Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden IN HOC SIGNO VINCES Afscheid Meester van der Wal BINNENLAND. ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1934 '49E JAARGANG N°. 4086 BETALINGSVERKEER MET DUITSCHLAND DE STEUN AAN DE NOODLIJDENDE GEMEENTEN Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSD1JK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar' de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. DE GARNALEN VIS SCHERM De nood van de garnalenvisschers te Stellendam is werkelijk hoog gestegen. Voor een luttel bedrag moeten deze man nen onder vaak zeer moeilijke omstandig heden, er dagelijks op uit, om te trachten een karig stuk brood te verdienen. Het bedrag dat zij gemiddeld vvekelijkscli Verdienen, ligt nog beneden het steunbedrag hetwelk de landarbeiders hij algeheele werkloosheid trekken. Daarvoor moeten zij dagelijks een leven lijden \an ontbering en opoffering. Klein, ontzettend klein, is het bedrag dat er verdiend kan worden. Veel is reeds geprobeerd om daarin ver betering te brengen. Ons Kamerlid en Secre taris van het C. N. V., de heer Amelink, is zich persoonlijk op de hoogte wezen stellen van de toestand der visschcrij. Daarna is na veel moeite de steunrege ling voor hen geldend verklaard. Maar daarmede zijn de visschers niet gehaat, een steunregeling werkt te stroef en te alge meen. Terwijl juist de eigenaardige wijze .van de loonberekening de toepassing in den weg staat. Terwijl nu door de contingcnteering, het buitenland de invoer van garnalen belem mert, zoodat do prijs door overproductie, nu zoo laag is, dat er van een bestaan geen sprake meer is. Want als men van een gul den of drie, hoogstens vier, een geheelo week die zware arbeid moet verrichten, is dat treurig. De bestaansmogelijkheid is daardoor tol het minimum gedaald. Van harte hopen wij dat de regeering liicr de helpende hand zal kunnen bieden, alhoewel wij de moeilijkheden niet ont veinzen. Maar dat stoere zeevolk, waarin nog zoo- Veel van de geest onzer groote zeehelden naleeft, is waard om geholpen te worden. De Koningin in Noorwegen EEN ONTMOETING MET PASSAGIERS VAN DE „CHR. HUYGENS". Men schrijft ons dd. 11 Aug. 's avonds 8 uur a/b van het m.s. „Christaan Huygens", liggende voor Ulvik (Hardangerfjord). De blikken van honderden passagiers wa ren gericht op het Brakanes Hotel, waar sommigen meenden de Koningin te ontdek ken. Het bleek juist te zijn, want toen de barkassen en sloepen van de „Chr. Huy gens" van den steiger vertrokken, om de passagiers, die per auto een dagtoer Eid- fjord, Hangastoï, Vosse, Ulvik hadden ge maakt, weer aan boord te brengen, zag men zakdoekengewuif en hoorde men in de verte de klanken van het Wilhelmus over het water klinken, een moment, dat iedereen aan boord zichtbaar ontroerde. Toen begreep men aan boord, dat de mede-passagiers het Voorrecht ten deel was gevallen de Koningin en misschien wel de Prinses in Ulvik te ont moeten. Wat was er gebeurd? Toen omstreeks acht uur de auto's, die de toeristen naar Ulvik hadden gebracht, op den steiger van dit dorpje arriveerden, zag men Prinses Ju liana in den tuin van het Brakanes Hotel wandelen. Zij zouden geen echte Nederlan ders geweest zijn, als zij niet onmiddellijk het Wilhelmus hadden ingezet, een atten tie, waarvoor de Prinses vriendelijk wui vend dankte. Even later verscheen ook de Koningin. H. M. begaf zich naar de verza melde passagiers en informeerde belangstel lend of de reis naar genoegen was geweest en aan welke excursie zij hadden deelge nomen. Inmiddels waren nog enkele barkassen aan den steiger gearriveerd onder comman do van den eersten officier Steen. De heer Steen, die eveneens eerste officier was op de „Tanimbar", het vrachtschip van de Stoomvaart-Mij Nederland, waarmede