Kerk en School BUITENLAND. MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 6 OCTOBER 1934 Gemengd Nieuws DE LINDBERGH-ZAAK WAT AMERIKA'S LUCHTVLOOT MOET KUNNEN EEN NAZI-PARTIJGERECHT DE KLEINE ENTENTE NED. HERV. KERK Beroepen: Te Ovezaode-'Driewe^en, cand. W. C. van Burgeier te Arnhem. Te Wilnis, T. H. Oostenbrug, cand. te Genemuiden. Te Rotter dam. J. A. Kwdnt te Enschedé. Te Wormerveer (toez.) J. Eikema te Schagen. Aangenomen: Naar Zaandam (Evang.), K. O. Finkensieper cand. en pred.-Ev. te Wieringer- meer. Naar Buitenpost, F. Leen- dertz te Beets en Oudendijk (N.H.). Naar Vries (Dr.) (toez.) W. Tj. Klumper te Noord- dijk (Gr.). Bedankt: Voor Randwijk, A. F. P. Pop te Monster. G5REF. KERKEN Drietal: Te Elburg, cand. H. Brinkman te Harmeien, cand. E. Jansen te Wierden en cand L. Touwen te Amsterdam. Beroepen: Te Leens, F. Boonstra te Kollum- merpomp. Aangenomen: Naar Borne-Delden, Drs. K. G. Idema, cand. te Winsum (Gr.). Naar Ambt-Vollenhove, A. van der Ziel, cand. en bulppred. te Nijmegen. Bedankt: Voor Drachtster Compagnie. Drs. K. G. Idema, cand. te Winsum. Voor Nijega- Opeïnde, A. van der Ziel, cand. te Nijmegen. CHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor Barendrecht, P. de Smit te Utrecht. VRIJE EVANG. GEM. Bedankt: Voor Ierseke, J. v. d. Werfhorst te Veendam. BAPT. GEM. Beroepen: Te 2e Exloërmond, J. Jeronimus te 's-Gravenhage. HULPPREDIKER De Geref. Kerk te Zwijndrecht heeft tot hulp prediker bcnoeud cand. B. A. van Lummel te Zuidland, Herdenking der Afscheiding Door de Geref. Kerken Woensdag 10 October. Dank- en Bidstond in de Westerkerk, Catharijnekade 9. Voorgan ger: Dr. K. Dijk van 's-Gravenhage. Aanvang: 7 uur. Na afloop hiervan zal er een Begroetings samenkomst zijn in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, Mariaplaats. Donderdag 11 October. Samenkomst in de groote zaal van Tivoli, Aanvang 's morgens 10 uur precies. 1. Opening door den voorzitter Z.Bxc. Dr. H. Colijn. Gezongen wordt Ps. 809 en 11, op de wijze van Ps. 105. 2. Rede van Prof. Dr. K. Schilder. Onderwerp: „Beginsel, recht en beteekenis der Afscheiding". Pauze van 121.30 precies. 3. Rede van Z.Exc. Dr. H. Colijo. Onderwerp: „De Afschei ding en het nationale leven". 4. Toespraak van Prof. Dr. J. Ridderbos, namens de Hoogleeraren der Theoi. School. 5. Toespraak van Prof. Dr. G. W. Aalders, namens de Hoogleeraren van de Theol. Fac. der V.U. 6. Toespraak van Dr. I. van Dellen, afgevaardigde van de Chr. Geref. Kerk in N.-Amerika. 7. Voorlezing van «en schrijven van de Geref. Kerk in Z.-Afrika. 8. Toespraak van Prof. Dr. A. Noordtzij, oamens de familie van Ds. Hendrik de^Cock. 9. Slot woord van den Voorzitter. 10. Sluiting. 5 uur. De Ministers Mr. H. P. Marchant, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Mr. J. B. H. van Schaik, Minister van Justitie en Eere- dienst en Mr. J. A. de Wilde, Minister van Bin- menl. Zaken, beloofden, zoo mogelijk, in deze middagsamenkomst tegenwoordig te zullen zijn. De morgen- en middagvergadering van Donder dag 11 October wordt door da Christelijke Radio-Vereen, uitgezonden. Gemeenschappelijke maaltijd. Aanvang 6 uur. Tafelpresident: Z.Exc. Dr. H. Colijn. 's Avonds 8.30 uur: Gezellig samenzijo, even eens in de groote zaal van Tivoli. Vrijdag 12 October. Samenkomst in de groote zaal van Tivoli. Aanvang 's morgens 9.30 uur. 1. Prof. Dr. F. W. Grosheide: „De Af scheiding en de Theologie". 2. Dr. C. Bouma: „De Afscheiding en het Lager en Hooger On derwijs". Pauze van 12.30*—2 uur. 3. Ds. J. G. Feenstra: „De Afscheiding en het werk van Evangelisatie en Barmhartigheid". 4. Dr. G. Keizer: „Uit de geschiedenis der Afscheiding". 5. Sluiting der samenkomsten uiterlijk 5 uur. Door de Chr. Geref. Kerk Zooals wij kort gemeld hebben, herdenkt de Chr. Geref. Kerk het eeuwfeest der Afscheiding op 17 October, te Utrecht. Blijkens het programma zal io de middagverga dering de pastor-looi Ds. P. de Smit, een openingswoord spreken. Prof. P. J. M. de Bruin, hoogleeraar te Apeldoorn, zal als voorzitter van het Comité 1834—1934 een rede houden en de ingezamelde feestgave overhandigen. Vervolgens zal Ds. R. E. Sluiter van 's-Graveadeel een rede houden over: „H. de Cock, de vader der Af scheiding en de handhaver onzer belijdenis", waarna Ds. L. H. v. d. Melden van s-Graven hage spreken