Kerk en School ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1934 Gemengd Nieuws DE FILMBRAMD TE HILVERSUM Land- en Tuinbouw, NED. HERV. KERK Beroepen. Te Westbroek, D. Th. Keek te Staphorst. Te Wilsiun bij Kampen, cand. J. G. van Ieperen te Bunnik. Te Gendt (toez.), C. M. van Endt te Wehl (Gld.). Te Hooro- sterzwaag (Fr.), D. J. van Dijk te Oosterhauie (Fr.). Aangenomen: Naar Zalk (Ov.), cand. W. J. Holzscherer te Arnhem. Naar Zwaalk c.a. cand. W. J. Holzscherer te Arnhem. Naar Willege- Langerak, cand. A. de Leeuw te Zegveld bij den. Voor Pijnacker, G. van Veld huizen Azn. te Hantum c.a. bij Dockum (Fr.) Voor Hoornsterzswaag c.a. (Fr.), P ten Haue te Noordlaren. Voor Krimpen a. d. Lek, J. E. Klomp te Ede (Gld.). Voor Ben schop en Lage Vuursohe, A. F. P. Pop te Monster. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Leiden (vaic.-A. de Bondt): Dr. E. D. Kraan te Vlaardingen en H. A. Wiersinga ta Vlissingen. Beroepen: Te Hazerswoude, M. Bonkema te Leidschendam. Te Opeinde-Nijega (Fr.), cand. A. v. d. Ziel te Nijmegen. Aangenomen: Naar Zeist (vac.-W. Ver hoef), S. R. Smilde te Geesteren (Gld.). CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te IJmuiden: L. Kleisen te Vlissin- sohoten en J. Tamminga te Harderwijk. Te IJmuiden: L. Kleisen te Vlissingen en S. v. d. Molen te Rotterdam. Beroepen: Te Kornhorn W. Meynhout te Nieuwendam. Kerk en Staat in Duitschland Inhuldiging van Rijksbisschop Muller Zondag is in het Prinsenhuis te Berlijn Dr. L. Muller op plechtige wijze gehuldigd tot Rijksbis schop der Duitsche Evangelische Kerk. Aan deze plechtigheid ging Vrijdag en Zaterdag een bijeenkomst der Duitsche Christenen vooraf. Uit het Saargebied alleen waren duizend personen opgekomen en in de massale bijeenkomst hield Dr. Kicider een rede over doel en taak van de be weging der Duitsche Christenen, waarin betoogd werd, dat de Duitsche Christenen een Evangeli sche Kerk wenschen, waarin iedere Duitsche protestant in werkelijkheid zijn geboortegrond terug vindt. Daarbij, zoo vervolgde hij, keeren wij ons tegen elke vervolging en elk gewelddadig ingrijpen. Wij verklaren ons voor de vrijheid van het theo logisch onderzoek. Wij zien een wereld, waarin geloof strijdende overgave beteekent, waarin bloed en ras en geboortegrond geschenken van God, den Eeuwigen Schepper, vormen. Wij willen geen middeleeuwsche dingen in onzen tijd hernieuwen, maar evenmin willen wij toe geven aan hedendaagsche dwaalbegrippen. In te genstelling tot de bedoelingen van kleine en onbe duidende groepen, die de oude goden uit den Ger- maanschen tijd in plaats van den Christus willen 6tellert, willen wij het evangelie voor ons volk handhaven. Dr. Jager, juridisch lid van het kerkbestuur, inerkte op, dat de onzichtbare kerk en de uitwen dige organisatie beide innerlijk samenhangen. Nadat Dr. Müller in het Pruisenhuis was gehul digd als Rijksbisschop begaf hij zich naar den Dom, omgeven door tal van kerkelijke en burger lijke autoriteiten, als Minister Frick, verschillende bisschoppen, hoogleeraren en rijksvertegenwoordi gers. Dr. Engelke, de kerkelijke vicaris, leidde een wijdingsstende, waarna verschillende toespraken werden gehouden, waarvoor Dr. Müller dankte en verder o.m. zeide er innig van overtuigd te zijn in een grooten tijd van het Duitsche volk te leven. Groote tijden in de volksgeschiedenis zijn steeds tijden van geloof geweest. Het is vandaag inder daad een historisch uur der Duitsche Evang. Kerk. Door mijn installatie tot Rijksbisschop, aldus Dr. (Müller, is duidelijk tot uiting gekomen, dat wij geloof hechten aan deze Kerk. Na eeuwenlange versnippering en ontbinding in de landskerken is thans eenheid bevochten van alle afzonderlijke Kerken tot één Evang. Kerk. In den Dom stonden mannen in de uniform der S A. en Duitsche Christenen in burger met vlaggen om het altaar geschaard. De vlaggen toonden het hakenkruis in het midden. Na de liturgische inlei ding stond de gemeente op, toen de rijksbisschop de belijdenis uitsprak en zijn gelofte aflegde. Na de installatie-plechtigheid begroetten hem de bis schoppen der „regionale" (vroegere lands-) kerken. De bisschoppen der oppositie, dr. Mahrarens van Hannover, dr. Meiser van Beieren, en dr. Wurm uit Wurtemberg onubraken echter. In een feestelijke vergadering van de Inwendige Zending der Duitsche Evang. Kerk was Dr. Mül ler ook tegenwoordig met vertegenwoordigers van (kerkelijke instanties, het Diütsche Roode Kruis, Charitas-vereenigingen, enz. De voorzitter van de Centrale Commissie voor Inwendige Zending, ds. Themel, noemde inwendige zending den bodem, waarop de meest onderscheiden menschen en krach ten zich broederlijk vereenigen tot