nomen op gramofoonplaat, werd door zijn vader voor het hoofd van de P.T.T.-diensï afgedraaid.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 7