BINNENLAND. Werkloosheid subsidiefonds BUITENLAND. Land- en Tuinbouw. 1934 MAAS EN SCHELUtbODE WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1934 VERKOOPINGEN Kranslegging te Delft Kom. 80 R. V. If 34.800.—, in Tor J. A. van 1030.per ge lt R. V. Maat) Ier Onwaard) «schietend van lw-Kraayei'dijk piet do daarop I ingezet op ld door den fag op 920.— p.oöS.' |lerv. Kerk al- coliccto VOOl' Irs besteedde p per 100 Kg., pop 1.50 per pr werkloozen verkrijgbaar do Zomer en E. had met boluk een zij leren, dat hij Iken en medi- lulen vergade- |rs\ereeniging lis bestuursie- Itn der Velde Inliein en M. Ibestuursfunc- Iden verdeeld. Tie grondslag leden. werd vorige Ik insect zoo- pat medische li. Herv, Kerk ponden in de Clir. Belan- 1933, welko |gt gedurende Aug. 1934, Is tegen beta- verkrijgbaar Ivoor de Ned. te treden de avondbeurt |nijs van Stad ast zal er ge ilen van den Irden, tot het Tinderen, ver- J der Kerk op lot S uur. J Bijz. Lagere lil aanvangen Idigen Maan- ld zal er geen pn. «eer geopend, toonkoop ge- |U.L. In koe- jzer gemeente Ikt de voor- (otor- en Rij- Izaak hetrek- Ivan het ver- Ideze wijzigin stonden bij (•bemiddeling >n: 34 land- li schilder, 3 rsoneii. I maand Juli: 'dorp Ver In Dirksland; Tl v Oosten- 1993, gewone Ja in uitgaaf en kapitaal- laf 123303.93, Ir inzage ter 11934. pal er in de Ju tot iiot bs- |te Zatcrdag- I Slachtoffers pd tor aarde buitenge- iteimwldeling loozcn iiitge- 3alheon schreven w.o. 43 landarbeiders, 1 smids knecht, 1 timmermansknecht. Viesoherij. De vorige week besomden de Noordizeeviseohers van f 90 tot f 150. Do giarnalonvissohens vingen per dag en por vaartuig van 200 tot 300 kilo, die werden af geleverd aan de visohnieelfabnak te Oud dorp 2 cent per kilo. Vervoerd per tram 200 kisten aardappe len en per beurtschipper 25 ton visohmeed. Maandag arriveerden alhier twee sche pen óndertioudsgrint voor de verschillende polders onder deze gemeente. OUDDORP. De afgcloopcn week zijn van hier vervoerd 38000 kippeneieren, 1800 baal tjes koeipeen en 2000 balen sjalotten. De garnalenvissohers hebben de a.fge- loopen week met de zeilscheepjes van 50 70 K.G. garnalen per dag gevangen; de mo- torvisedheus hadden van 120140 K.G. per dag alles afgeleverd aan de bestaande pel lerijen. In de weervisscherijen werden 5 zal men gevangen. Onder de verloren voorwerpen behoo ren twee bankbiljetten. Inlichtingen bij C. Mooij. Bij publicatie is bekend gemaakt dat de rekening van inkomsten en uitgaven dezer gemeente tot en met 9 Augustus ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter inza ge ligt. Naai' men verneemt mag worden ver wacht dat er in Zeelands omgeving mossel zaad zal vallen. Er is al reeds op plaateen zaadival geconstateerd. Ook moet de vissohe- rij daar vrij zijn, evenale aan liet strand te Rencsse en bij Ileililevoetsluis, zoodoende wordt daar door cl© Mosoelvissohers al druk ge vis cl it. De beer D. Voogd had het geluk bij de cendienjacht 30 eenden te schieten in korten tijd. BURGERLIJKE STANDEN STELLENDAM. Geboren. Arcntje, d. v. A. Melissant en M. Klink; Leentje, d. v. A. van Dam cn A. Wandemaker. Overleden: Ary Mclissant, 8 w., z. v. J. Me lissant cn K. Spuy. NIEUWE TONGE. Geboren: Adriana, d. v. L. Ossewcijer en M. Meijer; Aren, z. v. N. Knöps en j. C. Koppenaal; Comelis, z. v. C. v. d. Mast en M. Buscop. SOMMELSDIJK. Gehuwd: Dirk de Korte, 29 j„ te Middelharnis, en Jacomina v. d. Nieuwen- dijk, 26 j., alhier. Openbare verkooping van een nieuw gebouwd café met woon- en winkelhuis te Achthuizen, ka dastraal bekend in de gemeente Ooltgensplaat Sec tie B