1934 J h „Week-end" I" en „Keet" 1 Noordje" ink I h: MAAS EN SCHELDEBODE Gemeenteraad van Ooltgensplaat ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1954 IGEN ZWOELE AVOND EEN GEBROKEN HART \-NYMPHEN. tngers Jen rust iduinen zeekust. Iive huisjes i nieten: jicht! imen tijd serie heid. Iink" en „Koe- \stemd [koek" ie Valk" hier \id? en „de Zee- zee [meeuw" ker ïardé" I ilverdistcl" \ct I evanck" yeeu weg mee - wijs - en Pallast" Ivintig T t strand I dens HAKATE. nertijd, ia hotel aan de Z.zijde bis, plaatselijk ge- van mej. W. M. ['AN BUUREN. In den heer J. O 7 jaren ingaati- Goedereede, in den Roggedijk, 1115. groot 1.28.90 kns in pacht bij Jder Ouddorp in Spuidijk, nabij |ctie C nrs. 173, A. of 4 G 159V3 van Erkelens- ligaaf van huur- Irnsch Gemet en of op Zaterdag den berg. jizet in het Loge- |n n Dinsdag 11 Logement Kaas des namidd. 4 r van Mejuffr- ptellendam van: I op en het 1950 aan een J, aan de Molen- J 1179, groot 4 A- ■vember 1934 en lendam in kavel l, aan den Lange 1S94 en 1956, I., te aanvaarden N den berg, II ii. De oefe» Dinsdagmiddag om vier uur kwam de raad dezer gemeente in vergadering bijoen onder voorzit terschap van burgemeester Donker sloot. Er hangt een droevige stemming in de raadzaal en menige blik gaat naar de lcdigo plaats van het plotseling overleden raadslid, den heer L. A. Hobbel. De VOORZITTER gaat voor in gebed, waarna de raadsleden kennisnemen van 't schrijven van Mevrouw J. HobbelKoert, waarin zij modedeeling doet van het over lijden van haar man. Staande luisteren de raadsleden toe en diep onder den indruk luisteren zij toe, wanneer de burgemeester naar aanleiding van dit bericht zegt, dat wij allen diep ontroerd zijn, thans woorden tot zijn nagedachtenis te moeten spreken. De heer Hobbel deed 11 jaren geleden zijn intrede in den raad. Dit geschiedde op zeer bijzondere wijze omdat hij niet afgevaar digd werd namens een politieke organisatie Hij was een man, die een zeer bijzondere plaats innam in onze gemeente. Hij was geen man van het woord, toch was hij een man van veel invloed. Zijn tijd en gaven stelde hij in dienst van het algemeen be lang. Dikwijls hebben wij met hem verschild van meening en toch werden er sterke vriendschapsbanden tusschen hem en ons gelegd. Ik mag wel zeggen dat niemand uwer hem een kwaad hart toedroeg. Al waren we het niet altijd met hem eenB, nim mer twijfelden we aan zijn oprechtheid. Niet alleen in den gemeenteraad maar ook daarbuiten was hij een zeer geziene per soonlijkheid. Ontroerend fs het (spr. richtte zich ont roerd naar de ledige plaats van den heer Hobbel) thans te weten, dat deze plaats, die een maand geleden nog door den heer Hobbel werd ingenomen, nimmermeer door hem zal bezet worden. Ook hierbii wordt ons weer in gedachte gebracht het oude woord: De mensch wikt, God beschikt. Nog vele dingen had de heer Hobbol zich in het belang van de gemeente voorgeno men te doen. Het heeft alzoo niet mogen zijn. Aandachtig staan wij stil bij zijn her innering. Spr. stelde voor om namens den Raad aan de weduwe een brief van rouw beklag te zenden bij het overlijden van zulk eon. Wethouder JACOBS deelt mede, dat de Raad zich gaarne hierbij aansluit. De SECRETARIS leest vervolgens de no tulen van de vorige vergadering, welke na enkele aanmerkingen van de heeren van Nieuwenhuizen en Hokke worden goedge keurd. De VOORZITTER deelt den heer van Nieuwenhuizen mede, dat aangaande de kwestie ol de gemeente-opzichter verkeerde handelingen heeft gedaan, een uitvoerig rapport zal verschijnen. Spr. deelt vervolgens mede, dat hij in de vorige vergadering een fout heeft gemaakt met het opgeven van de percentages voor de provincie Zuid-Holland en Noordbrabant