II. M. de rjis naar Ulvik had ondernomen, werd onmiddellijk door de Koningin herkend en ook hij werd door de Koningin aangespro ken. Ten slotte stelde een der heeren van Hr. Ms. gevolg den heer Delprat, een der directeuren van de Stoomvaart-Mij Neder land, die de reis met de „Huygens" mee maakt, aan de Koningin voor. DE NOODTOESTAND DER GARNALEN VISSCHERS. De heer Van Dis heeft den Minister van Economische Zaken verzocht om een rege ling voor de consumptiegarnalon, waardoor aan de moordende concurrentie een einde komt en waarbij met de belangen der vis schers wordt rekening gehouden, opdat dezen voortzetting van het bedrijf mogelijk wordt gemaakt. De Ned.-Duitsche deviezen- regeling opgezegd Maandagmiddag Heeft te Berlijn plaats ge vonden een nota-wisseling tusschen de Ne- derlandsche en Duitsclie Regeering met be trekking tot het betalingsverkeer. Als ge volg van deze nota-wisseling werd van Duit sclie zijde per 1 September 1934 opgezegd de Nederlandsch-Duitsche deviezenregeling van 31 December 1932, zooals deze op 5 Juni 1934 is gewijzigd. Overeengekomen werd, dat van 15 Augustus tot 31 Augustus krachtens een door do Nederlandsche en Duitscho Regeering getroffen overgangs maatregel op de ingevolge bedoelde devie zenregeling geopende bijzondere rekening (Sonderkonto) van de Nederlandsche Bank bij de Rijksbank in totaal nog 15 millioen Mark kan worden gestort. De bedragen, die tot 31 Augustus op liet genoemde Sonder konto zijn, of alsnog zullen worden gestort, worden door de Nederlandsche Bank voor zoover mogelijk op de gebruikelijke wijze gerealiseerd in de volgorde, waarin de be treffende credit-opgaven van de Rijksbank Hij haar binnengekomen zijn, of binnen komen. Het netto-provenu van de tot 31 Augustus gestorte of nog te storten bedra gen, zal door de Nederlandsche Bank aan de Nederlandsche importeurs in guldens worden uitgekeerd op dezelfde wijze, als zulks tot dusver is geschied. Voor het geval blijken mocht, dat sinds het van kracht worden van het op 5 Juni 1934 te Berlijn endorteekende Zusatzprotokoll bij het proto col van 31 December 1 lÖ2-4oor--de--Du-ifst-11e Devisenbewirtschaftsstollen abusievelijk stortingen op het Sonderkonto van de Ne derlandsche Bank zijn toegestaan, welke geweigerd hadden behooren te worden, zul len de betreffende bedragen, voorzoover zij door de Nederlandsche Bank nog niet zijn gerealiseerd, aan de Rijksbank terug ver goed en weder ter beschikking van de stör- ters gesteld worden. Tusschen de Neder landsche en de Duitsche Regeering zullen zoo spoedig mogelijk onderhandelingen Borden gevoerd over een nieuwe regeling wpjaq ap uaqossnj JaaviJOAshuiimaq jaq uil a landen. Voor het geval zoodanige regeling op 1 September 1934 nog niet van kracht zou kunnen worden, zullen de beide Regee- ringen zich tijdig verstaan over een verdere overgangsregeling. In afwachting van het inwerkingtreden van een nieuwe regeling wordt aan de Ncderiandsche importeurs van Duitsche goederen in het belang van een zoo goed mogelijke realiseering van do krachtons de Nederlandsch-Duitschc devie zenregeling van 31 December 1932 op het Sonderkonto van de Nederlandsche Bank hij de Rijksbank gestorte bedragen, drin gend verzocht voor alie betalingen, die zij aan Duitsche leveranciers te doen hebben ler voldoening van goederen, welke voor 15 Augustus 1934 in Nederland zijn ingevoerd, uitsluitend Marken te bezigen, die ingevol ge genoemde deviezenregeling door de Ne derlandsche Bank worden verkocht. Deze Marken (z.g. bankmarken) zijn door bemid deling van de particuliere banken en ban kiers dagelijks hij de Nederlandsche Bank te verkrijgen tegen een prijs, die iets bene den den koers van den dag voor z.g. vrije Rijksmarken ligt. Hedenavond zal mede in verband met het