Koning Alexander en minister Barthou vermoord Kerk en School MAAS- EN .SCHELDEBODE ZATERDAG 13 OCTOBER 1934 Gemengd Nieuws* Land- en Tuinbouw* AFSLACHTING VAN MELKVEE? Bij een feestelijke ontvangst te Marseille De moordenaar doodgeslagen twee gewonden overleden Dinsdagmiddag, kort naclat Koning Alexan der van Joego-Slavte Marseille geland was om te Parijs besprekingen te komen houden over de mogelijke verzoening van Joego Sla- vië met Italië, heeft een Kroaat een automa tisch revolver leeggeschoten op den Koning cn de bij hem in de auto zittende personen. De Koning werd zwaar gewond en over leed even later in het huis van den prefect. Barthou, de Fransclve minister van buiten landsche zaken, was in den arm gewond en stierf tijdens de amputatie, die in liet zieken huis moest worden toegepast. Ooggetuigenverhalen Blijkbaar is het feestelijke karakter, dat 'de Fransche regeering de ontvangst van Koning Alexander van Joego Slavië wilde geven, de aanleiding geweest tot het af schuwelijke drama in de straten van Mar seille, waarbij zoowel de Koning als Barthou beide mannen van groote beteekenis in het hedendaagsche Europa, werden gedood. Het geheele Fransche Middellandsche zee eskader was op de reede bijeengekomen, ten einde do Zuid-Slavische kruiser Dubrovnik welke Koning Alexander naar Frankrijk bracht, te begroeten. Piétri, de Fransche minister van marine, bevond zich aan boord van de Fransche kruiser Colbert, ten einde 'daarmede het Zuid-Slavisch slagschip tege- moet te gaan. Koning Alexander ging aan hoord van een admiraalsbarkas, waarin ook Piétri gestapt was. Daarmede voeren beiden de oude haven Van Marseille binnen, waar onder leiding Van den Minister van Buitenlandsche Zaken Barthou en een reeks andere Zuid-Slavische en Fransche militaire en civiele hoogwaar- digheidshekleeders ter verwelkoming aan wezig waren. Toen de barkas de haven bin nenvoer werden 21 saluutschoten gelost. Met zijn gastlieeren stapte de koning in een open auto, de eerste van een lange stoet auto's. Tezamen met den Koning was Jeftitsj, de Zuid-Slavische minister van Bui- it'enlandscho Zaken, aangekomen. Koningin Marie van Zuid-Slavië, had de reis naar Frankrijk niet met het oorlogs schip gemaakt, zij was per trein naar Parijs gegaan. Zij wilde den Koning in Dijon ont moeten. Toen de auto van 'den Koning do Place de la Bourg opreed, weerklon ken de schoten, welke niet alleen den Koning maar ook Barthou het leven benamen. Naar men zegt, zouden in totaal een twin tigtal schoten gelost zijn bij den aanslag op Koning Alexander. De eerste schoten misten alle hun doel, doch steeds weer weerklonk tenvijl een onbeschrijfelijk tumult losbrak, het korte, scherpe knallen. .Men zag den Koning, getroffen, ineenzin- hen. Er ontstond onder de menschen een ware razernij. Brullend en schreeuwend stortten de omstanders zich op den dader, die letter lijk gelyncht werd. Ooggetuigen vertellen, dat de man, onherkenbaar verminkt, door de omstanders vrijwel verscheurd is. Slechts met groote moeite slaagde men er ïn, ruim baan te maken en het stoffelijk overschot van den moordenaar te bergen. In de stad lieerscht ontzaglijke opwinding. Naar later is gebleken, is Koning Alexan der door vier kogels getroffen. De overige schoten troffen Barthou, generaal Georges en admiraal Berthelot, die indertijd chef van marine is geweest in Toulon en den Servi- schen militairen attaché, die eveneens zeer .ernstig werd gewond. Barthou poogde, ondanks het schot, dat hij in het onderlijf ontvangen had, den da der die op de voetplank van de automobiel gesprongen was, met de hand af te weren. Hierin slaagde hij evenwel niet. Ook de poging van den chauffeur van de auto, om den moordenaar neer te