Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES BINNENLAND. ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1934 '49E JAARGANG N°. 4092 De Rotterdamsche V.V.V.-week Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSD1JK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. DEMAGOGIE Zondag 16 September zal de S.D.A.P. demonstreeren. Nu zijn wij gewoon van die partij dat zij demonstreeren, ook dat zij daarvoor bij .voorkeur den Zondag misbruiken. De leus is nu voor socialisme en demo cratie Alleen zoo schrijft de socialistische pers het socialisme is in staat de wereld te maken tot een oord, waarin werkloosheid met al de ellendige gevolgen vandien niet zal worden gekend. Het is geen wonder, dat, als men zoo iets leest, men de oogen eens uitwrijft en vraagt, maar welke daden heeft het socialisme nu tot stand gebracht. Dan zal blijken uit de practijk dat die taal de reinste verlakkerij, de grofste dema gogie is. De volgelingen der roode vaan zijn zeker nog al goedgeloovig om al die onzin en on waarheid te slikken. Wij willen wel erkennen dat het socia lisme wel meegeholpen heeft om enkele goede dingen tot stand te helpen brengen. Wij erkennen dat onder voorbehoud. Want de groote geestelijke schade welk ons volk van deze richting dreigt, is oneindig veel grooter dan het natuurlijk voordeel ooit op zou kunnen leveren. Het probleem der werkloosheid heeft zij nergens op kunnen lossen en zal zij ook nooit op kunnen lossen. Er zijn landen b.v. Engeland waar de generale verkiezingen door hen gevoerd wer den met de belofte dat zij de werkloosheid zouden doen dalen. Maar nu hun overwinning moest de socia listische partij in Engeland aanzien dat trots al haar maatregelen de werkloosheid belangrijk toenam. Het probleem der werkloosheid laat zich Zoo gemakkelijk niet oplossen. Dat weet ook de S.D.A.P. zeer wel. Maar daarom moest men zulk een door en door onware leus niet op willen en dur ven heffen. Ook in de politiek moet men waar zijn. Zoo ook met wethouder J. v. d. Poel te Dirksland, wegens hoogen ouderdom het bereiken van den 80-jarigen leeftijd zag hij zich genoodzaakt ontslag te nemen als wethouder en raadslid ,Veel heeft hij voor zijn gemeente mogen doen, met eere is hij altijd een vertegen woordiger geweest der Antirevolutionaire partij. Bij zijn terugtreden brengen ook wij hem onzen dank, voor het vele dat hij voor zijn partij gedaan heeft. SOCIALISME EN DEMOCRATIE Het socialisme noemt zich democratisch. Maar de ware democratie .vertegenwoor digt zij niet. Zij is ontstaan op vreemden bodem en werd als vrucht der Fransclie revolutie hier binnen gevoerd. Het is geen vrucht van onzen nationalen bodem, maar .van zuiver revolutionairen oorsprong. Onze vaderen vochten ook voor democra-' tie, maar dat was een democratie welke haar uitgangspunt vond in den geloofsstrijd. Zij vond haar uitgangspunt in Gods Woord. Met het devies, „Voor God en de Overheid allen gelijk", bonden zij den reuzenstrijd aan tegen Spaansche overheersching en roomsche dwinglandij. Zoo maakten zij ons land tot een baker mat der godsdienstvrijheid. Dat 'was een werk des geloofs. Willem „Vader" was de aanvoerder. Hij was geen rebel zooals de socialisten zeggen, maar de leidsman en bezieler van een volk, dat zwaar beproefd in zijn heiligste rechten, de burgerlijke en geestelijke vrijheid, in zijn hoogen nood opzag tot hem, van wien het naast God hulp en heil verwachtte. Dat was de geboortedatum der ware demo cratie, welke het geheele volk in al zijn la gen omvatte. Heden ten dage genieten wij nog in ruime mate daar de vrucht van. Dat te loochenen zou zonde zijn. Deze