Wat Eazen onze opoe's en opa's was de Maas, de Maas, de Maas en School MAAS- EN SCHELDEBODE i VEREEN. VAN KERKVOOGDIJEN IN DE NED. HERV. KERK Gemengd Nieuws, FLAKKEESCHE SCHETSEN MAAS- Je, NED. HERV. KERK Drietal: Te Harderwijk, J. v. Rootselaar te Hagestein, G. A. Pott te Kralingen en B. N. B. Houtihoorn te Huizen (N.H.). Beroepen: Te Boertange, W. E. Heyboer, caod. te Middelburg. Te Reitsum, H. Nobel, caad. te Utrecht. Te Eagelum, F. W. E. Heij- hoer cand. te Middelburg. Te Hoornstér- zwaag, W. F. Dankbaar te Kuinre. Te Korteuhoef C. C. H. de Loos, cand. te Utrecht. Te Woldendtarp (Gr.), W. E. Hey boer, cand, te Middelburg, B e d a ci k *Voor 's Heerenberg, M. C. van Wijhe, cand. te Vught. GEREF. KERK Tweetal: Te Zutphen, J. B. v. d. Sijs te Steenwijk en W. H. v. d. Vegt te Goes. Beroepen. Te 's-Gravenmoer, cand. G. Koe- nenekoop te Den Haag. Te Makkum, cand. L. Touwen te Amsterdam. Te Rijswijk (Z.H.), D. Zwart te Aalten. Aangenomen: Naar Nijega-Opeinde, cand. E. G. Buitenbos, hulppred. te Naald wijk. Naar Pleinenoord, F. J. B. Schiebaan cand. te Utrecht. CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Bussum, W. Kremer te Leeuw arden en W. F. Laman te Middelharnis. DOOPSGEZ. GEM. Aangenomen: Naar Groningen, L. D. G. Knipscheer te Dantumawoude. BAPT. GEM. Beroepen: Te Emmer ErfscheiderveenJ. B. de Neef te Vrieselo. TOEGELATEN TOT DEN H. DIENST Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft tot de evangelie-bediening in de Nederlandsche Hervormde kerk toegelaten de heeren A. F. Scholte en J. de Graaf, beiden candidaten aan de Rijks-Universiteit te Leiden. HERV. KERK TE SPIJKENISSE Na grondige restauratie, waarvoor pl.m. f 100.000 noodig was, is de Ned. Herv. Kerk te Spijkenisse Weer in gebruik genomen. Het uit de 14e eeuw dateerende gebouw heeft nu 500 zitplaatsen, een eveneens gerestaureerd orgel en een preekstoel uit 1618. De restauratie stond onder leiding van den bekenden architect Van der Kloot M ey j u r g. Bij de heropening hebben het woord gevoerd Ds. F. J. P o p, de pastor loei, de burgemeester, Ds. H. Stegenga namens Synode en Prov. Kerkbestuur, Ds. L. H. B. E. Di er- ik e q s namens de classis en den ring, e.a. VROUWELIJKE ZENDELING Mej. Chr. Slotemaker de Bruine zal worden afgevaardigd in een buitengewone Algemeene Ver gadering van het Ned. Zendeling Genootschap op Donderdag 17 januari 1935 in de Duinoordkerk te 's-Gravenhage. RADIO IS EEN ALLEDAG-KERK In de Alledagkerk te S c h o o r 1 heeft men een fadio-ontvangloestel aangebracht. Het gemeente-orgaan „Bouiwstemmen" schrijft ervan: ,,Eo zoo bezit onze Schoorler kerk dan nu, wat eigenlijk iedere protestante gemeente zich be hoorde te verzekeren, - de aansluiting op onze loeide vaderlandsche zenders, waardoor onze Ker- üjeraad ten allen tijde kan doorgeven, alle uitzen dingen, ook van de onderscheiden richtingen, die hij- uit de- luchten optevangen en doortegeven ge- •wenscht acht. In deze kerk zit men dan niet als in alle gebrui kelijke pastorale kerken, alleen achter elkaar, gericht naar den herder op den kansel, maar als de familiekring om de ronde tafel! „Op het midden daarvan ziet men tuschen de bijbels en godsdien stige lectuur, de luidspreker, die niet als alle anderen aan één zijde, doch naar alle kanten gelijkelijk uit zendt, waarbij zich tenslotte nog de eigenaardige bijzonderheid voordoet, dat voor een paar dooven die radio-rede bovendien geluidloos wor^t nage zegd, wat zonder eenige stoornis voor anderen door hen van de lippen wordt afgelezen en aldus tegelijkertijd geheel kan worden verstaan." Najaarsvergadering der Prov. Zuid-Holland De afd. Zuid-Holland van de Vereeniging Van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk heeft Woensdagmiddag in 't gebouw „Elthe to" aan de Sint Laurensstraat te Rotterdam cte najaars-vergadering gehouden, waarin naast het reglement op de Predilcants- tractamenten ook de wet op de doodehands belasting onderwerp van bespreking zou uitmaken. Bij afwezigheid van den voorzitter, Mr. F. A. Nelemans, werd de vergadering ge opend door den secretaris der Vereeniging, Mr. A. de Jong van Dordrecht, die een kort woord van welkom sprak en memoreerde, welke ondankbare, doch ook weer mooie arbeid de Raad van Beheer Verricht. Feitelijk is dit werk een verleng stuk van dat der Kerkvoogdijen. De notulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd en vastgesteld. Aangenomen werd het voorstel tot zoo danige verandering van het huishoudelijk reglement der Provinciale Afdeeling dat Voorzitter, Secretaris en Penningmeester bij periodieke aftreding herkiesbaar zijn. Vervolgens werd overgegaan tot bespre king