1 1934 maas en scheldebode woensdag 5 september 1934 Gemengd Nieuws BUITENLAND. brand in een bakkerij te rotterdam 35 paarden gered DRIE KINDEREN OMGEKOMEN AMERIKA'S TEXTIEL INDUSTRIE LIGT STIL 5.20. f 5—5.50. [DDELHARNIS stus ;tuks. 100 pond. iber 10 kilo. crop. 0 stuks. ►ond. Aanvoeren en w 5860 ct; 2e alles per kg fkoeien f 160-— le kw niet kw 2835 ct chtere graskal- 19; lammeren rkens: vleesch- idem zwaardere ct p kg slacht per stuk n vier wagons afkomstig uit r dan de vorige en onveranderd rige week, ban geen lste kw, aanvoer, han» aanvoer,, han« lijk aan vorige handel stug, n constant, han appelen. Do ierd. Aanvoer: Aangevoerd in vetts runderen kalveren, 917 eus. il c, 2e srt 69— -56 o. 2e srt 46 1 veren 7080 c, .rkens 3032 c, schapen 3734 Schapen f 17— stuk. ivoer tamelük. Een beste koe s tot 2 c boven korter, handel 2en prima kal* eh ruimer, hen z mdel willig en en voor export p p e 1 e n. De imers ï>\z6 ct lem eigenh 4J/& luwpitten 5%-— "Westlandsche Met redelijke \anvoerr 38.000 stuks. nsche corn- In den vroegen Zondagmorgen heeft een felle brand gewoed in het groote bakkerij-complex van do fa. T. den Hartigih, Bergweg, Rotterdam. Deze bak kerij lieeft de eigenaardigheid, dat de broodbezorging nog vrijwel geheel met behulp van paard en wagen geschiedt en als gevolg daarvan heeft men op een binnenplaats een wagenremise, paardenstal en wagenmakerij inge richt. In de wagenmakerij is de brand uitgebroken en de paardenstal, waarin 35 paarden onderdak hadden, werd aanstonds ernstig bedreigd. Het gelukte echter politie en brandweer alle paarden, zij het met eenige moei te, te redden. Fei woedde de brand, zoodat in een oogwenk de geheele wagenmakerij één vuurmassa was. Hoewel daarvan afgescheiden door een straat van vier meter breedte, heeft het vuur, aange wakkerd door een vrij krachtigen wind, ook het nabijgelegen papier magazijn van M. Vromens papierhan del aangetast. De ruiten van dit ma gazijn sprongen ten gevolge van de hitte en spoedig stond de groote stee- nen loods, die vol zat met papier waren. van voor tot achter in brand. Door de geweldige rookontwikkeling was het voor de brandweer moeilijk het vuur te bestrijden. Het gelukte echter de eigenlijke bakkerij van Den Hartigh en de dicht om het papiermagazijn heengebouw- de huizen te behouden. Wagenmakerij en papiermagazijn gingen geheel in de vlammen op. Botsing tusschen autobus en rijtuig DE INZITTENDEN KRUIPEN UIT DE WRAKSTUKKEN. Op den Monsterschenweg, nabij 's-Graven- zande, heeft een hevige botsing plaats ge had tusschen een autobus van de W.S.M. en een met twee paarden bespannen rijtuig Laatstgenoemd voertuig reed voor de auto bus uit en juist op het moment dat de bus wilde passeeren, week de voerman, zonder eenig teeken te geven, naar links uit, ten einde een zijweg in te slaan. De chauffeur van de bus remde hevig, doch door natheid van den weg slipte de bus en vloog het rij tuig met geweld tegen een ijzeren hek aan. In het rijtuig zat de heer P. de Voogd, uit Zegwaard, met zijn echtgenoote en twee kinderen. Zij kwamen na het ongeval uit de wrakstukken van het rijtuig kruipen en hadden wonderlijk genoeg vrijwel geen let sel bekomen. De autobus was door de bot sing ook nogal gehavend en moest worden weggesleept. De politie heeft tegen den voerman pro ces-verbaal opgemaakt. Beruchte Pool gearresteerd Inbraak bij den heer B. Wilton te Voorburg opgehelderd? Men schrijft ons uit Den Haag: Naar de Avp. verneemt is één der ge vaarlijkste leden van het internationale inbrekersgilde, de 36-jarige Pool Wla- dislaus Budzynski, die wordt verdacht de inbraak in „Huize Eeuwijk", het buiten van den heer B. Wilton te Voor- bung, te hebben gepleegd, Woensdag in het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage ingesloten. De man, die in verband met een in den ïiacht van 1 op 2 Augustus 1930 te Wychen (Geld.), ten nadeele van notaris F. M. Th. Stubbé gepleegde inbraak, door de Belgi sche Regeering in het begin van dit jaar werd uitgeleverd, werd door de rechtbank te Arnhem veroordeeld tot een gevangenis straf van IV2 jaar. Te Brussel had hij kort tevoren een straf Van ongeveer 3 jaar uitgezeten, eveneens ter zake van diefstal. Woensdag is B. op verzoek van den Offi cier van Justitie, naar de residentie over gebracht, daar er sterke