Antirevolutionah Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden IN HOC SIGNO VINCES Flakkeesche Boerenbond WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1934 49E JAARGANG N°. 4081 VERKEERSVERBETERING Voornaamste Nieuws* Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. De verbinding Ooltgensplaat—Noord-Bra bant staat nu wel in het centrum der be langstelling. Door de vorming van een Stichting gaat het mogelijk nu den goeden kant uit en wordt de zaak beter geregeld. Want zooals de toestand zich nu ontwikkeld heeft, kan niet langer verantwoord worden, men had beter gedaan, door zich van begin af aan te houden aan de uitwerking van het rapport der verkeerscommissie, want dan zou er van stonde af aan een andere gedragslijn gevolgd zijn. Nu is men met Kraak begonnen, men heeft hem tenminste niet belet het veer in exploitatie te brengen en werkelijk er wordt aardig gebruik van gemaakt, voor velen Voorziet het in een dringende behoefte. Doch daarbij moet men niet vergeten, dat er bij velen een neiging bestaat, om nu van dat nieuwe veer eens gebruik te maken, om dat voor hen Brabant een onbekend en zeer moeilijk te bereiken gebied was. Zelfs schoolkinderen maken nu een dag reisje naar Antwerpen, wat niet erg paeda- gogisch uitgedacht is in deze dagen. Schakelen wij echter al deze bijkomstige zaken uit, dan gelooven wij toch dat het veer naar Brabant mits goed aangepakt, wel le vensvatbaarheid zal blijken te bezitten. Noodig is echter dan, dat er een grootere boot komt en de aanlegplaatsen in orde zijn. Want zooals het nu gaat, is ten eenenmale onvoldoende. Als het straks winter is, of do gure najaarsstormen hun scepter zwaaien, yreezen wij voor deze veerdienst het ergste, de boot schijnt maar amper sterk genoeg te zijn, om tegen den zeer sterken stroom, welke in de Volkerak gaat, op te tornen. Die bezwaren zijn echter alle te overwin nen. Wij hopen dat de heeren daarin op een voortreffelijke wijze slagen zullen, want wij achten de veerdienst een groot belang voor ons Eiland. Maar wat niet te overwinnen is, is de schade welke er door deze actie aan het rapport Rijckevorstel en de Provinciale Ver keerscommissie toegebracht wordt. Wij bedoelen dit: Toen in 1932 in de Ge meenteraden het plan Rijckevorstel aan do orde werd gesteld, waarbij ons een sterke uitbreiding van den dienst Middelharnis- Hellevoetsluis en een verbinding Ooltgens- plaat-Dintelsas-Numansdorp in uitzicht werd gesteld hebben alle gemeentebesturen de van hen gevraagde subsidie toegezegd, maar de totstandkoming van de verbinding Oolt- gensplaat-Dintelsas-Numansdorp onlosmake lijk verbonden aan de verbetering van de Veerdienst Middelharnis Hellevoetsluis. Zij bedoelden daarmee, dat niet alleen de bestaande veerdiensCMiddelharnis-Hellevoet sluis verbeterd en uitgebreid zou worden, maar er ook tegelijk komen moest de vaste Verbinding met Brabant. Nu gaat men echter juist de tegenoverge stelde kant uit, in 1932 dacht of vreesde men dat er alleen een verbetering van het veer Middelharnis-Helevoetsluis tot stand zou komen, vandaar de saamkoppeling van die twee veren in de Raadsbesluiten. Nu brengt men een verbinding met Brabant tot stand en laat onze hoofdverbinding aan zijn lot over. Juist de primaire verbinding van ons Eiland verwaarloost men daardoor. De hoofdverbinding voor het geheele Eiland is Middelharnis-Hellevoetsluis, want het hart van Holland ligt ten noorden van ons, het groote verkeer zal zich daarheen altijd blij ven richten. Wij zijn immers toch Nederlan ders en geen Belgen. Het is nooit de bedoeling van de gemeen tebesturen geweest het eene veer boven het andere voor te trekken. Men wilde het eene Veer