I Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden I PUROL IN HOC SIGNO VINCES Ope/ketvonc/ ZATERDAG 13 OCTOBER 1934 '49E 'JAARGANG Ne. '4102' AMERIKAANSCHE BRIEVEN Gemeenteraad van Ooltgensplaat regee- waren, het bij- inds eu licleren g©- zijn t ge- •nan- 4 Op gevlucht oga zijn wel zoo kunnen verdwe- weet de ■commu< ENDE r. r gewa* ndieten, in da men en Iter, b'i] valstrik, gesteld: wordt :ijn met, rings ten1 schoten, de lin- de rech- ieds een -» Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. GEEN EENHEID VAN OVER- TUIGING Het is wel opmerkelijk dat er in de S. D. 'A. P. geen eenheid van overtuiging is. Dat geldt niet alleen voor de meest fun- damenteele kwesties. Maar ook over de al- gemeene zaken, welke dagelijks aan de orde zijn, denkt men in 't geheel niet een stemmig. Er is geen eenheid van grondovertuiging gn van de afgeleide beginselen. Vooral in een staatkundige partij welke leiding aan het leven moet geven, is dat een onvergeefelijke fout. Wat haar juist zoo gevaarlijk maakt, is niet haar aantal, maar haar gebrek van .vastheid van overtuiging. Neem b.v. ontwapening en inflatie, over die twee punten denkt men lang niet een stemmig, wat de een meent te moeten ver dedigen wordt door een ander weer bestre den in de socialistische pers. Geen wonder dat Vliegen in Rotterdam bij de herdenking van het veertigjarig be staan der partij, de verzuchting moest sla ken: Dit alles, n.l. al de arbeid der partij, is slechts voorbereidingswerk geweest, want aan het socialisme zijn we nog niet toe. Daar zal men ook nooit aan toe komen, als het christenvolk van Nederland zijn roe ping gevoelt. Het socialisme geeft nooit wat het be looft, het zal een bittere ontgoocheling voor de arbeiders brengen. Daarbij komt dat velen der leiders met schier duizend banden aan het kapitalisme vast zitten. Zij schelden er wel op, maar zij vindon het in do kapitalistische maatschappij nog zoo kwaad niet. De arbeidersklasse zal nooit baat vinden bij het socialisme, maar alleen in een ge trouw beleven der beginselen .van Gods Woord. Dat en dat alleen kan uitkomst geven, dat geeft sterkte en stuur aan ons leven en doet ons de dingen zien in zijn werkelijke verhoudingen. Provinciaal Comité van anti-rev. Kiesvereenigingen in Z.-Holland In de Zaterdag gehouden bestuursverga- clering van het Prov. Comité van Anti-Rev. Kiesvereenigingen in Z.-Holland is tot voor zitter benoemd de heer T h. Heukel s, lid van Gedep. Staten van Zuid-Holland, te Rotterdam. De heer Heukels zal de plaats innemen van Mr. J. A. de Wilde, die ten gevolge van zijn benoeming tot Minister van Binnenlandsche Zaken, als voorzitter is afgetreden. Op 20 October zal het Prov. Comité een gewone ledenvergadering houden, o.a. ter bespreking van een alfabetische aanbeve lingslijst van candidaten en van de orga nisatie in de provincie. De vergadering wordt gehouden in „Pschorr" te Rotterdam (Coolsingel 22) en begint 's middags om 2 uur. Zij is alleen toegankelijk voor bestuursleden van de Statencentrale. v/ REGISTRATIE VAN KALVEREN De Landbouwcrisisorganisatie voor Zuid- Holland maakt bekend, dat alle kalveren, die geboren worden na 31 Oct. 1934 ressortee ren onder de toewijzing 1935. Iedere veehouder, die krachtens het hem toegewezen aantal kalveren thans nog het recht heeft om kalveren hij den Districts secretaris ter schetsing aan te bieden, be hoort van dit recht voor 20 Oct. a.s. gebruik te maken, omdat alle kalveren, die onder de toewijzing 1934 vallen, uiterlijk 31 October a.s. geschetst moeten zijn. Kalveren, die na 31 Oct. worden