Am éêJ$^ mmmA mmim m mm wm PLAATSELIJK NIEUWS Predikbeurten MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1934 VERKOOPINGEN Marktberichten» Rechtzaken. Gemengd Nieuws Ingezonden Stukken Schaakrubriek. SOMMELSDIJK. Dinsdagavond kwam een motorrijwiel bij liet omslaan van den hoek Oranjestraat-Westelijke Achterweg in bot sing met de auto van den vrachtrijder Van der Mast. De berijder van liet motorrijwiel had geen signaal gegeven. Gelukkig hadden licide voertuigen sléchts een geringe snel heid, zoodat de botsing goed afliep. De prijs van de landbouwproducten be draagt in deze gemeente: aardappelen f 2.50, uien f 1.50, paardepeen geen handel. liet van den landbouwer L. M. vermis te paard is terecht. Het dier is uit de weide gebroken en terechtgekomen op een leem- kant, waarin iiet is weggezakt, zoodat al leen de kop nog boven de modder uitstak. Door een passeerende arbeider is het paard toevallig ontdekt, hij warscluiwde onmid dellijk den eigenaar, waarna dadelijk aan stalten werden gemaakt om liet dier uit zijn benarde positie te bevrijden. Heden verscheen van den heer Jan Knape Mzn alhier bij de firma Bosch en Keuning te Baarn de roman „Polderland", een schildering van het Flakkeesche land arbeidersleven. Door den Rijksveldwachter M. van Es te Middelbands is tegen een tweetal land arbeiders proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van aardappelen van een perceel land gelegen onder deze gemeente. Er is een begin gemaakt met het tee- ren van de Ringstraat. MIDDELHARNIS. Loop der bevolking in de maand Augustus. Ingekomen: H. W. M. Vogels van 's-Heirtogenbosch, Jac. de Korte van Sommeis- dijk, Jac, C. Meijer met gezin van Sommelsdijk. W. H. Filippo met gezin van Leiden, G. A. v. d. Laars met gezin van Amsterdam, Jac. v. d. Nieuwendijk van Sommelsdijk. P. A. v. d. Berge met gezin van Sommelsdijk. Kath. Grootenboer van Sommelsdijk, J. M. Radauer van Tegelen, Arij Jongejan met ge zin van Herkingen, C. Marcus van Ooltgensplaat. Vertrokken: M H. Nieuwland naar Den Haag, M. de Jong naar Den Bommel, J. Kleijn naar Oud dorp, W. Nieuwland naar Apeldoorn. F. A. Buijs naar Bladel, H. C. van Eek naar Rotterdam, L. A. M. Pennock naar Overschie, M. H. Herpen naar Rotterdam. M. H. Rovaart (wed. 3. Boomsma) naar 's-Gravenhage, A. v, d. Stad naar Oude Tcnge, J. van Hoeven naar Jutfaas, B. Haagens naar Den Haag. M. S. Lokker naar Rotterdam, Adr. Razenberg naar Sommelsdijk, W. Miedema naar Oude Biltzijl. Dezer dagen had de transportarbeider A. v. d. V. het ongeluk met het lossen van steenen zijn fcand zoo ernstig te klemmen dat geneeskundige fculp noodzakelijk -was. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heb ben ongenoode gasten een bezoek gebracht aan het llpnd van den landbouwer G. Verhage en daar een hoeveelheid bieten weggehaald. De dader(s) as tot heden onbekend. De chauffeur J. Witte koek had, terwijl hij met zijn auto uit wilde wijken het ongeluk een fiets van mej.Zoon in elkander te rijden, waar door deze geheel onbruikbaar werd. Zaterdagavond werd de heer v. Strien op den Oostdljk, doordat hij ondoordacht de straat over wilde loopen, door een motorrijdier omver ge reden. Hoewel de motorrijder voldoende signalen gaf en krachtig remde, was het ongeval niet te voorkomen. Dit incident liep verder gelukkig goed af. De publieke verkoopiog van een woonhuis, staande aan de Zuidzijde van den Westdijk, van de erven mej Struik te 's-Gravenhage is dit Woens dagavond afgemijnd door den heer J. Zaaijer voor rekening van den heer D. Blokland voor f 410. Uitslag postduivenwedvlucht door de P. V. ..Reisduif" vanaf Vilvoorde, afstand 94 K.M., op Zaterdag 1 Sept. Losgelaten 12.30 uur. Aankomst eerste duif 1 uur 53 min. 44 sec. De prijzen werden behaald ais volgt: 1. 3, 6, 11 M. Holleman, 2 P. Schuurman. 4 L. Vroegindeweij. 5. 