uitbreiden maar tegelijk het andere in exploitatie brengen. Daarom vinden wij trotsch alle gejuich, toch wel reden om eens te wijzen op het gevaar van de tegenwoordige opzet van de Stichting. Zeker ook wij juichen een goede verbin ding met Brabant toe. Maar laten we nu toch niet overdrijven, laat ons nuchter blij Ven. Want door het losmaken van die twee Veren uit hun onderling verband, bevoor deelt men de een ten koste van de ander, Dat wilden juist in 1932 de gemeentebestu ren voorkomen. Nu gaat men echter toch die weg op. De belangen staan zelfs niet gelijk, Rot- De Boerenstand en zijn strijd om het Bestaan Belangrijke onderwerpen Vrijdagmiddag kwam de Flakkeeschc Boe renbond in algemeene vergadering bijeen onder voorzitterschap van den heer G. C. v. Schouwen,, van Oude Tonge. De Voorzitter hield een openingsrede, waarover wij het volgende melden: Rede van den Voorzitter De voorzitter riep de talrijke aanwezigen een welkom toe en wijdde enkele woorden aan de nagedachtenis van Z.K.H. Prins Hendrik. Getrouw aan de sinds jaren ingestelde gewoon te om op de Algemeene Vergadering een terug blik te werpen op den afgelegden vereenigingsweg, moet spr. helaas constateeren dat de crisis nog steeds onveranderd voortduurt en steeds met meer zorg de toekomst moet worden tegemoet gezien. Tal van maatregelen werden en worden nog ge troffen om de verliezen zoo mogelijk tot kleinere proporties terug te brengen, maar zoolang die ver liezen blijven bestaan of slechts juist de even wichtstoestand wordt bereikt, kan het niet anders of de inzinking door voortdurende verarming ont staan, schrijdt voort en maakt de rij van slacht offers van den toestand steeds langer. Wanneer voorbereidingen voor te nemen maat regelen aanhangig gemaakt worden is het gebie dende eisch, dat de landbouw zelve in die aange legenheden gekend wordt en is het alleen de orga nisatie die van voorlichting en advies kan dienen. Spr. doet dan ook een ernstig beroep op allen, om- eens van wil en eens van zin achter de organisatie te staan opdat zoo uw stem krachtig weeitklinke terplaatse waar uwe belangen behan deld worden en beslissingen ten opzichte van voor gestelde maatregelen genomen worden. Ook onze streek-organisatie kan in dat opzicht werkzaam 'zijn, vooral bij de voorlichting over die teelten die izoo specifiek Flakkeesch zijn en zoo geëigend aan onzen bodem. Door de Rotterdamsche uienexpor- iteurs werd tot ons het verzoek gericht om in samenwerking met een commissie uit Zeeland een 'bespreking te houden over een beter afzetsysteem 'van het uienproduct, dat voor ons eiland van zulk een buitengewone beteekenis is. De slechte resul taten door exporteurs met den ongeorganiseerden handel behaald, dreven hen naar de telers om in onderling overleg die maatregelen te beramen, welke zouden kunnen leiden tot verbetering van den toestand. Na meerdere besprekingen werden de door ons opgestelde punten door hen overge nomen met uitzondering van het gewichtige punt - de aankoop ter plaatse. Zulks is oorzaak geweest dat uiteindelijk geen direct resultaat bereikt is. wat niet wegneemt dat ieder gewenscht oogenblik de onderhandelingen weer kunnen worden opgevat en getracht kan wor den alsnog tot volledige overeenstemming te komen. De wijziging van bet uitvoercontrolebureau in dien zin. dat aan den landbouw de volledige zeg gingschap wordt gegeven waarop wettelijke aan spraak kan worden gemaakt, is nog steeds niet tot stand gekomen. Ten opzichte van de spoedige uitbetaling van de ingehouden bedragen van den minimumprijs der aardappelenoogst 1933 werden verzoeken verricht, met de wetenschap dat de gelden zoo uiterst slecht in de bedrijven kunnen gemist