Kerk en School BUITENLAND. ■R 1934 MAAS EN SCHELDEBODE WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1934 Gemengd Nieuws DE VOLKENBOND MIJNRAMP IN ENGELAND HET LINDBERGH-MYSTERIE iur zich steeds zich letterlijk pten bevonden, et worden ge- likken zag de uit. Gelukkig eenige ruiten en kwaad het aar door heen verschillende ;en door glas- de hand. Toe- en van politie ur. zoodat de ngst zinneloos lopende kinde eindelijk alle veiligheid ge il hiervan ech- mden en won- ikt, 13 hunner hoewel voor levensgevaar Ion werden op- inis en de R.K. patste gasthuis toemde missio- had eveneens bekomen, daar [mmen uit het nt had nog zoo lijn toestand is van de R.K. Clemens, dat [verdekt is met h vernield. lellingBij dg an mcj. de wed, te Dirksland 934 bij Inzet lö 1934 bij Afslag xige, telkens des is met erfpacht in den Noord- Sectie A num- •erzoeke van de Nieuwe Tonge» BUUREN. drie jaren van nabij Dirksland» ?n gedeelte der ot ongeveer 14 ;che Maat), ten Linde te Dirks- i rij vingsbil jetten t bij )ER SLUYS. ikens des nam. n het logement on- en winkel iereede aao de grcot 2 Are 41 egtse. Te aan- 9EN BERG. 3 jaar van de Dirksland aan elte der bouw- 5.39 H.A. (29 Iaat), ten ver- t te Dirksland. kende inschrij- te leveren teo ER SLUYS. Iïlij zich ook *ak tante nu ging zij op hoe ongeluk- i.* aan haar iken en veel ofd een poos rustte. ist van haar i lende koovt- f*t van haar t'luremd met Ii kwrni nog kranke ver iet zien Hij rukken en enken, altijd nog te ze Turen, (ring in, "en Tm^akt. "non Jen liefde op Ion hij niel jnn bekrom-i lij tot z»ch- Jifn had nnt Jch+zinn'^qn Jn zich heb |e inenc^ien de are d"t fn d zijn stond- vervolgd) NED. HERV. KERK Beroepen: Te Velzen als hulpprediker cand. H. van Vliet te Rotterdam. Te Her veen en Aerdt als hulpprediker cand. B- Nijholt te Leeuwarden. Te Heemse (toez.), Th. A. Vos te N. Pekela. Te Gouderak (toez), F. H. Oosüenbrug, cand. te Genemuiden. Te Kra- ldngen (vac.-Bakhuizen v. d. Brink)J. H. Stelma te Nieuw-Dordrecht. Te Zaandam-West (Herv. Ev K. O. Finkensieper te Wieringermeer. Aangenomen: Naar Workum, C. G. H. Blok te Westimaas. Bedankt: Voor Barneveld, F. van Asch te Wiarden. Voor Kesteren. C. van der Wol (toez.), J, Spelt te Molenaarsgraaf. Voor Wou- terswoude (Fr.), Joh. de Bres te St. Maartensdijk (Z-). Voor Ellecom. G. van Veldhuizen te Haatum bij Dockum (Fr.). GEREF. KERKEN Beroepen: Te Nijverdal als hulppred., J. van Dijk, cand. te Zwolle. Te Heinenoord, P. Kuy- per Jr., cand. te Hilversum. Te Rijswijk (Z.H.), G. Laarman te Hilversum. Bedankt: Voor Loppersum (Gr.) W. J. van Enk te Vries (Dr.), CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te Haarlem-Noord. W. Heerma te Aalsmeer. Bedankt: Voor Noordeloos, S. v. d. Molen te Rotterdam-Centrum. De bezwaren der Chr. Geref. Synode In de Wekker wordt thans gepubliceerd het ant woord, door de Synode der Chr. Geref. Kerken gezonden aan die der Geref. Kerken inzake samen- sprekiug over mogelijke vereeniging. Wij lezen daarin: „Wanneer door Uwe Deputaten, zoo herhaal delijk en met nadruk, wordt opgemerkt, dat wij hier staan voor een door God gewilde eenheid, zoo meenen wij in deze heilige aangelegenheden U er op te moeten wijzen, dat, in het algemeen ge nomen, deze uitdrukking te zeer mist de klem van het betoog, en den greep op de consciëntie. Wij staan hier als kerken ieder met een eigen historie en een eigen confessioneel beginsel, waaraan wij wederkeerig. van 's Heeren wege, meenen geroepen te zijn onze positie te toetsen. Doen wij dit in oprechtheid voor 's Heeren aangezicht, dan kunnen wij niet Uw voorslag tot samenspreken aanvaar den, om de volgende redenen: a. Kerkrechtelijk bezwaar. Wij zijn van meening, dat wij geen samenspreklng mogen openen over deze zoo hoogst gewichtvolle aangelegenheid, die direct onze plaatselijke kerken raakt, zonder dat deze kerken zelve zich daarvoor hebben uitge sproken. De fout van de kerkelijke vereeniging van 1892 is, naar onze overtuiging, mede geweest, dat men van boven af is begonnen. b. Confessioneel bezwaar. Wij zouden gaarne met U samenspreken, als wij er van overtuigd waren, dat hier slechts een nuanceering der be lijdenis tusschen U en ons in geding ware. Wij mogen U echter niet verhelen, dat zoolang de be sluiten Uwer Synode van 1905 te Utrecht, doo U worden gehandhaafd er, naar onze overtuiging, voor vruchtbare samensprekisg geen grond is. Het smart Ons, U dit te moeten zeggen en wij zouden U, met al den drang der liefde, willen vragen, deze onschriftuurlijke Verbonds-leer los te laten en terug te keeren tot het