zal over: „Gedenken en bewaren In de avonduren zal Ds. H. Janssen, leger en vlootpredikant in algem. dienst een uur van gebed en dankzegging leiden. Door de Geref. Gemeenten Ook ïn den kring van de Geref. Gemeen ten zal het feit der Afscheiding worden her dacht. Daartoe zal Dinsdag 16 Oct. a.s. te Rotterdam een bijeenkomst worden ge houden zoowel des middags als des avonds waarin predikanten van de Geref. Gemeen ten het woord zullen voeren. In de morgen uren zullen de predikanten der Geref. Ge meenten een afzonderlijke bijeenkomst hou den. Tevens zal gelegenheid geboden worden de nieuwe Theol. School aan den Westersin gel te bezichtigen. Door de Confess. Vereeniging Het Hoofdbestuur van de Confessioneels Ver eeniging is voornemens op Donderdag 18 October, 's avonds tussahen 8 en 10 uur in de Pieterskerk te Leiden een samenkomst te houden, voor ieder toegankelijk, waarin het feit der afscheiding van 1834 zal besproken worden, bezien van Her vormd standpunt. Als sprekers zullen optreden Ds. A. B. te Winkel van Den Haag, Ds. J. C. Kromsigt van Rinsumageest en Ds. Joh. W. Groot Enzerink van Leiden, die resp. zullen spreken over: Afscheiding en Verbond, Afscheiding en Eenheid, Afscheiding en Toekomst. Het orgel zal bespeeld worden door den heer Leo Mens, orga nist der Pieterskerk. Medewerking verleent de zangvereeniging Halleluja onder leiding van Mej. Tilly Leening. Deze samenkomst zal via Hilversum per radio Worden uitgezonden, DE DOODEHANDBELASTING EN DE DIACONIEËN Nu de wet van de belastingheffing nar het ver mogen van instellingen in de doode hand ook door de Eerste Kamer is aangenomen, en dus de spoedige inwerkingtreding kan worden verwacht, hebben de Commissies van de Diaconale Armenzorg „inge steld door de Synode van de Ned. Herv. Kerk" en de Federatie van Diaconieën in onderling over leg een Commissie benoemd welke de Diaconieën op dit gebied van advies zal dienen. Het ligt in het voornemen,dat namens dit advies-Bureau aan de Diaconieën ook de behulp zame hand zal worden geboden bij de verschillen de werkzaamheden, voortspruitende uit deze belas tingheffing. TENTOONSTELLING AFSCHEIDING De catalogus dezer belangrijke Tentoonstelling, die een omvang van ongeveer 80 bladzijden zal hebben, vermeldt meer dan 800 nummers van zeld zame en merkwaardige boeken, handschriften, af beeldingen, curiosa. De Tentoonstelling zal worden gehouden in het Geografisch Instituut, Drift No. 21 te Utrecht en zal geopend zijn van 1020 Oct. Woensdag 10 Oct. 's avonds van 6—9)^ uur; Donderdag 11 Oct.: 's avonds van 6—91^ uur; Vrijdag 12 Oct.: voorm. 1012, n.m. 2—5, 'sav. 7—9Yi uur; Zaterdag 13 Oct.: v.m. 1012, n.m. 2—5 uur; Maandag 15 Oct.: v.m. 10—12, n.m. 25, 'sav. 79^2 uur» Dinsdag 16 Oct. v.m. 10—12, n.m. 25 uur. Woensdag 17 Oct.: v.m. 10—12, n.m. 2—5, 'sav. 7—9)^ uur. Donderdag 18 Oct.: v.m. 10—12, n.m. 2—5, 'sav. 7—9]/2 uur. Vrijdag 19 Oct.: vm. 1012, n.m. 2—5 uur. Zaterdag 20 Oct: v.m. 10—12, n.m. 2—5 uur (Sluiting). RECTIFICATIE In het verslag van de bevestiging en intrede van Cand. de Valk staat vermeld, dat het hoofd van de Ghr. School te Stellendam een toespraak hield, dit moet zijn het hoofd van de Chr. School te Melissant. De filmbrand te Hilversum De Burgemeester geett een uiteenzetting De burgemeester van Hilversum heeft ge antwoord op de vragen betreffende den film brand aldaar. De burgemeester merkte allereerst op- dat het geven van een filmvoorstelling als do onderhavige niet mag gegeven worden dan na daartoe gekregen vergunning. Voor ge noemde film-voorstelling is toestemming ge vraagd aan de politie-autoriteiten. Ze is ook verleend. Enkele jaren geleden werd de nale ving der voorwaarden regelmatig ge controleerd, in den laatsten tijd ge schiedde dit slechts af en toe. Deze controle werd uitgeoefend door de politie op haar verzoek met het oog op mogelijk brandgevaar, zoo noodig bijgestaan door de brandweer. Alvorens tot afgifte van een vergun ning werd overgegaan, werd tot 1929 in ver band met mqgelijk brandgevaar overleg ge pleegd met de brandweer over de te stellen voorwaarden; van dezen regel is daarna af geweken. nadat van de zijde van een toen- maligen brandmeester was te kennen gege ven- dat dit overleg niet noodig was, mits steeds de bedoelde voorwaarden aan de ver gunning werden verbonden. De commandant