in de stichtingsbijdragen voor het veer Flak keeNoordbrabant. Spr. heeft gezegd, dat Noordbrabant 25 pet. en Zuid-Holland 25 pet. zullen bijdragen. Dit is onjuist, Noord- Brabant zal 15 pet. en Zuid-Holland 35 pet. bijdragen. Aan de orde zijn de ingekomen stukken. Ingekomen is van Ged. Staton do veror dening betreffende de benoembaarheid en de bezoldiging van de veldwachters van de gemeente Ooltgensplaat. Ingekomen is van het Prow. Bestuur bericht, dat de beslissing inzake de goed keuring van het raadsbesluit tot wijziging van deSjafuten van de stichting Drinkwa terleiding Goèree en Overflakkce is ver daagd. Ingekomen is bericht, dat ingovolge art. 7, le lid van de warenwet 8 Juni 1933 de bijdrage in den keuringsdienst voor waren voor deze gemeente over 1934 iS vastgesteld op f 357.16. Ingekomen is van de gasfabriek Oost- flakkee een rekening betreffende de ver nieuwingen en uitbreiding van het buizen net over de maanden Maart en April 1934, groot f 207.02. De Ruiter heeft de rekening nagezien en in orde bevonden. Ingekomen is een schrijven van het Mi nisterie van onderwijs, kunsten en weten schappen, waarin medegedeeld wordt, dat het R-K. Parochiaal Kerkbestuur voor zijn school in 1933 terecht rijksver^oeding heeft ontvangen. Deze school heeft aan de eischen voldaan en heeft recht op een rijksvergoe ding voor het onderwijzend personeel van f 12 305 61. Zij heeft een voorschot ontvan gen van f 12,100, zoodat f 94.39 teveel ont vangen is. Hetgeen over 1934 ingehouden moet worden. Ingekomen is een schrijven van het Minis terie van Onderwijs, kunsten en wetenschap pen, dat ingevolge de Middelbaar Ondor- wijswet de gemeente voor de Rijks H.B.S over 1933 een bijdrage van f 1310.60 heeft gedaan. De slotberekening over de vergoe ding van de gemeente over 1932 heeft uit gewezen, dat deze bijdrage f 161.24 minder moet zijn. Over 1933 bedraagt de bijdrage dus maar f 1149.36. Ingekomen is van den keuringsdienst voor waren, district Dordrecht het rapport over het tweede kwartaal 1934. In deze ge meente zijn twee partijen afgekeurd. Èr zijn geen processen-verbaal geweest. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De VOORZITTER deelt vervolgens mede, dat in de vorige vergadering behandeld is het adres vau den Bond van Koffiehuis- houders, Restauranthouders en Slijters oiu verlaging van de Personeele Belasting voer de café's. Toon is beloofd dit adres tc bc bandelen bij de begrooting. B. en W. stol len echter voor liet, adres thans te hehande len aangezien de verordening voor de per soneele belasting bij de behandeling van de begrooting, welke in September plaats zal vinden, niet meer veranderd ma" worden. B. en W. stellon voor afwiizend op dit ver zoek te beschikken, aangezien ton eersto een café nog altijd rendabel is, ten tweede gaat het niet aan de eene groep to ontlasten en de ander te belasten, want als we de Personeele belasting voor de cafés gaan verlagen moet het percentage voor de an derc groepen verhoogd worden. Het voorstel van B. en W. wordt met al- genteene stemmen aangenomen. Ingekomen is een verzoek van L. Paassen om verlaging van huur, aangezien hij ten gevolge van de liquidatie van do fa. Breur en zn. werkloos is geworden. De huur van f 3.50 kan hij thans niet meer betalen. De VOORZITTER wijst er op, dat verla ging van huur door den Minister goedge vonden moet worden. De Minister heeft meegedeeld, dat hij met ingang van 1 Jan. 1935 da annuiteiten zal verlagen, waardoor de huren ook verlaagd zouden kunnen wor den. Deze verlaging zal echter heel gering zijn. Stel dat ze f 4 zal bedragen. Een der gelijke verlaging moet dan verdeeld wor den over 56 woningen. Daarom zal een andere oplosing gevonden