Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden DE TROONREDE IND IN HOC SIGNO VINCES 1934 MG WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1934 '49E 'JAARGANG N°. 4095 DER SLUITING STATEN-GENERAAL rii, Heert et stil iid heen voord; i, rt, lid uitl" licht ziel, t n viel, vart art. ;emoed, edt'. PIERSON. wel willen >r toch niet ordeniiirgspo- epaard met t en bovenal' m e, dat tem em groot ge- ities willenl het bevol- rzij destelling huvvelijksle- g van het oorzaamheid sn duurzaam' ie volken uit Ier „moder nen. Staket- n met het taamheid. id is die zoo lijk altijd kijkt ector léék dat ïeelemaal geeo ie andere hon- fs de kleine ea een put gered, s, was in het eduikeld. O, o, ngst en schrik! lem heel voor- 1 hem uit dea hij een lekker ooit gulzig en Kees, Puck, ze kregen da a zoo goed was, ïs met hem en van Honden- ag van Hector den de honden r hem gekocht wel was. Een: hij erg in z'n oet je nu óók honden en gon te lachen, lebben, al Jeek zoo'n groote, rik, maar ach. En dan, het lector van zijn esje kwam met indragen. Hóe is altijd een et verder naar rvoor wel wat n het zou dan d worden1, netje al lekker buiten gedekt, ic werd. Alle ooiste kleertjes nog voor een n een vroolijk mpet en sloeg groote trom, en mooi, hoog lijk ontvangen ide toespraak', 'het leven had in gen van den indoening een op tafel en ïoeg om weer es kwamen er g veel meer. dessert. Het sierde kluifjes, n er wel den 1. ttig zijn ver- ïeel ergs was ndgedeeld, en asten te gaan oen ale hoo- gericht. Wat lond ook wel oote poes, die enen honden-» an je welste! steek, spron- omver. Menig esje scheurde stoof op de 3es toen ver- ergste opwin- li dom. waar- doet cns im- el gelijk aan, gebeurd. De lies was ge- an den feest- eestvieren op -ei Hector en zij hun ge- ar het 'beste, e om de om- as het feest Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZAThtiDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 b\j vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. OPENING STATEN-GENERAAL De derde Dinsdag in September is van ouds de datum waarpp in vcreenigde zitting der Statcn-Gcneraal, Ilare Majesteit onze Koningin met het uitspreken der troonrede, hot zittingsjaar weer opent. Een gedachte van weemoed zal ongetwij feld liet hart der Koningin en van velen die Haar omringen vervullen, daar zij nu enkel vergezeld van Prinses Juliana deze plechtigheid moet verrichten. llaar Moeder, de Koningin-Moeder en Haar Prins Gemaal moest zij in liet afgeloo- pen jaar ten grave brengen. Maar hersteld van de krankheid, mocht Zij nu weer temidden van Haar volk vertoe ven, het volk dat Zij liefheeft en het volk dat Haar bemint. De troonrede, liet spreekt haast vanzelf, bracht niets nieuws. De regcering kan niet, anders dan op de ingeslagen weg voortgaan. En daarbij de bevolking met groote ernst op het hart binden, dat wij blijkbaar het dieptepunt van de crisis en malaise nog niet bereikt hebben. Speciale maatregelen kondigt de regee ring niet aan. Zij ontleedt de toestand en geeft aan, dat deze zorgwekkend is. Zij wijst op de toenemende bewapening en conclu deert, dat wij, belaas, daar rekening mee moeten houden. Zij erkent, dat aan de be volking geen zwaarder lasten opgelegd kun nen worden, cn dat zij dus aangewezen is op versobering, besparing on afsnijding va:i diensten. Dat alles is zeer teleurstellend; maar het is beter dat de waarheid gezegd, dan dat deze verzwegen wordt. De oogen moeten open zijn voor de moeilijkheden. En wie ze dan richt omhoog, zal moedig de tegen spoed dragen. Dat staat in het woord der Koningin. Na het uitspreken der troonrede