samenwerking. Den rijksbisschop verzocht hij, nog eenmaal te trachten, de door den kerkelijken strijd veroorzaak te diepe kloof te overbruggen. Hij bood hiervoor de hulp der Inwendige Zendmg aan. De Rijksbisschop verklaarde in een toespraak, met alle kracht er naar te streven tot een vergelijk te komen met degenen, die nog afzijdig zijn. Nog even levendig koesterde Dr. Müller den wil tot ■vrede en tot ingrijpen als in het eerste uur. Over de belijdenis zeide de Rijksbisschop het Volgende: Wanneer wij theologen daarover spre iken, stellen wij ons daarmede iets bepaalds voor. De eenvoudige man echter, die hoort beweren, dat „de belijdenis in gevaar is," meent dat het geloof an Christus op het spel staat. Dit moet ik met alle ernst uitspreken: wij willen niets anders dan Christus weer in Duitschland doen prediken. Ik iheb het gevoel, dat vaak op sentimenteele wijze over de verstoring van den vrede in de Kerk wordt gesproken, maar vrede en vrede is twee. Wanneer onze Heiland van vrede sprak, bedoelde hij de vfede in het hart. Met dezen vrede zijn wij het allen eens, cfoch met alle kracht moet er naar gestreefd, dat in onze Kerk zich niet een soort van „kerkhofvrede" verbreidt, maar dat wij juist moeten worstelen om den levenden Christus aan het volk te brengen. Dit uur heeft opnieuw het bewijs gebracht, dat wij innerlijk verbonden zijn, ook met hen die nog meenen dat zij ons niet kunnen begrijpen en die stellig ook eenmaal in zien, dat wij hen met onze geheele groote liefde nog zullen omvatten. De Gereformeerden in Duitschland Het presidium van de Geref. landskerk van Hannover schrijft aan het Ned. Christ. Persbureau, dat het Osnabrücker Convent waarbij Gerefor meerden en Lutherschen elkander steun in den kerkstrijd om de vrijheid der belijdenis beloofden, niet inhield, dat Gereformeerden of Lutherschen geen afzonderlijken vrede ter verkrijging dezer vrijheid zouden mogen sluiten en dat te minder, daar de vrijheid voor elk dezer confessies toch afzonderlijk geregeld moet worden, dat voorts de vredeswet, welke de Gereformeerden den 9en Aug. ji. verwierven, een zeer groote verbetering brengt in de positie der Gereformeerden in Duitschland en diat de uitvoeringsbepalingen van deze wet, welke dato 20 Sept. jj. reeds gedeeltelijk ver schenen, toonen, dat een groot deel der nog han gende bezwaren denkbeeldig zijn en thans wel als weggenomen kunnen worden geacht, en ten slotte, dat „de Gereformeerde zaak in Duitschland geens zins voor verloren moet worden gehouden en zelfs niet voor in gevaar verkeerend, maar inte gendeel als in veiligheid gebracht" en dit den i^ederlaodschen Gereformeerden broeders ter ge ruststelling moge worden medegedeeld, BIJ DE HERDENKING DER AFSCHEIDING Namens de deputaten der Generale Synode van Geref. Kerken voor hulpbehoevende kerken Dr. G. Keizer, Ds. D. Koopmans en Ds. H. Meijering wordt ens meegedeeld: Er is in verband met de collecte op 14 October a.s. een verwachting opgewekt. Uit de opbrengst van deze collecte zouden een twintigtal Kerken aan een eigen Dienaar des Woords en een even groot aantal candidaten aan een eigen arbeidsveld kunnen worden geholpen. Zal aan deze verwachting kunnen worden vol daan? Oppervlakkig gezien en gerekend, schijnt het haast onmogelijk. Uit deze collecte toch moeten ook worden ge holpen de kerken die thans in financieelen nood verkeeren en in hun bestaansmogelijkheid bedreigd worden. Ook moet. volgens besluit der Generale Synode, een deel worden gereserveerd voor den steun, welke aan de kerk van Brussel is toegezegd voor den arbeid onder de verstrooide Gereformeerden in Frankrijk De collecte kan heel wat opbrengen, als er maar waarlijk liefde is voor de Kerk des Heeren en een dankbaar erkennen van de groote voorrech ten, waarin men zelf deelt. Wordt van te voren telkens iets weggelegd, dan kan ieder belijdend lid minstens zeventig cent in de collecte storten. Hoevelen zijn er wel niet, die wel tien of twintig keer dit bedrag kunnen geven en er zijn er ook voor wien een honderd gulden volstrekt geen offer boven vermogen zal zijn. Ook gedoopte leden hebben in dezen een roeping. De collecte móet een groote ton opbrengen uit dankbaarheid voor het werk Gods in de Afschei ding: in verband met den nood van onderschei dene kleine, zwakke kerken en ten behoeve van het groot aantal candidaten, dat reikhalzend naar een roeping uitziet. NED. HERV. KNAPENBOND OP G. G. Leidersvergadering op 6 October a.s. De Ned. Herv. Knapenbond op G. G. hoopt op 6 October a.s. in hotel de l'Europe te Utrecht zijn leidersvergadering te houden Ds. J. H. van Nie van Hoogeveen zal er refereeren over „Tusschen Nu en Morgen". EEN ZWEEDSCH SCHIP IN DEN