7 D. Kardux, 8, 12 A. Wielhouwer, 9 Ch. D. Hössing, 10 L. Osseweijer. De landbouwer D. V.. welke Woensdag be zig was werkzaamheden te verrichten met de dorschmachine. had het ongeluk dat er een scherpe stekel in zijn oog terecht kwam, 't welk hem zulk een pijn veroorzaakte dat hij zich onder genees kundige behandeling moest stellen. -Bij den correspondent der arbeidsbemiddeling hebben zich als werkloos opgegeven 22 landarbei ders, 7 letterzetters, 4 boekbinders, 2 boekdrukkers, 7 timmerlieden, 4 metselaars, 3 schilders, 4 opper lieden, 2 betenwerkers, 11 diepzeevissehers, 1 koop vaardijmatroos, 13 transportarbeiders, 1 kabeknon- teur, 1 borstelmaker. Totaal 83 personen. DEN BOMMEL. In de afgeloopen weck zijn uit deze gemeente vervoerd 2460 H.L. aardappelen en 150 H.L. uien. De landbouwer C B had het ongeluk van een lange ladder te vallen, met het gevolg dat hij zich ernstig bezeerde en ge neeskundige hulp noodzakelijk was. De ijk on herijk van maten en gewich ten zal in deze gemeente plaats hebben op 11 September a.s. van des morgens 9 tot des middags 4 ure in de Openbare Lagere School, in bet dorp. Ongenoode gasten hebben dezer dagen van den landbouwer L R de appelen van oenige boomen weggenomen. De politie zoekt ijverig naar de(n) dader(s). Op Woensdag 12 Sept. a.s. zullen de schietoefeningen van den Bij zonderen Vrij willigen Landstorm weer aanvangen. De ziekte en sterfte onder de varkens schijnt alhier geweken te zijn, in de laatste Veertien dagen zijn er geen meer gestorven Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan 22 v.erkloozen ingeschreven. OOLTGENSPLAAT. De vrouw van B. Kruk kwam zoodanig tc vallen, dat zij een liarer polsen brak. Dr. Kramer verleende da geneeskundige hulp. Maandagavond geraakte schipper Soe tens met zijn schip, geladen met aardappe len, voor Utrecht onder deze gemeente in het Volkerak aan den grond; een visschers- vaartuig verleende assistentie. Woensdag is een plezierjacht aan den grond geloopen, hetwelk hulp verleend werd door het schip „Courier", schipper M. van den Ouden, alhier. OUDE TONGE. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat gedurende dit leverings tijdvak rundvleesch in blik op bon no. 3? verkrijgbaar is bij slager P. C. van Marken steijn, Molendijk, alwaar-tevens de nieuwe bonkaarten zullen worden uitgereikt en dat tegen inlevering van bon no. 5 goedkoope margarine verkrijgbaar is bij den winkelier Adr. van Maurik, eveneens wonende op den Molendijk alhier. Per publicatie is bekend gemaakt dat de herijk van match cn gewichten in deze gemeente zal plaats hebben op Dinsdag 18 en Woensdag 19 September a.s., des w.m. van 10.3012 uur en des nam. van 14.30 uur in de vergaderzaal, Schoolstraat no. 13 alhier. Tengevolge van het op hol slaan van en span paarden, werd de wagen, toebelioo- rende aan den landbouwer Noordermeer, totaal vernield. De bestuurder, de heer J. Hartog, knecht bij genoemden landbouwer, en de beide paarden kwamen er wonder bo ven wonder ongedeerd af. Meergenoemde J. H. echter, die op dien- zelfden dag in den nam. tijdens zijn werk zaamheden op een wagen stond, werd ten gevolge van een klap van een paard tegen de borst hieraf geslingerd. Met verwondin gen werd liij opgenomen. De alhier gehouden viaggetjesverkoop, waarvan de opbrengst kwam ten bate van Militaire Tehuizen, heeft opgebracht de som van f 21,93. OUDE TONGE. Aan de dienstplichtige P. H. van de Noord, der lichting 1934 is voor een jaar vrijstelling v.d. militaire dienst verleend wegens kostwinnerschap. Vertrokken: Cornelis van Prooijen naar- Den Bommel; Tanneke J. Breure naar Den Bommel; Willem Blok naar Bruinesse. Ingekomen: Josina A. Kauffman, van Noordvvijk; Arend H. de Haas van Dorsser, van Den Haag. Per publicatie is bekend gemaakt dal de gemeenterekenfïig dienst 1933, voor een ieder ter inzage is gelegd ter gemeentesecre tarie. NIEUWE TONGE. Loop der bevolking over de maand Augustus. Vertrokken per sonen: M. J. E. Poots naar Zandvoort; G. W. de Jong naar Rijswijk (Z.H.); S. de Witte naar Rotterdam; H. E. Soeteman, naar Stellendam. Ingekomen: geen. De prijs der uien is alhier 1.50 p. H.L. Het huis, schuur en weiland van Gebrs Nelisse, hetwelk bij de gehouden verkoo- ping werd afgemijnd door H. Felsbourg al hier is niet gegund. - Bij liet verrichten zijner werkzaamhe den had J. K. liet ongeluk zijn hand zooda nig te verwonden dat hij