Gemeenteraad van Oude Tonge 934 :ken MAAS EN SCHELDEBODE ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1934 Eerst hij en dan U? Gemeenteraad van Dirksland de darbeiders Jed. Chris- Waard inconflict Jrisdsorga- heden een optreden, i te Klaas- brsfcel van Iele- Hoek- Het ging J de werk- I niet meer •een over- ferknemers pp 1 Sept. In zijn of Jrden, daar rden. 1 de Rijks- Indeld, die f2 cent te weerszij- I ultimatum de leden besloot fegeling te in na if e ld werd. Bepaald op 1 350 H.L. locn V/2 V/2 cent gesteld of er roe of [243/2 cent |Dec., Jan. i een dag- bdaetle) die ons houden toezeg- die zoo bij een laresse, Tain C 49. raat. tfende te Gerardus- |r 431 is pl is niet vedstrijd |en twee- leen fou- liindering I is nul). 1.50 moet J)ok niet- lien keer ■dan ver- pplosbaar |lossii»rj3- loodat de eventueel 1 Tot. 11)8 99 78 64 58 41 39 13 De Weegbruggen perfect Schrijven Osseweyer Woensdagmorgen kwam de raad dezer ge meente bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Vooys. Aan wezig zijn alle leden. I>0 VOORZITTER roept het welkom toe aan de raadsleden en hoopt, dat een prettige vergadering zal worden gehouden. De no tulen worden onveranderd goedgekeurd. Aan de orde zijn de ingekomen stukken. B. en W. hebben opname gedaan van kas en boeken van den gemeente-ontvanger.-De boeken en kas zijn in orde bevonden. Aan wezig was 6677,76. Eveneens is dit geschied bij het Algemeen Armbestuur, liet Burger- Weeshuis en Boedel Dabbe, resp. 1.589,76, 674,98 en 2.142,98. Ingekomen is bericht van Ged. Staten van verdaging van de beslissing over de bouw verordening. Eveneens hebben Ged. Staten de beslissing verdaagd aangaande de statutenwijziging van de stichting Drinkwaterleiding „Goeree en Overflakkee. Ingekomen is het rapport van den Direc teur van den Keuringsdienst van Waren te Dordrecht. Alhier zijn '27 inspecties gehou den, 32 monsters melk zijn genomen, 16 mon sters van andere waren, 4 waarschuwingen zijn gedaan en 1 proces-verbaal is opge maakt. Ingekomen is van den Commissaris dei- Koningin een schrijven, waarin wordt mee gedeeld, dat bij Kon. Besluit de verordening inzake de jaarwedde van den veldwachter is goedgekeurd. De heer GEBRAAT: Geldt dit alleen voor de nieuw te benoemen gemeente-veldwach ter. De VOORZITTER: Zoover zijn we niet: er is nog een schrijven namens den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin mede gedeeld wordt, dat hij niet langer goed keurt, dat een tijdelijke korting wordt toege past, deze korting moet thans definitief toe gepast worden. De salarissen zullen van 1700 op 1300 gebracht worden. Spr. heeft gehoord, dat verschillende in stanties er aan twijfelde of dit geldt voor de pas-aangestelden of de vast-aangestelden. De Minister zal dit nog wel nader mede- deelen. We zullen eerst afwachten en komen er dan later mee in den raad. Het is nog al ingrijpend! De lieer GEBRAAT: En lcelijk ook! De VOORZITTER: Dat is ook zoo Ingekomen is bericht, dat de winkelslui tingswet de verkoop op Zondag door den Raad uitgebreid kan worden. B. en W. achten de tegenwoordige veror dening voldoende en wenschen daarin geen .veranderingen te brengen. Do raad kan zich hiermee vereenigen. Ingekomen is een request van de V'ereeni- ging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken, om verbetering en vergrooting van het vergaderlokaal van de oude gemeente school, ondersteund door enkele instanties. De VOORZITTER deelt mede, dat de zaak nauwkeurig door B. en W. is bekeken. De exploitatie over 1932 wees een tekort van 25 en over 1933 van ƒ1,uit. B. en W. zijn er zeer gevoelig voor, dat enkele in stanties in het geweer zijn getreden, om verbetering te krijgen in de gemeente. Met het oog op de tijdsomstandigheden moet echter de rootstc voorzichtigheid betracht worden. Wanneer die instanties tevens ver klaard zouden hebben, dat de zaalhuur met het dubbele verhoogd kan worden, dan was het wat anders. Maar dat is achterwege ge bleven. Het is mij bekend, dat verschillende vcreenigingen juist vermindering hebben gevraagd. Inderdaad het is geen ideale ver gaderplaats. Spr. heelt zich er vorig jaar persoonlijk van op de hoogte gesteld. Verle den jaar wilde spr. het in betere conditie brengen. Toch staan wij hier thans afwij zend tegenover. B. en W. stellen voor bij do behandeling van de begrooting 1931 de ver betering onder de oogen te zien. Er moeten enkele w.c.'s aangebracht worden en hot tooneelkamertje moet zoo gemaakt worden, dat met het oog op de goede zeden aan- en uitkleeden plaats hebben kan! De heer GEBRAAT: Middelen aanwijzen om de verbetering te linancieren kan ik niet. De VOORZITTER: En dat moet toch. De heer GEBRAAT: Dat zegt op zichzelf nog niets. Spr. is met de opvatting van B. en W. niet eens. Als zoo wordt doorgegaan dan wordt de nadeelige saldi steeds grooter. Het is geen vergaderplaats en verschillende vereenigingen zullen ermee ophouden en andere gelegenheden zoeken. Het is een kwestie van goed beleid de zaal aan de eischen te laten voldoen. Spr zal zich erbij neerleggen, nu de zaak hij de begrooting behandeld zal