PLAATSELIJK NIEUWS maas en scheldebode zaterdag 18 augustus 1934 Predikbeurten Kantongerecht Sommelsdijk verkoopingen maas en Hindenbi Land- en Tuinbouw. SOMMELSDIJK, Tegen een inwoner dezer gemeente is proces-verbaal opgemaakt we gens liet niet voorzien i an lantaarns bij zonsondergang van afsluihboomen in een straat, Deze week werd weder een ingezetene naar het ziekenhuis vervoerd tot het onder gaan van een spoedoperatie. De landarbeider M. B., 'had het onge luk bij het dorschen vuil in een zijneroogen te krijgen. Hij moest zich onder geneeskun dige behandeling stellen. MIDDELHARNIS. Uitslag Postduiven-wed vlucht door de P.V. „Reisduif" vanaf Libra- mont afstand 221 K.M. op Zaterdag 11 Aug. Losgelaten vm. 11 uur. Aankomst 1ste duif 2 u. 40 m. 45 s.: 1, 3, 11 E. de Lint; 2 P. Schuurman; 4, 0, 10 I). Kardux; 5 C. Smit; 6 L. Vroegindeweij; 7, 8 M. Holleman. Deze week zijn aan de Kaai aange bracht en per scheepsgelegenheid vanuit do haven verzonden 6500 kisten aardappelen naar 's Gravenhage. Zaterdagavond om 7 uur zal in het kerkgebouw der Geref. Gemeente gesproken worden door Ds. Lamain uit Rotterdam. Woensdag reed de heer Joh. Snijder per fiets over den Westdijk en maakte een kleine aanrijding waardoor hij '1 ongeluk had te vallen met '1 gevolg, dat liij een zij ner vingers brak. De heer S. Stapel reed met zijn fiets van een afrol nabij het kleeren- magazijn van den lieer Buis met 't gevolg dat ook hij kwam te vallen en zich aan hoofd en armen verwondde. De heer C. Bre- zijn reed met zijn fiets .beladen met een melkbus door de Secretaris Nijghstraat ook hij kwam met de fiets te vallen waardoor de bus open viel en de melk verloren ging. Deze' incidenten liepeii verder goed af. In een gesloten pand gevestigd alhier zal binnen eenige dagen een filiaal geopend worden van de firma Janiin uit Rotterdam. Alhier is in de Kaai voor rekening van de gemeente gearriveerd een schip met straatsteeenen om aldaar de Voorstraat mee te vernieuwen en met de oude steeenen wel ke uit de Voorstraat komen zal de Kieuw- straat verbeterd worden. OUDE TONGE. De gehouden collecte van Zondag j.l. in de Ned. Herv. Kerk, alhier, ten bate van de evangelisatie te Langstraat heeft opgebracht de som van f 53,88. Gedurende dit leveringstijdvak is het crisisvleesch in blik verkrijgbaar op bon no 36 bij siager Jac. de Vos, de crisismar garine op bon no 2 hij P Peperstraten. in verband met de weer toenemende werkloosheid is 'boor de afd. van den Ned. Landarbcidersbond helt verzoek tot B. en W. gericht om de v\ erkverschaffing opnieuw open te stellen, of, zoo er geen voldoende werkobjectcn zijn, de Rijkssteunregeling in te voeren. De Rijkskeuring van tot dekking be stemde hengsten, zal voor deze gemeente ge houden worden te Kedichem op Donderdag 23 Aug. a.s. des voorin, half elf, voor het type tuigpaard en te Rotterdam oji Donder dag 13 September des voorin. negen uur voor het trekpaard. NIEUWE TONGE. A.s. Maandag zal de uilbetaling van Ouderdomsrente plaats heb ben op de gewone uren. Onze vroegere dorpsgenoot de lieer C. A Holleman, commies ter secretarie te Alfen aan de Rijn, is op zijn verzoek eervol ont slag verleend tegen 1 Sept. a.s. wegens zijn benoeming tot adj. commies ter Prov. Grif fie van Noord-Holland afd. Financiën. Bij de gehouden schietoefening der BVL alhier, werden de volgende punten be haald: P v Prooijeu 44; M de Korte 43; C Sneep 42; D v Es 41; B Holster 41: J v Es 40; II J Vreeswijk 37; Clir, Ticleman 28 p. Van den heer J. B., werd zijn rijwiel plaatje ontvreemd. Van de(n) dader(s) geen spoor. Aan de beurt van aftreding als geimach tigde van I et kiescollege zijn de heeren Clir Brooshooft, Adrs Kievit en M Vreeswijk. HERRINGEN. Maanldag j.l. liad de lieer A. M. K. liet ongeluk, tijdens liet verplaat sen van een zware motor, dat zijn hand be klemd geraakte tussolien een der wielen en de motor, met het gevolg, dat zijn pink als het ware verpletterd werd. Terstond