aanwijzingen tegen hem bestaan, dat hij zich schuldig zou heb ben gemaakt aan de sensationeele inbraak bij den heer Wilton, gepleegd in den nacht .van 24 op 25 October 1930 Zooals men zich wellicht nog herinneren zal werd er toen voor een waarde van 750.000 gulden aan effecten en een bedrag Van 1500 gulden in baar geld gestolen. De dief bleek echter slechts de mantels der effecten te hebben meegenomen. Budzynski wordt verder nog verdacht achtereenvolgens in hetzelfde jaar de vol gende drie inbraken te hebben gepleegd: In den nacht van 20 op 21 Augustus te Voorschoten in een boerderij, waarbij hem een buit van ongeveer 80 gulden in handen viel en in denzelfden nacht bij den burge meester den heer E. Vernede, waarbij 100 gulden werden buitgemaakt Te Monster sloeg hij ten slotte in den nacht van 25 op 26 Augustus een goeden slag, waarbij hij 14.000 gulden aan baar geld buitmaakte. Bovendien wordt Budzynski nog van pas- poortvervalsching verdacht Woensdagmiddag is hij door den rechtercom missaris, mr. Paulus, aan een langdurig verhoor onderworpen, waarna hij in het Huis van Bewaring is ingesloten. Naar wij nog vernemen zal mr. M. H. Huygens ais rechtskundig raadsman van Budzynski optreden. VIER WIELRENNERS GEWOND Zondagmorgen omstreeks tien uur is op den Keienbergweg te Beekbergen een groep van zcs wielrenners, leden van de Apel- doornsche Rennersvereeniging ,„De Ade laar" komen te vallen- Het peleten was om negen uur uit Apeldoorn gestart voor een trainingsrit om het kampioenschap van Ne derland. Een traject van 40 K.M. was i-eeds afgelegd toen de gangmaker, de renner Ten Berk de Boer door een wielrijder werd aan gereden met het noodlottig gevolg, dat het geheele peleton. dat met een snelheid van 35 tot 40 K.M. reed, kwam le vallen- De renner M. Huiskes liep een ernstige hoofd wonde op. terwijl nog drie anderen gewond worden. Zij zijn op advies van Dr. Pent uit Beekbergen, die de eerste hulp verleende, haar hun woningen yervoerd- Tragische brand te Ernst ontstaat door het spelen met lucifers Zondagmorgen tegen half zes is brand uitgebroken in de boerderij van de weduwe Vosselman in de Achterenk te Ernst. Terwijl de moeder met twee zoons van 14 en 15 jaar naar de weide was gegaan om koeien te melken, bleven zeven kinderen van vier tot veertien jaar alleen thuis achter. In een kamer van de boer derij is toen plotseling brand uit gebroken. Een der zeven kinderen, die rook had waargenomen, waar schuwde de overigen en liep toen snel naar een buurvrouw. Inmid dels konden vier van de zeven zich naar buiten in veiligheid brengen. Drie meisjes van 4, 5 en 6 jaar zijn in de vlammen omgekomen. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen dat de boerderij, alsmede eenige schuren en de inboedel geheel ver loren gingen. Een paar kalveren en een stier kwamen in de vlammen om. De lijkjes van de drie slacht offers zijn naar een nabijgelegen schuurtje gebracht. De moeder is met haar overgebleven kinderen bij de familie Tellenge ondergebracht. Nader vernemen wij, dat de brand moet worden toegeschreven aan het spelen met lucifers door de kinderen, die zijn omgeko men. Het oudste meisje van negen jaai werd wakker, toen de kinderen begonnen *- schreien Zij ging liet vertrek binnen om zien wat er aan de band was en ontdekte toen, dat een der vloerkleedjes in brand stond. Zij ging toen snel weg om een em mer water te halen, doch zij kon geen emmer vinden. Toen zij terugkwam stond de geheele kamer reeds in lichte laaie. Zij slaagde er nog in een der kinderen te grij pen, doch de drie anderen, de vierjarige Frcderika; do vijfjarige Grada en de zes jarige Hermina, konden niet worden gered en zijn allen in hun bedjes verbrand. De twee jongens van het gezin, die in een aan grenzend vertrek sliepen, konden nog op tijd ontkomen. Van alle kant kwam hulp opdagen en de brandweer van Vaassen was eveneens spoe dig ter plaatse. Tegen de vuurzee kon ech ter niets worden gedaan. Een buurman heeft nog getracht van buiten af een raam te openen, teneinde de kinderen te bevrij den, doch helaas moest hij deze poging op geven De moeder was door het gebeurde radeloos. De burgemeester van Epe was bij het blusschingswerk aanwezig. De brand en de tragische dood van de drie kinderen heeft, naar men begrijpen zal, groote ontsteltenis