slaan, mislukte. De vertegenwoordiger van de „United Press'' te Marseille, die ooggetuige was van dezen vreeselijksten aanslag in den na-oor logstijd, meldt over deze gebeurtenis het yolgende: „Ik stond midden in de menschenmenigte welke zich in de nabijheid .van de haven had opgesteld. Toen de stoet auto's in de straat Ver scheen, klonken achter mij luide uitroepen- „Weg met Alexander!" Zij werden echter terstond door de menigte met hoerageroep op den Joego-Slavischen koning beantwoord Er ontstond een gedrang, terwijl de tegen standers slaags raakten, waarvan de dader gebruik maakte, om door een opening in het politie-cordon heen te dringen en aldus op den rijweg te komen. Ik zag hoe hij zijn arm ophief, gereed om te schieten en zonder nauwkeurig te mik ken, eenige schoten op de auto van den ko ning loste, die hem slechts bij toeval troffen Hij rende daarop met de rijdende auto mede, sprong op de treeplank, hield zich aan de deur van den wagen vast en loste 'de verdere schoten rechtstreeks in het iu-| wendigo yan .den wagen. Er ontstond een vreeselijke verwarring. De menschen stormden op de auto af, ter wijl de politie niet in staat bleek te zijn hen terug te houden. De chauffeur, die de auto bestuurde, waar ra koning Alexander gezeten was, verklaar de het volgende: „Terwijl de auto langzaam in den stoet voortreed naar het Beursplein, maakte zich een man los uit de dichte menschenmenig te, van vrij omvangrijke gestalte. Hij liep op de auto van den koning toe en schoot vier of vijf maal met zijn revolver. Hij werd terstond gegrepen en de kolonel, die zich in het gevolg van den koning be vond, sloeg met de sabel op hem los." De dader van den aanslag heeft gepro beerd, zichzelf in den mond te schieten maar een der adjudanten ontrukte hem het vuurwapen. Op het Beursplein is hij neer geslagen. Onder de duizenden aanwezigen op het plein ontstond eerst groote beroering, daar na trad een diepe stilte in, die ontzaglijken indruk maakte. De .vlaggen zijn halfstok geheschen. Nader blijkt, dat de koning overleden is in het gebouw van de prefectuur, in aan wezigheid van zijn adjudanten, die hun tra nen niet konden bedwingen. Minister Pietri en de andere aanwezige ambtenaren waren aan de diepste smart ten prooi. Nader wordt gemeld, dat het lijk van koning Alexander in de particuliere ver trekken van den prefect op een rustbed is gelegd. Volgens mededeeling der politie moeten aan den aanslag minstens tien personen hebben deelgenomen. Ook Barthou gedood. In het ziekenhuis waar de minister van buitenlandsche zaken onmiddellijk naar toe gebracht werd, nam men eerst aan, dat zijn verwonding niet van ernstigen aard was, hoewel men het, aangezien zijn linkeronder arm door een kogel versplinterd was, wel noodig oordeelde de arm. te amputeeren Het had er eerst allen schijn van, dat het leven van Barthou geen gevaar liep. Tijdens de operatie echter ontstond een bloeding, welke bloedtransfusie dringend noodzake lijk maakte. Hiertoe werd oogenblikkelijk overgegaan, doch de toestand van den mi nister werd zwakker en zwakker tot einde lijk zijn hart ophield te werken. Barthou was overleden. Nog meer slachtoffers De Fransche generaal Georges, die als buitengewoon adjudant aan Koning Alexan der was toegevoegd, werd eveneens ernstig gewond. Verder zijn zwaargewond admiraal Ber thelot en de hofmaarschalk van den Koning, Dimitrij ewitsi. Nog anderen gewond Er werden nog drie vrouwen en twee leden der mobiele garde bij den aanslag zwaar gewond De dader De moordenaar van koning Alexander, Petrus Kalemen, is, naar thans vaststaat, een Kroaat. Hij stond op de lijst van ver dachte personen, die door de Zuid-Slavische politie aan de Fransche politie was gegeven. Ter gelegenheid