mmm ■-■PJ mmb Hl S MAAS EN SCHELDEBODE ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1934 BINNENLAND. FEESTELIJKE THUISKOMST Land- en Tuinbouw. Rechtzaken. EEN GEBROKEN HART Schaakrubriek* i Jffl (m. tweede kamer r!Hpi ïp UI ■2 s Él^ a lil KI w fa. ■1 Wl De werkloosheid Nog stijgende. Bij 1062 organen der openbare ar beidsbemiddeling in ons land stonden op 25 Augustus in totaal 324.574 werk zoekenden ingeschreven. Op 11 Augustus 1934 bedroeg het aantal ingeschrevenen 317.673. Het aantal ingeschreven werkzoe kenden wijst, vergeleken met het over eenkomstig tijdstip van het vorig jaar, een stijging met rond 18.000 aan. Spelling-Marchant 1 Het eerste dagblad. Het te Groningen verschijnende r.-kath. dagblad „Ons Noorden" heeft besloten met ingang van Maandag 17 Sept. de spellmg- Marohant in te voeren. Als reden geeft het blad op, dat nu ook in het Noorden vrijwel algemeen bij het katholieke onderwijs de nieuwe schrijfwijze is ingevoerd, het voor het gezin slechts moeilijkheden zou geven indien het dagblad een andere schrijfwijze bleef volgen, dan die, welke op school ge leerd wordt „Wij achlen het bovendien een groot al gemeen belang, dat aan 't dualisme en de .verwarring in onze schrijftaal een einde komt en-de pers kan daartoe veel bijdragen Niet door koppig te blijven ingaan", aldus het blad, „tegen een officieel ingevoerde spelling die ongetwijfeld de toekomst heeft, maar door moe te werken, dat de officieele onderwijsspelling ook in 't practische maat schappelijk leven burgerrecht krijgt. „De inconsekwentie van de Regeering, die voor het onderwijs een andere schrijfwijze invoert, dan zij zelf nog in de praktijk be zigt, kan zeker voor ons geen aanleiding zijn, dit voorbeeld te volgen". [Tegen toelating van Rusland tot den Volkenbond Telegram van het Comité voor Nat. Samenwerking. Het Comité voor Nationale Samenwer king, gevormd uit vertegenwoordigers van tal van vereenigingen op nationalen grond slag, heeft zich met een telegram tot de Nederlandsche regeering gewend waarin het een dringend beroep doet op de Neder landsche regeering 0111 zich door haar ver tegenwoordiging bij de Volkenbondsverga dering ten sterkste te verzetten tegen toe lating van Sovjet-Rusland tot den Volken bond, opdat niet de zedelijke grondslag van den Volkenbond worde ondermijnd en geen steun worde verleend aan het voortschrij den der wereldrevolutie. Van Koningin en Prinses EEN ZEGETOCHT OVER HET IJ De „Tabinta", het mailschip, waarmede H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana de reis naar Noorwegen hebben gemaakt, zou, aldus luidden aanvankelijk de berich ten, Maandagmorgen tusschen 9 uur en halt 11 te Amsterdam binnenkomen. Maar Zaterdag bleek reeds, dat men de beide Vorstinnen eerder kon verwachten en vandaar dat fles Maandags menigeen zich reeds vroegtijdig gereed maakte om Ko ningin en Prinses een hartelijk welkom toe te roepen. In de eerste plaats deden dit de leden van de Christelijke Oranjevereeniging „Am sterdam-Oost", dio verleden weck reeds door hun bestuur waren opgeroepen de beide vorstelijke vrouwen tegemoet te varen. Dit origineole plan was ingeslagen, ook bij de Christelijke Oranjevereeniging te Haarlem en zoo werd dan gistermorgen tegen 8 uur de tros losgesmeten van twee fraai gepavoi- seerde booten vol met in hoofdzaak Oranje- lievende Amsterdammers, die met volle muziek en vrodfijk gezang Koningin en Prinses toegemoet voeren. Do „Tabinta" was even over achten de Hembrug gepasseerd. Toen reeds begonnen de toejuichingen van den wal, die de vorstinnen van de brug af met vriendelijk groeten en wuiven beantwoordden. Naarmate de grooto stoomer, begeleid door een paar dienst vaartuigen de stad naderde werd alom langs het IJ do driekleur geheschen en vermeerderde het gejuich, dat