Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES 1934 ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1934 49E JAARGANG Nö. 4094 AMERIKAANSCHE BRIEVEN Plaatselijk Nieuws* RAADHUIS EN GEMEENTEHUIS TE SOMMELSDIJK voor geen ïgeling op xpoi't zijn idien.m tie r 100 Ag. sterkeje assen, of ens op tie itïe worriö indere ge iten, aarct- schii lende nadeelige 11 vv graan- rekenmg reekbeian- itstaf ivo®» zeer sterK Je voeder» en daar» ducten. iJe niet en zeer slecht anden hun geefs. Ook voor de onding tot de moei» ien steeds eer korten spek; snel« lenooiii-t lei dergnanenj ng prijzen en de hef» Een com» zaken bij irissen zal hulp zal ofdbestuur ïnhoudeudl rundvee 'illen iteu» angeiron» erband de al worden Pluimvee» k vras g» de zeer ïge regee» no i,i g, worden ge- eenbanitcn: eiechen te ens gelane- ng als de ilijven be» .LING iieele ont» gegaan, looi beeld schen tuin Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSD1JK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. ONZE VERBINDINGEN Dat het met een radicale verbetering van onze verbindingen met de vaste wal vast- geloopen is, is voor velen nu wel duidelijk geworden. Verschillende plannen zijn ontworpen, maar de uitwerking daarvan laat nog 6teeds op zich wachten. Het allerbeste was geweest, dat er minder gepraat was geworden, maar dat het plan- Hiickevorssel, dat ons groote en belangrijke verbeteringen gebracht zou hebben, inder tijd uitgevoerd was geworden. Dat heeft echter zoo niet mogen zijn, maar met dat al zitten wij nog in de misère. Wei is cr later een z.g. verkearseommis- sie ingesteld, maar die voorstellen zijn nog al drastisch. Op papier is het wel aardig om te zeggen wat er gebeuren moet, maar daar bereikt men niets mee. Zoolang als liet plannen maken blijft, krijgen wij nooit een goede snelvei'binding met Rotterdam. Trouwens de reis naar Rotterdam, al werd alles zoo vlug, precies en accuraat mogelijk geregeld, zal op zijn minst toch altijd circa g uur duren. Of wij nu per auto of tram reizen, zal op die tijdsduur weinig uitmaken. Dat geroep van de tram moet verdwijnen, is mogelijk een mooie leus, maar dat geeft, ons alleen geen solider verbinding. Wel is waar, de tram is niet voldoende met do economische ontwikkeling meege gaan, als liet passagiers-en goederenvervoer radicaal gescheiden kon worden en de pas sagiers b.v. per motortram direct door kon den reizen zou al een heele vooruitgang ge weest zijn. Want dat wachten en voor- en achteruit rijden is vooral verdrietig. Maar nu de toestand zoo stationair blijft en wij voorloopig geen verbetering te wach ten hebben, gelooven wij dat een andere en betere oplossing veel dichter bij te vinden is. De uitvoering der bestaande plannen Vraagt sterke financieele offers van Rijk Provincie en Gemeenten, het is nu echter de tijd niet om groote offers te brengen, want wij zijn bang dat de beste oplossing, bij toepassing ons nog maar half bevredi gen zou. Maar wat dan? Alles laten zooals het nu is? In geen geval. Wij gelooven dat er een andere en betere oplossing van het ver- keersvraagstuk te vinden is, welke ons een sneiverbinding zal kunnen brengen, welke het praedicaat van snel niet ten onrechte draagt. Maar dan moeten wij ook wat durven ondernemen en al die ouderwetsche ver keersmiddelen aan den kant doen. Wij bedoelen het luchtverkeer. Wat was dat in 't begin onpopulair en kom daar nu eens om. Wie leeft niet mee met onze koene luchtvaarders, wat een