van de brandweer was van de gemaakte af spraak onkundig. De commissaris van poli tie verkeerde in de meening dat de brand weer ook thans nog regelmatig werd inge licht In formeelen zin berust de bier bedoelda verantwoordelijkheid bij den burgemeester; echter moet hierbij worden opgemerkt dat de bevoegdheid tot het afgeven van deze ver gunningen sedert jaren door den burge meester is overgedragen aan den commissa ris van politie; de daarop betrekking heb bende machtiging werd het laatst in 192G vernieuwd. In verband met deze gang van zaken droeg de burgemeester niet van alle vergunningen kennis en in het onderhavige geval was het den commissaris van politie bij hooge uitzon dering niet bekend, dat een vergunning was verleend. De waarnemende hoofd-inspecteur heeft op de aanvrage zijn fiat gegeven; echter is niet na te gaan wie de vergunning zelf in dit geval heeft mede-onderteekend. Voor het begin van de voorstelling is verder niet ge controleerd of de voorwaarden werden nage leefd; de brandweer kon dit overigens niet doen, daar zij van de verleende vergunning geen kennis droeg. De in de vergunning voor geschreven voorzorgsmaatregelen waren ove rigens niet getroffen, terwijl eveneens was afgeweken van de bij de bouwvergunning gestelde eischen. Er waren meer dan het aantal toegestane stoelen aanwezig; een deur, die met één handgreep moest kunnen worden geopend, was met een sleutel afgeslo ten, terwijl de sleutel nie op de deur zat; in den doorloop stond een buffet; het voorge schreven brandbluschapparaat was niet aan wezig. De bestaande voorschriften achtte de burgemeester niet voldoende. In verband met de vraag of in de toekomst nieuwe maatregelen zullen worden genomen antwoordde de burge meester, dat de Kon. Ned. Brandweer- vereeniging ter zake diligent is en op korten termijn algemeene voorschrif ten wil ontwerpen. In afwachting daar van is reeds thans bepaald, dat elk« aanvrage door dep commandant der brandweer zal worden beoordeeld en geen vergunning voor het afdraaien van brandbare films zal worden afgege ven indien zulks zou plaats vinden buiten de aan alle eischen voldoende en daarop goedgekeurde cabines. Tegen Pater Buijs en den filmoperateur een gerech- terlijk vooronderzoek ge last. Naar wij vernemen heeft de justitie te Amster dam een gerechterlijk vooronderzoek gelast tegen pater Buijs en den filmoperateur, die in het Hil- versumsche R. K. Vereenigingsgebouw een film voorstelling gaven. Zooals men weet zijn bij den brand, die in de zaal ontstond een groot aantal kinderen ernstig gewond, terwijl er drie aan hun verwondingen zijn overleden. De vervolging wordt tegen beide personen ingesteld terzake brand door sbhuld en dood door schuld, Vergiftiging door hoofdkaas In de omgeving van Hulst hebben zich, naar het N. v. d. D. meent te weten, bij een twintigtal personen vergiftigingsverschijnse len voorgedaan, welke zijn opgetreden na het nuttigen van hoofdkaas. De toestand der patiënten is niet ernstig. Terstond na het bekend worden hiervan zijn bij verschillen de patiënten de vleeschresten door de poli tie in beslag genomen en is tegen den slager, die het verkocht had, proces verbaal opge maakt. Hot in beslag genomen vleesch is door de plaatselijke doktoren naar het cen traal laboratorium te Utrecht opgezonden ter onderzoek. Het vleesch was afkomstig van den slager D. te Hulst. Zijn knecht was Zaterdag de omliggende dorpen afgereisd en had er bij verschillende klanten op aangedrongen, dat zij ook eens zijn hoofdkaas moesten koopen, die goedkoop was. Verschillende personen lieten zich daardoor overhalen en kochten Bij sommigen hunner traden al spoedig na het nuttigen vergiftigingsverschijnselen op, welke zich kenmerkten door hevige kram pen, diarrhee en zwakken polsslag. De betrokken slager verklaarde, dat hij in het geheel niet geweten heeft, dat de door hem verkochte hoofdkaas niet goed was. Hij zeide zelf van het vleesch gegeten te heb ben, zonder van vergiftigingsverschijnselen iets te hebben bespeurd. Het vleesch, waar van de hoofdkaas was bereid, was afkomstig van vee, dat Vrijdag j.l. geslacht is. Hij had er 25 kilogram van verkocht, doch toen hij van een der doktoren vernam, dat het on deugdelijk was, had hij de rest weggegooid, zoodat dit thans niet meer voor onderzoek aanwezig was. Op verzoek