T Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden r IN HOC SIGNO VINCES 1934 WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1934 :hriften. '49E- JAARGANG Nö. '4083' HET OUDE LAND VAN SOMMELSDIJK NIEUWE RIJKSWEG GEOPEND RAPPORT COMMiSSiE-KOOLEN a ia7, bi, d6, e6, e7, etten. sen) asterdam '9 hope g h e5 en g4. :tten. zet van wit) op- 10. 532 4 Lg4. 4. b5 Kf6, Kd7. 8. Lb5 Kd8. nt, RIJD 24 425 Totaal 2 2 2 2 2 2 2 0 Prijs 92 86 66 58 42 25 32 (5) Warenrtorf te kin- nj am in netje op en Witte Dirk meisjestioekje. coorvallen wor- irnstige zaken 2ii aardig wordt linnet je in het iminnetje was schreven. Aller- lers brief- Maar na de andere van het jarige ;eweest zijn, als .-oorden, die zij ld zou hebben aar leven had Moes gehad- (•ooi ijkte haar traan in mijn Ije viooltjes in prig zusjp, feli- pretje is het iuis je verjaar- ïiet om je te :hte onzin-brief daardoor weer if en Hans, ja kind" geschre- dadelijk den leke las laclien- verjaardag en altijd goed |ik zeivers ge- andere zieke Dat doet mij bent Anne- taart voor ja j-teltjes van de jewaaren, dan seg ik je Jaantje". remboek. Ook terecht. Het moraal. Wij Iers aan. Het (schenk- schiet nou op, nog te laat." vaartje vloog nog niks aan Hij zou vast Hij ging toch je besiz goed (ton 't zelf wel In een wip ging hij naar Hij zat op en Moeder onder 't bloed hoor, want 't en begon te die z'n leed „Maar Han .och niet. Hoe an een beetje 1de. 't heelemaal doen. Doe 't |oone daagsche naar de klok door kleine je zal 't wel dieft voorzich- Han beloofde Itoen hij klaar polplein. waar inders, hoewel [lassen waren, vergat hij hij was echt len met groot allemaal nog aden ze daar 't strandll rdi vervolgd. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEKDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN <V ZONEN, SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. en verdere Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen t 1-per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. =-- ONZE CHRISTELIJKE PERS In dezen tijd van verwildering der geesten mag wel eens gewezen worden op de groote beteekcnis der christelijke pers. Als voor lichting voor ons volk is het een middel bij uitnemendheid. Vooral nu er allerlei partijen zijn, welke door middel der pers tot ons volk komen met hun voorlichting en de neutrale pers zich inspant om haar invloedssfeer uit te breiden, mogen wij wel eens nadrukkelijk -wijzen op de groote beteekenis vau onze pers. Neutraal is voor ons begrip onzin, tegen die neutraliteit hebben onze vaderen een strijd gevoerd, w aarin zij hun beste krachten moesten geven, denk slechts aan den school strijd. Het begrip, Neutraliteit, stelt zich altijd lijnrecht tegenover de christelijke gedachte, daardoor is veel sciuide toegebracht aan de doorwerking der christelijke beginselen, om dat velen zich op een dwaalspoor lieten brengen. In onze pers, ons dagblad „De Rotterdam mer" en ons streekblad „De Maas" hebben wij wat wij behoeven, nl. twee bladen, welke steeds op hun wijze ,de vraagstukken van den dag belichten van uit liet centrum van .Gods Woord. Maar onze invloedsfeer moet grooter wor den, vooral als streekblad moet „De Maas" door alle. christenen gosteund worden, wij zien dat alles als een roeping welke wij hebben, om ons volk te bearbeiden. Daarom mogen wij niet rusten, maar moe ten wij voortvaren om onze „Maas"' meer en meer populair te maken onder onze bevol king, opdat die wederkeerig .mode daardoor behouden mag worden voor onze christelijke beginselen. Vooral in deze dagen, nu de verwording om zich heen grijpt en velen het rechte spoor dreigen te