Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden X IN HOC SIGNO VINCES BINNENLAND. Kerk en School ZATERDAG I SEPTEMBER 1934 49E JAARGANG N°.4090 Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN U11GEVER1J v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Adverteiuiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. GEVAARLIJKE SYMPTOMEN De S.D.A.P. gaat nog steeds door met het prediken van ontevredenheid. Inplaats van ons volk te wijzen op het groote voorrecht en de talrijke zegeningen, Welke wij in ons goede vaderland mogen genieten, gaat men steeds door met het Byangeüe van de haat te prediken. Terwijl men dan in trotschcn overmoed Hurft te beweren, dat al het goede hetwelk Wij genieten, vrucht is jan hun actie of Stuwkracht. Men moet maar durven! Als er iets onwaars is in de socialistische propaganda feitelijk is alles onwaar is het dit wel. .Wij zouden (jat uitvoerig en gedocumen teerd kunnen weerleggen, maar zullen dat nu niet doen. Ieder weldenkend en mee levend mensch weet beter. Feit is, dat de S.DA.P, nooit regeerings- Verantwoordelijkheid aanvaardde. Alleen in de gemeente-politiek trad zij actief op. En hu zien wij, dat juist in die gemeenten j Waar zij het roer in handen hadden, de zaak hopeloos vast geloopen is op finantieel gebied. En in het buitenland, waar zij ook mee werkten aan de regeering, zooals in Duitsch land, Frankrijk, Engeland, Belgic enz. heb ben de arbeiders het veel slechter als bij ons. Juist de christelijke partijen, inzonder heid de Antirev. Partij, hebben zich steeds beijverd, om de socialo wetgeving uit te bouwen, om het schild op te heffen over het maatschappelijk zwakke. Om dat te begrijpen hebben wij heusch geen sociaal-democraten noodig, want Gods .Voord stelt ons dien eisch steeds duide lijk voor oogen. In dat besef hebben onze mannen steeds gearbeid en zullen zij voortarbeiden. Daarom is het zoo bedroevend, dat in deze dagen die trotsche taal der socialisten nog Steeds gehoord wordt. Want licusch cenige bescheidenheid zou hen wel passen, nochtans gaan zij steeds door met de prediking der ontevredenheid. De S.D.A.P. kan alleen critiek leveren, Bpbouwendcn arbeid kan zij niet brengen, daarvoor bergt zij te veel heterogene mee- ningen in haar gelederen. Daarom, op ons Eiland, dat van huis uit rcchtzinnig-godsdienstig is, moest ieder we ten, welk groot gevaar, vooral door de ont kerstening van ons volk, ons in die partij bedreigt. Zij voert ons af van de Kerk, van de Bij bel en van onzen God, en laat ons niets over dan de gewone stoffelijke zaken. Vooral in deze ernstige dagen, mogen wij niet nalaten met alle macht het hooge, bet idcëele, het geestelijke te plaatsen tegen over het stoffelijke. Want de mensch is meer dan een stoffe lijk wezen, hij bezit ziel en lichaam, daarom kan het hoogere in den mensch nooit straf feloos veronachtzaamd worden. Ook op staatkundig en maatschappelijk terrein gcidt nog steeds het woord van onzen Heiland: „Zoekt eerst het koninkrijk Gods en zijn gerechtigheid en alle dingen Zullen u toegeworpen worden". De Koningin in Noorwegen HET VERBLIJF TE AASGAARDSTRAND Een ideaal rust-oord. Zooals wij gisteren reeds meldden schijnt liet in het voornemen te liggen van H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana om nog een aantal dagen in Noorwegen te ver toeven. Het weer was er volgens de laatste berichten goed en nu H.M. zich aanmerke lijk beter gevoelt, worden er weder uitstapjes in den omtrek ondernomen. Over Aasgaardstrand, waar H.M. en Prin ses Juliana thans vertoeven, schrijft iemand aan de ,Msh". om. het volgende: Aasgaardstrand ligt bevallig tegen den berg gevlijd. Het is echter iewat wanordelijk en het laat daarbij de duidelijke sporen zien van den wil om met de spaarzame ruimte te woekeren. Ergens, waar nog een plekje was opengebleven is men begonnen een postkan toor te bouwen. Toen evenwel alleen het telegraaf- en telefoonstation nog maar