Gemeenteraad van Nieuwe Tonge 1934 iS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 17 OCTOBER 1934 )AG Gemengd Nieuws* VREESELIJK NOODWEER MARGARINE-KNOEIERIJEN TE OUD-BEYERLAND Ingezonden Stukken. EEN GEBROKEN HART t ja-vaandel J.A. Zaterdag den voorzit- e een woord leden Dr Rut aanwezigen, iten van ver van H.Exc. erzoek van nmen verzon- an Dr Colijn iiouten. Alvo- ,n de voorzit- niging, deelt gift van 103 arbeid der i. v. Lofnk- iesvereen. te i, waarbij hij samenbindt. ,egen toe op ling vaandel ns aangebrl- oor Ds P. G. 1 wordt deze de peroratie, s geen vaan- „Er is een ■zongen een 't Is plicht.. aarverslagen 6ter, voorko- an Augustus oorden van e jaarversla- derd goedge- in wordt on- ram vooiige- keveen. Diepenhorst van Zeist, orzitter van t Provinciaal imité spreekt vergadering >rt maar kern :htig toe. Spr. hetst de ont- ■erende tijds- ■mstandighe- in en ge- tagt van do oote verant- oordelijkheid e ons drukt. S.D.A.P. is mlogieoh ih haar ge- ireeuw. Spr. ont dit aan et voorbeel- n. Gelukkig bben wij aan man 6taan, N.S.B. geeft len ook deze te schatt n. tnder begint janen, aldus Onze kem eginseL Al igd worden, •d en West, ien door do leginsel. op deze be tenwijziging eld en aan- tement-BIoe- wordt aan- oten, dat do Hilversum toespraken ;n antwoord e Koningin g- kort woord .bs, terwijl voerde na- A.R. Kies- rk Minister a n j e een Ie corpora- ge discussie rd gesloten okkema ober 100 stut X) kilt gevoerd tn 322 vette hapeii of 8 c; re kw n 5054 c; talveren 65 c. var-kea tn 39- -35— slachtkal- P-91 r. - tamelük. rima peest idel flauw, tot 5 cent tor markt, er. lm, prjfzen aar 1 cent e 1 e n r»e i fS—3.S9; lerhetmera ve eigenh. laaraappe- er, k,. 100 stuks Afscheid van raadslid Nelisse Molendijk wordt herstraat Vrijdagmiddag kwam de Raad dezer ge meente in vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester Sterk. Aanwezig zijn alle leden. De vergadering wordt op de gebruikelijke wijze geopend, waarna de notulen van de vorige vergadering gelezen en goedgekeurd worden. Aan de orde zijn de ingekomen stukken. Ingekomen is kennisgeving van den heer Nelisse, dat hij in verband met zijn vertrek naar elders ontslag neemt als raadslid. De VOORZITTER spreekt den heer Ka lisse toe. De heer Nelisse is 25 jaren in den raad geweest, aldus spr. In dien tijd zijn er veel mutaties geweest van raadsvoorzitters niet alleen, maar ook in de samenstelling van den raad. In deze 25 jaren heeft de heer Nelisse meegewerkt aan belangrijke zaken, de bo- strating, den bouw van het gemeentehuis, de plaatsing van een nieuwe bel in den toren. Ten allen tijde heeft hij het belang van de gemeente voor oogen gehad. Zijn oordeel was altijd wei-overwogen. Hartelijk zeggen wij hem daarvoor dank en wij hopen, dat hij nog vele gelukkige jaren mee zal maken in zijn beroeps- en gezinsleven. De heer NELISSE dankt den voorzitter voor de woorden tot hem gesproken. Onder een viertal burgemeesters heeft Spr. hier zitting gehad. Het is hem steeds een genoegen geweest met de voorzitters van den raad en de raadsleden zelf de ge meentebelangen te mogen dienen. Het is do laatste maal dait ik de vergadering mee kan maken wegens vertrek nay.r Middelharnis. Spr. dankt allen voor de vriendelijke samenwerking en hoopt, dat het allen wel Zal gaan. Op voorstel van B. en XV. wordt aan het verzoek van Ged. Staten om een nieuwe be paling op te nemen in het reglement von het burgerlijk wetboek, aangaande de op name van kas en boeken, voldaan. Enkele goedkeuringen van raadsbesluiten door Ged. Staten, zijn ingekomen. Ingekomen is een adres van de K.N.A.C., waarin gezegd wordt dat het niet noodig is, dat stilstaande auto's verlicht zijn, wel ke bepaling volgens de rijkswet in de poli- tie-verordening opgenomen moet worden. B. en W. zien het belang van verlichte auto's wel in, maar willen het niet ver plichtend stellen. Aan de orde is de aanbieding van de ge ur eentebegrooting. Er is een schrijven ingekomen van Ged. Stoten, waardoor belastingverhooging nood zakelijk zal zijn. De VOORZITTER zegt dat belastingbron nen tot het hoogste zijn opgevoerd. Daar om zou de personeele belasting progressief van 90170 opcenten moeten worden ge bracht. Dat is op het oogenbiik noodig, niet tegenstaande een batig saldo von 6200 reeds in de begrooting verwerkt is. De nieuwe financieeie verhouding tussoheu Rijk en Gemeenten is daarvan oorzaak. ■Spiv.biedit de begrooting aau. Deze zal onder do raadsleden circuleeren, zooals dat te doen gebruikelijk is. AaiVde ordè is de voorloopige vaststelling^ vair de gemeente-rekening 1933. De heer TIJL zegt mede namens den heer van Alphen, dat alles