gewekt. Botsing op de Wester Schelde Het uit zee. komende Noorsche tankschip „Dagheid", beladen met ruwe olie met be stemming Antwerpen is op de Wester Schel de tijdens dikke mist in aanvaring geko men met het daar voor anker liggende Grieksche stoomschip „Rokos". Laatstge noemd schip werd zwaar beschadigd aan de voorsteven, waardoor het zeewater in de voorpiek stroomde. De „Dagheid" kreeg even eens zware averij aan bakboordzijde en midscheeps bij de commandobrug, waardoor een der tanks openscheurde en de ruwe olie naar buiten stroomde. De andere tanks van do „Dagheid" zijn daarna afgesloten waardoor het schip zijn reis naar Antwerpen kon voortzetten. De „Rokos" is bij Terneuzen opnieuw voor an ker gegaan. Het schip ws op weg van Zuid Amerika naar Antwerpen met een lading graan. Het Grieksche stoomschip is later op eigen kracht naar Antwerpen opgestoomd. Brutale inbraak te Leeuwarden Groot bedrag aan effecten gestolen Tijdens de afwezigheid der bewoners is in gebroken in een perceel Sperwerstraat 4 te Leeuwarden. Uit een der kasten in een van do kamers werden twee geldkistjes meege nomen. Hierin bevonden zich een obligatie van 500 Nederiandsch Oost-Indië 1916, nr. 0038, rentende 5 pet., vervallende 1 Mei en November: een obligatie van 500 van de zelfde leening 1931 nr. 203404, rentende V/2 pet., zelfde vervaldatum: een obligatie van 500 Nederland 1931 nr. 2S9537, rentende pet., zelfde vervaldatum; een obligatie van 1000 Nederland 1933 nr. 103515, rentende 4 pet., vervaldatum 1 Februari en 1 Augustus: een recipis-obligatie van 500 Nederland tweede leening 1932 (is nu geworden eerste leening 1934), nr. 572400; twee recipis-obliga- ffën van 100 Nederland 1934, eerste leening nr. 660727/28. Voorts,werden ontvreemd een schuldbe kentenis van 4000, eenige Rijkspostspaar bankboekjes met een gezamenlijke waarde van 450, voorts een bedrag aan contanten van 500. Het onderzoek der politie is in volle gang. DE DRUKKER VAN „DE TRIBUNE" TEGEN „DE ARBEIDERSPERS". De Fa. Dijkman, die thans „De Tribune" drukt, heeft een civiel proces aanhangig gemaakt tegen de N.V. ,Dc Arbeiderspers", wegens onrechtmatige daad, n.l. de door -ie Arbeiderspers geuite beschuldiging, dat „De Tribune" onder censuur van de Fa. Dijk man zou staan. De Fa. Dijkman eischt een schadevergoeding van f 5000. DOODELIJK ONGEVAL. Op de boerderij van den landbouwer K. te Haarlemmermeer heeft een doodelijk on geval plaats gehad. Een 55-jarige arbeider, die bezig was met het binnenhalen van den oogst had het ongeluk boven van een met stroo hoog beladen wagen te vallen. Hij kwam daarbij zoo ongelukkig terecht, dat hij inwendig ernstig werd gekneusd en de dood spoedig daarna intrad. Geneeskundige huip mocht niet meer baten. DRIEJARIG MEISJE VERDRONKEN. Nadat de politie tevergeefs gedregd had, heeft iemand uit Delft te Haarlem het lijkje opgehaald van het driejarig meisje J. L. van 't Hof, dat des morgens met eenige kinderen was gaan spelen. Volgens mede- deeling van een der kinderen is het meisje van de grasberm in het water gevallen. Het kind heeft spoedig haar moeder gewaar schuwd, die op haar beurt de politie van het gebeurde in kennis stelde. De „Lingestroom" op de pier geloopen Door sleepbooten weer vlot gebracht. Het ruim 1400 ton metende s.s. „Lingestroom", van de Hollandsche Stoomboot Maatschappij te Amster dam, is Donderdagavond tegen 12 uur bij het uitvaren uit de haven van IJmuiden, op weg naar Bristol, met volle kracht aan den binnenkant op den kop van de Noorderpier geloopen. Het ongeval is vermoedelijk veroor zaakt door een defect aan de stuur inrichting, waardoor het schip uit het roer is geloopen. De sleepbooten van de firma Wijs muller, die uitvoeren om assistentie te verleenen, zijn er te ruim twee uur in geslaagd het schip vlot te trekken. Het voorruim maakte zooveel water, dat het niet mogelijk was de reis naar Bristol voort te zetten. De omvang van de aangerichte schade kon van nacht nog niet vastgesteld worden. De .Lingestroom" zou voorloopig be oosten van het Ford gemeerd of aan den grond gezet worden. Nader meldt men ons uit Amsterdam: Het vastloopen van de automatische stuur inrichting van de Lingestroom is de oorzaak geweest, dat het schip gisteravond op de binnenkant van het uiteinde der Noorderpier is gestooten. Het ongeval