voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES BINNENLAND. 1934 If. WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1934 49E JAARGANG Nö. 409 DE TERUGKEER VAN HET KONINKLIJK GEZIN DR J, A. NEDERBRAGT NAAR DANZIG INSTALLATIE VAN DEN HEER P. SWART IYMPHEN. \dschap Iers pil edig boon. en It anders: laa. ItTc: \at van! vaarts I axon adert kei int. pgen ichiet I aanschouwen |i. zicht etsen \g ernst, lisbruikers I ndschap \lheid? rt? tuinen wi waard? 1 len I wazen yesneld oorzaak roeg? \et klagen HAKATE. jaking. Te Acon kele spinnerij lodes Island op kt. (illende plaatsen nen. |een schietpartij gedood, 15 zijn I drie stakers bij Iwond. Stakende Tille (Zuid-Caro- aishandeld. In van duizend lebben door in- pnderdcn onder- heel zijn thans staking. I een ernstig in- (moote menigte, een spinnerij te lond te wachten Je spinnerij ver met knuppels ekogelden. htig in. tan katoenfabr» legeven, dat gis- jden vorigen dag De fabrikanten' btandigheid, dat I hun spinnerijen LAKE CITY. van Noord- ert naar drie vrij leren meer dan Ifd van de Pal- loning van den longen, den pre- 'mede den kas- en heer Carter, wongen indrin- beide kinderen erden aan hun vijl Carter en momen. Carter van de bank tei ier genoodzaakt an slag hadden eg met hun gij- ■d mevr. Carter buiten de stad kassier in vrij- n hier hun auto ere auto mede, n maakten. op prijs te! stcl- niet ontveinzen, en, weet hij mij ïoetten wij el- k moest zingen iiubert: „Onge- kten telkens het mijn hart, als in smart!" >n het lied nau- ;en. „Wanneer eens waarheid mij toe bij het voorden kon ik liep naar het uchter duifje?'' en aan Mama on binnentrad. ,de heer Van boek vol duet- bgstudeeren". 'd binnen, om- gehoord. Heeft m ij bedoeld, lapt, dat ik mij ter hem gevoel, as taande vraag ordt vervolgd). O Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSDIJK Tel. lnterc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen f 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. OVERHEIDSTAAK Het is in deze dagen verwonderlijk te hoo- ren welke eisclien op de Overheid gelegd Worden. Overal moet voor gezorgd worden. Van de wieg tot liet graf worden wij straks met maatregelen omringd, en dat niet omdat de Overheid haar taak zoo gaar ne uit wil breiden, maar omdat door do economische crisis de verschillende volks groepen vragen om die maatregelen welke zij dienstig achten, voor de instandhouding yan het bedrijf. Wij juichen dat toe. Als er groote volks groepen door de crisis dreigen ten onder to gaan, moeten er maatregelen getroffen worden. Alleen men blijve billijk in zijn eischon, alle euvel kan niet weggenomen worden, daarvoor is de Overheidstaak te beperkt. Van nature is het niet de taak der Over heid ordenend op te treden voor het maat schappelijk leven. Op de Overheid rust in de eerste en voor naamste plaats do regeertaak. Daarom hehooren al deze maatregelen als van tijdelijken aard te worden beschouwd, want zoodra het cenigszins mogelijk is, helpe het maatschappelijk leven weer zich zeiven. Men moet niet afleeren om op eigen bee- nen te staan, het gevaar is zoo groot dat men juist te veel afleert, zelf wegen en middelen te beramen om zich met Gods hulp door de crisis heen te slaan. Het bedrijfsleven moet zoo het eenigszins mogelijk is zelf ordenend optreden. De grenzen tusschen het maatschappelijk en staatkundig terrein des levens dreigen in onze dagen uitgewischt te worden. Dat zou groote schade berokkenen aan ons maatschappelijk ieven. Laten wij, vooral in deze moeilijke tijden, toch ons Antirevolutionair