tot een hartelijke en geestdriftige ovatie aanzwol toen de groote Tabinta als het ware gepraaid werd door het luide gejuich van de twee kleinere Oranje booten met circa 2000 bezielde Oranje klanten aan boord. De muziek speelde het „Wilhelmus", er kwam schier geen einde aan het gejuich en het zwaaien met hoeden en zak doeken. Men zong vaderlandsche lie deren en de menschen raakten nog meer opgetogen, toen Koningin en Prinses zoo minzaam en hartelijk de toejuichingen beantwoordden en maar niet ophielden met terugwuiven en teruggroeten. Vlak in de buurt van de Tabinta voeren de twee booten nu verder mede, terwijl het gejuicli van den wal af, van steigers en bruggehoofden, zicli al maar liet hooren. liet is een schoone, feestelijke intocht langs het IJ geworden en aardig was het de drukte te zien, die deze blijde binnen komst op liet water veroorzaakte. De jon gens van do „Pollux", het opleidingsschip voor de koopvaardij, brachten hun keuri- gen groet telkens weer, eveneens namen zij de honneurs waar, toen het mailschip om over negenen meerde aan de Javakade, waar do steigers en etablissementen zijn van de Stoomvaart-Maatschappij „Neder land". De directie begroette hier de Koningin met de Prinses, terwijl op de booten der Oranje vereenigingen het gejuich niet van de lucht was en ook op de Javakade de vorstinnen door een talrijk publiek werden toegejuicht. Nadat Koningin en Prinses afscheid van den Kapitein, den heer B. Jansen, hadden ge nomen, verlieten zij den stoomer, begeleid door leden der directie en aan den wal aanstonds begroet door den burgemeester, Dr. W. de Vlugt, met wien de Koningin eenige opgewekte woorden wisselde. Op de Javakade klonk weder een krachtig „Wilhelmus", thans van het wachtende publiek, dat nu zijn beurt kreeg om Koningin en Prinses van nabij te zien en toe te juichen en in- tusschen met blijdschap te constatee- ren, dat do Koningin er weer goed uit zag en vacantiereis ook de Prinses blijkbaar zeer voldaan had. Lang duurde het oponthoud niet, want de lieido vorstelijke vrouwen stapten met Haar gevolg in de auto's en toen ging het door do stad heen den weg naar Haarlem op. On derweg werden de vorstelijke personen moer malen toegejuicht en zij dankton daarvoor telkens minzaam en vriendelijk. Geen roode betooging 18 September De Tribune zwetst over den komenden „rooden Dinsdag" en schrijft o.a.: „Overal in het land worden de voorberei dingen getroffen om massa's workonde en werklooze arbeiders op Dingdag 18 Septem ber naar Den Haag to brengen, ten emde bun eischen aan de regeering te stellen op den dag, dat de Koningin het parlement opent. Het Landelijk Werkeloozen Stnjd- comité heeft thans in een uitvoerig docu ment de eischen, die de werkeloozen aan de bourgeoisie stellen, geformuleerd. Op alle vergaderingen worden thans gedelegeerden gekozen, die gezamenlijk op de Roode Dins dag dit document aan den minister van Sociale Zaken, Slotemaker de Bruine, zullen overhandigen. Maar tegelijkertijd moeten de massa's op dezen dag in Den Haag bijeen komen om van hun bereidheid om voor deze eischen te strijden, getuigenis af te leggen. De Roode Dinsdag moet een demonstratie van eenheid van actie zijn. Wij roepen de werkende en de werkelooze arbeiders op op den Rooden Dinsdag in Den Haag paraat te zijn. Wij roepen de arbeiders uit de vak- vereenigingen op mede voor de eisohen der werkeloozen te demonstreeren. Wij roepen de sociaal-democratische en communistische arbeiders, zoowel als die van. het N.A.v-.. en de O.S.P. op op dezen dag één breed front' te vormen tegen de Colijn-regeering. Wij publiceeren hierbij thans den brief van bet Landelijk Werkeloozen Strijdcomité aan den minister van Sociale Zaken, die het program vormt voor den Rooden Dinsdag. Wij roepen de arbeiders