verliezen, is goede voor lichting onmisbaar. De uitgevers beijveren zich, om ons blad te doen beantwoorden aan de beste eischon. Laten wij daarom onze „Maas" steunen. Want dat is een belang van de eerste orde Voor de handhaving der christelijke begin selen, welke het fundament zijn onzer samen leving. DUITSCHLAND Hitier heeft de volle consekwcntic der Fas cistische staatsleer aanvaard, door de func tie van Rijkspresident en Rijkskanselier in een persoon te vereenigen. Hij is nu als hoofd der Duitsche republiek, tie belichaming van de absolute staatsleer \an het fascisme. Wel komt er op 19 Augustus nog een Volksstemming, maar er is geen tegencandi- daat en geen tegenpartij, dus de bevolking mag niets anders doen dan haar goedkeuring aan dit besluit hechten. Wij zien daaruit weer opnieuw, hoe alle Voilksinvloed aan banden gelegd wordt. Mussolini heeft nog een koning boven of naast zich, maar Hitler is de alleenheer- scher, evenals vroeger de oppermachtige keizers en despoten beschikt hij over het wel en wee van een groot volk. Vooral voor het prestige in liet buitenland werkt deze politiek funest. Wij hebben vooral in deze dagen noodig onderling vertrouwen en waardeering, maar door dit optreden wordt het vertrouwen in Duitschlands politiek steeds kleiner. Het blijft afwachten hoe de dingen zich ontwikkelen zullen, maar een verzoening is nog verre te zoeken. Voor economische opleving is noodig ver trouwen in elkanders daden, zoolang als dat ontbreekt zijn alle pogingen om opleving te verkrijgen vruchteloos. Laat ons hopen en bidden dat de ver dwazing der volken een einde neme en zij tot het inzicht mogen komen, dat ook voor het leven der volken, ja voor het leven dei- Volken bij uitstek, de Goddelijke wet richt snoer der daden moet zijn. Alleen dan. is er hoop op een betere toe komst. De acte van uitgifte De Ned. Iïerv. Kerk De vorige maal zagen wij, dat op den 18cn Juni 1 i(>i Sommelsdijk door lieer Adriaan van Borsclen ter bedijking werd uitgegeven Deze acte van uitgifte zullen wij hier ver melden, omdat deze tevens van belang is voor de stichting van dc Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk. „In den name der heiligen Drijvuldig heijt des vaders des zoons den Heiligen geest, Amen, zoo hebhe ick Adriaan van Borssele, heere van Brugdame, \an Duijvc- landt, van Galmaarden, Voogd van Bergen in Henegouwen, Ridder, Raad ende Kamer lingh van mijnen genndigen heer van Bour- goingen ende van Charelois ende Capiteyn van der Goude, uijt niagtc van Seeckcre brieven dienik van mijne voorschreven ge- nadigen heere van Bourgoinge en de mijner genadiger vrouwe, vrouwe Jacolia Hertog- ginne in Beijeren, Gravinne van Henegouwc van llollandt ende Zeelandt, daer aft hehbe, ende wijlen van Floris heere tot Borssele van haren genaden verkregen ende ver worven zijn geweest. Uitgegeven ende geven uijt, mits dezen mijnen brieven omtne te bedijken mjjne goede vrinden en dienaars te weten: Tltieleman Oem van Wijngaarden een vierendeel, Cornelis Gillcsz., een vieren deell, Boudewijn Hellchor een vierendeell, Cornelis Huijbrcgtsz. ende Willem Adriaansz een agtedcell, l-'ndo dat ander agtendeel houde ik aan mijn van zelve te bedijken ofte doen bedijken van den aanleggenden gorsse ende slirkland van Sommelsdijk, gelegen in den lande van b'oosterscheld in Zeelandt, omme dat tot vermeerderingho ende verbete- ringhe oirbaar ende profijte van den voorsch. lande met haero mede plegers te bedijken ende doen bedijken, uijllen soute uit vcrsche tot eencn nieuwen Coornlande, alsso breedt ende wijdt, als men 't tot oirboi- rende proutfite binnen den dijk ende