democratie heeft ons volk zegen en Voorspoed gebracht. De revolutionaire democratie zal over ons .veel ellende brengen. Daarom past ons de grootst mogelijke voor zichtigheid. Daarom moeten wij getuigen tegen die Valsche leuzen en de rjjke zegeningen welke wij van de vaderen uit Gods hand mochten ontvangen, verdedigen tegen alle revolutio nair gedrijf. J. v, d. POEL Het stemt altijd weemoedig als man nen welke zich jaren gegeven hebben aan het openbare leven, zich terug moeten trekken, De Koningin in Noorwegen Naar de Msb. verneemt is thans vastge steld, dat de Koningin en de Prinses Vrijdag Aasgaarddirand zullen verlaten om naar Ne derland terug te keeren. Alvorens echter de terugreis naar het vaderland te aanvaarden zullen de Koningin en de Prinses zich naar Oslo begeven, waar zij kamers hebben besteld in het Grand Hotel. De hooge gasten zullen zich Zaterdag omstreeks 12 uur te Oslo met haar gevolg inschepen. Huldiging door Noorsche padvinders De padvindsters van Aasgaardstraud, al dus de Msb., hebben in den tuin van liet ho tel een parade gehouden ter eere van de Ko ningin en de Prinses. De padvindsters mar cheerden den tuin in achter de Noorsche vlag en de Nederlandsche driekleur, welke laatste zij speciaal voor deze gelegenheid vervaardigd hadden. Zij begonnen in een kring geschaard, liet Noorsche volkslied te zingen en daarna voerden zij de geschiede nis van de Noorsche vlag op. Het is een lange en lichtelijk verwarde ge schiedenis, waaraan een ontelbaar aantal vlaggen te pas komt. Het begint in 1500 toen Noorw egen en Denemarken één waren. Toen had Noorwegen geen vlag. Pas later kreeg het in de Deensche vlag een eigen blazoen en toen het zoover was gekomen er gin gen natuurlijk eeuwen van diplomatieke stappen aan voorat kwam Noorwegen on der Zweden en begon er de narigheid weer van voren af aan. Het begon den Noren ten laatste te verve len en zij sohaften zich kort en goed een eigen vlag aan, welke door den Zweedschen koning verboden werd. In ongeveer 1840 evenwel stond hij den Noren toe, om hun eigen vlag te voeren, doch voorzien van e a Zweedsch blazoen. Het werd zoodoende een uitermate veel kleurige vlag, die de Noren haringsalade noemden. Ze leefden lange jaren ongelukkig onder de „haringsalade" en kregen eindelijk omstreeks het begin van deze eeuw hun eigen vlag terug, waar zij tot op den dag van heden terecht zeer trotsch op zijn. Dit lieten de meisjes zien, doordat ze zich achtereenvolgens met de vlaggen in de hand en de jaartallen om het hoofd gebonden, voor het forum vertoonden, waarhij zij een rijmpje opzegden. Na afloop hiervan stelden ze zich weer in een rij op en hield de leidster een toespraak. Zij sprak van de groote vreugde, welke de padvindsters gevoelden, omdat zulke hooge gasten in Noorwegen, en nog wel in Aas- gaardstrand, haar vacantie wilden doorbren gen. Een van de kleinste meisjes trad dan naar voren met een prachtigen ruiker van herfst bloemen, gesierd met een oranje-lint, welke door een hofdame in ontvangst werd geno men. De padvindsters gaven tenslotte nog een demonstratie van haar padvinderswerk, rie pen in het Noorsch „Lang leve de Koningin" en marcheerden daarna af. Steunregeling Zuiderzeevischventers Eerste vergadering der Contact-Commissie Dezer dagen had te Amsterdam in het gebouw van den Rijksdienst ter uitvoering van de Zuiderzeesteunwet, onder voorzit terschap van den heer Ir. G. F. II. Houben, directeur van dezen Dienst, de eerste ver gadering plaats van de Contact-Commissie van belanghebbenden in den zin der Zui derzeesteunwet, welke voor de toepassing van deze wet als vischventer zijn