Kerk en School BUITENLAND. MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1934 GENERALE SYNODE CHR. GEREF. KERK ZEER GESPANNEN TOESTAND DE TEXTIELSTAKING IN AMERIKA EEN GEBROKEN HART NED. HERV. KERK Tweetal: Te Warfhuizen, J. R. Stratingh te Beers en H. J. Witkop te Norg. Beroepen: Te Benschop, A. F. B. Pop te Monster. Te Reitsum, E. Emmen te Noord hom. Te Lage Vuursche, A. F. P. Pop te Monster. Te Pijnacker (toez), G. v. Veld huizen te Hantum (Fr.). Te Krimpen a. d. Lek, E. Klomp te Ede. Bedankt: Voor de Indische Kerk, P. van ■Lelyveld te Doettachem en H. Mondt te Zelhem. Voor Dinteloord, E. V. J. Japchen te Waarder (Z.H). GEREF. KERKEN Tweetal: Te Zeist, S. R. Smilde te Geeste- ren-Gelselaar en J. B. v. d. Sijs te Sfceenwijk. Beroepen: Te Loppersum, W. J. van Enk te Vries. Te Drachteter Campagnie, Drs. K. G. Id erna te Winsum. CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Bussum-Naarden, W. Kre- tner te Leeuwarden en J. Tamminga te Har derwijk. Beroepen: Te Noordeloos, S. van der Molen te Rotterdam. BAPT. GEM. Beroepen: Te Haarlem, A. P. Barendregt te Emmer-Erfscheiderveen. Leger des Heils EVANGELINE BOOTH GENERAAL De 69-jarige Evangeline Booth, comman dante van het Amerikaansche Leger des Heils en vierde dochter van generaal Booth, is gekozen tot commandante van het Leger des Heils. Met haar waren cand'daat nesteld haar nicht Catherine Booth. Hurren, hoofd van het Intern. Opleidings-Instituut, Mapp, de chef van den Staf en Lamb, de commandant van Londen. Evangeline Booth leidde reeds in haar jeugd kinderbijeenkomsten van het Leger in het huis van haar vader. Spoedig daarop werd zij kapitein m het „donkere" Oosten van Londen en vervolgens deed zij Zendingswerk door geheel Engeland. In 1897 vertrok zij naar Canada en New Found- land als „commissionar" en in 1904 werd zij com mandant van het Leger des Heils in de Vereenigde Staten. Onder haar leiding steeg de organisatie in de V. S. snel. HERDENKING VAN LUTHER'S BIJBELVERTALING Uit Berlijn: In verband met het feit, dat het 400 jaar geleden is, dat Maarten Lutlier zijn Bijbelvertaling voltooide, heeft rijksmi nister Rust aanwijzing gegeven, dat dit feit voor alle Evangelische scholieren op pas sende wijze zal worden herdacht. EEN SYMPATHIEKE DAAD. Naar gemeld is, had de beves tiging van cand. II. L i g t e n b e r g ais pre dikant van de Geref. Gemeente te Lisse niet plaats in de, voor dit doel te kleine kerk der Geref. Gemeente, doch in de Ned. Herv. Kerk. In de N. R. C. treffen wij den brief aan, door de Ned. Herv. Kerkvoogdij aan den kerkeraad der Geref. Gem. geschre ven. Daarin lezen we: „Eenorzijds zouden wij als principicelo tegenstanders van de afscheidingsgedachte, onze medewerking moeten weigeren voor do inkomst van een nieuwen predikant; aan den anderen kant moesten wij ons verblijden, dat een groep belijders van den Christus der Schriften in ons dorp do geestelijke verzorging mocht vinden, waarnaar zij zoo lang heeft begeerd. En hoewe! wij van den kant van uwe ge meente nooit veel hebben kunnen merken van een behoefte tot samenwerking, hebben wij toch gemeend, dat het een eiscii van Christelijke verdf&agzaamheid en hulpvaar digheid was, om uw verzoek, jrii het tot ons gericht werd, in te willigen." Opgemerkt werd, dat van betaling voor het gebruik van het kerkgebouw geen spra ke is, en besloten werd als volgt: „Wij na men deze beslissing, waarvan wij weten, dat ze bij velen in onze eigen gemeente ver zet zal ontmoeten, in het verlangen naar en met de bede om de komst van Gods Ko ninkrijk en de éénheid der geloovigen". Bevestiger is Ds. G. H. Kersten van Rotterdam, lid der Tweede Kamer. De Afscheiding' herdacht Woensdagmorgen heeft te Zwolle de opening plaats gevonden van de Generale Synode der Chr. eref. Kerk, welke in liet kerkgebouw aan de