in orde is bevonden en dat de commissie tot goedkeuring advi seert. Do verliohting en verwarming van het gemeentehuis, aldus spr., kost veel geld. Kan het niet anders, zoodot het minder geld kost en een betere verwarming levert9 Op de school is het kolenverbruik ook te groot. Dat kan ook andeis! Dan heeft de commissie gezien, dat Kroon een rekening heeft ingediend. Waar was dat voor? De VOORZITTER: Ik weet het niet meer De heer TIJL: Ik had liever dat werkloo- zen het deden. Dan is er, zoo vervolgt spr., een groot tekort op de renten van den wo ningbouw. Spr. wil geen personen noeimen en zegt in besloten zitting hierover meer te willen zeggen. De VOORZITTER zegt dait inderdaad dc gasverwarming te hoog is. Wij hebben ge schreven aan den directeur van de gasfa briek, aldus spr., dat we voortaan niet meer dan 100 willen betalen. We hebben de commissie gevraagd of ze geen betere rege ling wil maken. De heer TIJL vindt het een echeeve ver houding dat iemand buiten den raad in de gascommissie zit. De VOORZITTER: We kunnen hem niet verplichten af te treden, da.t hangt van zijn goedwillendheid af. Dan moet een bepaling gemaakt worden dat voortaan alleen raadsleden lid van de commissie mogon zijn. De VOORZITTER: Dat moet door 4 ge meenten en Ged. Staten goedgekeurd wor den. De heer A. VAN ALPIIEN: Hoe lang zit ten de leden nog? De VOORZITTER: Zes jaren, geloof ik. De heer TIJL: Ik stel voor die bepaling voor te dragen. Wethouder BREESNEE zegt, dat er iets tegen is. Wanneer iemand zes jaren in de commissie gezeten heeft, weet hij er wel van af ook! En om erin te komen valt nog niet mee! De heer TIJL: Die man kan wel sleuren ook. Dat komt ook voor! Wethouder VISBEEN (tot wethouder Rceesnee) U heeft er indertijd ook voor gestemd. Wethouder BREESNEE: Ik was geen lid van den Raad toen! Hot vooistel-Tijl wordt m.a.6. aangenomen De VOORZITTER merkt voorts op, dat de schoolverwarming ƒ400 per jaar kost. Elk lokaal kost 57. Spr. verwacht ook dat er vermindering van kosten kan komen, wan neer 's morgens vroeg de kachels aange maakt en 's avonds uitgedaan worden. Nu branden ze 's nachts door! De heer NELISSE: Zou centrale verwar ming niet beter zijn? De VOORZITTER: Dat kost veel te duur! Spr. dankt de commissie voor het uitge brachte rapport. De gemeenterekening vertoont aan uitgaven 66.569.03 en aan inkomsten ƒ72.775.22, zoodat over de gewone dienst een batig saldo van ƒ6.206.29 blijft. De kapi- taaldienst sluit.met een batig saldo van 1408.12. De rekening en de begrooting van het Alg. Armbestuur wordt eveneens voorloo- pig vastgesteld. De rekening sluit met een batig saldo van 281.19%. De rekening en begrooting worden goed gekeurd. Spr. deed vervolgens mede da.t de heer Snelleman van Middelharnis bereid is een rapport samen te stellen over de bestrating van den Molendijk voor 100. Het toezicht bij de uitvoering van hot werk berekende hij op ƒ75 tot 125. Dan zal de weg een teerbehandoling krijgen. In een andere ge meente is die behandeling uitstekend ge slaagd. B. en W. stellen voor de gelden voor het rapport en bet honorarium uit te trek ken. Deze winter kan de weg niet meer verbeterd worden, omdat last ondervonden kan worden van hot vriezen. De heer TIJL: Ik vind het uitstekend. De heer NELISSE: Het zandpad te Mid delharnis is een schoone verbetering! De heer TIJL: Kan het niet in werkver schaffing geschieden? Dan krijgen we nog subsidie ook. De VOORZITTER: Het is productief werk en daarvoor krijgen we geen subsidie van het Rijk. Het voorstel wordt m.a.s aangenomen. De VOORZITTER deelt mede dat de ker- keraad van de Ned. Herv. Kerk de strook grond, noodig voor verbetering van de Oost dorpstraat, 10 X 37 XI. voor 30 beschik baar stelt. B. en W. stellen voor hiermee accoord te gaan, zoodat verder gegaan kan norden met de uitwerking van de plannen. Aldus wordt besloten. Dan stellen B. en W. voor tie werkzaam heden voor den Burg. Stand als voigt te verdoelen: de voorzi'tr.r trouwt de heer v. d. Wonde voert de administratie cn dc heer Visbeen dient als pl-aatsvervniiger. Het salaris van 142.50 wordt aan den administrateur toegekend. Aldus wordt be sloten. Ingekomen is een verzoek van Ged. Sta ten om het ambtenarenreglement te wijzi gen op enkele pun'en, o.n. zal het verboden worden voor dc ambtenaren insignes te dragen van een politieke richting. Aan ge huwde ambtenaressen moet onislug ver leend worden, eveneens aan vrouwen, die in concubinaat leven. Hot verzoek ven Ged. Staten wordt in gewilligd. De heer W. VAN ALPHEN vraagt hoe het staat met de menschen die nog niet aan gesloten zijn bij de waterleiding. De Voorzitter: In geheime