geschetst, ivallen onder de toewijzing 1935. Het omruilen van identiteitsbewijzen 1934, die behooren bij kalveren, die gestorven of geslacht zijn, kan onder de bekende voor waarden tot 1 Jan. a.s. bij den Districts secretaris plaats vinden. Er wordt echter de aandacht op gevestigd, dat, zoo dit omruilen plaats vindt in de periode van 1 Nov. a.s. tot 1 Jan. as. het kalf, dat voor het geslachte of doode kalf in de plaats komt, op den datum, dat het kalf. waarvan het identiteitsbewijs ter inwisseling Wordt aangeboden, dood gegaan is of ge slacht is, niet zwaarder mag zijn dan 60 Kg., zoo het een stierkalf betreft en 100 Kg. zoo het een vaarskalf betreft. Het inwisselen van idenditeitsliewijzen kan in den vervolge uitsluitend plaats vin den door bij de Landbouwcrisisorganisatie voor Zuid-Holland georganiseerde rundvee houders en niet door hen, die door deze or ganisatie als rundveehandelaar zijn erkend en die niet tevens bij haar als rundveehou der zijn georganiseerd, Het is half September, de fruitoogst is zoo goed als achter de rug. Dat is deze keer on geveer een maand vroeger dan vorige jaren, dank zij het buitengewoon gunstige weer De oogst was best. Alleen van onze ranch is 170 ton pruimen verhandeld. Er waren heel wat hapden voor naodig om al de boomen van hun vrucht te ont doen, en om al dat fruit op de plaats van bestemming te brengen. De prijzen waren bevredigend, en waar de oogst van de prui men aanzienlijk grooter was dan het vorige jaar, hebben we alle reden om dankbaar te zijn. De abrikozen brachten een buiten gewoon hooge prijs. op. In geen tien jaar was er voor dit fruit zoo'n prijs betaald als nu. Daar veel van onze producten naar Euro pa gaan heeft de waardevermindering van do dollar er veel toe bijgedragen, dat deze prijzen konden betaald worden. De losse werkmenschen hebben ons in de afgeloopen week verlaten, ze zijn weer ver der naar het Zuiden getrokken. Daar kun nen zij weer werk vinden aan de sinaus appeloogst. Ze kunnen daar helpen met h»t plukken en pakken van de vruchten. Ze wa ren zeer voldaan en ze vroegen of zij het andere jaar weer mochten komen helpen in de oogsttijd hier. Ons werksysteem en de regeling van onze werktijden was hun goed bevallen. Wij beginnen nooit voor zeven uur 's morgens en we eindigen het werk 's avonds om zes uur en 's Zondags wordt er onder geen enkele Voorwaarde gearbeid. Dit wordt hier vooral in de fruit oogsttijd veel gedaan, maar met cenig overleg is dit niet noodig. Die Zondag rust op onze ranch werd ook door de Japan ners en de Philippijnen zeer gewaardeerd al bekommerden zij zich om de wet van God die hun deze weldaad geeft totaal niet. Ze vonden het wel wat vreemd eerst dat ik niet toeliet, dat op de ranch auto's werden gerepareerd of dat do wasch werd gedaan. Maar toen zij aan dit leven ge wend waren, scheen het hun uitstekend te bevallen. Onze vaste arbeiders hebben nu een be gin gemaakt met de najaar irrigation. Tweemaal in het jaar wordt het land onder water gezet. Met een machine worden dan tusschen de boomen dijkjes gemaakt, zoo dat het water, dat er wordt opgebracht, niet meer kan wegvloeien. Elke boom komt nu circa 2% 3 voet in het water tc staan. Als na een" paar weken het water weg gezakt is en de grond wat opgedroogd, dan komt men met dezelfde machine weer op het land die dan de dijkjes weer slecht. Nadat dit gedaan is, is voor ons het sei zoen voor snoeien aangebroken. En na het snoeien komt het sproeien weer. Met al deze werkzaamheden, hebben onze vaste menschen het verdere deel van het jaar ge regeld werk. Maar