STORM Kapitein verongelukt Zware schade Het Zweedsche s.s. „Vega" is met zware averij den Nieawen Waterweg binnengevallen en daarna opgestoomd naar Rotterdam, waar het aan boei 16 op de rivier ligplaats heeft genomen. Het schip, dat in een zware storm was geraakt en daarbij de averij had opgeloo pen, had de vlag halfstok omdat de kapitein B. G. Nilsson tijdens de storm over uoord gelagen en verdronken is. De „Vega'' van de reederij Falkvik te Sölvesborg is Vrijdagnamiddag uit Malmö in Zuid-Zweden vertrokken met een lading stroo, bestema voor St. Heiier op het Engel- sche eiland Jersev voor de Fransche kust. Het stroo zat hoog opgepakt over de gehee le lengte van het schip. Van palen en latten had men staketsels gebouwd om den last bij elkaar te houden. Met zeildoek was alles af gedekt en zware trossen had men gebruikt, om de paler, aan elkaar en aan de vaste dee- ien van het sclüp te beveetigen. Zoo begor, het schip zijn reis met een be manning van zestien koppen aan boord, kapitein Nilsson niet inbegrepen. Met goed weer voer men de Sont uit. Het Kattegat was rustig en op het Skagerrak was geen vuiltje aan de lucht. Toen men evenwel de Noordzee had bereikt, stak een storm op uit het Zuid westen. Zondagnamiddag was het zwaar weer. Alle manschappen waren aan dek en het hoog geladen schip vatte veel wind en het gevaar voor stuk slaan was niet denkbeeldig, iedere tros en elk stuk touw werd gebruikt om alles zoo veel mogelijk vast te sjorren. De tegenslag kwam onverwacht. Een der roerkettingen brak en viel gedeeltelijk over boord, twee trossen in zijn val meesleurend. Dit was noodlottig. De trossen raakten n.i. in de schroef verward. Niet alleen had men nu de macht over het stuur verloren, maar tevens moest men de machine stop zetten Kapitein Nilsson snelde van de brug naar het achterdek om een onderzoek in te stellen. Officieren en matrozen togen onmiddellijk aan het werk om het euvel te verhelpen. Terwijl zij hieraan bezig waren, moet de kapitein tijdens een hooge zee over boord zijn geslagen. Niemand heeft het gezien en nie mand ook heeft zijn hulpgeroep gehoord. Toen men tot de ontdekking kwam, dat de kapitein zoo lang wegbleef, ging men zoe ken. Men vona hem niet en kwam tot de over tuiging, dat hij verdronken was Mattson, de eerste officier, nam het com mando op zich. Onder zijn leiding gelukte het in den loop van den nacht van Zondag op Maandag de roerketting te herstellen en ae trossen te verwijderen. Het schip kon toen, op halve kracht stoomende, zijn tocht voort zetten. Ondertusschen had de storm vat ge kregen op de lading. Trossen en kabels knapten af, dekzeilen scheurden aan flarden, palen en latten braken en een groot deel van den deklast ging over boord. Het schip is ernstig beschadigd: een 2- tons laadmast is afgeknapt, de brug voor een deel weggeslagen, de railing verbogen. Na hier voorloopig to zijn hersteld zal de „Vega" de restant van de lading naar St. Heiier brengen en dan naar Zweden terug- keeren, waar het in reparatie gaat. Groot warenhuis uitgebrand De wind wakkert de vlammen aan Te Noord-Sclrarwoude heeft een felle brand gewoed, waaraan een der grootste gebouwen van de gemeente ten offer is ge vallen. Omstreeks 11 uur is door tot nog toe on bekende oorzaak brand uitgebroken in de meubelafdeeling van het Langedijker Waren huis. Het vuur breidde zich zeer snel uit en werd door de felle wind sterk aange wakkerd. Toen de brandweer van Noord- Scharwoude dan ook ter plaatse verscheen zag men onmiddellijk in dat men alleen het vuur niet aan kon. De burgemeester riep de hulp in van de brandweer te Alk maar en vier andere gemeenten om te helpen het vuur te blusschen. Toen twee motorspuiten kort na middernacht arriveer den, stond het gelheele drie verdiepingen hooge gebouw in lichterlaaie; aan alle kan ten sloegen de vlammen uit en er bestond ernstig gevaar dat de brand zou overslaan. Met 12 stralen werd water gegeven. Het warenhuis was echter niet meer te redden en brandde geheel uit. De gelheele inventaris en alle voorraden gingen verloren. Het oordeel van den commandant der Amsterdamsche brandweer Twee slachtoffers overleden Twee meisjes, Beppie Hilhorst cn J. Beyn- dens, die bij de filmbrand brandwonden kre gen, zijn aan de gevolgen daarvan overleden. De toestand der gewonden Woensdagavond was de toestand der slachtoffers van don brand dezelfde als den goheelen dag. De ernstig gekwetste Corrie Koperdraad verkeerde nog steeds in zorgelij- ken toestand; de beide andere patiëntjes in het Diaconessenhuis maken het goed. In de R.K. Ziekenverpleging zijn thans in het geheel twintig patiënten opgenomen. Al hoewel de toectand van enkelen ernstig is, verkeert