Predikbeurten Ge MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 6 OCTOBER 1934 MAAS Plaatselijk Nieuws. DE AKKERBOUW EN VEETEELT IN CRISISNOOD VERKOOPINGEN INGEZONDEN STUKKEN Marktberichten* EEN m SOMMELSDIJK. De ter inlijving bestemde dienstplichtigen van de lichting 1935 zijn toegewezen als volgt: P. van Driel, lie reg. int, le ploeg, Bergen op Zoom, tijdvak van inlijving 16—25 Maart 1935; A. Knops, 14e reg. int., 2e ploeg, Bergen op Zoom; P. Mul der, 3e halfregiment 2e reg. huzaren, le ploeg, 's Gravenhage. Bestemd voor paar- denverzorger K.M.A. ol R. S. of voor paarden oppasser. Tijdvak van lijving 1—10 Febr, 1935. H. van der Sluijs, 14e reg. inf. le ploeg, Bergen op Zoom. Tijdvak van inlijving 16—25 Maart 1935. A. Spee, Zeemacht, le ploeg, Helder. Tijdvak van inlijving 22 Febr. tot 3 Maart 1935. J. Troost, 14-e reg. inf., le ploeg, Bergen op Zoom. Tijdvak van inlijvin; 1625 Maart 1935. A. Vroegindeweij, 3e half regiment 2e regiment huzaren, le ploeg, 's Gravenhage. Tijdvak van inlijving 1—10 Januari 1935. Bij den agent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente stonden vorige week de vol gende aantallen werkloozen ingeschreven: 66 landarbeiders, 7 havenarbeiders, 5 metse laars, 3 landbouwersknechts, 3 timmerlie den, 1 schilder, 1 los-werkman, 1 betonwer ker, 1 smid, 1 chauffeur, 1 typograaf en 1 kantoorbediende. Hiervan waren 1.1. Zater dag 66 personen werkloos. Vorige week werden de eerste suiker bieten alhier aangevoerd door den landbou wer P. van Nimwegen, voor de suikerbie- tenfabriek Puttershoek. De bieten werden vervoerd door schipper J. van Zetten. Tegen een inwoner dezer gemeente is proces verbaal opgemaakt wegens diefstal van stroo. Teven een ander wegens het rij den met een fiets die niet voorzien was van een geldig rijwieibelastingmerk, terwijl te gen een derde proces verbaal werd opge maakt wegens openbare dronkenschap. Gedurende de maand September 1.1. pas seerden 18 schepen de Wilhelminabrug dezer gemeente, waaronder niet begrepen zijn schepen met abonnement en beurtsclie pen. De godsdienstoefeningen wi de Ned. Herv. Kerk alhier zullen met ingang van Zondag a.s. wederom aanvangen des mor gens 91/2 uur en des avonds 6 uur. De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehou den collecte voor de evangelisatie te Tol- bert, heeft opgebracht 26.66. Tegen een inwoner dezer gemeente is proces verbaal opgemaakt wegens overtre ding van. de Vleeschkeuringwet. MIDDELHARNIS. Zaterdag 29 Sept. heb ben zich bij den agent der arbeidensbemid- deling als werkloos opgegeven 27 landarbei ders, 2 letterzetters, 3 boekbinders, 2 tim* merlieden, 12 diepzeevissohers, 1 koopvaar dijmatroos, 6 transportarbeiders, 1 Kabel- monteur, 1 broodbakker, 1 borstelmaker. Totaal 64 personen. Daar a.s. Zondag de wintertijd we Ier begint zullen de godsdienstoefeningen in de verschillende kerken weder beginnen des voormiddags 9.30 uur en des avonds 6 uur. Tijdiens zijn werkzaamheden had de mets-el-aarskne-oht Jacob Koster het ongeluk bij het mastieksimelten zijn hand ernstig te branden, zoodat hij genoodzaakt was zich onder geneeskundige behandeling te stel len. Terwijl het dochtertje van den gros sier, den heer T. v. d. Valk, op het school plein van de O.L. school met haar mak kertjes aan 't spelen was, stak een jongen zijn voet vooruit, zoodat het meisje viel en baar anm brak. Aan de kaai zijn aangebracht en per Scheepsgelegenheid verzonden 800 H.L. aard appelen en vanaf het havenhoofd zijn twee zoebooten met bestemming naar Londen vertrokken, geladen met 5000 balen uien. Maandagmorgen ontstond er in de werkplaats van den timmerman C. Kroos, met de motor een begin van brand. Daar men het onheil sipoedig gewaar werd, had men het vuur spoedig gebiuscht, en liep dit incident met eenige materieele schade af. Zondag 7 October zal het 40 jaar ge leden zijn, dat onze dorpsgenoot, de lieer D. Slager alhier, als voorzanger en onderwij zer werd aangesteld bij de Israëlitische ge meente. Hetwelk zeer zeker niet onopge merkt voorbij zal gaan. Wij wenschen don beer Slager nog vele gelukkige jaren! Dezer dagen zijn bij den landbouwer K. Doornbos uit zijn land eenige zakken poters ontvreemd. De dader(s) zijn tot be den nog niet bekend. In de maanden Juli, Augustus, Sep tember, zijn door de schutsluis binnengeko men 308 schepen, inhoudende 26.674 tonnen en uitgevaren 298 schepen, inhoudende 24.577 tonnen. Alhier zijn vanaf de