beginnen de beide Kamers weer aan de wetgevende arbeid. De regeering ontvouwt in de troonrede haar werkplan cn tracht in gemeen overleg met de volksvertegenwoordiging dat plan te doen slagen. Het meest ingrijpend zal wel de finan- cieele paragraaf zijn. De begrooting voor 1935 is sluitend gemaakt, maar hoe dat is liereikt, kunnen wij op lieden nog niet be- oordeelen. Laat ons hopen dat dit bereikt is kunnen worden, zonder zwaardere lasten op de be volking te leggen. De weg, naar ons inzicht de eenig juiste weg, is bezuiniging en versobering en in krimping van den staatsdienst. Het jaar dat wij tegemoet gaan is wel zeer gewichtig, de werkloosheid is het groote kwaad, dat knaagt aan den wortel van ons bestaan. Wij hopen innig dat het B0 milliocn-plan daarin ecnige verlichting brengen mag. Voor dat kwaad helpen geen demonstra ties zooals de S.D.A.P. nu j.l. Zondag in de vier grootste gemeenten van ons land hiel den. Dat is alles humbug en boerenbedrog. Wij moeten in dezen tijd hebben men- schen, die trots alle moeilijkheden, in waar heid en oprechtheid zoeken naar de mid delen, om ons land en volk zoo goed moge lijk door de branding heen te voeren. Welke in besef van eigen onmacht en zwakheid, kracht en wijsheid zoeken bij Ilem die het lot, der volken in Zijn hand heeft, die wel zeer diepe wegen met de volken der wereld houdt, maar die toch alios uit zal doen loo- pen op Zijn eer en verheerlijking. De loonen bij de Spoorwegen Nieuwe verlaging van 3 pet.? De directie van de Nederlandsche Spoor wegen, heeft blijkens de Tel., aan den per- soneelraad een voorstel inzake een nieuwe loonsverlaging doen toekomen. Globaal ge nomen komt dit voorstel neer op een ver laging van 3 pCt. voor de nieuwe loonen van liet gohcele personeel. liet ligt in de bedoeling van de directie- den maatregel mot ingang van 1 Januari 1935 toe te pas sen. De nieuwe verlaging zal voor diegenen van het personeel, die niet op hun maxi mum staan, voorloopig op 3pCt. neericomen- Zij, die al op hun maximum staan, hebben echter nog met een overschot te maken, dat de directie tot nieuwe maxima wil af ronden. Voor den een zal dit mee, voor den ander tegen loopen. Dit betreft echter slechts fracties; over het algemeen kan dan ook van een verlaging, ook voor deze groep, van 3 pCt- worden gesproken- H. M. de Koningin heeft heden de gewone zitting der Staten- Generaal met de volgende troonrede geopend: Leden der Staten-Generaal, In deze tijden van zware beproeving, zoo voor het Vader land als voor Mijn Huis, Mij wederom in Uw midden bevin dend, is het Mij een behoefte allereerst uiting' te geven aan Mijn warmen dank voor de treffende bewijzen van genegen heid en verknochtheid, die Ik gedurende de laatste maanden uit alle kringen van ons Volk heb mogen ontvangen. Meer nog dan een jaar geleden ondervinden ook wij de gevolgen van de geestelijke en economische ontreddering, waaronder de geheele wereld heeft te lijden. De toestand van het bedrijfsleven zoo hier te lande als in Nederlandsch-Indië is zeer zorgwekkend. Alle bedrijfstakken ondergaan den druk der tijden; vele er van zijn zelfs zeer zwaar getroffen. De verhoudingen in de landen waarmee wij economisch het nauwst verbonden zijn doen voorts de vrees opkomen, dat nog zwaardere druk te verwachten is. Voortbrenging, handel en verkeer zoeken tastend den weg in de wanorde van de talrijke en vaak meest onverwachte verschuivingen op economisch gebied. Onder deze snel wisselende omstandigheden moet in het Regeeringsbeleid kracht gepaard gaan met behoedzaamheid en voorzichtige aanpassing. Onveranderd handhaaft de