er geen in onmiddellijk levens gevaar. De toestand van Pater Buys blijft onver anderd ernstig. Do Justitie overweegt vervolging De Officier van Justitie van het parket te Amsterdam mr. A. A. L. F. van Dulle- man on de Rechter-Commissaris mr. J. Sprey, bobben in het afgebrande gebouw van Si. Jnscf een onderzoek ingesteld. Hier bij waren ook tegenwoordig de commandant van de brandweer te Amsterdam en de com missaris van politie, van Beusekom. Het on derzoek duurde geruimen tijd. De overblijf selen van het filmapparaat werd in beslag genomen. Het onderzoek zal geschieden on der leiding van den heer Gordijn. Wij vernemen verder, dat de justitie over weegt een vervolging in te stellen tegen pater Buys, wegens het aan zijn schuld te wijten lichamelijk letsel. Commissaris van Beusekom van Hilver sum deelde tenslotte ons nog mede, dat de politie geen toestemming tot de vertooning had gegeven. De aanvraag was n.l. zoo laai ingediend, dat er geen gelegenheid was ge weest, deze te behandelen. Of B. en W. van Hilversum toestemming hadden verleend was hem niet bekend. Intusschen heeft deze brand opnieuw be wezen, hoe gevaarlijk het is in niet daarvoor ingerichte ruimten brandbare films te ver toonen. De heer Gordijn verklaarde, dat deze films vijfmaal brandbaarder zijn dan welk ander materiaal ook. Het is onbegrijpelijk, dat pater Buys en broeder Duimel niet de noo dige veiligheidsmaatregelen hebben geno men. Nitro-cellulose films moesten verboden zijn. De Commandant van de Amsterdamsche Brandweer, de heer C. Gordijn Jr, die, naar men weet deelneemt aan het onderzoek inzake de filmbrand te Hilversum en zicli te dien einde grondig op de hoogte heeft gesteld van de situatie ter plaatse, heeft zijn oordeel omtrent deze gebeurtenis te kennen gegeven. Do heer Gordijn was van meening, dat men hier inderdaad van een wonder mag spreken, dat bijna alle aanwezigen er nog betrekkelijk goed zijn af gekomen. Het zou immers niet onmogelijk zijn geweest, zoo de meesten in de vlammen zouden zijn omge komen. Wat de inrichting van de zaal betreft, achtte de commandant deze voor het geven van filmvoorstellingen geheel ongeschikt. Het gebruik van nitro-cellulose-film in open ruimten als deze is uit den hooze, om niet te zeggen misdadig. Deze filmstof, be staande uit schietkatoen en kamfer, is uiterst brandbaar. Zij vliegt reeds bij een tempera tuur van ISO graden in brand. Indien men bedenkt dat de temperatuur van een luci- fersvlam 5 h 600 graden bedraagt, beseft men hoe weinig ervoor noodig is om de cellulose aan het branden te krijgen. Staat de zaak eenmaal in brand, dan is blus- sching heel moeilijk, zoo niet onmogelijk. Door de snelle verbranding ontwikkelt zich Oen zeer hooge temperatuur en bovendien een zware rook, waardoor men voor nog grooter moeilijkheden wordt geplnatst. Proe ven hebben uitgemaakt, dat de brandge vaarlijkheid van cellulose vijfmaal zoo groot is, als die van eenige andere stof. In dit verband achtte de heer Gordijn de kwestie van de al of niet. naleving der voorschriften van weinig belang omdat men, ook indien alle voorzorgsmaatregelen zijn genomen, vrij wol machteloos staat tegenover een bran deride cellulose-film. De brandweer-commandant achtte dan ook maar één middel afdoende tegen het van deze zijde dreigende gevaar, ni. een absoluut verbod van 't vertoonen van nitro-cellulose films in open ruimten. De groote leemte, welke op dit punt in de bioscoopwotgeving bestaat, dient dan ook te worden aangevuld en het is te hopen, dat dit nu zal gebeuren. -Amsterdam vormt in dit verband een gunstige uitzondering, om dat bij politieverordening vertooningen als deze zijn verboden. In plaats van de ontoelaatbaar te achten nitro-cellulose film kan in open ruimten de niet gemakkelijk ontvlambare acetaat-film worden gebruikt. Al heeft deze misschien het nadeel niet zoo sterk te zijn als eerst genoemde soort, gezien het groote risico, dient aan de laatste de voorkeur te worden gegeven, indien het gebruik daarvan niet wettelijk is voorgeschreven. Het niet ont vlambare filmmateriaal is in kwaliteit de laatste jaren sterk vooruitgegaan en het wordt o.m. ook met succes voor de Röntgen- film aangewend. Drie knaapjes op pad Midden in den nacht zwervend aangetroffen Van Zaandam naar Utrecht om werk Men meldt ons uit Utrecht: Dinsdagnacht om 2 uur trof de politie op den Kleinen Singel drie jongens aan, een van 15, een van 14 en een van 17 jaar. Bij ondervraging bleek, dat de jongens van Zaan dam naar Utrecht waren gekomen, naar zo meedeelden om werk te zoeken. De drie knapen hadden evenwel geen geld gehad voor een onderkomen en hadden daarom het besluit genomen om maar door te loopen en te zien waar ze terecht kwa men. De politie heeft het drietal meegenomen naar het politiebureau, ze daar onderdak verschaft en vervolgens ervoor zorggedra gen dat de drie jongens, die zonder voor kennis van hun ouders er vandoor gegaan waren, weer naar Zaandam getransporteerd en aan hun vader en moeder overgegeven werden. Ds. VAN DUYL GEVERBALISEERD. Nia afloop van een (leze weeik in „Het Gulden Vlies" te Alkmaar gehouden N.S.B.