werd medische hulp ingeroepen, nadat de heer WoMert (E.II.B.O.) een voorloopig ver band had gelegd. De patiënt leed ontzetten de pijnen; Het zal wel geruimen tijd duren eer hij zijn werkzaamheden weer zal kun nen hervatten. Door verschillende uientelers zijn al hier reeds uien verkocht, voor 2 per H.I.. In knepeen is momenteel hier nog geen handel Dinsdagmorgen geraakte Dr A. Wein- rnann aan de Peuterdijk alhier een weinig met zijm auto buiten de berm van den weg zoodat hij niet op eigen kracht weg kon komen Nadat een groepje omwonenden de behulpzame hand hadden geboden, kon hij zijn weg weder vervolgen. Materieele scha de was er niet. Vanwege liet Bestuur der Visecherij op de Zee'uwische Stroomen, wordt bekend ge maakt, dat op de mosseioanken, gelegen in de Grevelingcn, niet anders dun met zeil vaart uigen mag worden gewerkt. Aangezien de oogst werkzaamheden zoo goed als gedaan zijn, hebben zich deze weel; weder een tiental werkloozen doen in schrijven. Deze week hoopt de Burgemeester de zer gemeente na beëindiging van zijn ver lof, zijn ambtsbezigheden weder te hervat ten Men is hier druk bezig met het dor schen van tarwe. I*> wordt gemiddeld ge- doreolit van 2530 ILL. per geniet, wat een flink beschot is te noemen, De arbeider L. M. lied liet ongeluk, zich met het oogstwerk zoodanig aan een der werktuigen te verwonden, diat medische hulp moest worden ingeroepen en hij zijn werkzaamheden heeft moeten staken. Deze week is van hier weder per scheepsgelegenheid verzonden een lading vlas. Geleidehiljetten voor het vervoor van aardappelen kunnen dagelijks worden aan gevraagd bij den controleur Visbeen. Ieder die aardappelen te vervoeren heeft, doet dus goed zich tijdig van een vervoerbewijs te voorzien. De wekelijksohe bijeenkomsten van de onderafd. „Mirjam" van de Ned. Ilerv. (Gor) Meisjesvereen. alhier, zullen gedurende en- kele weken niet worden gehouden. OUDDORP. Naar men verneemt is in ver band met de drukte in liet landbouwbedrijf met ingang van il Augustus de steunrege ling voor onbepaalden tijd stop gezet. A.s. week zal op liet postkantoor de ouderdomsrente uitbetaald worden en wel des v.m. 8.30—11 uur, n.m. 2—3 uur en des avonds 5.30—7 uur. A.s. Dinsdagavond 7 uur zal voor de Geref. Gemeente .voorgaan Ds. Fraanje van Barneveld. De werkman E. Klepper had het onge luk zoodanig met een schel in een zijner vingers te snijden dat geneeskundige hulp noodig was en hij zijn werkzaamheden voor- loopig niet doen ltan; zoodoende een schade t ooi' hem. Een rijtoer met hindernissen. De land bouwer H. L. van Goedereede was met paard en wagen een reisje maken naar hier niet zijn vrouw en een paar nichtjes, en had Dij zijn terugkomst aan de dorps weg liet ongeluk dat zijn paard uitgleed, waarhij de burrie en liet tuig werd gebro ken. De dames maakten haast om van den wagen at te springen. De eene dame was erg geschrokken. Wonder hoven wonder geen persoonlijke ongelukken. A.s. Zaterdagavond zullen in het café Akershoek door Notaris v. d. Berg te Goe dereede en Notaris v. d. Sluis te Goedereede ten verzoeke van KI. Mastenbroek Wz. hij afslag verkocht worden eenige perceelen bouw- en weiland onder Stellendam en Ouddorp. In deze omgeving is door verschillende landbouwers druk begonnen met het dor schen van graan. De uitkomst van de tar we schijnt nogal mee te vallen. Er wordt van 2028 H.L. per gëmet gedorscht. Het erwtengewas valt meest tegen. Van hier zullen eenige personen een reisjie maken naar de Zuiderzeewerken om deze te bezichtigen. Burgerlijke Stand HERRINGEN. Geboren: Johanna Jannetje, d. v. Dionijsius Struijk en Elisabeth Hogchem. NIEUWE TONGE. Overleden: Abraham van Eesteren, 60 j. en 3 mnd. SOMMELSDIJK. Geboren: Leendert, z. v. Abraham Breeman en Willemtje Wielhouwer. Overleden: Maria Anna Schrauwen, 68 j-# weduwe van Cornells Machiel Tiggeloven. MARKTBERICHTEN CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Wiling van Dinsdag 14 Aug. Bloemkool