Gemeenteraad van Nieuwe Tonge PLAATSELUK NIEUWS MAAS EN SCHELDEBODE WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1934 AMERIKAANSCHE BRIEVEN igeld zouden hebben kon de Regeering de werk loozen steunen, de armen verzorgen en hen brood Eaten koopen, dat uit het buitenland zou worden ingevoerd, inplaats van op eigen bodem verbouwd 'om daarna als het geld op was bittere 'armoede over alles te brengen. Een flink gebruik (maken van onzen eigen bodem, ons grootste na- jtionale bezit, is ook in crisistijden voor alles jnoodig, dat kan alleen als men de ondernemers, ;de boeren en tuinders in staat stelt hun bedrijf ivoort te zetten. Zoo heeft de Regeering het ook ileeren zien. Dat zonder een flinken, productieven landbouw landsverdediging niet moeilijk is, hebben de jaren 119141918 wel bewezen. En deze onrustige tijden, :die overal vol zijn van oorlogsgerucht, moeten ïwèl meer tot de erkentenis dwingen, cfat een flinke 'intensieve landbouw de beste waarborg is, dat men in oorlogstijden de hongersnood buiten de deur zal kunnen houden. 1 c. Ook al vindt een volk in handel en industrie een genoegzaam bestaan, dan mag het zijn land bouwbevolking niet verwaarloozen. Zonder een flinke en talrijke boerenstand geen gezond en ener giek volk. Het Duitsche volk, en vooral de hui dige Duitsche Regeering, hebben geopende oogen voor deze feiten. Krampachtig spant men zich daar dn, om als ruggegraat der natie, een talrijken nij- Jveren stand van boeren en tuinders te behouden. Engeland,-dat jarenlang zijn boerenstand verwaar loosde, tracht met groote inspanning die fouten te herstellen. Nederland heeft zijn boerenstand tzooals een gezond mensch zijn gezondheid steeds weinig gewaardeerd; thans gaan ook hier de oogen open en zeker ook om deze redenen spant onze Regeering zich in den landbouwenden stand te redden. De goede eigenschappen van den boerenstand bestaan hieruit, dat hij levert het geboorte-over schot, dat het volk in stand houdt, dat hij heelt teen gezond inzicht in wat economisch kan en niet kan, dat hij zin heeft voor orde en gezag en dat lhij godsdienstig is van nature. De geschiedenis leert, dat een verwaarloosde boerenstand niet is te herstellen en dat een onder gaande boerenstand een ondergaand volk veroor zaakt. Ook daarom is boerenhulp volkshulp! Wat zal de toekomst brengen? Er schijnt spr. nog geen enkele aanwijzing, dat binnenkort onze (Minister van Economische Zaken zijn functie varl opperboer in Nederland zal kunnen neerleggen en dat wij onze bedrijfsvrijheid zullen terug krijgen. De beschutte bedrijven handhaven zich in ons Hand, het internationale handelsverkeer is meer dan ooit gereglementeerd. Iedere kool, ieder varken of Eak aardappels, die over onze grenzen gaan, zijn pionnen in de economische partij schaak, die onze Regeering gedwongen is 'te spelen. Zij moet dus Twèl den landbouw blijven beschermen, zijn pro ductie blijven regelen. Wij zien de Regeering dan ook volop bezig haar landbouw-crisisorganisatxe 'te herzien en op vasteren grondslag te plaatsen. Niets wijst op afbraak, alles op versteviging en uitbouw! De Regeering, en wij als Nederlandsche boeren en tuinders hebben daarbij een zwaren strijd te voeren, om te zorgen, dat: ia de landboufwcrisisbemoeiing van de Regeering niet in ambtenarij en papier verstart; b zij zooveel mogelijk vrij blijft van bedrog, van corruptie. Het is onze taak daarvoor met hand en tand te vechten; 'c wij, onder de Overheidsbescherming, onze ener gie niet verliezen; jd wij zoo spoedig mogelijk weer een loonend bedrijf krijgen, wat mede moet komen door ver- J laging van de hooge kosten op onze bedrijven. Wat staat ons als Nederlandsche boeren en ►tuinders hierbij te doen? Tot voor een eeuw ongeveer de oudste onzer landbouworganisaties, de Gron. Mij. v. Landb. zal tin 1937 100 jaar bestaan stond iedere boer op lzich zelf en trachtte alleen op eigen kracht vooruit ite komen. Langzamerhand is men begonnen elkan der georganiseerd te helpen; ons coöperatiewezen as daar een voorbeeld van. Coop, aankoop, zuivei-,' fabrieken, ons prachtig coöperatief credietwezen, letc. Maar nu komt met onweerstaanbare kracht een Inieuw feit naar voren; wij hebben niet alleen maar >te strijden als enkele boeren of als groepen van boeren, maar als geheele