Antirevolutionair voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden Orgaan IN HOC SIGNO VINCES BINNENLAND. Verslag opening Bazar Lighallen 26 Sept. 1934 ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1934 49E JAARGANG N°. 4098 ERMANENTE FLAKKEESCHE VERKEERSilSERE DE PRINSES SPREEKT Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDEKLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN Ai ZONEN, SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertenliën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. WINTERWERK Als wij het hebben over winterwerk, be doelen wij daarmede niet, dat wij werk voor de talloos vele werkloozcn voor de a.s. win ter aan de hand kunnen doen. Maar veel meer het werk dat ons als politieke partij dezen winter wacht. Het volgend jaar wachten ons de Staten- en Gemeenteraadsverkiezingen, dat brengt vooral veel voorbereidend werk mee. Vooral voor ons A.R. is het eisch niet on beslagen op het ijs te komen. Dat behoeven wij gelukkig ook niet. Want wij hebben werkelijk iets om onze menschen aan te bieden, n.l. het groote bezit onzer geestelijke beginselen. Onze Partij welke leeft uit de onwankel bare vastigheden van Gods Woord, beeft tot taak dio beginselen uit te dragen in ons volksleven, om daarmede dat volksleven te begeesteren, te verrijken. Wij zijn gelukkig geen partij welke zicb met veel bombarie en allerlei beloften tot ons volk moet wenden, maar wij willen in alle eenvoudigheid ons volk oproepen tot de gehoorzaamheid aan de Goddelijke wet. Om* dat beginsel uit te kunnen dragen, moet men echter contact zoeken in onzo kiesvereenigingen, propagandaclubs enArja. Dat zijn de plaatsen waar men met elkan der de beginselen bespreekt en bestudeert, waar men elkander opbouwt en sterkt vooi den strijd op het publieke terrein des levens. De beginselen neergelegd in ons Program van beginselen mogen niet het gemeengoed van enkelen zijn, maar moeten het geeste lijk eigendom worden, als het kon, van ons allen. Het zijn de beginselen welke in zeer moeilijke dagen leiding en stuur gegeven hebben aan ons volksleven. Ook nu kunnen zij, zoo zij in getrouwheid beleden worden, ons volksleven verrijken, in deze droeve da gen is dat geestelijk bezit meer waard voor ons volk, als wij zelfs maar bij benaderin; kunnen beseffen. Velen zijn er die in deze dagen zonder vaste richtingslijn hun weg gaan. Laat ons tot die velen gaan en aan hen den rijken schat onzer beginselen toonen. Laten wij ons beginsel uitdragen naar buiten, aan die velen die wankelend hun weg gaan. Laat ons dat doen met liefde en overgave des geloofs. Ons beginsel is het waard dat wij dat doen, want het is de schoonste en zuiverste levensregel voor ons volk, het is vol geeste lijke kracht. Staan wij allen er dan steeds naar, om dat beginsel steeds klaarder te leeren ken nen, des te grooter zal de schoonheid en klaarheid daarvan voor ons blijken. Geven wij ons dan aan dien arbeid door ons te geven voor het werk onzer Kiesver eenigingen, Propagandaclubs en Arja, dat zal verhelderend werken voor ons bewust zijn, maar zal ons ook geoefende propagan disten maken, welke met de vijand kunnen spreken in de poort. Een florissante gemeente Verlaagt opcenten, houdt geld over en lost nog een leening af. De raad der gemeente Aardenburg besloot de opcenten der gemeentefondsbe lasting van 40 op 30 en die van de vermo gensbelasting van 30 op 20 te brengen en de 10 opcenten der personeele belasting geheel te laten vervallen. Daarbij behield men dan nog een batig slot var. f 10.548,43, terwijl