f 2.50—8.70 per 100 stuks, Roodekool f 5.80—'7.60. Savoyekool f 6. Perziken f 4.50-7.80. Meloenen f 18-50—22. Komkommers f 0.85 2.10. Sla f 2.80—3 per 100 krop. Andijvie f 3.10. Peen f 1.20—6 per 100 bos. Kroten f 1.40—2.70. z Stoksnijboonen f 8.5017.50. Stamsnijbocnen f 8.70—10.50, Dubb prinsessen f 812 50. Claps Favoriet f 15—20. Dutch Oldenburg f 5.50—12. Pree. de Trevouc f 6.10^11.70, Val f 2. Postelein f 9. Augurken f 2.50—12.10. Noord-Hol 1. peren f 7. Druiven f 16.60—18.80 per 100 pond. Tomaten f 5—6.40 Pruimen f 14—15.50. Veiling van Woensdag 15 Aug. Bloemkool f 3.40—7.50 per 100 stuks. Roodekool f 5.70—7. Savoyekool f 5.80—7.80. Komkommers f 1.601.70, Meloenen f 23—27. Perziken f 2.704 50. Sla f 0.80—3.20 per 100 krop. Andijvie f 3. Selderij f 1.50. Peen f 2.50—5 per 100 bos. Kroten f 1.40—2.20. Stoksnijboonen f 4.50—10 per 100 kilo. Stamsnijbocnen f 3.50—9.50. Dubb. prinsessen f 5—11 50. Enkele prinsessen f 10—15. Eigenheimers f 3—3.10. Idem Drieling f 1.30. Noord-Holl. peren f 3.60—7.70. Dirkjesperen .f 2.40—2.50. Claps Favoriet f 9.50—17.50. Keswick f 912.50. Zigeunerinnen f 12. Yellow Transparant f 13. Augurken f 6.50. Tomaten f 4.20 per 100 pond. Pruimen f 13.50-15.50. Druiven f 18.80—19.70. Veiling van Donderdag 16 Aug. Kipeieren 58—60 kilo f 2.95—3.55 per 100 stuks. Idem 57-59 kilo f 2.65-3 05. Kleine 38-48 kilo f 1.50-2.30. Bruine 58—59 kilo f 3—3.10. Aanvoer 7500 stuks. Andijvie f 3—3.10 per 100 krop. Sla f 2-3. Peen f 6.10—6.40 per 100 bos. Claps Favoriet f 15.50—16 per 100 kilo- Dubb. prinsessen f 8.50—11, Stamsnijtoonen f 9 50—11. Eigenheimers f 2.40—3.80. Aardappelen Eigenheimers f 3.65—3.80. Aanvoer 22.500 kilo. OP ZONDAG 19 AUGUSTUS NF.D. HERV. KERK Den Bommel: O1/^ u. en 6 u. Ds Langhout Herkingen: 2 u. (o. t.) Ds Kleijne, van Oolt- genisplaat; 's av. geen dienst Middelharnis: Vm. en 's av. Ds Vroeginde- wey, van Waddinxveen Nieuwe Tonge: 9% u. en 6 u. die heer Wil schut, van Rotterdam Ooltgensplaat: 9% u. Leesdienst. 6 u. Ds Kleyne Ouddörp: Vm. Leesdiemst; nam. Ds Bouw, van Melissant Sommelsdijk: Vm. en 's av. Ds van Ascit GEREF. KERK Den Bommel: 9% u. en 5% u. Ds Schaaf6ma Middelharnis: Vm. en 's av. Ds Zeilstra Ooltgensplaat: 91/2 u. en 6 11. Ds. Hoenders Ouddorp: Vm. en 11am. Cand. de Valk, van Rotterdam CHR. GEREF. KERK Middelharnis: 10 u. en 6^ u. Ds La-man GEREF. GEMEENTE Herkingen: 9y2 u., 2 u. en 6 u. (o. t.) Lees- dienst Middelharnis: Vm. en 'e &v. Leesdienst Ouddonp: 9 u., 2 11. en 6% u. Ds Lamain, van Rotterdam-Zuid OUD-GEREF. GEMEENTE Herkingen: 9 u. en 2 u. (o. t.) Leesdienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE OucUtorp: Vm. Ds Foppema tuschen Nyswiller en Sipelveld is de Limburgsche Provinciale Waterstaat bezig met den aanleg van een nieuwen weg. die een belangrijke verbetering zal brengen in het ierkeer tusschen Heerlen en Vaals, lV W. L., 26 j-, slager te Den Bommel. Overtre ding Vetbesluit. Het gaat over verbeurdverklaring van het rundvet en van transactie. Eisen f 0.50 met verbeurdverklaring van het vet. Verdachte ver weert zich. Wordt ontslagen van rechtsvervolging. T. R, niet verschenen, overtreding bevrachtings- regeldng. Uitspraak f 175 of 5 d. S. A. de G. 25 j„ rijwielhersteller te Dirksland, heeft een minderjarige laten werken. Elisch f 3 of 3 d. Uitspr. f 1 of 1 d. C. J. D. heeft een paard laten werken met wonden op den schouder. Eisch f 2 of 2 d. Uitspr. f 6 of 4 d. H. W. K., 46 j., te Melissant, heeft een nieuwe woning betrokken zonder toestemming van B. en W. K. verweert zich en beweert dat de gemeente- opzichter niet geweest is, hoewel deze dikwijls is gewaarschuwd. De woning was nog niet volgens de gemeente verordening goedgekeurd. Eisch f 5 of 1 dag. Uitspraak f 1 of 1 dag. W. i. 't V., 25 j., slager te Den Bommel, heeft een varken geslacht zonder vergunning. I. 