beginsel hoog houden. Extra hulp aan werkloozen in 1935 De Rijksbijdrage wordt met een ton verhoogd Naar men weet, kent het Nationaal Crisis Comité behalve den algemeenen steun, waarvoor het Nederlandsche volk op aller lei wijzen de gelden bijeenbrengt, nog een speciale steunactie voor werkloozen om in zeer noodzakelijke gezinsbehoeften te voor zien. De gelden daarvoor worden gevonden uit een post van 750.000 op de begrooting van het Departement van Sociale Zaken ten behoeve van het Nationaal Crisis- Comité uitgetrokken, terwijl de deelnemen de gemeenten elk voor haar deel een gelijk bedrag beschikbaar stellen als .van het Comité wordt ontvangen. Het N.C.C. heeft zich onlangs tot den Mi nister gewend met de vraag, of de uitge trokken som voor 1935 niet zou kunnen worden verhoogd. Door den langen duur der crisis immers wordt de behoefte aan voorziening in dezen extra nood steeds groo ter. Het Comité achtte het daarom ge- wenscht, dat voor de berekening van de bijdrage per gemeente mede van den maat staf van 2.50 per werklooze zou worden uitgegaan en niet van 2,10 zooals in 1934. Bovendien is het aantal werkloozen stijgen de. Door het één en ander zou, naar het N.C.C. vaststelt, met de aangegeven som voor 1935 moeilijk kunnen worden volstaan Wij vernemen thans, dat de Minister van Sociale Zaken aan het Nationaal Crisis- Comité heeft bericht, dat overeenkomstig den uitgedrukten wensch de Rijksbijdrage voor 1935 met 100.000 zal worden ver hoogd. De Troonrede De uitzending van het openingsverslag 'Op 18 September zal de Troonrede weder om door de A.V.R.O. worden uitgezonden, nadat vóór de komst van H. M. de heer D. Hans, voorzitter van den Ned. Journalisten Kring, een verslag zal hebben gegeven van de gebeurtenissen op het Binnenhof. Het verslag van den heer D. Hans zal door de Phohi worden verbreid naar o.a. Oost en West-Indië. Het uitzenden van de Troonrede en hel verslag is nu drie jaar achtereen technisch en journalistiek door de A.V.R.O. verzorgd, Dit jaar is het anders. De Rijks-telegraaf dienst zal nu voor de „techniek" zorgen. Deze dienst zal microfoons en versterkers ter beschikking stellen van „de" omroep vereenigingen, zoodat thans ook de ICR.O. een verslag zal uitzenden, dat door de zen ders van Kootwijk naar Overzeesche gewes ten zal worden .verbreid. Maandagmorgen vroeg zijn H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana van hun reis naar Noor-, wegen in ons land teruggekeerd. Vroeger dan werd verwacht arri veerde de „Tabinta" van de Stoom vaartmaatschappij „Nederland", aan boord van welks schip de thuisreis werd gedaan, te IJmui- den. Te kwart voor vier reeds voer het schip de haven binnen. Behalve het personeel dat op dit tijdstip dienst deed was niemand op de sluis als belangstellende aan wezig. Om half vijf werd de „Tabinta" geschut en daarna voer het schip langzaam naar Amsterdam. Te 8.06 werd de Hembrug gepasseerd en te ruim 9 uur arriveerde de „Tabinta" voor het emplacement van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Te ruim 11 uur zijn H. M. de Ko. ningin en H. IC H. Prinses Juliana te Den Haag op hot Huis ten Bosoh gearriveerd. Het vertrek uit Noorwegen In alle stilte hebben Zaterdagmiddag ca. uur H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana zich aan boord van het s.s. „Tabin ta" begeven, om de terugreis naar Neder land te aanvaarden. Daar het uur en ook de plaats van ver trek zorgvuldig geheim gehouden waren, waren slechts enkele mensehen tegenwoor dig, die zich urenlang wachten hadden