traimhaven ver trokken de eerste twee schepen, geladen met suikerbieten, met bestemming naar de euikerbietenfabriek te Puttershoek. De Begrooting dienst 1935 van de Ned. Herv. Kerk, alhier zal van 3 tot en met 9 October voor een ieder ter inzage liggen. Woensdagavond zal van 7 tot 9 uur in de consistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk alhier gelegenheid zijn plaatsgelden te be talen. Maandagmorgen is een varken van de landbouwers do Gebr. Zeedijk aan de Pot- terweg gestorven en onder politietoezicht begraven. Naar wij vernemen vorderen de werk zaamheden van de rioleering in de Nieuw- straat heel goed, bij aanhoudend mooi weer zal de volgende week deze straat voor het Verkeer weer kunnen worden opengesteld. Het bestuur van het Waterschap de Oude Polder, loozende op de haven van Mid- delharnis, maakt bekend dat op Zaterdag 6 Oct. en volgende dagen schouw over de in het waterschap gelegen dijk-, weg-, kavel-, gn scheidingssloten wordt gehouden. Woensdag 17 October des avonds 6.30 uur zal door Ds. Laman in de Chr. Geref. Kerk een gedachtenisrede worden gehouden ter herinnering- aan de afscheiding in het jaar 1S34. STAD a.h. HARINGVLIET. Toewijzing aan korpsen dienstplichtigen lichting 1935. A. L. van den Tol; A. D. Visser en W. van der Welle, allen bij 't 14e reg. infanterie 2e ploeg te Bergen op Zoom. Vanuit deze gemeente werden de vorige week vervoerd 3600 H.L. aardappelen en 450 H.L. uien. Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan 13 werkloozen ingeschreven. H. in 't V. had het ongeluk zijn voet te verstuiken. Daar liij niet kon loopen, moest hij door twee personen huiswaarts worden gebracht. De koopman J. K. reed met hit en kar van den Zeedijk af. Zelf bezeerde hij zich aan zijn been, terwijl aan de kar materieele schade werd veroorzaakt. In de Ned. Herv. Kerk zal Zondag a.s. de maandelijksche collecte ten bate van de kerk worden gehouden. Bij publicatie wordt bekend gemaakt, dat op Dinsdag 9 October a.s. des nam. 2 u. ten huize van den gemeente-geneesheer, gelegenheid zal worden gegeven tot koste- looze in- en herinenting. Loop der bevolking in de maand Sept.: Ingekomen: B. II. van Pelt van Zalt Bommel. Jannetje Mellaart van Oude Tonge, Jacoba van Biert van Noord wijk, Johanna van Rumpt van Middelharnis. Vertrokken: Geen. OOLTGENSPLAAT, Mej. S. Lips, wacht geldster aan de Bijzondere School alhier is benoemd aan de Bijzondere School te Melissant. Dinsdag is de groote landbouwschuur van P. Jacobs Az. geheel afgebrand. Een veulen en een kalf kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Woensdag zal een buitengewone alge- meene vergadering plaats hebben van de Coöperatieve Boerenleenbank, waarin o. a. in de vacature-Hobbel zal worden voorzien. Door geen richting aan te geven had een aanrijding plaats met de auto van J. v. d. G. en de boerenwagen van W. v. K. Het spatbord werd vernield en de wagen kan telde. De schade aan de auto wordt ver goed. Aan de modevakschool te 's-Graven- hage slaagden de dames A. Jordaan, L. van Kempen en M. van Dam voor costumière en mej. G. Mans voor Lingerie, allen leerlin gen van mej. S. Meyer te Dirksland. Na 17 October worden geen leerlingen op de Openbare Bewaarschool meer aange nomen. In de week van 8 tot 13 October zal langs de huizen een collecte worden gehou den voor het Ned. Roode Kruis. Door den gemeenteveldwachter Jor daan is tegen 2 personen procesverbaal op gemaakt wegens overtreding der vleesch- keuringswet, het laten slachten binnen 4 dagen. «••■jvijw-" >-• Vorige week is op de Bijzondere School de spelling-Marchant ingevoerd. Aan G. C. Landheer is door B. en W. vergunning verleend voor het bouwen van twee woningen aan het z.g.n. Blinden Boom gaardpad. De werkverschaffing in deze gemeente is weder aangevangen. OUDE TONGE. De heer J. Hartog alhier had het ongeluk zich tijdens zijn werkzaam heden zoodanig in een der vingers te snij den dat geneeskundige hulp van Dr. Eschauzier moest worden ingeroepen. Ten laste der Zwemvereeniging „Zwem- lust" alhier zijn de navolgende rentelooze voorschotten uitgeloot: No. 2 groot 10. No. 6 groot 2.50; No. 7 groot 10.No. 8 groot 10.No. 10 groot 10.No. 12 groot 10,No. 15 groot 5.No. 18 groot 10.—; No. 20 groot 2.50; No. 24 groot 10.—; No. 25 groot 10.—; No. 29 groot 10.