Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES BINNENLAND. 1934 ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1934 I! r49E 'JAARGANG N°. 4088 GEMEENTERAAD SOMMELSDIJK V Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte, Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. NIEUWE IDEËN Wij gaan den laatsten tijd er werkelijk niet op vooruit, de geestelijke achtergrond der beginselen schijnt voor het tegenwoor dig geslacht niet meer die waarde te be zitten, welke het voor de ouderen vertegen woordigde. Men leeft nu meer mee met do wereld, men geeft zich op alle terrein des levens aan het volle rijke leven, men wil mee leven, en men gevoelt het strenge, het om lijnde beginsel waaruit do ouden hun kracht putten veelal te bekrompen. Nu willen wij geen dooperscho mijding Verdedigen, maar wel willen wij, do kracht ivan het christelijk geloof op de juiste waarde stellen. En die waardestelling brengt mee, dat men als christen, ook werkelijk toont te leven uit een ander beginsel dan de men- schen der wereld. Ons beginsel moet ons iets, ja moet ons alles waard zijn, en die verdoezeling dor grenzen berokkent de doorwerking van ons christelijk beginsel schade, men ziet dik werf naar persoonlijk voordeel, het materi- eele wordt meer naar voren geschoven, juist daardoor wordt dikwerf schade toe gebracht aan de gave beleving en het be lijden van ons beginsel. Onze volksgroep, vooral de jongeren onder ons, leven uit een ruimere levens opvatting, maar daardoor zijn zij nog niet gelukkiger dan de ouden waren. Door die ruimere opvatting mist men dikwerf de goede onderscheiding, men ge looft dat het wel kan en mag om zich aan verschillende dingen te geven, niet besef fende, dat vermenging op terreinen waai de beginselen meespreken, altijd uitloopen moet, op verwaarloozing van de hoogste goederen. Wij zullen geen voorbeelden aanhalen. Ook wij hopen bet goede van het leven uit Gods hand te genieten, maar alleen als Zijn gave. Op ons christenen rust de plicht, ons be ginsel uit te dragen en heusch, waar wij 'dat niet kunnen, hooren wij niet thuis. Dat Is de grenslijn wciUe het leven zelf aan geeft. Maar tegenwoordig denkt men, dat zoo tr slechts een paar christenen meedoen »n Zich geven aan een zaak, dat daarmee de Zaak in orde is en voor allen geoorloofd en geëffend is. Laten wij ons toch niet vergissen en het groote gevaar dat ons bedreigt toch niet onderschatten, aileen getrouwheid kan hier Uitkomst geven. Als wij getrouw zijn, praten wij niet over Wat mag en wat niet mag, maar dan voe len wij dat God zelf van ons eischt, dat wij ais Zijn getuigen getrouw moeten zijn. Dan Zijn wij niet ooderwetsch conservatief maai Wel zeer principieel. Want vergeet niet, de hoogste waarden (van ons volksleven loopen gevaar, de kracht van ons christelijk geloof moeten wij hetoonen aan de wereld. Alleen als wij dat doen is er hoop, dat het oude geloot 'der aderen in eere gesteld zal worden. Daarom geen schipperen of plooien, maar op het stuk der beginselen positief zijn, is de taak van ons allen. Zoo wij slechts getrouw zijn en het pand der vaderen onbesmet bewaren, is er hoop 'dat God onzen arbeid zal zegenen. s Rijks begrooting voor 1935 sluit Naar het Ilbl. verneemt, is voorshands een sluitende ontwerp-begrooting voor 1935 verkregen, onder meer, dank zij opnieuw ingrijpende bezuinigingsmaatregelen, waar onder zich verschillende z.g. perspectiefbc- zuinigingen bevinden. Wijziging der Steunregeling Naar het corr.