zich onder genees kundige behandeling stollen moest. A.s. Zaterdag zal op de wei van G. Breesnee liet Oranjefeest worden gehouden. Verschillende kinderspelen en ringrijden met tilbury s en versierde fietsen zullen me dewerken om liet feest te doen slagen. Des avonds zal een lampion-optocht worden ge houden. DIRKSLAND. Ds C. van der Wa! alhier ontving een beroep naar de Ned. Ilerv Ge meente van Kesteren. Het distributievleescJi in blik z«! vol gende week verkrijgbaar zijn op bon no 30 bij den slager C Zoon aan de Zomerstraat, en de distributie margarine bij den winke lier G Schilperoort aan het Achterdorp. De rekening van het Algemeen Arm bestuur sluit over 1933 met een totale ont vang van f 13155.07y2 en met een uitgaaf van f 10362.15. Goed slot f 2592.9214 Verleden week werden vanuit deze ge meente verscheept 45 H.L. aardappelen 'en 1300 balen peen en j.l. Maandag ruim 100 ton tarwe. DIRKSLAND. Ingekomen Keeltje Ma liepaard van Stad aan 't. Haringvliet; Hcr- manus Eenink en gezin van 'sGravenha,ge Adr. E van der Maden van St.eéïiBèrgenj Anna Maria Holleman van Ooltgehsplaat; IJendrikus Jansen en gezin van Ooltgens- plaat:Euft Joost Smit en gezin van Heem stede; C L van Prooijen en gezin van Oude Tonge. Vertrokken: D J Steketee en gezin naar Oudewater; Jacoba Marijna Jacobs naar Oudewater. Geboren. Maarten, zoon van Jacob Kreeft en Keeltje Johanna Koppenaal; Ja cobus Corneiis, zoon van Jacobus Vervloed en Elizabeth Johanna Moerenhout; Leo Adrianus en Ge'rardus Jacolms, zoons van Kicolaas Anthonius Jochems en Johanna Maria Brands; Leendert, zoon van Corneiis Brijs en Jannetje Leijdens; Jacoiia, dochter van Jacob van Zanten en Corneiis van der Welle; Jan, zoon van Johannes Kamp en Johanna Aagje Arensman; Huibrecht Ma- chiel, zoon van Dirk Leendert Wolfert en Johanna Maria van Sint Annaland. Overleden. Adriaan van Nieutven- huijzen, oud 77 jaren, wonende te Dintei- ooid. Getrouwd. In de afgeloopën maand hebben geen huwelijken plaats gehad. HERKINGEN. Nadat gedurende eenigo weken de schietoefeningen van deli B V L niet zijn gehouden, zullen dez.e a.s. Zaterdag weder worden hervat. De oaieuliigen wor den gehouden van half zes tot 7 uur op het plein der Chr. School. Laten de leden zorgen toch zooveel mogelijk dien avond present te zijn. Zondag a.s. zal in de morgengodsdienst oefening der Ned. Ilerv. Kerk door den Eerw. heer Overwoei een rede worden ge houden in het belang van de Jongelings- vereeniging. Doordat tijdens het schoonmaken, door onvoorzichtigheid water in de hoofdaanslui ting van de electrische huisinstallatie jn de winkel van Z kwam .ontstond kortsluiting, waardoor de hoofdaansluiiing geheel uit elkaar sprong. Gelukkig hadden wonder boven wonder geen persoonlijke ongeluk ken plaats. Men zij gewaarschuwd, steeds met schoonmaken de noodige voorzichtig heid te betrachten. Door den heer M Melissant is een kin derjasje gevonden; de rechtmatige eigenaar kan het aldaar bekomen. Door J. van Wage ningen is gevonden een belastingplaatie met etui. De rechtmatige eigenaar wordt ook in staat gesteld het in ontvangst te ne men. Vanwege den Ned. Chr. Landarbeiders bond waren H.H. landbouwers uitgenood'igd tot het houden van een bespreking over loonstandaard en arbeidsvoorwaarden, op Woensdag 5 Sept. in het café van der Velde alhier. Of velen aan dien oproep gehoor gaven en of er eenig resultaat is bereikt, was bij het verzenden van dit bericht nog niet bekend. We hopen D.V. nader hierop terug te komen in ons no van a.s. Woens dag. Voor de uien wordt op het oogenblik ■besteed f 1.40 per H.L. Velen maken hier van gebruik om een gedeelte hunner voor raad te verkoopen. MELISSANT. Do op 31 Augustus (Ko ninginnedag) gehouden vlagjesdag ten bate van Chr. Militaire Tehuizen heeft in deze gemeente ruim f 19 opgebracht. Woendsdagavond had de installatie plaats van den heer P. Swart als hoofd van de School met den Bijbel alhier. De heer Swart werd toegesproken door den voorz. der Schoolvereeniging, Ds. Bouw, A. J. Baart en M. W. Strink. In een volgend num mer hopen wij hiervan een uitvoerig ver slag te