Thorbeckegraclit-Assiesplein wordt ge houden. Do Bidstond Dinsdagavond ging hieraan een bidstond vooraf, welke geleid werd door ds. L. d e Bruyne van Zwolle, voorzitter van de beide buitengewone zittingen dier Synode, welke in 1932 en 1933 eveneens te Zwolle gehouden werden. Spr. had voor deze bidstond tot tekst ge kozen Zaoiiaria 1 18, naar aanleiding waarvan hij handelde over „De man op liet roede paard tussohen do mirten". Achtereen volgens wees hij op liet beeld, waaronder de Heei'e in dit Schriftgedeelte Zijn volk tee kent, op de boodschap door de dienaren ebracht en op de plaats, welke Christus in het midden van Zijn gemeente inneemt. De opening Woensdagmorgen te half elf opende Ds L. de Bruyne namens den kerkeraad der roepende gemeente Zwolle, de eerste zitting der Synode. Nadat gezongen was Psalm 133 1 en 2, ging hij voor in gebed en las Ps. 115. Hierna volgde het Openingswoord Hot is namens de roepende gemeente Zwolle, dat wij u opnieuw een hartelijk welkom toeroepen, gij, die door de onder scheidene Particuliere Synodes zijt afge vaardigd. om de belangen der Kerk in General Synode te behartigen. Het is een opmerkelijke en zeldzame eer voor Zwolle, dat drie jaar achtereen de Generale Synode hier samenkomt. Toch, gij hebt liet gevoeld broeders, is er een groot verschil in wat ons samenroept. De Bijzondere Generale Synode van 1932 stond in het toeken van rouw, waar God door den dood één onzer Hoogleeraren uit ons midden had weggenomen, onzen onver- getelijken broeder, Prof. F. Lengkeek. On der deze droeve omstandighden kwamen wij toen samen, opdat de ledige plaats aan onze School wederom bezet zou worden. - De in 1933 voortgezette zittingen van de Bijz. Gen. Synode stonden in het teeken van den strijd. De strijd was ontbrand over de leergeschillen in betrokking tot liet duizend jarig rijk.. Scheuring dreigde, doch de Hoere gedacht Zijn strijdend Sion. Temidden van den storm stond de Kerk als een eenheid, stonden de afgevaardigden 'eenparig op den bodem van Gods Woord en handhaafden de belijdenis onverzwakt. Deze Synode in 1934 staat in het teeken van herdenken. Wij zijn in het jubileumjaar der Afscheiding en het zou den zonen der Scheiding onwaardig zijn, zoo wij niet des Heeren daden dankbaar herdachten. Het Moderamen De Synode heeft het volgende Moderamen gekozen: Ds A. H. Hilbers, Groningen, le praises; Ds R. E. Sluiter, 's-Graven- deel, 2e praose6; Ds J. Hovius, Nieuwe Pekela, le scriba; Ds L de Vries, Deven ter, 2e scriba. Herdenking afscheiding Door Ds. W. Kreraer werd voorlezing gedaan van het rapport betreffende de her denking van de afscheiding. Het desbetref fende comité besloot de kerkeraden aan te pporen, in de gemeenten voor de herden king der afscheiding belangstelling te wek ken. Voorts werd voorgesteld op of om streeks den historischen datum, 14 Oct. 1934, een algemeene herdenkings samenkomst te houden, de uitgave van een gedenkboek te bewerkstelligen en gaven in te zamelen, opdat aan de kerk een spontaan dankoffer zou worden aangeboden tot steun van hulpbehoevende gemeenten. Het comité stelde de Generale Synode voor het daarheen te leiden, dat op Zondag 14 October in alle gemeenten het feit der Afscheiding plech tig worde herdacht en een collecte wordt gehouden voor het jubileumfonds. De Synode ging met een en ander ac- coord. Verder werd op voorstel van het co mité besloten op Woensdag 17 Oct. de herdenkingssamenkomst te houden te U t r e c li t. In de middagsamenkomst zal liet, woord gevoerd worden door Ds. P. de Smit namens de gemeente Utrecht. Door Prof. P. J. M. de Bruin als voorzitter van het comité zal het woord gevoerd worden, alsmede door Ds. R. E. Sluiter en Ds. L. H. van der Meiden. Des avonds zal een bid- en dankuur worden gehouden onder lei ding van Ds. H. Janssen, leger- en .vloot- predikant in