zijne bedijekenen zall mogen op als zulks ordinan tiën en de voorwaarden als hiernaar ge schreven slaat. In den Eersten zoo wie in dit voorzij uit gaat ende slikland van Sommelsdijcso dijeken ende dat aannemen zal ie bedijeken tot eenen Corenlandc voorz. ende tot mijne ende des voorschreven mijns lands oirboir ende prouffite, die zullen ter eeren Gods zijne gebenedijde moeder de Magette Maria, die dan palronesse wesen zall, een kercke maken ende volbrengen bij den gemeten bij mij ende de twee kerekmeesters die ick daai toe zetten ende ordonnceren zall. Ende bij den brcedsten geërft in den voorsz. lande. Ende wanneer dat se dc voorsz. kercke ge maackt zal wezen, zoo zall men die voor taan onderhouden maken bij den gemeten met zulcken voorwaarden zoo wie 't voorsz. land dijeken ende aannemen zullen geven tot der kerkeke beiiouff van elke liondert ge meten dijckersland.een gemot lands, die vrij zullen wezen van allen onkosten die eerste Seven jaren lank gedurende ende niet langer ende dies zoo zall ik oock geven van elke hondert gemeten vroonen een ge met vroonlandts tot der kereken beiiouff, die eeuwelijk mitsgaders allen d'ander land van der zeiver kereken rhiende vrij wesen sullen, van welcke vroonen gaan tot behouff van den kerekhove ende van den durpe alsoo veel ghemeten als ick ordon neeren ende mij oirboir dunken sail, eeuwe lijk, weleke mijn ende mijn nacomelingen heerlijckhcid blijven zal, sondcr dat de kercke ofte die priesters van der sclver eenig scggen ofte bewindt daar van hebben sullen, dan alleen 't begrijp van den kerek hove ende niet verder. Dies so zall ick nie mand, de eerste gifte, off te collatie van der voornoemden kercke ende costerien van dien geven zij en sullen in prosseren persone woonachtig wesen binnen den voornoemden mijnen hieuwen lande van Sommelsdijk. Ende die parochiepape en sail geen renten opbuiren nog ontvangen van der voorschr. kerckelanden voor den tijd dat die solve kercke gewijet is. Ende waart dat die pa rochiepape voorsz. tot ecnigen tijdt uijtten voorschr. nieuwen lande toge rede zonder consent ofte oirlo van mij, mijnen nacome lingen offte van den kerekmeesters aldaar, ende hij binnen de eerste ses weecken niet weder thuijs en quame op die voornoemde kercke so zall ick offte mijnen erven die zelve kercke eenen anderen mogen geven die mij offte mijnen erven believen zall, ende daartoe niet duncken zal." In deze acte wordt ook bepaald, dat de bedijkers bij moesten dragen in dc onder houdskosten van de kerk. Van de oude geschiedenis van het Oude land is weinig bekend. Van overstroomingen wordt geen gewag gemaakt, toch is deze polder vermoedelijk ook overstroomd ge wecst door een doorbraak in liet Oudeland van Middelharnis. Nog lieden ten dage is dc plaats van deze doorbraak te zien op den Stadschen dijk, waar de dijk een scher pe kronkel heeft en een groote put ligt. Het zuidelijk gedeelte van den polder is vrij laag gelegen en had dikwijls veel last van over tollig water, in 1878 begon men in dezen polder alle wegen te beharden en te begrin- ten en moesten dc meeste wegen daarvoor opgehoogd worden. Om den daarvoor noodi- gen grond te vinden, maakte men de sloo- ten langs de wegen op een behoorlijke breed te en diepte, en reeds dit hielp voor de goede uitwatering der laug gelegen landen, waar om men voortging met net geheel in orde brengen van alle wateringen en toedrachten van heulen, bruggen en zijlen. Vroeger eeuwen waren hier nog vele bosschen. Volgens een kaart van 1G16, aan wezig in liet archief der gemeente, was de uitgestrektheid gronds tusschen den Langen weg en den Molenweg tot