moeten worden. De heer Paassen moet dan maar een goed- kooper huis opzoeken. B. en VV. stellen voor deze zaak met adressant te bespreken pn een bevredigende oplossing te zoeken. Ingekomen is een verzoek van de heeren Paassen, Reener en H. J. Visch, typografen, resp. 30, 25 en 20 jaren in dienst geweest bij de firma Breur, om verlaging van school geld ingevolge het verkregen ontslag. De VOORZITTER wijst erop, dat deze menschon verlaging van inkomstenbelas ting moeten zien te krijgen. Daarvoor zijn ze echter te laat, aangezien de reclametijd reeds verstreken is. Het eenigste is nog dat wij deze posten oninvorderbaar verklaren. B. en W. stellon voor dit ijirzoek voor kennisgeving aan te nemen. Het is voor de gemeente een slag dat al deze menschon werkloos zijn ge worden. Aldus wordt besloten. Dan komt aan de orde de vaststelling van de gemeenterekening 1933 en de reke ning van de Bewaarschool 1933. De heer VAN NIEUWAAL doet namens de commissie, waarin ook nog zitting heb ben de heeren Hokke en van Kemnen, me dedeeling van inkomsten en uitgaven. Allereerst behandelt spr. de gemeente rekening. De gewone dienst heeft aan in komsten een bedrag van f 176.562.29, aan uitgaven f 176.010.70, zoodat er een batig Blot is van f 551.59. De kapltaaldienst heeft aan uitgaven f 64.512.59, aan inkomsten f 57.605.38, zoodat er een nadeelig slot is van f 6.916.21. De rekening .van de Bewaarschool ver toont aan inkomsten een bedrag van f 2692.95 en aan uitgaven f 2692.95. Spr. zegt, dat de commissie een cokes-verbruik door de bewaarschool van f 123 veel te hoog vindt. Er wordt maar 20 weken ge stookt. en de cokes is 50—55 ets per H.L, men heeft dus 200 mud cokes gebruikt, dat Is 10 mud per week. Wat de gemeen tere k-e- ning betreft, de commissie staat paf van het kapitaal aan achterstand in huur. Wij zijn tot de overtuiging gekomen, aldus spr. dat er bij velen geen sprake is van onmacht maar van onwil moet hier gesproken wor den. Het is allertreurigst en B. en W, die nen strenge maatregelen te nemen. De com missie adviseert voorts de rekeningen goed te keuren De VOORZITTER deelt mede, dat een stooktijd van 20 weken zuinig is berekend, het moet minstens 23 of 24 weken zijn. Daarbij zijn het groote kachels, waarin met gemak 1 mud gaat- Dan kost de cokes on geveer 65 cents per mud. Dan zijn het groote lokalen, die veel verslinden. Wij hebben niet het idee, dat de cokes niet go bruikt wordt. De heer VAN NIEUWENHUIZEN: Is de cokesprijs voor de gemeente goedkooper. DE VOORZITTER. Ja. Spr. deelt vervol gens mede, dat B. en W. reeds allerlei maat region genomen hebben in verband met de achterstand in huren. Dit vervult ons allo met groote. angst. Er was met een beetje goeden wil veel te bereiken. Zoo langzamer hand krijgen we het idee dat de gedachte postvat: het is maar voor de gemeente. We zullen de namen nog niet noemen, dat kan een volgend maal wel. Maar hier zal ik, aldus spr. enkele bedragen noemen. Op 1 Januari 1934 waren er bij die een achter stand in huur hadden van 18 weken van f 2.25, 56 weken van f 1.75, 23 weken van f 2.25, 37 weken van f 2.25, 7 weken van f 2.25. Dit is notr maar het derde gedeelte. Spr. gaat hiermede nog even door: 14 weken van 3, 51 weken van 2, 59 weken van 2.25, 35 weken van 3.50, 19 weken van 3, 39 weken van 3, 55 weken van 2.50, 50 weken van 3, 21 weken van 2.50, 11 weken van 3, 26 weken van 3, 20 weken Een luchtopname van het dorpje Aasgaard- strand, waarheen H. AL in gezelschap van H.K. H. Prinses Juliana vertrok na haar verbliif te VI- vilc. De Kon. familie vertoeft thans reeds ongeveer twee we ken, in dit dorpje. van 3, 21 weken van f 2.75 enz. enz. Do heer VERMAAS: Is dat dit jaar ver minderd'? De