algem. dienst. De rapporteur, Ds, Kremer, deelde mede, dat van Dr. H. Colijn, namens het comité uit de Geref. Kerken een verzoek was in gekomen betreffende eventueele gezamen lijke plaatsing van een gedenksteen. Naar aanleiding hiervan sprak de generale sy node uit dat zij geen deel neemt aan de herdenking van 1834, u i t- gaande van een comité uit een andere kerkengroep. Ds. W. Kremer lichtte de instructie toe van de P.S. van het Noorden betreffende de bestemming van de gelden van het jubileum fonds, luidende: De Gen. Syn. besluit de gelden uitsluitend te bestemmen tot steun van hulpbehoevende gemeenten, gelijk bij den aanvang gesteld is, en bepale, dat deze steun alleen zal dienen om het beroepings- werk ter hand te kunnen nemen, met dien verstande, dat er een stamkapitaal blijft. Ds. J. Jongeleen verdedigde de instructie van de P.S. van het Midden, bedoelende otn de gelden te bestemmen voor de kas voor emeritus-predikanten, pred.weduwen en weezen. Oud. B. Nederlof stelde voor de gelden te bestemmen voor de Tlieol. School. Oud. G. Rijksen wilde de gelden voor 90 beschik baar stellen voor steun aan hulpbehoevende gemeenten en 10 pet. af staan voor de eme- rituskas. Na gehouden stemming werd de instruc tie van de P. S. van het Noorden aangeno men, zoodat de ingezamelde gelden bestemd worden voor de vorming van een fonds tot ondersteuning van hulpbehoevende gemeenten. In verhand hiermede wees de synode een drietal deputaten aan, die met het beheer van dit fonds belast zullen zijn, nl.Ds. H. Vis ser (Dordt). Ds. J. Jongeleen (Apeldoorn) en Ds. L. de Bruyne (Zwolle), naast wie ais financieel adviseur optreden zal ouderling G. Rijksen (Zeist). Tevens werd bessloten dat een regeling ontworpen zal worden, -voor de toewijzing der gelden. De spelling-vereenvoudiging In en buiten het onderwijs. In de op 1 dezer gehouden vergadering van liet bestuur der S.D.A.P. is besloten, in alle stukken van liet partijbestuur uitgaan de, de spelling Marchant te gebruiken. Het partijbestuur sprak daarenboven den wensch uit, dat ook de bladen van de Ar beiderspers in de spelling-Marchant zullen verschijnen, ten einde te bevorderen, dat de verwarring, die op dit oogenblik in de spel ling bestaat, zoo spoedig mogelijk tot het verleden zal behooren. Naar wij vernemen, heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen in verband met de invoering van de vereen voudigde spelling een aanschrijving gezon den aan de besturen van de gesubsidieerde scholen en cursussen voor nijverheidsonder wijs en aan de besturen van gemeenten, welke zoodanige scholen en cursussen met rijkssteun in stand houden. In deze aanschrijving wordt mededeeling gedaan van de bekende wijzigingen welke voor een aantal examens op 1 Sept. j.l. zijn ingevoerd. De minister schrijft, dat hij het op prijs zal stellen, indien deze vereenvoudigde schrijfwijze in het vervolg bij de nijver heidsscholen zal worden toegepast. Onnoo- dige vervanging van leerboeken moet ech ter worden voorkomen. In de briefwisseling verzoekt de minister gebruik te maken van de vereenvoudlgdo schrijfwijze, hetzij van de tot nu toe gebrui kelijke spelling De Vries en Te Winkel. HERDENKING DER AFSCHEIDING Te Utrecht op 10, 11 en 12 October Het Moderamen van het Comité tot herdenking van de Afscheiding verzoekt ons te berichten, dat de opgave van officieele afgevaardigden van ker keraden thans definitief is gesloten. Er werden to taal plm. 1700 kaarten voor predikanten en ouder lingen aangevraagd. En hoe gaarne het Moderamen ook aan alle aanvragen zou willeo voldoen, dit is ten eenenmale onmogelijk gebleken. Alle predikanten die aanvroegen ontvangen een kaart en kerkeraadsleden zooveel dit mogelijk is ge bleken. De geheele benedenzaal van Tivoli. welke plm. 1000 plaatsen heeft, is nu bezet met officieele