Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden IN HOC SIGNO VINCES ZATERDAG 28 JULI 1934 49E JAARGANG N°. 4080 BRIEVEN UIT AMERIKA GEWELDIGE ONTPLOFFING TE GOEDEREEDE Voornaamste Nieuws. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSD1JK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. s. DEMOCRATIE Er is een tijd geweest dat liet woord demo cratie schering en inslag was. Als men niet democratisch was kon men niet mee en werd men voor achterlijk aan gezien. Met het koeren dor tijden is daar wel ken tering in gekomen, hij velen heelt dat woord nu afgedaan. Nu is dat niet goed, men moet goed on derscheiden tusschen ware en valsche de mocratie. De ware democratie ziet het volk in zijn ware verhoudingen en komt op voor de .wetten welke het leven heheerschen. De valsche democratie daarentegen tracht ons volksleven te wringen in het keurslijf der revolutionaire beginselen. Als men in deze dagen over democratie hoort spreken, moet men altijd de vraag stellen, welke bedoeld wordt: die zooals zij in navolging der mannen van de Fran- sche revolutie tot ontwikkeling gebracht Werd, of die, welke reeds door onze vaderen Vanaf 1572 beleden is. Alleen als men dat weet gaat men veilig. De laatste gaf leiding en stuur aan ons volksleven en verbergt in zich een rijke vrucht, omdat zij zich geheel in overeen stemming met ons volkskarakter ontwikkeld heeft. Alle andere democratie is valsch, want zij verbergt in haar schoot de kiem welke de dood is van alle gezonde democratie, nl. de dictatuur. VRIJHEID Een der eerste en grootste vruchten der democratie is de vrijheid om naar de in spraak zijns harten en naar den eisch van Gods Woord, Ilem te dienen. Die vrijheid moeten wij niet licht achten, ik weet wel, wij zijn er zoo aan gewoon ge raakt, dat wij het als een vanzelfsheid be schouwen. Maar juist in dezen tijd wordt die vrij heid ernstig belaagd. In ons land nog wel niet openlijk, maar toch zoo dat het verder felijk beginsel der revolutie vrijuit gepre dikt wordt. Dat doet men nu nog wel poeslief, want godsdienst is immers privaatzaak. Maar toch zoo, dat men proeven kan, dat zoo die heeren eenmaal baas mochten zijn, het wel met onze hooggeloofde vrijheid uit zou zijn. Ook zij strijden nu nog voor de vrijheid, maar dat is een heel andere vrijheid, dan die waarvoor onze vaderen het pleit op pamen en met hun bloed bezegelden. Alle partijen der revolutie roepen om Vrijheid, maar dat is geen vrijheid voor al len, doch alleen vrijheid voor hen om hun Verderfelijk beginsel toe te passen. Komen zij echter aan de toepassing daar van toe, dan zal blijken, dat er voor an dersdenkenden in het raam van hun begin sel geen plaats is. Daarom woedt de kerkstrijd zoo hevig in Duitschland. Daarom worden de geloovigen uitgeroeid in Rusland. Laat ons daarom toch waakzaam zijn en het kostelijk kleinood, onze vrijheid, tegen alle aanvallen moedig verdedigen. Opdat ons land moge blijven, zooals Groen van Prinsterer het eenmaal noemde „het klassieke land der godsdienstvrijheid". 4 GEEN LOSBANDIGHEID Maar vrijheid is geen losbandigheid. Als wij zoo sterk voor vrijheid ijveren komt dat, omdat wij aan den lijve onder vonden hebben de onderdrukking om des beginsels wil. Denk slechts aan den school strijd. Daarom willen wij die vrijheid ook aan onze tegenstanders gunnen, opdat ieder bur ger van Nederland in volkomen vrijheid leven kan. Maar dan toch zoo opgevat: Dat er een volkomen soliede waarborg moet zijn, dat die vrijheid niet misbruikt worde om onze wettige regeering omver te werpen of in strijd komt met orde en recht. Daarom juichen wij het toe, als onze re geering maatregelen neemt, om zulke per sonen en partijen, tegen zichzelf in bescher ming te nemen. Want wij willen geen chaos, maar een