Kerk en School BINNENLAND. Auto doof stoomtram verpletterd UITNOODIGING DAMES- HOEDEN MAAS EN SCHELDEBODE WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1934 Bondsdag Chr. Jonge 3oeren en Tuinders ECONOMIE EN FINANCIËN VERKOOPINGEN „HOTEL MEIJER" te MIDDELHARNIS, op Donderdag 20, Vrijdag 21 en Zaterdag 22 September, van des v.m. 10y2 tot 6 uur n.m. J 0 -/AN DER LEEUW, CHRONISCHE HOOFDPIJNEN Een kwelling van 20 jaar geëindigd. De dame, die dezen brief schreef, is geen uitzondering. Honderdduizenden hebben ge leden zooals zij. En allen konden hun pijnen kwijtraken, indien ze slechts haar goede voorbeeld wilden volgen. „Twintig jaar lang word ik gekweld door hoofdpijnen, duizeligheid en maagpijnen, zonder dat ik hiervoor eenige verlichting kon vinden. Sinds ik Kruschen Salts gebruik ben ik steeds vooruitgegaan en tegenwoordig heb ik nooit pijn. Ik gebruik nog steeds Kruschen Salts; er gaat geen morgen voorbij, dat ik ze niet inneem en dat houd ik nu al 4 jaren vol". Mevr. J. G. te A. Kruschen vat altijd het kwaad bij den wortel aan. De oorzaak wordt weggenomoD en die is bijna altijd constipatie. Maar Kruschen is geen enkelvoudig zout. Iedere „kleine, dagelijksche dosis" Kruschen Salts is een combinatie van 6 zouten en oefent een milde werking uit op verschillende, in wendige organen: spoort zo aan tot regel matig werken en op een wijze, zooals de natuur dat heeft bestemd. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1,60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amster dam voorkomt. Adv. NED. HERV. KERK Drietal: Te Scheveningen (vacature wijlen B. Tichelman): H. C. J. v. Deelen van Oosterend, R. B. Evenhuis van Zaandam en J. A. Raams van KI oe tinge. Beroepen: Te Noordeloos, J. van Iperen, cand. te Bunnik. Te Leerbroek en te Nieuw- poort, cand. J. G. van Ieperen te Bunnik. Te Vries (toez.), W. Tj. Klumper te Noord- dijk (Gr.). Te Ommelanderwijk (toez.), J. A. de Klerk te Leilens (Gr.). Te Haarlem (als geestelijk verzorger van de stichting voor lijders aan vallende ziekten), J. H. Stelma te Nieuw- Dordrecht. Aangenomen: Naar Eindhoven (als hulp- pred.), cand. H. J. van Heerden te Haarlem. Naar Heerenveen-Nijehaske, J. W. van Petegem te Den Hoorn (Texel). Naar Vorden (als hulpprediker) S. L. Hoogebrnk, cand. te Beets. Bedankt: Voor Bruinisse, C. G. Blok te Wesbmaas. GEREF. KERKEN Drietal: Te Nieuwer-Amstel-Noord, J. Ba- vinck te Gramsbergen, J. W. de Jager te Diever en J. Verkuyl te Laren (N.H.). Tweetal: Te Borne-Delden, H. G. Idema cand. te Winsum en A. Hollema, cand. te Schar- megoutum. Beroepen: Te Borne-Delden, cand. K. G. Idema te Winsum (Gr.). VRIJ EVANG. GEMEENTEN Beroepen: Te Ierseke, J. van der Werf horst te Veendam. BAPTISTE GEM. Aangenomen: Naar Haarlem, A. P«, Barendregt te Emmer-Erfscheidenveen. Indrukwekkende gedachtenisrede van Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine Midden in Gods schoone natuur, in het vriendelijke Kievitkerkje van het weelderige Wassenaar, heeft Zondag ochtend Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine een indrukwekkende gedachte nisrede gehouden; zulks naar aanlei ding van het feit, dat hij veertig jaar geleden het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Tot de velen, die getuige waren van deze plechtige ure behoorden behalve onze minister president Dr. H. Colijn, ook de minis ters Deckers en Oud, zoomede de oud minister Jhr. D. J. de Geer. Voorts Jlir. Beelaerts van Blokland, Pres. van den Kerkeraad te Wassenaar, Griffier v. d. Eerste Kamer; de oud-burgemeester van Leiden, Jhr. de Gijselaer en eenige predikanten, w.o. Ds. L. D. Poot, die de Zeemanscentrale verte genwoordigde. GEDENKTEEKEN TE ULRUM Inzake de destijds door ons vermeide pogingen tot samenwerking van Geref. en Chr. Geref. Co mité