was niet meer te voorkomen ondanks het feit, dat de gezag voerder bij de ontdekking van het defect aan de stuurinrichting onmiddellijk de machine met volle kracht achteruit deed slaan, terwijl ook het anker werd uitge worpen. Het schip heeft onder de waterlijn ter hoogte van ruim I een groot gat, als gevolg waarvan dit ruim veel water heeft gemaakt. Daar de andere ruimen geen water maken had de rijkshavenmeestor geen bezwaar dat de Lingestroom naa Amsterdam zal op varen. Dit geschiedde vanmorgen te kwart voor negen. Besloten werd, da. de lading niet zou wor- worden gelost. Verminkt lijk gevonden Zondagmorgen half zeven werd door Soes- terbergsche politie op de spoorweg Utrecht— Amersfoort tusschen Den Dolder en Soester- berg het zwaar verminkte lijk gevonden van 'n naar schatting 35 jarig manspersoon. Uit het onderzoek is gebleken, dat de dood reeds eenige uren vroeger moet zijn inge treden. Vermoedelijk is de man door den nacht trein overreden. De identiteit van het slachtoffer kon nog niet worden vastgesteld. Ongeluk met doodelijken afloop Te G o r c u m heeft op het sportterrein buiten de Waterpoort een ongeluk plaats gehad met doode lijken afloop. Op het terrein waren eenige timmer lieden bezig met het opstellen van een bok, welke noodig was bij de kinderspelen, die ter gelegenheid van de Oranjefeesten zouden worden gehouden. Bij het laten zakken van het gevaarte is dit plot seling doorgeschoten. De ongeveer 40-jarige arbei der H. de Zeeuw, die onder de bok stond, werd getroffen. De man werd ernstig aan schouder en achterhoofd gewond. Een onmiddellijk ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. De man laat een vrouw en drie kinderen achter. Kurkplatenfabriek afgebrand Te Utrecht heeft in de nacht van Zater dag op Zondag een felle brand gewoed in de Kurkplatenfabriek van de firma M. Hel mink, gelegen aan de Kanaalweg. Te circa 4.15 uur werd de brandweer ge alarmeerd, doch, hoewel met de meeste spoed uilgetrokken, was de vuurzee reeds van enormen omvang toen de brandweer arri veerde. Van alle kanten stond de fabriek in vuur. Golukkig echter niet aan de voorzijde, waar twee woonhuizen slaan, die gelukkig ge spaard bleven, doch zeer ernstige schade be liepen. In allerijl moesten de bewoners ech ter de vlucht nemen. De fabriek was spoedig een groote vuur zee, daar de vlammen gretig voedsel vonden in de groote massa grondstoffen. Door de groote hitte kon men niet overal de brand van dichtbij naderen. De brandweer stond dan ook vrijwel machteloos tegen deze felle vuurzee, waarin onafgebroken °Toote mas sa's water werden neergeplast. Het resultaat was echter dat er niets an ders overbleef dan een ruïne van muren, ijzeren binten en smeulende kurkplaten. De oorzaak van den brand is nog onbekend Zesduizend gulden vergeten Eerlijke vinder goed beloond Men meldt ons uit Utrech': Zondagmiddag kwam een inwoner uit Den Haag in het Jaarbcur -ostaurnnt. Na daar vertoefd te hebben, reed hij met zijn auto weg naar Amersfoort, maar in het restaurant had hij een koffertje laten staan, waarin zich een waarde van zes dui zend gulden bevond. Onderweg bemerkte de Hagenaar zijn ver geetachtigheid en hij reed nr.ar Utrecht te rug. Inmiddels had de kellner die bediend had, het koffertje gevonden en dit bij den eigenaar van he' restaur,- -deponeerd, die de politie van de vondst in ker stelde. Toen de heer uit Den Haag bij het Jaar beursgebouw aankwam, werd hem het kof fertje met den kostbaren inhoud overhan digd. Hij was zoo dani-haar, dai hij den kell ner een belooning van honderd gulden gaf. SCHANDELIJKE BALDADIGHEID. Koperen draad over den weg gespannen. Een automobilist uit Zuid-Limburg kwam met zijn auto uit Noord-Brabant en reed tusschen Weert en Baexem tegen een over den weg gespannen koperen draad, waar aan ter weerszijden een bus was bevestigd, die geukkig juist naast de ruiten van zijn auto sloegen, waardoor enkel de carrosserie werd beschadigd. De draad was aan tweo boomen vastgemaakt. Toevallig aankomende auto's verleenden hulp, zoodat, wanneer opzet voor berooving in het spel zou geweest zijn, het daaraan te danken is, dat zulks mislukte. De draad was te hoog gespannen en te deskundig bevestigd, dan dat dit door kin deren zou gedaan zijn, hetgeen met het oog op het late uur en de eenzaamheid