afgevaardigden. Ds. H. A. LEENMANS 90 JAAR Een bekende figuur uit de Alg. Synode en een der oudste em -predikanten van de Ned. Herv. Kerk, Ds. H. A. Leenmans te Hariingen, zal 13 Sept. a.s. den 90-jarigen leeftijd bereikt hebben. Een buitengewoon langen diensttijd beeft hij mogen beleven: niet minder dan 58 jaren. Deze strekken zich uit tusschen het aanvaarden van het ambt te Wilnns in 1870 en het emeri-taat te Hariin gen in 1928. .Voorts stond hij te Slochteren en Workum. Ds. Leenmans, die ook lid van het Prov. Kerk bestuur van Friesland is geweest, was in 1908 en 1909 en van 1911 1916 president der Alg. Synode. Het moderamen van de Generale Synode der Chn, Geref. Kerk, die thans in Zwolle bijeen is. Tusschen Rusland en Japan Naar uit Moskou vernomen wordt, heeft do Japansche gezant aldaar, Ota, een be zoek gebracht aan den volkscommissaris voor het Verre Oosten, Stomoniakof, om over den toestand van gedachten te wis selen. mO De Japansche gezant gat te verstaan, dat hij zijn persoonlijke meening te kennen wilde geven en stelde vast dat de „toestand in liet Verre Oosten zeer gespannen is". De volkscommissaris was het hiermede eens en stelde Japan verantwoordelijk voor den toestand. De Japansche gezant ontken de dit. Ilij verklaarde, dat een ontspanning zou kunnen intreden, indien de kwestie van den verkoop van den Chineeschen Ooster spoorweg geregeld wordt en de grensdistric ten door de Russische en Japansche troe pen worden ontruimd. Do gezant was van de vredelievendheid der Sovjet-unie overtuigd, doch meende, dat de Sovjet-autoriteiten in het Verre Oosten willekeurig te werk gaan, zonder zich aan de instructies uit Moskou te storen. De be sprekingen zullen vermoedelijk voortgezet worden. Uit andere bron wordt nog gemeld, dat de Russische volkscommissaris aan den Ja- panschen gezant mededeeling deed van on- menschelijke folteringen waaraan gearres teerde sovjet-ambtenaren van den Oost-Chi- neesclien spoorweg bloot staan om hun „be kentenissen" te ontlokken over hun samen zweringen met de bandieten voor aanslagen op den Oostelijken tak van den spoorweg, waarvan de Russische employé's en hun gezinnen het meeste te lijden hebben. Op last van de Sovjet-regeering verklaar de Stomoniakoff, dat hij protesteerde tegen een dergelijke handelwijze van de Japan sche autoriteiten in Mandsjoekwo. De Sovjet-regeering verwacht, dat de Ja pansche regeering maatregelen zal treffen, dat deze excessen een einde zullen nemen! aangezien zij de betrekkingen tusschen beide landen ernstig benadeelen. In verband met de den laatsten tijd steeds veelvuldiger voorkomende spoorwegaansla gen op het zuidelijk gedeelte van den Oost- Chineesehen spoorweg is besloten voorloo- pig op dit traject des nachts geen verkeer meer te doen plaats vinden. Slechts de helft der arbeiders staken Uit New-York: In Noord-Carolina en Vir ginia, waar de Labor Day over het alge meen niet wordt in acht genomen, wordt, zij het zeer bij benadering, aangenomen, dat over het algemeen 50 pet. van de arbei ders der spinnerij eii gisteren aan den arbeid zijn gegaan. Voorbereidselen Uit Pawtucket (Rhode Island): Nieuw Engeland, waar de staking in de Ameri kaansche textiel industrie „geboren" is, be reidt zich voor op den industrieelen oorlog. De meerderheid der industrieelen wenscht heden de fabrieken open te houden, terwijl de arbeidersleiders verklaren, dat er bij de fabrieken zwaar „gepost" zal worden om ze tot sluiten te dwingen. De fabrikanten spreken de geruchten niet tegen over de speciale gewapende bewa kingsmacht in de fabrieken; evenmin de geruchten, dat er niet-vakvereenigingsmen- schen in de fabrieken worden „geïmpor- Joseph Sylvia, de stakingsleider in New- Engeland, waarschuwde de fabrikanten, dat zoo de staking, die de arbeiders rustig wil len voeren, tot 'n militante wordt