geordend gezond leyen, wortelend in de christelijke levensovertuiging. Allen die misbruik t an die vrijheid ma ken, moeten desnoods met harde maatrege len tot de orde geroepen worden. Vooral in deze dagen heeft ons volk rust noodig. Gclulckig kunnen wij in vol vertrouwen leven, wetend dat onze regeering waakzaam is, om alle uitwassen de kop in te drukken, en alle snoode belagers onzer vrijheid te doen gevoelen, dat men in Nederland niet straffeloos tegen de eerste en beste beginse len onzer samenleving mag zondigen. Zooals ik reeds eerder schreef en waar schijnlijk in Holland ook wel bekend zal zijn is er op liet oogen'blik in Amerika een bewe ging gaande om tot herstel tan de geschokte economische toestand te komen. Dit hebben wij voornamelijk te danken aan President Rooset elt Deze president treedt verschillende malen op als een soort dictator, iets wat natuurlijk volstrekt on-amerikaansch is. Wij leven in liet land van de democratie en van dictatuur moet ons volk niets hebben. Een groot deel van de Unie oeient dan ook scherpe kritiek uit op liet beleid van dezen president. En het zijn vooral de millionaire die probeeren de plannen van Roosevelt te saboteeren. Maar daar staat tegenover, dat een zeer groot deel van ons volk met groote waardee ring het herstelwerk van onzen president ga deslaat en zijn pogingen naar vermogen steunen. M ij leven nu eenmaal in een tijd dat men niet buiten rigoristische maatregelen kan. Ernstige ziekten vragen sterke medicijnen. En als ik liet goed zie is het in Nederland op 't oogenblik al niet veel anders. Een van mijn v rienden kreeg een brief uit de Haar lemmermeer van een zuster van hem, die o.in. schreef: „wij zijn tegenwoordig niet meer dan zetboer van de regeering". Nu, die kant gaat liet liier in Amerika ook op. En wie nu een beetje onpartijdig, los van privé-bclangen de zaak bekijkt, zal moeten toestemmen dat onze president in elk geval alles doet wat in zijn vermogen is om tot betere toestanden te geraken. En erkend moet worden, dat de opleving al te zien is. En zeer zeker zou het herstel vlotter tot stand komen wanneer er maar algemcene medewerking was Maar van de heeren kapi talisten heeft de president zoo goed als niets te verwachten. Zij verzetten zich omdat zij zich in hun macht beknot zien. Tot lieden hebben de heeren ongehinderd de lakens uit gedeeld en daar is nu een eind aan gekomen. Maar aan de andere zijde wordt het werk volk opgezweept door de communistische leiders, die do menschen overal tot stakin- gen probeeren aan te zetten. Deze lweren weten wel, dat als liet \olk geen brood heeft, de bodem voor liet bolsjewisme vruchtbaar wordt. Het is wel te begrijpen, dat de taak van onze Overheid onder zulke omstandigheden niet gemakkelijk is. Het eisclit meer dan ge wone kracht en beleid om een v olk van meer dan 120 millioen zielen onder zulke om standigheden tot economisch herstel fe lei den. Vooral de bekende automobiel fabrikant Henrv Ford verzet zich sterk tegen de maat regelen der regeering. Zooals ik eer schreef hebben we hier de zg. „N.R.A," d.w.z, de National Recovery Act, of de nationale herstel actie Hieraan wil Ford zich niet onderwerpen. Hij zegt, dat hij het loon betaalt, dat de N.R.A. eisclit en daarom wil bij zijn eigen zaken regelen. Hij is dan ook de eenigo automohielfabrikant die zich buiten de N.R.A. gehouden heeft. De andere automohieifabrikanten brachten de prijs van de auto's met 50.omhoog, maar Ford deed dit niet. Het gevolg is geweest, dat Ford alleen meer bestellingen voor nieuwe auto's kreeg dan al de andere fa brikanten te zamen. Hij kon drie maanden lang met al zijn fabrieken dag en nacht doorwerken. De Ge neral Motor Co., die de Chevrolet fabriceert, is een groote concurrent van Ford en zit hem met