Het Geheim der Muggen en Vliegen Kasteelen in het Sticht Predikbeurten MAAS EN SCHELDEBODE ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1934 Plaatselijk Nieuws. Waar de Oranjes meermalen gast waren Een geschenk van den Grooten Keurvorst Aanbieding van de hertogskroon van Gelderland BURGERLIJKE STANDEN De wetenschap heeft het ontdekt SOMMELSDIJK. De inschrijving voor de afbraak van een huis, ten overstaan van den heer Burgemeester dezer gemeente, op Dins dag, 7 Augustus 1.1. gehouden is als volgt: T. van Heemst 75.— (Gegund)P. Mackloet j 42.50; J. van Eek en A. Vijfhuizen te Dirks- land 40.—. Met de afbraak van bedoelde woning, staande aan de Voorstraat, hoek West- Kra- keelstraat, zal zeer spoedig worden begon nen. Ongetwijfeld zal de afbraak van dit huis een belangrijke verbetering zijn voor het drukke verkeer daar ter plaatse. Na des morgens bevestigd te zijn door Ds. D. J. Kleijne van Ooltgensplaat deed onze vroegere Dorpsgenoot Ds. C. van den Boogert, in een overvolle kerk 1.1. Zondag middag zijn intrede bij de Ned. Hervormde Gemeente te Zuid Beijerland. Spreker be paalde zijn gehoor bij Jesaja 40 G8: „Eene stem zegt: Roep, en bij zegt: Wat zal ik roepen? Alle vleesch is gras, en al zijne goedertierenheid als eene bloem des velds: het gras verdort, de bloem valt af, als do Geest des Heeren daarin blaast; voorwaar het volk is gras. Het gras verdort, de bloem valt af, maar het woord onzes Gods bestaat in der eeuwigheid." Spr. wees op de vergankelijkheid des menschen en het blij vende woord Gods. Na de predikatie volgden de gebruikelijke toespraken. De nieuwe leeraar werd toege sproken door ouderling Weij, Ds. Jonkers uit Goudswaard en Ds. Ten Bokkel Huijnink uit Numansdorp, die des morgens ook aan de handoplegging had deel genomen. MIDDELHARNIS. Uitslag van de postdui- venwedvlucht door de P. V. „De Reisduif" vanaf Ciney afstand 176 K.M. van Zaterdag 4 Augustus 1934. De prijzen werden behaald als volgt: 1. 5 E. de Lint; 2. 6, 7 D. Kardux; 3 M. Holleman; 4 C. Smit; 8, 10 P. Schuur man; 9 L. Vroegindeweij; 11 J. v. Eek; 12 A. Vroegindeweij. Losgelaten 11.30 uur. Aan komst 1ste duif 2 u. 30 min. 2 sec. Bij den heer A. v. Zetten, Christiaan de Vrieslaan is een postduif aan komen vliegen gemerkt 3—32 C 1000. Onze dorpsgenoot de heer .T. M. van Paassen, gemeente-ontvanger alhier is te Ooltgensplaat benoemd tot rentmeester der Ambachtsheerlijkheid St. Adolfsland. Het benedengedeelte van het Zandpad is deze week door de Gemeente van een stofvrij wegdek voorzien, hetwelk voor de bewoners van het bovengedeelte een ware verbetering beteekent. Donderdagmiddag heeft een ernstig ongeval plaats gehad, dat de schippers knecht St. Dupree het leven heeft gekost. De jongeman wilde op een in beweging zijnde vrachtauto spingen, die juist met grind geladen was. Hij greep daartoe de spiegel aan de voorruit van de cabine. Deze brak echter af en de jongeman kwam ach terover met het hoofd op de straatsteenon terecht. Met een hevig bloedende hoofd wonde bleef hij op den grond liggen. Direct werd Dr Arends gewaarschuwd. Deze waar schuwde den geneesheer van bet zieken huis in Dirksland, en beide konden niet anders dan den dood constateeren tenge volge van zware hersenschudding. Naar wij vernemen is Dinsdag a.s. de officieele goedkeuring van de Prov. Staten te verwachten van de stichtingsacte van de stichting „Veerdienst OoltgensplaatDintel sas". Direct daarna kan met het verbete- ringswerk aan de Sluissche haven begon nen worden. Het werk neemt een tijd van tien weken in beslag, zoodat half October de aanlegsteiger en de haven in 'orde zal zijn. De landbouwer A. Holllaar had tijdens zijn werkzaamheden Woensdag het onge luk, dat een aldaar staande ladder omver viel en op zijn hoofd tereohi kwam, waar door hij zoo ernstig aan zijn hoofd werd verwond, dat men genoodzaakt was medi sche hulp in te roepen. De dokter die hem onderzocht, constateerde een lichte hersen schudding. Deze week zijn aan de Kaai aange bracht en per scheepsgelegenheid