zitting wil ik hierover iets zeggen. De heer W. VAN ALPHEN: Is het niet boter, dat de kinderen zelf iedere week het schoolgeld meebrengen? Dan blijft het een klein bedrag en behoeven de menschen niet ƒ4 of ƒ5 in eens te betalen. Wethouder VISBEEN: Ik voel er ook wel voor. De heer A. VAN ALPHEN: Ik zie er geen heil in. Er zijn er velen die tijden hebben, dat ze wel kunnen betalen en tijden, dat ze niet kunnen betalen. De lieer W. VAN ALPHEN: Dat is maar een klein percentage. De heer TIJL: We kunnen 't wel eens probeeren. De heer W. VAN ALPHEN: Vroeger ging het goedl De VOORITTER: Laten B. en W. het neg eens besproken mot den gemeente-ont vanger. de verdwenen boekhouder Door de marechaussee te Hulst is aange houden en ter beschikking van de Justitie te Middelburg gesteld zekere F., boekhouder aan de gasfabriek aldaar die er van verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan fraude in de boekhouding van die fabriek en die voortvluchtig was Klopjacht op een kater! BALSEMIENSTRAAT IN OPSCHUDDING Men meldt ons uit RoHerdam: Op 8 Juni in den namiddag, was er groote consternatie ontstaan in de achtertuinen van panden aan de Balsemienstraat, door dat twee der bewoners van die panden, de 42-jarige bellanger II. J. V., geholpen door zijn buurman, den 36-jarigen brievenbestel ler G. J. S er in geslaagd waren den grijzen kater van een der huurlieden te vangen en met dit dier niet zachtzinnig omgingen. Tot goed begrip van de zaak dicne, dat de kater aan de omwonenden veel last ver oorzaakte. liet dier zat aanhoudend in tui nen, waar hij niet thuishoorde. Ook waagde het dier zich in de kamers der huizen en overat waar het geweest was, bleven de sporen van zijn bezoek achter. Dien 8sten Juni bad de kater zich in de woning van den oehanger begeven, doch hij was opge merkt door diens vrouw, die weinig op der gelijke bezoeken gesteld was en een klop jacht door haar huis begon. Haar echtge noot bevond zich toen in den tuin en zoodra da kater zich daar vertoonde, wist hij het dier te grijpen. Samen met den brievenbe steller greep hij het 'her op onzachte wijze vast. Buren zagen, dat de e< «e den kater aan het nekvel bad on prolleerde het dier den strot dicht te knijpen, terwijl de ander uil alle macht aan de staart trok De kater van zijn kant liet zich niet onbetuigd. Niet alleen, dat hij zich met zijn klauwen ter tlege weerde, waarvan de sporen op de ar men duidelijk te zien waren, maar hij schreeuwde ook uit alle macht en aangezien dit geschrei veel overeenkomst vertoonde met dat van een klein kind duurde het niet lang af vrijwel alle buurvrouwen hin gen over haar warande, mei afgrijzen hel werk der beide mannen gade slaand. Zoo zagen zij, dat de mannen een zak namen. Daarin verdween de kat, die volgens de een geen teeken van leven meer gaf en volgens de ander hoen en weer sprong en miauwde De beide eigenaressen van het dier, de verpleegsters P. J. Zwaansdijk en J de Graaff bleven niet lang onkundig van het geen er met hun lieveling was gebeurd Zij spoedden zich naar do woning van don be hanger om er zich van te vergewissen, dat deze hun kater had opgevangen. De behan ger was er niet op togen de dames zijn vangst te laten zten en inderdaad bleek liet de kater van de verpleegsters, die er zeei over in zaten, dat het dier zooveel last had nezorgd Als bet dan niet anders kon. dan moest hij maar worden afgemaakt, vonden ze en ze verklaarden zich bereid het dieren- asvl op te bellen om de kat te laten weg halen Daarvan wilde de behanger echter niet weten Hij zou er zelf wel voor zorgen. 7,oo verdween hij na eenigen tijd mei zijn fiets,..waarop een zak was gebonden met den kater. Toen hij weer terugkwam was de zak verdwenen en een groepje vrouwen, da! hij passeerde riep hem het woord Moorde naar toe. Na hadden de behanger en dc brievenbe steller zich te verantwoorden voor de recht bank wegens diefstal te zamon en in ver- eeniging van een kat, die aan een ander toebehoorde. De verdachten ontkenden. Zij gaven (oe het dier te hebben opgevangen, maar de be hanger beweerde, dat hij met het dier naar het terrein van het Ztiider Ziekenhuis was gereden, waar hij het in vrijheid had ge steld. Ook zou er van mishandeling geen sprake zijn geweest. Er werden in deze zaak eenige getuigen a charge en eenigehrieehargp gehoord, waar na het O.M., waargenomen door mr E. D. H Schutter, requisitoir nam De voornaamste reden, waarom het O M deze zaak had aan gebracht was hierin gelegen, dat de ver dachten maar niet hadden willen bekennen, dat zij de kat hadden mishandeld, hetgeen logisch te verklaren zou zijn geweest, omdat de menschen groot ongerief