voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden De Duitsche President overleden Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES hooi 934 ZAï ÜGU (KEN 49E JAARGANG N°. 4082 pkela, C. M, Westbroek ITe Enkhui- ecncn, cand, I, W J van ssen, J. J. v ran Ascfi tg Inge, D. .Tb. dichem, II, Ierv. to Hil. (hulppred.) liingen <1. Amstcl, de Jong te perd R, Ligtenbcrg* Meliskerke» Benthuizen* MiddeJharnis^ Giessendara* Eiteloord, Rid- Jruinisse .en erdain. ten u,ate te IIo, I. van dei! te Grouw. redactie)] 28 Juli 1934 t;e voor, dat ebuys heeft nede te dec- liet met de meisje te* |nde wagen fdit meisje ldaar speci* rijwielpad) •er en voer* tik door den onderzocht; m den man reven, doch! o duidelijk, egevcn. ik u, licÉ len hebben, beknopte |villcndhcid, IER PLOEG Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaiing. BUITENLAND bij vooruitbetaJing 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. VV. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSD1JK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. V DE DUITSCHE RIJKSPRESIDENT VON HINDENBURG OVERLEDEN Donderdagmorgen 2 Augustus, den dag waarop liet uitbreken van den wereldoorlog vóór 20 jaren herdacht werd, is Rijkspresi dent Von Hindenburg op zijn landgoed te Neudeck overleden. De laatste dagen van den ouden staats man en veldmaarschalk hadden een voort durend achteruitgaan in krachten laten zien, zoodat men op iiet ergste was voor bereid. Met. Von Hindenburg is een man heen gegaan, die een diep en breed spoor in do geschiedenis van zijn volk en ook in de wereldgeschiedenis achterlaat. Een figuur van zijn beteekenis kan voor al in het Duitscliland van den huldigen da? noode gemist worden, nu in liet Duitschc volk het vertrouwen in het regiem van Adolf Hitler is begonnen te wankelen en het buitenland met grooter wantrouwen dan gedurende tal van jaren den gang van zaken in Duitscliland beschouwt. Adolf Hitier heeft zich na den dood van den ouden Rijkspresident tot „Rijksleider" laten benoemen, dat wil zeggen, dat hij de functies van Rijkspresident en Rijkskanse lier in zijn persoon heeft vcreenigd. Het lag voor de hand, dat hij dit zou doen, want het ligt niet in de natuur van het nationaal-socialisime en ook niet in de lijn van Hitter om, nu de onaantastbare figuur van Von Hindenburg is weggeval len, een ander persoon als oppersten leider van het Duitsche volk te erkennen. Ook past de functie van Rijkspresident in den zin van niet-zelf-geregeld-werkzame hoogste instantie kwalijk bij de energieke cn op daden ingestelde persoonlijkheid van een Adolf Hitler. De dood van den „alten Herrn" heeft' al- zoo reeds onmiddellijk een beteekenisvolle verandering in het Duitsche staatsbestuur veroorzaakt. Met belangstelling en niet zonder bezorgd heid ziet men allerwege uit naar de verdere wijzigingen, die na den 2den Augustus 1934 zich zullen voltrekken. Het schijnt, dat niet alleen het leven Van den thans gestorven groote maar ook diens dood een diep spoor zal trekken. ONZE BADPLAATS Onze badplaats Ouddorp mag zich in een toenemend vreemdelingenverkeer verheugen, met zijn schoone omgeving is het een ware lustwarande voor hen dit rust en ontspan ning behoeven. Doch even als op de meeste hadplaatsen blijven ook daar de excessen niet uit. Vooral voor de bewoners, welke een stille en gepaste Zondagsviering op prijs stellen, is het schrijnend, dat vooral op Zondag en ook des nachts, het strandleven zijn hoogte punt bereikt. Wel nam de Gemeenteraad vorig Jaar reeds maatregelen om de uitwassen zooveel mogelijk te beteugelen, maar er schijnen daar verschillende oorzaken te werken, wel ke het onmogelijk maken, de verordening toe te passen. Zeer te betreuren is het, Hat vooral in deze omstandigheden geen orde in deze chaos is te scheppen; wij zullen de oorzaken daar van niet nagaan; want heusch voor de be vordering van het vreemdelingenverkeer is het noodzakelijk dat het nachtleven aan banden gelegd wordt. Er zijn nu reeds personen welke Ouddorp als hadplaats schuwen, omdat hun ervarin gen werkelijk diep treurig en beschamend zijn. Het gaat toch niet aan, dat door dit te bestendigen de toekomst