van de doktoren hebben de patiënten, die nog iets van do hoofdkaas hadden overgehouden, dit be waard, zoodat dit thans ter onderzoek naar Utrecht is opgezonden. Een brutale kerkroover Zondagmiddag is in het dorp Den Dun- gen bij 's-Hertogenbosch een zeer brutale kerkdiefstal gepleegd. Een onbekend geble ven persoon sloop tijdens het stille middag uur het gebouw van de R.K. Parochiekerk St. Jacobus binnen. De indringer begaf zich naar de sacristie en ontvreemdde daar eeni- ge sleutels, waarmede hij de kluis wist te openen. Later is men tot de ontdekking ge komen, dat hieruit een bedrag van ca. 100 gulden is gestolen. Ook de offerblokken wer den opengebroken en van hun inhoud be roofd. Naar schatting bevatten zij een be drag van 30 gulden. De dief wist zich snel uit de voeten te maken. De inbraak werd door den koster ontdekt, die onmiddellijk den gemeente-veldwachter van het gebeurde op de hoogte bracht. Bij het onderzoek, dat door den politiebeambte werd ingesteld kwamen de buurtbewoners mededeelen, dat zij kort tevoren een vreem deling, die erg gehaast scheen te zijn, de kerk hadden zien verlaten. Volgens hun me- dedeelingen zou do man op korten afstand van het kerkgebouw iets hebben weggewor pen. Bij het onderzoek, dat de veldwachter op de aangegeven plaats instelde, vond hij in een sloot de kluissleutel en een aantal inbrekerswerktuigen. Op energieke wijze zot te de veldwachter zijn nasporingen voort Hij ontdekte verschillende voetsporen en vingerafdrukken van den vermoedelijken dader. Voedselvergiftiging Een geheel gezin aangetast Men meldt ons uit Amsterdam: In het gezin Las van Bennekom aan de Bestevaenstraat, bestaande uit man, vrouw en zes kinderenen, hebben zich vergiftigingsver schijnselen voorgedaan. De ontboden gemeen tearts constateerde by zijn onderzoek dat de vergiftiging te wijten is aan het nuttigen van worst of oude kaats. De onders en vier kin deren hebben het voedsel genuttigd. De man en vrouw zijn reeds ernstig ziek; de vier kin deren in iets minder ernstige mate. De afd. Volksgezondheid van de Geneesk. Dienst voor vleesch en vleeechwaren alsmede de Keuringsdienst voor waren, hebben het ver der onderzoek ter hand genomen. Bij twee winkeliers resp. in de Witte de Withstraat en de Kinkerstraat, door wie de worst en de kaas is verkocht, is wat er van de levensmiddelen over was, in beslag geno men. Of zich bfj andere gezinnen zulke ver schijnselen hebben voorgedaan is nog niet be kend. ONDER EEN BETONNEN RING VERPLETTERD De 27-jarige chauffeur van de firma B., handel in bouwmaterialen te Wijhe, H. G. Vol lenbroek, was bezig met een betonnen ring te lossen. Bij deze werkzaamheden kwam hij te vallen en kreeg het gevaarte op het lichaam. Zwaar inwendig gekneusd werd hij naar het Ziekenhuis te Zwolle gebracht, waar hij is overleden. INCIDENT BIJ EEN WERKVERSCHAFFING Te Hoorn heeft zich bij de werkverschaffing aan den Westerdyk een ernstig incident voor gedaan. De opzichter Tas werd onverhoeds door een dej werkloozen aangevallen, die hem met een mes een snede van ongeveer 3 c.M. diep in den rug toebracht. De opzichter is naar het Ziekenhuis overgebracht. Zijn toe stand is niet ernstig. De vermoedelijke dader is gearresteerd. DE ZONNIGE SEPTEMBER Blijkens mededeelingen van het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt was gemiddeld over de vijf hoofdstations in September de ochtendtemperatuur 2 graden boven nor maal, in de drie decaden resp. 1, 3 en 2 gra den. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 8en en den len September, resp. 6 graden boven en 4 beneden normaal. De ge middelde dagelijksche maximum-tempera- tuur was 3 graden, het gemiddelde mini mum 2 graden boven normaal. Te De Bildt kwamen negen dagen voor met een maxi mum-temperatuur boven 25 graden tegen 2 normaal. De neerslag was beneden normaal, in het Noorden en midden van het land en in Zuid-Limburg 10 tot 30 procent, overigens in het Zuiden en Zuidoosten 30 tot 40 pet. beneden normaal. Van de 9e op de 10e vie len plaatselijke zware onweersbuien, hier en daar gepaard gaande met hagel, die o.a. te Haamstede veel schade toebracht Te De Bildt werden 197 uren zonneschijD waargenomen tegen 151 normaal. BEIDE BEENEN AFGEKLEMD By Amsterdam is op het uitgaande Zweed- sche s.s. „Stockholm"' een ernstig ongeluk ge beurd. Een der opvarenden, een Zweedsche zeeman, geraakte beklemd in een staaldraad van een stoomlier. Vóór iemand in had kunnen grypen, werd hy aan de beenen naar boven getrokken. Onmiddellijk werd de man uit zy'n netelige positie bevryd en het bleek, dat zfln beide beenen byna geheel waren afgeklemd. Het schip stopte en met een bootje van de Ford Fabrieken werd de ongelukkige aan den wal gebracht en door den G.G.D. van Zaandam, die inmiddels gewaarschuwd was, naar het Zie kenhuis aldaar vervoerd. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE De 38-jartge Klaasje J. O. uit Sommelsdijh had in Fobr. 1927 bij K. Vermaas een leenlnfi aangegaan van f 700. die echter twee borgen verlangde. Zij had toen op de acte van leening de namen van haar vader en zwager als borgen geplaatst. De zaak kwam uit, toen er moeilijk heden kwamen met het terugbetalen, en de bor gen van niets bleken te weten. Tegen deze verd-, die niet verschenen was, heeft het O. M. ge- elsclit 6 maanden gevangenisstraf. Hoe staat het onderzoek? Uit New-York: De attorney general Foley heeft gisteren tegenover persvertegenwoor digers verklaringen afgelegd over de kwes tie der bankbiljetten in de zaak Lindbergh. Het gaat er om of Hauptmann bankbil jetten in omloop heeft gebracht, welke af komstig zijn van het door Lindbergh be taalde losgeld. Zooals bekend is, waren de ze biljetten gemerkt. Tot nu toe is slechts vastgesteld, dat Hauptmann op 13 Maart 1933 een bedrag van minstens 1830 dollar in goudcertificaten of in goud bij een bank heeft gedeponeerd, althans gewisseld Het is evenwel niet gelukt het bewijs te leveren, dat deze bedragen afkomstig zijn van het losgeld. Thans wordt een andere betaling bij een bank nagegaan. Het desbe treffende bedrag werd door een overigens onbekenden J. J. Faulkner bij een bank in bewaring gegeven. Later is gebleken, dat de door Faulkner in betaling gegeven bankbiljetten van het losgeld afkomstig moesten zijn. De handteekening van den geheimzinni- gen inlegger wordt thans onderzocht Er is evenwel nog geen gelijkenis gevonden met de handteekening van Hauptmann. Voortdurend werden personen gehoord, die met Hauptmann zijn omgegaan. Men ging daarbij uit van een foto, waarop een aantal personen stond afgebeeld met Haupt mann ia hun midden. Deze foto was in 1932 tijdens een uitstapje gemaakt. In de woning van Hauptmann is een minutieus onder zoek ingesteld. Hauptmann bevindt zich thans in handen van de New-Yorksche politie. De gouverneur van den staat New Jersey heeft laten weten, dat hij van New-York de uitlevering zal eischen van Hauptmann nog vóór deze zal terecht moeten staan wegens afpersing. De attorney-general van New Jersey heeft laten weten, dat de tegen Hauptmann gere zen verdenkingen steeds meer gemotiveerd blijken. Gedurende het weekeinde is belangrijk materiaal verzameld, doch bizonderheden zijn nog niet medegedeeld. Uit andere bron wordt nog gemeld, dat de New-Yorksche politie een verrassende wen ding van het onderzoek aankondigt. Er zijn n.l. nog vier bankbiljetten van den losprijs ontdekt, die door Hauptmann in den loop van den tijd zijn uitgegeven en voorts hoopt zij dé nog ontbrekende 30.000 dollar binnen kort te vinden. Hiertoe worden door detec tives de muren van het woonhuis van Hauptmann grondig beklopt en onderzocht. Men hoopt namelijk, dat men hier, juist zooals in de garage van Hauptmann, het nog ontbrekende bedrag éail liét losgeld zal vinden. Nog een getuigenis tegen Hauptmann Uit Chicago wordt gemeld, dat zekere William Dennis, een ingenieur, die in den nacht der ontvoering Hauptmann niet ver van de woning der Lindberghs gezien heeft, door de autoriteiten is gevonden. Dennis verklaarde volgens foto's Hauptmann le herkennen als den man, die hij in den nacht van de ontvoering van de baby van Lind bergh geholpen heeft met het oppompen van een leegen autoband. In de auto zaten een ongeveer 30-jarige vrouw en een man, ate onder een plaid een bundel in de armen scheen te houden. Uit New-York wordt gemeld, dat de gou verneur van den Staat New-Jersey heeft verklaard, dat het onderzoek naar de ge dragingen en de positie van Hauptmann over enkele dagen beëindigd zal kunnen worden. Er is voldoende bewijsmateriaal tegen Hauptmann verzameld, om hem te vervolgen wegens moord. Hauptmann 11 Oct. voor den rechter