productievermogen kort op de hie len. Soms zijn er maanden, dat ze zelfs Ford de baas zijn, maar op t oogenblik komen ze een 30 ten achter. Daarom heb ben zij de 50.maar weej' laten vallen. Het gevolg van een en ander is, dat de Regeering Ford hl de ban gedaan heeft en hem heeft uitgesloten van de inschrijvingen op Staats en Gouvernements-insohnjvingen. Hierover heeft Henry Ford zich beklaagd bij de Super Court, liet Hoog Gerechtshof. Hij beriep er zich op, dat het in strijd is met grondwet van liet land, dat men hem als Staatsburger uitsloot van het doen van in schrijvingen on leveranties voor de Staat. En Ford heeft dit proces gewonnen. Alle inschrijvingen zijn onwettig verklaard en opnieuw geopend. Nu kon Ford meedoen en hij stelde zijn prijzen natuurlijk zoo laag. dat hij de leveranties kreeg van alle duur dere auto's, die ons Gouvernement gebruikt voor politie, brandweer en post. Het is natuuliik ook wel te begrijpen, dat een man als Ford, die alleen een bedrij'fs kapitaal gebruikt als ongeveer alle indus- .trieelen van Nederland en België te zamen zic.li maar niet zoo zonder meer de wet laat stellen. Hij voelt zich betrekkelijk een onafhan kelijk man. Hij heelt zijn eigen schepen, zijn eigen kolenmijnen, zijn eigen spoorwegen, zijn eigen rubberplantages. En hij betaalt werkelijk de lioogsto loonen aan al zijn per soneel. Iedere minuut fabriceert hij een auto, dag en nacht door. En als echte aristocraat wei gert hij voor iemand te hukken. De groote geldmagnaten van Walistrect hebben ailes op haren en snaren gezet om ook de automohieifabrikanten in hun kring te krijgen, maar Ilenry Ford hichl zich al zijdig. Hij wil ook volstrekt niets weten van de machtige Amcrikaaiischc Labour Union. Hij erkent deze arbeiders-organisatie niet eens. En nu schijnt het wel, dat hij zelfs de lieele Amerikaansihc Unie te machtig is. Ieder, die er maar aan denkt in zijn fa briek te willen staken, heeft onmiddellijk voor altijd ontslag. Hij wil met ieder over arbeidsvoorwaarden onderhandelen, maar arbeidersorganisaties blijven hij hem buiten de deur. Natuurlijk is liet alles van zoo'n man te begrijpen. Toch heeft deze houding een donkere schaduwkant. Want al is Ford nog zoo machtig, hij staat ook in de samenleving en behoort zich als zoodanig te gedragen. Dan zou er in ons land veel goeds van hem kunnen uitgaan. Nu heeft men buiten zijn eigen bedrijven zoo goed als niets aan hom. En vooral in dagen als waarin we nu leven, is dat zeer te betreuren. Wanneer Ford de pogingen der Regeering steunde, zou dit van groote invloed op de economi sche toestand kunnen zijn. JE AMERIKAANSCHE VRIEND Dc Koningin en de Prinses op reis ZATERDAG A.S. NAAR NOORWEGEN. Naar wij vernemen, is II. M. (Ie Ko ningin voornemens, Zaterdag 28 Juli a.s. met II. K. H. Prinses Juliana naar Ulvik in de Hardanger fjord (Noor wegen) te vertrekken voor haar jaar- lijkscli verblijf in het buitenland. Dc reis daarheen zal geschieden met klein gevolg aan boord van liet motorschip „Tanimbar" van dc Mij. Nederland. De Koningin en de Prinses zullen gedurende de buitonlandsrhe reis een streng incognito in acht nemen. De burgemeester van Klaaswaal Installatie van den heer J. G. de Zeeuw Woensdag vond de installatie plaats van den heer J. G. de Zeeuw (burgemeester van Numansdorp) als burgemeester te Kiaasvvaa 1. Wethouder Mast, die tijdens de vacature als loco-burgemeester gefungeerd had, wees er in zijn installatie-rede op, dat hij derge lijke plechtigheden reeds meer had verricht Thans viel liet hem moeilijk, omdfit hij lie ver had gezien, dat een aparte burgemeester voor Klaaswaal was benoemd. Dit was niet alleen zijn meening, maar ook die van den geheelen raad. Toch nam dit niet weg, dat hij goede hoop uitsprak voor do behartiging