maas en scheldebode woensdag 12 september 1934 :n IA. of G. Gemengd Nieuws» IN BLOED VLOEIT DEN STAKINGSSTRIJD ind, te Oude V. Maat) older ,.Het M. Fase |V. Maat) older „Bat» Sneep te Kamp te mejuffr. de te Oude Jaassluis eo het.feae» in het logé- namiddags 4 opstal, tot 1 Mei am aan de |75, groot I voond door [rden 1 De- BERG. Zaterdag ds 6 uur at Airers in dea [-Nieuwland, i H.A. of 2 bloot- In dea |f". kadaster 1 dadelijk na I in den peJ- genaamd 1480, groot V. M. Te I d!en Broek- J 10 aren 30 |nvaarden 1 k Grietje BERG. beide da- Hobbel te I erf aan de IC. H. Me- BPELEN. Iren!.. king van nermeisje ader haar vij ken. I teedeirlie- lis mij he Jijn lieve! weer af. J'biedig in usten en en vrede lerhart. Idere. OUo fijn Oom dochter Sedert gekeerd, Jzijn ant- |ïn oogap- vragen, schuldige lurstelling rle behou- Ivoort! Ik rgdn kan. treden en jgen, die vervolgd). Een meisje geworgd De dader gearresteerd Uit Haarlem werd Vrijdag gemeld: In het Diaconessenhuis alhier heeft dr. Hulst uit Leiden gistermorgen sectie ver richt op het lijk van hot achttien jarig meis je E. v. Wever, dat gisteravond onder ver dachte omstandigheden na een brandje ln de ouderlijke woning is overleden. De sectie heeft uitgewezen, dat het meisje vermoedelijk is geworgd, in elk geval is rookverstikking niet de doodsoorzaak ge weest. Uit het politie-onderzoek is verder geble ken, dat het meisje buiten goedvinden van haar ouders om, omgang had met zekere O., vroeger bediende van haar vader, die sinds eenige tijd niet meer hier ter stede woonde, maar zoo nu en dan de familie nog wel eens bezocht. Rij een zijner bezoeken had hij zelfs kans gezien uit het geldkistje, dat thans gestolen is,_geld weg te nemen. De heer W. had toen uit medelijden mot O. hiervan geen aangifte gedaan. Vermoedelijk is deze O. gister weer op bezoek gekomen. Waarschijnlijk heeft hij, in de verond retelling, dat niemand thuis was, weer geld willen stelen, doch is daar bij door het meisje betrapt. Vermoedelijk heeft hij haar toen geworgd en na het geldkistje weggenomen te hebben, brand gesticht, opdat men do sporen van zijn daad niet meer zou zien. De dader bekent De dader van den moord op mej. E. van W. te Haarlem, de 21-jarige A. T. O., uit Zwolle, heeft na uitvoerig verhoor bekend, het meisje met voor bedachten rade te hebben vermoord door haar met een doek te worgen. Hij wilde echter niets loslaten over de beweegredenen van zijn daad. Hij wist, dat de ouders van het meisje Donder dagavond niet thuis waren. Vermoedelijk heeft het meisje hem zelf binnengelaten, waarop hij met haar tiaar boven ging en haar van het leven be roofde. Hij is daarop eerst naar ben-cden gegaan en heeft de winkelkassa, waarin zich slechts drie gulden bevond, geleegd. Na het electrisch licht door het losdraaien der steppen te hebten uitge schakeld, ging hij weer naar boven en heeft daar uit een kast in de kamer, waar het slachtoffer lag, een geldkistje met honderd gulden en een acteta-sch meegenomen. Daanna heeft hij papier iti de kast in brand gestoken met de bedoeling, de sporen van zijn wanbedrijf uit te wisischen. De achterwand van de kast, die is doorgebrand, vormde de af scheiding met een trap naar de bovenverdieping, waar twee kinderen van 13 en 5 jaar lagen te slapen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat door de ontdekking van den inspecteur van politie, die rook waarnam en zich naar boven heeft begeven, het leven van deze kinderen is gered. De diader is reeds eerder met de justitie in aan raking geweest wegens diefstal. Hij heeft te Zwolle in een courant zijo portret met signalement gezien en dit heeft hem aanleiding gegeven, zich bij de politie aan te Een overzicht van het Schuttersveld te Rotterdam tijdens den Balonnendag op Zetter- da(i j.l. De Nederlandsche ballon Hollandiais de eerste, die t luchtruim kiest dag j. Er bestond voor dit interessante schouw spel enorme belangstelling. Duizenden heb ben te Rotterdam en omgeving vanaf de da ken de ballons nagestaard zooals ze heel langzaam langs den blauwen hemel