Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden [tivnGpigBi IN HOC SIGNO VINCES DOUWE EGBERTS ZATERDAG 3 NOVEMBER 1934 49E JAARGANG N°. 4108 SLUIT DE GELEDEREN DE OMZETBELASTINGWET NIEUWE REGEERINGS- MAATREGELEN Nu de lange avonden komen... kW-WB 1 Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZAIEKDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSDIJK Tel. lnterc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. HET BEGINSEL VOOROP De A.R. partij welke uit het Calvinistisch beginsel leeft is ons land en volk tot rijken zegen geweest. In de jaren die achter ons liggen heeft zij in harden kamp het oppermachtig libe ralisme' verslagen. Zij kwam op voor de rechten en vrijheden van ons volk, voor de christelijke traditie, voor het echte calvinistisch beginsel, dat den mensch plaatst in zijn ware verhou ding tot God. In diepe afhankelijkheid van God is die strijd gestreden, God heelt dien strijd rijke lijk met Zijn Zegen willen kronen. Velen dor jongeren weten daar zoo weinig meer van, maar de ouderen onder ons we ten zich die spannende dagen nog zeer goed voor den geest te stellen. Zij hebben in de eerste linie dikwerf on der zeer moeilijke omstandigheden de A.R. banier moeten verdedigen tegen een vaas ovërmachtigen vijand. Dat ons land nu overdekt is met een net van christelijke scholen, waarin het evange- liezout, hetwelk een dierb're jeugd behoudt, nu vrijelijk naai' den woorde Gods, aan onze kinderen op school gebracht mag wor den, danken wij aan dien arbeid. Wij zijn dikwerf zoo vergeetachtig, wij denken dikwerf dat wij het nu reeds zoo kwaad hebben, maar laten wij toch beden ken dat de tijden toen ook zeer ernstig en zorgelijk waren. Toen koste heit moed en zelfverloochening om A.R. te zijn. Toen werden er offers gebracht door ons christenvolk. Ook nu, nu wij staan voor groote moei lijkheden, mogen wij ons dat wel eens goed .voor oogen stellen. Wij willen niet alles goedpraten of goed keuren wat de regeering meent te moeten doen in 's lands belang. Maar wel weten wij dat we met critiek op regeering en partij zeer voorzichtig moe ten zijn. Als er in onze gelederen geloof en liefde in de A.R. beginselen gevonden wordt. Als er in ons hart nog iets brandt van dien heiligen ijver, waarmede de ouderen den strijd gestreden hebben. Dan zien wij niet allereerst op enkele fouten en gebreken welke er nog zijn, maar dan geven wij ons uit liefde voor den arbeid der partij. Dan zien wij dat het A.R. beginsel schoon is en het zoo 't slechts getrouw door ons be leden wordt, een schat in zich bevat, welke ook nu nog ons volksleven verrijken en be zielen zal. Dat is geen ijdel geklank, maar dat is waarheid. Bij al het onzekere en ongewisse, dat het leven ons thans biedt, staat als een rots temidden der branding het A.R. beginsel, wel door velen aangevallen, door velen ge hoond en bespot, mogelijk door velen benijd of ook, moedwillig verlaten, maar het staat rotsvast op den granieten bodem van Gods Woord. En welke mensch of macht zich daar tegenover durft stellen, zal het ervaren, dat ook hij zelfs niet aan do kracht van dat beginsel kan ontkomen. Daarom is onze A.R. partij nationaal in den vollen zin des woords. Nationaal omdat ze wortelt in een heilig verleden, maar ook nationaal omdat ze al len in zich op wil nemen, onverschillig welke hun kerkelijke belijdenis zij, die het calvinistisch beginsel voor het staat kundig leven belijden. Het is altijd de groote kracht geweest, dat zij beginselpartij was, dat zij zonder het materieeie te veronachtzamen, het geeste lijke voorop stelde. Wie het anders voorstelt, geeft bewust of onbewust, eon onjuiste voorstelling der zaken. Vooral in deze dagen, nu er een stroom van materialisme