Nederlandsche bóeren- en tuindersstand. De zoo zeer veranderde taak der Overheid brengt dat mee. De Overheid moge op (zich zelf geen welvaart kunnen scheppen, zij kan wel ingrijpen in de verdeeling van ons volksin- ikomen en zij doet dat ook. En wij als Nederland sche boeren en tuinders moeten voor een gerecht vaardigd aandeel strijden. De Overheid bepaalt de üevensvoorwaarden van het groot aantal ingeze tenen, dat in haar dienst werkt, zij legt terwille van de ouden van dagen en zieken lasten op onze bedrijven, zij steunt er landbouw èn industrie, zij imoet zorgen, dat de handel een competente plaats behoudt. En de Overheid kan dat niet zonder een •onophoudelijke wisselwerking met de organisaties 'der belanghebbenden. En als de ambtenaren, als Ide arbeiders, de handel of de industrie beter ge- organiserd zijn dan wij, boeren, eensgezinder en Jkrachtiger spreken, dan blijven wij aan het kortste leinde trekken, zooals er reeds in den Talmud staat, flat de arbeid in den landbouw wordt beloond imet groente en water en die in den handel met •olijven en wijn. E«i daarin berusten wij niet. Een istand, die zich niet hecht en flink organiseert, ver waarloost niet alleen zijn eigen belang, maar ook bet algemeen belang, daar hij de overheid niet lalzijdig helpt voorlichten. Wij hebben bij de organisatie van den Neder- Eandschen boeren- en tuindersstand er rekening (mede te houden, dat vele onzer collega's een orga- inisatie op een bepaalde belijdenis - R.Kath. of •orthodox, protestant verkiezen; al doet het dz ikracht van den georganiseerden boerenstand schade, wij hebben dat te aanvaarden. Wij moeten frachten, dat gedeelte van onzen boerenstand, dat lzich in een algemeene landbouworganisatie thuis .gevoelt, zoo hecht mogelijlk te organiseeren. Ik •geloof, dat de specifieke tuinders goed doen hun jjocigen Nederlandschen Tuindersbond hecht en (sterk te maken; er zal dan een vorm van vrucht bare samenwerking met de algemeene provinciale landbouworganisaties en het Kon. Ned. Land bouw Comité zijn te vinden. Ook den politieken invloed moet onze boeren stand niet vergeten. Naast beginselen gaat het ;n ide politiek ook om belangen. Erkennende de hoog heid der politieike beginselen mag de boerenstand niet nalaten te zorgen in de verschillende partijen 'door bekwame en deskundige geestverwanten ver tegenwoordigd te zijn. En men verkrijgt dat het beste door een actief meelevend lid der plaatselijke jkiesvereeniging te zijo. Ons huidig stelsel van evenredige vertegenwoordiging legt nu eenmaal leen groote macht in de handen der politieke par- ttijden; onze boerenstand moet dat niet verwaar- Eoozen. Bij de organisatie van onzen boerenstand, bij !het verstevigen van zijn invloed gaat het tenslotte tniet alleen om een betere stoffelijke positie. Een lichaam is slechts gezond als alle leden gezond tzijn; ons 'volk is slechts dan stoffelijk, sociaal en igeestelijk gezond, als het in zijn midden telt een flinken, fieren boerenstand. Opvoeding dus van (onzen boerenstand tot een fiere, zelfbewuste be volkingsgroep, van zins zijn rechten te ontvangen en zijn plichten te volbrengen is het doel. Het gaat daaibij ook om het behoud van den eigen •aard van levensstijl, om het zich thuis en gelukkig [gevoelen in eigen omgeving. Dat daarbij ook de 'organisatie van onze vrouwen en dochters, van 'den vrouwelijken boerenstand, niet verwaarloosd •moet worden, ligt in de rede. De vrouw bepaalt, idoor de wijze waarop zij de huishouding bestiert, tmede de welvaart in het gezin, bepaalt mede de geest, die er heerscht. Zooals het landbouwonder wijs den a.s. boer helpt vormen, zoo moet het Üandbouwhuishoudonderwijs de a.s. boerin voorbe reiden voor haar taak! Wat een volk als geheel denkt, spreekt en Schrijft, neemt men de openbare meening. Als een (onderdeel van ons volk zich te veel stil houdt, klinken de stemmen der anderen onevenredig luid. lEn als de boerenstand zich stil houdt zwijgt juist teen zeer bezonnen nuchter denkend deel van ons tvolk en geeft de openbare meening een onharmo-( ■nisch geluid. Ook daarom moet de landbouw zich hecht organiseeren en met al de hulpmiddelen der moderne techniek pers, radio, bioscoop vrije openbare meening voor te lichten. Het is boéren- belang, het is algemeen belang. Zoo