voor de oprichting van een gedenkteeken te Ulrum, lezen we in de Wachter, dat het Geref. Comité zich gewend heeft tot dat van de Chr. Geref. Kerk: er is veel correspondentie geweest, ook nog een conferentie, en het resuiltaat was een voorstel om te ko men tot het gemeenschappelijk plaatsen van een gedenkteeken in Uirum. Dit voorstel is door beide Comités een- Stemmig aangenomen. De Synode van de Chr. Geref, Kerk heeft het echter verworpen. Antirev. Propagandaclubs Jaarvergadering van het Verband De jaarvergadering van het Verband van Antirev. Propagandaclubs zal op 19 Sept. a.s. gehouden worden in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. De voorzitter, de heer J. Schouten, zal een openingswoord spreken. Verkiezing moet plaats hebben van twee leden dar Commissie van Uitvoering, dis door het bedanken der heeren Mr H. liijis- veld en Ds G. Hofstede zijn ontstaan. Beide heeren hadden zitting namens het C.C. Dii college heeft als hun plaatsvervangers aan gewezen de heeren Mr C. P. Verkerk, thans burgemeester van Boskoop en Mr D. H Okma, van Leeuwarden. Aangezien dez9 be: de heeren behoorden tot een viertal leden, door de jaarvergadering aangewezen,, moe. ten thans twee nieuwe leden gekozen worden. In de middagvergadering, die om 2 uui aanvangt, zal Mr J. Terpstra, lid de: Tweede Kamer en oud-minister van Onder wijs, het onderwerp „Kabinet en Crisis" be^ handelen. Voor de bestudeering van dit onderwerp wordt verwezen naar het schema, dat in het Augustus-September-no. van „Neder land en Oranje" ie opgenomen,- len mooie samenkomst te Meppel Referaat van Mr. G. E. van Walsnm over Corporatieve gedachte en Landbouw Te Meppel werd de vierde Bondsdag ge houden van den Bond van Chr. J<mge Boeren- en Tuindersorganisaties en de Chr. Federatie van Plattelandsvrouwen en meisjes. De Voorzitter, de heer C. v. d. Heuvel, hield een openingsrede, dn tot titer droeg. „Vasthouden en volharden bij het ideaal". Dat is wel moeilijk, zegt epr'., want op alle gebied, zoowei op politiek als op economisch ter rein zien we onze idealen verv.ie- gen. Wat den landbouw aan gaat, wat is er overgebleven van het ideaal van 'n vrijen landbouw zonder maatrege len va.n de over heid? Het is voor allen om pessimis tisch te worden. Dit behoeven we echter niet, wanneer we antwoord kunnen geven op de vraag: Leven we nog ons eigen levert, of worden we geleefd? We moeten blijven vasthouden aan onze idealen. Aan de iedalen op landbouwge bied, maar ook aan het groote ideaal, dat we ons gesteld hebben: iedere Chr. jonge plattelander in onze organisatie. En ten slotte aan ons grootste ideaal: liefde tot God en Zijn dienst. Verschillende afgevaardigden hebben ver volgens namens hun organisaties de ver gadering toegesproken. Burgemeester J. Knoppers voerde 't woord namens t gemeentebestuur van Meppel. Nadat verschillende verslagen waren uit gebracht uit dat van den secretaris Mr. W. Rip bleek, dat de Bond thans 63 afdee lingen met 1600 leden telt werd bestuurs verkiezing gehouden. De aftredende leden de, heeren C. v. d. Heuvel en Mr. W. Rip werden herkozen. DE MIDDAGSAMENKOMST. Eer-ste spreker in de middagvergadering was mevr. Mr. Dr. P. M. F ran ken-van Driel, die een rede hield over het onder werp: „De weg, die voor ons ligt". De plattelandsmensch, zei spr., is in vele opzichten de grootestadsmensclicn nage volgd. Hij vergat daarbij, dat hij daarbij aan eigenwaarde inboette. Laat men toch op het platteland weer zijn eigen leven be wust. worden. Teruggegeven moet worden het oude ge meenschapsgevoel, dat men in de stad ver loren heeft, evenals de liefde voor de na tuur. De plattelandsmensch wako ervoor dat hij geen stadsmensch wordt, immers veron achtzaamd ltij daardoor zijn roeping, welke van God is. Hij worde ook op eigen