standpunt, dat de Kerk der Scheiding, en mitsdien de Christelijke Gerefor meerde Kerk in Nederland, ten dezen steeds heeft ingenomen. c. Practisch bezwaar. Wij zijn er van overtuigd, dat, wanneer wij thans een samenspreking met U zouden openen, als in Uw schrijven bedoeld, er, inplaats van een eenheid, een nog grootere ver deeldheid in het kerkelijke leven van Nederland ontstaan zal. Wij geven U deze ernstige zaken biddend te overwegen, en moge de dag nog eens komen, dat wij in een kerkverband leven, waar Gods Geest ons de overtuiging legt in de ziel: Dit is van den Heere geschied, en het is wonderlijk in onze oogen." herdenking der afscheiding. Op 17 October zullen de Chr. Geref. Kerken te Utrecht de Afscheiding herdenken. Er worden twee vergaderingen gehouden, ïi.l. des namiddags aanvangende half drie, waarin optreden: Ds. P. de Smit, Openings woord; Prof. P. J. M. de Bruin, overhandiging jubfieumgave; Ds. R. E. Sluiter, Gedachtenis rede; Ds. L. H. van der Meyden, idem. Des avonds te 7 uur spreekt Ds. H. Janssen. b. b. g. Bijna 11 millioen bijbels verkocht Het jaarlijksch rapport vao het Britsche en Bui- tenlandsche Bijbelgenootschap, meldt dat het vorig jaar 10.933.203 bijbels door het genootschap uit gegeven zijn hetgeen een stijging ten opzichte van het voorafgaande jaar beteekent van 315.733. De Bijbel werd in elf talen vertaald, negen in Afri- kaansche talen, een in de Zigeunertaal en een in een Australische inboorlingentaal. In totaal is de Bijbel thans vertaald in 678 talen. DE gasthuiskerk te middelburg in veiling. Te Middelburg is de oude Gasthuiskerk met haar rijke historie publiek verkocht. De aannemer K. J. van Loo werd er voor 5300 eigenaar van. Vóór den overgang naar de zijde van den Prins in 1574 telde Middelburg drie parochie- en zeven kloosterkerken. Een van die zeven kloosters was dat van St. Barbara in de Lange Delft, waaraan een gasthuis was ver bonden. Dit gasthuis bleef na 1574 bestaan als ziekenhuis. Daar de Protestantsche groep zich steeds bleef uitbreiden, kreeg ze behoefte aan meer kerken dan de twee die ze had gekregen. Zoo werd in 1598 de Gasthuiskerk, staande achter het Gasthuis, als derde kerk in gebruik genomen. Toen in 1866 een nieuw modern ingericht ziekenhuis het tegenwoordige Gasthuis aan het Noordplein werd geopend, werd het oude Gasthuis aan de Lange Delft in 1867 voor afbraak verkochi. Een woonhuis kwam er voor in de plaats, terwijl een poortje toe gang bleef geven naar de er achter gebleven kerk. Toen in 1798 aan de Roomsch-Katholie- ken een kerkgebouw moest worden afgestaan, werd hun de Gasthuiskerk tegen hun zin toegewezen. Na meer dan twee eeuwen werd er weer een mis in gecelebreerd. De Gasthuiskerk werd al spoedig voor de R.-K. te klein, zoodat ze in 1846 in de Noord straat een nieuwe kerk bouwden. De Gasthuis kerk is toen verkocht aan de Afgescheiden ge meente, waardoor ze weer een Protestantsch bedehuis werd. Tot voor enkele jaren hebben de Afgescheidenen, later Gereformeerden ge noemd, er gekerkt en thans wordt dit aan historie zoo rijke kerkgebouw, waarin ook verschillende Middelburgsche families begra ven liggen, publiek verkocht.- Ned. Herv. Jongel.-Vereen. op Geref. Grondslag Leidersvergadering te Utrecht. De Bond v Ned. Herv. J. V. op G. G. hield Zaterdag 22 dezer een vergadering in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen te Utrecht Volgens besluit van den laatsten Bondsdag, waar een voorstel in Uien zin, ingediend door den heer Mulder uit Amersfoort, in behandeling kwam en aangenomen werd, riep het Hoofdbestuur nu te Utrecht samen bestuursleden der on derscheidene afdeelingen in den lande tot een zoogenaamde Leidersvergadering. De heer Mulder gaf een korte zakelijke inleiding op de besprekingen nadat de Bonds-Voorzitter Ds. G. Lans, van Huizen, geopend had met psalmgezang en gebed en een openingswoord. De discussies waren uiteraard intiem. Het doel was zooveel mo gelijk in de gchcele Bond eenzelfde begin selprogram te behandelen op alle vereeni gen ten einde daanloor steeds meer aan het doel van de Bond te beantwoorden. De vergadering was druk bezocht. Men was niet alleen van dichtbij doch ook van verre opgekomen. De discussie was warm en verbindend. De vergadering mag als goed geslaagd worden beschouwd en geeft hoop voor de toekomst, ook heeft zij het verlangen achtergelaten op meerdere derge lijke samenkomsten op de gezette tijden. De voorzitter bracht dan ook aan don heer Mulder en allen dank, sloot de verga- deering, waarna de Bondssecretaris Ds. H. A d e Geus, van Huizen, met dankzegging