worden. Ondanks de toezegging, dat binnen enkele dagen met de uitbetaling zou worden begonnen, zijn sindsdien weer weken verloopen zonder dat nog tot uitkee- ring is overgegaan. De officieele molens malen nu eenmaal langzaam. De nieuwe aardappelregeling gaf ons aanleiding om op het gevaar van het loslaten van eenigen' minimumprijs te wijzen, wat ons inziens ten gevolge kan hebben, dat door groot aanbod tengevolge van geldschaarschte, de prijs belangrijk kan inzinken met het gevolg dat het buitenland voor lagen prijs belangrijke quan- tums opneemt en daardoor een mogelijk tekort aan "consumptie-aardappelen zou kunnen ontstaan met daaraan verbonden hooge prijzen voor den con sument. Met den wensch, dat de Flakkeesche landbouw, Izich aanpassende aan de veranderde omstandig heden, met taaie volharding en energieken wil zal 'streven, om de plaats in de Maatsihappij die wij 'innemen te behouden, verklaart spr. de 63e Algem. Vergadering voor geopend. terdam is voor ons de groote centra van handel en verkeer, verbetering van die ver binding is urgenter voor ons geheele Eiland als een veerdienst naar Brabant. Wij meenden goed te doen op deze dingen even te wijzen, want wij meencn dat door de opzet van de Stichting onze vaste verbin ding met Rotterdam steeds meer in het ge drang zal komen. Ons streven moet er op gericht zijn ons geheele Eiland vooruit te brengen, daarom mag het een niet los worden gemaakt van het ander. Gebeurt dat toch, dan is het onze plicht te wijzen op de gevaren die ons be dreigen. Wij gelooven dat in deze omstandigheden nu er toch verbrokkeling van krachten is ontstaan, de Gemeentebesturen van Midden- en West-Flakkee alle mogelijke aandrang uit moeten oefenen om de toegezegde verbe tering van het veer Middelharnis-Hellevoet sluis te verkrijgen. Opdat, zij het dan langs een omweg, beide veren gelijk behartigd worden, Vervolgens las de secretaris, de heer A. W. K e ij z c r, van Herkingen, de notulen van de vorige vergadering. De Voorzitter deelt bij de behandeling van de ingekomen stukken mede, dat de heer Louwes hem meegedeeld heeft, dat in Groningen de ingehouden aardappelgeldeft reeds uitbetaald worden. Het zuidelijk ge deelte van liet land zal dus ook aan de beurt komen. Spr. deelt vervolgens mede, dat het be stuur advies 'heeft gevraagd bij den plantcn- ziektenkundigendienst omtrent de stuif- brand en zijn bestrijding. De waterbehande ling was wel goed, maar moet met de meeste nauwkeurigheid toegepast worden. Ir Koopmans heeft ons gezegd, dat men het beste de warmwaterbehandoling toe kon passen, wanneer men in de nabijheid een kaars- of boterfabriek heeft staan. In de Wilhelminapolder hebben wij er reeds en kele voorbeelden van kunnen zien. Mis schien zou het via Herkingen gedistribueerd kunnen worden. Ir Koopmans gaf ons hot advies deugdelijk zaad uit tc strooien. Ook het Ncd. I.andbouwcomité heeft de zaak nog in stu'diie, in ieder geval moet men een ab soluut ontsmet perceel hebben. De kosten ervan zijn echter niet zoo gering, maar mis schien zouden wij het op het eiland op twee plaatsen kunnen probeeren. Het oordeel van ir Koopmans was. dat naar dc Julianatarwe te weinig is omgekeken. Op voorstel van den Voorzitter worden in de commissie tot het nazien van de reke ning en de begrootinig benoemd do heeren Butii en Koert. De Secretaris leest het jaarverclag vocv, hetwelk als volgt luidt: 1 Verslag van den toestand der Vereeniging over het boekjaar 1 Juni 1933 tot 31 Mei 1934 (37e boekjaar). Het jaar dat wij met 31 Mei afsloten on derscheidt zich in bijna niets van vorige ja ren, omdat door de crisis-omstandigheden telkens allerlei zaken om attentie vragen. Het ledental bleeg