DE VLIEGER VAN DER LEEUW NEERGESTORT ER 1934 SOUWERIJ OER TTERDAM MAAS EN SCHELDEBODE ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1934 OEKEN .BATAVIA n Gulden n Gulden i Gulden GRUWELIJKE KINDERMOORD AMSTERDAM EEN STAD IN BRAND I !F. 11006 en 11946 I—— VAN PXN DE RKEN GEZET, MET IR ORGEL MET ïMENGD KOOR VI f 1,50 Igeheele her- iraan vooraf- ïreformeerde ie uitvoering den Uitgever Kapitaal ïrve ruim irborgen T> OP DE THUISVLUCHT VAN KAAPSTAD ZIJN VERKOOLD LUK GEVONDEN Op den terugweg..... De heer J. J. Y. J. van der L e e u w, de Nederlandsche sportvlieger, is op 1 Juni van dit jaar inct zijn toestel „De Goede Hoop", een nieuw mode) van de Ilaveland Puth Moth, van Waalhaven ver trokken voor een retourvlucht naar Kaan- stad. Tot Athene werd hij vergezeld door den bekenden vlieger-publicist van de KLM den heer Viruly, daarna vloog hij alleen. De heer v. d. Leeuw, die zich eenige be kendheid heeft verworven door liet houden van lezingen en publicatie van boeken op Philosofisch gebied, maakte de vlucht naai Kaapstad om een aldaar 1 Juli te houden internationaal opvoedkundig congres, uit gaande van de „New Education Eel low- ship" bij te wonen en op Jit congres om aantal lezingen over Philosopie te houden. Tijdig bereikte de heer v. d. Leeuw na een zeer vlotte vlucht op 22 Juni Kaapstad. Van Athene uit vloog hij over de Middel- landsche Zee via Kreta naar de kust van Afrika, het moeilijkste traject van de vlucnt daar dit geheel over zee ging. Langs de kust vloog hij naar Kaïro en vervolgens langs do Nijl naar Khartoem. Over het laatste gedeelte volgde hij dp route van de Imperial Airways. De heer de Leeuw was evenals zijn broer, de lieer A M. G. v. d. Leeuw te Rotterdam, die liet vorige jaar met zijn echtgenoote de bekende vlucht naar Mombassa in Oost-Afrika maakte, een bekend sportvlieger. In September van het vorig jaar had hij bij de Nationale luchtvaartschool te Rotter dam het brevet van sportvlieger verkregen De heer v. d. Leeuw maakte de vlucht on der Engelsche vlag en de Engalsche regis- ti'atieletters GA. C. L. L., aangezien er geen tijd was in verband met den korten tijd van voorbereiding voor registratie in Noderlandsche lettere. Op 14 Juli vertrok de heer v. d. Leeuw weer uit Kaapstad. Hij vloog onmiddailijk door naar Johannesburg waar hij geruimen tijd, tot 21 Augustus, bleef. Zijn verblijf aldaar duurde dus lan ger dan een maand. Het laatste telegram van den heer v. d. Leeuw aan het fere- bureau Vaz Dias dateerde van 22 Augustus en werd door hem verzonden uit Mbeva. Van Johannesburg was hij naar do ruïne van St. Zimbysee vertrokken en vandaar naar Salisbury. Op 22 Aug. vloog hij van Salisbury naar Mbeya. Volgens thans ont vangen berichten schijnt do heer v. d. Leeuw op de volgende etappe kort na hot vertrek uit Mbeya door tot nog toe onbnken de oorzaak te zijn neergestort, waardoor de vlucht een treurig einde nam. De heer J. J. Y. J. van dcrLoeuwisniette verwarren met, zijn broeder, do heer M. A. G. van der Lcpuv-, directeur van do N.v. Erven Wed. van Nolle. De thans overledene is onganu vd. Opsporingsvliegtuig uitgezonden Naar Reuter uit Johannesburg meldt, is een opsporingsvliegtuig van Mpika uit gezonden. Het zag het ver ongelukte vliegtuig van den heer Van der Leeuw half verborgen onder het dichte kreupelhout op een afstand van 30 mijl van Mpika. De wrakstukken waren onherken baar. Tengevolge van het dichte kreu pelhout kon het opsporingsvliogtuig niet landen in dc nabijheid. liet op sporingsvliegtuig heeft ecnige malen over de wrakstukken rondgecirkeld, doch de bestuurder heeft geenerlei sig nalen of teekens op den grond waar genomen. Een afdeeling veldpolitie, waarbij zich een medicus heeft ge voegd, is uit Mpika vertrokken naar de plaats des onlieils. De vlieger Viruly over Dr. van der Leeuw. Een verslaggever van het Persbureau Vas Dias heeft een onderhoud gehad met den hekenden K.UVI.