K MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1934 Plaatselijk Nieuws. Ingezonden Stukken BRAND TIJDENS KINDER VOORSTELLING VERKOOPINGEN EEN GEBROKEN HART SOMMELSDIJK. Tot tijdelijk onderwijzer aan de bijzondere lagere school alhier is met ingang van 24 September 1934 benoemd de heer D. A. Jansen van Dirksland. Een dochter van J. H. had het ongeluk in een kelder te vallen, waarbij zij haar been zoodanig verwondde, dat zij zich onder geneeskundige te- handeling moest stellen en eenige dagen rust moet houden. Bij den agent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente stonden vorige week ingeschreven: 32 landarbeiders, 5 havenarbeiders, 4 metselaars, 3 timmerlieden, 2 landbouwersknechts, 1 opperman, I schilder, 1 los-werkman, 1 betonwerker, 1 chauf feur, 1 typograaf en 1 kantoorbediende. Hiervan waren 1.1. Zaterdag 42 personen werkloos. - Door den wagenmaker G. v. d. B. werden dezer dagen voor de tweede maal in dit jaar van dezelfde planten aardbeien geplukt. Van den landbouwer G. van E. stierf dezer dagen een best werkpaard. Het cadaver werd on der politietoezicht begraven. Het 2-jarig zoontje van den schilder R. A. v. S. trok een pot kokende thee over zijn armpje. Dit lichaamsdeel werd dusdanig met brandwonden overdekt dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Tegen den landarbeider Abr. K. is proces verbaal opgemaakt wegens baldadigheid. MIDDELHARNIS. Dinsdagavond zal van lialf zeven tot half negen in de consistorie kamer van de Ned. Herv. Kerk alhier een verkiezing worden gehouden voor 4 leden .van het kiescollege. De aftredende heeren A, Beversluis, B. Koster, L. v. d. Meide en H. van der Wende zijn terstond herkies baar. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur is tijdens het laden van een vrachtauto aan de haven de lading ijzeren huizen van de auto afgeschoven. De tusschen de auto en de wal staande schipperszoon moest in de haven springen om te voorkomen dat hij onder de buizen zou geraken. Zondag was het voor de kerkgangers der Geref, Kerk een heele consternatie daar de Nieuwstraat en Achterweg voor een groot gedeelte opengegraven lagen en men over planken en grondmassa's het kerkge bouw kon bereiken. Velen waren genood zaakt een grooten omweg te maken. Bij den agent der arbeidsbemiddeling hebben zich op 22 Sept. als werkloos opge geven: 41 landarbeiders, 4 letterzetters, 1) boekbinders, 1 boekdrukker, 7 timmerlieden, 4 metselaars, 2 opperlieden, 2 betonwerkers, II diepzeevisscliers, 1 koopvaardijmatroos, 5 transportarbeiders, 1 kabelmonteur, 1 broodbakker, 1 borstelmaker. Totaal 84 per sonen. Ouders, die Zondag in de Chr. Geref. Kerk hun kinderen wenschen te laten doo- pen, kunnen hiervan aangifte doen Vrijdag avond aan de pastorie. Tevens is bekend gemaakt dat Zondag een extra-collecte za) worden gehouden ten bate van de Theolo gische School te Apeldoorn. Onze dorpsgenoot G. Kroos vertrekt 3 October als koloniaal naar Ned.-Indiö. Terwijl de dienstbode van den heer A. Doornbos bezig was op een trap eenig huis werk te verrichten, had zij 't ongeluk door dat de verbinding van de trap brak, plat op den grond te vallen, waarbij zij haar knie ernstig kneusde. Medische hulp was noodig. Maandagavond werd het zoontje van P. v. d. Velde alhier op de kaai door een auto aangereden. De heer Treurniet, lid der E.H.B.O., verleende geneeskundige hulp. Bij de Chr. Geref. Jongelingsvereeni- ging zijn als bestuursleden aan de beurt van aftreding de heeren G. Koudijzer, pen- ningm., en W. v. d. Boom, bibliothecaris. Beide heeren stellen zich weer herkiesbaar. OOLTGENSPLAAT. Vorige week zijn ver scheept 38040 K.G. aardappelen en 30600 K.G. uien. Het woonhuis aan de Kaai bewoond door C. H. Metaal is afgemijnd door M. Wouters op f 770. De werkloozen in deze gemeente moe ten voortaan 2 keer per dag stempelen. Van den landbouwer K. Bom is een koe voor de consumptie afgekeurd en onder politietoezicht begraven. OUDE TONGE. Tn de afgeloopen week meldden zich bij den agent der arbeidsbe middeling als werkloos aan: 38 landarbei ders. Aangezien de werkzaamheden op de landerijen wederom zoo goed als beëindigd zijn kan wekelijksehe stijging van dit aan tal verwacht worden. In het leveringstijdvak van goedkoope margarine en rundvieesch in blik, dat aan vangt Donderdag 27 September a.s. zal eerst genoemd artikel tegen inlevering van bon no. 8 verkrijgbaar zijn bij den winkelier W. J. de Boet, Molendijk; terwijl