prestatie leverden die mannen van de Peli kaan, in vier dagen naar Indië en in vier weer terug, als er iets is, waar in onze da gen ons volk trotsch op mag zijn, is het wel onze luchtvaart. Van eenvoudige primitieve toestellen, welke alleen bij mooi weer de lucht in gin gen, hebben wij nu toestellen die bijkans bij elke weersgesteldheid vliegen, op de ge wone Europeesche lijnen en de wekelijksche groote Indië-route, met de regelmaat van de klok. De K.L.M. onderwerpt zijn personeel en toestellen gedurig aan een scherpe controle, opdat mede daardoor de veiligheid zooveel mogelijk gewaarborgd zou zijn. De luchtvaart is niet alleen te prefereeren voor lange afstanden, ook voor het binnen landsch verkeer opent zij wijde perspec tieven. Denk slechts aan het ziekewvervoer, bij zwaren ijsgang, op ons Eiland. Nu bestaan er in ons land reeds verschil lende landingsplaatsen of vliegvelden, het opmerkelijke is, dat wij juist in de dage lijksche route der K.L.M. liggen, n.l. in de lijn Rotterdam, Haamstede, Vlissingen. Om ons Eiland in het luchtverkeer opgs genomen te zien, hebben wij niets ander; noodig dan een vliegveld. Hebben wij dal, dan dalen de toestellen van de K.L.M. welke nu ons Eiland overvliegen, even bij ons om passagiers in te nemen of uit te laten, extra kosten behoeven daarvoor niet gemaakt te .worden, wij liggen precies in de route. Laten wij daarom do kans nu grijpen. Zeg nu niet: Dat gaat toch niet, want dat dacht men op Haamstede ook en de prac tijk leert daar, dat het gaat, ja zelfs zeer best gaat. Kunnen wij per vliegtuig naar Rotterdam, dan, ja dan doen wij geen twee of drie uttt over die reis, maar in circa tien minuten zijn wij in Rotterdam. De passagekosten zullen wel iets hooger zijn dan per tram, maar wat een geweldige tijdsbesparing zal dat ons brengen. Amster dam met tussclienlanding te Rotterdam zal binnen het uur te bereiken zijn. Daarom moeten wij alle pessimisme nu eens op zij zetten, want liet vliegveld moet er komen. Er bestaat in de centrumgemeenten een vereeniging welker plannen in een vergevor derd stadium verkecren. Zijn wij goed inge licht dan is er alle kans van slagen. De bedoeling is ongetwijfeld ons geheele Eiland te dienen, want allen zullen wij or liet profijt van genieten, liet is een streek- belang van de eerste orde. Zoo zag, bij de opening der waterleiding, ook Zijne Exc. Jhr. v. Karnebeek, Commis saris der Koningin, dit plan ais van pri maire orde om ons Eiland, in den strijd om het bestaan, zoo economisch mogelijk toe te rusten. Het vliegtuig is het meest moderno ver- voormiddel, het brengt ons in enkele minu ten in 't hart van ons land. Maar nu moeten wij niet blijven praten, er moet nu door ons allen aangepakt wor den, doen wij dat, dan is slagen bijkans verzekerd. Wij hebben over het snelverkeer al zoo lang en zoo zwaar geboomd op Fiakkce en wij zijn nog nooit veel vooruit gegaan. Dit plan is met geringe offers tot stand te brengen. Daarom geve ieder-, die prijs stelt op een goede snelle verbinding, zich aan deze zaak. Het zal blijken dat dit voor de economi sche uitrusting van ons Eiland een daad van wijd strekkende beteekenis zal zijn. Daarom van Ouddorp tot de Plaat nu ge ijverd voor ons Flakkeesch vliegveld. Het is Zondagmorgen. Do zon schijnt even te rusten op de bergtoppen die rond om ons dal omgeven. De lieflijke klanken van een kerkklok roepen on» op tot den dienst des Hoeren, in Zijn Huis. Een wonder lieflijke Zondagmorgen