van de ontvangst van den koning waren buitengewone politie maatregelen genomen. Meer dan 200 circu laires met de photo's van de verdachte per sonen waren aan de met de veiligheid be laste autoriteiten toegezonden. Bovendien had men in alle hotels te Marseille en te Parijs een onderzoek ingesteld naar ver dachte elementen. Had Kalemen medeplichtigen? Uit Marseille: Eenige personen, die ooggetuigen zijn geweest van den aan slag op koning Alexander, verklaren, dat de moordenaar Kalemen drie me deplichtigen heeft gehad, die gevlucht zijn, De moordenaar stierf in de Sureté Uit Parijs wordt nog gemeld: De moordenaar van koning Alexander is korten tijd na aankomst in het gebouw der Sureté overleden „an verscheidene schot wonden en wonden van sabelhouwen. WAT OP DEN MOORDENAAR WERD GEVONDEN. PARIJS, 10 October. Uit Marseille wordt gemeld, dat de politie den revolver heeft onderzocht, waarmee Petruc Kalemen den moord heeft gepleegd. Het is een automatische revolver van dp. nieuwste constructie, waarmee 20 schoten kunnen worden gelost. In een jaszak van den moordenaar vond men bovendien nog eenige patroonbanden, Dinsdagmiddag was men ie Parijs druk bezig verschillende gehouwen en straten te ver sieren ter feestelijke ontvangst van Koning Alexander van Joego-Slavie, Deze foto werd genomen in de Gare des Invalides. Kiemand vermoedde de ernstige gebeurtenissen welke weldra te Marseille zouden plaats grijpen... pe Fransche minister, Barthou op, zijn 'doodsbed, 'dat te MmseMIk in 'til gemaakt. zoodat hij in totaal over 100 schoten be schikte. Het onderzoek op het lijk leidde tot een interessante ontdekking Kalemen had op de liukerbenedenarm een tatoueering die 'n Ikl-eine kroon voorstelde en waarom heen een doodskop en twee gekruiste doods beenderen waren getatoueerd, alsmede de letters C. C. het cyrel letterteekcn van de S„ de initialen van de ware vrijheid of dood. Volgens een Joego-Slavischen journalist zou daze tatoueering het teeken zijn van de Macedonische Kommitadsjies. De Fransche politie tracht in de eerste plaats te ontdekken of Kalemen handlan gers heeft gehad. Uit het feit, dat men in geen enkel hotel te Marseille zijn spoor heeft gevonden, leidt men af, dat hij bij vrienden heeft gewoond. liet is natuurlijk van groot belang of men deze vrienden kan ontdekken. De aanslag heeft bij de bevolking zóó groote opwinding veroorzaakt, dat de wild ste geruchten de ronde doen. Zoo werd o.a. beweerd, dat de moordenaar omgeven was door zes met. dolken en revolvers bewapen de mannen, toen een officier van liet gevolg hem neersloeg. Zij zouden zich bereid heb ben verklaard een gelofte af te leggen, doch tot nog toe heeft de politic geen hunne ontdekt. Uit Brussel wordt gemeld dat de politie te Luik zich in den laatsten tijd heeft be zig gehouden met eenige aldaar gevestigde verdachte Kroatcn, o.a. een cantinehouder Sokota, die. por 1 Juli j.l. België zonder op gave van een woonplaats heeft verlaten. In een andere Kroatische cintinc te .nik heeft een mijnw'erkci Petrus Kulmenski ge naamd, vertoefd, die kort geleden uit Luik is vertrokken. Gezien de overeenkomst Uis- schen de namen, vraagt men zich of af de ze man wellUht identiek is met de moorde naar van Koning Alexander. Het aantal dooden tot nog toe drie PARIJS, 10 October. Het aantal slacht offers van den aanslg te Marseille bedraagt tot nog toe drie, n.l. koning Alexander, de Minister van Buitenlandsche Zaken Bar thou en de politiebeambte Galy. In het ziekenhuis bevinden zich negen personen onder medische behandeling, o.a. do Fransche generaal en lid van den Op persten Oorlogsraad Georges, die in de loop van den nacht geopereerd is en wiens toe stand zeer ernstig is. Voorts drie toeschou