laatstgenoemd artikel alsdan op boil no. 3 bij slager P. Buscop, Niodwstraat, te bekomen is. I)e beide postduivenverenigingen „Stormvogels" en „Gevleugelde Vrienden" alhier hielden een wedvlucht vanuit Mons. Afstand 153 K.M. De uitslagen luiden: Stormvogels: nos. 1, 2, 5 en 6 F. de Weerd; 3 en 4 van NieuwaalGroenendijk; 7 en 10 I'. Tuns; 9 en 12 C. Smeets; 11 en 15 J. N'i.isse; 13 A. Hartog; 8 en 14 M. Jochems. Gevleugelde Vrienden: nos. 1, 5 en 6 C. Hameeteman; 2, 3 en 8 C. van Veen; 4 Gebr. Jacobs; 7 Gebr. Hameeteman. Oji de Vrijdag jl. alhier gehouden beurs werden de navolgende prijzen genoteerd; aardappelen 2.30; grove aardappelen 1.40 goedgekeurde poters 3.ongekeurde po ters 0.80; uien 1,25; drielingen 0.35; koepeen 0.80 per H.L.; schokker erwten 1011 ct.(kl. gr.) 7%8!/2 ct.; bruine boo- nen 78 ct.; haver 5—6 ct. per Kg. Handel slap. Voetbal. Vriendschappelijke wedstrij den Xerxes IIden Bommel Z—2; Xerxes I Flakkee III 3—1. NIEUWE TONGE. De vorige week wer- den van hier vervoerd 2500 balen uien, 600 kisten aardappelen, 400 kisten poters en 200 balen peen. Bij voldoende deelname zal door Dr. de Man een cursus voor Eerste Hulp bij Ongelukken worden gehouden. Mannelijks personen boven de 20 jaar kunnen zich tot 30 September a.s. opgeven bij Dr. P. J. de Man alhier. Bij het passeeren reed een auto be stuurd door een persoon uit Middelharnis tegen het huis van v. d. B. Wonder boven wonder kwamen geen persoonlijke ongeluk ken voor. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden de vorige week 22 werkloozen in geschreven. De heeren B. en R. die voor hun ge noegen eens een tochtje per kano wilden maken, werden even buiten de haven hier in teleurgesteld aangezien de kano kantel de en beiden in het water vielen. Met de schrik en een nat pak moesten zij huis waarts keeren. A.s. Zondag zal des v.m. en des avonds in de Ned. Herv. Kerk de maandelijksche collecte gehouden worden. De P. V. Gevleugelde Bode hield een wedvlucht van Mons, afstand 140 K.M. Los sing 8.15. Eerste duif 10.36.26. Laatste duit' 11.3.39. Prijzen als volgt: Th. Melissant 1, 17; .1. A. v. d. Maas 2, 9; A. v Schouwen 3, 10, 15, 21; J. P. Venvey 4, 5, 12; A. Tijl 6, 13; Joh. Noteboom 7, 8, 16; A. Breesnee 11, 18 19, 20; B. v. Zielst 14. DIRKSLAND. Op het oogenblik heerscht hier onder de landarbeiders reeds groote werkloosheid. Het rooien der aardappelen is ten einde, terwijl het bietenrooien nog niet is begonnen. Naar wij vernemen zal de levering van de suikerbieten aan de haven alhier beginnen op 5 October a.s. Met de ver scheping van landbouwproducten is het op het oogenblik ook niet druk. Op de wekelijksehe beurs waren de prij zen van de producten minder Er werd be steed voor uien 1.25, die in den loop van den dag opliepen tot 1.35, aardappelen 2.25 en peen 0.45 per Il.L. Schokker erwten waren ook aanmerkelijk lager in prijs. Tijdens den dienst van Zondagavond j.l. in de Ned. Herv. Kerk alhier werd door Ds. Van der Wal bekend gemaakt dat Z. Efrw. voor de roe- p.ng naar de gemeente van Resteren had bedankt. Dit is het tweede beroep, dat binnen enkele we ken door Ds. Van der Wal werd afgewezen. Een en ander gaf aanleiding, dat na den dienst de heer Baart, godsdienstonderwijzer, namens Ker- keraad en gemeente Z. Eerw. toesprak. Spr. wist zich de tolk van de gemeente als hij zijn hartelijke instemming betuigt met het genomen besluit. Het is wel zoo. aldus spr.. dat wij die beslis sing hebben te eerbiedigen, die onder biddend op zien naar Boven genomen is. Maar temeer verheugt het ons allen, dat zij voor ons zoo gunstig mocht uitvallen. Nu mag het ons, aldus spr., niet te doen zijn om vele woorden, nog minder om groote woorden te spreken. Trouwens het ligt niet in ons volkskarakter om spoedig de intieme dmge.n van ons leven open en bloot te leg gen. Maar wel hebt U zich dezer dagen kunnen' overtuigen, dat gij in ons midden in ruimen kring waardeering vindt. Zeker als persoon, maar geluk kig ook in Uw ambt als bedienaar van het God delijk Woord Er wordt in deze gemeente een geopend oor ge vonden voor de zuivere verkondiging van het klare Woord Gods, en dat mogen wij zien als zegen op uw arbeid, als zegen van God. En wanneer wij iets in een wensch willen uit drukken, dan is het dit, dat het ruischen van een hand vol koren de profetie mag bevatten van vel den die wit zijn om te oogsten. Dan bidden wij U toe, dat God de Heere het ge nomen besluit zegene. Dat