- vergadering is door de politie proces verbaal opgemaakt tegen de spreker Ds. Van Duyl ter zake van overtreding van het nieuwe artikel 137a wetboek van strafrecht, waarin strafbaar is gesteld het in beieedigende vorm zich uitlaten over het openbaar gezag. Nieuw leven in de N. S. B. MUSSERT LEIDT NIET, MAAR WORDT GELEID Men schrijft, ons uit Rotterdam: Voor de vergadering, waarin de ex-com munist en titans ook ex-N.S.B.'er Kees Fre- uay zijn nieuwste denkbeelden zou ontvou wen bestoud aanvankelijk vrij veel belang stelling, vooral van de zijde der communis ten. De spreker zelf echter stond bij de deur en zeide op itun tegenwoordigheid geen prijs te stellen, omdat het hem alleen om fascis ten te doen was. Het gevolg van deze selec tie was, dat er slechts een driehonderd per sonen in de zaal kwam. waarvan toch nog de meerderheid uit schreeuwende Marxisten bleek te bestaan. Wij merkten in de zaal o.m. op den fascist Baars, den lieer v. Burinlt en nog verschillende andere ex'en. De spreker, die eerst zelf de vergadering opende (er was geen bestuur) en daarna zijn politieke rede hield begon met de mededee- iing, dat ieder „die z'n kiezen van elkaar zou doen" zou worden verwijderd en dat er geen debat zou worden gegeven. De slechte op komst weet hij aan de eenerzij ds door hem toegejuichte discipline in de N.S.B. Komende tot zijn denkbeelden zeide spr., dat de fascis tische partijen in één jaar tot eenheid had den moeten worden gebracht en dat de N.S.B. het platform voor alle fascisten had behooren te zijn. Ondanks bezwaren heeft spr. het in de N.S.B uitgehouden tot het „ge val IJmuiden" bij hem de emmer deed over- loopen. Op v e r z o e k van den burgemeester had de kringleider der N.S.B. spr in Velser- oord niet alleen verboden te spreken, maar Tusenius, die spr. schetste als een doodge wone liberale ijsfabrikant, had hem ook ge boden IJmuiden te verlaten. De N.S.B. zal nu worden een doodgewoon verkiezingspartijtje. want wie denkt via de Provinciale Staten de meerderheid der volksvertegenwoordiging te veroveren heeft geen begrip van fascisme. I-Iet fascisme kan er nooit komen met de methoden der parlementaire democratie; het moet voor alles agressief zijn. Er zijn echter in de N.S.B. machten geko men, die er belang bij hebben er een heeren- partij van te maken en die langs den weg van het veroveren van Kamerzeteltjes de nieuwe staatsvorm willen brengen over 15 jaar. Maar zoo lang kunnen arbeiders cn middenstandeis niet wachten. De N.S.B gaat zich isoleeren van de arbeiders en als fascist wil spr haar een zweepslag geven en tot bezinning brengen. Als de NSB de voet veeg wordt van C.II. en R.K burgemeesters is het met haar gedaan. Terecht wordt er bc zwaar tegen gemaakt, dat de Marxisten in Amsterdam met vliegend vaandel mogen de monstreeren, maar waarom, vroeg spr., werd door de N.S.B. geen gebruik gemaakt van de gelegenheid om te IJmuiden na de opening van bef Kringhuis te marrheeren? Het fascisme zal den strijd moeten aanbin den tegen het imperialistische kapitaal, in handen van de Joden en het socialisme moe ten verwezenlijken on nationalistische grond slag. De arheiders. die hier schreeuwen voor Soviet-Rusland en voor Indonesië los van Holland vergeten, dat zij den weg vrij ma ken voor de volgende Fransche oorlog, waar bij het in samenwerking met Japan om Ned.-Indië te doen is. Als uit de toch reeds onrustige vergade ring na deze opmerkingen een gehuil van woede losbreekt zegt spr. dat hij de „geachte schreeuwleelijken" wel van repliek zal die nen. want Indië los van Holland nu lietee- kent. Zaterdag geen steunuitkporing voor d' werkloozcn. Nadat spr. temidden van een vloedgolf van hatelijke interrupties had uit eengezet hoe het loslaten van Indië zou bc- teekenen een onderlinge \trijd tusschen de 36 volken van onzen Archipel, werd liet ru moer zoo groot, dat de vergadering in een vechtpartij dreigde te ontaarden. Met veel moeite kon. nadat een man was verwijderd de spreker voortgaan. Hij betoogde, dut het nationaal-socialismo veel meer den strijd moest aanbinden tegen de concerns, ook al zijn die in Joodsche han den en zioh moet uitspreken over allerlei economische vraagstukken, b.v. over de uit buiting van het hypotheek-kapitaal. Men moet de