rondwaart, mogen wij ons wel eens degelijk realiseeren, want er wordt zooveel critiek uitgebracht, vaalt onheilige critiek. Dat mag onder ons alzoo niet zijn, wij moeten in deze wintermaanden ons volk wijzen op den rijken schat onzer beginselen. Daaruit moeten wij weer lecren putten. Alleen als wij dat in getrouwheid doen zal het blijken,- dat er van ons beginsel nog die oude gloed en bezieling uitgaat om ons volksleven te bewaren voor afglijding in den revolutionairen stroom. De bekende schrijver \V. G. v. d. Hulst hoopt 10 Nov. a.s. zijn zilveren auteursjubileum te herdenken. Hij schreef o.m.: Bijbelsche Vestellingen (i dcelen), Willem Wyrherts, Ouwe Bram, Peerke en z'n. kameraden. Jaap Holm en z'n vrinden, Gerdientje enz. enz. boeken, die door jong en oud werden verslonden. Bovenstaand portret werd geteekend door een zoon van den heer v. d. Hulst, die nok. reeds verschillende boekjes van zijn vader illustreerde. Dat is geen zelfoverschatting, neen, want tegen de revolutie zal alleen het A.R. begin sel blijken een kracht tc zijn, waartegen elke ro\olutionalre richting zich te plettei loopt. Het gaat in de komende maanden om do voorlichting van ons volk, om den weg te wijzen welke zij zal moeten bewandelen. Allerlei verkeerde elementen, vroom en on vroom, maken zich op om meester te wor den van de ziel van ons volk, om daardoor te trachten ons af te voeren van het geloof der vaderen. Laat in onze harten, in onze gelederen, ja bij oud en jong, dan de liefde voor ons land en volk, bovenal de liefde voor onzen God ret fundament, de grondslag van ons wer ken zijn. Opdat wij zoo bezield, dragers mogen zijn van het schoone A.R. beginsel. Rede van den heer R. A. den Ouden Dinsdagavond kwam de Centr. A.R. Pro- pagandaclub in hotel Spee te Somimelsdijk bijeen. Bij afwezigheid van hef bestuur leidde de heer Verheul uit Den Bommel de samenkomst. De heer R. A. den Ouden hield een toespraak over de iheclendaagsche politieke ötrootmingen. Spr. bracht allereerst in herinnering het geen bij dc behandeling van de rijksbegroo- ting 1934 dooi' den R.K. afgevaardigde, dien heer van Lanschot, gesproken is. Deze VttHksvertegeriwoordiger opende de debat ten met zijn hoorders in herinnering te brengen den titel van een brochure, in hot jaar 191S door den tegenwoordigen Minister President geschreven: „Sluit de Gelederen" Dit moest ook voor de komende jaren iiet parool voor liet Nederlanclsche volk zijn, hoewel de heer Lanschot er aanstonds aan toevoegde, dat een politieke godsvrede niet beteskende een zich onthouden van staat kundige beschouwingen. Bij deze woorden wilde de heer den Ouden zich ook aansluiten. Spr. zag do politieke godsvrede aldus, dat de Regee ring zich wachten moei voorstellen in te dienen, die geweld doen aan de consciëntie van het volk. Een dergelijk voorstel was de voorgestel de wijziging van de winkelsluitingswet. Voorts dienen de parlementaire en hui ten-parlementaire groepen zich te onthou den van de z.g. Absalams-politiek. Dan moet gezocht worden naar de goedo beginselen voor dezen tijd. Allereerst moeten wij erkennen, dat do stoffelijke welvaart njat het alles, niet hei hoogste is. De Heilige Schrift zegt: zoekt eerst. het Koninkrijk Gods en alle deze din gen zullen u toegeworpen worden. Ten tweede mogen we nooit in den weg van revolutionaire opstandigheid naar be vrediging van ons rechtsgevoel, en van onze stoffelijke verlangens streven. Ten derde mogen we niet bij de pakken neer gaan zitten. Allereerst moeten we zelf aanpakken. Wo moeten niet alles van de Regeering verwachten! Spr. bracht in dit verband in herinnering het oude Geuzenlied: Helpt uzelf, zoo helpt u God! Spr. behandelde vervolgens enkele poli tieke stroomingen, die volgens