van „Het Reglement op de Predikants- tractementen". Dit onderwerp werd toegelicht door de heeren D. Bloemers, Ir. C. W. C. v a n Voorst van Beest en Mr. Dr. I-I. M. J Wagenaar, resp. leden en Directeur van den Raad van Beheer. De beide eerstgenoemden hebben elk in fcen korte toespraak van ongeveer een half uur, do oorsprong, de beteekenis en de noodzakelijkheid van het Reglement uiteen gezet. Herinnerd werd aan de noodtoestand van 15 jaar geleden, toen in vele pastorieën armoede geleden werd. Het werd hoog tijd dat er iets werd gedaan. De arbeid van het „particulier initiatief" was niet toereikend en daarom heeft tenslotte de Synode inge grepen. In de opzet van het Reglement ligt de bedoeling, dat de gemeenten zelf de mini mum jaarwedden opbrengen. Daarnaast -moeten de aanslagen door don Raad van Beheer opgelegd, worden opgebracht. De sprekers stelden uitvoerig in het licht, hoe dc huidige regeling werkt en hoe ook hier dc crisis haar invloed doet gelden. De Raad van Beheer heeft de aanslagen dikwijls moeten verhoogen, en de aanvullingen uit de Centrale Kas kunnen niet meer worden voldaan als vroeger. Eén van de moeiijkste vraagstukken, waarmee de Raad van Be heer te' worstelen heeft, is wel de draag kracht van de gemeenten. Het gaat immers niet aan de aanslagen volgens een algc- tneene formule te berekenen, omdat er nu eenmaal sterke en zwakke gemeenten zijn. De laatste jaren moet de Raad van Beheer putten uit liet Reservefonds, doch dit kan niet altijd door gaan. De sprekers drongen er daarom op aan, dat de gemeenten zul Ion blijven doen, wat zij kunnen, om ver dere achteruitgang te voorkomen. In dit verband werd ook bepleit een inniger sa menwerking tusschen kerkeraad en kerk voogdij. Met tegenwoordig Reglement zit goed in elkaar. De vraag of dit reglement nageko men moet worden, beantwoordden spr.'s bevestigend. Hier rust een zedelijke plicht tVio liefde heeft voor de Ned. Herv. Kerk. moet medewerken aan de instandhouding van de predikantenstand, ook al zou dal groote offers vergen. Door het nakomen van liet reglement kan de bloei in de Ned Herv. Kerk niet weinig worden bevorderd. Ten slotte werd met aandrang verzocht vertrouwen te hebben in den Raad van Beheer. Zijn taak is moeilijk, doch laten allen er toe medewerken, dat de offervaar digheid niet achteruitgaat, en zoo mogelijk nog stijge. Mr. Dr. H. M. J. Wagenaar heeft de vragen, die uit den kring der aanwezigen rijkelijk los kwamen, uitvoerig beantwoord. Hij besprak in het kort hoe men gekomen was tot liet verhoogen van den kerkdijken aanslag voor 1935 en weerlegde do critick door sommige aanwezigen op het beleid van den Raad van Beheer uitgeoefend. Mr. K. A. Nelemans, die inmiddels tei vergadering gekomen was, heeft het presi dium overgenomen en do sprekers dank gebracht voor de wijze, waarop zij zich van iiun taak hebben gekweten. Het middaguur was intusschen reeds ver gevorderd, zoodat voor de rede van den heer Mr. A. de Jong, Secretaris der Ver eeniging, over het onderwerp: „Beschouwin gen over de practische uitvoering der wet op de doodeliandsbelasting", geen tijd meer over was. Besloten werd op 11 December a,s. nog maals een vergadering uit te schrijven, waarin dit onderwerp ter sprake zal komen. Na de rondvraag werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Moord te Hoogland Het einde van een broedertwist In de woning van de weduwe Boter bloem in de buurtschap Zoldert te Hoog land heeft in het middernachtelijk uur een moord plaats gehad. De 29-parige zoon Hendrik van de w-j^u- we B. maakte bij zijn thuiskomst een op merking over het feit dat eer gezelschan waaronder zich zijn 22-jarige hrrer bevond aan het kaartspelen was. Dit moest volgens hem maar eens uit zijn. De 22-jarige zoon van de weduwe B. ont stak hierover zoo in woede, dat hij een broodmes greep en zijn 29-jarige broer in de zijde stak. Deze werd zoo ernstig gewond, dat Pij na korten tijd overleed. De politie heelt den dader gearresteerd. FRAUDE BIJ EEN BOERENLEENBANK. Sinds twee weken zijn twee accountants van het hoofdkantoor te Eindhoven bezig met het controleeren van de boeken bij de boerenleenbank to Dinteloord. Om deze controle zoo volledig mogelijk te verrichten zijn alle spaar- cn rekeningcourantboekjes opgehaald, liet resultaat van dit onderzoek is geweest, dat de kassier C. van B. is ont- lagen. Het gerucht gaat, dat het tekort ongeveer f 40.000 zou bedragen, maar daar van is nog niets met zekerheid bekend, aangezien liet onderzoek nog niet is afge- ioopen. Het strekt zich uit over eenige ja ren. De kassier Van B. was voorts secreta ris-penningmeester van den Boerenbond, secretaris