is er dus werk in overvloed voor alle boeren en boerinnen van goeden wille, in akker bouw, veehouderij en tuinbouw, om mee te bouwen aan de welvaart en het geluk van ons volk, want voor Nederland geldt: De landbouw constant, behoud van 't land! De Voorzitter dankte den heer Lou wos mei enkele waardeerende woorden, waarbij de heer M ij s zich aansloot, die er vooral op wees, dat de organisatie van de boeren hecht moet worden gemaakt De heer M ijs hoopte, dat het organisatiöwerk bij de leidende menschen niet op den achtergrond zal komen te staan door de vele beslomme ringen van liet crisiswerk. Daarna wordt de vergadering gesloten. Deze week kreeg ik een brief van een mijner lezers uit Holland met de vraag, hoeveel men hier per week wel noodig. heeft om met een gezin met zes kinderen rond te kunnen komen. Een moeilijke vraag als men niet meer weet dat deze bloof vraag. Ik kan mij begrijpen dat er men schen in Nederland zijn, die bij zich zelf de ge dachten hebben: wanneer ik in Amerika hetzelfde inkomen had, dat ik hier heb, zou ik er heel wat beter van kunnen rondkomen. Over het algemeen ls dat ook wel zoo. Toen ik enkele jaren geleden in Nederland ver toefde en daar de prijzen eens vergeleek met dia bij ons in Amerika, kwam ik tot de cönclusie dat men in Amerika ongeveer evenveel doet met een dollar als men ln Nederland met een rijksdaalder doen kan. Dat komt er dus hierop neer, dat men in Ne derland f 15 per week verdienende in Amerika met zes dollar kan rondkomen. Als dit zoo is, en ik geloof dat het wel zoo ongeveer hierop neer komt, dan begrijpt men dat men in Amerika bij minder inkomen al gauw op een zelfde voet kan leven als men in Nederland gewoon was. Maar natuurlijk zijn alle .dingen betrekkelijk. Hoeveel heeft men per week noodig om te kunnen leven? De één zegt: ik kan met f 15 per weck toe. en de ander zegt: ik zou niet weten hoe ik met minder' dan f 60 zou moeten rond komen! Dat is in Nederland zoo en dat is in Amerika precies eender. De huisvrouw die naar Spreuken 31, regel en systeem heeft, vlijtig is en haar taak verstaat, haar eischen niet te hoog stelt, doet met weinig geld meer dan een roekelooze, onverstandige of veeleischende vrouw met veel geld. Ik ken ook hier menschen die in normale tijden een inkomen hadden van een 100 per week. Maar toen de economische inzinking kwam hadden ze geen cent overlegd e:- waren direct op de armenzorg aangi wezen. En ik ken anderen die met veel lager in komen en geen minder groot gezin kans gezien hebben een eigen huisje over te sparen en nog wel zooveel op de bank over hielden dat ze tot nu toe geen hulp noodig hadden. Dit zijn gevallen die in Nederland ook wel bekend zullen zijn. Maar met dit alles rekening houdend kan men wel zeg gen, dat het leven in Amerika over het algemeen goedkooper is, dan in Nederland. Een paar weken gelegen heb ik dat nog gi schreven in verband met de dure suiker bij julli Het zou in Amerika een abnormaliteit zijn, wan neer iemand het in zijn hoofd haalde zulk een noodzakelijk levensvoedsel zoo duur te belasten. En zoo is het met veel meer dingen. De prijzen voor noodzakelijk levensonderhoud zijn hier zeer laag. Wie dus geen luxe-leventje ver langt kan met weinig toe. Maar er komt nog iets anders ook bij. Bij ons in Amerika is over het algemeen de norm waarop men leeft niet zoo hoog opgevoerd. Wij Amerikanen zijn doorgaans practische menschen, Dat ziet men aan onze huizenbouw en -inrichting, aan onze levenswijze en aan onze behoeften, Dat ,,-standengedoe" dat in Nederland zoo ba doorgevoerd en het leven duur maakt kennen we hier gelukkig niet. We zijn geen slaven van onze stand, maar we laten het leven ons dienen. Dat is goedkoop en gemakkelijk en dat maakt het leven bovendien aangenaam. Men moet dat eenige jaren hebben mee gemaakt om het te kunnen waardeeren. En als men dan zoo een twintig jaar in Amerika gewoond heeft en dan weer eens een paar maanden in Nederland komt, staat men soms verstomd van de manier waarop men in het oude vaderland toch feiteiij leeft, waar men om maar iets te noemen, dat me op het oogenblik ineens weer voor de geest komt op een bootje dat verbinding geeft over de Maas te Rotterdam tusschen het Maasstation en Feijenoord, een vaart die een kwartier duurt en waarbij