Predikbeurten MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 13 OCTOBER 1934 PLAATSELIJK NIEUWS Probeer Kruschen voor onze rekening JUBILEUM N.V. ELECTRICI- TEITSMIJ VOORNE EN PUTTEN Rechtzaken» EEN KLUCHT? VERKOOPINGEN TE WATER Marktberichten. SOMMELSDIJK. Door B. en W. dezer ge meente is ter openbare kennis gebracht, dat tor gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van C en A C Sogers, alhier, om vergunning tot het oprichten van een slachtplaats aan de van Goneumstraat. op het perceel kadastraal bekend, in sectie B -no. 217. ■Op Woensdag 24 October a.s., des naim. 3,30 uur, zal ten gem-eentelvuize gelegenheid be staan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Mevr. W. had het ongeluk van de trap te vallen. Hierbij verwondde zij haar been dusdanig, -dat geneeskundige hulp dringend noodzakelijk was. De schilder A. K. had het ongeluk bij het verrichten zijner werkzaamheden zich zoodanig te verwonden, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen, MIDDELHARNIS. B-ij den agent der ar beidsbemiddeling hebben zich als werkloos opgegeven 37 landarbeiders, '2 letterzetters, 3 boekbinders 4 timmerlieden, 1 schilder, 1 opperman, 2 betonwerkers, 12 diepzeevis- sehers, 1 matroos groote vaart, 10 transport arbeiders, 1 kabel-monteur, 1 broodbakker, 1 borstelmaker. Totaal 76 personen. Dinsdag zijn de eerste suikerbieten ge leverd door den landbouwer S. Zeedijk voor de suikerbieterafabriek te Roosendaal. Het eerste schip met pulp is in de Kaai gearri veerd voor de landbouwers gebrs. Zeedijk. -De militair L. Driesse, in garnizoen in de Prins Willem III kazerne te Amersfoort bij het 35 RVA, is na gehouden onderzoek geslaagd voor hoefsmid. Aan de Kaai zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid verzonden 42,000 kilo aardappelen. Vanaf 't Havenhoofd is weder een zeeboot vertrokken naar Engeland, met bestemming Londen, geladen met 2200 balen uien. Zondag 14 Oct. zal in de Geref. Kerk Idoor Ds. Zeilstra in beide diensten den dag der Afscheiding herdacht worden. Tevens zal er een collecte worden gehouden voor hulpbehoevende kerken. Dezer dagen is van den vischha-ndelaa-r J. Saarelse aan het Havenhoofd 11 kilo pa ling en 5 kilo bot, alles levend goed, gesto len. Van den -dader(s) ia tot lieden nog niets hekend. Maandagavond reed schipper J. Braber met zijn vrouw naar het Havenhoofd, alwaar zijn schip lag. Kort bij het Hoofd gekomen reden zij met hun fietsen door een rukwind tegen elkander. Hierdoor kwam de vrouw te vallen, waardoor zij haar neusbeen brak. Zij heeft zich onder medische behandeling ge steld. i DEN BOMMEL. Door B. en W. dezer gemeente ?s besloten om op de openbare lagere scholen de nieuwe spellings voor schriften te doen toepassen. Belanghebbenden worden er opmerkzaam op gemaakt, dat vanaf 1 November a.s. de rij-wielbe- lastingmerken moeten zijn bevestigd, daar anders zonder voorafgaande waarschuwing proces-verbaal za-i worden opgemaakt. Bij den gemeenteveldwachter alhier is aan gifte gedaan door P. J. B. geb. v. d. M., van mis handeling door W. v. M. alhier. Op 24 October a.s. zal in café van der Plaat da algemeene ledenvergadering van de Groene Kruis-afdeehng alhier plaats hebben. De vrachtrijder M. de Bakker sloeg Dinsdag middag op de kade zijn auto aan, toen deze plot seling achteruit reed en op een schip terecht kwam. Met behulp van de vrachtauto van A. v. O. werd -de auto weder op den wal getrokken. De auto liep eenige materieele schade op. Als door een wonder (kwamen er geen persoonlijke ongelukken voor. Door den gemeenteveldwachter wordt gedu rende het komende seizoen weder een politievak cursus gevolgd. - Doordat een zijkrat van een boerenwagen, welke hij bestuurde, losging, sloeg P. G. achterover en kwam op straat te vallen, met het gevolg dat hij zich onder geneeskundige behandeling van Dr. Oosthoek moest stellen. Door de Bijz. Vrijw. Landstorm zullen op de volgende datums schietoefeningen worden gehou den: 17, 24, 31 October; 7. 14. 21, 23, 28 Novem ber; 5, 7. 