Wat lazen onze opoe's en opa's Het was de Maas, de Maas, de Maas Predikbeurten MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 3 NOVEMBER 1934 Plaatselijk Nieuws. LUTHERS LIED Land- en Tuinbouw. BUITENLAND. ERNSTIGE ZUID-SLAVISCHE BESCHULDIGINGEN DE KERKVERVOLGING IN MEXICO SOMMELSDIJK. Toen de echtgenoote van M. B. water schepte uit de regenbak om aan te wen den voor huishoudelijk gebruik, bemerkte ze, dat zich op het water een laagje olie bevond. Bij on derzoek bleek, dat door kwaadwillige hand petro leum in den bak was geworpen. Onze dorpsgenoot, de heer S. 1. Hammelburg, slaagde dezer dagen voor het examen Israëlitisch 'godsdienstonderwijzer. 1 Bij het vee van een landbouwer in deze ge meente is de besmettelijke veeziekte mond- en klauwzeer geconstateerd. Gedurende de maand October 1.1. we-d ter gemeentt-secretarie 1 groote jachtakte uitgereikt lot a.^e geoorloofd jachtbedrijf, met uitzondering van de valkenjacht. Tegen een jongen uit deze gemeente is proces verbaal opgemaakt wegens diefs.al. De Wilhelminabrug dezer gemeente werd in de maand October 1.1. gepasseerd door 39 schepen. Hieronder zijn niet begrepen de beurtschepen en schepen met abonnement. De prijszen der landbouwproducten in deze gemeente zijn als volgt: aardappelen f 2.30, poters f 0.70, paardepeen f 0.30, uien f 0.50. Alles p. HL. v MIDDELHARNIS. Vanaf het Havenhoofd zijn deze week weder drie zeebooten naar Londen ver trokken, die gezamenlijk 9000 balen uien vervoer den. Aao de Kaai zijn aangebracht en per scheeps gelegenheid naar 's-Gravenhage verzenden 63000 ■kilo aardappelen. s Woensdagavond had in de Ned. Herv. Kerk 'de verhuring plaats van zitplaatsen. De plaatsen brachten van f 4 tot f 16 op. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Onze vroe gere dorpsgenoot de heer C. M. Polhuijs, thans 'woonachtig te Heemstede, slaagde vorige week te 'Utrecht voor de akte Schoolraad (na-akte). In den tuin van C. J. Goumare staat een pe- 'reboom voor de tweede maal in bloei. s Vanuit deze gemeente werden de vorige week vervoerd 3225 H.L. aardappelen en 250 H.L. uien. Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan 8 Verkloozen ingeschreven. A Met ingang van Zendag a.s. zal de gods dienstoefening in de Ned. Herv. Kerk aanvangen half tien. Ook zal er dien dag collecte worden ge houden ten bate van noodlijdende kerken en per sonen. DEN BOMMEL. Wij vernemen dat door de 'S.B.Z. alhier in de maand December a.s. geen con tributie zal worden geheven. Voorts zal met in gang van 1 Jan. a.s. de contributie van de leden boven 16 jaar van 8 cent op 7 cent worden ge bracht. De Minister van Sociale Zaken heeft de gel digheidsduur van de in deze gemeente geldende steunregeling verlengd tot en met 29 Dec. a.s. B. en W. hebben aan W. Verkeeke vergun ning verleend tot het bouwen van een loods op een terrein gelegen naast het emplacement der R.T.M. Ite Achthuizen. De burgemeester vestigt er de aandacht op 'dat herhaaldelijk klachten binnenkomen over de 'fotografen W. Huisman en P. Stam te Zwijndrecht. 1 Deze fotografen maken er hun beroep van per sonen en huizen te fotografeeren tegen vooruitbe- 'taling en tegen belofte dat de levering plaats heeft over 14 dagen'. Aan deze beloften houden zij zich niet en veelal heeft pas aflevering plaats nadat de po litie er op aandringt. In vele gevallen wordt na herhaald vragen het gestorte bedrag terugbetaald. Op schrijven van gedupeerden wordt door hen niet 'geantwoord. e— In den tuin van den heer J. P. Mast zijn in leen onderaardsche rattengang niet minder dan 60 fatten gevangen. OOLTGENSPLAAT. Door het bestuur van den boedel wijlen P. Bigge is aan de pachters van lan derijen over 1934 een reductie verleend van 20 pet. De besturen van de polders Oudeland, Wei- polder, Alteklein, Galathee, Mariapolder, Rietveld, Grooten blo'k, Nieuwen blok, Krammer en Wilhel- minapolder dat de keur of politieverordening door hen is gewijzigd. De weegbrug wordt met ingang van Maandag 5 November