aan den 1ste Sta- vor, geheel tot boomgaard ingericht, en wer den aldaar zoovele moeskruiden gekweekt, dat er viermaal in de week een marktschip mede bevracht werd en naar elders ver zonden. Ook deze boomgaard bestaat niet meer. In 1G39 zijn deze landerijen, aan de kerk belioorende, verkocht, waardoor vermoede lijk aan die boomgaard een andere bestem ming gegeven is. Door welke oorzaag de tuinen en boomgaarden toen zijn vervallen is niet met oenige zekerheid aan te geven. Mo gelijk door concurrentie op dc markten, of door het voortdurend langer worden der haven, waardoor de schepen meer tijd noo dig hadden om op de marktplaats te komen en do groenten dientengevolge niet zoo versch en frisch aankwamen, als men wel eischte. Men vindt in deze polder nog een perceel weiland, dat onder den naam van Klooster wei bekend is. Vroeger was daarin een wa terput, die thans gedempt is. De overleve ring zei, dat deze put de kelder was van een klooster, dat daar gestaan heeft, en dat deze door een onderaardsche gang gemeenschap had met een huis aan de Westzijde van de Voorstraat te Middelharnis, waar men ook een ijzeren deur vond. die dan dc klooster kelder zou moeten afsluiten. In die gang had men wel eens een hond gejaagd, die nimmer was teruggekomen, wat echter geen verwondering behoeft te haren, daar liet arme beest zeker door dc aanwezige stik lucht is omgekomen. Kerkplein metJNccL gem je Sommelsdijk, BINNENLAND Belangrijke verkeersverbetering Wcgdeel IJsselmonde-Zwijndrecht in gebruik gesteld Zaterdagmiddag om twaalf uur is een deel van den nieuwen rijksweg, welke de verbinding zal vormen tusschen Rotterdam en het zuiden des lands, in gebruik gesteld. Het betreft hier het ge deelte tusschen IJsselmonde en Zwijndrecht, dat 600 M. ten W. van dc kom van IJsselmonde be gint, om voorloopig op den Dordtschestraatweg bij Zwijndrecht te eindigen. Bij de opening waren o.m. tegenwoordig de hecren lr. M. Cosquino de B ti s s y, hoofdinge nieur bij den rijkswaterstaat, B. P. Ha sen berg, burgemeester van IJsselmonde, C. van den Berg, loco-burgemeester van Hendrik Ido Ambacht, een aantal wethouders uit deze gemeenten en uit Zwijndrecht, ir. C. G. P. van Goor, secretaris van de wegencommissie van den A. N. W. B. en de K. N. A. C„ ir. J. W. van B o r se 1 e n van de afdeeling Wegen en Verkeer van den A. N, W. B, M. H. van Zanten, afdeelingsconsul voor Zuid-Holland van den A. N. W. B.. P. C. Z a n e n, aannemer, en H. Engel, uitvoerder van den aanleg van den weg. Als eerste spr. bracht Ir. Cosquino de B u s s y de moeilijkheden naar voren, welke aan de totstandkoming van dezen weg waren verbon den. Er is thans nog slechts één rijbaan gereed, de tweede moet nog volgen. Zijn volle beteekenis krijgt dc weg eerst, als ook de nieuwe Moerdijk- brug gereed zal zijn. De burgemeester van IJsselmonde, de heer B P. Hazenberg, sprak zijn voldoenr'ng uit over de goede samenwerking met de rijksambtenaren, en beloofde, dat het gemeentebestuur door te zorgen voor goede verlichting op de kruispunten, het zijne zou doen om verkeersongelukken te voor komen. Nadat ook de vertegenwoordigers van A.N.W.B en K.N.A.C. nog het woord hadden gevoerd, wer den de afsluithekken weggenomen, en maakten de auroriteiten in auto's een nt over den nieuwen weg. De Troonrede Wordt weer per radio uitgezonden. H. M. de Koningin heeft toestemming verleend dat, evenals vorig jaar, ook ditmaal do Troonrede, welke zij ter gelegenheid van de opening van de zit ting der Staten-Generaal zal uitspreken, per radio zal worden uitgezonden. De uitzending zal plaats hebben door de beide Nederlandsche