op ongeveer gelijke hoogte, dat der afdcelingcn verminderde met één, uit hoofde de Landbouwverceniging Oude Tonge c.o. werd opgeheven. Inzake de tarieven der ambachtslieden ont vingen wij van H.H. Wagenmakers- en Sme denpatroons mededeelingen van vertrouwe- lijken aard, waardoor wij geen verdere po gingen tot tariefsverlaging meencn te mo gen aanwenden. Over liet algemeen vermeerderen de werk zaamheden van jaar tot jaar, terwijl menigo maatregel in 't algemeen belang niet vooi publicatie vatbaar is Er werden gehouden een Algemeene, een Hoofdbestuurs- en acht Bestuursvergaderin gen, voorts conferentie met de besturen en de bedrijfsvoerders der Varkcnscentrale, met het Comité uit de Uientcicrs hier cn in Zeeland. De Directie van de Directe Belastingen ver zochten wij aanmaningen voor achterstallige belastingen te Willen combineeren ter ver mijding van extra onkosten. Aansluiting bij het Koi>. Ned. Lan.dbouw- Comité werd door ons niet wenscheiijk ge acht omdat onze organisatie in een Af dee ling zou worden ondergebracht waar bijna geen invloed kon worden uitgeoefend, voorts voerden wij herhaaldelijk correspondentie met liet „Comité steun aan de Suikerbieten teelt" te Bergen op Zoom, hetwelk regelma tig en uitvoerig de gewenschte inlichtingen verstrekte, waarvoor wij het zeer erkentelijk zijn. Do Directie van liet Centraal Bureau uit liet Ned. Landbouw-Comité stelden wij op hun verzoek in de gelegenheid hun werk wijze uiteen te zetten op een Algemeene Vergadering. Inzake bevoegdheid om paarden per rij wiel over de publieke wegen te vervoeren werd door een onzer leden een proces uitge lokt waarvan de verdediging werd opgedra gen aan den rechtsgeleerde welke voor een speciaal tarief zic'r te onzer beschikking heeft gesteld. Nog andee leden maakten van deze gelegenheid gebruik voor diverse geschillen. Aan verschillende Ministeries en Crisis- bureaux richtten wij verzoeken o.a. om spoe dige uitbetaling van desteun voor het Aard appelgewas 1932, om iteun voor cichorei- teelt, betreffende doorvorst aangetaste uien, den Zomertijd verzoclten wij korter, te doen duren, of liever nog af te schaffen. Klachten over dei vrijen invoer van Maanzaad deed ons advies inwinnen bij deskundigen on de lotterdamsche Grnan- beurs waaruit ons bliek, dat dit buitenland- sche zaad niet behotrt te worden geweerd, noch den invoer beletimerd om verschillende redenen, doch voora niet om het te kunnen gebruiken voor mci$ing met het binnen- landsch product. Door het Comité wor de Tentoonstelling „Flabela" werd ons sen plaats aangeboden in het bestuur hetvplk wij in 't algemeen belang hebben aanv.ard. Op onze vorige Zomervergadering mochten w.ij ons Landbouwchoollioofd, den heer Smit s, een voordrcht liooren uitspreken over „Den gouden stndaard" waarin duide lijk uitkwam dat he verlaten daarvan een korten tijd misschiemoordecl zou opleveren doch op den duur fuieste gevolgen zou heb ben vooral voor den landbouw, cn voor liet platteland in het algemeen. Het is een behoefte die Afdeelingen en Be sturen dank te betuigen welke ons regelma tig hun grieven en bezwaren tegen wat zij meenen dat anders behoorde, en ook kon' zijn, mededeelen en ons verzoeken om in dio richting werkzaam te zijn. Wij verzoeken al de Besturen in die richting de wacht te willen betrekken en ons van hun mce- ningen kennis te geven. Ten bewijze dat de tijdsomstandigheden nog alles behalve gunstig zijn, moge dienen, dat uit de ons verstrekte gegevens bleek, dat door onze leden in 1932 is aangekocht 7.208.925 Kg. kunstmest, ter waarde van 289.436.02; in 1933: 5.601.825 Kg. kunstmest ter waarde van 209.845.67. Het aantal le den bedroeg in 1932, 751; in 1933, 732. Per