on derdak hadden verkregen, bleek de beschik bare ruimte op te zijn, weshalve men be sloot het postkantoor op te richten op een ander open plekje grond, dat toevallig aan de andere zijde van het dorp lag. Dit nu is H. M. Koningin Wilhelmina, die te Aasgaardstrand in Zweden haar 54 jaar dag herdenkt. Moge onze dierbare Vorstinne straks geheel hersteld weer in ons Vaderland terugkeeren. En zij haar regeering nog tot in lange jaren land en volk ten rijken zegen! evenwel ook weer niet zoo heel bezwaarlijk want Aasgaardstrand behoefde niet meer oppervlakie te beslaan dan noodig is om er 700 mensclien een blijvende woonplaats t" verschaffen. In den zomer echter wonen er 2000 men sclien, doch aangezien liet zomerseizoen hier reeds twee weken voorbij is, kan ik u van de volumodemonstraties, die Aasgaardstrand jaarlijks ton beste geeft, geen beschrijving geven. Het bovenstaande zal echter voldoende zijn om aan te toonen dat Aasgaardstrand, het welk kan bogen op een prachtig uitzicht over de Oslofjord, welke hier de breedte van een zeearm aanneemt, volmaakt is gespeend van de lawaaierige vermaakinrichtingen zon de. welke de meeste badgasten zich niet op hun gemat voelen in hun badplaats. Het is dus een ideaal oord voor menschen, die de rust zoeken, welke slechts te verkrijgen is door een eenvoudig leven, dat aan de schoon heid van de natuur alleen volledig genoeg heeft. Zoo is het gesteld met Aasgaardstrand, waar alleen twee gloed nieuwe benzinetank installaties eraan herinneren, dat het leven nogal gejaagd en onrustig is. Het Aasgaard strand Touristliotel echter, waar onze Ko ningin woont is ver verwijderd van deze twee getuigen van de moderne samenleving Zoo is er dus nicL, dat de harmonie tus- schen natuur en innerlijke berusting, welke de Koningin hier wellicht zoekt te herstellen of te bevestigen, kan verbreken. DE TERUGKEER OP 8 SEPT. A.S. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen van H.M. de Koningin om Zaterdag 8 September uit Noorwegen naar Nederland te vertrekken. Het incognito In een schrijven uit Aasgaardstrand, op 29 Aug. aan de „Msb." verzonden, lezen wij echter: De Koningin, is gisteren wederom een dag thuis gebleven, zoodat wij mogen aannemen, dat H.M. zich slechts langzaam van de on dergane depressie herstelt. Wij vernemen nu, dat H.M.. die tijdens haar indispositie ook herhaaldelijk telefo nisch haar lijfarts in den Haag liet -consul- teeren, Zondag een vrouwelijke dokter van het ziekenhuiè in het nabije Toensberg. bij zich ontboden heeft. Deze zou H.M. hebben geadviseerd niet thuis te blijven, doch zoo veel mogelijk de lucht in te gaan en de Koningin heeft Maandag onmiddellijk aan dit advies gevolg gegeven. Ook vandaag is Zij weer uitgegaan. Nu het weer zicli niet leent voor een boottocht is H.M. met de prinses per auto uitgereden. Wij ontmoetton Moeder en Dochter in de buurt van Borrekirke, de eenige kerk, een Protestantsche, in dit verlaten land. Er zijn in die buurt uitgestrekte dennen- bosschen, waartusschen hier en daar op ont gonnen plaatsen een eenzame boerderij staat. Geen gerucht verbreekt er de zware stilte. De Prinses blijft thans voortdurend in de onmiddellijke nabijheid van haar Moeder. In Aasgaardstrand, in dit kleine gehucht, voelt de Koningin zich thuis onder deze wei nige vriendelijke menschen en laat zij zich gaarne toejuichen. Anders is het'in de stad Toensberg. Hier ging H.M. op een dag win kelen en zooveel stad kan Toensberg niet zijn of de bevolking liep te hoop om de wachtende fraaie auto, waarvan de menigte al spoedig leerde, dat het de auto van de Koningin was, zoodat er sl< hts geduld noo dig was om het tot het aanschouwen van de Koningin van Nederland te brengen. Helaas, de Koningin zag uit. de verte de menigte en de mensch stond op in de Ko ningin. De chauffeur ontving, zonder dat dit aan eenig lichaamsdeel van den man merkbaar werd, een wenk en terwijl hel volk van Toensberg zich stond