op overal in ver gaderingen en de vakvereenigingen hun adhaesiè met dezen brief in moties vast te leggen." De waarde van deze snorkende taal be hoeft men niet te overschatten. Ze is typisch communistisch. De heeren doen alsof ze het voor het zeggen hebben. Zoo is het nog niet en we twijfelen geen oogenblik cf de bevoegde autoriteiten zullen er geen oogenblik aan denken om voor een betooging dezer revolutionairen toestemming te geven. In het algemeen niet en zeker niet op den dag van de opening der Sta- ten-Generaal. Onze wintergranen Dc tijd voor liet uitzaaien onzer winter granen, tarwe, rogge en gerst is weer zacht jes aan aangebroken. Vooral nu deze teel ten zich zoo stemk uitbreiden is het wel ge- wenscht enkelo dingen daarop betrekking hebbende, naar voren te brengen, liet vele terugkomen met stroo op hetzelfde land toch, zal niet straffeloos geschieden indien in de eerste plaats de bemesting niet vol komen in orde is. De grootsite vijand van de graanteelt is liet legeren. Dit ongemak is gewoonlijk to wijten aan een verkeerde verhouding in de bemesting. De stikstof is dan in verhouding in de meerderheid. Regenweer w-eufkt dan moe, door de stengel te verslappen, omdat er te weinig zon is. Niet alleen gaat het oogsten moeilijk bij gelegerd graan, maai de kwaliteit daarvan wordt ook slachter. Vooral als in de rijpingsperlode het weer ongunstig is. Kali geeft stijf stroo, flink bemesten mot kali dus en niet te veel stikstof. Zal de kali-bemesting goed tot zijn recht komen, dan dient men ook niet te dicht te zaaien. Onze granen worden op vele plaat sen te dioht gezaaid, als het machinaal ge beurt met te nauwe rijenafstand. Door het dichte zaaien worden niet alleen groote hoe veelheden zaaizaad nutteloos weggeworpen, maar de indirecte schade is nog grooter. Voor dit geld kan men beter wat kalimcst koopen, men vangt dan twee vliegen in één klap. liet is interressant te bemerken, dat hoe intensiever liet bedrijf wordt, lioe moer man spaart op zaaizaad en hoe liooger daar bij de oogsten worden. Dit geldt v-oor ieder bedrijf waar de grond beter bewolkt, krach tiger bemest en waar prima zaaizaad ge kozen wordt. Dunner uitzaaien, maar dan ook zaai goed nemen dat goed kiemkrachtig is en soortecht. Als men dun uitzaait moet men ook verzekerd zijn van kiemkrachtig zaad. Het zaadgoed moet onberispelijk gereinigd zijn en tegen s-cliimmel en brand met d-ia--- toe geéigende ontsmettingsmiddelen ont smet. Het dikwijls betrekken van origineel zaadgood kan niet genoeg aanbevolen wor den. Door variéteiteproeven kan men de voor zijn grond geéigende soorten vast stellen. Van grooten invloed is dun uitzaaien op den watervoorraad in den bodem, resipec- tevelijk do voedsel voorziening dier planten, omdat liet water als transportmiddel daar van dienst moot doen. Het is toch voor water- en voedselvoorziening niet ge hoeveel planten op een zekere oppervlakte staan. Bij diolit uitzaaien zal het getal pian ton veel grooter zijn dan dan bij dun uit zaaien. Een gevolg hiervan is, dat door liet dichte uitzaaien voor liet groote aantal planten per plant minder water en voo 'se! ter beschikking is. De plant lijdt honger. Bij dun zaaien is water en voedsel toei ei kend om de dun staande planten te voelen De opbrengst zal dan ook veel hooger zijn. Alles in liet kort samenvattende kunnen wij dius zoggen dat bij een sterke uitbrei ding dor graanteelt in de eerste plaats een flink aanspreken der kalimestzak, een dun uitzaaien van goedgekeurd, ontsmet ziai- good ons kan helpen. Het oud-Kamerlid Braat voor de rechtbank Duizenden lichten Maandag de Koningin en Prinses bij haar terugkeer in het Vaderland begroet. En hartelijk als steeds wuifden Moeder en Dochter de menigte toe. De straat behoort dien dag niet aan de revolutionaire