achterbuurten weer durven ingaan en mededeelen, dat in de fascistisohe staat werk voor ieder te vinden is. Onder geweldig rumoer hekelde spreker het optreden van de communistische leiders, die wel parade ma ken met een herrictje op het Binnenhof, maar in de Jordaan niet waren te vinden. Uitvoerig heioogde spr. voorts, dat het fas cisme agressief cn als het moest extremis tisch moest zijn en Niet in het gareel mocht loopen van het politieke parlementarisme. Na een korte pauze werd eerst het woord gegeven aan den leider van de ANFB, Jan Baars, die zeide, dat Frenay een van die katjes van nog geen 9 dagen is, wien de oogen nog niet zijn opengegaan. Spr. had direct gezien, dat de NSB in de hooge hoe den en in de hooge boorden zou ondergaan. In zijn antwoord op een massa ingediende vragen heeft Frenay nog gezegd, dat hij ge bruik wilde maken van de bestaande organi satie van de NSB. die nu eenmaal 35.000 man telt. Alle fascisten van extremistischen huize moeten in de NSB gaan. De W.A. noemde spr. een paradepaardje zonder beteekenis. De NSB moet zich niet illegaal laten verklaren, maar de Regeering in de illegaliteit drijven. Colijn zal werkelijk niet ïooais veel NSB'ers schijnen te den ken op een gegeven moment zeggen: mijn tijd is gekomen, Mussert, hier heb je do macht. Die macht moet strijdend veroverd worden al kost het ook duizenden slachtof fers, want zonder slachtoffers is nog nooit iets nieuws op liet oude veroverd. De NSB heeft een z.g. onfeilbare leider, maar spr.'s ervaring is, dat deze niet leidt, maar geleid wordt door bepaalde personen en groepen, die hun belangen in deze aan vankelijk sterk opkomende beweging wilden dekken en die haar thans Inpakken in de illegaliteit. Nadat spr. in een slotwoord alle fascisten tot eenheid had geroepen werd de zeer ru moerige vergadering onder geweldige herrie gesloten: de communisten en socialisten hie ven de internationale aan, de fascisten het Wilhelmus en het fasristenlied en de muziek van Set gebouw zond met luidsprekers bo ven dit alles nog een marsch uit D«t Postjager licht beschadigd De FV)Stjager was weer opgestegen voor een proefvlucht, toen piloot Geijssendorfer merkte, dat de rechterpoot van het intrekbare landingatoestel wegzakte. Het toestel, dat nog flinke vaart had. gleed nog een stuk op den rechtervleugel en de motorbok voort met het gevolg, dat de schroef van den rechtermotor werd beschadigd, terwijl de bok op verschillen de plaatsen werd ingedeukt. Nochtans is de schade niet bijster groot geworden en zal de Pcustjager weer spoedig kunnen opstijgen. Van invloed op het al dan niet meedoen aan de Melbourne-race zal dit ongeval niet zijn. BELEEFDE DIEF Hij stuurde de cheque terug In een kantoorgebouw aan de Heerengracht te Amsterdam heeft een dief, naar het Han delsblad meldt, zich laten insluiten en toen het personeel weg was, brak hij een kast open en haalde uit een geldkistje een bedrag van 150 gulden, tien gulden aan buitenland- sche munt en een cheque van 700 Zwitsersche francs. Uit eer andere kast stal hij een bank biljet van 10 dollar. De firma ontving- den volgenden dag een brief, waarin de dader de chèque terug stuur de, een beleefdheid die hier door de bena- HERINNERING AAN DE „AMATO" Iemand deed aangifte, dat hem vermoede lijk op de „Amato" te Amsterdam, zijn por tefeuille. inhoudende o.a- 9 bankbiljetten van f 10.is gerold. Een kweeker deed aangifte, dat op de „A- mato" van zijn stand pl.m. 400 dahlia's zijn entvreemd, Garantieregeling voor Varkenslevering Varkens van 80100 Kg. De Nederlandsche Veehouderijcen trale maakt bekend, dat zij bereid is een garantieregeling te treffen inzake de opbrengst van varkens, welke in de week van 1 tot 6 October aan haar ter levering worden aangeboden. De rege ling geldt voor varkens welke alsdan een gewicht hebben, gelegen tusschen 80 en 100 Kg. Deze varkens zullen bij levering aan de Nederlandsche Vee houderijcentrale door deze worden af genomen tegen de prijzen en voorwaar den welke in de weck van 16 Oct. a.s. gelden ongeacht het oogenblik waarop de afname plaats vindt. De in bedoelde periode geldende prijzen ko men neer op een gemiddelde opbrengst van pl.m. 35 cent per Kg. levend go- wicht Gelijk bekend is, geschiedt de uitbetaling der aan de Nederlandsche Veehouderijcen trale geleverde varkens tegen geslacht ge wicht en wordt ten aanzien van den prijs, rekening gehouden met de kwaliteit van het afgeleverde varken. De Nederlandsche Vee houderijcentrale behoudt zich echter het recht voor de uitbetaling dezer varkens te doen geschieden naar levend gewicht. Indien de varkens niet door de Nederland sche Veehouderijcentrale worden afgeno men, voordat deze een gewicht