der gemeente-belangen, en dat een goede verstandhouding niet Wetliouders en Raad de basis van zijn arbeid zou zijn. Hierop installeerde vvetli. Mast den heer ■T. G. de Zee u vv als burgemeester van Klaaswaal door het, overhandigen en omlian gen van den ambtsketen. De nieuwe burgemeester nam nu liet woord en dankte in do eerste plaats H.M. de Ko ningin voor de benoeming tot dit ambt. Met een beroep op de historie toonde hij aan De installatie ran den heer J. G. dc Zeeuw burgemeester P. J. ilast hangt den nieuwen dat de positie van één burgemeester over de beide gemeenten geenszins iets nieuws was. Ook beider belangen maken de vervulling der heide ambten door één persoon tot niets ongewoons. Zijn program vatto hij samen in de woorden: werken, zuinig zijn, orde bewaren. Voor feest, pret of spel zijn dc lij den te ernstig. Na nog even zijn ambtsvoor ganger te hebben herdacht, eindigde de bur gemeester zijn rede met den wensch, dat God Almachtig op den gcmeenschappelijkcn ar beid zijn zegen moge gebieden. Vervolgens werd liet woord gevoerd door de leden van den Raad, die hem allen geluk- wenscliten met zijn benoeming. Dc burge meester van Westmaas voerde tot hem liet woord namens do Hoeksclie Waardsche collega's. Wethouder H. v. d. Waal uit Numans dorp feliciteerde den Raad van Klaaswaal met dezen nieuwen burgemeester. Van diens goede eigenschappen wist hij uit eigen er varing reeds te spreken en hij besloot met den wenscli dat het Klaaswaal onder burge meester De Zeeuw goed moge gaan. Nadat nog liet woord was gevoerd door Jac. Groenenboom uit Ridderkerk, door Ds. E. Mobach Geref. pred. te Klaas waal en den heer Jac. van Nes, Rijsoord was deze officieele plechtigheid geëindigd. als burgemeester van Klaaswaal. Loco functionaris de ambtsketen, om. VISSCHERSSCHUIT UIT ELKAAR GESPRONGEN Dc schipper en zijn knecht aan de verwondingen overleden Zijn dochtertje gedood Woensdagmiddag heeft te Gocderecde in de haven aan 't Goercesche hoofd een lte vigc carbid-ontploffing plaats gehad in liet ruim van den blazer van schipper Kaste lein. de G. O. 5. De. visschers waren juist vroeger dan anders naar ltuis gekomen van de garnalen- vangst, welke zij een wecklang hadden uit geoefend, omdat zij aan boord zeer veel last hadden van wandluizen. Om liet ongedierte te verdelgen had men besloten liet schip uit te zwavelen. Daarbij heeft men echter een onvoorzichtigheid begaan, die noodlot tigc gevolgen iieeft gehad. In 't vooronder had schipper Kastelein, geholpen door zijn knecht Gerrit de Kcyzer een pol brandende zwavel geplaatst en in 't achterschip had men een bus met 5 Kg. carbid gezet, om met behulp van de ont wikkelde gassen de wandluizen te vernie tigen. Om dc verdclgingsmethode zoo effec tief mogelijk te laten werken had men liet ruim afgedekt niet planken en natte zakken. Op een gegeven moment moet hot carbid gas in aanraking gekomen zijn met het vuur. dat in 't vooronder gebruikt werd om het zwavel te rook en, een geweldige ontplof fing volgde, (waarbij letterlijk schip en men schen in dc lucht vlogen) welke tot ver inde omtrek waargenomen werd. Met geweldige kracht werden dc stukken hout weggeslin gerd. Een 5 jarig meisje, een dochtertje van schipper Kastelein werd door een stuk hout getroffen, zij zat op een afstand van 5 me ter op den wal te spelen. Een kwartier latei- overleed liet meisje, liet had een gat in het voorhoofd. Direct schoten Arie Lokker, J. Groenen dijk, G. Groenendijk en G. Orgels toe om de schipper en zijn knecht, die zich aan boord bevonden en zwaar gekwetst waren uit hun moeilijke positie te redden. Schipper Kastelein lag niet zijn hoofd in hel water en aan den anderen kant van de boei lagen zijn versplinterde boenen, waar omheen zich een zware ketting gekruld had. Do schipper was nog hij kennis maar leed ontzettende pijnen. Het weghalen van de ketting was een marteling. Op vele andere plaatsen was hij ook verwond, de armen wa ren op verschillende plaatsen gebroken en ook zijn gezicht zat onder liet, bloed. 