Hij Zijn zegen moge leg gen op al Uw arbeid in dezen wijngaard en daarin ook een zegen verborgen zij voor U zelf en de Uwen. Geve Hij U Zijn genadige nabijheid te ervaren, en moge Zijn Koninkrijk gebouwd en Zijn groote Naam daardoor geëerd worden. Dat hopen wij en daaraan willen wij uitdrukking geven door nu als gemeente dien zegen van God biddende te begeeren. Wat ik gezegd heb, aldus de heer Baart, namens allen,, daarom bidden wij te za- men met de woorden van Ps. 134: ,,Dat 's Heeren zegen op u daal". Zoo zij het. Staande werd deze bede den herder en leeraar toegezongen door de gemeente. Dankbaar en bewogen dankt Ds. Vao der Wal daarop spreker en gemeente voor de goede woor den in den zegen hem toegebeden. Ik voor mij, aldus Z. Eerw., heb geen vrijmoe digheid kunnen vinden mij van deze gemeente los te maken, ai was er zeer veel aantrekkelijks in de roeping die op mij werd uitgebracht, wait mij zou hebben kunnen nopen heen te gaan. Het is voor mij een zeer moeilijke beslissing ge weest. Telkens, als ik hier sta, op dezen kansel, gevoel ik mij, in meer of mindere mate, op mijn plaats en het is mij niet duidelijk geworden, dat mijn arbeid hier ten einde is. Er zijn banden gelegd in dezen tijd van mijn hier-zijn; er is een band gelegd tusschen U als ge meente en mij als dienaar des "Woords, een band door het Woord, dat ik in Uw midden mag ver kondigen. Wat mijzelf betreft, zie ik vaak het gebrek dat daaraan kleeft, het tekort dat et is aan de an dere zijde is het waar, dat God van dezen dienst wil gebruik maken om zijn Koninkrijk te bouwen en uit te breiden ook in deze gemeente. Ik hoop wederkeerig, dat in vervuiling ga, wat gij mij toegebeden hebt, dat God Zijn zegen moge verbinden aan de beslissing die genomen werd, zoowel aan den arbeid die ik als dienaar des Woords in deze gemeente verrichten mag, dat die zegen in mijn ambtenlijk en persoonlijk leven ook mijn deel moge zijn. Zoo zij het. Hierna werd door Z.Eerw. de zegen uitgespro ken en verliet de gemeente, dankbaar gestemd, het kerkgebouw. HERKINGEN. Ei' kan gemeld worden, dat met ingang van 30 Sept. a.e. de viseche- rij cp mosselzaad in de territoriale wateren gesloten zal worden, en daarna niet meer op de mosselzaadlbanken te Hellevoetsluie gevisoht zal mogen worden. Een zoontje van den landbouwer E. Struijik had het ongeliuk, toen hij op een paard zat, dat het dier struikelde, zoodat hij er kwam af te vallen, waardoor hij een hoofdwond bekwam, en zich onder genees kundige hulp moest stellen. D.V. hoopt a.s. Zondag des vooirm., des nam. en des avonds voor do Geref. Gemeen te alhier op te treden de heer Romijn, van Ooeterland. Vorige weak besteedde men voor de uien 1.20, later in de week iets minder; thans, naar we vernemen, weer iets hoogei' Er worden regelmatig nogal uien afgeleverd Aardappelen daalden in prijs van 2.50 op 2.25. Koepeen totaal geen handel. Binnen enkele dagen zullen de cate chisaties voor de schoolkinderen bij de Ned. Herv. Gem. weder een aanvang nemen. J.l. Zaterdag werd door de aid. Her kingen en Mel'issant van den B.V.L. geza menlijk .een schietoefening gehouden. Jam mer, dat et zooveel wind stond, wat de goede uitkomsten wel wat beïnvloed heeft. De oefening werd ook nog bijgewoond door »le luitenants Hoogevveg en Fopma en fou- rier de Jager. Een wat ontijdig opkomende regen joeg de deelnemers voou- de afloop uit elkaar, wat zeer jammer was. üe lijst van stemgerechtigde lidmaten der Nod. Herv. Kerk, ligt vanaf Maandag ji., gedurende 8 werkdagen ter inzage ten huize van ouderling G. Nijpjes. Naar men verneemt zal de herkeuring van de dienstplichtigen der lichting 1935 plaats hebben in de maand Novembe" of December, op een nader te bepalen plaats. Belanghebbenden kunnen alsnog een ver zoek om herkeuring richten tot den Vror- zitter van den Iierkeuringsraad te 's-Gra- venhage. Men wordt er op attent gemaakt, dat winkeliers en slagers volgens de voorschrif ten der orisiswet geen vet of reuzel voor handen mogen hebben dan in eenheden van Vu 1/2. 