te vergapen aan een auto, stapte de Koningin van Ne derland achter den rug van de menschen voorbij. In liet oog van de menigte gehoor zaamde de chauffeur plotseling aan een on zichtbare drijfveer, hij zette den motor aan en de wagen verdween uit het oog van het verbaasde publiek, dat niet zag hoe in een andere straat een dame in den wagen stapte i en wegreed, zooals iedere andere dame zou kunnen wegrijden. Voor een keer had het, incognito cezove i vierd. Veerdienst DintelsasSluis Met ingang van i Sept. a.s. stopgezet Met het oog op liet veilig verkeer wordt door Ged. Staten van Zuid-Holland in over leg met de Ged. Staten van Noord-Brahapt de Veerverbinding Dintelsas gemeente Dii»- loloord en de haven van Sluis gemeente Ooltgensplaat met ingang van 1 September 1034 stopgezet. Deze stopzetting houdt geer verhand niet dc door het Comité tot verhe tering van deze veerverbinding looperule onderhandelingen om in de Sluischc hayén rn in de haven van Dintelsas goede aanleg gelegenheid te maken. Het comité gaat met zijn werkzaamheden voort en deze zün thans zoo ver gevorderd, dat op een zft/r korte termijn alle noorligo toestemmingen en machtigingen van de betrokken autori teiten zullen zijn verkregen, wam door de verbetering is verzekerd en met de nitvop ring tan de plaatsen zal kunnen worden oegonnen. stand heeft gebracht; welke zedelijke en stof felijke waarden door gemeenschappelijk han delen zijn te winnen, niet alleen voor den Middenstand zelf, maar ook voor de peheele gemeenschap. Nevendoel dezer tentoonstel ling is: de gezonde ondernemingsgeest en durf bij den Middenstand aan te wakkeren. Juist nu, in dezen tijd van depressie, waar duizenden zakenmenschen moeten womtelen voor hun bestaan, kan de Almitento een aan sporing zijn om vol te houden. In den tijd van voorbereiding heeft het Comité ondervonden, dat in den Nederland - schen Middenstand nog een gezonde kern aanwezig is, die het tempo van de toekomst zal weten bij te houden, omdat zy toegerust is met moed, vakkennis en inzicht. Daarom hebben ook wij, verklaarde spr., kunnen vol harden bij het ideaal. Wij zijn versterkt in onze overtuiging, dat het de moeite waard is om voor de consolideering van een gezonde Middenstant. te vechten. Onze gedachten gingen onwillekeurig uit naar den Middenstand in de ons omringende landen, die wij \an nabij konden gadeslaan na den wereldoorlog en dan welde in ons op dank aan God, die ons klein maar heerlijk Vaderhand heeft willen sparen voor den gee- sei van den oorlog en zijn gevolgen, die zoo vele '-o<; --re levens vernietigde niet alleen, maar daarnaast verarming onder alle volks lagen veroorzaakte. De Middenstand is daar verarmd en dientengevolge lijdt het geheele bedrijf'-Wen aan bloedarmoede. Ook in Ne derland vallen slachtoffers door de slechte tijden, die wij thans beleven, maar toch zal deze tentoonstelling getuigenis afleggen van de kracht en den ondernemingsgeest, die in ons Vaderland nog aanwezig is en hier tot uiting komt. Talrijke groepen uit den Middenstand heb ben ons naar de Almitento -willen volgen en al hebben wy in ons enthousiasme nog hooger gemikt, wij mogen toch tevreden zijn. De commissaris der Koningin, Jhr. Mr. Dr. A. R o 11, heeft hierna de expositie ge opend. De werkloosheid in Juni 1934 I-Iievonder volgen de indexcijfers der werkloosheid in de maend Juni 1934, bere kend door liet Centraal Bureau voor de Statistiek. Deze cijfers (zijnde het percen tage wcrkloosheidsdngen van liet aantal dagen .dat gewerkt had kunnen worden, indien geen werkloosheid ware voorgeko men), geven voor elke „Bedrijfsklasse" liet algemeen gemiddelde van de werk loosheid onder dc tot de verschillen d o takken van liet bedrijf in elke bedrijfs klasse behoorende leden van de organisa ties, welke gegevens nopens de werkloos heid dier leden aan het Bureau verstrek ken; de ongeorganiseerden vallen bijna al len buiten liet onderzoek. De cijfers tus- schen haakjes betreffen de maand Juni van het vorige jaar. Het totaal aantal personen, van wie do werkloosheid is nagegaan, bedroeg in Juni 1934 rond 502.000, waaronder 495.000 tegen werkloosheid verzekerden; liet aantal werk- loozen onder hen bedroeg "ond 146.400, waaronder 145.200 verzekerden. Aardewerkindustrie, enz.. 17.7; Diamant industrie 65.5 (72.9); Drukkcrsbedrijven, enz. 10.7 (16.2); Bouwbedrijven, enz. 27.7 (25.