geven, STELLENDAM. A.s. Zaterdagavond zal door de muziekvereeimging „De Hoop" alhier met me dewerking van de muziekvereeniging „Amicitia" van Dirksland in de tent op de Voorstraat alhier een concert gegeven worden. De garnalenvisschers in deze gemeente lever den de vorige week aan de garnaienpellerijen af 40—80 kilo per dag tegen 7 ets. per kilo. Aan de drogerijen werd gemiddeld 1500 kilo per vaartuig afgeleverd tegen den prijs van 2 ets. per kilo. Tengevolge van de in deze gemeente heer- schende vlekziekte sterven veie varkens, waaron der enkele van arbeiders en vissohers, het eenige door hen bezeten varken. Voor deze menschen al dus een groote schade. Op de Dindsdag j.l. gehouden publieke ver- kooping ten verzoeke van mej. de wed. J. Troeija alhier, van a. een huiis met schuur aan de Molen kade alhier werd ingezet door B. van Lenten al hier op f 1150; b. drie meeden bouwland groot 1 Gemet 170 Roeden (V. M.) in de 13e kavel va-n dien Eendrachtspolder, direct te aanvaarden, werd ingezet door B, Moijses op f 1450. Loop der bevolking. Ingekomen: E. Dale van eMl'issant, C. J. Vermoet van Anna Paulowna, M. Bode van Eindhoven en H. E. Soeteman van Nieuwe Tonge. Vertrokken: P. van der Waal en gezin naar Groen!oo, P. Human naar Veur. Ouders, die a.s. Zondag hun kindieren in de Ned. Herv. Kerk wenschen te doen doopen, dienen daarvan aangifte te doen op Zaterdagavond a.s. van 7—8 uur in de kerkeraadskamer. ODDDORP. Voor de lichting 1933 zullen de dienstplichtigen behooren tot hie't 14e Reg. Infanterie 2e ploeg op 4 Oct. voor de le oefe ning worden ingelijfd. Op Maandag 10 Sept. 's avonds 7.30 zal in café Fioliil vergadering plaats hebben van de Konijnen- en Pluimveevereeniging tot Nut en Genoegen De Agenda bevat: 1 Ope ning, 2 lezing der Notulen, 3. bespreking tentoonstelling, 4. gratis verloting. 5. Rond vraag. Door L Hanson is onderhands aange kocht een pakhuis staande op de Goudmijn nabij de Achterweg voor M. Boeiaars. Er zal daar een smederij voor hem worden ge bouwd. Het werk is opgedragen aan Gebr. Boelaars alhiei'. Naar men verneemt komen in verschil lende uienvelden veel rooie uien voor. Dit kan voor de betrokken landbouwers veel schade veroorzaken, omdat die ï'oode uien voor den halldel niet geleverd mogen wor den. Dezer dagen is van den landbuwer J. v. d. Linden in den Oost-dijk een best werk paard bezweken en is onder politie-toeziclit begraven. Het dier was verzekerd. Do zondagsschool die eenige weken niet werd gebonden wegens vacantie, zal a.s. Zondag weer een aanvang nemen. Op de beure werd voor de uien f 1.30 besteed, sjallotton 4 cent, koepeen 50 ent. Handel slap. A.s. Zaterdagavond G.30 zal in de Oucdc School spreken de WclEd. heer Ch.. v d euvel, lid der Tweede Kamer, met het onderwerp Crisismaatregelen. Voor rekening van de Landbouwve'r- eeniging is een schip gx-oot 300 ton kolen in lossing. Een uitkomst voor enkele werk- loozen Mej. N. K. had het ongeluk zoodanig hals over kop met de fiets te vallen dat zij ernstig aan een hand werd verwoud. »Naar men verneemt komt er in de Oosrlndische kers vee! luis voor, wat een schadepost kan woi-den. Donderdag stonden bij de arbeidei-sbe- middeling 30 werkloozen ingeschi'even. SOMMELSDIJK. Ondertrouwd: T. L. Pol der. 29 j., te Nieuwe Tonge, en M. van 't Hof, 21 j., alhier. STELLENDAM. Geboren: Stoffel, z. v. H. Keijzer en D. v. d. Nieuwe-ndijk; Corneiis Dimmen en Marinius, zoons van Adr. v. d. Laan en J. Luime; Corneiis, z. v. M. Noorthoek en M. van der Maas. Getrouwd: Corneiis van Weezei, 25 j., en Corneiis Moijses, 24 j.; Abraham Brinkman, 31 j en Amtje Menheer. 28 j.; Pieter van Es, 20 j., en Neeltje van der Ree, 17 j. NIEUWE TONGE. Geboren: Jannetje Jo- z:na, d. v, S. Keijzer en A. J. Nooteboom. Getrouwd: C. Ziveerus L.Bzn., 25 j. en A. Bakker Gd 22 j.; J, C. Kievit Mzn., 25 j. en M. C. Baracskai Jet, 28 j.; L. van Zielst J.J.zn., 28 j. en D Felsbourg Gd.. 26 j. Overleden: Wilhelmina van der Veer, 77 j., wed. van J. Mije; Cornells v. d. Ouden, 68 j-, wdr. van J. Snijder. OUDE TONGE. Geboren: Leendert, z. v. Anfhonij Korteweg en Adriana Dorsman: Johannes, z. v. Hendrika Jonker cn Teuntje E. van Nieuwaal; Cornells Hendricus. z. v. Anthondus Terhoeve en Adriana Everaars: Willem, z. v. Tennis v. Noord en f.aatje Kik: Frandna Maria, d. v. Anthonius j. Pollemans en Pietemella Minkenberg. Gehuwd: Pieter Adrianus Kievit, jm. 37 j. en Hendrika Bakelaar, jd. 36 j.; Leendert Busoop, jm. 24 j. en Maria Hendrika v. Veen, jd. 21 j.: Aart v. Bockhove, jm. 27 en Wouterdina van Loon, jd. 22 j. Overleden: Elizabeth v. Etten. 