sloot. „MET PORTRET" „Indien mogelijk met portret". Neen, dit is geen wending uit een advertentie, betreffende „de meer en meer gebruikelijke weg." Hierboven hangt niet. als lokkend aas. de huwelijkskrans. Hier is geen sprake van „een heer met academische opleiding", of van „een beschaafde dame van goede stand"; neen, hier worden, zoo meldt het Vad.. twee leeraren gevraagd, spoedig, en bevoegd voor Ne- derlatldsche taal en geschiedenis, voor aardrijks kunde en plant- en dierkunde. En „de uitvoerige offerten moeten geschieden, indien mogelijk met portret". SCHOOLSTR AF-VERZEKERING Een nieuw terrein van arbeid, zoo lezen we in het orgaan der Ver. vao Chr. Onderw., werd door twee jongens te Goole in 't leven geroepen, n.l. „Verzekering tegen Schoolstraf". Premie 5 cent Ze garandeeren een uitkeering van 15 cent in geval van schoolblijven; 15 cent voor strafregels en voor een klap op het hoofd met een bock. Voor zwaardere straffen werd 30 cent uitgekeerd. Voor een toetakeling bij een vechtpartij, waarbij de ge volgen zichtbaar waren aao lippen, neus en oogen bedroeg de uitkeering 60 cent. De jongens waren niet verzekerd tegen het onmogelijk maken van den arbeid dezer Maatschappij, die na ontdekking onmogelijk werd gemaakt. Liefdesdrama te Koog a.d. Zaan Drie-en-twintigjarig meisje door afgewezen minnaar doodgestoken Vrijdagmiddag te omstreeks half zes is op het Sluispad te Koog aan de Zaan de 23-jarige mej. Dina Drieman uit Amster dam, in koelen blpede duoagestoken door den 32-jarigen werkloozen metaalbewerker G. J. Koop, eveneens uit Amsterdam. De dader heeft daarna getracht zelfmoord te plegen, doch deze poging is niet geslaagd. De aanleiding tot dit drama is een liefdes historie. Het slachtoffer is een der staaksters aan de Bonbonfabriek „De Lelie" te Koog aan de Zaan. Zij kwam n.l. naar Koog aan de Zaan om haar taak als poster te verrichten, 's Middags kwam Koop, zooals reeds te voren verschillende malen was gebeurd, op haar af, met het doel om de tusschen hem en het meisje verbroken betrekkingen opnieuw aan te knoopen. Na circa een uur met het meisje te hebben gesproken, had hij geen succes en in woede hierover ontstoken, haalde hij een nieuw dolkmes uit zijn zak en stak dit dwars door haar hart. Het slachtoffer gilde hevig, deed nog eenige stappen achterwaarts en viel toen neer. Omwonenden die op het gegil kwamen toestellen brachten het meisje in een der woningen, waar zij kort daarop is overleden. Dokter Hagtingius con stateerde den dood. De dader heeft getracht zich met het mes even eens van het leven te berooven en bracht zich een steek toe in de zijde, waarna hij bewusteloos neer zeeg. Hij werd naar het politiebureau overge bracht. Hij kwam daar weer bij kennis en het bleek, dat zijn verwonding niet van ernstigen aard was. 's Avonds arriveerde het parket uit Haarlem. Het heeft den dader van half negen tot kwart voor tien in verhoor genomen. Hij heeft bekend zijn misdaad met voorbedachten rade te heben bedre ven. Met het plan daartoe heeft hij sinds eenigen tijd rondgeloopen. Het meisje, met wie hij eenige jaren verkeering had gehad, had hem korten tijd geleden de liefde opgezegd, vandaar zijn wraak neming. Dr. Hesseling uit Amsterdam zal de sectie op het lijk verrichten, dat inmiddels naar het ge meenteziekenhuis te Zaandam is overgebracht. De dader is naar Haarlem getransporteerd. Ontploffing te Groningen in een Carrosserie- en Wagenfabriek Gen gewonde In het gebouw van de firma Gebroeders Rust, carrosserie- en wagenfabrikanten, aan het Boterdiep te Groningen had door tot nu toe onbekende oorzaak een ketelontpioffing plaats. Een ketel vloog door het dak en kwam op straat terecht. De 19-jarige knecht J. T. werd door de ketel getroffen en aan den arm gewond. Het slachtoffer is naar het Diaconessenhuis vervoerd. Een begin van brand, welke inmiddels in de fabriek was ontstaan, werd door de brand weer, die onmiddellijk gealarmeerd was, ge- bluschL INBREKERS Op HEETERDAAD BETRAPT Toen een jonge dienstbode zich 's avonds in een huis aan de Waldeck Pyrmontlaan te Amsterdam naar de eerste verdieping begaf en daar het licht aanstak, zag zfj zich tot haar groote ontsteltenis geplaatst tegenover een tweetal vreemde mannen, die blijkbaar kans hadden gezien ongemerkt naar binnen te komen. Het meisje gaf een gil, doch voor dat zij om hulp kon roepen,, waren de beide onbekenden reeds langs haar heen gevlucht en verlieten zij het huis met bekwamen spoed. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek wees uit, dat het tweetal nog kans had gezien een aantal voorwerpen, zooals een foto- en film toestel en een zilveren rolbijbel mede te ne men. De politie van het bureau Overtoom, die de zaak in onderzoek heeft, beschikt slechts over een vaag signalement van de daders. 20 JAAR JONGER „Mijn man zegt, dat Ik er beter uitzie" Rheumatiek en constipatie verdwenen „Sedert 2 jaar gebruik ik Kruschen Salts. Ik heb altijd veel last van rheumatiek, con stipatie en pijn in den rug en ik was bang om de deur uit te gaan. Nu voel ik mij veel flinker en kan ik weer uit werken gaan. Sinds ik Kruschen Salts gebruik zegt zelfs mijn man, dat ik er veel beter uitzie en niet ouder lijk dan 20 jaar Hieruit kunt U op maken hoe ik veranderd ben, want ik ben 41". Mevr. H. L. te B. Kruschen Salts zorgt, dat Uw lichaam dagelijks den belangrijksten plicht vol brengt. De zacht-purgeerende werking ver zekert het goed functionneeren der afvoer- organen, waardoor U inwendig van alle schadelijke afvalstoffen gezuiverd wordt. Zoodoende zorgt Kruschen Salts voor een zuiveren bloedstroom, en verhoogt Uw levenslust en energie. Kruschen Salts is uit sluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, om zetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buiten- verpakking de naam Rown'ree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv.) Keet in de „kulk Men meldt ons uit Rotterdam: Donderdaga werd de politie van bu reau Charloische Kerksingel opgebeld met de mededeeling, dat er in de „kulk" iemand werd vermoord. Aangezien het begrip „kulk" in Charlois dezelfde beteekenis heeft als Kattenburg in Amsterdam ijlden politiemannen naar den Zuidhoek om na te gaan wat er aan de hand was. Inderdaad bleek cr een kleine veldslag te hebben gewoed, die bereids was beslecht en als gevolg waarvan twee per sonen gewond op het slagveld waren ach tergebleven. De 2ü jarige werklooze bouw vakarbeider J. C. H. bleek een vrij ernstige scheurwond aan liet hoofd te hebben opge loopen, terwijl ook zijn neus niet gaaf was gebleven. De man vertelde inet stukken hout en ijzer te zijn bewerkt evenals zijn 52-jarige tante A. B II., die groote builen up liet hoofd had, maar verder geen ernstig leisel had opgeloopen. Beiden zijn door den Geneeskundigen Dienst verbonden. oorzaak van de inmiddels geëindigde vechtpartij blijkt eep familioaangelcgenhnid te zijn geweest. Drie gebroeders B. waren het huis binnengedrongen, waar zij tegen verwachting de tante aantroffen. Deze ver moedde. dat de drie jongemannen met min der goede bedoelingen ten aanzien van haar «enigszins achterlijke nichtje waren binnen gekomen en ontving hen onvriendelijk. J. C. H. mengde zich toen ook in het geval en he, resultaat was. dat tante en neef slaag kre gen. De politie heeft echter thans de indrin gers in bewaring gesteld, te weten den 25 jarigen verkloozen tuindersknecht .1. R., den 21 jarigen werkloozen hoorder H. R. en den 18 jarigen tuinder C. B. Ook de wapenen der barbaren zijn in beslag genomen. Vier loodsen afgebrand EEN SCHADE VAN f 100.000 Te Pey (L.) zijn vier houtloodsen van de fiima Gebr. J. Turlings tot den grond toe afgebrand. Omstreeks half twee ontstond door tot nu toe onbekende oorzaak, brand in een der houtloodsen van de Gebroeders Turlings. De brandweer, die onmiddellijk gewaarschuwd werd, kon bij gebrek aan water niets uit richten. Zij heeft zich dan nok bepaald tot het behouden van de belendende jicrreelen. De brand was ontstaan aan do Zuidzijde der loodsen en breidde zich door de wind richting Noordwaarts uit Zoidoonde wer den de vier loodsen der Gebroeders Turlings door het vuur aangetast. Zij brandden alle tot den grond toe af. Eer, groote voorraad hout werd een prooi dor lammen. I)e schade welke geschat wordt op f 100 000, wordt door verzekering gedekt. De loodsen hebben ieder een lengte van dertig meter en zijn \J>r meter hoog. Bloembollenschuur afgebrand SCHADE 40 ft 50.000 GULDEN Te Noordwijkerhout is Zondagavond om streeks zeven uur donr onliekenrie ooi-zaak brand ontstaan in do groote bloembollen- schuur, eigendom van de firma F. Guldc- mond en verhuurd aan de firma Verdegaal te Sassen'heim. De schuur was geheel met plantgoed gevuld. Aangewakkerd door den sterken Zuid-westelijken wind breidde het vuur zich snel uit en weldra stond het ge- heele gebouw in lichter laaie. Aan blussrhen viel niet te denken. Het perceel brandde tot de grond tee af. Aan de groote schuur was nog een klei nere vastgebouwd. Ook deze is geheel door het vuur vernield. De schade, welke 49 a 50.000 gulden bedraagt, wordt door verzeke ring gedekt. BRAND DOOR BLIKSEM Tijdens een hevig onweer