in Californië. Als ik die ring van bergen zoo rondom ons zie. moet ik denken aan het Bijbelwuord: „Hon.i om Jeruzalem zijn Bergen, alzoo is do Ileere rondom degenen, die Hem vreezen. Ja, Hij bewaart en leidt Zijn kinderen, waar zij zich ook bevinden. Er is maar zooveel in dit korte leven, dat ons kan hinderen en verdrietig doen zijn, maar er is ook zooveel goeds, dat ons kan stommen tot lof en dank. Maar helaas zijn we veel meer geneigd om op te merken wut ons hindert en dan te klagen, dan dat we onze ziel stemmen tot dank en aanbidding als het ons goed gaat. Dat aanvaarden we meestal als de gewoonste zaak en we ver geten de dank. Zoo verging het tenminste ook de oudo Hollander, die mij van de week aanspiak. Hij dacht, dat het nog maar enkele jaren zou duren en dat dan niemand in Amerika meer zou weten wat Gereformeerd was. Toen hij jong was, toen was het anders en natuurlijk veel beter. Toen word de Zondag nog gevierdBij zijn ouders gaf men Zondags een heel gemakkelijk en een-/ou- dig maal. Aan vaten wasschen werd niet gedocht. Alles was er op berekend, dat men zoo weinig mogelijk werk had. De kinderen moeeten in huis blijven. Zij moesten hun vragen leeren voor de vragenklas, zoom ie hij dat zei. Kom daar nu eens om, zei hij Nu is het maar een jagen en vliegen met die auto's. Het is aan niets meer te zien, dat het Zondag is. Ik weet, dat die oude broeder een zeer ernstig man is en zou graag wat met hem gepraat hebben, maai de tijd ontbrak me op dat oogenblik, omdat we al pratend vlak voor die kerk waren ge komen en de klok vertelde ons wel, dat het tijd was om naar binnen te gaan. Na den dienst, waarin we een kostelijke preek hadden gehoord over de baten van het geloof, uit de lieidelbergsche Cateohis- mus, toen zag ik den oud-en broeder weei*. Ik vroeg hem toen of hij door deze preek geleerd had, om de weldaden Gods op te merken, en of zijn stemming niet wat beter was dan een paar uur tevoren. Ja, het was wel waar wat er gezegd v as, maarvroeger toen hij nog jong was „Wel broeder", zei ik toen, „ik ben ook jong geweest, en ik heb ook zulke goede herinneringen aan mijn kinderjaren. Ik had ook vrome ouders, die het gebod des Heeren betreffende don -Zondag trachtten na te leven. Maar ik weet ook van andere herinneringen te spreken uit dien tijd. In de kerk zaten toen rijke, moderne boe ren, in luifelbanken vlak vooraan, o-p de kussens. En vrome arbeiders en klompen makers zaten aoliter in de kerk of ze ston den er maar, als ze geen plaats voor lien vonden. Ze konden dan ook neg wel gaan zitten op de cementen grafzerken, waarmee de kerk bevloerd was. De predikant zocht zijn vrienden bij de moderne, rijke hoeren en liet arme volk liep hij voorbij, hoewel daar toch zoovelen onder waren die in een vromen levenswandel toonden, dat liet h n ernst was met hun geloof. Dat zijn ook her inneringen uit mijn jeugd. Maar ik vind ze niet zeo aangenaam. Ik weet nu hier in Amerika een geval, van een millionnair, die lid was vun de kerk. Zijn tuinman was ook lid, dcoii die was ook ouderling. En als ouderling kwarn hij op zijn ronde door de gemeente ook hij zijn lieer. Met rustige vrijmoedigheid z ioe hij, dat hij in dit oogenblik «Is ouderling in een andere verhouding tot zijn lieer stmJ dan overdag als hij het vuil uit den tuin wiedde, en dat hij nu met ernst zijn heer moest zeggen, dat hij in liet kerkelijk leven zich meer getrouw moest lietoonen, en ge regelder opkomen naar