der streek ook wei niet het geval zal zijn. Door den betrokken automobilist is van het geval aangifte gedaan bij de politie. Vergiftige bessen gegeten Twee kinderen overleden In het gezin van de arbeider L. In Over-A onder de gemeente Princenbage werden drie kinderen, van 3, 4 en 6 jaar, na het eten van bessen ongesteld. Twee kinderen ziin aan de gevolgen overleden. De toestand van het derde kind is ernstig. Brand in de Cunerakerk te Rhenen Het vuur richt groote verwoesting aan Hedenmidu.i" twaalf uur is brand uitge broken in de Cunera kerk te Rhenen. Het vuur griint met groote snelheid trn zich heen. De kap van de kerk is reeds ver dwenen. Men hoopt, dat de gewelven het zullen uithouden; anders zal o.m. ook het prachtige orgel kirden verwoest. Men werkt met alle macht om de prachtige Bijbels, het Doopvont en het Avondmaalstel in veiligheid te brengen. Nader meldt men: De brand heeft men kunnen beperken lot toren en dak. De gewelven en het orgel ble ven gespaard doch bekwamen veel water schade. Maandagmiddag twaalf uur is brand uit gebroken in de Cunera-kenk te Rhenen. DE DOODEI.IJKE STROOM Te Haarlem is de 21 jarige J. P. v. P. door een electrische schok gedood. Het slachtoffer was hij zijn oom in een achter het huis gelegen schuur. Voor ver- lichting maakte hij gebruik van een loop lamp. Daar de stekker wat los zat, wilde hij deze met een schroevendraaier vastdraaien. Hij kreeg daarbij een electrische schok en viel bewusteloos neer. Doktoren hebben nog getracht door kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken, doch na twee uren daarmede bezig te zijn geweest, moest do dood geconstateerd worden. Onthullingen uit den wereldoorlog DE ROL VAN RASPOETIN Uif Helsin-gfors: Het Russische emigranten blad „Segodnya" publiceert uittreksels uit de memoires van generaal Kommisarof, die hoofd was van de geheime Russische staats politie hij liet uitbreken van den wereldoor log, waaruit blijkt, dat Raspoetin den tsaar in 1915 heeft aangeraden een afzonderlijken vrede te sluiten met Duitschland en Oosten rijk. De monnik Raspoetin, zoo luiden de me moires van den generaal, zond een telegram aan de tearin, waarin hij haar vroeg, alles in het werk te willen stellen, om den vrede te verhaasten, daar andere Ruslands onder gang en de ineenstorting van de Romanoffs onvermijdelijk was. In een op 20 Augustus 1915 gehouden fami lieraad weixl de wenschclijkheid overwogen, om groothertog Nicolaas de legerleiding uit handen te nemen, opdat de tsaar zelf het op perbevel der troepen op zich zou nemen. De tsaar zelf, zijn moeder en groothertog Dmitri Pavlovirh waren echter hiertegen. Toen stond Raspoetin van zijn zetel op, omhelsde den tsaar,en zeide: „In ,naam van den Almaohtigc, zeg ik u, ge móet zelf de 'legerleiding op u nemen, want alleen daar door '-'an Rusland en de dj'nattie-Romanoff gered worden." De geweldige invloed van Raspoetin blijkt uif het feit, dat de tsaar terstond opsprong en verklaarde dat de zaak hiermede definitief beslist was. Hij zou terstond het opperbevel op zich nemen. De memoires verhalen daarna over een geheime vergadering, waaraan werd deelge nomen door den tsaar, groothertog Nicolaas en eenige leden van de regeering en de doema en waarin alle aanwezigen een eed van geheimhouding moesten afleggen en waarin de tsaar z'n plan ontvouwde voor een afzonderlijken vrede met Duitschland en Oostenrijk. Den ernst van dit plan beseffende besloot een der aanwezigen zijn eed te breken en de geallieerden in le lichten. 24 uur na de ver gadering was de Fransc.he regeering in het bezit van de volledige feiten en werden reeds de noodige etappen getroffen om hei plan te verhinderen. Brand op een Chineesch vliegveld te Nantsjang Ernstig verlies voor Chineesche luchtmacht Uit Shanghai: Op het Chineesche vlieg veld Nantsjang, 't centrum der door Tsjang Kai Sjek gestichte Chineesche luchtmacht, heeft een brand twaalf zware bombarde mentsvliegtuigen vernield, die korten tijd geleden uit de Vereenigde Staten waren aangekomen. Men vermoedt, dat brand stichting de oorzaak is. Zeventig personen zijn gearresteerd en een uitgebreid onder zoek wordt ingesteld. De plannen om over te gaan tot stichting van een Chineesche luchtmacht zijn hierdoor voorloopig van de haan, en ook de luchtmanoeuvres, die tegen liet