worden. De lieer DE WIT acht het juist wat de heer Gebraat gezegd heeft. Spr. is er yoor deze zaak tot de begrooting te bewaren. De VOORZITTER licht de zaak verder toe en deelt mede, dat het request ondersteund wordt door de S.B.Z., de Mod. Landarbeiders hond, de S.D.A.P., Muziekvereeniging „Voor waarts", Voetbaivereen. „Voorwaarts", R.h. Zangkoor „Caecilia", het Groene Kruis, „Zwemlust" en de Arbeids Zangvereeniging „De Dageraad". Spr. wees er op, dat er streng gelet zal worden op vereenigingen, die de zaal gebrui ken om vergaderingen van revolutionair ka rakter te houden. De heer GEBRAAT: Dat is wat anders. De VOORZITTER: Dat is niet onbelangrijk. Ik wil hier nog eens op wijzen. liet is van groote beteekenis. Streng zal erop gelet wor den of de vergaderingen staan in 't teeken van de nationale gedachte cn de saamhoo- righeid bevorderen. Streng zal toegezien worden of er prikkelbare gevoelens ten op zichte van het gezag in overheerschen. Tot mijn spijt, aldus spr., zou ik het lokaal voor die vereenigingen moeten verbieden. Deze bespreking zullen we thans opschor ten. De heer JONKER: Betalen de vereenigin gen allemaal evenveel? De VOORZITTER: Neen, dat is verschil lend. Een uniforme regeling is heel moeilijk. De heer JONKER: Er wordt een godsdienst oefening in gehouden, die twee uur duurt, maar de zaal wordt door anderen wel tot twaalf uur 's nachts gebruikt. Als die even veel betalen dan is dat onbillijk. De VOORZITTER: Met enkele vereenigin gen zal de meest mogelijke clementie wor den gebruikt. De raad stelt de tarieven vast. De heer GEBRAAT: Enkele? De VOORZITTER: Alle vereenigingen be doel ik. Dan komt in behandeling een schrijven van Osseweyer. B. en W. stellen voor, dit voor kennisge ving aan te nemen. De heer DE WIT zegt, dat in deze zaak Iets niet heelemaal in orde is. Inderdaad heeft de raad besloten deze straat door te trekken. Op grond van Osseweyer en op het land van Stoop. De straat moet thans alleen door Osseweyer betaald worden, terwij] Stoop haar gebruikt. Is het noodzakelijk dat die straat daar komt? Practised zullen er geen andere Huizen gebouwd worden. Later wanneer de straat doorgetrokken is, komt Het onderhoud ook nog voor de gemeente. Spr. stelt voor de straat af te voeren van liet plan. Daarbij wordt Osseweyer weer op veel minder kosten gebracht en de gemeente is er ook lrij gebaat. De lieer PIÏINCE vraagt of niet afgeweken is van het boinvverbod. Volgens het bouw- verbod moest de weg op hor land van Sloop en niet van Osseweyer komen. De heer GEBRAAT acht het onjuist wan neer de raad in deze kwestie gaat draaien. Eerst neemt do raad aan, dat de straat niet doorgetrokken wordt. Dan weer, dat de straat wel doorgetrokken wordt. De straat moet volgens spr. overgenomen worden. De voorzitter antwoordt dat Osseweyer en kele dingen verwart. Wij hebben de straat door een deskundige uit laten zetten vol gens het bouwverbod. De grond was in liet begin van den ge meente-opzichter, niet van O. Toon werd de weg uitgezet. O. heeft do grond van den gemeente-opzichter daarna gekocht. Hij ging er toen mee aecoord. Ook zouden er enkele meters over het land van Stoop loöpen. O. heeft daar geen schade van, totaal niels. Daarna wilde hij gaarne huizen bouwen. Wij bobben toen dispensatie verleend. Voorloo- pig kon l>ij gaan bouwen, tweo jaren lang kreeg hij uitstel voor de verharding van den weg. O. heeft een verkeerde bouwpolitiek ge voerd. O. is onredelijk. De heer GEBRAAT: O. wist niet, dat hij zelf de weg moest betalen. De VOORZITTER: Dat staat toch in de bouwverordening. Dan moet hij die beter lezen! De heer PRINCE: Bij Kardux was het toch anders. De gemeente heeft het toen betaald. O. heeft gedacht, dat do gemeente de weg zou betalen. De VOORZITTER: Die indruk wordt ge wekt bij verschillende raadsleden. De ge meente-opzichter heeft er indertijd voor ge waarschuwd. Het geval Kardux is geheel anders. Wij hadden dien weg noodig voor den openbaren dienst. De gemeente heeft voor den openbaren dienst geen belang bij deze straat. De heer GEBRAAT: Wanneer de straat er is, wordt zij tocli ook opengesteld voor den openbaren dienst. Practisch komt liet er op neer, dat de weg zoo blijft. De kosten ervan zullen op enkele huizen drukken. De VOORZITTER moet den raad ervoor waarschuwen in te gaan op liet schrijven van Osseweyer. Hij zegt verschillende on juistheden. Ijij Heeft geen goede grond- politiek gevoerd. Dat is door deskundigen gezegd. Do heer DE WIT: Wanneer de straat voor .den openbaren dienst niet noodig is, waar om kunnen we dan de weg niet laten ver vallen! Daarmede is O. gediend en ook de gemeente. Hoewel liet geen schitterend ef fect is, dat de raad met dit besluit maakt, is spr, er tocli voor de straat te laten ver vallen. De lieer BEIJER: In de vorige vergade ring is besloten geen straat aan te leggen. Ik was er toen tegen. Ged. Staten hebben dat goedgekeurd. De VOORZITTER: Dat is nooit bij Ged. Staten geweest! Ik heb den Inspecteur van Bouw- en Woningdicnst om advies gevraagd. De heer BEIJER: Dat is hetzelfde. Ged. Staten doen alles volgens zijn advies. Als we de straat laten vervallen is het mooie van het plan weg. Het is fout van B. en W. als ze zoggen: je kan bouwen als jullie de weg aanleggen. De VOORZITTER: Dat is een gevaarlijke houding, want de bouwers gaan dan met de revenuen strijken, terwijl de gemeente de weg betalen kan. Het voorstel-De Wit wordt in stemming gebracht cn met 7 tegen 4 stemmen verwor pen. De hoeren Dc Wit, Polleman, Prince cn Kaufmann stemmen voor. De VOORZITTER deelt vervolgens mede, dat de gemeenterekening 1933 aan inkom sten cn uitgaven een bedrag van respect. 