het is clan niet het jagend jachten van de oogsttijd, het gaat dan in een rustiger tempo. Ener js dan ook weer eens gelegenheid om, op z'n beurt ieder eens een weekje uit te gaan. Wc zijn dan zoo langzamerhand in onze wintertijd gekomen. Sneeuw en ijs, be halve op de bergtoppen dan, kennen we hier niet. Maar toch is er nog wel eenig verschil tusschen de zomer en de winter. Maar in ons bedrijf beteekent wintertijd, rusttijd. Het is dan op de ranch na het vertrek van de ruim 40 losse arbeiders veel stiller geworden. Onze zes vaste arbei ders kennen hun werk. dat gaat geregeld z'n gang. Ook in het dorp is het goed merkbaar dat nu de oogsttijd voorbij is. Nu zijn van bijna alle ranches de losse arbeiders de „Fruittramps" vertrokken. Wij Hollanders, die gewend zijn aan, en houden van een geregeld en gezellig huiselijk leven, kunnen ons moeilijk voor stellen hoeveel de meesten van die trek kende losse arbeiders van dit zwervend leven houden Zij trekken steeds van plaats tot plaats waar zij maar denken dat zij werk kunnen vinden. Zij leven in tenten of in een woonwagen, die zij achter hnn auto overal heen voeren. Waar zij zijn, hebben ze dus ook hun thuis. Ze weten er zich goed in te behelpen. Een oude fruittramp vertelde mij, dat de mees ten, die aan dit leven gewend zijn het niet meer kunnen verlaten. Sommigen hebben ergens een huis, dat zij gedurende drie of vier maanden van het jaar bewonen. Dan leven zij van het geld dat ze met het oog sten verdiend hebben. Ze nemen er 3an hun gemak van. Dat kunnen ze ook wel doen want in do tijd, dat ze werkten, heb ben ze. goed geld verdiend. Maar er zijn ook anderen, die trekken een heel jaar om. Die beginnen vroeg in het voorjaar noordwaarts te trekken. Ze maken dan een reis van ongeveer duizend mijl. Ze kunnen daar helpen met het pluk ken van doperwten. Als die pluk gedaan is trekken ze weer een paar honderd mijl zuidwaarts, waar zij veel arbeid vinden met plukken van kersen. Weer verder zuidwaarts helpen ze dan met 't plukken van abrikozen, pruimen, appels, peren, per ziken en druiven. Laat in de winter eindigt die tocht in de buurt van Los Angelos en de zuidelijke grenzen- bij Mexico, waar de sinaasappèloogst aan de gang is. Hun jaar is dan bijna om en het wordt weer tijd om noordwaarts te trekken. De meeste van die menschen passen goed op, en zijn alleszins betrouwbaar. Maai; .er. zijn er natuurlijk ook bij die het Dc veerdienst Maandagmiddag kwam de Raad dezer ge meente bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester Donkersloot. Afwezig is de lieer Brinkman (wegens ziekte). De vergadering wordt op de gebruikelijke wijze geopend, waarna de notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onver- anuerd goedgekeurd. Aan de orde zijn de ingekomen stukken. Ingekomen is een schrijven van de wed. Hobbel—Koert, waarin zij mede namens haar zoon dank zegt voor de belangstelling ge toond bij het overlijden van haar geliefden man en vader. Vooral de woorden in het openbaar door den Voorzitter gewijd aan de nagedachtenis van den overledene hebben baar diep ontroerd. Ingekomen is een schrijven van hot depar tement van Onderwijs, waarin gemeld wordt dat de school met den Bijbel om de rijkssub sidie lieett gevraagd. B. cii W. stellen voor f 439.41 over te ma ken. waarop de school nog recht heeft Aldus wordt besloten. Ingekomen is de goedkeuring van Ged. Staten van de statuten in het besluit tot toe treding van de gemeente tot de Stichting „Veerverbinding OoltgensplaatDintclsas". Van het gemeentebestuur van Dinteloord is bericht ingekomen