den dienst des Woords. Dit, broeder, was in mijn kin er- jaren totaal onmogelijk. We moeten op passen, dat we door hot vele donker om ons heen niet vergeten op te merken, dat God ons nog vele lichtstralen zendt. Verkeerd optimisme is misleidend, maar pessimisme doet tokoit aan de eerc Gods. De oude broeder zweeg. Maar ik vrees zeer, dat zijn zwijgen geen instemmen be- teekende. Op dien zonnigen Zondagmorgen ging hij na een kostelijke preek weer n iar zijn huismisschien weer mopperend, want vroeger Maar toen ik verder den weg naar huis ging, dacht ik dat we juist nu weer zooveel reden tot dank hebben, nu de belangstel ling voor liet Christelijk onderwijs hier in Amerika gaat ontwaken. Wat nog nimmer gebeurd is, is nu voorgekomen, in dezen voorzomer. Een Amoi-ikaansch professor uit Philadelfia heeft een Unie-rede gehou den voor de Christelijke school in Chicago. De Christelijke school is in Amerika een Ilollandsoh product, waarvoor men tot dus ver bij de Amerikanen niet veel belang stelling toonde. En nu kwam Dr. Mannen een 800 mijl reizen om dit werk bij de Ame rikanen aan te bevelen, en hun te zeggen, dat het een eisch van God is. Dat dit ge beurd is, is zeker iets waarvoor we heel dankbaar moeten zijn. En met hem had te doen ook onze 7.00 hoog geachte professor Berkhof, liet woord. Ci'k deze pleitte voor de Christelijke school. Onze Prof. Borkliof, wat luisteren we gaar- me naar hem! Dij heeft de liefde en liet vertrouwen van ons volk hier. Zoo Imel ve»l heeft hij voor onze Christelijke begin- sejin gedaan en nog is het arbeiden voor Garis Koninkrijk zijn grootste lust. Ja, we hebben toch nog zoovele zegenin gen van onzen God. Dat we het toch steeds mogen opmerken. JE AMERIKAANSCIIE VRIEND Eertijds stonden te Sommelsdijk aan het schapengors een weverij met zes weefge- bouwen. Er was ook een bleek bij tot h t drogen van het doek. Het vlas werd later te Som melsdijk aan huis gesponnen; menigeen had dan zijn eigen spinnewiel. Men kreeg 10 stuivers of 8 voor de 5 ons. Omdat echter door het spinnen wat verloren ging, waren er lieden, die het gesponnen vlas op een nat ten vloer legden, om zoodoende tocli nog het gewicht van 5 ons te hebben. Dat vlas werd in de consistoriekamer gewogen. Kwamen er soms vreemdelingen, om een kijkje te ne men in de weverij, dan zongen de vrouwen: Dat gaat hier goed, dat gaat hier mooi Dat doen we voor een goede fooi. Gaven de vreemdelingen iets, dan namen de vrouwen de zakdoeken en veegden hun voeten af; nu, afgedacht van het doel van dat gezang, hadden de werklui wel een fooitje noodig, want hoog liepen de verdien sten niet. De opzichter was Gerrit Geele, die het huis bewoonde, naast de werkplaats. Het raadhuis van Sommelsdijk stond vóór 1772 op de plaats waar nu hotel Kapteyn staat. Van buiten lijkt het tegenwoordig raadhuis een gewoon burgerhuis, alleen het wapen wijst een andere bestemming aan. Dit wapen bestaat uit een gouden schild met drie laturen schuine stukken. Op het raadhuis bevinden zich de portret ten van Francois en Cornelis van Aorssen, in 1892 geschonken door den heer Hubert van Beusekom, controleur der belastingen; ook teekeningen, nl. een „Gezicht op de Ge meente" in de jaren 1791 en 1596. De eerste is gegeven door Mej. B. A. de Graaff; de tweede door H. Boekhoven, te Sommelsdijk. Op den hoek van het Marktveld en de Schoolstraat staat het Hotel Kapteyn, dat, het oude weeshuis verving, het huis droeg het jaartal 1591 in den