Kerk en School IVO ROL 1934 MAAS EN SCHELDEBODE ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1934 THEOLOGISCHE SCHOOL CHR. GEREF. KERK Gemengd Nieuws HET VERGIFTIGINGSGEVAL TE DEN BOMMEL Ivorol-ianden BERG. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Hoornsterzwaag c.a-, P. ten Have te Noordlaren. Beroepen: Te Dieren, cand. F. A. Westhoff te 's-Gravenhage. Te Schërpenzeel, A. J. Westra Hoekzema te Mijnsheerenland. de Uud- Vossemeer, cand. A. de Leeuw te Zegveld. Bedankt: Voor Ovezande-Driewegen, J. van der Wiel te Oostkapelle. Voor Suawoude en Tie tjerk, A. J. Westra Hoekzema te Mijnsheeren- land. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Zeist, S. R. Smdlde te Geeste- ren-Gelselaar. CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Kornhom, L. Kleisen te Vlis- singen en W. Meijnhout te Nieuwendam. Beroepen: Te Barendrecht, P. de Smit te Utrecht. Bedankt: Voor Eindhoven, N. Brandsma te Bunschoten. Voor Sneek, D. Henstra te Dokkum. EV. LUTH. GEM. Bedankt: Voor Den Helder, Drs. J. C. V. van Bemrnel te Hoorn. DOOPSGEZ. GEM. Beroepen: Te Oldeboer, A. P. v. d. Water, secr. Intern. School v. Wijsbegeerte te Amersfoort. Maranatha-Conferentie VAN 8—11 SEPT. TE ZEIST De 21e Maranatlia-Conferentie is Zaterdag J.l. te Zeist in „Boschlust" geopend. Zij staat onder leiding van de Zoeklicht-Redac teur J o li. d e H e e r. Er waren plm. 2Ó0 vas te deelnemers opgekomen, zoomede enkele honderden belangstellenden van allerlei richting, zich vereenigend rond de bood schap van den wederkomenden Christus. De samenkomsten worden gehouden in 'n tent, die plaats biedt aan ruim 1000 personen. Het onderwerp der Conferentie is „De jubelzang der vrijheid", een toespeling tevens op liet eeuwfeest der afschaffing van de slavernij, waaraan de leiden- in zijn openingstoespraak herinnerde. Hij wees en- op, dat de Confe rentie niet ten doet heeft, nog eens een aparte gelegenheid te scherpen ter vei kon- diging van het Ev:t dor!, at! om den onbeslisten toe te rooien, eindelijk de bood schap aan te nemen en vnj to worden. Voorts om de reeiis vrijger.itiokt.-n er up te wijzen hoe die vrijheid alleen tot u-iin kan komen, waunu-r dc Gecet dos 'U-e-i- n elk onderdeel vir. 'Kis b?«;aa:i behcerscht. Voorts wees de .spr. er op boe de Confe rentie bedoelt, de geloovigen op te wekken, uit te zien naar dat grove eeuwfeest der Vrijheid, dien grooton Dag der bevrijding, waarop het werk van Golgotha tot algeheeJe Voltooiing zal koimen. Als eerste spreker trad op Rs C. J Hoekendijk van Bussuui, die zijn ge hoor bepaalde bij d-e bekende wooruen uit Itom. 7: „Ik ellendig mensrli. yvie zal mij verlossen uit liet lichaam dezes doods? In de avond-bijeenkomst van Zaterdag sprak Pastor A. Urban uit lïlberfeld, die tot onderwerp had: „De verlossing van de wet tier zonde en des doods" Itom. S 1—4). Ver volgens sprak de heer Job. de !I e e r, aan vangende met zijn onderwerpen reeks over Rom. 8. De Zondag werd ingeleid door ge meenschappelijke gebeden. De .Zondagmorgensamenkomst was druk bezócht. Dc tent was met 1200 zitplaatsen geheel gevuld. Na een gebed en een kort inleidend woord door den heer K a m- m e ij e r, zendeling onder Israel, sprak Ds. Hoekendijk over: „Hot leven naar het Vleesch en het leven naar den Geest", naar aanleiding van Rom. 8 vs. 1 en 8. De samen komst werd beëindigd met een kort slot woord van den beer Joh. d o II e e r. In den getuigenisdienst, welke de middagsamen komst voorafging, gaf moj. E k e r i n g mededeelingen over de Tabernakelzending te Parijs. Daarna volgde een getuigenis van een Hollandschen student, die in de Taber- nakelgemeentc tot bekeering kwam. In de middagsamenkomst sprak Pastor Urban naar aanleiding van Rom. 8 vs. 1 tot 6. De heer Joh. de Heer wees op de noodzakelijkheid van het verdwijnen van den „middenstand" op geestelijk gebied. Na den zangdienst wees Ds. Waarden burg, van Wezep, in de avondbijeenkomst op de geweldige beteekenis, als wij God on zen Vader mogen noemen. De Zondagavond samenkomst werd besloten met een toe spraak van den heer Cohen, zendeling onder Israël te Amsterdam. In de Maandagmorgensamenkomst werd ïia de bidstond gesproken door Ds. I-I o e- ken dijk over „De heerlijke erfenis dei- kinderen Gods", aan de hand van Rom. VS, 17. In aansluiting op deze toespraak