-. NIEUWE TONGE. De prijzen der veld vruchten zijn alhier Uien 1.50; Aardappe len 2.10; Peen 0.50 de H.L. Tot gemachtigde van het kiescollege is in de vacature van den heer Adrs. Kievit ge kozen de heer N. Knöps Az. Op 7 October a.s. zal het 40 jaar gele den zijn dat B. Dekker in dienst trad als voorlezer in de Ned. Herv. Kerk. A.s. Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk alhier een extra collecte worden ge houden voor de Evangelisatie in de Lang straat. Op het tramstation alhier werd een herdershond toebehoorende aan A. S. door de tram overreden en gedood. Voor de door Dr. de Man te houden cursus „Eerste Hulp bij Ongelukken" heb ben zich 20 personen opgegeven. Tot Herder en Leeraar bij de Ned. Herv. Gem. alhier is beroepen Ds. E. Japchen van Waarde. Door den landbouwer A. Buys alhier zijn te Battenoord de eerste suikerbieten ge leverd. DIRKSLAND. Het distributievleesch in blik zal op bon No. 44 verkrijgbaar zijn bij slager Zoeteman aan de Voorstraat en de distibutie margarine bij den winkelier G. v. d. Berge aan den Secretarieweg. Gevonden voorwerpen: 2 motorbroeks pijpen en een fietstasch. Inlichtingen bij de gemeente-politie. Aan den heer A. C. Priem, wachtgelder aan de o. 1. school, is thans eervol ontslag verleend als tijdelijk onderwijzer. De heer Weitering, hoofd der school, is thans weder in functie getreden. In de e.v. raadsvergadering zal de be noeming plaats hebben van een wethouder in de vacature van den heer C. v. d. Poel. HERKINGEN. Men wordt in herinnering gebracht, dat de jacht op korhanen en ha zen is opengesteld van 6 October tot 1 Jon. 1935. Konhiennen van 6 October tot 1 Novem ber. Fazantenhennen van 6 October lot 27 Januari 1935. Belanghebbenden worden in herinne ring gebracht, dat Spaarbankboekjes die in de maand September werden uitgegeven, docli nog niet ter rente-bijsohijviug werden ingezonden, ten spoedigste dienen te wor den gezonden naar Amsterdam. Deze week had de heer B het. ongeluk op de hoek van de Scheydijk bij t café van de Wed. Coenradie, mot zijn auto terecht te komen in de langs den weg gelegen tuin van den heer K., waarbij e-:n groot gedeelte van de afscheiding langs len weg geheel vernield werd. Met behulp van omwonen den en enkele passeerende personen, werd de auto weder op den beganen weg gebracht Persoonlijke ongelukken hadden hierbij ge lukkig niet plaats Behalve wat schrammen wa6 de auto niet. verder beschadigd. Dez,e week is het eenste schip suiker bieten voor de Coöp. Boetwot'tejouik er fa briek „Dinteloord" uit de haven alhier ver voerd door sohipper A. Munters. Mej.' E. Donst, die vanaf de opriohting fungeerde als secretaresse der Ned. Herv. (Geref.) Meisjesvereen. „Dorcas" alhier, heeft ais zoodanig ontslag genomen. In haar plaats werd gekozen Mej. Joh. Looij Ad. MELISSANT. Door B. en W. is bekend gemaakt dat Maandag 8 Oct. des nam. 2 u. de. gelegenheid zal zijn opengesteld tot het in- of herinenten van hen die zich daartoe ten gemeentehuize aanmelden. Tot onderwijzeres aan de School met den Bijbel is tegen 1 Nov. a.s. benoemd mej. Lips uit Rotterdam thans tijdelijk on derwijzeres aan de Chr. school te Ooltgens- plaat. Onze dorpsgenoot Adr. Doornhein slaag de vorige weck te Amsterdam voor hei examen van politie. Alhier is men druk bezig met het rooien van suikerbieten, de opbrengst valt erg mee, naar men verneemt hij sommige landbouwers 25.000 Kg. per gemet. Uitslag schietoefening B.V.L.: A. Sieling 91 p. le pr.; A. Melissant 89 p. 2e pr.; L. W. Mijnders 88 p.; J. Troost 86 p. D. Gootjes 84 p.; L. J. Nagtegaal 84 p.; D. Doornhein 84 p.; H. W. Koole 85 p.; L. de Geus 83 p.; A. Troost 83 p.; C. v. Beek 79 p.; M. Schans 76 p.; A. Doornhein 59 p. Te behalen pun ten 100. STELLENDAM. Op het buitengors onder deze gemeente is onder een 8-stuks runde ren van C. A. Struik te Melissant mond- en klauwzeer uitgebroken, Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken werd de heer M. Keij- zer, gemeente-ontvanger alhier, aangewezen tot bestuurslid der Nederlandsche Pluimvee Centrale te 's-Gravenhage. Loop der bevolking over de maand Sep tember 1934. Ingekomen: H. de Valk en ge zin uit Rotterdam. Vertrokken: M. van Len ten en gezin naar Den Haag; A. Moerkerken en gezin naar Rotterdam; B. van Dam en gezin naar Rozenburg. GOEDEREEDE. Wij brengen in herinne ring, dat de rentekaarten en -boekjes van de arbeiders, die in Goedereede wonen en wer ken, moeten worden in 'werd b" den Raad van Arbeid te Brielle vóór 9 Oct. 1934. De dienstplichtigen der lichting 1935 zijn als volgt toegewezen: i i'^«f-K^ü¥i»ógvvater, le Compagnie