-vlieger A. Viruly. Op de vraag waarom hij den heer Van der Leeuw op zijn heenvlucht naar Athene vergezeld had, antwoordde de heer Viruly, dat zulks geschied was op verzoek van den heer Van der Leeuw zelf. Mijn vriend, zeide hij, was op de heenvlucht nog geen gerou tineerd vlieger; voor zoover mij bekend, had hij niet meer dan 50 vlieguren achter den rug. Toch moet ik u zeggen, dat besliste onervarenheid geen groote rol kan hebben gespeeld, aangezien het mij op de vlucht naar Athene opgevallen was, dat de lieer Van der Leeuw geen enkele fout heeft ge- maekt, terwijl juist deze route, die over den Balkan ging, niet mis was. Zooals u bekend is was ik slechts twee dagen in zijn gezelschap, daarna moest ik terugkeeren, omdat ik een vlucht naar In- dië moest maken. Oorspronkelijk was liet de bedoeling geweest dat ik de geheclo vlucht naar Kaapstad cn terug zou mee maken, doch hiervan is niets kunnen ko men". „Vindt u het risico van een dergelijke vlucht groot?" „Er zijn verscheidenen geweest, aldus de heer Viruly, die een dergelijke vlucht met succes bekroond hebben gezien. Ilct ele ment van risico was echter mijns inziens in hot onderhavige geval, gezien het feit dat de heer Van der Leeuw met een één- motorig sporttoestel vloog en geen radio aan boord had, zoodat hij niet gewaar schuwd was voor gebieden van slecht weer, niet gering. Bovendien is zoo omstreeks de evenaar liet weer in dit jaargetijde alles behalve gunstig. Ik wil u er tenslotte nog eens met nadruk op wijzen, zoo besloot de heer Viruly hel onderhoud, dat de ervarenheid in het vlie gen van den lieer Van der Leeuw op de heenvlucht aan den korten kant is geweest, doch dat, nu tiij er deze heenvlucht zoo goed heeft afgebracht, moeilijk meer van onervarenheid kan worden gesproken". Het lichaam verkoold Inboorlingen hebben medegedeeld, dat zij in de bosschen van de berghel lingen van Zuid Tanganyka hot wrak van een vliegtuig hebben gevonden. Dit toestel was dat van Dr. J. J. v. d. Leeuw, wiens lijk verkoold bij 't wrak werd aangetroiien. Rouw in Klazienaveen De slachtoffers van het autobus- ongeluk te Emmen teraardebesteld Groote belangstelling Te Klazinaveen zijn Maandag teraardebe- stoUl do boide werk verschaf fingsarbeidere H. Funcke en 11. Nijenliuis, die vorige week Woensdag bij liet autobus-ongeluk tc Emmen om het leven zijn gekomen. Ilct stoffelijk overschot van Funckc werd bijgezet op de R.K. Begraafplaats, nadat door pastoor B. Jongerius in de Parochiekerk de uitvaartmis was gecelebreerd. Ongeveer 1500 mcnschen volgden den lijkwagen. De meesten van hen waren werkloozen, ('ie daartoe verlof hadden gekregen. Po Bond van Autobushouders in do ge meente Emmen had voor het vervoer dezer arbeiders naar Klazienaveen een 25-tal auto bussen gratis ter beschiking gesteld. Aan dc groeve, van Funckc werd niet ge sproken. Als oficieelo vertegenwoordigers waren aanwezig namens den minister van sociale zaken, de hoofdvertegenwoordiger der steun verleening de heer M. do Vries, te Den Haag als vertegenwoordiger van het geniecntebe stuur van Emmen, wethouder A. Sibon, als vertegenwoordiger van het staatsboschhe- drijf, houtvester-ingenieur J. L. W. Blokhuis cn voorts de directeur van don gem. werk looshoidsdienst tc Emmen, Ir. W. F. 11. Bennik. Bloemstukken van verschillende arbeiders dekten dc baar. Des namiddags werd op do Algc- meene Begraafplaats ter aarde besteld liet stoffelijk overschot van Nijenhuis. Het aantal belangstellenden was toen tot over de 2000 gestegen. Aan de groeve werd een lijkpredikatic ge houden door Ds. J. A. Steenbakker Moilyo Loysen, Ned. ITerv. predikant te Erica. Ver volgens werd liet woord gevoerd door den heer M. do Vries, namens den minister van sociale zaken, wethouder S. Voenstra, die thans het gemeentebestuur vertegenwoordig de, het raadslid J. Hubert, als vertcgenwoor diger van het bestuur van den Modernen Arbeidersbond, den arbeider S. de Graaf, als vertegenwoordiger der groep arbeiders in het Sleener Zand, waar de verongelukte groep arbeiders werkzaam was, terwijl ten slotte de arbeider A. Kroeze