GLIM „Goedkoop NOORD-STER „POLDERLAND" KANTOOROPLEIDING Zli SPIEGELT U TEGEN Adverteert in ons blad DIENSTREGELING en lekker wat wil je meer" 30* NIEMEIJER'S WAZAIKI- Uk! fast kijfen tij Bil MAAS EN SCHELDEBODE WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1934 Land- en Tuinbouw. „POLDERLAND" Aanbesteding TROUWEN A. Slingerland, Schieweg 88 DE CENTRALE PROEFTUIN N.V. FABRIEK OVERSCHIE Landbouw-Vereeniging „DOOR EENHEID STERK" te DIRKSLAND AAN TE BESTEDEN pl.m. 62000 K.G. Kali- zout 40 Middelharnis-Rotterdam v.v. via Vlaardingen BOOMPJES TARIEF Hef ■1 voordeeligste tarief voor l- SCHIEDAM- dezen tijd. JAN KNAPE Mz„ BOEKHOVEN'S BOEKHANDEL heeft het boek voorradig Geniet toch Hoogstraat h/Spui Bemestingsproeven met Kopersulfaat Vanwege het Rijkslandbouwproefstation te Groningen is een Verslag verschenen over een achttien-tal bemestingsproeven mot kopersulfaat, door C. Meijer. Tot voor zeer kort was d'e reden, waarom kopeisulfaat de ontginningsziekte voorkomt, onbekend. Er werd gedacht aan een ontsmettende Werking. Nu Brandenburg bewezen heeft, ol in ieder geval zeer waarschijnlijk heeft ge maakt, dat ontginningsziekte eenvoudig kopergebrek is, komen proeven met koper sulfaat op 't gebied der bemestingsproeven te liggen. Het verslag is een honderd-tal bladzijden groot, waaraan we 't volgende ontleenen: Door 't gebruik van kopersulfaat kan men de ontginningsziekte voorkomen; 50 Kg. per Hectare is niet steeds voldoende, méér dan 100 Kg. is niet noodig. De te gebruiken hoe veelheid kopersulfaat staal in verband met het humusgehalte van den grond. Bij humus-rijkere gronden is het veilig 100 Kg. te nemen. Reeds bij 7 pet. humus kan dit noodig zijn. Te veel kopersulfaat schaadt soms. Uit gedane waarnemingen Week, dat op zand, zonder humus 50 Kg. reeds te veel was. Bekalken verergert de outg - ziekte. Waarschijnlijk is een in verband met het humusgehalte goed getroffen gift kopersulfaat (50 tot 100 Kg.) voor minstens zeven jaar voldoende. (Bedoeld is natuur lijk, als geen nieuwe schadelijke humus in de bouwvoor wordt gebracht). Teelt geen Brave's De regeering zal waarschijnlijk de teelt Van Bravo's, die zeer vatbaar zijn voor Wratziekte, voor 1935 verbieden. Ook De Wet en Kampioen zijn gevoelig en kunnen later wellicht voor verbod in aanmerking komen. Men houde met deze mogelijkheid Vast rekening. Van welke rassen kan men, met liet oog bp bovenstaande, liet pootgoed aanbevelen? De Plantenziektenkundie Dienst noemt de volgende geelvleezige rassen onvatbaar: Triumph, Alpha, Bevelander, Timore, Noor deling, Souvenir, Populair, Jubileum, Frisio, Aibertha, Erdgold, Robijn, West-Brabander, Muntinga 17, Unicum, Record, Oostermoer- sche, Atlas, Balo, Preuszen, Monoeraat, Juli nieren, voorts de volgende witvleezige ras sen: Ahion, Majestic, Great Scot, Pamassia, Hellend en Concurrent. De Roode en Bonte Star zijn weinig vatbaar. Rogge met Zandwikken 't Komt er "nu voor den veehouders meer dan ooit op aan, om zich eiwitrijk voeder op de voordeeligste wijze te verschaffen, waarom we hier even de aandacht willen vestigen op den verbouw van een kostelijk groenvoeder: een mengsel van