wijze onderricht, waartoe het landbouwhuishoud- onderwijs speciaal voor de vrouwen op het platteland is ingesteld. Het meisje van bui ten moge inzien, welke haar beteekenis is voor het leven en voor de gemeenschap, waarin zij verkeert. Voorts heeft.Mr. G. E. van Wal sum, van Rotterdam, in deze vergadering een referaat gehouden over „De corporatieve gedachte en de landbouw". Na uiteengezet te hebben het begrip cor poratieve gedachte, als uiting van het stre ven naar organisclren opbouw van staat en maatschappij, stelde spr. daartegenover de overheerschende positie, die de individu- in het individualisme heeft. Hoe aan de organisatiemaatschappij en staatsopvatting, d.w.z aan de corporatieve gedachte kan worden vorm gegeven, werd hierna uiteengezet. Hij wees op Italië, daar bij echter opmerkend, dat men corporatieve gedachte en fascisme niet moet vereenzel vigen. Het aanvaarden van de corporatieve ge dachte beteekent afwijzing van de indivi dualistische opvatting t. a. v. organisatie en taak van den staat en t. a. v. het economi sche leven. Op economisch terrein beteekent de cor poratieve gedachte, dat niet langer de indi- viducele welvaart, maar de welvaart van de volksgemeenschap als geheel richtsnoer is. Een corporatieve ordening, zoo ging Spr verder, kan niet volledig opgaan in een sa menspel van bedrijfsorganen. Men moet scherp onderscheiden tusschen regelingen van algemeenen aard en regelingen, die be- drijfsgewijze behooron te worden getroffen. Voor eerstgenoemde regelingen staat de Overheid, met inschakeling van 't bedrijfs leven. Voor de laatstgenoemde zorgen de bedrijfsorganen. Bij de lichamen voor de algemeene regelingen onderscheide men dan die voor centrale regelingen en die voor re gionale regelingen. Wat nu de landbouw betreft, zegt spr., valt op de merken, dat het vraagstuk van de iancibouwvertpgenwoordiging al zeer oud is, ofschoon de behandeling ervan nimmer de instelling van vertegenwoordigende lichamen van den landbouw heeft tengevol ge geliad. Reeds in 1873 werd op het Ned. Landhuishoudkundig Ccngres de vraag aan de orde gesteld of de oprichting van Ka mers van Landbouw wenschelijk was. Wanneer men de landbouwvertegenwoor- diging ziet in het licht van de corporatieve gedachte, aldus spr., verliezen de bezwaren die tot dusver de instelling daarvan hebben teruggehouden hun beteekenis. Zuiver par ticuliere organisaties kunnen niet de dra gers zijn van de pubiekrechtelijke bevoegd heden, die in een corporatieve ordening noodzakelijk zijn. Noodig zijn voor de algemeene regeling van landbouwzaken een Landbouwraad als onderdeel van den Economischen Raad en districtsgewijze in te deelen Kamers van Landbouw. Daarnaast voor de bedrijfsgewij ze regelingen bedrijfsraden, die wellicht on derscheiden kunnen zijn voor de verschil lende takken van landbouw en zoo noodig ook territoriale vertakkingen kunnen krij gen. Tenslotte legde spr. den nadnuk op de moreele beteekenis van de corporatieve or dening; uitkomst uit de tegenstelling van socialisme en individueel liberalisme. Op dit referaat volgde een levendige be spreking. Ds. A. Donszelmann, Ned. Herv. pre dikant te Meppel, sprak een slotwoord en eindigde dezen welgeslaagden Bondsdag met dankzegging. GEMENGD NIEUWS Drie wielrenners gedood Op den zeer gevaarlijken en beruch- ten overweg op den grooten Rijksweg naar Den Helder, even voor het sta tion Schoorl, heeft Zaterdagavond een ernstig ongeval plaats gehad, waarbij drie personen om het leven zijn geko men en een vierde ernstig werd ge wond. De stoomtram van Alkmaar naar Warmenhuizen, die te 22.28 uit Alk maar was vertrokken, volgt tot op eenigen afstand van Schoorldam den Rijksweg langs het Noord-Hollandsch Kanaal. Even voor liet station Schoorl kruist de trambaan den weg om door het