't V. geeft toe. Eisch f 40 of 8 dagen. Uitspr. f 30 of 15 d. J, v. E„ niet verschenen, heeft met een fiets zonder bel gereden, f 3 of 2 dagen. J. V., niet verschenen, heeft geen arbeidsregister in verband met de belastingen bijgehouden, f 30 of 10 dagen, f 20 of 10 dagen. J. C., niet verschenen, heeft met een auto zonder licht gereden, f 5 of 3 dagen. H. V., 39 j., koopman, heeft op een weg ge reden met een fiets afgesloten voor het rijwiel- verkeer f 3 of 2 d. h. E. A., niet verschenen, heeft gereden met een fiets zonder licht f 5 of 3 d. J. A. v. D., 35 j., te Goedereede, heeft op eerste vordering zijn rijbewijs enz. niet laten zien. v. D. verweert zich, aangezien datum en uur van verbaal verkeerd zijn ingevuld. Vrijspraak. P. J. S., niet verschenen, heeft op den Westdijk te Middelharnis in verboden uren gereden, f 3 of 2 dagen. J. v. d. V., 25 j., arbeider te Dirksland, heeft op bouwland geloopen zonder toestemming f 2 of 1 dag J. D. d' U., overtreding leerplichtwet, f 2 of 1 d, C. G. C., 18 j., automobiel-monteur te Middel harnis, heeft zig-zags gewijze met een motorfiets gereden en verkeer in gevaar gebracht, f 8 of 4 d. J. v. G., niet verschenen, gereden zonder licht, f 5 of 3 d. J. A. v. W niet verschenen, zonder reflector en licht. Samen f 6 of 4 d. T. A. KL, niet verschenen, heeft in het Zuider- diep' gevischt met een aaskuil zonder vergunning, f 8 of 4 d Mej. A. H., niet verschenen, heeft in verboden uren op den Westdijk gereden, f 3 of 2 d. A. P., niet verschenen, overtreding leerplichtwet, f 1 of 1 d. J. W., 35 koopman te Middelharnis, overtre ding leerplichtwet. Eisch f 5 of 1 d. h. Uitspr. f 1 of 1 d. h. H. F., 44 boekdrukker te Ter Heide, heeft te Ooltgensplaat op een dijk gereden zonder ver gunning van het waterschap. F. verweert zich, met mede te deelen, dat nooit een vergunning is uitgereikt of geweigerd. Uit het proces-verbaal blijkt, dat F. overgezet is op dien dijk vanuit Noord-Brabant. C. H. M., havenmeester te Ooltgensplaat, wordt als getuige gehoord. Deze deelt mede, dat vanaf den waterkant geen hord te zien is. F. deelt mede, dat er den vorigen keer nog geen bord was, zoodat hij niet wist dat hij een overtre ding beging. Eisch schuldig zonder straf toe te passen. Uitspr. vrijgesproken. W. v. d. V., te Ooltgensplaat, heeft in het bin nenwater gevischt zonder vergunning. Eisch 2 x f 6 en verbeurdverklaring der in beslag genomen peuï. Uitspr. 2 x f 3 of 2 x 2 d. E. v. d. V. niet verschenen, dezelfde overtreding. 2 x f 2 of 2 x 2 d. J. Kniet verschenen, heeft gereden zonder rijbewijs. Uitspr. f 6 of 3 d. A. v. G„ niet verschenen, heeft links van den weg gereden, f 3 of 3 d. J W., niet verschenen, gereden zonder licht, f 5 of 3 d. P. J. v. H., niet verschenen, heeft gevent zonder vergunning, f 2 of 2 d. J. K. te Melissant, overtreding leerplichtwet. Uit zijn toelichting blijkt dat het kind niet goed gezond is en niet altijd naar school kan gaan. Eisch ontslag van rechtsvervolging. Uitspr. volgens eisch. L. B., niet verschenen, heeft op verboden weg met fiets gereden, f 3 of 2 d. C. Tr., niet verschenen, heeft geloopen op grond zonder toestemming, f 3 of 2 d. G B. heeft in verboden richting gereden, f 3 of 2d.' M. A. B., niet verschenen, te Sommelsdijk, heeft gevischt zonder acte en vergunning. 2 x f 6 of 2 x 3 d., met verbeurdverklaring van het vischtuig. T. v. N., 25 j., landarbeider te Sommelsdijk, heeft gevischt zonder acte en vergunning, f 5 of 5 d., met verbeurdverklaring van het vischtuig. P. J. B., niet verschenen, heeft paarden geleid met de fiets naar de wei gebracht, f 3 of 2 d. P. D. S., niet verschenen, heeft het dekbewijs niet getoond op vordering, f 8 of 4 d. G. heeft brieven niet gefrankeerd, althans ver keerd, door ze als „dienst crisiszaken" te posten. Het blijkt een vergissing van hem te zijn» wat hij direct toegeeft Eisch f 50 boete of 10 d.; uitspr. f 30 of 15 d.' C. H. M., 55 j„ onbez. Rijksveldwachter en Havenmeester te Ooltgensplaat, heeft zonder ver gunning bier verkocht uit een localiteit. Verdachte erkende