gemaakt, alle stappen zuilen gedaan worden om aan den toestand het hoofd te bieden. Gevolg voor nationale koopkracht Uit Washington: Men schat, dat de tex tielstaking de nationale koopkracht met 7 miiiioen dollars per week zal verminderen. De vereeniging van textiel-arbeiders rap porteert, dat ze een vermogen heeft van 1 millioen dollars, doch dat ze het met die som niet lang zal kunnen volhouden. De arbeidersleider Gorman zeide echter, dat niet met geld stakingen gewonnen wor den, doch door den geest der betrokken mannen en vrouwen. Biddende stakers in Noord-Carolina WASHINGTON, 3 Sept. Voor zoover men gisteren tijdens de Labordag reeds kon na gaan, was toen door de textiel staking om streeks 50 pet. der textiel-industrie stop gezet. Een volledig overzicht over den door de staking geschapen toestand zal echter eerst hedenmorgen mogelijk zijn. De voorzitter van liet. stakings-comité van de vereenigde textielarbeiders verklaard, gister evenwel, dat de stakingsdeelneming de meest optimistische verwachtingen over trof. In antwoord op de verklaring van don voorzitter van de katoen-textielindustrie Sloan, die zti, dat het grootste gedeelte te gen de stal ing was, verklaarde Gorman dat hij dan Dinsdag maar eens de neuzen der werkwilligen moest tellen. Gorman is nog steeds van meening, dat omstreeks 80 pet. van de geheele textielin dustrie Woensdag zal zijn stopgezet, Intusschen zijn ook reeds eenige ongere geldheden voorgekomen. In Brockford en Noord-Carolina hebben posten oen fabrieksingang bestormd, waarbij twee personen werden gewond. In Spartan burg en Zuid-Carolina zijn vier postors bij charges gearresteerd wegens door stakers veroorzaakte ongeregeldheden. Te Kings- Mantinyberg in Noord Carolina hebben sta kers werkwilligen gedwongen hun werk plaatsen te veriaten. In Guntersville. in Alabama zijn eveneens 11 vakverecnigings- leden gearresteerd. Over het algemeen kan echter worden gezegd, dat de aanvang van de staking zonder ernstige incidenten is verloopen. De vergaderingen der stakers in Noord- Carolina namen de vorm aan van religieuse bijeenkomsten, waarbij werd gebeden voor hulp in den strijd om menschelijke recht vaardiging. Harry Hopkens verklaarde gis teren na een bezoek aan president Roose velt, dat de stakers zich wei ernstig zouden vergissen wanneer zij zouden meenen, dat de regeering achter de stakers zou staan. Men ziet in deze verklaring een aanwijzing, dat de regeering haar tot dusver bij ar beidsconflicten aangenomen houding ook bij deze staking zal handhaven. Nog onduidelijke toestand NEW-YORK, 4 September. Hoe onduide lijk de stakingstoestand in de textielin dustrie op het oogenblik nog is, blijkt wel uit het feit, dat verschillende werkgevers beweren, dat omstreeks 21 pet. der arbeiders gevolg hebben gegeven aan het stakings- parool en dat vooral in de Zuidelijke sta ten de deelneming aan de staking nog uiterst gering is, terwijl van andere zijde wordt beweerd, dat minstens 90 pet. der be drijven stopgezet zullen worden. Voorloopig werken in Noord- en Zuid-Carolina 220 be drijven, terwijl 200 gesloten zijn. ROOSEVELT LAAT BEMIDDELEN President Roosevelt heeft besloten een commissie van arbitrage te benoemen in zake he-t textielconflict. In Nieuw-Engeiand scihijnt de stakingsbe weging veld te winnen. Te Fallriver (Mas sachusetts) zijn weer zeven spinnerijen ge sloten. Thans wordt in 10 van de 22 spinne rijen niet gewerkt. Te Paterson (New Joreey) zijn 20.000 arbei ders uit de zijde-industrie in staking. In Noord- en Zu-id-Caroline zijn van de 160.000 „MAAS"-NYMPHEN, STOF Ik reed door 't zomerlandschap Op m'n getrouive fiets 'k Verlangde wat bijzonders Maar er gebeurde niets Wat paste in dit hoekje 't Bleef alles heel gewoon Natuur was kalm en vredig En 't weer opvallend schoon. Ik had dus niet te klagen Wat