van het dier omervondon. Het O.M. achtte bewezen, dat de verdachten als heer en meester over den kaler hadden beschikt, zondat de verduiste ring als een paal boven water staat. F.isch tegen ieder I 15 boete, subs, tien dagen hechtenis. DE FILM VAN DEN AANSLAG IN DUITSCHLAND VERBODEN. De Duitsche minister van propaganda cn volksvoorlichting heeft de vertooning van de film, waarop de moord op koning Alexander en Barthou, zooals bekend, is opgenomen, voor het heele Duitsche rijk verboden. BOVEN HOLLANDS NOOR DERKWARTIER Ned Herv. kerk te Noord- Scharwoude in de asch gelegd Toren te Alkmaar in vlammen Boerderijen afgebrand Men meldt ons uit Noord-Scharwoude: Zondagavond is tijdens 't hevige noodweer dat hier woedde, de bliksem ingeslagen in den toren van de Ned. Herv. Kerk, tengevolge waarvan er brand uitbrak en het geheele kerK- gebouw is afgebrand. De kerk bevatte een kostbare preekstoel met beeldhouwwerk uit het jaar 1600 en Bijbels, die eveneens dateeren uit het jaar 1600. De banken waren uit het jaar 1603. Alles werd een prooi der vlammen. Het kerkhof, naast de kerk gelegen biedt een troosteloozen aanblik, daar verschillende graven zijn verwoest en steenen vernield. Zondagavond omstreeks half twaalf, is de bliksem ingeslagen in den toren van de St. Dominicuskerk aan de Laat te Alkmaar. Ongeveer een kwartier later bemerkte een voorbijganger dat de top van den 60 meter hoogen toren in brand stond. De brandweer rukte onmiddellijk met groot materiaal uit. Het was echter onmogelijk het vuur van buiten uit te bereiken. Daarom werd cetracht door de kerk naar boven in den toren te komen, waarin men slaagde. Het vuur was daarna spoedig bedwongen. De schade is niet groot. Alleen aan de zijde van de Laat kan worden waargenomen, dat er brand in den toren is geweest. De kerkdienst kon hedenmorgen gewoon doorgang vinden. Zondagavond tijdens 't hevige onweer is in de Slootgaard-polder onder de gemeente Ha renkarspel afgebrand de groote boerderij, be woond door den heer Roozendaal. De schade, die zeer aanzienlek is, wordt door verzekering gedekt. Tijdens het hevige onweer, dat Zondagavond boven Hollands Noorderkwartier heeft ge woed, is de bliksem ingeslagen in de geheel geïsoleerd staande boerderij van den heer P. Ruiter in den Peketerspolder onder Oude-Nie- dorp. De bewoners konden in nachtgewaad vluchten. Twee koeien kwamen in de vlammen om. De schade wordt door verzekering gedekt. Fabrieksdirecteur gearresteerd Controleur van de Crisis- Zuivelcentrale omgekocht Reeds geruimen tijd geleden waren bij de Crisis dienst der Rotterdamsche politie klachten ingeko men omtrent de margarine, afkomstig van de N.V. Handels M ij. Rijlant t e Oud Be ij er- la n d. Een onderzoek wees uit, dat de samen stelling der margarine inderdaad te wenschen overliet. Ongeveer 14 dagen geleden kreeg eindelijk de politie houvast en bij het voortgezette onder zoek bleek, dat op bedoelde fabriek na het begin der werking van de Crisis-Zuivelwet in de jaren 1932 en 1933 op grove wijze was geknoeid. Al spoedig bleek, dat de fraude alleen - kon plaats hebben indien de ambtenaar van de Crisis- Zuivelcentrale op die fabriek het toezicht niet goed had uitgeoefend. Dezer dagen is deze amb tenaar, de 56-jarige controleur D. L. uit Zwarte- waal gearresteerd en na opgemaakt proces-ver baal. weer op vrije voeten gesteld. Hij heeft bekend door het aannemen van giften in den vorm van vrij benzine en reparatie van zijn auto enz. als ambtenaar in strijd met zijn plicht te hebben gehandeld. Verder rezen ook ernstige vermoedens tegen den directeur der Vennootschap, de 33-jarige D. S. Bij onderzoek bleek deze den genoemden ambtenaar te hebben omgekocht, terwijl hij zich ook schuldig heeft gemaakt aan valschheid in geschrifte, daa de boeken en bescheiden niet overeenkomstig de waarheid waren ingevuld. Op grond hiervan werd einde vorige week tof arrestatie van den directeur overgegaan. Hij werd Zaterdag jl. voor den Officier van Justitie geleid en na verhoord te zijn. in voorloopige bewaring gesteld. Het bedrijf, waar de knoeierijen plaats vonden, is stopgezet. MINISTER OUD OP INSPECTIE Hij maakt twee gepantserde vrachtauto's buit Donderdag heeft minister Oud vergezeld door den secretarie generaal van het departe ment van financiën jhr. mr. S. van Asch van Wijck en den directeur-generaal der belastin gen mr. dr. J. Sinninghe Damsté, den directeur der belastingen te Breda en de hoofden van de afdeelingen invoerrechten «n centrale di rectie, den inspecteur der invoerrechten en accijnzen te Vlissingen en van de sub-inspec tie te Terneuzen, een inspectietocht gemaakt door