het feit, wat hij eigenlijk deed in onnadenkendheid. Het O.M. wijst verdachte er op dat hij dat als onbez. rijksveldwachter allerminst had mogen doen en vordert f 15 boete of 3 d h. Wordt tot f 10 boete subs. 5 d. h. veroordeeld. A. v. d. H., 49 j., koopman te Middelharnis, heeft het melkverbod overtreden. Verdachte erkent, maar dacht dat hij Zondags morgens tot half tien melk mocht uitventen. Hij had geen roerder verder aan zijn melkbus, terwijl de halve-liter-maat niet stofvrij was opgeborgen. Het O.M. vordert voor elk der 3 feiten f 5 boete of 3 d. Wordt veroordeeld tot 3 x f 1 of 1 d. h. H. C. de R„ 57 j. te Ooltgensplaat, had aldaar gevels van buiten vernieuwd zonder de B. en W. toestemming. Verdachte erkent, het was onderhoudswerk, geen vernieuwing. Het O.M. is het er niet mee eens. Er ontstaat een discussie over het werk, of het vernieuwen of onderhoud is. Ht O.M. vindt het een schande dat de gemeente opzichter zoo denkt en houdt een verhandeling over het feit, dat het zeer afkeurt. Het vordert een strenge straf van 2x6 dagen. Wordt veroordeeld tot 2 x f 20 of 2 x 10 dagen. P. v. S., niet verschenen, had te Stad aan 't Ha ringvliet zonder licht gereden, f 5 of 3 dagen. G. de V. had gevent te Melissant zonder ver gunning. f 2 of 3 dagen. L. v. d. M., 22 j., slager te Middelharnis, had ongekeurd vleesch ten verkoop in zijn winkel ge had. Verdachte ontkent het feit. De zaak wordt geschorst. J. v. B., verstek, f 2 of 3 dagen. T. T„ verstek, had zijn auto verkeerd met stroo beladen. f 3 of 2 dagen. W. M. van 't H. had op den Westdijk te Middel haruis in verboden tijd gereden, f 3 of 2 dagen. G. v. R„ ook al verstek, had zich door een auto laten voorttrekken. f 3 of 2 dagen. M. G., in verboden tijd op den Westdijk gere den, f 3 of 2 dagen. J. P., verstek, zonder licht gereden, f 3 of 2 d. L. C., verstek, ook zonder licht gereden, wegens zijn jeugd, geen boete. L. v. d. N. verstek f 5 of 2 d. O M. verstek, wordt aangehouden. A. K. verstek, had per fiets paarden geleid, f 3 of 2 d. A. O. verstek, had zich door de motorfiets laten voorttrekken per fiets op den Langeweg. 2 over tredingen die elk f 3 boete of 2 d- hecht, kostten H. J., landbouwknecht, bij verstek, rijwielover treding, f 1 of 1 d. J. T. Z., had op den Westdijk te Middelharnis in verboden tijd gereden, f 1 of 1 d. O. v. d. V., bij verstek, had zonder geldig num- merbewijs gereden, f 4 of 2 d. N. C. de M., verstek, had zonder zijn nummerbe- wijs gereden, f 4 of 2 d N. C. de Mooij, verstek, heeft een motor zonder voldoend toezicht gelaten f 4 of 2 d. C. de Z., verstek, dronken geweest f 8 of 4 d. A. H., 27 j., bakker te Middelbar nis, wegens bakkersovertreding, wordt aangehouden. A. K., 63 j„ logementhouder te Stellendam, had Zondags zijn localiteit open gehad. Verdachte licht toe dat hij menschen toegelaten had, die wilden schuilen voor het onweer. Wordt veroordeeM tot f 1 of 1 dag. M. van O., verstek te Ouddorp. heeft zonder licht gereden, f 5 of 3 dagen. H. G., verstek, zelfde feit, f 5 of 3 dagen. M. Sidem. A de K., idem. L. v. d. Midem. D. Z. 27 j., smid te Herkingen, had de arbeids lijst opgehangen gehad, maar de invulling kwam niet overeen met de werkelijkheid. Het is een toe val een jongen die even het vuur aanblaast. f 1 of 1 dag. L. A. van P., verstek, had langs de tramrails ge loopen. f 3 of 2 dagen. W. de E., verstek, zelfde feit, f 3 of 2 dagen. P. R-, verstek, had gevloekt, f 8 of 4 dagen. J. P., verstek, had een paard geleid per fiets, f 3 of 2 dagen. J. A. de L., had per auto gereden zonder licht en zonder verlichte nummerborden. 