je boven op het dek blijft staan, no; twee klassen er op na houdt. Dat zijn dingen die „the old country" typeeren en in Amerika gewoon ondenkbaar zijn. Wij kijken hier gelukkig' minder naar wat buur man doet en zien ons zelf te helpen! Dat maakt het leven prettig engoedkoop! JE VRIEND IN AMERIKA, Vrijdagmiddag kwam de Raad dezer gemeente bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Sterk. Aanwezig zijn alle leden. De VOORZITTER gaat voor in gebed, waarna de notulen van de vorige vergader ng geiezen en onveranderd worden goedgekeuid. Aan de orde zijn de ingekomen stukken. Ingekomen is bericht, dat burgemeester Sterk herbenoemd is tot burgemeester van deze ge meente. Ingekom enis een circulaire van Ged. Staten, waarin verzocht wordt in het regiement van het Burgerlijk Armbestuur de bepaling op te nemen, dat de boeken om de drie maanden door B. en W. gecontroleerd moeten worden. Ingekomen is bericht van Ged. Staten van ver daging van de goedkeuring van het raadsbesluit tot verhuur van een woning voor het koetshuis en het raadsbesluit tot het aangaan van een disposito- overeenkomst met de Bank van Ned. Gemeenten in Nederland. Ingekomen is bericht van de gemeente Herkingen dat de heer Van Eek is herbenoemd tot afgevaar digde in de stichting drinkwaterleiding Goeree en Overflakkee. Door het provincaal bestuur is teruggestuurd de verordening regelende de benoembaarheid en bezol diging van de veldwachters. Het salaris, dat op het oogenblik tot norm heeft f 14001900, wordt ge bracht van f 1300—1700. Ingekomen is de rekening van de gemeente en het Burgerlijk Armbestuur 1933. De ontvangsten van. de gemeente bedroegen f 72.775,22 en de uitgaven f 66.569,03, zoodat een batig saldo van f 6206,29 te boeken valt. De kapi- taaldienst heeft een batig saldo van f 1408.08. Het batig saldo van het Burgerlijk Armbestuur bedraagt f 281.19. De VOORZITTER deelt mede, dat vanwege de diaconie der Ned. Herv. Gemeente alhier verzoe ken zijn binnengekomen tot het bouwen van enkele woningen. De gemeente kan hiertoe niet overgaan, omdat zij geen bouwgrond beschikbaar heeft. Toch willen B. en W. in dit opzicht leidend optreden. Elr is door Korteweg een plan opgemaakt tot den bouw van woningen op het strook grond begrensd door de Burgemeester Overdorpstraat, de Oude- landschedijk en de Wentingstraat. Door de diaconie is het voorstel gedaan een per ceel grond te koopen groot 10 x 97 M. met een weg, zooals die afgepaald is, en dat thans in huur is bij Zwerus voor f 300. Men kan het ook in erfpacht nemen tegen 40 ets. per Voornsche roede. De kosten van aanleg en onderhoud van wegen blijft voor rekening van de gemeente. Spr. deelt mede, dat B. en W. een ander voor stel hebben. De weg, die gemaakt moet worden, dient be taald te worden door hen, die daar gaan wonen. Dit geldt voor alle gemeentewonin^en. Ze moeten zooveel meer betalen als noodig voor den aanleg van den weg. De kosten van lantaarns enz. worden dan genivelleerd door den prijs. Spr. heeft op de Prov. Griffie over deze zaak gesproken. Daar zal men wel genoegen nemen met een weg van mindere breedte dan 10 meter, een weg van 6 meter zal ook wel goed zijn. Daarbij moet er een ruimte blijven tusschen straat en wo ningen. Er moet een strook van 3 of 4 meter zijn waar niet gebouwd mag worden. De heer TIJL: Voor voortuintjes! De VOORZITTER: Men mag niet meer zooals op den Molendijk zoo maar op straat staan. De heer TIJL: Een weg van 6 meter is wel ont zettend smal. De heer J. VAN ALPHEN: Daar kon men wel eens berouiw van hebben. De VOORZITTER: Het wordt geen weg voor doorgaand verkeer. Het mag echter ook een weg van 8 meter zijn. De heer TIJL: De Burg. Overdopstraat wilde men eerst ook 6 Meter maken. Dat bleek al zoo veel te smal. De heer NELISSE: Het wordt dus een verleng stuk van de Burg. Overdorpstraat? De VOORZITTER: Neen, als dat zoo zou zijn, dan moest de weg 10 Meter worden. De grond is gelegen tusschen Wentingstraat, het verlengstuk van de Burg. Overdorpstraat, en het Kortewegje. De heer TIJL: Naast het huisje van Keesje de Gast. Recht uit recht aan! De heer NELISSE: Als het openbare weg wordt laten we dan niet te kruimelig zijn. De Van Over- dorpsstraat en de Wentingstraat zijn ook niet te breed. Wethouder VISBEEN: We krijgen een prov. weg onder langs. Als we een weg van 10 meter maken, krijgen we drie van zulke wegen die paral lel looped. Ik vind dat overbodig. De heer A. VAN ALPHEN: Voor de passage in den zomer, in de juintijd 'b.v., is een fcreede weg noodzakelijk. De heer VISBEEN: De weg naar Oude Tonge is 4Yi meter! De VOORZITTER: Een besluit dienaangaande behoeft nog niet genomen te worden, dat kunnen we te zijner tijd onder de oogen zien. De heer TIJL acht het beter als de gemeente grond verkoopt. Dan zal het niet zoo duur komen als in erfpacht. 