Zeeuwsch-Vlaanderen. De minster arriveerde des morgens om kwart voor tien met het recherchevaartuig „Alba tros" in Breskêns, waarna met een tweetal auto's naar Cadzand werd gereden. Van hier ging de tocht via Retranchement naar Sluis, waar het gezelschap eenigen tijd vertoefde en het raadhuis werd bezichtigd. Via het tolkan toor Middelburg in Zeeuwsch-Vlaanderen werd vervolgens gereden naar Ede, Aarden burg, IJzendijke ,lsabel!asluis, Philippine naar Sas van Gent. Op laatstgenoemd traject werd op last van den minister een tweetal vrachtauto's, welke gepantserd waren, in beslag genomen. In Sas van Gent werd geluncht, waarna over Koewacht, St. Janeteen naar Hulst werd ge reden. Te Hulst werd de St. Willibrorduskerk ho-;rhtigd. waarna naar Walsoorden werd ge reden. Het recherchevaartuig „Albatros" was Inmid dels aldaar aangekomen en om ongeveer half zes scheepte het gezelschap zich in voor de terugreis Onderweg heeft de minister verschillende douaneposten en -kantoren geïnspecteerd. BRAND OVER DE GEMEENTEGRENS Daarom Raat de brandweer terug. Te O s s- if brand uitgebroken in de sedert geruimen tijd leeg staande groote boerderij van den heer Van Gelder te Macharen. De Ossche brandweer rukte uit, doch keerde by de grens van de gemeente terug, toen bleek, dat de brand buiten het Ossche gebied woedde. De brandweer van Macharen, die over zeer primi tieve bluschmiddelen beschikt, verscheen zelfs niet ter plaatse. De geheele boerderij, die niet verzekerd was, is afgebrand. Vermoed wordt, dat er kwaadwilligheid in het spel is. in een machine vermorzeld Te Stadskanaal was in een aardappelmeelfa briek de 60-jarige arbeider D. bezig een hekel machine schoon te maken. Plotseling is toen de machine in werking getreden met het ge volg dat D. werd gegrepen en totaal werd ver morzeld. Een mede-arbeider, die eveneens aan de machine werkte, kon zich nog juist bijtijds in veiligheid stellen. een paar andere belanghebbenden te laten teekenen. Hiertoe ontbrak mij echter de tijd, daar ik op reis moest. Verwachten deed ik. niets vai. dit request, maar mijn bedoeling was om andere belanghebbenden eventueel naar voren f** doen komen. Wat mij bijzonder frappeert is wel, dat onze Burgemeester het persoonlijk betwijfelt of een goede verbinding voor deze gemeente wel een levensbehoefte isIloe heb ik liet nu? De belangen van onze Zaadhandel zal ik begrijpelijk niet publiceeren, ze zijn echter zeer belangrijk. Een levensbehoefte is al heel sterk uitgedrukt, maar ieder zal een goede verbinding toch wel een eisch van den tijd noemen?! Elk Zceuwsch eiland is goed en praktisch verbonden met den vasten wal en hoe is het nog steeds met Flakkee? De verbinding Middeiharnis-havenHelle- voetsluis is voor vervoer van auto's totaal ongeschikt en veel te duur. Zeer vele bezit ters van een auto hunkeren reeds lang naar een doelmatige verbinding met den vasten wal en ook velen, die buiten ons eiland wonen. Een paar jaar geleden werd ook ik meer malen door Burgemeester Donkersloot uitge- noodigd toch vooral mede te werken voor het verkrijgen van een betere verbinding. 0]> zekere keer, toen te Midderharnis weer een vergadering voor dit doei werd gehou den, drong hij ten zeerste aan, dat ook ik op die vergadering mijn belangen naar voren zou brengen. Ik had geen gelegenheid er heen te gaan en toen verzocht de burge meester mij dan maar iets te schrijven voor die commissie, welk epistel hij dan wel zon voorlezen. Vorigen winter deelde de burge meester mij spontaan mede, dat Kraak een veerdienst op Brabant zou beginnen en dat nu verbetering op til was, al deed Kraak don voorloopig alles nog maar op eigen initiatief en zonder eenigen steun. In Maart van dit jaar was er een openbare vergadering op ons Gemeentehuis, welker besluiten dadelijk na afloop overal bekend waren en besproken werden, dus ook aan ons bekend en als ik nu lees, dat de Burgemeester zou willen op*« merken, dat iemand die niets heeft gegeven, allerminst gerechtigd is aanmerkingen to. maken enz., dan is mijn antwoord, dat ik geen tijd had die vergadering bij te wonen. Ik kon in die dagen onmogelijk mijn zaken in den steek laten en geef de belangen daar behandeld, gaarne en met alle vertrouwen over aan H.I1. leden van Gemeenteraden, Polderbesturen, enz. Hel) ik me ooit afzijdig getoond, als het er om ging iets bij te dragen ten algemeenen nutte? Burgemeester Donkersloot, men bracht niet 1000 gulden bijeen, maar ongeveer 2000 gulden, wijl toezegging even goed is als da« (lelijk betalen en had men dadelijk na die vergadering belanghebbenden bezocht of op geroepen, men had no^; een groot bedrag bij dit bedrag