bovenstaande in de Staatscourant een Ko ninklijk Besluit verschijnen, waarbij met ingang van 15 dezer het Duitsche Rijk zal worden aangewezen als land, in den zin van Artikel 1 van het Besluit van den 5den Juli 1933 tot vaststelling van een Algemee- nen maatregel van bestuur, als bedoeld in Artikel 2 van de z.g. Clearingwet, terwijl aüe uit Duitschland in Nederland ingevoer de goederen bij hetzelfde Koninklijk besluit zullen worden aangewezen als goederen, welke in guldens bij de Nederlandsche Bank moeten worden betaald. Zooals uit dit Koninklijk Besluit blijkt, geldt deze bepaling alleen voor de goederen welke vanaf 15 Augustus 1934 uit Duitsch land worden ingevoerd. Deze regeling werd getroffen in het bij zonder om een spoedige liquidatie van het Sonderkonto hierboven bedoeld te verge makkelijken. De guldensbedragen, die op deze wijze en tot nader order bij de Neder landsche Bank zullen worden gestort, zul len gebruikt worden voor den aankoop van Bankmarken, waardoor het in den laatsten tijd sterk oploopende saldo bij de Rijksbank eveneens kan worden gereduceerd. Van de zen maatregel werd kennis gegeven aan de Duitsche Regeering. Voor de verdere uitvoeringsmaatregelen wordt verwezen naar nadere berichten, die ten spoedigste zullen volgen. Tijdens de besprekingen, welke sinds 3 Augustus j.l. te Berlijn plaats vonden, bleek, dat het noodzakelijk geworden was maatregelen te treffen, ten einde de Neder landsche belangen bij het betalingsverkeer met Duitschland te waarborgen. Het bleek niet mogelijk te zijn op korten termijn da vele moeilijkheden, welke gerezen waren, tot een definitieve oplossing te brengen, te meer, waar ook nog in de laatste dagen het niet gerealiseerde saldo van de Nederland sche Bank bij de Rijksbank in bedenkelijke mate is opgeloopen. Draagkracht en schuldenlast In het Stafsblad is opgenomen het Koninklijk besluit tot vaststelling van den algemeenen maatregel van bestuur, als be doeld in artikel 6 der wet van 22 December 1933 tot steun aan noodlijdende gemeenten. Genoemd wetsartikel bepaalt, dat, indien de schuldenlast eener gemeente, na aftrek van de schulden der rendabele gemeente bedrijven, doch met inbegrip van de leenin gen, waarvan de gemeente de betaling van rente en aflossing heeft gegarandeerd, zicli volgens regelen, bij algemeenen maatregel van bestuur te stellen, te ongunstig ver houdt tot de draagkracht der gemeente, de met de uitvoering van de wet belaste mi nisters aan het gemeentebestuur voor de vaststelling van de begrooting zullen mede- deelcn het maximumbedrag dor uitgaven, dat naar hun meening in het begrootings- jaar ten laste van den kapitaaldicnst mag worden gebracht. Het thans verschenen Kon. besluit bevat de regelen volgens welke de schuldenlast van een gemeente bepaald moet worden, om te kunnen constateeren of deze wet moet worden toegepast. De methode, volgens welke do draag kracht wordt vastgesteld, is, behoudens nuances, dezelfde als die, welke gevolgd is in de Kortingswet, in het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de financiecle ver houding en in de regeling van do Rijks bijdragen iu de werkloosheidslasten over 1933 en 1934. Klachten over de uitvoering der wet op de evenredige vrachtverdeeling De gezamenlijke Schippersorganisaties hielden een vergadering ter bespreking van relatie-beurtvaart en dekschuitenvervoci. De heer W. Kleine van den Ned. Prot. Chr. Schippersbond toonde met sprekende voor beelden aan, dat de uitvoering der wet op do evenredige vrachtverdeeling zeer veel te wenschcn overlaat. Na breedvoerige discus sie, waarin de toestand onhoudbaar wern genoemd, werd do volgende motie aange nomen: „De vergadering bijeen op 13 Augustus 1934 in gebouw de Ruiter te Amsterdam, gehoord de besprekingen over den