weg dreven. Tusschen half zes en zessen zijn de aar» den dooltocht deelnemende ballons gedaa'i. Commandant E .Mauquoy is neergekomen in den omtrek van Wassenaar; commandant Dollfuss idem; commandant Delia Mouton bij Nootdorp; commandant Jacquet bij Kat wijk; commandant Hetrvé eveneens, maar Auto tegen boomen gebotst Eén doode Zondagavond omstreeks zeven uur is op de Soesterbergscihe Straatweg in de gemeente Soest een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een doode is te betreuren. Op genoemd tijdstip reed een vrachtauto uit Zandvoont, bestuurd door A. Koning uit Zand- voort, in de richting van Baarn. De wagen slinger de hevig over den weg en botste daarop tegen eeniige boomen aan waardoor de auto totaal ver nield werd. Een man die naast den chauffeur geze ten was werd door de botsing zoo zwaar gewond, dat hij bij aankomst in het ziekenhuis „De Lich tenberg" bij Amersfoort reeds bleek te zijn overle den. De chauffeur zelf was niet ernstig gewond. Deze is naar het politiebureau te Soest overge bracht, waar hij in arrest is gehouden. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in naar de schuld vraag. De bestuurder van de vrachtauto was on dier de invloed van sterke drank en deed zeer ver warde verhalen. De identiteit van het slachtoffer kon men gisteravond nog niet vaststellen. Verspreiding van opruiende lectuur Twee communisten veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. De Rotterdamsehe rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 32-jarige wijn- koopersknecht M. de G. en de 27-jarige met selaar J, H. in 't V., beide te Rotterdam ge dineerd, die terecht hebben gestaan wegens verspreiding van het communistische roode bul letin, dat de in beslag genomen Tribune moest vervangen. Beiden werden veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek van pre ventieve hechtenis. 200 meter Zuidelijker; commandant Dilier bij Voorburg en commandant Debruyckcr bij Pijnacker. Alle landingen zijn vlot verloopen. In den loop van den avond zijn de luchtvaarders te Rotterdam teruggekeerd. Zij verzamelden zich in het hotel Atlanta. De heer Jacquet was het dichtst bij het gestelde doel geko men en hij werd dus winnaar van den wed strijd. De promotor van den wedstrijd, de heer J. Grijsseels, heeft den beker, uitgeljofd door het comité, aan den winnaar uitgereikt. Vreeselijke ontdekking Electricien doodgevonden Twee personen gearresteerd Een electricien, wonende aan den Hoofd- '■Wéfg, te Hoofddorp, was in den laatsten tyd Werkzaam voor de firma Heringa en Wütrich te Haarlem. Daar de firma noodzakelijk een belangrijke zaak met hem had te bespreken, werd Don derdag iemand van haar personeel naar Hoofd dorp gezonden om den electricien te bezoeken. Daar aangekomen, aldus het Handelsblad, Vond de bezoeker het woonhuis met werkplaats gesloten. Hij probeerde door een nut te kijken en toen zag hij het lichaam van den electricien roerloos voorover op den grond liggen. Van een en ander werd kennis gegeven aan het po litiebureau op het raadhuis, waarna de ge meentepolitie een onderzoek heeft ingesteld en tot de ontdekking is gekomen, dat huis en werkplaats waren gesloten; doch de bewoner werd dood in de werkplaats gevonden met een groote wond aan het hoofd, zoodat een onge luk of misdaad in het spel moet zijn. Uit de sectie, die door dokter Hulst, uit Lei den werd verricht, zou zijn gebleken, dat de electricien een gewelddadigen dood is gestor ven; de situatie, welke in woning en werk plaats werd gevonden en enkele mededeelin- gen van de naaste buren schynen er op te wijzen, dat er een worsteling moet zijn ge feest. De electricien was gehuwd, doch had geen kinderen. In het gezin woonde een pleegzoon. Hij en de echtgenoote van den electricien zijn in bewaring gesteld. Nader werd gemeld: De verslagene leefde gescheiden van zijn vrouw en stiefzoon, die te De Bilt bij familieleden wonen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de moord reeds in den nacht van Woensdag op Donderdag is gepleegd. De dader (s) heeft (hebben) alle