een kleine geldleenlng nog geheel kon worden afgelost. Dat is sinds het vorig jaar de twee de belangrijke belastingverlaging. De Werkloosheid weer gestegen In de week van 3 t/m. 8 September bi droeg de werkloosheid onder de bij de Rijks dienst ingeschreven verzekerden 26.4 pCt. tegen 26.2 pCt. in de week van 20 t/m. 25 Aug. In dezelfde periode van het vorig jaar was het 24.5 pCt. Werkloos waren o-p S Sept. 306.111 perso nen, tegen 301.298 op 25 Aug. Een stijging dus met 4813. Sinds eonige j'aren is in den verkeers- toistand met liet eiland Goeveo en Over- flakkee weinig wijziging gekomen, zoodat men gerust zonder overdrijving kan spre ken van de permanente veirkeersmisère. De :oimiiiasie Van Roeiien welke indertijd do grieven tegen de R.T.M. van bot reizend publiek aanhoorde, heelt, in schooue woor- den de wenschelijkheid van verbeteringen geuit., maar daar is liet dan ook bij geble ven. De R.T.M. heeft op Flafckee het mono polie, de concessies, die Flakkee in 1009 ge- govcn heeft, binden haar nu met handen en oefen aan dat lichaam, zelfs zoo, da£ Rijk en Provincie machteloos schijnen te staan. Tot aller vreugd ecl-tcr verscheen aan de eede bij Ooltgensplaat een ondernemend Rotterdamnier, do neer Kraak, die op eigen initiatief een veerdienst ging openen op Flakkee en Rrabant. Vol enthousiasme was men hierover en op een vergadering ter be hartiging der Flakkeesche Verkeersbelan gen, gehouden gepasseerde voorjaar op liet gemeentehuis te Ooltgensplaat, waren de aanwezigen zells direct bereid uit eigen middelen bij te dragen tot dekking van do voorlcopige kosten voor de allernoodzake lijkste werken, als het uitbaggeren van de haven, opdat de difnst „Kraak" zoowel mot laag als met boog water zou kunnen varen. Helaas, wat ziet men nu. wanneer men bij Sluishaven komt. Inpluats van een druk veer, veel verkeer, ziel men een versperring van planken en palen. De booten van Kraak hebben op eigen krachten de haven uitge diept en als gevolg daarvan, is de berm ge heel verzakt. De bootdienst ondervindt nu op alle mogelijke manieren tegenwerking en men kan dan wel constateeren, dat van do geestdrift, die men in den aanvang van de bootverbiiuLing bad, niet veel meer over 's en die zelfs beneden nul gedaald is, gezien de tegenwerking, inplaats van steun. Deze toestand is dan ook aanleiding van liet zen den van een rekwest aan het bestuur der gemeente Ooltgensplaat: „ündergeteekendon, C. W. Hobbel A.zn en A Hobbel C.W.zn, inwoners der gemeente Ooltgensplaat en resp. directeuren van de .N.V. Zaadhandei en Zaadteelt voorheen A Hobbel" en „A. Hobbel Zaadteelt en Zaad- handel N.V.", beide gevestigd te Ooltgens plaat; richten met deze het verzoek tot Burge meester, Wethouders en Leden van den Raad te Ooltgensplaat, tot het doen verwij deren van de geplaatste hinderpalen en be lemmeringen aan don Sluishaven, waardoor momenteel het verkeer van I'Iakkee met Brabant en verder Zuid-Holland, ten zeerste wordt benadeeld en gehinderd. Door de onmogelijkheid om op de huidige manier van de van Sluishaven varende bootdienst gebruik te maken, achten onder- geteekenden zich direct en indirect in hun zakenbclangen benadeeld, hetgeen een te rugslag op de gemeente kan hebben. Ondergeteekcndcn geven daarom den raad dringend m overweging ten spoedigste over te gaan tot herstel en reparaties van de Sluisnaven, opdat het verkeer aldaar in nor malen vorm kan plaats hebben. Den Burgemeester wordt speciaal verzocht tot aanwending voor het daarvoor bestem de doe'l der gelden, die gepasseerde voorjaar