76 j.; Jan netje M. de Korte, 82 j-, weduwe van Corneiis Buscop. OP ZONDAG 9 SEPTEMBER NEP. HERV. KERK Dirksland: 10 u. Ds van der Wal. GJ/2 u. d eheer Baart Goedereede: 10 u. Ds v. d. Hee, van Pols broek Herkingen: 9y2 u. en 6 u. (o. L) de heer Overwee) Melissant: Vm, en 's av. De Bouw '6 Av. H. Doop Middelhamis: Vm. en 's av. Ds Zandt, van Delft Ooltgensplaat: 9% u. Ds Kleyne. 6 u. Ds van der Hee, van Polsbroek Ouddorp: Vm. Leesdienet; nam. Lis Lalghiout, van Den Bommel Oude Tonge: 9y2 u. en 6 u. Ds Verkerk Sommelsdijk: Vm. Leesdienst; nam. Ds van Asch Stellendam: Vm. de beer Bouman; nam. Ds van der Wal, van Dirksland GEREF. KERK Middelharnis: Vm. en 's av. De Zeil6tra Ooltgensplaat: 9V2 u. en 6 u. Ds. Reenders Oudidorp: Vim. Leeedienst; nam. Ds Sap Stellendam: Vm. en nam. Ds Sap, Em.-pred. te .Loppei'sum CHR. GEREF. KERK Middelharnis: Vm. en 's av. De Laman GEREF. GEMEENTE Dirksland: 10y2 u. en 7 u. Ds de Blois Herkingen: 9y2 u., 2 u. en 6 u. (o. t.j Lees- dienst Middelharnis: Vm. en 'e av. Leesdienst Ouddorp: Vm. en nam. Leeedienet OUD-GEREF. GEMEENTE Herkingen: 9 u. en 2 u. (o. t) Leesdienet Oude Tonge: 9 u. en 2 u. Leeedienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Ouddorp; .Vm, Ds Foppoma Dinsdag September bij inzet in het Loge ment Mijnders te Stellendam n Dinsdag 11 Sptember, bij afslag in het Logement Kaas hoek te Stellendam, telkens des namidd. 4 uur (zomertijd) ten verzoeke van Mejuffr de weduwe Joh. Troeija te Stellendam van een huis en schuur staande op en hef recht van erfpacht tot 1 Mei 1950 aan een perceel grond te Stellendam, aan de Molen kade, kadaster Sectie B no. 1179, groot 4 A- cA., te aanvaarden 1 November 1934 en 33 meeden bouwland te Stellendam in kavel 13 van den Eendrachtspolder, aan den Lange weg, kadaster Sectie B no- 1894 en 1956, groot 72 A of 1 G 170 R V M., te aanvaarden blootschoof 1934- Notaris AN DEN BERG, Op Dondwdagem 20 en 27 September 1934, bei de dagen 's nam. 3 uur (zomertijd), te Oude Ton ge, respectievelijk in Hotels Van Veen en De Weerd, veiling en afslag van: e. Een huis met koetshuis, erf en grond, te Oude Tonge, aan de Voorstraat; b. 14.18 70 H.A. (30 Gcm. 268 R. V. Maat) bouwland, te Oude Tonge, in den polder „Het Oudeland", verhuurd aan den heer W. M. Fase aldaar; en c. 8.88.80 H.A. (19 Gem. 106 R. V. Maat) bouwland te Nieuwe Tonge, in den polder „Bat- fcenoord", verhuurd aan den heer H. Sneep te Nieuwe Tonge en wijlen den heer Corns. Kamp te Oude Tonge. In diverse perceelen en combinatiën. Behoorend tot de nalatenschap van mejuffr. de de wed. W. van Putten geb. Geelhoed te Oude Tonge: Notarissen A. I. GEELHOED te Maassluis ec L. VAN DER SLUYS te Dirksland Woensdag 12 September bij inzet in het loge- men Mijnders te Stellendam, en Woensdag 19 September bij afslag in het loge ment Kaashoek, aldaar, telkens des namiddags 4 uur (zomertijd) van een huis en verdere opstal, staande op- en het recht van erfpacht tot 1 Mei 1950 aan een perceel grond te Stellendam aan de Molenkade, kadaster Sectie B no. 1075, groot 1 are 98 centiaren, eigendom van- en bewoond door Hendrikus van Oostende. Te aanvaarden 1 De cember 1934. Notaris VAN DEN BERG. Za^rdag 22 September bij inzet en Zaterdag 29 September bij afslag, telkens deis avonds 6 uur (zomertijd) te Ouddorp in het logement Akers- hoek van: a. Een perceel bouwland te Oudidorp, in den Grootenhoek van den polder het West-Nieuwiand kadaster Sectie A no. 97, groot 0.95.80 H.A. of 2 Gem. 26 Roeden V. M. Te aanvaarden bloot- schoof 1934. b. Een perceel bouwland te Ouddorp, in den polder het Oudeland, genaamd „Mijnlief", kadaster Sectie D no. 954. groot 0.86.70 H. A. of 1 G. 266]/2 Roeden V. M. Te aanvaarden dadelijk na de toewijzing. c. Een perceel weiland te Ouddorp in den pol der het Oudeland, aan den Blindeweg, genaamd „Prinsenhof", kadaster Sectie D no. 480, groot 0.78.10 H.A. of 1 Gemet 210 Roeden V. M. Te aanvaarden 11 November 1934. d. Een huis en tuin te Ouddorp, aan den Broek- weg, kadaster Sectie D no. 778, groot 10 aren 30 centiaren of 67 Roeden V. M. Te aanvaarden 1 Januari 1935; eigendom van mejuffrouw Grietje Lodder Td. te Ouddorp. Notaris VAN DEN BERG. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Dinsdag 4 Sept. Bon Cretien Will, f 5.506.70 per 100 kilo. Signeur Espern f 7.50-8.10. Beuré Merode f 8.50. Will. Duchesse f 5.50—5.90. The Queen f 13. Bisma-rk f 10—11. Beuré Lebrun f 7.50—8.10. Lauwtjesperen f 8. Sninazie f 8.809.70. Stoksnijboonen f 4.20—11.70. Dubb. prinsessen f 410.50. Stamsnijboonen f 3.45—8. Enkele prinsessen f 10.50—11.60. Reine Victoria f 6—8.70 per 100 pond. Druiven f 7.80—13.70, Tomaten f 2.203.20. Bloemkool f 5.50—7 per 100 stuks. Rondekool f 5.609.10. Komkommers f 0.85—1.80. Perziken f 5.706.10. Meloenen f 15.5027. Veiling van 5 Sept. Bloemkool f 916.50 per 100 stuks. Roodekool f 8.1010.20. Savoyekool f 8.70—12.50. Komkommers f 1—2.10. Perziken f 2.80—5. Meloenen f 13—21. Stoksnijboonen f 11.10—14.70 per 100 kilo. Dubbele prinsessen f 8.80—13.50. Stamsnijboonen f 6—9. Enkele prinsessen f 11.10. Postelein f 9—10.10. Beuré Merode f 7.659.50. Willdam Duchesse f 9.50, Triumf Viènne f 1419. Augurken f 5.50. Andijvie f 2.502.80 per 100 krop. Sla f 4.30—4.50. Peen f 5.50-^.10 per 100 bos. Kroten f 2.10-3. Druiven f 11.60-13.80 per 100 pond. Reine Victoria f 6.70—9.30. Gele pruimen f 6.50—7.60. Tomaten f 1 1.40. Vanaf Maandag 10 Sept. groentenveiling op Maandag, Woensdag en Vrijdag n.m. 2 uur. Veiling van Donderdag 6 Sept. Kipeieren 48-59 kilo f 1.90—2 per 100 stuks. Idem f 57-60 kilo f 2.95-3.35. Idem bruin 59 kilo f 3-153.25, Aanvoer 8.500 eieren. Sla f 3.804 per 100 krop. Andijvie f 2.10—3. Dubbele prinsessen f 10.5011.70 per 100 kilo. Stamsnijboonen f 4.507. Postelein f 10.50. Pruimen f 67 per 100 pond. Druiven f 11.50—12.60. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TE ROTTERDAM Zitting van den Politierechter van 5 September 1934 Terecht stond de 29-jarige havenarbeider M. A. B. te Sommelsdijk. y Beklaagde had op 3 Aug. 1934 beleedigen- de uitdiukkingen gebezigd tegen den amb tenaar ter gemeente-secretarie Jan Knape Mzn. en was bruut tegen hem opgetreden. Beklaagde geeft de feiten toe, hij meende door den ambtenaar onbillijk te zijn beje gend, Gehooi'd wordt de betrokken ambtenaar, die verklaringen aflegt omtrent liet vooige- vallene. De Officier van Justitie, Mr. Hoeffelman acht het feit zeer ernstig. Hij houdt er ï-eke- ning mede, dat de beklaagde aan de be- leedigde partij zijn excuus heeft aangebo den en eischt twee maanden gevangenis straf met een proeftijd en vijftien gulden boete. Beklaagde zegt de geldboete niet te kun nen betalen. Politierechter vindt, dat men maar eens leeren moet niet op een dergelijke wijze tegen een ambtenaar op te treden. Hij ver oordeelt beklaagde conform den eisch met bepaling, dat de geldboete kan worden ver vangen door vijf dagen hechtenis. De beroemde Cunera-kerk beschadigd De toren bleef behouden Het dorp Rhenen en de omgeving werden Maandagmiddag opgeschrikt door de mare, dat brand was uitge broken in de beroemde Cunera-kerk te Rhenen. Van alle kanten spoedde men zich naar de plaats des onheils, om zoo mogelijk hulp te verleenen. De vrijwillige brandweer van Rhenen was spoedig ter plaatse, doch daar het vuur met zeer groote snelheid om zich heen greep, werd onmiddellijk assistentie gevraagd van de brand weren in de omliggende gemeenten. Korten tijd na het uitbreken van den brand te ruim half één arriveer den de brandweren van Wageningen, Veenendaal en Arnhem. Uit laatstge noemde gemeente was een groote mo torspuit ter plaatse. De schade in de kerk zelf valt mee. Het geheele bovengedeelte, het dak en de zolderverdiepingen, is uitgebx*and. Het dak is bij het instorten terecht