boven Etten en Leur (N.B.) is de bliksem geslagen in de boerderij van den landbouwer W. Vermunt te Leur, nabij het Liesbosch. Na eerst de hoogspanningslijn van het electrische net te hebben getroffen, vond de bliksem een weg in de woning der boerderij en vandaar uit naar de nabijgelegen iandbpuwschuur. Deze schuur werd met den inhoud, bestaan de uit karren en derg., alsmede de zoo juist binnengebrachte oogst, te weten 60.000 K.G. ongedorschte haver, 7000 K.G. tarwe en rog ge en ongeveer 50.000 K.G. hooi, een prooi der vlammen. Het vee kon worden gered op een veulen na. Verzekering dekt slechts voor een zeer gering gedeelte de groote schade. Later bleek dat de bliksem ook was inge slagen in «de tegenover gelegen boerderij van den zoon van Vermunt, waar de bewo ners op een gegeven oogenblik een grooten vuurbal zagen. Alle lichten werden opeens gedoofd. Een dienstbode werd zoodanig door den bliksem getroffen dat een van de armen werd verlamd. DE MOORDAANSLAG TE THOLEN Voor de rechtbank te Breda stond terecht de 28-jarige arbeider C. J. uit Tholen thans gedetineerd in 't huis van bewaring te Breda, ter zake van poging tot doodslag op den arbeider E de L. Verdachte had n.l. op korten afstand vier revolverschoten op de L. gelost. Verdachte zeide even te voren ruzie te hebben gehad met de vrouw van de L. en deze een klap in het gezicht te hebben ge geven, omdat deze zijn vrouw tegen hem zou hebben opgehitst Uit angst voor de L., dien hij voorstelde als een eersten vechters baas, was verdachte naar huis geloopen en had daai een revolver geladen met zes scherpe patronen gehaald. Zóó had hij de L; ontmoet, die met een houthakkersbijl was gewapend en hem dreigde dood te zullen slaan. Verdachte verklaarde toen uit noodweer geschoten te hebben. De officier van justitie had 3 jaar gev. straf geëisalvt. De rechtbank veroordeelde J. tot 2i/2 jaar, met aftrek van de voorloopige heahitenis. ONDER EEN MUUR BEDOLVEN EN GEDOOD In de Perronstraat, te Alkmaar, heeft een zeer ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan twee zusjes het leven heeft gekost. De vier-jarige Laurentia en de negen jarige Joho.nna Buien, waren tegenover hun woning aan het spelen, toen plotseling een blinde Ihalfsteensmuur, die tusschen een per ceel en den spoordijk was gebouwd, bezweek en op de spelende kinderen terecht kwam. Het jongste kind was onmiddellijk dood, het oudere zusje werd zoo ernstig gewond, dat het een kwartier later overleed. Achter do 8 meter lange muur, die het vorige jaar was gebouwd, was overdag een groote hoeveelhoid grint gestort, waardoor de muur bezweken is. De lijkjes zijn door den G.G.D. naar het St Elisabethsziekenhuis gebracht. De verslagenheid in de buurt is zeer groot. De justitie stelde onmiddellijk een onderzoek naar het gebeurde in. Een uitnoodiging aan de Vereen. Staten Uit Genève: De president van den Raad van den Volkenbond, de Zweed- sche minister Sandler, heeft Zaterdag een radiorede gehouden, waarin hij de Vereenigde Staten uitnoodigde tue te treden tot den Volkenbond. Dit is de eerste maal, dat de presi dent van den Baad een directe uit noodiging aan de Vereenigde Staten heeft gericht. De aanstaande besprekingen. Uit Parijs: In een voorbeschouwing over de a.s. besprekingen te Genève merkt de vertegenwoordiger van Havas te Genève op, dat de eigenlijke beraadslagingen van den Volkenbond schuil zullen gaan achter de politieke onderhandelingen, welke Bartliou zicli voorstelt te voeren, gesterkt door de volmachten en de unanieme goedkeuring van zijn politiek door den Franschcn minis terraad. Ondanks de Duitsehc weigering zal Frank rijk blijven streven naar het Oostelijke pact met het doel zoovee) mogelijk staten aan een te sluiten. Het Poolsrhe antwoord op het Fransche voorstel zal binnen eenige dagen aan Bar- thou worden overhandigd. Barthou weer naar Genève. De Fransche minister van Buitenlandsrhe Zaken, Rarthou, is Zaterdagavond in gezel schap van den minister van Handel, La- moureux, uit Parijs naar Genève vertrokken De staking in de textielindustrie Interventie van Roosevelt Uit New-York: President Roosevelt heeft ei bij de stakende textielarbeiders op aan gedrongen onmiddellijk net werk ta her vatten. Voorts heeft Roosevelt de textielinrtn- strioelen verzocht, de arbeiden», die gestanst hebben, zonder onderscheid weer te werk te willen stellen. Formeel heeft Roosevelt het rapport goed gekeurd van de door den gouverneur van New Hampshire gepresideerde eiutiiëte- ccmmi6sie. De president rekent op de sa menwerking en het rechtvaardigheidsgevoel der beide partijen. In bet rapport wordt aanbevolen de instel ling van pen commissie, welke tot taa.