hem de Ab- saloms-politiek voeren. Allereerst die Staatkundig Gereformeerde Partij, welker leider 't voorstelt afcof de Re geering onwillig is de juiste maatregelen te nemen, Bij de behandeling van de rijksbegrooting beweerde hij, dat 87 millioen gulden o\er 1932 aan premie is uitgegeven. Hij wekte daarbij de voorstelling alsóf dit weggegooid gold was. Als do premiebetaling ophield zou de crisis van de baan zijn. Het. totaaripremiabeilrag is echter ƒ60 per duizend gulden uitgekeerd loon. Wan neer de bedrijven deze 60 niet kunnen be- tölen, kunnen ze dan wel een loons-uitgave van ƒ940 dragen'? Wat de S.D.A.P. betreft, vraagt spr. of de verandering van koens ook een verandering van geest is? Of is hot zooals een Franscli spreekwoord zegt: een vroolijk gezicht bij een kwaad spel Komende, tot de Chr. Dom. Unie, wijst spr. erop, dat deze politieke richting ten enreahte vergeleken wordt met de vroegere groep van Staalman. Hoe verschillend Staa' man ook dacht vergeleken met de antirev ideeën uit zijn dagen, in beginsel bleef hij toch anti-revolutionair. De groep-van Ilou ten behoort veeleor tot de geestverwant van Enka en van der Zee. De C.D.U. heefit de methode van de S.D.A.P. overgenomen. Zij belooft in haar verkiezingsmanifest' afschaffing van de indirecte belastingen. Bij de behandeling van hot wetsontwerp tot heffing van een omzetbelasting stemde de heer van Houten echter voor. Dan ga randeerde hij in zijn verkiezingsmanifest ook nog premievrij staatspensioen. Hij ver zuimde echter aan te geven hoe zooiets ge financierd zou moeten worden. Tenslotte besprak spr. de lascistische en nat-eocialistieche stiroomingen. De N'.S.B. stelt in haar program voor: be vrijding van de kapitaaleiasten, voort vloeiende uit de staatsschuld, door aflos sing op korten termijn. De N'.S.B. bedoelt hiermee, dat zij voor taan een rijksbegrooting zou willen maken voor den duur van 5 jaren, dus niet jaar lijks, zonals thans liet, geval is. Als men nu weet dat de staatsschuld op het oogenblik ongeveer 2500 millioen guldon is, dan zou dus elk jaar 500 millioen gul den afgelost moeten worden! In één adem voegt men er dan nog bij: doelmatige creddetversclvaffing aan parti culiere eti openbare bedrijven. Ook hier verzuimt men om de bronnen aan te geven, waaruit de gelden hiervoor noodig, geput kunnen worden. Spr. kwam tenslotte t.ot zijn laatste, punit.: de propaganda voor do goede, diat is voor de antirevolutionaire beginselen. In dezen tijd van politieke godsvrede is verdieping in eigen beginselen geboden. Hierbij merkte spr. o.a. op dat. er in Utrecht een vergadering gehouden is, waar in men begon te zeggen, dat men de kant van art. 36 ten aanzien van de christelijke politiek op wil gaan cn men voegde er aan toe: daar echter nog nooit iemand in die richting den weg aan heeft kunnen geven w il men het ook niet doen. Dat is verwar ring zaaien! Een teeken des tijdis. Met des te meer reden wekte spr. dan ook op om samen te strijden voor de antirevolutio naire beginselen. -Spr. besloot zijn foespraa,: met de uitroep: Sluit de gelederen. Na do pauze volgde een geanimeerde be spreking. GEEN ALLERHEILIGENOPTOCHT OP HERVORMINGSDAG De Graal te Haarlem had, zooals de laatste ja ren gebruikelijk is, vergunning verzocht op 31 Oc tober een optocht door de stad te mogen houden. De protestantsche kerkgenootschappen hebben zich tot den burgemeester gewend ten einde te ver krijgen. dat voor dezen optocht geen toestemming zal worden verleend in verband met de viering van den Hervormingsdag. De burgemeester heeft daarin aanleiding gevon den den optocht van de Graal niet te laten door gaan. Vergunningen overeenkomstig artikel 4 Voorloopig tot 1 Jan. 1935 verlengd Een delegatie uit