12, 14, 19, 21, 28 December. De schiet oefeningen vangen aan des nam. 6.30 uur. Naar we vernemen zullen met ingang van Januari 1935 in verband met de wijziging van de wettelijke bepalingen betreffende den Burgerlijken Stand geen getuigen meer noodig zijn bij het opma ken van de akten- van geboorten en overlijden. OOLTGENSPLAAT. Een buitengewone al gemeene vergadering is Woensdag 10 Octo ber door de Coop. Boerenleenbank gehouden in Hotel Virake; aangevangen werd om halt aciit; aanwezig waren 108 leden. De Voorzitter P. van den Heuvel, opent 1de vergadering en verklaart, dat deze bui tengewone vergadering moet plaats hebben om buitengewone redenen en wel om droeve omstandigheden, nl. het overlijden van haar directeur den heer Hobbel. Toen de voorlaatste directeur, de heer Wagner, aldus Spr., wegens ouderdom ont slag raam, rees de vraag: wie nu? Daar de lieer Hobbel destijds zijn drukke zaken beëindigd had, viel de keus op hem en het was een zeer gelukkige keus, want zijn waardevolle adviezen werden zeer op prijs gesteld. Onvermoeid heeft hij de be langen van de Bank en de leden gediend. De heer Hobbel laat een ledige plaats achter, welke moeilijk te vervullen is. Laten we hem, aldus spr., in deze ure herdenken, weerom ik een minuut stilte verzoek. Hierna spreekt de heer v. d en Heuvel en zegt dat onwillekeurig de gedachten in dit oogenblik bij ons opkomt aan Ps. 103 „Gelijk het gras is ons kortstondig leven', enz. en waar we ons le'ven zoo geteekend zien, mag het verwonderen, dat wij er niet meer aan denken, want, wanneer zal onis verscheiden zijn? Mochten we dan onze toe vlucht tot Hem hebben genomen, om voor Zijn aangezicht te kunnen verschijnen. Hierna worden de notulen gelezen en on veranderd vastgesteld. De Voorzitter deelt mede, dat na rijp be raad besloten is dadelijk in de. .vacature te voorzien. Gewoonlijk worden bestuursleden gekozen uit de Raad van Toezicht een soort promotie dus, doch geen dezer leden stelt zich beschikbaar. 1-Iet bestuur zal nu enkele namen noemen. Daar de vergadering hiermee accoord gaat wordt de volgende alfabetische voordracht ingediend: P. van Es, J. A. v Nieuwerahuy- zen, H C de Ruiter. Do uitslag is: J. A. v Nieuwenhuyzen 61, P. van Es 17, H. C. de Ruiter 2, C. M. Bieur 21 en enkele stemmen verdeeld. De heer van Nieuwenhuyzen ver klaart onder dankzegging de benoeming te aanvaarden. Bij de rondvraag verlangt niemand het woo. d en sluit de voorzitter de vergadering. Het woonhuis aan de Kaai, verhuurd aan C. II. Metaal is onderhands gekocht door mej. S. Braber, terwijl enkele huizen aan den Molendijk, van de familie Hobbel- Koert, zijn gekocht door C. Buscob J.zn. G. de Vos raakte met zijn hand tus- schen een biotenmolen, waprdoor dat, li chaamsdeel zeer gehavend werd. Dr C. W. Kramers verleende geneeskundige hulp. Het dochtertje van L. Remus viel Woensdag in de volle kaai. Nadat het reeds driemaal ondergedompeld was, mocht 'taan S. v.an Veen gelukken het kind te redden. Deze week arriveerde voor de Stecn- kolenhond Algemeen Belang, een lading eier en stuk-kolen, circa 4500 HL. De Drankvergunning van P. A. van den Berge zal vermoedelijk overgaan aan A. Kroon. OUDE TONGE. In de gehouden vergade ring van de aid. Oude-Torage der B-VL wer den tot commissieleden benoemd, de lieeren J. de Jong, K J de Bruin, P Jacobs, J v d Maden en Wilh. Kaufiman. Voorts werd besloten de schietwedstrijd met ingang van Dinsdag a.s. wederom wekelijks te doen plaats hebben. NIEUWE TONGE. De heer N. Knöps heeft zijn benoeming tot gemachtigde van het kiescollege in de Ned. Here. Kerk alhier aangenomen. De prijzen der veldvruchten zijn alhier: uien f 1.40, aardappelen f 2.25, peen f 0.40 per H.L. De heer B. had het ongeluk van de trap te vallen, waarbij hij zich zoodanig verwondde, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. De j.l .Zondag in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden collecte voor de Evangelisatie in de Langstraat heeft opgebracht de som van f 24.51. -De cichoreifabriek ,,De Onderneming zal met ingang van Maandag 15 October a.s. weer voor belanghebbenden geopend worden. Tot machinist van het electrisch watergemaal te Battenoord is benoemd de heer Abr. Volaart. DIRKSLAND. Woensdagavond vergaderde de Gemeenteraad. Alle leden waren tegenwoordig.. Nadat de vergadering door den Voorzitter was geopend legt het nieuw benoemde lid van den Raad de eeden volgens art. 45 der Gemeentewet in handen van den Voorzitter af, waarmede de heer Mooyaart zijn betrekking als raadslid aanvaardt. De VOORZITTER wenscht den heer