< zal hebben de aangelegenheden der textiel arbeiders te bestudeeren ter bescherming van de rechten der arbeiders en de instel ling van een andere commissie, welke de belangen der werkgevers onder oogen zal zien met het doel het aantal tewerkgesiclde arbeiders te handhaven en niettemin de kro nen te verhoogen. Arbeiders en werkgevers aanvaarden arbitrage NEW-YORK, 22 Sept. Gister- avond hebben zoowel de vertegen woordigeis der arbeiders als ook de werkgevers principieel toegestemd in het arbitrage-plan. Men ver- verwacht, dat reeds Maandag 500.000 arbeiders in de katoen-, zijde- en wolindustrie het werk zullen her- Heden wordt het werk hervat. Uit New-York: De vakvereenigingen van textielarbeiders hebben Zaterdag besloten de staking te beëindigen. De arbeiders worden opgeroepen, het werk met ingang van Maandag 24 September te hervattten. De leider der staking, Gorman, ver klaarde, dat de arbeiders de staking in hoofdzaak hebben gewonnen. De onrechtvaardige structuur van de Nira aldus Gorman is uiteengerukt en de arbeiders hebben zich bevrijd van de hun opgelegde lasten. WASHINGTON, 21 Sept. Naar aanleiding van de hervatting der werkzaamheden in de textielindustrie verklaarde de stakings leider Gorman dat, de vakvereeni gingen zouden trachten het zoo ver te bren gen dat elke arbeider in elke textielfabriek zijn kaart als vakvereenigingslid in de zak zal hebben. Het resultaat van de staking had den weg biertoe geopend. Het naaste doei der textielarbeiders-organisatie is het bereiken van 1.000.000 leden. Afgezien van de dooden en meer dan 200 gewonden be teekent de staking een verlies van 15.000.000 arbeidsloongelden voor de arbeiders en ver scheidene millioenen dollars voor de werk gevers en een hevige schok voor het lier- stelprogram der regeering. a6o mijnwerkers opgesloten en vermoedelijk omgekomen LONDEN, 22 Sept. In de afgeioopen nacht heeft zich in een steenkoolmijn in de na bijheid van Wrexham een vreeselijke ont ploffing voorgedaan, waardoor groote ver woestingen werden aangericht en ongeveer 150 mijnwerkers werden ingesloten. In to taal bevonden zich op dat moment ongeveer 400 arbeiders in de mijn, doch ongeveer 250 waren werkzaam in een gedeelte van do mijn waar de ontploffing haar uitwerking niet deed gelden. Ten gevolge van het feit, dat de explosie gevolgd werd door een laaienden brand, konden de !o allerijl georganiseerde reddingswerkzaamheden slechts met groote moeite voortgang vinden. De reddingsmansehappen betoonden ware heldenmoed bij hun vertwijfelde pogingen om door te dringen tot de plaats an hun kameraden die door den dood werden be dreigd. Het reddingswerk stopgezet Uit Londen: De catastrophe in de Gresford-mijn te Wixham was van veel ernstiger aard dan zich in den begin ne liet aanzien. Volgens de laatste berichten bedraagt het aantal dooden en vermisten 260. Tot Zondagnamiddag half vijf waren slechts negen lijken in de brandende mijn geborgen. Zeven hunner werden in do na bijheid van den uitgang gevonden, de beide andere zijn bij de reddingspogingen om het leven gekomen. Van de arbeiders, die in de mijn iiebben gewerkt, kon nog geen enkele geborgen worden, doordat een ondoordringbare muur van vuur bet binnendringen der j-eddings- brigades onmogelijk maakte. Zondagavond heeft men alle hoop opgegeven de 260 opgesloten mijnwer kers nog te bergen en de mijn is ver zegeld. Het besluit tot stopzetting der reddings werkzaamheden moest genomen worden daar in de mijn ojmieuw brand was uitge broken en telkens weer ontploffingen plaats vonden. Het vuur knaagt thans aan de hou ten mij ru tut tonbezwijken deze, dan storten de gangen in. De autoriteiten achtten het dan ook niet verantwoord, het leven der reddingsmanschappen nog langer op het spel te zetten, te m >er daar het uitgesloten moest worden geacht, dat zien nog levenden in de gloeiende hel zouden bevinden Toen liet besluit tot staking der bergings werkzaamheden bekend gemaakt word, ont stond onder de reddingsmanschappen groo te opwinding. Zij eischten. dat men hun nog een laatste kans zou geven, hun bedolven kameraden te bereik».1. De onverschrokken reddingspogingen Veerboot gekanteld 93 DOODEN In de buurt van Manoeso bij Bombay is een veerboot gekapseisd. Van de 225 passa giers zijn 93 verdronken, nog 30 worden ver mist Een der reddingsmnnsciiappen verteld dat de Grasfordmijn altijd en warme mijn is geweest, maar dat liet onder de huidige omstandigheden was, of men uit een hel kwam. Over een