erkend. Aan de orde werd gesteld de vraag, of en in hoeverre de vischventers, welke hun be drijf aan het vervormen zijn, nog steun in gevolge de Zuiderzeesteunwet behoeven en in welken vorm deze steun zal moeten wor den verleend. Van verschillende zijden werd gewezen op de moeilijkheden, welke zich bij de vervor ming van het bedrijf voordoen, terwijl met betrekking tot de verleening van steun ver schillende wenschen naar voren werden gebracht. Door den voorzitter is te kennen gegeven, dat een en ander nader zal worden overwo gen en dat het in zijn voornemen ligt, in een in October te houden vergadering met voorstellen te komen. Wijlen de heer .41. li. V. ran Bijlevelt, oud- landbouw-consvlent voor Goeree en Over- jlakkee, die dezer daqen te Dubbeldam overleed. Bij het Lutine-wrak De toren geplaatst. Zooals laatst reeds gemeld werd, is be sloten de toren te plaatsen. Vanwege het aanhoudend slechte weer kon daar tot Zh terdag toe niets van komen, daar het he slist noodzakelijk is, dat dit gevaarte over een spiegelgladde zee vervoerd wordt. De minste deining welke er staat, brengt groot gevaar mee, zoowel voor meusclicn als voor liet materiaal. Na lang aarzelen werd Zaterdagmorgen besloten de toren te plaatsen. Omstreeks half elf kwam de „Bornrif", een Rijnsleep boot, welke nu ook voor zuiger is ingericht, achter in do haven. Twee manilla trossen werden vastgemaakt, de werkbak los ge maakt en naar achteren gebracht, en daar ging de toren, na zoolang doelloos in de haven te hebben gelegen, naar het terrein van de werkzaamheden. De kade stond vol menschcn. De film fotografen waren druk in de weer, zoowel hoven op de hok als aan de wal. Buiten de haven bleek, dat de „Bornrif" onmogelijk liet gevaarte over de vloed kon optrekken. De „Volharding" en do „Texel", welke buiten lagen te wachten om assisten tie te verleencn, draaiden bij. Do „Volhar ding" gaf een staaldraad aan de „Bornrif". Langzaam maar zeker ging het nu voor uit. Door de cnoime kracht, welke uitge oefend werd op de sjorrings van de toren, was het onmogelijk meer vaart te gaan loo- pen, zoodat de „Texel" overbodig was hij do «leep. Bij do eerste gasboei van liet „Schui tegat" braken beide sleeptrossen. De „Born rif' draaide direct bij en gaf twee nieuwe, waarna de „Volharding" op zijn beurt ook weer vast maakte. Beide schepen draaiden juist „volle kracht" toen de toren met een geweldig lawaai tegen de ijzeren binten, welke de twee bakken, waar de bok op rust, bij elkaar houdt, oplioste. Daar de toren op lucht drijft, dus de bok vrijwel enkel dient hem in evenwicht te hëuden, werd er abso luut geen schade aangericht. Het bleek, dat een der sjorringen was geknapt. Er werd direct een andere aange bracht met nog een borg er hij. Nu ging vérder alles vlot. In „Stortemelk" begon de eb te loopen, zoodat we toen een mijl of vier meer maak ten. Een paar uur voor zonsondergang kon den we eindelijk de lichters gaan veranke ren. Dat nam ook nogal waf tijd in beslag. Het was een heele toer het gevaarte juist boven iiet boeitje te krijgen, wat den vori- gen dag neergelegd was op de juiste plaats waa'r de toren moest zakken. Zooals reeds gezegd, wordt liet gewicht van den toren (80 ton) gedeeltelijk opgeheven, doordat hij volgepompt wordt met lucht. Hij is boven door een mangatdeksel luchtdicht afgeslo ten en steekt aan de onderkant eenige voe ten onder water. De sjorrings konden nu losgemaakt worden, 't ventiel opengedraaid, en daar ging het gevaarte naar heneden. Na een half uurtje stond hij op de grond. Er werd direct een aanvang gemaakt met de demontage van het deksel. Daar de lucht hoe