verzon den ongeveer 1500 kisten aardappelen. Toen de landbouwer L. Peeman met zijn maaimaohine, bespannen met twee paarden door de ring kwam rijden, brak op het onverwachts de as van de machine, zoo dat men gencodaakt was de paarden uit tc spannen en de maaimaohine te verwijderen hetwelk epnige versperring van de rijweg veroorzaakte. Door het bestuur van liet waterschap de dijkring Flakkee wordt bekend gemaakt dat tot en met 6 Sept. ligt voor Ingelanden van genoemd waterschap ter inzage ten kantore van den secretaris J. M. van Paas- eehe een voorstel van 28 Ju'li 1934 tot wijzi ging van art. 22 alinea 1 van het reglement van het Waterschap Dijkring Flakkee. De landbouwersknecht P, Vroeginde- wey Kz. had deze week met het tarwe- jnaaien met de machine het ongeluk m°t zijn hand daarmede in aanraking te komen waardoor hij zich zoo ernstig verwondde dat medisohe hulp noodzakelijk was. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Ter secre tarie ligt tot den dag der behandeling in den Raad ter inzage de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1935 en is tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar. Vanuit deze gemeente werden de vo rige week vervoerd 3750 kisten aardappelen Bij den agent der Arbeidsbemiddeling staan 3 wer loozen ingeschreven. Voetbalnieuws. V.V.S. I verloor voor de competitie van Voorwaarts uit Ooltgens plaat met 7—2. De V.V.S. junioren speelden te Middelharnis tegen D.J.S. junioren en wonnen met 41. Zaterdag a.s. krijgt V.V.S. bezoek van Xerxes uit Oude-Tonge. DEN BOMMEL. Gedurende 'de afgeloopen week zijn uit deze gemeente vervoerd: 2500 H.L. aardappelen en 100 H.L. koepeen. Eon span paarden voor een boerenwa gen van A. de Woerd geraakte in de weide op hol. Een der paarden liep ernstige ver wondingen op. Veel materieele schade ont stond aan het tuig. Gelukkig liep hot onge val zonder persoonlijke ongelukken af. Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan thans geen werkloozen ingeschreven. Bij de heden gehouden afslag van het café van M. van Sint Annaland is dit cafe aangeloopen. Het was ingezet door den heer J. Mooijaart voor de som van f 6000. OOLTGENSPLAAT. S. B. alhier is veroor deeld tot f 15 boete wegens beleediging van J. K. Verschillende personen zijn vcrbali- se-erd omdat zij niet in het bezit waren van een rijwielplaatje. Uitslag verkooping van een café, woon- en winkelhuis van Joh. de Waai door Nota ris Mr. W. J. Hopink. Aangeloopen op f 5000 voor Corpclis de Vos Johz. Vergadering van de leden der 1 a kens verzekering „de Voorzorg" in Hotel nkol te 7.30 uur. De voorzitter P. I-lokke opent de vergade ring. Na een welkomstwoord verklaart hij, dal het bestuur deze vergadering heelt uit geschreven omdat er veel varkens aan de vlekziekte overlijden en derhalve veel geld van de kas wordt gevorderd. Het bestuur adviseert om de vergoeding voor zieke var kens van boven de 100 K.G. terug te bren gen van 40 ct. per K.G. tot 30 ct. por K.G. en de vergoeding voor varkens bonedon de 100 K..G van 50 ct. per K.G. terug te bren gen tot 40 ct. per K.G. Het bestuursvoorstel wordt met alge- meene stemmen aangenomen. Punt 2 betreft de verkoop van een varken door W. Buscop aan een slager alhier. By keuring door den dierenarts bleek het vleesch voor de consumptie ongeschikt. Be sloten wordt ook hiervoor een vergoeding uit te keeren en tevens wordt beslist om zulke gevallen reglementair vast te stellen. Bij de rondvraag worden nog eenige kleine huishoudelijke zaken besproken, waarna de voorzitter de vergadering sluit. OUDE TONGE. Aan den Langeweg geraakte een inwoner van Middelharnis met zijn rijwiel in de sloot. In zijn val sleepte hij een naast hem fiet send zoontje mede, terwijl bovendien een jonger zoontje van hem op zijn eigen rijwiel meereed, wel ke eveneens in de sloot verdween. Het drietal kon zich op de hofstede van Joh. Huizer van droge kleeren voorzien, waarna allen door L. Huizer van Stad aan 't Haringvliet huiswaarts werden ge bracht. Van den