elementen; maar aan het Nederlandsche volk, dat in zijn gezonde nationale gevoelens wenscht te worden ge ëerbiedigd en van rev olutioneerende propa ganda niet weten wil. De Overheid zal weten wat haar te doen staat, ook zonder dat haar zulks opzettelijk wordt voorbehouden. FEUILLETON in 12 Febr. Gisteravond waren wij met e'enige hee ren en dames bij den Graaf v. S. genoo- digd. Ik moest ook spelen en zingen; maar ach! hoe moeilijk viel het mij. Het scheen mij toe, of iedere toon een be spotting was van mijn vroeger geluk. Otto berispte mij lieden over mijn minder vlug spel en zei: „Agnes gij moet u meer oefenen en uw schoonen aanleg niet verwaarloozen". Tranen drongen mij in de oogen. Ik waagde het van de vele zorgen der huishouding en der opvoe ding onzer lieve kinderen te spreken. Ook ontvielen mij de woorden: „En gij, Otto! speelt ook nooit meer met mij een .quatre mains" en juist daardoor leerde ik veel". Hij zag mij verbaasd aan en antwoordde: „Ik nog spelen?Weet gij niet, dat ik met bezigheden, ook van Staatszaken overladen ben! Eenigen tijd later nam hij stok en hoed, om naar het „Leesmuseum" te gaan en ik ik wachtte op zijn terugkomst tot laat in den nacht. Dit lijden zal mij dooden. Heere! pleegde ik soms afgoderij met den man zoo lief te hebben, dien Gij mij gegeven jiebt? Zijn koelheid en schijnbare on BIETENBEVRACHTING „Prinsjesdag" Op 18 September naar Den Haag. Het Amsterdamsch Comité „Prinsjesdag" roept de Oranjcgctrouwe Nederlanders op, a.s. Dinsdag 18 September naar Den Haag te gaan om II. M. do Koningin en H. K. H. Prinses Juliana, bij de opening der zitting van de Staten-Generaal, hulde en trouw ie betuigen en om te verhinderen dat de revo lutionaire volksgroepen van onzen Prinsjes dag een „Roode Dinsdag" maken. Het Comité bestaat uit de volgende per sonen: II. Bergmann, J. Bokma, A. I. Cha- pon, J. J. van Dokkum, Mr. J. Engelsman, Dr. J. Gajentaan, Dr. W. G. Harrenstein, Mr. A. J. Hcndrix, G. II. Joosten, Mevrouw A. Knoppers-Valkenier, Dr. B. A. Knoppers, A. B. Iloosjen, J. J. da Silva, L. Snapper, Kolonel II. II. Timmermans en II. R. Zijlstra. Inlichtingen worden .door het Comité gaarne verstrekt op het secretariaat N.Z. Voorburgwal 232 Amsterdam-C. Telefoon No. 37575. verschilligheid storten druppel bij drup pel vergif in mijn ontvleeschte borst. 20 Maart Heden zag ik Otto thuiskomen in een toestand^ die mij deed huiveren. Hoe zal ik dien noemen? De wereld noemt dien „opgewonden, vroolijke stemming" O, ik zou. kunnen schreien zonder op houden: 't Is niet de eerste keer, dat hij zoo thuis komt. Hoe strookt dat met mijn smart over mijn vele eenzame avon den? Daar spreekt een stem in mij, die zegt: „Gij zijt slechts zijn slavin. Waar blijven de schoone droomen uwer jeugd? Hoe bitter wordt u uw liefde vergolden!"God, o mijn God! ont neem mij deze vreeselijke gedachten en sterk mij, om hem voortdurend te be minnen, die mijn man en de vader van mijn lieve kinderen is. Sterk mij om geduldig te wachten, totdat de blind doek die zijn zielsoog bedekt, van hem zal worden genomen, onder Uw hoog en heilig bestuur! Later: Noen! ik verlang niet, dat Otto ai zijn vrijen tijd slechts aan mij en de kinde ren zal wijden. Een man heeft vele an dere zaken en bezigheden, die hem be» langstelling inboezemen. Indien Otto slechts een paar avonden in do we.ek aan zijn vrienden wijdde, maar avond op avond alleen te moeten zitten, dat is te veel voor mij. En nu ik inzie, dat zijn uithuizigheid ook de kinderen vat! hem vervreemdt en voor hem een oorzaak tot verzoeking wordt, heb ik reeds meermalen in alle De Huiden-, Leder- en Schoencentrale Uittreding van veertien Iederfabrikanten Naar wij vernemen hebben veertien leder fabrikanten, hun lidmaatschap van de Cen traio Vereoniging tot