land naar genoemd station te gaan. Deze wegkruising, een onbe waakte overweg, ligt juist in een bocht van den weg en is daardoor vooral op dezen drukken primairen verkeersweg nog gevaarlijker. Het was de laatste stoomtram van Zaterdagavond uit Alkmaar. Te onge veer 10 minuten over elf passeert de tram deze kruising. Van den anderen kant kwam met groote snelheid een two-seater en juist midden op den weg werd de kleine auto door de tram gegrepen en niet minder dan 50 tot 60 meter meegesleurd, van den weg af op de trambaan. De gevolgen waren ontzettend. In de voor twee personen bestemde auto zaten voorin drie per sonen en achterin in de dickeyseat nog een vierde persoon. De auto werd totaal verpletterd en zij, die voorin zaten, werden op slag gedood. De vierde inzittende werd ernstig ge wond en bleef bewusteloos langs den weg liggen. Binnen twintig minuten was, hoewel het ongeval op vrij grooten afstand, juist op de grens van de gemeenten Warmenhuizen en Schoorldam gebeurde, voldoende hulp ter plaatse. Dr. G. v. Ileeteren en zijn assistent de arts N. F. Bol uit Warmenhuizen en de arts H. Heringa uit Schoorl verleenden de eerste hulp. Het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar zond onmiddellijk een brandcard- auto. IIulp bleek alleen nog noodig te zijn voor den man, die achter in den wagen had ge zeten. Deze was bewusteloos, doch kwam spoedig even bij. Men zocht toen naar een vijfde inzittende, daar men dacht, dat ach ter in den wagen twee personen hadden ge zeten. De gewonde had de tegenwoordigheid van geest direct te vertellen, dat zij maar met hun vieren waren geweest. De drie andere inzittenden bleken op slag gedood te zijn Onder leiding van den burgemeester van Warmenhuizen, den heer H. Nolet, die tege lijk met de geneeskundige hulp ter plaatse kwam, werden de slachtoffers verzorgd. De drie gedooden bleken te zijn de wielrenner Klaas van Nek Jr. uit Amsterdam, oud 21 jaar, de ongeveer 25-jarige wielrenner Sam Uoevcns te Amsterdam en de wielrenner J Reynders uit Ginniken. De gewonde is do masseur Arthold Ridel, Pool van geboorte, wonende te Amsterdam. De drie renners en hun heiper waren Za terdagavond op de wielerbaan to Leeuwar den geweest, waar zij aan de wedstrijden hadden deelgenomen. Over den afsluitdijk waren zij teruggereden met bestemming naar Amsterdam. De gewonde en de lijken der drie slachtoffers zijn voorloopig naar het Centraal Ziekenhuis to Alkmaar over gebracht. De toestand van den heer Ridel was Zondagochtend niet onbevredigend. Des morgens, toen zijn echtgenoote hem bezocht, kwam hij bij bewustzijn en men heeft goe de hoop hem in het loven te kunnen be houden. Omtrent de oorzaak van dit ernstige on geval kon de burgemeester van Warmen huizen, de heer Nolet, ons nog geen inlicn- tingen verstrekken. De feitelijke oorzaak is de gevaarlijke overweg zelf, waar in het afgeloopen jaar reeds vier ongevallen heb ben plaats gehad, waarvan twee met doode- lijken afloop. De stoomtrams luiden bij het rijden langs don weg voortdurend de bel. Wat Zaterdagavond de directe oorzaak van het ongeval is, valt nog niet na te gaan. Doodelijk motorongeluk Twee jongelui verpletterd. Men meldt ons uit Zaandam: Vrijdagavond omstreeks halfelf heeft op den provincialen weg op de grens van Wormerveer en Zaandijk een ern stig verkeersongeluk plaats gehad, dat aan twee personen van respectievelijk 17 en 19 jaar het leven heeft gekost. Omstreeks dien tijd kwam de motorrijder Dirk Leek, uit Zaandam, die zijn vriend Ne- telbeek, uit Koog a. d. Zaan, op de duo mee voerde, uit de richting Wormerveer aanrij den. Ter hoogte van de plek, ongeveer waar een benzine-depot is gevestigd stond een vrachtauto aan den kant van den weg. De bestuurder van deze auto had zich even verwijderd om zijn