Hospi-, taalsoidaten (ziekenverpleger) le ploeg, Utrecht. Aangewezen voor opleiding' lot re- serve-officier van gezondheid, inlijvingstijd vak 110 Juni 1935. J. de Keizer, 14e Reg. Infanterie, le ploeg, Bergen op Zoom, inlijvingsiijdvak 1625 Maart 1935. T. Orgers, Korps Pontonniers en Torpe- disten, Schoolcompagnie Pontonniers, le ploeg, Dordrecht, inlijvingstijdvak 1625 Februari 1935. A. de Ronde, 14e Reg. Infanterie, le ploeg, Bergen op Zoom, inlijvingstijdvak 16—25 Maart 1935. S. van der Waardt, 3e halfregiment, 2e Regiment Huzaren, 2e ploeg, 's-Gravenhage, inlijvingstijdvak 110 April 1935. Loop der bevolking over de maand Sep tember. Ingekomen: Jan Willem Schouten van Leiden en M. van Muiswinkel met echtgenoote van Amsterdam. Vertrokken: Neeltje Rameijs naar N. Tonge en M. van Borselen en gezin naar Voorburg. Op Vrijdag 28 Sept. werd in het hotel „de Gouden Leeuw" door notaris van den Berg bij inzet verkocht een woon- en win kelhuis met schuur en grond aan de Markt, bewoond door C. Aalbregtese. De hoogste bieder was J. Non voor f 14.60. Belanghebbenden worden er op attent gemaakt dat 9 October a.s. de rentekaarten met boekje moeten worden toegezonden aan den Raad van Arbeid te Brielle. Bij prachtig herfstweder gaf het mu ziekgezelschap „Apollo" Zaterdagavond op het marktplein een goed geslaagd concert. Visscherij. De vorige week besomden de Noordzeevisschers van f 70 tot f 200 per vaartuig. De garnalenvissehers vingen per dag en per vaartuig 50 tot 60 kilo voor de pellerij en 250 tot 300 kilo voor de drogerij (vischmeelfabriek). Vervoerd: 2800 K.G. aardappelen, 3000 K.G. juin en 17000 K.G. vischmeel. De Noordzeevisscher Jb. Tanis scheur de bij het uitoefenen van zijn bedrijf 5 net ten, waardoor hij Donderdagavond j.l. al in de haven was om met de knechts twee volle dagen te herstellen en nog pl.m. f 20 voor garen noodig had. OUDDORP. Bij de arbeidsbemiddeling stonden 37 werkloozen ingeschreven. Wegens opheffing der O. L. School in den Oostdijk zijn 38 kinderen op de O. L. School te Goedereede overgeplaatst. Men wordt er op attent gemaakt dat met het eindigen van den zomertijd de ker ken zullen aanvangen v.m. 9.30 en n.m. 2 uur. Bij den correspondent der Arbeidsbe middeling stonden 30 werkloozen ingeschre- Aan B. en W. is door Krijn Grinwis vergunning gevraagd voor het bouwen van een woonhuis aan de Kooiweg alhier. en Naar men verneemt zal onze vroegere predikant Ds. J. Bus, thans te Bergschen- hoek, a.s. Zondag te Poortvliet worden be vestigd door Ds. de Bres van St. Maartens dijk en zal Ds. Bus des namiddags zijn in trede doen. In deze omgeving werd een vlucht wilde ganzen waargenomen. Naar men verneemt zijn 150 leerlingen ingeschreven voor de Avondteekenschool op dit Eiland ,(in de Ambachtsschool). BOERENVROUW KON NIET MELKEN Vingers stijf van rheumatiek Het middel hielp in een maand Hoeveel last een boerenvrouw kan hebben van een onbruikbare hand, blijkt uit den volgenden brief: „Ik had rheumatiek in de gewrichten van mijn vingers. Mijn middelvinger was zoo verschrikkelijk gezwollen en ontstoken, dat ik deze niet kon buigen. Ik heip met het melken van 10 of 11 koeien, dus was me dit een vreeselijke last. Op raad van iemand kocht ik een flacon Kruschen Salts en nam eiken morgen voor het ontbijt een halve theelepel in warm water. Binnen twee weken was de vinger minder stijf en minder gezwollen. Ilc ging door met de kuur (ik wreef er ook een zalf op), en na een maand kon ik weer melken. Ik voel me innerlijk ook veel'beter." A. C. P. Kruschen Salts spoort de inwendige or ganen aan tot krachtiger werking. Urine zuur en afvalstoffen, die zich mochten heb ben opgehoopt en de aanleiding Uwer rheu matiek zijn, worden verwijderd. Gezwellen en pijnen verdwijnen, stijve ledematen wor den weer normaal en ge voelt U weer ge zond en lenig ais voorheen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de fiesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amster dam, voorkomt. (Adv.) Naar wordt gemeld zijn de vorige week van het geheele Eiland alhier ruim 17000 balen uien vervoerd naar elders. Naar men verneemt zullen in verband met de wijziging van de wettelijke bepalin gen betreffende den Burgerlijken Stand, met ingang van het jaar 1935 geen getuigen meer noodig zijn bij het opmaken van akten voor geboorten en overlijden. Men kan zich derhalve voor die gevallen alleen de ver- eischte akten laten opmaken. Ook de veehouderij moet