ge troost om toch iets van het vertrek der vorstelijke personen te kunnen zien. Ruim 12 uur was het toen een kar mot koffers, die aan boord gcfbracht werden, bet bewijs gaf, dat het vertrek niet lang meer zou duren. Ongeveer half twee was de politie aanwezig om voor de noodige afzet ting te zorgen, Een half uur daarna arriveer de alleen per auto H.M. de Koningin. H. M werd ontvangen door Mr Scheltus en door vetegenwoordigers van de Directie Mij. „Ne derland". De Koningin droeg een grijze mantel over een wit toilet. De Prinses, die nog een wandeling door de stad gemaakt had, kwam een uurtje later te voet, in gezelschap van baron en baronnesse Bentinck. H.K.H. begaf zich nog niet aan boord, doch sloeg met groote belangstelling gade hoe de Koninklijke auto's aan boord geta keld werden. Toen dat gebeurd was begaf zij zich ook aan boord en werden de toebereidselen voor het vertrek gemaakt Om drie uur voer men af. De Koningin had zich terug getrokken, doch de Prinses, zonder hoed en mantel leunde over de verschansing cm wuifde de menschen op de wal ton afscheid toe. .Vroege Werkloosheid ten plattelande Men zendt; one volgend verslag der laatste vergadering van den Raad der Gemeente Ui- rum (Grom). De heer Van Geuns (V.-B.) brengt ter spra ke een onderhoud welke hij heeft gehad met een landbouwer over het vroeg laten loopen van de arbeiders, in verband met de vroege oogst. Hij geeft in overweging een schrijven aan alle landbouwers te richten om de arbei ders niet eerder te laten loopen dan 20 Sept. De Voorzitter zal het toejuichen als hier aan mocht worden voldaan en verklaart dat B. en W. gaarne willen medewerken. De heer Van der Klei (S.D.A.P.) zal even eens een dergelijk adres tot alle landbouwers toejuichen, doch heeft er geen hooge verwach tingen van. Hij vraagt den Voorzitter of B. en W. reeds maatregelen hebben genomen ten aan zien van die menschen, die zeer binnenkort weer werkloos worden. Slechts een zeer kort tijdsbestek hebben de menschen werk gehad en hij geeft dan ook in ernstige overweging om maatregelen te nemen De heer Sterkenburg (A.-R.) verklaart zich tegen het richten van een schrijven aan de landbouwers. Volgens hem geeft het niets. De heer Rietema (A.-R.) merkt op, dat B. en W. verder willen gaan, door zich te wenden tot de regeenng. Daar aan de landbouw steun wordt toegekend, wil Spr. hebben, dat op ieder landbouwbedrijf een zeker aantal arbeiders moeten worden gehouden. De heer Hoeksema (A.-R.) is het met Van der Klei eens en juicht de te nemen maatre gelen toe. De heer Bulthuis (A.-R.) is het met den heer Rietema eens. Er moet een regeling komen, dat een zeker aa/tal arbeiders op ieder bedrijf geplaatst moet worden. Een volgende vergade ring zal hieromtrent met voorstellen worden gekomen. Benoemd tot Voorzitter van den Havenraad Naar wij vernemen, is dr. J. A. Nederbragt, administrateur, chef van de Economische en Consulaire Directie aan het departement van Buitenlandsche Zaken, met ingang van 1 Oct. a.s. benoemd tot voor zitter van den Havenraad voor Danzig. Omtrent deze benoeming van onzen land genoot kan liet volgende worden mede gedeeld: De Havenraad in Danzig berust op de artL 19 t/m 28 van liet Verdrag van Parijs van 9 November 1920, dat werd geslo ten tusschen Po len en de Vrije Stad Danzig. De ze havenraad is samengesteld uit een gelijk aantal commissarissen, aangewezen door de Poolscho re- gcering en de Vrije Stad, en wel uit vertegenwoor digers van de economische belangen van de beide landen.' Taak van den Raad is, binnen