nr. 811, groot 3.06 Aren op Donderdag 2 en 9 Augustus a.s., telkens des nam. 3 uur, resp. in de cafés Buijs en Moerings te Achthuizen, in eigendom toebehoorende aan Joh. de Waal te Achthuizen. Breeder omschreven bij biljet. Waarnemend Notaris HoPINK te Ooltgensplaat Op Donderdag 2 Augustus 1934 bij Inzet in het café Keijzer, Od Donderdag 9 Augustus bij Afslag in hei Café van der Plaat, telkens des namiddags 3 uur (zomertijd): Het nieuw gebouwde Café te Den Bommel. Toebehoorende aan II. van St. Annaland. Notaris VAN BUUREN. Aangiften voor de verkoopingen van Klaver 2e slag te Ouddorp en Stellendam, worden ingewacht vóór of op Woensdag 1 Augustus, ten kantore van notaris van den Berg. Op Vrijdagen 10 en 17 Aug 1934, telkens 's avonds hall' aeht (zomertijd) resp. in de zaal Odeon en hotel Regter te Dirksland, veiling cn afslag van: het in 1933 nieuw ge bouwde, zeer geriefelijk ingerichte huis te Dirkisiand aan de Burg, C. Zaayerlaan, met voor- en achtertuin (erfpacht) waarin 20 vruebtbcomen, kad. sectie B. no 2400, ged. groot 4 aren 18 centiaren (27^ R.V. maat). Aanvaarding 15 Sept. 1934. Betaling der koopsom 13 Sept. 1934. Te bezichtigen _op Woensdagen S en 15 Aug. a.s. 's nam 35 u. Ten verzoeke van den heer J. L. A. Stal le Dirksland. Notaris VAN DER SLUYS. RAAD VAN ARBEID TE BRIELLE Uitvoering Invaliditeitswet Wij brengen in herinnering, dat de rente- Kaarten en -boekjes van de arbeiders, die in Den Bommel wonen en werken, moeten wor den ingeleverd bij den Raad van Arbeid te Brielle vóór 18 Augustus 1D34. Garnalen-uitvoer naar Frankrijk In antwoord op de vragen van den heer v. d. Bilt betreffende het contingent voor den uitvoer van garnalen naar Frankrijk, heeft minister Steen'berg he om. geant woord: „Tijdens de in Februari jl. met de Fran sche regeering gevoerde onderhandelingen bleek het niet mogelijk een veirfhoaging van dit contingent te verkrijgen. Tijdens de on langs gehouden besprekingen werd dit desideratum nogmaals naar voren gebracht, echter tot nu toe eveneens zoneter succes. Het aan Nederland toegewezen contin gent was reeds op 1 April bereikt. Dit was grootendeels een gevolg van den invoer van buitenlandsohe orustaeeën ten koste van bet Nederlaadsohe contingent. Ten einde dezen minder gewensohten gang van zaken te ondervangen, is een uit voerregeling getroffen, waaitbij door keuze van het basistijdvak den handelaren in Ne- derlandsche kreeften en garnalen op het contingent voor de volgende periode de voorrang ten volle gewaarborgd is. Bovendien werd de Fransche regeerinig ge wezen op de oorzaken der overschrijding ge durende het vorige tijdvak. Alhoewel hieromtrent uiteindelijk geen zekerheid bestaat, is het niet uitgesloten, dat deze motiveering de Fransche regeering er toe zal leiden, de overschrijding geduren de de voorafgaande periode niet in minde ring te brengen op het contingent voor het thans lappende kwartaal. Alvorens met het buitenland onderhands lingen worden gevoerd over de vaststelling van contingenten, worden de noodige maat regelen genomen om de verschillends desi derata te leeren kennen. Indien de noodza kelijkheid van de aanwezigheid van bij het yak betrokkenen vaststaat, wordt van hun Ötensteil steeds gaarne gebruik gemaakt." Een stap in de goede richting Heffing van opcenten op de hoofdsom van verschillende belastingen Het vraagstuk van de dekking der ge meentelijke uitgavon voor werkverschaffing en steunverleening aan werkloozen vraagt in steeds toenemende mate de aanclaoht van die Regeering. Voor 1933 ging liet goed; in 1934 moest het beschikbare bedrag van 75 tot 