Mooyaart geluk met zijn toelating, wijst er op dat de om standigheden voor de gemeente niet rooskleurig zijn, dat moeilijkheden niet zullen uitblijven en dat lastige vraagstukken om oplossing zullen vragen. Hij hoopt dat de heer Mooyaart het r.oodige zal doen om de belangen der gemeeute te helpen be vorderen. De heer Mooyaart belooft dat. De notulen van de vor.ge vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. De mekomen stukken worden behandeld, Dan wordt overgegaan tot de benoeming van een wethouder in de plaats van den heer C. v. d. Poel. Uit de stemming blijkt ast de heer C. Zcete.ran 4 stemmen heeft verkregen en 3 stemmen b.'urco zijn uitgebracht. De heer Zoeteman üeelt mede, dat hij van het recht van beraad betreffende de aan neming van de beoneming gebruik zal maken. Wordt vervolgens oo voorstel van Ged. Staten gewijzigd het reglement voor het algemeen armbe stuur. Nadat nog besloten was tot wijziging van de ge- meentebegrooting en nog gesproken was over de straatverlichting werd de vergadering gesloten. - Verleden week werden vanuit deze gemeente verscheept 2500 balen uien, 2000 H.L. aardappelen en 78000 K.G. witlofwortelen. - Dinsdagavond werd de 59-jarige M. van Dijk aan de Wernerlaan alhier, toen twee wielrijders hem zouden voorbijrijden, aangereden. Van Dijk kwam te vallen, werd bewusteloos opgenomen en thuisgebracht. Ontboden geneeskundige hulp achtte opname in het ziekenhuis noodzakelijk. En kele uren daarna is de ongelukkige zonder tot be wustzijn te zij-n gekomen overleden. De politie heeft de zaak in handen om te onderzoeken of hier schuld aanwezig is. - J.l. Donderdag stonden bij de arbeidsbemidde ling als werkzoekenden ingeschreven 15 landarbei ders, 5 timmerlieden en 3 metselaars. - Het distributievleesch in blik zal tot en met volgende week Donderdag op bon no. 45 verkrijg baar zijn bij slager P. J. Grootenboer aan den Stra-atdijk en de distributiemargarine bij den win kelier G. de Berg aan den Straatdij-k. - Verleden week werd tegen een tweetal perso nen alhier proces-verbaal opgemaakt wegens over treding der Jachtwet; 3 hazen, een lichtbak en een geweer werden in beslag genomen. In den nacht van j.l. Zaterdag op Zondag waren wederom per sonen bezig om in den polder Oude Plaat door middel van een lichtbak wild op te sporen. De po litie, die in de nabijheid kon komen, kon met behulp van politiehonden een persoon te pakken krijgen, die eerst nog, toen een der honden was losgelaten, een schot had gelost. Van een en ander is proces verbaal opgemaakt. HERRINGEN. Als secretaresse der Ned. Herv. M-edsjesvereeniging op Geref. Grond slag „Dorcas" alhier, zal voorlooipig func- tiormee-ren Mej. J. A. M. Keijzer. Do heer C. ran Rumpt heeft in zijn tuin voor die tweede maal van dit jaar rij-pe frambozen geplukt. Bij den correspondent der Arbeids bemiddeling stonden begin de-zep week 17 w-eaikloozen ingeschreven. Vorige week werden uit de haven al hier vervoerd 772.000 Kg. suikerbieten. Belanghebbenden worden erop gewe zen, dat die slach-tibewijtjen met inkt moeten worden ingevuld en dit niet met potlood mag plaats hebben. Op de bekende uren, tijdiens de open stelling van 't Hulppostkantoor, zeil in do week van Maan,dag 15 October tot, en met Zaitendiag 20 October de uitbetaling dei ouderdomsrente plaats hebben. Een ieder zorge op de hem toegewezen dag de rente in ontvangst te nemen, aangezien anders vier weiken moet worden gewacht, voor men weder uitbetaling kan verkrijgen. Er is nu geen enkele reden meer om niet eens een proef met Kruschen Salts te nemen. Immers ge ontvangt een gratis proefflacon verpakt bij de groote flesch a 1.60, dus ook meer Kruschen Salts voor hetzelfde geld. Kruschen Sails zuivert Uw bloed het zal U verfrisschen en verjongen. Het wordt tevens over de geheele wereld erkend als het beste middel tegen rheumatiek, ischias, etc. In het buitenland is door opkoopers met Kruschen Salts geknoeid. Men koope daar om in geen geval Kruschen Salts in buiten- landsche verpakking, doch uitsluitend in ongeschonden Hoiiandsche verpakking met de naam N.V. Rowntree Handels Maatschap pij op verpakking en etiket der flacon ge drukt. (Adv.) Door de groenten- en fruitoenitrale is aan de veiliragbeeturen medegedeeld, dat op de doorgedraaide z.g. pokkige aardappelen