landbouwer J. A. van Vught ver brandde een klamp stroo. De oorzaak was, dat op eenigen afstand koffie werd gekookt, waarvan het vuur langs de kant van een droge sloot naar de klamp werd geleid. Gedurende dit leveringstijdvak is het crisis- vleesch in blik verkrijgbaar op bon 35 bij slager de Vos: de magarine op bon no. 1 bij mej. wed. van Nieuwenhuijzen aan de Kerkring, waar even eens de bonkaarten worden uitgereikt. Voetbal. A.s. Zaterdagavond speelt Xerxes 1 te Stad aan 't Haringvliet tegen V.V.S. I aldaar. Mej. N. van der Welle werd bewusteloos in het land gevonden. De heer van Oostenbrugge ver voerde haar per auto naar Dr. Eschauzier. welke haar met eenige injecties heeft bijgemaakt, waarna zij naar de ouderlijke woning werd gebracht, waar de huisarts, Dr. Parree, werd ontboden. Een zoontje van den heer L. Barnat had het ongeluk met een hooivork zich aan het linkeroog ernstig te verwonden. Medische hulp van Dr. Eschauzier werd ingeroepen, welke den kleine deed overbrengen naar een ooglijdersgesticht te Rotter dam. Mej. van Noord—de Leeuw is overgebracht naar het Bethesda-ziekenhuis te Dirksland, tot het ondergaan van een blindendarm-operatie. NIEUWE TONGE. Bij Jack te Battenoord ontstond schoorsteenbrand. Gelukkig dat dit spoedig werd bemerkt, zoodat dit brandje met eenige emmers water gebluscht werd en erger werd voorkomen. De heer J. B. kwam met zijn boeren wagen in botsing met een melkwagen van I. M. Hierbij gingen verscheidene liters melk en een aantal eieren verloren. Verder iiep dit ongeluk good af. Doordat eenige vonken van de tram in het stroo vielen, verbrandde van den heer J. B. een klamp stroo. Naar men ons mededeelde dekt de verzekering de schade. De heer A. W. had het ongeluk door een defect aan het stuurrad met de vracht auto I. P. P. aan den Rooden Haan in de sloot te rijden. Wonder boven wonder bracht de W. het zonder ongelukken er af. De auto is met de kraanwagen van Taaie uit de sloot gehaald. DIRKSLAND. Verleden week werden van uit deze gemeente verscheept 6728 H.L. aardappelen en 340 balen peen. Met het rooien van aardappels is het hiel' nog zoo druk dat verscheiden landarbeiders van el ders hier tewerkgesteld worden. Bij de gehouden examens der Mode vakschool vereeniging te Den Haag slaagden voor coupeuse Mej. W. de Bonte alhier, Mej. H. den Boer en Mej. C. Huizer te Her- kingen, Mej. A. den Hollander alhier en Mej. L. van Putten te Ooltgensplaat. Zij ge noten allen hun opleiding aan de Modevak school van Mej. S. Meyer alhier. HERRINGEN. Het zoontje van den heer C. O. kwam al spelende zoo ongelukkig te vallen, dat hij bloedend verwond werd en geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Men wordt er aan herinnerd dat in verband met de heffing op eetbare oliën voor den verkoop na 6 Augustus geen L. slaolie meer vrij van belasting is. Navordering zal geschieden van alle voorraden, die op 6 Augustus op eenige verkoopplaats aanwezig was. In de polders Battenoord en Klinker- land is men vanwege don Provincialen Wa terstaat druk bezig met het verrichten van metingen in toevoersloten. Deze metingen houden verband met het stichten van het Electrische Watergemaal te Battenoord De Rijksnajaarskeuring van tot dek king bestemde hengsten zal, voor zooveel deze provincie betreft, worden gehouden te Kedichem op 23 Augustus a.s. ten 10.30 u. voor type tuigpaard en te Rotterdam op 13 Sept. a.s. 9 u. voor type trekpaard. In schrijvingshiljetten voor de keuringen zul len op vrachtvrije, schriftelijke en ondertee- kende aanvragen van eigenaars en houders van hengsten verstrekt worden door den secretaris der Prov. Regelingscommissie, den heer P. Olij, Frankenslag 400 te Den Haag. (Zie verder aanplakbord). Deze week werd per scheepsgelegen heid van hier vei'zonden een groote lading vlas. Er is dit jaar van dit artikel weinig onder deze gemeente geteeld geworden. Deze week is een begin gemaakt met het machinaal dorschen der tarwe. Naar we vernemen is het dit jaar over het algemeen een flinke korrel, zoodat