voldoende hulp verleend worden 138e Algemeene vergadering van de Holl. Mij. v. Landbouw Op de gehouden 138ste algemeene verga dering van de Holl. Mij v. Landbouw in de Diergaarde te Rotterdam gehouden op 4 October, die door 80 van de 92 afdeelingen werd bezocht, herdacht de voorzitter, de heer P. Stapel Cz. te Hoogkarspcl, m de eer ste plaats het overlijden van Z.K.H. Prins Hendrik, wat 6taande door de vergadering werd aangehoord. Hierna hield de voorzitter zijn Openingsrede Wij leven nog altijd, zegt spr., in den verwarden toestand en de ontwrichting op economisch gebied boheerscht vrijwel de ge heele wereld, waar zoo zeer onze Nederland sche Landibouw onder te lijden heeft. Nog steeds is het. noodig, dat regelend wordt, opgetreden in de landbouwbedrijven. De landbotuv zaj 'zich' 'moe'Eéri' aanpassen aan de toestanden ontstaan door inkrimping van het vrije ruilverkeer. Het is naar mijn meening van de eerste orde, dat de landbouwer een zoodanigen prijs voor zijn producten ontvangt, dat hij aan zijn financieele verplichtingen kan vol doen en zijn gezin kan onderhouden. De tijd heeft geleerd en ons doen zien, dat zelfs met inbegrip van in het leven roepen van tal van andere maatregelen, we nu, na drie jaren lanclbouwcrisiswetgeving niet alleen nog niet hebben kunnen verkrijgen een stabilisatie van het akkerbouwbedrijf doch een vvegzinken van 't veehoudersbedrijf in de crisis tot een diepte, zooals niemand voorzag. Ook de veehouderij behoort te worden ge steund door de Regeering en wel op zoo danige wijze, dat onderwijl dit onderdeel van het landbouwbedrijf zich instelt op de gewijzigde omstandigheden, het niet tijdens het aanpassingsproces ten onder gaat. De aanpassing van het bedrijf wordt voor bereid en uitgevoerd, maar de Regeering heeft den duren plicht om ook de veehou derij te steunen op zoc'n wijze, dat dit be langrijke volksbestaan niet ten onder is ge gaan, voor en aleer de aanpassing aan de nieuwe toestanden een feit is geworden. Wanneer echter de Regeering het bewijs wil leveren, dat ook haar dit ernst is, heeft zij nu de gelegenheid tot. spieken. Haar streven moet zijn om èn akkerbouw èn veehouderij gezamenlijk door de noodzakelijke periode van aanpassing heen te brengen tot beide zijn gekomen op het niveau, waarop zij zon der Regeeringsliuip zich weer staande kun nen houden. Wij vragen zoodanigen steun om bij uiter ste krachtsinspanning zoo veel te mogen op brengen, dat wij juist kunnen leven. Daar na zullen wij wederom onszelf helpen. De niet-landbouwende wereld moge er van over tuigd zijn dat. de Nederlandsche Roer liefst weer zou gauw mogelijk op eigen beenen komt, te staan. Er schijnen nog zooveel volks groepen welke buiten den landibouw staan, welke den nood in Jen landbouw nog niet schijnen te erkennen en een onrechtvaar dige agitatie voeren, tegen de ten behoeve van den landbouw toegepaste steunmaat regelen. Ik meen echter, dat de over het geheele land klinkende stom van Minister Oud vol doende in het. licht heeft gesteld, wat er van onze geheele samenleving zou zijn te rechtgekomen, wanneer Nederland zijn land bouw zou hebben laten ten onder gaan In de crisis. Hoewel natuurlijke oorzaken een prijsstij ging hebben doen zien, heeft dit herstel zich toch ook al weer dadelijk beperkt tot de granen. De geïnteresseerden hij den uitvoer naar Duitschland hebben veel moeite. De centralisatie van de verschillende Cri- sisorgandsaties is in de afgeloopen periode nagenoeg tot stand gekomen. Hierdoor is het mogelijk de bedrijven in hun geheel te overzien. Maar als men een goede en bij do praktijk aanpassende uitvoering der di verse crisismaatregelen gewaarborgd wil zien, moet men de volle verantwoordelijkheid leggen op de gewestelijke organisaties en niet op grootere eenheden. Minister Colijn heeft bij de behandeling van de Landbouwbegrooting gezegd, dat de Regeering de beslissende bevoegdheid in handen moet houden, maar laat de Regee ring met, de te nemen maatregelen dan zoo veel mogelijk overleg plegen et de land bouworganisaties en in de versohillende be sturen, welke regelend moeten optreden en de versohillende crisisorganisaties deskun dige personen aanwijzen die den landibouw beheerschen. Waar nog steeds niet een wetsontwerp, dat reeds in de Troonrede van 1933 toege zegd, inzakê opschorting van executie inge diend is, lieeft het Hoofdbestuur er hij het K.N.L.C. op aan gedrongen' voortdurend aan dacht aan leze