moeite gedaan om het gebeurde op een ongeluk te doen lijken. Vermoed wordt, dat de vrouw en de stiefzoon de hand in dit drama hebben; zij zijn gearresteerd, doch ontkennen. De 28-jarige stiefzoon K. wordt er van verdacht «Jen moord te hebben gepleegd, na een twist met Zijn stiefvader. Na eerst inwonend bij Van B. te zijn geweest, Was hij den laatsten tijd waarschijnlijk te Haarlem woonachtig. Hij moet in dien tijd de vrouw van v. B., die reeds twee maanden te De Bilt woont, verschillende malen hebben bezocht. Van Zondag af is hij voortdurend in Hoofddorp geweest bij v. B„ van wiens woning hij een sleutel bezat. Ook Woensdagavond was hij daar. De politie vond na de ontdekking van den moord twee beslapen bedden en een tafel waar voor twee personen was gedekt. In den naaht van Woensdag op Donderdag heeft een buurman, dlie ziek te bed lag en niet kon slapen, omstreeks vier uur leven gehoord in het schuurtje, waar later het lijk van v. B. is gevon den. Hij hoorde daarna een deur dichtslaan en heeft gezien, dat een man zich op een fiets ver wijderde. De fiets van v, B. wordt vermist. Een duister punt is, waarom van B. des mor gens om vier uur geheel gekleed in het schuurtje was. Maar dit wordt minder onduidelijk, als men weet, dat v. d. B. reeds meermalen geklaagd had, dat onbekenden zijn electrische apparaten in het •schuurtje onklaar maakten. Een arbeider in dienst van v. B. constateerde reeds Donderdagmorgendat de woning van v. B. gesloten was. Hij keek in 't schuurtje en bemerkte daar wel bloedsporen, maar dacht dat v. B. een kip had geslacht. Botsing tusschen auto en motor Een doode Te Sas van Gent heeft een botsing plaats gehad tusschen een auto en een motorfiets, waarbij de laatste in het Kanaal Temeuzen—Gent is terecht gekomen. De bestuurder van het motorrijwiel, de lieer M. Meule- man, rangeerder bij de Nederl. Spoorwegen, werd bewusteloos uit het water opgehaald. Helaas mocht kunstmatige ademhaling, welke onmiddellijk door eenige doktoren werd toegepast, niet meer baten en is het slachtoffer overleden. In do auto waren gezeten de aannemer A. Vernaeve uit Sas van Gent en zijn onge veer 16-jarig zoontje, llij was op vyeg naar Selzaete en toen hij op het zgn. Stuiver reed kwam uit een der nauwe zijstraten het mo torrijwiel naderbij. Hoe de aanrijding pre cies geschiedde, staat nog niet vast. Volgens sommige ooggetuigen schijnt de wagen in brand te zijn gemakt, alvorens op het motor rijwiel te zijn gereden. De motorfiets vloog bij de botsing met clon berijder het water in, terwijl de auto tegen een telefoonpaal v erd gesmakt, welke daarop i3 afgeknapt. De wagen reed vervolgers m do richting van het Kanaal, doch is met de achterwie len boven het water blijven hangen. Buurt bewoners, die onmiddellijk toesnelden, kon don den motorrijder gemakkelijk uit het 1 or plaatse niet zeer diepe water ophalen. Hij was, zooals gezegd, bewusteloos, en had cm wonde aan het gelaat. Drie doktoren waren spoedig aanwezig en hebben gedurende ge- ruimen tijd kunstmatige ademhaling toe gepast, welke echter vergeef6ch was. De heer Vernaeve had een groote hoofdwonde opgeloopen en is in een nabijzijnde woning binnengedragen. Zijn zoontje werd slechts licht gekwetst. De heer Meuletman laat een vrouw en een kind achter. Sleep op zandbank geloopen Zondagmorgen om vier uur is een sleep, be staande ui't bet schip „Neeltje" uit Ouckiorp, schip per Grinwis, gesleept door de sleepboot „Entre- pide", eveneens afkomstig uit Ouddorp, voor Hoen cflekenskerke op een zandbank geloopen. Het schip wais op weg van Oostende naar Lobith. Sleepboo- ten van de firma Herldng uit Antwerpen voeren iuit ora assistentie te verleenen. Ernstige verkeersongelukken Een persoon zwaar gewond Tc Amersfoort heeft op het kruis punt van de Barchman Wuytierslaan en dc Daam Fockcmalaan tusschen een vrachtauto uit Almelo, waarop een aantal musici was gezeten, die op weg waren naar het Lunapark te La ren, en een uit de richting Soesterberg komende electrische tram, een bot sing plaats gehad. Door onbe kendheid met