50 cent per roe voor den grond, noodig voor den 'bouw van het huis en 40 ets. voor de rest, waarop niet gebouwd wordt, is veel te veel in dezen tijd. De VOORZITTER: De menschen betalen een gedeelte van de straat. Dat betalen ze aan de diaconie. Het eigendomsrecht daarvan wordt dan dus overgedaan. Daarmee nemen wij de verplich ting op ons den weg te onderhouden. Voor f 300 zijn we eigenaar van den grond of we kunnen het in erfpacht huren voor 40 ets. per roede. De heer A. VAN ALPHElN: Wat is het voor- deeligste voor de gemeente? De VOORZITTER: Dat maakt weinig verschil, Wij hebben een ander voorstel om de menschen te laten betalers. Wij houden dan het onderhoud van den weg, dat is toch al veel. De heer TIJL: De aanleg van de Wentingstraat konden de menschen zelf betalen. De heer A. VAN ALPHEN: Toen kenden bij den aanleg geen mensdien van. het -dorp er aan werken. Gaat alles weer naar Dirksland? De heer NELISSE: Dat is de eerste keer dat ik hoor, dat de menschen het toen zelf moesten be talen. De heer TIJL: 2500 gulden hebben ze moeten betalen. Wethouder VISBEEN: Toen heeft de gemeente den weg overgenomen. De VOORZITTER: Als dat zoo is, dan willen wij het in dit geval ook doen. De heer TIJL: Dat wil ik niet zeggen. Ik vind het beter dat de gemeente het betaalt. Ik vond het toen schandalig, want iedereen profiteerde van dien weg. De VOORZITTER: Laten we de zaak nog even aanhouden. Wethouder VISBEEN: De wegbreedte kan wel vastgesteld worden. Besloten wordt de wegbreedte op 10 meter te stellen. Alleen wethouder Visbeen was hiertegen. De VOORZITTER deelt vervolgens mede, dat een aannemer uit Oude Tonge een goedkoope aan bieding gedaan heeft voor de levering van 14 a 15 duizend stuks keien, voor de verbetering van de wegers. De gemeente-opzichter Mast heeft dienaan gaande een plan gemaakt voor den Noordelijken Achterweg, waarvan de steenen totaal verteerd zijn, Mast raamt de kosten op f 1725. Spr. vindt de uit gave in dezen tijd echter niet verantwoord. De heer TIJL: Als het moet gebeuren dan zullen we niet anders kunnen, want dan zal het nog meer ld gaan kosten. De VOORZITTER: We kunnen het er nog mee doen, maar als we gaan breken dan kunnen we de steenen niet meer gebruiken. Langdurig wordt over 't plan beraadslaagd. Ten slotte wordt tot den aankoop van de steenen voor de verbetering van den Noord. Adhterweg be sloten. Besloten werd voor dit werk een geldleening te sluiten groot f 1800, rentende 4 pet., aflosbaar in 30 jaar. De heer W. A. VAN ALPHEN zeide dat dit geld wel bij een particulier geplaatst kan worden. De heer A. VAN ALPHEN vroeg of de Molen dijk geleidelijk aan niet verder bestraat kon wor den. De heer BRBESNEiEl: Aan de verbetering daar van wordt al gewerkt. De VOORZITTER deelde mede dat hij zich in verbinding had gesteld met den heer Mast inzake het stof- en moddervrij maken van den Molendijk. De heer Mast adviseerde daartoe niet over te gaan .Allereerst zou de weg geëffend moeten wor den en dan liep men het risico dat de ondergrond te zacht zou worden voor het teren. Bovendien adviseerde hij afwijzend op die metihode, met het ooq op het slipgevaar De VOORZITTER zeide, dat het verbeteren met materiaal een bedrag zou vorderen van f 13000 waartoe heelemaal niet overgegaan kan worden, zoodat B. en W. maar voorstellen die zaak voor- loopig te laten rusten. De heeren VISBEEN, TIJL en BREESNEE ge loofden ook niet zoo erg aan het slipgevaar. Ten slotte waren vrijwel alle leden het niet met die meening eens en zal alsnog bij een ander advies worden ingewonnen. Daarna werd de vergadering gesloten. Nat. Crisis-Comité De verantwoording van ontvangsten en uitgaven. Volgens de accountantsverklaring heelt het Nationaal' Crisis Comité tot en met 31 Mei