Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES BINNENLAND* WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1934 ~49E JAARGANG N°'. 4091 AMERIKAANSCHE BRIEVEN INGRIJPENDE ECONOMISCHE MAAT REGELEN IN DUITSCHLAND Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATLRDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSD1JK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. en verdere Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen J 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. VEERDIENST OOLTGENSPLAAT-DINTELSAS Wat te verwachten was, is gebeurt, Ged. Staten hebben de veerdienst van Kraak met ingang van 1 September stilgelegd. Dit besluit kunnen wij uit verschillend oogpunt bezien. Te betreuren is het, dat wij nu zonder vaste verbinding met Brabant zijn, maar anderzijds was de exploitatie van de veer dienst zoodanig, dat liet op den duur toch Vast zou geloopen zijn. Want de veiligheid en goede outillage lieten wel wat te wenschcn over. De haven aan de Galathee leent zich ook niet al te best voor dat werk, liet is een gewoon tij haventje. Er zou moeten zijn een goede aanlegsteiger, een z.g. drijvend pon ton, zoodat men met elk tij gemakkelijk met een auto op de boot kan komen. Aan die billijke eiscli beantwoordt de ha- .ven niet. Maar door stopzetten van het veer alleen zijn wij niet gebaat. De Stichting zal nu met bekwame spoed aan het werk moeten. Er schijnt geen eenstemmigheid te be staan over de plaats waar de aanlegsteiger moet komen. De Prov. Waterstaat schijnt het buiten water te prefereeren. Maar of dat gaan zal, betwijfelen .velen met ons in zeer sterke mate. Een sterke vrees bekruipt ons dat het dan een verbinding zal zijn, welke alleen bij goed weer zal blijken bruikbaar te ziin. Want op de Volkerak kan het geducht spoken, het is daar één van de gevaarlijk ste punten van Nederland. Dat bezwaar moet terdege onder het oog gezien worden. Wij vertrouwen, dat het be stuur der Stichting zal trachten, een zoo goed mogelijke oplossing te verkrijgen. Het bestaat uit mannen van de practijk, die voor ons Eiland iets goeds tot stand willen brengen. Wij hopen ernstig dat zij slagen zullen. Het veer heeft betoond levensvatbaarheid te bezitten, daarom kan er een goede vaste yerbinding komen. Maar daarnaast moet ook het wegen- Sraagstuk onder het oog worden gezien. Er moet zijn of komen, een goede breede Verharde weg, welke geschikt is voor auto- snelverkeer. Wordt daar van begin af aan niet op gerekend, dan zal het tobben blijven Daarom moet er aangepakt worden, want deze zaak mag nu niet meer mislukken. Wij hadden ons de oplossing van het ver- keersvraagstuk gaarne anders voorgesteld, meer in overeenstemming met de rapporten tvelke er liggen. Want de verbindingen vormen een vraag stuk welke ons geheele eiland aangaat, waar wij allen bij betrokken zijn. Daarom zouden wij gaarne gezien hebben dat er een generale actie van ons geheele Eiland uitging tot verbetering van onze .Verbindingen met den vasten wal. Nu het verloop anders is, hopen wij dat deze verbinding met bekwamen spoed tot stand gebracht mag worden. Koninginnedag in Noorwegen Veel telegrafische gelukwenschen In Aasgaardstrand zijn ter gelegenheid van den verjaardag van Kcningin Wilheimina zeer veie te legrammen binnengekomen. Het kleine telegraaf- kantoortje, zoo berichtte men gisteren aan de ,,Msb." heeft nooit zulke drukte gekend als van daag. De telegrafiste, een krasse vrouw van zeventig jaar, moest haar nakomelingen tot in het tweede geslacht te hulp roepen om den stroom van tele grammen te verwerken. In den namiddag, omstreeks vijf uur, zijn H.M de Koningin en de Prinses uitgereden voor het maken van een autotocht. Doch ook toen was het geluk niet met de bewoners van Aasgaardstrand want de auto van de hooge gasten sloeg de tegen overgestelde richting van den weg naar het dorp in. De koninklijke auto werd gevolgd door een tweede auto, waarin twee leden van de hofhouding gezeten waren. Een journalist als gids Een aardig intermezzo in de Noorsche va- Cantie van H.M. de