rogge-zand- wikken. Ir. Tjallema geeft in „De Nieuwe Veldbode" de volgende aanwijzingen voor lierfst- en voorjaarszaai; Herfstzaai. Zaai ongeveer 1 September 100 Kg. zandwikken per II.A. Men kan zaaien met de machine op 20 c.M. rijen-afstand. Drie a vier weken later zaait men rogge, ook met. de machine, en 20 c.M. rijen-afstand: 60 Kg. per H.A. Men kan nu de tweede helft van Mei oogsten, waarna direct opnieuw een groenvoedermengsel kan worden ge zaaid, dat in de tweede helft van Augustus gemaaid kan worden. Men is nu natuurlijk niet gebonden aan rogge met wikken, men kan b.v. mais nemen. Voorjaarszaai: Zaai in Maart, oogst in de tweede helft van Juni; zaai weer en maai in den herfst. De schrijver noemt hij herfstzaai een go- middelde opbrengst: 20 a 30 duizend Kg. groene massa, met 3500 Kg. droge stof, of wel: 2000 Kg. zetmeelwaarde en 500 Kg. ver teerbaar ruw-eiwit. Centrale Kali-Proefvelden De sedert jaren op verschillende plaatsen aangelegde Centrale Kali-Proefvelden geven belangrijke verschijnselen te zien en worden druk bezocht. Zoo bracht begin Augustus een gezelschap landbouwonderwijzers een bezoek aan het proefveld te Westdorpe in de Autrichmen of Oostenrijkpolder, ingedijkt in 1620, kleigrond, 't Veld was verdeeld in drie strooken: de middelste had geen kali Ontvangen, alleen stikstof en fosforzuur, van de beide andere was de eene licht, de andere tweemaal zoo zwaar bemest met kali. De stand of de oogst gaf het volgende onder meer te zien: Kar wij: 't Verschil in opbrengst tus- schen met en zonder kali was zeer groot. Bij kaligebrek vertoonen de blaadjes roode puntjes en vele planten vormen geen zaad etengel. Aardappels: 't middelste veld was ge heel afgestorven. Hier en daar nog de typische brons- of loodkleur en de ingezon ken nerven, waartuesohen het bladimoes op bolt. De Erwtenoogst gaf ook veel ver schil. Dit was anders bij de Zegehaver: het onbemeste perceel stak tussclien de beide andere niet scherp af, maar de aanslag van de ingerooide kl a v e r was in 't perceel zon der kali veel minder goed. Voederbieten Eureka)Dit gewas toont zich gevoeliger voor kaligebrek dan suikerbieten. Op 't middelste perceel vèrtoo- nen de slapper hangende bladeren bruine randen, de onderste sterven af; de wortels zijn kleiner. Suikerbieten (Kühn P.). Deze echte kali vreters" reageerden weinig op ka'ige- brek, er was weinig verschil; gevolg van hun groot opnemingsvermogen? Wel was de stand op 't middelste perceel nog al hol. Klaver (Roosendaalschol. Vooral l>ij de eerste snede was een mooi verschil te zien: stand zonder kali veel korter, bloem veel kleiner. Blauw maanzaad: veel verschil in afrijpen; zonder kali later, en onregelmati ger rijp; slapper van stroo. Bruine b o o n e n 't kaliarme perecel kwam duidelijk uit door de naar heneden omgekrulde bindpunten en de ingezonken bladnerven, waartussclien het. vergelende bladmoes ligt. Nog bij den nabouw was het kali gebrek op interessante wijze merkbaar. Tel rwe (Imperia! Ha): Zonder kali 20 a 25 c.M. korter van stroo, zeer holle stand, sterker roestaantasting; rimpelige korrels, sommige zelfs met diepe groeven. Over 't ge heel