46 mil- lioen uit de rijkskas verminderd worden; voor 1935 vreest men grooter moeilijkheden. Aan verhoogitig van de 46 miliioen valt niet te denken; de gemeenten zelf worden finan cieel zwakker. De Regeering erkent eenerzijds, dat de 46 miliioen onvoldoende zijn; maar acht het anderzijds totaal verkeerd om de lasten naar de toekomst te verschuiven. Daarom heeft de Regeering een maatregel overwo gen, welke uitsluitend in de ernst van den toestand haar rechtvaardiging vindit. Deze maatregel zou neerkomen op het bestemmen van een gedeelte van het gemeentelijk belastinggebied van alle gemeente des Rijks voor de dek king van de meergenoemde lasten. Daarnaast blijft bezuiniging cisch en hoopt men op verlichting dezer lasten tengevolge van het GO-millioen plan. De wettelijke regeling wordt thans voor bereid, en komt pas in September aan ue orde; maar opdat de gemeenten er rekening mee zouden kunnen houden, derhalve zon der op eenigerlei wijze vooruit te kropen op de besluiten welke de Kroon in gemeen overleg met de Staten-Generaal terzake zal nemen, doet de Minister van Binnenland- sohe Zaken in en circulaire mede namens zijn ambtgenooten van Sociale Zaken on van Financiën, mededeeling van de rege ling, welke thans in overweging is; Bet subsidiefonds la die instelling van een fonds, naar van de inkomsten zullen worden aan gewend ter tegemoetkoming aan de gemeenten in haar uitgaven terzake van de werkloosheid (Werkloosheids- subsi die-fonds); 2e. als inkomsten van het fonds zul len gelden behalve de f 46 miliioen welke het Rijk beschikbaar stelt: a. 25 opcenten op die hoofdsom der Gemecntefondsbelasting volgens de le klasse; b. 10 opcenten op d© hoofdsom der V ermcgenebelas ti ng c. 75 opcenten op de hoofdsom der Peisoneele Belasting, in elke gemeen te te heffen volgens het tarief der wet op de Personeele Belasting, 1896 en volgens de klasse of de klassen, waar in de gemeenten gerangschikt zijn; d. 40 pCt. van de hoofdsom der Grondbelasting. De heffingen sub. a en b vangen aan met ingnng van liet belastingjaar 1935-'36. De gemeentebesturen zullen er rekening mede behooren te houden d>at hun bevoegdheid tot heffing van 100 opcenten cj> de hoofd som der Fondsbeilaeting en van 50 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting met ingang van hotzelfdc belastingjaar zal worden gewijzigd in een bevoegdheid tot heffing van 75 opcenten op de hoofdsom der f«id«beJasting en van 40 opcenten op de hoofdsom dei- vermogensbelasting. De heffing sub c. vangt aan met liet be lastingjaar 1935. De gemeentebesturen zul len ulsduji met ingang van hetzelfde belas tingjaar uit de pensoneelo belasting wegens hoofdsom en opcenten geen hooger bedrag mogen heffen dan overeenstemt met 225 ten honderd van de hoofdsom der personeole belasting volgens liet tarief der wet op de Personecle Belasting 1896 en volgens de klasse Cif de klassen, waarin de gemeenten gerangschikt zijn. In bijzondere gevallen zal aan een ge meente toestemming kunnen worden ver leend van liet hiervoren bepaalde af te wij ken. De bestemming voor liet in te stollen fonds van het sub d genoemde gedeelte van de hoofdsom der grondbelasting, gaat even eens in niet liet belastingjaar 1933. Terzelf der tijd wordt liet aandeel, dat de gemeen ten in de hoofdsom der grondbelasting ont vangen, van 75 pet. teruggebracht tot 33 pet 3e. Uit het fonds wordt een bijdrage verleend in de uitgaven wegens kosten va,n steunuitkeeringon aan werkloozen en die van arbeidsloonen, betaald bij werkverschaffing aan werkloozen. Met arbeidsloonen, betaald bij werkver schaffing aan werkloozen, worden weer ge lijkgesteld de door den Minister van Sociale Zaken aangewezen uitgaven. De beperking, welke tot dusverre geldt, dat alleen de uitgaven wegens kosten van steunuitkeeringen aan werkloozen, die afkomstig zijn uit z.g. crisisvakken, voor bijdrage in aan merking komen, vervalt. 