sprak de heer De Heer aan de hand van Rom. 8 vs. 17 en 18 over: „Goddelijke re kenkunde". Bij den aanvang van de middagsamen- komst deed de heer Maelsahe mededce- ling van het Evangeliewerk in België. !s Middags sprak Ds. Waarden burg over: „Het probleem van het lijden", naar aanleiding van Rom. 8 vs. 17 tot 21. Pastor Urban sloot zich in zijn toe spraak bij het onderwerp van Ds. Waarden burg aan. De avondsamenkomst werd per radio uitgezonden. Ds. Li nd hout, van Apeldoorn, sprak naar aanleiding van Rom. 8 vs. 22 over: „De zuchtende schepping". De heer De Heer sprak over: „Het zuclv ten van hen, die de eerstelingen des Gees- tes hebben", terwijl Ds. Hoekendijk het woord voerde over: „Het zuchten van den Heiligen Geest en het bereiken van het einddoel". De toespraken werden afgewisseld doo soio- en gemeenschappelijken zang van conferentieïiederen. De laatste Maranafha-conferentie te Zeist werd Dinsdag gesloten met toespraken van de heeren De Heer, Ds. II o e k e n d ij k K a n m ee r, Ds. Linthorst, Ds. Waar den burg, Tesselhof, Ds. Urban en Ds. Siegers. Ook werd nog gesproken door tante Wilhelmina, door den heer Van Duren en door mevr. Couvrier. De gioote tent was gedurende de samen komsten geregeld gevuld met ca. 1100 per sonen. Evangelisatiewerk in Antwerpen Men schrijft ons uit Antwerpen: Op Vrijdag 7 Sept. 1.1., werd ons nieu-.- lokaal op Deurne-Noord in gebruik gono men. Wij vergaderen nu niet meer in de Soesastra.at, maar in een buis van de Mee wenihoflei. Maak u vooral geen te gr >ote voorstelling van die „lei", wat laan betets kent, want die „lei" is een lange, rech. 6traat, met leelijke seriehuizen. Ons Evan- geüsatielokaal is een van die, op een hoek gelegen. Voor een schijntje konden wij bet huren en het bood dit voordeel: een der onzen, vrucht van de Evangelisatie, die zoo wat een half jaar geleden belijdenis des ge- loofs mocht afleggen, bewoont het door ons uiat gehnuiktc gedeelte met zijn gezin en zorgt voor het-onjderhoud van het-lpkaa'. Wij hebben onzer eerste bijeenkomst in d-e Meeuwenihoflei een ietwat feestelijk k«- -akter willen geven. Ons vergaderzaaltje, zoo wat zeven op drie en een halven meter groot, zat stampvol. En 't was een .icete dag. Uw dienaar was de eerste aan de beurt ooi een welkowispeech te houden, die zoo- wat vijf a tien minuten geduurd heeft, en toen hij van het „speekgesitoelte" afstapte hing be-m zijn boord als een nat tou-vtje -ond d-en hals. Een dik, vreemd mensch in de zaal, een echte Vlaamsche, zat te puffen an de warmte, on een oud, uitgedroogd rouwtje, ook ons onbekend, zat met haar 'mpeligen, ingevallen mond en guitige ronde oogjes maar steeds ja te knikken Naar sohatting bestond liet publiek voor zoowat een derde uit onbekenden, eenige kerkmensohen en de rest Evangelisatiamen- schen. Br. Ter Haar, onze ijverige evange list, behandelde van Ps. 89 de verzen 18 en 17 in een prachtige, aan de omstandigheden aangepaste toespraak. Daarna kwam aan de beurt onze klassieke slotwoordman, br. Va.n Leeuwen, die voor de zooveelete maal op een handige, hem eigen manier, den bij-ai- deren bouwtrant van ons nieuwe huis wi6' te gebruiken om te komen tot een woord an opwekking aan al de aanwezigen. Een eigen kooi En n-u kan ik niet eindigen zond-er nog een nieuwtje te vertellen, dat menige Noord Nederlander zal verheugen, om-dat het ge tuigt van d-e leefbaarheid van onze Evange lisatie. Wij moohten ook, voor de eerste maal, eon paar keurig uitgevoerde nuimntors hooren van ons vierstemmig Evangelisatie koor, bestaande uit, op de controle houdende belijdende Gereformeerden na, uitsluitend Evangelise tiemenechen. De opening van ons nieuwe lokaal was ook een evenement in do buurt. Dc mm sohen stonden in groepen voor ons buis deze gebeurtenissen te bepraten, kinderen joel den onder ons raam, dat uitgeeft op de traat. Soms was hot rumoer zelfs hin Ier- lijk. Toch leek niet, dat die menigte ons vijandig gezind was. Zoo zijn wij dan een nieuwe phase van onzen arbeid ingestapt. Geve de Heere o is ook verder Zijn milden zegen. Heeft 40 jaren bestaan Op den 11 den September was het 40 jaar geleden, dat de Theologische School der Chr. Geref. Kerk, thans te Apeldoorn ge vestigd, geopend werd. Bij de Vereeniging van een deel der Chr. Gereformeerden met de Doleerende Kerken