fietsgenot betrof Maar 'k kampte met wat anders: Ik had gebrek aan stof. De stóf, die je nu eenmaa. Onmoog'lijk missen kan Ten einde raad besloot ik: Dan maak 'k er maar wat van! Opeens verneem ik rugwaarts Een rammelend geluid Een heesch geworden claxon Gilt daar weer boven uit. Een aftandsch Fordje nadert Met dagjeslui bemand Ik stuur m'n rank vehikel Behoedzaam naar de kant. Ik sluit m'n mond en oogen Als 't ding voorbij me schiet Want wat 'k nu krijg t' aanschouwen Zijn wolken, anders niet. Z' ontnemen me het uitzicht De adem en de lust Om daad'lijk door te fietsen Toen heb 'k maar wat gerust. 'k Vroeg m' af of die misbruikers Van olie en benzien Van 't zomerschoone landschap Eén sikkepitje zien. Waartoe die groote snelheid Waarvoor die reuzevaart? Zijn bosch en wei en duinen Geen kalm aanschouwen waard? Is het niet fijn: te dwalen In 't open vrije veld? Waarom dan toch als dwazen Daar divars doorheen gesneld? Misschien was haast de oorzaak Dat zich de Ford misdroeg? Hoe 't zij: ik mocht niet klagen Nu had ik stof genoeg! (Nadruk verboden.) HAKATE. werklieden bijna 100.000 in staking. Te Acon (Georgia) wordt in geen enkele spinnerij gewerkt. Daarentegen wordt op Rhodes Island op bijna volle capaciteit gewerkt. Woensdag is het in verschillende plaatsen tot ernstige incidenten gekomen. Te Trion (Georgia) heeft een schietpartij plaats gehad. Een arbeider is gedood, 15 zijn gewond. Te Augusta (Georgia) zijn drie stakers bij een botsing met de politie gewond. Stakende arbeidsters hebben te Greenville (Zuid-Caro lina) werkwillige vrouwen mishandeld. Stakers trekken in troepen van duizend van plaats tot plaats. Zij hebben door in timidatie de sluiting van honderdon onder nemingen bewerkt. In het geheel zijn thans ongeveer 350.000 arbeiders in staking. In het Noorden is het tot een ernstig in cident gekomen, toen een groote menigte, welke hij den uitgang van een spinnerij te Millhury (Massachussetts) stond te wachten plotseling de arbeiders die de spinnerij ver lieten om te gaan schaften, met knuppels aanvielen en met steenen bekogelden. De politie greep zeer krachtig in. De nationale vereeniging van katoenfabri kanten te Boston heeft toegegeven, dat gis teren minder arbeiders dan den vorigon dag aan het werk zijn geweest. De fabrikanten schrijven dit toe aan de omstandigheid, dat eenige fabrikanten vrijwillig hun spinnerijen hebben gesloten. BRUTALE ROOVERS TE LAKE CITY. Uit Lake City: De politie van Noord- erf Zuid-Carolina is op zoek naar drie vrij jeugdige bandieten, die gisteren meer dan 100.000 dollars hebben geroofd van de Pal metto Bank, nadat zij de woning van den president waren binnengedrongen, den pre sident en diens vrouw, zoomede den kas sier hadden ontvoerd. Tijdens het ontbijt van den heer Carter, den president der bank, dwongen indrin gers hem mede te gaan. De beide kinderen van den bankpresident werden aan hun bedden vastgebonden, terwijl Carter en diens vrouw werden meegenomen. Carter werd gedwongen de kluizen van de bank ta openen. En ook werd de kassier genoodzaakt mede te gaan. Nadat zij hun slag hadden geslagen reden de roovers weg met hun gij zelaars. Na korten tijd werd mevr. Carter losgelaten, doch op 30 mijlen buiten de stad werden de president en de kassier in vrij heid gesteld. De roovers lieten hier hun auto achter. Zij namen een andere auto mede, waarna zij zich uit de voeten maakten. o Melanie poogde nu door vleierij en list haar tweeden man tot andere gedachten te brengen, maar vruchteloos!Lord Willi am John Wilton volhardde bij zijn eerste gezegde. D.