143.882 23 en 136.81321 aanwijst, zoodat er een batig saldo is van 7.069,02, voor den gewonen dienst. Voor de kapitaaldienst zijn deze cijfers respect, 11.155,44, 3.993,92 en 7.161,52. Spr. wijst er op dat het verheugend is, dat er een batig saldo is van 7000 gulden. Oude Tonge is nog niethulpbehoevend. Uit de gewone middelen zijn de werken al lemaal uitgevoerd, zelfs een werk van 20Q0,Dat neemt niet weg, dat clc uiter ste voorzichtigheid betracht moet worden. Gélukkig staan op dit eiland de bedrijven er niet slecht voor. De gemeente-ontvanger beeft medegedeeld, dat er een bedrag van 7725 aan oninbare posten staat. Spr. wil dc naam nog niet noemen. Er zullen nog pogingen aangewend worden om de posten binnen te krijgen. De rekeningen 1933 van het Alg. Armbe stuur, Boedel Dabbe en het Burgerweeshuis hebben respectievelijk een batig slot van 1973,74, 47,— en 546.08. In de commissie tot liet nazien van de rekeningen worden benoemd de hoeren Prin ce, Polleman en v. d. Berg. De heer v. d. BERG bedankt. De VOORZITTER wijst hem erop, dat het zijn plicht is zitting te nemen in de com missies. De heer v. d. BERG: Ik heb al genoog baantjes. In zijn plaats wordt benoemd de heer Gebraat, die zijn benoeming, evenals de an dere liceren aanneemt. In de commissie tot het nazien van de be- grooting 1934 worden benoemd de heeren Beijer, Van Schouwen en De Wit, die hun benoeming aannemen. De vergoedingen ex-art. 101 van de Lager Onderwijswet 1920 worden voor de Gercf. en de R.K. school vastgesteld, resp. op 1123,40 en 1025,—. De VOORZITTER deelt mede, dat inzake de jaarwedde van de gemeenteambtenaren van het Ministerie van Binnenlandsche Za ken een schrijven is ingekomen, waarin het pensioenverhaal voor alle ambtenaren impe ratief wordt gesteld op 10 B. en W. stellen voor om de salarissen van dc ambtenaren niet nog meer te treffen, deze te verhoogen met iy2 B. on W. willen het pensioen- verhaal van 10 voor dr. Parée niet toe passen en voor hem een uitzondering maken. Als gemeente-geneesheer heeft Hij vele en belangrijke diensten verricht. Daarover heli- ben we niets dan lof. Wij willen echter geen lans breken voor dr. Parée. Goede wijn be hoeft geen krans. Daarvoor zeggen we dat niet. Maar in den tijd van de hoogconjunc tuur, toen alle salarissen verhoogd werden, is het salaris van dr. Parée hetzelfde geble ven. De bescheidenheid van dr. Parée is oor zaak geweest dat het salaris steeds op het zelfde peil is gebleven. B. en W. stellen voor dat de gemeente de volle 10 betaalt. Spr. gelooft niet dat er een raadslid is die hier tegen bezwaar heeft. De lieer GEBRAAT: Met-liet voorstel voor dr. Parée kan ik me verecnigen, maar met de verlaging van de andere raadsleden kan ik me niet .vereenigen. Overal waar ratten en muizen zijn is groote kans, dat levensmiddelen bederven. Roeit dit ongedierte uit snel en afdoend door Rodent, do onfeilbare ratfendooder. Rodent voor kippenhokken, pakhuizen, win kels, boerderijen en voor Uw woning. .>0 ct. per doos. 90 ct. dubb. doos. ij olie Drogisten. Imp. i Fa. B. MEINDERSMA Den Haorj. Wethouder v. d. BOOGERT: Het is geen verlaging, liet is een verhooging. Dc lieer GEBRAAT: En de menschen die iy2 betalen? Wethouder v. d. BOOGERT: Alles in even redigheid! De VOORZITTER: Het gaat hier juist over een verhooging van salaris! De lieer BEYER: Dan heeft u zich toch niet duidelijk uitgelaten. De VOORZITTER: Als dat zoo is, dan bied ik mijn excuses aan. Het schrijven van Ged. Staten i.z. wijzi ging van de reglementen van het Burg. Armbest. enz. Wordt aangehouden tot de volgende vergadering omdat er nog enkeie duistere punten zijn voor B. en W. Een voorstel van B. en W. om in Verband met de wenschen van Ged. Staten dc ver ordening regelende de verlofsvergunning voor den sterken drank wordt m. a. s. aan genomen. Er zijn 10 volle vergunningen en 4 verlofslokaliteiien vastgesteld. Het kohier voor de honde belasting wordt vastgesteld en een begrootingswijziging wordt goedgekeurd Dan wordt besloten een leening aan te gaan van 1000 tegen 4y2 voor den bouw van een weegbrug. De VOORZITTER neemt van deze gele genheid gebruik om er op te wijzen dat er geruchten de ronde doen als zon de weeg brug niet in orde zijn. De weegbrug is door een vertegenwoordiger van Macée gecontro leerd en is perfect in orde bevonden. Er zijn enkele heeren, die als het eenigszins moge lijk was, de weegbrug over zouden willen slaan. De weegbrug is wel in orde en als men doorgaat met dergelijke praatjes rond te strooien dan wordt men,oorzaak dat een