4e. de sub 3 bedoelde bijdrage zal cv-er het algemeen worden verleend in de mate, als in een bij de Ministerieele circulaire ge voegde schaal is aangegeven. 5e. op de gemeente-begrooting voor 1935 behoort te worden gebracht liet 1/10 gedeelte van liet bedrag aan werkloosheidsuitgaven, dat huiten de begrooting voor 1934 is ge steld (z.g. uitgestooten bedrag) zooals dat bedrag nader definitief zal worden vastge steld. In dit gedeelte zai ten laste van het fonds een bijdrage worden verleend, bere kend naar hetzelfde percentage, als ingevolge het sub. 4 gestelde in de uit gaven, sub. 3 bedoeld zal worden verleend 6e. indien met de bijdragen sub. 4 en 5 aangegeven geen evenwicht in de begroe ting kan worden verkregen, kan op de be grooting op een afzonderlijke post een extra-bijdrage worden geraamd. Deze extra- bijdrage zal tezamen met de bijdrage sub. 4 niet meer dan 99 pCt. van de uitgaven sub. 3 aangegeven, mogen uitmaken. De extra-bijdrage wordt slechts verleend, indien ten genoege van de Regeering, dio zioh terzake door Gedep. Staten doet voor lichten, wordt aangetoond, dat inderdaad do inkomsten van de gemeente zoo hoog zijn opgevoerd, als voor de gemeente, rekening houdende met de realiteit, mogelijk is, cn dat de huishouding van de gemeente in die mate versoberd is, als in de huidige om standigheden, nu voor d-e dekking van de crisis-uitgaven allerwege zware offers ge bracht moeten worden, noodzakelijk is. Bij het monument van Prins Willem van Oranje In de Groote Kerk te Delft heeft Vrij dagmiddag een kranulegging plaats ge vonden bij het monument van Prins Willem van Oranje, ter herinnering aan den 350 jaren geleden moordaanslag. Aan deze plechtigheid namen deel: de Evangelische Maatschappij, de Gustaaf Adolfvereeniging, de afdeeling Rotter dam van de Algemeene Protestanten- vereeniging, de Protcstantsche Wereld bond en de Evangelische Bund uit Ber lijn. De Algemeene Synode van de Ned. Herv. Kerk was op deze bijeenkomst officieel vertegenwoordigd door den woordvoerder van de Evangelische Maatschappij, Ds. D. A. van Krevelen van Deinum, cn door Ds. D. Mulder .van Westvvoud. Tegen de dwergpartijen Drie zetels bij eerste toedeeling vereischt Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging en aanvulling van de Kieswet, de Provinciale wet en de Gemeente wet. In de toelichting wordt o.m. gezegd: Zoowel bij de algemeene beschouwingen omtrent de Rijksbegrooting 1934, als bij de behandeling van hoofdstuk V dier begrooting zijn met betrekking tot de Kieswet van de zijde der Tweede Kamer opnieuw verschil lende punten ter sprake gekomen, welke reeds eer een onderwerp van overleg heb ben uitgemaakt. Versciiillende opmerkingen gemaakt in het voorloopig verslag over laatstgenoemd hoofdstuk heeft de minister van Binnen], Zaken ernstig overwogen. Hij gaf het voornemen te kennen, van het re sultaat te doen blijken ter gelegenheid van de voorziening, die de Kieswet toch op enkele details behoeft. Naast bedoelde details zijn de volgende onderwerpen door den minister meer in 't bijzonder overwogen: a. de bestrijding van het voorkomen van vele kleine partijen; b. het al of niet afschaffen van den op komstplicht; c. uitsluiting van het lidmaatschap der lagere vertegenwoordigende lichamen (Prov. Staten, Gemeenteraad) van