Uit New-York: Het begin van het proces tegen Bruno Richard Hauptmann, die in verband met de ontvoering van het kind van Lindbergh is gearresteerd, is door de autoriteiten van Bronx op 11 October vast gesteld. In dit proces zal Hauptmann te rechtstaan wegens afpersing. Het voornemen om Hauptmann in New- Jersey terecht te doen staan wegens ontvoe ring en moord blijft evenwel bestaan. Samuel Foley, de districts-attorney, heeft verklaard niet te zullen toestaan, dat men zich op eenige wijze in de vervolging van Hauptmann zal mengen, zoodra eenmaal een jury zal zijn samengesteld. Indien New-Jersey tevoren uitlevering vraagt, is alles goed en wel, doch anders zal New-Jersey moeten wachten. Gister geleek het er op, alsof de moord zaak in New-Jersey gebaseerd zou moeten worden op de bevindingen in zake de af persingszaak in New-York. Aldus Foley, die voorts mededeelde, dat Hauptmann wegens afpersing zeer zeker tot twintig jaar 'gevangenisstraf zal worden veroordeeld, erwijl New-Jersey hem dan nog wegens moord zal kunnen veroordeelen. Foley heeft voorts medegedeeld, dat Hauptmann gister is geïdentificeerd ais dengene die in het Sheridantheater in Nov. 1933 de caissière Cecilia Barr heeft laten teruggeven van een biljet van vijf dollars, dat afkomstig was van het losgeld. Roosevelts wapenstilstand aanvaard Door de textielarbeiders NEW-YORK, 4 Oct. Het voorstel van pre sident Roosevelt, tot het sluiten van een wapenstilstand, gedurende eenige maanden, tusschen arbeiders en werkgevers, is door den waarnemenden leider van den textiel- arbeidersbond in een brief aan den Presi dent offisieel aanvaard. Gedurende deze periode onderwerpt de or ganisatie zich aan de beslissing van de be middelingscommissie. Voorwaarde is ech ter, dat de vakbonden vrij blijven tot het voeren van collectieve onderhandelingen met de werkgevers. De leider van de textiel-arbeiders, Gor man, drukte hoop uit, dat ook de werkge vers Roosevelts voorstel zullen aanvaarden. In enkele oogenblikken heel Japan in de asch leggen Uit Washington: De vroegere directeur van de militaire luchtvaart, Mitchel, eischte Dinsdag voor de bondscommissie voor de luchtvaart den bouw van een reusachtige Amerikaansche vloot van luchtschepen. Dit beroep van Mitchel, gericht tot de ge- heele natie, heeft buitengewoon opzien ge baard. Vooral het feit, dat Mitchel, die be hoort tot de meest op den voorgrond tre dende persoonlijkbeden in de Vereen. Sta ten, onomwonden de politieke tegenstellin gen tusschen Japan en de Vereen. Staten op den voorgrond stelde, heeft veel sensatie gewekt. „Wij hebben", aldus verklaarde Mit chel voor de commissie, „vijftig groote luchtschepen voor het werpen van bommen noodig, om Japan te kunnen aanvallen. Minder dan vijftig mogen het niet zijn. Minstens vijftig zeppelins zijn noodig, om de hoofdstad van Ja pan en alle belangrijke centra van het eilandenrijk in asch te leggen. Denk er steeds aan: Japan is onze ge vaarlijkste tegenstander. Als we vliegtuigen en luchtschepen bouwen, dan moeten we ze- zóó construeeren, dat zij in staat zijn Japan aan te vallen en het binnen weinige uren met bommen te bestrooien, om de militaire energie van het land te kunnen vernietigen, voordat het zelf aan den aanval kan den ken". In het verdere verloop van zijn verklarin gen zeide Mitchel nog, dat de Vereen. Sta ten zich niet tevreden kunnen stellen met reusachtige eskaders groote vliegtuigen voor het werpen van bommen, doch zij moeten ook bommenwerpers bouwen vol gens het principe „lichter dan lucht", welke een actieradius hebben van zesduizend tot achtduizend mijlen. Uitgebreide zuivering op til De NSDAP een publiekrechtelijk lichaam met eigen strafwetboek. Do „Nationalzeitung" te Essen, welker Berlijnsche correspondent directe betrekkin gen onderhoudt met de hoogste kringen in het Rijk, publiceert een bericht over een bijeenkomst van de Partijrechters te Neu renberg. Uit het bericht blijkt, dat in de eerste plaats een uitgebreide zuivering van de partij aanstaande is en ten tweede, dat de partij door een strafwetboek der partij, dat tot rijkswet zal worden verheven, juri disch nog vaster verankerd zal worden. In het bericht wordt verder mede gedeeld, dat de president van het op perste Partij gerecht, Rijksleider Buch, heeft verklaard, dat de NSDAP geen vereeniging