van de bouwvereeniging, secreta ris-penningmeester van den Dintelpokier, secretaris van de landarbeidstichting, agent van de varkens-centrale, agent van een eierveiling en secretaris-penningmeester van de weegbrug. De inleggers zouden geen financieele nadeelen ondervinden als gevolg van de onregelmatigheden. Jeugdige dievenbende gesnapt Te Oss (N.Br.) werden telkens kleine dief stallen met braak geconstateerd. Nu eens was liet een winkelier, die tot de ontdek king kwam dat uit zijn zaak een aantal si garen en cigaretten was gestolen; dan weer was een drankwinkel door ongewenschte bezoekers bezocht, en ook op snoepwaren hadden de heeren het voorzien. Ook werd eenige malen in particuliere huizen inge broken, waarbij de dieven een voorkeur voor den kelder aan den dag legden en daaruit levensmiddelen of drank ontvreemdden. Uit het onderzoek bleek, dat steeds dezelfde methode werd gevolgd. Gewoonlijk werd een ruit uitgesneden en werd uit de etalage ge nomen wat men bereiken kon, dan wel men sneed een ruit uit, waarna men de woning binnendrong. Daar er dagen waren, dat verscheidene aangiften van diefstallen wer den gedaan, die ongeveer op hetzelfde tijd stip moesten zijn gepleegd, rees het vermoe den, dat een georganiseerde bende aan het werk was. Dezer dagen kreeg volgens het Hbl. de po litie aanwijzingen tegen een aantal jonge mannen, van 16 tot 18 jaar. I-Iun gangen werden nauwkeurig nagegaan, en ai zwaar der werden de aanwijzingen omtrent hun schuld. Maandagmiddag meende de politie over genoeg bewijsmateriaal te kunnen be schikken om tot hun arrestatie over te gaan. Bijna gelijktijdig werden de verdachten ge arresteerd en naar het politiebureau overge bracht, waar zij aan een langdurig verhoor werden onderworpen. Ofschoon zij aanvan kelijk ontkenden, moesten zij ten slotte voor de overstelpende bewijzen zwichten en leg den een volledige bekentenis af, waarbij zij ook de namen van een aantal medeplichti gen noemden. Ook deze werden gearresteerd en kwamen na verhoor tot een bekentenis In totaal bevinden zich nu twaalf verdach ten in arrest. Het is echter zeer waarschijn lijk, dat nog meer arrestaties zullen volgen. Het onderzoek is thans reeds zoo ver ge vorderd, dat ongeveer 40 inbraken en dief stallen aan het licht gebracht zijn. De arrestanten zijn ter beschikking van de justitie te 's Hertogenbosch gesteld. Door een stier doodgedrukt Woensdagmorgen werd de expediteur Borst uit Breezand op de veemarkt te Purmerend door een stier aangevallen. De man werd te gen den muur gedrukt. De stier kwam nog eenige malen op den ongelukkige af. Zwaar gewond werd de man opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij een half uur na aankomst overleed. AANVARING OP DE WESTERSCHELDE Het van Antwerpen komende Deensche s.s. ..Erik Boye" is Woensdagavond op de Wes- terschelde bij Walsoorden in aanvaring geko men met liet van zee komende, vermoedelijk Duitsche s.s. „Karl Wygand". De Schade moet zeer ernstig zijn. De „Erik Boye" maakte veel water. Een viertal sleepbooten voer ter assi stentie uit. Men zal trachten het schip op een zandbankte zetten. Bergingsvaartuigen uit 'Antwerpen begeven zich naar de „Erik Boye" HET HOOFD VERPLETTERD Te Jisp ,N.-H.) is bij het achteruitrijden van een vrachtauto van de firma Greuter uit Assendelft de helper van den chauffeur, topn hij het hoofd buiten de cabine stak, bekneld geraakt tusschen een lantaarnpaal en de auto. Het hoofd werd totaal verbrij zelrl. De man was onmiddellijk doord. Te Kerkrade (L.) sprong de 9-jarige Emil M. uit Bleijerheide-Kerkrade van een vracht auto, waarmee hij huiswaarts reed. Zijn hoofd werd verpletterd. De jongen werd op slag gedood. HET DIEVENCOMPLOT TE OSS Van de jeugdige dievenbende te Oss (N. Br.) zijn thans 18 jongens gearresteerd. De leider was de 19-jarige v. d. H., die een plan opstelde dat door de anderen mede werd uit- Nachtelijk ritje in een gestolen auto Vier jongelui Ioopen tegen de lamp Zondagavond heeft de 41-jarige handelaar M. T. A. S. S., wonend aan de Schiedamsehe- singel, zijn auto onbeheerd op den Coolsin- gel laten staan. Vier jongelui, die voorbij kwamen vonden de gelegenheid een ritje te maken, al te mooi om te laten passeeren. Enkele oogenblikken later reden zij er al vandoor en een tocht door het achterland van Rotterdam ving aan. Zij hadden er echter niet op gerekend, dat er zich slechts vijf liter benzine ip de tank bevond, zoodat, toen zij Zevenhuizen binnenreden, de motor weigerde en de wagen met geen mogelijk heid meer vooruit te krijgen was. Het was inmiddels al twaalf uur gewor den en men moest toch voort. Besloten werd een garagehouder te