op 17 Juni 1892, had de Chr. Geref. Kerk haar Theologische School verloren. Aan stonds kwam de vraag naar opleiding ech ter weer ter sprake. Op de Synode van 1893 werd, uitgaande van het princiep: opleiding van Dienaren des Woords voor de Kerk, door de Kerk, zooals het ook aanstonds oa de Scheiding van 1834 was gehandhaafd, de zaak der opleiding ernstig besproken. Te meer was deze zaak dringend, daar een der studenten m. n. P. J. M. de Bruin (nu Hoog leeraar te Apeldoorn) in de Chr. Geref. Kerk gebleven was. Ter Synode van 1894 werd besloten tot het stichten van een Theol. School. Tot Curatoren werden be noemd de predikanten: P. J. M. de Bruin, J. W. Draijer, J. R. Kreulen, J. Schotel en Ph. J. Wessels. Eveneens werd Ds. F. P. L. C. van Lingen benoemd tot Docent aan de Theol. School. Als voorloopige plaats van vestiging werd 's Gr-venhago aangewezen. Stanley Jocies STANLEY JONES Van den bekenden, onlangs ons land bezocht hebbenden Stanley Jones heeft Dr. H. C. Rutgers, de secretaris der N.S.G V. een brief ontvangen, waarin Jones zijn dank brengt voor de hem gezonden gelden uit Nederland, ruim f 3300.—. De fcs- stemming van dit bedrag is, dat hij een deel ervao zal bestemmen voor een gebouw aan de Ash ram voor dc wcr. kers, welke den arbeid daar komen leiden. „Tot nu toe waren zij in de slaapzalen met de anderen en hadden zij niet die rust en kalmte als in een kamer met drie of vier andere menschen. Wij willen kleine afzonderlijke kamers bouwen voor ongeveer vier ^erkers. Dat zal hen rust en afzondering geven. Het zal voorzien in een zeer noodzakelijke behoefte. Ik denk, dat wij het ,The Holland Cottage" zullen noemen. Het zal aldus eea voortdurende herinnering zijn aan mijn dierbare vrienden in Holland. De rest van het geld zal ik gebruiken bij-, mijn Evangelisatiewerk wan* neer ik door Indië reis." DUITSCHE BIJBELDAG De Bijbelvertaling van Luther, i00 jaar geleden voltooid, wordt door de Duitsche Rijkskenkregeering uiteraard van groote be teekenis geacht; Luther, zoo mei dit haar pers dienst, „schiep daarmee voor de Duitöche ziel dc moedertaal, voor het Duitsche volk de sohrij ftaal". De herdenking van dit feit zal haar hoogtepunt vinden op den Hervor mingsdag, 31 October. Alle Duitsche Evan gelische scholieren moeten dan, hetzij in een feestuur, hetzij in het leerplan inge voegd, bijzonderlijk bepaald worden bij den reusachtigen arbeid, door Luther van 1522 1534 verricht Deze Bijbeldag zal voorbereid worden door de Luther-Hallc te Wittenberg en de Martin Luther-Universiteit te Holle, de stad van Aug. Hermann F ran ok e. In alle Duitsohe provinciën worden werk-comité's gevormd, zoowel uit kerkelijke al6 staatkundige klin gen. In Halle zullen velerlei curiosa worden bijeengebracht, die de herinnering aan het feit der Bijbelvertaling kunnen verlevendi gen. Kortom, het geheele Duitsche volk wil men doen deelnemen aan deze herden king en dusdoende den band tussoiien volk en Bij"bel versterken. ALGEM. NED. ZENDINGS-CONFERENTIE Van 2224 Oct. te Amsterdam. De Algemeens Ned. Zendings-Conferentie wordt dit jaar van Maandag 22 tot Woensdag 24 Oct. gehouden in het Koloniaal Instituut te Amster dam. In verband met de tijdsomstandigheden, die tot nieuwe oriënteering op het gebied der Zending dringen, za'l het thema zijn-: „Bezinning". Dit thema zal op Maandagavond worden inge leid door den voorzitter, Prof. Dr. P. Scholten te Amsterdam, die spreken zal over „Het goed recht der Zending". Op Dinsdagmorgen zal door Ds. Joh. Rauws, zendt ngs-director te Oegstgeest, het Jaaroverzicht van de Zending in Ned. Oost- en West-Indië worden uitgebracht. Dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris van de Wereldfederatie van Ghristen-Studenten te Genève, zal spreken over: .Zendingsproblemen in Britsch-Indië". Dinsdagmiddag spreken de heer K. Meyerink- oud-directeur van de Holl. Ink Kweekschool te Solo, over „Zending en Onderwijs" en Dr. W. J. L. Dake, zendeling-arts te Bandoeng over „Zen ding en medische arbeid". Woensdagmorgen is het woord weer aan Dr W. A. Visser 't Hooft, thans over: „Jeugdwerk in het Oosten". Daarna behandelt Dr. K. J. Brouwer zenchngsdirector te Oegstgeest het onderwerp: „Zending en de sociale en economische aange legenheden". Woensdagmiddag trekt Dr. F. J. Fakkema, rec tor der