namens dc familie dank bracht voor de betoonde eerbe wijzen. Bijna in den dood gestapt Ongeval op het station Staatsspoor te Den Haag Op het station Staatsspoor heeft zich Zaterdagmiddag een ongeluk voorge daan om van te huiveren, hoewel het achteraf bezien, nog uitstekend is af- geloopen. Een veertien-jarige meisje, dat aikomslig Was uit Deventer, begin de onvoorzichtig heid, uit een Diescltrein tc stappen op het moment, waarop deze zich in beweging zette. Het kind stapte mis, cn kwam tusschen het perron cn den trein terecht. Van de kleine zou uiteraard niets overgebleven zijn, indien ze niet de tegenwoordigheid van geest had gehad, doodstil to blijven liggen tot alle wagons waren gepasseerd. Thans reed de trein langs haar heen, zonder haar het min ste letsel toe te brengen. De sportvlieger Dr. 3. J. van der Leeuw in zijn vliegtuig. Deze foto werd genomen bij zijn vertrek voor. de reiSj die op zoo droeve wijze een einde aan zijn leven, maakte-. DE DADER REEDS GEVAT Groote verontwaardiging van het publiek. Maandagmiddag heeft de 8-jarige Sarah Beugel- tasch. woonachtig Jodenbreestraat 18 te Amster dam, de ouderlijke woning verlaten om naar school te gaan. Zij heeft zich inderdaad op weg begeven naar de schooi, die aan het Waterloopiein staat. Tegen 2 uur is zij daar door het onderwijzend per soneel opgemerkt. Het kind is echter niet in de klas verschenen en sedertdien was de kleine ver schenen. Groote ontsteltenis en verontwaardiging werd gewekt, toen Dinsdag het lijkje van het meisje in een pakhuis werd gevonden. Het lijkje is gevonden op de vliering van het bananenpakhuis van den heer Groenteman, welke vliering alleen met een laddertje is te bereiken. Het kind, dat daar door de politie ontdekt werd, was gebonden en had een prop in den mond. Het pakhuis is slechts een vijftigtal meters verwijderd van het schoolgebouw, waar Sonja school ging en waar zij 't laatst was gezien. Als vermoedelijke dader van den gruwelijkcn moord is aangehouden een 21-jarige employé van het pakhuis, die reeds eerder voor een zedenmis drijf gevangenisstraf heeft ondergaan. Do politie heeft op het Waterloo piein de grootste moeite gehad om don man te beschermen tegen de woe de van de duizendkoppige menigte, die zich voor het bureau verzameld had. De verdachte, die klein van postuur is, en wien men een blauwe kiel over het hoofd bad gelrokken, werd in een politieauto geleid en naar het bureau Jonas Daniël Mcyer- plein overgebracht. Politie te paard en te voet had de grootste moeite om te voorkomen dat de verdachte uit do auto werd gehaald en een prooi werd van de woede van het publiek. De gruwelijke vondst Ilct medeleven met de wanhopigo ouders is in de volkrijke typisch Joodsehc volks buurt zóó groot, dat in den nacht, toen nog niets van den moord bekend was, honder den personen uit de omgeving niet naar bed zijn geweest. Nog tusschen vier uur en half vijf branddo in de meeste woningen aan dit gedeelte van de Jodenbreestraat ljclit, hingen de bewoners en voornl bewoon sters uit de ramen en was de straat zwart van de mcnschen, buurtbewoners, die druk het geval bospraken. Natuurlijk deden de wildste geruchten de ronde en wisten velen tal van oncontroleerbare bijzonderheden le vertellen. Buurtbewoners, die over een auto of motor beschikten, maakten op goed ge luk speurtochten door de stad of soms zelfs daarbuiten cn keerden aan, zooals te ver wachten was, zonder resultaat terug, een groote groep nieuwsgierigen om zich heen verzamelend als hun motorrijtuig voor de ouderlijke woning van het vermiste me sje stopte. Groote verontwaardiging Onmiddellijk na het bekend worden van het misdrijf groepte in alle deelen van de stad de bevolking samen om het weerzin wekkende geval te. bespreken. De algemee- ne verontwaardiging was zeer groot. In de omgeving van liet bureau van poli tie op het J. D. Meyerplein stond gedurende den avond een dichte menigte. Op het Wa terloopiein groepte veel volk bijeen voorde banancnloods, waar de