wekken. Nog waren de jongelui hiermede bezig of er kwamen twee veldwachters aan. Deze vroegen aan den 18-jarigen monteur O. de G., die in de wagen was achtergebleven, wat er aan de hand was. Deze vertelde, dat zijn kamera den bezig waren benzine te halen en ging nauwelijks uitgesproken, aan den haal. Dat vonden de veldwachters wel wat verdacht en één van hen sprong op de fiets en ging den vluchteling achterna. Het gelukte hem het jongmensch in te halen. Ook de andere drie werden opgespoord en zoo eindigde de in al te vroolijke stemming aangevangen tocht in het politiebureau van Zevenhuizen. Er ging een telefoontje naar Rotterdam, en toen was alles spoedig opgehelderd. Van- norgen is het viertal op transport naar Rot terdam gesteld en op het politiebureau Groote Pauwensteeg in bewaring gesteld. EEN WINDHOOS OVER HET WESTLAND Groot warenhuis in elkaar gedrukt Een windhoos heeft in verschillende plaat sen van het Westland haar kracht doen gel den, waarvan op de kweekerij van den heer G. Looye te Honselersdijk de duidelijkste bewijzen aflegt. Een groot warenhuis, met een oppervlakte van plm. 90 R.R. werd totaal tegen den grond gedrukt. Dit warenhuis was bedekt met 900 eenruiters en het laat zich begrijpen, dat er na het werk der natuurelementen, niet veel van over was. Hoogstens 200 ruiten zijn heel gebleven, de overige 700 zijn aan scherven ge slagen. Ook van het houten geraamte van het warenhuis is niet veel meer over dan wat ge broken balken en planken. Een aantal perzik- boomen die in de kas stonden, hebben nog even weerstand geboden, doch daardoor wrong het overige gedeelte van het warenhuis zoo danig, dat de verwoesting nog radicaler werd. Overigens schijnen de elementen het wel op dit warenhuis te hebben begrepen, want eenige jaren geleden werd het eveneens een prooi van een windhoos. Opmerkelijk is dat aan andere kassen en ook aan het woonhuis, dat slechts op enkele meters van het vernielde warenhuis staat, totaal geen schade is aangericht. De windhoos heeft zich voorts o.m. laten gelden op de kweekerij van den heer L. Kuy- venhoven te Naaldwijk, waar plm. 100 een- ruiters aan scherven giiigen, terwijl op een andere kweekerij plm. 75 ruiten werden ver nield. Op enkele andere kweekersen zijn kleiner aantallen ruiten aan stukken geslagen. ZUIGELING IN EEN BOON GESTIKT Te Beek en Donk (N.B.) is een kindje van 9 maanden van de familie H. tengevolge van het inslikken van een boon gestikt. DOOR INSECTENBEET GEDOOD Te Wijk bij Duurstede bekwamen vijf per sonen tengevolge van een inscctenbeet ont zettend gezwollen armen en andere iichaamsdeeien. Een van hen, de 24-jarige A. v. d. H„ die door zoo'n insect aan het hoofd gestoken was, is na eenige dagen smartelijk lijden in een ziekenhuis te Utrecht aan de daaruit ontstane bloedvergiftiging over leden. OM VOOR 30 NOVEMBER A.S. 60 VOORZIJDEN VAN PRESTO PAKJES AAN ONS ADRES TE AMERSFOORT IN TE LEVEREN. DAN ONTVANGT U EEN PRACTISCH GESCHENK door J. KLEEUWENS In de bekende Libellen-serie, uitgave van de Fa. Bosch en Keuning te Baarn, ver scheen een bundeltje „Flakkeesche Schet sen" van de hand van den heer Kleeuwens. Het bundeltje bevat een drietal schetsen: „Het Kraoiennist", „Theeversite" en „Een verwarde morgen", terwijl aan het slot een woordenlijstje is opgenomen van Flakkee sche woorden en uitdrukkingen. Met meer dan gewone belangstelling hebben we deze lectuur tor hand genomen: een boekje in het Flakkeesch en over Flak keesche menschen! En al dadelijk valt het op hoe goed de schrijver het dialect onder de linie heeft cn welk een juisten kijk hij heeft op de menschen en toestanden van het eiland. In de eerste schets wordt verteld hoe een paar kraaien een nest bouwden op het kerkhof. Aardig weet de schijver de span ning in het verhaal te brengen, zoodat de lezer zich nieuwsgierig begint af te vragen: waar moet dat nu toch heen mot dat kraaiennest? Totdat ten slotte een vrijerij het einde is. Een mooi gedeelte in deze schets is de passage waar de Belgische vluchtelinge zich op de secretarie vervoegt om te kla gen over het door de kraaien bevuilde kleedingstuk: ,De vrouw begon direct uit te pakken: „Morge. meneer de burgemiester, as ik zoo vrai mag zain 's te vraogen kaik 's ier menier dc burgemeister we ebbe nog nooit gereclameerd al wel, ge ebt over ons gien klaogen, dat weet menier de bur- gemeister wel, maor nou is mo pour- tant wat gepasseerd, menier de burgemees ter, dat kan ik niet laotcn voorbai gain!" „Zoo wat lieb je?" vroeg do burge meester. „De kraoien, menier do bui'gemcester, do kraoien van 't kerkhof!" „Nou, wat zou dat?" „Wat zou dat? Vraagt menier de burge meester