-bureau verneemt heeft de Minister van Sociale Zaken het voorschrift an artikel 10 der steunregeling, bepalende dat aan diegenen, die na den lsten Januari 1933 tijdens hun werkloosheid zijn' gehuwd, geen gehuwden-uitkeering mag worden ver strekt, dan nadat zij na hun huwelijk 3 maan den in het vrije bedrijf hebben gewerkt, in dier voege gewijzigd, dat zulks voortaan slechts geldt voor diegenen die na 1 April 1934 tijdens werkloosheid zijn gehuwd. Vacatures bij Invoerrechten en accijnzen Te weinig sollicitanten! Naar wij van bevoegde zijde vernemen is het aantal personen, in het bezit van de akte M. O. boekhouden of van het Staats- praktijk-diploma voor Handel en Admini stratie en niet ouder dan 40 jaar, die gesol liciteerd hebben naar vacante plaatsen aan de inspecties der invoerrechten en accijnzen ten behoeve van do uitvoering der Omzet belasting nog niet voldoonde om in de be hoeften aan personeel te voorzien. Belang hebbenden die aan de cischen voldoen zul len daarom goed doen zich zoo spoedig mo gelijk bij het Departement van Financiën aan te melden. Zij, die niet in het bezit zijn van het vereischte diploma worden zonder meer afgewezen. Dr. H. COHJN De Minister-President dr. H. Colijn is van zijn verlof uit het buitenland teruggekeerd en heelt Donderdagochtend zijn ambtsbezigheden hervat. DE NOODTOESTAND DER GARNALEN- VISSCHERS. Op vragen van het Kamerlid Van Dis betreffende den noodtoestand in de garna- lenvisscherij, heeft de Minister van Econo mische Zaken geantwoord, dat het een punt van ernstige overweging uitmaakt, om op grond van de Landbouw-Crisis-wet maatre gelen te treffen, welke er toe kunnen lei den, dat aan de moordende concurrentie een einde komt en de visschers in de gele genheid gesteld worden hun bedrijf voorl te zetten, voor zooveel zulks in verband met den beperkten afzet mogelijk zal blijken, De schaaldier-uitvoer naar Frankrijk In liet Fransche „Journal Officicl" van IS Augustus j.l. is een kennisgeving opgeno men aan de importeurs van schaaldieren. lil deze kennisgeving word medogedecld, dat met de Nederlnndschc regeering een overeenkomst is getroffen met betrekking tot den invoer uit Nederland in Frankrijk van schaaldieren (kreeften, langousten en ongepelde garnalen, post £9 van 't Fransclio douanetarief). Aan Nederland is een speciaal invoercon tingent toegekend voor genoemde scliaaidie- en. De invoer in Frankrijk is alleen toege staan, wanneer de zending is gedekt door een conlingenteeringsccrtificaat, afgegeven door de Nederlandsclic regeering, en de in voer geschiedt langs één der douanekanto ren, aangewezen voor den invoer van zee- viscli van Nederlandsclien oorsprong. In de Fransche kennisgeving wordt er voorts aan herinnerd, dat liet contingent, toe gekend aan Nederland, sedert 31 Juli, uitge put is en de invoer van schaaldieren uit Nederland in Frankrijk niet is toegestaan tot nadere aankondiging, zelfs niet wanneer do zending vergezeld gaat van een wettig contingenteeringscertificaat. Crisis-Haringbesluit wordt gewijzigd Verwerking van versche haring tot pekel- of steurharing binnen kort weer toegestaan. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Economische Zaken, bij de Centrale Commissie van Advies, bedoeld in art. £7 der Landbouvv-Crisiswet 1933, aanhangig ge maakt een ontwerp Koninklijk Besluit het welk strekt tot opheffing van het in het Crisis-Haringbesluit 1934 I neergelegde ver bod tot het verwerken van aangevoerde versclie haring tot pekel- of steurharing. Het Crisis-Haringbesluit 1934 I zal to dien einde veranderd worden in dezen zin, dat het verwerken als bovenbedoeld wordt toe gestaan voor door den Minister te bepalen tijdvakken. Het ligt in de bedoeling van den Minister, als zoodanig tijdvak aan te wijzen den tijd gedurende welken de< aanvoer van pekel- en steurharing in Nederland is toegestaan. Tengevolge van deze wijziging zal derhalve de aangevoerde versche ha ring wederom gezouten kunnen wor den, hetgeen zoowel aan de bestrij ding der werkloosheid als aan onzen buitenlandschen handel ten goede zal komen. Nederlandsche Spoorwegen De ontvangsten blijven nog dalen, hoewel niet meer in zulk een sterk tempo. Do geschatte ontvangsten van de maand Juli 1934 bedroegen totaal f 10,330,000. To taal ontvangst van 1 Januari ad f64,741,620 (70,714,256). Ontvangst per dagkilometer f 84.12 (91,11). Waterschappen Prov. Zeeland Bü Koninklijk besluit zijn benoemd: In de provincie Zeeland- a. met ingang' van 30 Oct. 1934 ,tot dijkgraaf van den polder Westeren-ban-van-Schouwen, L. J. Blom. te Haamstede, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar^ zal zijn ge worden; b. met ingang van 29 Sept. 1934, tot dijkgraaf van den Hertogin-HedwigepolderH. P. J. Rottier, te St. Jansteen; c. met ingang van 14 Sept 1934, tot dijkgraaf van den Adiriana- J oh an n ap o Ld e rL. J. Mol, te Dreischor; d. tot gezworene van den Koudcipolder J. de Kraker, te Hoek; e. met ingang van 1 Nov. 1934 tot lid van het bestuur der Waterkeering van den calamiteuzen Vlietepolder S. H. van dien Berg, te Wissekerke; f. met ingang van 1 Nov. 1934, tot lid van het bestuur van de calamiteuze pol ders Onrust, Jacoba en Anna Friso C. de Karn, te Wissekerke; g. met ingang van 1 Nov. 1934 tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Burgh en Westlandpo/lder, C. Blom. te Haamstede, uiterlijk tot het einde vau. het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn getwondieru De Raad van Almelo moet buigen De machtiging van Ged. Staten niet verlengd. Bij den Gemeenteraad is Woensdag inge komen een schrijven van Ccd. SLm-h, welk college zich telefonisch in verbinding had gesteld met den Minister van Binnen- landsche Zaken. Genoemde minister was ook van meening, dat Almelo in de 3c klasse der Gemeentefondsbelasting behoort te wor den geplaatst. Daaruit vloeit voort, dat een beroep op do Kroon vruchteloos zal zijn. Ged. Staten geven daarom den Baad in overweging, het besluit om voorziening te vragen bij de Kroon tegen liet niel-goedkou- ren der Gemeentebegrooting 1934 door God. Staten, in te trekken. Ged Staten wenschen voor het einde de zer weck de beslissing vyn den Raad hier omtrent te vernomen. Een verlenging der machtiging tot het doen van verdere uitgaven is niet verleend Bovengenoemd schrijven is gistermorgen in de vergadering van B en W. behandeld besloten werd tot het beleggen van een spoedeiscliende Raadsvergadering tegen he den (Donderdag) avond 7.30 uur, ter behan deling van bovengenoemd schrijven. Machine vervangen door handenarbeid Verruiming van werkgelegenheid. Do minister van Sociale Zaken heeft een brief gezonden aan het gemeentebestuur van Hardinxveld, waaruit de mogelijkheid blijkt, dat bij de uitvoering van rijkswer ken machinale arbeid vervangen wordt door handenarbeid met de bedoeling werk te verschaffen aan daarvoor in aanmerking komende werkloozen. Meermalen is deze kwestie reeds ter sprake gekomen en alge meen was men van meening, dat water staat niet was te vinden voor liet opnemen van bepalingen dienaangaande in de be stekken. Blijkens den inhoud van voornoemd schrijven is de minister van Waterstaat be reid bij het aanleggen van het gedeelte van weg no. 15 van het rijkswegenplan '32, tusschen de Buldersteeg te Hardinxveld en den Zandweg bij Schelluinen en van een rijwielpad, machinalen arbeid uit te scha kelen en van handenarbeid gebruik te ma ken. De uitvoering van het werk is opge dragen aan do N.V. „De geruischlooze weg" te Heemstede, terwijl de extra kosten, welke uit de te volgen wijze van uitvoering voortvloeien, f 29.600 bedragen, waarvan te zijner tijd een deel op de betrokken ge meenten zal worden verhaald. De som, vvaarvpor de uitvoering van bedoeld werk is aangenomen, bedraagt f 149.200. Door het poetsen Uwer tanden met, Hoe noodig het is, dat de Sluisschc haven uitgediept viordt blijkt wel uit bovenstaande foto, die gemaakt is op het moment, dat de stoombooten van de fa. Kraak aan den grond zitten. Bedrijfsraden voor den Middenstand Het ligt in het voornemen van den Minis ter van Sociale Zaken om binnenkort over te gaan tof de benoeming van een commis sie, als bedoeld in artikel 8 der bedrijfs- radenwet-, welke zal hebben te adviseeren omtrent de instelling van bedrijfsraden in middenstandsbedrijven. De drie centrale middenstandsbonden zijn uitgenoodigd eik een lid ter benoeming voor te dragen. Overigens, dus behoudens wat de werkgeversvertegondoordigars be treft, zal de nieuwe commissie (kemcommis sie-middenstand) uit dezelfde leden worden samengesteld sis de reeds bestaande kern commissie-industrie. Verlaging personeele belasting voor café's Dinsdagmiddag om half vier