den loop der rails ter plaatse stond de bestuurder plotseling voor de tram. Hij trachtte toen een botsing te voorkomen, door naar rechts uit te wijken, doch door deze manoeuvre raakte hij bekneld tus schen een lichtmast en een transfor matorhuisje. De lichtmast knapte ge heel af, terwijl doordat do transforma toren ontzet werden, er een hevige kortsluiting ontstond. Ondanks de he vigheid der botsing werd slechts een der op de auto zittende personen ge wond, nl. de heer II. ITammink uit Almelo, ongeveer dertig jaar oud. Met een zware hoofdwonde en ernstige inwendige kneuzingen is hij naar het ziekenhuis De Lichtenberg vervoerd. Zijn toestand is zeer ernstig. De auto werd geheel vernield. De tram werd beschadigd, doch do passagiers kwamen met den schrik vrij. De tram- dienst ondervond geruimen tijd ver traging. Op den Oosterhoutscheweg onder de gemeen te Teteringen by Breda had een ernstig ver keersongeluk plaats, waarvan de gepension- neerde chef-veldwachter van Raamsdonksveer, de heer De Jong, thans wonende te Breda, het slachtoffer is geworden. De heer De Jong reed per rijwiel in de richting Oosterhout en werd achterop gereden door een auto, be stuurd door den heer H., uit Doorn en waarm behalve deze, twee dames gezeten waren. De heer De Jong schijnt door de nadering van de auto zenuwachtig te zijn geworden en trachtte vlak voor de auto lanigs den zyweg over te steken. De bestuurder remde uit alle macht, waarbij de auto met een der wielen in de tramrails geraakte en een halve slag omdrrai- de. Hierbij werd de heer De Jong door de auto geraakt en tegen den weg geslingerd, waar hy ernstig gewond bleef liggen. Mte een gecompliceerde beenbreuk, zware hersenschudding en verdere bloedende verwon dingen werd hij naar het Ziekenhuis te Breda vervoerd, waar hij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is overleden. Hagelbui boven Haamstede Vernielt boomgaarden, groenten- tuinen en druivenkassen Schade van vijftigduizend gulden Zaterdagavond omstreeks 10 uur heeft zich tijdens een hevig onweer boven Haamstede een hagelbui ontlast, dae enorme schade heeft aangericht aan tuinen en boomgaarden. Tijdens de bui, die ongeveer tien minuten aanhield, vielen hagelsteenen ter grootte van kleine kippeneieren. Zeer vele groententuinen en druivenkassen zijn totaal vernield, terwijl aan het aan de boomen hangend fruit groote schade is aan gericht. Volgens de voorloopige schatting zou de schade minstens f 50.000 bedragen. Een comité tot leniging van den nood is inmiddels reeds samengesteld, onder leiding van den burgemeester van Haamstede, Jhr. Roëll. Ernstig auto-ongeluk Twee personen verdronken In den vroegen morgen van Vrijdag te half vier is midden in de gemeente Assen, nabij de markt een groote zes-wielige vrachtwagen van A. Hooge zand, geladen met papier, te water ge reden. De Drentsche hoofdvaart maakt daar een flauwe bocht; de weg loopt langs het kanaal en het schynt, dat de chauffeur de bocht niet heeft bemerkt, zoodat de wagen rechtuit in de Drent sche hoofdvaart reed. De omwoners hoorden een zware slag. Het bleek, dat het groote gevaarte, dat met groote snelheid moet hebben gereden midden in het kanaal is terecht gekomen. Door de zwaarte was het voertuig geheel onder water verdwe- Onmiddellijk werden maatregelen genomen om zoo noodig hulp te verleenen. De hulpmid delen waarover men in Assen beschikt zijn echter niet van dien aard, dat men de groote Wagen kon lichten. Met heel veel moeite gelukte het, het voorste gedeelte omhoog te trekken. In de cabine vond men toen de lijken van twee personen. Dit waren de 38-jarige chauffeur It. Wayer, uit Hoogezand en de 40-jarige kapper G. Lokken, uit Foks hol. Beiden waren gehuwd en laten een gezin met reep. 2 en 4 kinderen achter. Dr. G. Nienhuis, die onmiddellyk was ge waarschuwd, kon slechts den dood constatee- ren, Omtrent de oorzaak van het gebeurde kan niets met zekerheid worden gezegd. De chauffeur Wayer was Donderdagochtend om 6 uur met zijn wagen van Hoogezand naar Renkum vertrokken om papier te halen. De