najaar gehouden zouden worden, zijn afgelast. Wervelstorm in Frankrijk Groote schade. Uit Parijs: Het geheele Zuid-Westen van Frankrijk is door een feilen wervelstorm ge teisterd. De telefoonverbindingen met Parijs waren geruimen tijd verbroken. De bede vaartsplaats was Zaterdag den gehoelen dag van de buitenwereld afgesloten. Sedert dertig jaar is volgens de herinnering der bevolking hier niet zoo'n noodweer voorge komen. De storm heeft de steden Bavonne, Tarbes, Toulouse en Perpignan schade be rokkend. Door omvallende boomen werden eenige personen gewond. Spoorwegverbindingen werden verbroken, wijngaarden en maisvel- den leden groote schade, de visscherij werd belemmerd, schepen uit Noord-Amerika kwamen met groote vertraging aan. Tengevolge van dit noodweer is gister morgen een sterke temperatuursdaling in getreden. Uit het Centraal gebergte komen lerichten over sneeuw, die hier en daar reeds 10 e.M. hoog zou liggen. Ook in het Noorden van Frankrijk is het slecht weer geweest. In de haven van Le Havre is de bliksem in een oiieioods inge slagen, waardoor brand ontstond. Het vuur kon echter spoedig worden gebluscht. HET EINDE DER FRANSCHE LUCHT- MANOEUVRES Parijs niet ie verdedigen Uit Parijs: De Fransche luchtmanoeuvres zijn Vrijdagmiddag beëindigd. Het officieu ze oordeel def militaire deskundigen zou zijn, dat het uiterst moeilijk is een groote stad als Parijs met de thans bestaande technische hulpmiddelen doeltreffend tegen luchtaanvallen te verdedigen. j Wat doet Roosevelt? De eischen der stakers Zaterdagnacht is in de Vereen. Staten de staking in de katoen industrie en aanverwante indus trieën begonnen. Op het laatste oogenblik is nog een conferentie gehouden tusschen de stakingsleiding en de werk gevers, doch na de lange conferen tie verklaarde Gorman, de voorzit ter van het stakingscomité, dat de onderhandelingen waren mislukt. Heden wordt Laborday gevierd. Zoodoen de zal de staking in het Noorden eerst morgen (Dinsdag) merkbaar zijn. Roosevelt iaat zich nauwkeurig op de hoogte houden, doch er is nog niets over zijn nlanncn uitgelekt Indien hij mocht be sluiten iets te doen, zal dit vermoedelijk niet zijn vóór 4 September, wanneer de staking goed merkbaar is. Men heeft groote vrees voor de communistische elementen, die. naar men vermoedt, de gelegenheid niet zullen lat envoorbijgaan, om onrust te verwekken en de stakers aan te sporen tot gewelddaden. De werkgevers verklaren, dat slechts on geveer vijftien pet. van de werklieden zal staken, terwijl de leiders van de vakbon den meenen, dat de staking door de volle honderd pet. van de arbeiders zal worden doorgevoerd. De eischen der stakers worden als volgt saamgevat: le. Een vernieuwing van den N.R.A.- code door invoering van een werkweek van 34 uur, zonder verlaging der loonen, welke thans gebaseerd zijn op een werkweek van veeriift uur. Op deze basis zullen de loonen cirea 27 gulden bedragen: 2e. weder aansteling van alle arbeiders, die ontslagen zijn, omdat zij deel uitmaken van vakvereenigingen. F.en dergelijke dis rriminatie wordt in strijd geacht met de beoiilineen van de N.R.A.; 3e. Erkenning van de United Textile Workers Union door de werkgevers; 4e. Instelling van een scheidsgerecht ter beslechting van arbeidsgeschillen. De werkgevers zeggen den looneisch niet te kunnen inwilligen omdat de vraag naar katoen-goederen is afgenomen. Hoewel do herstel wet den arbeiders het recht geeft tot coilectiove onderhandelingen, willen de werkgevers slechts vertegenwoordiging der bedrijfsvakvereeniging aanvaarden. Mocht het conflict den door den arhet- dersleider Gorman verwachten omvang nemen dan zal de kwestie der steunverlee- ning een belangrijk punt van wrijving gaan vormen tusschen regeering en werkgevers. Deze zijn over de plannen der regeering in dezen uitermate verontwaardigd en van oordeel, dat de uitkeering van steun aan de stakers uit de belastinggelden het con flict onnoodig zal verlengen. In alle gebieden waar de staking is afge kondigd, zijn uitgebreide maatregelen ge nomen om de fabrieken te beschermen, ter wijl sterke afdeelingen politie êji nationale gartle in de straten patrouilleeren om rel letjes en gewelddaden in do kiem te stru> ren, WASIIINGTONN, 3 September. De werk gevers hebben verklaard, dat de deuren der fabrieken