van 180 Kg bereikt hebben en overigens aan de hier onder vermelde voorwaarden is voldaan, zal de Nederlandsche Veehouderijcentrale het verschil betalen tusschen den bovenge- noemden prijs van 35 cent per Kg. levend gewicht en dien, welke voor de opgegeven varkens op de vrije markt geldt op he» oogenblik dat het varken een gewicht van 180 Kg. bereikt. Dit verschil zal door den Minister van F.conomisrhe Zaken worden vastgesteld en niet. worden betaald over een hooger ge wicht dan van 180 Kg. Het maximum aan tal varkens, waarvoor bovenstaande garan tie-regeling za' worden getroffen, bedraagt 100.000 stuks. De voorwaarden waaraan moet worden voldaan om voor de garantie-regeling in aanmerking te komen zijn de volgende: 1. Degene die de varkens opgeeft moot lid zijn van een der Provinciale Landbouw crisis-organisaties en dit lidmaatschap tot op het oogenblik 'dat de aflevering plaats vindt, behouden hebben. 2. De opgave moet schriftelijk geschieden met gebruikmaking van de daartoe bij de zaakvocMers de;- Nederlandscjio Yeehnude rijcentrale verkrijgbaar gestelde formulieren. Hierop moeten o.m. de letters en nummers der wettelijke oormerken (z.g.n. higgenmer ken) worden ingevuld. Ook varkens, wplke reeds eerder waren opgegeven, kunnen, wan neer zij in de week van 1—6 October liet voorgeschreven gewicht hebben, met ge bruikmaking van deze formulieren worden opgegeven en onder de garantie-regeling komen. 3. De vaststelling van het gewicht mo-i plaats vinden door of vanwege de Neder landsche Veehouderijcentrale. Degene die de. varkens opgeeft moet hierbij alle gevraagde hulp verleenen. 4. Door de Nederlandsche Veehouderijeen- Irale moet zijn afgegeven een bewijsstuk, waaruit blijkt dat de opgave overeenkomstig het bovenstaande heeft plaats gehad. Dit be wijsstuk moet bij aflevering worden over gelegd. 5. De varkens moeten aan de Nederland sche Vepliouderijcentrale opnieuw ter leve ring worden opgegeven, ongeveer 3 weken vóórdat deze een gewicht van 180 Kg. be reikt hebben, t .ider mededeeling dat voor de varkens een bewijsstuk, als bovenbedoeld, is afgegeven. 6. Levering van de varkens moet plaats vinden op de door de Nederlandsche Vee houderijcentrale te bepalen plaats en tijd. De varkens moeten ten tijde der levering vol doen aan de eisehen, welke door de Neder landsche Veehouderijcentr-'e gesteld wor den. Worden de varkens niet op de bepaalde plaats en tijd geleverd, zoo vervalt de garan tie-regeling voor deze varkens. Afname zware varkens. BETERE TIJDEN TE WACHTEN Even rustig aiwachten Naar aanleiding der breede bespreking op de gehouden bestuursvergadering, over bo\crstaand onderwerp, heeft een oommis sie uit het bestuur van de Holl. Brab. afd. CBTB, deze week een onderhoud gehad met den regeeringscommissaris van de veehou derij. De commissie heeft den regeerings commissaris gewezen op de groote moeilijk heid, waarin de varkensmesters verkeeren; het aanbod overtreft de afname zeer ver; do prijzen zijn laag en mede door de oploo- dende voederprijzen worden er belangrijke verliezen geleden door de varkensmesters. De regeerings-eommissaris heeft medege deeld, dat cr .thans belangrijke aanwijzin gen zijn, dat er zeer binnenkort een stijging van de prijzen van het spek is te verwach ten. Het verbruik is sedert vorig jaar me1 ruim een derde toegenomen; daarbij zullen mogelijk een aantal zware varkens uit de markt worden genomen en zeker een groot kwantum lichtere; het aantal j'onge varkens is van dien aard. dat binnen afzienbaren tijd geen overschot, maar eerder gen tekort kan worden verwacht. De regeeringscommis sais is van oordeel dat binnen korten tijd de moeilijkheid voor de varkenshouders over „MAAS"-NYMPHEN. DE BLEEKE BRUIDEGOM M'n vriend K. vertelde me: 's Middags zou het vaartje trouwen Kloksiag drie uur (ouwe tijd) 'k Was genoodigd bij de bruiloft En ter huw'lijksplechtigheid. 's Morgens, eventjes voor twaalven Kwam de bruigom bij mij aan 'k Vond z'n stemming zeer mistroostig En z'n oogen somber staan. Met bezorgdheid vroeg ik: Kerel Moet jij zoo het bootje in? Heb je somtijds moeilijkheden? Gaat er iets niet naar je zin? Hij vertelde me de oorzaak: Hoofdpijn heb ik, meer dan bar 'k Kan niet lachen, zelfs niet denken Heel m'n bol is in de war! Daar is raad voor, zei m'n vrouw toen Als het enkel dat maar is: Met een aspirinepoeder Maak ik j' als een hoen, zoo frisch. Bruigom slikte, dronk wat water Dankte voor het medicijn Groette: Nou hoor, tot vanmiddag! Zorg op tijd present te zijn! Als het, op een dorp, bekend is Dat een paar in 't huw'lijk treedt Heb je, in de buurt van 't dorpshuis, Meestal kijkers bij de vleet. Die benieuwd zijn welke trouwjurk Of het bruidje sieren