omroepzenders, terwijl de uilzending naar de overzee- sche gebiedsdeelen des Rijks zal ge schieden door den Phohizender en door de Rijkszenders te Kootwijk. De verzorging van de technische in stallatie in de Ridderzaal is in handen van den technischcn dienst van het Staatsbedrijf der P.T.T. Teruggaaf T abaksvergunnings- recht De Minister van Financiën deelt mede, dat teruggave zal plaats hebben van het geen ingevolge de beslissing van den toen- maligen Minister van Financiën d.d. 29 Juni 1925, no. 53 aan vergunningsrecht ingevolge de Tabakswet terzake van bedrijven, uit geoefend in vennootschappen onder een fir ma wegens het vorderen van dat recht van de leden der vennootschap meer is voldaan dan verschuldigd zou zijn geweest indien het vergunningsrecht van de vennootschap zou zijn gevorderd. Belanghebbenden wordt verzocht zich daartoe vóór den 15den September 1934, bij een ongezegeld verzoekschrift, onder over legging van bescheiden, die tot bewijs van hun aanspraken kunnen strekken, te wen den tot den inspecteur der imoerrechten en accijnzen, binnen wiens ambtsgebied het vergunningsrecht is betaald. Nederlandsche Rondvlucht 1934 De Nederlandsche Rondvlucht 1934 zal plaats hebben op 24 en 25 Aug. a.s. In groote trekken is de route, welke de deelne mende vliegtuigen zullen nemen, als volgt vastge steld. Van Waalhaven en Schiphol naar het verzamel punt Soesterberg. Vervolgens van Soesterberg via Amersfoort, langs de Zuiderzee via Zwolle naar het vliegveld Twente. Na aldaar het noenmaal te hebben gebruikt, gaat de tocht verder over Zut- phen, langs de IJssel, over Arnhem, Nijmegen, Venlo naar het vliegveld Eindhoven, het eindpunt van den eersten dag. Den volgenden morgen van Eindhoven over 's-Hertogenbosch, Tilburg,- Bergen op Zoom, Zeeuwsch-Vlaanderen naar Vlissingen, waar ge- noenmaald wordt. Van daar over Goes en Breda naar het vliegveld Gilze-Rijen en ten slotte terug naar de uitgangspunten Waalhaven en Schiphol. Br. Kooien Revolutionnaircn in ver^gen- woordigende Ju-hamcn Vervallenverklaring van het lidmaatschap Begin van dit jaar werd ingesteld de Commissie-Kooien, welke dc m de noodzakelijkheid en doelmatigheid onderzoeken van wettelijke en ande e \<k>i /leningen met betrekking tot het bekleed.,n van het lidmaatschap van do vertegenvvoor- diuende lichamen door personen, wie staatkundig streven kennelijk Staatsinstellingen met toepassing of bevordering van on wettige middelen. In baar dezer da gen aan de Koningin uitgebracht Versla., deelt de Commissie volgens do „Resi dentiebode'' mede, dat zij zich aller eerst rekenschap heeft gegeven vatl de toestand op liet door de opdracht bestreken terrein. 7ii is daarbij tot de overtuiging gekomen dat deze inderdaad nadere voorziening eisclit- maar legde zich eenige beperkingen op Zii adviseerde wél over personen maar idet over partijen; - zij bewoog zich met on het terrein van de reglementen der Staten-Generaal en zij deed geen vooistcl len, waarbij de Grondwet gewijzigd zou uio&tcH worden. Twee middelen Een aantal denkbeelden werd overwogen en toen kwamen een tweetal jachten voor nadere uitwerking in aanmeiking, t.w a. invoering van de mogelijkheid van vervallenverklaring van het lidmaatschap van vertegenwoordigende lichamen voor de leden, die in hun werkzaamheid als zoo danig ui met gebruikmaking van hun door hun lidmaatschap geschonken macliU gele- genheid ol middel een streven tot mtduik king brengen, gericht op verandering van de bestaande rechtsorde met toepassing bevordering van onwettige middelen; b. opneming in bet Wetboek van Strat recht als imperatieve bepaling Nan de i j komende