ge komen op de gewelven, die boven het eigenlijke kerkgebouw zijn gebouwd. Door het ki'achtig ingrijpen van de brandweer gelukte het het vuur bui ten de gewelven te houden. De schade in de kerk zelf werd derhalve alleen aangericht door de groote hoeveelhe den biuschwater, die op het vuur wer den geworpen. Ook het bex-oemde orgel bleek achtei-af niet verbrand te zijn, al heeft het ernstige waterschade op- geloopen. Een groot gedeelte der kunstschatten heeft men weten te redden. De brand is uitgebroken aan de Oostzijde van de kerk. De toren staat aan de West zijde. Hoewel hieromtrent nog geen zekerheid bestaat, kan worden aangenomen, dat de oorzaak van den brand gezocht moet wor den in onachtzaamheid van een loodgieter, die Maandagmorgen op het kerkgebouw wei-kzaam is geweest. Tal van autoriteiten uit Rhenen en de omliggende plaatsen en een gi'oote menigte nieuwsgierigen sloegen het blusschings- werk gade. Het dreigend conflict in de Hoeksche Waard Tusscheci de landbouwers en de landarbeiders vereenigd in den. Modernen en in den Ned. Chris- fcelijken Landarbeidersbond, in de Hoeksche Waard dreigde het sands e enigen tijd tot een looncanflicfc te komen. Nu kan zooals men weet volgens de Crisdsorga- nisatie-beschikking in zulke aangelegenheden een Rijksbemiddelaar met dwingende macht optreden. Ook in dit geval zou het zoo gaan en zou te Klaas waal overleg gepleegd worden. Op voorstel van enkelen is bij deze besperking de geheele' Hoek sche Waard als een geheel opgetreden. Het ging hier over een uurloon van 23 cent, dat de werk nemers vroegen, terwijl de werkgevers niet meer als 21 cent wilden geven. Hierover kon geen over eenstemming verkregen worden en de werknemers stelden tenslotte een ultimatum, nl. dat op 1 Sept. 1.1. hun voorstellen aangenomen moesten zijn of dat er bemiddelend moest opgetreden worden, daar anders een staking zou afgekondigd worden. •Vrijdag 11 werd te Rotterdam met de Rijks- bemiddelaar Prof. Josephus Jitta onderhandeld, die het voorstel deed om het uurloon op 22 cent te bepalen. Dit werd door de besturen van weerszij den aangenomen en bepaald, dat het ultimatum zou vervallen, totdat de besturen met de leden overleg zouden gepleegd hebben. Op Maandag had dit overleg plaats en besloot men van beide zijden de voorgestelde regeling te aanvaarden. Tegelijk vervalt nu het loon in na- tura dat tot dusver zeer ongelijk geregeld werd. Het delfloon voor aardappelen werd bepaald op 30 cent per H.L. bij een opbrengst van 350 H.L. per H.A., bij elke 50 H.L. minder is het loon 2J^ cent per H.L. meer. Bij 3 sorteeringen 2H cent meer, Bietenrooien werd op 7 cent per roe gesteld of f 42 per H.A. en bietenladen op 2 cent per roe of f 12 per H.A. Voor zwaar werk wordt 243^ cent per uur, voor overwerk 30 cent betaald. Tevens garandeeren de werkgevers in Dec., Jan, en Febr bij minimum werktijd van 8 uren een dag loon van f 2 te zullen geven. Ernstig auto-ongeluk VIJF PERSONEN TE WATER Een dame verdronken Dinsdag reed nabij Schalkwijk een personen auto afkomstig uit Amsterdam, door tot nog toe onbekende oorzaak in de Schalkwijker wetering. In de auto waren, behalve de chauffeur, vier dames gezeten. Door onmid dellijk toegeschoten hulp werden de chauf feur en drie dames op het droge gebracht Eén der dames is echter verdronken. Nader meldt men ons, dat de auto op weg was naar Grave. Het was een gehuurde wagen. Be halve de chauffeur zaten vier zusters in den wagen, n.l. mevrouw C. W., mevrouw E. S., mevrouw S. B allen uit Amsterdam en mevrouw A. de K. uit Baarn. Eén der dames is, gelijk gemeld, bij dit ongeval om het leven gekomen, doch het was gistermiddag nog niet bekend, wie der zusters het ongeluk heeft getroffen. Een der andere dames is er tengevolge van het ongeval vrij slecht aan toe. Het slachtoffer, dat in de auto, welke gistermor gen voor het gemeentehuis in Schalkwijk in de Schalkwijksche wetering reed, om het leven is gekomen, is later herkend als mevr. v. d. K. uit Baarn. Deze dame is 58 jaar oud. Van de drie andere dames is mevr. E. S. er het ergst aan toe. Zij heeft veel water binnen