langer hoe dreigender werd en de wind langzaam maar zeker in sterkte toe nam, besloot men, de hok eerst weg te ha len. De zee was nog wel vlak, maar over een half uur zou do vloed opkomen en dan kwam er, naar men verwachtte ,zeer zeker deining. Er werd nu met man en macht gewerkt om de toren vrij van den bok te krijgen. Het was nog een heel werk, voor het ijzeren bint, wat mede dient om de lichters, waar de bok op rust, bij elkaar te houden, was weggeruimd. De toren kon nu geheel vrijgetrokken worden. Intusschen kwam de vloed opzetten. De lichters dreven met de stroom mee naar binnen, en de to ren bleef alleen achter. De „Bornrif" pikte de bok met de werkbak weer op, weldra verdween de nieuwe vinding .van Mijnheer Beckers in de nacht. Begrafenis J. H. A. Schaper Groote plechtigheid te Groningen Hoezeer Schaper aan Groningen, zijn geboorteplaats en provincio hing, blijkt wel uit het feit, dat hij aldaar begraven wenschto te worden. Woensdag is zulks onder groote be langstelling geschied. Toen is zijn stoffelijk overschot op do begraaf plaats Essorveld ter aarde besteld. Des nachts was het lijk van Voorburg naar Groningen vervoerd en daar opgebaard in do woning van zijn zoon, Mr. Schaper. Voor diens huis aan de Rade singel stelden zich des middags om twee uur ongeveer duizend personen op, voorafgegaan door het muziekcorps „Door het volk, voor het volk". Daarachter gingen twintig groepen gewes telijke afgevaardigden, de afdeeling Gronin gen van de S.D.A.P., verschillende afgevaar digden van plaatselijke vakvercenigingen, A.J.C. enz. Dan volgde de lijkwagen, waar aan was gehecht een groote krans met roode linten, voorts twaalf volgwagens, waarin fa milieleden en vrienden, leden van de A.J.C., die een lange rij kransen droegen. DejStoet werd gesloten door verschillende sociaal-de mocratische vereenigingen, die .iun vaandels met rouw haden omfloerst, of daaraan een zwart lint hadden bevestigd. In de stoet liepen of reden mede de leden van het Partijbestuur, de heerep Kops Vor- rink, Woudenborg, da. W. Banning, Ribbius Palletier, de bestuursleden van het N.V.V. E. Kupers, C. v. d. Lende, en A. v. d. Walle, de Tweede' Kamerleden mr. dr. G. v. d. Bergh, ir. Albarda, P. Hiemstra, W. v. d. Sluis, A. v. d. Heide, ir. Cramer, W. II. Vliegen, Ter Laan, Faber, W. Drop, H. van Braambeek, dr. J. v. d. Tempel cn W. Drees; de Eerste Kamerleden De Zeeuw cn Ossendorp, de directeur van de Arbeiders pers II. IJ. van der Veen en vertegenwoordi gers van liet Instituut voor Arbeidersontwik keling; de oud-partij-voorzitters prof. mr. Bonger en J. Oudcgcest en het Amster damsch gemeenteraadslid Pothuis. Een bericht van verhindering en brieven van rouwbeklag waren ingekomen van mi nister-president dr. H. Colijn en den voor zitter van de Tweede Kamer jhr. mr. Ruys de Beerenhrouck. Langs den weg die moest worden afgelegd stonden de menschcn in vier rijen dik ge schaard. De plechtige opening Do eerste V.V.V.-week begin Juli, uitge steld in verband met het overlijden van Z.K.II. Prins Hendrik, is Dinsdagavond inge zet met een belangwekkende samenkomst in de groote Doelenzaal, gevolgd door een fakkeloptocht welke door duizenden op den verlichten Coolsingel en verder in do stad is gadegeslagen. De bijeenkomst in de Doelen droeg een hoog karakter door de tegenwoordigheid van vele autoriteiten cn de toespraken dooi de eersten uit den kring van scheepvaart, handel en industrie gehouden. Ook het optreden van Rotte's Mannenkoor en Rotterdamsch Philh. Orkest heeft er toe bijgedragen, dat de officieele opening der V.V.V.