j.l. ontvangen aan giften voor A-steun 2.057.187,57. Uitgekeerd werd in geld en betaald voor giften in natura f 1.319.927,80. Aan voorschotten stond op 28 Fcbr. j.l. uit f 7.7522,50. Voor B-steun werd uitgedeeld in geld en in gitten in natura i 1.645.916,12. SOMMELSDIJK. Bij den agent der ar beidsbemiddeling dezer gemeente stonden vorige week ingeschreven 73 landarbeiders, 8 transportarbeiders, 5 landbouwerskneclits, 4 metselaars, 3 timmerlieden, 2 losse werk lieden, 2 typografen, 1 pakhuisknecht, 1 kantoorbediende, 1 chauffeur en 1 beton werker. Hiervan waren i.l. Zaterdag 31 per sonen werkloos. De landarbeider D. de K. had het onge luk zijn hand bij bet vlasplukken zoodanig to verwonden, dat geneeskundige hulp nood zakelijk was. Deze constateerde bloedver gil'tiging. Tegen een tweetal jongens uit deze ge meente is alhier proces verbaal opgemaakt wegens (üefstal van fruit. Uitslag van de geitenkeuring gehouden op 25 Juli 1.1. bij café Huismans aan den Langeweg, door de Gcitenfokverceniging Sommelsdij k-Middclharnis: Klasse éénjarige geiten: Jan Born, Som- melsdijk, le pr. (medaille); W. Kievit, Som- melsdijk, 2e pr.; 1'. Krijgsman, Middelhar nis, 3e pr. Klasse ondorc geiten: J. Slui, Sommelsdijk, le pr.; A. Iloogzand, Sommelsdijk, 2e pr.; Juli. Vroegindewei), Middelharnis, 3e pr., J. Groenendijk, Sommelsdijk, 4e pr,; W. Kie vit, Sommelsdijk, diploma; J. Koster, Mid delharnis, diploma; G. van Driel, Sommels dijk, diploma; M. Schilperoord, Sommelsdijk diploma; J. Groenendijk, Sommelsdijk, di ploma. Klasse jonge lammeren: D. Vroegindeweij Jzn., Middelharnis, le pr.; G. van Driel, Som melsdijk, 2c pr.; Joh. Troost Lzn., Sommels dijk, 3e in-. MIDDELHARNIS. Voor de Geref. Gemeente alhier heeft bedankt candidaat Ligtenberg van Rot terdam. De collecte, gehouden ten bate van dè Theo logische School te Apeldoorn, in de Chr. Geref. Kerk alhier .heeft opgebracht ruim f 97. Een vrachtauto van de R.T.M. kwam van het Spuiplein aanrijden. In tegenovergestelde rich ting kwam een luxe-auto. Een botsing bleek on vermijdelijk. De R.T.M.-auto bekwam veel mate- rieele schade. Geen persoonlijke ongelukken. Aan de Kaai zijn aangebracht en per scheeps gelegenheid verzonden 4000 kisten aardappelen, be stemd voor Rotterdam en 's-Gravenhage. Door den correspondent der arbeidsbemidde ling zijn de volgende personea ingeschreven: land arbeiders 53, ietterzetters 7, timmerlieden 6, met selaars 5, d'epzeevisschers II, transportarbeiders 15, opperlieden 2. kabelmonteur 1, broodbakker boekbinders 4. boekdrukkers 3, borstelmaker 1, be tonwerker 1, electricien 1, koopvaardijvaarder 1 monotypgietcr 1, pakhuisknecht I; te zamea 114. Voor hel Mulo-diploma slaagden de vol gende leerlingen der Openbare U.L.O.- srhool alhier: de dames B. Hoogwater te Goedereede en M. van Boehove, te Dirksland en de hoeren .T. Koert en Pli. Kamerling, bei den te Sommelsdijk. Mej. J. Roodzand le Dirksland voor akte nuttige handwerken. Naar wij uit goede bron vernemen, wordt er te Middelharnis Woensdagavond 1 Aug. een zanguitvoering gegeven voor liet Gemeentehui*. Daaraan zullen deelnemen: .liet Meisjeskoor", ontlerofd. Volkszang; het gemengd koor „De Volkszang"; het mannen koor „Zanglust"; liet gemengd koor G. G. K. van Goedereede. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Zaterdag avond j.l. had nabij de boerderij van J. Koert Czn. onder deze gemeente een auto- ongelnk plaats, L. v. d. Bijl, die per fiets van den Bommel naar Stad kwam, werd bij genoemde boerderij ingehaald door de auto van den lieer Sears uit Sommelsdijk. Met een valwind werd tie auto, tlic een flinke gang reed, opzij gezet, waardoor -v. I'. mot de spiegel werd aangereden en een lieel eind meegesleurd. De auto stopte vlug, waarna v. d. P. met verschillende blessuren aan zijn hoofd werd opgenomen en bij den heer Koert in huis werd gebracht Hier werd bij verbonden door de dochter- erpleegster van K., die toevallig thuis was. Per auto is v. d. P. naar dokter van de Plassc.bc alhier gebracht, die hem verder erhond, waarna hij naar zijn woning is ■ervoerd. Vanuit deze gemeente werden de vori ge week 3000 kisten aardappelen vervoerd. In de Ned. Herv. Kerk zal Zondag a.s. maandelijksche collecte ten bate van de Kerk worden gehouden. Ho uitslag van de gespeelde competi tie-wedstrijd van Zaterdagavond j.l. tus schen V.V.S.