Ned. Zendingsschool te Oegstgeest, de ge volgtrekkingen uit het besprokene in een toespraak over: Zelfbezinning. Op Dinsdagavond zullen in verschillende kerken en zalen van Amsterdam zenddngssamenkomsten worden gehouden, waarin zendelingen met verlof en directoren het woord zullen voeren. Op Woens dagavond wordit in de Luth kerk op het Spui een groote jeugddienst gehouden. Bizonderheden be treffende deze samenkomsten volgen later. HERDENKING DER AFSCHEIDING Te Ulrum In de plaats, waar de Afscheiding haar begin punt heeft gehad, zullen herdenkingssamenkomsten worden gehouden op 15 en 16 Oct. Den 15en zal des middags een begroetingssamenkomst worden gehouden, terwijl des avonds door dr. K. Dijk van den Haag een herdenkingsrede zal worden uitge sproken. Den 16en Oct zal een geementelijke feestavond worden georganiseerd. Ernstig autobus-ongeluk EEN DOODE EN EEN GEWONDE Men meldt ons uit S assen heim: Dinsdagavond omstreeks half elf passeerden twee autobussen, waarin arbeiders «aten die van Leiderdorp naar hun woonplaats Volen- dam teruggingen. De tweede bus, toegerust met een diesel-motor, waar 30 passagiers in zaten, gaf door de uitlaat vonken te zien, hetgeen in den donkeren avond-nog al ge vaarlijk leek. Toen enkele arbeiders dit zagen werd plotseling in de bus brand geroe pen. Drie arbeiders maakten in hun angst de deur van de in volle vaart zijnde bus open en sprongen er uit. De eenste persoon sloeg op den grond waar hij bewusteloos bleef lig gen. Een tweede kwam met het hoofd op de steenen terecht, terwij] de derde arbeider, doordat de bus inmiddels vaart had verminderd, met den schrik vrij kwam. Twee doctoren uit Sassenheim benevens de politie waren spoedig ter plaatse. De twee gewonde arbeiders werden naar het St. Bernardus ziekenhuis te Sassenheim vervoerd. De arbeider J. K., uit Volendam, is heden morgen aan zijn verwondingen overleden. De autobus is later met den verbonden passagier H. K. naar huis vertrokken. DROEVE CIJFERS In „Enkrateia" somt G. van Ro-ekel eemge Cijfens op, die met droefheid en mededoogen vervullen. Ilij wijst op de meer dan 80 000 hulpbehoevenden, als ouden van dagen, krankzinnigen, tubereulousen, idioten, ver waarloosde en misdadige kinderen, psycho- patlien, lichamelijk gebrekkigen, drankzuch tigen, zwervers cn zoovele andere groepen van misdeelde» en hulpbehoevenden. Deze 80.000 hulpbehoevenden vormen een bevol king, die een stud als Arnhem in aantal inwonens overtreft Sprekende over het feit, dat naar alle zijden van liet ontzaglijke terrein van maatschappelijke hulp de diepe sporen r an liet alcoholisme liggen, zegt de schrijver, dat er „in de ruim 40 krankzinnigengestich ten meer dan 20.000 geesteszieken worden verpleegd, dat in do gestichten te Ermelo, Rekken, Udenhout, Wagenborgen en elders 3000 idiote en zwakzinnige kinderen zijn ondergebracht, dat er in ons land ongeveer 10.000 voogdij-kinderen zijn. En verder elk jaar worden er een 800-tal mannen wegens iandlocperij en bedelarij naar Veenihuizcn gedirigeerd; en dc bijna 30.000 vergunnin gen en bierverlovon in ons kleine landje hebben elke dag duizenden kan6en om liet leger van 20.000 volslagen dronkaards, dat we op dit oogcnblik in ons vaderland len, geregeld aan te vullen en wellicht uit te breiden". Eu- is dus nog werk te over voor onze Drankbestrijdersvci'eenigingcn. Fransch visschersvaartuig in vlammen DE BEMANNING GERED Dinsdagavond omstreeks 10 uur is in de Coenhaven te Amsterdam aangekomen het ongeveer 8000 ton metende Italiaansche stoomschip „San Piedro", aan boord waar van zich drie Franschc visschers bevonden, die 's morgens in de vroegte nabij den Noordhinder uit zee waren opgepikt. De drie Fransche visschers waren opva renden van het vaartuig „Quo Vadis", een scheepje van ongeveer 15 ton, hetwelk te Duinkerken thuisbehoorL Waarschijnlijk is 's nachts brand aan boord van dit schip ontstaan en in verband met het feit, dat zich een groote hoeveelheid benzine aan boord bevond en nog ander brandbaar materiaal, stond de „Quo Vadis" weldra in lichter laaie. Het scheepje bevond zich 's morgens in de vroegte tusschen het lichtschip „Sandetti" en de Noordhinder. Omstreeks 7 uur passeerde het Ita liaansche stoomschip „San Piedro", dat een vracht dienst onderhoudt tusschen Italië en Bremen. De ka pitein van