Koningin vormt het avon tuur van een Noorschen journalist, die er de kans toe zag in het gezelschap van H.M. 9e Koningin en van Prinses Juliana eenigen tijd door te brengen, en daarbij als gids op te treden. De Msb. verhaalt het geval op de volgen de wijze: Op Woensdag den 22sten Augustus brach ten H.M. de Koningin en Prinses Juliana een bezoek aan Toensberg, waarbij zij de ruinen op hen berg Slottsfjellet en het Entarctic museum bezichtigden. Een Noorsch journalist, die blijkbaar op eenigerlci wijze van dit bezoek op de hoogte was gekomen, had zich eveneens naar het museum begeven en wandelde daar door de zalen alsof hij een gewoon bezoeker was. Toen de hooge gasten eenige inlichtingen over een bepaald onderwerp verlangden, wendde Prinses Juliana zich in het Engelsch tot den bezoeker-journalist. Het gesprek werd tot een langdurig onderhoud, waarbij de persman H. M. de Koningin en de Prinses door het museum rondgeleidde. De journalist stond tijdens deze rondwan deling verbaasd over de uitgebreide kennis, welke de Prinses aan den dag legde met be trekking tot de walvischvangst en de ge schiedenis van Noorwegen. Na afloop van het bezoek, dat eenige uren in beslag had genomen, zegde de Prinses haar voorkomende geleider ook namens haar Moeder vriendelijk dank voor de moei te, welke hij zich voor haar had getroost. En de journalist wandelde den koning te rijk naar zijn krant, als de eenige journalist ter wereld, die de Ncderlandscho Koningin ooit als gids had mogen dienen. Het bezoek aan Koning Haakon Omtrent het bezoek, dat II. M. de Koningin en Prinses Juliana aan Koning Haakon heb ben gebracht vernemen wij nader, dat de Koningin en do Prinses geheel en familie do gast zijn geweest van Hunne Majesteiten de Koning en de Koningin van Noorwegen voor liet noenmaal, dat te Bygdoe bij Oslo gebruikt werd. Daarna werd een bezoek ge bracht aan de Kroonprinses te Skaugum, waarna teruggekeerd werd naar Aasgaard strand. H. M. de Koningin en Prinses Juliana wor den a.s. Maandag 10 September in den loop van den ochtend van haar reis naar Noor wegen, te Amsterdam terug verwacht Koninginnedag te Batavia „Indië geslagen, niet verslagen" BATAVIA, 31 Aug. (Aneta) Bij het Open baar Gehoor ten paleize te Batavia, ter ge legenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin, heeft de voorzitter van den Volks raad, Mr. H. J. Spit. namens de Indische burgerij een rede gehouden, waarin hij de beproevingen sohetste, welke het Vorsten huis door dubbele rouw heeft geleden. Hij bracht ook den Septembernamiddag van 1933 in herinnering toen H.M. de Koningin haar -zegetocht door 's lands hoofdstad maakte. Spr. bood namens de ingezetenen zijn eerbiedige en innige gelukwenschen aan. In zijn antwoord heeft de gouverneur- generaal eveneens herinnerd aan 't leed, dat de Koningin getroffen heeft en dat een scha duw werpt op den dag van heden, welke daarom geen plaats biedt voor luidruchtige feestelijkheden maar toch toelaat, ja be hoefte doet gevoelen tot samenkomen en tezamen getuigen hoezeer wij in lief en leed met onze Vorstin één zijn. De landvoogd stelde de Koningin ten voorbeeld, om ondanks ondervonden leed sterk te zijn. Zij, die van buitenaf komen, komen onder den indruk van de ernstige gevolgen voor Indië van de wereldcrisis maar tevens van de voortdurende geest kracht, zooals „onze diep-betreurde Wel- lenstein" bezat. Spr. herinnerde aan de of fers, die velen hebben moeten brengen maar tevens aan wat daardoor bereikt is. Ons eco nomisch verweer ie thans georganiseerd en wint, geleidelijk in kracht en beteekenis, er is geen reden voor ongerustheid in verband met voedselschaarschte, van de veel omstre den ruibber-restrictie verloopt de moeilijke beginperiode op zeer bevredigende wijze, voor het eerst sinds ettelijke jaren gaan de landsmiddelen thans niet meer achteruit. De gouverneur-generaal wees ten slotte op het groote voorrecht dei Indische burgers en eindigde aldus: „Wij hebben onze Koningin en in Haar weten wij ons één; die eenheid staat ons borg dat, met Haar voorbeeld voor oogen en onder