3 x f 5 of 3 x 5 dagen. F. V. ihad te Stellendam een verkeerd nummer- bewijs getoond (hij had den leeftijd nog niet), f 3 of 2 dagen. Scheuren van Gransland Oordeel van het Hoofdbestuur van de H. M. v. L. Gaat niet accoord met het ontwerp-adres Op de -v ergadering van het Iloofdibestu ir ■van de H. M. v. L., is ter sprake gekomen liet ondervverp-adres der 3 C.L.O. inzake gauantiestauin voor gescheurd grasland, waaromtrent het navolgende aan liet K.N. L.C, werd geschreven: Het Hoofdbestuur der Hoilaadlsdhe Maat schappij van Landbouw heeft de eer U te berichten, dat het met liet ontwerp-adres inzake steungarantie gescheurd grasland niet accoord gaat. Dit vloeit voort uit liet feit, dat in dit ont werp blijkbaar uitgegaan wordt van de ge dachte, dat elke oppervlakte grasland, wel ke wordt gescheurd beteekent een gelijk matige vermindering der melkproductie. Het Hoofdbestuur is van oordeel dat, waar de veestapel naar wij allen hopen, gaande weg zal verminderen, de gemengde bedrij ven reeds in het voordeel zijn boven de gras landbedrijven, althans voor zoover zij land hebben, geschikt om te scheuren. Deze ge mengde bedrijven kunnen, zoo zij dit voor- deelig achten, voor liun kleineren veestapel miind-ar grasland behouden. Dit vrijwillig scheuren, dat thans reeds plaats vindt, be hoeft niet gesteund te worden. Zelfs is het mogelijk, dat thans gescheurd wordt zonder vermindering van den veestapel op het be drijf, eenvoudig omdat de uitbreiding akker bouw voordeelig lijkt. Ook is het niet nuttig het scheuren te steunen, indien dit gepaard gaat met een uitbreiding op het bedrijf van den voeder- bouw. Het ontwerp voorziet hierin niet. Ook geeft het ontwerp den indruk, dat men alleen een prijsgarantie per 100 Kg. wil voor het gewas, dat op het gescheurd perceel wordt geteeld. Dit acht het Hoofd bestuur onuitvoerbaar. Beter zou zijn een prijsgarantie niet naar de oncontroleerbare opbrengst op het gescheurd perceel, doch naar de gemiddelde opbrengst op dat bedrijf en dan voor het gewas en de oppervlakte op het gescheurde perceel verbouwd. Liever echter dan het ontwerp te verbe teren, zou het Hoofdbestuur zien, dat Uw Comité de gedachte uitwerkt, den veestapel van een gemengd bedrijf vast te doen leg gen en bij extra inkrimping van dezen veestapel een premie te verstrekken. In den regel zal hierbij wel gescheurd worden, doch dat is geenszins de hoofd zaak, al zal bij het verleenen van een pre mie ook scheuren van grasland geëischt worden. Daarnaast is liet Hoofdbestuur van oor deel, dat het redelijk kan zijn dat aan een bedrijf waarop gescheurd wordt, méér recht op verbouw ypn producten wordt ver leend, welke aan teeltregeling zijn onder worpen. Bij de suikerbieten zal dit wegens den band met eigen coöperaties van de be staande telers, wellicht mogelijk zijn, doch bij aardappelen gaat het gemakkelijker. Hiertegenover zal van anderen een klein gedeelte van hun recht moeten worden ont nomen. De verbouw dier producten zal daar door niet verplaatst moeten worden naar bedrijven of gebieden, welke er niet zoo ge schikt voor zijn. Uit vorenstaande moge U genoegzaam duidelijk zijn, dat wij een goede oplossing niet zoo eenvoudig vin-den. De hoofdzaak is echter, dat alleen extna geld uit het Landbouwcrisisfonds wegens het scheuren naar de gemengde bedrijven gaat, in-dien de veestapel daardoor ook in derdaad extra word tbe- -ikt en dé melkpro ductie waarschijnlijk eveneens. De vraag rijst echter, waarom dan ook niet eenzijdige graetendbedrijven, waarop de veestapel extra wordt beperkt, onder deze regelingen eo.uden kunnen yail-en* GARNEERING Wie mint niet de blonde duinen Voor de zee zelf aangebracht Keerend, als een hechte breidel, Hare toomelooze macht? Wie wil niet eens gaarne toeven Aan het vrije vlakke strand Zich verpoozen, zich vermeien Droomen aan den waterkant? Wie kan er niet uren turen Naar de hemelsblauwe zee Waar, als kleine notedopjes, Scheepjes koersen naar de ree? Wie geniet niet van die duinen Voor geen menschenhand versierd Waar de doorn en blauwe distel En het helmgras welig tiert? Wie dit ongerept natuurschoon Met bewondering beleeft Vindt het wel eens even spijtig Vat de mensch daar toegang heeft. Want: Daar komen z' aangetogen Soms bij bosjes tegelijk Naar de zee wil iedereen wel: Ouden, jongen, arm