des mongens om half zeven pas ge opend. OUDE TONGE. Uitslag schietwedstrijden B.V.L., gehouden op Dinsdag 30 Oct. j.l. v. d. Maden 94 punten, W. Kauffman 91, J. de Jong 91, P. M. Jacobs 90, A. Fase 89, C. v. d. Heyden 89, C. Kamerling 88, J. P. Ntjsse 86, C. Prinse 85, K. J. de Bruin 84, Joh. Winkels 83, G. Winkels 77, F. van Wezels 72, J. Noordijk 64, M. Vervloet 61, A. Hameeteman 60, A. Hagens 58, Ter algemeene kennis wordt gebradht dat ge- 'durende dit leveringstijdvak goédkoope margarine op bon no. 13 verkrijgbaar zal zijn bij Joh. de Korte, Hilstraat, terwijl vleesch in blik op bon no. 8 verkrijgbaar zal worden gesteld bij de wed, H. Kievit, Kaai, Ingekomen: Aart van Bochove uit Dirksland, 'Adriana Maria Verhoeven uit Sprang-Capelle, Frans Noordijk uit Sommelsdijk, Bastiaantje Kor- te-weg uit Ooltgensplaat, Maria J. van Peperstraten uit Hillegersberg. Vertrokken: Adriana J. van Schouwen naar 's-Gravenhage, Pictertje Oomens naar Leiden, Klaasje Koningswoud naar Middelhamis, Adriana M. Koper naar Dalfsen, Allegonda Mulder naar Noordwijk, Lena de Vos naar Ooltgensplaat, Mag delena van Vliet naar Rotterdam, Jan Klomp naar Dirksland, Arend de Haas van Dorsser naar 's-Gravenhage, Maltheus van den Ouden en gezin naar Rotterdam. Vergadering van den gemeenteraad van Oude Tonge op Woensdag 7 November 1934, des voor- middags te 10 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Vaststelling notulen, 2. Ingekomen stukken. 3. Voorloopige vaststelling gemeenterekening 1933. 4. Goedkeuring rekeningen dienst 1933, van: a. Algemeen Armbestuur, b. Boedel Dabbe. c. Bur gerweeshuis. 5. Wijziging reglement van het Burg. Armbestuur. 6. Wijziging gemeente-begrooting dienst 1934. 7. Benoeming lid van de commissie van Bijstand inzake werkverschaffing en steunverleening (we gens vertrek van den heer C. L. van Prooijen). NIEUWE TONGE. Loop der bevolking over de maand October. Ingekomen: Cornelia Buth van M ddelhamis. Vertrokken: Trijntje Elisabeth Nelisse naar Mid delhamis, Leendert Nelisse en gezin naar Middel- harnis, Hendrika van Heemst naar Middelhamis, Cornelis Abraham de Munck en gezin naar Dirks land. De prijzen der veldvruchten zijn alhier: uien f 1 50, aardappelen f 2.25, peen f 0.40, alles per H.L. De heer A. v. d. B. had het ongeluk van de trap te vallen, waarbij hij zich zoodanig bezeerde, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Tot voorzitter der muziekvereen. Apollo" alhier is gekozen de heer C. Kievit Mz. DIRKSLAND, Verleden week werden vanuit deze gemeente verscheept 155000 H.L. aardappelen, 49000 K.G. uien, 1650C0 K.G. peen en 117000 K.G. witiofwortelen. Zondag zal in de N. H. Kerk alhier de extra maandelijksceh collecte voor de kerk worden ge houden. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen om den Staakwegin 1935 te verbreeden. HERKINGEN. De opcenten der personeele en gemeentefondsbelasting zijn door den Raad voor 1905 vastgesteld en gebracht op 125 en 55. Door de Centrale Suiker Mii is bericht dat voer de bij haar gecontracteerde en door garantie gedekte suikerbieten voodoo- pig f 8 per K100 kg. zal kunnen worden bet taald, verminderd met de kosten van in scheping enz. en vermeerderd met premie- vergoeding- voor franco levering enz. De jacht op konhe'nnen zal dit jaar op 11 November a.s. worden gesloten. De Chr Bibliotheek der Ned. Herv. Ton gelingsvereen. „Timotheus", alhier, is weder om intgobreid door de aankoop van 43 nieu we hoeken, waaronder vele meisjesboeken en alle van zeer bekende en geliefde schrij vers. Na deze uitbreiding telt deze biblio theek ongeveer oOO deden. Liefhebbers van goede Chr. lectuur kunnen dus de lange winteravonden genoeglijk korten, door uit deze bibliotheek wekelijks een of meer dea len ter lezing te vragen, welke tegen een matige vergoeding eiken Vrijdagavond van 67 uur in de consistoriekamer worden uitgereikt. Dinsdagmiddag werd het dochtertje van den heer W. M. van der Veer, door een wielrijder aangereden, waardoor ze