meer is, maar sinds 1 December 1933 een publiekrechtelijk lichaam. De partij heeft een eigen rechtspraak en men moet thans be grijpen dat uitsluiting uit de partij zooveel beteekent als degradatie. De Führer heeft mij, aldus verklaar de Buch, opgedragen een strafregister op te stellen in den vorm van een strafwetboek. Dit register zal wellicht in 1935 door een Rijkswet rechtskracht ontvangen. In het bijzonder moet de partij in de toe komst vrijgehouden worden van den in vloed van niet-Ariërs en Vrijmetselaars. Partijgenooten, wier niet-Arische afkomst vastgesteld is, moeten echter niet uit de partij gestooten worden. Bestraffing voor een toestand, waaraan de betrokkene geen schuld heeft, zou zinloos zijn. In deze ge vallen wordt de opneming in de partij nie tig verklaard, voor zoover de betrokkene niet tegen beter weten in beweerd heeft van Arische afkomst te zijn. De economische samenwerking De vijf commissies van den economischen raad der Kleine Entente, die te Belgrado bijeen is, hebben rapporten opgesteld over verschillende vraagstukken. Besloten is tot saamwerking op de vaarwegen o.m. door rationalisatie van arbeidsmethoden, tot ver gemakkelijking van het handelsverkeer door de saamwerking van de posterijen, tot be vordering van het wederzijdsche toeristen verkeer, o.a. door het uitgeven van reis- cheques door de postspaarbanken, tot be vordering van de industrieele samenwer king, tot uniforme regeling van het douane- verkeer en tot wegruiming van hindernis sen op het gebied der handelspolitiek voor het handelsverkeer. Verduisterings-proces te Munster Tegen vooraanstaande Nazis. MUNSTER, 2 Oct. Voor de Rechtbank te Munster stonden Zaterdag zes vooraan staande functionarissen van de politieke organisatie der Nazi-partij in Westfalen te recht wegens malversatie, verduistering en misbruik van vertrouwen. Vier hunner werden veroordeeld tot dwangarbeid voor den tijd van 1 tot 3 jaar en boeten van 600 tot 6000 Mark, terwijl twee hunner werden vrijgesproken. De zitting was niet toegankelijk voor pers en publiek „in het belang van de veiligheid van den staat", aangezien men vreest dat dergelijke zaken in het buitenland zouden worden uitge buit voor de propaganda tegen het nationaal socialisme. MAN DOOR HAAIEN VERSBONDEN. Uit Brisbane (Australië): Een gepension- neerd spoorwegemployé uit Cardwell in Queensland, Robert Steele, is nabij Eva Is land, toen hij in de baai was gaan zwem men, door haaien aangevallen en verslon den. Zijn vriend hoorde zijn hulpgeroep doch was onmachtig hem te helpen. Ver scheidene haaien vochten om het lichaam van den ongelukkige. Steele was vader van een gezin .van zes zoons en yier dochters. Opzienbarende arrestatie in Polen Uit Warschau: Op instructie van het O. M. is in het hotel „Polonia" alhier baron Nelken gearresteerd, welke in de Warschau- sche society zeer bekend was. Hij ging door voor een zeer rijk koopman en schijnt een zoon te zijn van den laatsten Russischen hoogsten politie-magistraat in Warschau. Baron Nelken werd gearresteerd onder be schuldiging sedert een reeks jaren geleefd te heliben van verduisteringen, welke, ten bedrage van tien millioen zloty, gepleegd zouden zijn ten nadeele van graaf Potocki, die zijn geheele vermogen heeft nagelaten voor een instituut ter bestrijding van kan ker en tuberculose. WARSCHAU, 2 October. Inzake de arres tatie van baron Nelken worden de volgen de bijzonderheden bekend. In Juli j.l. dien de de rentmeester van graaf J. Potocki te gen de beide algemeene gevolmachtigden van Potocki, de gebroeders Roosenberg, een aanklacht wegens verduistering in. De ge volmachtigden hebben verschillende trans acties ondernomen, waaruit zij groote win sten ten eigen bate trokken en hebben bovendien reusachtige bedragen in baar geld verduisterd. Het totale bedrag van ver duistering zal ongeveer 10.000 zloty bedra gen. Voor hun arrestatie zagen de gebroeders Roosenberg kans Polen te veriaten. Eén hunner is inmiddels overleden. De andere opende te Parijs een bankzaak. Pas in de laatste dagen is gebleken, dat de thans ge arresteerde baron Nelken met de gebroeders Roosenberg had samengewerkt. Hij kon in zijn hotel worden gearresteerd juist toen hij op het punt stond uit Polen te vertrekken. 