Regeering haar overtuiging, dat moet worden gezorgd voor gezonde publieke financiën. Daar verhooging van de reeds zoo zwaar drukkende belastingen zonder gevaar voor ineenstorting niet mogelijk wordt geacht, zullen de uitgaven, teneinde binnen de grenzen der beschik bare middelen te blijven, nog verder verlaagd moeten worden. Voorstellen om daartoe te geraken zijn in bewerking. Nu in het afgeloopen jaar het resultaat van onze politiek inzake de handelsverdragen niet geheel bevredigend is geweest en de vooruitzichten dienaangaande eer slechter dan beter zijn, zal met handhaving zooveel mogelijk van onzen export steeds grootere aandacht moeten worden geschonken aan behoud en verruiming van den afzet in het binnenland. De aan het bedrijfsleven opgelegde en wellicht nog op te leggen crisisregelingen zullen tot het strikt noodzakelijke worden beperkt en niet langer dan onvermijdelijk noodig worden gehandhaafd. Op verlaging van heffingen, uit deze regelingen voortgekomen, blijft de aandacht der Regeering onophoudelijk gevestigd. Voor Nederlandsch-Indië zal bij voortduring worden ge streefd naar bevordering van den uitvoer en naar aanpassing van de productie bij de mogelijkheden van afzet. Ook de industrialisatie van dit deel van het Rijk zal, waar mogelijk, geleidelijk worden bevorderd. Het is verheugend, dat in het afgesloten zittingsjaar verschillende maatregelen getroffen konden worden, die Nederland in nauwere economische aanraking brachten met Nederlandsch-Indië en Suriname; in die richting zal worden voortgegaan. Voor Curacao, waar de financieele en economische toe stand de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen vrij gunstig kan worden genoemd, bleek de mogelijkheid van soortgelijke maatregelen nog niet aanwezig te zijn. Met groote bezorgdheid yoor de toekomst der menschheid moet worden vastgesteld, dat bijna allerwegen de drang naar sterke bewapening herleefd is. De regeering zal doen wat binnen haar vermogen ligt om mede te werken aan de beteugeling van dat streven. Zij is echter tevens verplicht met dit verschijnsel rekening te houden bij de uitvoering van haar aanvankelijke voornemens met betrekking tot de nationale verdediging. De talrijke en zware tegenslagen op economisch gebied, gepaard aan verschillende gebeurtenissen op ander terrein, roepen licht geestelijke verwarring te voorschijn. Des te meer is het noodzakelijk, dat de Regeering zoo hier te lande als in de overzeesche gewesten ernstig aandacht blijve schenken aan handhaving van de zedelijke volkskracht en aan versterking van de eendracht des volks, opdat het vastberaden stand houde te midden der beproevingen. Wie zich toeleggen op het zaaien van wantrouwen en verdenking, wie het gezag der Overheid ondergraven, zijn werkzaam tot verderf van het land en zullen met beslistheid worden wederstaan. Veel zal in het komende zittingsjaar wederom van Uw werkkracht worden gevorderd. In de onwrikbare overtuiging, dat het geloof in Gods Almacht ons Volk den noodigen levensmoed geven kan en met de bede, dat het Hem behagen moge Zijn zegen te schenken op Uw in eendrachtige toewij ding aan het Vaderland te volbrengen arbeid, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Burgemeester J. C. A. Bannink NEEMT AFSCHEID VAN ZIERIKZEE In een openbare raadszitting nam Zater dagmiddag burgemeester J. C. A- Bannink om gezondheidsredenen afscheid van Zierik zee. Na afhandeling van enkele ingekomen stukken nam de Burgemeester liet woord ten einde zijn afscheidsrede te houden- Spr. begon met te zeggen dat bij zulke gelegen heden onze gedachten terug gaan. Vijf