Behartiging van do Belangen van do Huiden-, Leder-, Schoenen, en Aanverwante Branches opgezegd. Omtrent hit uittreden vernomen wij nog, dat dezo fabrikanten tot dezen stap zijn overgegaan, aangezien zij overtuigd zijn, dat de „Centrale" in haar huidigen vorm geen verbetering zal brengen voor de aan gesloten branches in liet algemeen, terwijl voor de ldderfabricage ernstige gevaren uit hei voortbestaan der „Centraio" kunnen ont staan. De aangesloten branches hebben, naar een berekening uitgaande van de cijfers van 1931 een totaal omzet van circa 250 millioen gulden per jaar. Vele aangeslotenen zijn teleurgesteld door het uitblijven van regceringssteun. Voor de Zoolleerfabrikantc-n is er tevens liet be zwaar, dat zij zich in dc „Centrale" niet veilig gevoelen tegenover de daarin ook vertegenwoord igde „rubberbelangen"'. Bij dit punt is niet alleen het belang der lederindustrie, docli ook van duizenden schocnherstellers betrokken. Da uitgetreden fabrikanten zijn volkomen bereid maatrege len in dezo kwestie in liet belang der schoen herstellers daadwerkelijk te steunen. De Bcvrachtingscommissies te Groningen, Leeuwarden, Veendam en Meppel zijn in overleg met do beide Noordelijke Suiker fabrieken, nl. do Friesch-Groningsche Coin Boetwoitelsuikerfabriek te Groningen an de Noord-Nederl. Beetworteleuikerfabriek te Viorverlatcn liet volgende overeengekomen, ten aanzien van de bietenbevrachting tijdens de campagne 1934. a. Do vrachttarieven zijn gelijk aan dia ven de campagne 1934; b. de laad- en lostijd is geregeld volgens do oude fabriekscondities, d.w.z. drie la-o en drio losdagen voor schepen benoden 125 ton enz.; c. overliggeld volgens do wet; d. overal waar mogelijk, zullen de bieten worden bevracht op dc officieele beurzen van do bevrachtingscommissies. Waar zulks om technische en organisatorische reden -n niet mogelijk is, en een geregelde aanvoer van bieten niet verzekerd kan worden, daar zal do aanvoer per vaste schippers geschie den, aan te wijzen door de fabrieken. e. De fabrieken en Bevrachtingscommis sies bovenvermeld, verplichten zich, weder zijds alles te doen, om de bevrachting via de beurzen te bevorderen. f. natte pulp zal op toerbeurt door de fa brieken worden bevracht op dezelfde con dities ais vorige jaren, met dien verstande, dat de laad- en lostijd gelijk is aan die voor bieten. ALGEMEEN BOUWVERBOD Op verzoek van den Minister van Binnenland- sche Zaken wordt 't volgende ter openbare kennis van belanghebbenden gebr^rht: In verband met de gevaren voor den uitvoer van door den Nederlaod- schen Algemeenen Keuringsdienst goedgekeurde pootaardappelen, welke verbonden zijn aan de teelt van voor de wratziekte vatbare rassen, ligt het in de bedoeling een algemeen verbouw-verbod van den bravo-aardappel voor den oogst 1935 uit te vaardigen. De Rotterdamsche politierechter heeft den 60-jarigen landbouwer A. B., uit Hekelingen, terzake van eenvoudige beleediging van een ambtenaar in functie, veroordeeld tot f 100 subs. 20 dagen. Verdachte, die van dit vonnis in hooger be roep bij het Hof te Den Haag was gekomen, beweerde, dat de geincrimineerde woorden, zooals deze in de dagvaarding waren gesteld in een geheel ander verband zouden zijn geuit De beleedigde getuige, de veldwachter van Hekelingen, 11., verklaarde, dat hij op 9 April j.l. in de smidse van K. aldaar was gekomen, waar ook de verdachte en eenige andere in woners naar gewoonte de gebeurtenissen van den dag kwamen bespreken .Getuige mengde zich in de discussies en toen er op een zeker oogenblik eenige heeren, blijkbaar notabelen, voorbjj de smidse kwamen, die zich naar het gemeentehuis begaven, heeft hg zelfs de op merking gemaakt, dat die heeren maar goede sigaren rooken, terwijl zijn salaris gekort werd. Een en ander werd een