2%, 5 en 10 Kg. en wel in verpak' king die voorzien is van een zegel, dat niet verwijderd of beschadigd mag worden. MELISSANT. Uitslag B.V.L. H. W. Koole 93 p.; I5. Vis 93 p.; I'. Groenendijk 92 p.; D. Gootjes 89 p.; A. Troost 89 p.; C. v. Beek 88 p.; Joh. Troost 87 p.; L. W. Mijnders 81 p.; A. Mans 66 p.; Te behalen punten 100. De aideeling Melissant van de B.V.L. be haalde te Herkingen de 2e prijs. Op 3 Oct. a.s. zullen in de O. L. School eenige prijzen worden verschoten. In de O. L. Schooi is door het hoofd do heer Vis de nieuwe spelling ingevoerd. A.s. Zondag hoopt des voormiddags en des avonds voor de Ned. Herv. Gem. alhier op. Te.treden de lieer L, Kievit, Godsdienst onderwijzer te Rotterdam. GOEDEREEDE. Bij den agent der arbeids bemiddeling, stonden Zaterdag j.l. als werk loos ingeschreven: 17 arbeiders, 1 smid en 1 timmerman. De vorige week werden door de Noord zeevisschers besomd van 70 tot 160. per vaartuig. De garnalenvisscliers vingen van 40 tot 50 kilo per dag en per vaartuig. Er werd 5 dagen gevisebt. Vervoerd: 100 H.L. eigenheimeraardap pelen; 150 balen uien en 20 ton vischmeel. Zondag e.k. zal in de Ned. Herv. Kerk optreden de heer Dekker van Alphen a.d. Rijn, des voorm. 10 en des avonds 6 uur. Des ochtends zal er bij eerste omgang wor den gecollecteerd voor het Chr. zenuwlijders Sanatorium te Zeist. De collecte wordt ook langs deze weg met warmte aanbevolen voor deze zeer nuttige instelling. Zaterdagavond jl. zou er een uitvoering worden gegeven door de muziek en zang vereeniging op het Marktplein. Do tent was in gereedheid, doch de regen die Zaterdag avond nogal ruimschoots vloeide heeft alio voornemens verijdeld. De Noordzeevisschers T. Grinwis, Jb. Tanis en A. Tanis hadden de vorige week resp. door scheuren en verlies 20; f 30 en 60 schade. OUDDORP. Onze dorpsgenoot J. Tanis Jr., van den Oostdijk, is vorige week te Amster dam geslaagd voor het examen Politie- diploma. De afgeloopen week hebben de garna lenvisscliers met de zeilscheepjes ruim 50 tot 60 kilo garnalen gevangen. De motor schuiten hadden ruim 100—120 kg. per dag. Als een zeldzaamheid kan gemeld wor den, dat dezer dagen bij Joh. Klepper een varken is geslacht mot het kolossale ge wicht van ruim 600 pond. Ds. Spelt, van Molenaarsgraaf, heeft voor de toezegging beroep bij de Ned.. Herv. Kerk alhier bedankt. Burgemeester en Wethouders alhier maken bekend, dat op Woensdag den 26en Sept. a.s., des nam. 2.30 uur, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting of herinenting van hen. die zich daartoe ten huize van den gemeente-geneesheer aan melden. Voor de juiste vermelding van de namen en geboorte-datums der kinderen is het gewenscht, dat bij de aanmelding wor den medegebracht trouwboekje der ouders of geboortebewijzen der kinderen. De collecte welke in deze omgeving werd gehouden door verkoop van speldjes ten bate voor het Chr. Militair Tehuis te Breda heeft 135 opgebracht. Door A. Grinwis is dezer dagen van Gebr. C. en J. Tanis onderhands aangekocht een perceel grond aan de Weststraat, om daar een woning op te laten bouwen. De vlekziekte, die hier in erge mate ge- heerscht heeft onder de varkens, is geluk kig weer als geweken verklaard. Naar men uit goede bron verneent, zal de levering vool suikerbieten op 1 October een aanvang nemen. Naar men verneent zal door de aidee ling van dit Eiland van de Holl. Mij. voor Landbouw aan de landbouwvereenigingen op dit eiland geldelijke steun gevraagd wor den om proeven te nemen betreffende het gevaar van verspreiding der tarwe-ziekte. OUDDORP. Men wordt er aan herinnerd dat a.s. Woensdag en Donderdag de herijk van maten en gewichten zal plaats hebben in een lokaal der O. L. School aan den Dorpsweg. Woensdag vm. 1112 uur; nam. 12 uur. Donderdag vm. 1012 uur; nam. 1—4.30 uur. Maandag stonden bij de arbeidsbemid deling 32 werkloozen ingeschreven. A.s. Zaterdagavond zullen vanwege de B.V.L. schietoefeningen plaats hebben van 5 30—7 uur. Bij J. Vink zijn nog volop rijpe aard beien geplukt wat een zeldzaamheid ge noemd kan worden. De O.L. School in den Oostdijk is op geheven. Zaterdagavond werd door Notaris v. d. Berg in hotel Akershoek bij inzet verkocht eigendom van mej. G. Lodder: a Een perceel bouwland liggende in den grooten hoek van den polder West Nieuw- land groot 2 Geniet 26 R.V.M. te aanvaarden blootschoof 1934. Ingezet door C. v. Huizen voor 2790. b Een perceel bouwland in den polder het Oude Land genaamd Mijnlief, groot 1 Gemet 256 Roeden te aanvaarden dadelijk na de toewijzing. Ingezet door D. Vlietland voor 1820. c Een perceel weiland in deri polder het Oude Land aan den Blindeweg genaamd Prinsenhof groot 1 Gemet 210 Roeden te aan vaarden 11 Nov. 1934. Ingezet door Kl. Meijer voor 1120. d Een woonhuis met tuin a.d. Broekweg met 67 Roeden grond te aanvaarden 1 Jan. 1935. Ingezet door P. v. d. Nieuwendijk 