personen, die te zeer aan de verleiding bloot staan om de belangen der groep, waartoe zij behooren, te stellen boven het algemeen belang. NED. VLASSPINNERIJ TE TILBURG STOPGEZET. De Nederiandsche Vlasspinnerij te Til burg zal vanaf heden gedurende veertien dagen geheel worden stopgezet. Deze stillegging van het bedrijf zooals er geen tweede in Nederland bestaat en dat toegerust is met de meest moderne outillage is het gevolg .van een volkomen gebrek aan orders* De P.T.T. en de Crisis ZES TON HOOGER OPBRENGST IN EERSTE HALF JAAR De diensten der P.T.T. hebben over Juni opgebracht: Posterijen f 2.939.118 (f 100.644 minder dan vorig jaar en f 84.982 minder dan de be grooting). Telegrafie f361.850 (f58.711 minder dan vorig jaar en f 35.350 meer dan de begroo- ting). Telefonie f 2.105.585 (flS.722 minder dan vorig iaar en f123.685 meer dan de begroo ting. Postcheque- cn Girodienst f 808.813 (f 13.779 minder dar, vorig jaar en f182.413 meer dan de begrooting). Totaal f 6.215.306 (f 251.856 minder dan vorig jaar en f 216.166 meer dan de ltegroo- ting). Voor de eerste zes maanden te zamen be droef- de opbrengst: Posterijen f 17.861.580 (f528 meer dan vo rig jaar en f 26.120 minder dan do begroo- ting). Telegrafie f 2.156.702 (f 423 meer dan vo rig jaar en f2S6.202 meer dan de begrooting) Telefonie f 12.250.547 (f388.460 meer dan vorig jaar en f669.547 meer dan de begroo ting.) Postcheque- en Girodienst f 3.470.830 (f236.S3S meer dan vorig jaar en f265.430 meer dan de begrooting). Toiaal f 35.742.658 (f626.240 meer dan vo rig jaar en f 1.1J7 059 meer dan de begroo ting). De werkloosheidslasten GELIJKMATIGE VERDEELING OVER HET HEELE LAND. Wetsontwerp in voorbereiding. Van welingelichte zijde verneemt de Msl)., dat de Regeering een wetsontwerp voorbe reidt, waarvan de strekking is om naast het onlangs ingediende wetsontwerp inzake de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten, dat den grondslag der wet van 1929 niet aantast, de abnormale lasten der werkloosheid gelijkmatiger te verdeelen over het geheele land, zoodat niet alleen de brandpunten der werkloosheid, die hooge kosten behoeven te dragen. De voorberei ding van het ontwerp is door de departe menten van Financiën, Binnenlandsche Za ken en Soc. Zaken beëindigd. Echter zal 't wetsontwerp waarschijnlijk niet eerder dan in September ingediend kunnen worden. Om hun begrootingen voor 1935 eenigs- zins te kunnen ramen, zullen, naar we ver der vernemen, de gemeenteraden dezer da gen een officieele circulaire nopens de plan nen van de regeering ontvangen. tiet is echter duidelijk, dat nog niet met absolute zekerheid op een en ander kan worden gerekend, vermits het bedoelde wetsontwerp immers eerst na indiening de Staten-Generaal zal moeten passeet-en. llrl stoffelijk overschot van Dollfuss op het podium van het Raadhuis le Weenen. Rechts, op het sp-.eehqesloclle, bevindt zich Bonds president ilihlas. De Rekenkamer speurt EN VINDT VREEMDE DINGEN De lectuur van liet jaarverslag der Alge meene Rekenkamer is alüjd van de genoeg lykste soort, ook ditmaal is er voor eik wat wils; schrijft d e T ij d. Zoo leest men in het verslag over 1933 over een cursus bij den diem-'c der Poste rijen in het koken van een burgerpot, die gevolgd werd door een adjunct-commies en 18 telefonisten en over het voornemen der directie om een vervolg-]eergang in ie richten voor de bereiding van minder eenvoudige ge rechten. Verder over uitgaven betreffende ont wikkeling en ontspanning van postpersoneel ais „maarregelen die ertoe kunnen bijdragen het arbeidsvermogen en dus