wagen was van de firma H. en R. Groene- veld, te Hoogezand. Zijn vriend LoKken was met Wayer voor zijn plezier meegegaan. Te Renkum werd Donderdag papier geladen en 's avonds werd de terugreis aanvaard. Er schijnt op de plaats waar het ongeluk gebeur de eenige nevel te hebben gehangen. Of dit de oorzaak was, of wel dat de chauffeur door ver mooidheid niet voldoende heeft opgelet, kan niet meer worden nagegaan. Het zal groot© moeite kosten de zware wagen uit het kanaal te halen. Hedenochtend zal men zulks trachten te doen. De wagen was niet verzekerd, de la ding wel. Boerderij afgebrand Drie varkens en een waakhond in de vlammen omgekomen. Oogst vernietigd Vrijdagmiddags omstreeks drie uur is te Oerle de boerderij van den landbouwer M. v. d. Zande afge brand. De brand is waarschijnlijk ont staan, doordat vonken uit een dorsch- machine, welke gedreven werd door een benzinemotor, in een hoop kaf vielen. Het kaf vloog direct in brand en het vuur sloeg over op het stroo en het gedorschto koren in en buiten de schuur. De geheele boerderij stond in een oogwenk in lichter laaie. De geheele oogst die in de schuren lag opgeslagen, werd vernietigd. Niets kon worden gered. Drié varkens en een waakhond zijn in de vlammen omge komen. De inboedel en de perceelen waren laag verzekerd. De verbrande boerderij lag midden in de hei tus schen Oirschot en Oerle en was voor de brandweer onbereikbaar. Trouwens deze zou wegens gebrek aan water toch niets hebben kunnen uitrichten. OP EEN TREIN GESCHOTEN. Op den trein die Vrijdag te 17.59 uur van het Centraal Station te Amsterdam naar Alkmaar vertrok, is m de buurt van de Spaarn dammerstraat geschoten. Een ooggetuige deelt ons mede, dat de ruit van een der cou pe's werd verbrijzeld, een kogel rakelings langs de passagiers vloog en aan de andere zyde de coupé verliet. Aan den stationchef te Zaandam is van het gebeurde kennis gegeven. De politie te Am sterdam stelt een onderzoek in. JONGEMAN IN EEN ZEIS GEVALLEN Te Eemnee reed de 19-jarige landbouwer T. Roothard met zijn fiets naar zijn werk en droeg op zyn schouder ejen onbeschermde zeis. Op een gegeven moment raakte een der pijpen van zyn pantalon tusschen tandwiel en ket ting, waardoor R. niet verder kon fietsen en met fiets en al op den grond viel. Ongeluk kigerwijze kwam hy op de zeis terecht, welke de ongelukkige in den buik drong. Hy is aan de gevolgen overleden. DOOR SCHOT HAGEL GETROFFEN In de polder Linschoten, onder Oudewater, is de 38-jarige visscher D. Schouten, wonende te Gouda, des nachts door een schot hagel in het been getroffen. De man wordt in het Van Iterson-.Ziekenhuis te Gouda verpleegd. Of het een ongeluk betreft, of dat er moed wil in het spel is, kon nog niet worden uitge maakt. De „Morro Castle" in vlammen. Waarschijnlijk 133 dooden In den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. is, niet ver van de kust van New-Jersey, brand uit gebroken op het Amerikaansche passagiersschip „Morro Castle", 11000 ton groot, dat terugkeerde van een vacantietocht naar Cuba. Het vuur is blijkbaar ontstaan doordat «3 bliksem des nachts in de olietanks is geslagen, die zich in het middenschip bevinden. Het vuur greep zóó snel op zich heen, dat het onmogelijk was, maatrege len tot inperking te nemen. Het groote schip stond spoedig geheel in vlammen. Vele passagiers kwa men in de hutten om of verdron ken. Te Spring Lake aan land ge zette leden van de bemanning heb ben een indruk van de ramp gege ven. De vlammen breidden zich met ongelooflijke snelheid over het geheele dek uit en de ijlings ge alarmeerde bemanning ''kon niet meer in de gangen dei' kajuiten doordringen, zoodat men er zich toe moest beperken de patrijspoor ten van het dek af in te slaan. De „Morro Castle" was in en kele minuten veranderd in een gloeiende oven. Vele passagiers trachtten zich te redden door in zee te springen. Vele anderen moeten in hun hutten omgekomen zijn, daar de geweldige rookont wikkeling iedere poging tot ont koming onmogelijk maakte. BUITENLAND De gestolen balen suiker Nog