onderwerp van be raadslaging. „En hoeveel verdien jij hier wel?" vroeg de verdachte aan den veldwachter, die zich haastte het bedrag te noemen, zonder het korting-percentage te vergeten. Volgens ge tuige kreeg hij toen ten antwoord: „Zoo, da's veel te veel, je doet er niks voor." Deze on vriendelijkheid werd door getuige beantwoord met de opmerking, dat verdachte tijdens zijn kamerlidmaatschap vijf duizend gulden per jaar opstreek en thans nog pensioen genoot, zonder er ooit veel voor te hebben gedaan. Ook deze opmerking viel niet in goede aarde en werd aanleiding tot de geincrimineerde woorden: „Jou idioot, je bent gek, zenuw lijder; etc. etc." Tegenover de pertinente verklaringen van den aldus beleedigden veldwachter stonden die van drie getuigen a décharge, den smid, diens knecht en nog een politicus, die in de uitlatingen van den verdachte niets beleedi- gends bespeurd hadden; integendeel het was de gebruikelijke Hekelingsche omgangstaal en het debat was dan ook met wederztjdsche groeten geëindigd. Op de vraag van den president, of er geregeld over politiek in de smidse werd gesproken, klonk het antwoord: „Ja zeker, hoe zou anders bij ons de dag omkomen?" Verdachte herhaalde niet rechtstreeks te hebben beleedigd; het woord „idioot" was door hem niet gebezigd, althans niet in dit verband, wel zou hij hebben gezegd: „Man,j wat maak jij je toch zenuwachtig, je doet als een gek" etc. etc. De advocaat-generaal betoogde, dat welis-1 waar erkend moest worden dat de veldwach ter als gezagsdrager geen deel moest nemen aan politieke discussies en zeer zeker geen critiek op honoraria en praestaties van nota belen moest uitoefenen, maar dat een en ander den verdachte geen recht gaf den veld wachter, die toch in uniform was, te belee- digen. Spr. verwierp verdachte's verweer, zeg gende dat men zich in die kringen bij het toespitsen van kwesties juist van uitermate korte zinnen bedient en de Hekelingsche rhe- torica meer overeenstemming vertoonde met de woorden in de dagvaarding gesteld, dan met die door verdachte, thans genoemd, hpr. vroeg het hof de boete te bepalen op f oi subs. 10 dagen. Mr. Nijgh uit Rotterdam wees op ver dachte's veertienjarige parlementaire erva ring, die het alleszins aannemelijk maakt, dat h\j juist in momenten, waarin een ander zich opwindt, naar lange, breedgerekte zin nen zoekt om zjjn bedoeling duidelijk te ma ken. Daarvan worden dan maar gedeelten opgevangen, die beleedigend kunnen klinken. Uit de verklaringen van de getuigen a dé charge is duidelijk gebleken dat men hier met een alledaagsche discussie te doen had, waar by men uit elkander ging zooals men geko men was, dus zonder persoonlijke veete. Plei ter achtte den opzet om te beleedigen niet aanwezig en concludeerde mitsdien tot vrij spraak. Correspondentie deze rubriek betreffende te zonden aan F. W. Nanning, St. Gerardus- laan 15, Eindhoven. No. 355 Men kan altijd tot de oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor twee punten enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in min dering gebracht. (Minimum aantal punten is nul). Voor de inaandelijksche prijs van f 2.50 moet men de meeste punten hebben. Ook niet-abonné's zijn welkom. Iiceft men tien keer achtereen geen oplossing inge stuurd, dan verliest men zijn aantal pun ten. Een onoplosbaar probleem vervalt voor de wedstrijd. Ter besparing van porti is de oplossings- terniijn op circa 4 weken gesteld, zoodat tie oplossers meerdere oplossingen eventueel te zamen tegelijk kunnen inzenden. Problemen voor de wedstrijd No. 438 G. M. FUCHS en P. S. MOUSSOURIS Norks Schakbladet Wit: Kgl, Df2, Te8 en hö, Lg3 en g8, Pe7 en f7, pi.a~, b3 en c2 (11) Zwart: Ke4, De6, Le5, pi.d6 en f6 (5) Wit geeft mat in twee (2) zetten No. 439 B. WAGNER, Stad