werklust van het personeel op peil te houden". Ook uitgaven van geheel anderen aard worden in beschouwing genomen, zooals een uitgaaf van f 250 door de Directie der «Staatsmijnen voor het vervoer van een lijk van Heerlen naar W^sterveld ter crematie (een onwettige handeling) en van f 430 be steed aan reiskosten van een deputatie van 35 personen uit Heerlen naar Westerveld om getuige te zijn van de onwettige handeling. Een uitgaaf van f 710 voor geschenken aan ambtenaren die een jubileum vieren wordt slechts afgekeurd voor het geval het belang van het Staatsmijnenbedrijf er niet klaarblijkelijk rnee gediend is. Dat belang is er altijd wel bij te halen zoodat Bijzonder treffend in deze tijd, waarin de mijnarbeiders zoo onnoemelijk veel moe ten verduren is het volgende geval: Er is een N.V. de Nederiandsche Mijnhout handel. Alle aandeden zijn in handen der Staatsmijnen. De Directeur der N.V., die steeds een hoog salaris had, overleed en zijn weduwe ontving een uitkeering voor eens gelijk aan 3 maanden van het hooge salaris van den overledene en bovendien een door loopende ondersteuning van f 2">0 per maand. Dit ging door onder de benaming van „salaris als vertegenwoordigsterofschoon z\) als zoodanig geen taak had. De ICamer stelde de vraag, of de Vennoot schap niet heelemaal kon worden geliqui deerd en vond >teun voor die vraag in het feit dat het beheer voorloopig gesteld was in handen van een ambtenaar der Staats mynen zelf die daarvoor slechts één dag per week te Amsterdam vertoefde. Kort vóór de verzending van het jaarver slag der Kamer kwam bericht in volgens welk de N.V. wordt geliquideerd. Tenslotte mag worden aanbevolen de lectuur van par. 15 van het verslag vol gens welke paragraaf tengevolge van een be treurensvaardig verzuim zooals de Minis ter van JiuUtie het genoemd heeft aan het Departement van Justitie gedurende 3 jaren geen rekening gehouden is met het bestaan der Ziektewet Huurverlaging Voor met rijkssteun qebouwde woningen Naar wij vernemen zijn van Regeerings- wege maatregelen getroffen om een alge meene huurverlaging van met overheids steun gebouwde woningen te bevorderen. Aan de gemeentebesturen zijn versciiillende aanwijzingen verstrekt. Naar ons ter oore komt, is liet gemeentebestuur van Den Haag te dezer zake reeds diligent en zijn bepaal de plannen al belangrijk gevorderd. Er zijn echter nog enkele moeilijkbeden te over winnen. Het schijnt de bedoeling, om 1e ko men tot een verlaging van ongeveer 10 pet. SCHUSSNIGG VOLGT DOLLFUSS OP ALS BONDSKANSELIER Een Zondag te Weeucn gepubliceerd bericht zegt: In een langdurige kabi netszitting, die pas des nachts tegen 1 uur was afgeloopen, is de samenstel ling dier nieuwe regeering vastgesteld. De Minister van Onderwijs Dr. Schussnigg werd benoemd tot Bondskanselier. Vorst Starhemberg blijft vice-kaneelier. BOSOHBRANDEN IN ZUID-FRANKRIJK De boschbranden in de omgeving van Tou lon, hebben zich steeds verder uitgebreid. Ook het Calvaire-bosch staat thans in lichter laaie. Brandweer, soldaten en matrozen bestrijden het vuur. Men heeft het lijk van een burger gevonden, die door de rook gestikt was, Het nieuwe ministerie benoemd Officieel wordt gemeld: Bondspresident MikJas heeft in den afge- looipen nacht om 2 uur Dr. Kurt Sohussnigg, tot dusver Bondsminister voor Onderwijs, benoemd tot Bondskanselier cn de door hem ingediende lijst van leden de; nieuwe regee ring goedgekeurd. Deze lijst bevat de volgende namen: Bondskanselier Dr. K. Schussnigg, die tegelijkertijd de portefeuilles zal behee- ren van landsverdediging, ondersvijs en justitie. Vice-kanselier