deo Nijverheidsraad heeft een onderhoud gehad met den Minister van Financiën inzake de aangekondigde beperking in het verke nen van vergunningen overeenkomstig artikel 4 der omzetbelastingwet. De volgende punten zijn daarbij ter sprake ge bracht: Hoever zal dc beperking worden uitgestrekt? De minister verklaarde, dat de verstrekte op dracht alleen de bedoeling heeft om aan een te rui me toepassing van artikel 4 een einde te maken. Bedrijven, die inderdaad voldoen aan de omstan digheden, die, blijkens de geschiedenis der wet, aan spraak geven op toepassing van artikel 4. zullen in het genot van de verleende vergunning kunnen blijven. Zoodanige omstandigheden zijn aanwezig, indien een fabrikant van massa-artikelen deze rechtstreeks aan verbruikers levert, terwijl het regel is, dat fa brikanten van zoodanige artikelen deze aan weder- verkoopers leveren. Daarnaast kan de figuur bestaan dat het in een groep van bedrijven regel is dat uit de fabriek wordt geleverd aan den groothandel, terwij-1 som-' mige fabrikanten in deze groep een deel van hun afzet rechtstreeks aan detaillisten leveren. Ten op zichte van de niet laatstbedoelde bestemming af geleverde goederen zou qen hoogere h?fflng worden gevorderd. Er kaü. onder zekere voorwaarden, dan aanleiding zijn voor toepassing van artikel 4. De bijzondere wijze van aflevering moet echter een af wijking zijn van den regel. Dat er een afwijking is. moet naar buiten blij ken uit het hebben van een bijzonder verkoopap' paraat. Voor het geval in een groep van bedrijven regel is, dat de fabrikanten het grootste deel van hun producten afleveren aan winkeliers, terwijl sommigen een deel van bun fabrikaten aan gros siers leveren, is er geen reden, artikel 4 toe te passen. Voorloopige verlengingen In verband met de mogelijkheid, dat vergunnin gen zijn ingetrokken, die bij toetsing aan in het vorige punt vermelde, behouden zouden kunnen blijven, heeft de minister toegezegd, den inspec teurs nader machtiging te verleenen om degenen, die bezwaar tegen de intrekking indienen, voorloo pig alsnog tot 1 Januari 1935 in het genot van de vergunning te laten. Vergunning tot betaling per aanslag De minister wees erop, dat de vergunningen tot betaling,per aanslag thans in het algemeen slechts worden gegeven aan fabrikanten, die ten minste vijftig facturen per dag te zegelen hebben. De mi nistcr was evenwel bereid, te overwegen, in hoe verre die grens voor fabrikanten, die nu de split singsvergunningen ex-artikel 4 komen tc verlie zen, zou kunnen worden verlaagd. In verband met het bovenstaande wordt aan fa brikanten. die meenen, dat de splitsingsverguoning ten aanzien van hun bedrijf ten onrechte door den inspecteur was ingetrokken, in overweging gege ven, daartegen bij den inspecteur bezwaar in te dienen en een beroep op den minister van Finan ciën te doen. Het bezoek van Prinses Juliana aan Engeland Zal 12 a It dagen duren Naar wij vernemen zal het bezoek van Prinses Juliana aan Engeland in verband met het huwelijk van Prins George en Prinses Marina, 12 a 14 dagen duren. Prinsese Juliana zal logeeren bij haar nicht, dc Gravin van Athlone, Vrijzinnig-Democraten en het defensie-vraagstuk Een wrevelige motie Dp algmecne vergadering van de delega tie Zuid-Holland van de Vrijz. Dem. Bond heeft de volgende motie voorgesteld: „De algemeene vergadering van de Vrijz. Dom. Bond, in herinnering brengend, dat een in liet. vooruitzicht gestelde bezuiniging van ten minste f 25 millioen op de Defensie uitgaven des rijks, een der essentieele grondslagen is geweest, waarop in 1933 de samenstelling van het thans zitting heb bende „nationale kabinet" mogelijk is ge bleken: constateerende, dat door het uitblijven van bedoelde bezuiniging