-); Houtbewerking, enz. 34.5 (33.-); Klec- dingindustrie 17.5 (10.2); Lederindustrie 16.2 (10.8); Steenkolenmijnen 17.S (14.-); Metaalindustrie, scheepsbouw 36.4 (34.8); Textielnijverheid 27.9 (21.4); Voedings- en genotm.bedrijven 18 4 (10.4); w.o. tabak- en sigarenindustrie 24.5 (24.2); Vissclierü 31.8 (21.3); Handelsreizigers 10.3; Verkeerswezen 26.7 (27.-); Handcis- en Kantoorbedienden 9.3 (10.7); Toonkunstenaars 29.9 (24.3). Een zinker onder het Noordzeekanaal Zooals bekend zal over eenige tijd de oude zinker die ter hoogte van do papierfa briek te Veizen onder de kanaalbodem ligt. en waarin behalve een buis voor dc water leiding de huis loopt waardoor liet gas van liet Iioogovenbedrijf naar de gashouders te IJmuiden wordt gevoerd in verband met dc j verbreeding van liet Noordzcekanaal moe ien verdwijnen. Naar wij vernemen is he' leggen dei- nieuwe zinker te IJmuiden op 2 meter diepte onder de kanaalbodem gister ge schiedt. Het ingenieusc samenstel van dekschui ten met daarop gebouwde lieren waartus schen liet gevaarte, dat zich reeds onder het wateroppervlak bevindt hangt, wordt daartoe uit het binnen Spuikanaal met be hulp van sleepbooten dwars over het ka naal getrokken om in de kuil te worden neergelaten. De Midden en Zuidersluis wor den daartoe tot na het verloop van deze werkzaamheden voor het scheepvaartver keer gesloten. Het verkeer door de Noorder- sluis kan voortgang vinden. De Almitento DONDERDAG TE AMSTERDAM GEOPEND Donderdagmiddag te 1 uur js in tegen woordigheid van den Comm. der Koningin in -N.-Holland en z-er veel genoodigden de Alge meene Middensstandstentoon&telling (Almiten to) in het R. A. I.-gebouw te Amsterdam geopend. Ter inleiding heeft de voorzitter van het Tentoonstellingscomité, de heer C. F. J. Ver beek, van Amsterdam een rede gehouden, waarin hij herinnerde aan de eerste midden stand stentoonstelling, 25 jaar geleden in het Paleis voor Volksvlijt gehouden. Spr. wees er vervolgens op dat het uitvoe rend comité dezer tweede Algemeene Midden stand stent o on steil in g is samengesteld uit eenige leden der drie Amisterdamsche Mid- denstands-Vereenigingen. De opzet om deze tentoonstelling tot een groot nationaal ge beuren te doen uitgroeien achtte spr. vol komen geslaagd; wij mogen, zeide hij, op een spontane deelname wijzen uit alle oorden van Nederland. Het comité heeft de organisatie, opbouw en exploitatie der tentoonstelling geheel in eigen hand gehouden om meester op eigen terrein te blijven, en daarmede den middenstander een voorbeeld te stellen zijne onafhankelijkheid niet prijs te geven in ruil van wat minder zorg en verantwoordelijkheid ,Zoo zal dan de Almitento demonstreeren waartoe een goed georganiseerde Midden stand in staat is; wat hy door organisatie tot Omzetbelasting en electricitcits- gebruik Zooals men weet is de opbrengst der om zetbelasting aanmerkelijk tegen gevallen, en meer dan 40 pet. onder de raming ge bleven. Er was op het einde van dc zeven de maand al een achterstand van bijna 21 millioen. Men wil nu, volgens het „Vad.'