kleinen afstand kon men rechtop loopen, maar dan moest men zich bukken. Wij hadden nog niet ver geloopen, toen onze schoenen verbrandden en wij hla ren aan de voeten kregen van de li it te, verhaalde hij. Wanneer wij struikelen en dus met de handen op den grond kwamen verbrandden onze handen, net alsof wij ze in liet vuur hadden gehouden. F.en man liet zijn rookmaskcr vallen. Hij wilde liet ojk rapen, maar kon liet niet, want het was reels gloeiend iieet. Een ander, die meende iets te kunnen liooren, legde zijn om- tegen den muur, met het gevolgd dat zijn oor verbrandde. Het was voor een menschpliik wezen on mogelijk de hitte te verdragen maar toch moest er voortgegaan worden met de red dingswerkzaamheden. De leider gaat voor op met een kooi, waarin een kanarievogeltje zit. Hij moet het beestje nauwkeurig in het oog houden, want wanneer het neervalt, b" toekent dit dat er gas aanwezig is, In de ontzettende hitte fladdert het beestje wild heen en weer. Het verschrikkelijkste gedeelte van de reddingswerkzaamheden is, wanneer men terugkeert. De zuurstof is voldoende voor twee uur en men moet er nog van overhou den om veilig terug tc keeren. Het kan misioopen. Door de ontzettende hitte ismen verslapt. De beennn sehijnen te weigeren. Een klein heuveltje maakt extra-inspanning noodzakelijk en liet is niet te verwonderen, dat sommigen op den terugweg ineenzak ken. Boven staan doktoren en pleegzusters gereed 0111 hulp te bieden en vele redders hebben die van noode. Toen de explosie plaats vond. werkte op eenigen afstand van den bodem van de schacht een groep van 17 arbeiders. De voorman beval oogenblikkelijk den arbei ders hun hemd stuk te scheuren en een stuk er van in den mond te stoppen. Strui kelend en kruipend slaagden de mannen er in, na veel moeite de hoofdschacht te bereiken die bijna een kilometer ver was. Slechts vijf van de zeventien brachten et- het leven af. De andere 12 werden overmand door het gas. De grootste mijnramp, die Enge land trof. LONDEN, 24 Sept. Uit Wrexham wordt ge meld, dat uit de mijn de Grasford in totaal slechts 40 lijken zijn geborgen, w.o. die van twee leden van een reddingsbrigade. In den afgeioopen nacht heeft men de overleven de mijnemployé's aan de oppervlakte ge bracht Tegelijkertijd was op de 800 meter verdieping een groep mijnwerkers bezig het brandende deel der mijn door een dwars- muur van pegels en zand luchtdicht af te sluiten. Aangezien het aantal slachtoffert, definitief op 260 is vastgesteld, is dit de grootste mijnramp, die Engeland sedert 1900 heeft getroffen. Conclusies over de ramp der „Morro Castle" Geen brandstichting, wèl nalatigheid. Uit New-York: Na een onderzoek, dat twee weken in beslag heeft genomen, con cludeert de commissie, welke de ramp van de „Morro Castle" heeft behandeld, dat er geen sprake kan zijn van brandstichting. Uit de mededeelingen van den waarne- menden kapitein Warms en de andere offi cieren zou men moeten besluiten, dat hier opzet in liet spel is geweest, doch de ver klaringen van de passagiers hebben de com missie ervan overtuigd, dat brandstichting niet als oorzaak kan worden aangenomen. Verder concludeert de commissie, dat de leden der bemanning onverschillig en nala- tig zijn geweest. Bovendien waren zij niet voldoende vertrouwd met de 111 geval van nood te nemen maatregelen en met de be diening van de brandspuiten. Als reden hiervoor geeft de commissie op, dat het per soneel veel te slecht werd betaald. „MAAS"-NYMPHEN. EEN KLEVERIG SLOT De Jansens zouden bruiloft vieren: Hun zilv'ren huiv'lijksjubilé. Na vijf en twintig jaren dobb'ren Op de bewogen levenszee Zou 't echtpaar met z'n zestal spruiten Plus d' aanhang van dat nageslacht De mijlpaal slaan, waarbij dan tevens Met dankbaarheid de weg gedacht. De voorbereiding was in orde: 't Publiek volkomen ingelicht Met kaartjes en per advertentie Was 't voorgenomen plan bericht. Broer Jan, de oudste van het zestal, Kreeg d' opperleiding van 't festijn Bepaalde d' aard van de versiering De soort van koek, bonbons en wijn. Hij vond: er moest een taart gebakken De grootste, die maar bakbaar was, Als feestgeschenk der jonge Jansens Met slagroom en veel ananas. De dag verliep zooals 't behoorde Er kwam visite bij de vleet Moe vond 't een ongekende hulde, Die men z'n leven niet vergeet. Het sloteffect had men zorgvuldig Voor 't allerlaatst moment bewaard Kén wenk des ceremoniemeesters: En dan verscheen de reuzetaart. Zus Neeltje had de taart gesneden De porties netjes afgepast Die, voor liet echtpaar, nog wat extra Ges'agroomd en geananast. Broer