gevel, wellicht dat van den bouw. Dit weeshuis was een ruim en doelmatig gebouw, in 1772 geschonken voor weezen van hervormde ouders. Aan de zijde van het Marktveld stond een steen ingemetseld, die thans nog aanwezig is in den Zuidelijken muur van het weeshuis aan den Langeweg, waar we ook de oude bel nog vinden met de voorletters van den stich ter H. D. K. We lezen nog op dien steen: Door Krijgers laatste wil, bevestigt In zijn sterven, Liet hij de arme wees het nut en heyl verwerven. Binnen het gebouw waren ook berijmde opschriften/ vervaardigd door Abraham Rlussé, die in de laatste helft van 1700 be hoorde tot do onder de zinspreuk „Concor dia et Labore" vcroenigdo Dortsche dichters, en in 1755 met deze uitgaf, een bundel ge dichten, onder den titel van: Proeve van zedc-poëzy. In de kamer van den Vader en do Moe der was het versje: a Aan de Kinderen, Ilij die de godsvrucht eert Gods wetten gadeslaat, ITct pad der boozen schuwt, en 't kwade mijdt en laat, Die met een' cdle drift zijn' tijd tracht uit te koopen, Om in het oefenperk der wetenschap te loopen; Die door gehoorzaamheid en buigzaamheid van aard, Do kinderlijke vrees aan d ouderliefde paart; Schroom' geenezins toe te treên, maar koom' vrijmoedig nader, Uier vindt hij gunst en eer bij Moeder en bij Vader. Het tweede hing in de Regentenkamer en luidde: Het prijslijk doelwit, om, door loffelijk regoeren Der weezen, hun geluk en heilstand te vermeêren Is hier het oogpunt, daar men ijverig op let; Van hier rijst dan uw heil, o jeugd! door keur en wet, Eerbiedig daarom steeds de aan u gegeven lessen, Der mans Regenten en der vrouwen Regen tessen. Het derde hing in de zaal der kinderen: Mist gij, o wees! in uwen vroegen levens morgen Uw ouders, schrei niet meer! hier ziet ge voor u zorgen, En krijgt, op uwe bee, zoo mild uw daag- lijksch brood. De Hemelvader slaat op kindren in den nood, Bij 't ouderlijk gemis, Zijn gunstige oogen neder; Zijn zorg is over u; ei! zie Zijn goedheid, weder; Let op Zijn gunstbewijs; en leer daardoor den pligt, Dat ge in Zijn vrees uw treên op 't pad der vroomheid rigt. Aan het einde van de gang was een vierde versje: Die van de goederen, door God aan hem gegeven, /Gelijk 't een Christen past, gebruik maakt hij 'zijn leven, Behaalt elks roem, die rijst, als hij den wees bedenkt, Aan hem, wanneer hij sterft, een deel zijns rijkdoms schenkt; Zulk een'volgt Gods gebod, die in de orakel- bl&ren Zich zelv' als Vader van de weezen wil verklaren Dit Krijger! toondet .gij, #nv naam zal nooit vergaan, Zoo lang dit weeshuis nog te Sommelsdijk zal staan, Denk, wees! denk steeds, als gij dit huis beziet, 't Was Krijgers gunst, dat ik zooveel geniet. Omdat dit weeshuis bouwvallig werd, werd aan den Langeweg een nieuw ge bouwd- Voor cfat het Hotel Spee was gebouwd, en nog voor den tijd, dat H.D.K. het gebouw als weeshuis schonk, werd dit huis gebruikt voor raad/uis. Later is dit naar de Voor straat overgebracht, op voorwaarde, dat het dorp steeds gebruik kon maken van de Waag, die er zich onder bevond. SOMMELSDIJK. Tegen een inwoner dezer ge meente is proces-verbaal opgemaakt wegens over treding van het Crisis-Varkensbesiuit 1933 en te gen een tweetal anderen wegens overtreding van het Crisis-Rundveebesluit 1934 I. Door den Minister van Defensie is aan den dienstplichtige W. de Bruin, van de lichting 1934, voor één jaar vrijstelling van dienstplicht verleend wegens kostwinnerschap. Het zoontje van den