afschuwelijke mis daad werd gepleegd. In deze loods heeft de lieer C. J. van Ledden Htilscbos, de bekende politie-schcikundige, met een assistent een onderzoek ingesteld, nadat het lijkje van het ongelukkige slachtoffer naar het Bin nengasthuis was 'ervoerd. De verdachte ontkent De man bleef ontkennen en heeft ver klaard wat hij Maandagmiddag tusschen kwart voor twee en kwart over twee heeft gedaan en waar hij dien tijd geweest is. De ze verklaringen zullen onderzocht worden bij de verschillende personen, door verd. aangewezen. Ilij heeft zelfs verklaard, dat hij het meisje niet gekend heeft cn nooit heeft gezien. Dc houding van verd. is zeer rustig. Do verdachte F. bleef ook verder ont kennen iets van den moord af te weten. Zijn onverschillige houding doet niet be paald sympathiek aan. De politie blijkt ech ter over aanwijzingen tc beschikken, die wettigen dat hij in arrest blijft. Belangrijk in dit verhand is vooral het onderzoek, dat de politie-scheikundige van I.edden-Huisehos ter plaatse heeft ingesteld over de resultaten waarvan rapport aan politie cn Justitie zei worden uitgebracht. De gevonden sit ïatie op do vliering is zoo veel mogelijk intact, gelaten, opdat vinger afdrukken en andere eventueele aanwijzin gen, die voor de bewijs-constructie van on schatbare waarde zijn, niet verloren gaan Behalve de vliering is bet bananenpak huis van de firma Groenteman en Bolle weer voor de daar plaatsvindende werk zaamheden prijsgegeven. Reeds eerder is de 21-iarige P. voor een zedenmisdrijf veroordeeld. Wij vernemen in dit verband dat deze zaak van verleden jaar dateert. P. is toen door de zedenpolitie gehoord, waarbij hij had bekend dat hij ontucht had gepleegd met een 10-jarigen jongen, ,velk misdrijf in hetzelfde bananenpakhuis is gepleegd, waar het jongste slachtoffer is gevonden; vooral dit feit, waarvoor P. drie maanden gevangenisstraf werd opgelegd, wordt als een sterke aanwijzing tegen de verdachte beschouwd. De dader bekent Naar wij vernemen heeft de 21- jarige P., knecht in het bananen- pakhuis aan het Waterloopiein te Amsterdam, na vanmorgen op nieuw door de hoofdinspecteur van het bureau J. D. Meyerplein te zijn verhoord, bekend, dat hij in het pakhuis de achtjarige Sonja Beugeltasch heeft vermoord. Volgens zijn bekentenis zou hij met het meisje geen onzedelijke handelingen hebben gepleegd. Ernstige steekpartij te Amsterdam SURINAMER VERWONDT VIER PERSONEN ERNSTIG Maandagavond tegen één uur heeft een Surinamer de Korte Nieuwendijk nabij de Martelaarsgracht te Amsterdam in opschud ding gebracht door een steekpartij, waarbij vier personen gewond werden. De Surinamer, die in een café had gezeten, kreeg nabij de Martelaarsgracht een woordenwis seling met iemand, die waarschijnlijk eveneens aan geschoten was. Er dreigde een vechtpartij te ont staan, doch eenige personen trachtten de twist te sussen. De Surinamer wond zich echter hoe langer hoe meer op en verklaarde, dat hij, al was hij zwart, niet bang was voor nóg zooveel blankea. Toen een der omstanders hem wederom aanmaande door te loopen, trok hij plotseling een mes en g.ng den man te lijf. De man werd ernstig getroffen en vluchtte naar het politieposthuis aan de Droogbak. De Surinamer was nu geheel door het wilde heen en stak links en rechts om zich heen. Hij raakte nog een viertal personen, alvorens de om standers erin slaagden, hem te overmeesteren, waarbij hij eenige rake klappen opliep. Weldra was een groote politiemacht ter plaatse en spoedig verscheen ook een ambulance-auto van den G.G, en G.D. om ter plaatse de eerste hulp te verleenen, Het ergst was er aan toe de 49-jarige chauffeur A. de Rooy, die een gapende buikwond nad opge- loopen en ter plaatse verbonden moest worden al vorens hij kon worden vervoerd. Ook in den arm had hij een steekwond. De 28-jarige chauffeur bij de stadsreiniging H. Licht had een steek- en snijwond in de rechter- bovenarm gekregen, waarbij de slagader geraakt werd. waardoor een hevige bloeding optrad, zoodat