in een vergadering ter behartiging der vor- keersbelangcn van Flatebee., gehouden op 't gemeentehuis te Ooltgensplaat, spontaan door de aanwezigen werden verstrekt of toe gezegd. Er mag nog wel even gememoreerd worden, dat toentertijd de dienst „Kraak" veel medewerking en sympathie werd be toond, als de baanbreker voor een goede en goedkoppe verbinding met den vasten wal. Wanneer die bijeen gebrachte gelden direct nuttig waren besteed geworden, dan had men met geringe kosten voor afzienbaren tijd geholpen geweest, terwijl men door die nalatigheid en op sleeptouw houden voor groote reparaties staat. Desnoods vrijwillig kan er weer geld bij een gebracht werden en zeggen ondergetee kcndcn hun medewerking hiervoor toe, ech ter moet de garantie bestaan, dat werkelijk en tastbaar voor het vorkeerstbelang ge werkt wordt. Nogmaals wijzen ondergeteekcndcn erop, dat liet voor de gemeente' een levensvoor waarde is een, goede verbinding met Bra bant en den verderen vasten wal te hebben en daa-r bovengenoemde Zaad-handels, waar van ondergeteekcndcn de directies voc'ren, in nauwe relaties staan mot geheel Neder land, is het. voor hen van zeer groot belang. Het is tegenwoordig voor een goed ge meentebestuur. een eerste vereisohte, uit sociaal-economisch standpunt om de tak ken van luindel en bedrijf, die werk geven aan vele ingezetenen der gemeente, te doen helpen floreeren. Goede communicatie en opheffing van het isolement, waarin Oolt gensplaat zidh bevindt, is daarvoor een op lossing". FIETSBANDEN WORDEN DUURDER! Naar wij vernemen, hebben de Nederland- sche bandenfabrieken, alsmede de Neder- landsche importeure, zich genoodzaakt ge zien de prijzen van rijwielhanden over de gehcele linie te verhoogen, zulks tengevolge van de voortdurende prijsstijging van de grondstoffen, rnett name rubber en katoen, waardoor een prijsverbooging voor de ban den met langer achterwege kon blijven. Woensdagmiddag heeft in de concertzaal van Meijer de officieele opening van de Ba zar plaats gehad welke door een comité, ge vormd uit de Lighallencommissie, deze week zal worden gehouden. Om twee uur roept de lieer Baar t, voor zitter van liet Bazarcomité alle aanwezigen een hartelijk welkom toe; inzonderheid den ■beer Burgemeester, den lieer A. C. Jansen, voorzitter van de Lighallencommissie, den heer Van Driel, bouwer van de stands en dergelijken en de vertegenwoordiger van de firma van Nelle. Hierna geeft hij het woord aan de Burge meester die de openingsplechtigheid verricht Spr. wijst allereerst op de wcnschelijkheid van het organiscercn van deze bazar in ver- band met de vermindering van Overheids subsidie. Of sterke vermindering dezer subsidie ge- wenscht is meent spreker te moeten betwij felen; hij wijst in dit verband op een uit spraak van Dr. Eijkel, inspecteur van de Volksgezondheid, die onlangs waarschuwend zijn stem verheven heeft tegen de sterke bezuinigingen op de uitgaven op de Volks gezondheid. Hij vreesde ernstig, dat wat nu bezuinigd wordt, later in veelvouden van dit bedrag zou moeten worden uitgegeven vooral ook met het oog op ondervoeding en armoede in de gezinnen terwijl de gezondheidstoestand er onder zal lijden. Evenwel met dit feit rekening houdend zullen instellingen als de lighallen oji een andere wijze moeten trachten de uitgaven door inkomsten van' anderen aard to dek ken. Vandaar de bazar, voor welks welslagen spieker zijn boste wenschen uitsprak! Met waardeering werd gesproken over de arbeid van liet comité en de inklecding van de zaal. Een voldoening moot het voor