lid werd in 1932 aangekocht voor 524.cn in 1933 voor 384. Onze financiën zijn dermate geregeld dat de contributie ongewijzigd kan blijven, en op zóó laag peil kan worden gehouden dat het voor niemand finantieel bezwaar kan opleveren om tot deze streekorganisatic toe to treden, welke in don loop van haar be slaan meerdere malen belangrijke diensten aan onze Flakkeesche landbouwers, en dies aan onze streek, heeft kunnen bewijzen. De rekening sloot met een batig saldo van 387.04 over liet jaar 19331934. De beer Wirnaer vraagt tot welke overeenkomst het bestuur met do ambachts lieden is gekomen. De heer v. Schouwen antwoordt, dat de ambachtslieden direct bereid waren de tarieven te verlagen, wanneer zij de gelden binnen konden krijgen. Momenteel wilden -zij dttfii' mot too ovev gaan. De 'beer J. Slis: Die betaalt, wordt dus de dupe van hen, die niet betalen! De lieer v. Schouwen: Dat is altijd al zoo geweest. Besloten wordt vervolgens dc volgende algemeene vergadering liet volgend jaar in Goedereeolc te houden. Bij de rondvraag deelt de Voorzitter naar aanleiding van een vraag in een der afdee lingen gerezen, dat liet voorgekomen is, ten gevolge van de buitengewoon slechte aard- appelcampagnie, dat een perceel land aan een handelaar is verhuurd. Dat geeft eonige moeilijkheid. Door wisseling of uitbreiding van liet bedrijf kan belangrijke stagnatie ontstaan. Nu alle crisisbesluiten gecentrali secrd zullen worden in akkerbouwbesluiten, zal getracht worden verbetering te krijgen. Het komt voor, dat iemand maar voor de helft mag uittrekken, terwijl hij meer land heeft gehad. We zullen dergelijke gevallen onderzooken. De heer Warn a er: Wilt u dit voorbeeld algemeen stellen? De Voorzitter: Ik heb het in het al gemeen bedoeld. Er wordt geen rekening gehouden met lien, die oorspronkelijk liet land hadden, maar ten gevolge van de slechte aardappelcampagne land kwijt zijn geraakt De heer Warn a er: Wordt er gerekend per persoon of per bedrijf. De Voorzitter: Per porsooni. Do lieer v. N i e u we nh u i z e n uit Dirks land, zou bet teeltrecht willen veranderen, zooals dootj den voorzitter is aangegeven. Zooals liet nu gegeven wordt is 't verkeerd. Wanneer een boer een andere stee betrekt dan neemt hij liet teeltrecht mee, terwijl de andere boer, die in zijn plaats komt, niets heeft De heer D e L i n t, van Oude Tonge, heeft er bezwaar tegen, dat do boeren een vervoer bewijs moeten halen bij den lieer v .Heest van de veiling in Middelharnis. Waarom kan in elke gemeente niet iemand aange steld worden, die de vervoerbeivijzen uit reikt. Spr. heeft een hekel aan de veiling. Wij willen onze eigen baas zijn, aldus de van Lint. Do Voorzitter wijst erop, dat do boe ren zich bij de doorgevoerde centralisatie a,an zullen moeten passen. Wij zijn steun trekkers, aldus spr., en als zoodanig heb ben we te stempelen. Hot is nu eenmaal noodig, wil alles goed geïnventariseerd wor den. Daaraan moeten we meewerken. De heer de Lint: We willen best mee werken, maar waarom moet ik dan naar MicMel'harnis en kan dat niet in Oude Tonge? De heer v. II eest deelt mede. dat op alle plaatsen vergaderingen zijn gehouden voor de aangeslotenen bij de Ned. Groenten-cen trale, op welke vergadering ze allen een rooivergunning hebben kunnen krijgen. De heeren zijn echter niet geweest en daarom moeten zij een rooivergunning in Middel harnis komen halen. Het is dus hun eigen schuld. Dan wat het vervoeren betreft: de betrokkenen behoeven slechts een briefje te zenden en het vervoerbeivijs wordt hun toe gezonden. De heer d e Lint: Ik kan wel zien, dai de heer v. Heest een ambtenaar en geen boer is, want we kunnen d'aarop toch geen vier dagen