toestand, die geschapen wordt, door liet steeds toe nemend vervoer in zoogenaamde vaste rela tie en per dekschuiten, benevens de te groote kwantums per beurtvaarten, over tuigd, dat deze toestand niet langer kan nocli mag bestendigd blijven dringt er ten sterkste op aan, om in overleg met de hoofdbesturen van alle schippors-organisa- ties, zoo spoedig mogelijk in alle groote centra van ons 'and vergaderingen te be leggen, welke ertoe zulen leiden, dat ei door eendrachtig en krachtig optreden aan dezen wantoestand een einde gemaakt wordt". ONDERZOEK NAAR DE ONDERSTEUNING VAN WERKLOOZEN IN NEDERLAND In de periode 23—28 April In de zevende aflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn, in aansluiting op de gege vens, welke reeds eerder gepubliceerd werden, de resultaten opgenomen van een onderzoek naar de ondersteuning van werk- loozen over de week van 232S April 1934. Aangezien in dit overzicht de opgaven van Rotterdam ontbreken, zijn in de ter verge lijking in de statistiek opgenomen cijfcis betreffende het vorige jaar de gegevens van deze gemeente ook niet verwerkt. Het onder zoek strekte zich niet uit tot de werk- loozen, die in werkverschaffing werken. Ook de werkloozen, die uitkeering uit een werkloozenkas ontvingen, zijn niet in het onderzoek begrepen; omtrent hen bevat het overzicht echter enkele aanvullende gege vens. 1122 (van de 1075) gemeenten verleenden aan 111.400 gezinnen en afzonderlijk leven de personen werkloozenondersteuning fot een bedrag van f 1,2 millioen; bovendien werd aan 24.200 trekgerechtigden, tegen werkloosheid verzekerde personen, aan reglementaire uitkeeringen, vermeerderd met den daarop verleenden toeslag, rond f 0,22 millioen verstrekt. Aan onderstcu ningen en reglementaire uitkeeringen werd te zamen uitgegeven; in de week van 23 April 1934 rond f 1,-41 millioen, in de week van 2429 April 1933 rond f 1,52 millioen en in de week van 1520 Januari 1934 rond f 2.28 millioen. De gemiddelde ondersteuning per onder steund geval beliep voor het geheele Rijk in bovengenoemde perioden in 1934 en 1933 resp. f 11,5 en f 10.7, de gemiddelde uitkee ring per verzekerde werklooze resp. 1 8,1 en f 9.—j Als Hoofd der School met den Bijbel te Melissant Kwart voor 7 gingen reeds vele oud-leerlingen, Jeden der scJi ooi vereeniging. ouders van leerlingen en oud-leerlingen op weg, en 7 uur waren twee lokalen geheel gevuld, en het derde gedeeltelijk. De versiering van dc school was sober gehouden, overeenkomstig de wensch van meester Van der Wal, maar het geheel maakte, door de bloemen en enkele tafeltjes, 'n aangenamen indruk. In opgewekte stemming zagen de oud-leerlingen en anderen elkander bijeen toen de voorzitter, J. L. Struik, als oud-leerling, de vergadering te zingen opgaf Ps. 897, en voorlas Ps. 145. Er was in veler hart dankbaarheid en vreugde, omdat deze avond 'n goede avond beloofde te worden voor onze School met den Bijbel. In z'n openingswoord vertelde de voorzitter dat deze avond georganiseerd was door de oud-leerlin- gen; dat leden en bestuur der school deze avond publiek wilden hebben, en met volle instemming de leiding aan de oud-leerlingen overlieten. Daarna verzekerde hij meester Van der Wal, dat deze verrassend groote opkomst als een blijk van welgemeende waardecring moet gezien worden. Bij het verzamelen van gelden was vaak op ver rassende wijze de sympathie voor meester Van der Wal openbaar geworden, en dc voorzitter wilde nu uit de veelheid der gedachten de aan dacht richten op 't eene, dat ons leven, ook dezen avond beheerschen moet, n.l.: de eere Gods. Meester van der Wal is allereerst onderwijzer geweest, dat was zijn levenswerk. In zijn onder- wijswerk zien we zeker zonden. We willen eerlijk zijn, ook nü. Dat wil meester Van der