geopend zullen blijven voor de werkwilligen. Van stakerszijde is er reeds op gewezen, dat dit aanleiding kan geven tot ernstige ongeregeldheden. Intusscheu zal de stakingsleiding zich voor de grootste moeilijkheden geplaatst zien, aangezien, wanneer hun verwachtingen worden be waarheid er meer dan 1,000.000 arbeiders in staking zullen gaan, voor alle stakers een voldoende ondersteuning aanwezig moet zijn ter bestrijding van de allernoodzakelijk ste behoeften Gorman verklaarde, dat zeer spoedig on derhandelingen zullen worden geopend met de vertegenwoordigers van de kousenindus trie. Tevens deelde hij mede, dat hij uit tal van textielcentra telegrammen had ontvan gen welke er alle op wezen, dat de staking voor honderd procent in werking zou tre den. Hij wees er overigens nog op, dat uit deze telegrammen blijkt, dat er een geest van strijdbaarheid onder alle arbeiders be staat, welke mogelijk aanleiding zou kun nen geven tot ernstige ongeregeldheden.. Vrees voor ordeverstoringen NEW-YORK, 3 Sept. De stakingsleiders verklaren, dat één millioen textielarbeiders instructie hebben gekregen liet werk neer te leggen. Volgens schattingen van andere zijde betreft het stakingsparool slechts 660.000 arbeiders, die in 2781 fabrieken wer ken. In het Zuiden der Vereen. Staten wordt Laborday niet algemeen gehouden, zoodat men daar reeds heden een indruk kan krij gen in hoeverre do werkgevers gelijk heb ben met hun bewering, dat meerderheid der arbeiders tegen de staking is. De voorzitter van de katoen-textielindus trie, Sloan, heeft Zaterdag verklaard, dat het personeel van twaalf fabrieken in het Zuiden met overweldigende meerderheid heeft gestemd tegen opvolging van het stakingsbevel. Algemeen komt de vrees tot uiting, dat het tot botsingen zal komen tusschen sta kers en werkwilligen. De voorzitter van het stakingscomité Gor man, heeft in een radio-toespraak gewaar schuwd voor ordeverstoringen. De stakingsleiding heeft ook delegaties gezonden aan de gouverneurs der betrokken Staten, met het verzoek de orde zoo noodig met behulp van troepen te handhaven. Zij vreezen, dat de communisten de stakers tot daden van geweld zullen opruien. Nieuwe aanslag op een Mandsjoerijschen trein Gruwelijke moordpartij. Veertig K.M. ten Zuiden van Chat bin hebben Donderdagavond Mand- sjoerijsche vrijscharen een aanslag ge pleegd op een trein. Bij den aanslag zouden 13 Japanneezen zijn gedood en 20 gewond. De aanvallers hadden de rails opengebroken, waardoor een per sonentrein derailleerde. Daarop open den zij een wild geweervuur op de omgevallen spoorwagens, waarbij tal rijke personen werden gedood en ge wond. De bandieten sloegen vervol gens op de vlucht, met medeneming van 6 Japansclie reizigers en naar ver luidt twee Amerikanen en een Deen. Japansche baanwachters hebben met de bandieten een gevecht gevoerd, dat twee uren geduurd heeft, doch zij kon den niet verhinderen dat de roovers met hun buit ontkwamen. Er is een hospitaaltrein naar (1e plaats van het ongeluk gezonden. Het reddingswerk en de berging der voor een deel ernstig verminkte lijken wor den belemmerd door een wolkbreuk- achtigen regen.- Volgens te Charbin ontvangen be richten, zouden de bandieten drie em- ployé's van de Metro Goldwyn Mayer hebben ontvoerd. Nieuwe beschuldiging tegen de Russen. Uit Moekden: De Mandsjoerijsche politie verklaart, dat de aanstichters der catastro phe op het traject Charbin-Tsjangtsjoe ge zocht moeten worden onder de employe's van den Chineeschen Oosterspoorweg. De Mandsjoerijsche bladen, die in nauwe relatie staan tot de Japansche militaire krin gen, eischen een energiek ingrijpen, zoo mede de arrestatie der vooraanstaande Sov jet-ambtenaren, die door de pers er van be schuldigd worden, dat zij de overvallen hebben geënsceneerd volgens aanwijzingen van het hoofdkwartier van het Sovjet-Rus sische leger voor het .Verre Oosten. Uit Shanghai: Omtrent den spoorwegaan slag hij Charbin wordt gemeld, dat in het geheel 21 reizigers zijn gedood en 25 gewond De gijzelaars bevrijd, de roovers ontkomen. Uit Charbin' De 80 personen, onder wie verscheiden buitenlanders, die Vrijdag j.l. door Chineesche bandieten na den overval op den sneltrein HeinkingCharbin als gij zelaars werden meegevoerd, zijn heden uit de handen der roovers bevrijd- Op een en