de opbrengst ook flink zal wezen. t Het fruit, vooral de steenvruchten, heeft veel te lijden van de wespen. Het weinige dat er nog van is, wordt door deze dieren grootendeel vernietigd. Van den arbeider J. B. is vorige week het Rijwielbelastingmerk ontvreemd. Van de daders geen enkel spoor. Tegen de automobilist S. alhior is pro cesverbaal opgemaakt, wegens het niet in zijn bezit hebben van een wegenbelasting- kaart. Onder de varkens komen de laatste dagen nogal ziektegevallen voor. Gelukkig tot op heden nog geen met doodelijken af loop. Maandagavond werd van hier ver voerd naar liet ziekenhuis te Dirksland, om aldaar een spoedoperatie te ondergaan, de heer P. N. Hoogerwerf. De operatie ls goed geslaagd. Daar zich de laatste dagen, in verband met de oogstdrukte, geen werkloozen ter Gem. Secretarie hebben gemeld, is de steun regeling stopgezet. In verband met de op 1 Augustus 1.1. in werking getreden aardappelsteunrege ling, wordt men er aan herinnerd, dat be langhebbenden zich om inlichtingen ver voegen kunnen bdj den plaatselijken agent of kringsecretaris. OUDDORP. Woensdagmiddag waren eeni ge werkmenschen van den landbouwer Jb. Sandifort in het West-Nieuwland aan het tarwesnijden. Een hunner zou, als de ge woonte is om met sehaftijd koffie te zetten, een vuurtje daarvoor aanleggen, met het gevolg dat de kok heit vuur te dicht'bij het slaande koren had aangelegd en het koren in brand ging en een groot gedeelte van afbrandde; het was niet verzekerd. Op de beurs van Donderdag werd be steed voor erwt-en van 1012% cent; poot- uien f 2.20 per 60 K.G.; sjalotten f 1.25 per baal. Een persoon uit Nieuwe Tonge, die de zer dagen in deze omgeving met een auto reed zonder geldig rijbewijs, kreeg een pro ces-verbaal. Medegedeeld wordt dat het in 't lande lijk gedeelte, dus buiten de kom der ge meente, verboden is toe te staan dat aan eigendommen reclameborden worden aan bracht of bevestigd. Woensdag werd het strand zeer druk door vreemdelingen bezocht. In geen jaren was er zoo'n groote drukte. Ook zijn er veel pensiongasten uit alle ooi'den des lands, zoodat alle gelegenheden zoo goed als bezet zijn. Donderdag stond in deze gemeente geen een werklooze ingeschreven. Het was te hopen dat het zoo bleef. Door de drukte met de oogst is het maar voor korten tijd. A.s. Zaterdagavond om 7 uur hoopt voor de Geref. Gemeente voor te gaan de heer J. v. d. Berg van Rotterdam. Houders van spaarbankboekjes welke in de maand Juli zijn afgegeven, worden er aan herinnerd deze ten spoedigste op te zenden voor bijschrijving van rente. Donderdag had de molenaar W. Ha- meeteman het ongeluk over zakken erwten uit te glijden en zich zoo te verwonden, dat geneeskundige hulp noodig was. In het laatste nummer van „Utrecht Sticht en Stad" het tijdschrift van Vreemdelingen verkeer in stad en gewest Utrecht vilden we van de hand van don heer B(annier) een artikel over Kasteelen in het Sticht, waarin besproken worden het huis Amerongen en het Huis Zuylcnstein. We laten het artikel hier volgen: Al heeft in de laatste eeuwen de moker va-n den siooper in het eens zoo kasteelen- rij-ke Sticht gruwelijk huisgeliou-den, toch is het getal van oude burchten en riddermatige huizen in onze provincie nog aanzienlijk ge noeg. Het is al een groote uitzondering, wanneer zulke heerlijke huizen voor het publiek toe gankelijk zijn, zooals met de Haar thans nog en met Nijenrode tot op zekere hoogte vroe ger het geval is en was. Wat niet wegneemt, dat zij, vooi-al wanneer zij een belanrijke rol in de geschiedenis van gewest en land ge speeld hebben, een plaats van beteekenis in de belangstelling van den buitenstaander plegen in te nemen en zoo schijnt er eenige aanleiding te bestaan van enkele der belang rijkste Stichtisohe kasteelen hier eenige his torische bijzonderheden te boekstaven. Amerongen Onze kennis van de heeren van Ameron gen gaat terug tot de 12e eeuw, wanneer in 1166 een zekere Tihericus co-mes de Amerun- ga (graaf van Amerongen) onder een bis schoppelijke