Wal ook. Wel is 't minder aangenaam 't levenswerk te moeten loslaten, maar er is stof tot dank over 'n arbeid in goede gezondheid, tot op 65-Jarigen leeftijd. Dit is 't schoone van 's meesters werk: Hij was onderwijzer aan de School met den Bijbel, drager van 't Woord Gods. Als hij 's morgens vertelde, lag dc Bijbel op dc lessenaar: hij zei vaak: I k zeg het niet, maar Gods Woord zegt het, God zegt het tot jullie. Voor de onfeilbaarheid van 't Woord kwam hij steeds op. Hij toornde driftig tegen alle ver draaiing van dc Schrift. Hij bracht 't Woord nuchter. Hij bracht de eisch des wegs der leerlingen, d.i. dc fundamenteclc kennis. Hij oilderwees de leer der Schrift, het dogma. Hij deed het in 't weten: t Geloof is uit 't gehoor, 't gehoor uit 't gepredikte Woord Hooren en gehoorzamen. Wie Gods genade in Mijnheer van der Wal z n werk verzwijgt, zondigt tegen God. We zullen nü hem waardeeren en we zullen t nu tot God en hém zeggen. We hebben dat niet genoeg gedaan, terwijl hij er hier was. Dat is onze schuld, voor God. Mijnheer Van der Wal heeft geijverd. Hij heeft in de dagen van de schoolstrijd in de oude vorm, om des beginsels wil, gearbeid aan scholen met weinig of geen rijkssubsidie voor Jaag tractement, in armelijk ingerichte scholen Hij heeft de verdrukking van de voorstanders van 't openbaar onderwijs gedragen en is ons in de strijd voorgegaan. Dat God ons wakker make of houde in die strijd. Dc strijd is er nóg, in nieuwe vorm. Maar wc strijden hoopvol. Alleen strijders hebben vanavond vrede. Vrede, in ge meenschap met God, in onderlinge liefde, in dank baar gedenken, in hoopvol strijden, in zekerheid der overwinning door Jezus Christus, Gods eeniggebo- ren Zoon, onzen Heere Na 't openingswoord leest dc voorzitter dc in gekomen brieven van de heeren Zwart, toekomstig hoofd, H. Schilperoord. L. v. d. Wal en Ds. Bouw, Verder deelde dc voorzitter nog mee dat van Juffrouw Kelly, oud-onderwijzeres, en de heer Hask, oud- onderwijzer, bericht van verhindering was ingekomen, en dat beiden van mijnheer Van der Wal, de eerste schriftelijk, de andere monde ling, afscheid hadden genomen. Als eerste spreker voerde de heer S i e 1 i n g, secretaris van het bestuur het woord, t Was hem een aangezame taak, namens het bestuur mijnheer v. d. Wal te mogen danken voor het zuivere on derwijs, uit 't Woord Gods, voor zijn stiptheid en accuratesse in al 't andere onderwijs, en niet 't minst in zijn administratie voor de school. De heer Sieling sprak de wensch uit, dat alle oud-leerlingen de correctheid van Mijnheer Van der Wal over genomen mochten hebben, en zeide voorts dat een maal voor Christus' rechterstoel de vrucht op Zijn arbeid, in geestelijk opzicht blijken zou. Hij ver zocht de vergadering het scheidende hoofd toe te zingen Ps. 119:83. Vóór het zingen van dit vers, overhandigde hij den heer Van der Wal een vulpenhouder, en sprak de wensch uit, dat hij deze zou gebruiken om meer malen het bestuur en de oud-leerlingen te schrijven, al zou 't nog wenschelijker zijn dat hij persoonlijk kwam. Daarna werd gezongen: door meisjes-oud-leer- lingen: O Hoer, die daar des hemels tente spreidt. In 't verloop van de avond zongen dezelfden nog meerdere liederen, wat zeer in de smaak vieJ der aanwezigen. Na den heer Sieling. droeg Jannetje Grooten- boer 'n gedicht voor: De herdersfluit, van Jacque- line van der Waals en Jacob Veur, had gelegen heid om 't lievelingslied van den heer Van der Wal voor te lezen: Afscheid van Bilderwijk. De heer M. W. S t r u y k sprak vervolgens als Wethouder, bij afwezigheid van den burgemeester. Hij memoreerde dat mijnheer Van der Wal het eerste hoofd dezer school is, en hoe door de com binatie var voorzitter der school en eerste wet houder, in de persoon van wijlen