vijl personen gearresteerd Te Amsterdam werd 'n chauffeur gearres teerd, verdacht van heling van gastolen balen suiker. Bij het door de politie inge stelde onderzoek werd de suiker terugge vonden in een perceel, begraven onder de vloer. Bij het verdere onderzoek is de politie er toe overgegaan nog vijf verdachten te ar resteeren. Bij huiszoeking werden op ver schillende daarvoor minder geschikte plaat sen diefstal afkomstige goederen aan getroffen. De goederen waren erhorgen in de kachel en in een peluw achter het be hang. De gearisteerdo bekenden de gop- deren toten te hebben van auto's, die re gelmatig dienst doen op het Gooi. Wam. r het donker geworden was ging men met pen auto vlak achter de bestelauto rijden, waar uit men voornemens was eoederen te onl vreemden. Eén der aangehoudenen klom dan op de bestelauto en wierp pakjes naar de eigen achter de' bestelauto rijdende wa gen. Op deze wijze wist men belangrijke partijen goederen te ontvreemden. Door -> pilitio te Muiden en Barneveid is in deze zaken eveneens een onderzoek ingt 'd. Zij hebben zich daartoe thans met de rerhe- the van het hoofdbureau te Amsterdam in verbinding gesteld. Onder de zes verdachten bevinden zich twee vrouwen. Deze zijn t.i t in hechtenis genomen. De vier andere personen zijn voor de officier van justitie geleid. Brand op het s.s. Grootekerk De vuurhaard nog niet gevonden Aan boord van het 6600 ton metende Ned. s.s. Grootekerk heeft in de lading van ruim I brand gewoed. Het schip is onderweg van Japan naar Rotterdam. De brand werd bemerkt kort nadat men Donderdag Perim was gepas seerd, en zich in de Roode Zee bevond. Het betreffende ruim werd direct onder water gezet, terwijl met voile kracht werd doorgestoomd naar Port Soedan, waar het schip gisteravond is aangekomen. Nog steeds ontwikkelde zich rook in de ruimen, doch men kon de haard van het vuur nog niot bereiken. De wanden van ruim I en li zijn verhit. De lading uit ruim I werd ge durende den nacht gelost. In den ochtend zullen de ruimen geopend worden. De brandweer verleent asistentie. Rolbrug door sleepschip aangevaren Ernstige verkeersstagnatie De Rolbrug over de Donge nabij Geertruidenberg is zoodanig door een sleepschip aangevaren, dat de brng ontzet is, waardoor het scheepvaart verkeer gedeeltelijk en het rijverkeer geheel gestremd is. De kapitein van de sleepboot is door een onveilig signaal gevaren toen de brug nog slechts half geopend was. Hot sleepschip de „Barberanto" uit Rotterdam, dat uit deze richling '"am, heeft veel averij bekomen. De mast is tengevolge van de aanvaring afgebroken en het voorschip nogal bescha digd. Vermoedelijk zou de Rolbrug niet voor vanavond hersteld zijn, daar deze opgevij zeld moet worden, wat veel tijd in beslag neemt. Het rijverkeer naar Made is geheel gestremd en heeft nu plaats via Oosterhout en Den Hout. Het scheepvaartverkeer is gedeeltelijk ge stremd. Kleine schepen kunnen de brug nog passeeren. De voi angers werden eerst per roeiboot overgezet, maar later is door de Spoorwegen toestemming gegeven, dat voetgan- en rijwielen over de spoorbrug mogen gaan. Roosevelts bemiddeling voor- loopig geen kans? Gorman verordent voortzetting der staking Uit New-York: De derde stakingsdag ingezet met bloedige botsingen en geweer schoten. Reeds- wordt melding gemaakt van tien dooden bij een gevecht tusschen stakers en werkwilligen te Honepath in Zuid-Carolina. Andere berichten oyer dooden en ernstig gekwetsten komen uit Greenville in Zuid Carolina, uit Atlanta in Georgie en uit Ma rion in Noord-Carolina. Te Warren in Rhode Island werd hevig gevochten tusschen stakers en politie. Of schoon de politie met den gummiknuppel en traangas optrad, hieven de stakers mees ter van het „slagveld". De, fabrieksdirectiJ moest het bedrijf, waar 800 man aan het werk waren, stilleggen. De stakers vielen toen de politie aan, om een hunner kamera den, die gearresteerd was, te bevrijden, het geen gelukte. De bemiddelingspogingen van president Roosevelt in 't groolste arbeidsconflict der Amerikaansche