Voorzitter: Verminderd niet, De rekeningen worden daarna goedge keurd. Vervolgens wordt do rekening van liet Burgerlijk Armbestuur behandeld. De heer VAN NIEUWAAI. deelt mede, dat de inkomsten bedrar-n 14.467.07 en de uit gaven 14.313.69, zoodat er een "oed slot is van 154.25. Er ziin nog achterstallige pachten. J. Nelis over 1012 10, over '33 140 en erfpacht over '33 f 1' 00 totaal 168.90; M. Kroon over '32 22.34 en over '33 67.58 totaal 80 02. M. Stam over '33 33.79. W. Bas over '32 210.20 en Swiebbe over '33 288.82. In totaal aan achterstal lige pacht een bedrag van 701.63. N. Ver maat heeft over '33 nog 33.68 aan luiur van land te betalen. Maatregelen dienen ge nomen tc worden ont deze posten binnen te krijgen. De VOORZITTER deelt mede, dat hiertoe nog geen maatregelen genomen zijn, omdat B. en W. eerst de Raad zouden willen hooren. Er zijn twee manieren: afnemen ot vervolgen. Ras heeft geen wei meer en Nelis idem. De laatste heeft een zftndwcg, die we' af kunnen sluiten. De heer VAN NIEUWAAL zegt, dat hij wel eens met Nelis gesproken heeft. Hij zegt dat de uitwatering slecht verzorgd wordt. De VOORZITTER: Laat hem eerst eens betalen en laat hem dan aanmerkingen ma ken. De gemeente moet nu 2100 subsidiee ren aan het burgerlijk Armbr tuur, daarom sluit de rekening. B. en W. stellen voor de menschen, die- over '32 en '33 niet betaald hebben te vervolgen. Elke weck moet hot B. A. 136 aan contanten hebben voor do arme menschen. Dat kan zoo niet langei blijven wanneer deze menschen hun schul den niet betalen. De heer VAN NIEUWENHUIZEN: Kan niet zooveel mogelijk in de minne geschikt worden? Do VOORZITTER: We zullen kalm aan doen. De raad zullen we steeds hierover blijven raadplegen. De rekening van het B. A. wordt vervol gens goedgekeurd. Aan do orde is de wijzi ging van dc verordening betreffende de straatbelasting. Ged. Staten hebben enkele wijzigingen voorgesteld. De VOORZITTER laat mededceling doen van een brief van God. Staten dienaangaan de en wijst erop, dat. Ged. Staten een ver dere definieering wenschten van de bepa lingen, waaronder de aangeslagenen in de straajbelasting vallen. Ze wilden nog in het percentage wijziging brengen. Persoonlijk heeft spr. zich in verbinding gesteld met dc griffie. Spr. heeft ze daarvan nog af kun nen brengen. Er zijn namelijk gronden, die vlak bij en aan de wegen liggen. Ligt een stuk grond aan het eind van een gemeen telijke, een provinciale of een rijksweg, dan moet hij meer betalen dan iemand, die aan een polderweg ligt en toch de genoemde wegen evenveel gebruikt. We hebben het percentage voor bebouwd op 3 en voor onbebouwd op '2 gebracht. Dat is reeds voldoende verschil. l)c hoer VAN NIEUWENHUIZEN: Straat belasting moet toch eigenlijk geheven wor den tot onderhoud van de wegen. Ged. Sta ten zien er echter niets anders in dan een goado manier om aan geld te komen. Welke gronden worden vrijgesteld. IJe VOORZITTER antwoordt, o.a. eigen dommen, welke ondergebracht zijn bij de openbare kassen van Rijk, Provincie en Ge meente. Eigendommen ten bate van instel lingen van weldadigheid, eigendommen van scholen, wclko gesubsidieerd worden door Rijk, Provincie of gemeente. Eigendommen, geiiouwen, landerijen enz., die meer dan G achtereenvolgende maanden ongebruikt lig gen, bijv. het land aan de. Zuidzijde van den Bohunel is vrij. Dc kwestie staat zoo dat wij geen verdere definieering gewenscht ach- Ten. Zoo ligt do boerderij en het land van Jacobs aan den Prov. weg, van Kalkeren ligt aan den dijk, dio onder den polder ge rekend wordt en dus minder moet betalen, terwijl liij toch ovcnveel gebruik maakt van den provincialen weg. Dergelijke gevallen zouden, wanneer we bet advies van Ged. 