die tegen een vergoeding van 0.75 per 100 Kg. door de Centrale zijn overgenomen, nog een bijslag zal worden betaald van 2 per 100 Kg. voor 19 Juli en van 1.50 per 10J Kg. na 18 Juli. Iedere veehouder wordt er op attent gemaakt, wanneer hij kraohtenis het hem toegewezen aantal kalveren, thans nog het recht heeft, om kalveren bij den d'istricts- se-cretaris ter schetsing aan te bieden, dat hij van dit recht voor 20 Oct. a.s. gebruik behoort te maken, omdat alle kalveren die onder toewijzing 1934 vallen, uiterlijk 31 October a.6. geschetst moeten zijn. MELISSANT. De maandelijksche collecte vorige weel; Zondag in de Ned. Herv. Kerk gehouden, heeft f49 opgebracht. Uitslag schietoefening BVL: C. v Beek 91 p; D Doornhein 91 p; D Gootjes 89 p.; M Schans 89 p.; A Sieling 88 p; H W Koole 87 p; A Melissant 87 p; P Vis 82 p; L J Nagtegaal 82 p; L W Mijnders 80 p; Joh. Troost 78 p; W Vogelaar 74 p; P Vos 78 p; A Mans 62 p; C Vogelaar 28 p; A Doornhein 24 punten. Door de heeren Mosselman en Boeter uit Nieuwe Tonge, zullen wederom eenige woonhuizen worden gebouwd aan de Bin nenweg. Door J. Visser is vergunning ge vraagd voor het bouwen van een lan-dibouw- schuur aan zijn woning. GOEDEREEDE. Ondanks het zware weder verliet schipper van Pelt Maandagavond toch de haven met zijn schip geladen met suikerbieten. Even buiten de baven kwam hij terecht op de zandbank „De Kwaden- hoek". Op het havenhoofd werd zulks spoe dig opgemerkt en de garnalenvisscher A. Groenendijk ging er met zijn blazerschuit p,p af.,,Aanstonds lag hij langs bakboord zijde en werd met spoed een gedeelte der lading in de blazer gedeponeerd en het bie tenschip kwam vlot te liggen en bleef tot den volgenden ochtend op stroom liggen en kwam met hoog water in de haven om d« bicten weder uit do blazer over te nemen en kon nog met dat getij uitvaren. Dit inci dent liep zonder ongelukken goed af. Donderdag werden de eerste cichorei wortelen aan de drogerij „Goedereedo" aan gevoerd door M. Vlietland van den Ouden Öostdijk. Donderdag werd voor de gewone ajuin f 1.40 per 60 kilo geboden en voor de kleine f 1.10 voor dezelfde hoeveelheid. Naar aard appelen geen vraag. De volgende week zal aan het postkan toor de ouderdomsrente worden uitbetaald. Van Maandag tot Vrijdag voorin. 8.20 tot 11 uur, nam. 2 tot 3 en 's avonds van 5.30 tot 7 uur en Zaterdag alleen van S.30 tot 11 uur Onze vroegere predikant der Ned. Herv. Kerk Ds. C. Waardenburg herdacht Zondag j.l. te Bruinisse den dag dat hij voor 40 ja ren als candidaat tot den II. Dienst alhier werd bevestigd tot het predikambt. Hij heeft 34 jaren te Bruinisse het herders- en leer aarsambt bediend en hield naar aanleiding van Psalm 21 vors 25 zijn afscheidsrede. Na de predikatie sprak hij woorden van dank tot den kerkcraad, den consulent Ds. Weeda uit Oosterland, Kerkvoogden en No tabelen, tot het Kiescollege, burgemeester Ilage, verschillende vereenigingen, de cate chisanten, de collega's uit Classis en Ring en eindelijk tot de gansché gemeente. Namens den kerkeraad antwoordde ouder ling Otte, namens de burgerlijke gemeente burgemeester Hage en namens ,de collega's Ds. Weeda, die den scheidenden leeraar tot slot liet toezingen Ps. 121 4, OUDDORP. Op Dinsdag 16 October, aan vang 6 uur, zal en' vergadering plaats heb ben van de Konijnen- en Pluimveevereeni- ging „Nut en Genoegen" in Hotel Spee. Te behandelen zaken: 1. Opening, 2. Le zing dier Notulen; 3. Bestuursverkiezing, 4. Gratis verloting, 5. Rondvraag en Sluiting. Van S. Poortvliet en A. Heerschop is een groot varken aan vlekziekte bezweken. De cadavere werden ondeu- politietoezicht begraven. Daar de dieren niet verzekerd waren, ie dat voor de eigenaars in diezen tijd -een groote schadepost. A.s. Zondagmiddag zal in de Ned. Herv Kerk Doopsbediening pla-ats hebben... Doop- oudem kunnen zich voor de aangifte daar voor aanmelden Vrijdagavond in de Ive-rke- kaïmer. A.s. week zal de uitbetaling der ouder domsrente plaats hebben van Maandag tot Vrijdag van des voormicldags 8.3011 uur en des namiddags 2-3 uur, des avonds 5.30 7 uur. Zaterdags van 8.3011 uur. Dezer dagen werd togen de monteur P. W. proces-verbaal opgcsnaakt wegens het rijden met een motor, die niet voorzien was van licht. Door de Fruit- en Groenten-Centrale is medegedeeld aan de