dat het besluit van den gemeenteraad tot toetreding als lid tot ge noemde sicliting door Ged. Staten van Noord Brabant is goedgekeurd. Ingekomen is de goedkeuring van het be sluit van den raad tot aankoop van 204 pet. pandbrieven van do Zeeuwsche hypotheek bank. Ingekomen is van Ged. Staten de goedkeu ring van de verordening tot beffing van hon denbelasting. B. en W. hebben opname van kas en boe ken van de gemeente-ontvanger gedaan. In kas was f 3410.81. De boeken zijn in voorbeel dige orde bevonden. Ir. Jacobs heeft bericht, dat bij peiling ge bleken is, dat het eind van de haven aan het verzanden is. Genoemde ingenieur hoopt, dat de bietencampagne de vaargeul weer op ge wone diepte zal brengen. Deze stukken wor den voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is oen verzoek van Ged. Staten om de bepaling in de politieverordening aan gaande de sluiting van de Sluissche haven voor booten, die geen yergunning hebben van B. en W., in te trekken, aangezien dit niet in het belang van de scheepvaart wordt geacht. De VOORZITTER merkt op, dat biervan geen sprake is. We willen alleen de be voegdheid hebben bepaalde booten te weige ren. Heel Nederland weet dat wij de veer dienst stopgezet hebben. We hebben dit ech ter niet voor de veerverbinding gedaan. Ged. Staten hebben zich blind gestaard op de veer dienst van Kraak. Wij willen juist deze maatregel nemen om het publiek te dienen. B. en W. advisceren om nogmaals het voor stel van den raad in te zenden. B. en W stol len vervolgens voor op de groene graskant een aanlegsteiger te maken. Als men ziet wat de concurrentiestrijd is geweest en hoe gevaarlijk het werd voor het publick dan is doorvoering van hot besluit van den raad absoluut noodzakelijk. Ingekomen is een adres van de heeren Hobbel, waarover wij reeds een week gele den bericht gaven. De VOORZITTER wijst erop, dat er geen sprake is van zijn kant dat hij het belang van de gemeente tegen zou werken. Het plaatsen van een heining is een politie-maat- regel. Het is wel wat overdreven, wanneer men beweert, dat de stopzetting van de veer dienst een terugslag zal hebben op de ge- meentefinanciën. Of het een levensbelang voor de gemeente is betwijfelt spr. Ten tweede zijn deze adressanten men schen die de zaak niet finantieel gesteund zoo heel nauw niet nemen, waarom het altijd maar een zaak van oppassen is als je zoo'n kamp in je buurt hebt, want voor al op één gebied nemen zij het nogal ruim op. Ze schijnen het niet zoo noodig te vin den om zelf hout te koopen zoolang ze het uit een houtschuur nemen kunnen. En ze hebben aardig wat hout noodig, Want ze koken alles builen hun tent of Wagen op een eigen gemaakte vuurhaard op een lekker houtvuurtje. Toch doet hun angst voor de politie hen nogal voorzich tig zijn, want de politie gebruikt niet veel gratie mét hen. Een buurman rapporteerde aan de politie, dat hij fruitlcisten miste, de politie ging op zoek en vond er wat in een tent, en het onmiddellijk gevolg ervan was, dat zij de vallei direct moesten verlaten. Daarom doen zij alles om uit de handen Van de politie te blijven want als deze hen verdrijft uit een streek is hun kans op werk ook vervlogen. En bij herhaling ma ken ze kennis met de gevangenis. Wie geen burger is wordt dan meteen maar over de grenzen gezet. Men ziet dus wel dat er avontuur genoeg 'schuilt in het leven van de fruittramp. Maar er zijn er genoeg die dit leven verkle zen boven een rustig bestaan. ÏE AMERIKAANSCHE VRIEND. hebben. Er is even boven de duizend gulden ontvangen, welke op de Boerenleenbank te