kele uitzondering na is de toestand der be vrijden betrekkelijk goed, ofschoon allen zeer uitgeput zijn. De bevrijding der gijzelaars is te danken aan de troepen, die door een Mandsjoerij sche en twee Japansche kanonneerbooten van de Soengari-vloot aan land waren gezet. De Japanners slaagden er in, de bandieten vrijwel te omsingelen, waarop zij onvoor waardelijke capitulatie eischten. Dit werd echter door de roovers geweigerd, die zirii wel bereid verklaarden de gevangenen los te laten, doch in ruil daarvoor vrijen af tocht verlangden. Aan dit verzoek werd evenwel door de Ja panners geen gevolg gegeven In den loop van den nacht gelukte het den bandieten echter, het cordon te doorbreken en zich uit de voeten te maken, met achterlating van hun gijzelaars. Bij het aanbreken van den dag is daarop door de Japanners onmiddel lijk de achtervolging hervat, doch men vreest, dat de roovers in Noordelijke rich ting zullen weten te ontkomen. Twee der gijzelaars, een Deen en een Ame rikaan, zijn slechts op het nippertje aan den dood ontkomen Toen de bandieten bemerk ten. dat het net om hen steeds nauwer werd aangehaald plaatsen zij hun revolvers in den mond der twee gevangenen eiz dreigden hen bij de minste beweging te zul len neerschieten. Toen een der andere gijze laars trachtte, hen tot andere gedachten to brengen, schoten zij op hem en verwond den hein. Volgens een bericht uit Hsinking. zouden, de gijzelaars zich nog in handen der ban dieten evinden. Daar men vreesde, dat hun iets zou overkomen, had men nog niets te gen oe roovers kunnen uitrichten Weer een spoorweyaansicg Mandsjoeiije- in Uit Moekden: In den nacht op Maandag hebben Chineesche bandieten op de lijn Ivirin Aesjan een werktrein tot ontsporing gebracht. Acht personen werden gedood, vele andere zwaar gewond. JAPANSCH SCHIP GEZONKEN 97 personen worden vermist. Uit ANTOENG (Mandsjoerije): Op de Ya- loe-rivier heeft een ontzettende scheepsramp plaats gehad- liet Japansche stoomschip „Talan Maru" kenterde met 121 passagiers en bemanning aan boord en zonk. Zeven en negentig personen worden ver mist. Men vreest, dat zij allen in de golven zijn omgekomen. Slechts vier en twintig personen onder wie de kapitein, zijn gered Het bericht van de ramp heeft hier groote ontsteltenis verwekt, daar een gróót deel der passagiers uit Antoeng afkomstig is. DAIREN, 1 Sept. Volgens nog niet beves tigde berichten bevonden zich met inbegrip van de bemanning 200 personen aan boord Daarvan worden 91 vermist. Nog andere berichten melden, dat kustschepen 19 per- i sonen hebben gered. Het reddingswerk wordt door mist belemmerd- De Russische massamoorden Een korte statistiek. Voorproefje van de wereldrevolutie. In 'n boekdeel, getiteld Geschiedenis van de Gepeoe (1917-1933), welks rijke documen taire stof grootendeels geput is uit de offi- cieele Russische documenten en de pers van de Sovjet Unie, tot de kleinste locaio bladen toe, beschrijft de heer Essad Bey den oorsprong en de ontwikkeling van de ge duchte geheime politie van de Sovjets: eerst Tsjeka daarna Gepeoe. In dit boekje be vinden zich bladzijden over de bolsjewisti sche barbaarschheid, die aan 't ongelooflijke grenzen en eindigen in een korte statistiek, welke alle commentaar overbodig maakt. Van 1917 tot 1923, d. w. z. van de October- revolutie tot aan het eind van den burger oorlog werden ter dood gebracht: 25 bisschoppen; 1.215 geestelijken; 6,575 professoren en bij hel onderwijs betrokkunoi 8,800 doktoren; 260,000 soldaten; 10,500 poiitie-agenten; 48.000 gendarmes: 19,850 ambtenaren; 344,250 intellectueelen; 815 000 boeren; 192,000 arbeiders. De roode terreur maakte dus in 'i geheel 1,761,065 slachtoffers. Dit is althans de ba lans van de eerste periode van georgani seerde terreur. De heer Essad Bey toont in het tweede deel van zijn werk, dat hij noeint „de sa menzwering tegen de wereld" aan den bui tenstaander de drijfveeren en de activiteit van de Russische geheime politie om te ko men tot een wereldrevolutie, waarvan bo venstaande statistiek een klein voorproefje kan geven. En de Sovjet Unie zal weldra, op uitnoo- digmg van Frankrijk, zitting nemen in de volkenbondsraad!" - zegt de „Gazette de Lausanne van Maandag j.l., waaraan we dit ontleenen.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 3