veilingbesturcn, dat op de doorgedraaide z.g pokkige aardappelen die tegen een vergoeding van 0.75 per 100 Kg. door de Centrale zijn overgenomen, nog een bijslag zal worden betaald van l per 100 Kg. voor 19 Juli en na 18 Juli 1.50 per 100 Kg. A.s. Vrijdag, aanvang 6 uur, zal in de Raadkamer van Stemgerechtigden van dien podld'er West-Nieuwland, een .vergadering worden gehouden, en wordt een bespreking gehouden voor het uitgeven van bouwgrond in erfpacht op de buitengronden. Zondag deed onze vroegere predikant Ds. J. Bus zijn intrede bij de Ned. Herv. Kerk te Poort vliet in een overvolle kerk. De godsdienstoefening ving aan met het zingen van Ps. 118 11, waarna werd gelezen Romeinen 6. Na votum en gebed werd gezongen Ps. 68 10 en ving Ds. de Bres zijn predikatie aan. Hierna ging Ds. de Bres tot bevestiging over, waarna de gemeente haar nieuwen leeraar toezong Ps. 20 1. 's Avonds hield Ds. Bus zijn intrede. Het kerk gebouw was weer overvol en velen moesten zich tevreden stellen met een staanplaats. De dienst werd geopend met het zingen van Ps. 123 1, het lezen der 12 Artikelen en een gedeelte van Ez. 33 1 -11Ds. Bus sprak het votum uit en ging voor in gebed. In een kort voorwoord schetste -hij hoe het den Heere behaagde door middel van den ker keraad hem te beroepen en hoewel er veel tegen in kwam hij toch een overbuiging in zijn hart kreeg om het met vrijmoedigheid aan te nemen. Ds Bus nam tot tekst Jesaja 1 11. Na het uitspreken der predikatie -ging spr. over tot de gebruikelijke toespraken, waama hij met dankzegging sloot. Door de ringpredikanten Ds. Verschoor uit St. Filipsland en Ds. de Bres, de bevestiger, werd Ds. Bus vervolgens nog toegesproken, welke laatste liet zingen Ps. 132 6. Donderdag stonden bij de arbeidsbemiddeling 27 werkloozen ingeschreven. Op de beurs van Donderdag werd voor de uien besteed f 1.40 per H.L., Pikkels f 1.10, sjalot ten 5 cent per K.G. 12V2 jarig bestaan herdacht In het gebouw van de Eilandenbeurs te Nieuw-Helvoet heeft de contact-commissie, ingesteld ter behartiging van de belangen der ingezetenen binnen de twintig gemeen ten, die oorspronkelijk de N.V. Electricitei.ts- maatschappij „Voorne en Putten" hebben gesticht, in tegenwoordigheid van een bij zonder groot aantal belangstellenden het koperen jubileum der electrificatie van Voorne en Putten herdacht. Onder hen merkten wij o.m. op den Commissaris der Koningin in Z.-Holland, Jhr. M-r. Dr. H. A. van Karnebeek, het lid der Ged. Staten H. van B o e ij e n, den heer A. H a n e- maaijer, wethouder van Rotterdam, bur gemeesters, wethouders en raadsleden der betrokken, gemeenten, en den heer Ir. H. Bakker, van het Electriciteitsbedrijf, af- deeling Voorne en Putten. Allereerst werd het woord gevoerd door den voorzitter der contact-commissie, burge meester Mr. F. J. D. C. E g t e r van W i s- s e k e r k e, dip de groote bloei van het be drijf memoree...-, als gevolg van de krach tige propaganua. De directeur van het Gemeentelijk Elec triciteitshedrijf te Rotterdam, Ir. H. H. Elirenburg, herinnerde eraan, dat men in 1920 met het voorstel kwam, door de ge zamenlijke gemeenten een maatschappij te doen oprichten voor de distributie van elec- triciteit; aan het einde van 1921 verkreeg men de levering van stroom van de ge meente Rotterdam. Na eenige jaren bleek dat het niet mogelijk was tot een zoo in tensieve electrificatie te komen als het be lang der inwoners eischte. Dit gaf aanlei ding tot nieuwe onderhandelingen tusschen. de electriciteits-maatschappij te Voorne en Putten en de gemeente Rotterdam. In 1930 kwam de oplossing: de maatschappij Voor ne en Putten werd geliquideerd en de stroom- distributie werd voortaan door Rotterdam verzorgd. Jhr. Mr. Dr, H. A. van Karnebeek, Commissaris der Koningin, zeide dat het provinciaal bestuur met belangstelling de ontwikkeling van deze streek volgt en com plimenteerde het bedrijf te Rotterdam met zijn successen. Ir. Itömer memoreerde, dat op de eilan den het bewijs is geleverd, dat door een drachtig samenwerken veel bereikt kan worden, ondanks alle malaise. Sinds 1 Mei 1930 zijn er meer dan 2000 aansluitingen aan liet net gekomen; de bedrijfszekerheid van het bedrijf is sterk verbeterd. Alles wordt gedaan om het bedrijf aan de hoog ste eischen te laten voldoen. Spr. riep