a. h. Haringvliet Eerste plaatsing 8 Sluiting Staten-Generaal Bij K. B. is bepaald, dat de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal zal worden ge sloten op Zaterdag 15 September a.s. des middags te drie uur. De Minister van Bin- nenlandsche Zaken wordt gemachtigd zich op dit tijdstip te begeven naar de vergade ring der Staten-Generaal ten einde in een vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. VOORZITTERSCHAP EERSTE KAMER Tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal gedurende de zitting, dio zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1934, is benoemd de heer mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk. lid van die Kamer. zachtmoedigheid daarover willen spre ken en hem willen smeeken, dit leven om zijnent- en mijnentwille te laten va ren, maar telkens ontzinkt mij de moed daartoe on kan ik niet anders, dan met betraande blikken hem aanzien. 9 April 187 „Hoe is mijn Agnes heden zoo over gevoelig?" vroeg Otto mij, toen hij van avond thuiskwam en mij vond schreien. Mijn hart kromp krampachtig ineen bij die vraag. Ik wilde, maar kon niet spre ken. Sprakeloos reikte ik hem de hand. En nadat hij ter ruste was gegaan, bleef ik nog langen tijd in de woonkamer zitten en weende bitterlijk. Geen slaap sloot dien hangen nacht mijn oogen. Wij springen weer over en lezen: 10 Juli 187 Een groote ramp heeft ons getroffen. Otto heeft een aanzienlijk deel van zijn vermogen in de Rotterdamsche Afrikaan sche Handels-vereeniging verloren. Ik zie, hoe 'hij daaronder gebukt gaat. Maar ik heb een dienstbode weggezonden en zal zelve werken als een dienstmaagd. Ik ■zal al het mogelijke beproeven, om mijn lieve Otto weer opgeruimd te maken. De liefde immers verdraagt alle dingen. Eenige weken later: Ik heb mijn dagtaak zoo nauwkeurig mogelijk ingedeeld, om geen uur te ver liezen, maar kom nog tijd te kort. Ik sta 's morgens vroeg op en werk lot laat in den avond. Ik hel) vele zorgen, ook met de opleiding der kinderen. Gelukkig, dat Lizctte mij een trouwe helpster is. Zoo God nu maar mijn krachten wil sparen, dan zijn wij, voor het oog der wereld althans, ons gevoelig verlies te boven. Ik begrijp echter niet recht, waar om Otto zicli zoo zeer om het oordeel der wereld bekommert. Maar hij wil, dat het geheim blijve, hoe gevoelig deze slag ons heeft getroffen. Gaarne wil ik doen, wat ik kan. Niemand vermoedt het, tot welk een prijs. Maar mijn beenen weigeren samtijds van vermoeidheid, mij te dragen mijn zenuwen zijn dikwerf zoo overspan nen, dat ik den slaap niet kan vatten. Lizette dient mij meer dan ik kan uit drukken en ondersteunt mij met haar arbeid en haar liefde. Onlangs bemerkte zij, dat ik geweend had. Met medelijdenden blik zag ze mij aan, ging naar de kinderkamer, Vvaar juist de kleine wakker geworden was. Zij kwam naar mij toe met 'het lieve kind, dat juichend de armpjes naar mij uitstak In waarheid, dat lieve kind verzoende mij met mijn lot en dat bemerkte Lizette met blijdschap. Zij is een goed meisje en ook godsdienstig. Toen ik haar onlangs, vóór zij te bed ging, nog iets had te zeggen, vond ik haar in haar kamertje op de knieën voor Godl 19 Oct. 187 Heden werd ook onze lieve Alexander begraven. Een kramphoest met verstik king maakte onverwachts een einde aan zijn jeugdig leven. Hij was een vriende lijk ventje Mijn hart bloedt..., en ik denk somtijds: DE VACATURE-SCHAPER De Voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de vacature-J. H. A. Schaper benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer mevr. A. E. J. de Vries—Bruins te Den Haag. Mijn kind! mijn lief kind! adh, mo-cht uw moeder nevens u en de kleine Aurelie in den koelen schoot der aarde rusten!... Ach, ik gevoel mij soms zoo moede en zoo matI Nov. 187— Gisteren was ik