ook hij ter plaatse moest worden behandeld, waar na. bij aankomst in het Binnengasthuis, in beide gevallen operatief moest worden ingegrepen. Het ergst was echter de man er aan toe. die kans had gezien nog naar het politieposthuis Droogbak te loopen. Het was de 39-jarige sigarenmaker Blankenspoor, die een diepe snijwond in de linker zijde had opgeloopen en in vrijwel hopeloozen toestand per auto van den G G.D. naar het Bin nengasthuis werd overgebracht. De Surinamer, die aan de Droogbak is ingeslo ten, zou heden gehoord worden. Zeven inbrekers gearresteerd Tal van inbraken in De Bilt en Bilthoven opgehelderd Twee helers tc Amsterdam aangehonden Heeds geruimen tijd werd zoowel te De Bilt als te Bilthoven in diverse woningen Ingebroken, waarbij een groote hoeveelheid aan goud, zilver en waardepapieren en geld alsook een kostbaar fototoestel van 250.— werd ontvreemd. Ook in verschillende omliggende gemeen ten voornamelijk in hot Gooi werden onbe woonde villa's bezocht. In Hilversum bijvoorbeeld hadden dertien inbraken plaats in twee maanden tijds. Ilct spreekt vanzelf, dat do politic niet stil zat. docli de nasporingen bleven aan vankelijk zonder resultaat. Vorigo week Zaterdag werden alhier twee Inbrekers aangehouden, die in dc woning slapende werden aangetroffen. In den aan vang dacht de politie in dit tweetal de da ders te hebben van de serie inbraken, doch toen Zondag 19 Aug. cn Maandag 20 Aug 1.1 weer te Bihhovcn was ingebroken, wist men dat in een andere richting moest wor den gezocht. In samenworking met do rijksveldwacht zijn daarop nachtpatrouilles ingesteld, ten einde do onbewoonde villa's voortdurend te kunnen controleeren. Met het onderzoek naar do daders ging men echter voort. Onze politie stelde zich met alhier achtergelaten sporen in verbin ding met de politie in het Gooi en te Am sterdam, zoodat al spoedig bleek, dat de daders in Hilversum moesten worden ge zocht. Hierop volgde Zaterdag de arrestatio van een zevental inbrekers, terwijl te Amster dam een tweetal helers werden aangehou den. De ontvreemde zilveren cn gouden voorwerpen werden in gebroken toestand lerug gevonden, terwijl het kostbaar foto toestel in een Bank van Leening te Amster dam in beslag werd genomen. Daar voor alle inbraken niet het bewijs is geleverd en Zaterdag j.I. te Hilversum wederom is ingebroken, blijft de politie paraat en worden de extra nachtsurveil lances voortgezet. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD Maandagmiddag is tc IJsselmondc op het kruispunt Koninginneweg-Rijksweg de 52 jarige G. v. d. Berg uit Botterdam door een uit de richting Dordrecht komende personen auto gedood. De heer v. d. B. kwam den Ko ninginneweg uitrijden, weifelde bij het over steken en is tegen de auto opgereden. Het lijk is naar de begraafplaats overgebracht. NA DE KERMIS.. Maandagavond is de 25-jarige P. Rockx uit Oud Gastel toen hij van de kermis per rij wiel huiswaarts keerde ter hoogte van het veer hij Oud Gastel door een luxe auto aan geredén en op slag gedood. Het rijwiel werd door de auto meegesleurd en is een hall uur later pas van de auto ge vallen. De bestuurder van de auto die onder de invloed van sterke drank verkeerde is door de politie aangehouden. GRIEZELIGE VONDST. Toen de landarbeider C. te Hontenisse be zig was met „zandschieten" in het z.g.n. ICerkpadje dat Kuitaard met Lamswaarde verbindt, stuitte hij, naar de „Tel." meldt, op een diepte van ongeveer 20 c.M. op een menschelyk hoofd. De man groef door en vond een volledig menschelijk geraamte met de beenen op de borstkas gedrukt en het aan gezicht naar heneden gekeerd. Men heeft vastgesteld, dat het lijk verbor gen moet zijn geweest in een houten koffer van ongeveer 1 Meter lengte. Uit de ligging van bet geraamte kon men duidelijk zien, dat bet lijk op onmenschelijko wijze in de kist is gestopt. Het gerucht, aldus bet blad, doet de ronde dat men hier te doen heeft met de stoffelijke resten van zekeren J. F., die twintig jaar geleden