opgedaan; alles door zeer leven dige belangstelling in een verbinding met Brabant, zij het dan voorloopig nog maar: primitief. Of nu op die vergadering besloten werd dit geld pas dan te besteden als het groote plan" voor elkaar was, laat ik teü beoordee.ling der aanwezigen op die verga dering over. Mij komt het voor, dat velen meenden, dat dit geld dadelijk zou worden gebruikt om het allernoodzakelijkste aan de Sluisbaven te verbeteren voor een zoo goed mogelijke in- en uitvaart van de boot van Kraak. Inzake Uw antwoord op de vraag van den A heer van ^s, (een vraag, welke ik ten zeerste gearresteerd, verdacht van moord op haar pas-1 ap-,recieer). doet het mij onaangenaam aan, geboren kind In den nacht van Maandag op - j, Burgemeester spreekt over „ruzie" Dinsdag was het k:nd_ geboren en de moeder j niijn zoon Arjj HohbcI. Waarom eert heeft voor den commissaris van pol.tie be-1 particufier onderhoud hij mij aan huis zoo kend, dat zy he* onmiddellijk na de geboorte j .q uitgemeten? Defecte stuurinrichting Vijfjarig meisje doodgedrukt Donderdagmiddag heeft op de Amste'veensche weg een zeer ernstig ongeval plaats gehad. Een auto reed plotseling het trottoir op doordat, zooals later een ingesteld onderzoek uitmaakte, de stuur inrichting niet in orde was. Een meisje van vijf jaar dat daar soesde v;?rd door de auto gegrepen en tegen de pui van het huis aangedrukt en was vrijwel op sbg d<x>d. De *pui van het huis, een café. was zoodanig beschadigd, dat door de brandweer stutpaien moesten aangebracht worden, omdat er gevaar voor instorten bestond. KINDERMOORD Te Gorkum is de 21-jarige mej. J. K., heeft geworgd en verhorgen in een met papier gevulde kist. De ongehuwde moeder zal mor gen voor den officier van justitie geleid wor den. t DE SLIMME NEGER. Uit St. Louis: Een neger werd verdacht van illegalen verkoop van sterken drank en de politie deed op een dag een inval in zijn woning. Ze kwam net binnen, toen do neger de laatste druppel door zijn gootsteen weg had laten vloeien. De politie vertrouw de de zaak echter niet en bleef op de loer liggen Ze deed een tweeden inval en weer was er niets meer tg vinden F.en detoctieve volgde echter den loop van de waterpijp en ontdekte, dat deze uitliep op een groot re servoir, waar de sterke drank in verzameld werd. Ditmaal keerde de politie niet met leege handen ^erug. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) DE VERBINDING MET FLAKKEE Mijne Heeren, Voorop gesteld, dat ik Burgemeester Don- kersloot hoogacht en wij reeds vele jaren zeer vriendschappelijk met elkaar omgaan lees ik nu met verwondering het verslag van de Vergadering van den Raad van Ooltgens plaat op Maandag 8 October j.l. en komt bij mij de vraag naar voren, of Ooltgenspiaal er voor den Burgemeester is of de Burge meester er voor Ooltgensplaat? De Burge meester wist van mij persoonlijk, dat de heide Zaadhandels een request zouden in dienen hij den Gemeentepaad en keurde dit goed, maar stelde voor om buiten ons nog Toen ik onlangs met de auto wilde ver trekken, via die dichtgespijkerde haven vari Ooltgensplaat, (waarover ik een artikel las in dc Telegraaf, toen ik in Hilversum ver bleef) heb ik den Burgemeester te voren ge- nragd of dat mogelijk was. Het antwoord is den Burgemeester wel bekend en ik bert met Kraak meegevaren. Bij mijn thuiskomst weer dezelfde evolutie, echter, ik had per missie, de aulo kwam van de booten nu lees ik tot mijn verbazing, dat de Burgemees ter het ten zeerste betreurt, dat ingezetenen van onze gemeente die schutting hebben af gebrokenOf de Burgemeester het recht heeft de gansche haven af ze zetten, dan wel alleen de gevaarlijke laad- en losplaatsen en over de rest de geheele gemeenteraad te raadplegen, kan ik niet beoordeelen. Ik wil verder in 't minst niet oordeelen over te nemen maatregelen door Bijk, Provincie, Gemeente, Stichting, enz. en hoop en wensch met velen, dal er spoedig een goede verbin ding met den vasten wal tot sland mag komen. Alleen kon ik na lezing van genoemd verslag niet nalaten de tegenstrijdigheden, uitgesproken in de vergadering van den Baad van Oolfgensplaaf op 8 October j.l., hiermede te demonstreeren. Als men, zooals ik eiken weg in Neder land meermalen berijdt en kent, men overal ziet de prachtige moderne bruggen, veren, ponten, wegen, enz. en men komt dan weer naar Dinteioord zakken, vanwaar men over een sural dijkje üintelsas bereikt, eindelijk langs een grasberm bij een boolje komt, waarmede we dan nu Flakkee vlug en goed koop kunnen bereiken, dan staat men wel paf als men dan allerlaatst nog bij een obstakel aankomt, in den vorm van een „dichtgespijkerde