benzinevoorraad aan te vullen, terwijl hij een makker van hem liet toezicht op zijn wagen had toevertrouwd. Vermoedelijk heeft de motorrijder de auto door de snelle vaart niet tijdig genoeg op gemerkt. Ilij is althans met volle vaart te gen de stilstaande vrachtauto gevlo'gen. De botsing was zóó hevig, dat de bestuurder Leek een eind werd weggeslingerd. Hij werd hevig bloederyl opgenomen en moet opslag dood zijn geweest. Ook de duo-rijder kwam een eind verder op den weg terecht. Hij werd met ernstige verwondingen in het ge meenteziekenhuis opgenomen, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Leek was 19 jaar en Netelbeek 17 jaar oud. Het onderzoek wordt geleid door de ma- recliausee te Wormerveer. Gebleken is, dat de vrachtauto op de juiste wijze aan den kant van den weg was geplaatst. Het staat nog niet vast of de stil staande auto van een waarschuwingslicht was voorzien. Ook is niet komen vast te staan van welken aard de verlichting van het motorrijwiel is geweest. Brand bij de Vredestein-fabrieken Tengevolge van broeiing ontstaan In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft een zware uitslaande brand een be langrijk gedeelte van de Rubberfabrieken te Loosduinen in de asch gelegd. De brand is ontstaan, vermoedelijk ten gevolge van broeiing in de walskamers en is vandaar overgeslagen op de technische af- deelingen en de machinekamer. De vuurzee was zoo hevig, dat de brand weer, welke met al het beschikbare materiaal in actie moest komen, er pas na urenlange inspannende blusschingswerkzaamheden in slaagde het vuur te dooven, zoodat het ove rige gedeelte der fabrieken zoomede de kan toren behouden bleef. Wèl is de brand overgeslagen op eenige schuren, welke behoorden tot een warmoe- zerlj aan den Loosduischen kant van de fa brieksgebouwen.'Deze schuren zijn een prooi der vlammen geworden. De schade aan de Vredestein-fabrieken aangericht is niet bij benadering te schatten. De nablussching duurde oog eenige uren. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Men meldt ons uit Oud-Beijerland: De 56-jarige G. R. die Maandagmiddag aan den Langeweg alhier door een vrachtauto werd aange reden, is in het ziekenhuis te Rotterdam overleden, MEISJE LEVEND BEGRAVEN. Tijdens het spelen op het strand te Dom burg is het 4-jarig dochtertje van de fam, v. d. H., tijdelijk aldaar vertoevende, doch wonende te Barcelona, in een pasgegraven zandkuil gesprongen. De wanden van den kuil stortten in en de kleine werd onder het zand bedolven. De kinderjuffrouw die bij de kinderen was, begon met hulp van anderen direct met uitgraven, doch hoewel het kind vrij spoedig bevrijd was, gaf het geen tee kenen van leven meeré Van f 1500 beroofd Een landbouwer uit Groningen, die elders in liet land zaken had gedaan en b.v. op de markt tc Hengelo een vrij groot bedrag aan geld had geind, is in de Aert van Nesstraat te Rottero um lie rookt, van een be drag van f 1360. Aangezien de boer zich niet meer liet nand wist tc herinneren waar hij binnen gegaan is, heeft de politie aanvan kelijk handen vol werk geliad om de daders op te sporen. Hedenmorgen is het gelukt enkele verdachte personen aan te houden Het zijn de 34-jarige A v d B, de 31-jarige M B F en de 30-jarige I K, henevens twee vrouwen, de 25-jarige D K en de 32-jarige C. A. K. Het is niot gelukt het geld terug te vin den. Het bestond o. m. uit 4 biljetten van f 300 en 1 van f 100. De nummers van deze biljetten luiden resp. A D 011772, A D 020250. A D 017405. A D 069179 en B W 085093. Men wordt verzocht Dij ontvangst van deze biljetten onmiddellijk de politie te waarschuwen. Ernstig autobus-ongeluk Een doode; tien gewonden Men meldt ons uit Noordwijkerhout: Maandagmorgen te ongeveer half zeven heeft een ernstig autobus-ongeluk plaats geliad nabij