'Staten opvolgen, naar 'voren omen. Bij 'onze regeling kan dat niet. De dueling van de verordening is geld tc krijgen. We zijn daartoe door tien nood gedrongen. Het voorstel van B. en W. om dc straatbo- lasting aldus aan tc nemen wordt m.a.s goedgekeurd. Op verzoek van Ged. Staten wordt het re glement van hot Burgerlijk Armbestuur al dus gewijzigd, dat een verzekering zal wor den gesloten tegen diefstal. B. en W. zul len elke drie maanden onaangekondigd een opname doen van kas en boeken. De zeker heidstelling door den penningmeester is er reeds. Do VOORZITTER deelt mede, dat dc heer Bol per 1 Jan. '35 ontslag zal nemen als administrateur. Dc lieer VAN KEMPEN vraagt nog waarom verzekering tegen diefstal noodza kelijk is, nu do penningmeester toch een zekerheidstelling heeft gedaan. De VOORZITTER: Wanneer er gestolen wordt, dan is de penningmeester daarvoor niet aansprakelijk. Dio zekerheidstelling is er in geval van fraude en dergelijke. Dc lieer VAN NIEUWAAL: Hoe groot is die ■zekerheidstelling? Dc VOORZITTER: Ongeveer 1500.—. Op voorstel van B. en W. wordt het huis houdelijk reglement van de commissie tot wering van schoolverzuim goedgekeurd. Atm dc orde is vervolgens het voorstel vSlv B. en W. tot wijziging van de statuten van dc stichting Veerdienst Ooltgensplaat Noord Brabant. Dfc VOORZITTER deelt mede, dat van Ged. Staten een schrijven is ingekomen, waarin gezegd wordt, dat in beginsel geen bezwaar bestaat tegen de goedkeuring van do (Stichting, mits de statuten met enkele bepalingen wórden aangevuld. De voorzit ter wijst er op, dat deze bepalingen vooral gelden het finantieol beheer van de stich ting. Een bespreking is gehouden met den rechtskundig adviseur van de stichting, Mr. Schilthuis, die meer uitgebreide statuten heeft gemaakt. De SECRETARIS leest de statuten zooals ze gewijzigd moeien worden voor. De VOORZITTER wijst erop, dat tegenwoor dig erg gewaakt wordt tegen de mogelijk heid van fraude-pleging. De lieer VAN GURP: liet bestuur van de stichting verkeert in een bevoorrechte posi tie. Het mag zijn eigen salaris vaststellen. Do VOORZITTER: Geen sprake van. Alles moet de goedkeuring hebben van den ruad. Het bestuur en 't dugelijksch bestuur hebben eigenlijk geen klap te zeggen. Alles moet goed gevonden worden door Ged. Stalen en den Raud. De lieer VERMAAS vraagt lioc het werk nu uitgesperd zal worden. De VOORZITTER antwoordt, dat er mee ningen zijn, die zeggen, dat de aanlcgstei ger buiten moet komen. Daartegen moe ten wij waarschuwen, want vooral met ijs gang is dut onmogelijk. De Directeur-Gene raai gelooft, dat het wel kan en de lagere ambtenaren mecncn het ook, maar voor een geregeld varen, hebben wc liever, dat or ge regeld gebaggerd moet worden dan dat een steiger buiten zpu worden gemaakt. Het voorstel van B. cn W. om de statuten wijziging goed te keuren wordt m.a.s. aan vaard. De VOORZITTER deelt, vervolgens mede, dat met ingang van 1 Sept. Ged. Staten het overzetten vanuit de Sluiselichr.ven hebben verboden in verband met de veiligheid van het verkeer. Spr. wijst er op, dat Ged. Staten hem voor dien tijd al erop gewezen hebben, dat hij als hoofd van de politic maatregelen kon nemen. De exploitant heeft ons reeds allerlei moeilijkheden in den weggelegd. Had hij dat niet gedaan, dan was er nu van stop zetting geen sprake geweest. Het is een ramp voor ons eiland omdat gebleken is, dat het veer onmisbaar is geworden. De in gezakte wal beteekent voor de gemeente een groote schadepost. Die zal de stichting moe- teni vergoeden. Dc stichting heeft een stuk grond noodig voor den aanleg van den stei ger, die aan den andoren kant zal komen. Dat stukje grond is van de gemeente. De schade kunnen we