aangelegenheid te willen blijven schenken. Gaarne erkennende de zeer moeilijke op lossing in leze materie, komt het mij toch wenschelijk voor, det de Regeering zich bin nen niet al te angen tijd uitspreke om zoo veel mogelijk den boerenstand, welke gebukt gaat onder hypotheekschulden, te helpen, Een algemeen wereldherstel zal nog niet spoedig verwezenlijkt kunnen worden. Hoe moeilijk en donker de tijden zich echter laten aanzien, gelooft spr. toch, dat eerst dan alles verloren zou zijn wanneer wij ook inderdaad de worsteling zouden op geven en zouden berusten in ons lot. Doch zoolang wij nog als' boerenstand de kracht hebben om te werken, zullen wij óók nog de kracht vinden om naast onzen strijd tegen en met de natuur, in onze organisatie te strijden voor onze plaats in de samen leving, welke naar onzen aard bescheiden kan zijn. Wij m-eenen voorloopig richt te hebben op zoo'n hulp, dat we in den kortst mogelijken tijd wederom in staat zullen zijn, zonder hulp een matig bestaan op ons be drijf te vin len. (Wordt vervolgd) Burgerlijke Standen MIDDELHARNIS. Geboren: Johanna Hendrika, d. van Arie van Rumpt en Jan netje Schuurman; Stefanus Johannis z. van Wilhelmus de Boed en Maria Magdalena Coolbergen; Frederik Martinus, z. van Her manns Coolhergen en Adriana de Bruijn; Jaapje, d. van Jan Kweekei en Neeltje van den Berg; Lieven, z. van Johannis van den Berg en Cornelia Bakker; Pieternella, d. van Gerrit Verhage en Annetje de Korte. O verleden: Elizabeth de Ruijter, 55 j., echtg. van Johannes Vroeg in de Weij. Ondertrouwd: Johannis Bij de Vaate, 31 j. te Nieuwe Tonge en Cornelia Buth, 28 j. te Middelharnis. STAD a. h. HARINGVLIET. Geboren: Johannis z. v. R. Maliepaard en L. Arensman; Wil helmina, d. v. J Driesprong en A Visser; Maatje Cornelia d. v. L. Huizer en M. van As; Adrianus z. v. J. C. van Veuren en S. Hdlleman. Getrouwd: Wijnand van der Welle, 25 jr., alhier en Johanna van Rumpt 25 jaar, te Middel harnis. Overleden: Arend Oosterling 82 jr., echtgen van Aaltje van der Velde; Leendert Keijzer, 76 jaar, weduwnaar van Geertruida Diepenhorst. DIRKSLAND. Geboren: Hendrika Cornelia d. van Leendert Izak Polderman en van Antho- netta Catharina Lindhout. Ondertrouwd: Willem van Okkenburg j.m. 24 en Kommertje Zoon j. d. 22 jaar, HERKINGEN. O v e rl eden: Adriana van *t Hof, oud 67 jaar, echtgenoote van B. van der Linden. STELLENDAM. Geboren: Comelis z. v. M. Noordihoek en van M. van der Maas; Matthijs Tennis z. v. A. Meijer en A. E. Wiegel; Christof- fel Jan z. v. M. Bijdevaate en P. van de Ree; Adam, z. v. T. van de Ree en van Ma. Klink. Getrouwd: Abraham Lokker, 24 jaar en M. J. Kok, 18 jaar; Leendert Menheer, 31 jaar en Hendrika van Oostenbrugge 34 j.; Jacob van Rossum, 26 jaar en Jacoba Bakker, 24 jaar; Wi'l- lem van Seters 27 jaar en Maria Brinkman, 19 jaar. Overleden: Job. Langbroek, 58 jaar, onge huwd; Cornelia Klink, 57 jaar, echtg. van K. Kie vit. OUDDORP. Geboren: Pieter, zoon van J. Rijnbrand en Jac. Meijer; Cornelia, dochter van J. Kleijn; Dimmetje, dochter van J. J. Kcmtebedde en N. Bezuijen; Angenietje, dochter van C. K. Groen- dijk en Joh. Groenendijk; Abraham, zoon van Th. Breederveld en Grietje van Loon. Ondertrouwd: Leendert de Kort, oud 23 jaren, wonende te Middelharnis en Cornelia van der Linde, oud 19 jaren. Getrouwd: Willem Akershoek, 21 en Tona Grinwis 16 jaren; Leendert de Korte 23. wonende te Middelhèrnis en Cornelia van der Linde, 19 jaren. Gevestigd: J. C. Nieuwland, uit Nieuwe Tonge. Vertrokken: Pietertje Moerkenke, naar Sommelsdijk. Vrijdag 28 September bij inzet, en Vrijdag 5 October bij afslag, telkens des nam< 4 uur (zomertijd) te Goedereede in het logement ,,De Gouden Leeuw" van een woon- en winkel huis met schuur en grond te Goedereede aan de Markt, kadaster sectie A no. 271, groot 2 Are 41 centiaren, bewoond door C. Aalbregtse. Te aan vaarden 1 December 1934. Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 17 October 1934 's nam. QVi uur, nabij Dirksland, aan den Gelderschen Dijk, op de hofstede „Het Groene Woud'*, van boereninspan, om contant geld, ten ver zoeke van den heer W. van der Linde te Dirksland. Breeder bij biljet omschreven. Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag, 17 October 1934 bij inzet. Op Woensdag, 24 October 1934 bij afslag. Telkens des avonds 7 uur in het Hotel Meijer te Middelharnis. Een huis en erf aan de Schoolstraat te Middel harnis en een huis met schuur en erf aao den Binnenweg te Sommelsdijk. Breeder bij biljetten omschreven. Ten verzoeke van Mej. Wed. A Born-Nieuwland te Apeldoorn. NOTARIS VAN BUUREN. (Bulten verantwoordelijkheid der redactie) AARDAPPELENVERBOUWERS EN HANDELAREN PAST OP! Ten onzent schijnt blijkbaar de gedachte te heersehen, dat men het op Fiakkee met de controle, in verband met onze geisoleer de ligging, zoo nauw niet behoeft te nemen. Wie echter zoo denkt, vergist zich deerlijk en loopt ongetwijfeld de een of andere dag tegen de lamp. Het vorige jaar waren de aardappeicon- troleurs tevens belast met de controle op den weg, waarhij ze altijd met de plaatse lijke gebruiken rekening hielden, doch dit jaar is hiervoor een speciale opsporings dienst ingesteld. Deze dienst houdt zich niet alleen bezig met de controle op het vervoer van aardappelen, maar bemoeit zich met vervoer van alle producten, die ingevolge crisisbesluit door een vervoer- bewijs gedekt moeten zijn. De voorschriften zijn voor geheel Nederland uniform zonder aanzien des persoons of streek. Komen de heeren van de overkant dus eens overwippen naar Fiakkee, dan vrageji ze zich niet af. hoe zijn hier de plaatselijke gebruiken, maar handelen overeenkomstig hun voorschriften. Men zij dus op zijn hoede en zorge er voor, dat het vervoer van aardappelen en eventueel andere producten over den open baren weg, steeds door een geldig vervoer- bewijs gedekt zijn. Een gewaarschuwd man telt voor twee. H. Vijfvoudig proces-verbaal tegen Roelofsen Men schrijft aan het Handelsblad: De slager H. Th. Roelofsen uit Rotterdam, die den laatsten tijd tal van redevoeringen houdt in den Achterhoek, teneinde daar leden te werven voor de door hem gestichte nationa le slagersvereeniging, sprak dezer dagen Varseveld. De vergaderzaal was geheel gevuld Behalve belangstellenden waren aanwezig ae burgemeester van het dorp, zeven manschap pen marechaussee en eenige rijksveldwach ters. Toen de heer Roelofsen ongeveer een half uur gesproken had, begon hij te vertellen oveü de behandeling van de processen tegen hem, die te Rotterdam gediend hebben. Hij sneed daarbij ook aan de zaak van de niet ondertee- kende verklaring van dr. M. L. O. Verkerk, hoofd van den keuringsdienst te Delft. De spreker maakte in dit verband ook mel ding van de vragen die de heer Hermans, lid van de Tweede Kamer, te dier zake aan den minister van Sociale Zaken heeft gesteld. Dit nu was voor den burgemeester aanlei ding om in te grijpen. Hij gelastte den spreker zijn rede af te breken, daar hij door zijn wijza van spreken het openbaar gezag zou hebben geschonden. De heer Roelofsen voldeed aan dit verzoek, doch de vergadering wilde zich daaroij niet neerleggen. Tal van aanwezigen drongen er bij de autoriteiten burgemeester en opper wachtmeester aer marechaussee op aan den heer Roelofsen de vrijheid van spreken te hergeven. De boeren legden een dermate ani mositeit jegens de marechausseemanschappen die den heer Roelofsen gevangen hielden, aan den dag, dat deze geen kans zagen met hem het gebouw te verlaten. Pas na verloop van ongeveer een uur, toen de heer Roelofben op verzoek van den burge meester de vergadering kalmeerend had toe gesproken, konden de mannen met hun arres tant vertrekken. Zij hadden echter van te vo ren reeds te kennen gegeven weinig te gevoe len voor een wandeling door het dorp, waarbij, de geheele vergadering hen gevolgd zou zyn. Daarom had de heer Roelofsen aangeboden per motorfiets met een der marechaussee-man schappen als duo-passagier naar de kazerne te Ulft te rijden. Dit geschiedde. Te Ulft heeft de opperwachtmeester een vijfvoudig proces-verbaal tegen den heer Roe lof sen opgemaakt: 1. wegens schending van het openbaar gezag; 2. wegens beleediging van den heer S. van Zwanenberg (uitlatingen omtrent het baconcontract)3. beleediging van den heer H. Ruijter, lid van de Eerste Kamer (een schampere opmerking, over cumu latie van betrekkingen)4. beleediging van dr. H. C. L. E. Berger, directeur van den vee artsenij kundigen dienst (in verband met de zaak-Verkerk); 5. wegens beleediging van den heer Boschloo (d.i. een plaatselijk ambtenaar van een crisisdienst, van wien de spr. verteld had, dat hij tal van familieleden aan baantjes geholpen had). De heer Roelofsen is daarna in een cel ge zet. Een zijner vrienden echter had ondertus- tschen mr. J. E. W. Duys, te 's-Gravenhage, den rechtskundigen raadsman van den heer Roelofsen, opgebeld. Deze