straf van ontzetting vonhotrecht n,T! to kiezen en de verkiesbaarheid Dij kiaclrtens wettelijk voorschrift uitgescb^ ven verkiezingen ten aanzien van leden van vertegenwoordigende lichamen, dt„ zich schuldig maken aan zekere M men te noemen, misdrijven tegen de vei 'B hcid van den Staat, tegen dc Koninklijk! waardigheid, betreffende de uitocfenin van staatsplicliten en sfaatsreclileii tegen de onenbare orde, liet openbaar gezag, enz. DeP uitwerking van deze denkbeelden werd opgedragen aan een sub-co nn s>ie bestaande uit den Voorzitter en het tul dc. Commissie mr. dr. J. Donner, terwijl ae secretaris der Commissie, mr. P. "?yJ aan de subcommissie werd toegevoegd Deze subcommissie stelde een tweetal wetsontwerpen samen, voorzien morie van Toelichting, welke stukken na behandeling in de plenaire commissie - aan het Verslag zijn gehecht. Andere voorzieningen dan de beide hier boven bedoelde werden door de Commissie óf wel als niet vereenigbaar met de be- staande Grondwet ter zijde gesteld ot wel als minder wenschelijk of doelmatig vei- WOpCéén punt wijst de Commissie evenwel nog zonder daaraan een concreet voorstel te ^De"ledcn van vertegenwoordigende licha men die van illegaal streven verdacht kun „e„ worden, zijn veelal vertegenwoordigers van zeer kleine partijen of kiezersgroepen Een technische wijziging in de Kieswet, welke de mogelijkheid van toegang tot d vertegenwoordigende lichamen voor de ge lijke kleine groepjes zou bemoeilijken, kan als bijkomstig voordeel medebrengen, dat uit hoofde van hun staatkundig stieven, verdachte elementen uit de vertegenwoor digende lichamen worden geweerd. Minister De Wilde is de Commissie, zoo als bekend, reeds voor geweest met zijn wetsontwerp tot wijziging der Kieswet. De wetsontwerpen De bij bet Verslag gevoegde door de Staats-Commissie geconcipieerde wetsont werpen willen, dat de vervallenverklaring van opruiende afgevaardigden zal worden uitgesproken door de aftleelmg voor de ge schillen van bestuur van den Raad van State. Als het gaat om een Kamerlid op aanwijzing van den Kamervoorzitter (schrif telijk met nauwkeurige aanduiding dei- feiten); als het een lid van Provinciale Stateii of van een Gemeenteraad betreft, op aanwijzing van den Commissaris der Ivo- ninoin. De procesgang, waarbij de „beklaagde ge legenheid wordt gewaarborgd tot behoor lijke verdediging, wordt nauwkeurig om schreven. Leden van besturen van Waterschappen, Veenschappen, e.d. v allen buiten de out werpen. Het wetsontwerp, dat ten aanzien van een Kamerlid, Statenlid of Raadslid, die door den rechter wordt veroordeeld wegens be- paalde misdrijven, imperatief als bijkomen de straf voorsciirijft het ontnemen van hel; actief en van het passief kiesrecht, noemt als misdrijven, welke voor het lid van een vertegenwoordigend lichaam het verlies van liet recht om te kiezen en van verkies baarheid medebrengen, misdrijven tegen de veiligheid van den Staat, tegen de Konink lijke staatsplicliten en staatsrechten, op ril 'ing en waardigheid, betreffende de uit oefening van enkele andere misdrijven te gen de openbare orde, waaronder deelne ming aan een bij de wet verboden veieeul- ging, enkele misdrijven tegen het openhaar gezag, laster gepleegd ten aanzien van een ambtenaar gedurende of ter zake van de rechtmatige uitoefening van diens bedie ning en opzettelijke schending van gehei men; kortom alle ernstige misdrijven, welke om de daarin optredende miskenning van de pemeenschapswaarden den dader de waardigheid tot het hekleeden van een ge meenschapsfunctie doen verbeuren. Ir. E. P. Wellenstein overleden Specialist in economische zaken voor Ned. O. Indië. Na een langdurige ongesteldheid is in het ziekenhuis Bronovo te Den Haag overleden Ir. E. I'. Wellenstein, directeur van Economische Zaken ill Ned.