-week zeer geslaagd mag worden genoemd. Onder de autoriteiten, die de door de afd. Rotterdam van de Vereen. Nederlandsch Fabrikaat georganiseerde eereavond bij woonden bevonden zich Z. Exc. de Minister van Economische Zaken Mr. M. Steenberghe; de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. A II. van Karnebeek; de leden van Gedepu teerde Staten Mr. Bosius en J. de Bruin: Op Esserveld, waar de stoet eerst na vieren aankwam, spraken de heeren W. II. Vliegen namens het partijbestuur der S.D.A.P., ir. J. W. Albarda, namens de Kamerfractie; E. Kupers, namens het N.V.V.Tuin, namens het geweest Groningen der S.D.A.P.; Brok, namens het gewest Drente en voorts nog de burgemeester van Iloogozand, Bartels en de wethouder van Veendam, Spiekman. Dr. Schaper, een zoon van den overledene dankte voor de belangstelling. Het zangkoor van de „Stem des Volks" te Groningen zong voordat de kist in het graf werd neergelegd een strijdlied. Op de be graafplaats waren o.m. nog aanwezig de Tweede Kamerleden Duys, F. E. H. Ebels en Dr. Bierema, alsmede de secretaris van de gemeente Groningen en twee Groningsclie wethouders. ONTEVREDENHEID MET DE GANG VAN ZAKEN Men zendt ons ter plaatsing een verslag, waaraan wij het \olgende ontleenen: Op initiatief van de A.-R. Gemeenteraads leden de I.teren F. H. C. Jansen en J. II van l.uiiWiuyzcn te Zeist, werd op Maan dag 3 Si ptember j.l. een vergadering ge houden van geestverwanten, om zich te be zinnen op de verschillende vragen, die zich in de huidige politieke constellatie voordoen De her-r Jansen hield een inleiding. Nadat eenige vragen waren beantwoord besloot de vergadering in beginsel tot op richting van een vcreeniging en benoemde zij een commissie die tot opdracht kreeg na te gaan welke stappen gedaan kunnen worden, waai na met algemeene stemmen de .volgende motie werd aangenomen; De Vergadering enz., gehoord do besprekingen, van oordeel, dat de denkbeelden, die in de A.-R. Partij overlieerschen, liet haar on mogelijk maken in de gezagscrisis, die ook ons land doormaakt, liet standpunt in te nemen, dat ndar de eisch der Heilige Schrift noodzakelijk is; van oordeel, dat de A.-R. Partij krach tens haar uitgangspunt terug heeft te kee ren tot de overtuiging, dat de Overheid zich niet slechts zijdelings, maar ook recht streeks heeft te bemoeien met de geestelij- ko ontwikkeling des volks; besluit contact te zoeken met alle geest verwanten, van welke kerkelijke formatie ook, die deze overtuiging deelon, teneinde gezamenlijk te trachten haar opnieuw ei kenning te verschaffen in het politieke le ven van ons volk. Rusland en de Volkenbond Nederland's voorstemmen niet verwacht Naar van officieele zijde wordt me» degedeeld, kan niet verwacht worden, dat Nederland vóór toelating vajn Sovjet-Rusland tot den Volkenbonj} zal stemmen. De vraag of Nederland zal tegenstemmen dan wel zich ont houden, moet voorshands nog open blijven. Een telegram nan Minister Colijn Do Anti rev Kiesvereen. te Schiedam heeft aan Minister Colijn een telegram ge zonden van de volgende inhoud: „Antircv. Schiedam, uiting gevend aan een gevoelen, dat zonder de minste twijfel door geheel antircv. Nederland, ja door bijna het heele Nederlandsche volk wordt ge deeld, verwacht dat Nederland bij stem ming over de toelating van Rusland tot dc Volkenhond een beslist neen zal doen hootren." Huizen en Kootwijk Het „Handelsblad" heeft vernomen dat vanaf 1 Jan a.s. de lange golfzender te Hui zen buiten gebruik zal worden gesteld en dat de uitzendingen via Kootwijk ook overdag zou den geschieden tot de zenderkwestie is opge lost „Bevoegde zijde" 6preekt het bericht echter weer tegen, GEEN VLIEGVELD IN LIMBURG. Wij