Haar bezielende leiding, onze gemeen schap de kracht zal hebben, zioh staande te houden en verder te ontwikkelen. Geve God dat het zoo zij". Burgemeesters die heen gaan Te Goes In den gemeenteraad van Goes heeft de burgemeester, de heer G. A. H a j e n i u s, medegedeeld dat hij met ingang van 1 Dec. a.s. eervol ontslag had aangevraagd. Te Lexmond Burgemeester J. Pot van Lexmond heeft in een voltallige gemeenteraadsvergadering waarbij ook vele burgemeesters uit naburige gemeenten aanwezig waren, afscheid geno men. Eerst heeft de oudste wethouder hem toegesproken, daarna hebben alle raadsleden Evenredige vrachtverdeeling Vragen van den heer Duymaer van Twist Naar aanleiding van in een te Amster dam gehouden vergadering van Schippers- organisaties geuite klachten over de uitvoe ring van de wet op de evenredige vracht verdeeling in de binnenscheepvaart heeft de heer Duymaer van Twist de minister gevraagd of de minister niet van oordeel is, dat de bevrachtingscommissies zicli hebben te houden aan de algemeene richtlijn, welke de memorie van toelichting nopens het wetsontwerp ter bevordering van een zoo veel mogelijk evenredige vrachtverdeeling in de binnenscheepvaart betreffende de z.g. vaste relaties geeft: „De vervoerders, die van oudsher uitsluitend of in hoofdzaak goederen vervoeren ten behoeve van een bepaalde onderneming van handel of nij verheid"? Verder vraagt de heer van Twist of de minister bereid is maatregelen te nemen ora tegemoet te komen aan de ernstige klach ten, inzonderheid wat betreft het toenemend vervoer per dekschuit. Ten slotte wordt gevraagd, of de minister zijn medewerking wil verleenen om het ver voer van beetwortelen onder de wet op de evenredige vrachtverdeeling in de binnen scheepvaart te brengen en maatregelen te treffen, waarbij de bevrachtingsvoorwaar- den geen bepaling mogen inhouden, dat op Zondag, wanneer zulks verlangd wordt, geladen ol gelost moet worden, welke be paling thans voorkomt in art. 8 van de be- vrachtingsvoorwaarden voor beetwortelen en pulp der campagne 1934-1934 voor de fa brieken in de districten der bevrachtings commissies Breda, Dordrecht en Ter- neuzen? Nederlandsch-Duitsche Transfer overeenkomst Vrijdag is tusschen de Duitsohe en Neder- landsche Begeeringen een overeenkomst geteekend, waarbij het transfer van rente op de particuliere Duitsche leeningen er dergelijke schuldverplichtingen naar Neder land wordt geregeld- De voor het rente-transfer binnen het kader van deze overeenkomst vereischte deviezen zullen in vollen omvang ter be schikking worden gesteld uit de betaling voor aanvullende leveringen van waren in Nederland, welke door de Nederlandsche regeering in Duitschland zullen worden geplaatst. Nederlandsche crediteuren, die op grond van de overeenkomst worden voldaan, zien voor een aanzienlijk deel af van hun aan spraken op rente. De aldus vrijkomende bedragen dienen ten deele voor de amorti satie der schulden en voor de rest voor de bevordering van den Duitsohen uitvoer. Geen detailverkoop meer van losse suiker? TER BESTRIJDING VAN SMOKKELARIJ Naar het Nederlandsch Weekblad voor kruidenierswaren verneemt, maakt het bij de egeering, op aandrang van de belasting inspecties in de Zuidelijke provinciën een ernstig punt van overweging uit, om in de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg allen detailverkoop van losse suiker te verbieden en in winkels alleen den ver koop van verpakte suiker toe te staan. Door dezen maatregel hoopt men een af doende bestrijding van den smokkelhandel te bereiken, daar na de uitvaardiging van de verbodsbepaling alle onverpakte suiker in winkels als smokkelwaar zal worden be schouwd. De invoering van dezen maatregel wordt tegen 1 October of 1 November a-s, venvacht Dr. Van der Leeuw ter aarde besteld Het stoffelijk overschot van den bij Mpika neergestorten sportvlieger J- J. van der Leeuw is op het zendingskerkhof in de Mprotobergen begraven. Naar de oorzaak van dit tragische onge luk is een onderzoek ingesteld. Men neemt aan, dat het ongeval veroorzaakt is door het