bet comité zijn zegt spreker dat door verpleging in de heerlijke buitenlucht gedurende de zomer maanden en liet verschaffen van versterken de middelen aan de lijdende menschheid liet kosteiijk werk van barmhartigheid kan worden verricht. Spr. besloot met deze woorden: Wc zullen liet meest, genieten Van licht en zonneschijn Als we op onze beurt ook Zelf zonnestraaltjes zijn. Na voor deze hartelijke woorden dank te hebben gebracht, geeft de lieer Baart liet woord aan den liter C. A. Jansen, voorzitter van de Lighalfcn-commissie, die zijn toe spraak begint met zicb de vraag te stellen; „Wat moot ik hier nu eigenlijk nog komen zeggen?" Ik behoef hier tocli waarlijk na 4 of 5 jaren van haar bestaan geen goeds van de lighallen te vertellen. Het is nu toch eigen- tijk overbodig om nog eens te zeggen: Die li,glial is toch zoo'n nuttige instelling. Toch ligt in herhaling nog wel wat goeds Coué liad nog niet geheel ongelijk niet zijn methode. En wanneer het waar is, dat menige zieke door voortdurende herhaling van de woorden: „het gaat hoe langer hoo beter" zichzelf ging suggereeren, dat het werkelijk heter ging en door die suggc^ tie inderdaad in beterschap toenam en iiel genezingsproces verhaasttewel, dan is er voor de ligbal ook nog een kansjo te wagen. Alleen moeten we niet steeds herhalen: „het wordf lioc langer hoe lictor", neen, we moeten het zoov er brongon dat iedere dorps genoot, 's avonds voor het inslapen twintig maal hardop tot zichzelf zegt: ,Jk begin boe langer hoe beter over de l.igbal te den kenen dan tot slot: Ik zal mijn jaar- lijksahe bijdrage tot een tientje verhoogen. Dames en Hecrai, dit is een onschuldig spotteroijtje met do methode Coué; het is volstrekt mijn plan niet, deze methode hier bespottelijk te maken. Ik wou hier alleen maar aan hem berinneren, omdat ook ik, en wij allen, wet weten dat in bet voortdu rend herhalen van iets, een zekere kracht ligt. Als een kind voortdurend vraagt en zanikt, bereikt bet wat; het krijgt of zijn zin of een draai om zijn ooren. Maar krijgen doet het wat, en het bereikt ook wat. De Lighal heeft geprobeerd deze methode af te krijgen. Do Lighal moet vragon, voort durend vragen En nu komt er weer een bazar. En het comité is al behoorlijk liij de ingezetenen aan liet zaniken geweest. En ze hebben al net als het kind al aardig wat bereikt: hier kregen ze hun zin en gingen ze met gold of geschenken weg daar kregen zo de deur voor hun neus dicht. Maar toch hielden ze volaltijd maar herhalen. En inderdaad ze kregen hun zin en heb hen inderdaad heer heel veel gekregen. En nu komt hc-t laatste want, dames en lieeren, deze opening is het begin van het einde. Het werkelijke begin ligt al vier maan dn terug. Al vier maanden lang zwaait de heer Baart de hecrschersstaf in tallooze ver gaderinaen en van huis tot deur hebben zij alle menschep bezocht. Als ik daaraan denk, dan moet ik het bazarcomité hier hartelijk dank zeggen voor het vele weils wat reeds gedaan is. De vele gevers hier en elders niet minder mijn dank. Ook het clubje jongelui ,De Amateurs" die zoo geheel belangeloos de avonden met hun muziek zullen opvroolijikcn. En tenslotte nog een woord van vvaardee- ring. U ziet hier de inkleeding van de zaal. HeL lijkt zoo eenvoudig maar om een smaak vol geheel té krijgen is ten eerste smaak en ten tweede nadenken probeeren on ontwer pen noodig. De ontwerper ,onze dorpsgenoot II. de Voogd, geef ik hier gra,ag alle eer van zijn werk. En nu eindig ik met liet uitspreken van de vurige hoor-, dat doze bazar mag slagen. De lieer