2460 De afslag is bepaald op a.s. Zaterdagavond 6 uur n. t. Bazar Lighallen „Middelharnis-Sommelsdijk" Nog slechts enkel'e dagen wachten ons en onze bazar zal worden geopend, enorm gtroot is hiervoor reeds de belangstelling onzer burgerij, veel, zeer veel werd reeds bij ens comité bezorgd, ook zelfs van buiten onze gemeenten en ons eiland werd op een bijzondere Wijze aan ons gedacht door Velerlei, schitterende inzendingen. Dat geeft moed voor ons comité om de komende bazardagen 26, 27, 28, 29 Sept. a.s. tegemoet te gaan, want deze voorberei dingen geven reeds al groote verwachtingen tot een druk bezoek aan onze bazar, welke gehouden wordt in de concertzaal Meijer te Middelharnis. Mogelijk zijn er nog enkelingen die iets willen inzenden; welnu, het kan nog, en bedenkt, het co mité zal u hoogst dankbaar zijn. A. BAART, Voorz. Mevr. G. P. KODDE, secr.essc. Mevr. J. TIMME(RS-Mast, penningm.esse. EEN WAARSCHUWEND WOORD M. de R., Het lijkt mij niet ondienstig het volgende onder de aandacht van liet Flakkeeeohe publiek te brengen. Bezitter zijnde van 10 P.K. S. K. motor, verbruikt doze bij normale belasting pl.m 7 K.W. per uur a 0.15 is 1.05, daarbij ko men dan nog de kosten van meter- en sper- klokhuur. Door mij is verzocht, het daarheen te lei den, de kosten per «,ur voor kracht eenigt- zins in overeenstemming te willen brengen met de kosten per uur van verbrandings motoren. Hierop is door mij een definitief weigerend antwoord ontvangen. Een ieder make, voor hij besluit tot aan sluiting, zijn berekening. Afgezien van de gemakken, die de elec- triciteit ons bied't, kan men vooral in dezen tijd ook goud te duur betelen. Dankend voor de plaatsruimte, C. J. GELUK, Herkingen Vijftig kinderen gewond. Waarvan 13 ernstig Gisteravond omstreeks half zes heeft zich te Hilversum een ernstige brand voorgedaan, waarbij niet min der dan 50 kinderen werden gewond, waarvan 13 ernstig. Op dat oogenblik werd in het ge bouw van de R.K. Werkliedenver- eeniging St. Clemens, aan de Bosch drift, een missiefilm vertoond voor 180 kinderen door den R.K. missiona ris pater Buis. De aanwezige kinde ren waren van 5 tot 14 jaar oud. Door nog onbekende oorzaak vloog plotseling de film in brand. Uit het zeer sterk brandbare celluloid scho ten groote vlammen te voorschijn, de kleertjes van eenige kinderen raak ten eveneens in brand en in ontzetting en paniek renden de kleintjes door elkaar, daarbij met hun brandende kleeren het vuur een steeds grootere uitbreiding gevende. Brandbluschap- paraten waren niet aanwezig. Ook schijnen slechts zeer weinig volwas sen personen ter bewaking in het zaaltje te zijn geweest. Tot overmaat van ramp weigerden de nooddeuren te functionneeren. Hoe dit mogelijk geweest is staat nog niet vast, doch de politie stelt er een streng onder zoek naar in. Intusschen breidde het vuur zich steeds meer uit, terwijl de kinderen zich letterlijk in het kleine zaaltje opgesloten bevonden. De ijzeren ramen konden niet worden ge opend en na eenige oogenbliklcen zag de toestand er wel zeer fataal uit. Gelukkig slaagde men er eindelijk in eenige ruiten kapot te slaan en zoo goed en kwaad het ging een aantal kinderen daar door heen naar buiten te werken. Dat verschillende kleinen hierbij verwondingen door glas scherven bekwamen ligt voor de hand. Toe geschoten burgers en agenten van politie forceerden ten slotte de deur, zoodat de redding der in vreeselijke angst zinneloos tusschen de vlammen rondloopende kinde ren vlotter verioopen kon. Na veel moeite had men eindelijk alle omstreeks 180 kinderen in veiligheid ge bracht. Gelijk reeds gemeld, waren hiervan ech ter 50 deerlijk door brandwonden en won den van glasscherven overdekt, 13 hunner zijn beslist ernstig verwond, hoewel voor- loojiig voor geen hunner levensgevaar schijnt te bestaan. De gewonden werden op genomen in het Diaeonessenhuis en de R.K. Ziekenverpleging, in welk laatste gasthuis ook de filmoperateur, de genoemde missio naris, werd opgenomen. Deze had eveneens zeer ernstige brandwonden bekomen, daar hij, onmiddellijk toen de vlammen uit het filmapparaat schoten, getracht had nog zoo veel mogelijk te blusschen. Zijn toestand is zorgwekkend. Het gebouw van de R.K. Werkliedenvereeniging, St. Clemens, dat van steen is opgetrokken en overdekt is met een houten kap, is volkomen vernield. Het U.K. Vereeniqinqsgebouw te Hilversum na den brand bij de filmvoorstelling. Bij d& ontstane paniek werden 