kwam te vallen. Omwonenden hebben de kleine thuis gebracihlt. Ingeroepen geneeskundige hulp constateerde een lichte hersenschud ding. Op heden maakt de kleine" het rede lijk wel- In hoeverre kier van schuld sprake is, zal een nader ondei-zoek uitwijzen. Maandag 5 November a.s. zal de pen ningmeester der Landarbeidersvereeniging ten zijnen huize zitting houden tot ont vangst der verschuldigde pachtsommen. MELISSANT. Donderdag is een schip zand ge arriveerd voor de nieuw te bouwen opslagplaats. Het vervoer is opgedragen aan de gezamenlijke vrachtautohouders alhier, Donderdag is door den gemeente-veldwachter Vos tegen een drietal personen proces-verbaal op gemaakt wegens het bevuilen van den provincialen weg. Donderdagavond hield de Schoolvereeniging van de School met den Bijbel een gedenkstond ter herinnering aan het 25-jarig bestaan der school. OUDDORP. Deze week was het aan de haven alhier zeer dnüo Er zijn acht sche pen geweest om witlof te laden, behalve do suikerbietschepen. De schepen met witlof waren_ bestemd voor volgende plaatsen: 3. voor Gouda. 1 voor Nieuiwerkerk a. d. IJsr sel, 1 voor Waddinxvecn, 2 voor Vinkeveen en 1 voor Capelle a. d. IJssel, zoodoende was er veel werk te verrichten en was bét voor enkele werkloozen weer eens een uit komst. Voor do volgende teelt voor het jaar 1935 wordt al druk gecontracteerd tegen f22 per 1000 kg. Dus liooger dan voorheen- Binnenkort zal het vijftig-jarig bestaan van hot Christelijk onderwijs in deze ge meente herdacht word'en. Naar we uit goede bron vernemen zijn de vorige maand bij de Gebr. van Koppen, die vele avonden een klopjacht hielden, ruim honderd ratten gedood. Er wordt be weerd, dat een rattenpaar in een jaar soms 68 nakomelingen beeft. Als die dieren dus alle blijven leven, konden er in twee jaar tijds 1500 nakomelingen zijn! liet zoontje van J Hameeteman kwam op de fiets aanrijden. Doordat hij een war gen moest passeeren en verkeerd uitweek, kwam hij in botsing met mej. G. Mierop, die eveneens per fiets reed. De botsing was zoo hevig, dat haar rijwiel gedeeltelijk werd vernield. Naar men verneemt, lieeft H- do schade vergoed. Met ingang van a.s. Zondag zullen in de Ned. Herv. Kérk, Geref. Kerk, Gerefor meerde Gemeente en Doopsgezinde Kerk des v.m. do dienst aanvangen om 9.30; des namiddags blijft de gewone tijd, 2 uur, ge handhaafd- De vrouw van Joh. Hameeteman aan den Dirkdoensweg krabde een puistje open aan liet gezicht, waardoor bloedvergiftiging ontstond. De geneesheer kon erger voor komen. Van den landbouwer Joh. Hameeteman is een V/> jarig rund dood in de weide ge vonden-. Onze dorpsgenoot W. Voogd J.zn, eon dueteur bij de RTM, 'is met ingang van 1 November overgeplaatst naar Middelhamis. Naar men verneemt zal a.s. wéék dooi de Nederlandsche Veehouders Centrale een groot aantal varkens worden afgenomen; dit zal vermoedelijk de laatste maal zijn, dat die maatregelen worden genomen- Naar wordt gemeld, is door de Centrale Suikermaatschappij bericht, dat voor de bij haar gecontracteerde en door garantie ge dekte suikerbieten voorloopig f 8 per 1000 kg zal worden betaald, verminderd met de kosten van inscheping enz. en vermeerderd met premie-vergoeding voor franco le've- ring, enz. Woensdagavond had een 10-jarig zoontje van Pdeter Venneman het ongeluk zoodanig van een stoel te vallen dat hij zijn arm brak. -- De gamalenvisscher Joh. Sperling had het ongeluk dat het vischnet in de schroef van de mo tor geraakte en zoodoende de visscherij niet verder kon uitoefenen. Bij L. M. is een witlofwortel gedolven die een lengte had van 90 c.M. Donderdag werd op de beurs besteed: voor uien f 1,40, eigenheimer aardappelen f 2.20. blauwe aardappelen f 2.10, sjalotten 4J^ cent per kilo; met kalmen 'handel. In de maand October werden bier 250 huis slachtingen gedaan. Vestiging: Cornelis Taflis uit Giesen-Nieuw- kerk. Vertrokken: Dirk H. Pauw naar Amsterdam, C. Goedegebuur geb. Kaashoek en gezin naar Rotter dam, Willem Breen naar