jaar geleden is li ij hier in Zierikzee als vreem deling aangekomen. In al dien tijd zijn er ongetwijfeld veel fouten gemaakt, maar on daiiks alles was de samenwerking zoowel met de hoogero als de lagere ambtenaren van zoodanigen aard dat het nooit tot con flicten is gekomen. Menigmaal is gezegd dat Hij in den Itaad te zacht was- Deze zwakke zijde bestaat werkelijk, maar de be langen van de gemeente leden er niet on der cn ook in dit geval staan de-beste stuur lui aan wal. Spr. dankt al het gemeente- personeel, de wethouders en raadsleden en iioopt dat den nieuwen Burgen:, je kracht van Boven gegeven worde, opdat ltij zijn voorganger zal overtreffen. De oudste wethouder de heer Timmer- m a n (a- r.) herinnert in zijn toespraak dat liet juist 5 jaar is geleden dat hij als w.n.d Burgemeester den scheidenden Burgemees ter heeft geinstalleerd. De verwachtingen waren toen hoog gespannen: o.a- de water leiding, electriciteit, reorganisatie van de brandweer on politiecorps. Spr. brengt na mens den Raad, het Collo van Wethouders en de geheele burgerij den Burgemeester van harte dank voor alles wat Hij gedaan Hoeft. Daarna spreken nog Weth- Pannij (v. h.)de hoeren Quant fa; r), Gerritsen, Du Croo (v- h.), A den Boer (r. k.), mede namens do bedoelden van het Burg. Arm bestuur waarvan do Burgemeester voorzit ter was; de hoeren W. den Boer (a.r Van Schelven (c. h), Van dor Doe en J Cats- hoek (s-d.a.p.) Hierna reikte de lieer Timmerman, als wn.d. Burgemeester namens de weth., den Raad, de verschillende ambtenaren en na mens de geboete Burgerij den vertrokken- den Bugemeester een zilveren schaal over waar in gegraveerd was: „Aan haar scheidenden Burgemeester J C. A. Bannink, do Gemeente Zierikzee Geroerd dankte de Burgemeester voor dit blijk van waardeeriing en tevens voo de vele goede woorden die tot licm gericht waren. Ten laatste spreekt de heer Groenedijk als jongste Raadslid nog 'n kort woord en sluit de Burgemeester voor de laatste maal deze openbare raadszitting van Zierikzee. 's Avonds was er gelegenheid de familie Bannink de hand te drukken en defileerde vele verenigingen voorhij de tribune, waarop de Burgemeester met zijn gezin was gezeten. Steunregeling aan de Ncdcrlandsche haringvisscherij Groote ontevredenheid bij den handel De regcering heeft mot ingang van 15 Sept. de prijzen voor de op zee gekaakte en ge zouten haring vastgesteld op 9 gulden voor gekaakte en 7 gulden voor steurharing. In verband hiermede is de vereeniging van ha- ringhandolaren te Vlaardingen dadelijk na den afslag in vergadering gegaan, in welke vergadering de ontevredenheid over dezen maatregel tot uiting kwam. Met algemecne stemmen werd besloten het volgend telegram aan den minister van oeconomische zaken te verzenden: Namens de stichting voor de Nederlandsche haring visscherij is ons medegedeeld, dat met in gang van 15 September de prijzen voor op zee gezouten haring gekaakt 9 gulden, on- gekaakt 7 gutden zullen bedragen; wij kun nen met vrij groote zekerheid zeggen, dat togen deze prijzen onze exporthandel nog eens extra belemmerd zal worden, waarom wij Uwo Exc. verzoeken maatregelen hier tegen te treffen bij voorbeeld door het toe kennen van een exportpremie; dat voor noemde regeling tot gevolg zal hebben dat voor exportdoeleinden alleen haring van minderwaardige kwaliteit gebruikt zal kun nen worden, welke soorten tot prijzen be neden de door de stichting vastgestelde prijzen aan de markt komen, tot schade van den goeden naam van het Ilollandsche product; dat deze regeling, welke dezelfde fouten heeft als die van het vorig jaar, tot