kwam de raad dezer gemeente bijeen onder voorzit terschap van wethouder A. Mijs. Aanwezig zijn alle leden, behalve de lieer Korteweg, die wegens ziekte verhinderd is. De VOORZITTER opent met gebed. De notulen van de vorige vergadering worden aangehouden. Aan de orde zijn de ingekomen stukken. Ingekomen is de goedkeuring van enkele raadsbesluiten door Ged. Staten. Ingekomen bericht \an de benoeming en herkiezing van de hoeren Iioon, Slis, Voge laar on Van der Meydon tot afgevaardigden van de stichting drinkwaterleiding. Al deze stukken worden \oor kennisge ving aangenomen. De gemeenterekening 1933 wordt aangebo den. Er is een batig saldo van 16088,09 o\cr den gewonen dienst. Do kapitaal-dienst heeft een nadeelig slot van 118,50. Op voorstel van den voorzitter wordt het benoemen van een commissie tot onderzoek aangehouden to, de volgende vergadering. Op voorstel van B. en W. wordt besloten van de hoeren C. en J. Edewaard alhier een perceel tuingrond aan te koopen voor den prijs van 700,en hiervoor een geldlee- ning aan te gaan. Op voorstel van B. en W. wordt een ver zoek van de heoren Makloet en Van Heemst tot liet geven van een stuk grond in erf pacht, ingewilligd. Aan den lieer Makloet wordt een perceel groot 510 M2. en aan den heer Van Heemst een stuk grond van 560 M-. in eeuwigdurende erfpacht gegeven. Een gedeelte wordt voor 10 cent per M-. en een ander gedeelte wordt voor 5 cent per M2. uitgegeven. Aan de orde is het voorstel van B. on W. om liet verzoek van den Bond van Koffie- huishouders, Slijters en Restauranthouders om verlaging van der personeele belasting in te willigen. B. en W. stellen voor de be drijven te laten vallen onder gemeubileerde kamers, waardoor een derde van de huur waarde verminderd wordt en ongeveer de hoofdsom f 220,minder zal bedragen. De heer VAN ES acht het onbillijk, dat de café's niet gelijk gesteld worden met de winkels. De VOORZITTER: We zijn al erg tege moetkomend. De heer KNRAPE; Ik ben cr tegen de café's gelijk fe stellen met winkels. Ik heb nooit geen droeve gevolgen vain winkels maar wel can café's ondervonden. Den laat sten tijd hebben we dat weer kunnen mer ken. Het voorste] van B. en W. wordt met al- gcmecne stemmen aangenomen. Do heer Van Es, die eerst een ei,gen voorstel heeft -ingediend om de huurwaarde met tweederde te verminderen, stemt thans eveneens voor, nu alle raadsleden tegen zijn voorstel zijn. De heer VAN ES: Ja, het is beter een half ei dan een leege dop. Wethouder DIJKERS: De (heer Van Es is niet altijd zoo consequent. Op voorstel van B. en W. wordt besloten een geklleening aan te gaan van 2200, voor verschillende werkzaamheden tegen een rente van 4^4 a pari aflosbaar in 22 jaar. Uitgeloot wordt een geldleening van 1920 obligatie no. 5, welke aflosbaar is per 1 Oc tober a.s. Bij de rondvraag stelt de heer ICNAPE de vraag of de bepaling van de politieveror dening, dat op de sternen ra-ndbestrat-img van Voorstraat en den Binnenweg niet gefietst mag worden, ingetrokken kan worden, nu er straks een nieuwe veldwachter zal komen. Do VOORZITTER: Daarover zal in beslo ten ziting gehandeld worden. De beer LE COMTE: Wordt in de betrek king van marktmeester nog voorzien? Do VOOZITTF.R: Daarover zal in besloten Batting gehandeld worden. Daarna gaat de raad over in besloten zitting. 0B iigdzcfondsche%mi{Wi^ merkbaar minder tandbederf De autobus-ramp te Emmen Deelneming van de regeering De minister van Soc. Zaken heeft den burgemeester van Emmen verzocht, zijn deelneming over te brengen aan de nage laten betrekkingen der werkloozen, die ten gevolge van de autobotsing overleden zijn en hem in te lichten omtrent der. toestand dor gekwetsten. Vereeniging „Het Hoogeland" Onder verwijzing naar de in dit nummer voor- komende advertentie betreffende een inzameling ten bate van bovenstaande Vereeniging, vragen wij bij dezen aller lezers belangstelling voor dit belangrijke werk der barmhartigheid. De bekende Vereeniging „Het Hoogeland" met haar 4 inrichtingen „Het Hoogeland" en „Ons Thuis" te Beekbergen. „Filadelfia" te