daarmede verrekenen. Dc heer VAN NES: Als ze de andere kant van de haven in orde maken, zullen ze noodwendig de verzakte kant ook moe ten reparecren. Do VOORZITTER: En als ze de steiger bui ten maken, wat dan? Men heeft ook al ge dacht aan een steiger aan de Croot-Adriana- polder. Ik geloof niet, dat men hem daar zal leggen. De heer VAN ES: De steiger huiten leggen is practisch onmogelijk. Bij storm enz. kan men daar niet aanleggen. De VOORZITTER: De verantwoording daarvan kunnen wc niet dragen. Hier heb ben ze ook een steiger neergelegd. Wat is er achteraf van terecht gekomen. De ver zanding is nog erger geworden. De heer BRINKMAN: De buitensteigcr kaft onmogelijk. De VOORZITTER: Ik hen er vorig jaar. nog geweest toen een schip daar in den storm gezonken is. Het was verschrikkelijk weer. Men kan er dan onmogelijk aanleg; gen. Wanneer men daartoe overgaat, kun nen we het niet voor onze verantwoording nemen en heffen we de stichting op als dat gebeurt. Wethouder JACOBS: Dan zou er een storm! opgaan in ITakkee als dat gebeurde. Dc VOORZITTER: Als .men dc haven daar niet gebruikt dan treden we uit de stich-' ting. De lieer NIEUWAAL: Waarom wil men dat? De VOORZITTER: De Iramboot. Het is niet dc schuld van de stichting. Van morgen belde spr. nog een vooraanstaand ingezetene van Flakkee op, die een verzoek had gekre gen de publieke opinie te bewerken. De toe stand kan zoo echter niet blijven. Vervolgens werd een begrootingswijziging goedgekeurd en werd het suppletoir-cohier van de hondenbelasting op voorstel van B. en W. goedgekeurd. Daarna volgt sluiting. 't Is fluisterstil, de wilgenblaadjes zwijgen en witte wolkjes glijden traag langs 't blauw de avondmugjes dansen, dalen, stijgen en schijnen 't zwenkend zwaluwtje te gauw. Het rimp'loos water ligt zoo klaar te spieg'len, weerkaatsend 't blauw en purp'ren avondgloed en doet het kleine knusse schuitje wieg'len op zachte deining van den wijden vloed Straks gaat de zon in vlammig rood ten onder en bliksemflitsen flikkeren in 't Zuid; bloedroode bol brandt als een vurig wondei* ginds over 't vlakke veld in verre ruit, en machtig dreunt het rollen van den donder (S Ja, hij had haar nog lief, maar in den diepsten grond des harten met een genegen heid, onder duizend andere gedachten en gevoelens zoo diep bedolven, dat slechts een schemering dier liefdevlam nu en dan ge zien werd. Hij had haar nog lief, die hij eens tot gade had verkregen; want zij was nog altijd het sieraad van zijn huis en de lust zijner oogen. Hij dacht er niet aan, dat zij zich ongelukkig gevoelde. Zij bezat immers alles, wat zij kon wenschen, vooreerst hem, dien hij wist het wel vele dames tot echtgenoot begeerd hadden; vervolgens lieve, vlugge kinderen, dan een deftige woning en eindelijk den toegang tot de aanzienlijk ste kringen, waarin zij gevierd en geëerd werd; wat kon zij billijk meer verlan- gen? Ach, hij vermoedde niet, dat dagelijks een uur van vertrouwelijke samenspreking over huiselijke belangen aan zijn zijde haar on eindig veel aangenamer was, dan al dat benijden! Hij wist de liefde van het vrou welijk hart, dat zich geheel aan hem had overgegeven, niet op den rechten prijs te schatten. Door de macht dier liefde was zij tot ieder offer bereid en offers had Agnes genoeg te brengen, meer dan haar niet sterk gestel dienstig was. Twee jaren na het bekend worden der ongunstige testamentaire beschikking trof den Baron een nieuwe slag. Hij had een aanzienlijke som in de Rotterdamsche Afri- kaansche Hanclelsvereeniging gestoken. waarvan men toen de beste verwachtingen koesterde, omdat er een rijk en algemeen geacht Israëliet, die zelfs lid was van de Eerste Kamer, aan het hoofd stond en toen