oorkonde voorkomt. Deze graaf oefende de, burgerlijke rechtsmacht uit in DEN BOMMEL. Geboren: Gerardtis Jaco bus, z. v. N. A. Jochems en J. M. Brands; Leo Adrianus, z. v. N. A. Jochems en J. M. Brands; Jacobus Comelis, z. v. J. Vervloed en E. J. Moe renhout; Maarten, z. v, J. Kreeft en N. j. Kop penaal; Anna Apolonia Sophia Maria, d. v. J. v. d. Klundert en M. Wagemans; Jan Jacob, z. v. L. A. Breeman en S. van Gelder. Gehuwd: Daniël Kievit en Jobje Wouterina van Rossum. NIEUWE TONGE. Ongetrouwd: Leendert van Zielst en Dina Felsbourg. OP ZONDAG 12 AUGUSTUS NED. HERV. KERK Den Bommel: 9% u. Leesdienst; 6 u. Ds Langhout Dirksland: 10 -u. en 6% u. de heer Ba-art. Herkingen: 9% u. (o. t.) Ds Langhout, van Den Bommel, 's Avonds geen dienst. Middelharnis: Vm. en 's av. Ds v. d. Berg, van Amersfoort Ooltgensplaat: 9% u. Leesdienst. 6 u. D6 Kleyne Ouddorp: Vm. Leesdienst; na-m. de lieer Bournan van Stellendam Oude Tonge: Vm. Ds Verkeek; nam. cle heer Vetter, van Langstraat Stad aan 't Haringvliet: Vm. Leesdienst; 6 u. Ds Verkerk, van Oude Tonge Sommelsdijk: Vm. Leesdienst; 's av. Ds van Aech GEREF. KERK Den Bommel 9% u. er. 5% u. Ds Schaafsma Middelharnis: Vm. en 's av. Ds Zeilstra Ooltgensplaat: 9% u. en 6 u. Leesdienst Oudid-orp: Vm. Leesdienst; na-m. Ds Zeilstra CHR. GEREF. KERK Middelharnis: 10 u. en 6% u. Ds Laman GEREF. GEMEENTE Dirksland: 10% u. en 7 u. Ds de Blois Herkingen; 9% u., 2 u. en 6 u. (o. t.) Lees dienst Middelharnis: Vm., na-m. en 's av. de heer Van d-en Berg Ouddorp: Vm. en nam. Leesdienst OUD-GEREF. GEMEENTE Herkingen: 9 u. en 2 u. (o. t.) Leesdienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Ouddorp: Vm. Ds Foppema De vermaarde entomoloog Prof. Dr. Gnadinger van de Universiteit te Minneapolis, Ver. Staten van Amerika, vindt een nieuwe methode ter bestrijding van de plaag der menschheid. 7wermen van vliegen, muggen en steek- vliegen, j-upsen, bladspinners, spint, black beetles, motten, Colorado kevers, meel- wormen en hoe al de schadelijke insecten van huis, hof en vee, plant en boom mogen hceten, teisterden jaar in jaar uit de menschheid. Heldhaftige pogingen werden aangewend, om dit euvel meester te worden. Het ge lukte slechts ten deele. Met verbijsterende snelheid vermenigvuldigen zich deze plagen der menschheid en het leek wel, of er nooit een eind zou komen aan dit schrikbewind. Oogsten mislukten, vee, gewas, huis, hof en v:e bleven bedreigd. Het is de verdienste van een vermaard ge leerde, Prof. Dr. Gnadinger, die al deze ellende tot liet verleden Iaat behooren. In zijn laboratorium, in zijn uitgestrekte proefvelden, proefstallen en proefkamërs vond deze wereldvermaarde entomoloog ten slotte het middel, dat de wetenschappelijke wereld in verbazing heeft gebracht. Uit de Insectenbloesems: Flores pyrethri van Japan heeft deze geleerde ten slotte na jarenlang volhardend onderzoek een gecon centreerde oplossing weten te verkrijgen, die aan ai deze ellende een eind maakt. Landbouwproefstations, Planteuziektenkun- Ilct slot Zuilenstein een geibied, dat van oudsher aan het Utredht sche Domkapittel behoorde, m-aar waarover geschillen met den bisschop en de heeren van Aibcoude niet uithieven, Toen in de tweede helft der 13de eeu-vv de hollandsche graaf meer en meer invloed in het Sticht kreeg, erkenden in 1286 de toenmalige hee ren van Amerongen, Heinric Borre en zijn broeder Diederic, dat zij leenmannen voor hun huis aldaar waren van Floris V. Sedert was het kasteel een hollandsch leen, al bleef de ambachtsheerlijkheid een leen van Utrecht. De Borre's bleven in het bezit van het kas teel te Amerongen, totdat omstreeks 1430 Gerrit van Culetnborch door zijn huwelijk met Beerte Borre Amerongen v^n den graat van Holland in leen kreeg; doch reeds in 1434 verpandde hij 't huis aan Gijsbert van Nijenrode, wat aanleiding gaf tot allerlei moeilijkheden mef de Culemiborchs, die zich later voortzetten, na-dat in 14-70 de heeren van Swieten en in 1477 die van Hemert in het bezit van het huds waren