Vries (Dr.) en „Wilhelminahocvc" te Opende (Gr.), verricht een reddings- en opheffingswerk van algemeenc beteekenis. In genoemde kolonies worden verpleegd: ontsla gen gevangenen, voorwaardelijk veroordeelden, zwervers, landloopers, alcoholisten, geestelijk en maatschappelijk cnvolwaardigen en ouden van dagen, uit alle standen, van alle gezind- t e n van ons volk en uit alle deel en des lands. Getracht wordt deze personen weer pasklaar te maken voor de maatschappij of indien noodig, hun een b 1 ij v e n d e plaats in de kolonie te geven. Hieronder laten wc volgen een overzichtje over den arbeid der Vereeniging over 1933. Het totale aantal verpleegdagen bedroeg 57464 Het totale aantal verpleegden 300 Nieuw opgenomenen 144 Door de Vereeniging in de maatschappij teruggeplaatste personen, waarvan tevens het patronaat werd geregeld 58 Buiten de koloniegevallen werd aan 1153 personen een warme maaltijd, brood of koffie verstrekt. Nachtlogies werd verstrekt aan 301 personen. Het aantal aanvragen voor opname, dat wegens plaatsgebrek moest worden afge wezen. bedroeg 163 Deze beknopte cijfers toonen U duidelijk de uit gebreidheid van het werk, waarvoor een inzame ling zal worden gehouden. Is het noodig dezen noodzakelijken en heerlijken arbeid der liefdadigheid nog meer bij u aan te be velen? U kent immers bijna allen de Vereeniging „Het Hoogeland" en haar mooi werk? Wij houden ons er van overtuigd, dat deze arbeid uw volle sympathie heeft, en vertrouwen, dat wanneer het plaatselijk Comité een bloempjes dag organiseert, u uw steun niet zult onthouden. De Arja in 1933 Omtrent de organisatie der A.R.J.A. lezeS wij in liet vijfde jaarverslag het volgende: Het reeds bestaande verband de Alblas- senvaard bleef als gouw met denzelfden naam in stand, terwijl opgericht werden de gouwverbanden: Amsterdam, Delftland, Dordt, 0.0., Eemland, Friesland, Gooiland, de. Graafschap, Groningen, Hoeksche Waard, Kennemerland, Noord-Brabant, Oost-Veluwe, Rijnstreek, Saksische gouw (N.-O. Overijssel), Tielcrwaard, liet Sticht Ml de Vecht- en IJsselgouw (Zwolle e.o.), terwijl in Zeeland tot stand kwamen de strcekverlianden Zuid-Beveland, Walche ren en Zecuwscli-Vlaandercn. In verband met de afstanden in laatstgenoemde pro vincie bewaren deze verbanden hot con tact tusschen de clubs, terwijl hierdoor de vorming van de gouw Zeeland wordt voor bereid. Bij liet samenstellen van dit jaar verslag was bericht ontvangen, dat men 111 liet najaar nog lioopt over te gaan tot de vorming van de gouwen West-Friesland en Ou'dewater e.o. Vermelding verdient de krachtige ontwikkeling der actie in Am sterdam, waar straks tien zelfstandige clubs de gouw van dien naam vormen. Reeds thans, nu de eerste gouwen nog slechts een half jaar bestaan, kan gecon stateerd worden, dat hun werking de ont wikkeling der A.R.J.A. zeer ten goede zal komen. De „Toogdag" zal dit jaar op 13 Oct. te Amersfoort plaats hebben. SPELLIXGAÜV1ES RAAD VAN STATE Naar wij vernemen, is bij het departement van onderwijs het advies ingekomen van den Raad van State inzake bet ontworpen Konin klijk Ba-luit betreffende de spelling. Het de partement zal de desbetreffende stukken deze week opzenden aan de Koningin om het ont werp Koninklijk besluit aan haar beslissing te onderwerpen. DE LANDBOUWLOONEN IN DE HOEKSCHE WAARD Men meldt ons uit Oud-Beijerland: In verband met de verwerping van de loons- voorstellen der landbouwers, als zijnde niet voldoende voor het afsluiten van een collectief arbeidscontract, hebben de hoofdbesturen van de christelijk en „modern" georganiseerde landarbeidersbonden in de Hoeksche Waard, aan de werkgevers-commissie een nieuwe be spreking voorgesteld. CORRESPONDENTIE Den Heer J van Prooy, 421 Benson ave Grand Rapids Michichan, U.S.A. U heeft tot 1 Nov. 1934 betaald. DE ADMINISTRATIE. Het wrak rail den autobus, die bij een overweg ran den nordlschewcg te Emmen door een locaalliein werd gegrepen, bij welk ongeval drie personen .om, 'f leven kwamen f

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 1