haven". Oolfgensplaaf, 13 Oct. 1934. C. XV. HOBBEL Az. (18 HOOFDSTUK XI. De ontdekking. Wij hebben ons lang bezig gehouden met de ervaring die Agnes opdeed bij haar bloedverwanten in Oosterbeek. Thans wil len we weer een blik slaan in haar eigen woning te 's-Gravcnhagc. De dienstbaren aldaar deden allen hun plicht. De kinderen hadden de Engelsche „bonne" lief gekregen, vooral de kleine Agnes en de ruim tweejarige Rosalie, die beiden hun genegenheid voor Mary nog meer in lieflcoozingen en gebaren, dan in woorden konden te kennen geven. De oud ste kinderen hadden bevel van Papa be komen, om altijd Engelsch met Mary te spreken, wat somtijds zeer koddig klonk, omdat de kinderjuffrouw nog weinig Hol- landsch en de kinderen weinig Engelsch verstonden. Lizette was overal in de weer cn poogde zooveel mogelijk de groote ga ping aan te vullen, die door het vertrek harer lieve Mevrouw in de huishouding ontstaan was. Tot haar niet geringe blijd schap was half Mei een bekwame keuken meid in dienst gekomen, die zich goed van haar plichtten kweet, zoodat de tafel van den Baron eiken middag goed verzorgd was. Maar hoe de trouwe Lizette zich ook beijverde, verdubbelen kon zij zich niet en de kinderen hadden iederen dag honderd vragen en honderd behoeften, waarbij Ma ma steeds had geholpen, maar Liesje niet ftitijd helpen kon. Otto, die een gunstigen aanleg, maar wat tichtzinnigen aard had, bekwam in de jongst verloopen weken geen goedkeurings- blijkcn meer op de school en Melanie ging met haar Fransch en pianospel meer achter dan vooruit. De Baron, die op het punt van de vor deringen zijner kinderen zeer eergierig was, was daarover zeer ontevreden. „Maar hoe komt het dan toch, dat gij beiderr, sedert Mama's vertrek, zoo onachtzaam zijt geworden, terwijl gij vroeger uw leer meesters zooveel stof tot tevredenheid gaaft?" vroeg hij op zekeren dag driftig aan de verschrikte kinderen. „Ja, Pa! Mama overhoorde mij altijd mijn lessen, mijn aardrijkskunde en ge schiedenis", antwoordde Otto bedremmeld. „En Ma liet hiij mijn oefeningen voor de piano haar altijd voorspelen en keek mijn Fransche lessen na, wat Liesje niet kan doen!" sprak Melanie moedig „Ik liet lieve Ma ook iederen dag mijn schriften zien en Ma hielp mij ook reke nen". voegde de achtjarige Albert er haas tig bij. Na deze opmerkingen van zijn kinderen ontvangen te hebhen, zag de Baron een poos zwijgend voor zich neer. Daarna sprak hij op eigenaardigen toon: „Zóó, zóó! dat alles heeft Mama dan gedaan! Nu breng mij ook eens uw boeken en uw schriftelijk werk, dan zal ik u overhöoren en dat nazien, lij hebt nog ruim een half uur vóór school tijd over". Verheugd sprongen nu de kinderen heen, om het gevraagde te halen en riepen in 't voorbijgaan Lizette toe: „Denk eens, Liesje, Pa wil nu zelf ons overhooren- Dat moe ten we morgen aan Ma schrijven!" Nadat de Baron de kinderen overhoord en hun lessen nagezien had. zat hij nog lang in diep ^epeins verzonken, en besloot, dien avond niet uit te gaan. Terwijl hij daar zoo nadenkend neerzat, peinzende over de waarlijk moederlijke zorgen zijner lieve Agnes, ook voor de ver standelijke ontwikkeling ztjner kinderen, huppelde ook de kleine Rosalie de kamer binnen, kwam aan zijn knieën staan en riep, door de vriendelijkheid van zijn an ders meestal stroef gelaat, aangemoedigd: „Pa! wilt u nu ook mijn Maatje wezen en met mij spelen? Malief komt toch nooit weerom!" Bij dat woord vloog er een nevel van droefgeestigheid over liet aangezicht van den Baron. Er lag in dat eenvoudige: .Ma- lief komt toch nooit weerom", voor hem een kracht, die hem geweldig aangreep. Hij tilde het lieve kind omhoog, kuste het hartstochtelijk zette het weer neer en spoedde zich uit het vertrek. Van die ure af had een vreeseiijke on rust het hart van den Baron bevangen, die hij zichzelf niet kon verklaren en die noch tans in haar diepsten grond tot oorzaak had, dat hij nu helder hegon in te zien, welk een overal helpende en alles ten beste bestierende goecre geest Agnes voor hem en haar gezin altijd geweest was. Daarbij kwam de vrees, dat zij niet zou herstellen, ofschoon ook haar brieven van langzame toeneming van krachten gewag maakten. Agnes zelve was zeer verheugd, toen zij uit de brieven harer kinderen vernam, dat de Baron zich nrr rok met hfen bezig hield. „Hoe gelukkig ben ik, lieve Ottozoo schreef zij, „te vernemen, dar gij u de gees telijke ontwikkeling onzer kinderen dag aan dag zoo getrouw aantrekt. God zal u daarvoor in Iren zegenen!" Geen. woord echter van berisping zelfs geen zinspeling daarop, dat hii dat niet vroeger gedaan had was uit haar pen gevloeid. De