Ernst Star hemberg, die tevens wordt belast met do leiding van liet gelieolt veiligheidswezen. Bonds-minister B erg er- W a 1 d en e gg, die belast wordt met de leiding van buitcu- landsohe zaken. Bondsminister Majoor b. d. Emiie Fey neemt bij zijn t- -t dusver uitgeoefende func tie als staatscommissaris-generaat, de lei ding over de zaken van liet bianenlatidsoh bestuur. Minister voor financiën is Dr. K. Bu- rese h. Bondsminister voor handel cn verkeer: Stockinger. Bondsminister voor sociale belangen O do Neut a ter St firmer, die bovendien de leiding over de zaken der coöperatieve orga nisatie behoudt. De post BondsminiGter voor land- cu bosc-libouw blijft voorloopig open. Het reeds bestaande ministercomité voor bewaking en veiligheidsdienst blijft gehumd haafd. Voorzitter van dit comité zal zijn vice- kenselier Starhemberg. Zijn plaatsvervanger zal zijn bondsminister Fey. Tijdens een korten overgangstermijn is Minister Berger Walden egg belast met de leiding der zaken van liet ministerie van justitie en is Karwinkski belast met de leiding van de tot dusver onder zijn lei ding staande zaken van liet staatssecreta riaat voor v oiliglieidswezeiL NOG STEEDS GERUCHTEN OVER PUTSCHPOGINGEN. Te Weenen deden Zondag nog allerlei nlarmeerende geruchten de ronde omtrent n v oorgenomen putsch poging van de Ueim- vvehr. De politie zou in alarmtoestand ge houden worden en vele eafé's en restau rants. die aanvankelijk tot Zondagavond 10 uur geopend zouden blijven, kregen order van de politie, om 8 uur te sluiten. De ma chinegeweren, die in het hoofdbureau van politie stonden, zijn thans voor liet hoofd bureau opgesteld. Ook de Boiulskanselarij, waar de ministerraad vergaderde over de nieuwe samenstelling van liet kabinet, werd extra bewaakt. Officieel wordt medegedeeld, dat de Bonds- regeeiing den politie-v ice-president Michael Skubl, afgezien van zijn functie van plaats vervangend „olitiepresident te Weenen heeft benoemd tot inspecteur-generaal vooi de Bondspolitie, in welke fucutie hij tot taak heeft voortdurend toezicht te houden op de bondspolitie en bestaande fouten op te bef fen. Dc hitte in de Vereen. Staten Vee bij duizenden doodgeschoten Men meldt ons uit Chicago: 'Vrijdagmiddag scheen het, dat de enorme hitte eenigszins zou afnemen. In enkele streken stond liet kwik echter nog steeds boven de 100 graden. Schrikwekkend hooge temperaturen heerschen nog in Ohio en in Texas, waar 60.000 stuks vee zijn geslacht. Op vele plaatsen wordt het vee eenvoudig neergeschoten, om liet uit zijn lijden te hei pon, daar de hoeren geen kans zien het van water te voorzien. In verband daarmede heeft de regeering die tot dusver 1.500.000 stuks vee had op-' gekocht om het voor verdorsten te behoeden, maatregelen genomen om nog 7.000.000 run deren op te koopen. rij dagmiddag heeft, de regeering bekend gemaakt, dat gezinnen die hun woningen in de door de droogte getroffen streken in Dacota niet willen verlaten, niet gedwongen zouden worden. RUIM DERTIENHONDERD SLACHT OFFERS De ontzaglijke hitte in de Vereenig- de Staten heeft tot dusver in de staten van het wesien en het midden ruim 1.300 slachtoffers geëischt, waarvan alleen in de staat Missouri reeds 312, in Illinois 254 en in Ohio 114. Hier en daar is regen gevallen, doch deze heelt slechts weinig verlichting ge bracht- Ernstig incident te Caïro LONDEN, 30 Juii. De „Daily Herald" meldt uit Cairo: In Port-Said is het Zondag bij de aan komst van den vroegeren minister president en leider der nationalistische Wafd-partij Nahas-l'asja tot botsingen gekomen tus schen