economische geschiedenis zijn mislukt door de heslist afwijzende hou ding der stakingsleiders. I)e commissie van arbitrage zou niette min heden haar werkzaamheden aanvangen De vakvereenigingsleider Gorman heelt aan alle textielarbeiders der vakvereeniging het parool uitgegeven, de staking voort te zetten, tot iedere fabriek gesloten is. „Ondanks het snelle toenemen van het aantal dooden van de zijde van de strijdende arbeiders", aldus verklaar de Gorman, „zullen wij trachten de algelieele doorvoering van de staking af te dwingen. Wij zullen niet eerder deelnemen aan onderhandelingen tot bijlegging van 't conflict, voordat alle fabrieken gesloten zijn". Ten einde bloedige botsingen in de stakingsgeliicden te voorkomen, eisch- te Gorman van president Roosevelt, dat hij door de gouverneurs der ver schillende bondsstaten do leden der vakvereenigingen als hulppolitie zou laten aanstellen. Op deze wijze zouden rust en orde gehandhaafd blijven. Staking in de vrouwenkleeding- industrl.. De algemeene uitvoerende raad der inter nationale vakvereeniging voor de vrouwen- kleedingindustrie heeft besloten, voor zoo ver het de katoenkleeding betreft, de sta king af te kondigen. Men verwacht, dat 50.009 personen onder dit besluit vallen, terwijl later mogelijk 125.000 tot 150.000 bij het conflict betrokken zullen worden. Het Kamerlid Duys voor Kantonrechter den Maar het loopt nogal los. Voor den kantonrechter, inr. Van Haeften, heeft terzake van overtreding van liet par keerverbod hedenmorgen tereciht gestaan de bekende advocaat mr J E W Duys. Mr Duys heeft zijn auto op de Wasschenaarsche slag, aan de linkerzijde van den weg geparkeerd vóór het bord „parkeeren verboden". Hij zeide, dat eenige honderden meters terug een soortgelijk bord stond. Tusschen dit en het tweede bord was echter een parkeer terrein. Volgens spr. was het eerste bord voorbij dit terrein dus niet meer van kracht terwijl het tweede nog niet van kracht was. Wel stonden aan de rechterzijde eenige der gelijke borden die echter alleen voor deze zijde golden. De ambtenaar van het O.M., mr Lange meijer, was van meening, dat de werking van het eerste bord zich wel uitstrekte tot voorbij het parkeex'terrein, daar dit terrein op zij van den weg ligt. Spr. gaf echter toe, dat dit zeer misleidend is en requireerde ontslag van rechtsvervolging, waartoe mr. Van Haeften overging. Volgens mededeelingen van de eerste ge redden, zijn minstens zes reddingsbooten m allerijl gestreken maar toen des morgens te tien uur een vliegtuig om liet brandende schip cirkelde, deelde liet per radio mee, dat opnieuw twee booten weiden gestreken. Over liet aantal geredden en omgekome nen loopen de berichten nogal uiteen. Om half tien Zaterdagmorgen waren hon derd ijflig tot tweehonderd overlevenden aan dc kust vair New Jersey aan land ge- bracht. Later waren nog door verschillende te hulp gesnelde schepen in totaal lot personen geborgen en te New Vork geland. Voor de kantoren der Ward-scheepvaart- maatschappij en bij de landingspier speel den zich hartverscheurende tooneelen at onder de menschen die daar waren saam- gekomen om hun verwanten af te halen. Men nam Zondag aan dat ongeveer loQ personen om het leven zijn gekomen. Tal van lijken zijn reeds aangespoeld. Een dichte mist verhinderde het uitzicht, terwijl een hevige Noordooster-storm woed de. Drie New Yorksche politiebooten moes ten door den storm terugkeoren zonder dat zij de plaats des onheils hadden kunnen be« reiken. F.en der booten kon in twee uuc slechts anderhalve mijl vooruitkomen. Of er van schuld sprake is, kan nog niet uitgemaakt worden. De waarnemende ge zagvoerder van de „Morro Castle" bevond zich Zondagmorgen nog met eenige man nen aan boord van het brandende schip. Volgens mededeelingen van leden der be manning heeft een groot aantal der slacht offers onder de passagiers geweigerd in de booten te gaan, bevreesd als zij waren oiu de vlammen te passeeren en ook voor de ruwe zee. F»n het was voor hen, zeiden ze, de hoogste tijd om weg te varen De dooden en vermisten