allen op om het eigen bedrijf te steunen. Aan mevr. Egter van Wissekerke en aan mevr. Van A n d e 1 werd een elec trisch theelicht aangeboden, als bewijs van waardeering van den arbeid door den voor zitter en den secretaris der contact-commis sie verricht. Hierna opende de burgemeester van Briel- le een brief, waarin bekend gemaakt werd, wie van de eerste 425 electrische kooksters de gelukkigen zullen zijn, die hun kook- installatie van de directie der N.V. Electri- citeitsmaatschappij Electrostoom cadeau zullen krijgen; een electrisch kookfornuis werd beschikbaar gesteld en 16 electrische comforen; op elke 25 contracten van aan sluiting was dus een prijswinnaar. Verder werd nog het woord gevoerd door burgemeester Va 11 Anclel van Zuidland, Ir. Bakker van Den Briel en door een bs- drijfsinstallateur, die namens liet personeel aan ir. Romer en ir. Bakker geschenken aanbood; de dames Romer en Bakker kre gen een mand bloemen. I-Iet muziekgezelschap G.E.B. Rotterdam, onder leiding van den heer W. F. Sprink Jr., verleende zijn medewerking. AAN DEN GROND GELOOPEN De Raad voor de Scheepvaart stelde een on derzoek in naar de oorzaak van het aan den grrand loopen van de stooimlo ode boot nr. 19 in de Waterweg1 op 10 Sept. j.l.. De schipper van de loodsboot, als getuige gehoord, zeide dat hij om 11.30 uur uit de Berg haven vertrok, om, na eenige loodsen aan boord genomen te hebben, naar de Kruispost te gaan. Het schip lag met het voorschip naar binnen Get. gaf stuurboord-roer met de machine lang zaam vooruit. Daarop werd langzaam achteruit geslagen tot het schip dwarsstrooms lag. Br liep eb en het achterschip was toen pl.m. 25 M van de wal. De telegraaf werd toen op volle kracht vooruit gezet. Het schip bleef achteru.it gaan; na nomaals gecommandeerd te hebben: volle kracht vooruit! bleef het schip steeds achteruit gaan en zooals get. verklaarde, zog hij aan het schroefwater dat de maonine achter uitsloeg. De telegraaf werd toen op „stop" ge zet. Even daarna liep het achterschip op den wal. Voor het schip vastliep was een anker uit gebracht. Bij rijzend water kwam net schip vlot. De voorzitter merkte op, dat de ruimte om deze manoeuvre uit te vot-reu het scnip wel wat al te dicht onder de wal bracht. De machi nist verklaarde dat de telegraaf van langzrtam- achteruit op langzaam-vooruit Is gegaan. Niet dadelijk op volle kracht vooruit. Toen volle kracht-vooruit wei'd gecommandeerd is dat ook gebeurd. Er is precies volgens de celegraaf gea aid. Een schriftelijke verklaring van een ander lid van het personeel vermeldt, dat de commando's* goed zijn opgevolgd. De hoofdinspecteur van de scheepvaart acht het een fout, om op 3040 M. van de wal te draaien als men een groote watervlakte voor zich heeft. De verklaringen van de machinist zijn positief. De afstand tot den wal is vermoe delijk te klei.n geweest om nog op lijd de achter waartsche beweging uit het sahip te halen. .Uitspraak volgt later. Of een studenten-schandaal? Er gebeuren vaak ernstige dingen, welke de lust in u opwekken er op ironische wijze over te schrijven. Maar er zijn ook voorval len, welke men als klucht bedoelt en die o, zulke ernstige vragen bij u doen rijzen. Zoo ging het mij, toen ik in de roode pers las over Van Duyl jr. als „martelaar" (als geestigheid bedoeld) en ik mag u een citaat niet onthouden, want de omschrijving is even belangrijk als het feit zelf: De klucht speelde zich af als volgt: Van Duvl Junior had zich als adspi- rant-lid bij 't Delftsche Studentencorps laten inschrijven en dies was ook hij, evenals de anderen, verplicht zich aan het gebruikelijke ontgroeningsproces te onderwerpen. Tijdens het „verhoor" door de oudere jaarsstudenten kwam al heel gauw de warme sympathie van den groen Van Duyl voor den grooten Leider en zijn „beginselen" voor de dag. Het bleek zelfs, dat papa Van Duyl in liefde en geestdrift voor den navolger van het Derde Rijk het volkomen moest afleggen tegen zoon lief. En nadat vastgesteld was. dat 't zoon tje gewoon was om regelmatig met „Volk en Vaderland" te colporteeren, stond de voor de ontgroenings-commissie te vol gen weg duidelijk afgebakend. De groen Van Duyl moest acht dagen lang „De Tribune" luidkeels door Delfts straten ten verkoop aanbiedenl En aldus geschiedde. Let er