ongunstige weer; het was een koude dag met laaghangende wolken- Vliegtuig neergestort BANDOENG, 30 Aug (Aneta). Even buiten het vliegveld Andir nabij Ban doeng is een lesvliegtuig, bestuurd door den sergeant J- H. Latooy, neerge stort. Het toestel werd vernield Ser geant Latooy kreeg snijwonden in het gelaat en brak het neusbeen. Verder wordt gevreesd voor inwendige verbloe ding en voor een schedelfractuur- Zijn toestand is zeer ernstig. Een eigenaardig bezoek MET NOG EIGENAARDIGER GEVOLGEN. Een reizend agent voor een Christelijke inrichting van Barmhartigheid, kwam on langs in een Holtóndsohe nederzetting in liet centrum van onze Vereen. Staten. Daar deze omgeving hem vreemd was, ging hij eerst maar eens bij den ouden predikant aankloppen, of die hem wilde helpen door enkele inlichtingen te geven over zijn gemeenteleden. De eerwaardige grijze broeder was dade lijk bereid den agent alle medewerking te verleenen. Hij nam den agent mee naar zijn studeerkamer, waar/hij hem verzocht, de namen op te teekenen, welke hij hem zou voorlezen. Bij sommige van die namen werd iets extra's vermeld, b.v. die broeder kan liet gemakkelijk missen, en hij geeft ook graag. Bij een arader werd er gezegd, die doet eigenlijk aJ meer, dan hij kan. Een derde kreeg tot toelichting dat hij niet veil zou kunnen geven, omdat hij door ziekte gevallen veel onkosten had. Toen de predi kant weer een naam gezegd had, zei hij op eens: „Neen, die kunt u toeh maar boter selirappen, want dat is tijdverspillen, die geeft 'toch niets, hoewel hij het wél heel iped missen kan, want hij i6 een der groot ste grandbazittees uit onze omgeving." Als rnot tegenzin liet hij er op volgen: „Eigen lijk kan je wol zeggen, dat die broeder gie rig is." Nadat alle namen, die ervoor in aanmer king kwamen, opgeteekend waren, zei de vriendelijke oude dommee nog: „Ik zal een ouderling opbellen, die wellicht tijd heelt am eon dag met u mee te gaan, om u den weg te wijzen. Dat spaart u veel tijd en moeite." Nog maar net was hot middagmaal bij den ouden predikant gebruikt, of daar kwam de broeder-ouderling liet erf oprij den met eon paard en mooi wagentje. De dominee stolde den agent aan dezen broe der voor. Hij vergemakkelijkte meteen liet ■werk van den agent, door al vast te ver tellen, met welk doel deze dit gebied be zocht, en welke hulp hij hierbij zou kpnnen bewijzen. Indien liet werk in een dag niet klaar kwam, dan zou wellicht de andere dagen één van de andere broeders tot gids kunnen dienen. 0e ouderling was onmiddellijk bereid om de hem toegezegde taak op zich te nemen. liet wenk lieip vlot van stapel. Aan den avond van den eersten dag had de agent heel wat inteekeningen in zijn portefeuille. Met broeder C. kwam dc agent de derde dag in de buurt van den man, waarvan do- miné had aangeraden, diens naam maar weer door te schrappen, wat echter de agent niet gedaan liad, maar wel den naam gemerkt mot een kruisje. De heer C„ die niets van dat gesprok met den dominé af wist, zei ook al: „Hier woont ook nog wel een broeder van onze gemeente, maar die is zoo gierig, daar krijgen we toch niets van". De heer C. wist mg veel meer te ver tellen, dan de domme gedaan had. Hot was juist dien dag heel koud en buiig weer. De agent zei: „We moesten er tooli maar even heen gaan, hij zal ons toch niet verbieden, dat we ons even komen warmen." Ze reden hot erf op en zetten het paard uit de wind achter liet huis. Op hun klop pen werd de achterdeur door eén der kin deren open gedaan, die hen de weg .vees naar een groote voorkamer, waar ze een ouden man bij de kachel zagen zitten. De oveneens oude vrouw bood hun vriendelijk plaats hij de warme kachel. De agent begon meteen rnaar te vertellen, waarvoor hij nu in dit gedeelte van het land reisde. Na een oogenbhk stil geluisterd te hebben, onderbrak de ou Ie man op eeii6 liet relaas, door te zeggen: „Ja, nu kan je nog wel een half uur praten, maar dat helpt je hier niets. Ik heb nu geen geld te missen Al twee jaar ben ik voor mijn oogen onder doktersbehandeling, en liet gaal nog steeds achteruit. Als