Bergschenhoek, Com. v. d. Linde naar Sommelsdijk. SLAPELOOZE NACHTEN DOOR SPIT. Na drie weken Kruschen werd het beter. „Een jaar lang heb ik gesukkeld met spit in den rug en lievige pijnen in de beenen. Zelfs zoo erg, dat ik "s nachts niet kon slapen, ik heb hiervoor alle middelen aan gewend, maar nieis hielp, totdat ik er ein delijk toe overging om eens Kruschen Salts te gebruiken. En ik had het nog geen drie weken gebruikt, toen kon ik al weten, dat het gaancle weg beter werd. En nu kan ik er beslist niet meer buiten, want ik had het een week niet gebruikt en de pijnen kwa men weer terug. Daarom heb ik dan ook weer een potje aangeschaft. Ik kan Kruschen Salts dan ook ten zeerste aanbevelen." B. J. W. te B. Indien de afvoerorganen niet behoorlijk functionneeren, ontstaat in het lichaam een ophooping van schadelijke afvalstoffen en urinezuur, wat de ondragelijke rheumati- sche pijnen kan veroorzaken. De zes ver schillende zouten in Kruschen drijven deze afvalstoffen en urinezuur langs den natuur lijken weg zachtjes en volkomen uit liet lichaam; de „dagelijksche dosis" Kruschen zal daarna dc afvoerorganen blijven aan sporen om alle schadelijke stoffen geregeld uit het lichaam te verwijderen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar hij alle apotiiekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegre pen. Let op, dat op hot etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. (Adv.) ZILVEREN JUBILEUM CHR. SCHOOL VAN MELISSANT Donderdagmiddag werd in het gebouw van de Chr. School te Melissant het 25-jarig bestaan van deze school gevierd. De belangstelling was zeer groot- De samenkomst werd geopend met het zingen van Ps. 66 vers 3. waarna de heer J. Kleinen- berg las Deut. 32:1^12. In zijn openingswoord wees spr. erop, dat in de afgeloopen 25 jaren velen door den dood zijn weg genomen en het getal dergenen, die de oprichting hebben meegemaakt, -klein is geworden. Na de rede van den voorzitter, waarin in groote trekken de historie der school geschetst werd, werd het woord gevoerd door inspecteur Brands- m a en Ds. Bouw, die sprak over het beginsel der jubilecrende school. Na de gezellige pauze werden verschillende ge- lukwenschen voorgelezen. Ds. de Valk hield vervolgens een schoone rede, waarna deze mooie samenkomst waarna nog breeder verslag volgt -met een toespraak van den "heer Zwarts, het hoofd der school, werd besloten. Burgerlijke Standen SOMMELSDIJK. Geboren: Jan, z. v. Mat- theus v. d. Doel en Jannetje van Prooijen. OUDE TONGE. Geboren: Anthonius Johan nes. z. v. Johannes A. Buijs en Pieternella Tuns. Overleden: Adrianus Fluit, 83 j., weduwn. van Johanna Qu st; levenloos kind van Jan Willem van Noord en Wouterdina Breur. NIEUWE TONGE. Geboren: Gerrit Hendrik Marius, z. v. R. Sterk en C. de Jong; Pieter, z. v. H. Brooshoofd en D. W. van Alphen; Nicolaas, z. v. C. van Alphen en N. Knops; Anthonia Lena, d. v. C. van Veen en M. Ruissen. Gehuwd: T. Ludhtenburg, 28 j. en J. F. van Erkel, 24 j.; F. A. Bernard, 25 j. te Middelharnis en T. E.,Jïtelisse,vl9. j.; H. Klapmuts, 21 j. en C Melissant, 23 j. HERRINGEN. Geboren: Alida Willy, d. v. H. van Hekezen en Alida van Ginkel; Izak Jacob, z. v. Com. v. d. Vliet en K. Gebuijs. OUDDORP. Geboren: Leendert Jacob, z. v. P. D. Kurvink en J. N. Mastenbroek; Pieter, z. v. A. J. Kasteleijn en J. van Noord; Willem, z, v. Ant Aleman en Aagje van Splunder; Jacob, z. v. D. v. d. Klooster en E. van Hoven; Adrianus, z. v. L. Hoek en L. v. d. Wende; Christina, d. v. J. v. d. Bok en A. M. H. v. d. Maas. Ondertrouwd: Christoffel Breen, 26 j, te Goedereede en Jannetje v. d. Linde, 24 j.; Roelof Uiterwijk, 33 j., te Rotterdam en Cornelia A. Goe- degebuure, 30 j. Overleden: Pietertje, d. v. Thijs Witte en Neeltje Bruggeman, 9 mnd.; Cornelis Rijnbrand, 83 'y, weduwnaar van Pietertje vao Huizen. DE LANDBOUW-ONDERLINGE De maandeliiksche groei Per 1 October 1934 trad per provincie het hieronder vermelde aantal landbouwers als lid der Landbouw-Onderlinge