deze verwachtingen faalden en de aandeelen plotseling geweldig terugliepen, verloor hij daaraan twintigduizend guldens. Dat was geen geringe schade. Zijn vrouw, die hij daarvan niet kon beschuldigen, en de arme kinderen moesten nu zijn wrevelmoedigheid verduren. Gemelijk over dat tweede verlies morde hij tegen God en menschen. Zoodra het „Dagblad van 's Gravenhage" hem de vlucht van den heer L. Pincoffs be richtte, wierp de Baron de courant op de tafel, stond op, liep met kruiselings over el kaar geslagen armen zijn kamer op en neer, terwijl zijn vrouw, gelijk een schuch tere duif, met angstige blikken de uitbar sting van den naderenden storm verwachtte. Eindelijk wendde hij zich tot haar en sprak: „Agnes! een aanzienlijk deel van mijn vermogen is ons ontstolen. Gij zult inzien, dat wij ons moeten bezuinigen in huis, maar niet voor het oog van de wereld. Dit zou onze achting doen dalen. In huis zal veel bespaard kunnen worden. Eén dienstbode zouden wij kunnen laten gaan, wat dunkt U daarvan?" Agnes zag eerst een wijle zwijgend voor zich. Zij streed een hangen strijd. Daarna antwoordde zij: „Onze kleine Aurelia (die zij kort daarna door den dood verloor) is nu 1 y2 jaar. Ik wil een dienstbode wegzen den en kan nog wel meer besparen". „In welk opzicht meent gij dat, Agnes?" „Ik kan mijn kleeding vereenvoudigen". „Neen! dat niet!" zei hij. „Gij moet steeds overeenkomstig uw stand gekleed gaan". „Maar Otto! ik meende wat minder kost baar en Hij liet haar niet uitspreken„Neen Agnes! dat kan niet; maar het kamermeisje weet ook mot de naald om te gaan en als zij met de naaimachine U wat kon helpen, dan zouden althans die verbazend hooge rekeningen van de modemaaksters uitgewon nen kunnen worden". „Ik wil beproeven wat ik vermag", ant woordde zij zacht. Zij vroeg niet: „Hoe zal ik dat alles ten uitvoer brengen?" Gaarne deed zij alles, om hem weer vergenoegd te maken. Hij kuste haar en verliet in minder ge drukte stemming het woonvertrek en kort daarna zijn huis. Twee avonden na dit gesprek ging hij in de sociëteit met zijn vrienden een wedden schap aan om drie flesschen champagne cn telde, toen hij ze had verloren, daarvoor 15 gulden op de tafel! „Die Baron van Weldam is toch een edel moedig mensch", spraken zijn vrienden. „Hij moet ook veel geld hebben!" En Agnes zond een dienstbode weg en verzorgde met Lizette ook de beide jongste kinderen. Zij stond 's morgens vroeger op dan gewoonlijk en was overal in de huis houding. De kleeren der kinderen werden van toen af niet meer de deur uitgebracht, maar in huis gemaakt of hersteld. Met de aanwijzingen van de „Gracieuse", een mode journaal, werden nu de kleeren der kinderen en die van Agnes door haarzelve gemaakt en wanneer de kinderen reeds lang sliepen, dan zaten dikwerf Agnes en haar kamenier met de naald nog druk bezig tot het uur van middernacht, h"t uur, waarop de Baron doorgaans uit zijn vriendenkring huiswaarts keerde. Dikwijls zuchtte Agnes. Meermalen brand den haar opgen of werd zij gekweld door pijn in den rug, bij het aanbrengen van al die strooken en plooisels en versiering aan de japonnen, die de grillige en weelderige mode de dames opdringt. Diep medelijden gevoel de zij dan met die beklagenswaardige vrou wen en meisjes, die dag aan dag en dikwijls halve nachten zich moeten kwellen om de jjdeiheid van anderen te bevredigen. De eenige gedachte, die haar al dezen arbeid dragelijk maakte, was: Mijn Otto verlangt dat alzoo en ik moet gehoorzamen. Ik hoop hem daardoor tc verblijden. Geduld slechtst Geduld!" De Baron scheen dit moet tot zijn ver schooning worden gezegd geen begrip te hebben van al de inspanning, die hij door zijn bezuinigingssysteem zijner gade op