Baron was in de eerste weken, na het vertrek ztjner vromv, werkzaam geweest met de regeling der nalatenschap zijner schoonmoeder. De verzochte ophelderingen waren door Lord William John Wilton ver strekt in zeer gunstigen zin. De nalaten schap van Lady Wilton bestond behalve het kapitaal wat zij rrit haar eerste huwe lijk had medegebracht, hoofdzakelijk in lijfstoebehooren en een aantal juweelen en gouden versierselen. De schatrijke Lord wilde van deze kostbaarheden, die hij ran zijn vrouw voor iraar tooi had geschonken niets terugnemen, maar schreef, dat hij wenschte, dat dat alles aan de eenige doch ter der Lady uit haar eerste huwelijk ten goede zou komen. Lord Wilton betoonde zich dus na den doed ztjner gade veel handelbaarder cn toe gevender dan vroeger. Daar hij liet bericht van de gevaarlijke krankheid zijner hem ontvloriene gade eerst voor een voorwend sel had gehouden om zijn zoon naar Hol land te lokken, had het onverwachte be richt van haar dood hem des te sterker ge schokt. Hij had zijn vrouw hartstochtelijk bemind en hoe vreemd het ook moge schij nen, juist uit hartstochtelijke liefde was zijn harde handelwijs jegens haar voort gevloeid. En nu de dood het misdrijf, dat zij. door hem te ontvluchten, jegens hem had begaan, had uitgew:scht, loste zijn hit tere wrok zich ailengskens op in zachtere gevoelens Zoo bestonden er dan geen bezwaren meer om de nalatenschap te aanvaarden en kwam de Baron in het bezit van een vermogen dat fijn verwachtingen ver over trof; want hoewel door de verkwistende leefwijze zijner schoonmoeder haar vermo gen van f 50.000 tot ruim f 30.000 was ge slonken, vertegenwoordigenden haar bril- lanton en gouden sieraden altijd nog een waarde van ongeveer f 80.000. Alle vroegere verliezen waren daardoor vergoed ;n de Baron zou nu alle reden hen gen gehad, om zich in het leven te verheu gen, zoo maar niet die onrust, die zich juist in de laatste dagen van zijn hart meester gemaakt had, hem voortdurend had gemarteld. Altijd kwelde hun de gedachte, die hij dag en nacht niet van zich kon zet ten: „En zoo u haar krankheid werkelijk eens ongeneeslijk was en zij op zoo jeng digen leeftijd -eds m'i en de kinderen moest ontvallen, zij, die altijd de teedere zorgende moeder, de alles ten goede leiden de gade, het sieraad van mijn huis was Nog dacht hij er niet aan. hoe zij zelve dan te moede zou zijn, maar alleen dacht tij aan zichzelven. hoe hij te moede zou zijn, als hij haar zou missen, de lieve vrouw zijner keus, die volgzaam steeds zijn wen schen volbracht en de luimen en heftig heid van zijn opvliegend karakter steeds zachtmoedig en geduldig verdragen had. Doch nu gebeurde er iets, dat item eens klaps in zijn zelfzuchtige overdenkingen deed opspringen, zijn geheele hart geweldig schokte en veranderde. Zijn vrouw had item geschrevpn. dat zij binnen drie of vier dagen dacht te rug te komen in gezelschap van haar nicht Johanna, die tante in de jongste weken haar tot een zeer gewaardeerde helpster had afgestaan. Bijna vier maanden had nu haar afwezig heid geduurd en srhreef zij ook, dat zij zicli iets sterker: gevoelde, de Baron bemerk te wel uit haar schrijven, dat van herstel-" ling nog lang geen spraak was. De marte- lendste onrust begon licrn opnieuw heen en weer te jagen. 't XX as avond geworden. De Baron gevoel de geen lust om uit te gaan. De beide kleinste kinderen u Melanie waren door Lizette te bed gebracht. Ook Otto en Albert waren in hun vertrekje, naast de slaap kamer van den Baron, ter ruste gegaan. De Baron greep nu een btandende ldmp van de tafel uit het woonvertrek en begaf zich daarmee naar zijn slaapkamer. Daar hing hoven een commode, waarin zijn gade haar tafelzilver en kleinoodiën borg, een geschilderd portret, dat Agnes als bruid voorstelde, in den sclroonsten en vol- en bloei harer jeugd. Hij nam de aanval lige bpfdlenis van den wand en legde haar vóór zich op tafpl. Zijn hoofd, geleund op dp linkerhand, beschouwde hij die beeltenis lang en oplettend en vergeleek het van ge zondheid blozende, vroolijke en levenslusti ge meisjesaangezicht mot de bleeke en lij lende gelaatstrekken zijner vrouw, zooals hij haar bij zijn laatste bezoek in Ooster beek had ontmoet. „Krank! ja zeer krank!" fluisterden zijn lippen. Hij" sprong weer op en begon alle voorwerpen, die zijn vrouw toebehoorden in dit vertrek, met aandacht ie beschouwen, als zocht hij naar overblijfselen uit geluk kiger dagen, of hij ook iets mocht vinden, waarmee hij de droevige gedachten, die ge staag in zijn ziel opdoemden, zou kunnen bezweren. (XVordt vervolg

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 3