koopman L. v. d. R. zat Donderdagmorgen op den Oostelijken Achterweg met zijn makkertjes te spelen nabij de koUncpsiaj- plaats van den heer I. Grootenboer. G, opende de schuifdeur die toegang tot zijn erf geeft. Plotseling viel de schuifdeur, die heel zwaar weegt, den Oo:>- telijken Achterweg op. Deze kwam terecht op een van de beenen van het ventje. Onmiddellijk moes» geneeskundige hulp worden ingeroepen, die over brenging naar het ziekenhuis te Dirksland noodza kelijk achtte. Een been schijnt in elk geval gebro ken te zijn. Vorige week stenden bij den agent der ar beidskemiddeling dezer gemeente ingeschreven 20 landarbeiders, 4 metselaars, 3 havenarbeiders, 1 schilder, 1 betonwerker. 1 chauffeer, 1 timmerman, 1 typograaf en 1 kantoorbeeëende. Hiervan waren l.l. Zaterdag 18 personen werkloos. De ten over.sta.an van den heer burgemeester dezer gemeente gehouden verkooping bij inschrij ving van 3 gebouwtjes, voor afbraak staande aan de West-Krakeelstraat alhier, op Woensdag 1.1. heeft f 27.75 opgebracht. Ingeschreven was door 2 personen. Hoogste inschrijver was I. Mosselman te Nieuwe Tonge. Aan de inlevering van rijksgoederen in Oc tober a.s. moet voor deze gemeente door 9 perso nen worden voldaan. Voor de betrekking van brugwachter aan de Wilhelminabrug dezer gemeente hebben zich 32 sollicitanten aangemeld. Tot tijdelijk onderwijzer aan de bijzondere lagere school dezer gemeente is benoemd de heer J. W. Kommers te Vlissingen. MIDDELHARNIS. Donderdag is vanaf het havenhoofd een zceboot vertrokken naar Engeland met bestemming naar Londen, geladen r-ict 7000 balen uien. Woensdag is door de gemeente een be gin gemaakt met het aanbrengen \an be tonnen buizen in de Nieuwstraat voor de rioleeriog Tevens wordt die straat opnieuw bestraat, wat voor de bewoners een verbete ring betcekent. oor de bestrating van de Voorstraat is deze week een motorschip met straat keien ;n de kaai gearriveerd. De heer VV'. Knóps heeft zijn landhuis staande aan de Ilobbemastraat ondershands verkocht aan den heer P. Knöps te 's-Gra- venhage. Door het bestuur en leden der Gr Jongelingsvcreeniging alhier is dezer dagen een besluit genomen om hun vereeniging vanaf heden te noemen Christelijk Gerefor meerde Jongelingsverceniging (Spreuken 23 23). Op Woensdag 19 September des avonds 6.30 uur zal er ten huize van Dr. Arends gelegenheid zijn tot kostclooze inenting of herinenting. Door den burgemeester dezer gemeen te wordt op last van den Minister van De ft nsie ter kennis gebracht flat de verstrekte goederen van de dienstplichtigen der lich ting 1919 op Maandag 1 October 1934 in het gebouw naast bet gemeentehuis des namid dags 16.30 uur ingeleverd moeten worden. Burgemeester en Wethouders doen w ten dat door de raad van 3 Aug. is vastge steld de volgende verordening: Na Art. 36 wordt ingevoegd: Wanneer in het belang van de openbare orde of veiligheid het ver keer wordt belet of beperkt of een bejaaide richting wordt aangewezen, moet ieder zich dienaangaande onderwerpen aan de bevelen van de plaatselijke politie, enz. enz. DEN BOMMEL. Bij den correspondent der ar beidsbemiddeling staan 3 werkloozen ingeschreven. In de afgelcopen week zijn uit deze gemeente vervoerd 3420 H.L. aardappelen, 210 H.L. uien. De heeren J. Mooijaart en J. P. VerHfeul zija respectievelijk herbenoemd tot voorzitter en secre taris der commissie tot wering van schoolverzuim A. Jongeling had het ongeluk met zijn hand te dicht bij een