spooii"Cs is verdwenen en welke ver dwijning de Justitie nooit heeft kunnen op helderen. MOTORRIJDER BOTST TEGEN BOOM Na een bezoek aan de kermis gedood Dinsdagnacht te omstreeks 1 uur is de 24-j. tuin der J. Kreuger. wonende te Bincienwijzend. toen hij, oa een bezoek gebracht te hebben aan de kermis te Blokker, op zijn motorrijwiel nabij het gemeente huis van Blokker door onopgehelderde wijze tegen een boom gebotst. Door voorbijgangers werd de man met ernstige verwendingen 't gemeentehuis binnengedragen, waar hij spoedig overleed. Zware autobotsing te Wassenaar Zes gewonden, waarvan twee ernstig Op den Rijksstraatweg bij de inrij van „de Paauvv" had Maandag een ernstig auto ongeluk plaats waarbij een zestal personen gewond werden waarvan een tweetal zeer ernstig. Uk de richting Den Haag kwamen twee auto's aanrijden kort achter elkaar De voor ste moest De Paauw in en gaf daartoe een teeken dat echter door den chauffeur van de tweede auto te laat bemerkt werd of mis schien was de afstand tusschen beiden te klein om tijdig te stoppen. Gevolg was dat do achterste auto met een flinke vaart tegen de eorste aanbotste met het noodlottig gevolg dat een zestal personen mir of meer ernstig werden gewond. Een heer en een dame v er den zeer ernstig verwond. Na ter plaatse ver bonden te zijn werden zij naar het zieken huis overgebracht. De beide wagens werden zwaar beschadigd. BUITENLAND Campana bij Buenos Aires door een ramp getroffen DOOR EXPLOISIE VAN BENZINETANKS Uit Campana (Argentinië): In de reusachtige petroleumtanks van de Nationale Olieraffinaderij-maatschappij heeft D.nsdag een ontzettende exploisie plaats ge had, tengevolge waarvan een aantal perso nen het leven hebben verloren. Tientallen personen worden op het oogenblik nog ver mist. Door de geweldige kracht der exploisie werden tal van huizen in Campana vernield. De omvang der catastrofe is op het oogen blik nog niet te overzien. Onmiddellijk na de ontploffing brak in de tanks welke 150 millioen L. benzine bevatten, brand uit, welke spoedig naar de in de onmiddellijke nabijheid gelegen huizen oversloeg. Een ontzettende paniek maakte zich van de bevolking meester, daar het aan vijftien honderd brandweermannen, politiemannen, en vrijwillige manschappen ondanks onver moeide pogingen niet gelukte den brand meester te worden. De vlammen grijpen steeds verder om zich heen cn dreigen de geheele stad in de asch te leggen, De stad Campana is ongeveer acht kilometer ten Noorden van Buenos Aires gelegen aan een der mondingen van de Paranan. De exploisie had plaats even over tweeën in den afgeloopen nacht. De tot dertig meter hooge vlam men kleurden den hemel purperrood en veroorzaak ten,onder de bevolking grooten sch^k. Vrouwen en kinderen renden in nachtgewaad de straat op en namen ijlings de vlucht voor den zich snel uitbreidenden brand. Door reddingsmanschappen werden in allerijl honderden houten huizen afgebroken om een over slaan van het vuur op het centrum der stad te ver hinderen. Het blusschings- en reddingswerk wordt zeer be moeilijkt, doordat het telefoon- en telegraafkantoor een der eerste gebouwen was, dat een prooi der vlammen werd. Hierdoor werden alle verbindin gen verbroken en de stad van de buitenwereld af gesloten. Toen het bericht van de exploisie en van di brandcatastrofe te Buenos Aires binnenkwam, wer den vandaar de modernste brandspuiten in allerijl naar Campana gedirigeerd. Llit het feit, dat de spoorwegrails gesmolten zijn. blijkt wel dat de brand een ontzettenden omvang heeft aangenomen. Over de oorzaak van de exploisie in dc tanks is nog niets naders bekend. Men neemt echter aan, dat het rookverbod door arbeiders overtreden is. De materieele schade wordt op vijftig millioen dollar geschat. Uit Buenos Aires: De tengevolge van de exploi sie in de benzinetanks te Campana uitgebroken brand heeft het station van laatstgenoemde stad vernield De brandweer van Buenos Aires heeft zich per extra-trein naar de plaats des onheils be geven. Tiet staat vast, dat in ieder geval een persoon om het leven is gekomen en dat vijftig personen zijn gewond. Men vreest echter, dat het aantal slachtoffers grooter zal zijn. Veertien dooden Nader wordt gemeld, dat tot dusver de dood van 14 personen vast stond en dat er 50 gewonden zijn. De brand moet ontstaan zijn doordat een der werklieden een sigaret achteloos had weggegooid De halve stad reeds in puin. De paniek na de ontploffingen. BUENOS AIRES. 