strafvervolging wordt ingesteld. Do lieer GEBRAAT: Is de nieuwe ook in orde? Dte VOORZITTER: Allebei zijn ze gecontro leerd. Hij heeft de beide v»uggen in orde bevonden. Dc heer SCHOUTEN zegt, dat inderdaad de gelieele gemeente door over de weegbrug gen gesproken wordt. Er is mij meegedeeld dat controle noodzakelijk is gebleken. Spr. Heeft vertrouwen in de controle van den Bond van Zuivelfabrieken. Er werden ver schillen geboekt van 2 kilo op dc nieuwe brug. Zelfs werd beweerd, dat de oude brug 7, 14 en 21 kilo verschil aangaf. Nu wilde men graag weten of beide bruggen perfect zijn. De VOORZITTER: Inderdaad wees de nieuwe brug aan de eene kant een verschil aan van 2 kilo. Het mag niets scholen. De brug zou in orde gemaakt worden het was maar een kleine reparatie. De monteur heeft er echter den geheelen dag in gezeten, de reparatie heeft uitgewerkt, dat liet verschil tot op een ons is teruggebracht. Bij het over brengen op de brug bleek datf't gewicht niet aangaf hetgeen zij behoorde aan te gevpn. Maar liet eigenaardige was als de ver schillen in het voordeel waren van de com missionairs, dat men er dan niet meer van hoorde. Toen' de vertegenwoordiger van Macée er was, was het verschil aan de eeno kant 13 kilogram. Kwam men terug, van de Heerenpolder dan was liet verschil 29 kilogram. Dat is te groot. Kleine verschillen zijn niet zoo erg! De heer SCHOUTEN': Voor sommige vruc.h ten kan dat toch van veel beteokenis zijn. Vooral als men over den geheelen dag re kent. De VOORZITTER: De brug aan den Hee- rendijk is perfect in orde, aan de wegers is opgedragen kleine overivieliten to geven in het voordeel van de commissionairs. De, lieer VAN SCHOUWEN: Daarmee kan ik me niet vereenigen. Het geeft aanleiding tot praecedenten wanneer aan de wegers zulk een opdracht wordt gegeven. De VOORZITTER: Ik wil mijn mededee- ling reetificeercn. Wanneer liet een verschil van 1 of 2 kilogram is! Dc heer VAN SCHOUWEN: O, ik dacht als er 70 Hectoliters gewogen werd, bij iede re Hectoliter een kilo. De VOORZITTER: Neen, neen, tvllcen bij verschillen van 1 of 2 kilo's. De lieer GEBRAAT vraagt bij de rond vraag of R. en W. het gat dat in den weg is gekomen aan het eind van den Molendijk gemaakt kan worden. De VOORZITTER zegt toe de zaak te zul len onderzoeken. De heer DE WIT vraagt of er geen actie gevoerd kan worden voor het veer aan de Sluischo haven. De toestand is daar onhouti baar. De haven is afgezet met prikkeldraad. Het vervoer is boven alle verwachting ge weest. Op 't oogenblik is het gevaar niet denkbeeldig, dat de totstandkoming van het veer verloopt. Er is reeds jaren gesold met dat veer. De commissie Rijckevorsel is er al mee bezig geweest. Het is daar nu le vensgevaarlijk Zondag is de auto van Faliert ondanks de prikkeldraadversperring van de boot' af komen vliegen. Waarom moeten er eerst slachtoffers vallen. Zoo spoedig mogelijk moet op afdoening van deze zaak bij Ged. Staten aangedrongen worden. De VOORZITTER zegt dat de zaak zijn volle aandacht heeft. Spr. heeft een onder hond gehad met den burgemeester van Ooltgensplaat. De toestand is aan de over kant levensgevaarlijk. Spr. vraagt vervolgens of de raad ermee accoord gaat, dat in verband met het feit, dat de vacantie dit jaar enkele weken vroe- gor is dan gewoonlijk, liet landbouwverlof voor de schoolkinderen veertien dagen wordt vervroegd. Aldus wordt besloten. Tenslotte wordt op voorstel van B. en W. besloten om te voldoen aan den wensch van Ged. Staten de 3000 toeslag van het Burg. Armbestuur weer in de kas van het Burg. Armbestuur te storten. Daarna vol^t sluiting. Afscheid Wethouder Van der Poel 40-jarig jubileum van den Secretaris Maandagmorgen kwam de raad dezer gemeente bijeen onder voorzitterschap van burgemeester D. J. Visscher Aanwezig zijn alle leden, behalve wethouder van der Poel. De VOORZITTER gaat voor in gebed, waar na de notulen van de vorige vergadering gelezen en onveranderd worden goedgekeurd. De VOORZITTER leest een schrijven voor van den heer van der Poel, waarin deze bedankt aJs wethouder van Dirksland en tevens als raadslid, ïn dit schrijven geeft de heer van der Poel als re den op, dat afneming van krachten en regelmatig terugkeerende ongesteldheid hem tot deze moeilijke beslissing hebben gebracht. De scheidende wethou der brengt in herinnering de samenstelling van den raad, toen hij raadslid en wethouder werd en denkt met ontroering terug aan al degenen met wie hij in den loop van de jaren heeft samengewerkt. Vooral in zijn functie van ambtenaar van den Bur gerlijken Stand heeft hij in het leven van vele menschen plechtige stonden meegemaakt. 