Sommelsdijk zijn geplaatst. Do lieer VAN ES: Er is meer toegezegd! De VOORZITTER: Maar nog niet betaaldl Het zal wel betaald worden! Maar er is op de eerste vergadering besloten niet eerder de toegezegde gelden te gebruiken voordat liet groote plan uitgevoerd zou kunnen wor den Van Ged. Staten zijn enkele wenschen per brief binnengekomen aangaande de begroo- ting 1935. De uitgaven voor 1935 mogen niet hooger zijn dan in 1934. Ged. Staten hebben de post opcenten op de gemeentefondsbelas ting op 664 minder geraamd. Gevraagd wordt waar om de waterlevering voor reke ning van de gemeente wordt genomen. De VOORZITTER merkt op dat de huren zoo hoog waren, dat de gemeente deze wa- tergelden moest betalen. Ged. Staten willen verder op de posten aanplakker, bode en schoonhouder, heljisters bij bewaarschoolonderwijs, enz. bezuinigen. B. cn W. achten dit bezwaarlijk, vooraJ voo de posten schoonhouden en helpsters bewaarschool en handwerkonderwijs. Verla ging hierop lijkt hen ver gezocht cn klein gedoe! Zij stellen voor die verlaging dan ook niet toe te passen. Op voorstel van B. en W. wordt een con versie-leening van f 69.500 aangegaan, met de Bank van Ned. Gemeenten tegen 4% pet., hetgeen een joordeel van ongeveer f 400 be teekent. Dat de gelden dus niet nuttig gebruikt zou den zijn is dus foutief. Men moet geen oor deel uitspreken als men er niets van afweet. Niet wij hebben de schuld, maar zij, die de adressanten geinspireerd hebben! Op een heel andere plaats is de schuld te vinden I Overigen juicht spr. het toe, dat de ge meenteleden belang stellen in een goede veer vei binning. Zoolang Ged. Staten het verbod van een veerdienst niet ingetrokken hebben zullen palen en planken niet verwijderd worden. Spr. m'oet de besluiten van een hooger col lege uitvoerenl B. en W. stellen voor het adres voor ken nisgeving aan te nemen. Ingekomen is een schrijven van Ged. Sta ten, waarin de ontruimingstermijn van do woningen aan de Nieuwstraat tot 24 October verlengd kan worden. B. en W. stellen voor deze termijn weer voor 6 maanden verlengd te krijgen. Aldus wordt besloten. Ingekomen is de goedkeuring van de bouw verordening. Enkele wijzigingen worden op voorstel van B. en VV. aangenomen. Vervolgens worden de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde raadslid, de heer J. Hokke, door de heeren Vermaas, van Gurp en Van Es nagezien en goedgekeurd, zoodat de heer Hokke als raadslid zitting kan ne men. Aan Iloltkamp en Lemers wordt geen ont heffing van hondenbelasting verleend, om dat daarvoor geen termen aanwezig zijn. Daarna wordt langdurig gehandeld over de vaststelling van den pensioengrondslag van J. de Vos. B en VV stellen voor dat hij op verzoek van den pensioenraad geacht zat worden ambtenaar te zijn in den zin der we' ll iervoor zal echter een bedrag van f 1300 noodig zijn. De heer VERMAAS: Dat moet de gemeente alleen betalen. Misschien kan het in het loon verdiscon teerd worden. De VOORZITTER: Wij moeten hem beta len, hij is ambtenaar. Maar of we het kun nen verhalen weten we nog niet. Het is be ter wanneer wij in de volgende vergadering de zaak verder afhandelen. Dan kan hier over eerst nog eens gesproken worden. De heer HOKKE: De kleine ambtenaren worden altijd in een uitzonderingspositie ge steld. Waarom krijgen zij ook geen vacantie. De VOORZITTER: Hij weet heel goed, dat hij vacantie krijgt Maar hij moet erom vra gen. Ik heb ook geen vacantie gehad, maar ik heb er ook niet om gevraagd. Als een ambtenaar geen vacantie vraagt, krijgt hij het ook nietl De heer HOKKE: Ilc acht het een