de heer D Sieling, een strijd tusschen gemeentebestuur en school is voorkomen', en dat dc jaren daarna het gemeentebestuur en B. en W. met waardeering van Mijnheer Van der Wal zijn werk in school, en in de commissie van schoolverzuim had kennis genomen in 't bijzonder van zijn accuratesse. Hij kon getuigen, dat het onderwijs op goed peil stond volgens B. en W. en wenschte mijnheer Van der Wal 't goede in zijn woonplaats. Dc heer Struyk wilde ook als bestuurslid nog eenige woorden zeggen. Het was hem een voor recht te mogen getuigen dat mijnheer Van der Wal steeds Schriftuurlijk onderwijs had gegeven, en ook nimmer een of andere kerkelijke richting had voorgetrokken. Tenslotte verzocht de heer Struyk de vergade ring te zingen Ps. 122 3. Nog vóór de heer M. W. Struyk gesproken had. had de heer A. J. Baart, namens de commissie uit de leden der vereeniging (andere leden: KI. Grootenboer, A. Mans, M. Doorn) den lieer v. d Wal toegesproken en hem overhandigd ,,E Voto Dordraceno" door Dr. A. Kuyper, 4 declen. De heer Baart zeide o.m.: we willen u danken voor uw ijver, en uw kennis van de Schrift en de begeerte om steeds meer van Gods Waarheid te weten. Daarom hebben wc dan ook voor u gekocht: E Voto Dordraceno (verklaring van «den Hcidelberg- schen Catechismus) opdat u nog meer kunt onder zoeken* en naspeuren. In dc pauze werd gctracteerd. Staande werd eerst gezongen Wilhelmus, 't eerste couplet. Na de pauze sprak de heer A bram se, als oud-enderwijzer, maar meer nog, naar hij zei, a oud-leerling. Als oud-leerling in dezen zin, dat hij, als beginnend onderwijzer, zoo veel van Mijnheer Van der Wal heeft geleerd voor zijn praktijk als onderwijzer. Daarna overhandigde dc heer L. N a g t e ga a l als oudste der oud-leerlingen, de 3 deelen: ..Chris tus in Zijn Lijden", door Ds. K. Schilder. Hij be dankte den meester voor zijn arbeid en voor al het geduld en. opoffering die de meester had ten koste gelegd. Als wc toen hadden geweten wat we nu wisten hadden we 't u gemakkelijker kunnen maken Tevens had L. Nagtegaal, namens alle ond-lecr- Jingen. nog 'n oude schuld aan Meester v. d. Wal tc vereffenen, op 'n manier die tot groote tevre denheid der vergaderiifg was. Geertje Doorn droeg daarna voor: Huwelijks trouw. De voorzitter bedankte de vergadering, en allen die in 't bijzonder hadden meegewerkt tot het slagen van dezen avond. Hij gaf daarna den heer A. Baart t woord om 'n opwekkend slotwoord te spreken. Deze zeide o.m.: Mijnheer Van der Wal, we wenschen u toe dat u, nu uw rust ingaat, toch wérk vinden mag tot verheerlijking Gods, totdat ge in moogt gaan in de eeuwige rust, om eeuwig God te loven. God geve, dat wij allen ernst maken met onze roeping -n deze en dat wc arbeiden straks als nieuwe komt, die naar hij schreef, gesteund door 't gebed zijn arbeid beginnen wil. Laten we ten slotte ons oud-hoofd toezingen Ps. 134:3. Na deze zegenbede sprak mijnheer Van der W a 1 zelve, kort de vergadering toe. Hij kon om des tijds wille, en omdat hij niet lang staan mocht, niet lang zijn. Maar hij wilde allen zijn dank betuigen, voor de sympathie en vriendschap, in Melissant, gedu rende 25 jaar en ook deze avond bewezen. Gij hebt echter deze avond tc veel gezegd. Wel met vriendschappelijke bedoeling, zeer zeker, maar ik weet tc goed mijn gebreken en tekortkomingen, om dit alles te kunnen aanvaarden En ten slotte: Ik kan u niet allen meer bezoeken. De tijd ontbreekt me. Mijn wensch is daarom. Het ga u allen wel Na deze woorden de afscheidswoorden - werd gezongen Ps. 72:11 en sloot de heer A. J. Baart met dankzegging. Velen maakten na afloop der vergadering van de gelegenheid gebruik meester v. d. Wal te groe ten en alzoo eindigde 't werk van meester Van der Wal hier ter plaatse. Het afscheid was