gekregen. Voorloopig is zij in het huis van den burgemeester opgenomen De beide andere inzittenden zijn bij particulieren ondergebracht in afwachting van de mogelijkheid haar naar Amsterdam te vervoeren. Ook de chauf feur, de heer Ph. S. uit Amsterdam, werd gered. De brand te Ernst Begrafenis der slachtoffers Dinsdagmorgen werden te Ernst de drie slachtof fertjes van de noodlottige brand van Zondag j.l, onder groote belangstelling begraven. Om elf uur verliet de stoet de woning van den heer Tellegen, waar de zoo zwaar beproefde familie Vosselman liefderijk was opgenomen. Op het kerkhof waren zeer veel belangstellen den, onder wie burgemeester van Walsum uil Epe, aanwezig De moeder met haar zes overge bleven kinderen kwamen met de stoet mee. Aan het graf werd gesproken door Ds. A. Dekker. Ned. Herv. predikant te Ernst. Toen de predikant memoreerde dat de kinderen dicht bij hun overleden vader waren gebracht kon de moeder haar verdriet niet bedwingen en moest r worden weggebracht. Daarna sprak burgemeester van Walsum als hoofd der gemeente woorden van deelneming. Hij dankte de familie Tellegen en de beide veldwach ters voor de hulp aan de zwaar beproefde familie bewezen. Doodelijk haven-ongeluk DOOR ZWARE IJZEREN PLATEN GETROFFEN. Aan boord van het Duitsche stoomschip „Ella Halm" in de Maashaven te Rotterdam lieeft. Dinsdagavond een ei'natig ongeluk plaats gehad. Eenige havenarbeiders waren bezig met het inladen van zwai'e ijzeren platen. Plotseling is een hijsch, doordat deze even tegen de zijwand van het schip stootte, losge raakt, waardoor eenige platen in het ruim vie len. De 56-jarige C. van der Voorde, gewoond hebbend in de Mauritsstraat, werd getroffen en zwaar gewond aan den linkerschouder en met inwendige kneuzingen naar het Zieken huis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij he denmorgen 4 uur aan de bekomen verwondin gen is overleden. (Bnlten verantwoordelijkheid der redactie) De verschillende dorpsgenooten, die ons bij den rondgang voor de Bazar te houden voor de Lighallen handwerkein emz. toezeg den, worden hierbij beleefd verzocht die zoo spoedig mogelijk te willen bezoi-gen bij een dei- onderstaande adressen. Bij voorbaat hartelijk dank. Mevr. G P KODDE, Secretai'esse, Louis Bcuwmeesterpiein C 49. Mevr. TIMMERS, Voorstraat. Middelharnis. Correspondentie deze rubriek betreffende te zenden aan F. W. KANNING, St. Gerardus- laan 15. Eindhoven. No. 354 De sleutelzet van probleemnummer 431 is 1. Ld2 dreigt 2. c4 mat. Variantenspel is niet fraai. Men kan altijd tot de oploasingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor twee punten enz. Voor een fou tieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht. (Minimum aantal punten is nul). Voor de maandelijksche prijs van f 2.50 moet men de meeste punten hebben. Ook niet- ahonné's zijn welkom. Heeft men tien keer achtereen geen oplossing ingestuurd, dan ver liest men zijn aantal punten. Een onoplosbaar probleem vervalt voor de wedstrijd. Ter besparing van porti is de oplossincis- termijn op circa 4 weken gesteld, zoodat de oplossers meerdere oplossingen eventueel te zamen tegelijk kunnen inzenden. Problemen voor de wedstrijd No. 436 J. P. COPPENS, Amsterdam Eerste plaatsing V a b e d e i g h Wit: Kb4, Df3, Tc6, Pb3 en d4, pi.bS (6) Zwart: Kd5, Df5, Pe4, pi.f4, f6 en g3 (6) Wit geeft mat in twee (2) zetten No. 437 B. WAGNER, Stad a. h. Haringvliet Eerste plaatsing ü*1 Wit: Ka6, Db2, Td4 en cl, Lgl en g8, Pd6 en h7, pi.b5, b", c3 en f2 (12) Zwart: Ke5, De3, Ld7 en h2, Ph5, pi.e2 (6) Wit geeft mat in twee (2) zetten Oplossingen inzenden vóór Zaterdag 6 October verbetering De stand van probleemnummer 434 is goed. Dus op h3 een witte pion. Eindspel no. 535 M. AISENSTADT Wit: Kd8, Le8, pi.d7 Zwart: Ka5, pi.a3, a6, b2 Wit speelt en wint ladderwedstrijd 429 430 431 Tot. D. Kareis (3) 98 2 6 2 108 F. C. Laas (9) 92 2 3 2 99 Ii. Vis (1) 71 2 3 2 78 P. Klein (2) 61 2 1 2 64 B. Wagner (2) 48 2 6 2 58 A. Wagner (2) 31 2 6 2 41 J. L. Braber (4) 34 2 3 39 J. P. Coppens (7) 6 2 3 2 13

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 2