blaam voor de wet dat deze man er thans zoo slecht voor staat. De VOORZITTER: Wij hebben herhaalde lijk deze zaak bekeken. Vroeger was het veel schadelijker voor hem dan nu! Nu kan hij pensioen krijgen, vroeger moest dij maar ecu douceurtje verwachten. liet loon is in later jaren ook hooger geworden. Het is een loon geworden van de omstandigheden. Lr is haast geen werk of de Vos kan het. Hot heeft bij ons nooit voorgezeten hem te benadeeicn. Vroeger had hij toch steeds 9'/2 pet. pensioen moeten betalen. Het is voor zijn gevoel mis schien onaangenaam maar voor z'n portemon naie is het voordeeliger. Ik geef toe, aldus spr., dat liet beter was geweest wanneer hij vroeger als ambtenaar was beschouwd. Spr.'s voorganger had dat echter toen voor moeten stellen. De heer VERMAAS: Is het wel verstandig hem als vast ambtenaar aan te stellen? De VOORZITTER: Ilij is in dienst van de gemeente, wij willen zijn salaris vaststellen. Ik zou hem niet graag ontslag geven. De heer VERMAAS vindt het beter dat hij ontslagen wordt; dan kunnen we met kunst en vliegwerk hem wel een salaris toekennen. De VOORZITTER is er tegen om hem aan de goedgeefsohheid van de gemeenteraad over te 'leveren. Wij moeten het advies van den Pensioenraad opvolgen. B. cn W. stellen voor eerst nog eens met de Vos te praten en in de volgende verga dering met een nader voorstel te komen Aldus wordt besloten. De pensioengrondslagen van de ambtena ren worden vastgesteld. Bij dc rondvraag stelt de heer HOKKE de vraag hoe liet staat met de kolenlion. De VOORZITTF.R: We hebben er niets over ontvangen. De minister zal hot echter wel onderzoeken. Dat weet ik wel! De heer VAN ES zegt, dat do gedachte heerscht alsof B. en W aan de veerverbin ding geen medewerking verleenen. De VOORZITTER zegt dat zij dat ver van zich af moeten wijzen. Het beste bewijs is, dat wij onze kaai hebben beschikbaar ge steld, die men vernield heeft. B. en W. zijn er zeer sterk voor. Ik doe alle mogelijke moeite om een veerverbinding te krijgen, die goed is en waarvoor wij de verantwoordelijk heid kunnen dragen. De stichtingsacte 'zal binnen enkele dagen den notaris passeeren. B. en W. betreuren dat de veerverbinding nog niet verder is. Ged. Staten hebben de veerverbinding stopgezet, wij niet! Als hoofd van de politie heb ik een heining ge plaatst, die dror andere menschen is afge broken. Zij moesten zich er voor schamen. Ik betreur bet dat ingezetenen van de gemeen te dat gedaan hebben. 11c zal ze voor den kan tonrechter brengen, het is een schande! Spr. heeft een vergadering bijgewoond met andere collega's. Persoonlijk iineft spr. zich er voor gegeven, hij dacht dat toen alles klaar was. Er werden daarna echter eisclien gesteld die niet ingewilligd kunnen worden. Mark cn Dintel stelde de eisch, dat hen tot wederopzegging vergunning werd verleend om aan te leggen. Dat kunnen wc echter niet doen, daarvoor zijn we nog te groote zaken menschen. Dan moesten wij in Dinteloord een verbetering aanbrengen van f 8500. Hier vragen wij f 25000 om alles in orde te bren. gen, maar daar is alles reeds keurig in orde. In de toekomst is het wel noodig, maar nu vraagt men reeds dat wij die verbetering daar aan zullen brengen. Wij moeten den heer Kraak schadeloos stellen. Goed, dat willen wij doen, maar dan zullen drie des kundigen dat moeten beoordeelen. Dan moe ten wij Kraak aceepteeren. Dat willen wij, maar w ij zullen de eisclien moeten stellen. Spr. wil echter niet zeggen, dat dc lieer; Kraak na alles wat er gebeurd is, nog geac cepteerd zal worden, hoewel spr. niet na mens het