of rijk Huppelen in 't zilte water Draven, stoeien op het strand En, door heete zonnestralen Vlug kastanjebruin gebrand, Prijzen zij het schoone landschap Roemen het verblijf aan zee En zij vinden toch maar Ouddorp 't Fijnste plekje van Flakkee, Waar je heerlijk kan genieten Van de zeelucht en de zon Waar de honger zelfs kan hind'ren Hem die thuis nooit eten kon. Maar: Zijn alle lui vertrokken En je loopt dan langs het strand Vind je hier bananenschillen Ginds een doos en daar een krant Hier wat olienotenresten Elders een gebroken glas Of het schaam'le overblijfsel Van wat eens een badmuts was. Baders, houdt het strand in eefe Maakt het duin niet tot een belt V.V.V. is niet bepaald'lijk Op dat rommeltje gesteld. Voortaan dus Uw emballage Onder 't zand gedeponeerd En niet langer 't schoone landschap Met wat afval gegarneerd. (Nadruk verboden.) HAKATE. Zaterdag 11 Augustus bij inzet en Zater. dag 18 Augustus, bij afslag, telkens des avonds 6 uur (zomertijd) te Ouddorp in het logement Akkershoek, ten verzoeke van den. heer K. Mastenbroek Wzn. te Ouddorp: 2.77.10 H.A. of 6 C 12 R.V.M. bouwland te Stel lendam, in den polder Nieuw Stellendam, onder den Damdijk, kadaster Sectie A no. 354, in 3 koopen en combinatie, te aanvaar den blootschoof 1934, 0.49.15 H.A. of 321 RVM bouwland te Ouddorp in het West Nieuw- land, aa.n de lie van Pieternelle Musch, kad. Sectie A no. 901, verhuurd aan A. en T« Westdijk tot 11 Nov. 1929 voor 75 per jaar, 0.57.50 H.A. of 375 R.V.M. bouwland te Oud- dorp in het Oude Nieuwlaud achter het Waaigat, kad. Sectie B no. 1209, verhuurd aan A. en T. Westdijk tot 11 Nov. 1939 voor 75 per jaar, 1.85.10 H.A. of 4 G. 9 RVM. wei land te Ouddorp in het Oude Nieuwland aan. den Langeweg, bij de Broekmanstee, gunstig gelegen voor den bouw van landhuizen, kad. Sectie B no. 1188, in 2 koopen en massa, te aanvaarden 1 November 1934. 0.86.5) H.A. of 1 G. 265 RVM. weiland te'Ouddorp in het Oudeland, nabij den Keiderweg, kad. Sectio E no. 2455, te aanvaarden 1 November 1834 en 1.29.70 H.A. of 2 G. 247 R.V.M. weiland te Ouddorp op de Jonkenstee, kad. Sectie D no. 968, te aanvaarden 1 November 1934. Notarissen van der Sluys en Van den Berg Krachtens Rechterlijk Bevel. Veiling op Woensdag 22 Augustus 1934 in het logement van L. Osseweijer te Nieuwe Tonge. Afslag op Woensdag 29 Augustus d.a.v. in het logement van P. M. Schipper aldaar, beide dagen 's nam. 2 uur (oude tijd), van: Een huis niet tim mermanswerkplaats te Nieuwe Tonge, en: een huis met schuur, erf, tuin, water en weiland, in den pol der Battenoord te Nieuwe Tonge: bewoond door L. Braber. Toebehoorende aan I. F. van den Broek te Nieuwe Tonge. Notaris VAN ISPELEN. Veiling op Donderdag 16 Aug. 1934 in het loge ment van L. Osseweijer te Nieuwe Tonge. Afslag op Donderdag 23 Aug. d.a.v. in het loge ment van de wed. de Witte aldaar, telkens des nam. 6uur (oude tijd), van: Een huis A 370, met schuren en het erfpachtsrecht van het erf met tuin, aan den Klinkerlandschen weg te Nieuwe Tonge. Ten verzoeke van den heer G. van der Werf. Notaris VAN ISPELEN. Op Vrijdag 24 Aug. a.s., 's avonds zes uur (oude tijd) zal te Nieuwe Tonge veiling ge houden worden bij L Osseweijer; en zal do af slag op Vrijdag 31 Aug. a.s. 's av. 6 uur (oude tijd) te Nieuwe Tonge bij Wed. I. de Witte plaats vinden van: a. een huis met schuur, wagenhuis met graanzolder, groot kippenhok, tuin, boom gaard en weiland, te Nieuwe Tonge, in den polder Duivemvaarrt, aan den Duivenw. weg kad. sectie A ns, 1584 en 1585, tezamen groot 0.90.50 H.A (1 G. 291 R V maat), in één per ceel; en b. een kavel bouwland met arbei derswoning te Nieuwe Tonge, in den polder Duivenwaard, aan den Duivenw. weg. kad. sectie A ns 1627 tot en met 1630, tezamen groot 4.07 30 H.A. (8 G 261 RV maat), in 3 perc. en combinatie. Aanvaarding van het bouwland bloot- schoof 1934 en huis met schuur enz. uiter lijk 15 Nov. 1934. Ten verzoeke van de Gebrs Nelisse