Baart, richt na den heer Jansen hartelijk dank te hebben gezegd voor zijn gesproken woerden, de volgende woorden nog tot de vergadering: Dames en Heeren, Toen wij ons dezer dagen op maakten tot het organiscercn dezer bazar, voerden mijn gedachten mij terug naar de winterdagen toen wij niet bestuur en loden der vereen. „Lighallen" samen kwamen om de belangen dezer instelling te bespreken, bet was op die vergadering die wij jaarvergadering noemen, en waarop van zelf ook de, finan ciën een hoofdrol speelden, en al-, ik dan daaraan denk, dan zie ik ook tevens de sombere gelaatstrekkon van onzen eminen- tcn voorzitter, den heer Jansen, die ons nu niet zoo bepaald optimistisch deden zijn, inaar nog erger werd het toen onze accurate penningmeesteresse haar gegevens ging do- monstreeron, die ons als liet ware steeds nader brachten bij den bodem van liaar schatkist en ofschoon zij op schitterende wijze wist te adviseeren een bezuiniging op dit, op dat, en op nog veel meer, dan nam dat ailos niet weg of wij waren or van overtuigd dat zij hulp noodig had, financi- eele hulp, en dat wil in deze crisistijd lie'el wat zeggen, en wanneer ik dan donk aan de belofte, welke dooi- mij daar stoutmoedig werden uitgesproken tot liet houden eonor bazar, waarmede een en ander weer wel in orde zou komen, dan ik wit het gerust van deze plaats bekennen, heeft mij dat later wel eens tot nadenken gebracht, zoo- dat de vraag bij mij opkwam, was ik niet te voorbarig? Zou er steun te vinden zijn tot het organiseren eener bazar? Dames en Hoeren, tiet antwoord op die vraag ziet u bier, (dank zij de krachtige steun, welke ik hierin mocht ondervinden in het vormen eener Comité van Mevr. Smits) we kregen een Comité te samen waarvan de krachten niet te onderschatten zijn, en die met elkaar een resultaat behaalden waarvan wij, op zijn zachtst uitgedrukt, verpaft van staan en ook onze burgerij heeft getoond in haar gaven de dankbaarheid voor de instandhou ding onzer instelling, en waarvoor ik mijn gevoelens gaarne wil uitdrukken in de vol gende dichtregelen: Welnu, zoo zijn we dan gekomen Tot aan decz', stonde, die ons biedt All' dankbaarheid, hoe ook genomen, Voor alles wat ons oog hier ziet. Want was er vrees soms in ons harte Bij dezen langen crisistijd, Waarin geleden wordt veel smarte. Bij oils moet zijn veel dankbaarheid. Voor alles wat ons werd gegeven Zoo in uatura als in geld, Voor alles waartoe was ons streven, In wat wij hadden voorgesteld. Zeer veel toch kwam er telkens binnen, bpeciftceeren kan ik het niet, Onmogelijk dat te beginnen, Voor alles wat ons oog bier ziot. Een woord van dank tot die iets gaven, 't Zij arm of rijk, 't zij klein of groot, Die ons in al ons jiogen staven. En daarin ons bun hulpe bood, Van alles kan men hier weer vinden, De zaak is netjes voor mekaar, De oliebol lokt weer baar vrinden, De vischtent is er ook voorwaar. De trektent, prijsbom, postkantoie, Ook 't avonluui rad biedt een kans, 't Is kortom alles naar behoore, 't Prijkt alles in bijzondere glans. Natuurlijk zal ook dorst gaan kwellen. Maar ook daarvoor /i| geen bezwaar, Want hetisch, .Ie Ftrina van Nelle, Gaf gratis ons haar thee voorwaar. En ja die thee die mag er wezen, z'Is prima in haar kwaliteit; Werd zij door velen reeds geprezen, ij schenken haar met dankbaarheid. Welnu dan Dames, en ook Heeren, Nu g\ uw plicht dan hebt gedaan, Gerust ik zeg graag mijn begeeren, pat 't voor mis Lighal gscd zul gaan. Zoodat er vele kwartjes slroonrcn, V aarmec de kas wordt aangevuld, lloc meer bezoekers er dan