wers, w.o. een filmoperateur, vier vrouwen uit het publiek en een 14-jarige jongen. Bovendien zijn nog twee gewonden in hun woningen onder medische behandeling en wel een inspecteur van politie, die in het been is getroffen, en een weduwe, die even eens onder de toeschouwers stond. Ook een der getroffen vrouwen overleden. MARSEILLE, 10 Oct. Het aantal slachtof fers van don moordaanslag op koning Alexander is tot vier gestegen aangezien een der 'vrouwen uit het publick, die door da kogels van den moordenaar werd gewond, aan haar verwondingen hedenmorgen is overleden. DE NIEUWE KONING"*" PETER II Het regentschap De legatie van Joego-Slavië te Weenen deelt mede, dat thans te Belgrado een mi nisterraad bijeen is, welke zich bezighoudt met de kwestie van het regentschap. Onge twijfeld, aldus wordt verklaard, zal volgens de geldende grondwettelijke bepalingen de oudste zoon van den vermoorden koning Peter, tot koning worden uitgeroepen, ter wijl een regentschap zal worden ingesteld. De jonge koning is juist kortgeleden op een kostschool in Engeland gedaan. Hij is 11 jaar. Uit Belgrado: De ministerraad is onder voorzitterschap van minister president Oezoenowitsj bijeen, ter be spreking van maatregelen, welke on der deze buitengewone omstandighe den in het belang van het land moe ten worden getroffen. Bij zijn vertrek had koning Alexander de koninklijke voorrechten overgedragen aan den ministerraad. Bij art. 42 der grondwet wordt bij <3en dood van den vorst de kroonprins koning. De kwestie van het regentschap moet bij testament van den koning zijn geregeld. Indien geen testament aanwezig is, wordt het regentschap door de vertegenwoordiging van het land gekozen. Uit Weenen: Uit Joego Slavische kringen te Weenen verluidt, dat koning Alexander in zijn testament heeft bepaald, dat hij wenscht, dat in geval van zijn dood een regentschapsraad van drie personen tot do meerderjarigheid van kroonprins Peter de regeering zal leiden. Deze regentschapsraad zal moeten' bestaan uit koningin Maria van Joego Slavië, prins Paul en den president van het Opperste Gerechtshof van Belgrado. Ernstig auto-ongeluk bij Geervliet Eén doode en drie gewonden. Maandagmiddag 5 uur kwam bij Geervliet van een zijweg, met bet doel tie provin ciale weg op tc gaan, de auto van don heer Snoo te Geervliet, waarin behalve de eige naar ook zat de heer v. d. Meijde, veehan delaar to Delft, en de heer A. Herweyer le Geervliet. Deze laatste bestuurde de wagen. Tegelijkertijd kwam van Rotterdam een zware auto, waarin alleen de bestuurder de heer Siesetich zal. De heer II. gaf do huur auto, die van rechts kwam, geen voorrgang, met het gevolg dat beide wagens op el kaar reden en geheel verbrijzeld werden. De bestuurder van de huurauto sprong juist bijtijds uit zijn wagen en kwam er met lichte verwondingen af. De heer C. de Snoo werd zeer ernstig gewond aan borsten achterhoofd, ook waren zijn beide armen gebroken. Hij werd naar hot diaconessen- huis te Rotterdam vervoerd, waar hij heden aan de bekomen verwondingen is overleden. De heer v. d. M. bekwam enkele lichte ver wondingen aan het hoofd, terwijl de .be stuurder naar het aanvankelijk scheen be trekkelijk goed afkwam. Ilij had enkele rib ben gebroken. Doch heden is diens toe stand naar we vernemen verergerd, zoodat hij steeds in bewustcloozen toestand ver keert. Een eveneens daar passeerende vracht auto moest zoo krachtig remmen, dat de ruiten van de cabine sprongen, KERKDIEFSTAL Een der daders herkend In de nacht is ingebroken in de R.K. parochie kerk te S c h i n n e n. Omstreeks halftwee zag de veldwachter Jansen, dieven het gebouw binnendrin gen, doch hij liet hen rustig hun gang gaan om hen op heeterdaad te kunnen betrappen. Toen