stelde zich telefo nisch met de marechausseekazerne te Ulft in verbinding, hetgeen ten gevolge had, dat om half drie in den nacht de arrestant zijn vrij heid herkreeg. Tal van boeren uit Ulft en omgeving ston den toen nog op hem te wachten. In een eier- hal te Terborg heeft men nog eens nagepraat over het gebeurde. Er is ondertusschen reeds een nieuwe vergadering met den heer Roelof sen als spreker beraamd. Centr. Veiling voor Goeree en Overflakkee MIDDELHARNIS. Eierenveiling van Donderdag 4 October 1934 Kippeneieren 4146 kg f 2,2,30. Kippeneieren 59—60 kg f 4,15—4,35. Kippeneieren bruin 60 kg 1 4,40. Eendeneieren f 4,054,15. Veilingbericht van Woensdag 3 Oct. 1934. Frankenthaler f 11,50—12; Alicant 9,40— 11,60; Tomaten f 2,-2,40; Walnoten f 26, alles per 100 pond; Beuré Glargeau 7,10— 9,40; Beuré d. Ham f 4,-14,70; Maagdeperen f 10; Legipont f 17,50; Goudreinetten 1 6,50 12; Gieserwildeman f 11,50; Louwtjesperen f 6; Stamsnijboonen 1 67; Dubbele princes- sen f 6,8011; Pootuien 2; Stekuien 1 1,40; Spinazie f 3—7,10, per 100 kg. Bloemkool f 1018,80; Roodekool f 3,80—6; Wittekoo! f 6,10—7,40; Savoyekool f 2—7,40 per 100 stuks; Andijvie 1 1,40—3,60; Sla f 0,50—1,30; Peen f 4,40—4,70; Kroten i 3,60—3,80, ZONDAG 7 OCTOBER NED. HEBV. KERK Den Bommel: 9y2 u. en 6 u. Ds Langhout Vm. H. Doop Dirkeland9% u. De van der Wal. 6 u. de heer Baart Goedereede: Nam. 2 u. Ds van der Wal, van Dirksland Herkingen9% u. en 6 u. de heer Overweel Melissant: Vm. en 's av. Ds Bouw Middelharnis: 9y2 u. en 6 u. de heer Wildschut, van Rotterdam Nieuwe Tonge: 9% u. Ds van Asoh, van Sammeledijk. H. Doop. 6 u. de heer Vetter, van de Langstraat (Collecte) Ooltgensplaat: 9l/2 u. Leesdienst. 6 u. Ds Kleyne Ouddorp: Vm. Ds Kleyne; nam. Leesdienst Oude Tonge: 9y2 u. en 6 u. Ds Verkerk Stad aan 't Haringvliet Vm. en s av. lis Polhuijs Stellendam: Vm. en 's av. de heer Bouman Sommelsdijk: Vm. Leesdienst, nam. Os van Aecli GÉREF. KERK Den Bommel: 9y2 u. en 2 u. Ds Sohaafsma Middelharnis: 9y2 u. en 6 u. Leesdienst Ooltgensplaat- 9% u en 6 u Ik ü.ierg Ouddiorp: Vm. cn nam. Ds Schaofsma Stad aan 't Haringvliet Vm en av Ds de Graaff Stellendam: Vm Ds de Valk; 's av. Lees dienst CHR. GEREF. KERK Middelharnis: 9y2 u. en 6 u. Ds Laman GEREF. GEMEENTE Dirksland: 9% u. en 6 u. Ds de Blois Herkingen: 9l/2 u., 2 u. en 6 u. Leesdienst Middelharnis: 9y2 u. en 6 u. Leeediensi Ouddorp: Vm. en 's av. de heer Stuivenhorg, van Rotterdam OUD-GF.REF GEMEENTE Herkingen: 9y2 u. en 2 a. Leesdienst Oude Tonge: 9 u. en 2 u. Leesdienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Ouddorp: .Vm. Ds Foppeima *o Debat ti Woensdag Gemeente in zitterschap s c h e r. Afwezig is De vooi waarna de ring gelezen gekeurd. De heer van de mens den te beta! heelt hetgee naar aaulei Vooral heeft dat hij in h pers had ge heeft hem g rectificatie waarin hij maar moet inderdaad g onaangenaai de beide w spelen. Wetihoudei| men: Piet G getracht de te spelen, onder elkaai Aan de or Ingekomen rlngsdienst draagt f 199. Ingekomen stand van k teontvanger. Vonden. In 1 Ingekomen Staten om 1 veearts even sioenverliaal verliooging. Ingekomer Leydens, hei De heeren zoeken de g den bevondi deeten kan. is als raadsli Op verzoë sloten enkelf reglement vj aangaande zekerheidste: B en W s aan te gaanl de Emgo. Hl minder voorl De heer V| £0 jaren te De voor; overlieidsbec gewone win dan verlagin een reden v jaren is geni Wethoude] aardig, dat de Emgo, aan de beur vergeten, dr garantie heb ook vermine De Voor vraagt zou 1 mede kunne De heer dankbaar m laging krijgt De heer v Iiem verwot doende geac De Voo r meenterader praat, maaij kon zou ze cr bij de E winsten te Men wil Wanneer er zal zeer zei voor sommi ring van ko De heer v wanneer er laat men di ten. Maar v gemeente ds huurders ei De heer i bedoeling vt pe puntjes ting was aa men nu me' De Voor gebruikt w( dan zou da' nen zijn. Bij van de stra Het voors aan te gaai Aan de oi Gemeentere' De heer - en zegt, tbr de rekening land heeft Dewijl n zorgde en de kindereij ook de Eni derverzorgs' Otto en Me juiste Enge Baron was der goede s in de geheii schoonmoed de afgemat] voorbijgaanl Tante zag drong aanh aan. Een ïr neesheer wi zijn bezorgt toestand vaf „Het zijn mevrouw" door oversp| rol spelen, is aangei grootste zo den. Overbi zonde stree Zoo geru: den neteligi Was, zoo o: nemen dez Plotseling Voorschijn. Jieec volgt

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 2