toe: Provincie Aantal leden Loon Friesland 11 4.165,— Groningen 10 12.570,— Drenthe 20 5.427,— Overijsel 7 6.330,— Gelderland 3 .1.645,— Utrecht Noord-Holland 4 1.203,— Zuid-Holland 4 3.387,— Zeeland 5 j 3.180, Noord-Brabant Totaal 64 37.907,— Per 1 October 1934 traden als lid der Tuin- bouw-Onderlinge toe: drie werkgevers, uit betalend aan loon 862, Sedert 1 November 1933 traden als lid toe bij de: Landbouw-Onderlinge 1240 werkgevers, uit betalende 1.886.746,loon. Tuinbouw-Onderlinge 195 werkgevers, uit betalende 214.061,— loon. OP ZONDAG 4 NOVEMBER NEIHERV. KERK Dirksland: 9l/2 u. Ds van der Wal. 6 u. de heer Baart Herkingen: 'J'/2 u. en 6 u. de heer Ovenveei Vm. Herdenking Kerkhervorming Melissant: Vm. en 's av. Ds Bouw MiddeJihamis-: Vin. en 's av. Ds Zandlt, van Delft Ooltgensplaat: 9YS u. en 6 u. Ds Kleyne H. Avondmaal Oud-diorp: 9l/2 Leesdienst. 2 u. Ds v. d. Wal, vam Dirksland. H. Avonidlma.a.1 Sommelsdijk: Vm. en 's av. Ds van AscJi GEREF. KERK Middieliharnis: Vm. en nam. Ds Zeilstra Dankdag voor don oogst Ooltgensplaat: 9% u. en 6 u. Ds. Reenders Ouddorp: 9>/2 u. en 2 u. Leesdienst CHR. GEREF. KERK Mididelhairnis: Vin. en nam. Leesdienst GEREF. GEMEENTE Dirksland: 9% u. en 6 u. Ds de Blois Herkingen: 9(/2 u., 2 u. en 6 u. Leesdienst Middelhamis: Vm. en 's av. Leesdienst Oudd'owp: 9J4 u- en 2 u. Leesdienst OUP-GEREF. GEMEENTE Herkingen: 9% en 2 u- Leesdienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Oudttorp: Geen diioiust Een vaste Burgt is God altijd. Een goede Weer en Wapen, Die ons uit alle nood 'bevrijdt, Hoe slegt het staat geschapen. Die oude booze slang. Gaat nu met ernst zijn gang, En groote list en magt, Verzelt hij nu met kracht, Op aard is zijn gelijk niet. Ach, onze magt was ras geveld; Wij waren haast verloren; Maar voor ons strijdt dlie sterke Held, Dien God heeft uitverkoren. So gij hem gaarne wist; O Jezus Christus is 't, De Heere Sebaoth, Daar is geen ander God; Hij zal het veld behouden. Schoon 't overal vol duivels waar, Gezint ons te verslinden: Nog vreesden wij voor geen gevaar, Die 's Heeren hulp bevinden, Hoe zeer des werelds vorst, Nu naar ons leven dorst. Wat hij bedoelt is mis, Wijl hij geoordeelt is, Een woordje kan hem vellen. Zij zullen 't woord wel laten staan, In spijt van al hun woede. Want God is met ons op de baan Met Zijnen Geest en hoede. Al nemen zij ons lijf. Goed, eere, kind en wijf, O kat dat henen gaan. Zij winnen daar niets aan. Het Rijk moet onze blijven. Naar de getrouwe vertaling van Ds. Carolus Tuinman (1713). De veeafslachting ANTWOORD AAN DEN MINISTER OP DIENS VERZOEK De Minister heeft telegrafisch nadere in lichtingen gevraagd aan de vereen, van Vee- vveiders en Mesters op de beschuldiging als zouden bekenden en familieleden tips ge kregen hebben jong-vee te koopen, omdat geadviseerd zou worden deze door de Re geering te zullen laten opkoopen. Od de vraag om inlichtingen heeft de Ned- Vereen, van Veeweiders en mesters geantwoord, dat uit een ingezonden stuk in de N.R.Ct. van 19 Oct blijkt dat de vee handelaren (i.e. de Bond van Veehandela ren) de regeering van advies hebben ge diend. Verder luidt het antwoord: „Ons is bekend, dat de heeren M. den Hollander te Nieuwerkeitk a. d. JJsel, lid van het hoofdbestuur van den Bond van Veehandelaren en de heer M. de Haas te Rotterdam, eere-voorzitter van den Z.-H. Bond van Veehandelaren, reeds ongeveer 2 maanden bezig zijn zulk vee op te koopen ais in de bedoeling ligt der Veehouderij- centrale om eventueel te doen afslachten, terwijl de usantieele handel in deze soort vee eerst omstreeks eind Oct pleegt aan -te vangen. De heer Hollander deed zijn aan koopen in Friesland, ondanks het feit, dat daar mond- en klauwzeer in sterke mate heerschie- In een vraaggesprek, dat de heer J. de Vries, verslaggever van het periodiek De Vee- en Vieeschhandel, met den heer De Haas bovengenoemd, vóór eenigen tijd had over den vroeger en grooter aankooo van pinken door den heer De Haas