de dieven de politie echter bemerkten, vluchtten zij De deur viel achter hen io het slot zoodat de veldwachter zijn achtervolging moest staken. Alle offerblokken waren geledigd. De veldwachter die zich bij de kerk verdekt had opgesteld, heeft, daar reeds geruime tijd hier voor werpen werden vermist, als een der dader herkend de in geheel Zuid-Limburg beruchte inbreker-reci divist August Rouschop, oud 35 jaar. Zijn mede plichtige is nog onbekend. Het geld, dat tot een bedrag van veertig gulden was ontvreemd uit de geforceerde offerblokken werd tijdens de achtervolging in de kerk wegge worpen. Ook de inbrekerswerktuigen zijn in het gebouw teruggevonden. Rouschop is in de woning van zijn moeder in de Daalstraat te Geleen gearresteeid. Hij was eerst vier weken geleden ontslagen uit de strafgevan genis te Maastricht en heeft in totaal reeds elf jaar gevangenisstraf uitgezeten, hoofdzakelijk we gens diefstallen. EERLIJKE VINDER BELOOND MET f 7500 Op 6 October 1931 zag, naar het Hbld. weet mee te deelen, de vrouw van de Diemenaar Buitenhuis aan de Oudekerkerlaan, dat in haar voortuintje 'n paar dahliastruiken waren om- geknapt. Toen ze ging kijken, vond ze onder die struiken een sigarentrommeltje, waarin 75 bankbiljetten van f 100 waren. Hoe het trommeltje daar gekomen was, bleef en is nog een raadsel. Ingebroken was er te Diemen of omgeving niet. De burgemeester van Diemen werd met het vinden van de f 7500 in kennis gesteld en de eenige verkarig, welke hij aan het geval kon geven was, dat dien dag een Chineesche koopman, die het dorp had bezocht en bij de familie Buitenhuis aan de deur was geweest, de trommel met geld verloren had. Ondanks alle nasporingen ook de Amsterdamsche politie werd in het geval gekend kwam de verliezer zich niet melden, en thans, drie jaar na het vinden, heeft met eenige plechtigheid op het raadhuis te Diemen de burgemeester, die als bewaarder der f 7500 is opgetreden, dit bedrag, waarop geen rente gekweekt werd, overeenkomstig art. 2014 tweede lid Burg. Wetboek, aan den gelukkigen vinder ter hand gesteld. KLEUTERS LEGGEN 23 K.M. OP DEN AUTOPED AF Volgens het Hbl., heeft de politie in de Oranjestraat te Almelo, drie jongentjes aan getroffen, afkonustig uit Enschedé. ,Ze wisten niet, waar ze waren. De kinderen waren op hun autopeds op stap gegaan en hadden de 23 K.M. die de twee steden van elkander schei den in één middag afgelegd. De kleinen waren resp. vijf, zes en zeven jaar oud. De politie heeft zich over de kleine avonturiers ontfermd en gezorgd, dat ze weer bij hun moeders in Enschedé kwamen. TJALKSOHIP GEZONKEN Tengevolge van een hevigen stormvlaag te op 10 K.M. ten Z.O. van Urk het tjalkschip Rehoboth, groot 69 ton, afkomstig uit Deven ter en op weg van Amsterdam naar Kampen, geladen met anthraciet, gezonken. De opvaren den, de schipper E. Klein uit Deventer, zijn vrouw en een kind van 9 weken konden met groote moeite gered worden door de sleepboot Tina van kapitein Wagenmaker uit Groningen, die door middel van een sloep verbinding met het schip wist te verkrijgen. SPOORLOOS VERDWENEN. Te Hulst (Z.) is de boekhouder bij het gemeentegasbedrijf L. F., voor onbepaalde tijd geschorst, nadat gebleken was dat het kasboek in de laatste tijd niet was bijgehouden. Sedert dien heeft F. zich in enkele dagen niet meer in Hulst vertoond. NED. HERV. KERK Drietal: Te Harderwijk (vac.