mooi. voor zoover 'n afscheid mooi zijn kanEr was dankbaarheid en weemoed in veler hart en ook 'n stil gebed voor de toekomst van onze school met den Bijbel. Partijdag van de Christelijk Staatkundige Partij Op 30, 31 Juli en 1 Augustus werd iii Djokja, in de Goref. kerk, de veertiende partijdag gehouden van cle Christelijk Staat kundige Partij, onder voorzitterschap vun den lieer C. C. van Helsdingen, lid van den Volksraad. De voorzitter hield oen indrukwekkend openingswoord, waarin hij o.a. er op wees, dat nog scherper dan een vorig jaar zioli afteekent een valsclie gezagsbeschouwing, een aanprijzing van liet geweid, een ver goddelijking van den staat. Op economisch gebied is er aan allen kant koortsachtige haast, onverschillig uf door doodelijke concurrentie anderen rück sichtslos uit lang bezette markten worden gedrongen en de ellende en kommer daar door veroorzaakt. llulde moot gebracht aan dc onvermoeide arbeid der regeering om dc opleving to stimuloeren. I'.r zijn ook voor India enkele lichtpunten; althans indien waar zou zijn de conclusie van d.-n Dif'cie.ir der Java- sclic Bank, dat ce bene douw na rtscho spiraal beweging van liet economische loven thans eindelijk liaar diepste punt heeft gevond-'n. De diepste oorzaak van hetgeen sicli thans afspeelt, is het feit, dat er in de Europee- sclie menschheid groote leegtcn zijn ont staan, die veroorzaakt zijn door een ver gaan oil verdwenen Christendom en in deze icegten stort alles ineen. We hebben do hooge moed te getuigen in deze, van de Christelijke beginselen vaak zoo warse, samenleving, dat het Christendom van cen trale beteekenis is en alle terrein van het monschelijk leven beheersclit. Nog te velen zijn met onze beginselen niet bekend. Ook in de Indowereld. Maar toch 6luitcn ook uit de inheemsche wereld zich meer en meer achter ons aan. Diep wordt gevoeld liet ge mis aan een pers, die onze woorden uit draagt in dc maatschappij. Do helongrijkste dingen ter vergadering behandeld, waren wel het praeadvies van den lieer G. de Raad over de herordening van liet onderwijs, dat echter niet de instem ming der vergadering kon krijgen. De ver gadering sprak zich uit over het buiten landse!] verlof en was van meening, dat men dit niet als een recht kan beschouwen, «lat ieder ambtenaar toekomt. Men ging nccoord niet het voorstel van den voorzitter, dat hot aanbeveling verdiende con verlofs fonds in liet leven te roepen, waarbij do ambtenaar zich kon verzekeren, en waarin zoowel door dc Indische overheid als van uit Holland bijdragen gestort zouden moe ten worden. De vraag of een tegenstander van het Christelijk onderwijs lid der C.S.P. kan zijn, ontlokte een breed principieel debat. Ten slotte word het voorstel van Dr van Andel van Solo aanvaard om hierover een refe rendum te houden. Het lidmaatschap van meer dan een poli tieke partij werd onmogelijk geacht. Wat liet Indo-Europeesch Verbond betrof, kon inen geen algemcenc uitspraak geren, om dat dit verbond in hoofdzaak een sociale vereeniging is. De heer Orpi Simeon hield een referaat over den burgerlijken stand der Christen- Inlanders. Vele practische bezwaren kwa men aan liet licht, inzonderheid zal de C.S.P. er bij dc regeering op aandringen om ook ten opzichte van do echtscheiding, de algemeen erkende Christelijke regels ie volgen en zich niet te laten leiden door wit wellicht in enkele gemeenschapskringen ge woonte mocht zijn. Op de laat-ste avond hield Ds C. van der Zaal, lid der Tweede Kamer, op studieieis door Indië, een interessante causerie over verschillende politieke vragen. Een opgewonden straat-tooneeltje te Cork, waar verband met belastingschuld te verhinderen boeren probeeren een gedwongen vee-verkoop in

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 1