364 paartjes mocht hij in het huwelijk bevestigen. Voor al brengt hij dank uit aan den secretaris, die hem met zijn trouwe hulp zoovele jaren heeft terzijde gestaan. De VOORZITTER zegt naar aanleiding van dit schrijven, dat op hem de aangename plicht rust woorden van afscheid te spreken tot den heer L. v. d. Poel, die vanaf 1 September 1903, dus 31 jaren, deel heeft uitgemaakt van den gemeenteraad - vanaf 1905 de gemeente als wethouder heeft gediend, als zoodanig dus 29 jaren. In 1906 werd hij ambtenaar van den Burg Stand. Het spreekt vanzelf, aldus spr., dat het iemand, die op zoo n hoogen leeftijd is gekomen zwaar moet vallen af scheid te moeten nemen van een college, waarin hij zoolang zitting heeft gehad. Namens de gemeente Dirksland spreek ik gaarne woorden van welgemeenden dank voor al hetgeen hij voor de gemeente in al die jaren en in al die functies heeft gedaan. In de wethoudersvergaderin gen was hij een man, waar men prettig mee samen werken kon. Spr. voelt zich verplicht om mast de woorden die hij namens de gemeente gesproken heeft ook nog enkele te spreken, die hem persoon lijk raken. Gaarne brengt spr. den heer v. d. Poel dank voor de welwillende houding. welka hij je gens hem steeds heeft ingenomen. Acht jaren lang heeft spr. steeds prettig met hem samen mogen werken. Spr. hoopt, dat de heer v. d. Poel nog lang getuige zal mogen zijn van den goeden gang van zaken in de gemeente Dirksland. Spr wijst er vervolgens op, dat er nog een tweede feit is, dat dc raad dezen morgen bezig moet houden. De heer Rooy is namelijk vandaag 40 jaren in dienst van de gemeente Dirksland. Het spreekt vanzelf, dat ook deze dag voor den heer de Rooy niet onopgemerkt voorbij zal mogen gaan. Veertig jaren is een heele tijd en wc kunnen wel zeggen, dat onze secretaris dag en nacht voor de gemeente Dirksland in de weer is geweest. In tal van organisaties heeft de heer de Rooy zitting. Hij heeft zijn krachten verleend aan dc polders, het Groene Kruis, de oprichting van de S.B.Z., de Emgo en het ziekenhuis. Uit het feit dat gij. mijn heer Rooy. in al dic jaren deze functies hebt ver vuld, blijkt dat men u in Dirksland hoogelijk waar deert, dat men U de 2aken graag toevertrouwt. Dat gij al die veertig jaren hier bent gebleven, daarvoor is de gemeente U dankbaar. Wij zijn de tolk van de gemeente wanneer wij LI daarvoor onze oprechte dank betuigen. Hoewel nog niet zoolang, toch is de Samenwerking ttisschwi ons beide steeds goed geweest. Trimmer hTtëBèn we kwestie gehad, nooit stonden wij tegenover elkan der. Onze persoonlijke verhouding was uitstekend, Ik ben U, aldus spr., voor uw eerlijke onverdeel de tegemoetkoming ten hoogste dankbaar en ik hoop, dat U nog vele jaren Uw diensten aan de gemeente Dirksland zult kunnen betoonen, hoewel wij weten, dat dit niet meer zoolang kan zijn. De heer DE BONTE neemt dan het woord en merkt op, dat hoewel de heer van der Poel zijn sympathien en antipathiën had, hij in de vijftien jaren, dat hij raadslid is, nooit iets persoonlijks heeft ondervonden van den scheidenden wethou der, dat hem onaangenaam heeft moeten stemmen, hoewel het politiek inzicht verschillend was. Dc heer van der Poel heeft veel gedaan in het belang van de gemeente en daarvoor zijn we hem dank baar. Spr. richt zich vervolgens tot den heer Rooy en zegt, dat hij 15 jaar lang met hem samen heeft mo gen werken. Toen hij raadslid werd was de auto nomie van de gemeente nog niet beknot en was de finantieele toestand nog rooskleurig. En voor een S.D.A.P.'er was er oog wat tc doen. Als raadslid was men aangewezen op de medewerking van den secretaris. Bij alle kwesties moest spr. bij hem in lichtingen vragen. Bij al die dingen is de volle me dewerking van de secretaris ten volle gebleken, hoewel hij dikwijls overstelpt was met werk. Zon der bedenking heeft de heer Rooy hem steeds ge holpen. Spr. dankt den heer Rooy voor diens me dewerking. Zijn beteekenis voor Dirksland is bui tengewoon. Het groote publiek weet dat zoo niet. De heer Rooy streeft niet naar populariteit, hij is zich steeds bewust van zijn groote plicht. Meerdere malen is bij spr. de gedachte opgekomen, wanneer hij weer met den heer Rooy gesproken had,: het belang van de gemeente is voor hem het allerhoog ste, waar hij voor gevoelt. Altijd had hij precies hetzelfde uitgangspunt: het belang van de gemeen te. Dat moet ik in hem als raadslid waardeeren. Het aantal jaren, dat hij zijn krachten aan de ge meente zaj kunnen schenken, zal niet zoo groot meer wezen. Daarvan zijn we allen overtuigd, dat we met eenige angst het tijdstip tegemoet zien waarop de heer Rcoy ons zal verlaten. Het mag wel veranderen, verbeteren zal het nooit. Wethouder ROODZANT zegt, dat de heer de Bonte hem vóór is geweest. Gaarne stemt hij in met de woorden, die gesproken zijn. Daar is geen woord aan toe te voegen. Spr. is slechts kort raads lid. Vroeger had ik den heer Rooy, aldus spr., wel eens persoonlijk ontmoet en van buiten heb ik zijn goede deugden wel hooren noemen, maar dc laat ste jaren ben ik pas met hem in aanraking geko men en hoe langer wij hem kennen hoe meer wij hem gaan waardeeren. Ik hoop, dat de heer Roov nog lang de gemeente zal mogen dienen en dat de gemeente zijn werk op prijs zal weten te stellen. De heer ZOETEMAN legt zich neer bij de woorden door de andere heeren gesproken. Zoo wel wat over onzen scheidenden wethouder is ge zegd. als over hetgeen tot den heer Rooy gespro ken is behoeft spr. niets te verduidelijken. Spr. dankt ên den heer van der Poel èn den heer Rooy voor al hetgeen zij voor de gemeente gedaan hebben. De heer HAAGENS zegt, dat hij nog pas enkels jaren raadslid is. Veertig jaren lang is de heer Rooy reeds hier, in dezen tijd zijn reeds vier bur gemeesters heengegaan. In al die jaren heeft hij zijn functie naar recht en gerechtigheid vervuld. Hij heeft bewezen te zijn: de rechte man op de rechte plaats. De heer VAN 'T GELOOF zegt, dat al het ge sprokene zijn volle instemming heeft. De heer SMITS sluit zich eveneens bij het ge sprokene aan De SECRETARIS: Ik heb dus tegen zeven men schen te vechten. Laten we eerst een hartverster king nemen. (Vrcolijkheid) De Raad pauzeert even voor een kopje koffie, waarna de heer ROOY het woord neemt. 