van Ouddorp be dreigd wordt. De dagmenschen bederven daar alles, vooral zij die er des avonds en Zondags hun bezoek brengen en dan vaak tot diep in den nacht bij muziek en dans den tijd korten, maken het door hun rumoer de pen siongasten en bewoners zeer lastig. Het is te hopen, dat liet gemeentebestuur er alsnog in slagen zal, de uitwassen af te •snijden, want zoo als het nu gaat, kan het werkelijk niet langer. Nu zijn wij breed genoeg om te begrijpen dat als een troep jonge mensclien hij elkan Von Hindenburg is in de leeftijd van 86 jaar uit dit leven gescheiden Adolf Hitler wordt Rijksleider VON HINDENBURG t NEUDECK, 2 Augustus. Rijkspresident Generaal-Veldmaarschalk Von Hinden burg is hedenmorgen om negen uur overleden. DE LAATSTE UREN VAN DEN RIJKSPRESIDENT Woensdagavond te 6 uur 20 minuten hebben de behandelende geneesheeren in hun bulletin gemeld, dat de zwak te-toestand verder was verergerd, de verdooving was begonnen en de kracht van het hart afnam. Gistermorgen half zeven werd een communiqué uitgegeven, dat als volgt luidde: „Bij toenemende algemecne zwakte is de Rijkspresident in een diepe be wusteloosheid gezonken". De daarna volgende mededeeling was het doodsbericht. der zijn, zij niet als een troep brave Hen- drikken en goede Maria's, zich uit moeten putten in het nadoen van oude menschen. Maar alles heeft zijn grenzen en de grens der wclgevoegelijkhcid wordt hier overschre den. Zit liet kwaad soms daarin, dat de straf verordening niet wordt toegepast? Laat men zich dan in verbinding stellen met de hoo- gere autoriteiten; Hitier wordt Rijksleider BERLIJN, 2 Augustus. De Rijksregeering heeft de vol gende wet aangenomen en af gekondigd Par. I. De functie van Rijks president wordt vereenigd met die van Rijkskanselier. Dien tengevolge gaan de tot dusver door den Rijkspresident uitge oefende functies over op den leider en Rijkskanselier Adolf Hitler. Hij bepaalt zijn plaats vervanger. Par. II. Deze wet wordt van kracht vanaf het oogenblik van het overlijden van Rijks president Von Hindenburg. Volksrouw van veertien dagen Gistermorgen braken alle Duit sche zenders tegelijk hun uitzen dingen af. Op dat moment was het overlijdensbericht van President Von Hindenburg uit Neudeck te Berlijn aangekomen. Alle zenders schakelden over op Berlijn. Vandaar uit deelde Rijks minister Dr. Goebbels het Duit sche volk mede, dat Von Hinden burg het tijdige met het eeuwige had verwisseld. Daarna zwegen de zenders. Een half uur later deelde Rijksminister Dr. Goebbels de wet mede, waarbij de functie van Rijks president cn van Rijkskanselier worden sa mengesmolten zoodat Hitler dus Rijkspre sident is. Voorts maakte Goebbels een wet bekend, betreffende do Staatsbegrafenis van den overleden generaal-vcldmaarschalk en ver der een verordening van den Rijksweer- minister waarbij een rouw van veertien dagen voor alle offi cieren der weermacht wordt afgekondigd; een verordening van den Rijksminister van Binneniandschc Zaken en van den Rijksminister van Volksvoor lichting en Propaganda, waarin een volks rouw van veertien dagen wordt bepaald, en verder een verordening van den plaatsvervanger van Ilitlcr betreffende een rouw van veertien dagen voor alle partij- instantics, benevens een oproep van den Rijkswecrministcr cn van don oversten- generaal tot de weermacht. Deze bekendmakingen werden beëindigd met liet lied „Ich hatt' ein Kamaraden". Rouwbetoon in Den Haag Dadelijk na de ontvangst van het offi cieclc overlijdensbericht van dei Duitschen Rijkspresident Von Hindenburg werden aan liet gebouw van de Duitschc legatie aan den Lange .Vijverberg te Den Haag de zwart- wit-roode vlag en de liakenkruisvlag half stok uitgestoken. Ook de legaties van andere landen vlag gen ten toeken van rouw halfstok. Uit Hindenburgs leven Paul Lode wij k Hans von Be- neckepdorf und von Hindenburg werd den 2den October 1847, een half jaar vóór de Maart-revolutie, in het thans Poolsch geworden Posen geboren. Op elfjarigen leeftijd ging Paul reeds naar do krijgsschool. Het was in het geslacht der Hindenburgs namelijk reeds in al de zeven eeuwen yan zijn bestaan gewoonte, dat liet soldaten