den Ruigenhoek onder deze gemeente. Ken autobus van de weduwe A, van Scliie uit Katwijk, welke een twintigtal vischers van Katwijk naar IJmuiden ver voerde, reed op de Heeren weg, terwijl voor de bus een fietser in de richting Do Zilk reed. Ongevaar vijftig meter voor het kruis punt DalfwogHeerenweg stak do wiel rijder plotseling den weg over. De chauf feur van de autobus zwenkte naar rechts om een aanrijding te voorkomen, doch reed hierbij tegen een boom. De inzittenden worden door elkaar geslingerd. Een tiental werd min of meer ernstig gewond. Zekere Klaas de Haa-s werd met liet hoofd tegen een ijzeren balk geslingerd. De ongelukkige was op slag dood. Politie en geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Het lijk van De Haas werd overgebracht naar het ge meentehuis te Noordwijkerhout, terwijl de tien gewonden per auto naar Katwijk zijn vervoerd. De autobus werd geheel vernield. De wielrijder, die het ongeluk veroorzaak te, kreeg een zenuwaanval. FELLE BRAND TE NUMANSDORP Zaterdagavond omstreeks half elf woedde boven Numansdorp zwaar onweer. De groote hofstede, eigendom van de Ambachtsheeriijk heid, bewoond door den landbouwer T. de Rooij, staande in den buitenpolder het Hooge zand, werd zoodanig door den bliksem getrof fen, dat de geheele schuur opeens in vlammen stond. Burgemeester De Zeeuw, die een der eersten by den brand was, zag in dat aan blusschen met de handspuit van Numansdorp niet viel te denken, terwijl de brand te snel ging om een autospuit uit de omgeving met succes te ontbieden. Met de bewoners heeft hij nog eenige waarde uit het huis kunnen redden. Spoedig sloeg het vuur op het woonhuis over. Machteloos stond men bij de brand en zag men aan dat schuur en woning met de geheele in ventaris in vlammen opging. De vuurzee was ontzettend en vormde in den donkeren nacht een fantastisch schouwspel, temeer nog, daar de boerderij op een heuvel stond. Schuur en woning zijn tot den grond afge brand. De schuur was vol koren en hooi, ter wijl op den zolder van het woonhuis plm. 700 H.L. haver lag. Verzekering dekt de schade. De bewonens hebben een onderkomen gevonden bij een genabuurde boerderij. HET SLOT VAN EEN VUURWERK Twee meisjes uit Hilversum maakten kennis met twee jongens aldaar, die even als zij naar het vuurwerk waren gaan kij ken, dat tot sluiting van het Larensohe muziekconcours werd gegeven. De 18-jarige E. D. bracht het meisje langs een omweg naar de heide en toen het meisje dit bemerkte wees zij den jongeman er op, dat zij daar niet van gediend was. D. wtero het meisje toen op den grond. Het meisje verzette zich krachtig, waarop D. haar met een boksbeugel op het hooid en in het gi- laat sloeg. De doder sloeg op het hulpgeroep van hel slachtoffer op de vlucht, doch de politie, die van eenige personen die de paren had den zien fietsen, te weten was gekomen, wie de dader wa6, lichtte hem te 4 uur 's nachts van zijn bed. D. is naar Amster dam overgebracht en voor den Officier van Justitie geleid. Hij -heeft oen volledige be kentenis afgelegd. DE DOODELIJKE DAMP Toen de 41-jarige S. W.', die bij zijn familie te Culemborg was komen logeeren niet op den gewonen tijd beneden kwam, vond men hem, bij ingesteld onderzoek, bewusteloos te bed liggen. In de kamer werd een sterke gaslucht waargenomen. Nadat twee doktoren geruimen tijd hebben geprobeerd de levensgeesten op te wekken, kon ten slotte slechts de dood worden geconstateerd Zestig-jarig man verdronken Bij onweer te water geraakt Men meldt ons uit Rotterdam: Zaterdagavond te omstreeks half tien, toen zich boven de stad een hevig onweer ont lastte, is bij de Middenkous een doodelijk ongeval gebeurd. De 60-jarige S. Brouwer, die bij de vischafslag stond te schuilen, is, toen vlak in de nabijheid de bliksem insloeg, zóó