dit schip besloot een onderzoek in te stel len, toen hij het brandende scheepje ontwaarde. Een boot werd gestreken en bij de „Quo Vadis" geko men ontdekte men, dat drie man in het water dreven. Zij waren van het brandende schip in zee gespron gen en hielden zich reeds gcruimen tijd drijvende, Geheel uitgeput werd de kapitein van de „Quo Va dis" en ook de twee andere leden der bemanning door de Italiaansche boot opgepikt. Vooral de ka pitein was er slecht aan toe en had veel geleden. De „Quo Vadis" is vlak daarop gezonken. De „San Piedro" is daarop opgestoomd naar IJmuiden, alwaar 't schip 's avonds ongeveer 7 uur arriveerde- Om half acht voer de „San Piedro" ver der naar Amsterdam om te bunkeren Hie werden de drie geredde Fransche schepelingen aan de des betreffende autoriteiten overgegeven. Via het Fran sche consulaat zullen de mannen weer naar Duin kerken terugkeereti. De kapitein van de „San Pie dro" heeft nog telegrafisch bericht gezonden aan de havenautoriteiten van Duinkerken en deze in kennis gesteld van de redding der opvarenden van de „Quo Vadis". ONTPLOFFING IN EEN ELECTRICITEITS- STATION. Maassluis stroomloos. Woensdagmiddag is in het eletriciteitsstati on te Maassluis een olieschakelaar uit elkaar gesprongen. De ontploffing was zoo hevig, dat de deur onder luid geknal opensprong. De schade is tamelijk groot. Persoonlijke ongeluk ken hadden niet plaats. Tengevolge van de ontploffing zat Maas sluis zonder stroom. In den loop van den avond zou getracht worden hierin te voorzien. KINDEREN DOOR RATTEN GEBETEN Bij een zekeren B. te Woerden zijn twee kin deren van ongeveer 2 en 3 jaar door ratten gebe ten. De verwondingen in het gezicht waren van dien aard, dat d-e kinderen onmiddellijk onder ge- neeskundige behandeling moesten worden gesteld, Bereids zijn de burgemeester en de architect in de bewuste woning geweest om den toestand ter plaatse op te nemen. KINDERVERLAMMING Te Gouda is een 6-jarig meisje ter öbser vatie in het Van Iterson-Ziekenhuis opgë nomen waarbij vermoedelijk kinderverlam ming is geconstateerd. HET DRAMA Op WAGENBERG Men meldt ons: De vorige week Dinsdag werd de 15-jari- ge schildersleerling P. M. uit Lage Zwalu- we met een schot hagel in de rechterborst doodgeschoten in de kamer van het nieuwge bouwde huis van de landbouwers de L. aan de Pootweg te Wagenberg. Aanvankelijk was men van oordeel dat de jongen uit nieuwsgierigheid het in de kamer waar hij werkte staande geladen jachtgeweer had be keken en dat daarbij een schot was afge gaan. Verschillende geruchten gaven de Ju stitie echter aanleiding aan den Bredaschen politie-deskundige den heer van der Schat- te-Olivier op te dragen het gebeurde ter plaatse te reconstrueeren hetgeen j.l. Maan dag heeft plaats gehad. Deze kwam hierbij tot de verrassende ont dekking dat het uitgesloten moest geacht worden dat de jonge Melisse zich zelf per ongeluk zou hebben gedood. Een nauwkeurig onderzoek werd ingesteld waarbij een der gebroeders de ongehuwde A. de L. tenslotte bekende het geweer te hebben willen ontla den waarbij een van de twee schoten afging dat de jongen doodelijk trof. Uit vrees voor de justitiëele vervolging had hij daarover tot dusver gezwegen. TWEE BOERDERIJEN IN DE ASCH GELEGD Men meldt ons uit Sprang (N.-Br.) Dinsdagmorgen om c.a. 11 uur ontstond brand in de boerderij van C. van Beek aan de Berkhoog alhier. Onmiddellijk sloegen de vlam men over op de schuur en de woning van W. Kruif C.zr.., die mede tot den grond afbrand den. Het naastgelegen woonhuis bewoond door J. Kruif wist men met twee stralen op de waterleiding te behouden. Hier kon de inboe del, welke niet verzekerd was, nog gered wor den. Het huis heeft veel geleden. Ook werd een partij hooi, dat in de boerderijen was op geborgen, een prooi der vlammen. Enkele hooi en korenschelven konden gespaard worden, ter wijl eenig klein vee gered werd. Een en ander is laag verzekerd. DE GEVOLGEN VAN HET NOODWEER. Groote schade aangericht In don nacht van Zaterdag op Zondag heeft liet tussoiien Wassenaar en Voorscho ten vreeselijk geonweerd. Op de Papelaan werden telefoonpalen afgeknapt, boomtak ken afgerukt, boomon neergeslagen en te genover de woning van don landbouwer P. waren zelfs twee boomen volkomen ont worteld, doch met hun kruinen blijven hangen in de