29 Aug. Nader kan wor den gemeld dat vrijwel de halve stad Cam pana reeds in puin ligt. Bij de eerste ont ploffing, die zóó ontzaglijk was, dat wijd in de omtrek de grond schudde alsof een zware aardbeving ontstond, zijn op zijn minst 2 arbeiders gedood en tientallen anderen ernstig gewond. Men schatte dat 50 000.000 gallons olie in lichterlaaie ston den. De ontploffing ontstond kort na mid dernacht en verwoestte onmiddellijk de licht voorziening van de stad. waarop onder de bevolking een paniek ontstond, die met geen pen te beschrijven is. Elke nieuwe ont ploffing deed de wanhoop en den angst van de uit hun huizen gevluchten, die zinneloos her en der renden, stijgen. Intusschen zijn honderden vrijwilligers waaronder vele cow boys uit de omliggende streek, naar het terrein van den brand gesneld, waar zij met tovenmenschelijke inspanning en grooten persoonlijken moed erin slaagden nog tal van mannen en vrouwen te redden. Speciale treinen met in allerijl bijeengeroepen brand- weerafdeelingen, aangevuld door vrijwilli gers, zijn naar het terrein gesneld, teneinde zooveel mogelijk het vuur tot stand te bren gen. De toestand blijft echter voorloopig nog buitengewoon critiek en verschillende olie tanks loopen nog gevaar door het vuur te worden aangetast en te ontploffen. De geheele stad door het vuur bedreigd Uit Campana: Tengevolge van de explosie an nog veertien benzinetanks, welke kort na middernacht plaats had, is de geheele bevolking der stad door een ongehoorde pa niek aangegrepen. Zij, die nog niet gevlucht waren, ver lieten de stad in den nacht. Honderden menschen hebben, slechts van de noodzakelijkste kledingstuk ken voorzien, in het open veld den nacht doorgebracht zonder eenig drin ken en voedsel. Het is nog niet mogelijk geweest de dakloozen naar een andere plaats te vervoeren, daar de spoorwegverbin dingen geheel verbroken zijn. De rails in Campana zijn deels gesmolten, deels zoo verwrongen dat geen trein de ge teisterde stad kan naderen. De stukken van dc explodeerende tanks vlogen honderd meter de lucht in. Talrijke huizen zijn reeds vernield door het vuur, dat de geheele stad in asch dreigt te leggen. BUENOS AIRES, 30 Augustus. Het is nog steeds volslagen onmo gelijk ook maar bij benadeling te schatten hoeveel menschenlevens bij de ontploffingen der olietanks en de daarop volgende branden en de pa niek onder de bevolking verloren zijn gegaan. Van de reeds geborgen lijken heeft men er niet meer dan 4 kunnen iden- tificeeren. De overige waren tot on herkenbaarheid verminkt. De eens zoo bloeiende stad Campana is thans niet veel meer dan een groote rookende puinhoop. Tientallen personen worden nog ver mist en de brand woedt nog met on verminderde felheid voort, hoewel men er reeds in is geslaagd met medewer king van vrijwilligers en brandweer corpsen het vuur te beperken tot drie onderscheidene gebieden. Gisteren raamde men de schade op ruim 11.000.000 peseta. De Russisch-Japansche spanning Mandsjoekwo weigert dc Sovjet Russische spoorwegemployé's vrij te laten Uit Reval: Naar uit Moskou gemeld wordt heeft de Sovjet-Russische directeur van den Oost-Chineesche spoorweg, Roedi, den Mandsjoerijschcn autoriteiten verzocht de Sovjet-Russische employé's van den spoorweg op vrije voeten te stellen. Hot voorstel is door de Mandsjocrijschc over heid van de hand gewezen. Uit Chabarovvsk wordt gemeld, dat se dert 13 Augustus 54 ambtenaren van don Oost-Chinceschen spoorweg van Russischo nationaliteit gearresteerd zijn. Terwijl in den eersten tijd de