—Flakkee III is 2—3. OUDE TONGE. De landbomvknecht Th. van Vugt P.Wz. kreeg een klap van oen paard, waardoor hij aan zijn been werd ver wond. Dr. Parree verleende geneeskundige hulp. Gedurende de afgeloopcn week meld den zich bij den Agent der arbeidsbemidde ling als werkloos aan: 41 landarbeiders, 1 landbomvknecht, 1 chauffeur, 1 transportar beider, 1 gas- en waterfitter en 1 timmerman terwijl in dat zelfde tijdvak 83 werkloozen in de werkverschaffing waren geplaatst. De P. V. „Gevleugelde Vrienden" hield een wedvlucht van St. K. Waver, afstand 70 K.M. De uitslag luidt: Th. van Vugt, 1 en 5; Gebr. Jacobs 2, 10 en 15; Gebr. van Veen 3, 0 cn 7; C. Hameete 4 en li; Jac. A. van Markenstoijn 8; Gebr. Versaevel 9, 11, 15 en 16; J. Versaevel 12. Ook de P. V. „Stormvogels" vloog van St. K. Waver. Hiervan is de uitslag als volgt: J. Beijcr 1, 7 en 19; P. Tuns 2 cn 6: A. van Noord 3 en 5; Nijsse-de Weerd 4, 11, li, 18, 22 en 25; F. de Weerd 8, 12, 13, 15, 17, 23 en 26; A. Hartog 9, 10, 16 en 29; M. Boot 20 en 21; Jac. Smeets 2i; D. Kamp 27; P. van Nieuwaal 28. Voetbal. Zaterdagavond Xerxes IVoor waarts l 01. A.s. Zondagmorgen zal in de Ned. I-Icrv. Kerk doopsbediening plaats hebben. Doop- vaders kunnen zich a.s. Vrijdagavond mel den aan de consistoriekamer van S—9 uur (oude tijd). De collecte ten hate van lijders aan vallende ziekten te Haarlem en Heemstede heeft 35.7S opgebracht. Donderdagmiddag waren eenige school knapen op de slikken aan de Westkant der haven aan het pootjebaden. De 11-jarige Pie- ter Brinkman, welke niet kon zwemmen, begaf zicli naar zijn vriendje later mededeel de, in de haven en is daarbij terecht ge komen in een put van den steenen dam pl- daar. Onmiddellijk werd gewaarschuwd. II. de Laat, C. den Rooijen en Aren van Noord begaven zich te water. Na eenige malen ge doken te hebben, bracht Aren van Noord do knaap aan de oppervlakte. De heeren G. van Veen Sr. en L. i. de Winter begonnen direct met do toepassing van kunstmatige adem haling. liet, mocht echter niet meer balen. De inmiddels ontboden geneesheer Dr. Bar ree kon slechts den dood constateeren. Dit ongeluk bracht onze anders zoo stille gc- mcenle vanzelfsprekend in opschudding. NIEUWE TONGE. De Duivenver. Gevleu gelde bode hield een wedvlucht uil St. Calh Wavor. Afstand 72 K.M. I.ossing 7.30 uur. Aankomst le duif 8.30, 41. Laatst duif 8.53 Woensdagavond a.üPvan 7.30 tot 8 uur. no; P van Schouwen 1, 20, 28. 29, 39; A Tij: 2 6 10 22 23 26 31: Jac Verwcij 3 10 27; Jac van Alphen 4 5 7 8 9 12 13 18 10 37 40 41 42, Joh Notoboom 11 24 23 31; Ant.h. Holleman 14; B V Zielst 15; D de Wille 17; Alïr. Brec Slice 21; J A v d Maas 30 3i 38; A Rietveld 32; D Melissant 35; IC Notcboom 33. Dn op j 1 Zondag in de Ned. Herv. Kerk gehouden maandelijksche collecte heeft op gebracht de som van f 57.25. De prijs der melk is alhier verhoogd en gebracht van S ct p 10 ct per liter. Zondagavond a.s. zal-Sli de Neri. Ibrrv. alhier de bediening vain den,II. Doop plaats, hébben. Aangifte tier kinderen a.s. Vrijdag avond 7—8 uur in de consistoriekamer. Loop der bevolking over de maand Juli, Ingekomen dr I' J de Mail en echtgén. van Bridle; mei. P Korteweg van Middelharnis, mej. N Kievit-Holster, v Rotterdam: J Siossé en gezin van Melissant: mej, M Baracskai van Lelekerkerk. Vertrokken: dr C. vari Gelder en gezin naar Zeist: Gvd Werf. n 's-Gravenzande; L v d Werf naar Wijde warmer (N.H.) DIRKSLAND. Uitslag van de door Notaris Van dar Siuys alhier op Donderdag 26 Juli jl. in het gebouw Odeon alhier gehouden pu blieke verkooping van een hofstede met di verse landerijen, ten verzoeke van mevr. do Wed. G. L. Warnaer G.Lz. a. een hofstede, bestaande uit woonhuis, schuur, wagenhuis, tuin, boomgaard, erf en grond met houw- en weilanden te Dirksland in den polder Dirksland aan cn nabij den Noorddijk van dien polder, tezamen groot 11.71.18 H.A. (25 Gem. 151 R.V. Maat) met de daarop staande gewassen, in totaal ingezet op 21.173.