verklaarde genoemde heer I)e Haas, dat deze dieren alle besteld waren door bouwboeren op Overflakkee, omdat bij deze boeren (zijn clientèlp) er op gewezen had, dat bij evcn- tuce'e afslachting van dergelijk vee (voor inkrimping der veestapel) de prijzen hier van zouden stijgen. In een onderhoud, dat de heer A. Rietkerk Meyendel, te Wassenaar, ongeveer 2 maan den geleden met den heer G. v. d. Stoel, te Wassenaar had, deelde de laatste mede, dat zijn broer de heer J. v. d. Stoel, voor zitter van den Ned. Bond van Veehand» laren benoemd was tot bestuurslid van de Veehouderijcentrale, in hetzelfde gesprek den raad gevende om vaarzen aan te koo pen, daar hem bekend was, dat de regee ring van plan was deze later over te na men. Naar aanleiding o.a. van bovengenoemde feiten hebben wij ons in het algemeen be lang verplicht gevoeld, Uwe Excellentie door ons telegram hiervan op de hoogte te stellen, vóórdat Uwe Excellentie Uwe goed keuring aan het plan tot afslachting zou geven. Mocht Uwe Excellentie meer gege vens verlangen zoo zijn wij te allen tijde bereid, U deze nader mondeling te verstrek ken. Wij gevpn Uwe Excellentie de verzeke ring dat wij er steeds toe zullen bijdragen, tot een gezonde regeling der vleesch- en vetvoorziening mede te werken. Verder ne men wij de vrijheid de aandacht van Uwe Excellentie te vestigen op het Landbouw- verslag van 1031. blz. 157, waar vermeld staat, dat in 1891 het aantal stuks vee be droeg 1.571.000 (rond), bij een inwonerstal van 4.500.000. In 1934 waren deze cijfers ongeveer 2.700.000 en 8.300.000. Uit deze cij fers is de conclusie te trekken, dat naar verhouding de veestapel niet te groot is. Bovendien zijn wij gaarne bereid. Uwe Excellentie een uitvoerig ontwerp te doen toekomen, waaruit blijkt, dat zonder kapi taalvernietiging, in het algemeen belang, dus ook in dat van den producent, zoowel als in dat van den consument, een gezonr de vleesch- en vetvoorziening is door te voeren. IN VOORRAAD HEBBEN VAN RUNDVEE Zonder identiteitsbewijs alleen in markt- stallen en slachthuizen. Staatsblad No. 545 bevat het Kon. besluit van den 12den October, tot wijziging van het Crisis-Rundveebesluit 1934 I. Artikel 3 luidt thans als volgt; „Voor do tijdvakken, aanvangende met ingang van nader door ons te bepalen tijd stippen cn eindigende met ingang van na der door Ons te bepalen tijdstippen is el ders dan op markten, in door of vanwege Onzen Minister aan te wijzen marktstallen en daarbij behoorende terreinen, in open bare slachthuizen, of in door of vanwege Onzen Minister aan te wijzen andere slachtplaatsen en daarbij behoorende stal len en terreinen, het in voorraad hebben van rundvee, waarvan het gewicht gelegen is binnen door Onzen Minister te bepalen gewichtsgrenzen, slechts toegestaan, indien dat in voorraad hebben gedekt is door een identiteitsbewijs, houdende een beschrijving van het betreffende rund en een aandui ding van zijn eigenaar, wien het identiteits bewijs is verstrekt en van diens rechtver krijgenden, wien dat bewijs is overgedra gen". Op grond van voornoemde wijziging wordt aan eigenaren van marktstallen, eventueel met bijbehoorende terreinen, die deze stallen en terreinen, in verband met het voorgaande, door den Minister aange wezen xvenschcn te zien, in hun eigen be lang in overweging gegeven dezen wensch ten spoedigste schriftelijk aan het bestuur der Nederlandsche Veehouderijcentrale, le van den Boschstraat No. 1, 's-Gravenhage, kenbaar te maken. Hierbij dient dan tevens opgegeven te worden: lo. De gemeente, waarin de marktstal en het bijbehoorende terrein gelegen zijn, 2o. De geheele kadastrale omschrijving van den stal en ook van hef bijbehoorende terrein. 