een zeer leerzaam veld. Bestrijding Bloedluis In 1926 werd door den Plantenziekten- kundige Dienst een begin gemaakt met de verspreiding van een parasiet, als „levende" bestrijding van de bloedluisplaag. Deze pa rasiet is een klein sluipwespje, dat de bloedluis doodt. Het heet Aphelinus Mali. Deze sluipwespjes leggen hun eieren met behulp van een legboon in de levende bloed luis, waarvan de inhoud door het zich ont wikkelende larfje geheel verteerd wordt, zoodat alleen het zwarte huidje overblijft. Bloeclllluielkolianieis, waarin het sluipweM\ie voorkomt, vertoonen dus vele zwarte bloed- luizen met. gaatjes. Door het ronde gaatje in 't achterlijf is het sluipwespje, dat zich in de bloedluis tot volkomen insect ontwik keld heelt, naar buiten gekomen; het in sect is dus zeer klein. Bij sterk optreden kan de geheele bioedluiskolonie gedood worden. Het sluipwespje heeft zich tot dusver in ons land goed ontwikkeld, en plaatselijk is soms de bloedluis zeer sterk verminderd; toch heeft het als bestrijder der bloedluis in 't algemeen nog geen groote rol gespeeld. Dit jaar schijnt de parasiet zich sterker dan te voren vermeerderd te hebben: althans van verschillende zijden kwamen berichten over sterke parasiteering (en dus afsterven) van de bloedluis. Fruitkweekers worden aange maand hun aandacht op genoemde parasiet te vestigen en van hun bevindingen mede- deeling te doen aan de Plantenziektenkun dlge Dienst to Wageningen. Bestuivingsmiddelen In Amerika zijn gedurende vele jaren bij de fruitteelt proeven genomen met verschil lende bestuivingsmiddelen ter vervanging van Bordeauxsche en Californische pap. Een mengsel van poedervormige witte (droogge- gloeide) kopervitriool en stofiijn gebluschte kalk, dat in samenstelling Bordeauxsche pap het meest nabij komt heeft bij de proef nemingen, welke op vele plaatsen zijn ge schied, geen goede resultaten gegeven. Over zwavelhoudende bestuivingsmiddelen van verschillende samenstelling waren de mee ningen niet gelijk, in sommige streken wa ren de. uitkomsten goed, gelijk aan die van bespuitingen met Californische pap, in andere streken hieven ze beneden verwach ting. Deze verschillen zijn toe te schrijven aan weersomstandigheden: zware regen, te groote vochtigheid, weinig zon. Bij gunstig, weer: matige vochtigheid en veel zon, volde den de bestuivingsmiddelen wel. De voordee- len gelden vooral voor waterarme streken, waar het gebrek aan water de uitvoering der spuitingen zeer bemoeilijkt. De toepassing van bestuivingsmiddelen is eenvoudiger dan liet uitvoeren van bespuitingen. Het aan dragen van groote hoeveelheden water is overbodig; de tijd, noodig voor het klaar maken der sproeivloeistof (bij Californische pap van niet zooveel beteokenis) wordt uit gewonnen. Bestuivingen kunnen met min der personeel uitgevoerd worden. Vrij groo te complexen kunnen in korten tijd besto ven worden. van Jan Knape Mzn. In de Opgang-serie van de firma Bosch en Keuning te Baarn. is een boek verschenen van den Flakkeesc-hen schrijver Jan Knape M.zn „Polderland". De laatste jaren komt ons eiland steeds meer in de belangstelling van het lezend publiek. Handelde