-Van Ingen), Jac. Vermaas te Hoogeveen, C. J. v. d. Graaf te Nijkerk en B. N. B. Bouthoorn te Huizen (N.H.). Beroepen: Te Harderwijk, Jac. Vermaas te Hoogeveen. Te Oudelande Z.J. Matzer van Bloois, cand. te Wijhe. -— Te Zoetermeer-Zeg- waard, H. S. v. Rijs te Vianen. Te Dinteloord, P. J. Steenbeek te Oudewater. Te Huizinge, J. v. d. Touw te Terkaple (Fr.). Te Den Hoorn op Texel (toez.), cand. G. Moen te Huisduinen. Te Krimpen a. d. Lek, G. Enkelaar te Oud- Beijerland. Aangenomen: Naar Warfhuizien, J. R. Stra- tingh te Beers. Bedankt: Voor Witmarsum, P. J. van Leeu wen te Oterdum (Gron.). Voor Drogeham (Fr.) J. C. Loor te Zevenhuizen (Gr.). GEREF. KERKEN Tweetal: Te Drachtster Compagnie, J. van Dijk, cand. te Zwolle en Chr. v. d. Vliet, cand. en hulppred. te Slootdorp. Te N. Amstel N.: J. Ba- vinck te Gramsbergen en J. W. de Jager te Diever (Dr.). Beroepen: Te Drachtster Compagnie, J. van Dijk, cand. te Zwolle. Te Elburg H. Brinkman, cand. te Hanmelen. B e d a o k t: Voor NieuweriAmstel, (Noord)J. Verhuyl te Laren (N.H.). N Aangenomen: Naar Oostwold (Old.), cand. K. Hart te Zaandam. CHR. GERElF. KERK Tweetal: Te Amersfoort, S. van der Molen te Rotterdam en J. Tamminga te Harderwijk. PREDIKANT EN KERKERAAD GESCHORST Met ingang van gister is Ds J. van Poelgeest, Ned. Herv. predikant te Castricum, zoomede de kerkeraad, door het classicaal bestuur geschorst voor onbe- paalden tijd. De aanleiding hiertoe ligt vol gens een bericht aan het Hbld voornamelijk in het verschillend standpunt, dat wordt in genomen tusschen den predikant en een diaken eenerzijds en het classicaal bestuur te Haarlem anderzijds inzake een kwestie van kerkelijk en geldelijk beheer der ge meente, waarbij de aanleiding moet worden gezocht in een justitieel geval van onregel matig geldbeheer van een voormalig diaken en daaruit voortgesproten procedure, waar van de afwikkeling nog gaande is ter recht bank te Alkmaar. Ds van Poelgeest staat reeds meer dan dertig jaar ter standplaats Castricum. Als plaatsvervangend predikant voor Castricum is aangewezen Ds A. van Peursum te Uit geest. Prof. Dr. A. G. HONIG Gelijk te verwachten viel, heeft Prof. Dr. A. G. Honig te Kampen op zijn 70en verjaardag zeer vele blijkpn van medeleven en sympathie ontvan gen. waarbij ook tal van bloemstukken. Des avonds bacht het studentencorps „Fides Quaerit Intellectum" een zanghulde voor de wo ning van den hoogleeraar. Ds. H. H. Schoemakers, die Zondagmorgen de godsdienstoefening in de Westerkerk leidde, heeft Prof. Honig toegesproken, waarna de gemeente den zeventig-jarige toezong de zegenbede uit Ps. 134. Hervormde Antirevolutionairen Referaat van den heer A. van Eek, van Stellendam Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende verslag: Te Utrecht heeft Woensdag een groep van Hervormde Antirevolutionnairen een vergadering gehouden, die onder leiding stond van den heer M. Noteboom van Hilversum. Deze verzocht vooraf degenen, die geen instemming met het doel der vergadering hadden betuigd, de zaal te verlaten en ver klaarde vervolgons, dat om redenen van tactische aard geen ruchtbaarheid aan deze samenkomst was gegeven. I-Iet doel was de positie der Herv. A.R. in de politiek vast te stellen, nu met hun herhaaldelijk uitgespro ken wenschcn door de A.R. partijleiding geen rekening wordt gehouden. In een uitvoerige rede heeft daarop de heer A. van Eek van Stellendam de be zwaren uiteengezet van de Herv. Gerefor meerden tegen de A.R. partij. Het Geref. volk in do 1-Ierv. Kerk aldus spr. vormt een groep, die weinig invloed heeft, doch een totaal van 250.000 kiezers in het uur kan brengen. Als oorzaken van de ge ringe invloed noemde spr. de verdeeldheid en het individualisme. Er is echter verschil over de vraag, hoe deze groep moet georga niseerd worden, nu leiding en organisatie noodig blijkt. Vooral de voormannen zweren bij de A.R. partij, hetgeen verklaarbaar is uit hun verhouding tot de partijleiding. Het volk evenwel verwijdert zich in een lang zame exodus van deze partij, waartegen het steeds ernstiger bezwaren krijgt .vooral t.a.v. het neo-calvinistisch streven der partij. Dit bracht als consekwentie de practisch neu traio staat, die thans door de partij verde digd wordt. De kerngedachte van art. 36. n.l. de Chr. Staatsidee wordt door haar ver worpen. Spr. wil dit art. niet als grondslag nemen voor een nieuwe beweging, om dat nog nimmer iemand op die grond slag een politiek program gegeven heeft, maar hij meent, dat wel in die richting moet gewerkt worden. Voor specifiek Hervormde belangen als het kerkelijk vraagstuk interesseert de par. tij zich niet, Opheffing van de rechtskracht der Synodale Organisatie, losmaking der „zilveren koorde", oplossing van het vraag stuk der theologische faculteit behooren ter hand genomen. Ook op schoolgebied zijn de belangen der Herv. bij de A.R. niet veilig. Uitvoerig wijdde spr. ook uit over de kwes tie der partijdige benoemingen, welke hij met cijfers demonstreerde. Om deze redenen moet nu politieke orga nisatie geschieden in Herv. A.R. Kiesver- eenigingen. Men is reeds jarenlang bekend met onze grieven aldus spr. maar, hoewel de organisatorische weg steeds werd bewandeld, resultaat was er nimmer. Daar om moet er nu aparte organisatie komen, waarom spr. ten slotte voorstelt de stichting van Herv. Iviesvereenigingen krachtig ter hand te nemen en een centrale organisatie te vormen. Nadat ook nog de heer' P. Sm its van Alfen a. d. Rijn op het belang daarvan ge wezen had, werden deze voorstellen aan de vergadering in bespreking gegeven. Na breedvoerige gedachtenwisseling over de ai of niet losmaking uit de A.R. Partij werd ten slotte de volgende motie aangenomen: Motie. De vergadering van Herv. A.R. te Utrecht bijeen ter bespreking van hun politieke positie, .van oordeel, dat zij in een moeilijke positie verkeeren door hurt verdeeldheid over de verschillende par tijen, waardoor hun kracht gebroken wordt, dat deze politieke verdeeldheid nadeelige gevolgen met zich brengt voos een gezond kerkelijk leven, dat er prin- cipieele en practische bezwaren zijn te gen de politiek der A.R. partij, met name in het vraagstuk van den Chr. Staat, dat in het bijzonder het kerkelijk vraagstuk op de achtergrond is gekomen, welks op lossing voor hen zeer urgent is, dat hun rechten in de A.B. partij niet genoeg zaam zijn gewaarborgd, dat de practijk de onmogelijkheid uitwijst om, met be houd van de huidige organisatie alle Geref. Hervormden in de A.R. partij tg organiseeren, dat derhalve politieke or ganisatie van alle Geref. Hervormden dringend noodzakelijk is, besluit: de stichting van Herv. 'A.R. Kiesver» eenigingen met kracht ter hand tg nemen, i een centrale organisatie dezer Kiesver- eenigingen te vormen, en een voorloopige commissie te benoe men, om de houding tot de A.R. Partij nader te overwegen, welke commissie op de eerstvolgende vergadering met naderg voorstellen zal komen. Als leden dezer commissie werden aange zocht de lieeren M. Noteboom, Hilversum! A. van Eek, Stellendam, P. Smits, Alfen a. d. Rijn, Th. Kelfkens, Vreeswijk, Ds. B. N« B. Bouthoorn, Huizen en Ds. J. Lekkerker- ker, Oldebroek. Pachtprijsopdrijving Geen optimistische verwachtingen, Waarschuwend woord van de Friesche Mij van Landbouw Door het bestuur van de Friesche Mij van Landbouw is aan de verpachters zoowel als aan de pachters een waarschuwend woord gericht in verband met het feit, dat de tijd van het pachten van landerijen weeg aangebroken ts, en voorzichtigheid bij het bepalen der pachtprijzen dringend geboden is De toestand van het landbouwbedrijf is, nog steeds uiterst zorgelijk te noemen. De bedrijfsuitkomsten van de veehouderij zijn weder beduidend ongunstiger geworden omdat de prijzen der producten nog steeds een dalende tendenz vertoonen, terwijl