46 kinderen gewond. Za.erdag 22 September bij inzet en Zaterdag 29 September bij afslag, telkens des avonds 6 uur (zomertijd) te Ouddorp in het logement Akers- hoek vao: a. Een perceel bouwland te Ouddorp, in den Grootenhoek van den polder het West-Nieuwland, kadaster Sectie A no. 97. groot 0.95.80 H.A. of 2 Gem. 26 Roeden V. M. Te aanvaarden bloot- schoof 1934. b. Een perceel bouwland te Ouddorp, in den polder het Oudeland, genaamd „Mijnlief", kadaster Sectie D no. 954. groot 0.86.70 H. A. of 1 G. 266^2 Roeden V. M. Te aanvaarden dadelijk na de toewijzing. c. Een perceel weiland te Ouddorp in den pol der het Oudeland, aan den Blindeweg. genaamd ..Prinsenhof", kadaster Sectie D no. 480, groot 0.78.10 H.A. of 1 Gemet 210 Roeden V. M. Te aanvaarden 11 November 1934. d. Een huis en tuin te Ouddorp, aan den Broek- weg, kadaster Sectie D no. 778, groot 10 aren 30 centiaren of 67 Roeden V. M. Te aanvaarden 1 Januari 1935; eigendom van mejuffrouw Grietje Lodder Td. te Ouddorp. Notaris VAN DEN BERG. Op Donderdag 27 September 1934, bij afslag, in Hotel „De Weerd". te Oude Tonge; telkens des nam. 3 uur (zomertijd), van: a. Een huis met koetshuis, erf en grond, te Ou ie Tonge, aan de Voorstraat en uitkomend aan den Achterweg. Vrij van huur. b. 14.18.70 H.A. (30 Gem. 268 R V. Maat) bouwland, te Oude Tonge, in den polder „Het Oudeland", aan den La'igcweg, verhuurd aan den heer W. M. Fase alda;r tot blootschoof 1945. In 8 perceelen en combinatiën. c. 8.88.80 H.A. (19 Gem. 106 R. V. Maat) bouwland, te Nieuwe Tonge, ia cien polei?' „Bat- tenoord", aan den rter H Sneep te Nieuwe Tcnge en mej. de wed. C. Kamp te Oude Tonge tot blootschoof 1945. In 6 perceelen en combinatie. Breeder omschreven bij not.tie, die gratis te ver krijgen is. Behoorend tot de nalatenschap van mej. jde wed* W. van Putten geb. Geelhoed- Notarissen L. VAN DER SLUYS te DirkSand en A. I. GEELHOED te Maassluis. Op Donderdag 20 September 1934 bij Inzet iö Café Osseweijer, Op Donderdag 27 September 1934 bij Afslag in het Café Schipper te Nieuwe Tonge, telkens des avonds 8 uur (zomertijd): het huis met erfpacht van den grond van het perceel aan den Noord- landschen Dijk 'te Nieuwe Tonge, Sectie A num mer 1602, groot 72 centiaren. Ten verzoeke van de Erven J. Muije—van der Veer te Nieuwe Tonge* Notaris VAN BUUREN. Verhuring bij inschrijving voor drie jaren van de hofstede ..Het Groene Woud" nabij Dirksland» aan den Gelderschen Dijk, met een gedeelte der bouw- en weilanden, tezamen groot ongeveer 14 H.A. (30 Gem. 140 Roeden Voornsche Maat), ten verzoeke van den heer W. van der Linde te Dirks land. Inlichtingen te mekomen en iaschrijvingsbiljettea vóór 1 October 1934 in te leveren bij Notaris VAN DER SLUYS. Vrijdag 28 September bij inzet, en Vrijdag 5 October bij afslag, telkens des nam. 4 uur (zomertijd) te Goedereede in het logement „De Gouden Leeuw" van een woon- en winkel huis met schuur en grond te Goedereede aan de Markt, kadaster sectie A no. 271, groot 2 Are 41 cent-aren, bewoond door C. Aalbregtse. Te aan vaarden 1 December 1934. Notaris VAN DEN BERG. Verhuring bij inschrijving voor 3 jaar van de hofstede „Het Groene Woud" nabij Dirksland aan den Gelderschen Dijk, met een gedeelte der bouw en weilanden, groot ongeveer 13.55.59 H.A. (29 gemeten 154 Roeden Voornsche Maat), ten ver zoeke van den heer W. v. d. Lindt te Dirksland. Inlichtingen te bekomen en geteekende inschrij vingsbiljetten voor 1 Oct. 1934 in te leveren teo kantore van Notaris VAN DER SLUYS. (13 -De Baron gevoelde zich alleen door de laatste zinsnede gekrenkt, maar overigens Verheugde hij zich over hel antwoord van den Lord, hetgeen hij wel verwacht had. Nu had hij den Lord wel van de waarheid der ziekte van de Lady kunnen overtuigen, doch hij deed dat niet. Hij zocht de stem van zijn geweten te smoren door de gedachte, dat een verzoening zijner schoonmoeder met den Lord tot de ongerijmdheden behoorde en ook het weerzien van haar zoon eer een schadelijke, dan gunstige verandering in haar ziekte zou teweeg brengen. Maar hij wenschte ook de herstelling van zijn schoon moeder niet, dewijl daardoor de hoop op een rijke erfenis weer in de onzekere toekomst zou worden verschoven. Aan zijn vrouw en den arts deelde hij mede. dat de Lord en zijn zoon verhinderd werden aan het krankbed te verschijnen. „Ik zal u het overige wel nader vertellen' sprak hij tot Agnes, „maar deel toch aan niemand de ware reden van de