het boek van Rudolf van Reest „Schapen zonder herder" over het godsdienstige leven op ons eiland, het boek van Jan Knape brengt ons meer in aanra king met de maatschappelijke toestanden. Ook in dit boek krijgt de lezer wel een beschrijving van de godsdienstige ideeën, maar het accent wordt meer gelegd op den strijd tusschen christendom en socialisme. Evenals Rudolf van Reest heeft Jan Knape zijn figuren direct gegrepen uit het voile leven, zoodat een lezer, die op de hoogte is, direct kan zoggen: dat is die', dat is die! Hierin is hij Rudolf van Reest gevolgd. Dat hieraan gevaren verbonden zijn, zal niemand, die eenige belangstelling heeft voor litteratuur, ontkennen. Ten eerste zijn er morëele gevaren. Men kan aan het sclirij ven slaan ten koste van zijn medemenschen met de arrogante gedachte: kijk, zoo zijn de nienschcn, lach ze eens flink uit, of gruw eens flink van ze! Vooral wanneer men directe voorbeelden en wettelijke gebeurte nissen van deze en gene uit zijn omgeving gaat schilderen moet men zeer voorzichtig zijn. Ook voor een schrijver is liet verboden: kwaad te spreken van een and,er! Zelfs de schijn van dit kwaad moet vermeden wor den. Boeken, welke onkiesc'h de „vuile wasoli" van andere mienschen buiten han gen zijn hatelijk en daarom immoreel. Elke schrijver van een streekboelc moet zich daar voor wachten' Iets anders wordt het, wan neer een schrijver het geestesleven van een bepaalde streek gaat beschrijven, terwijl de drijfkracht van zijn boek is: de liefde tot zijn streek, tot zijn medemenschen. Hoewel wij gaarne toegeven, dat wii over weinig Flakkeesche ervaring beschikken, getoovon wij toch, dat Jan Knape zich niet 6oi™hiig gemaakt heeft aan het hierboven gelaakte integendeel, dat hij zeer kiesch is gebleven. Literaire waarde heeft het eerste boek van Jan Kncpe zeer zeker: het brengt het Flak- keeseh dialect in veel van zijn eigenaardig heden naar voren. Vooral voor de Flak- keeënaars zal dit bock daarom zijn bekoring hebben. De schrijver moet een groote liefde voor zijn moedertaal en voor zijn gelioorte- grond koesteren! Deze gedachte laat u bij het lezen van zijn vtot geschreven hoek nie' los. Boeiend schildert Knape het leven van de arbeiders. Duidelijk laat hij zien, dat het socialisme bij liet arbeidersvolk geen kwes tie is van idealistische levensbeschouwing maar van hebzucht en egoïsme. Aan de an dere kant geeft hij een treffend beeld van de relig'euse overtuiging, die volgens hem de oorzaak van de jeugdafval genoemd moet worden. Bijzonder schril en tragisch schildert hij de toëstahd, waarin Mariet, het t.b.c.-meisje voor haar gaan naar bet sanatorium, ver keerde: „Moedert*moederrde duvel daer hei je 'ern Een oogenblik stond ze in de deuropening met oogon. wild van angst. Ze waggelde, haar handen grepen de deurpost vast, maar ze hadden geen kracht meer en met een slag viel ze op den vloer neer, een hoopje wit goed Moeder begon dadelijk te lamenteeren en knielde bij haar bewustelooze dochter neer. „Oo, Franz. ze is dood, ze is dood" klaagde ze. 