gevolg heeft, dat de rccders-handelaars een voorsprong hebben op de uitsluitend hande laren, waarom wij Uwe Exc. in overweging geven de reederijen, die haar eigen aange roerde haring wenschen te behouden, te verplichten een gulden per kantje in de kas van de stichting te storten, ais waarborg voor liet eventueel te lijden verlies. HULDIGING EDO BERGSMA Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Ju liana heeft aan den Penningmeester van het Huldigingscomité, den heer A. Pierson, Bankier te Amsterdam, een bijdrage gezon den voor het huldeblijk, dat den heer Edo Bergsma zal worden aangeboden ter gele genheid van zijn 50-jarig voorzitterschap van den A-N.W.B-Toeristcnbond voor Nederland. De Landbouwsteun In de vorige weck te Luntcrcn gehouden conferentie der Anti cv. Partij merkte de referent, het Kamerlid C. S me enk hier over op: Bij de landbouw was het moeilijker om in goede jaren reserves te maken dan in andere bedrijven. Kr waren, <ic enkele dikke hoeren uitgezonderd, veel moei lijklie- dcn. De bedrijfsuitkomsten bij arbitrage in 1024 wezen dat uit; zulks ondanks bet feit, dat de boerenstand in 't algemeen eenvou diger leeft dan anderen. Men spaart er meer. De landbouwsteun zou af ie keuren zijn als men ergens in de wereld zonder verlies kon produceeren tegen de wereldmarkt. Maar zoo is bet niet. De prijsval kwam door kunstmatige midde len in andere landen tot stand; tot schade voor bet economisch leven in 't algemeen en tot dupeering van de landbouw. Bovendien kromp liet verbruik in en de wereldmarkt werd kleiner. Daardoor kwam onnatuurlijke prijsdaling. Zonder dat er maatregelen waren geno- meu, zou de productie stop gezet zijn en bet land ware braak komen te liggen. De werk loosheid zou geklommen zijn; de midden standers hadden er onder geleden. Koopen is ruilen; maar een arme land bouwbevolking kan niet koopen van een hooge industrie en zoo zou de toestand in heel de wereld zijn geworden zonder steun regeling. De werkloosheid in de industrie zou enorm geworden zijn. Zou Scheepvaart en industrie er beter aan toe zijn geweest als bet platteland geruïneerd was. Naarmate liet peil van welvaart in andcro groepen daalt, zal do landbouwsteun ook moeten inkrimpen. liet is zeer goed mogelijk, en het begin is er al, dat dit punt nu aan de orde is. Als de aardappels behoorlijk verkoopbaar zijn, is steun onnoodig. Het is niet waar, dat de prijzen in de steden op 't zelfde hooge peil blijven. Zonder steun zou voor de landbouwproducten 'n ons land '00 millioen minder betaald wor den dan in 1920; aan steun wordt 180 a 200 millioen uitgekeerd; bet v icbilt dus nog 100^ millioen bij gelijk verbruik. Voorts vragen grossier en winkelier een „stedelijke" winst en de lasten zijn boog. De stedelijke gemeenschap vraagt veel gekl en dat wordt verdisconteerd in do prijzen. Sedert 1924 nam dit sterk toe. Is een ander stelsel van landbouwsteun mogelijk, .dg .raagd. De rijke boer zou zonder steun, zijn be drijf inkrimpen en de werkloosheid zou toe nemen. De bietenst' n is economisch een groote dwaasheid, omdat er rietsuiker in overvloed is; maar landbouw en schippe rij hebben bet noo lig. Met de tarwe slaat bet - ïgeveer evenzoo. Individucele steun zou funeste gevolgen hebben. De bedrijfssteun gaat belaas niet genaard althans in vele sr "ken met een groeiend sociaal besef- .n Tholcn moest zelfs de regeering er aan te pas komen; maar ook de landarbeiders hebben voordeel van de steun. Vreemd genoeg zijn thans vele boeren voor overheidsbemoeiing. Vroeger was dat anders! liet ware beter, dat zij de tewerkstelling van landarbeiders 1 