de grenzen van de Vrije Stad de directie, administratie en exploitatie te voeren van de havens, lie waterwegen en de Spoorwegen, voorzoover deze in het bijzonder de havens bedienen, en van de etablissementen, voor zooveel dezo tot de exploitatie dier havens bchoo ren. De voorzitter van den Raad wordt be noemd krachtens overeenkomst tusschen de Poolsche regeering en do regeering van de Vrije Stad, bij gebreke waarvan de voorzitter wordt benoemd door den Raad van den Volkenbond, in welk geval de voorzitter do Zvvitsersche nationaliteit moet hebben. Tot dus was het voorzitterschap in Zwit- sersrhe handen. In het onderhavige geval zijn de beide regeeringen het eens geworden over de vervulling van de bestaande vacature en heeft de Poolsche regee- ring zich tot dr. Nederbragt gewend om hem namens de beide regecringen uit te noodigen het voorzitterschap te willen aanvaarden. Dr. Nederbragt heeft deze benoeming aangenomen en hij zal zich in verband daarmede metterwoon te Danzig moeten vestigen De voorzitter van den Havenraad beslist als arbiter in alle gevallen, waarin door staking van stemmen tusschen de Poolsche en Danziger commissarissen anders geen beslissing zou vallen. Dr. Nederbragt heeft in de laatste twee jaren herhaaldelijk deel uitgemaakt van commissies tot beslechting van geschillen tusschen Polen en de Vrije Stad Danzig en hij was o.a. arbiter in een commissie, die over vraagstukken van veredelingsverkeer van Danzig had te beslissen in een „eer groot aantal gevallen. Aangaande zijn levensloop zij medege deeld, dat hij geboren te Heteren op 28 Fe bruari 1880, van 18941907 in een boekhan del en uitgeverszaak werkzaam was. Van 19071919 was hij parlementair overzicht schrijver van de „Standaard" en leeraar M.O. Staatsinrichting. Intusschen had hij zich in 1913 als student aan de Nederland sche Handels Hoogeschool te Rotterdam laten inschrijven, waar hij de colleges volg de totdat hij in 1918 aan die hoogeschool promoveerde tot doctor, een titel, toen voor de eerste maal aan een afgestudeerde van die Hoogeschool toegekend. Op 3 Maart 1919 werd dr. Nederbragt benoemd tot referen daris aan het departement van Buikspland- sche Zaken en op 1 Juli 1921 werd hij be vorderd tot administrateur en benoemd tot chef van de Directie van Economische Za ken aan dat departement. Dr. Nederbragt was o.a. voorzitter van de Commissie voor de Handelsverdragen, cor- respondeerend lid van het Economische Co mité van den Volkenbond en voorzitter van de Commissie voor de onderhandelingen over handelsverdragen (Ouchy en Oslo). Zijn voornaamste werken' zijn: „Korte les sen in Staatsrecht en Economie" (1916), „Penetration pacifique in China" (het proef schrift waarop hij promoveerde), „Proeve eener theorie der economie naar Christelij ke belijdenis" (1921) en „Handelsverdragen en handelsverdragspoli tiek" (1929). Dr. Nederbragt is ridder in de Orde van den Ned. Leeuw, officier in het Legioen van Eer, commandeur Polonia Restituta, comman deur 2e klasse in de Orde van de Witte Roos van Finland, commandeur le klasse (groot-officier) in de orde van Wasa van Zweden, commandeur, in de Kroonorde van België e. a.. Als hoofd van de School met den Bijbel te Melissant De Voorzitter der Sohoolvereenlging, do heer J. A. Kleinenberg, opende dr, bij eenkom»! door te laten zingen Ps. 1 4, ging vjjor in gebed en las vervolgens Ps. 75 De Voorzitter sprak liet nieuwe hoofd toe en weea o.m. op de plichten, welke niet lioht te achten zijn, en ook op de rechten, welke hij heeft: op de medew erking van liet bestuur, overig personeel, leden an in j liet bijzonder van dp ouders. Spr. sprak de wciisch uit, dal de Heere hem mocht richten en omgorden voor liet werk, en allen biddende mocht maken voor de school met den Bijbel. De Voorzitter eindigde met de aanwezi gen te verzoeken te zingen I'6. 