komen, Hoe meer ons hooi) zal zijn vervuld. Hierna werd den aanwezigen een heeihjl, kopje Van Nelle's tlite aangeboden. Dc communisten uit de Ridderzaal Onlangs heeft het. Kamerlid L. de Vis ser aan Minister Co lijn enkele vragen gesteld over de verwijdering van de drie communisten uit de Ridderzaal, bij de plechtige opening der Staten-Gencraal. Op deze vragen heeft Dr. Colijn thans ge antwoord, dat (leze verwijdering is geschied in opdracht van den Voorzitter der Ver- eniugde Vergadering der Staten-Generaal door een aantal ui de zaal aanwezige rccher chcurs van politie, die zich blijkens vor kregen inlichtingen daarbij aan mishande ling niet schuldig hebben gemaakt De daarop gevolgde overbrenging van deze leden was reeds geboden als beschcrmings maatregel tegenover de te verwachten be grijpelijke verontwaardiging van 't publiek. De Rogeering acht deze arrestatie en ver wijdering niet in strijd met het bepaalde in artikel 98 van de Grondwet, terwijl zij evenmin van oordeel is, dat de personen die de verwijdering hebben uitgevoerd of doen uitvoeren, zich schuldig hebben gemaakt aan overtreding der artikelen 121" en 122 van het wetboek van strafrecht. Zij denkt dan ook geen maatregelen hieromtrent te nemen of te doen nemen. Ten bate van het Crisis-Comité Vanwege liet Nationaal Crisiscomité zal in den avond van 2 October van 8.05 tot 9.20 een raclio-uitzending over beide zenders plaats vinden ter inlei ding van de inzamelingen, welke in liet a.s. najaar over liet geheelc land wor den gebonden. De AVRO en de KRO hebben dien avond zendtijd afgestaan, zoodat thans met goedkeuring van den minister van Binncnlandsche Zaken, onder auspiciën van het Nationaal Crisiscomité een uit zending kan worden gehouden met medewerking der gezamenlijke omroep verenigingen. Het programma, dat gelijkluidend over beide zenders zal worden uitgezon den, omvat naast een toespraak van Prinses Juliana een openings woord van den minister van Sociale Zaken, prof. dr J. R. Slotemaker de Brui n c, alsmede ten toespraak van jhr mr Ch. J. M. Ruys dc Becren- bvouck, minister van Staat, onder wiens bewind bet Nationaal Crisiscomité in November 1931 werd opgericht. Dc avond zal worden beslot #n met een prijsvraag, waaraan evenals ten vorige jare door een Ieder zal kunnen worden deelgenomen. liet geheel zal worden ge goten in den vorm van een nationaal programma. Dc vier omroepvereenigingenAVRO. KRO, NCRV en VARA, hebben gezamen lijk dc verzorging van dit programma op zich genomen. EMIGRATIE NAAR ZUID-AFRIKA Slechts weinig toekomst-kans De berichten over gunstige economische toe standen in de Unie van Zuid-Afrika doen velen in Nederland denken aan emigratie naar Zuid-Afrika. Om teleurstelling te voorkomen, vestigen het secretariaat van de Nederland sche Zuid- Afrikaanscne vereeniging en het bureau van de stichting Landverhuizing Nederland er de aandacht op, dat slechts in individueele ge vallen en met inachtneming van speciale voor zorgen in Zuid-Afrika toekomst is te vinden, Voor kantoorbedienden, onderwijzers en an dere onderwijskrachten, ongeschoolde of half geschoolde arbeidskrachten is er geen plaats, ïn elk geval wende men zich om voorlichting tot de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Ver eeniging, Keizersgracht 141, Amsterdam en de Stichting Landverhuizing Nederland, Be- zuidenhoutscheweg 97, Den Haag. Z.t'xc. Mr. H. P. Marchant, minister van Onderwijs, vertelt voor de Ned. geluidsfilm hoe men thans zijn taal moet schrijven.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 1