hier tegenover gesteld dient te worden een ver zwaring der lasten door de verhoogde prijzen van het krachtvoeder. De varkenshouderij, die vooral voor de be drijfsuitkomsten op de zandgronden zeer be langrijk is, levert sinds geruimen tijd ern stige verliezen op. De vooruitzichten zijn somber o.m. doop de steeds toenemende moeilijkheid bij d9 afzet der producten. Dat de uitkomsten van de akkerbouw op dit oogenblik zich eenigszins gunstiger laten aanzien, komt vnl. door de hoogere aard appelprijzen, wat toegeschreven moet wor. den aan toevallige omstandigheden, die in geen enkel opzicht eenigen waarborg bieden voor een gunstige afzet in volgende jaren. Voor vrijwel alle andere akkerbouwpro ducten is liet prijsverloop afhankelijk van maatregelen der regeering, die, zooals uif haar daden en verklaringen gebleken is, tot een verlaging van het prijspeil wenscht tg komen. Daarbij komt, dat de reeks van gun stige oogstjaren, waarop wij thans kunnen terugzien, zich niet steeds zal kunnen .voort zetten. Er is dan ook volgens het bestuur geen' enkele reden om bij het bepalen van dg pachtprijzen uit te gaan van optimistischs verwachtingen voor de toekomst. Verhuurders, die van de concurrentie tus schen de gegadigden voor huur van boerde rijen gebruik wenschen te maken om te ko men tot een verhooging der pachtprijzen, dienen wel te bedenken, dat zij hierdoor ver keerde voorstellingen in het leven roepen omtrent de rentabiliteit van het landbouw bedrijf. Dat dit een ongunstigen invloed zal uitoefenen op de maatregelen, die tot in standhouding van het landbouwbedrijf noo dig worden geacht ,ligt voor de hand. Het bestuur dringt daarom nogmaals aart op voorzichtigheid bij het bepalen van dB pachtprijs, en wijst er op, dat van een stre- ven om te komen tot verhooging van da pachtprijzen zoowel voor de verhuurders als voor de huurders noodlottige gevolgen t» verwachten zijn. Het drama van het bussenvleesch Een slagers-adres De Commissie van Overleg, samengesteld uit de Ned. Slagershond, de Hanze van sla gerspatroons en de Grossiers v. d. Vleesch- handel te Noordwijk heeft in een uit voerig, wei-gedocumenteerd adres bij de re geering bezwaren ingebracht tegen een eventueele hervatting van vee-afslachting en blikken-vleesch-productie. De vorige afslachting, ten slotte bepaald op 115.000 stuks vee, gaf een overschot van zeker 11 millioen blikken en een tekort van minstens 4 millioen gulden. Een ander droevig gevolg was de nood onder de slagers, die hooge prijzen moesten vragen door de crisisheffing de accijns werd met 200 verhoogd doch daardoor hun debiet zienderoogen zagen terugloopen. Het vleeschverbruik neemt gestadig af. Ondanks de droogte die tot ontijdige op ruiming van slachtvee dringt is de aanvoer midden Juli van dit jaar op de Rottcrdam- sche en andere markten minder dan in midden Juli 1933 n.l. ongeveer 16 h 17 en ook minder dan in 1932. De Amsterdam sche markt zelfs met 23 a 25 De gemiddelde weekaanvoer van slacht vee was op de Rotterdamsche markt in Juli en Augustus 1934 respectievelijk 8 en 22 lager dan in deze maanden in 1932 en ook in 1933. Verruiming van vleeschverkoop dient ernstig nagestreefd te worden. Uit diverse calculaties is komen vast te staan, dat de rundvleesch-kleinhandelsprijzen met 10 15 ets per k.g. kunnen worden verlaagd wanneer de thans daarop rustende heffing wordt weggenomen, waardoor de mogelijk heid eener consumptie-verruimiftg van vieesch wordt geschapen. Alle helangheb- hende groepen, van Landbouw tot consu ment, zullen daarvan de vruchten plukken en dit moge voor de Regeering aanleiding zijn in geen geval de afslachting van meik of jongvee te-doen hervatten.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 5