't Was of er iets brak in Kees. Een wilde woede steeg er naar zijn hoofd. Dat was nu de derde keer! Wat haddgn ze nu weer aan haar hoofd gewauweld? Al dat gepraat over dood en verdoemenis had het kind ikrankzinnig gemaakt. Als het nou niet uit was Onwillig bleef hij op zijn stoei zitten en keek naar' de twee op den vloer. Moeder ging voort met klagen: „Oe', Heere Heere, ze is doodOe Frans, help dan toch es, geeft dan toch es wat water an" „Mo' je niet helpe"nijdig kiwam het over Kees' lippen. Vader keek nog altijd net of hij niet be greep. De schrik had hem als verlamd. In de bedstee kreunde opa. „Wat is d'r toch gaende", riep hij met zwaklke stem. Kees rees op van zijn stoei. „Wat er gaen de is", schreeuwde Hij, „dadde jullie dat kind gek gemaekt hawe. Juulie maeke heel de wae'reld gek mit je godsdienst. De men- sehen benaauwd maeke van de doad en van de bel, dat ke' je. Gek maek je ze! Is liet nog nie moai genog dat je sla-oven van d'r maekt. Mot je ze 110e nog as beesten na-er 'i gek'k'eniiuus brienge!" De' drift deed zijn hart bonzen als een machine. ,.Mo' je nog niet es een kapitteltje leze?" Snijdend scherp kwam de spot over zijn lip pen. „Kees hou noe toch je mond, leelijke joon, mo' je noe nog aukke spiktaëkels maeke t.wint dat je zuster hier voor doad left". Luid jammerend begon moeder te schreien. Ze viel neer bij liet bewustelooze lichaam van haar kind, terwijl ze haar jammer uit snikte Een oogenblik stond Kees verslagen, even scheen het of de ellende van die twee daar op den vloer zijn hart beroerde. Hij wilde water halen oin af te wassdhenazijn Zijn oog viel op vader, die haastig oprees, alsof hij nu eerst gewaar werd wat er gaande was. Daar lag de opengeslagen Bijbel nog altijd op tafelHet bracht hem buiten zichzelf van razernij. Met een woesten kreet greep hij den Bijbel van de tafel en begon te scheuren„daor daer," schreeuwde hij. De flarden van den Bijbel vielen op moe der neer en Mariet. Vader deed nog een vergeefsche poging om hem het boek te ontrukken, maar met een schrille laoh wierp Kees item den zwar ten band in liet gelaat. Toen iiep hij naar buiten. Met een dreu nenden slag viel de deur achter hem dicht Jan Knape is een vlot verteller, hij be- héerscht zijn pen. Zijn grootste kracht schuilt in liet schilderen van personen en zaken, de oplossing van de problemen, waar mee zijn hoofdpersonen worstelen, is mat, liet is weinig doorleefd, h-et is er teveel „aan geplakt". De vreugde in Christus brengt, te weinig rotaie verandering teweeg. De schrij ver laat zijn hoofdpersonen teveel „termen' zeggen, te weinig laat Hij gevoelen, dat godsdienst, geen phrase, maar zielsgeluk is, dat overgave aan Christus wel d e g e 1 ij k de hemel op aarde is. dat Christendom niet alleen een verwachting, maar een bezit ne men van de eeuwige heerlijkheid is. Zij het ook nog niet in volmaakten zin. Aan het eind- van ziyi boek spreekt de schrijver door Vader Frans en ons in ziens laat hij hem te weinig wijzen op het hier hoven genoemde. Moge het boek door velen op ons eiland gelezen worden. Over vele zaken zal liet aan het nadenken brengen. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Vrijdag 21 Sept. Black Alicant f 7.30—9.30 per 100 pond. Frankerithaler 6.10—9.50. Muscaat Alexandrië f 7.70, Gros. Calmos. f 9:30. Tomaten f 23.20. Braambessen f 55.50 Beurré Superfin f 6—8.70 per 100 kilo Bëurré Hardi f 7.5013.50. Bon Louise E 717. Hertogin Elza f 6—10. Wall. Duchesse f 67. Callabas f 5—5.50. Pres. Rosevelt f 12. Maagdeperen f 58, Juttenperen f 8.50. Solida-t Laboure f 57.50. Beurré Durando f 5.50—7. Braainsperen f 5—5.50. Postelein f 7.50—8. Spinazie f 6.50—9.50. Stoksnijboonen f 15.50-19.50. Dubb. prinsessen f 3.709.50. Bloemkool f 3.8013.70 per 100 stuk Roodekool f 4.505.50. Savoyekool f 49. Komkommers E 2.70. Sla E 1—2 per 100 krop. Andijvie f 1.90—2.40. Peen 3.80—7.50 per 100 bos. Veiling van Maandag 24 Sept. Bloemkool f 2.10—13.60 per 100 stuks. Savoyekool E 8.50—10. Wi-ttekool E 7.50. Roodekool 2—6.60. Meloenen f 14.50. Sla f 0.85—1.80 per 100 krop. Andijvie f 2.40—3.30. Peen E 1.70—5.30 per 100 bos. Kroten E 2.80. Spinazie E 4.50—6 per IOO kilo. Dubbele prinsessen E 713. Stoksnijboonen E 513. Stamsnijboonen E 7.50. Postelein f 7.70. William Duchesse f 4.806.40. Stoksnijboonen E 513. Bur. Ciarqeau E 6.707. Nevau Pa-teau f 8.50. Beurré Merode E 8.20. Bergamotten f 8.5010. Beurré Hardi E 11.70. Maagdeperen E 9—9.50. Bismarck E 1.70—7.40. Prinsesse Nobel 5.50. Afval f 1.70-4.50. Tomaten f 2.303.60 per 100 pond, Fraevkenthaler f 6.70—10. Alicant f 7-10.70. HOTTKUDAM, 24 Sept. Vee. Aangevoerd ïni totaal 2238 dieren, t.w.435 vette runderen, 259 vette kalveren, 17 wicht, kalveren. 661 scha-, pen of lammeren. 863 varkens. 1 bok of geit, Prjizen per kilo: Vette koeien 5860 c., 2e sst 5254 c.. 3e srt 3842 c, vette ossen 5458 e, 2e srt 4850 c. 3e srt 4244 c„ vette kalveren 7585 c. 2e srt 6?570 c. 3e srt 5055 o., varkens (levend gewicht) 2931 c, 2e srt 25 27 c, 3e sst 2224 c, schapen 373431 e., lammeren 393530 c, nueht. slachtkalveren 16128 c, slachtpaarden 1197 c. Vette koeien en ossen: aanvoer iets korter, handel matig «en de priizen van de koeien Ia* ger, voor de ossen iets hooger dan vorige week. Een prima heest ging nog tot 2 c. boven not. Vette kalveren: aanvoer kort. handel willig en hooger in prijs. Een prima kalf ging nog tot 5 cent hoven noteering. Schapen en lammeren iets minder aangevoerd, vlugge handel en onveranderde prtizen. Varkens: aanvoer ruimer, handel willig en onveranderde priizen. Enkele partijen schapen voor export gekocht, T1EL, 24 September. Eieren f 33.75 per 100 stuks. Aanvoer 32.000 stuks. Jongelui met trouwplannen. Solide Meubelen in Leer, Moquet te en moderne Weefstoffen, Dressoirs, Theemeubels, Spiegels, Talels, Bedden, Dekens, Karpet ten, Vloerbedekking enz. Spot goedkoop. Komt zien. Reiskos ten worden bii aankoop vergoed. (Bergpolder) ROTTERDAM. Tramlijn 6 Telefoon 41541 STUDEER stenografie, handels correspondentie en handels kennis THUIS. Zeer billijke schriftelijke cur sussen. In!.: Bur. van dit blad. voor GOEREE en OVER- FLAKKEE te Middelharnis, (Langeweg) is op eiken werkdag voor belangstellen den GRATIS toegankelijk. Desgewenscht geeft de tuin man alle inlichtingen die mochten worden verlangd. wensrht de levering van: Voorwaarden te bekomen bij den Secretaris L. v. d. WEKKE, Pohlersweegje A 608, Dirksland. STOOMBOOTDIENST S.S. „MIDDELHARNIS" Aanvangende 1 NOVEMBER 1933 Van MIDDELHARNIS: (behalve Feestdagen)* Op Maandag en Dinsdag V. Mid delharnis 4.30 v.m. A. Vlaardin gen 7.00 v.m." A. Rotterdam 8.00 v.m. Overige dagen (beh. Zon- en Feestdagen)" V. Middelharnis 6.40 v.m. 