wachten? De Voorzitter: Dat gebeurt ook niet. De heer J. Slis, van Middelharnis,vraagt of de controle of meer dan 1/3 tarwe is uit gezaaid. niet veel vroeger gehouden kan worden. Spr. weet een geval van iemand, die in het najaar uit is gaan.zaaien cn toen nog niet alles heeft uitgezaaid, later in het jaar zijn land is kwijtgeraakt. De politie heeft toen een proces-verbaal opgemaakt, omdat meer dan 1/3 tarwe was uitgezaaid. Ia werkelijkheid was dat niet het ge-val. Po Voorzitter: Do persoon, die dat land lieeft kwijt geraakt, heeft dat van te voren toc'h al geweten? De heer Slis: Neen, dat is pas in liet voorjaar gebeurd. De Voorzitter: Dan is dat een uitzon deringsgeval. Do lieer Slis: Ja, dat was tengevolge van een sterfgeval. De V o o r z i 11 er: Dan had meti toch wel een modus kunnen vinden? Een vonnis zal dan wel niet geveld worden. De heer Slis: Dat is wel zoo, maar men loopt tocli het risico van ecu uitspraak in rechten. De Voorzitter: We zullen eens een onderzoek instellen. De heer van Nieuwenhuizen, uit Dirkslain.il, vraagt of de synthetische stik stof niet goedkooper in de handel kan wor den gebracht dan voor fó per kilo, aange zien de kosten per 100 kilo maar f 2 zijn. Wat is daar de oorzaak van. Do Voorzitter antwoordt, dat hierna een onderzoek zal worden ingesteld, vermoe delijk is de trustvorming hiervan de oor zaak. Vervolgens kreeg de heer Louwes ge legenheid tot liet houden van zijn aange kondigde rede. REDE VAN DEN HEER LOUWES over ONZE BOERENSTAND IN ZIJN HUIDIGEN BESTAANSSTRIJD De Nederland sche boeren- en tuicidersbond doet thans een geheel nieuwe ervaring op: hij is Kind van Staat geworden. Zeker ook vroeger, b.v. reeds pl.m. 1600 bemoeide af en toe de Hooge Overheid zich met hem. om door uitvoerverboden van landbouwproducten de levensmiddeienvoorzie- ning van het eigen land te beveiligen. In 1715 werd b.v. in de provincie Groningen het slachten van koekalveren en ooilammeren verboden; itlen had toen blijkbaar de omgekeerde zorgen van nu. Ook dc jaren 1914191S brachten een tot dien ongekende Overheidsbemoei.ng met den landbouw. Maar dat alles ging om de producten, niet om het bedrijf; nu gaat het wel degelijk om het bedrijf en gedeeltelijk ook om den boerenstand zelf. En nu iedere koe en varken, ieder bunder tarwe of kool staat geregistreerd in de semi-officieelc crisisorga nisatie-archieven, nu komen deze drie vragen ons hier heden bezig houden. 1. Welke factoren bewerkten deze verbijsterend groote en snelle Overheidsbemoeiing met onze bodemcultuur? 2. Wat zal dc toekomst ons brengen? 3. Wat staat ons als Nederlandsche boeren en -tuinders hierbij te doen? Een vojled-.g antwoord te geven op de eerste vraag ;s onmogelijk. Spr. wil er eenige lijn in brengen, aan de hand van de volgende drie ge dachten; a. de verstoring van het normale handelsverkeer; b. de eischen van arbeidsgelegenheid en lands verdediging; c. de onvervangbare Waarde van een flinken boerenstand voor de volkskracht. a. Bij de vraag: welke oorzaken verstoorden en verstoren nog het normale handelsverkeer, zijn een geweldig groot aantal factoren in het spel. Groote wereldoogsten, uitgebreide productie, hooge tol muren. etc., etc. Ik wil hier speciaal op één punt wijizen, dat m.i. te veel wordt verwaarloosd en wel dit: de tolmuren aan de grens waren geen begin van de belemmering van het vrije handelsverkeer, maar veelal een gevolg van de belemmeringen, die binnen de landsgrenzen in het economisch verkeer waren ontstaan. De tolmuren aan de grens zijn mede een gevolg van de tolmuren rond tal van beschermende bevolkingsgroepen en -bedrijven. Welke zijn dat? B.v. de gansche arbeidersklasse, voor zoover zij langs