terugkomst uwer Mama naar Holland mede Wat heeft de wereld daarmede uit te staan? Zij ziet in zulke zaken doorgaans scherp genoeg. Ik heb aan mijn vrienden gezegd, dat uw moe der liet klimaat van Engeland niet hoeft kunnen verdragen, erg aan hypochondrie heeft geleden en de Lord haar daarom op haar verlangen, een tijd lang naar Holland heeft gezonden, maar als lid van het Par lement, zelf verhinderd is, om henvaarts te komen." „Maar Otto! dat alles is immers onwaar-, heid", antwoordde Agnes verschrikt. „Ja, hoe zal men uit zulke omstandig heden 'Zicli beter uitredden, dan door een noodleugen?" sjirak hij lachende Toen Agnes dien nacht daaroji hij haar kranke moeder waakte, bedroefue het haar. dat haar man een groven leugen voor ge oorloofd kon aanzien. Den ganschen nacht door zweefden haar de woorden van Efeze 4 25 voor den geest: .JLegt af de leugen en spreekt de waarheid, een iegelijk met' zijn naaste; want wij zijn elkanuers leden." Agnes was vooral dezen nacht zeer be droefd. De stralenkrans, die tot nog toe, al thans gedeeltelijk, het hoofd van den ge-, liefden man had omgeven, begon meer en meer te veitbleeken. De edele gade streed een zwaren strijd totdat eindelijk ook uit dezen strijd haar liefde verstaald en gelou terd te voorschijn trad en zij haar man, zichzelve en al haar dierbaren aan Gods barmhartigheid opdroeg. Den volgenden morgen meldde eon Brief kaart den trein, waarmee haar tante, de Juff. Weignnd, uit Ooste'rbeek, te Den Haag dacht aan te komen. Zij kwam en met een dankbaar hart snelde Agnes de trappen af en omhelsde met kinderlijke teederheid haar tante. Deze had nog hetzelfde innemend vriendelijk gelaat van vroeger en was wei nig veranderd, behalve dat zij wat gezel ter was geworden. Zij was eenvoudig, maar daarom toch net gekleed, als voor vijftien jaren, toen Agnes haar voor de eerste maal had ontmoet Haar helder, door geen droef geestige dweeperij ontsierd gelaat toonde zoowel ernst als zielenadel en haar oogen verrieden zoovee! geest en hartelijkheid, dat het een lust was haar te zien. Zeer hartelijk begroette ook zij haar lieve nicht, maar niet zonder zorg aanschouwde zij dat bleeke en doorschijnende gelaat met scherp begrensden blos op de wangen. „Gij hebt reeds een zeer moeilijken tijd doorwor steld, lief kind! zooais ik uit den brief van uw man moest vernemen", zoo sprak ze op vriendelijken toon. „Wilt ge mij bij uw ongelukkige moeder brengen?" „Gaarne, lieve tante!" antwoordde Agnes en daarop traden beide vrouwen zoo zachi- kens en stil mogelijk het ziekenvertrek binnen. De kranke lag juist weer in een ijlende koorts. „Laat snel de wagen voorkon'en, John! want het gezelschap wacht alleen nog op mij!" „Zit mijn fluweelen japon wel goed, Mary?" „Steek hier in mijn haar aan de linkerzijde van mijn hoofd die donkore roes nog wat beter vast!" Zóó ging het als in éé'.i adem door, terwijl zij de vermagerde handen zelve aan de linkerzijde van haar hoofd bracht, als wil Ie zij zelve de roos bevestigen. Een uitdrukking van diep medelijden vloog over het gelaat van Juffr. Weigand, toen zij haar eens zoo schoone zuster in zulk een deerniswaardige'.! staat weer ontmoette. Agnes zag dat zij de handen samenvouwde en den bliik naar boven sloeg. Zeker zond zij uit het volle hart een gebed voor haat zuster omhoog tot den troon van God.; genade. Een paar uur later werd de kranke waf rustiger. Toen trad de zuster nader en green de vermagerde hand van de kranke, die mat hij haar sponde viederhing. „Zuster Melanie'. kent ge mij nog?" vroeg ,e op liedevo'len toon. De kranke richtte liet hoofd even op Eenige oogenlblikken week de zwaarmoedige trek op het tloodsbleeke gelaat der kranke. Was liet haat' misschien, alsof ze een lang weggestorven toon harer jeugd uit de V6rte had vernomen? „Zijt gij 't, Theodore?" vroeg ze met een korte opflikkering in de donkerbruine oogen en komt ge mij mijn schoonheid en jeugd en geluk weer terugbrengen?" „Och, gave God! dat ik U blijvend en onverderfelijk schoon kon mededeeleri!" fluisterde Theodora, terwijl hei matte hoofd van de kranke in de kussens terugzonk en haar geest zich opnieuw in droomen ver warde. „Ach, gij moet reeds veel geleden hebben 'bij dezen treurigen toestand van uw moeder, Agnes!", sprak tante, terwijl ze een traan wegpinkte. „Gij zult mij nu wel willen toe staan, haar verzorging met CJ te deeteu. Dewijl ze mij heeft herkend, vertrouw ik, dat zij mij niet ongaarne bij zich