op met hoeveel welgevallen deze „klucht" wordt verhaald en hoe, gezien do politieke ideeën van den „groen" „de te vol gen weg duidelijk was afgebakend". Is dat een klucht? Is het niet veeleer een drama? Ik las dezer dagen een boek van Lion Feuchtwanger over de gruwelen van het nationaal-socialisme in Duitschland. De schrijver acht, blijkens de vele herhalingen, wel een der grootste gruwelen, dat Joden gedwongen werden zich zelf als „smerige jood" te betitelen en in 't openhaar het Horst Wessellied mee te zingen. Zoo iets is krenking van dé geest, mishan deling van het geweten, erger dan lichame lijke slavernij. Zeer juist; maar is de „klucht" in Delft van beter gehalte? Stel u even voor, in welke vriendelijke bewoordingen de roode pers zou oordeelen over de „klucht" om een jong sociaal-democraat, die gewoon was te venten met „Vrijheid, arbeid en brood", te dwingen tot colportage met een of ander .ybungerlijk" blad! Zou het dan ook als een studentengrap beschouwd worden, waarmee men zich kos telijk kan vermaken? Is dit geestesvrijheid of hoopt de S.D.A.P. op concentratiekam penvoor anderen? Op Woensdag 17 October 1934 's nam. 9% uur, nabij Dirksland, aan den Gelderschen Dijk, op de hofstede „Het Groene Woud", van boereninspan, om contant geld, ten ver zoeke van den heer W. van der Linde te Dirksland. Breeder bij biljet omschreven. Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag, 17 October 1934 bij inzet. Op Woensdag, 24 October 1934 bij afslag. Telkens des avonds 7 uur in het Hotel Meijer te Middelharnis. Een huis en erf aan de Schoolstraat te Middel harnis en een huis met schuur en erf aan den Binnenweg te Sommelsdijk. Breeder bij biljetten omschreven. Ten verzoeke van Mej. Wed. A. Born-Nie-uwland te Apeldoorn. NOTARIS VAN BUUREN. Op Woensdag 17 October 1934 bij Inzet. Op Woensdag 24 October 1934 bij Afslag. Telkens des avonds 7 uur in het Hotel Meijer te Middelharnis, tegelijk met de v-er kooping van mej. Wed. A. Bom. Het Café „Havenzicht op den hoek van het Vingerling te Middelharnis. Ten verzoeke van den heer Joh. van Beek te Sommelsdijk. DE BRANDSTICHTING TE KAATSHEUVEL In hooger beroep werden door het Gerechts hof te Den Botsch behandeld de strafzaken, welke verband houden met de brandstichting in de schoenfabriek der firma S. te Kaatsheu vel, in den nacht van 7 op 8 Juni 1933 ge pleegd. Verdachten waren de 51-jarige schoen fabrikant J. M. S. te Rotterdam en zijn 20- jarige zoon, F. G. S., kastenmaker te Rotter dam. De advocaat-generaal eischte bevestiging van het vonnis der Bossche rechtbank, waarbij verd. werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar en zes maanden. F. S., die wegens onttrekking van goederen aan het faillissement der firma S. tot twee jaar was veroordeeld, ontkende zijn schuld. De advocaat-generaal noemde hem de hoofdaanlegger en eischte we gens bedriegelijke bankbreuk een gevangenis straf van drie jaar en zes maanden. Uitspraak 22 October. HET DRAMA TE PRINCENHAGE Vrijdag 13 Juli j.l. des avonds rond half tien speelde zich in de buurtschap Vughtschoot on der Princenhage een vreeselijk drama af, waar bij de 29-jarige C. de Ko<ninJg, gehuwd en vader van twee kinderen, door zijn ongehuwden buur man, den 28-jarigen J. O., op gruwelijke wijze van het leven is beroofd. Thans stond O. voor de rechtbank te Breda terecht. Onmiddellijk na de opening der zitting van de rechtbank eischte de officier van justitie, met het oog op de openbare zedelijkheid, be handeling met gesloten deuren. Hoewel de verdediger zich daartegen verzette, beval de president na raadkamer sluiting der deuren. Na het getuigenverhoor eischte de officier van justitie tegen O. wegens moord vijftien jaar gevangenisstraf. De verdediger had zich op het standpunt ge steld, dat de zaak behoorde te worden terugge wezen naar den reohter-commissaris voor het instellen van een hernieuwd psychiatrisch on derzoek. Uitspraak over 14 dagen. VERSPREIDING VAN OPRUIENDE GESCHRIFTEN Twee personen, een arbeider en een magazijn bediende, hadden zich voor den politierechter te Amsterdam te verantwoorden, wegens ver spreiding van opruiende geschriften. Zij had den pamfletten uitgedeeld aan het publiek op de Dun ven dreoh tscli e brug aan den Rijksstraat weg. De Officier reqnireêrde tegen beide