-'uir op het slot „Castle Rock" schonk de Lady een zoon het leven, tot groote blijd schap van den Lord, die reeds lang had ge- wenscht, een erfgenaam van zijn naam en groot vermogen te bezitten. Hij betuigde zijn gade zijn vreugde daarover door allerlei vriendelijkheid en voorkomendheid doch verloste haar niet uit deze haar gevangenis Lord Wilton moest telken jare om geld zaken naar Londen. „Gij zult u zoo lang wel met onzen Henry vermeien!" zei hij dan bij het afscheid tot zijn vrouw, maar beval den ouden slotbewaarder, er op toe te zien, dat de Lady, tijdens zijn afwezigheid zicli niet buiten het Park bégaf en er geen man nen op het kasteel werden toegelaten. Zoo ging de behaagzieke vrouw wier hoogste geluk van haar jeugd af, bestaan had in te schitteren, alle'r oogen tot zich te trekken en zich te laten bewonderen, dus thans ge bukt onder den last van een haar opgedwon gen zeer eentonig leven. In lezen Shad zij geen vermaak meer. Wat haatte haar de keurige boekerij van den Lord? Aan vleierij göwoon, stiet de stijve beleefdheid van den op zijn woorden lcari- gen Lord hem van haar af, ja! zij haatte hem. Opschik en fraaie kleeren had zij in overvloed, maar waar .vond zij hier de ge zeliige kringen, om met dat alles te pron ken?Daarme'de alleen voor haar man te schitteren, stuitte haar tegen de barst, ofschoon hij er op stond, dat zij altijd keu rig gekleed zou zijn. „Ik verlang mijn beeld in een fraaie omlijsting te zien!" plöegde hij te zeggen en alzeo werd de haar opgedron gen tooi, weleer liaar hoogste bljjdsohap, haar nu tot een last. Met teedere moederliefde sloot zij zich echter in haar verlatenheid aan haar klei nen Henry aan, die spoedig schoon ontwik kelde, maar maakte van hem ook een op- gepronkte pop en bedierf hem in den grond door onverstandige liefde en te groote toe gevendheid. Dit mishaagde den Lord en ge heel op zijn wijze van doen, bracht hij den knaap, toen delze acht jaar oud was gewor den, naar zijn familie in Londen en bestelde daar op een der beste scholen, zonder zijn vrouw er één woord over gesproken te hebben. Maar nu hadden ook haar verdriet en haar ergernis het toppunt bereikt. Sedert zij van haar dierbaar kind ook nog was be roofd door haar man, begon zij zichtbaar te vervallen. Van den Lord had zij een af keer en diepe neerslachtigheid overmees terde haar gemoed. Van dezen tijd af peinsde zij op midde len, om haar gevangenschap te ontvluchten. Gedurende een nieuwe afwezigheid van den Lord volvoerde zij dit plan, wist een vrouwe lijke dienstbode om te koopen, ontvlood in de kleeren van deze gestoken uit „Castle Rock" en kwam ,door deze vergezeld, in Den Haag bij haar dochter des avonds aan. Als schoonc, levenslustige, alleen den uiterlijken glans der wereld beminnende vrouw, die niet geleerd had het hoogere te zoeken, had zij Nederland verlaten vër- welkt, met vele rimpels op haar voorhoofd, gebogen door het geleden verdriet en zwaar moedig in zichzelve gekeerd, kwam zij teirug! Door Gods bestel brengt de lichtzinnig heid haar straffen reeds dikwerf mede in dit tijdelijke leven. Buigt ook de droefenis den godvruchtige neder, zij dringt hem te sterker, om God te zoeken, terwijl zij dege nen, die naar God niet vragen, bijkans ver nietigt of tot vertwijefiing VOert. HOOFDSTUK VI. HET DAGBOEK. Agnes had op de kostschool geleerd, éen dagboek aan te leggen en alles op te teeko- nen, wat er in baar binnenste omging. Zij hield dat getrouw vol, ook in latere jaren. Op het eerste blad van het dagboek, reeds vóór het begin van haar huwelijk vastge legd, had zij geschreven: „Mijn ve'rborgc-n gemoedsleven". Zichtbaar was daarop reeds menige traan neergedruppeld. De schoone droom van haar jeugdig geluk was zoo kort geweest en haar maar al te spoedig ontgleden. Wei klaagde zij haar ver driet niet aan de menschen en in de huise- lijken kring kwam nooit een enkel hard woord over haar lippen jegens den man, dien zij aan God beloofd had, levenslang te zullen beminnen. Een harer .vriendinnen was, kort na haar, ook in het huwelijk getreden en wel met een hoofdambtenaar