dat nog? Mot je 's effes inspectee- ren menier, wat 'n affaire!" En ze rolde d'r pakjes open en spreidde voor de oogen van den Edel Achtbare het kleedingstuk uit. „Is het gepermitteerd, menier de burge meester, ik vraog oe serieus is dat gepermitteerd? Ik kan 'li 't weer over nieuw koischen!" „Hang het dan op een ander piekje, zeg!" antwoordde de burgemeester. ,,'s Ander plekske, 'n ander plekske, dat 's van algen laoken 'n pak, menier de bur gemeester. Daar is geen plekske libre voor do voilekers. Mar as je de sloebers niet laat fusileeren, dan krijg de met ons te doen zulle! Wai kunnen niet riskeeren ons goed tweemaal te koischen, verstao del" Kostelijk is zoo'n schilderijtje. Zoo b.v. ook de raadsvergadering waar over het al of niet verwijderen van het kraaiennest wordt gedelibereerd. Ja, zoo zijn de vroede vaderen op Fiakkee, en zoo zijn ze nog op z'n best. Ook de burgemeester is wel aardig getypeerd in z'n liefde tot z'n dorp als hij er over spreekt tégen zijn klerkje: „Be waar me, daar moet je voor uit Den Haag komen, zeg, om chemisen te inspecteeren en kraaien te laten fusileeren op zoo'n negorij". In „Theeversite" ontmoetten we een paar boerinnen, die bij elkander op thee visite zijn. wat eigenlijk een lcoffievisite blijkt te wezen, als gevolg van beider voor liefde voor koffie. Inderdaad, er wordt op ons eiland veel aan koffie gedaan! Ze halen ook het oude v» rieden op. De eene vertelt: „Wile zonge vroeger op schole een versje van: „De zon daalt in 't Westen ter neder," '11 mooi versje. IK jule dat nie geleerd in de Ouwe-Tong bie Meester Kuulder?" „Nee, dat gloaf ik nie." „Jae, wile hadde 'n meester, die kon toch zoo zienge. Ik zong graeg ik zienge nóg graeg." „En ze begon te ziengen: „De zon daalt in 't we-lie-sten ter ne-he-der. Ó-home-ge-he-ven van pu-huf-peren gioe-hoed." Vooral in deze schets toont do lieer Kleeu wens zijn meesterschap in liet juist weerge ven van het dialect. Telkens ontmoet je van die typische spreekwoordelijke Flakkeesche gezegden: „Den edelaer is voor mien zoo goed as den bedelaer". ,,'t Is zoo pot, zoo pollepel", enz. De beste schets vinden we de laatste: „Een verwarde morgen". Hier komt de schil dering der personen vaak boven de typee- nng uit. Heel mooi wordt hier verteld van de drukte van „keutjesdag". Het verhaal speelt een dertig jaar geleden, toen men het varken nog brandde en de kinderen de schop nen van hot varken afkloven en op de ge roosterde staart knobbelden. Tegenwoordig doen we dat niet meer. „Me binne viezer geworre." (Een „overlander" begrijpt die laatste zin verkeerd, maar dat geeft niet.) We hebben nu een waterleiding en „eietriek' en al hebben we hier ook crisis, we hebben toch geen honger meer als vroeger. Vrouw Wullemse maakt zich kwaad als er door het kind van den veldwachter ge vraagd wordt: „Moeder vraagt, wat de koeien eten, dat de boter zoo raar smaakt" En ze laat alles in den steek om er verhaal op te gaan doen. Zo schrijft haar man van: ..As de veldwachter kommede jaer om 'n gratteficatie vraegt an de gemeenteraed. dan stem joè tegen, hoor!" „Och vrouw, hou toch stille." „Joe stemt tegen, hei je 't begrepe, joe bint voor niet geen iid van de raed" Ja, over die Flakkeesche raadsleden en derzelver huisvrouwen zou nog een dik boek te schrijven zijn. Het zou veel, dat nu on verklaarbaar is, kunnen verklaren Over de schrijfwijze van het dialect kun nen we van meening verschillen. Misschien dat Minister Merchant er zich te gelegener tijd mee bemoeit om ook hier uniformiteit te scheppen. We vvenschen het boekje van den heer ltleeuwens in handen van vele Flak- keeënaars, cn in handen van hen, die in dat volk belang stellen. De prijs behoeit voor niemand een bezwaar te zijn. De uitge ver zorgde voor ceif. mooie uitvoering en een sprekende omslag, Auto's door een trein gegrepen Toen op den bewaakten overweg te Mierlo (N.-Br.) de afsluitboomen half waren neerge laten om den trein van Helmond naar Eind hoven te laten passeeren, naderde op den weg een van Helmond komende luxe-auto van C. de J„ uit Mierlo. De auto-bestuurder reed on der de half neergelaten boomen den overweg op en zag toen tot zijn ontzetting den trein op betrekkelijk korten afstand aankomen. De J„ zijn echtgenoote en nog twee andere personen, die zich in de auto bevonden konden nog bijtijds uit den wagen springen. Pal naast hen werd de auto door de locomotief van den op volle snelheid rydenden trein gegrepen en meegesleurd. De machinist remde uit alle macht en op betrekkelijk korten afstand wist hij den trein tot stilstand te brengen. De auto was intusechen in brand gevlogen en lag op het tweede spoor. Hoe hevig de schok is ge weest, blijkt wel hieruit dat in het wrak van de auto later een buffer werd gevonden, die van de locomotief was afgebroken. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat vorige week op denzelfden overweg een auto op wonderlijke wijze aan overrijding is ont snapt. Toen is de auto nl. dwars door den slecht verlichten afsluitboom gereden, kwam op de rails voor een trein terecht en ook toen wisten de inzittenden nog op het laatste mo ment den wagen te verlaten. Doodelijke auto-ongelukken Te Halsteren heeft de politie klaar heid weten te brengen in de geheimzinnige aanrijding, welke in den nacht van 25 op 26 October onder Halsteren heeft plaats ge had en ten gevolge waarvan de zeventien jarige slagersknecht C. v. Eekerqp is over leden. Deze aanrijding blijkt te zijn ge schied door G. de Keizer uit Zevenbergen, die met zijn auto zijn meisje Mej. G. de F. uit St. Maartensdijk naar huis ging bren gen. Zij waren na de aanrijding doorgere den en hadden afgesproken over het geval te zullen zwijgen. Toen mej. de F. enkele dagen later de plaats passeerde en over liet geval gesproken werd viel zij op door haar zeer zonderlinge houding. Zij werd in het oog gehouden, waardoor de politie een brief heeft kunnen onderscheppen, welks zij aan Keizer had geschreven en waaruit bleek, dat zij gewetenswroe ing had gekre gen en de Keizer verzocht zich bij de poli tie te melden. Met deze brief in handen is de Keizer door de politie tot een volledige bekentenis gebracht. De auto is verzegeld STROOPER AANGESCHOTEN Bij Heemskerk ontmoette de jachtopziener Kamerbeek op het jachtterrein van baron van Tuyll den beruchten Beverwijkschen strooper B Toen de jachtopziener proces-verbaal wilde op maken, nam de strooper een dreigende houding aan, terwijl hij een vlijmscherp dolkmes te voor schijn haalde. De jachtopziener loste eenige schoten in de lucht, maar toen de strooper bij zijn drei gende houding volhardde, schoot K. hem in een der beenen. B. is door den rijksveldwachter naar Be verwijk overgebracht, waar hem geneeskundige hulp werd verleend. De schotwond bleek niet van ernstigen aard. B. is op transport gesteld naar Haarlem en voor den officier van justitie geleid. EEN GEVAARLIJKE KRAB Sinds enkele weken worden door visschers in de Hoeksche Kreek (Z.-Vl.) Chineesche wol handkrabben gevangen, die een ware verwoes ting in de uitgezette netten teweegbrengen, daar zij de mazen der netten met hun scharen omvatten en breken. Men heeft van deze dieren een dusdanigen last, dat men kan spreken van een groote plaag, waardoor de zoetwatervisscherij ten zeerste wordt bedreigd. EEN VREEMD ZAAKJE In de omgeving van de Nieuwmarkt te Am sterdam is 's avoids een 53-jarige man in een kelderingang gevallen, ten gevolge waarvan hij een hoofdwonde en een lichte hersenschud ding bekwam Hij is in het Binnengasthuis opgenomen .waa- hij, toen hij weer wat op geknapt was, mededeelde dat hij een enve loppe vermiste inhoudende vier biljetten van 500 dollars welke in de binnenzak van zijn vest was geborgen. Zijn portefeuille, waarin eveneens geld zat, was ecjiter nog in zijn be zit. Van een en ander Is aangifte gedaan aan het bureau Warmoesstraat, waar de man aan een nader verhoor zal worden onderworpen, nadat hij uit het ziekenhuis is ontslagen. BERUCHT DUITSCH INBREKER GEAR RESTEERD Den laateten tijd zijn in Enschede en om geving verscheidene inbraken in buitenhuizen gepleegd. Bij een daarvan, n.l. in de villa van den heer G. Jannink, maakten de inbrekers zelfs een groote Buick-auto buit Deze auto werd later onbeheerd aangetroffen tegenover het station te Frankfort am Main. Uit het ingestelde onderzoek is toen geble ken, dat de beruchte Duitsche inbreker de 32- jarige F. B. met deze auto naar Frankfort was gereisd. Hij werd te Stuttgart gearre steerd. Daar heeft lijj bekend zich aan een viertal inbraken te Enschede te hebben schul dig gemaakt. Op zijn aanwijzingen is een deel van het ontvreemde geld en de gestolen goe deren reeds teruggevonden. Het onderzoek der politie wordt nog voort gezet. MOORDPOGING OP ZIJN TWEELINGBROER. Te Dreumel had de 22-jarige varensgezel H. van U. twist gekregen met zijn tweeling broer J. van U. om een kleinigheid en toen J. van U. per rijwiel de ouderlijke woning verliet, fietste hij hem na. Op de dijk haalde hij zijn broer in en vuurde in dolle drift vijf revolverschoten op hem af. De schoten hebben geen doel getroffen. Alleen de fiets werd be schadigd. H. van U. is in de geheele omtrek gevreesd om zijn groote kracht en wordt dan ook ter plaatse steeds als de krachtpatser aangeduid. Toen hij veertien dagen geleden op het