zal Of de bruidegom een pet draagt Of „gehoed" is bij geval. Toen w' in optocht arriveerden Zag geen mensch de trouwjapon Men keek enkel naar den bruigom Die „niet meer verand'ren kon". Lijkbleek en als in een nevel Met z'n oogen driekwart dicht Sukkelde hij naar de trouwzaal Het was werk'lijk geen gezicht. Toen de ambtenaar gelastte: Geef elkaar de rechterhand Bleek zelfs, dat hij 'n oogenblikje Had vertoefd in droomenland. Niemand heeft het ooit geweten Dat de schuld lag bij mijn vrouw Die des bruigoms zware hoofdpijn Met 'n slaappoeder stillen wou. (Nadruk verboden.) HAKATE wonnen is, voor wat betreft de afname en prijzen daarvan en meent met klem te mo gen aandringen dat de mesters rustig blij ven de markt niet overvoeren, wat slechts schade voor hpn zelf beteekend. Zonder bui tengewone wijzigingen in de bestaande toe stond kan binnenkort een meer loonende ijs voor de varkens worden verwacht. De commissie was geheel bevredigd over liet gevoerde onderhoud en wil er bij de varkensmesters op aandringen nog eenigen tijd geduld te oefenen; niet te sterke aan drang op levering, evenmin de markten overvoeren, waardoor geen enkel varken meer wordt verk-irht, maar wel dp prijs be langrijk gedrukt. De commissie is mede van oordeel, dat de grootste moeilijkheden voor de zware varkens zijn overwonnen; elke ver hooging in prijs vermindert de zware ver liezen. Fen rustige afzet kan dit alleen be vorderen Kon. Ned. Landbouw-Comiié Op de maandelijksche vergadering v?.n de Eerste Afdeel in& van het Kon. Ned. Laadbou.v Comité, gehouden te Amsterdam, kwamen o.m, ae volgende onderwerpen ter «prake: Suikerbietensteun Vatn een der aangesloten organisaties werd de klarht ontvangen, dat op de gorar Me voor suikerbletenverbouw was gekort, n idat de bie ten reeds waren gezaaid. Besloten werd een en ander ter kenn's to brengen van de zoo .iuist Ingestelde Akkerbouw eentral-e met het verzoek te bewerken, dat dezo korting niet zal doorgaan. Het werd noodzake lijk geacht, dat dergelijke ingrijpende maat regelen in den vervolge vóór het zaaien worden bekend gemaakt. oeperking Varkenshouderij Tegen de rigoureuze beperking van de var kenshouderij op de bedrijven met gesteunde gewassen werden bezwaren geopperd. Van do belanghebbenden was een voorstel ontva ïgen, waardoor aan tal van bezwaren zou zijn tege moet gekomen. Medegedeeld werd. dat het Bu reau een en ander heeft besproken met de be trokken regeeringscommissaris, dié nauwkeu rige overweging toezegde. Prijzen der zware varkens Medegedeeld werd, dat een verhooging der spek-prijzen ten einde hiermee de zware var kens in prijs te doen stijgen, door de Ned. Vee houderij-Centrale niet mogelijk wordt geacht, aangezien thans reeds op die wijze steun aan den prijs der zware varkens wordt verleend en hiermede niet verder kan worden gegaan. Crisiszuiveüoncls Het Besluit van den Minister van Econcnni- sohe Zaken, inzake de verdeeling van de door het Crisis Zuivel Bureau bijeengebracht geiden, ontmoette bij de vergadering groote bezweten. Besloten werd den Minister te vragen de mo tieven welke tot dit besluit hebben geleid, te mogen vernemen. Garantie gescheurd grasland Tegen het octwerp-adres van de Centrale Landbouw Organisaties betreffende steu.n-ga- rantie gescheurd grasland, zijn verschillende bezwaren gerezen. Door het Bureau werd uiteengezet, dat n.-t niet de bedoeling is degene die grasland scheurt een vergoeding tc geven, doch hen en kel de ga.rantie te geven dat de op dit la.nd ge teelde producten nog eenige jaren een bepaal de prijs wordt gegarandeerd, nadat de steun- regeldng reeds zou zijn opgeheven. Besloten werd zich met het adres, nadat eenige redactioneele wijzigingen zijn aange bracht, acooord te verklaren. Toestand veehondersbedrijf In verbamd met den moeilijken toestand, waarin de veehouderij verkeert werd besloten zoo mogelijk ter Algemeene Vergadering daar omtrent een inleiding te doen houden. Het is vam groot belatng dat het vraagstuk betreffen de de vooruitzichten onzer Veehouderij onder oogen wordt gezien en wordt nagegaan wat ten opzichte van dezen talc van het landbouwbedrijf kan worden gedaan. Roggesteun De verlaging vam den steum aan de rogge- verbouwers, door middel van de vermindering der denaturatie-vergoeding heeft bij deae ver bouwers groote opschudding veroorzaakt Daar. men vreest, dat het bij deze eersts verlaging niet za.l blijven, is er groote animo voor het zoo spoedig mogelijk afdorsohen van den oogst, hetgeen de werks^Iegenheid ten plattelande nadeelig zal beïnvloeden. Besloten werd een en S O.D.O. met den betrokken Iiegeerius3:ominie- saris te bespreken.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 5