122 3. De B o u w, Ilerv. Pred., sprak daarna in nauwe aansluiting van het toegezongen Ik zal het goede voor u zoeken. Willen wij dat met ernst doen, dan is eenigszins een inzicht in de zwaarte van het ambt van onderwijzer aan de school met den Bijbel noodig. Ilij wees daartoe op hetgeen het kind was: een van God gegeven Schepping, met wien de Heere een plan wil uitgevoerd zien. Ook tot het kind komt immers de eiseli God lid te hebben en te dienen, en den naaste als zichzelf. Het moeilijke voor ouder en onder wijzer is, dat liet kind van ziclizeü zoo lijn recht staat tegenover die bedoelingen van God met hom. Het wil niet zijn hart, zijn gaven en krachten stellen in den dienst des Heercn. En tocli moet heel de ontwikkeling van het kind lieheerseht worden door dat ééne doel, dat het nu en irt rijpere jaren God lief heeft en tlicnt. Kan de onderwijzer oji de school met den Bijbel dat dan bereiken? Neen, absoluut niet. Dat is toch geen re den zich te laten ontmoedigen. De akkerman doet ook getrouw zijn werk zonder dat hij zelf één graanhalm kan laten opgroeien. In de school met den Bijbel wil men ook zijn werk doen. Men mag en dat is de heerlijkheid van die school er vrijuit sproken van Chrislus Jezus, Die wel waarlijk God lief gehad heeft, en Die vol komen God gediend heeft tijdens Zijn leven op aarde. Men mag er Zijn leven bespreken in Zijn heerlijke beteckcnis. Hij mag open onderwezen wonden als de hart- en leven- vernieuwer. En dat onderwijs van Jezus als den Le- vensverniouw er wordt niet beperkt tot een half uurtje bijbelsoho geschiedenis daags. Het moet als liet zout in de spijzen door alle arbeid die in de school aan liet kind ver richt wordt, heengetrokken zijn. Dan is hot waarlijk Christelijk onderwijs. En daarmee gevoelen we hoe zwaar dit van God go- wilde beroep is. En daarom wensohte spre ker, den heer Swart, de Geest des Heerca toe, Die in alles bekwaam kan maken. Met de verzekering, dat al degenen die om des gewetens wil geen ander Onderw j s wilden, dan wat zich geheel en al door Gods Woord en Gods Geest liet leiden en batieer- eohen met liet nieuwe hoofd zouden mee leven en meebidden, vvcnsclite hij den lieer Swart veel zegen toe op zijn van God gewild akkerwerk. Hierna werd nog een kort woord gespro ken door den heer A. J. Baart, diie zich gaarne bij liet gesprokene aansloot en hoop te dat bestuur, loden en ouders ook liur. plichten na mochten kOimen, opdat do vruchten mochten gezien worden voor tijd en eeuwigheid. Hij verzocht de aanwezigen den heer en Mevr. Swart biddende toe te zingen Ps. 1211. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer M. W. Struik; welke sprak naa- aanleiding van 2 Kon. 4. Spr. schetste in het kort liet sterk vertrouwen der Sunamie- tisohe vrouw, in den man Gods, hetwelk dan ook niet beschaamd werd. Spr. hoopt9 dat het hoofd de kinderen die leer en dat vertrouwen zou onderwijzen. Hierna kroeg het .nieuwe hoofd het woord Spr. las eerst voor Ex. 33 vanaf veis 11 en sprak naar aanleiding van dit SohrtTge deelte over: Waarom Chr. onderwijs'? Spr. dankte vervolgens de Voorzitter, Ds Bouw, Br. Baart en Br. Struik voor de har telijke woorden atot hem gesproken, verder bedankte hij het geheele bestuur voor liet