\ nieuwe bronnen aanboren. Allereerst de electriciteitsrekeningen. De' omzetbelasting zal hierbij echter niet volgens het bedrag der rekening betaald worden, maar volgens een door de Regeering zelf vastgesteld uni form tarief van 25 cent per kilowatt. Deze zoogenaamde uitbreiding wordt dus feitelijk een electriciteitsbelasting van 1 cent per kilowatt. Dit geldt natuurlijk voor de elec- triciteit, welke in de huishouding verbruikt wordt Voor industrieele drijfkracht enz. komen er andere maatregelen. Gaat niet naar Frankrijk Tenminste, als ge werk zoekt De Minister van Economische Zaken brengt het navolgende ter kennis van be langhebbenden: Het is gebleken, dat zich bij de Neder- landsclie consulaire ambtenaren in Frank rijk bijna dagelijks werkzoekende Neder landers aanmelden, met het verzoek, op rijkskosten naar Nederland te worden ge zonden. Gezien de groote werkloosheid in Frankrijk en het feit, dat, mede als gevolg daarvan, de wettelijke voorschriften op hel werkzaam zijn van vreemde arbeidskrach ten daar te lande zeer streng worden toege past, wordt ernstig gewaarschuwd tegen vertrek naar Frankrijk met het doel er ar beid in loondienst te verkrijgen, zonder vooraf dienaangaande overleg te hebben gepleegd met het plaatselijk orgaan der openbare arbeidsbemiddeling. Met nadruk wordt cr op gewezen, dat werkzoekenden, die zich op goed geluk naar Frankrijk begeven, er niet op kunnen reke nen, door de Nederlandsche consulaire ambtenaren te worden ondersteund of op rijkskosten naar Nederland gezonden. Dc haringvangst na 3 September Niet meer dan 280 schepen De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat het aantal drijfnet- visschersvaartuigen, dat na 3 Septem ber ter haringvangst mag uitvaren, 280 bedraagt. Dit aantal wordt over de bij de Stichting voor de Nederlandsche Haringvisscherij aangeslotenen door deze Stichting zoodanig verdeeld, dat alle aan de aangeslotenen in eigendom toebehoorende of te hunner beschikking staande schepen na 3 September mogen uitvaren, voor zoover daarmede het aantal van 280 niet wordt overschre den. NED HERV. KERK Drier al: Tc Harderwijk, W J. v. Lok horst te Hilversum, C B Holland te Putten en Jac Vermaas te Hooge veen- Beroepen: Te Etersheïm en Schardam (toez.) Drs. K. A. Schipper, cand. te Groningen Te Lettelbcrt en Enumatil, W. C. v. Burgeier te Arnhem. Te Kcstcren, C. v. d. Wal te Dirksla nd. Bedankt: Voor Hcemsc, L. Knier tc Biraaard. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Loppersum, W J van Enk te Vries en G J Hoytema tc Kootcn- Beroepen: Te Ilock van Holland, cand. H. de Jong. hulppred. te Voorbu/g. Te Dwin- gelo: cand. M. Geertsema tc Zuidwoldc. Te Dokkum, J. R. Syfcrandy te Zwartebroek. Aangenomen: Naar Vinkcveen, H. P. Rut gers, cand. te Sneek. Naar Tzum, Ds. J. van der Linden te Leeuwarden. Bedankt: Voor Nieuwolda en Opcinde- Xyega, Pr t van «lor Linden tc Leeuwar den. Voor Leens, G J lloytorna tc Kooten. CHR GEREF- KERK Bedankt: Voor Assen, D- Ilenstra te Dokkum. HERDENKING DER AFSCHEIDING Dc collecte op 14 October Nu de Ncd. Chr. Radio Vereen, haar collecte dag -.oor de verzameling van V/2 ton ten bate van een nieuwe studio, heeft verschoven van 8 October naar 21 November, treedt dc collecte ten behoev der hulpbehoevende Gcref. Kerken op 14 October op den voorgrond. De Deputaten, te dezer zake door de Synode van Middelburg benoemd, zenden ons een uitvoerige aanbeveling, waaraan wij en kele zinsneden ontkenen: „Zal ons dankoffer op 14 October a.s. zoo groot mogelijk zijn, dan moet thans reeds begonnen met hiervoor iets weg te leggen. En het is hiertoe dat deputaten dan ook langs dezen weg al de leden onzer kerken, jongeren zoo wel als ouderen, met allen ernst opwekken. Broeders en zusters, legt van nu af aan elke week iets weg voor de dank-collecte op 14 October a.s.! Men zegge niet: ja, maar het is zoo'n moeilijke tijd, er wordt zooveel gevraagd en ik hèb zoo wei nig te geven. Want juist dan wordt het eerst recht een óffer. In dagen van voorspoed is het niet moeilijk, om een groote som bijeen te brengen. Men doet het van den overvloed, zonder er zich iets voor te ont zeggen. Maar als de tijden moeilijk en de inkomsten wei nige zijn, dan is het alleen mogelijk, wanneer er werkelijk geófferd wordt, d.w.z. dat men geeft, door zichzelf iets te ontzeggen. En is dit te véél gevraagd bij liet herdenken van dc Afscheiding en gelet