weer aan het Heilig Avondmaal zonder Otto. Schreiende ge- ho^ TU nu? h€m en bad TOriS ook voor nem. Ik bid tegenwoordig zeer dikwijls Ik ben zoo afgemat naar het lichaam en neergedrukt naar den geest. Bij God al- vinden a *r00st en verkwikking te 20 Maart van het volgende jaar: iJ^?edar Is ,weer hier' maar in weIk een toestand. Zeker moet zij ontzettend gele den hebben! Zij woont met de haar trouw gebleven dienstbode gelukkig niet ver van ons op een bovenhuis. Elk oogenblik wat ik kan missen, wil ik der beklagens waardige wijden. Sterk mij, 0 Hemelscl.e Vader, om ooit dezen plicht nog te vol brengen I HOOFDSTUK VII. AAN HET KRANKBED. Dubbel moeilijke dagen waren door de te- rugkwnst van haar moeder voor Agnes aan gebroken. Een diepe zwaarmoedigheid had de ®ens zoo levenslustige vrouw overmees terd. De jaren barer slavernij in Engeland waren haar zóó hard gevallen, dat zij naar lichaam en geest geheel was verouderd. a b c d e i g h Wit: Ka7, Dgl, Ld8, en g4, Pb7 en bS, pi.a2, bG en dl (9) Zw.: Kc8, Te6 en fl, Lli7, Pg5, pi.aó en d6 (7) Wit geeft mat in twee zetten Oplossingen inzenden vóór Zaterdag 13 October. Oplossing Eindspel no. 535 1. Kc8 blD 2. dSD Db6 3. Dd2 Db4 4. Dd5 KbG 5. Dc6 Ka5 6. Dc7 Db6 7. Dc3 Dili 8. De5 Kb6 9. I)c7 mat. Na 5Ka7 6. Dc7 Ka8 7. Lc6 enz. Eindspel no. 536 K. STAHLE Wit: KIi3, Lgl, pi.a3 Zwart: Kfl, j>i.a4 Wit speelt en wint Nederlandsche Bond van Probleemvrienden Evenals voorgaande jaren organiseert do N.B.v.Pr. begin December een algemeene oplossingswedstrijd ter herdenking van zijn eminente-voorganger, den heer II. G. M. Weenink. Ieder belangstellende kan zonder eenige kosten, behalve porti, meedoen. Er zuilen eind November een zestal tweezetten ter oplossing rondgestuurd worden. De betref fende bepalingen voor deze oplossingswod- strijd worden tegelijk met de problemen be kend gemaakt. Er worden boekwerken als prijzen uitgeloofd en wel één op do tien deel nemers. Hun, die zich hiervoor interesseeren, wordt verzocht zich op te geven vóór 1 Nov. e.k. aan het secretariaat: St. Gerar- duslaan 15, Eindhoven. Vorige jaren heeft deze wedstrijd een groeiende belangstelling ondervonden. Wij hopen door deze mededeeling aan onze le zers dit succes voor de N.B.v.Pr. wederom grooter te maken. Geeft U zich dus allen op. Leden van de N.B.v.Pr. behoeven dit niet te doen. Hun, die zich vertrouwd willen maken mei het oplossen van schaakproblemen, wordt aangeraden de bekende handleiding te bestellen bij bovenstaand adres. Na ont vangst van 25 cent (postzegels van 5 cent) wordt deze brochure gratis verzonden. Haar zenuwen waren door alles, wat zij had ondervonden, zoo zeer overspannen en ver slapt, dat de vrouw, die vroeger geen dag zonder gezelschap kon doorbrengen, thans menschenschuw was geworden. Nu het haar vrijstond, om uit te gaan en gezelschappen te bezoeken, nu sloot zij zich tusschen vier wanden op. Altijd waren de rolgoidijnen voor haar vensters neergelaten, waardoor in haar ka mers een somber schemerlicht heerschte, ge heel in droevige overeenstemming met de zielsgesteldheid van de Lady. Felle haat je gens den Lord vervulde haar hart. Zij zag in hem niet anders dan den moordenaar van haar geluk, den vernieler van haar schoon heid. Hij was het, die haar haar eenigen troost, haar nog overgebleven, haar kind haar Henry eindelijk ook nog had ontnomen bedert dien tijd had ze besloten, den tiran te ontvluchten en de zorgen en gevaren daaraan verbonden, hadden haar zeer over spannen. Daarop volgden dagen van vreese lijke matheid bij liaar aankomst in de Resi dentie. Die dagen waren ellendig voor de Lady en haar haar trouw gebleven dienst bode Mary, maar vooral ellendig voor Mevr Agnes vain Weldam. (Wordt vervolgd)

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 5