4 Met man en muis vergaan Ontzettend stormweer op den Oceaan. Van den Atlantischcn Oceaan wordt ontt zettend stormweer gemeld. De Engelsche vrachtstoomer „Millpool" heeft draadlooze noodseinen uitgezonden, daar het stuurloos was geworden. De ,,As- cani" en de „Beaverhill" hebben zich naar de plaats begeven vanwaar de „Millpool" seinde, doch hebben niets meer van 't schip gevonden, dat dus vermoedelijk met man en muis is vergaan. Er waren 26 koppen aan boord. De ..Aindcrby", een ander Britsch stoom schip, verkeert eveneens in moeilijkheden en wel op het middengedeelte van den At- lantischen Oceaan. Een stuurmansleerling is door de golven overboord geslagen. Geheimen van het oerwoud Resultaten van een expeditie Uit Port of Spain (Trinidad): Dr. Ottd von Sickingen, de leider der expeditie, die een onderzoekingstocht van tien maan den heeft gedaan in het oerwoud, ten behoeve van een Amerikaansch wetenschappelijk in stituut, is in Trinidad aangekomen, op zijn doorreis naar Philadelphia en heeft medege deeld, dat hij bij de grens van Nederlandsch- Guyana en Brazilië radium heeft gevonden. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat al* leen vliegtuigen in staat zouden zijn, dat ra dium te vervoeren, wegens de ontoegankelijk heid van het gebied. Dr. von Sickingen zeide ook het stellige bewijs gevonden te hebben, dat zich in het achterland van Nederlsfdsch-, Fransch- eni Britsch Guyana groote hoeveelheden alluviaal goud bevinden. Verder heeft dr. von Sickingen het bestaan ontdekt van een tot dusver onbekende slangen soort, waarvan de inboorlingen de huid ko ken, om een extract te verkrijgen, dat zij ge bruiken bij de behandeling van acute rugge- merg-ontsteking, een ziekte, die in het oer woud door de vleermuizen wordt verspreid. Hy heeft verscheidene exemplaren van deze slangen meegenomen en zegt, dat indien dit geneesmiddel van de inboorlingen werkdadig blijkt te zijn, het een belangrijke stap betee kent naar de genezing van de kinderverlam ming. Dr. von Sickingen weigert den naam van het instituut, dat zyn expeditie heeft gefinan te noemen, ofschoon hij zegt, dat het een in stituut van internationalen naam is. Serum tegen gele koorts ontdekt De directeur van het Instituut Pasteur td Tunis, Nicolle, maakte in de Academie voor wetenschappen de ontdekking bekend van een serum tegen de gele koorts. De eerste experi menten zouden zijn gedaan te Tunis, door Jean Laigret van het instituut Pasteur al daar. De resultaten waren zóó afdoende, dat de geleerde, Mathis besloot deze proefnemingen voort te zetten in Fransch West-Afrika. 3000 personen werden gedurende de afge- loopen 3 maanden ingeënt. In verband met de gunstige resultaten heeft de gouverneur-generaal deze vaccinatie ver plichtend gesteld. De uitwerking van dit se rum is bij de ingeënten doeltreffend voor het geheele leven, DE TRAGIEK VAN HET HEIDENDOM. Man vermoord om regengoden gunstig tc stemmen. Te Ningpo nabij Sjanghai, waar men reeds geruimen tijd van de droogte te lijden had, hadden de boeren herhaaldelijk bid stonden gehouden om den ouden Draken- god om regen te smeeken. Een 63-jarig on derwijzer, die er blijkbaar meer verlichte denkbeelden op na hield, verklaarde, dat dergelijke bidstonden nutteloos waren, waar op de boeren, die van meening waren dat de aanwezigheid van de ongeloovige school meester de ontstemming der goden had op gewekt, den man aanvielen en vermoordden om de goden gunstig te stemmen. HET SPOORWEGONGELUK BIJ KRAKAU. Tien dooden Uit Warschau: Inzake het spoorwegongeluk nabij Krakau, kan nog het volgende worden gemeld. Toen sneltrein 17 van Gdingen arriveerde, bleek voor het station Krzeszowice het sig naal, dat binnenreden veroorloven moest, ge sloten te staan. Om 8 uur 12 reed op den wachtenden trein, met volle vaart de Ween- sche sneltrein 107 in een dikken mist in. De beide laatste wagens van sneltrein 7 werden vernield. Uit de overblijfselen werden na aan komst van de eerste hulp de gewonden gebor gen en met een reddingsttrein naar de zieken huizen van Krakau gebracht. Het aantal doo den iis 10. Ongeveer 20 personen zijn zwaar gewond. MIJNONTPLOFFING IN JAPAN. 26 mijnwerkers om het leven gekomen. Naar „Nippon Depo" meldt, is in een mijn in de Japansehe provincie Koesjima een ontploffing ontstaan; 26 arbeiders werden Jnerbij gedood.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 5