geschrokken, dat hij te water geraakte en verdronk. Brouwer, die woonde in een woonschuit, welke in de Heyschehaven ligt, liep tesamon met zijn schoonzoon op de Middenkous, toen zij door het onweer en den regen werden overvallen. Daar zij een partijtje droge verf bij zich hadden, moesten zij om deze zoo veel mogelijk droog te houden, naar de eerste de beste schuilplaats vluchten, die zij konden vinden. Die vonden zij bij een schut ting nabij de vischafslag. Gedrukt tegen deze schutting staande, konden zij zich wat tegen den regenval dekken. Het was er volkomen duister en vlak bij was de walkant. Bij een hevigen slag bemerkte de schoonzoon, dat B. plotseling een paar onzekere stappen deed, met het gevolg, dat hij te water viel. Onmid dellijk ging de schoonzoon hulp halen. l)e hooge walkant, de duisternis en de hevige regen maakten, dat het dreggen naar den drenkeling veel moeite opleverde. Toen men er niettemin toch nog vrij spoedig in ge slaagd was hem op te halen, bleken de le vensgeesten reeds geweken. Het lijk is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. DE MOORD TE HOOFDDORP In de moordzaak te Hoofddorp is nog steeds geen klaarheid gekomen. Zoowel de pleegzoon van den vermoorden electricien als de vrouw van dezen laatste blijven hardnekkig alle schuld of medeplichtigheid ontkennen. Voor de vrouw heeft het onderzoek blijkbaar geen verdere bezwarende feiten opgeleverd. Zij is althans op vrije voeten gesteld. De pleegzoon even wel blijft in hechtenis. DOODELIJKE AUTO- EN MOTOR ONGELUKKEN. De 7-jarige Sjoerd Ypma viel te Workum van een rijdenden melkauto. Het kind kreeg zulke ernstige verwondingen, dat het eenige uren later aan de gevolgen is overleden. Te Wormerveer reed D. L. uit Zaandam op zijn motorfiets met vrij groote snelheid op een stilstaande vrachtauto. De bestuurder werd op slag gedood. De duopassagier N, werd in levensgevaarlijken toestand naar het gemeentelijk ziekenhuis te Wormerveer gebracht. De verklaringen van ooggetuigen over het al of niet verlicht zijn geweest van den vrachtauto loopen uiteen. Motorfiets en auto zijn in beslag genomen. N.V. Philips-Gloeilampen- fabrieken De N.V. Philips-Gloeilampen- fabrieken te Eindhoven hebben in het boekjaar 1933/1934 gun stiger financieele resultaten be reikt dan in 1932. Het saldo van de exploitatierekening is geste gen van 7.312.594.tot 9.700.453.De totale perso neelsbezetting te Eindhoven be draagt thans 15800. Voor het geheele concern luidt dit cijfer 36500. De liquiditeit is, ondanks de terugbetaling op het kapitaal, zeer gunstig. In het loopende jaar werd d: 100 millioenste radiolamp verkocht. In 't nieuwe boekjaar 1934T935 zijn de ver- koopen gestegen. De Ned. Indische conversieleening Geen toewijzing op Vrije inschrijvingen Het Departement van Koloniën deelt mede, dat bij de inschrijvingen op de Nederlandsch-Indische Conversieleening 1934 A door houders van aflos baar gestelde Indische schuldbewijzen tot een zoodanig bedrag is gebruik gemaakt van hun recht van preferentie, dat op de vrije inschrijvingen Woensdag 12 September bij inzet in het loge- men Mijnders te Stellendam, en Woensdag 19 September bij afslag in het loge ment Kaashoek, aldaar, telkens des namiddags 4 uur (zomertijd) van eeo huis en verdere opstal, staande op- en het recht van erfpacht tot 1 Mei 1950 aan een perceel grond te Stellendam aan de Molenkade, kadaster Sectie B no. 1075, groot 1 are 98 centiaren, eigendom vacv en bewoond door Hendrikus van Oostende. Te aanvaarden 1 De cember 1934. Notaris VAN DEN BERG. Za-erdag 22 September bij inzet en Zaterdag 29 September bij afslag, telkens des avonds 6 uur (zomertijd) te Ouddofp in het logement Akers- hoek van: a. Een perceel bouwland te Ouddorp, in den Grootenhoek van den polder het