'A. Vlaardingen 9.10 v.m.*" A. Rot terdam 10.00 v.m. A. Brielle 10.80 v.m.X Van ROTTERDAM: (behalve Feestdagen)* Op Maandag en Dinsdag V. Rot terdam 2.15 n.m. V. Vlaardingen 3.00 n.m.t A. Middelh. 5.30 n.m. Overige dagen (beh. Zon- en Feestdagen) Van 1 November t.m. 3 Februari V. Rotterdam 2.15 n.m. V. Vlaar dingen 3.00 n.m.t V. Brielle 1.25 n.m. X§§ A. Middelh. 5.30 n.m. Vanaf 7 Februari V. Rotterdam 3.15 n.m. V. Vlaar dingen 4.00 n.m.ff V. Brielle 2.25 n.m.X§ A.Middelharnis 6.30 n.m. In aansluiting op den trein van 7.24 v.m. en 7.11 v.m. van Vlaardingen (station). In aansluiting op den trein van 9.20 v.m. en 9.38 v.m. van Vlaardingen (Station), t In aansluiting op den trein van 14.38 (2.38 n.m.) en 1451 (2.51 n.m.) te Vlaard. (Station), tt In aansluiting op den trein van 15.38 (3.38 n.m.) en 15.52 (3.52 n.m.) te Vlaard. (Station). X Te Vlaardingen overstappen Op Zaterdag 1.25 n.m. SS Alleen op Zaterdag. Ais Feestdagen zijn te beschou wen: Nieuwjaarsdag, 2e Paasch- dag, Hemelvaartsdag, 2e Pink sterdag en de beide Kerstdagen. BOVENGENOEMDE STOOM- DE AANLEGPLAATS VAN BOOTDIENST TE ROTTERDAM IS (chain tegenover de Reederijstr, per half pond Ik zeg maar zoot die NOORD STER van NIEMEIJER is veel en veel lekkerder dan je van 'n tabak voor drie dubbeltjes per half pond verwacht. Laat dat maar aan Niemeijer over. Wat je ook voor je tabak betaalt, zorg dat je Niemeijer's krijgt 1 Dan heb je 't beste voor je geld. Dat zie je nu weer aan die geurige Noordster. Goedkoop en prima - wat wil je meer? yERZE, .UW LÉVEN i BANK Wm VOORBEELD: Een 27-jarige sluit een verzekering van f 10.000.-. Hij betaalt hiervoor gedurende 38 jaar of tot zijn vroeger overlijden f 161.50 per jaar, f 41.59 per kwartaal of f 14.13 per maand. Na 38 jaar heeft hij het recht de verzekering te beëindigen met een uitkeering van f 6666.66 of een premievrije polis van f 10.000.* uitkeering bij overlijden te kiezen. HEDEN VERSCHEEN: door een Verhaal uit het Flakkeescbe landarbeidersleven O menschclom, van 't geen de natuur U thans biedt. Gebruik Gedézalf tegen likdoorns de resi baat U niet. Gedézalf 45 et. per doos bij Gedépleister Vpoth. en Drog. Gedé Voetbadzout 45 ct. onover troffen y. pijnlijke .voeten. Ik had moeten weten, dat U zo'n collectie had! Veertien dagen geleden zijn we met de reisvereniging naar Parijs geweest en toen heb ik mij laten verleiden verschillende dingen te kopen. Wat een spijt heb ik! Het Hollandse figuur stelt speciale eisen en nu moge de Franse taal nog zo vloeiend en charmant zijn, woorden kun nen een kledingstuk niet passend maken. Onze collectie bontmantels, mantels, japonnen en hoeden stelt U in staat U voor een klein bedrag een garderobe samen te stellen, waarop elke vriendin jaloers zou zijn. Daarom niet naar Parijs, maar: Na. 13. ROTTERDAM Vlasmarkt I*

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 4