verdach ten een gevangenisstraf van zes maanden. De politierechter veroordeelde hen ieder tot twee maanden. Vervolgens stond een jongeman te recht, verdacht van verkoop van de „Tribune" in klein formaat. Tegen hem werd zes maan den geëischt. De politierechter sprak verdachte vrij. Een 22-jarige ijsventer moest zich even eens verantwoorden wegens 'erspreiding van opruiende pamfletten, op 9 Juli op het Java- pae-nn. „MAAS"-NYMPHEN. Ik heb een heele dikke vrind 'k Bedoel 't heusch niet figuwrlijk Die dolgraag eens ter vischjacht gaat En dat is heel natuurlijk Want in ons nattig vaderland Kun je die sport niet missen: 't Krioelt van voorntjes, baars en aal Dus moeten wij wel visschen. Zooals gezegd: die dikke vriend Is een hartstocht'lijk visscher Of't onweert, hagelt, waait of sneeuwt Of regent: Hannes is er! Hij is present met fuik of net Steeds azend op een zootje En Ouddorps gracht, zijn vischdomein Doorkruist hij met z'n bootje. Dat vaartuig heeft hij zelf gemaakt Al lange tijd. geleden Toen was hij nog recht-toe, recht-aan Van boven tot beneden. Toen kon hij, als het ware, zelf Wel in een palingfuikje Nu bolt, onder zijn wollen trui, Een burgemeestersbuikje. Laatst ging hij weer eens naar z'n Gewoonweg in z'n eentje gracht Voor morgen moest er paling zijn Want dan verjaarde Deentje. En deze Leentje is z'n vrouw De moeder van z'n kind'ren In dat geval kon geen orkaan Z'n 'visschersplicht verhind'ren. Rij maakt de ranke kano los Zijn werk uit vroeger jaren Hij stapt er in, nog onbewust Van dreigende gevaren. Met forsche stoot steekt hij van wal De boot schiet plots naar voren Maar Hannes heeft, door deze schok. Het evenwicht verloren. Gelukkig heeft de zwemkunst hem. Voor 't allerergst behouden Hij werd dus enkel maar kletsnat En hoogstens wat verkouden. Ofschoon er d' andre dag heel veel Familie op bezoek was Leen had volop, omdat er nu Wel honderd kilo snoek was. (Nadruk verboden.) HAKATE. Burgerlijke Standen NIEUWE TONGE. Getrouwd: F. Bernard, te Middelharnis en G. Nelisse, alhier. DIRKSLAND. Ondertrouwd: Adrianus Nobel, jm. 29 j. en Martina Guldemeester, jd. 24 j. CENTRALE VEILING MIDDELHARNIS Veiling van Woensdag 10 October Bloemkool f 6.50—16.70 per 100 stuks. Roodekool f 1.20—6. Wittekool f 2.40—4.70. Savoyekool f 6.40—6.70. Boerekool f 2.50—3.10. Sla f 0.75-1 per 100 krop. Anijdvie f 0.70—3.30. Kroten f 0.80 per 10 bos. Peen f 1.50-2.70. Selderij f 1.30-2.50. Spinazie f 2—4.50 per 100 kilo. Stamsnijboonen f 4.50—5.10. Enkele prinsessen f 5.70. Dubbele f 5.10-7.70. Zoete Campagners f 11.50. Goudreinetten f 8.50. Stoofperen f 10. Legipont f 17. Soldat laboure f 9.50—11. Maagdeperen f 8.40—10» Callabas f 6.50. Nevéau Petot f 6. Beurré v. d. Ham f 3.70—9.50. Afval f 5.50—6.60. Kleiperen f 7.50. Gieser Wildeman f 8.4015.50. Bezie van Schonauwen f 5.50—10.50. Druiven f 7.50—10.50 per 100 pond. Walnooten f 21. Veiling van Donderdag 11 October Kipeieren 58—60 kilo f 4.45—4.65 per 100 stuks. Idem 5759 kilo f 4.25—4.55. Bruine 59—60 kilo f 4.65—4.75. Kleine 46—48 kilo 2.80-2.85. Eendeneieren f 3.053.45, Aanvoer 6500 stuks. ZONDAG 14 OCTOBER NED. HERV. KERK Ooltgensplaat: 9y2 u. en 6 u. Ds Kleyne (Herdenking Afscheiding) Oudidonp: Vm. Leesdienst; n.m. De. Bouw van Melissant. Dirksland: 9>/2 u. Ds van der Wal. 6 u. dezelfde. Melissant: Voorin, Ds. Bouw. Herkln-gen: 9)1. u. en 6 u. de heer Overvveei Oude Tonge: 9% u. en 6 u. Ds Verkerk Nieuwe Tonge: Vm. 9.30 en nam, 6 u. de heer Wildschut van Rotterdam. Den Bommel: 9J4 u. en 6 u. Ds Langhout Vm. Voorbereiding £L A. Sommelsdijk: Vm. en 's av. Ds van Asnh Middelharnis; Vim. en Nnj. Dr Severijn uit Utireclit GEREF. KERK Ooltgensplaat: 9% u. en 6 u. Ds. Reen iler» (Herdenking Afscheiding) Ouddorp: Vim. en ram. Ds. Lummel. Den Bommel: 9y2 u. en 2 u. Ds Schaafsma Midd'eilihamis: Vim. en nam. Ds Zeilstra CHR. GEREF. KERK Middelharnis: 9y2 u. en 6 u. Ds Laman GEREF. GEMEENTE Ouddorp: Vm. en nam. Leeedienst Dirksland: 9y2 u. en 6 u. Ds de Blois Herkingen: 9y> u., 2 u. en 6 u. Leeedienst Middelharnis: 9i/2 u. en 6 u. Leeedd-enst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Ouddorp: Vm. Ds Foppema OUD-GEREF. GEMEENTE Herkingen: 9% u. en 2 u. Leesdienst Oude Tonge: 9 u. en 2 u. Leesdienst

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 2