West-Nieuwland, kadaster Sectie A no. 97, groot 0.95.80 H.A. of 2 Gem. 26 Roeden V. M. Te aanvaarden bloot- schoof 1934. b. Een perceel bouwland te Ouddorp, in den polder het Oudeland, genaamd „Mijnlief", kadaster Sectie D no. 954, groot 0.86.70 H. A. of 1 G. 266^2 Roeden V. M. Te aanvaarden dadelijk na de toewijzing. c. Een perceel weiland te Ouddorp in den pol der het Oudeland, aan den Blindeweg, genaamd „Prinsenhof", kadaster Sectie D no. 480, groot 0.78.10 H.A. of 1 Gemet 210 Roeden V. M. Te aanvaarden 11 November 1934. d. Een huis en tuin te Ouddorp, aan den Broek- weg, kadaster Sectie D no. 778, groot 10 aren 30 centiaren of 67 Roeden V. M. Te aanvaarden 1 Januari 1935: eigendom van mejuffrouw Grietje Lodder Td. te Ouddorp. Notaris VAN DEN BERG. Veiling op Donderdag 13 Sept. 1934, Afslag op Donderdag 20 Sept. d.a v., beide da gen 's nam. 6.30 uur (o. t.) in Hotel Hobbel te Ooltgensplaat, van: Een huis A 58 en erf aan de Kaai te Ooltgensplaat. Bewoond door C. H. Me taal. Notaris VAN I SPELEN. Op Donderdag 27 September 1934, bij afslag, in Hotel „De Weerd", te Oude Tonge: telkens des nam. 3 uur (zomertijd), van: a. Een huis met koetshuis, erf en grond, te Ou 'e Tonge, aan de Voorstraat en uitkomend aan den Achterweg. Vrij van huur. b 14.18.70 H.A. (30 Gem. 268 R V. Maat) bouwland, te Oude Tonge, in den polder „Het Oudeland", aan den Lancc-weg. verhuurd aan den heer W. M. Fase aldaar tot blootschoof 1945. In 8 perceelen en combinatiën. c. 8.88.80 H.A. (19 Gem. 106 R. V. Maat) bouwland, te Nieuwe Tonge, fj den polder ,.Bat- tenoord", aan den i'ter H Sneep te Nieuwe Tcnge en mej. de wed. C. Kamp te Oude Tonge tot blootschoof 1945. Ir 6 perceelen en combinatie. Breeder omschreven bij not.tie, die gratis te ver krijgen is. Behoorend tot ae nalatenschap van mej. de wed. W. van Putten geb. Geelhoed Notarissen L. VAN DER SLUYS te Dirksland en A. I. GEELHOED te Maassluis. Op Donderdag 20 September 1934 bij Inzet in Café Osseweijer, Op Donderdag 27 September 1934 bij Afslag in het Café Schipper te Nieuwe Tonge, telkens des avonds 8 uur (zomertijd): het huis met erfpacht van den grond van het perceel aan den Noord- landschen Dijk te Nieuwe Tcnge, Sectie A num mer 1602, groot 72 centiaren. Ten verzoeke van de Erven J Muijevan der Veer te Nieuwe Tonge, Notaris VAN BUUREN. Verhuring bij inschrijving voor drie jaren van. de hofstede „Het Groene Woud" nabij Dirksland, aan den Gelderschen Dijk, met een gedeelte der bouw- en weilanden, tezamen groot ongeveer 14 H.A. (30 Gem. 140 Roeden Voornsche Maat), ten verzoeke van den heer W. van der Linde te Dirks land. Inlichtingen te mekomen en inschrijvingsbiljetteü vóór 1 October 1934 in te leveren bij Notaris VAN DER SLUYS. geen toewijzing kan plaats hebben, terwijl op het aan openbare instellingen vast toegezegde bedrag een belangrijke reductie zal moeten worden toe gepast. Geconverteerd is ruim 94 pet., zoodat er 6 pet, nieuw geld beschikbaar is. Aan de fondsen was toegezegd f 67.000.000, Dit wordt gereduceerd tot f 27.000.000. Op de vrije inschrijvingen wordt niets toege wezen. De geheele leening bedroeg f 485.000.000, waar van f 483.000.000 is geconverteerd. Van de fondsen is geconverteerd f 172 millioen; in Indië f 57millioen, en in Nederland rond f 228,9 millioen. De vrije inschrijvingen hebben op geleverd: In Indië f 214 millioen, in Nederland ruim f 184 millioen. MEVROUW MEJUFFROUW Hiermede noodigen wij U beleefd uit, onze „EXPOSITIE" der NIEUWSTE MODELLEN te komen bezichtigen. In onze collectie vindt U het meest moderne zoowel het eenvoudige genre. Deze expositie houden wij in UW BEZOEK ZAL DOOR ONS OP HOOGEN PRIJS WORDEN GESTELD. HOOGACHTEND, v.h. v. Seventer's Kleeding Mag. DEN BRIEL MARKT Tel. 125

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 3