motor te komen, waardoor hij een klap op zijn vinger kreeg, met het gevolg dat deze brak. Dr. Oosthoek verleende geneeskundige hulp. De fabrieksarbeidster L. M. Maliepaard, in dienst bij de fa. Holleman, had het ongeluk kokend water over haar been te krijgen, waarvoor ge neeskundige hulp noodzakelijk was, die door Dr, Parrée verleend werd. Het ongeval is niet van ern- stigen aard. De landbouwer J. van Oorschot zou op zijn erf wat kaf verbranden, toen tot zijn schrik om 12 uur twee strooklampen. in lichter laaie stonden en engeveer 20 voer stroo in vlammen opging. Dinsdagavond had J. van der Zande bij het lossen van boomen op de kaai het ongeluk een booin tegen zijn voet te krijgen, waardoor dit lichaamsdeel boven de enkel brak. Dr. Oosthoek legde het eerste verband en bracht de man daarna over naar het ziekenhuis te Dirksland. OOLTGENSPLAATa. Door den rijksveldwach ter Looy en de gemeenteveldwachter IJpema is tegen 'n drietal personen proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der IJkwet en tegen tw«e per sonen wegens 't rijden zonder rijwieibelast;ngmerk. Zaterdagavond van 5.30 tot 7.30 uur «uilen weder schietoefeningen van de B.V.L. gehouden worden in de openbare school. De timmerman A. H. verwondde zijn hand zoodanig dat onmiddellijk hulp van Dr. Kramers ingeroepen moest worden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is voor de derde maal de heining aan de Galathee- sche haven verbroken. Het dochtertje van C. de V. kwam zoodanig op haar knie terecht, dat zij naar het ziekenhuis te Dirksland vervoerd moest worden. Door den gemeenteveldwachter Jordaan is proces-verbaal opgemaakt tegen J. v d, H. en W, v. K. wegens overtreding van het Crisistuinbouw- besluit. Door de gemeente- en rijkspolitie is proces verbaal opgemaakt tegen A. B. te Oude Tonge wegens overtreding Rijwiel- en Motorreglement. OUDE TONGE. Spelenderwijs geraakte het zoontje van den heer Ouwens aan den Stationsweg alhier in een aldaar gelegen sloot. Zijn zesjarig broertje, die her ongeval zag, bedacht zich geen oogenblik en sprong hem na. Hij mocht het genoe gen smaken het slachtoffer op het droge te bren gen en hem zoodoende van een wissen dood te redden, gezien het feit dat ter plaatse veel modder aanwezig is, waarin de kleine zeer zeker gestikt zou zijn. Een woord van hulde aan den nog jeug digen redder is dan ook zeer zeker op zijn plaats. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat ge durende d t leveringstijdvak goedkoope margarine op bon no, 6 verkrijgbaar is bij den winkelier J. C. Hagens, wonende aan de Voorstraat, terwijl vleesch in blik verkrijgbaar is, tegen inlevering van bon no. 1, bij slager P. C. van Markensteijn, Molendijk alhier. Tot volontair op het secretarie alhier is be noemd de heer P. de Wilde J.Pzn. uit Nieuwe Ton ge. die inmiddels reeds als zoodanig werkzaam is. Dinsdagmiddag j.l. vond in de Kerkring al hier een demonstratie plaats met de brandspuit. Na dat door den bedrijfsleider wnm. administrateur der stichting de werking van een en ander aan de bedieners der spuit was uitgelegd, werd allereerst een proef genomen met een tusschenverbinding van de motorbraodspuit aan de waterleiding en op overtuigende wijze bleek dan ook dat met deze me thode een beter resultaat werd bereikt dan met de rechtstreeksche verbinding van de slang aan de waterleiding, welke methode vervolgens werd toe gepast.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 1