aan een der ministeri- eele departementen. Deze dame kwam Agnes dikwijls bezoeken. Ook haar echtge noot had een optoopende natuur en als zij het soms waagde, om tegen te spreken, dan volgden er hevige tooneelen. Wanneer er weer van die onaangenaamheden hadden plaats gehad, kwam zij doorgaans haar hart voor Agnes uitstorten en bij haar vertroos ting zoeken. Agnes pleegde dan altoos haar tot zachtmoedigheid en toegevendheid aan te sporen, waarop deze dan wei eens ant woordde: „Ja. Agnes! gij hebt goed praten. Als men een man heeft zooais gij hebt, is het gemakkelijk, om zacht eji bedaard te blijven". Deze vriendin meende, dat Agnes de ge lukkigste' vrouw van de wereld was, maar zelfs aan deze openbaarde Agnes nooit één woord van haar verborgen zielsverdriet. Agnes vertrouwde baar kommer alleen aan God en aan haar dagboek, dat zij daarna weer zorgvuldig wegsloot in de lade eener commode, waarvan zij den sleutel steeds bij zich droeg. Laat ons een blik in dat dagboek slaan. Wij zullen Agnes ér te hooger door leeren waardeeren. 24 Juli 186 Ik weet niet, hoe ik Ihet heb. Alles rond om mij schijnt veranderd. Mama en ik wandelden dezen middag en daar trad Mr. Baron van Weldam tot den Val- burgh, die schoone' en fiere mannenge- stalte, naar ons toe. Wij spraken, terwijl hij aan mijn zijde ging over Schiller, Geibel en Ileine. Hij haalde uit zijn ge heugen eenige schoone gedichten aan. Hij heeft een kieschen smaak en veel ge voel voor het schoone. Gewis! hij moet een edel hart hebben 20 Aug. 186 Hij komt ons dikwijls bezoeken. Hij kende Mama reeds vroeger. Hij speelt vlug piano en heeft een zeer welluidende baritonstem. Wij zongen te vamen. Ik durfde eerst niet, maar Mama dwong er mij toe. Onder het zingen steeg mij het bloed naar het hoofd. Ik durfde hem bij kans niet aanzien, omdat ik altijd weer den blik zijner donkere oogen op mii zag gevestigd. 28 Aug. 186 Heden werd ik aangenaam verrast. Een prachtig bouquet werd mij door den heer Van Weldam gezonden. Toen ik het nauwkeurig bezag, bemerkte ik in midden van den ruiker een net saamge- vouwen briefje van rooskleurig papier,, waarop een gedicht stond. Toen ik dien ruiker ontving, lachte Mama, hief don vinger op en sprak: „Kindje! Pas op! die zaak zal een snel verloop hebben!" Ik ging met het bouquet naar mijn kamel en las het vers tweemaal. Innerlijk ver blijd toefde ik lang in mijn kamer. 10 Sept. 186 Hij komt bijna eiken dag hier. Wat hij zegt, is geestig en lief. Hij verrast mij elke week met een schoon bouquet of nieuw muziekstuk. „Hij is de beschaafd ste en meest muzikale man, dien ik ken" zei Mama heden. Elk schijnt hem hoog te achten en zijn omgang op prijs té stel len. En hij, ik kan het niet ontveinzen, zoekt mij, Waar ik ook ben, weet hij inij te vinden. Gisteren ontmoetten wij el kaar bij Mevr. Scholér. Ik moest zingen en wel het lied van Schubert: „Onge duld!" van welks coupletten telkens het refrein luidt: ,Aan U alléén behoort mijn hart, „Zoowel in blijdschap, als in smart!" Mijn stem beefde. Ik kon het lied nau- weilijks ten einde brengen. „Wanneer zullen deze woorden eens waarheid worden?" fluisterde hij mij toe bij het einde van het lied. Antwoorden kon ik niet! Ik stond sne] op en liep naar het venster. 10 Oct. 186 „Waar is toch uw schuchter duifje?"' zoo hoorde ik hem heden aan Mama vragen, vóór ik de salon binnentrad. „Lieve Ag!" zei Mama, „de heer Van Weldom heeft voor u een boek vol duet ten meegebracht om ze te be'studeeren". Ik trad eenigszins verward binnen, om dat ik zijn vraag had gehoord. Heeft hij met die uitdrukking m ij bedoeld, dan is het hem niet ontsnapt, dat ik mij dikwerf verlegen tegenover hem gevoel, zooals toen hij mij bovenstaande vraag deo.l hij M'wr. Schoier. .(Wordt vervolgd);

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 6