de schouders laadde. Hij waande zelfs, dat zijn vrouw daardoor een deugdelijke huisvrouw zou worden. Had hij gegist, dat zij van ze nuwachtige inspanning, ondanks haar ver moeidheid, dikwerf 's nachts den slaap niet kon vatten en haar hoofdkussen met tranen bevochtigde, jiij zou van zijn bezuinigings plannen zijn teruggekomen. Toen het gezin nogmaals met een kind werd vermeerderd, kwam er voor negen maanden een min in huis. Maar zoodra de kleine gespeend kon worden, werd de min weggezonden en do verpleging van het kind aan de moeder en Lizette overgelaten. Zoo was Agnes dan wel met werk overla den. Rusteloos was zij werkzaam voor de kinderen en de huishouding. Maar ook deze beproevingsschool werd haar ten zegen, want zij leerde steeds meer God te aanbid den in geest en in waarheid. Agnes loerde nog steeds meer God zoeken om van Hem kracht, te erlangen tot den strijd des levens, die haar zwaar werd. Maar als zij in de Willemskerk in de Nassaulaan aan bet Heilig Avondmaal met de schare aanzat, de Baron ging sedert lang niet meer naar de kerk dan kon haar gemoed vol worden en het verlangen in haar opko men, met haar vooruitgeroisde lievelingen bij den Heere te mogen zijn in Zijn vrede en heerlijkheid. Op het einde van het laatste der in dit hoofdstuk beschreven tien jaren vond er een onverwachte gebeurtenis plaats, die Agnes nieuwe zorgen veroorzaakte. Nadat er van haar moeder, thans Lady Wilton, in geruimen tijd geen bericjit was ontvangen, meldde plotseling een telegram uit Vlissingen, dat zij dienzelfden avond nog te Den Haag dacht aan te komen. Zij kwam ook, maar niet de schoone en levens lustige vrouw van vroeger zonk Agnes in dc armen, doch een vermagerde en zeer ver ouderde gestalte. Haar tweede huwelijk met een hardvochtige?), cigenzinnigen man was ■lang zoo gelukkig niet geweest, als haar eerste eclit met den zachtmoedigen dokter Roemer. Lord Wilton had een geheel ander karak ter dan dokter Roemer. Zonder zich om anderen te bekommeren, ging hij steeds vol hardend en stijfhoofdig op zijn doel af. Juist daardoor had hij, eenmaal in vurige gene genheid voor Mevrouw de weduwe Roemer ontvlamd, ook zóó lang in het aanzoek oin haar hand volhard, totdat zij hem toeslem ming had gegeven. Of haar beweegredenen om hem te huwen, liefde of begeerte naar zijn rijkdom waren geweest, daarover had zij zich niet bekommerd. En toen zij eens de zijne was, eisclite hij ook met onverbidde lijke gestrengheid, dat zij zijn wil zou op volgen. Hij had haar eerst naar Londen gebrachl en daar in schitterende kringen, juist naar haar zin, binnengeleid. Eerst verheugde hij zich in de algemeene bewondering, die zijn schoone vrouw ten deel viel; maar spoedig deed haar koketterie, die luiar steeds een aantal lichtzinnige aanbidders bezorgde, zijn jaloezie ontbranden en besloot hij, op zijn wijs, daaraan niet één slag een einde te maken. In weinige woorden gaf hij haar'te kennen dat hij voornemens was, zich uit het woelige Londen metterwoon terug te trekken en zich naar zijn landgoed bij Cambridge te begeven. Zij meende een wereld vol nieuw genot te gemoet te gaan en volgde zonder eenige te genspraak. Op het kasteel aangekomen, verklaarde hij haar, dat zij van nu af hier zouden wo nen. Slechts weinige menschen werden daar toegelaten en onder deze alleen mannen van gevorderden leeftijd. Hevige tooneelen vielen nu voor tusschen de teleurgestelde vroinv, die daar niet genoeg kon schitteren, en haar „tiran", zooals zij hem noemde. Maar hij bleef bij dat alles kalm en zei slechts: T,adv Wilton is de vrouw van den Lord n''- moet zij met liet gezelschap var n"den zijn". (Wordt vervolgd).

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 3