'Nog ernstiger was de toestand van Gerrit de Keyzer wiens borstkas van onderen naar boven was opgedrukt. Hij klaagde over ont zet Ioude inwendige pijnen, ook bij hem vreesde men ervoor, dat armen en beencn verpletterd waren. De toestand van de beide mannon, die aan boord waren was levens gevaarlijk. Een 13-jarige jongen, die vlak bij het schip stond maar achter oen meerpaal, liep geen letsel op, terwijl een andere jongeman, Melissant, die zich eveneens aan boord be vond, 15 a 20 meter ver werd weggeslin gerd en op don dijk terecht kwam. Hij liep geen letsel op, wel zat hij onder het bloed van de beide zwaar gewonde mannen, dal overal in 't rond heenspatto. Groenendijk, die op den wal liet vuur stond te stoken werd eveneens 15 meter ver weggeslingerd, ook hij bekwam geen letsel. Een jongen liep aan zijn arm nog oen brand wond op. Dc kracht van de explosie was zoo lievig, dat de ruiten van dc huisjes van de Wed. VV. Melissant en van mej. M. van Huizen allo sprongen en dc pannen van de daken werden geslingerd. De stukken hout werden later tot ver in den omtrek gevonden. Op 't eerste oogen blik dachten de menschen, dat een vliegtuig een bom wierp maar even later hoorde men het gekerm van de gewonden en zag men de ruïne van dc G. O., de mast lag dwars over dc haven, liet geheelc achterschip was uit elkaar geslagen en dc rechterkant van de blazer geheel vernield. Mej. Melissant was juist in haar achterhuis en was in elkander gezakt van dc schrik en mej. M. van Hui zen was opgiet moment van de ontploffing niet thuis. Advertenliën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen f 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertenliën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Direct werden dc doktoren in de omgc ving gewaarschuwd. IJr. Witkamp van Goe dereede was spoedig ter plaatse en even later kwam de doktoren v. d. Borgh uit Ouddorp (een broer van Dr. v. d. Borgh lo geerde juist bij hem) en ook zuster dc Jong en haar vriendin, beiden verpleegzuster, v a ren onmiddellijk ter plaatse van de ramp aanwezig om de eerste hulp te verleencn. Dr. Witkamp constateerde een kwartier na de ontploffing, dat liet dochtertje van Kastelein was overleden, liet lijkje werd naar de ouderlijke woning gebracht. Direct was liet ziekenhuis in Dirksland gewaarschuwd en binnen een halfuur was dc ziekenauto aanwezig. Kastelein en de Keyzer, die vanwege do ontzettende pijnen het bewustzijn hadden verloren, werden overgebracht naar het ziekenhuis. Donder dagmorgen zijn heide mannen aan dc ver wondingen overleden. De 13-jarige Groenen dijk, die aan liet hoofd verwond was, is per brancard op een vrachtauto van de firma Erkclens uit Goedereedc naar Dirksland gebracht. De belangstelling van het publiek was ge weldig groot, tot ver uit den omtrek spoed de men zich naar de plaats van dc ramp. De verslagenheid is op liet Gocrccschc hoofd zeer groot. Intrede Ds. J. G. R. Langhout Zondagr-irHar; 2 uur hc-cb d - intrede v n Ds. J. G. R. Langhout plaats gehad. Het kerkgebouw was wederom geheel gevuid toen de dienst aangevangen werd met het ringen van Psalm 25 7. Na voorlezing van de 12 Artikelen des Geloof.s en Psalm 86 (onberijmd wordt gezongen Psalm 22:12 en 14. Voorgegaan zijnde in het gebed zegt de voor ganger. Ds.^Langhout. dat hem in deze dagen zoo dikwijls in gedachten zijn gekomen de voorden van 2 Cor. II: „Want ik heb Ui I-den toebereid, om U als een reine maagd aan een man woor te stellen, n.l. aan Christus 's Morgens heeft spr. de Herdersstaf in deze gemeente opgenomen. Het is een hoogc roeping om .os Krir.