takken van de boomen aan de overzijde van den wag. Voor het verkeer ontstond vooral door de kris kras over den weg hangende telefoon draden een gevaarlijke situatie. Politie en burgers hebben, voorzoover het mogelijk was 's nachts de ernstigste belem meringen opgeruimd on bij gevaarlijke pun ten lantaarns geplaatst. Te Oostkapelle in Zeeland vielen hagel- steenen ter grootte van een kippenei, mot het gevolg dat tal van ruiten bezweken. De grootste schade werd veroorzaakt aan het tuindevsglas van bakken en kassen en aan do te velde staande gewasen. Kippen, die in boomen zaten te slapen, werden dood.ee- hageld. Onder de hagelsteenen waren er, die rond van vorm waren, maar ook platte met scherpe kanten. Ook te Aagtckerko deed zich een dergelijke hagelval voor, terwijl te Kattendijko een boerenschuur door het on weer afbrandde. Enkele wagens cn landbouwwerktuigen, de pas geoogste veldvruchten en een rund werden mede een prooi der vlammen. De brandweer, die den geheelen nacht werkte, wist het woonhuis tc behouden. Zondagnacht j.l. ontlastte zich boven Alk maar en Noordelijk N.-IIolland een zeer zwaar onweder. Do bliksem sloeg in do schuur van den landbouwer J. Breebaart bij Winkel, die geheel afbrandde. 100.000 K.G. stroo en veel zaden gingen te loor. Tij .lens een hevig onweer is Zondagmor gen vroeg de bliksem geslagen in een wagen loods van den veehouder Los te Kromme- niedijk. De loods alsmede een belendende schuur gingen in de vlammen op, waarhij een paar kalveren zijn verbrand. De brandweer wist het woonhuis te be houden. Verzekering dekt de schade. Toestand der patiënten gunstig Onderhoud met Dr. Oosthoek Zooals we in ons vorig nummer nog kon den nieedeelen, zijn Zaterdagavond te Den Rommel 30 personen door liet gebruik van ondeugdelijke gebakjes ongesteld geworden. Over deze geruchtmakende zaak vernamen we verder de volgende bijzonderheden: De hakker G. Uil had Zaterdagavond in zijn winkel een vrij groot aantal roomge- bakjes, welke tengevolge van de warmte van dien dag er minder goed uitzagen. Hij wilde dat gebak niet meer verkoopen en daar de hoeveelheid te groot was om alle gebakjes voor eigen gebruik te houden, besloot de bakker op voorstel van zijn vrouw, aan kinderen, die in den loop van den avond in den winkel brood zouden komen halen, deze taartjes uit te deelcn. Een aantal kinderen, behoorende tot het minder gegoede deel der bewoners kregen taartjes mee naar huis. De gevolgen waren ecliter van ernstigen aard. Gedurende de nacht van Zaterdag op Zondag werden een groot aantal perso nen ziek; zij kregen koorts en moesten braken. Zondagochtend had Dr. P. Oosthoek niet minder dan 25 ernstige patiënten. Rij allen constateerde hij dezelfde ziekteverschijnse len, zoodat de oorzaak spoedig wa.s vast gesteld. Een der ergste patiënten was de vrouw van bakker Uil, die zelf ook van het gebak had gegeten; de andere patiënten be hoorden allon tot een viertal gezinnen, nl. Eerkenbosch, de Graaf, Snijders en de Jong. Een andere patient is de heer Nipius te Middelharnis, die bij de winkelier Fluit te Deu Rommel, oen depothouder van bakker Uil, van dit gebak bad gekocht. De heer Fluit had echter spoedig bemerkt dat de roomtaartjes niet goed meer waren en had voordat de inwoners van Den Rom mel hun Zaterdagavondinkoopen hij hem kwamen doen, tie geheele voorraad naar bakker Uil teruggezonden. Hieraan is het te danken, dat nog niet veel meer personen door het ondeugdelijk gebak werden vergiftigd. De toestand van de meeste patiënten was in den loop van de Zondag zeer ernstig. Dinsdagochtend was alleen de toestand van twee kinderen van de familie Berken bosch zooveel verbeterd, dat zij het bed kunnen verlaten. Alle andere patiënten moesten nog het bed houden en leden nog allen aan koorts. Van een drie-jarig en een scht-jarig kind van den heer De Graaf en de 10-jarige L. Snijders was de toestand Dinsdag zeer zorgwekkend. Onmiddellijk nadat de ooi-zaak was vast gesteld, werd de burgemeester v an Den Rom mei de heer W. J. Donkersloot van het ge beurde in kennis gesteld. Tegen den bakker werd op grond van artikel '175 van het Wetboek van Strafrecht proces-verbaal opgemaakt PARATYPHUS DE OORZAAK Het nader onderzoek naar de oorzaak van de vergiftigingsverschijnselen, die zicli bij inwoners van deze gemeente