vernemen, dat eenige belangrijke groote gemeenten, wier steun is gevraagd bij de stichting van een vliegveld in Zuid- Limburg, daarvan definitief heliben afge zien. De tijdsomstandigheden zijn er niet naar om aan de respectievelijke gemeente raden een voorstel te doen om gelden voor het bekende doel beschikbaar te stellen. Bovendien is gebleken dat geen bevredi gende oplossing kon worden gevonden om trent de plaats van de luchthaven. Begrooting van Zaandam Gedcp. Staten van Noord-Holland hebben de begrooting van Zaandam voor 1934 niet goedgekeurd. Naar het oordeel van Gedep. Staten ver toont do begreoting een ongedekt tekort, omdat naar de meening van dit college enkele belangrijke bronnen van inkomsten te hoog zijn geraamd. B. en W. van Rotterdam, Schiedam en Ca- polle; de burgemeesters van Hillegersberg, Maasslros, Overschie, Schiebroek, Barcn- drecht en IJsselmonde; de dir. gen. van den Arbeid Dr. Ir. A. H. W. Hacke, leden van den gemeenteraad; vertegenwoordigers van kerkelijke geflieenten en de besturen der or- ganiseerende vereenigingen. Nadat de autoriteiten hun plaatsen had den ingenomen opende Rotte's Mannenkoor de samenkomst door het zingen van het Wil helmus in de toonzetting van A. B. H. Vcr- liey, staande aangehoord door alle aanwe zigen. liet Pliilharmonisch onder leiding van Ed. Flipse, die met applaus werd begroet, voer de op knappe wijze liet voorspel van Richard Wagner's „Meistersinger" uit. Daarna was liet woord aan de sprekers. Achtereenvolgens voerden het woord de heeren Mr L. K. E. van Eyck, voorzitter van de afd. Rotterdam van de Vereen. Nederl. Fabrikaat; Z.F.xc. Minister Steenberghe; W. A. F.ngelbrecht, voorzitter van de Kamer van Koophandel; Prof. Dr W. F.. Boerman, Joh. van den Bergh, Bern. E. Ruys, D. G. van Beuningen, Ph. Hees, Mr W,. Suennondt Wzn, C. van Stolk, Ir L. W. H. van Dijk en de Rotterdamsche burgemeester Mr P. Droogleever Fortuyn. De fakkeloptocht Na de bijeenkomst in de Doelenzaal heb ben de talrijke genoodigden zich naar het afgezette gedeelte van den Coolsingel voor het stadhuis begeven om den fakkeloptocht af te wachten. Het werd ruim half elf voor de stoet voor het stadhuis arriveerde, een kleine stoet, die echter welverzorgd was. Voorop ging een groote groep padvinders en waterscouts, die met daverende trommen en klaroengeschal de baan vrij maakten. Direct daarop volgde de grootste groep, die der Rotterdamsche Vrijwillige Brandweer die als typische Rotterdamsche instelling, zich van haar allerbeste kant deed kennen. Deze groep was in drie onderdeelen ge splitst: de brandweer vóór 1902, van 1902— 1929 cn na 1929. Allerlei materiaal werd in den stoet meegevoerd en op duidelijke wijze werd daarmee de moderniseering van de brandweer aangetoond. De vaandels van wel veertig brandspuitvereenigingen fleurden heel de stoet op. Na de brandweer volgde een enkele turnvereeniging (hadden deze niet beter voor den dag kunnen komen?), de Rotterdamsche Reddingsbrigade en een fris- schen groep van de drankbestrijders. Dat was al, maar toch maakte de stoet, waarin een 600 fakkels werden meegedra gen een aardigen indruk, vooral van boven bezien. Twee muziekcorpsen zorgden met do bands van de padvinders voor laweit en vroolijkheid. De stoet is bij haar tocht door de stad door tienduizenden gadegeslagen. Woensdagmiddag werd een optocht door do stad gehouden, die de belangstelling van tienduizciMcn trok. Wij geven er hieronder twee foto's van. lm uütoleMWelaeSlaa9de V-V,V"°P l0M' WOenSda" U RMerdam gouden. Lin de mailcoach. Rechts: het St Sebastiaans

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 1