gekomen. Na al deze herhaalde veranderingen van bewo ners kiwa-m cr voor zeer langen tijd even wicht in liet bezit van het k-asteel, toen in 1557 een oom en een neef van Hemert het gezamenlijk verkochten aan Goei-t van Ree de, he-er van Saesveld, kastelein van het huis te Lage, rentmeester van Twenthe, drost van Diepenheim, hoogschout van Utrecht en raad-ordinaris in den Hove van Utrecht. Im mei® tot het einde der 19e eeuw is Ameron gen sindsdien in het bezit der Reedo's ge bleven en heeft het al de lotgevallen van dit geslacht, dat aan ons land zooveel krijgs- en 6taa-tslie-den heeft geschonken, ten volle meegemaakt. Een jaar voor Goert van Ree- de's dood, in 1584, geraakte het huis in han den der Spanjaarden, doch vijf jaar latei- was het weer vast onder het ge-zag der Sta ten van Utrecht. Van Godert en zijn vro-uw Geertruid van Nijenrode siert de graftombe van de han-d van den -bekenden Utrecht- sollen beeldhouwer Jacob Colijn de Nole nog de kerk van Amerongen. Een achterkleinzoon vat hen was de be kende staatsman Godard Adriaan van Reede, die de Republiek als gezant aan de hoven der Noorscbe rijken, van Polen, Spanje en verschillende duitsche staten heeft vertogen- Een pari II Flores pyrethri is gearriveerd en wordt geloat. Straks gaat zij naar de fabriek om te wnrden verwerkt tot Edel-lnsecto. dige dienstMi in de geheele wereld bereikten met zijn middel verbluffende resultaten. Vliegen, muggen, kakkerlakken, steekvlie gen, spint en al de kwaadaardige insecten verdwijnen. Men moet zelf het middel hebben toegepast, om te kunnen heseffen, welk een zegen voor de menschheid deze vinding beteekent. De werking berust op het krachtige gehalte r-n Pyrethri, dat doodeüjk is .voor alle in- woordigd. Terwijl hij in het rampjaar 1672 aan het hof van Brandenburg vertoefde, om met den keurvorst een verdrag tegen Fran krijk te sluiten, trof zijn huis in het Sticht, waarvan wij ons het uiterlijk in dien tijd uit de t-eekeningen van Roeland Roghman zeer wel kunnen voorstellen, een onoverko melijke ra-mp. Nadat bij den opmarsoh der Franschen het huis eerst tot verblijf van Lodewijk XIV en van den hertog van Or leans had gediend en ook daarna nog onder sauvegarde had gestaan, werd het, nadat de Franschen de lucht gekregen had-den van Van Ileede's verblijf aan 't Brandemburgsdht hof, eerst door krijgsvolk bezet en werd het bezit van den kasteelheer verbeurdverklaard totdat op 27 Febr. 1673 op last van den Zon- ne-konin-g het kasteel, nadat het met allerlei brandbaars was opgevuld, in brand gesto ken en dusdanig door het vuur verwoest werd, dat de overblijfselen geen twintig gul den meer waard bleken, In Amerongen teruggekeerd zette Godard Adriaan zich aanstonds aan het herstel van zijn huis in trots-ciher vorm dan voorheen, van welke werkzaamheden een door hem zelf opgesteld stuk in het huisarchief van Amerongen -gewag maakt. De Groote Keur vorst schonk heim voor timmerhout 800 hoo rnen uit zijn bosschen bij Berlijn, terwijl de St-aiten-Goneraal Van Reede in 1676 f 40.000, schadelosstelling toekende. Zoo is het huis Amerongen herrezen in den vorm, zooals wij het nu nog kennen, waarbij slechts van de fundamenten van één der torens van het oude gebouw kon gebrüik gemaakt worden, zóó grondig was d-e verwoesting geweest. Godard Adriaans zoon, Godard van Reede van Ginkel, was een van Willem Ill's met gezellen naar Engeland in 16SS en werd, na zijn overwinning op de Fransdien en Stu- artsgezinden in Ierland in 1691, het volgend jaar door den koning-stadhouder tot graaf van Athlone en baron van Agfhrim verhe ven. In 1747 erfde een van zijn kleinzoons de heerlijkheid Mid-dachten; diens zoon, de vijlde graaf van Athione, in 1790 tot Rijks graaf verheven, ging n-a den val van de oude Republiek in 1795 --raar Engeland en nam daar als -pair zitting in het Hooger- huis. De achtste graaf van Athlone verwierf voor het geslacht der Van Reede's weer het huis Zuylensteyn, dat het reeds eenmaal in de 16de eeuw bezeten had, terug. De laatste gravin