politiebureau moest verschijnen, verdacht van vernieling, wond hij zich zoo op, dat hjj den veldwachter een der ooren gedeeltelijk afrukte en hem vervolgens naar de keel vloog. Het zou met den politieman slecht afgeloopen zijn, als niet eenige personen, die op het gerucht waren toegesneld, hem uit zijn nete lige positie hadden ontzet. Tegen het driftige heerschap werd toen proces verbaal opgemaakt De veldwacher kan tengevolge van deze mis handeling tot op heden nog geen dienst doen. Vijf politiemannen hebben thans den woes teling gearresteerd. Voorzichtigheidshalve heeft men den arrestant niet in het arrestan tenlokaal te Dreumel opgesloten, doch hem overgebracht naar het huis van bewaring te Tiel. Deze voorzorgsmaatregel werd genomen, omdat de man bij een vorige arrestatie het cachot te Dreumel totaal heeft vernield en daarna was uitgebroken. De aangehoudene is ter beschikking van den officier van justitie te Arnhem gesteld. BEEN AFGEKNELD De 33-jarige schippersknecht B„ uit Rotter- dam, geraakte bij het meren van de motorboot „Koopvaart" aan het Heusdeneche Veer met zjjn voet in een staaldraad, waardoor een zijner beenen werd afgekneld. In zorgwekken- den toestand is hij naar het Ziekenhuis te Sliedrecht overgebracht, LOONSVERLAGING BIJ DE WEST- LANDSCHE STOOMTRAMWEG-MIJ. Tengevolge van de ongunstige bedrijfs- uitkomsten der Westlandsche Stoomtram weg-Mij is door de directie aan het perso neel voorgesteld een loonsverlaging van 5 pet., ingaande per 1 Januari a.s. Deze ver laging zal gelden voor het geheele perso neel, waarbij echter de loonen boven de standaardsalarissen met grooter percentage verlaagd zullen worden. Over dit voorstel zal nader overleg worden gepleegd met de personeels-organisaties. VERDUISTERING BIJ EEN BOEREN LEENBANK De verduistering bij de Boerenleenbank te Dinteloord beloopt ongeveer f 50.000. Geble ken is, dat nog meer gelden zijn verduis terd, welke de kassier in andere functies onder beheer had. Ook uit deze functies is hij ontslagen. Na beëindiging van het onderzoek zal men waarschijnlijk de zaak bij de justitie aanhangig maken. De inleggers der Bank zullen geen schade ondervinden. De spaar bankboekjes zijn opgevraagd in verband met het onderzoek. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Te Koudum (Fr.) is de 9-jarige Henny Banstra tijdens het speelkwartier voor de O. L. school door een auto van den sta tionsdienst Koudum—Molkwerum overreden en zoodanig gewond, dat zij enkele oogen blikken later overleed. Den chauffeur treft geen schuld, aangezien het kind al spelen de plotseling van achter een schoolmuur op den weg verscheen. De verslagenheid onder de schoolkinderen en liet onderwijzend per soneel was begrijpelijkerwijze zeer groot. VERDRONKEN Te Hekerdnrp is het 20 maanden oude dochtertje van de familie Kruit door onbe kende oorzaak in het water gevallen en ver dronken HAAR EIGEN KIND VERMOORD Een 23-jarige gehuwde vrouw te Haarlem had in November 1933 haar tweejarig kind zoodanig mishandeld, dat de kleine weldra overleed. De Rechtbank te Haarlem veroor deelde haar wegens doodslag op haar eigen kind tot zes jaar gevangenisstraf. Het Am- sterdamsche gerechtshof veroordeelde haar in hooger beroep toe vijf jaar gevangenisstraf wegens doodslag. De procureur-generaal had bevestiging van het vonnis gerequireerd. ERNSTIGE VAL VAN EEN HEISTELLING Te Lithoyen is de 21-jarige arbeider P. J. uit Grave, die werkzaam is aan de Maaswerken, van een heistelling van 15 M. gevallen. Met ernstige inwendige kneuzin- zingen is bij naar het St. Annaziekenhuis te Oss vervoerd. Te Tilburg is de timmerman K. Mij land aldaar van de tweede verdieping van een in aanbouw zijnd pand gevallen. Hij kwam op een anderen arbeider, die bene den stond te werken, terecht, waardoor zijn val eenigermate werd gebroken. 15e man ba kwam een linkeronderarmfractuur, terwijl vermoedelijk ook zijn ruggewervel was ge broken. Per auto van den G.G. en G.D. werd hij naar het ziekenhuis overgebracht. Da arbeider, die den vallenden man opzich had gekregen, bekwam een niet ernstige ver wonding aan het hoofd. HET „AUTODRAMA" BIJ SLIEDRECHT Het Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde den 26-jarigen J. E. v. L., wegens poging tot oplichting van een verzekeringsmaatschappij tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek van zes maanden voor arrest. Het O.M had een gevangenisstraf van een jaar en acht maanden met aftrek van twee maanden voorarrest gerequireerd. Door de rechtbank was verd. indertijd veroordeeld tot een jaar en acht maanden. Verdachte had zamen met zijn broeder, die in Jnni 1933 met zijn auto bij Sliedrecht in de Merwede wae gereden, om de overtuiging te bevestigen, dat hij verdronken was, zijn vader ertoe bewogen, pogingen aan te wenden tot uitbetaling van de levensverzekering door J. B. van L. afgesloten. DE O.S.P.