zal zien. Gij moet intusschen wat rust nemen in de aan grenzende kamer,, lieve Agnes!" Daai'op geleidde tante haar nicht naar de canapé in een aangrenzend vertrek. „Gij moet mij vei-oorioven, dat ik ook een weinig voor U zorg draag", voegde zij terug gaande er nog bij. „Wees zonder zorg: ik zal de sponde van de kranke niet verlaten." Ondanks al haar leed sliep de vermoeide Agnes weldra in en kwam eerst drie ttren later in de ziekenkamer terug, thans met een verhoogde roode tint op de anders bleeke wangen. „Gij hebt tamelijk gerust gpslapen, niet waar. lieve?" sprak tante, „en ik heb in die stille uren mij voorbereid op alle moge lijke droevige gebeurtenissen, die de eerst volgende dagen ons wel zullen aanbrengen". „Dunkt U, dat het met moeder spoedig zal afloopen?" vroeg Agnes bevende. Ach, die arme kranke vrouw was immers haar moeder! „Waarom zou ik U, lieve Agnes'. die treurige waarheid verbergen, die voor mij bijkans zekerheid werd, zoodra ik uw kranke moe-der aanschouwde? Menschelijke hulp zal hier weinig meer baten. Laat ons liaar ziel, die der eeuwigheid nabij is, des te vuriger Gode en Zijner genade aanbevelen!" Toen zweeg Juffrouw Weigand eenige oogeniblikken, maar hervatte daarna: „In de laatste jaren heb ik niets van uw moeder gehoord. Zoo het U niet te zeer vermoeit, zou ik gaarne in korte trekken daaromtrent iet. s vernemen." Tante en nicht plaatsten zich nu op de canapé, van waar zij de kranke in het oog hadden en Ag'.ies verhaalde met zooveel verschooning, als haar, behoudens de waar heid, mogelijk was, al wat zij wist van liet lot harer moeder, tijdens haar tweede huwelijk. Tante luisterde oplettend naar do zacht kens fluisterende nicht en hield de hand van deze met haar beide handen vast ge durende het gansehe verhaal, terwijl einde lijk heiden weenden. „O mijvx kind! welk een vreeselijk lof- sprak tante. „Arme, arme zusier! welke donkere wegen hebt. gij moeten betreden, die licht en aangenaam voor U hadden kunnen zijn. zoo gij met God had willen wandelen!" „Heeft zij in haar ziekte", vroeg tante verder, „wel eens verlangen naar ernstige gesprekken te kennen gegeven?" „Nooit tante, nooit!" zuchtte Agnes. „Ja, 't is maar al ie waar, dat God alleen dengenen nadert, die tot Hem. naderen en dat, als wij God eerst zoeken, Hij zich ook door ons wil laten vinden", sprak tante nu op ernstiger, toon. „Maar'1, zoo ging zij op veel vriendelijker toon voort, „hoe ongeluk kig uw moeder ook is, laat ons aan haar met verschoonende liefde gedenken en veel voor haar bidden!" Agnes snikte, terwijl haar hoofd een poos sprakeloos aan tante's boezem rustte. Nog vier dagen na de aankomst van haar zuster leefde Lady Wilton in ijlende koort sen. Haar zuster week bijna niet van haar krankbed en ook Mary was voortdurend met haar verpleging bezig. De Baron kwem nog dagelijks naar den toestand der kranke ver nemen. maar wilde haar liefst njet zien Hij hield niet van die treurige indrukken en mocht ook aan den dood niet denken. „Die treurige zaken komen altijd nog vroeg genoeg", was hij gewoon te zeggen. Tante had, tegen zijn verwachting in, "en zeer gunstige indruk op hem gcro-akt. r)en wegslependen invloed van ernst en liefde op het gelaat van deze vrouw kon hij niet ontkennen. „Deze vrouw kon toch wel geen bekrom-: pen rechtzinnige ziin", sprak hij tot zicli- zelven nadat hij haar eenige malen had ont moet e.n gesnroken. Dat ware roehtzimu-en den zin en geest, van Christus m zich heb hen aangekweekt de gelukkigste iners-uen zijn en ook kot i-r-ehtiest voor de are, belangen de- T*-um„ohhrtid ijveren d-t pad hij, als man vu de wereld, van zijn stand punt '.log niet ingezien. (Wordt vervolgd) Bei cand. I veen Nijholtl A. Vol H. Ooi langen f te NieJ Ev.), Aai Blok t| Bet Wierd| (toez.) terswoi (Z.j. Hantu Be r| Dijk, cl per Jr.,1 G. UaT Beo Enk tel B e rl te Aals| Bet Molen De In del woord, r gezonde! sprek Wij l| „Waif delijk hier sta 200 mea er op t| nomen, het bet<| staan h| en een wederke| te zijn oprechthl wij nietl den, om| a. Ke, dat wij| deze zo direct deze kei sproken! 1892 is,l men va| b. met U waren, lijdenis mogen sluiten U word! voor vrJ smart oil U, met f deze en terug! der Schef meerde angenom! c. Pral dat, waq zouden inplaats deeldhefcj ontstaan Wij overweg! wij in e| ons de Heere oogen." HEB Op 171 te UtreJ Er Xi.l. ded waarin woord; jubileum! rede; D| avonds DE Gil

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 2