den weg harer vak-organi- Verkeersverbetering. (Hoofdartikel). Vergadering van de Flakkeesche Boerenbond. Gemeenteraad van Nieuwe Tonge. Amerikaansche Brief. Werkloosheids- subsidiefonds. Garnalen uitvoer naar Frankrijk. Internationale zakkenrollers gegrepen. saties op de hoogte van het loonpeil invloed heeft kunnen uitoefenen. Ook door haar politieke macht heeft zij door allerlei sociale maatregelen o.a. de werkloosheidsverzekering en werkverschaffing steun voor dat verhoogde looped weten te verkrijgen. Verder het gansche corps van het Overheids personeel en semi-Overheidspersoneel in dienst van de spoorwegen, de pos*, etc. Voor hen wordt de beloonmg in sterke mate door ethische motieven bepaald en tevens onder den invloed van politieke machtsontwikkeling. De vraag, wat is een redelijk loon, een redelijk salaris?, speelt hier een veel grootere rol dan de vraag: voor welk loon kan de Overheid geschikte krachten vinden? Ik zal één voorbeeld noemen: een landarbeider en dat is een geschoolde kracht verdient in mijn omge ving pl.m. f 800.— per jaar, als hij het heele jaar werk heeft. Wordt diezelfde landarbeider spoor wegarbeider, dan heeft hij geen zwaarder werk, wordt vén hem niet meer vakkennis vereischt, zijn de arbeidsvoorwaarden vacantie, pensioen, etc. veel gunstiger en is het loon plm. 80 pet. hooger en beloopt pl.m. f 1400.Voor een loon van f 800 a f 900 zouden de spoorwegen geschikte krachten genoeg kunnen vinden. Louter ethische motieven, louter beschutting maakt dit verschil in belooning zoo groot en houdt het zoo groot. Tenslotte al de ondernemers en arbeiders in die bedrijven, die in hoofdzaak voor de binnenland- sche markt werken en die door prijsafspraken, vestigingsverdragen, etc. de onderlinge concurren tie meer of minder sterk hebben uitgeschakeld. Als voorbeelden noem ik het boekdrukkersbedrijf, da fabricage en afzet van tal van verpakte merkarti kelen, het bouwvak- en aannemersbedrijf, etc. Hoe ver het hier kan komen blijkt uit eenige recente publicaties uit den houthandel. De houtimporteurs in ooze drie Noordelijke provincies hebben zich met hun detailverkoopers zoo hecht georganiseerd, dat zij fh hun gebied de houtprijzen aanmerkelijk hooger weten te houden dan in het overige Ne derland en zelfs daar dumpingspractijken uit oefenen. Een regelrechte handelsoorlog dus binnen de landsgrenzen. Om nu te voorkomen, dat bij sterke prijsdalin gen op de wereldmarkt, de onbeschutte bedrijven in ons land tot voor kort: de landbouw, de export-industrie, de scheepvaart, visscherij en mijn bouw door lage inkomsten en hooge en starre loonen, tarieven, belastingen, etc. in korten tijd zouden komen stil te liggen, doordat de onderne mers verarmden, ging men ook die onbeschutte bedrijven een zekere bescherming verleen en. Hier minder, ginds meer, maar thans wel overal in bin nen- en buitenland. Dit schijnt mij een der voor naamste factoren, welke ons de geweldige Over heidsbemoeiing brachten. b. Hier treedt naar voren het feit, dat de be looning van den Nederlandschen bodem de voor naamste bron van bestaan van ons volk is. On geveer de helft van ons volk leeft direct of indi rect van onze bodemcultuur. Had de Overheid niet geholpen, dan zouden bijna alle ondernemers in den land- en tuinbouw failliet zijn gegaan, alleen een zeer extensief gebruik van het land zou mo gelijk gebleven zijn. Als gevolgen had dat mee gebracht een geweldige armoede en werkloosheid op het platteland en in de steden. Zoolang we nog i De gevechten aan de OostenrijkscliJoego-Slavische grens weerpost na de, inneming ran de stad Radkcrsburg. Oostenrijksche machincge*

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 1