die belangrijke pijler, waarop dc samenwerking in bedoeld kabinet gcfundeord was, dreigt weg te val len, en dat de houding van dit kabinet ten aanzien van de Defensie volkomen iden tiek zal zijn met die van de kabinetten welke in de laatste jaren voor medio 1933 zitting hadden: is van meening, dat thans de houding der vrijzinnig-democraten tan aanzien van de door dit kabinet ingediende begrooting van de Defensie-uitgaven des rijks, even eens geen andere behoort te zijn dan welke zij voor medio 1933 aannamen." Minder melk gesteund Teeltbeperking Afslachting van jong vee. De Minister van Economische Zaken heeft besloten een drietal middelen toe te passen ten behoeve van de zuivel- cn vleeschvoorzicning. In de eerste plaats zal in de toekomst slechts een gedeelte van de melk worden gesteund, daar mede zal gepaard moeten gaan een verdere teeltbeperking en in de derde plaats afslachting. Verwacht mag wor den dat door den gedeeltelijken melk- steun bij den boer een sterke drang zal ontstuan om zijn productie te beperken. Er zal dan komen ruimer aanbod van vee; echter zal alleen jong vee door de regeering worden overgenomen. Niet name ook in het bizonder vee dat lijdende is aan t.b.c. Verwacht wordt dat op deze wijze 150.000 stuks melkvee opgeruimd zullen kunnen worden, ter wijl voorts voor 1935 opnieuw 50.000 stuks kalveren minder zuilen worden toegewezen. Aan hen, die niet inleveren, zal men vermoedelijk de verplichting op leggen tot inlevering van 1 of meer kalveren met schetskaart 1034 om in houding van een of meer schetskaarten 1935 inplaats van het aanbieden van jong vee. Hot goede vee kan opnieuw worden ingeblikt. Het beschikbaar stel len van versch vleesch stuitte practisch op groote moeilijkheden. Getracht zal worden ook gehakt beschikbaar to stellen. De heffing op het rundvleesch zal met ingang van 1 November tot 20 op 10 pet. worden verlaagd. Evenwel zal de heffing daardoor langer moeten duren en wel inplaats van ongeveer een jaar nog twee jaar. Echter kunnen door de verlaging van de accijns de vleeschprijzen dalen en het gebruik toenemen. Wijziging Crisis-Haringbeschikking AANVOER VAN PEKEL- EN STEURHARING Bij beschikking van den Minister van Eco nomisohe Zaken zijn de artikelen 3 en 4 van de crisis-haringbeschikking 1931 l als volgt gewijzigd: Art, 3. 1. liet aantal drijfnetvisschers\aar- Nu komt er meer tijd voor n „gezellige" pijp! Rook van nu af aan de beste pijptabak, die Nederland kent: Douwe Egberts Echte Friesche Heeren-Baai.Met recht: Nederland's geurigste pijptabak ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI 10 -15 - 20 - 25 ct. per half ons. (Ook in onsen en halve ponden.) IfleAAedafefli JsrvrëAerz vu*t oi.' tuigen, dat in het tijdvak, aamangende 3 September 19.Si en eindigende met ingang van 4 Nov. 1931, ter haringvangst mag uit varen, bedraagt 2N0. '2. Het in het vorig lhi vermelde aantal wordt over do aangeslotenen, bedoeld in ar tikel 2 \an liet besluit, door de Stichting zoodanig verdeeld, dat alle aan dc aangeslo»- tenen in eigendom toebehoorende of te hun ner beschikking staande schepen in het tijd vak aanvangende 3 Sept. 1931 en eindigen de met ingang van i Nov. 1931, mogen uit varen, voor zoover daarmede liet aantal vau &i0 niet wordt overschreden. Artikel 4. Voor liet tijdvak, aanvangende 3 Sept. 1931 en eindigende met ingang van. 4 Nov. 1934, mogen de drijfnetvisschersvaar- tuigen, welke ter haringvissclierij uitvaren, een \lect medenemen, waarvan de boven- speerreeplengte in natten toestand geme ten, niet meer bedraagt dan in art. 3 dezer beschikking wordt vastgesteld. •sa* T!*! L k i Een. typische luchtfoto van het Duitsche stadje Schnoor

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 1