Ue saanigestrooinde menigte en de politie. De ordeverstoringen begonnen toen de politie de chauffeur vanuit de auto haal de en verving door een agent der geheime politie. Nalias-Pasja protesteerdo daartegen. Ten slotte werd toegestaan, dat zijn eigen chauf feur de auto bestuurde. Vervolgens trad de politie op tegen de demonstreerende menigte, waarbij een aan tal schoten werd cngelost. Nalias-Pasja werd door een slag van een gummi-stok getroffen. Hij sloeg daarop den agent, die hem getroffen had, in lit gelaat. Acht agenten, die door stcenen werden ge wond en drie personen uit de menigte, die schotwonden bekomen hadden, zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Landbouwconflict op Tholen Prof. Gerbrandy arbiter In verband met bet feit, dat op het eiland Tholen, door liet niet slagen van de bemiddelingspogingen van den Rijksbemid delaar prof. mr. Aalberse, een staking dreigde uit te breken van do landarbeiders, heeft de Minister \an Economische Zaken aan 250 werkgevers op Tholtn telegrafisch medegedeeld, dat ziclt hier een getal voor doet omschreven in art. 3 van de Crisis- Organisaticbeschiklting 1934 II cn dat deze werkgevers, aangesloten bij de Provinciale Landbouw Crisis-Organisaties, verplicht: zijn in het aanhangige arbeidsgeschil arbi trage te aanvaarden van een door den Mi nister te benoemen arbiter. De Minister heeft voorts de werkgevers herinnerd aan hun verplichtingen in de. Statuten der Landbou w-Crisis-Organisatics neergelegd, met de sancties daarop uit het tuchtrecht en aan artikel 30 der Landbouw-Crisiswct 1933, waar wordt bepaald, dat de Minister bevoegd is bij overtreding van de voor schriften bij of krachtens de wet gegeven, degenen, die de overtreding plegen, van steun geheel of gedeeltelijk uit te sluiten. Aan prof. mr, P. S. Gerbrandy, hoog leeraar aan do Vrije Universiteit te Am sterdam, is door den Minister verzocht als arbiter op te treden. Prof. Gerbrandy heeft deze benoeming aanvaard. Nederiandsche Akkerbouw Centrale De Staatscourant bevat eeit beschikking van den Minister van Economische Zaken, waarbij een overgangsbepaling is toege voegd aan dc Statuten van de Nederiand sche Akkerbouw-Ccntrale. Ten gevolge van de noodzakelijkheid liet Crisis-Akkerbouw besluit 1934 op 21 Juli j.l. in werking te doen treden, motst dc nog in oprichting verkeerende Nederiandsche Akkerbouwcen- trale eveneens op dien datum haar werk zaamheden aanvangen. Aangezien alle voordrachten voor de bostuursplaatson van deze Centrale nog niet bij den Minister wa ren ingekomen en de benoeming dus nog niet kón plaats hebben, is thans een tijde lijke oplossing gevonden, door voor een zeer korten tijd, totdat deze voordrachten Ion Minister hebben bereikt en deze tot het benoemen van een bestuur in staat is, den lieer K. L. Gaai kern a Schuir in ga als ecnig bestuurder der Stichting te benoemen. Binnen een paar weken is de definitiev e bestuursbenoeming van de Nederiandsche Akkerbouwcentrale te verwachten. DE TEELT VAN BRAVO-AARDAPPELEN Een algemeen bouwverbod In antwoord op de vraag van den heer v. d. Heuvel betreffende het al of niet toe laten voor 1935 van de teelt van den Bravo- aardappel, heeft minister Steenberg he geantwoord „In verband met de gevaren voor den uit voer van door den Nederiandsche Algem. Keuringsdienst goedgekeurde pootaardappe- len, welke verbonden zijn aan de teelt van voor de wrakziekte vatbare rassen, ligt het in de bedoeling een algemeen verbouwver- bod van den Bravo-aardappel voor den oogst 1935 uit te vaardigen".

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 3