op het doel, waarvóór het gevraagd wordt? C beware er ons voor. dat zij. die de hitte des daags en de koude des nachts hebben getrotseerd, die vervolgd zijn, met geldboeten en gevangenis gestraft, zich voor ons, hun zonen en dochtereo zouden moeten schamen!". Dr. BEETS GERIDDERD, Dr. Henry Beets de bekende predikant en Zendingsman uit Grand Rapids, die ten v<# rigen jare ons land bezocht en o.m. de Ge nerale Synode der Geref. Kerken te Middel burg by woonde, te benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Dit feit, voor zyn vele vrienden in Neder land een oorzaak van oprechte verheuging, roept ons in de herinnering, wat Dr. Beets in October j.i in een persgesprek zeide, toen hij de vooï de zesde maal in ons land was en de positie van den Chr. levenskring van vroe ger vergeleek met die van thans: ,.Dat de Christelijke school en pers, Kerk en Zending, door uw Regeering erkend wor den, zag ik met verheuging aan den lintjes regen. Ik was op 9 September in het Amster- damsche Stadion: welk een volkrsbetooging voor Oranje en welk een groot percentage Christelijke organisaties vergeleken bij vroe ger! Ik was in Groningen en liep over de Groote Manet, de plek, waar in 1834 Hendrik do Cock moest loopen, uitgejouwd door oe studenten voor hun sociëteit. En nu In dat zelfde Groningen 1/10 deel der bevolking lid van de kerK, door De Cock en zyn getrouwen gesticht! Toen geen, nu zes Geref. Kerken!" Dc nieuwe spellingsregelen TOEPASSING BIJ EXAMENS De Staatscourant vao Woensdagavond bevat de volgende mededeeling van het ministerie van on derwijs: In de programma's voor het eind examen der gymnasia en het daarmede gelijk gesteld examen, vermeld in artikel 12 der Hoo ger onderwijswet, voor de eind examens der hoogere burger scholen, voor het onderwijzers examen en het eindexamen der kweekscholen, en voor het hoofdonderwijzersexamen is door een aanvulling van de desbetref fende algemeene maatregelen van bestuur het volgende op genomen: Bij het schriftelijk werk volgt dc candidaat de schrijfwijze volgens de Vries en tc Winkel met de navolgende afwijkingen: De e wordt aan het eind van open lettergrepen 11'et verdubbeld. Dc ee blijft echter aan het eind van een woord, alsmede in afleidingen en samen stellingen van woorden op -ee; De o wordt aan het eind van open lettergrepen niet verdubbeld De 00 blijft echter vóór ch in de woorden: goochelen, goochem, loochenen, alsmede In hun afleidingen en samenstellingen; Sch wordt alleen daar geschreven, waar de ch gesproken wordt. Echter behoudt het achter voegsel -isch de thans gangbare spelling. De verbuigingsuitgangen c en en van het lid woord een, van geen en van de bijvoegelijk ge bruikte bezittelijke voornaamwoorden rnijn, uw, zijn, hun, haar worden weggelaten, behalve in staande uitdrukkingen als Hare Hoogheid, te zijnen huize, waar deze uitgangen in de beschaafde ge- sproken taal worden gehoord; De naamvalsuitgang -n bij lidwoorden, voor naamwoorden. bijvoeglijke naamwoorden of daar mee gelijkstaande verbuigbare woorden, wordt be halve in staande uitdrukkingen, als onder 4 be doeld, slechts gebruikt in het enkelvoud bij de namen van mannelijke personen en bij de namen van dieren, die uitsluitend een mannelijk individu aanduiden; Bij de voornaamwoordelijke aanduiding van zelf standigheden en bij het gebruik van genitiefvormen ais der. dezer, des richt men zich naar het be schaafde spraakgebruik. De Hofprediker (sedert 1919) Ds. W L. Weiter, herdenkt 1 September zijn 85e geboortedag. Hij is geboren in Rusland, te St. Petersburg, en heeft te Utrecht gestudeerd. Einde 1873 werd hij candidaat en stond achtereenvolgens te Dedemsvaart, Heemstede, Zwolle en Arnhem; sedert Dec. 1894 is Ds. Weiter te 's-Gravenhage. Tien jaren geleden hebben de Koningin, Prins Hendrik en de Prinses den waardigen grijsaard persoon lijk gelukgewenscht met zijn 75e verjaar dag.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 1