bestuur spreekt. Dan moeent wij een recognitie van f 200 betalen voor hot gebruik van de w ei in Mark en Dintel. Alle mogelijke dingen worden ge- eischt. Wij willen ons daarover echter bera den! Dergelijke voorstellen zullen wij als ge meente niet doen, daar doen ze liet wel. Men zegt in de pers, dat ik op een brief niet ge antwoord heb. Ilij was echter aan mij per soonlijk gericht. Spr. wil echter wel dit zeg gen: Over de plaats van de aanlegsteiger zal morgen een vergadering worden gehouden. Hierover wil spr. niets zeggen. Wij verzetten ons tegen de voorstellen die men ons in dit opzicht gedaan hpeft. De toekomst zal ons rechtvaardigen. Een hoop menschen bekij ken de zaak verkeerd omdat zij niet op do hoogte zijn. Je zou er ruzie niee krijgen met zulke menschen. Zoo bijv. met den jongen lieer Hobbel, die te hard van stapel loopt. De heer 1IOKKE: Dus die heinig is door hooger hand geplaatst! De VOORZIT'! lilt: Dat heb ik gedaan als hoofd van de politie. Ik handel in opdracht. Het gemeentebestuur staat niets anders voor dan een goede veerverbinding maar met goede waarborgen. Wij willen met menschen samenwerken die aan billijke eisclien wil len voldoen Nogmaals, de toekomst zal ons rechtvaardigen. Binnen niet al te langen tijd zuilen er voorstellen komen. Met subsidie of zonder subsidie van hel Rijk. Wanneer men de aanlegplaats huiten wil brongen. dan zul len w ij zonder subsidie probeeren de steiger binnen te kriigen. De lieer '.'AN GURP vraagt wanneer de gaslantaarn op het Bogenspad kan wor den geplaatst. De VOORZITTER: Do directeur is verschil lende malen rondgeweest of de menschen daar aan willen sluiten. Misschien kunnen er koine petroleumlantaarns gebruikt wor den. De heer de Ruiter heeft gezegd dat dit ging. Binnen zoo kort mogelijken tijd zal daar een lantaarn geplaatst worden. De heer VAN KEMPEN zegt dat er open luchtpredikers in de gemeente zijn geweest. Gistermiddag was dat op Zondag. Spr. is daar tegen. We hebben kerken! De VOORZITTER: Ik heli wel toestemming gegeven. Ik dacht in den geest van de men schen te handelen. In de steden, overal wor den deze menschen toegelaten. Wanneer he.t Evangelie op straat gepredikt wordt, dan is daar geen bezwaar togen, indien men niet tegen de kerken sprak. Deze man heeft zich daaraan echter Zaterdag niet gehouden. Ver schillende mensehen hebben mij gewaar schuwd. In verband met de openbare ordo lijkt het mij verstandig, dat ik mijn vergun ning heb ingetrokken. De menschen kunnen het niet verdragen. De heer VAN KEMPEN: Ik ben blij data het met mij eens is. Do heer HOKKE: Ze hebben op de auto met steenen gegooid. De beer WALING: Dat is een schandaal! De VOORZITTER: Dat is een aanklacht tegen de kinderen van de gemeente. Ik heb er niets van gezien. De heer W M.IN'G: Ik heb het ook gezien! De VOORZITTER: Dan had u mij als voorzitter moeten waarschuwen. Daarna volgt sluiting. VEEDIEVEN AANGEHOUDEN De vorige week werden te Gouderak zes koeien uit een weide gestolen. De dieren zfln thans aangetroffen in een weide onder Houten. Drie verdachten werden gearresteerd nl. K. B., caféhouder te Gouderak, J. v. B„ chauffeur, ,L Z- B., veehouder te Krimpen a. d. IJsel. Zij zÜn ter beschikking van den officier van justitie te Rotterdam gesteld. D. V., te Nieu- werbrug, die de dieren vervoerd heeft, ont kent iets met de zaak te maken te hebben en is niet gearresteerd. Prins Peter, de troonopvol- ier van den vermoorden Ko ning Alexander, met zijn grootmoeder te Dover aan boord op weg naar Calais,

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 1