3o. De oppervlakte van het bij den stal behoorende terrein. Een campagne tegen de Oostenrijksche monarchisten Uit Belgrado wordt .gemeld: De bladen zetten hun campagne tegen de Oostenrijksche monarchisten in verband met den aanslag in Marseille voort. Het heftigst is de „Prawda", die zich wendt tegen de „Belgische bankiers" en ook overigens krachttermen niet spaart. Het blad stelt een verband vast tusschen de Oostenrijksche legitimisten en de „Maftia der dubbelmo narchie, welker leden als doodsschaduwen glijden over het plaveisel van Weenen en Boedapest". Om te kunen leven hebben deze Habsburg spruiten zich in dienst gesteld van de staatsvijanden van Zuid-Slavië. De zwart- gele generaals en luitenants willen het ver val van Zuid-Slavië tot stand brengen. Be wijzen hiervoor kan men behalve in de be kentenissen van de in Frankrijk gearresteer de daders ook zien in de omstandigheid, dat Pawelitsj op den dag van den koningsmoord met generaal Sarkot'sj te Weenen een lang telefoongesprek heeft gehad over den zelf moord van overste Dujitsj. De vroegere kei zerin Zita echter heeft wederom naar de begrafenis van overste Dujitsj een prachtige krans gezonden. Een rede van Mac Donald Voor eenheid. Op een maaltijd, hem aangeboden door de Nationale Arbeiderspartij, hebben de Engelsche premier Mac Donald en de mi nisters Baldwin en Simon gesproken. Het was de eerste politieke rede, die Mac Do nald na zijn ziekteverlof hield. Hij zeide, dat het werk der nationale regeering meer gedaan heeft voor het groote middelpunt van het Britsche rijk, voor zijn eer, zijn achting en zijn aanzien dan ooit te vo ren. Men heeft gezien, aldus spr. verder, hoe in het eene volk na het andere in Euro pa de vrijheid is verdwenen. „Ik geloof in vrijheid", aldus Mac Donald. „Eenige lieden zeggen, dat ik 01-de en wetten heb overtre den om ze in stand te houden. Wanneer het noodig is zal ik het weer doen. Zoolang spr. en zijn medewerkers wetten kunnen maken, die geen man en geen vrouw verhinderen de vrijheid te verdedi gen, zouden zij niet uit den weg gaan en zich er van laten afhouden die stappen te doen, die zij noodzakelijk achten om de vrijheid van het geheel te beschermen. Het land kan op het oogenhlik een terug- Iceeren tot de partijpolitiek niet verdragen Mac Donald deed vooral een beroep op de jonge generatie tot medewerking. Zij moet. in de nationale regeering de uitdruk king zien van een groote philosophie van socialen vooruitgang. Organische evolutie is de eenige politiek, die regeering en natie verder brengt Baldwin en Simon pleitten beide vooreen nieuwe periode van bewind voor de natio nale regeering en voortduur van de politie ke samenwerking. Oostenrijks regeering en de socialisten Driehonderd socialisten gearresteerd Uit Weenen: De politie heeft 300 sociaal democraten gearresteerd, die er van ver dacht worden een proclamatie te hebben verspreid, welke uitging van de „sociaal- revolutionaire commissie". In deze proclamatie worden aanwijzingen gegeven voor den door de regeering afge- schaften feestdag van 12 November (Stich tingsdag der Republiek). Stormen in het Noorden van den Atlantischen Oceaan IJsland geteis'erd. Trawlers in nood. Naar uit Reykjavik gemeld wordt, is de laatste dagen in verschillende deelen van IJsland door zware stormen veel schade aangericht, In Sigluwfjord zijn de laagge legen straten onder water gezet, zoodat het verkeer met booten in stand moest worden gehouden. In deze plaats en in verschillen de andere plaatsen zijn vele gebouwen ver nield. De Engelsche vischtrawler „Lord Kitche ner" is Maandag met groote averij in Aku- peyri aangekomen. De reddingbooten wa ren onderweg over boord geslagen. Ook wa ren twee leden der bsmanning verdronken De kapitein, die ononderbroken 57 uur aim het roer had gestaan had twee bevroren beenen. Een tvroede Engelsche. vischtrawler is Maandagavond bij Seyalsfjord in een sneeuwstorm, geraakt en gestrand. „MAAS"-NYMPHEN. NAJAARSFEEST Per vrachtauto ging men in 't najaar Met biggen bij de boeren rond En ieder keek of hij zoo'n krulstaart Wellicht ook naar zijn gading vond. Een vrouwtje kocht zoo'n rose diertje De koopman bracht het naar het hok Zij 9af het dagelijks z'n voedsel Met regelmaat als van een klok. Zoodoende werd het big een