vertrouwen in ham om hem op de voor dracht te plaatsen, en de leden omdat zt hem hadden gekozen. Spr. hoopte, dat dit vertrouwen niet beschaamd mocht worden, beloven wilde hij dit echter niet, doch hoop te dat van zijn werk de vruchten ge-zien mochten worden. De Voorzitter dankte allen voor de op komst en do aangename samenwerking, welke er voor dit doel geweest was en ver zocht nog te zingen Ps. 68 10, waarna Ds. Bouw met dankgebed deze avond sloot. OEFENINGEN KONINKLIJKE MARINE. Van 24 tot en met 29 September a.s. zul len door de Koninklijke Marine gezamenlijke oefeningen worden gehouden in de Noordzee en op de Nederlandsche kust. Aan deze oefeningen zal worden deelge nomen door H- Ms. Hertog Hendrik, Evert- sen, Piet Hein, Douwe Aukes, Medusa, een divisie onrlerzeebooteii, een groep torpedo booten en eenige watervliegtuigen. Vergiftigingsverschijnselen te Den Bommel 30 personen ongesteld geworden. Zaterdagavond zijn te Den Bommel 30 personen door het gebruik van ondeugdelijke gebakjes ongesteld ge worden. Dr. Oosthoek constateerde vergifti ging. Verschillende personen waren er ernstig aan toe. Op het oogenblik is de toestand niet levensgevaarlijk. De ziekte ging gepaard met hevige brakingen. De politic stelt een onder zoek in. MIDDELHARNIS. Zaterdag reed de chauf feur K. de Groot met zijn vrachtauto dooi den MoJenweg. Op de kruising van dien weg kwam een motor aanrijden. Door liet haas tige remmen en uitwijken voorkwam men 'n botsing, doch de auto kwam in de sloot te recht. Daar spoedig hulp op kwam dagen, werd de vrachtauto op den kant getrokken en liep dit incident met eenige matericele schade af. In de Geref. Kerk zullen deze week de catechisaties een aanvang nemen en wel: kleine jongens Maandagavond halfvijf, groo te jongens halfzeven; kleine meisjes Dins dagavond halfvijf, groote meisjes halfzeven. De gehouden extra collecte heeft j.l. Zondag ruim f 93 opgebracht Bij den agent der Arbeidsbemiddeling hebben zich j.l. Zaterdag als werkloos op gegeven: 23 landarbeiders, 7 letterzetters. 4 boekbinders, 2 boekdrukkers, 7 timmerlie den, 4 metselaars, 3 schilders, 3 opperlieden, 2 betonwerkers, 12 diepzeevisschers, 1 ma troos groote vaart, 9 transportarbeiders, 1 kabelmontour, 1 broodbakker, 1 borstelma ker. Totaal 80 personen. Door den lieer A. \V. Korvens werd Zon- morgen een groot konijn opgeborgen, i welk daar in 't tuindorp langs den weg liep. Ken eind verder lag een konijn dood aan den weg, 't welk blijkbaar doodgereden was. Dezer dagen reilen tw^e vrachtauto's in het Tuindorp tegen elkaar, waardoor de wagens nogal ernstig beschadigd werden. Naar men ons mededeelde is door dc ge meentepolitie van een en ander proces-N er- baal opgemaakt. Aan het Havenhoofd is dezer dagen een Engelsrhe zceboot geladen met 3000 balen. Deze boot is vertrokken met bestemming naar Londen. Uitslag aanbesteding van een te bou wen woonhuis op het garagegebouw van den heer W. Knops. Laagste inschrijvers waren: timmerwerk f 1584, 1). Mans; met selwerk f 1087, A. Mans; smids-, zink-,, lood-, gas-, water en lichtleiding f 608, P. Kievit: schilderwerk f 365, P. v. Splunter; totaal 3634. De heer P. Kievit alhier is aannemer geworden van de kroosrekken met bijko mend werk der polders, loozende op de ha- ben van Middelharnis. Ook is de heer P. Kievit aannemer gewor den van de waterleiding der beide openbare scholen. Het lood-, zink-, water- en gasJeiding- werk, ten behoeve van een 5 tal woningen voor den bouwondernemer P. Boeten Jr. aan bet Oostcrvoorgors, is opgedragen aan het Kiakkeesche Loodgietersbedrijf alhier. Uitslag van de wedvlucht van Gom. bloux, afstand 137 K.M., der P. V. „De Reis duif" te Middelharnis op S Sept. 1034. De prijzen werden behaald als volgt: 1, 5 P. Schuurman, 2, 8, 9 L. Vroegindeweij, 3, 6 A. Vroegindeweij, 4, 10, 12 D. Kardux, 7, 11 C. Smit. Lossing was 12 uur. Aankomst le duif 2 uur 12 min 20 sec. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vanuit deze gemeente werden de vorige week vervoerd 5450 H.L. aardappelen en 775 H.L, uien, Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan 4 werkloozen ingeschreven. In de Ned. Herv. Kerk zal Zondag a.s. gele genheid zijn tot doopsbediening. Doopvaders kun nen hiervan aangifte doen Donderdag a.s. des avonds 7 uur aan de pastorie. De collecte gehouden in de Ned. Herv. Kerk tijdens de spreekbeurten van den heer Wildschut uit Rotterdam, heeft opgebracht f 35.55. Het 4-jarig zoontje van J. H. had het onge luk bij het krabben van-gen in de kaai te vallen. Jac. van Biert spreng gekleed te water en mocht het genoegen smaken het knaapje op het droge te brengen. Op 1 October a.s. zal in den polder Nieuwe Stad Schouw worden gedreven over wateringen, dammen enz. enz. OOLTGENSPLAAT. Vorige week zijn ver scheept 142823 Iv. G. aardappelen en 120400 K. G. uien. De militiepliclitigen der lichting 1910 uit deze gemeente moeten hun Rij lesgoede ren inleveren op 2 October ten 12 uur te Oude Tongc, Schoolstraat 12 Bij den correspondent der Anbeidslmnid deling stonden 17 personen ingeschreven. De lieer Jan Hokke is benoemd ver klaard tot lid van den Gemeenteraad in de vacature-I.. A. Hobbel en heeft deze benoe ming aangenomen OUDE TONGE. De postduivenvereeniging .Stormvogels'" hield een wedvlucht vanuit Vil voorde (B.). afstand 96 K.M. De loslating ge schiedde te 8 uur v.m.; aankomst 1ste duif 9.6.50 uur, aankomst laatste duif 9.57.38 uur. De uitslag luidde: nos. 1. 12, 20 en 21 A. Hartog; 2. 14, 15, 2 4en 27 Aiph. de Weerd; 3. 6. 9, 19. 25 en 28 vam Nieuwaai—Groenendijk; 4 en 22 M. Jochems; 5, 7, 8 en 26 Nijsse—de Weerd; 10, 17 en 18 P. Tuns; 11 en 16 D. Kamp; 13 en 23 Jac. Smeets. -De gemengde zangvereen. Excelsior" is we derom opgericht met aanvankelijk 27 led-en, onder leiding va.n den directeur den heer Vis. De samen stelling van het bestuur is als volgt: A. Hartog, voorzitter; Jan de Ron, secretaris; Jac. Hartog, pen ningmeester; B. Vogel en de dames K. Kievit en L. v. Nieuwenhuyzen, leden. De repetities zullen plaats hebben op Donderdagavond in het hotel! Van Veen. Donderdagavond te 6.30 uur n.m. (o.thoopt de heer Spreeuwen-berg uit Rotterdam een gods dienstoefening te houden in de Oude School. Gedurende de afgeloopen week meldden zich bij den agent der arbeidsbemiddeling als werkloos aan 6 landarbeiders en 1 timmerman. Voetbal. Xerxes ID.V.V. I (Dirksland) 2—1. Gevonden: een portemonnaie met inhoud. In- lichtingen bij D. Viergever, gem.-veldwachter, NIEUWE TONGE. Oranjefeest. Zaterdag i l. wis voor onze gemeente een bijzondere dag. Reeds vroeg in de morgen heersehte ..iir en groote bedrijvigheid. Bijna alle kin [deren liepen met orunjesjcipen 0111 en van alle openbare gebouwen en verscheiden par- f ticuliere woningen wapperde de driekleur, i'Jm 1.30 uur stelden op liet .schoolplein do [optocht op van de schoolkinderen 011 ver- derde fietsen. Met „Apollo' aan de kop toog men liet geheele dorp door om verder i koers te metten naar liet feestterrein. Bij i aankomst op liet feestterrein ctRfwëarderf j wij dadelijk dat hier alles er keurig ver- j zorgd