-gczant van de liefde van Christies onder de gemeente te spreken en haar toe te bereiden Voer Christus. 1 Voor die taak is spr .in den Rommel. Menigmaal heeft hij op dore plaats gestaan. Het :i.s Cod die gemeente en hem weder t-zamen heet; 'ge'aracht. Spr. heeft als tekst voer hedenmiddag gekozen Genesis 13. vers 4 Tot de piaats des altaars, dat hij in het eerst daar genaakt had; en Abram heeft aldaar den naam des Heeren aan geroepen." Spr. wil zich in het bijzonder bepalen tot de solgendc drie gedachten: lc Gods trouw; 2e. Abrams wederkeer; 3e. dc aanbidding, velkc Abram Code toebracht. Na een uiteenzetting te hebben gegeven van 'Gods trouw, ten opzichte van Abram, komt spr. tot dc behandeling van dc tweede gedachte. Abrams wederkeer. In verband daarmede zegt spr. dat er vele pre dikanten zijn die, als zij naar een gemeente, waar zij eerder hebben gestaan, worden beroepen, voor het beroep bedanken, omdat zij niet wenschen terug te treden op den eenmaal afgelegden weg. Toch, aldus spr., behoeft een teruggang niet altijd een achteruitgang te zijn. Dc terugkeer van Napoleon in 1812 was wel een achteruitgang. Een dergelijke achteruitgang komt gewis voor hen. die het zonder den Heere wagen. Doch er is ook een andere terugkeer mogelijk. Men denkte daarbij aan de gelijkenis van den ver loren zoon. Abram komt terug op de tweede plaats waar aan hem liefelijke herinneringen aan Gods zege ningen zijn bijgebleven. Heden is het juist 16 jaar geleden, dat spr. uit •deze gemeente is vertrokken. In het afgeloopen tijdvak hebben spr. en diens gezin in bijzondere mate Gods gunst mogen beleven. Gods goedheid heeft hem hier weder terugge bracht. Nadat de voorganger de terugkeer van Abram uit Egypte heeft besproken in verband met het wederkeeren van menschen tot God. wordt gezon gen psalm 51, vers 7. Daarna komt spr. tot de aanbidding, welke Abram Gode toebracht. Als Abram terugkeert tot de plaats des altaars, 'welke hij tevoren gemaakt had. heeft hij aldaar den naam des Heeren aangeroepen. Spr. wekt de gemeente op om te bidden, d.w.z. met onze woorden tot God te gaan. Men moet echter niet bidden om de gave, doch om God zelve. Hij hoopt ook dat het niet steeds over brood- vragen moge gaan, doch meer over geestelijke gaven. Een frissche wind moge dienaangaande door deze gemeente gaan. Men moge zien dat Hij een God is van volkomen zaligheid en in Hem vinden een eeuwig anker op deze wereldzee. Spr. zal tot de gemeente prediken over den naam des Heeren Jezus Christus, in de vervulling en niet zooals Abram in de schaduw. Daarmede is de prediking ten einde. Ds. Langhout wenscht in het kort enkele woor den te spreken tot eenige colleges en personen. In de eerste plaats dankt spr. de leden van de Kerkeraad en van het Kiescollege voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij hoopt samen te moger. werken tot zegen der gemeente. Den ouderlingen en diakenen, met wie spr. samen zal werken, bidt OOSTENRIJKS BONDSKANSELIER VER MOORD. De Koningin en de Prinses op reis. Brieven uit Amerika. Geweldige ontploffing te Goedereede. Intrede Ds. J. G. R. Langhout, Het ontslag van den directeur van het gasbedrijf te Middelharnis. Gemeenteraad van Ooltgensplaat. Dc sabotage op de „Nautilus"* Autobus met Nederlanders verongelukt. Ongeluk op onbewaakten overweg. Dc burgemeester van Klaaswaal geïnstalleerd. hij wijsheid toe. Hij beveelt de pastorie in de goede zorgen van de Kerkvoogdij en dc notabelen aan. Spr. dankt die colleges, mede namens zijn vrouw, voor het vele wat reeds aao de pastorie gedaan is in weerwil van deze slechte tijden. Voorts richt spr het woord tot Ds. Kleijne. Het was spr. een begeerte door den consulent, Ds. Kleijne, bevestigd