en ambtenaren voortbracht, die weliswaar lang niet altijd op den voorgrond kwamen, maar hun vorsten trouw dienden. De militaire loophaan was voor Paul iets vanzelfsprekends. Tusschen zijn positie als jong luitenant cn die van den hoogsten post in het Duit sche rijk ligt een merkwaardig leven. Op 19-jarigen leeftijd verwerft hij reeds op de slagvelden van Boheinen het ijzeren kruis. Tijdens den oorlog van 1870'71, dien hij meemaakt als eerste luitenant, krijgt hij liet ijzeren kruis in een hoogere klasse. Terug van den krijg, bezoekt hij de acade mie voor krijgswetenschappen. In 1878 heeft hij het gebracht tot kapitein bij den generalen staf en afdeelingschef van het ministerie van oorlog. Hij klimt dan vrij snel in rang en brengt het in 1003 tot commandeerend generaal van het IVde legercorps (Maagdenburg), een post die hij bekleedde tot 1911. In dit jaar wordt hij onder verleening van de orde van den Zwarten Adelaar ge- nensionneerd. Als Von Hindenburg zich dan te Hannover in het particulier leven terug trekt, schijnt het, dat zijn militaire loopbaan geëindigd is. Maar het ging heel anders. De groote oorlog, die in 1914 uitbreekt, deed zijn leven een nog schitterender loop en hooger vlucht nemen. Op 22 Augustus krijgt Von Hindenburg Advertenliën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. De kleinkinderen van den „grand old man" vertrouwen grootvader een nieuwtje toe. Berlin, den 16- ï'ebru&r Ï9S2. Tob grjclhre hiermijc, iaee ich der Aufnah:se meines Banen» in Jen "WahlvcVachlag Hindenburg" fur die.Heiohe- prasiöentenwahlt 1950 zuetiarae. Het schrijven, waarin Hindenburg zijn toestemming gaf voor zijn candidatuur voor het liijkspresidentschap. het verzoek uit het groote hoofdkwartier om zich weer voor den actieven dienst beschik baar te stellen en een paar uur later meldt zich generaal Ludendorff hij hem, als zijn chef van den generalen staf. Met Ludendorff en generaal Hoffmann wist hij tusschen 28 en 30 Augustus bij Tannenberg, in Oost-Pruiken, hot leger, van den Russischen generaal Samsonoff, vernie tigend te verslaan en bracht hij vervolgens tusschen 8 en 11 September hij de Masoeri- sclie meren liet leger \an Kennenkampf een nederlaag toe, die zich weldra over het ge- heele Noordelijke deel van het Russische front deed gevoelen. De man, die van dit oogenblik als de af wender van de gevaarlijke Russische bedrei ging'werd beschouwd Duitschland rnoest immers op twee fronten tegelijk vechten werd hoogelijk vereerd en bijna onmiddel lijk werd hem het opperbevel over het ge- lieele oostelijke front opgedragen, waar hij de opeiaties ook verder gedurende ongevcei twee jaren met succes leidde. Toen volgde, 29 Augustus 1918, zijn benoe ming tot chef van den generalen stat. De beslissende overwinning in het Westen nadat Rusland buiten gevecht gesteld was, wachtte men weliswaar tevergeefs van Von Hindenburg. Toen hij de opperleiding kreeg, was de voortzetting van de in 1914 in België en Frankrijk begonnen omvatti-igsbeweging niet meer mogelijk. De krachten van liet Duitsche volk waren daartoe reeds te zeer uitgeput en die van zijn tegenslanders, door de hulp van Amerika, te zeer aangegroeid. Het offensief in het Westen liad geen resul taat en ten slotte moesten het Duitsche le ger en het Duitschc volk den strijd opgeven. Het is toen Von Ilindenbuigs onvergan kelijke eere geweest, dat hij het verslagen leger Van liet republiek-geworden kei zerrijk, ondanks de revolutie achter liet front, als een ongeschonden eenheid terug leidde. Voor zijn imposante persoonlijkheid hield de ohaos stand. Zijn gezag was het eenige dat door de omwenteling niet werd aangetast. Naar hem luisterden zelfs de re volutionaire soldatenraden. De demobilisatie word tot liet einde en zonder schokken vol trokken. Grooter dan in dien tijd is Hinden burg nimmer geweest. Maar ook nu was er nog niet een einde gekomen aan zijn merkwaardige, wonder lijke loopbaan. Trok de oude generaal-veldmaarschalk zich opnieuw te Hannover terug, men vergat hem niet. Zelfs taande het gezag van zijn grootheid niet in den loop van de jaren waarin de herinnering aan de oorlogsellen de gaandeweg