—. b. 6.78.01 II.A. (14 G. 229 R.V. Maat) bouw land te Dirksland in den polder Dirksland, aan en nabij den 2en Stoofweg en op den hoek van den Ovenkeetweg met de daarop slaande gewassen. In totaal ingezet op 13.636. In totaal 18.49.19 H.A. (40 Gem. 80 R. V. Maat) in totaal staande op 34.809.in totaal afgemijnd door den lieer J. A. van Nieuwenhuyzcn alhier op 1030.per ge- met of in totaal op 41.475. c. 13.15.80 II.A. (28 Gem. 195 R. V. Maat) bouwland te Melissant (vroeger Onwaard) in den polder Nieuw ICraayor, schietend van den Groenenweg tot den Nieuw-Kraayerdijk en langs den Tweeden Weg, met de daarop staande gewassen, in totaal ingezet, op ,f 23.513.in totaal afgemijnd door den heer E. J. Gosschalk te Den Haag op 920. per gemet of in totaal op 26.358. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk al hier de extra maandelijksche collecte voor do kerk worden gehouden. Op de wekclijkscho beurs besteedde men voor de aardappelen 3.75 per 100 ICg., peen 1,20 en uien in voorkoop j 1.50 per 60 Kg. liet distributievleesch voor werkloozen zal deze week op bon no. 34 verkrijgbaar zijn bij slager ICoslander aan tie Zomer straat. HERKINGEN. De arbeider den E. had met bet snijden van gerst bet ongeluk een zij ner handen zoodanig te bezeeren, dat hij zijn werkzaamheden moest staken cn medi sche hulp moest inroepen. In een vorige week gehouden vergade ring van lie pas opgerichte Kiesvereeniging werden de volgende heeren 'als bestuursle den gekozen: M. Breur, A. van der Velde Az., T. Bestman Tz., J. Doornhein en M. Melissant. De verschillende bestuursfunc ties zullen later onderling worden verdeeld. De vereeniging, die op neutrale grondslag geschoeid is, telt momenteel 42 loden. De echtgenoote van J. M. werd vorige week door een zeer gevaarlijk insect zoo danig in de voet gestoken, dat medische hulp moest worden ingeroepen. A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk een extra collecte worden gehouden in de avondgodsdienstoefening voor Chr. Belan gen. De rekening der gemeente 1933, welke aan den Raad is voorgelegd, ligt gedurende 14 dagen en wel tot en met 6 Aug. 1934, voor een ieder ter inzage, en is tegen beta ling der kosten in afschrift verkrijgbaar gesteld. A.s. Zondagmorgen hoopt voor de Ned. Herv. Gem. als gewoonlijk op te treden de boer Overweel, terwijl in de avondbeurt hoopt voor te gaan Ds. J. Polhuijs van Stad aan t Haringvliet. In dien dienst zal er ge legenheid zijn tot het bedienen van den Heiligen Doop. Doopvaders worden, tot het doen van aangifte hunner kinderen, ver wacht in de Con.si^orickamer der Kerk op a.*va De zomervacantie op de Bijz. Lagere School (hoofd M. v. d. Vliet) zal aanvangen op Zaterdag 4 Aug. a.s. on eindigen Maan dag 27 Aug. Gedurende dien tijd zal er geen Zondagsschool worden gehouden. De handel in uien is alweer geopend. Vorige week werd reeds in voorkoop ge kocht vi or f 1.10 a f 1.50 per H.L. In koe peen is momentcel geen handel. -Door den burgemeester dezer gemeente is bij publicatie bekend gemaakt de voor naamste wijzigingen in het Motor- en Rij- 'Kvi el regiem ent, welke in hoofdzaak betrek king hebben op de veiligheid van het ver- llfééifOBeftjiieder doet goed, van deze wijzigin gen goed..nola te nemen. STELLENDAM. Zaterdag j.l. stonden bij don correspondent der arbeidsbemiddeling alhier als werkloos ingeschreven: 34 land arbeiders, 1 landbouwknerht. 1 schilder, 2 garnalenvisschors, totaal 38 personen. Loop der bevolking over de maand Juli: Ingekomen: J G Grimvis, v Ouddorp Ver trokken P D Blomaard en gez. n Dirksland; A. Brinkman n. Den Helder; M v Oosten- brugge uda-r Groede. De rekening over liet ianr 1933, gewone dienst, in ontvang op f012''6.70 on in uitgaaf f 52.614.89, batig saldo 1'81331.81 en kapitaai- diens:, ontvangst f 6076.76, uitgaaf f23303.93, nadeelig saldo f 17227,17, ligt Ier inzage ter gemeente-secretarie tot 8 Aug. 1934. 4 GOEDEREEDE. Zlcndag c.k. zal er in de Ned. Ilerv. Kerk gelegenheid zijn tot liet be dienen van den II. Doop. Aangifte Zaterdag avond 8 uur bij den Karkeraad. Zaterdag werden de drie fllacJUoffers van de ramp op het Havenhoofd ter aarde besteild'. De belangstelling >vas buitenge woon. Bij den agent dor Arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag j.l. 45 weukloozen inge- Roode demonstratie t Parijs. Enkele duizenden socialisten en comn.unisten tiidens eer, Pa'"U5 tcr t/elegenqtd van de herdenking van den dood. van Jaar.es, twintig jaar gele detC demonstratie voo hel Patheon

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 2