5*/staat ergens geschreven, aldus sprde ge dachten vermenigvuldigen zich, en U zult kunnen begrijpen, wanneer men een levenstijd, een ambts tijd van veertig jaren afziet, dat dit voor mij nóg al wat is. Ik wist reeds geruimen tijd dat ik dezen dag veertig jaren in functie zou zijn. Ik had U reeds van te voren te kennen gegeven, dat ik het 't pleizierigst vond wanneer er niet al te veel druk te van werd gemaakt. Niet dat een gebeurtenis als deze langs me heen zou gaan. Ik ben hoogst dank baar dat het lot over mij beschikt heeft de gemeen te en andere corporaties zoolang te mogen dienen. Ook ben ik dankbaar dat ik nog steeds over een goede gezondheid beschik en dat ik mijn opge wektheid tot den arbeid heb mogen behouden. Ook mijn famiilie-omstandigheden geven geen reden tot bec iheid. is dan de reden waarom ik niet zoo ge fêteerd wilde woorden? Het werk van den secreta ris dringt niet zoo naar buiten door. Het karakter van het secretariaat is dit, dat het werkt in de scha duw. Het zou een te groote overgang zijn wanneer ik uit de schaduw in het volle licht zou worden ge bracht. Dat hier aandacht geschonken is aan het feit, dat het in zulke hartelijke en voor mij vleien de woorden gedaan is, daarvoor ben ik U zeer dankbaar en daarvoor ben ik zeer gevoelig. Wal U betreft, burgemeester, Uw woorden kwamen uit Uw hart. U is als jong burgemeester hier geko men en heeft bij Uw komst de verwachting uit gesproken, dat ik U in alle opzichten zou helpen en dat de samenwerking op een eerlijke manier zou geschieden, altijd elkanders meening eerbiedigend. De acht jaar, dat ik met U samengewerkt heb, zijn voor mij de aangenaamste geweest van mijn ambts tijd. Ik hoop van harte, dat onze vriendschappe lijke verhouding bestendigd zal blijven en dat het U» in Uw burgemeesterschap wel moge gaan. Dan zijn er nog zes andere heeren, die ik moet be> antwoorden. Geen gemakkelijke taak. Zij hebben woorden tot mij gesproken: lc ambtelijk, 2e ech ter veel meer vriendschappelijk. Ik heb eens een col lega hooren zeggen, dat hij de raadsvergadering de meest onaangename bezigheid vond. Dat is mijn meerling niet. Steeds was ik gaarne bij Uw verga deringen tegenwoordig. Een raadsvergadering moet een bijeenkomst zijn van vrienden. Spr. richt zich vervolgens tot de raadsleden. Mijnheer Roodzant! Vanaf den eersten dag dat U wethouder werd hebt gij mij Uw volle vertrou wen geschenken. Vertrouwen is de grondslag voor een goede samenwerking. Ik dank U wel voor Uw goede bejegening. De heer Smit is er nog een van de oude garde Jarenlang kende ik hem als burger. Toen hij in den Raad kwam, was hij dus hier geen vreemde. Reeds vroeger ben ik te weten gekomen hoe hij over mijn capaciteiten denkt. De heer van 't Geloof ken ik ook reeds lang. maar nog meer zijn moeder. Wat spr. hierover zegt is niet voor de pers bestemd. De heer Haagens spreekt de heer Rooy vervol gens toe. Nog nooit heeft spr over politiek ge sproken. Toch zijn wij van dezelfde partij, aldus spr. Met mij moet hij als secretaris tevreden zijn. De heer de Bonte heeft spr. het langst als raads lid meegemaakt en met hem samengewerkt. De heer de Bonte heeft de gewoonte de stukken na te zien, wat ik steeds aangenaam heb gevonden. De heer de Bonte stelde belang in de stukken, die op de raadsvergadering behandeld werden, waar mee ik natuurlijk niets tekort wil doen aan den arbeid van de andere raadsleden. Ik. heb nooit gewerkt om dank, maar het doet toch altijd aan genaam aan, wanneer men er belang in stelt, wan neer men eens de voorbereidende werkzaamheden naging, die vaak in den nacht verricht moesten worden. Ik las. dezer dagen in een artikel van Prof. Oppen-heim over het overleden kamerlid Schaper, dat deze in de perste plaats altijd zich in de zaken ingewerkt had en ten tweede, dat hij nooit oorzaak werd, <jat de discussies onaangenaam werden. Ik zou datzelfde van den heer den Bonte willen zeggen. De gesprekken wist hij steeds ver bazend aangenaam te houden. De inzichten moch ten verschillen, steeds wist hij de aangename toon te bewaren. Ik dank U hartelijk, aldus spr., voor al hetgeen U voor de gemeente gedaan hebt. Den heer Zoeteman zou spr. willen antwoorden met hetgeen hijzelf gezegd heeft. Alle goede woor den zou spf. in èén bundeltje willen verzamelen Ik dank U hartelijk voor het vertrouwen dat gij in mij stelt, hetgeen op de laatste Emgo-vergade- rimg