-Indië. De heer Wellenstein, die ondervoorzitter was van de Nederlandsche onderhandelings delegatie met Japan, kwam eenige maan den geleden per vliegtuig naar Nederland voor belangrijke besprekingen met minister Colijn, daar deze zelf zijn Indische reisplan nen moest laten varen. De zware inspanningen, welke reeds in indië liet lichaamsgestel van den lieer Wel lenstein hadden ondermijnd, hebben er toe geleid, dat reeds na eenige weken verblijf in Nederland een ernstige ziekte intrad. Gedurende eenige weken werd hij in zijn hotel verpleegd en gaven de geneesheeren alle hooji, dat na een lange rustkuur ir. Wellenstein weer in staat zou zijn zijn werkzaamheden te hervatten. Verwacht mocht worden dat hij tegen liet einde van Augustus weer naar Indië zou kunnen terugkecren. Later bleek echter wel, dat dit nog niet zou gaan en aangezien de verpleging van den heer Wellenstein geer veel zorg ver- eischte, werd hij in het ziekenhuis opgeno- mcn. Aanvankelijk dacht men niet aan levensgevaar. Echter werd in den loop van deze week de toestand minder goed. Een consult van den behandelenden geneesheer en twee specialisten had tot resultaat, dat do toestand zeer ernstig werd ingezien en dat als vaststaande kon worden aangeno men, dat van een terugkeer naar Indië geen sprake meer zou kunnen zijn. De beide laatste dagen werd de toestand steeds ernstiger en Zaterdag laat is de heer Wellenstein ontslapen. Een tragische bijzonderheid is, dat mevr. Wellenstein zich eenige weken geleden heeft ingescheept naar Holland om later met haar man weer naar Indië terug te keeren. Zij bevindt zich thans in de Mid- dellandsclie zee en zal Woensdag te Mar seille aankomen. Bond van Mosselkweekers in Zeeland Vrijdag vergaderde te Goes bovengenoemde Bond. Nadat er op gewezen was, dat het bedrijf niet meer loonend is, werd besproken de wijzigdng van het reglement op de visscherij op de Zeeuwsche stroomen in dien z-in, dat het verwateren van niet- Zeeuwsche mosselen in de Zeeuwsche wateren is verboden. Besloten werd op die wijziging te blij ven aandringen. Besproken werd de verhouding tot den heer Van Hurk te Harlingen, de groote concurrent van de Zeeuwsche mosselkweekers. Be sloten werd met hem geen overeenkomst aan te gaan, terwijl tevens getracht zal worden te weten te komen hoeveel mosselen de heer Van Hurk op zijn perceelen in Zeeland kan hebben, waarna door afdoende controle gewaakt kan worden tegen on geoorloofde practijken. Betreurd werd. dat het ver zoek van den Bond om het visschen van mossel zaad in de Waddenzee niet toe te staan, was af gewezen. Met den Minister zal een of andere crisis- Toevlucht voor dakloozen in de asch gelegd TWEEPERSONEN GEARRESTEERD Te Arnhem heeft 's nachts voor de tweede maal in korten tijd brand gewoed in het gebouw van het Leger des Heils (toevlucht voor dakiooze mannen) aan den Klarendalschen weg. Het ge bouw is thans aan de voorzijde geheel uitgebrand. De brandweer was spoedig met groot materiaal ter plaatse en tastte het vuur met acht stralen aar- Zij kon echter niet verhinderen, dat het gebouw bijna geheel werd vernield. Het blusschingswerk duurde tot 7 uur 's mor gens. In verband met dezen brand en die van verleden week, waarbij toen de papierpersertj, de slaapzaal en de sorteerkamer geheel werden ver nield, zijn door de politie twee personen aange houden en in bewaring gesteld. Het gebouw was verzekerd.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 1