varken Een speklaag van „een leitje dik" De vrouw was met zoo'n wintervoorraad Natuurlijk danig in haar schik. De scheurkalender liep naar slachtmaand De spekkuip was reeds maanden leeg Het werd dus hoog tijd dat dit meubel Weer eens een nieuwe vulling kreeg. De vrouw kreeg trek in karbonade In buikspek, leverworst en ham Ze ivatertandde van dat lekkers Totdat ze de beslissing nam: Hij moet er an; ik roep den slager Het is wel al voldoende koud Ik kan het spek al goed gebruiken Dus moet hij morgen maar in 't zout! Maarslachten in de crisisdagen Is nog een heele plechtigheid: Een slachtbewijs van idem zooveel Was met haar zuinigheid in strijd. Dus prakkizeerde ze en peinsde Of niet de heele slachtpartij Maar beter op een anders erf ging Dan was ze van die kosten vrij. Een vroeg're buurman zou haar helpen Die woonde nu wat buitenaf Zoodat, als 't 's avonds kon gebeuren Hij graag een slachtpermissie gaf. En toen verscheen in 't pikkedonker Een luxe-auto bij het „kot" Waarmee het zwijn vervoerd zou worden Naar z'n bestemminghet schavot. De vrouw was bang dat in die auto Soms iets, dat niet meer rein is, kwam Toen bond ze resoluut wat zakken Om d' ongeslachte varkensham. Het zwijn gevoelde zich een koning Al heeft het later wél gezegd: „Gemeen dat je met huid' en eere „Toch in de luren wordt gelegd!" (Nadruk verboden.) HAKATE. President Rodriquez beschuldigt de geestelijkheid Uit Mexico (stad): President Rodriguez heeft den procureur- generaal opdracht gegeven kennis te nemen van de door de geestelijkheid opgewekte agitatie ten behoeve van optreden tegen de verantwoordelijke personen. De geestelijk heid is een openlijke campagne van verlei ding begonnen, waaruit duidelijk haar voor nemens zouden blijken een opstand uit ts lokken. Het opperste gerechtshof heeft beslist, dat ieder stuk grond of gebouw, waarin de een of andere met religieuse zakeD samen hangende handeling verricht wordt, zonder vorm van proces overgaat in het bezit van den staat De staatsregeering van Tamaulipas heeft haar ambtenaren opgeroepen binnen 72 uur toe te stemmen in het socialistische onder wijs, op straffe van ontslag. Dinsdag is de aartsbisschop van Ante- quera uit Caxaca vertrokken, teneinde, in verband met het intrekken van de vergun ning tot ambtsuitoefening voor alle pries ters op grond van de verordening van 11 September, zich naar het buitenland te be geven. De gouverneur van den staat Puebla heeft bevolen, dat de bisschop van Pa- pantla, Nicolas Corona, die te Tezintlan zetelt binnen 7'2 uur dezen staat zal moe ten verlaten Tegen saboteurs van de wet op ds sociale cnltuur. Staatspresident Rodriguez heeft den pro cureur-generaal opdracht gegeven de scherp ste maatregelen toe te passen tegen sabo teurs van de wet op de sociale cultuur Wordt Siam republiek? EEN CONFLICT MET DEN KONING De Koning van Siam heeft Zaterdag .1. gedreigd af te treden in verhand met een conflict over de Koninklijke prerneati 1 <-n. De toestand zou moeilijk en <w -ker zijn, temeer daar het leger gesplitst zi 11 zij-i in voor- en tegenstanders van dei Koni -- '>e mogelijkheid hesten'. dat men een ion ig lid der koninklijke fam'lie op -Ie tre I brengen en een regentscbapsraad zal be noemen. Doch het m -e-t w-ersch" R'k wordt grp<-ht dn' in Siam de renuhh'eli worden uitgeroepen. AANGESPOELD. NORDERNEY, 30 Oct. Ongeveer 14 dagen geleden spoelden op Norderney en op Just bij Hilgenriesersiel de lijken van verdron ken zeelieden aan. Uit het politieonderzoek is thans geble ken, dat het de lijken waren van leden van de bemanning van het. op 4 October nabij de Nederlandsche kust, tijdens een beviaen storm gezonden, Belgische ss r: -"'«s José". De kapitein, die teirns eiy t schip is, die inder'ijd als ee werd gered, ver'reft nog le 1 bevestigde het resultaat van hel p-li ie onderzoek Van de bemanning van de „Charles José'' worden thans nog slechts de eerste machi nist en een matroos vermist.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 2