van Athlone, de zuster van dien achtsten graaf, Elisabeth Maria van Repde, gehuwd met Frederick William Child Villiers, heeft nog bij haar leven Amerongen, Ginkel, Eist, Lievendaal en Eek en Wiel getransporteerd aan haar neef, den tcgenwoordigen heer van Amerongen, Go dard John George Charles graaf van Alden burg Bcntinck, die na haar dood ook Zuy lensteyn uit haar erfenis verwierf. Zuylensteyn De naam van dit nabij Amerongen onder Leersum gelegen huis zegt reeds, dat het een van de vele kasteelen in het Sticht va-i Utrecht van het geslacht der Zuylens is geweest. De eerste bewijsbare heer van Zuylenstein uit dit geslacht is in het mid den der 14de eeuw Wouter van Zuylen ge weest, al waren de Zuylens er natuurlijk reeds veel vroeger gevestigd. Tot in het begin der 16de eeuw zijn zij i*i heit bezit er van gebleven, waarin zij toen achtereen volgens zijn opgevolgd, eerst door een heer van Renswoude, toen door een Badensch edelman in dienst van den Utreohtschen bisschop Frederik van Baden, genaamd Fre- derik van Sel-deneck, en sedert 1549 door Ernst van Nijenrode, die in 1551 het oud ste gedeelte van het tlhans nog bestaande, in de 17de eeuw verbouwde en vergroote kasteel deed verrijzen. Diens eenige doch ter Geertruid huwde met Goert van Reede (sedert 1557) heer van Amerongen, waar door diens geslacht voor het eerst ook in het bezit van Zuylenstein kwam. Doch reeds een dochter Aleid, van het elftal kin deren uit dat huwelijk, die Zuylenstein had gekregen en gehuwd was met "een Engelsc-h kapitein, verkocht in 1609 het huis voor f 12.000 aan ha-ar neef Johan van Renesse van der Aa, proost van St. Jan te Utrech.. welke verkoop evenwel aanleiding gaf tot een proces met de Reede's van Amerongen, dat de stadhouder Frederik Hendrik in 1630 op gelukkige wij-ze oploste, door voor f 30.000 Ziuylcnstein voor zich zelf aan te koopen. De nieuwe heer, die veel geld aan het nieuw verworven bezit ten koste legde en het huis aanmerkelijkve vergrootte, vertoef de er zelf weinig en gaf het in 1640 aan zijn natuurlijken zoon Jhr. Frederik, comman dant van Buren, ten geschenke, die dus de eerste heer van Nassau-Zuylenstein werd. Deze, die de gunst van zijn vader in Uooge mate genoot, ondervond ook de vriendschap van zijn halfbroeder, stadhou der Willem II, en later nog het meest van zijn neef Willem Hendrik, den lateren ko ning-stadhouder Willem III, wiens gouver neur hij van 1659 tot 1666 is geweest. Drie Oranje's zijn dan ook achtereenvolgens meermalen Nassau-Zuylens-teins gast op diens huis geweest. Toen Willem III in den zomer van 1672 voor de aanrukkende Fran schen van den IJsel op Holland terug trok. hield hij er nog van 4 op 5 Juni verblijf, eenige weken voordat op Zuylenstein mis lukte onderhandelingen over vrede met de Franschen werden gevoerd. Het huis Zuy lenstein, door zijn heer, die met Willem III mede naai' Holland terugtrok, verlaten, liep nu groot gevaar hetzelfde lot te ondergaan, dat het volgende jaar Amerongen trof, maar 't bleef op voorspraak van den bond genoot van Lodewijk XIV, den Engelschen koning Karei II, die bijzondere redenen had om Zuylen-stem dankbaar te zijn, voor verwoesting gesipaard. De eerste lieer van Nassau-Zuylenstein heeft zijn bezitting niet meer teruggezien, daar hij in October van hetzelfde jaar bij Grevenbrug in de buurt van Woerden tegen de Franschen sneuvel de. Zij-n zoon en erfgenaam Willem genoot niet minder de gunst van Willem III, die in 1675 zijn gast op Zuylenstein was, toen de Staten van Gelderland den Prins de door dezen geweigerde hertogskroon van Gelder land kwamen aanbieden. In 1688 mede met Willem III naar Engeland overgestoken, werd Willem van Nassau-Zuylenstein daar genaturaliseerd en in 1695 als graaf van Rochford in den Emgeischcn pairsstand op genomen. Zijn latere levensdagen sleet hij evenwel toch weer op Zuylenstein, waar hij in 1697 tijdens de vredesonderhande lingen te Rijswijk nog eens den koning stadhouder ontving en in 1708 overleed. Langer dan een eeuw blijft -het