ui derden. Hoe bet met de loonsubsidies staat, weet spr. niet; (zc zijn gesabotteerd, wordt opgemerkt); maar het stelsel deugt niet. Geeft de regeering toeilag, dan moet deze ook liet loon bepalen, v. t onjuist is. Werd deze methode in dat zou mon'en ook voor de industrie toegepast, dan zou liet tot dumping leiden en tegenmaatregelen uitlokken. De scheep vaart weet er van mee Ie praten, wijl het buitenland toeslagen en subsidies geeft. liet stelsel is economisch onjuist; al zal in som mige gevallen, bv. om handenarbeid, in i 'arts van machinale, te bevorderen, iets dergelijks kunnen geschieden. VERPLICHTE BIGGENINLEVERING In Augustus jl. werd door de Ned. Var kenscent iale wederom een varkenstelling ge houden. Uit deze telling is gebleken, dat de inkrimping van den varkensstapel zich op bevredigende wijze voltrekt, een resultaat, dat mede bewerkt is door bet afnemen van een aantal biggen door de Varkenscentrale. Aangezien uit de tellingscijfers blijkt, dat in de naaste toekomst ^een teveel aan var kens aanwezig zal zijn, zal de verplichting tot bet inleveren van gemerkte biggen op 17 September a.s. komen te vervallen, zoodat vanaf dien datum geen gemerkte biggen meer door de Nederlandsche Varkenscen trale zullen worden afgenomen. Met de afname van ongemerkte biggen zal voorloopig worden doorgegaan. Vcreenigde vergadering van de beide Kamers Zaterdagmiddag 2.45 uur is in liet gebouw dor Tweede Kamer de vereenigde vergade ring geopend van de beide Kamers der Staten-Generaal tot sluiting van liet zitting jaar onder voorzitterschap van \V. L. oaron do Vos va.n Steenwij k, voorzitter van de Eerste Kamer. B» Voorzitter doet door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een K. B. van 10 Sept.. 193-4, no 10, waarbij de minister van Binnenlandsehe Zaken wordt gemach tigd, boden ten 3 uur des namiddags, zioh te begeven naar de vergadering der Staten- Generaal, teneinde in een Vereenigde Ver gadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. De Voorzitter benoemt een commis sie, die den minister in bet gebouw zal ont vangen en uitgeleide doen. Deze commissie van in- en uitgeleide best vit uit de Eerste Kamerleden v. d. Hoeven Ml Smecnge en uit de Tweede Kamerleden Seliouten, mevr. Bakker— Nort, Goseling cn VVendelaar. Kort daarna treedt de minister, vooraf gegaan door de leden der commissie, de vergaderzaal binnen. De heer De Wilde, minister van B'n- nenlandsche Zaken, plaatst zich arbter de ministerstafel cn lioudt de volgende siji- tingsrede: Het beeft II- M. de Koningin behaagd mij op te dragen de zitting van de Staten-Gene raal in Haar naam te sluiten. Verschillende wetsontwerpen zijn in ge meen overleg met de Staten-Generaal tot stand gekomen- Uit den aard der zaait treden daarbij de regelingen op economisch en financieel ge bied in verband met do ernstige tijdsom standigheden, gevolg t an de wereldcrisis, op den voorgrond. De Koningin heeft mij opgedragen u Haar dank te betuigen voor uw ijver en uw toe wijding aan 's lands belang. In naam der Koningin en daartoe door Iluar gemachtigd verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal te zijn gesloteai. Ilierop verlaat de minister weder de zaal, door bovengenoemde commissio uitge leide gedaan. Nadat de commissie in de zaal is te-ug- gekeerd, sluit de Voorzitter do ver gadering. 7..EX. Munster Mr J. A. de Wilde bij het verlaten van 't gebouw der Tweede Kamer vaar hij in een vereenigde vergadering van, de beide Kamers der Staten-Generaal iii naam van U.M. de Koningin het zittingsjaar slóot

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 1