-ER SCHMIDT VRIJGESPROKEN Het gerechtshof te Amsterdam wees ar rest in de strafzaak tegen den O.S.P.-voor- zitter Schmidt, die op 1 Juli j.l. door do Haarlemsclie politierechter wegens op ruiing tot drie maanden gevangenisstraf isr eroordeeid. Schmidt zou op 13 Maart te Zaandam in een rede hebben gezegd: „Het proleta riaat is momenteel ongewapend en zou bij een evenlueele opstand voor de kanonnen en machines staan. Maar als vandaag het mobilisatiebevel afkomt, dan is de zaak veranderd en is het proletariaat niet onge wapend meer. Zij staan dan niet voor do kanonnen, maar zij staan er achter en lift kapitaal hiervoor. Jullie begrijpt me wel!" De proc.-generaal, mr. D. Reilink, achtte de opruiing bewezen en requireerde beves tiging van het vonnis. Het gerechtshof achtte het ten laste ge legde niet bewezen, vernietigde het vonnis van den politierechter en beeft verdachte vrijgesproken. Wei heeft verdachte de ten laste gelegde woorden gesproken, aldus overwoog het Hof, doch hiermee is geen op ruiing gepleegd. EEN GEVECHT PP LEVEN EN DOOD MET EEN HOND Men meldt ons uit Gameren: Tijdens afwezigheid van den veldwachter v. Eek had Zaterdagmiddag ten zijnen huize een gevecht plaats tusschen vrouw en kinderen van v. E. met een hond, welke hij. ter africh ting, van een inwoner van Zuilichem bij zich thuis had. Toen zijn dochtertje de deur van het schuurtje open deed, •-aarin de hond /.ito, naar zij meende, vaslget nden bevond, werd zij aangevallen en ernstig' ir haar hand ge beten. Hevig gUlend vluchtte zij het huis n, doch de hond ging mee en g eep vrouw E., welke hij ernstig in haar Iter. beet. De o.n var v E die l'i ai het gillen hn rde, kwam ook he' huis ingelonperi en nu iv m 'n gevecht tusschen hem en de hond. Ui; 'rd geheten aan handen, armer en beenen il"ch tenslotte wist hij de hond zoo te grijpt- dat bet beest niet veel meer uitrichten kon. och sleepte het dier den jongen mee naar buiten. De buren werden opmerkzaam gemaakt op wat zich er afspeelde. Zij kwamen met schoffels, rieken enz en hebben daarmede den hond het schuurt 'o ingedreven. De vrouw van v. E. is er het ergst aan toe; zij heeft een groote en diepe wond in haar been. De inm'ddels ontboden geneesheer Dr. Hoekstra was spoe dig ter plaatse. Zaterdagavond is de hond afgemaakt. EEN 101 JARIGE Zaterdag vierde de weduwe H. W van der Kamp, wonende in het Sint Geertruids of Pepergasthuis te Groningen haar 101- sten geboortedag. Haar gezondheidstoestand is nog steeds bevredigend. Het verl Hot te Een Aneta-i mentier geïnte bijzonderheder naar Melbouri was de toclit Het mentier, „dat in we gewaars onweersbuien in ook werd boven Meibom trokken in hei spoedig ontmo digde onweers van Kobar. W durend omber koers te wijzig gebied veilig scheen de nai rug. Nu kwam g ik ging me m a.s. aankomst netjes voor de „Toen gebeu digs. Van Bn ding met Mei lijk schreven storingen teng dat wij aclitei bleek, dat de waanden, nu ten, en er was die wolken ui Plotseling z; „En dat zor zonder mogeli en dat „Toch bleve: een plaatselijk stegen we tot met de bedoel men, want da keiijker kum we Melbourne tegen ..Na eenigen stel niet verd „Wij vlogen ukte ,J>sê zakker oorzamkten .de zicli op de vc op de propell liet stijgvermc „We wisten gen en toen b| een beter wee| ken. Dat gelu hoogte, waar I We hoorden ll legen de romj dat was geenl op die plaatsJ len platen, di| zijn". „Na verloop op de vitale was weggesml len, wat onzef ren onder die reiken". „We ontdell een stadje, enl die lichten ciT onze kaarten I tie te bepaleJ en zagen lil kaatsen in ee| begonnen te van dat omvl onweersbuienl afgedreven, sl moest zijn. D| making met er nog niet komen. „Intusscliei"! heeren om Voortdurend heeft het bovl hij slaagde el zoogenaamdel heb ik aan d| toen heb ik riist ooit wijs I van geluidenl „Aanvankef Parmentier ting Melboui] blijk ik toen bourne te zijl „Intusschei] zij 's mans gelukt een p| door Melboif waaruit ons| juist boven berichten ad| eerst Wesfelf bet Zuiden zouden we onder de wol van Melbouri Dat 1 addel naar het Wl maar weer vl buien, die al Van Bruga best gedaan 1 bourne te on| niet hooren kelijkste hal kend terrein! gebied van voldoenrip ui juiste opgav| bergte, dat overvliegen.l niet te vera| zonder dat we te weteii omstandigha Dit de w| tier 1 '"ik die hiina f| vlucht heeij lioowel het! laatste 200 daarom wil bourne dool toen met hl

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 6