nog eens gebleken is. Het spijt me vreeselijk, aldus besloot spr,, dat de heer van der der PoeJ niet aanwezig is. Ik heb hem reeds een bezoek gebracht en ben hoogst dankbaar da t hij thans een betrekkelijk goede gezend heid mag genieten. U heeft hem woorden van lof tv>egebracht als wethouder en raadslid, thans wil ik hem zien als ambtenaar van den Burg. Stand als mijn collega. Ik deed de voorbereidende werk zaamheden, de heer van der Poel volvoerde de huwelijksvoltrekking als e<n ceremonie. Meer malen heb ik onder menschen hem hooren prijzen om zijn werkelijk gemeende toespraken. Steeds heeft men het keurig gevonden. Het spijt mij, dat hij a!s zoodanig thans af moet treden. Steeds zal ik hem in dankbaarheid gedenken. Tenslotte deed spr. nog enkele mededeelingen van zakejjjken aard. Zaterdagmiddag heeft spr. enkele cijfers verzameld uit het archief van de ge ieente. Spr. gaf een overzicht over de samenstelling van het Gemeentebestuur sedert 1894 Burgemeesters: J. Zaaijer Pzn., Mr. C. Zaaijer, L. de Winter, D. J. Visscher. Wethouders: Joost Zaaijer. C. Driendijk, H. Kooman, C. Warnaer (alleen reeds overleden) M. Kooman. C. van der Poel. J. Roodzant Jzn Spr. gevoelt behoefte de nagedachtenis van den ouden Warnaer in herinnering -te roepen. Steeds mocht hij op aangename wijze met hem samen werken. Raadsleden: W. van der Linde Sr.. C, van E: M. Grootenboer Hzn., C. Kardux Pzn.. D. de Graaff. D van der Sluijs, A. van der Wekke, G Bosschieter. Joh. Kaslander (allen overleden), A van der Sluijs, J. Roodzant Jzn.. A. Bestman. C. Vis, J. Buth. D. Gestel Pzn., C. J. Geluk, J. C. de Bonte. C. Zoeteman, G. C. M. Smit, W. Hagens, G. van 't Geloof. 1894 1934 Bevolking 2134 2700 Kiezers 154 1499 Begrooting Gew. dienst 16000 130000 Opcenten Grondbelasting 1150 Zelfde aantal 1800 Opcenten Personeele belasting 2075 Zelfde aantal 5200 Hoofdelijke omslag 5000 Inkomsten opc. vermogensbel. 21000 Havengeld 1550 7100 Huur van bezittingen 400 3600 Rijksbijdrage in de kosten der ge meentehuishouding 3400 15000 Straatverlichting 270 3470 Netto kosten onderwijs 5300 12600 Netto kosten politie, brandweer, enz. H00 6200 Netto kosten gemeentebestuur. secretarie, enz. 2*60 13000 Hieraan voegt spr. toe, dat men misschien te vroeg hem geprezen heeft als men deze posten met elkander vergelijkt (vrooiijkhe.d) Schuld zonder bedrijven 24000 73000 Gemeentereiniging 90 Toen dus negentig gulden. Misschien zien de heeren hier nog een mogelijkheid in van bezuim- ging (op 't oogenblik zijn de kosten voor de ge meen «reiniging zeer hoog. Red.). Dan doet de voorzitter mededeeling van de in gekomen stukken Ingekomen is een verzoek van den heer van der Poel om eervol ontslag a's ambtenaar van den Burg. Stand. Hiertoe wordt besloten. Ingekomen zijn verschillende berichten van ver schillende gemeenten, waarin gemeld word', dat de afgevaardigde in het bestuur van de stichting drinkwaterleiding zijn herkozen. Ingekomen is bericht van Stellendam en Goede- reedë, dat zij afwijzend staan tegenover de voor gestelde statutenwijziging voor de drinkwaterlei ding, zooals de raad van Dirksland die wenscht. Ingekomen zijn adhaesie-betuigingen van de ge meenten Middelhairnis, Nieuwe Tonge en Oolt gensplaat, in deze zaak. Ingekomen is bericht van het Bureau van verificatie enz., dat de boeken van het gasbedrijf in orde zijn bevonden. Ingekomen is de rekening van het gasbedrijf over 1933. Ingekomen is bericht van den heer S. Wedde, dat hij zijn benoeming tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim niet aanvaardt. Ingekomen zijn van Ged. Staten enkele goedkeu ringen van raadsbesluiten. Ingekomen is van Ged. Staten de machtiging in het procesverbaal tegen den heer Kl. Vroegwidc- wey te NLddelharnis inzake de vleeschkeurings- wet. Aangezien de termijn van beroep verstreken is, heeft deze machtiging geen zin. Ingekomen iis een schrijven' van den Minister van Sociale Zaken inzake de woningbouwvereni ging. Op blok 5 is een tekort van 8.43. De ver goeding voor dit blok over de dienstjaren 32— 33 en '31 '32 resp. 17.28 en 10.91. Ingekomen is bericht xan den Minister van Fioantiën dat in* verband met de opgaaf van renteverlaging voor de woningbouwvereendging op de blokken 1. 2. 3, 4, 5 en 6 resp. 89.31, 100,82. 42.97, 32.54, 86.17 en 0.77 verminderd moet worden. 3. Voorstel wijziging Begrooting Weeshuis 33. Wordt aangenomen. 4. Voorstel wijziging Begrooting Algemeen Armbestuur 1933 Wordt aangenomen. 5. Voorstel goedkeur.tig Rekening Weeshuis 1933. De ontvangsten bedragen f 747.58, de uitgaven f 48.89, zoodat er een batig slot van f 498.66 is. De rekening wordt goedgekeurd. 6 Voorstel goedkeuring Rekening Algemeen Armbestuur 1933. De ontvangsten zijn f 13155.07, de uitgaven f 10.562,15. aldus een batig slot van f 192.92. Wordt goedgekeurd. 7. Voorstel voorloopige vaststelling rekening Gasbedrijf 1933. De ontvangsten afd. 6 bedragen f 35.483,92, de uitgaven e ve neens De kapitaaldienst, afd 2. heeft aan ontvangsten f 14.595.75 en uitgaven f 8376.15, alzoo een batig slot van f 6219.60. 