Piet zou deze gang serveeren Offreerde met galant gebaar 't Omvangrijk feestgeschenk der [kind'ren Het allereerst het zilv'ren paar. Misschien dat Pieter ietwat beefde Of 't kcllncrsvak niet goed verstond: Opeens ontglipte hem de schaal en Lag 't kostbaar baksel op de grond Pa Jansen kreeg royaal zijn aandeel Jacquet en vest en streepjesbroek Was eene glibberige massa Van slagroom, ananas en koek. De bruigom zat finaal verslagen Maar moe zei: 't is zoo erg niet vent Ik weet best dat jij toch niet aldoor Zoo ijselijk zoetsappig bent. (Nadruk verboden.) HAKATE. Hauptmann blijft ontkennen Is Fischer, de van medeplichtigheid verdachte, vermooord? Uit New York: Procureur-generaal Cum- mings deed Woensdag mededeeling van de arrestatie \an Richard Hauptmann, die een deel van liet geld, dat indertijd als losgeld voor baby Linbergli betaald is, zou hebben overhandigd. De politie vond op hem 13,750 dollar in biljetten van tien en twintig dollars, die van bet losgeld afkomstig zijn. De New-Yorkschc politie deelt mede. dat Hauptmann een buitenlander is. die elf jaar geleden de Vereenigde Staten is binnengeko men en die onder valschen naam reisde. Nader wordt gemeld: Uit New York: Na eon verhoor, dat bijna ononderbroken vier dagen is voortgezet, heed Hauptmann, die gearresteerd werd in verband met do ontvoering van het eerste kind van Lindbergh, vastgehouden aan zijn eerste verklaring, dat hij noch iets met de daad zelf noch niet het losgeld te maken heeft. Kolonel en mevrouw Lindbergh zijn Zon dag per vliegtuig naar New York vertrok ken. waar Hauptmann met hen zal worden geconfronteerd. Volgens de autoriteiten te Columbus in den staat Ohio is komen vast te staan, dat Hauptmann liet plan voor de ontvoering van de baby van Lindbergh beeft opgesteld en aan een derde heeft meegedeeld. De be treffende brief, in code geschreven, was ge richt aan een gevangene tc Columbus zeke ren George Paul, en was geteekend Bruno. Volgens de verklaringen van Paul hield deze brief, in code geschreven, de mededeeling in: „Zal de baby van Lindy ontvoeren". Paul verklaarde verder, dat een vrouw het plan voor de ontvoering heeft samengesteld. Zona's bekend, wordt ook een zekere Fischer, een goede liekende van Hauptmann, die in 1932 naar Duitschland is vertrokken 011 daar is gestorven en op het kerkhof te Leipzig begraven, van medeplichtigheid bij de ontvoering verdacht. De jxditie heeft ont dekt, dat Fischer zijn overtocht naar Duitschland heeft betaald met bankbiljetten, welke eveneens afkomstig waren van don door Lindbergh betaalden losprijs. De po 1 itie heeft een zekeren Henry Uhiig gearresteerd, die een vriend was van Fischer doch hij is weer vrijgelaten, nadat hij be loofde te zullen meewerken, indien dit van hem zou worden verlangd. Hauptmann, Fischer en Uhiig hebben vlak bij elkander in Bronse gewoond en kwamen dikwijls bij elkander kaarten. De New Yorksche detective Arthur John son, die zich op het oogenblik te Weenen bevindt, heeft aanwijzing gekregen, zich naar Leipzig te begeven, om de verklaringen te onderzoeken van Hauptmann, volgens welke een zekere Fischer hem de in de ga rage gevonden 13.750 dollar in bewaring had gegeven. Johnson heeft verder opdracht ge kregen te Kamenz inlichtingen in te win nen over de pensoon van Hauptmann. Intussohen heeft men een aantal nieuwe ontdekkingen gedaan. Zoo is een aantal brie ven vergeleken met de express-brieven, d»ie Lindbergh 11a de ontvoering heeft ontvan gen. De deskundige is van meening, dat al deze expresse-brieven door Hauptmann ge schreven ziin. Dr Condon, die indertijd als bemiddelaar voor Lmdibergh is opgetreden, verklaarde dat naar zijn meening minstens drie personen aan het ontvoeringsplan hebben deel gehad en dat één hunner later is ver moord. Hij geeft het advies het lijk van Fischer te Leipzig op te graven. Uit Kamenz wordt gemeld, dat Bruno Haujrtmann, volgens mededeelingen van zijn moedei voornemens was het volgend jaar naar Duitsrh'and terug te keeren. Zij verklaarde, dat haar zoon niet tot zulk een misdrijf in staat was. Hahptmann en zijn vrouw zouden naar Duitschland komen om in Juni a.s. aanwezig te zijn bij haar 70sten verjaardag. NEW YORK, 24 Sept. De verklaring van de gedetineerde Paulin, die zegt van Haupt mann een brief in geheimschrift te hebben ontvangen, acht men van weinig beteekenis. Daarentegen heeft de districts-attorney een blonde vrouw verhoord, wier verklaringen ernstig worden genomen, doch waar omtrent Hiog .geen mededeelingen zijn gedaan,

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 3