hellben voor gedaan heeft uitgewezen, dat men te doen heeft met een geval van paratyplius. Evenals destijds bij de vleeschvergifti- ging op een diner van de R.V.S. te Rotter dam heeft zich thans in do taartjes van bakker Lil onder gunstige omstandighe den (warm, broeiend weer) een kolonie van dc paratyphus-bacil kunnen ontwik kelen. Behalve de dertig patiënten te Den Bommel zijn ook twee volwassen perso nen uit Middelharnis na het eten van ge- hak uit Den Bommel ziek geworden. Hun toestand v,-as niet ernstig. Doodelijke auto-ongelukken Op den Haarlemmerweg te Amsterdam heeft een ernstig verkeersongeluk plaats ge had. De 25-jarige motorrijder B. uit de Wil helminastraat kwam met een licht motor rijwiel uit de richting Sloterdijk. Bij de Maggi-fabrieken vlak voor den zich daar ter plaatse bevindenden overweg wilde hij om- keerein. Een automobilist, die uit de richting van Amsterdam kwam, zag deze manoeuvre niet en de motorrijder kwam in aanraking met het linkerachterwiel van de auto. De man werd van zijn motor geslingerd en hoogst ernstig gekwetst. Bij het transport naar het ziekenhuis is hij aan de gevolgen overleden. Te Willemsoord werd de 17-jarige A. Gaal, terwijl twee auto's elkaar passeerden, dooi de portrerkruk van een der auto's gegre pen en tegen den grond geslagen De slag was zóó hevig, dat het meisje korten tijd later overleed. De auto is voorloopig in be slag genomen. ,MAAS"-NYMPHEN ONTROERING De Burgemeester van een dorp Niet heel ver van de hoofdstad Voorzag wat oproer onder 't volk En hij sprak: dat belooft wat Als onze brave burgerij Opeens gaat rebelleer en Dan moeten wij bij machte zijn Om dat gevaar te keeren. Ondanks 's veldwachters star verzet Zijn mopperen en brommen Zag hij zich plots'ling uitgerust Met vele traangasbommen. De raadzaal diende als oorlogsveld Hier zou men ze beproeven De tafel ivas een arsenaal Vol hamers, tangen, schroeven. 't College B. en W., de Raad, d' Ontvanger, Secretaris Moest zien dat zoo'n bombardement Maar niet een loos gebaar is. Vol aandacht keek men naar den Schouu Die eens zou demonstreeren Hoe men, zonder één druppel bloed Een opstand kan coupeeren. Daar gaai-in dan! Een lang gesis Het gas begint te werken Een oogeublik daarna begint 't Gezelschap het te merken. De Secretaris pinkt een traan Een raadslid veegt z'n wangen En door een diepe ontroering wordt De menigte bevangen. Men haalt den zakdoek voor den dag Men tracht den vloed te stuiten En iedereen is in de weer Met veegen en met snuiten. De Burgervader nam het woord Zei, snikkend, Mijne Heeren, Met zulke wapens kunnen wij Het ergste wel riskeeren. Het sterk-ontroerd gezelschap ging, Tot tranen toe bewogen, Getroost cn opgelucht naar huis Met rood-gerande oogen. (Nadruk verboden.) HAK ATE. Wat Dr. Oosthoek er van verleide. Dinsdagmiddag hadden wij een onder houd met Dr. Oosthoek, de behandelend geneesheer van de gezinnen, die Zaterdag avond tengevolge van het eten van ondeug delijk gebak te Den Bommel, vergiftigd zijn geworden. Dr. Oosthoek vertelde, dat thans het go- vaar voor de patiënten zoo goed als gewe ken is. De menschen voelen zich wel vreese lijk naar maar langzamerhand knappen zij weer op. Het beste bewijs dnarvoor is, dat verschillende kinderen hun spelletjes weer hebben hervat. Over den aard der vergiftiging tastte men nog in hot duister. Dr. Oosthoek vermoedde, dat het paratyphus was. Zondagnacht namen de koortsen zeer toe. Zelfs waren er temperaturen van tegen do veertig graden. Bij éép van de patiënten, De Graaf, was Dr. Oost hoek bang voor hersenvliesontsteking, een complicatie die zich bij vergiftiging vaak voordoet. Wel waren de hersen vliezen bij nader onderzoek aangetast maar van een ontsteking was nog geen sprake. De patiënten klaagden verder over nekkramp. In enkele gevallen, waarbij Dr. Oosthoek één yan zijn col lega's raadpleegde, verkeerde men hierover in twijfel. Later bleek het ge lukkig niet het geval te zija Nek krampen zijn bij vergiftiging de bege leidende verschijnselen. Dr. Oosthoek achtte het onbillijk de hakker, die de gebakjes geleverd heeft, te hard te beoordeelen. Uit goedheid heeft hij de gebakjes weggegeven aan de arme huisgezinnen, die overigens van lekkernijen verstoken zijn. Wel was het eigenaardig, dat de menschen,, ondanks het feit, da* de gebakjes