het zoo doorgaat moot ik nog naar Rochester, en dat kust mij lan 13 dol lar per dag. En wat nog vi'gcr is ik heb al een paar maanden een knobbeltje onder mijn tong, de doktor is bang dat het kanker is Daarvoor moet ik ook nog onderzocht worden, en misschien wel geopereerd. In begrijpt nou zelf wel. dat we hier geen veld te missen hebben voor jouw inrichting." Dit betoog was wel een duidelijke beves tiging van wat de agent bij den ouden do miné en van den ouderling gehoord had. De oude vrouw, die zioh klairblijkelijk schaamde, voor het koude woord van haai man, bood hun vriendelijk een kop koffie aan. In de pauze van het gesprek, tijdens het koffiedrinken keek de agent den man vol medelij-don' aan. Hij vroeg hem tnen hoe het kwam, dat hij zijn hoofd zoo scheel moest houden. Deze antwoordde, tonn weer wat vriendelijker, omdat men hem nu niet om zijn geld vroeg, dat dit acht jaar geleden na een operatie zoo gebleven was. Direct daarop vroeg de agent: „U is toch belijdend lid van de Kerk, niet waar?" Ja, zeker," was het verbaasde antwoord, „in Nederland deed ik mijn belijdenis." „U weet toeh wel, dat dit zeg n wil, dat u belijdt een kind van God te z.jn?" Het antwoord kwam nu niet zoo vlot ais eerst, maar tenslotte gaf hij liet, hoewel aar zelend, toe. „Maar hoe zit dat nu?" zei de agent. „Toen ik hier in de gemeente kwam, zei de dominé al, dat ik bij u niet gaan moest, om dat u toeh niets zou geven, hoewel u het best kon missen. En deze broeder zei het zelfde. En zelf geeft u toe een kind des Heeren te wezen, maar u weet zeker net zoo goed als ik, dat geen gierigaard liet Koninkrijk des hemels zal binnengaan. Daarom is God nu al dien tijd bezig om u ran uw zonde te genezen. L vecht tegen den almaclitigcn God. Ik zou niet graag in uw plaats staan met al uw bezittingen, je hoofd misvormd, bijna half blind, en mis schien kanker onder je tong. Wie weet wat je nog meer moot doormaken eer jo van je gierigheid verlost bent.'' De agent rees van zijn stoel met. da wensch, (tot als hij weer in deze plaats: kwam hij dan een gunstiger getuigenis mocht hooren, lt.l. „dat u bekeerd bent, broeder, van deze vreeeelijke^ zonde." De oude vrouw rees op én legde het chequeboek op tafel. Ze zei: „Schrijf nu een cheque van 300 dollar man, anders do-a ik liet." 4 Mot bevende hand werd de cheque ge schreven. Toen vroeg de vrouw of de ouderling CL in hot gebed wilde voorgaan. De ouderling- bad en (tankte tevens voor deze overwinning oj) den Satan. Bij het heengaan dankte de vrouw den, agent voor de woorden, die hij met zulk een vrijmoedigheid gesproken had. Je Amerikaansolie Vriend, Dr. Schacht heeft de vrije hand Centralisatie van in- en uitvoerj Nationalisatie van alle goudvoorraden liet ligt nl. in de bedoeling ie komen tot een volledige centralisatie van de in- en uit voer. De instelling van deze centralisatie bd toekent de uitvoering van een reeds in het voorjaar 1932 door dr. Schacht ontworperf plan, dat hij destijds heeft voorgelegd aan de leden van het rijksverbond der Duitscha industrie. De Duitsche industrie heeft ziclj toen fel tegen liet plan gekeerd en ook dr, Luther, die in dien tijd president van da Rijksbank was, heeft zich er tegen verzet. Thans nu dr. Schacht volledige bevoegd heden heeft tot het nemen van dergelijke maatregelen, is geen verzet van de industrie te verwachten. Haar houding is geheel pas sief, ook uit vrees voor de gevolgen van een mislukking der economische maatregelen die dr. Schacht thans meent te moeten ne men. Voorts wordt gemeld, dat spoedig de natio' nalisatie van alle goudvoorraden in het land is te verwachten. Deze nationalisatie zal van vérstrekkenden aard zijn en heeft ten doel gelden beschik baar te stellen voor de werkverschaffing. Reeds is een begin van de uitvoering van dit plan gegeven, daar gedurende de laatste weken in het geheel geen goud meer be schikbaar wordt gesteld voor industrieels doeleinden. De overblijfselen van de boerderij te Ernst, bij welke brand drie kinderen omkwamen*

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 1