huis dan in het bezit der geheel Engelschen gewor den Nass-au-Zuylenstein-Rochfords en was in dien tijd meestal verhuurd. In 1830 is dit geslacht in Engeland met den vijfden graaf van Rochford uitgestorven. Dor erfenis ging het huis toen over op een afstammeling van een dochter van den eersten graaf van Rochford, George Go dard Henry van Reede van Amerongen, graaf van Atihione, na wiens dood het het erfdeel werd van zijn zuster Elisabeth Ma ria van Reede, de laatste gravin van Ath lone, die reeds eerder Amerongen aan haar n-eef Godard John George Charles graaf va-n Al-denhurg Bentinck had over gedragen en na haar kinderloos overlijden ook Zuylenstein aan dezen, den tegenwoor digen eigenaar, naliet. Het hiuis wordt thans bewoond door diens broeder Carl Renaud Adalbert graaf van Aldenburg Ben tinck. In tegen-stelling met het geheel verbouw de Amerongen vertoont Zuylenstein zich thans nog in l dezelfde gedaante, waarin het in 1551 door Ernst van Nijenrode is ge bouwd en later door Frederik Hendrik en diens zoon Frederik van Nassau-Zuylenstein is vergroot. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Dinsdag 7 Augustus Bloemkool f 1.50—10 per 100 stuks. Roode kool f 3.80—6. Savoyekool f 5.70—6.80. Komkommers f 1.503.20. Meloenen f 37—38. Sla f 33.60 per 100 krop. Andijvie f 2.40—3.60. Stoksnijboonen f 9—17 per 100 kilo. Stamsnijboonen f 8.50—9.50. Dubb. prinss. f 8.2010.10. Perfect f 12.50. Eigenheimers f 3.804. Noord Holl. peren f 5.50—7.50. Postelein f 5.60. Keswick f 5.50-7.50. Peen f 5.50-6.70 per 100 bos. Kroten f 2. Druiven f 20—21 per 100 pond. Roode bessen f 12.50. Veiling van Woensdag 8 Augustu Bloemkool f 2—4.80 per 100 stuks. Roodekool i 3.305. Savoyekool f 3.106.70. Komkommers f 0.80—1.60. Meloenen f 15.5030. Perziken f 2—8.50. Sla f 1.20-2.40 per 100 krop. Andijvie f 3. Rhabarber f 4.50 per 100 bos. Peen f 3.50-6. Kroten f 0.90-1.10. Stoksnijboonen f 10—17.50 per 100 kilo. Stamsnijboonen f 11. Dubb. prinss. f 9—12.50. Postelein f 5—6.50. Eigenheimers f 3.70—3.80. Noord-Holl. peren f 3.50—7.70. Dirkjes f 3.50—4.40. Zigeurinnen f 8.50. Tomaten f 4.60. Keswick f 8.50—10.50. Pruimen f 817.50 per 100 pond. Druiven f 17.80.20. Krozen f 7—8. Roode bessen f 13.50. Veiling van Donderdag 9 Augustus Kipeieren 58—60 kilo f 3.253.45 per 100 stuks. Idem 57-58 kilo f 3.10-3.25. Bruine 58 kilo f 3.35—3.50. Eendeieren f 44.10. Aanvoer 7000 stuks. Roode kool f 3.50—5.10 per 100 stuks. Komkommers f 1.80—2.10. Meloenen f 23—33.50. Eigenheimers f 2.80—3.40 j>er 100 kilo. Kriel f 1.10. Stoksnijboonen f 15.50. Stamsnijboonen f 9.50—10.10. Dubb. prinss. f 9.80—11.50. Postelein f 4.50—5.10. Peen f 5.50—6. Aardappelen Eigenheimers E 3.95—4.10 per 100 kilo. Aanvoer 11.250 kilo. seeten, larven enz., doch geheel onschadelijk voor mensch en dier. De grondstoffen van dit bei'oemde preparaat woi'den nauwkeurig getoetst, alvorens zij waardig worden gekeurd, om te dienen als Do nauwlceurlge scheikundige controle, of de goederen het volle percentage Pyrethri bevatten basis van het Nieuwe Geconcentreerde Ex- tract van Pi-of. Dr. Gnadinger, genaamd Edel Insecto. De fa. Wielhouwer te Middelharnis heeft het licentie-recht, voor den verkoop van dit prachtige middel en geeft U gaarne airi in- lichtingen over de insectenbestrijding en over Edel-lnsecto. Een spuit vol met dit preparaat en U be seft hoe het enthousiasme van de critische Amerikanen zich kon uiten. Verbluffend eenvoudig is de toepassing en de P"jselkeen kan het zich aanschaffen. Wacht geen dag langer. Zend dezen bon op en U ontvangt alle gewenschte inlichtingen. Begin nog heden den strijd tegen de in secten. Ste! niet uit. Uitstel is afstel, zend don bon direct. nsK|| Aan de firma Wielhouwer Middelharnis. Zend mij volledige inlichtingen over Edel Inseeto, nieuwe insecticide ter be strijding van vliegen, muggen en alle insecten gratis en franco. NAAM STRAAT PLAATS In eon open envelop verzenden mot 114 ets. gefrankeerd.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 2