Volgons latere berichten heeft de ramp ver moedelijk aan 133 personen het leven gekost, hoewel er nog hoop was, dat overlevenden aangebracht zouden worden door schepen, die geen radio aan boord hebben. Dc textielstaking in Amerika Uit Washington: Op initiatief van Roose velt is de arbitrage-commissie voor het tex- tielconflict gisteren in eerste zitting bijeen gekomen. De commissie heeft bekend ge maakt ,dat zij zoo spoedig mogelijk met de stakenden in contact zal streden en het on derzoek zal inleiden. Zoowel Gorman, de leider van de stakers, als Sloan, de leider van de patroons in het geschil in de Amerikaansche textielin dustrie, hebben zich bereid verklaard bin nen zes uur samen te komen met de com missie van bemiddeling. De minister van arbeid, Miss Perkins, heeft in een persinterview uiting gegeven aan de hoop, dat de staking spoedig zal eindigen. Het aantal stakers is gisteren met onge veer 30.000 toegenomen. Eenige textielfabrie ken zijn gesloten. Andere fabrieken daaren tegen zijn weer geopend. Het ziet er naar uit, dat arbeiders uit de verwante in dustrieën zich bij dc slaking zullen aanslui ten, o.a. ongeveer 30.000 in New-Jersey. EEN ZESDE DER AMERIKAANSCHE BEVOLKING WERKLOOS Volgens een door den secretaris van het steuncomité aan president Roosevelt, uitge bracht rapport bedroeg het aantal werk Ion- zen in de Vereenigde Staten in de maand Februari 20 tot 23 mililoen, dus ongeveer een zesde deel van de Amerikaansche be volking. Twee treinen op elkaar gereden Twee dooden en veertig gewonden Dicht bij het station van Glasgow is gis teren een ernstig spoorwegongeluk gebeurd, waarbij een machinist en een stoker zijn gedood en meer dan 40 passagiers werden gewond. De locomotieven van twee personentrei nen reden op elkaar in en sloegen om. Ook de drie voorste wagons der beide treinen reden in elkaar, waardoor zij eveneens kan telden en geheel versplinterd werden. Vier sporen zijn volkomen versperd door de aan gerichte ravage. Alle ambulancewagens der stad zijn met vele dokters naar de plaats des onheils vertrokken. HET MONSTER VAN LOCH NESS ONTDEKT Een oud oorlogsluchtschip Volgens „Air Force Gazette" heeft een onder zoek in 't meer Loch Ness uitgewezen, dat het veel besproken „monster", dat maanden achtereen tot alieriei veronderstellingen aanleiding heeft gegeven, een overblijfsel is van een oud Duitsch luchtschip van het type Parsifal-Brandt, dat tijdens den oorlog is gebruikt. Duikers hebben het feit gecon stateerd. De gondel ligt nog op den bodem van het meer. Een der gaskamers van het luchtschip was nog gevuld, hetgeen het drijven en met de golven op en neer deinen van het lichaam veroor zaakte. DE Z.G KANKERBACIL Men twijfelt alweer Gelijk te verwachten was, hebben da mededeelingen over de ontdekking van den kankerbacil vele geleerden uit hun tent ge lokt. Prof. v. Schilling, de leider van de kli niek van de Berlijnsche universiteit, heeft gisteren op het wetenschappelijke congrs te Frankfort een en ander medegedeeld over zijn eigen onderzoek inzake de ontdekking van Dr. von Brehmer. Hij was bij zijn on- dei-zoekingen tot de conclusie gekomen dat de betreffende bacil niet als een infectueus agens, waarop het ontstaan van den kanker berust, kon worden beschouwd. Anderzijds deelde ook Prof. Hobner lid van de rijks-commissie tot bestrijding van den kanker en directeur van bet pharmaco- logische instituut aan de Berlijnsche uni versiteit mede dat de in toepassing van de theorie van Brehmer in zijn instituut geno men proeven een negatief resultaat hebben opgeleverd. TANDARTS ONTVOERD EN VERMOORD Udt Fergus Fails (Minnesota): Een 55-jarige zeer gezien tandarts, Dr. John Schacht, is door twee jonge mannen, vam 28 en 19 jaar, die door hun plaatsgenooten „rustige modeljongens" werden genoemd, ontvoerd en met een hamer of ijzeren staaf ten doode mishandeld. Het lijk werd in de rivier geworpen. Het blijkt, dat de onverlaten hun slachtoffer na den moord hadden beroofd Zij zijn gearresteerd.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 3