zuur smaak ten, ze toch op hebben gegeten. Om do minder aangename smaak weg te wer ken, heeft men er een flinke lading suiker over gedaan. De bakker heeft niet het minste idee gehad van de ge volgen van zijn daad. Het duidelijkste bewijs daarvan was wel, aldus Dr. Oosthoek, dat zijn vrouw onder do slachtof'ers behoort. De toestand der patiënten Woensdagmorgen vernamen wij uit. Den Bommel: Hoewel alle patiënten lijdende aan ver giftigingsverschijnselen na het eten van het ondeugdelijke gebak nog bedlegerig zijn, is hun toestand toch vooruitgaande. Ook bij de drie personen wier toestand ernstige reden tot bezorgdheid gaf, kan thans het ievensgevaar als geweken wor den beschouwd. gezond en parelblank Begin nog neden mei IJe NederlandscheTandpasto Doos 20,Tube A-O en 60ct. „WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED". Dc moord op Sonja Beugeltas De dader geeft een andere lezing van het misdrijf. Men zal zich herinneren, dat de dader van het gruwelijke misdrijf in het bana- nenpakhuis aan het Waterlooplein ta Amsterdam, waaraan het acht-jarig meisje Sonja Beugeltas ten offer viel, destijds heeft verklaard, dat hij zijn slaohtoffer heeft geworgd cn daarna naar de vliering had gebracht om het lijkje te verbergen. Wij vernemen thans, dat de dader la ter op deze verklaring is teruggekomen en aan de Justitie, toen hem door haar erop gewezen werd, dat er geen teeke nen van worging waren gevonden, een andere lezing \an het gebeurde heeft gegeven. Volgens zijn verklaringen heëft hij hes meisje, nadat hij haar bij zich geroepen had niet geworgd. Toen liet kind zich tegen dc voornemens van den jongeman wilde ver zetten en begon te schreeuwen, heeft hij haar vastgegrepen en haar levend naar da vliering gedragen. Daar heeft hij een touw genomen en zijn slachtoffer getracht aan een balk op te hangen. Het trouw brak echter af. Een hevige worsteling moet oo dc vliering zijn ontstaan, waarbij het acht jarig meisje zioh krachtdadig tegen haar aanrander moet hebben verzet. Nagelafdruk ken, die in den vloer van de vliering zijn gevonden, zijn hiervan het bewijs. De dader heeft toen het kind getracht ten tweede male op te hangen, terwijl hij haar voorts met een stuk hout op liet hoofd moet heb ben geslagen. Toen het kind zich niet meer bewoog heeft hij het in de bauanenkist ge stopt waai- het later door de politie is ge vonden. Geraffineerde huwelijkszwendelaar Onlangs werden drie Amsterelamsohe „hen gelaars' te Arnhem gearresteerd wegens in braak. Van een hunner, de 39-jarige C. VV. R. verscheen een portret in een der bladen, en hierdoor ontdekte een juffrouw uit Weesp, dat de gearresteerde dezelfde was als de gene, die zij reeds sinds November 1931 ken de, en die haar trouwbeloften had gedaan. R. had voorgegeven, dat hij gescheiden van zijn vrouw leefde, maar, zoodra de scheiding wettelijk uitgesproken zou zijn, een huwelijk zou aangaan. Na eenigen tijd vertelde R., dat een door hem geëxploiteerde café op de Prinsengracht te Amsterdam niet naar wenseh ging en dat hij daarom een taxibe drijf wilde beginnen. Hij leende daarom geld om een auto te koopen. Verschillende malen daarna heeft R. onder alle denkbare voorwendsels de juffrouw geld weten af te zetten. Eén der „transacties" be trof den aankoop van een tweede auto. Daar voor was f 300 benoodigd en de inwoonster van Weesp offerde ook dat bedrag. Onder het voorwendsel, met andere personen een taxi-bedrijf in combinatie fe willen oprich ten, werd haar wederom f 200 afgezet. Het onderzoek heeft nog verder aange toond, dat R. zich met verschillende vrou wen in Amsterdam heeft afgegeven, en steeds weer was geld het hoofdmotief. Als staaltjes van de verregaande brutali teit van R. kan nog het volgende dienen: Toen hij in Arnhem was gearresteerd schreef hij een brief naar Weesp, en vroeg de juf frouw, den blauwen wagen die nota bene van haar geld gekocht was te verkoopen, en van de opbrengst de een of andere schuld van hem fe betalen en voorts van dat geld een advocaat te bekostigen, om hem te ver dedigen voor een ten laste gelegde wissel truc. Ook raadde hij haar aan, „zich niet te storen aan de praatjes, die zij uit Amster dam over hem zou hooren". Op tal van plaatsen haalde R. dezelfde trucs uit.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 3