arrestaties verricht wer den door Mandsjoerijschc politie cn Wit- Gardisten worden thans do arrestaties openlijk door Japansche gendarmerie ver richt. Te Chabarovvsk zijn berichten ontvan gen omtrent slechte behandeling en vvreedn martelingen van de gearresteerden. Uit Charbin wordt gemeld, dat do dag bladen hun anti-Russische campagne voort zetten en nieuwe arrestaties eischcn, vooral van leidende functionnarissen van den spoorweg. Voortdurend worden gegevens gepubliceerd omtrent samenzweringen cn bloedige represailles, die door de Sovjet-Rus sische burgers zouden worden voorbereid. Het lilad „Chardinskoo Vermia" meldt, dat te Charhin dc Japansche vertegenwoor, digers van het Mandsjoerijsche ministeria van verkeersmiddelen, Morita, Mori cn Sato zijn aangekomen. Volgens het blad zullen belangrijke conferenties gehouden worden door deze vertegenwoordigers met vertegenwoordigers van den Oost-Chineo- schcn spoorweg met het doel nieuwe plan nen en nieuwe maatregelen uit te werken. Ilct Japansche dagblad „Charhin Sjimboen" stelt voor het probleem van den Oost- Ciiineeschen spoorweg op te lessen onafhan kelijk van de besprekingen tc Tokio en uit het Mandsjoerijscho gebied alle Sovjet on derdanen te evacueeren teneinde de spoor weg ter beschikking te stellen en onder het beheer te brengen van de Mandsjoegijscb» spoorwegen. AARTSHERTOG MAX VAN HABSBURG INCOGNITO TE WEENEN. Naar uit Weenen gemeld wordt, heelt aartshertog Max van Ilabsburg, de broeder van den overleden keizer Karei, incognito '3 dagen in Hotel Imperial te Weenen vertoefd. Hij is nu naar Beieren teruggekeerd. GEVECHT TUSSCHEN NEGERS EN BLANKEN TE NIAGARA FALLS NEW YORK. 28 Augustus. In een wijk van Niagara Falls is het tot hevige gevechten gekomen tusschen verscheidene duizende- negers en blan ken. Het aantal gewonden is groot. Verscheidene personen hebben ernstige kwetsuren bekomen. De aanleiding tot die gevechten was gelegen in het houden van een vergadering ten gunste van een neger, die ervan wordt beschuldigd een blank meisje te hebben aangerand. De diepere oorzaak moet echter "W-orden gezocht in het leit, dat de negerbevoiking steeds meer doordringt in de tot dusver uitsluitend door blan ken bewoonde stadswijken. De politie vreest een herhaling van dc onlusten, waarbij ook veel materieele schade is veroorzaakt. GECONSERVEERD MAMMOUTH VLEESCH Tijdens een diner, dat te Stockholm gege ven is naar aanleiding van hot terugkeeren van e.en wetenschappelijke expeditie tut Noord-Siberië, is een vleeschsehotel opge diend. bereid uit het vleesch van een mam- mouth, die de expeditie, welke onder lei ding stond van Prof. Lindbergh, hij Taiga >n het ijs ingevroren had gevonden Het vleesch van het dier was voortreffe lijk geconserveerd en de expeditie zond een deel ervan naar Stockholm. Een nauwkeurig onderzoek werd inge steld, waaruit bleek, dat 'iet vleesrh nog zeer goed bruikbaar was, waarop tijdens het banket een daaruit bereide schotel aan de gasten werd voorgezet Het prae-histori- sche gerecht sciiiint. den heeren voortreffe- liik te hebben gesmaakt STIERENGEVECHTEN TOT STEUN AAN WERKLOOZENI Uit Belgrado: De bond van werklooze kantoor- en winkelbedienden heelt aan het gemeentebestuur van Zagreb voorgesteld stierengevechten te doen houden om aan middelen te komen voor het verleenen van hulp aan de werkloozen. De bond heeft verzocht, het nieuwe sta dion te Zagreb voor de stierengevechten be schikbaar te stellen en de matadors, pira- dores en andere personen, die bij een stie rengevecht medewerken, uit Spanje te la ten komen. Dergelijke stierengeverhten zullen een groote attractie blijken te zijn, welke niet alleen bezoekers uit alle deolon van liet eigen land. doeh ook uit Weenen en andere plaatsen in het buitenland zal trekken Een stierengevecht per week, aldus heeft de hond uitgerekend, zal genoeg geld op brengen om 30.000 werkloozen gedurende den aanstaanden winter te ondersteunen. A a J

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 5