vervaagde. In de gunst van het Duitsche volk blcof hij staan, ook al had hij tien oorlog verloren. Men zag in hem het symbool van de beste der Duitsche eigenschappen: eenvoud, trouw, militairen geest, godsvrucht. En zoo is het dan ook niet te verwonde ren, dat toen de eerste Rijkspresident, Ebert, gestorven was, niet Marx, de roomsche can- didaat der republikeinen, maar Paul von Hindenburg, de candidaat van conservatie ven en monarchisten, tot hoofd van het Duitsolie Rijk werd gekozen. Dat was op 25 April 1925. Er waren 14.636.399 stemmen op den ouden generaal- veldimaarschalk uitgebracht. Op 10 April 1932 werd Von Hindenburg, die de tegencandidaat was van den leider der nationaal-socialisten, opnieuw gekozen. Enkele anecdoten Toen Hindenburg voor het eerst candidaat voor het presidentschap geworden was, be vond hij zich op een buiten van de familie van zijn schoondochter. De politie meende direct bijzondere maatregelen voor zijn vei ligheid te moeten nomen. „Het spijt mij, dat ik U zooveel werk veroorzaak", zeide Hin denburg tot het hoofd der plaatsel'ike poli tie, „vooral omdat ik het liefst mijzelf be waak." Toen Hindenburg in 1925 tot rijkspresident gekozen was, vroeg hem een Amerikaanscli journalist: „Herr Gen cralf eld nrarsc hal 1 hoe veel orden bezit U? De president antwoord de: „Ik ben 77 jaren en heb 77 orden, maar nu moet U niet in Uw blad schrijven, dat Lk ieder jaar op mijn geboortedag een orde krijg". Een ander buitenlandsch journalist stelde Hindenburg de vraag, of hij met zijn veie werk niet zenuwachtig werd. Lachend ant woordde Hindenburg: „Wanneer ik eens een beetje zenuvvaciitig word, dan fluit ik een deuntje!' Daarop vroeg de journalist, of hij dikwijls floot, waarop Hindenburg lachend antwoordde: „Ik heb liet nog nooit gedaan". lederen morgen om half tien verschijnt de chef van de persafdeeling hij den president, om Hindenburg mede te deelen, wat de be langrijkste binnen- en buitenlandsche dag bladen schrijven. Eens maakte Hindenburg de ojnnerking: „Het is toch komisch, dat in de humoristische bladen nooit wat belang rijks geschreven wordt". Eens werd Hindenburg door den perschef medegedeeld, dat een voorstander van de doodstraf in de commissie ter voorbereiding van een nieuw wetboek voor strafrecht te genstander geworden was, omdat hij een executie had bijgewoond. Hierop antwoordde Hindenburg: „Laat die inan ook eens een roofmoord bijwonen". lien bekend Fransch journalist verzocht Hindenburg om een autogram op een brief kaart. die aan maarschalk Foch gericht was. Hindenburg was hiertoe bereid en zeide: „Het is goed, dat U ons eindelijk aan elkaar voorstelt; wij hebben zoo dikwijls van elkaar gehoord, wij hebben zoo vaak met elkaar te doen gehad, maar merkwaardig genoeg, hadden wij nog nooit tijd, persoon lijk met elkaar kennis te maken. In hot eerste oorlogsjaar \roeg een Ame- |rikaan«ch journalist den veldmaarschalk: („Wat is Uw meening van de Russische (stoomwals, Excellentie?" Hindenburg ant- jwoordde: „Ik weet het niet, ik bob slechts kunnen ronstateeren, dat de straten er niet heter door worden". Daarop vroeg de pers man: „Hoe lang zou het duren, over Zweden en Rusland naar Warschau te reizen?" Hin denburg antwoordde lachend: „Waarom zoo'n omweg. Ga met mij mee, ik ga ook naar Warschau cn neem den koristen weg Wijziging in de politiek der Oostenrijksche regeering? WF.ENF.N, 2 Augustus, hi verschillende kringen acht men de waarschijnlijkheid groot, dat de nieuwe OosteiirijKsciie regee- ring een belangrijke wijziging zal doorvoe ren in de algemeene politiek, aangezien hondskanselier Schuschnigg het noodzake lijk zal achten de neutraliteit der socialis ten te verwerven, met het doel waarmee hij verscheidene partijleiders, die sedert Fehr. in arrest zitten, reeds zeer spoedig op vrije voeten wil stellen. Weliswaar zal er geen sprake van zijn, dat de socialisten zullen worden uitgenoo- digd deel te nemen aan de regeering, doch men zou er in ieder geval krachtig naar streven, lnin passieve goedkeuring te krij gen in den strijd tegen de nationaal-socia listen. 'ADOLF HITLER

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 1