uitzag. Bij de lirug was een eerepoort i met welkom opgesteld en verder waren er aardige versieringen aangebracht terwijl de muziektent een aardig etiect maakte. Om 2.15 uur opende de voorzitter G. J. Buth met een weldoorwroclite rede liet ter rein. lieze schetste in t kort de Uitstand- koming van dit feest. I11 de eerste plaats 1 met dank aan de Edel Achtbare Heer Bur- gemeester Sterk v oor de toezegging en 111e» (iewerking aan dit leest verleend. Vcijfler 'aan alle heeren van Eere- en Uitvoerend Comité voor hun vele bemoeiingen die hier- aan verbonden zijn geweest. Dat dit feest i een bescheiden karakter dragen moest is ons allen duidelijk. Immers ons Koninklijk Huis heeft verliezen geleden om door ons Nederland nooit te vergeten. Toch heeft do overheid gewild dat de verjaardag van onze Koningin eenigszins feestelijk werd her dacht en daarv oor dames en heeren zijn we 1111 hier bij elkaar pm aan onze gevoelens uiting te geven. We hopen dat alles een verloop zal hebben zooals bet comité liet zich heeft voorgesteld en daaraan twijfelen we geen oogenblik. Wij geven u de verzeke ring dames en heeren dat, als er geen bij zondere omstandigheden zich voordoen, vvo volgend jaar een feest zullen vieren met meer luister. Tevens viert onze muziekver- ecniging „Apollo" haar lü-jarig bestaan. Wo relicitceren u hiermede van harte, in do hoop, dat door de goede harmonie steeds le bewaren, steeds nog een stajrje op de oneindig hooge muzickladder zal kunnen worden bereikt. liet zal dan onder uw be kwame leiding wel niet u gaan. En hier mede dames en heeren verklaar ik dit feest voor geopend. Daarna werd een aanvang gemaakt met de kinderspelen die onder een goed gedisci plineerde leiding van de heeren L. van Gro ningen en J. van Antwerpen schitterend tot hun recht kwamen en hij liet publiek bui tengewoon in de smaak vielen. Daarna wer den dc versierde fietsen beoordeeld. Hier van was veel werk gemaakt. De jury stond voor een moeilijke taak. De prijzen werden behaald door: L. Kareis le prijs (hoot); A. J. Gerritse lc prijs (vliegmachine)Cornelia Robër 2e prijs (kano); B. van der Velde 2e prijs (zeppelin); M. Vervvcij 3o prijs en D. Breur Mzn. 3e prijs en verder nog vele eer volle vermeldingen. De jury bestend uit de volgende heeren: G. J. Buth, A. Th. II. Schipper, D. van Es en G. H. Verweij. Nu was de beurt aan de ringlijders voor afgegaan voor een beoordeeling van versier de rijtuigen. Bij de versierde rijtuigen vie len de volgende prijzen ten deel aan de heeren G. Soldaat le prijs; Cor Vervvcij Gzn. 2e prijs; T. Cassee 3e prijs. Dc jury bestond uit de heeren G. J. Buth, A. Th. Schipper, II. A. Verweij en L. D, van Eesteren. Van de 18 deelnemers aan liet ringrijden werden de volgende prijzen gewonnen door: le prijs mej. J. Verseput; 2e prijs mej. M. Mijs; 3e prijs mej. G. Roozenbeek; 4e prijs mej. J. Tjonlt. Hiermede was liet program ma afgewerkt. Om 6 uur stelde „Apollo" zich weer op bij liet Weeshuis en onder een pittige marsoh ging het weer naar het feestterrein. Hier werd concert gegeven door de muziek- vereenigingen „Apollo" alhier, „Vooruit" van Oude-Tonge en „Tot nut en genoegen" van Melissant. Tevens verleende het ge mengde koor „Apollo" van hier ook haar medewerking. I11 de pauze werden verschillende films vertoond die veel bekijks hadden. liet slot van het prografnma was een ereotc lampionnptncht. doch daar de natuur zich zoodanig liet aan/jen wat het onweder betrof, moest dit, jammer genoeg, vervallen,

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 1