8. Voorstel voorloopige vaststelling Gemeen*:e- rekening 1933. De onvangsten en uitgaven in den gewenen dienst bedragen resp. f 136.359.89 cn f 119.447,45, aldus een batig slot van f 16.92 44. De ontvangsten en uitgaven in den kapitaaidiensf bedragen resp. f 149.268.96 en f 150.125,76. dus een nadeelig slot van f 856.82. De rekenng wordt goedgekeurd. 9. Voorstel goedkeuring Begrcotimg Weeshuis 1935. De begrooting 35 van het Weeshuis heeft een batig slot van f 498.66. 10. Verzoek Hoofdbestuur der Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencultuur om een subsidie voor de te Heemstede te houd.en internationale bloemententoonstelling. Hierop wordt afwijzend beschikt, orrdat het niet in 't belang is van ae gemeente. Wethouder ROODZANT: Voor Zoeteman wel! (V rooi ijk heid) 11Voorstel tot wijziging van het Reglement van het Algemeen Armbestuur, zulks op verzoek van. Gedeputeerde Staten. Aldus wordt besloten. 12. Voorstel vaststelling opnieuw van dc Ver ordening regelende de eischen van benoembaar heid en bezoldiging van de gemeenteveldwachters. Wordt in besloten vergadering behandeld. 13 Verzoek van Abraham Nieuwland en Jan Kievit om vergK>eding in de verplaatsingskosten hunner kinderen bezoek der U.L.O. School te Middelharnis. Wordt aan elk f 20 per jaar toege kend. 14. Uitloting van één obligatie van de leening groot f 10.000 ter aflossjng op 31 December 1934. No. 16 is uitgeloot. 15. Verzoeken van J. B Buth e.a. om ontheffing van Hondenbelasting 1934. Aan Buth. Bakker, van I'rooijen cn Troelja wordt een half jaar onthefr ig verleend. 16. Voorstel tot wijziging der Gemeenterekening 1932 Aldus wordt besloten. 17. Voorstel vaststelling Verordening heffing en invordering Schoolgeld Lager Onderwijs, zooals die op heden luidt, die zijn goedgekeurd tot I Januari 1935. Aldus wordt besloten. 18. Circulaire van den M:nister van Eccn. Zaken omtrent de wijziging der Winkelsluitings wet in verband met de mogelijkheid, dat ten aan- zien van sommige winkels verkoop op Zendag kan plaats hebben. De heer DE BONTE vaa )t of er nop verzoe ken van belanghebLenvlen zijn ingekomen De VOORZITTER: Neen. Het voorstel van B. en \V. wordt aanvaard. 19. Voorstel vaststelling vtn het bedrag der uit gaven per leerling der openbare lagere school over 1931. Aldus wordt besloten. 20. Voorstel vaststelling van het bedrag der vergoeding dat over 1931 aan de Bijz. School toe komt. Aldus wordt besloten. 21. Voorstel tot wijziging der Gemeentebegroo- fcinq 1934. Aldus wordt besloten. 22. Voorstel tot het aangaan eener geld!een;ng tot dekking van de kosten van het aanleggen der waterleiding in de openbare lagere school tegen 4J4 pet Aldus wordt besloten. Ingekomen is bericht van den M'nister van Soc. Zaken, dat de gemeente inzake steunverleening wel Rijksuitkeering ontvangt. Bii de begrooting zal dit nader behandeld worden. Het subsidiepercen tage was voorloopig vastgesteld op 20.75. In ver band met het beschikbare geld. zou dit percentage echter maar 11.03 kunnen zijn. Al deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Ingekomen is bericht van het nvnisterie van Financ-'ën omtrent de finantieele verhouding tus- schen Rijk en Gemeente. De Voorzitter deelt mede, dat deze wijzig:ng voor de gemeente geen meevaller zal beteekenen. Ingekomen is van de gemeente Stellendam be richt, dat de reken:ng van het vleschkeurincsbe- cirijf en de beoroot'nq 35 is goedgekeurd. Voor kennisoev'ng aanoenomen. Inerekomen is een verzoek van den bond voor Koffiehuishouders en Saters om verlaqino van de oersoneele belasting. Zal bij de begrooting be handeld worden. Daarna gaat de raad over in geheime zitting. Burgemeesters-j ubi I eum Feest op Tholen Woensdag was liet tien jaar geleden, dat V van dar Hoeven geïnstalleerd werd als bnreemeest»r der gemeente Tlinlen. De heeren J H. Bal. C. v d Berge, .T P vati Mechejen w Molker, P w Ornee en ir. C. vaelho haddon zich tot een comité ver- eenigd met het doe! door een bloemenhulde deze dag niet geheel ongemerkt te laten voorbijgaan. De gezindheid tot medewerking bleek echter bij de burgerij van die aard, dat ondanis de voorbereidingstijd van enkele dagen de initiatiefnemers zich niet tot een moemenhulde konden beperken doch in «taat werden gesteld haar te doen vergezel- dag bl,jverlde herinneringen aan deze Gisternamiddag vervoegde zich het comité waarbij zich ook de tweede wethouder, de heer H G. Deurloo, aansloot, ten huize van den jubilaris. De voorzitter van het comité wethouder C. van den Berge, sprak den Bur gemeester op hartelijke wijze toe, terwijl hij bloemen, een buj'eaulamp en een rooktafel aanbood. De Burgemeester dankte voor deze onver- wachte hulde, me, eenige vriendelijke woor den en sprak de hoop uit nog veel voor Tholen te mogen doen. Door een stroom van felicitaties toonde de burgerij, dat zij veel waardeering heeft voor de arbeid van den zeer gezienen'magistraat die vasthoudend aan de antirev. beginselen zich ais burgemeester boven de partijen „in?. e"d00,r s'i'ilGe rechtvaardigheid aller achting heelt verworven.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 3