te Nwe Tonge, Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 29 Aug. bij inzet: Op Woensdag 5 Sept. bij afslag: telkens des avonds 7 uur. zomertijd, in hotel Meijer te Middelharnis. het huis aan de Z.zijde van de Westdijk te Middelharnis, plaatselijk ge- teekend B 222. Ten verzoeke van de erven van mej. W. M, Struik, te Den Haag Notaris VAN BUUREN. Onwillekeurig kwam bij de bespreking van dit onderwerp weder ons voorstel, dat geruimen tijd geleden door ons werd ge daan, naar voren, waarbij de toeslag op de melk slechts tot b.v. 80 der podu-ctie van het bedrijf zo-u worden beperkt* Geloof in herstel Hitier en zijn bej Vast geloof in de In opdracht van den zd sident v-on Hindenburg,] denburg, heeft Von Papt] rijkskanselier Adolf Hitl overhandigd dat liet van den overleden rijksi veldmaarschalk von Hin| In opdracht van den 1 Von Papen thans het tesl De door den rijkspresif yeloppe draagt als opschl Aan het Duitsche volk „Mijn testament". „Deze brief moet door rijkskanselier overhandii De inhoud van het self In 1919 schreef ik in aan het Duitsche volk: „Wij waren aan het eil ten! Getroffen door der| Stortte ons uitgeput fron Tevergeefs had het opdrogende bron van Vaderland nieuw leven tl Onze taak was om hetl gebleven krachten van f lateren o-pbouw van hetl Hen. Het heden was Slechts de hoop op de td Aan den arbeid! L Ik begrijp de gedachtd ïc ontvluchten die zich meester maakte, gezien d al datgene wat hun liel Het verlangen „niets mei van een wereld waarin <1 tochten de ware kern pns volk tot onherkenbaf ïninkten, is als menschif en toch ik moet het wat ik denk; L Kameraden van het el Sche Duitsche leger! Zoudt gij van versagel Denkt aan de mannen dan honderd jaar een i 'derland schiepen. Hun geloof aan zich zelf enl van hun zaak. Zij schiel 'derland, niet op grond vl Sen vreemde doctrine-w<| opbouw op de grondslagl keling van den enkelml pn de verplichtingen val Dezen zelfden weg z^ tveer gaan, als het maa gaan. Ik ben er vast van I thans, 'evenals in die tijl ons groo-te rijke verledl jen waar het vernietigd j De oude Duitsche gl Hoen gelden, al is het nl in den vuuroven van 1| hartstochten. I Onze tegenstanders kei Hezen geest, zij bewondl Hen hem in "zijn overwil hem o-p de slagvelden vl log gewaar. I Zij poogden onze krl woord: „Organisatie" grijpelijk te maken. Deil omhulsel schiep, in werkte, dien geest verzl Met dezen geest en ml wij echter opnieuw boul Duitschland, het opnel tentrum van zoovele ol tien van menschelijke I tuur, zal niet te grond! 't geloof behoudt aan T historische zending. Ik heb het vaste ve aan de ideeënkrach| ons vaderland zal denkbeelden met de van den vroegeren en uit deze tezamer den te doen tevoors] heil van ons vaderla Dat is de rotsvaste o] jk de bloedige kamppla Sslag verliet. Ik heb de heldhaftige] Vaderland gezien en g mei' meer, dat het zijn Heden ten dage heeft] Wilde politieke hartst- leuzen onze gansche ting onder zich bedolvl alle heilige overleverinl Maar deze vloed zë Dan zal uit de eeu van völkisch leven I helden weder oprijzl de hoop onzer vaderl geklampt en waaro eeuw geleden dooi toekomst des vader] wen gegrondvest w Keizerschap 1 Is zoo eerst de natior tionale bewustzijn wee len voor ons uit de gr eer, waarop geen voll vaardigden trots en m kan terugblikken dan trouw was, alsmede u der dagen van thans, vruchten rijpen. Het bloed van al de loof aan Duitschland: zijn, heeft daarom niet In dit vertrouwen 1 hand en bouw vast o Deze woorden schree ure en in het verme het slot van een leve vaderland te staan. Het lot heeft andei In het voorjaar van nieuw hoofdstuk van Nog eenmaal zou ik Volk medewerken. Slechts mijn vaste v lands gezonde kracht moed, voor de eerst verkiezing tot rijkspre Dit rotsvast vertrouwi nerlijke kracht, mijn wijken uit te oefenen. Het laatste deel tegelijkertijd het geweest. w Velen hebben mij i Marring niet begrepet

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 2