te worden. De bevestigingstekst zal hij zijn leven lang ciiet vergeten. Dc Heere mog het werk van Ds. Kleijne in Ooltgensp.aat zegenen. Namens den Kerkeraad dankt spr. Ds. K cijne voor hetgeen hij tijdens zijn consulentschap in den Bommel heeft gedaan. Ds. Verkerk, voorzitter van den Ring, dankt spr. voor diens aanwezigheid. Vervolgens spreekt Ds. Langhout burgemeester en wethouders toe. Het doet spr. genoegen den burgemeester ook bier tegenwoordig te zien. Spr. ziet in den Burgemeester de vertegenwoordiger van Hare Majesteit de Koningin. God schenke hem wijsheid en kracht en alles wat hij noodig heeft om zijn ambt als burgervader uit te oefenen. Aan dc gemeente verzoekt spr. hem cn zijn gezin in het gebed te wilien herdenken. Spr. hoopt in de gemeente op te merken eerbied voor het ambt, terwijl hij hoopt mede te werken aan het heil der gemeente. De pastorie zal steeds open zijn voor degenen d:e geestelijke dingen wenschen te bespreken. Bij ziekte in dc gemeente, zal hij daarvan gaarne bericht ontvangen. Spoedig zal hij een aanvang maken met het deen van huisbezoek. Spr. eindigt met den wensch uit te spreken dat de woorden: Wij hebben hem lief, omdat Mij ons het eerst heeft liefgehad, in deze gemeente van toepas.* ng moge worden. Daarna olgde dankzegging. Ds. Kleijne zcide vervolgens met het spreken van een persoonlijk woord te hebben gewacht tot na dc predikatie. Het is voor spreker een vreugde, dat Ds. Lang- >hout het beroep van deze gemeente heeft aange- inomen. Het is hoog noodig dat den Bommel een •eigen leeraar krijgt. Spr. dankt dc Kerkeraad voor het vele werk idat dit college hem. gedurende zijn consulentschap, 'van de schouders heeft genomen. Hij draagt de Kvcrkzaamheden gaarne in de handen van zijn Collega over. De Prediker zegt dat er een tijd is van komen len een tijd van gaan. Spr. is verheugd dat zijn collega geen beloften igedaan heeft en slechts gezegd heeft dat hij ge- ikcmen is om te getuigen. Vervolgens richt spr. het woord tot de gemeen te. Hij blijft daaraan aangename herinneringen 'behouden. De Kerkeraad dankt hij voor de pret- 'tige samenwerking die steeds in goede harmonie imccht plaats hebben. Met zijn nieuwe collega hoopt hij goede buren .te zijn en te mogen samenwerken tot zegen voor .'net eiland en wel in het bijzonder voor de gemeen- Iten Ooltgensplaat en den Bommel. Burgemeester Donkersloot. vervolgens het 'woord nemende namens de burgerlijke gemeente, •spreekt zijn blijdschap uit over de komst van den tnieuwen predikant. Wij. aldus spr.. staan met dezen op den bodem 'van Gods Woord. In deze moeilijke tijden nu getracht wordt de koorden te verbreken is het hem een behoefte zijn •blijdschap uit te spreken over de komst van een eigen dienaar des Woords in de gemeente den ■Bommel, opdat deze zal kunnen opwekken te buigen voor het door God opgelegde gezag. Het werk van de burgerlijke overheid is moei lijk in deze tijden van ontevredenheid. Het ge meentebestuur zal dan ook een samenwerking op •greoten prijs stellen. De komst van Ds. Langhout •moge tot heil der gemeente strekken, doch bo venal tot eer van zijnen Zender. Ds. Verkerk het woord nemende, namens den Kring, spreekt ook zijn blijdschap uit over de .komst van den nieuwen predikant. Spr. verzoekt aan de gemeente den nieuwen predikant te willen toezingen psalm 132, vers 6. Na dit toezingen dankt Ds. Langhout de spre kers. Hij hoopt van Gods Woord geen duimbreed af te wijken. Als wachter staat hij op een moei lijke post. Hij weet dat hij op de knieën moet vallen voor God. Spr. vraagt niets anders aan de gemeente dan haar gebed; dan zal de zegen komen op Gods tijd. Na het zingen van psalm 136, vers 26, spreekt Ds. Langhout den zegen uit.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 1